Games of the XV Summer Olympiad: Ostovoan Delegation
Entries: 150
Average: 50
Standard Deviation: 22.015146
AQUATICS
DIVING
Men’s 3 m Springboard (2)
Julian Moruga;OVO;55
Domingo Prats;OVO;50
Men’s 10 m Platform (2)
Pedro Mancebo;OVO;30
Men’s Synchronized 3 m Springboard (1 team of 2)
Julian Moruga/Domingo Prats;OVO;65
Women’s 10 m Platform (2)
Ula Cossio;OVO;55
Zamora Estremera;OVO;55
Women’s Synchronized 10 m Platform (1 team of 2)
Ula Cossio/Zamora Estremera;OVO;60
SWIMMING
Men’s 50 m Freestyle (2)
Quito Altamirano;OVO;45
Guillermo Tassis;OVO;80
Men’s 100 m Freestyle (2)
Guillermo Tassis;OVO;75
Ciceron Limes;OVO;5
Men’s 200 m Freestyle (2)
Pascal Rubi;OVO;50
Santiago Soria;OVO;50
Men’s 400 m Freestyle (2)
Pascal Rubi;OVO;40
Men’s 1500 m Freestyle (2)
Ezequiel Baldonado;OVO;60
Men’s 200 m Backstroke (2)
Gerado Capetillo;OVO;60
Men’s 100 m Breaststroke (2)
Augustin Pabon;OVO;35
Eloy Ortolano;OVO;40
Men’s 200 m Breaststroke (2)
Eloy Ortolano;OVO;60
Men’s 100 m Butterfly (2)
Guillermo Tassis;OVO;70
Nataniel Merlo;OVO;50
Men’s 200 m Butterfly (2)
Ignado Santa Maria;OVO;50
Socorro Sanz;OVO;25
Men’s 200 m Individual Medley (2)
Tabor De Paz;OVO;30
Blas Veloz;OVO;85
Men’s 400 m Individual Medley (2)
Juliano Canseco;OVO;70
Men’s 4×100 m Freestyle Relay (1 team of 4)
Guillermo Tassis/Ciceron Limes/Mannie Maysonet/Luis Vallejo;OVO;70
Men’s 4×200 m Freestyle Relay (1 team of 4)
Pascal Rubi/Santiago Soria/Fausto Cano/Sol Amaya;OVO;50
Men’s 10 km Marathon (2)
Neto Pollino;OVO;65
Women’s 50 m Freestyle (2)
Juanetta Beas;OVO;25
Dora Cayetano;OVO;30
Women’s 100 m Freestyle (2)
Consolata Mendosa;OVO;40
Women’s 200 m Freestyle (2)
Carmen Fortun;OVO;85
Women’s 400 m Freestyle (2)
Carmen Fortun;OVO;85
Ventana Dorantes;OVO;30
Women’s 800 m Freestyle (2)
Carmen Fortun;OVO;80
Ventana Dorantes;OVO;30
Women’s 1500 m Freestyle (2)
Chalina Lasso;OVO;20
Women’s 100 m Backstroke (2)
Maitea Cobo;OVO;20
Melosa Barriga;OVO;30
Women’s 200 m Backstroke (2)
Maitea Cobo;OVO;30
Melosa Barriga;OVO;20
Women’s 100 m Butterfly (2)
Joaquina Amparan;OVO;70
Women’s 200 m Butterfly (2)
Chalina Vidal;OVO;60
Women’s 200 m Individual Medley (2)
Dulcinea Resendez;OVO;40
Letitia Arrendodo;OVO;40
Women’s 400 m Individual Medley (2)
Dulcinea Resendez;OVO;35
Women’s 4×200 m Freestyle Relay (1 team of 4)
Carmen Fortun/Ramira Regal/Erendira Obregon/Crista San Luis;OVO;60
Women’s 10 km Marathon (2)
Corazana Plaza;OVO;75
ARTISTIC SWIMMING
Women’s Duet (1 team of 2)
Salma Pozos/Pureza De Valle;OVO;70
WATER POLO
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;70
Women’s (1 team)
Ostovo;OVO;75
ARCHERY
Men’s Individual (3)
Eduardo Serano;OVO;75
Prospero Enriques;OVO;65
Salvador Atilano;OVO;35
Women’s Individual (3)
Cassandra Ovando;OVO;50
Sancha Losanda;OVO;50
Mallorie Cornelio;OVO;45
ATHLETICS
Men’s 100 m (3)
