- Code: Select all
MD17
Tshikapa FC (TFC) 1–1 Kananga FC (KFC)
Goals: 33' (Heron Di Piero | Kananga FC), 57' (Kaj Hashagen | Tshikapa FC)
Mwene-Ditu Town (MDT) 2–4 Kolwezi City (KOC)
Goals: 8' (Padraig Biasi | Kolwezi City), 19' (Genko Mitko | Mwene-Ditu Town), 27' (Padraig Biasi | Kolwezi City), 31' (Padraig Biasi | Kolwezi City), 51' (Jia Qiang | Miene-Ditu Town), 83' (Padraig Biasi | Kolwezi City)
Mbandaka Athletic (MBA) 1–1 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 18' (Wattana Klahan | Kinshasa FC), 89' (Keegan Dunlop | Mbandaka Athletic)
Kisangani City (KIC) 0–0 Lubumbashi AFC (LAF)
Likasi Lapdogs (LIL) 1–1 Kabinda AFC (KFC)
16' (Shinobu Griswell | Likasi Lapdogs), 48' (Nebuchadnezzar Braner | Kabinda AFC)
MD18
Kananga FC (KFC) 1–4 Likasi Lapdogs (LIL)
Goals: 3' (Hans-Günter Jeannette | Likasi Lapdogs), 23' (Mick Bowns | Kananga FC), 36' (Shinobu Griswell | Likasi Lapdogs), 63' (Mukul Hangartner | Likasi Lapdogs), 65' (Mukul Hangartner | Likasi Lapdogs)
Kabinda AFC (KFC) 1–1 Kisangani City (KIC)
Goals: 11' (Ilmarinen Stanly | Kisangani City), 14' (Charlie Vano | Kabinda AFC)
Lubumbashi AFC (LAF) 2–4 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 5' (Conall Ogier | Mbandaka Athletic), 15' (Tu Ju | Mbandaka Athletic), 48' (Tu Ju | Mbandaka Athletic), 57' (Bosede Sauda | Lubumbashi AFC), 65' (Tu Ju | Mbandaka Athletic), 82' (Dubaku Bandile | Lubumbashi AFC)
Kinshasa FC (KFC) 4–0 Mwene-Ditu Town (MDT)
Goals: 2' (Wattana Klahan | Kinshasa FC), 13' (Tú Hào | Kinshasa FC), 35' (Visvaldis Roberts | Kinshasa FC), 40' (Visvaldis Roberts | Kinshasa FC)
Kolwezi City (KOC) 1–3 Tshikapa FC (TFC)
Goals: 14' (Oluwayemisi Copelan | Tshikapa FC), 37' (Carlinhos Laneve | Tshikapa FC), 46' (Iiro Chapp | Kolwezi City), 52' (Chernobog Anis | Tshikapa FC)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Kolwezi City 18 10 4 4 34 23 +11 34 | Premierskap Winners
2 Kinshasa FC 18 8 5 5 26 18 +8 29 | Qualifies for Champion's Chalice
3 Lubumbashi AFC 18 7 7 4 21 16 +5 28 | Qualifies for Champion's Chalice
4 Tshikapa FC 18 7 5 6 22 25 −3 26 | Qualifies for Champion's Chalice
5 Mbandaka Athletic 18 7 4 7 34 27 +7 25 | Qualifies for Champion's Chalice
6 Likasi Lapdogs 18 3 12 3 23 22 +1 21 | Qualifies for Champion's Chalice
7 Mwene-Ditu Town 18 6 3 9 32 40 −8 21 | Play-offs for Champion's Chalice
8 Kananga FC 18 5 6 7 24 33 −9 21 | Play-offs for Champion's Chalice
9 Kabinda AFC 18 5 5 8 23 31 −8 20 | Play-offs for Champion's Chalice
10 Kisangani City 18 4 5 9 18 22 −4 17 | Play-offs and Relegation Battle
MD17
These Mwene-Dituan players must have a very bitter-sweet feeling among themselves in the locker room following the break after those devastating goals. Unlike then, they would have been secretly harboring high hopes of snatching a second-to-last day draw, yet they've resoundly taken a beating at the hands of the Capitals Kinshasa. You have to feel sorry for those boys, theres really nothing they can do against strikers of this quality. The Lappies sip up their twelfth draw of the season out of seventeen games played, making it more than 75% as opposed to normal results like a win or loss. They now have a 2-12-3 record in the CCPL, and only hope to get out of this deep, deep hole by drawing the rest of their games or hope from hell to high water that they build off of the away game versus Kananga to end off the season in an automatic Champion's Chalice qualification berth.
