Quebec and Shingoryeo (QUE) qualifiers
Montreal Koreana (QWBL Champions)
California City Lakers (QBL Champions)
CSKA Quebec (QWBL Finalists, QBL Finalists)
Advertisement
by Quebec and Shingoryeo » Sun Aug 29, 2021 9:27 am
Quebec and Shingoryeo (QUE) qualifiers
Montreal Koreana (QWBL Champions)
California City Lakers (QBL Champions)
CSKA Quebec (QWBL Finalists, QBL Finalists)
by Hudson Island » Mon Aug 30, 2021 5:56 am
W L % GB Home Road Div Conf PS PA MOV Streak L10 Tiebreaker
1
Manchester Tigers z
61 21 .744 0 31-10 30-11 61-21 61-21 115.6 106.8 8.9 Won 4 7-3
2
Trevona BC x
58 24 .707 3 31-10 27-14 58-24 58-24 115.3 106.9 8.4 Lost 1 7-3
3
Marianopolis Huskies x
56 26 .683 5 30-11 26-15 56-26 56-26 114.3 106.3 8.0 Lost 1 7-3
4
Placidiana Warriors x
46 36 .561 15 27-14 19-22 46-36 46-36 105.4 103.6 1.7 Lost 1 7-3
Georgetown United o
41 41 .500 20 22-19 19-22 41-41 41-41 102.6 104.0 -1.5 Won 2 6-4 Head-to-head record
Toureuil Patriotes o
41 41 .500 20 23-18 18-23 41-41 41-41 105.8 108.8 -3.0 Won 1 4-6
Botley Bulls o
40 42 .488 21 25-16 15-26 40-42 40-42 110.9 110.1 0.8 Lost 2 3-7
Wellington Suns o
39 43 .476 22 22-19 17-24 39-43 39-43 104.8 103.9 0.9 Won 1 6-4
Stratford Storm o
32 50 .390 29 17-24 15-26 32-50 32-50 100.6 106.0 -5.4 Lost 2 5-5 Head-to-head record
Dover Pheasants o
32 50 .390 29 19-22 13-28 32-50 32-50 107.6 111.6 -4.0 Lost 1 3-7
Charlottetown Mammoths o
26 56 .317 35 18-23 8-33 26-56 26-56 102.7 107.4 -4.7 Lost 3 4-6
Summerside Jets o
20 62 .244 41 9-32 11-30 20-62 20-62 101.4 111.6 -10.2 Won 1 2-8
Hudson Island (HUD) Qualifiers
(Canonically a continuation from Donnacona (DCA) and Hudson Islands previously)
Manchester Tigers (Champion)
Marianopolis Huskies (Losing finalist)
Trevona BC (Highest ranking non-finalist)
by IUBC » Tue Aug 31, 2021 4:53 am
CMT Chromatika LIS Lisander
CRY Crystal Empire MYT Mytanija
DAR Darmen NGS New Gesem
EQS Equestria OME Omerica
GRÆ Græntfjall PCU Pemecutan
HAN The Hannasean Federation QAD Qasden
HSP Hispinas QUE Quebec & Shingoryeo
HUD Hudson Island VAL Valanora
KGS Kriegiersien VLD Valladares
Seeded teams
43.351 Everfree Indigo (EQS)
6.851 Manehattan Flames (EQS)
5.900 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
5.788 Arrieros de Antioquia (VLD)
5.325 Trevona BC (HUD)
3.900 Chuckio Raiders (DAR)
3.800 Z'ai'ai Warriors (CMT)
3.550 Armada Soria BC (LIS)
3.150 Southern Black Goats (GRÆ)
Unseeded teams
2.150 Butterfly City Crazy Hippos (HAN)
1.700 CSKA Quebec (QUE)
1.175 Zenit (MYT)
1.175 T.V. City Titans (QAD)
0.775 Muhr Rivermermaids (KGS)
0.600 Pemogan (PCU)
0.600 Alconbury Knights (OME)
0.400 Mendihegalean Saskibaloia (HSP)
0.000 Thebes Crusaders (NGS)
by IUBC » Fri Sep 03, 2021 4:02 pm
Zenit (MYT) 90–83 Southern Black Goats (GRÆ)
Mendihegalean Saskibaloia (HSP) 91–63 Armada Soria BC (LIS)
T.V. City Titans (QAD) 64–74 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
Alconbury Knights (OME) 81–68 Z'ai'ai Warriors (CMT)
Muhr Rivermermaids (KGS) 75–78 Everfree Indigo (EQS)
CSKA Quebec (QUE) 73–61 Trevona BC (HUD)
Thebes Crusaders (NGS) 75–79 Manehattan Flames (EQS)
Pemogan (PCU) 92–68 Arrieros de Antioquia (VLD)
Butterfly City Crazy Hippos (HAN) 64–95 Chuckio Raiders (DAR)
Seeded teams
43.351 Everfree Indigo (EQS)
38.550 BC Olympia Lerna (LIS)
27.851 Cloudsdale Warriors (EQS)
23.470 Crystal Springs Stars (CRY)
10.325 Elder Harvesters (QAD)
9.150 Western Rifles (GRÆ)
7.675 BK Magevskaya (MYT)
6.851 Manehattan Flames (EQS)
5.900 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
5.900 Tim City Giants (DAR)
3.900 Chuckio Raiders (DAR)
2.288 Tigres de Chiquito (VLD)
1.700 CSKA Quebec (QUE)
Unseeded teams
1.275 Uran City (KGS)
1.175 Zenit (MYT)
1.100 Pedungan (PCU)
1.100 Palais des Reines (OME)
0.900 Haranurdina BdG Saskibaloia (HSP)
0.700 California City Lakers (QUE)
0.650 Hillmouth Buxx (HAN)
0.600 Pemogan (PCU)
0.600 Alconbury Knights (OME)
0.400 Mendihegalean Saskibaloia (HSP)
