- Code: Select all
Tshikapa FC (TFC) 0–1 Kolwezi City (KOC)
Mbandaka Athletic (MBA) 0–2 Kinshasa FC (KFC)
Lubumbashi AFC (LAF) 2–3 Kananga FC (KFC)
Mwene-Ditu Town (MDT) 1–0 Goma United (GOU)
Likasi Lapdogs (LIL) 2–0 Kisangani City (KIC)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Lubumbashi AFC 6 4 0 2 16 12 +4 12
2 Kolwezi City 6 4 0 2 12 9 +3 12
3 Kinshasa FC 6 3 2 1 9 5 +4 11
4 Likasi Lapdogs 6 3 1 2 12 11 +1 10
5 Kananga FC 6 3 1 2 8 7 +1 10
6 Kisangani City 6 3 0 3 11 12 −1 9
7 Goma United 6 2 1 3 7 8 −1 7
8 Mwene-Ditu Town 6 2 1 3 9 11 −2 7
9 Mbandaka Athletic 6 1 2 3 7 10 −3 5
10 Tshikapa FC 6 1 0 5 8 14 −6 3
- Code: Select all
Championship
Butembo Rangers (BUR) 3–3 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Boma Bombers (BOB) 3–1 Bunia United (BUU)
Bukavu City (BUC) 5–0 Bandundu Field (BAF)
Kikwit FC (KFC) 1–2 Uvira Fireflies (UVF)
Matadi City (MAC) 2–4 Kalemie AFC (KFC)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Kalemie AFC 6 4 1 1 12 8 +4 13
2 Bukavu City 6 4 0 2 10 6 +4 12
3 Kikwit FC 6 3 1 2 11 7 +4 10
4 Mbuji-Mayi Town 6 2 3 1 9 7 +2 9
5 Butembo Rangers 6 2 3 1 10 9 +1 9
6 Uvira Fireflies 6 3 0 3 7 8 −1 9
7 Boma Bombers 6 2 2 2 8 8 0 8
8 Bunia United 6 2 1 3 9 10 −1 7
9 Matadi City 6 1 2 3 5 9 −4 5
10 Bandundu Field 6 0 1 5 6 15 −9 1
- Code: Select all
League 1
Mbanza-Ngungu Town (MNT) 3–1 Gemena United (GEU)
Baraka 'Bama (BAB) 2–1 Gandajika Wanderers (GAW)
Beni City (BEC) 3–0 Kipushi Coyotes (KIC)
Kamina City (KAC) 1–1 Kindu FC (KFC)
Bumba FC (BFC) 2–0 Kabinda AFC (KAA)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Gemena United 6 4 0 2 7 5 +2 12
2 Beni City 6 3 1 2 7 4 +3 10
3 Gandajika Wanderers 6 3 1 2 7 6 +1 10
4 Mbanza-Ngungu Town 6 2 3 1 10 7 +3 9
5 Bumba FC 6 2 3 1 11 9 +2 9
6 Baraka 'Bama 6 1 4 1 10 10 0 7
7 Kindu FC 6 1 3 2 5 6 −1 6
8 Kamina City 6 0 5 1 6 7 −1 5
9 Kabinda AFC 6 1 2 3 2 5 −3 5
10 Kipushi Coyotes 6 1 2 3 6 12 −6 5
- Code: Select all
Nationals I
Kabalo & Moba (K&M) 0–3 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Lisala LBR (LIL) 2–0 Lodgefield East (LOE)
Kambove Brook (KAB) 0–4 Mulongo Companions (MUC)
Katwa Town (KAT) 3–2 Kaniama Hams (KAH)
Tshilenge (TSH) 2–2 Lower Rutshuru (LOR)
Idiofa Bridge (IDB) 1–1 Inkisi PV (INP)
Manono Amateurs (MAA) 3–0 Binga Whitecottons (BIW)
Kongolo (KON) 0–1 Ilebo Development (ILD)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Mulongo Companions 6 5 1 0 10 1 +9 16
2 Manono Amateurs 5 4 1 0 9 2 +7 13
3 Ilebo Development 6 4 0 2 5 5 0 12
4 Lisala LBR 6 3 1 2 10 5 +5 10
5 Bakwa-Kalonji Athletic 5 3 0 2 9 6 +3 9
Tshilenge 6 2 3 1 9 6 +3 9
7 Binga Whitecottons 6 2 3 1 7 7 0 9
8 Inkisi PV 6 2 2 2 8 7 +1 8
9 Katwa Town 6 2 2 2 7 7 0 8
10 Kaniama Hams 6 2 1 3 11 13 −2 7
11 Kongolo 5 2 0 3 6 6 0 6
12 Kabalo & Moba 6 2 0 4 5 9 −4 6
13 Lodgefield East 5 1 2 2 9 11 −2 5
14 Bukama Sports 5 1 2 2 8 10 −2 5
15 Idiofa Bridge 5 1 1 3 4 6 −2 4
16 Kambove Brook 6 1 1 4 6 13 −7 4
17 Lower Rutshuru 6 0 2 4 2 11 −9 2
- Code: Select all
Nationals II
Congo Bay Warriors (CBW) 0–0 AFC Kimpese (AFK)
Kalima FC (KFC) 1–0 Miabi Lacers (MIL)
Sunderbrough (SUN) 2–1 Muanda United (MUU)
FC Bulungu (FCB) 1–0 Mweka Village (MWV)
Basoko City (BAC) 1–0 Portuguese Settlers (POS)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–2 The Three Flowers (TTF)
Buta Sporting Department (BSD) 3–0 The Kasongo Jungle (TKJ)
Gbadolite Town (GBT) 0–2 Oicha FC (OFC)
Pld W D L GF GA GD Pts
1 Portuguese Settlers 6 3 2 1 14 5 +9 11
2 Oicha FC 6 3 1 2 11 6 +5 10
3 Muanda United 6 3 1 2 8 5 +3 10
4 Gbadolite Town 5 3 1 1 6 4 +2 10
5 Kalima FC 6 3 1 2 6 5 +1 10
6 Basoko City 6 2 3 1 4 4 0 9
7 Sunderbrough 6 3 0 3 8 12 −4 9
8 FC Bulungu 6 2 2 2 7 7 0 8
9 Mweka Village 6 2 2 2 7 7 0 8
10 AFC Kimpese 5 2 2 1 5 7 −2 8
11 The Kasongo Jungle 6 2 2 2 3 5 −2 8
12 Congo Bay Warriors 6 1 3 2 5 5 0 6
13 The Three Flowers 6 1 3 2 6 7 −1 6
14 Buta Sporting Department 5 2 0 3 8 10 −2 6
15 Kananga Saint-Mannor 5 1 2 2 10 10 0 5
16 Balamba Lime Greens 5 1 1 3 4 8 −4 4
17 Miabi Lacers 5 1 0 4 7 12 −5 3