MD18
Kisangani will be quite happy to at least kill their worst season off with a venerable 1-1 draw against a very competitive Kabinda AFC. The Gods of Africa's physicality caused a lot of outfield trouble and prevented Kisangani from making any fluid passes as they were a touch fortunate to escape with a point from Vano's pointless simulation leading up to the free-kick goal by Stanly. Besides that, the other fixtures proved to be on paper quite an end to the season, but certainly not as dramatic and farfetched as Carchi's late winner against Mbandaka to lace a CCPL title for the Kabindites was to watch in S10. However, the fan favorites Kolwezi won their third to ring in the good times, and that certainly gives some ground to build off of for S12 or any other following competitions in terms of excitement as well as unpredictability. Something that almost forgot to be told though, by some minor miracle Likasi have etched their place in the stars as Champion's Chalice participants in the 11-12 season. Claiming three points didn't look to be enough, but the whole underside of the table flipped over as form meant nothing and discord took the Lappies from ninth to sixth, in which honorable winners Kabinda took place of Likasi's MD17 position in disdain.
- Code: Select all
Kampioenskap
MD17
Gandajika Wanderers (GAW) 1–1 Kalemie AFC (KFC)
Boma Bombers (BOB) 3–2 Bukavu City (BUC)
Bandundu Field (BAF) 1–0 Matadi City (MAC)
Mbuji-Mayi Town (MMT) 3–1 Butembo Rangers (BUR)
Goma United (GOU) 1–4 Kikwit FC (KFC)
MD18
Kalemie AFC (KFC) 0–3 Goma United (GOU)
Kikwit FC (KFC) 3–5 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Butembo Rangers (BUR) 2–0 Bandundu Field (BAF)
Matadi City (MAC) 7–1 Boma Bombers (BOB)
Bukavu City (BUC) 4–1 Gandajika Wanderers (GAW)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Gandajika Wanderers 16 11 3 2 30 15 +15 36 | Kampioenskap Winners and Promotion Battle
2 Bukavu City 18 8 5 5 31 20 +11 29 | Qualifies for Champion's Chalice
3 Mbuji-Mayi Town 18 8 3 7 28 31 −3 27 | Qualifies for Champion's Chalice
4 Bandundu Field 18 7 5 6 18 19 −1 26 | Qualifies for Champion's Chalice
5 Butembo Rangers 18 7 4 7 31 29 +2 25 | Qualifies for Champion's Chalice
6 Kikwit FC 18 8 1 9 31 37 −6 25 | Qualifies for Champion's Chalice
7 Goma United 18 7 3 8 26 25 +1 24 | Play-offs for Champion's Chalice
8 Kalemie AFC 18 5 6 7 20 23 −3 21 | Play-offs for Champion's Chalice
9 Boma Bombers 18 6 2 10 23 34 −11 20 | Play-offs for Champion's Chalice
10 Matadi City 18 4 5 9 23 25 −2 17 | Play-offs and Relegation Battle
- Code: Select all
League Een
MD17
Sunderbrough (SUN) 2–1 Kipushi Coyotes (KIC)
Kamina City (KAC) 1–0 Gemena United (GEU)
Uvira Fireflies (UVF) 1–2 Mbanza-Ngungu Town (MNT)
Beni City (BEC) 1–1 Bunia United (BUU)