0.325 Marianopolis Huskies (HUD)
0.300 Sanar Heroes (CMT)
0.000 Alexandria Gladiators (NGS)
Zenit (MYT) 90–58 Elder Harvesters (QAD)
Alconbury Knights (OME) 78–94 BK Magevskaya (MYT)
Uran City (KGS) 74–87 Cloudsdale Warriors (EQS)
Hillmouth Buxx (HAN) 65–75 Manehattan Flames (EQS)
Pemogan (PCU) 79–94 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
Marianopolis Huskies (HUD) 79–89 Western Rifles (GRÆ)
Palais des Reines (OME) 88–58 Tigres de Chiquito (VLD)
Mendihegalean Saskibaloia (HSP) 61–75 Everfree Indigo (EQS)
Alexandria Gladiators (NGS) 66–78 Crystal Springs Stars (CRY)
California City Lakers (QUE) 64–60 Tim City Giants (DAR)
Haranurdina BdG Saskibaloia (HSP) 67–91 Chuckio Raiders (DAR)
Pedungan (PCU) 67–95 BC Olympia Lerna (LIS)
Sanar Heroes (CMT) 54–89 CSKA Quebec (QUE)
Pot 1
71.351 Seaddle Subsonics (EQS)
59.970 Crystopolis Lancers (CRY)
56.400 Valanari Highlanders (VAL)
46.400 Leicester Square Riders (DAR)
43.351 Everfree Indigo (EQS)
42.400 Raynor City Monarchs (VAL)
38.550 BC Olympia Lerna (LIS)
35.788 Carloburgo Knights (VLD)
Pot 2
27.851 Cloudsdale Warriors (EQS)
23.470 Crystal Springs Stars (CRY)
13.825 T.V. City Tabbies (QAD)
13.175 Košarka Esca (MYT)
9.150 Western Rifles (GRÆ)
7.775 Timesteam (KGS)
7.675 BK Magevskaya (MYT)
6.851 Manehattan Flames (EQS)
Pot 3
5.900 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
5.600 Balun (PCU)
3.900 Chuckio Raiders (DAR)
3.550 Academica Athletica Portia (LIS)
2.300 Eyrods Saints (CMT)
2.200 Montreal Koreana (QUE)
1.700 CSKA Quebec (QUE)
1.400 Royal Mandrid (HSP)
Pot 4
1.175 Zenit (MYT)
1.150 Hinteram Ghouls (GRÆ)
1.100 Palais des Reines (OME)
0.825 Manchester Tigers (HUD)
0.700 California City Lakers (QUE)
0.150 Oak Park Blue Bees (HAN)
0.100 An Comhlathas (OME)
0.000 Alexandropolis Lions (NGS)
by IUBC » Sat Sep 04, 2021 4:44 pm
Group A Pld W L PF PA PD Win % CrL CCL WeR EyS .
1 Crystopolis Lancers (CRY) 6 6 0 516 416 +100 1.000 — 79–62 79–70 93–74
2 California City Lakers (QUE) 6 3 3 453 440 +13 0.500* 74–94 — 67–75 69–59
3 Western Rifles (GRÆ) 6 3 3 440 449 −9 0.500* 61–79 78–95 — 73–60
4 Eyrods Saints (CMT) 6 0 6 392 496 −104 0.000 75–92 55–86 69–83 —
CCL (+9) ahead of WeR (-9) on head-to-head point difference
Group B Pld W L PF PA PD Win % EvI ChR McT Tms .
1 Everfree Indigo (EQS) 6 6 0 525 386 +139 1.000 — 92–65 82–58 101–66
2 Chuckio Raiders (DAR) 6 3 3 468 473 −5 0.500* 66–88 — 70–74 85–76
3 Manchester Tigers (HUD) 6 3 3 430 447 −17 0.500* 62–81 76–82 — 76–66
4 Timesteam (KGS) 6 0 6 410 527 −117 0.000 69–81 67–100 66–84 —
ChR (+2) ahead of McT (-2) on head-to-head point difference
Group C Pld W L PF PA PD Win % KšE Que BOL HnG .
1 Košarka Esca (MYT) 6 4 2 552 462 +90 0.667* — 70–80 99–82 82–95
2 CSKA Quebec (QUE) 6 4 2 463 491 −28 0.667* 70–127 — 71–83 72–69
3 BC Olympia Lerna (LIS) 6 3 3 489 473 +16 0.500 70–77 79–85 — 84–73
4 Hinteram Ghouls (GRÆ) 6 1 5 433 511 −78 0.167 65–97 63–85 68–91 —
KšE (+47) ahead of Que (-47) on head-to-head point difference
Group D Pld W L PF PA PD Win % ClW ACm Bln CaK .
1 Cloudsdale Warriors (EQS) 6 4 2 465 468 −3 0.667* — 88–82 57–86 92–86
2 An Comhlathas (OME) 6 4 2 476 414 +62 0.667* 73–70 — 87–59 96–59
3 Balun (PCU) 6 2 4 431 448 −17 0.333* 67–76 67–86 — 78–66
4 Carloburgo Knights (VLD) 6 2 4 432 474 −42 0.333* 74–82 71–52 76–74 —
ClW (+3) ahead of ACm (-3) on head-to-head point difference
Bln (+10) ahead of CaK (-10) on head-to-head point difference
Group E Pld W L PF PA PD Win % RGH AlL LSR MhF .
1 Rinaldi Golden Hurricane (VAL) 6 4 2 492 444 +48 0.667* — 91–77 77–76 99–58
2 Alexandropolis Lions (NGS) 6 4 2 472 471 +1 0.667* 74–97 — 90–72 71–58
3 Leicester Square Riders (DAR) 6 2 4 487 467 +20 0.333* 83–53 86–89 — 74–75
4 Manehattan Flames (EQS) 6 2 4 417 486 −69 0.333* 76–75 67–71 83–96 —
RGH (2-0) ahead of AlL (0-2) on head-to-head wins
LSR (+12) ahead of MhF (-12) on head-to-head point difference
Group F Pld W L PF PA PD Win % VaH PdR Mag RMd .