Roman Quijano;OVO;25
Men’s 200 m (3)
Roman Quijano;OVO;25
Men’s 400 m (3)
Saul Forero;OVO;50
Men’s 5000 m (3)
Blanco Hidalgo;OVO;40
Men’s 110 m Hurdles (3)
Flavio Salido;OVO;70
Men’s 3000 m Steeplechase (3)
Nataniel Delgado;OVO;40
Men’s Marathon (3)
Gabrio Maradiaga;OVO;20
Men’s Long Jump (3)
Salomon Maese;OVO;75
Rodaz Brizuela;OVO;55
Men’s Triple Jump (3)
Adriano Macia;OVO;60
Men’s Shot Put (3)
Enzo Pedrosa;OVO;5
Men’s Discus Throw (3)
Emanuel Rayas;OVO;15
Men’s Javelin Throw (3)
Nesto De Avila;OVO;60
Women’s 100 m (3)
Olinda Rodriguez;OVO;50
Mariquita Millan;OVO;50
Women’s 800 m (3)
Senona Merced;OVO;5
Women’s 10000 m (3)
Floramaria Canizares;OVO;70
Women’s 100 m Hurdles (3)
Pepita Palomino;OVO;35
Women’s 4×100 m Relay (1 team of 4)
Olinda Rodriguez/Mariquita Millan/Irma Severino/Clarisa Sabedra;OVO;70
Women’s Pole Vault (3)
Xalvadora Serafin;OVO;15
Women’s Triple Jump (3)
Marilu Balan;OVO;60
Women’s Shot Put (3)
Nelia Allende;OVO;95
Idalyz Morino;OVO;70
Women’s Discus Throw (3)
Estela Colorado;OVO;85
Novia Avebdado;OVO;45
Mixed 4×400 m Relay (1 team of 4)
Roman Quijano/Manolito Quesada/Olinda Rodriguez/Mariquita Millan;OVO;40
BASKETBALL
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;10
Men’s 3x3 (1 team)
Ostovo;OVO;5
BASEBALL-SOFTBALL
Men’s Baseball (1 team)
Ostovo;OVO;60
Women’s Softball (1 team)
Ostovo;OVO;80
CANOE
SLALOM
Men’s C-1 (1)
Gregorio Coreas;OVO;75
Men’s K-1 (1)
Estevon Mazon;OVO;70
Women’s C-1 (1)
Delma Arguellas;OVO;70
SPRINT
Men’s C-1 1000 m (1)
Emilio Barco;OVO;80
Men’s C-2 1000 m (1 team of 2)
Emilio Barco/Hernandez Villagran;OVO;70
Men’s K-1 1000 m (1)
Ignacio Rojo;OVO;75
Men’s K-2 1000 m (1 team of 2)
Ignacio Rojo/Cesario Pita;OVO;60
Women’s C-1 200 m (1)
Manda Trejo;OVO;75
Women’s C-2 500 m (1 team of 2)
Isabel Galiano/Quinta Matalon;OVO;75
Women’s K-1 500 m (1)
Estefani Rosal;OVO;50
CYCLING
BMX
Women’s Freestyle (2)
Chavela Vigarito;OVO;10
MOUNTAIN BIKING
Men’s (3)
Severo Mazo;OVO;60
Santo Salmeron;OVO;20
Women’s (3)
Bertha Zevallos;OVO;5
ROAD
Men’s Road Race (5)
Cesar Molinar;OVO;10
TRACK
Men’s Sprint (2)
Elija Mireles;OVO;20
Women’s Sprint (2)
Magdalene Verde;OVO;40
FENCING
Men’s Individual Foil (3)
Elvio Villalobos;OVO;50
FOOTBALL
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;60
Women’s (1 team)
Ostovo;OVO;40
GYMNASTICS
ARTISTIC
Women’s (4)
Regina Sol;OVO;75
Maitea Sambrano;OVO;70
Dalila Casares;OVO;50
Melosia Bermudes;OVO;50
RHYTHMIC
Men’s Individual (2)
Justino Polanco;OVO;65
Santiago Jesus;OVO;60
Women’s Individual (2)
Marietta Sicilia;OVO;70
Devera Fontan;OVO;50
KARATE
Women’s Individual (1)
Lolita Rios;OVO;10
ROWING
Men’s Single Sculls (1)
Tito Pastrana;OVO;35
Men’s Quadruple Sculls (1 team of 4)
Gerardo Aguilar/Patricio Jasmin/Ramon Aviles/Tauro Capellan;OVO;45
Men’s Coxless Pairs (1 team of 2)
Amadeo Rigor/Hermosa Coria;OVO;50