Kabalo & Moba (K&M) 2–2 Kindu FC (KFC)
MD18
Kipushi Coyotes (KIC) 0–1 Kabalo & Moba (K&M)
Kindu FC (KFC) 0–3 Beni City (BEC)
Bunia United (BUU) 0–0 Uvira Fireflies (UVF)
Mbanza-Ngungu Town (MNT) 4–0 Kamina City (KAC)
Gemena United (GEU) 1–2 Sunderbrough (SUN)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Sunderbrough 18 13 2 3 44 19 +25 41 | League Een Winners and Promotion Battle
2 Kabalo & Moba 18 10 3 5 38 28 +10 33
3 Kamina City 18 7 5 6 29 29 0 26
4 Gemena United 18 7 4 7 23 21 +2 25
5 Beni City 18 7 3 8 23 24 −1 24
6 Bunia United 18 6 6 6 24 30 −6 24
7 Kindu FC 18 6 3 9 22 31 −9 21
8 Mbanza-Ngungu Town 18 5 5 8 22 24 −2 20
9 Kipushi Coyotes 18 4 6 8 22 26 −4 18
10 Uvira Fireflies 18 4 5 9 17 32 −15 17 | Relegation Battle
- Code: Select all
Nasionales I
MD17
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 0–4 FC Bulungu (FCB)
Inkisi PV (INP) 3–2 Baraka 'Bama (BAB)
Kongolo (KON) 1–1 Lower Rutshuru (LOR)
Lisala LBR (LIL) 0–2 Idiofa Bridge (IDB)
Kambove Brook (KAB) 2–1 Manono Amateurs (MAA)
Bukama Sports (BUS) 2–0 Miabi Lacers (MIL)
Ilebo Development (ILD) 1–1 Mulongo Companions (MUC)
Muanda United (MUU) 1–1 Tshilenge (TSH)
MD18
Muanda United (MUU) 0–0 Mulongo Companions (MUC)
Ilebo Development (ILD) 4–3 Miabi Lacers (MIL)
Bukama Sports (BUS) 2–2 Manono Amateurs (MAA)
Kambove Brook (KAB) 1–1 Idiofa Bridge (IDB)
Lisala LBR (LIL) 0–1 Lower Rutshuru (LOR)
Kongolo (KON) 0–0 Baraka 'Bama (BAB)
Inkisi PV (INP) 2–1 FC Bulungu (FCB)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–0 Lodgefield East (LOE)
MD19
Lodgefield East (LOE) 2–0 Inkisi PV (INP)
FC Bulungu (FCB) 0–3 Kongolo (KON)
Baraka 'Bama (BAB) 1–0 Lisala LBR (LIL)
Lower Rutshuru (LOR) 1–0 Kambove Brook (KAB)
Idiofa Bridge (IDB) 3–3 Bukama Sports (BUS)
Manono Amateurs (MAA) 1–0 Ilebo Development (ILD)
Miabi Lacers (MIL) 0–1 Muanda United (MUU)
Mulongo Companions (MUC) 0–3 Tshilenge (TSH)
MD20
Tshilenge (TSH) 1–0 Miabi Lacers (MIL)
Muanda United (MUU) 0–0 Manono Amateurs (MAA)
Ilebo Development (ILD) 3–2 Idiofa Bridge (IDB)
Bukama Sports (BUS) 1–0 Lower Rutshuru (LOR)
Kambove Brook (KAB) 0–2 Baraka 'Bama (BAB)
Lisala LBR (LIL) 0–2 FC Bulungu (FCB)
Kongolo (KON) 1–0 Lodgefield East (LOE)
Inkisi PV (INP) 2–0 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
MD21
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–1 Kongolo (KON)
Lodgefield East (LOE) 1–1 Lisala LBR (LIL)
FC Bulungu (FCB) 0–1 Kambove Brook (KAB)
Baraka 'Bama (BAB) 3–6 Bukama Sports (BUS)
Lower Rutshuru (LOR) 1–2 Ilebo Development (ILD)
Idiofa Bridge (IDB) 2–1 Muanda United (MUU)
Manono Amateurs (MAA) 2–3 Tshilenge (TSH)
Miabi Lacers (MIL) 1–1 Mulongo Companions (MUC)
MD22
Mulongo Companions (MUC) 1–2 Manono Amateurs (MAA)
Tshilenge (TSH) 1–0 Idiofa Bridge (IDB)
Muanda United (MUU) 7–0 Lower Rutshuru (LOR)