1 Valanari Highlanders (VAL) 6 4 2 467 398 +69 0.667* — 64–54 68–74 88–64
2 Palais des Reines (OME) 6 4 2 400 386 +14 0.667* 59–75 — 77–61 76–66
3 BK Magevskaya (MYT) 6 4 2 460 445 +15 0.667* 79–78 64–73 — 90–71
4 Royal Mandrid (HSP) 6 0 6 403 501 −98 0.000 68–94 56–61 78–92 —
VaH (+19) ahead of PdR (-1) and Mag (-18) on head-to-head point difference
Group G Pld W L PF PA PD Win % Zen RCM TCT AAP .
1 Zenit (MYT) 6 4 2 451 416 +35 0.667 — 82–78 83–59 76–68
2 Raynor City Monarchs (VAL) 6 3 3 468 439 +29 0.500* 78–85 — 73–60 77–61
3 T.V. City Tabbies (QAD) 6 3 3 405 428 −23 0.500* 67–62 74–61 — 79–68
4 Academica Athletica Portia (LIS) 6 2 4 421 462 −41 0.333 66–63 77–101 81–66 —
RCM (+29) ahead of TCT (-23) on point difference
Group H Pld W L PF PA PD Win % SeS MtK CSS OPB .
1 Seaddle Subsonics (EQS) 6 6 0 475 375 +100 1.000 — 68–52 84–75 90–66
2 Montreal Koreana (QUE) 6 3 3 471 392 +79 0.500 62–67 — 120–58 72–76
3 Crystal Springs Stars (CRY) 6 2 4 418 501 −83 0.333 65–78 59–75 — 75–65
4 Oak Park Blue Bees (HAN) 6 1 5 405 501 −96 0.167 55–88 64–90 79–86 —
Match Day 1: 1v4, 2v3
Match Day 2: 4v3, 1v2
Match Day 3: 2v4, 3v1
Match Day 4: 4v1, 3v2
Match Day 5: 3v4, 2v1
Match Day 6: 4v2, 1v3Wins
Head-to-Head wins
Head-to-Head point difference
Point difference
Away wins
Coin toss
Playoff Seeding Pld W L PF PA PD Win %
B1 Everfree Indigo (EQS) 6 6 0 525 386 +139 1.000
H1 Seaddle Subsonics (EQS) 6 6 0 475 375 +100 1.000*
A1 Crystopolis Lancers (CRY) 6 6 0 516 416 +100 1.000*
C1 Košarka Esca (MYT) 6 4 2 552 462 +90 0.667
F1 Valanari Highlanders (VAL) 6 4 2 467 398 +69 0.667
E1 Rinaldi Golden Hurricane (VAL) 6 4 2 492 444 +48 0.667
G1 Zenit (MYT) 6 4 2 451 416 +35 0.667
D1 Cloudsdale Warriors (EQS) 6 4 2 465 468 −3 0.667
————————————————————————————————————————————————————————————————————————
F2 Palais des Reines (OME) 6 4 2 400 386 +14 0.667*
E2 Alexandropolis Lions (NGS) 6 4 2 472 471 +1 0.667*
D2 An Comhlathas (OME) 6 4 2 476 414 +62 0.667*
C2 CSKA Quebec (QUE) 6 4 2 463 491 −28 0.667
H2 Montreal Koreana (QUE) 6 3 3 471 392 +79 0.500
G2 Raynor City Monarchs (VAL) 6 3 3 468 439 +29 0.500
A2 California City Lakers (QUE) 6 3 3 453 440 +13 0.500
B2 Chuckio Raiders (DAR) 6 3 3 468 473 −5 0.500
SeS ahead of CrL on coin toss
PdR, AlL, and ACm switched to avoid same group match-up
Everfree Indigo (EQS) - Chuckio Raiders (DAR)
Cloudsdale Warriors (EQS) - Palais des Reines (OME)
Košarka Esca (MYT) - Montreal Koreana (QUE)
Valanari Highlanders (VAL) - CSKA Quebec (QUE)
Seaddle Subsonics (EQS) - California City Lakers (QUE)
Zenit (MYT) - Alexandropolis Lions (NGS)
Crystopolis Lancers (CRY) - Raynor City Monarchs (VAL)
Rinaldi Golden Hurricane (VAL) - An Comhlathas (OME)
by IUBC » Sun Sep 05, 2021 7:43 pm
ROUND OF 16
Everfree Indigo (EQS) [74] 67–67 [77] Chuckio Raiders (DAR)
Cloudsdale Warriors (EQS) 55–76 Palais des Reines (OME)
Košarka Esca (MYT) 79–66 Montreal Koreana (QUE)
Valanari Highlanders (VAL) 72–79 CSKA Quebec (QUE)
Seaddle Subsonics (EQS) 74–84 California City Lakers (QUE)
Zenit (MYT) 68–83 Alexandropolis Lions (NGS)
Crystopolis Lancers (CRY) 73–78 Raynor City Monarchs (VAL)
Rinaldi Golden Hurricane (VAL) 95–75 An Comhlathas (OME)
QUARTERFINALS
Chuckio Raiders (DAR) 74–76 Palais des Reines (OME)
Košarka Esca (MYT) [95] 76–76 [90] CSKA Quebec (QUE)
California City Lakers (QUE) 96–72 Alexandropolis Lions (NGS)
Raynor City Monarchs (VAL) 92–63 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
9th-16th
Everfree Indigo (EQS) 87–66 Cloudsdale Warriors (EQS)
Montreal Koreana (QUE) 67–77 Valanari Highlanders (VAL)
Seaddle Subsonics (EQS) 64–74 Zenit (MYT)
Crystopolis Lancers (CRY) 69–59 An Comhlathas (OME)
5th-16th
Chuckio Raiders (DAR) 59–79 CSKA Quebec (QUE)
Alexandropolis Lions (NGS) 76–100 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
Everfree Indigo (EQS) 63–68 Valanari Highlanders (VAL)
Zenit (MYT) 93–77 Crystopolis Lancers (CRY)
Cloudsdale Warriors (EQS) [84] 74–74 [86] Montreal Koreana (QUE)
Seaddle Subsonics (EQS) 84–75 An Comhlathas (OME)
5th-16th
CSKA Quebec (QUE) 80–76 Rinaldi Golden Hurricane (VAL)
Chuckio Raiders (DAR) 79–73 Alexandropolis Lions (NGS)
Valanari Highlanders (VAL) 86–67 Zenit (MYT)
Everfree Indigo (EQS) 74–65 Crystopolis Lancers (CRY)
Montreal Koreana (QUE) 79–78 Seaddle Subsonics (EQS)
Cloudsdale Warriors (EQS) 81–51 An Comhlathas (OME)
Košarka Esca (MYT) 69–76 California City Lakers (QUE)
SEMIFINALS
Palais des Reines (OME) 59–57 Košarka Esca (MYT)
California City Lakers (QUE) 64–85 Raynor City Monarchs (VAL)
Palais des Reines (OME) 60–79 Raynor City Monarchs (VAL)
by IUBC » Sun Sep 05, 2021 7:48 pm
by IUBC » Mon Oct 11, 2021 11:07 am
Kita Hinode wrote:Announcement - Seeing as the IFCF Subscriber role has been working out so well, I added an IUBC Subscriber role so that users can get updates on NSS' major basketball tournament. Like with the other two Subscriber roles, type +getrole IUBC Subscriber and send it on #botcity and your message will be reacted with a checkmark if it works.