Women’s Single Sculls (1)
Azura Ramo;OVO;50
Women’s Double Sculls (1 team of 2)
Azura Ramo/Belinda Poma;OVO;30
Women’s Lightweight Double Sculls (1 team of 2)
Nailia Marmolejo/Domenica Marmolejo;OVO;90
Women’s Coxed Eights (1 team)
Ostovo;OVO;30
SAILING
Men’s Windsurfer (1)
Pablo Fraire;OVO;45
Women’s Windsurfer (1)
Bertha Tristan;OVO;60
SHOOTING
Men’s 10 m Air Pistol (2)
Mateo Cifuentes;OVO;50
Men’s 10 m Air Rifle (2)
Humberto Villacorta;OVO;65
Estevon Silguero;OVO;10
Men’s Trap (2)
Augustin Monsalve;OVO;60
Men’s Skeet (2)
Amado La Barca;OVO;5
Women’s 10 m Air Pistol (2)
Carleigha Verdin;OVO;50
Women’s 25 m Pistol (2)
Carleigha Verdin;OVO;30
Women’s 10 m Air Rifle (2)
Raquel Celis;OVO;60
Women’s Trap (2)
Yadra Moras;OVO;75
Nelida Calderon;OVO;10
Mixed Pistol Team (1 team of 2)
Mateo Cifuentes/Carleigha Verdin;OVO;50
Mixed Rifle Team (1 team of 2)
Humberto Vilacorta/Raquel Celis;OVO;60
Mixed Trap Team (1 team of 2)
Augustin Monsalve/Yadra Moras;OVO;70
SURFING
Men’s Shortboard (2)
Lorenzo Rogel;OVO;75
Women’s Shortboard (2)
Celesta Ricardo;OVO;90
Kemina Lena;OVO;15
TAEKWONDO
Men’s 68 kg (1)
Florinio Flores;OVO;25
Men’s 80 kg (1)
Cristian Mate;OVO;30
VOLLEYBALL
BEACH
Men’s (2 teams of 2)
Chayo Roxas/Cortez Vivanco;OVO;65
Eron Navarra/Tomas Mijares;OVO;40
Women’s (2 teams of 2)
Florencia Cerro/Viridiana Guajardo;OVO;70
INDOOR
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;75
Women’s (1 team)
Ostovo;OVO;60
WEIGHTLIFTING
Men’s 67 kg (1)
Tavio Campana;OVO;50
DIVING
Men’s 3 m Springboard (2)
Julian Moruga;OVO;55
Domingo Prats;OVO;50
Men’s 10 m Platform (2)
Pedro Mancebo;OVO;30
Men’s Synchronized 3 m Springboard (1 team of 2)
Julian Moruga/Domingo Prats;OVO;65
Women’s 10 m Platform (2)
Ula Cossio;OVO;55
Zamora Estremera;OVO;55
Women’s Synchronized 10 m Platform (1 team of 2)
Ula Cossio/Zamora Estremera;OVO;60
SWIMMING
Men’s 50 m Freestyle (2)
Quito Altamirano;OVO;45
Guillermo Tassis;OVO;80
Men’s 100 m Freestyle (2)
Guillermo Tassis;OVO;75
Ciceron Limes;OVO;5
Men’s 200 m Freestyle (2)
Pascal Rubi;OVO;50
Santiago Soria;OVO;50
Men’s 400 m Freestyle (2)
Pascal Rubi;OVO;40
Men’s 1500 m Freestyle (2)
Ezequiel Baldonado;OVO;60
Men’s 200 m Backstroke (2)
Gerado Capetillo;OVO;60
Men’s 100 m Breaststroke (2)
Augustin Pabon;OVO;35
Eloy Ortolano;OVO;40
Men’s 200 m Breaststroke (2)
Eloy Ortolano;OVO;60
Men’s 100 m Butterfly (2)
Guillermo Tassis;OVO;70
Nataniel Merlo;OVO;50
Men’s 200 m Butterfly (2)
Ignado Santa Maria;OVO;50
Socorro Sanz;OVO;25
Men’s 200 m Individual Medley (2)
Tabor De Paz;OVO;30
Blas Veloz;OVO;85
Men’s 400 m Individual Medley (2)
Juliano Canseco;OVO;70
Men’s 4×100 m Freestyle Relay (1 team of 4)
Guillermo Tassis/Ciceron Limes/Mannie Maysonet/Luis Vallejo;OVO;70
Men’s 4×200 m Freestyle Relay (1 team of 4)
Pascal Rubi/Santiago Soria/Fausto Cano/Sol Amaya;OVO;50