Ilebo Development (ILD) 1–3 Baraka 'Bama (BAB)
Bukama Sports (BUS) 1–0 FC Bulungu (FCB)
Kambove Brook (KAB) 1–0 Lodgefield East (LOE)
Lisala LBR (LIL) 1–0 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Kongolo (KON) 0–2 Inkisi PV (INP)
MD23
Inkisi PV (INP) 3–0 Lisala LBR (LIL)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–1 Kambove Brook (KAB)
Lodgefield East (LOE) 1–0 Bukama Sports (BUS)
FC Bulungu (FCB) 3–1 Ilebo Development (ILD)
Baraka 'Bama (BAB) 0–0 Muanda United (MUU)
Lower Rutshuru (LOR) 2–2 Tshilenge (TSH)
Idiofa Bridge (IDB) 1–2 Mulongo Companions (MUC)
Manono Amateurs (MAA) 0–0 Miabi Lacers (MIL)
MD24
Miabi Lacers (MIL) 2–3 Idiofa Bridge (IDB)
Mulongo Companions (MUC) 0–3 Lower Rutshuru (LOR)
Tshilenge (TSH) 2–0 Baraka 'Bama (BAB)
Muanda United (MUU) 3–0 FC Bulungu (FCB)
Ilebo Development (ILD) 2–3 Lodgefield East (LOE)
Bukama Sports (BUS) 3–1 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Kambove Brook (KAB) 1–0 Inkisi PV (INP)
Lisala LBR (LIL) 5–3 Kongolo (KON)
MD25
Kongolo (KON) 2–0 Kambove Brook (KAB)
Inkisi PV (INP) 1–2 Bukama Sports (BUS)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 3–1 Ilebo Development (ILD)
Lodgefield East (LOE) 1–1 Muanda United (MUU)
FC Bulungu (FCB) 1–0 Tshilenge (TSH)
Baraka 'Bama (BAB) 1–4 Mulongo Companions (MUC)
Lower Rutshuru (LOR) 0–1 Miabi Lacers (MIL)
Idiofa Bridge (IDB) 2–0 Manono Amateurs (MAA)
MD26
Manono Amateurs (MAA) 0–0 Lower Rutshuru (LOR)
Miabi Lacers (MIL) 1–1 Baraka 'Bama (BAB)
Mulongo Companions (MUC) 1–0 FC Bulungu (FCB)
Tshilenge (TSH) 1–1 Lodgefield East (LOE)
Muanda United (MUU) 0–1 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Ilebo Development (ILD) 0–4 Inkisi PV (INP)
Bukama Sports (BUS) 2–0 Kongolo (KON)
Kambove Brook (KAB) 0–1 Lisala LBR (LIL)
MD27
Lisala LBR (LIL) 1–1 Bukama Sports (BUS)
Kongolo (KON) 2–1 Ilebo Development (ILD)
Inkisi PV (INP) 1–0 Muanda United (MUU)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–0 Tshilenge (TSH)
Lodgefield East (LOE) 1–1 Mulongo Companions (MUC)
FC Bulungu (FCB) 2–2 Miabi Lacers (MIL)
Baraka 'Bama (BAB) 1–2 Manono Amateurs (MAA)
Lower Rutshuru (LOR) 4–2 Idiofa Bridge (IDB)
MD28
Idiofa Bridge (IDB) 1–2 Baraka 'Bama (BAB)
Manono Amateurs (MAA) 3–2 FC Bulungu (FCB)
Miabi Lacers (MIL) 0–1 Lodgefield East (LOE)
Mulongo Companions (MUC) 0–3 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Tshilenge (TSH) 2–1 Inkisi PV (INP)
Muanda United (MUU) 1–0 Kongolo (KON)
Ilebo Development (ILD) 0–1 Lisala LBR (LIL)
Bukama Sports (BUS) 1–0 Kambove Brook (KAB)
MD29
Kambove Brook (KAB) 1–4 Ilebo Development (ILD)
Lisala LBR (LIL) 0–0 Muanda United (MUU)
Kongolo (KON) 4–1 Tshilenge (TSH)
Inkisi PV (INP) 1–2 Mulongo Companions (MUC)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 2–1 Miabi Lacers (MIL)