by Ko-oren » Mon Oct 11, 2021 2:18 pm
Ko-oren (KOR) Qualifiers:
Mayara Blues
Lunay-Aminey Argonauts
Ouleux-Aminey Sapphires
by Kriegiersien » Fri Oct 15, 2021 3:47 pm
KBL Pld W L PF PA PD Pts
1 Timesteam 14 13 1 1227 889 +338 40
2 Scorpion City Scorpions 14 9 5 1056 1043 +13 32
3 Uran City 14 8 6 1053 1044 +9 30
4 BC Schoenwetter 14 7 7 989 1014 −25 28
5 Last Harbor Pirates 14 5 9 1042 1087 −45 24
6 Ancient Tomb 14 5 9 1025 1089 −64 24
7 Muhr Rivermermaids 14 5 9 992 1102 −110 24
8 Zombieflowers 14 4 10 991 1107 −116 22
Kriegiersien (KGS) qualifiers
Timesteam
Scorpion City Scorpions
Uran City
by United Adaikes » Fri Oct 22, 2021 7:59 am
by Pemecutan » Sat Oct 23, 2021 12:11 am
by Acastanha » Sat Oct 23, 2021 7:54 am
Acastanha (ACS) qualifiers
Puppet of Pemecutan
SC. Tabeira
Athletic Abharnagkhla
Sporting Praia do Emeritas
by IUBC » Sun Oct 24, 2021 9:48 am
by Darmen » Sun Oct 24, 2021 1:50 pm
Darmen (DAR) qualifiers
Leicester Square Riders
Tim City Giants
Brady City Wildcats
by Hispinas » Mon Oct 25, 2021 1:38 am
Hispinas (HSP) qualifiers
Haranurdina BdG Saskibaloia
Royal Mandrid
Mendihegalean Saskibaloia
by Aji No Moto » Mon Oct 25, 2021 7:00 am
Aji No Moto (ANM) qualifiers
Puppet of Hispinas
Spartan H-Kyouka
Redemption Joshuyo
Hirohata T-Avionos
by Qasden » Tue Oct 26, 2021 12:37 am
S1|T.V. City Tabbies
RU|Funk Hills Funkmasters
-----
S2|Elder Harvesters
RU|Qad City Capillaries
-----
S3|Qad City Capillaries
RU|T.V. City Tabbies
-----
S4|T.V. City Tabbies (2)
RU|Qad City Capillaries
-----
S5|T.V. City Tabbies (3)
RU|Elder Harvesters
-----
S6|Elder Harvesters (2)
RU|T.V. City Tabbies
-----
S7|T.V. City Tabbies (4)
RU|Elder Harvesters
--------------------------------Pld----W---L----PF---PA---PD---Pts
1 T.V. City Tabbies 76 65 11 6362 5257 +1105 195 Playoffs|Bye|IUBC
2 Qad City Capillaries 76 62 14 6179 5243 +936 186 Playoffs|Bye
3 Elder Harvesters 76 59 17 6263 5186 +1077 177 Playoffs|Bye
4 T.V. City Titans 76 56 20 6073 5512 +561 168 Playoffs|Bye
5 Destiny Dons 76 52 24 6060 5496 +564 156 Playoffs
6 Pollansbee Pioneers 76 49 27 5924 5592 +332 147 Playoffs
7 Taxson Terror 76 43 33 5841 5612 +229 129 Playoffs
8 Little Istria Lions 76 43 33 5819 5653 +166 129 Playoffs
9 Harston Tug Boats 76 41 35 5810 5738 +72 123 Playoffs
10 Oblixia BC 76 37 39 5715 5655 +60 111 Playoffs
11 Fyre Mountaineers 76 37 39 5568 5888 −320 111 Playoffs
12 Wesley-Dimitri Dingfoxes 76 34 42 5626 5673 −47 102 Playoffs
13 Feu d'Ambreton 76 29 47 5586 5833 −247 87
14 Astronima Hypergiants 76 27 49 5465 6050 −585 81
15 O-City Sportsmen 76 26 50 5639 6113 −474 78
16 West City Turducken 76 24 52 5662 6030 −368 72
17 Kaiser Illusions 76 23 53 5415 6007 −592 69
18 Eastern Athletic 76 20 56 5325 6051 −726 60
19 Northern Nitro 76 18 58 5453 6197 −744 54
20 Nowhere Know-Hows 76 15 61 5287 6286 −999 45
Round 1 (Best of 5)Wesley-Dimitri Dingfoxes (12) 72–82 Destiny Dons (5)
Wesley-Dimitri Dingfoxes (12) 76–116 Destiny Dons (5) {Dons lead, 2-0}
Destiny Dons (5) 71–96 Wesley-Dimitri Dingfoxes (12) {Dons lead, 2-1}
Destiny Dons (5) 75–77 Wesley-Dimitri Dingfoxes (12) {Series tied, 2-2}
Destiny Dons (5) 74–65 Wesley-Dimitri Dingfoxes (12) {Dons advance, 3-2}
Fyre Mountaineers (11) 74–92 Pollansbee Pioneers (6)
Fyre Mountaineers (11) 97–88 Pollansbee Pioneers (6) {Series tied, 1-1}
Pollansbee Pioneers (6) 82–64 Fyre Mountaineers (11) {Pioneers lead, 2-1}
