VTF1773
(All international competition eligibility subject to change depending on whether another season takes place before the next go-around. Which is almost certainly going to happen.)
International transfers
Nobody came in, but a bunch left.
MC Wais Thwante - Pondrit -> NAPPC [NTH]
DM/WB RLC Lit Diors -> Internacional de Penderia [CAF]
GK Ochaates Phootid -> Heathfield United [SNO]
DRLC Echeng Scathock -> CS Ourseville 1093 [SPT]
GK Chezlot Luders -> Heathfield City [SNO]
FC Gackbang Sareg -> Dûsanto Mojaikĭjĭ [JSY]
MRLC Rilin Hahnea -> Rothsbere Athletic [SNO]
DL Hahnea Rilin -> Central United [CAF]
D/WB R Ebrulefa Pinteps -> Jamaica Giants [JSY]
FC Rutako Whaariny -> Football Nordiqueville [SPT]
Cintrin A
Well, it's a repeat of last year - Poiki first, Mylfe ever the bridesmaid in second. Meanwhile, the gulf between Cintrin A and B is becoming ever apparent, as seen by the twenty-three point difference between 16th and 17th place, where Trillet just barely managed to be the only promoted team to stay up, sending Dranacess down to the depths.
Pos Team P W D L GF GA GD Pts Chg
1 Poikimitagiin FE 38 23 11 4 83 46 37 80 unc C/TQCC
2 Mylfe CE 38 23 9 6 82 33 49 78 unc TQCC
3 Merpisms CE 38 25 2 11 79 36 43 77 ^ 3 TQCC
4 Boalluns FE 38 22 5 11 76 45 31 71 ^ 1 GC
5 Stestrenas OC 38 21 6 11 63 35 28 69 ^ 2 GC
6 Bumpoogra FE 38 18 12 8 63 46 17 66 v 3 GC
7 Stithis FE 38 19 8 11 61 46 15 65 ^ 2
8 Daazyiles OC 38 18 9 11 56 31 25 63 ^ 3
9 Oillid CE 38 17 10 11 67 52 15 61 v 5
10 Huellim FE 38 16 11 11 57 51 6 59 unc
11 Ammites FE 38 15 9 14 62 48 14 54 ^ 1
12 Knoleier FE 38 16 5 17 55 53 2 53 ^ 5
13 Spoantects CE 38 15 6 17 52 53 -1 51 ^ 2
14 Terabits CE 38 16 3 19 46 62 -16 51 ^ 2
15 Penuler OC 38 13 8 17 50 49 1 47 v 7
16 Pondrit FE 38 12 10 16 52 64 -12 46 v 3
17 Trillet FE 38 6 5 27 29 83 -54 23 pro
18 FE Dranacess 38 5 7 26 31 85 -54 22 v 4 R
19 Cirbeod CE 38 2 10 26 27 99 -72 16 pro R
20 Netler FE 38 3 4 31 26 100 -74 13 pro R
Cintrin B
DFE Anhenir wins Cintrin B. Yeah, sorry, that's all I've got.
Pos Team P W D L GF GA GD Pts Chg
1 DFE Anhenir 38 27 7 4 78 32 46 88 ^ 5 P/SBCC
2 Fekler FE 38 25 9 4 66 28 38 84 rel P/SBCC
3 Sichisers OB 38 23 9 6 68 36 32 78 rel P/SBCC
4 Shing OC 38 18 11 9 63 40 23 65 unc SBCC
5 Gontarther FE 38 18 6 14 50 47 3 60 ^ 3
6 Ucktingang OB 38 16 8 14 53 46 7 56 ^ 7
7 Cunceer CE 38 15 11 12 51 48 3 56 unc
8 Strapply FE 38 16 7 15 45 42 3 55 ^ 1
9 DFE Donseplock 38 14 11 13 41 37 4 53 rel
10 Mendid CE 38 12 15 11 48 44 4 51 ^ 2
11 Custler FE 38 13 11 14 38 42 -4 50 v 1
12 Pomperae FE 38 12 8 18 47 58 -11 44 v 7
13 Sante OB 38 11 10 17 47 55 -8 43 ^ 3
14 Feay FE 38 10 12 16 46 59 -13 42 ^ 1
15 Brimpeng FE 38 10 11 17 39 56 -17 41 pro
16 CE e Flaarickug 38 11 7 20 42 54 -12 40 v 2
17 DFE Unee 38 8 13 17 42 64 -22 37 unc
18 Tehtisms CE 38 7 12 19 38 61 -23 33 pro R
19 Grasset FE 38 5 17 16 39 58 -19 32 v 8 R
20 Sascaenis CE 38 7 9 22 35 69 -34 30 pro R
Cintrin C
Cintrin C: "The first shall be last and the last shall be first."
Ertory and Engset both finished in the bottom five last season; this time around, they're heading up to Cintrin B. Virdyr came within a point of back-to-back promotions. Last year's fifth-place finishers Spakisteis ended up dead last, and Scinpefis did pull off the depressing feat of going down two years running. The only thing you can count on here is the fact that you can't count on anything.