Lodgefield East (LOE) 0–2 Manono Amateurs (MAA)
FC Bulungu (FCB) 4–5 Idiofa Bridge (IDB)
Baraka 'Bama (BAB) 0–1 Lower Rutshuru (LOR)
MD30
Lower Rutshuru (LOR) 2–1 FC Bulungu (FCB)
Idiofa Bridge (IDB) 0–1 Lodgefield East (LOE)
Manono Amateurs (MAA) 3–0 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Miabi Lacers (MIL) 1–3 Inkisi PV (INP)
Mulongo Companions (MUC) 1–4 Kongolo (KON)
Tshilenge (TSH) 1–2 Lisala LBR (LIL)
Muanda United (MUU) 1–1 Kambove Brook (KAB)
Ilebo Development (ILD) 1–1 Bukama Sports (BUS)
MD31
Bukama Sports (BUS) 2–2 Muanda United (MUU)
Kambove Brook (KAB) 3–2 Tshilenge (TSH)
Lisala LBR (LIL) 1–2 Mulongo Companions (MUC)
Kongolo (KON) 4–2 Miabi Lacers (MIL)
Inkisi PV (INP) 4–2 Manono Amateurs (MAA)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 0–2 Idiofa Bridge (IDB)
Lodgefield East (LOE) 0–0 Lower Rutshuru (LOR)
FC Bulungu (FCB) 1–0 Baraka 'Bama (BAB)
MD32
Baraka 'Bama (BAB) 0–1 Lodgefield East (LOE)
Lower Rutshuru (LOR) 4–2 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Idiofa Bridge (IDB) 0–0 Inkisi PV (INP)
Manono Amateurs (MAA) 2–2 Kongolo (KON)
Miabi Lacers (MIL) 0–3 Lisala LBR (LIL)
Mulongo Companions (MUC) 1–0 Kambove Brook (KAB)
Tshilenge (TSH) 4–2 Bukama Sports (BUS)
Muanda United (MUU) 0–1 Ilebo Development (ILD)
MD33
Ilebo Development (ILD) 1–0 Tshilenge (TSH)
Bukama Sports (BUS) 1–0 Mulongo Companions (MUC)
Kambove Brook (KAB) 1–1 Miabi Lacers (MIL)
Lisala LBR (LIL) 0–0 Manono Amateurs (MAA)
Kongolo (KON) 4–1 Idiofa Bridge (IDB)
Inkisi PV (INP) 2–2 Lower Rutshuru (LOR)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 2–1 Baraka 'Bama (BAB)
Lodgefield East (LOE) 1–2 FC Bulungu (FCB)
MD34
FC Bulungu (FCB) 2–0 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Baraka 'Bama (BAB) 0–2 Inkisi PV (INP)
Lower Rutshuru (LOR) 0–0 Kongolo (KON)
Idiofa Bridge (IDB) 2–0 Lisala LBR (LIL)
Manono Amateurs (MAA) 0–1 Kambove Brook (KAB)
Miabi Lacers (MIL) 3–1 Bukama Sports (BUS)
Mulongo Companions (MUC) 0–0 Ilebo Development (ILD)
Tshilenge (TSH) 0–0 Muanda United (MUU)
FINAL TABLE
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Bukama Sports 32 15 10 7 51 39 +12 55 | Nasionale Liga 1 Winners and Promotion Battle
2 Inkisi PV 32 16 5 11 50 36 +14 53
3 FC Bulungu 32 15 5 12 54 47 +7 50
4 Manono Amateurs 32 13 10 9 45 34 +11 49
5 Tshilenge 32 13 9 10 41 37 +4 48
6 Kambove Brook 32 14 6 12 41 39 +2 48
7 Lisala LBR 32 13 7 12 41 40 +1 46
8 Lodgefield East 32 12 9 11 44 44 0 45
9 Mulongo Companions 32 11 12 9 44 45 −1 45
10 Lower Rutshuru 32 11 10 11 39 39 0 43
11 Kongolo 32 11 10 11 45 46 −1 43
12 Ilebo Development 32 12 7 13 46 51 −5 43
13 Muanda United 32 9 15 8 43 39 +4 42
14 Bakwa-Kalonji Athletic 32 12 5 15 39 49 −10 41
15 Idiofa Bridge 32 11 6 15 57 65 −8 39
16 Miabi Lacers 32 10 6 16 56 55 +1 36
