NATION

PASSWORD

Coldfield|Second Empire Newswire

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Coldfield|Second Empire Newswire

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 6:07 pm

Image
Image
Disclaimer: Only Coldfield, the 2nd Brazilian Empire, Scuiria, Zaspeuwana, Thirty-Seven Empires, South Shellfort, Bananistan, Lusophone Africa, MNAP Organization, and moderators allowed to post in this thread.


It's new times for eight different nations from different places of the Multiverse Coldfield, the 2nd Brazilian Empire, Scuiria, Zaspeuwana, Ancaps Heaven, South Shellfort, Bananistan, and Lusophone Africa - be welcome to the new homepage of Coldfield One newswire for news regarding Coldfieldian, Ancapistani, Scuirian, and South Shellfortian teams/affairs - and the newest Mundo website for Second Empire, Zaspeuwana, Bananistan and Lusophone Africa. Here, information about various sports, matches, UICA and international clubs' tournaments, national team reports, and major changes in the listed countries will be reported. The plenty sports includes Association Football, Archery, Boxing, Futsal, Volleyball, Cricket, Handball, Zaspeuwana's exclusive PrimalGoal, and different kinds of non-officially sporting competitions called e-sports, Couch Racing, and a professional "Bar Darting" league. From time to time chess will also be posted.


Tournaments


Countries:
Coldfield - National Stadium (Crownsville Palace Colossus|94,000)
2nd Brazilian Empire - National Stadium (Estádio do Horizonte|375,000)
South Shellfort - National Stadium (Atlantic Winds|84,000)
Aalionia [url]?[/url]
Bananistan - National Stadium (Olímpico de Mariaraure|52,000)
Lusophone Africa - National Stadium (Estádio Luanda|58,000)
Scuiria - National Stadium (The Bubble|130,000)
Thirty-Seven Empires - National Stadium (GoldenChicken Stadium|170,000)


Soccer:
League One - Past seasons
League Two - Past Seasons
League Three - Past Seasons
Conferences - Past Seasons
National Football Cup - Past Seasons
Winners' Cup - Past Seasons

Primeirona - Past Seasons
Segundona - Past Seasons
Terceirona - Past Seasons
Copa da Metrópole - Past Seasons
Copa Sulista - Past Seasons
Copa Nordestina - Past Seasons
Copa Florestal - Past Seasons
Copa do Verão - Past Seasons
Copa Latina - Past Seasons
Repescagem Terceirona - Past Seasons
Tour Brasileiro - Past Seasons
Supercopa - Past Seasons

Diamond Module - Past Seasons
Gold Module - Past Seasons
Silver Module - Past Seasons
Bronze Module - Past Seasons
Open Cup - Past Seasons

Soccer Premiership - Past Seasons
National Soccer Cup - Past Seasons

PremierBanana - Past Seasons
Torneo Nacional - Past Seasons

A Liga - Past Seasons
Taça Nacional - Past Seasons

Mondial Tournament - Past Seasons
SuperLeague


Ice Hockey:
National League
Conferência Nacional

Archery:
National Archery Trophy - Past Seasons

Boxing:
National Boxing Trophy - Past Seasons

Futsal:
Primeira Liga - Past Seasons
Segunda Liga - Past Seasons
Torneio Nacional - Past Seasons
Repescagem Segunda Liga - Past Seasons
Supercopa - Past Seasons


Volleyball:
Liga Nacional de Vôlei Misto - Past Seasons

Beach Soccer:
Liga Nacional

Cricket:
Liga de Cricket - Past Seasons

Handball:
Premiership - Past Seasons
League One - Past Seasons
Milkden Handball Trophy - Past Seasons


Primalgoal:
Primalgoal Championship - Past Seasons

International Competitions:
MultiNation Cup - Past Seasons
MultiNation SuperClash - Past Seasons
MultiNation Consolation Trophy - Past Seasons
MultiNation National Teams Cup - Past Seasons
MultiNation Beach Soccer Cup
MultiNation Ice Hockey Trophy
MultiNation Handball Cup


Legend
2nd Brazilian Empire
Bananistan
Coldfield
Lusophone Africa
Scuiria
South Shellfort
Thirty-Seven Empires
Last edited by Coldfield on Thu Feb 15, 2018 5:14 am, edited 12 times in total.
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 6:16 pm