Pollansbee Pioneers (6) 81–64 Fyre Mountaineers (11) {Pioneers advance, 3-1}
Oblixia BC (10) 80–67 Taxson Terror (7)
Oblixia BC (10) 62–89 Taxson Terror (7) {Series tied, 1-1}
Taxson Terror (7) 69–65 Oblixia BC (10) {Terror lead, 2-1}
Taxson Terror (7) 81–58 Oblixia BC (10) {Terror advance, 3-1}
Harston Tug Boats (9) 73–92 Little Istria Lions (8)
Harston Tug Boats (9) 66–87 Little Istria Lions (8) {Lions lead, 2-0}
Little Istria Lions (8) 90–68 Harston Tug Boats (9) {Lions advance, 3-0}
Quarter-Finals (Best of 7)Little Istria Lions (8) 77–88 T.V. City Tabbies (1)
Little Istria Lions (8) 75–73 T.V. City Tabbies (1) {Series tied, 1-1}
T.V. City Tabbies (1) 76–83 Little Istria Lions (8) {Lions lead, 2-1}
T.V. City Tabbies (1) 73–66 Little Istria Lions (8) {Series tied, 2-2}
T.V. City Tabbies (1) 80–76 Little Istria Lions (8) {Tabbies lead, 3-2}
Little Istria Lions (8) 63–74 T.V. City Tabbies (1) {Tabbies advance, 4-2}
Destiny Dons (5) 80–82 T.V. City Titans (4)
Destiny Dons (5) 69–80 T.V. City Titans (4) {Titans lead, 2-0}
T.V. City Titans (4) 82–73 Destiny Dons (5) {Titans lead, 3-0}
T.V. City Titans (4) 58–77 Destiny Dons (5) {Titans lead, 3-1}
T.V. City Titans (4) 90–53 Destiny Dons (5) {Titans advance, 4-1}
Pollansbee Pioneers (6) 73–78 Elder Harvesters (3)
Pollansbee Pioneers (6) 80–58 Elder Harvesters (3) {Series tied, 1-1}
Elder Harvesters (3) 80–67 Pollansbee Pioneers (6) {Harvesters lead, 2-1}
Elder Harvesters (3) 97–77 Pollansbee Pioneers (6) {Harvesters lead, 3-1}
Elder Harvesters (3) 77–78 Pollansbee Pioneers (6) {Harvesters lead, 3-2}
Pollansbee Pioneers (6) 65–70 Elder Harvesters (3) {Harvesters advance, 4-2}
Taxson Terror (7) 76–64 Qad City Capillaries (2)
Taxson Terror (7) 51–98 Qad City Capillaries (2) {Series tied, 1-1}
Qad City Capillaries (2) 69–76 Taxson Terror (7) {Terror lead, 2-1}
Qad City Capillaries (2) 81–74 Taxson Terror (7) {Series tied, 2-2}
Qad City Capillaries (2) 83–58 Taxson Terror (7) {Caps lead, 3-2}
Taxson Terror (7) 78–61 Qad City Capillaries (2) {Series tied, 3-3}
Taxson Terror (7) 76–83 Qad City Capillaries (2) {Caps advance, 4-3}
Semi-Finals (Best of 7)T.V. City Titans (4) 77–70 T.V. City Tabbies (1)
T.V. City Titans (4) 69–81 T.V. City Tabbies (1) {Series tied, 1-1}
T.V. City Tabbies (1) 70–67 T.V. City Titans (4) {Tabbies lead, 2-1}
T.V. City Tabbies (1) 71–71 T.V. City Titans (4) (75–78 OT) {Series tied, 2-2}
T.V. City Tabbies (1) 87–91 T.V. City Titans (4) {Titans lead, 3-2}
T.V. City Titans (4) 78–94 T.V. City Tabbies (1) {Series tied, 3-3}
T.V. City Titans (4) 84–79 T.V. City Tabbies (1) {Titans advance, 4-3}
Elder Harvesters (3) 85–63 Qad City Capillaries (2)
Elder Harvesters (3) 82–73 Qad City Capillaries (2) {Harvesters lead, 2-0}
Qad City Capillaries (2) 64–61 Elder Harvesters (3) {Harvesters lead, 2-1}
Qad City Capillaries (2) 55–97 Elder Harvesters (3) {Harvesters lead, 3-1}
Qad City Capillaries (2) 73–79 Elder Harvesters (3) {Harvesters advance, 4-1}
Season Finale (Best of 7)T.V. City Titans (4) 72–69 Elder Harvesters (3)
T.V. City Titans (4) 63–71 Elder Harvesters (3) {Series tied, 1-1}
Elder Harvesters (3) 93–66 T.V. City Titans (4) {Harvesters lead, 2-1}
Elder Harvesters (3) 61–71 T.V. City Titans (4) {Series tied, 2-2}
Elder Harvesters (3) 78–76 T.V. City Titans (4) {Harvesters lead, 3-2}
T.V. City Titans (4) 60–83 Elder Harvesters (3) {Harvesters win, 4-2}
Qasden (QAD) Qualifiers
Elder Harvesters
T.V. City Titans