17 Baraka 'Bama 32 5 6 21 27 58 −31 21 | Relegation Battle
- Code: Select all
Nasionales II
MD17
Katwa Town (KAT) 1–1 Congo Bay Warriors (CBW)
Buta Sporting Department (BSD) 5–3 The Kasongo Jungle (TKJ)
Gbadolite Town (GBT) 2–0 Oicha FC (OFC)
Mweka Village (MWV) 2–0 Kaniama Hams (KAH)
Basoko City (BAC) 3–4 The Three Flowers (TTF)
Bumba FC (BFC) 1–0 Portuguese Settlers (POS)
Balamba Lime Greens (BLG) 1–1 Kalima FC (KFC)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–3 Binga Whitecottons (BIW)
MD18
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–0 Kalima FC (KFC)
Balamba Lime Greens (BLG) 4–1 Portuguese Settlers (POS)
Bumba FC (BFC) 0–1 The Three Flowers (TTF)
Basoko City (BAC) 1–0 Kaniama Hams (KAH)
Mweka Village (MWV) 4–3 Oicha FC (OFC)
Gbadolite Town (GBT) 2–3 The Kasongo Jungle (TKJ)
Buta Sporting Department (BSD) 1–1 Congo Bay Warriors (CBW)
Katwa Town (KAT) 2–1 AFC Kimpese (AFK)
MD19
AFC Kimpese (AFK) 0–2 Buta Sporting Department (BSD)
Congo Bay Warriors (CBW) 4–1 Gbadolite Town (GBT)
The Kasongo Jungle (TKJ) 2–0 Mweka Village (MWV)
Oicha FC (OFC) 2–2 Basoko City (BAC)
Kaniama Hams (KAH) 1–0 Bumba FC (BFC)
The Three Flowers (TTF) 2–1 Balamba Lime Greens (BLG)
Portuguese Settlers (POS) 1–0 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Kalima FC (KFC) 1–0 Binga Whitecottons (BIW)
MD20
Binga Whitecottons (BIW) 2–2 Portuguese Settlers (POS)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 3–1 The Three Flowers (TTF)
Balamba Lime Greens (BLG) 1–0 Kaniama Hams (KAH)
Bumba FC (BFC) 1–0 Oicha FC (OFC)
Basoko City (BAC) 1–2 The Kasongo Jungle (TKJ)
Mweka Village (MWV) 2–2 Congo Bay Warriors (CBW)
Gbadolite Town (GBT) 0–1 AFC Kimpese (AFK)
Buta Sporting Department (BSD) 3–2 Katwa Town (KAT)
MD21
Katwa Town (KAT) 1–1 Gbadolite Town (GBT)
AFC Kimpese (AFK) 1–0 Mweka Village (MWV)
Congo Bay Warriors (CBW) 2–0 Basoko City (BAC)
The Kasongo Jungle (TKJ) 2–1 Bumba FC (BFC)
Oicha FC (OFC) 1–4 Balamba Lime Greens (BLG)
Kaniama Hams (KAH) 2–0 Kananga Saint-Mannor (KSM)
The Three Flowers (TTF) 3–0 Binga Whitecottons (BIW)
Portuguese Settlers (POS) 1–0 Kalima FC (KFC)
MD22
Kalima FC (KFC) 0–0 The Three Flowers (TTF)
Binga Whitecottons (BIW) 2–3 Kaniama Hams (KAH)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 1–2 Oicha FC (OFC)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–0 The Kasongo Jungle (TKJ)
Bumba FC (BFC) 0–2 Congo Bay Warriors (CBW)
Basoko City (BAC) 6–0 AFC Kimpese (AFK)
Mweka Village (MWV) 0–0 Katwa Town (KAT)
Gbadolite Town (GBT) 2–3 Buta Sporting Department (BSD)
MD23
Buta Sporting Department (BSD) 1–4 Mweka Village (MWV)
Katwa Town (KAT) 1–2 Basoko City (BAC)
AFC Kimpese (AFK) 1–0 Bumba FC (BFC)
Congo Bay Warriors (CBW) 1–0 Balamba Lime Greens (BLG)
The Kasongo Jungle (TKJ) 2–3 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Oicha FC (OFC) 1–1 Binga Whitecottons (BIW)