Men’s 10 km Marathon (2)
Neto Pollino;OVO;65
Women’s 50 m Freestyle (2)
Juanetta Beas;OVO;25
Dora Cayetano;OVO;30
Women’s 100 m Freestyle (2)
Consolata Mendosa;OVO;40
Women’s 200 m Freestyle (2)
Carmen Fortun;OVO;85
Women’s 400 m Freestyle (2)
Carmen Fortun;OVO;85
Ventana Dorantes;OVO;30
Women’s 800 m Freestyle (2)
Carmen Fortun;OVO;80
Ventana Dorantes;OVO;30
Women’s 1500 m Freestyle (2)
Chalina Lasso;OVO;20
Women’s 100 m Backstroke (2)
Maitea Cobo;OVO;20
Melosa Barriga;OVO;30
Women’s 200 m Backstroke (2)
Maitea Cobo;OVO;30
Melosa Barriga;OVO;20
Women’s 100 m Butterfly (2)
Joaquina Amparan;OVO;70
Women’s 200 m Butterfly (2)
Chalina Vidal;OVO;60
Women’s 200 m Individual Medley (2)
Dulcinea Resendez;OVO;40
Letitia Arrendodo;OVO;40
Women’s 400 m Individual Medley (2)
Dulcinea Resendez;OVO;35
Women’s 4×200 m Freestyle Relay (1 team of 4)
Carmen Fortun/Ramira Regal/Erendira Obregon/Crista San Luis;OVO;60
Women’s 10 km Marathon (2)
Corazana Plaza;OVO;75
ARTISTIC SWIMMING
Women’s Duet (1 team of 2)
Salma Pozos/Pureza De Valle;OVO;70
WATER POLO
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;70
Women’s (1 team)
Ostovo;OVO;75
ARCHERY
Men’s Individual (3)
Eduardo Serano;OVO;75
Prospero Enriques;OVO;65
Salvador Atilano;OVO;35
Women’s Individual (3)
Cassandra Ovando;OVO;50
Sancha Losanda;OVO;50
Mallorie Cornelio;OVO;45
ATHLETICS
Men’s 100 m (3)
Roman Quijano;OVO;25
Men’s 200 m (3)
Roman Quijano;OVO;25
Men’s 400 m (3)
Saul Forero;OVO;50
Men’s 5000 m (3)
Blanco Hidalgo;OVO;40
Men’s 110 m Hurdles (3)
Flavio Salido;OVO;70
Men’s 3000 m Steeplechase (3)
Nataniel Delgado;OVO;40
Men’s Marathon (3)
Gabrio Maradiaga;OVO;20
Men’s Long Jump (3)
Salomon Maese;OVO;75
Rodaz Brizuela;OVO;55
Men’s Triple Jump (3)
Adriano Macia;OVO;60
Men’s Shot Put (3)
Enzo Pedrosa;OVO;5
Men’s Discus Throw (3)
Emanuel Rayas;OVO;15
Men’s Javelin Throw (3)
Nesto De Avila;OVO;60
Women’s 100 m (3)
Olinda Rodriguez;OVO;50
Mariquita Millan;OVO;50
Women’s 800 m (3)
Senona Merced;OVO;5
Women’s 10000 m (3)
Floramaria Canizares;OVO;70
Women’s 100 m Hurdles (3)
Pepita Palomino;OVO;35
Women’s 4×100 m Relay (1 team of 4)
Olinda Rodriguez/Mariquita Millan/Irma Severino/Clarisa Sabedra;OVO;70
Women’s Pole Vault (3)
Xalvadora Serafin;OVO;15
Women’s Triple Jump (3)
Marilu Balan;OVO;60
Women’s Shot Put (3)
Nelia Allende;OVO;95
Idalyz Morino;OVO;70
Women’s Discus Throw (3)
Estela Colorado;OVO;85
Novia Avebdado;OVO;45
Mixed 4×400 m Relay (1 team of 4)
Roman Quijano/Manolito Quesada/Olinda Rodriguez/Mariquita Millan;OVO;40
BASKETBALL
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;10
Men’s 3x3 (1 team)
Ostovo;OVO;5
BASEBALL-SOFTBALL
Men’s Baseball (1 team)
Ostovo;OVO;60
Women’s Softball (1 team)
Ostovo;OVO;80
CANOE
SLALOM
Men’s C-1 (1)
Gregorio Coreas;OVO;75
Men’s K-1 (1)
Estevon Mazon;OVO;70
Women’s C-1 (1)
Delma Arguellas;OVO;70