T.V. City Tabbies
by IUBC » Tue Oct 26, 2021 10:24 am
by Valladares » Tue Oct 26, 2021 3:22 pm
LSB Eastern Conference Pld W L PF PA PD Win %
1 Tigres de Chiquito 66 48 18 5224 4821 +403 0.727
2 Lanceros de Colón 66 46 20 5226 4906 +320 0.697
3 Guerreros de Arma 66 41 25 5156 4815 +341 0.621
4 Capitanes de Los Chorros 66 38 28 5136 5001 +135 0.576
5 Universitario de Maldonado 66 36 30 5132 4960 +172 0.545
6 Metropolis Eagles 66 35 31 5030 5112 −82 0.530
7 Slateport Stallions 66 33 33 5011 4969 +42 0.500
8 Loups de Gatineau 66 26 40 4894 5055 −161 0.394
------------------------------------------------------------------------
9 Lions de Bezieres 66 26 40 4848 5057 −209 0.394
10 Ouvriers de Fontvielle 66 24 42 4834 5190 −356 0.364
11 Alfiles de Junín 66 24 42 4899 5101 −202 0.364
12 Héroes de Lierravus 66 19 47 4927 5330 −403 0.288
LSB Western Conference Pld W L PF PA PD Win %
1 Carloburgo Knights 66 49 17 5252 4684 +568 0.742
2 Westporte Sailors 66 40 26 5110 4886 +224 0.606
3 Arrieros de Antioquia 66 40 26 5122 4884 +238 0.606
4 Eterna Galaxy 66 39 27 5068 4875 +193 0.591
5 Sillimus Islanders 66 36 30 5142 5046 +96 0.545
6 Canalave Dukes 66 35 31 4923 4967 −44 0.530
7 Azucareros de Barracas 66 30 36 4912 5082 −170 0.455
8 Cañoneros de Valencia 66 30 36 4960 4978 −18 0.455
------------------------------------------------------------------------
9 Victoria Royals 66 29 37 4922 5055 −133 0.439
10 Petroleros de Caraure 66 24 42 4854 5075 −221 0.364
11 Edmonton Bears 66 22 44 4856 5251 −395 0.333
12 Adelaide Westlanders 66 22 44 4801 5139 −338 0.333
Valladares (VLD) qualifiers
Lanceros de Colón
Arrieros de Antioquia
Carloburgo Knights
by Valanora » Wed Oct 27, 2021 8:15 am
Valanora (VAL) qualifiers
Valanari Highlanders (VAL)
Raynor City Monarchs (VAL) ~ Holders
Enyenora Rampage (VAL)
by Quebec and Shingoryeo » Wed Oct 27, 2021 8:54 am
Quebec and Shingoryeo (QUE) qualifiers
California City Lakers (QBL Champions)
Mipojoseon BC (QWBL Champions)
Montreal Koreana (QBL Finalists, QWBL Finalists)
Quebec and Shingoryeo (QUE) Venue Bid
Venue: L'Arc-en-Ciel, Quebec City, Quebec and Shingoryeo - Capacity: 21,580
Home Tennant: CSKA Quebec (QBL/QWBL)
Information: With the city's dreams, glooms and love all reflected its boulevards and the Capitoliens themselves, Quebec City hopes to welcome the visitors for a swell time in the IUBC. Located at the midway point between Fleuve Saint-Henri and the mouth of the River to the East Sea, the 'City of Eternal Lights' is a traveller's paradise as hundreds of museums and monuments form the city.
Right in heart of it is L'Arc-en-Ciel - the 21,580-seater is located on the Alexandre IV District of Quebec City, just 5 minutes walk away from Bibliotheque Nationale de Quebec on east and 10 minutes west of Parc D'Armistice, the largest urban park in the Downtown area. Located right next to the Colisee Royale, this is where CSKA Quebec, the winningest men's basketball and second-winningest women's basketball team in Quebecois history, plays its home matches.
Year in and out, it is filled to the brim, and the regular renovations and additions have continued to maintain it as a top-class venue for both domestic and international competitions. As it is expected for the LAEC to be full for every match, given the demand, Basketball Quebec is open to allocate at least 20% percent of the tickets to the participating teams' supporters.
