Northern League Pld W L RF RA RD Win %BCCC Qualifiers
1 Eau Claire Cavaliers 153 105 48 692 446 +246 0.686 Playoffs
2 Eau Claire Express 153 84 69 610 543 +67 0.549 Playoffs
3 Chippewa Falls Lumberjacks 153 78 75 571 545 +26 0.510 Playoffs
4 Hallie Eagles 153 75 78 609 579 +30 0.490 Playoffs
5 Darmen City White Sox 153 75 78 546 571 −25 0.490
6 Eau Claire Bears 153 75 78 560 563 −3 0.490
7 Brady City Braves 153 64 89 540 694 −154 0.418
8 Stanley Loggers 153 48 105 500 728 −228 0.314
9 Tilden Tigers 153 47 106 401 668 −267 0.307
Southern League Pld W L RF RA RD Win %
1 Scott City Blue Jays 153 122 31 772 398 +374 0.797 Playoffs
2 Augusta Athletics 153 100 53 665 440 +225 0.654 Playoffs
3 Menomonie Eagles 153 90 63 646 539 +107 0.588 Playoffs
4 Scott City Pirates 153 88 65 623 526 +97 0.575 Playoffs
5 LR Hawks 153 75 78 601 637 −36 0.490
6 Cadott Red Sox 153 66 87 522 666 −144 0.431
7 Tim City Athletics 153 66 87 513 595 −82 0.431
8 Jim Falls Sturgeons 153 66 87 523 586 −63 0.431
9 Bloomer Woodticks 153 53 100 463 633 −170 0.346
Quarterfinals
(1) Scott City Blue Jays vs. (8)Hallie Eagles
Scott City Blue Jays 4–3 Hallie Eagles
Hallie Eagles 8–6 Scott City Blue Jays
Scott City Blue Jays 10–6 Hallie Eagles
Hallie Eagles 0–4 Scott City Blue Jays
Scott City Blue Jays 2–5 Hallie Eagles
Hallie Eagles 1–0 Scott City Blue Jays
Scott City Blue Jays 2–3 Hallie Eagles
Hallie Eagles win series, 4-3
(4) Menomonie Eagles vs. (5) Scott City Pirates
Menomonie Eagles 5–4 Scott City Pirates
Scott City Pirates 3–6 Menomonie Eagles
Menomonie Eagles 5–2 Scott City Pirates
Scott City Pirates 0–3 Menomonie Eagles
Menomonie Eagles win series, 4-0
(3) Augusta Athletics vs. (6) Eau Claire Express
Augusta Athletics 4–2 Eau Claire Express
Eau Claire Express 9–7 Augusta Athletics
Augusta Athletics 5–3 Eau Claire Express
Eau Claire Express 0–5 Augusta Athletics
Augusta Athletics 4–1 Eau Claire Express
Augusta Athletics win series, 4-1
(2) Eau Claire Cavaliers vs. (7) Chippewa Falls Lumberjacks
Eau Claire Cavaliers 2–4 Chippewa Falls Lumberjacks
Chippewa Falls Lumberjacks 5–7 Eau Claire Cavaliers
Eau Claire Cavaliers 3–0 Chippewa Falls Lumberjacks
Chippewa Falls Lumberjacks 3–1 Eau Claire Cavaliers
Eau Claire Cavaliers 13–0 Chippewa Falls Lumberjacks
Chippewa Falls Lumberjacks 2–5 Eau Claire Cavaliers
Eau Claire Cavaliers win series, 4-2
Semifinals
(2) Eau Claire Cavaliers vs. (8) Hallie Eagles
Eau Claire Cavaliers 10–2 Hallie Eagles
Hallie Eagles 1–5 Eau Claire Cavaliers
Eau Claire Cavaliers 9–1 Hallie Eagles
Hallie Eagles 7–0 Eau Claire Cavaliers
Eau Claire Cavaliers 1–3 Hallie Eagles
Hallie Eagles 5–2 Eau Claire Cavaliers
Eau Claire Cavaliers 3–8 Hallie Eagles
Hallie Eagles win series, 4-3
(3) Augusta Athletics vs. (4) Menomonie Eagles
Augusta Athletics 2–4 Menomonie Eagles
Menomonie Eagles 3–9 Augusta Athletics
Augusta Athletics 1–4 Menomonie Eagles
Menomonie Eagles 3–1 Augusta Athletics
Augusta Athletics 3–6 Menomonie Eagles
Menomonie Eagles win series, 4-1
Consolation Final
Eau Claire Cavaliers 3–6 Augusta Athletics
Final Series
(4) Menomonie Eagles vs. (8) Hallie Eagles
Menomonie Eagles 4–0 Hallie Eagles
Hallie Eagles 0–2 Menomonie Eagles
Menomonie Eagles 3–6 Hallie Eagles
Hallie Eagles 0–5 Menomonie Eagles
Menomonie Eagles 5–1 Hallie Eagles
Menomonie Eagles win series, 4-1
Batter Up! Baseball League-Scott City Division Pld W L RF RA RD Win %
1 Scott City Mustangs 154 113 41 739 378 +361 0.734 Playoffs
2 Scott City Tuesday 154 105 49 727 516 +211 0.682 Playoffs