SPRINT
Men’s C-1 1000 m (1)
Emilio Barco;OVO;80
Men’s C-2 1000 m (1 team of 2)
Emilio Barco/Hernandez Villagran;OVO;70
Men’s K-1 1000 m (1)
Ignacio Rojo;OVO;75
Men’s K-2 1000 m (1 team of 2)
Ignacio Rojo/Cesario Pita;OVO;60
Women’s C-1 200 m (1)
Manda Trejo;OVO;75
Women’s C-2 500 m (1 team of 2)
Isabel Galiano/Quinta Matalon;OVO;75
Women’s K-1 500 m (1)
Estefani Rosal;OVO;50
CYCLING
BMX
Women’s Freestyle (2)
Chavela Vigarito;OVO;10
MOUNTAIN BIKING
Men’s (3)
Severo Mazo;OVO;60
Santo Salmeron;OVO;20
Women’s (3)
Bertha Zevallos;OVO;5
ROAD
Men’s Road Race (5)
Cesar Molinar;OVO;10
TRACK
Men’s Sprint (2)
Elija Mireles;OVO;20
Women’s Sprint (2)
Magdalene Verde;OVO;40
FENCING
Men’s Individual Foil (3)
Elvio Villalobos;OVO;50
FOOTBALL
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;60
Women’s (1 team)
Ostovo;OVO;40
GYMNASTICS
ARTISTIC
Women’s (4)
Regina Sol;OVO;75
Maitea Sambrano;OVO;70
Dalila Casares;OVO;50
Melosia Bermudes;OVO;50
RHYTHMIC
Men’s Individual (2)
Justino Polanco;OVO;65
Santiago Jesus;OVO;60
Women’s Individual (2)
Marietta Sicilia;OVO;70
Devera Fontan;OVO;50
KARATE
Women’s Individual (1)
Lolita Rios;OVO;10
ROWING
Men’s Single Sculls (1)
Tito Pastrana;OVO;35
Men’s Quadruple Sculls (1 team of 4)
Gerardo Aguilar/Patricio Jasmin/Ramon Aviles/Tauro Capellan;OVO;45
Men’s Coxless Pairs (1 team of 2)
Amadeo Rigor/Hermosa Coria;OVO;50
Women’s Single Sculls (1)
Azura Ramo;OVO;50
Women’s Double Sculls (1 team of 2)
Azura Ramo/Belinda Poma;OVO;30
Women’s Lightweight Double Sculls (1 team of 2)
Nailia Marmolejo/Domenica Marmolejo;OVO;90
Women’s Coxed Eights (1 team)
Ostovo;OVO;30
SAILING
Men’s Windsurfer (1)
Pablo Fraire;OVO;45
Women’s Windsurfer (1)
Bertha Tristan;OVO;60
SHOOTING
Men’s 10 m Air Pistol (2)
Mateo Cifuentes;OVO;50
Men’s 10 m Air Rifle (2)
Humberto Villacorta;OVO;65
Estevon Silguero;OVO;10
Men’s Trap (2)
Augustin Monsalve;OVO;60
Men’s Skeet (2)
Amado La Barca;OVO;5
Women’s 10 m Air Pistol (2)
Carleigha Verdin;OVO;50
Women’s 25 m Pistol (2)
Carleigha Verdin;OVO;30
Women’s 10 m Air Rifle (2)
Raquel Celis;OVO;60
Women’s Trap (2)
Yadra Moras;OVO;75
Nelida Calderon;OVO;10
Mixed Pistol Team (1 team of 2)
Mateo Cifuentes/Carleigha Verdin;OVO;50
Mixed Rifle Team (1 team of 2)
Humberto Vilacorta/Raquel Celis;OVO;60
Mixed Trap Team (1 team of 2)
Augustin Monsalve/Yadra Moras;OVO;70
SURFING
Men’s Shortboard (2)
Lorenzo Rogel;OVO;75
Women’s Shortboard (2)
Celesta Ricardo;OVO;90
Kemina Lena;OVO;15
TAEKWONDO
Men’s 68 kg (1)
Florinio Flores;OVO;25
Men’s 80 kg (1)
Cristian Mate;OVO;30
VOLLEYBALL
BEACH
Men’s (2 teams of 2)
Chayo Roxas/Cortez Vivanco;OVO;65
Eron Navarra/Tomas Mijares;OVO;40
Women’s (2 teams of 2)
Florencia Cerro/Viridiana Guajardo;OVO;70
INDOOR
Men’s (1 team)
Ostovo;OVO;75
Women’s (1 team)
Ostovo;OVO;60
WEIGHTLIFTING
Men’s 67 kg (1)
Tavio Campana;OVO;50