by San Ortelio » Wed Oct 27, 2021 12:50 pm
Regular Season
SOAB League Pld W L PF PA PD Pts
1 Calypso Catrallo 14 12 2 1135 980 +155 12
2 Stampano Squali 14 10 4 1136 996 +140 10
3 Pesari Cerchi 14 9 5 1076 1006 +70 9
4 Leonesse Redoccio 14 7 7 1006 1006 0 7
5 Amazona Mamerto 14 7 7 1052 1124 −72 7
6 Palla Pesari 14 6 8 1042 1048 −6 6
7 Dinamo Astello 14 3 11 985 1078 −93 3
8 SSD Borgonovo 14 2 12 959 1153 −194 2
Play-ins
Pesari Cerchi 87–93 Palla Pesari
Palla Pesari 64–62 Pesari Cerchi
Palla Pesari win the series 2-1
Leonesse Redoccio 81–61 Amazona Mamerto
Amazona Mamerto 66–77 Leonesse Redoccio
Leonesse Redoccio win the series 2-0
Play-offs
Calypso Catrallo 79–51 Leonesse Redoccio
Leonesse Redoccio 77–66 Calypso Catrallo
Calypso Catrallo 87–65 Leonesse Redoccio
Calypso Catrallo win the series 2-1
Stampano Squali 67–71 Palla Pesari
Palla Pesari 66–100 Stampano Squali
Stampano Squali 84–74 Palla Pesari
Stampano Squali win the series 2-1
Finals
Calypso Catrallo 61–68 Stampano Squali
Stampano Squali 58–96 Calypso Catrallo
Calypso Catrallo 79–80 Stampano Squali
Stampano Squali 58–96 Calypso Catrallo
Stampano Squali win the series 3-1
San Ortelio (SOR) Qualifiers:
Stampano Squali
Calypso Catrallo
Leonesse Redoccio*
*Third qualifier determined as highest-finished losing semi-finalist
by Mytanija » Wed Oct 27, 2021 1:37 pm
by Equestrian States » Wed Oct 27, 2021 4:37 pm
REBL - Season 12 Pld W L PF PA PD Win %
1 Crystopolis Lancers 76 59 17 6249 5254 +995 0.776 REBL Playoffs
2 Crystal Springs Stars 76 53 23 5958 5613 +345 0.697 REBL Playoffs
3 Everfree Indigo 76 52 24 6135 5570 +565 0.684 REBL Playoffs
4 Seaddle Subsonics 76 49 27 6050 5428 +622 0.645 REBL Playoffs
5 Cloudsdale Warriors 76 46 30 5888 5599 +289 0.605 REBL Playoffs
6 Canterlot Victory 76 44 32 5943 5695 +248 0.579 REBL Playoffs
7 Maritime Manehattan 76 43 33 5944 5725 +219 0.566 REBL Playoffs
8 Manehattan Flames 76 41 35 5786 5752 +34 0.539 REBL Playoffs
9 Ponyville Galaxy BC 76 41 35 5891 5720 +171 0.539 Qualification Group
10 Crystopolis Crowns 76 38 38 5643 5704 −61 0.500 Qualification Group
11 Stalliongrad Diamonds 76 38 38 5719 5765 −46 0.500
12 Royal Canterlot BC 76 36 40 5740 5794 −54 0.474
13 Crystal Fair BC 76 35 41 5697 5803 −106 0.461
14 Sporting Crystal City BC 76 33 43 5649 5856 −207 0.434
15 Appleoosa Archers 76 30 46 5632 5963 −331 0.395
16 Baltimare Dash 76 25 51 5490 5968 −478 0.329
17 Emerald Gardens SC 76 25 51 5568 6056 −488 0.329
18 Crystal City Legion 76 24 52 5538 6133 −595 0.316
19 Freeport Pirates 76 24 52 5512 6057 −545 0.316 Pro/Rel Playoff
20 Silver Haven Smugglers 76 24 52 5520 6097 −577 0.316 Relegated
Manehattan Flames (3−1) ahead of Ponyville Galaxy BC (1−3) on H2H record
Crystopolis Crowns (3−1) ahead of Stalliongrad Diamonds (1−3) on H2H record
Emerald Gardens SC (4−0) ahead of Baltimare Dash (0−4) on H2H record
Crystal City Legion (6−2) ahead of Freeport Pirates (3−5) and Silver Haven Smugglers (3−5) on H2H record
Freeport Pirates (+23) ahead of Silver Haven Smugglers (−23) on H2H point difference
REBL II - Season 12 Pld W L PF PA PD Win %
1 Storm City Sentinels 76 57 19 6142 5560 +582 0.750 Promoted
2 Whitetail Wanderers 76 55 21 6111 5439 +672 0.724 Promotion Playoffs
3 Soldiers of Fortune 76 54 22 5894 5408 +486 0.711 Promotion Playoffs
4 Cold Harbor Caribou 76 52 24 6002 5516 +486 0.684 Promotion Playoffs
5 Hollow Shades Sabers 76 50 26 5919 5635 +284 0.658 Promotion Playoffs
6 Banijan Outcasts BC 76 50 26 6054 5502 +552 0.658
7 Fillydelphia Flight 76 46 30 5964 5583 +381 0.605
8 Heatherfield Hydras 76 42 34 5898 5661 +237 0.553
9 Cantervale Chariots 76 40 36 5991 5815 +176 0.526
10 Gray Harbor Gulls 76 38 38 5713 5977 −264 0.500
11 Dragonborn BC 76 37 39 5751 5827 −76 0.487
12 Guardians of the Heart 76 34 42 5725 5909 −184 0.447
13 Morningbreak 76 33 43 5605 5650 −45 0.434
14 Crystalgrove BC 76 33 43 5646 5847 −201 0.434
15 Icemeadow BC 76 32 44 5608 5868 −260 0.421
16 Stellar Crystal City 76 32 44 5796 5891 −95 0.421
17 Ruby Miners BC 76 20 56 5424 5934 −510 0.263
18 Manechester Mariners 76 20 56 5318 5935 −617 0.263
19 North Star BC 76 19 57 5466 6159 −693 0.250 Relegated
20 Trottawa Tornadoes 76 16 60 5263 6174 −911 0.211 Relegated
Hollow Shades Sabers (+14) ahead of Banijan Outcasts BC (−14) on H2H point difference
Morningbreak (+17) ahead of Crystalgrove BC (−17) on H2H point difference
Icemeadow BC (+13) ahead of Stellar Crystal City (−13) on H2H point difference
Ruby Miners BC (3−1) ahead of Manechester Mariners (3−1) on H2H record#1 Crystopolis Lancers vs. #8 Manehattan Flames
Game 1: Crystopolis Lancers 103–77 Manehattan Flames (CRL leads 1−0)