Past Seasons: League One
Image


Previous editions of the First Division Group & Knockout Format
Year		Season		Champion     	Points Scored
1903-04 1 Elsbury 48
1904-05 2 Crownsville Central 42
1905-06 3 Crownsville Central 45
1906-07 4 Springbay City 43
1907-08 5 Scarborough 46
1908-09 6 Springbay United 44
1909-10 7 Springbay United 50
1910-11 8 Springbay United 42
1911-12 9 Sheepville 53
1912-13 10 Elsbury 61
1913-14 11 Oldmarket Sports 55
1914-15 12 Orangefish 60
1919-20 13 Springbay United 62
1920-21 14 Elsbury 56
1921-22 15 Sheepville 59
1922-23 16 Crownsville Central 60
1923-24 17 Crownsville Central 58
1924-25 18 Crownsville Central 64
1925-26 19 Crownsville Central 74
1926-27 20 Crownsville Central 64
1927-28 21 Crown Fighters 55
1928-29 22 Archmouth 55
1929-30 23 Woodbridge Warriors 56
1930-31 24 Woodbridge Warriors 52
1931-32 25 Crownsville Central 62
1932-33 26 Majestic 54
1933-34 27 Fort North 63
1934-35 28 Majestic 58
1935-36 29 Archmouth 62
1936-37 30 Majestic 60
1937-38 31 Woodnear FA 56
1938-39 32 Waterville 57
1939-40 33 Waterville 60
1946-47 34 Crown Fighters 60
1947-48 35 Woodnear FA 57
1948-49 36 Limesville 61
1949-50 37 Springbay United 64
1950-51 38 Scarborough 62
1951-52 39 Oldmarket Spartans 64
1952-53 40 Oldmarket Sports 63
1953-54 41 Oldmarket Sports 63
1954-55 42 Oldmarket Spartans 64
1955-56 43 Springbay City 53
1956-57 44 Sheepville 66
1957-58 45 Crown Fighters 58
1958-59 46 Crown Fighters 65
1959-60 47 Crown Fighters 60
1960-61 48 Crown Fighters 62
1961-62 49 Sheepville 57
1962-63 50 Majestic 63
1963-64 51 Majestic 65
1964-65 52 Oldmarket Sports 55
1965-66 53 Sheepville 56
1966-67 54 Pumas 64
1967-68 55 Blackrocks 68
1968-69 56 Blackrocks 66
1969-70 57 Fort North 61
1970-71 58 Blackrocks 69
1971-72 59 Orangefish 68
1972-73 60 Sheepville 62
1973-74 61 Crownsville Central 70
1974-75 62 Crownsville Central 68
1975-76 63 Redwick 59
1976-77 64 Cow Creek 66
1977-78 65 Orangefish 71
1978-79 66 Eagles 77
1979-80 67 Eagles 81
1980-81 68 Crown Fighters 68
1981-82 69 Crownsville Central 75
1982-83 70 Springbay City 81
1983-84 71 Waterville 74
1984-85 72 Springbay City 75
1985-86 73 Waterville 77
1986-87 74 Waterville 82
1987-88 75 Sheepville 73
1988-89 76 Oldmarket Sports 76
1989-90 77 Oldmarket Sports 70
1990-91 78 Crownsville Central 78
1991-92 79 Waterville 82
1992-93 80 Crownsville Central 92
1993-94 81 Sheepville 70
1994-95 82 Sheepville 82
1995-96 83 Waterville 76
1996-97 84 Sheepville 73
1997-98 85 Oldmarket Sports 75
1998-99 86 Ridgewell Club 71
1999-00 87 Oldmarket Spartans 88
2000-01 88 Crownsville Central 79
2001-02 89 Waterville 98
2002-03 90 Pumas 80
2003-04 91 Woodbridge Warriors 73
2004-05 92 Oldmarket Sports 82
2005-06 93 Elsbury 87
2006-07 94 Majestic 75
2007-08 95 Woodbridge 92 80
2008-09 96 Scarborough 74
2009-10 97 Springbay United 82
2010-11 98 Scarborough 77
2011-12 99 Sheepville 72
2012-13 100 Waterville 76
2013-14 101 Crownsville Central 86
2014-15 102 Sheepville 74
2015-16 103 Sheepville 78
2016-17 104 Crown Fighters 74
2017-18 105 Waterville 82

Titles

15 - Crownsville Central
13 - Sheepville
10 - Waterville
8 - Oldmarket Sports
8 - Crown Fighters
6 - Springbay United
6 - Majestic
4 - Springbay City
4 - Scarborough
4 - Elsbury
3 - Oldmarket Spartans
3 - Woodbridge Warriors
3 - Orangefish
3 - Blackrocks
2 - Woodnear FA
2 - Pumas
2 - Eagles
2 - Archmouth
1 - Ridgewell Club
1 - Woodbridge 92
1 - Fort North
1 - Redwick
1 - Cow Creek
1 - Limesville