Kaniama Hams (KAH) 0–0 Kalima FC (KFC)
The Three Flowers (TTF) 1–0 Portuguese Settlers (POS)
MD24
Portuguese Settlers (POS) 0–1 Kaniama Hams (KAH)
Kalima FC (KFC) 3–3 Oicha FC (OFC)
Binga Whitecottons (BIW) 0–5 The Kasongo Jungle (TKJ)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 4–2 Congo Bay Warriors (CBW)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–0 AFC Kimpese (AFK)
Bumba FC (BFC) 1–1 Katwa Town (KAT)
Basoko City (BAC) 0–1 Buta Sporting Department (BSD)
Mweka Village (MWV) 0–0 Gbadolite Town (GBT)
MD25
Gbadolite Town (GBT) 1–2 Basoko City (BAC)
Buta Sporting Department (BSD) 2–1 Bumba FC (BFC)
Katwa Town (KAT) 1–5 Balamba Lime Greens (BLG)
AFC Kimpese (AFK) 3–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Congo Bay Warriors (CBW) 0–1 Binga Whitecottons (BIW)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–0 Kalima FC (KFC)
Oicha FC (OFC) 0–0 Portuguese Settlers (POS)
Kaniama Hams (KAH) 0–0 The Three Flowers (TTF)
MD26
The Three Flowers (TTF) 1–1 Oicha FC (OFC)
Portuguese Settlers (POS) 1–0 The Kasongo Jungle (TKJ)
Kalima FC (KFC) 1–0 Congo Bay Warriors (CBW)
Binga Whitecottons (BIW) 1–1 AFC Kimpese (AFK)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–1 Katwa Town (KAT)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–1 Buta Sporting Department (BSD)
Bumba FC (BFC) 1–3 Gbadolite Town (GBT)
Basoko City (BAC) 2–2 Mweka Village (MWV)
MD27
Mweka Village (MWV) 3–3 Bumba FC (BFC)
Gbadolite Town (GBT) 1–2 Balamba Lime Greens (BLG)
Buta Sporting Department (BSD) 2–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Katwa Town (KAT) 0–0 Binga Whitecottons (BIW)
AFC Kimpese (AFK) 0–0 Kalima FC (KFC)
Congo Bay Warriors (CBW) 2–3 Portuguese Settlers (POS)
The Kasongo Jungle (TKJ) 0–1 The Three Flowers (TTF)
Oicha FC (OFC) 0–0 Kaniama Hams (KAH)
MD28
Kaniama Hams (KAH) 0–2 The Kasongo Jungle (TKJ)
The Three Flowers (TTF) 1–2 Congo Bay Warriors (CBW)
Portuguese Settlers (POS) 2–6 AFC Kimpese (AFK)
Kalima FC (KFC) 2–2 Katwa Town (KAT)
Binga Whitecottons (BIW) 2–1 Buta Sporting Department (BSD)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 2–2 Gbadolite Town (GBT)
Balamba Lime Greens (BLG) 2–0 Mweka Village (MWV)
Bumba FC (BFC) 0–0 Basoko City (BAC)
MD29
Basoko City (BAC) 5–0 Balamba Lime Greens (BLG)
Mweka Village (MWV) 3–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Gbadolite Town (GBT) 1–0 Binga Whitecottons (BIW)
Buta Sporting Department (BSD) 4–4 Kalima FC (KFC)
Katwa Town (KAT) 0–1 Portuguese Settlers (POS)
AFC Kimpese (AFK) 2–7 The Three Flowers (TTF)
Congo Bay Warriors (CBW) 1–2 Kaniama Hams (KAH)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–1 Oicha FC (OFC)
MD30
Oicha FC (OFC) 1–0 Congo Bay Warriors (CBW)
Kaniama Hams (KAH) 4–3 AFC Kimpese (AFK)
