Welcome to the Commonwealth of Baker Park for the World Lacrosse Championship XXXVII, presented by the Baker Park Lacrosse Association (BPLA).
This is the second occasion that the Commonwealth has welcomed the best lacrosse nations in the multiverse to compete, and we hope to present a tournament as successful and fan friendly as the last time the WLC took place.
We invite all participants signed up for the tournaments to post their RP's and rosters in this thread. (Please reserve OOC questions/comments to the signup thread)
With 24 participants in this year's tournament, there will be 4 groups, each with 6 teams, who will play single round robin.
The top 3 finishers in each group will advance to the playoff stage, where the top 4 teams will be seeded into the quarterfinals, and the other 8 will be matched up in the first round, based on placing when tiebreakers are factored in-- head to head points, head to head goal difference, overall goal difference, goals scored and coin flip (OOC extra tie-breaking match).
There will be no drawn matches during group stage (OT in all matches); wins will be worth Three points while OT losses shall earn one point. [Edit--this is a change to conform to the existing WLC Official Ranking Formula, which as VP I should have known!].
Schedule
Groups drawn--April 26
Matchday 1--April 30 (1v6, 2v5 3v4)
Matchday 2--May 1 (5v3, 6v4, 1v2)
Matchday 3--May 2 (4v5, 3v1, 2v6)
Matchday 4--May 3 (1v4, 2v3, 6v5
Matchday 5--May 4 (4v2, 3v6, 5v1)
OFF--May 5
Playoff Round--May 6
Quarterfinal--May 8
Semi-final--May 10
3PPO/Final--May 12
Cutoff will between 11pm-midnight EDT (0400-0500 UTC) daily. Hence, MD 1 will cutoff on Friday night in the US and A and Western Hemisphere, early morning for our European friends and midday for the ANZAC/Western Pacific crowd.
ICly, the order of the matches in the schedule represents which Game (1,2,3) you'll be playing on a given day--early afternoon (1pm-ish), late afternoon/early evening (5pm-ish, night (under the lights, so 8pm-ish) and the venue assignments will be posted with the IC info in the next post.
Group A
Qzvarkian Qaz (20)
Delaclava (18)
Kriegiersien (9)
San Lucas Agua Tibia (UR)
Taxonomic Kingdoms (UR)
Abanhfleft (1)
Group B
Nyowani Kitara (31)
Kandonica (UR)
Vangaziland (4)
Baker Park (6)
Kohnhead (11)
Har Yarok(UR)
Group C
Bollonich(UR)
Sannyamathland (UR)
Northwest Kalactin (25)
Cassadaigua (7)
Banija (2)
Sylestone (12)
Group D
Sarzonia (5)
HUElavia (3)
Xabia (UR)
United States of Devonta (46)
Quebec & Shingoryeo (26)
Qasden (19)
procedural note--I did not take advantage of the accepted practice to move myself into the first pot, as only 2 of the top 12 in the rankings are not entered here. It would've put me ahead of both Sarzonia & Vangaziland, so pots remained true to the official numbers.
To sit with elders of the gentle race
This world has seldom seen
They talk of days for which they sit and wait
All will be revealed
More Details to follow!!
A reminder to include the RP permission with your roster in order that your group mates/opponents can know how much information to include in their post.
Permissions Box
My opponent, if they RP first, may do the following:
Choose my goalscorers: Yes/No
Godmod scoring events: Yes/No
RP injuries to my players: Yes/No
Godmod injuries to my players: Yes/No
Hand out yellow cards to my players: Yes/No
Hand out red cards to my players: Yes/No
Godmod other events: Yes/No