Game 2: Crystopolis Lancers 83–72 Manehattan Flames (CRL leads 2−0)
Game 3: Manehattan Flames 81–96 Crystopolis Lancers (CRL wins 3−0)
Crystopolis Lancers advance to Semifinals
#4 Seaddle Subsonics vs. #5 Cloudsdale Warriors
Game 1: Seaddle Subsonics 79–83 Cloudsdale Warriors (CLD leads 1−0)
Game 2: Seaddle Subsonics 90–77 Cloudsdale Warriors (Tied 1−1)
Game 3: Cloudsdale Warriors 56–76 Seaddle Subsonics (SEA leads 2−1)
Game 4: Cloudsdale Warriors 78–75 Seaddle Subsonics (Tied 2−2)
Game 5: Seaddle Subsonics 80–70 Cloudsdale Warriors (SEA wins 3−2)
Seaddle Subsonics advance to Semifinals
#2 Crystal Springs Stars vs. #7 Maritime Manehattan
Game 1: Crystal Springs Stars 64–60 Maritime Manehattan (CSS leads 1−0)
Game 2: Crystal Springs Stars 80–90 Maritime Manehattan (Tied 1−1
Game 3: Maritime Manehattan 69–86 Crystal Springs Stars (CSS leads 2−1)
Game 4: Maritime Manehattan 80–85 Crystal Springs Stars (CSS wins 3−1)
Crystal Springs Stars advance to Semifinals
#3 Everfree Indigo vs. #6 Canterlot Victory
Game 1: Everfree Indigo 123–78 Canterlot Victory (EVF leads 1−0)
Game 2: Everfree Indigo 94–57 Canterlot Victory (EVF leads 2−0)
Game 3: Canterlot Victory 65–84 Everfree Indigo (EVF wins 3−0)
Everfree Indigo advance to Semifinals#1 Crystopolis Lancers vs. #4 Seaddle Subsonics
Game 1: Crystopolis Lancers 70–92 Seaddle Subsonics (SEA leads 1−0)
Game 2: Crystopolis Lancers 69–79 Seaddle Subsonics (SEA leads 2−0)
Game 3: Seaddle Subsonics 58–76 Crystopolis Lancers (SEA leads 2−1)
Game 4: Seaddle Subsonics 81–68 Crystopolis Lancers (SEA wins 3−1)
Seaddle Subsonics advance to Championship Series
#2 Crystal Springs Stars vs. #3 Everfree Indigo
Game 1: Crystal Springs Stars 79–92 Everfree Indigo (EVF leads 1−0)
Game 2: Crystal Springs Stars 76–77 Everfree Indigo (EVF leads 2−0)
Game 3: Everfree Indigo 69–77 Crystal Springs Stars (EVF leads 2−1)
Game 4: Everfree Indigo 74–67 Crystal Springs Stars (EVF wins 3−1)
Everfree Indigo advance to Championship Series#3 Everfree Indigo vs. #4 Seaddle Subsonics
Game 1: Everfree Indigo 78–67 Seaddle Subsonics (EVF leads 1−0)
Game 2: Everfree Indigo 61–76 Seaddle Subsonics (Tied 1−1)
Game 3: Seaddle Subsonics 74–89 Everfree Indigo (EVF leads 2−1)
Game 4: Seaddle Subsonics 96–68 Everfree Indigo (Tied 2−2)
Game 5: Seaddle Subsonics 71–81 Everfree Indigo (EVF leads 3−2)
Game 6: Everfree Indigo 64–87 Seaddle Subsonics (Tied 3−3)
Game 7: Everfree Indigo 73–70 Seaddle Subsonics (EVF wins 4−3)
Everfree Indigo win 4th REBL ChampionshipIUBC Qualification Pld W L PF PA PD Win %
1 Canterlot Victory 10 8 2 813 743 +70 0.800 IUBC (EQS)
2 Cloudsdale Warriors 10 5 5 749 732 +17 0.500 IUBC (EQS)
3 Maritime Manehattan 10 5 5 782 767 +15 0.500
4 Manehattan Flames 10 5 5 790 757 +33 0.500
5 Crystopolis Crowns 10 4 6 737 814 −77 0.400
6 Ponyville Galaxy BC 10 3 7 733 791 −58 0.300
Cloudsdale Warriors (3−1) ahead of Maritime Manehattan (2−2) and Manehattan Flames (1−3) on H2H record#2 Whitetail Wanderers vs. #5 Hollow Shades Sabers
Game 1: Whitetail Wanderers 80–75 Hollow Shades Sabers (WTW leads 1−0)
Game 2: Hollow Shades Sabers 88–82 Whitetail Wanderers (Tied 1−1)
Game 3: Whitetail Wanderers 72–73 Hollow Shades Sabers (HSS wins 2−0)
Hollow Shades Sabers advance to Second Round
#3 Soldiers of Fortune vs. #4 Cold Harbor Caribou
Game 1: Soldiers of Fortune 68–65 Cold Harbor Caribou (SOF leads 1−0)
Game 2: Cold Harbor Caribou 63–68 Soldiers of Fortune (SOF wins 2−0)
Soldiers of Fortune advance to Second Round#3 Soldiers of Fortune vs. #5 Hollow Shades Sabers
Game 1: Soldiers of Fortune 72–75 Hollow Shades Sabers (HSS leads 1−0)
Game 2: Hollow Shades Sabers 91–67 Soldiers of Fortune (HSS wins 2−0)
Hollow Shades Sabers advance to Promotion/Relegation Playoff#19 Freeport Pirates vs. #5 Hollow Shades Sabers
Game 1: Freeport Pirates 78–80 Hollow Shades Sabers (HSS leads 1-0)
Game 2: Freeport Pirates 74–58 Hollow Shades Sabers (Tied 1-1)
Game 3: Hollow Shades Sabers 67–65 Freeport Pirates (HSS leads 2-1)
Game 4: Hollow Shades Sabers 73–93 Freeport Pirates (Tied 2-2)
Game 5: Freeport Pirates 84–80 Hollow Shades Sabers (FPP wins 3-2)
Freeport Pirates remain in REBL, Hollow Shades Sabers remain in REBL II
Equestria (EQS) qualifiers
Everfree Indigo (REBL Champions)
Seaddle Subsonics (REBL Runners-up)
Canterlot Victory (Qualification Group)
Cloudsdale Warriors (Qualification Group)
Crystal Empire (CRY) qualifiers
Puppet of Equestria
Crystopolis Lancers (REBL Regular Season Champions)
Crystal Springs Stars (REBL Semifinalists)
[Crystopolis Crowns]
Advertisement
Users browsing this forum: Riena
Advertisement