3 Scott City Royals 154 100 54 696 504 +192 0.649
4 Scott City Old Timers 154 94 60 645 477 +168 0.610
5 Scott City Redbacks 154 90 64 634 520 +114 0.584
6 Scott City Lions 154 84 70 636 581 +55 0.545
7 Scott City Badgers 154 79 75 584 544 +40 0.513
8 Scott City Mavericks 154 63 91 528 707 −179 0.409
9 Scott City Archers 154 60 94 516 661 −145 0.390
10 Scott City Knights 154 57 97 478 650 −172 0.370
11 Scott City Sidewinders 154 46 108 432 744 −312 0.299
12 Scott City Patriots 154 33 121 420 753 −333 0.214
Batter Up! Baseball Leauge-Eau Claire Division Pld W L RF RA RD Win %
1 Eau Claire Spitfires 154 109 45 771 431 +340 0.708 Playoffs
2 Eau Claire Blazers 154 109 45 708 438 +270 0.708 Playoffs
3 Eau Claire Latin Boys 154 102 52 689 421 +268 0.662
4 Eau Claire Bladerunners 154 94 60 631 489 +142 0.610
5 Eau Claire Marauders 154 92 62 602 537 +65 0.597
6 Eau Claire Mets 154 83 71 600 583 +17 0.539
7 Eau Claire Diamondbacks 154 72 82 576 643 −67 0.468
8 Eau Claire Nationals 154 70 84 525 614 −89 0.455
9 Eau Claire Arrows 154 56 98 491 641 −150 0.364
10 Eau Claire Jaguars 154 50 104 452 693 −241 0.325
11 Eau Claire Mammoths 154 47 107 451 674 −223 0.305
12 Eau Claire Robots of Doom 154 40 114 450 782 −332 0.260
Batter Up! Baseball League-National Division Pld W L RF RA RD Win %
1 Eau Claire Piranhas 154 148 6 1053 227 +826 0.961 Playoffs
2 Scott City Falcons 154 110 44 693 448 +245 0.714 Playoffs
3 Tilden Tigers Minor Leaguers 154 102 52 682 529 +153 0.662
4 LR Hawks Minor Leaguers 154 84 70 644 525 +119 0.545
5 Eau Claire Trojans 154 82 72 568 567 +1 0.532
6 Scott City Kings 154 82 72 555 550 +5 0.532
7 Scott City Rebels 154 75 79 608 649 −41 0.487
8 Eau Claire Bears Minor Leaguers 154 65 89 537 670 −133 0.422
9 Augusta Athletics Minor Leaguers 154 63 91 509 671 −162 0.409
10 Eau Claire Bucks 154 45 109 464 712 −248 0.292
11 Scott City Pirates Minor Leaguers 154 36 118 376 729 −353 0.234
12 Liverpool Mustangs 154 32 122 411 823 −412 0.208
First Round
(3) Scott City Falcons vs. (6) Scott City Tuesday
Scott City Falcons 2–1 Scott City Tuesday
Scott City Tuesday 3–9 Scott City Falcons
Scott City Falcons 9–5 Scott City Tuesday
Scott City Falcons win series, 3-0
(4) Eau Claire Spitfires vs. (5) Eau Claire Blazers
Eau Claire Spitfires 2–4 Eau Claire Blazers
Eau Claire Blazers 2–4 Eau Claire Spitfires
Eau Claire Spitfires 2–7 Eau Claire Blazers
Eau Claire Blazers 0–3 Eau Claire Spitfires
Eau Claire Spitfires 3–4 Eau Claire Blazers
Eau Claire Blazers win series, 3-2
Semifinals
(1) Eau Claire Piranhas vs. (5) Eau Claire Blazers
Eau Claire Piranhas 5–6 Eau Claire Blazers
Eau Claire Blazers 5–3 Eau Claire Piranhas
Eau Claire Piranhas 2–1 Eau Claire Blazers
Eau Claire Blazers 4–5 Eau Claire Piranhas
Eau Claire Piranhas 3–2 Eau Claire Blazers
Eau Claire Piranhas win series, 3-2
(2) Scott City Mustangs vs. (3) Scott City Falcons
Scott City Mustangs 1–6 Scott City Falcons
Scott City Falcons 2–5 Scott City Mustangs
Scott City Mustangs 3–4 Scott City Falcons
Scott City Falcons 0–6 Scott City Mustangs
Scott City Mustangs 2–4 Scott City Falcons
Scott City Falcons win series, 3-2
Final Series
Eau Claire Piranhas 5–1 Scott City Falcons
Scott City Falcons 1–0 Eau Claire Piranhas
Eau Claire Piranhas 6–0 Scott City Falcons
Scott City Falcons 3–5 Eau Claire Piranhas
Eau Claire Piranhas win series, 3-1
BCCC Qualification Match
Eau Claire Piranhas 2–3 Eau Claire Cavaliers
- Menomonie Eagles (also qualify for the Commonwealth Series)
- Hallie Eagles
- Augusta Athletics
- Eau Claire Cavaliers