Pos Team P W D L GF GA GD Pts Chg
1 Ertory FE 38 19 11 8 41 33 8 68 ^16 P
2 Engset FE 38 18 10 10 61 47 14 64 ^14 P
3 Dilkis FE 38 17 10 11 57 42 15 61 rel P
4 Virdyr FE 38 16 12 10 54 40 14 60 pro
5 Sondar FE 38 17 8 13 56 46 10 59 ^ 1
6 Sontirae CE 38 17 8 13 47 38 9 59 ^ 2
7 Grendless FE 38 14 11 13 52 47 5 53 ^ 6
8 Nenirmiopoti FE 38 14 11 13 37 41 -4 53 v 1
9 DFE Defae 38 14 10 14 50 44 6 52 unc
10 Thimptot CE 38 15 7 16 47 53 -6 52 pro
11 DFE Hyllesme 38 14 8 16 44 52 -8 50 v 1
12 Berkemara FE 38 14 7 17 40 44 -4 49 v 8
13 Fenster OC 38 12 13 13 40 50 -10 49 v 2
14 Burtneeg FE 38 13 9 16 47 46 1 48 v 2
15 Ranalos CE 38 12 12 14 42 44 -2 48 pro
16 Tigajana OC 38 11 13 14 44 48 -4 46 rel
17 Ceones OC 38 12 10 16 44 56 -12 46 v 2
18 Crussozech CE 38 12 9 17 41 49 -8 45 v 4 R
19 Scinpefis FE 38 10 11 17 49 56 -7 41 rel R
20 Spakisteis FE 38 7 14 17 31 48 -17 35 v15 R
Vephraller Kustriin e Foutbill
As usual, we'll pick this up in the Fourth Round.
Fourth Round
Highlight of the round: Merpisms and Boalluns both finished in the top six last year, and this cross-state rivalry match was greatly anticipated; Boalluns would end up coming out on top at their home ground, 2-1.
Honorable mention: Knoleier taking POC to a replay and then all the way to penalty kicks to come away with the win.
Ammites FE 3-1 Trillet FE
Fekler FE 1-3 Spoantects CE
Brimpeng FE 3-2 FE Dranacess
Stithis FE 3-0 Spakisteis FE
Huellim FE 1-3 Mylfe CE
Fenster OC 2-6 Pondrit FE
Stestrenas OC 3-0 Sichisers OB
DFE Anhenir 0-2 Daazyiles OC
Netler FE 4-2 Grasset FE
Boalluns FE 2-1 Merpisms CE
Sascaenis CE 1-3 Sontirae CE
Custler FE 0-0 Ucktingang OB (replay: 2-0)
Terabits CE 2-0 Scinpefis FE
DFE Donseplock 1-3 Oillid CE
Knoleier FE 1-1 Penuler OC (replay: 2-2, 2-2 AET, 4-1 PKs)
Bumpoogra FE 0-1 Poikimitagiin FE
Fifth Round
Highlight of the round: Perennial powerhouse Poiki pummeled in Penuls - Spoantects needed a replay to do it, but they downed the more famous team from Penuls to advance to the quarterfinals.
Honorable mention: It didn't get any easier for Boalluns, and this time they fell to Spoantects, who finished seventh in the league last year.
Stithis FE 3-0 Brimpeng FE
Sontirae CE 0-4 Netler FE
Poikimitagiin FE 2-2 Spoantects CE (replay: 1-3)
Knoleier FE 3-0 Terabits CE
Boalluns FE 1-1 Stestrenas OC (replay: 1-2)
Custler FE 2-4 Pondrit FE
Ammites FE 0-2 Mylfe CE
Oillid CE 2-0 Daazyiles OC
Quarterfinals
Highlight of the round: The Stestrenas-Stithis rivalry came about primarily because people kept confusing them due to them having names that were too similar. Nevertheless, it remains heated, and neither side was going to get off easy here. Stestrenas got the early advantage with a 2-1 win in the first leg, but Stithis would end up coming back with a 2-0 win at their ground to clinch a semifinal berth.
Knoleier FE 1-1 Spoantects CE
Spoantects CE 2-1 Knoleier FE (3-2 agg)
Pondrit FE 1-3 Mylfe CE
Mylfe CE 2-2 Pondrit FE (5-3 agg)
Netler FE 1-1 Oillid CE
Oillid CE 1-0 Netler FE (2-1 agg)
Stestrenas OC 2-1 Stithis FE
Stithis FE 2-0 Stestrenas OC (3-2 agg)
Semifinals
No rest for Mylfe - they were in the midst of a title race with Poiki and Merpisms at this point, but also still had the cup to deal with. Fortunately for them, Spoantects didn't pose much of a threat.
Spoantects CE 0-3 Mylfe CE
Mylfe CE 3-1 Spoantects CE (6-1 agg)
Oillid CE 2-1 Stithis FE
Stithis FE 0-1 Oillid CE (1-3 agg)
Final
And with league play having just concluded and Mylfe having fallen just short again, at least their fans would be able to content themselves with a trophy of some sort.
Mylfe CE 2-0 Oillid CE