The Three Flowers (TTF) 1–0 Katwa Town (KAT)
Portuguese Settlers (POS) 2–0 Buta Sporting Department (BSD)
Kalima FC (KFC) 0–0 Gbadolite Town (GBT)
Binga Whitecottons (BIW) 1–1 Mweka Village (MWV)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–0 Basoko City (BAC)
Balamba Lime Greens (BLG) 1–0 Bumba FC (BFC)
MD31
Bumba FC (BFC) 2–2 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Basoko City (BAC) 0–0 Binga Whitecottons (BIW)
Mweka Village (MWV) 1–0 Kalima FC (KFC)
Gbadolite Town (GBT) 1–0 Portuguese Settlers (POS)
Buta Sporting Department (BSD) 1–2 The Three Flowers (TTF)
Katwa Town (KAT) 3–0 Kaniama Hams (KAH)
AFC Kimpese (AFK) 1–1 Oicha FC (OFC)
Congo Bay Warriors (CBW) 2–3 The Kasongo Jungle (TKJ)
MD32
The Kasongo Jungle (TKJ) 3–1 AFC Kimpese (AFK)
Oicha FC (OFC) 1–0 Katwa Town (KAT)
Kaniama Hams (KAH) 0–2 Buta Sporting Department (BSD)
The Three Flowers (TTF) 2–3 Gbadolite Town (GBT)
Portuguese Settlers (POS) 1–3 Mweka Village (MWV)
Kalima FC (KFC) 0–1 Basoko City (BAC)
Binga Whitecottons (BIW) 3–1 Bumba FC (BFC)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 1–0 Balamba Lime Greens (BLG)
MD33
Balamba Lime Greens (BLG) 3–2 Binga Whitecottons (BIW)
Bumba FC (BFC) 0–0 Kalima FC (KFC)
Basoko City (BAC) 2–2 Portuguese Settlers (POS)
Mweka Village (MWV) 0–2 The Three Flowers (TTF)
Gbadolite Town (GBT) 1–3 Kaniama Hams (KAH)
Buta Sporting Department (BSD) 2–0 Oicha FC (OFC)
Katwa Town (KAT) 2–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
AFC Kimpese (AFK) 2–1 Congo Bay Warriors (CBW)
MD34
Congo Bay Warriors (CBW) 3–2 Katwa Town (KAT)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–0 Buta Sporting Department (BSD)
Oicha FC (OFC) 1–1 Gbadolite Town (GBT)
Kaniama Hams (KAH) 0–2 Mweka Village (MWV)
The Three Flowers (TTF) 0–0 Basoko City (BAC)
Portuguese Settlers (POS) 0–0 Bumba FC (BFC)
Kalima FC (KFC) 2–1 Balamba Lime Greens (BLG)
Binga Whitecottons (BIW) 1–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
FINAL TABLE
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Buta Sporting Department 32 20 3 9 58 41 +17 63 | Nasionale Liga II Winners and Promotion Battle
2 The Three Flowers 32 18 5 9 50 35 +15 59
3 Balamba Lime Greens 32 17 4 11 55 40 +15 55
4 Mweka Village 32 13 8 11 51 50 +1 47
5 Katwa Town 32 12 9 11 49 42 +7 45
6 Congo Bay Warriors 32 12 7 13 43 40 +3 43
7 Kaniama Hams 32 12 7 13 40 43 −3 43
8 Basoko City 32 9 15 8 50 41 +9 42
9 The Kasongo Jungle 32 12 6 14 44 44 0 42
10 Kananga Saint-Mannor 32 10 11 11 35 35 0 41
11 Kalima FC 32 8 16 8 36 36 0 40
12 AFC Kimpese 32 10 10 12 39 48 −9 40
13 Portuguese Settlers 32 11 7 14 35 47 −12 40
14 Gbadolite Town 32 10 9 13 40 49 −9 39
15 Bumba FC 32 10 7 15 33 39 −6 37
16 Oicha FC 32 8 12 12 36 50 −14 36
17 Binga Whitecottons 32 6 12 14 42 56 −14 30