Year	Top Scorer	      Goals 	 Team		
68-69 A.Benedetto 13 Fort North Club
69-70 G.Derbyshire 15 Blackrocks
70-70 A.Benedetto 12 Fort North Club
71-72 A.Benedetto 13 Fort North Club
72-73 B.Blackwood 24 Eagles
73-74 B.Blackwood 21 Eagles
74-75 L.Huges 16 Crownsville Central
75-76 P.Bauer 17 Redwick
76-77 B.Williams 14 Coldspring
77-78 W.Lott 26 Majestic
78-79 A.Gallegos 15 Richcrest
79-80 A.Benedetto 13 Redwick
80-81 L.Faltskog 19 Crown Fighters
81-82 K.Bowers 20 Greekburg
82-83 L.Faltskog 22 Franktown South
83-84 S.Coleman 19 Eagles
84-85 I.Laigle 16 Sheepville
85-86 T.Burchill 18 Waterville
86-87 Burchill/Laigle 21 Waterville/Sheepville
87-88 E.Mitchell 20 Oldmarket Sportss
88-89 I.Laigle 15 Sheepville
89-90 Burchill/Abbott 21 Redwick
90-91 N.Thompson 30 Thompson Island
91-92 W.Tasso 18 Pumas
92-93 J.Sharps 25 Crownsville Central
93-94 R.Moore 21 Franktown Union
94-95 E.Mitchell 23 Sheepville
95-96 L.Zablocki 17 Ridgewell Club
96-97 T.Pascoal 20 Silvershield
97-98 N.Kiersen 22 Scarborough
98-99 N.Kiersen 16 Scarborough
99-00 O.Watson 16 Waterville
00-01 F.Schwake 24 Waterville
01-02 E.Kjelstrup 30 Sheepville
02-03 Tasso/Doyle 21 Pumas/Hawks
03-04 C.Bowen 24 Thompson Island
04-05 C.Warren 19 Woodbridge Warriors
05-06 D.Basham 38 Elsbury
06-07 E.Kjelstrup 25 Sheepville
07-08 J.Sharps 20 Blackrocks
08-09 F.Schwake 23 Crownsville Central
09-10 P.Durham 21 Scarborough
10-11 F.Schwake 18 Crownsville Central
11-12 L.Hart 21 Brownlawn
12-13 G.Klein 23 Crownsville Central
13-14 Simmons/Burton 17 Sheepville/Orangefish
14-15 S.Chamberlain 18 Sheepville
15-16 G.Klein 31 Crownsville Central
16-17 N.Balogh 22 Crownsville Central
17-18 L.Szekely 25 Crown Fighters
Last edited by Coldfield on Fri Sep 07, 2018 7:43 am, edited 10 times in total.
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 6:22 pm

Past Seasons: League Two
Image


Previous editions of the Second Division Group & Knockout Format
Season	Edition	Winner			Global Score	Runner-Up	

71-72 1 Coldspring 3-2 Peastoke
72-73 2 Penketh 1-0 Pinecardine
73-74 3 Richcrest 4-0 Bardney Sports
74-75 4 Sheepville 8-2 Northbourne
75-76 5 Ridgewell Club 2-2 Blackrocks (3-0 pen.)
76-77 6 Flowerville 2-0 Scarborough
77-78 7 Crownsville Central 5-0 Silvershield
78-79 8 Crown Fighters 2-1 Elsbury
79-80 9 Blackrocks 1-1 Pumas (5-3 pen.)
80-81 10 Rilldale 5-3 Wetminister
81-82 11 Davishill 5-2 Coldspring
82-83 12 Bardney Sports 1-0 Handfort
83-84 13 Crown Fighters 4-0 Ginford
84-85 14 Cow Creek 7-2 The Kings
85-86 15 Majestic 2-0 Thompson Island
86-87 16 Eagles 3-2 Flowerville
87-88 17 Archmouth 1-0 Blue Spiders
88-89 18 Siegecity 4-3 Silvershield
89-90 19 Blackrocks 5-4 Ginford
90-91 20 Lake Boyd 3-0 Redwick
91-92 21 Limesville 1-0 Poolwick
92-93 22 Lake Boyd 3-1 Greekburg
93-94 23 Scarborough 1-0 Elsbury
94-95 24 Bardney Sports 2-2 Dimsdown (3-1 pen.)
95-96 25 Scarborough 1-1 Queenstown (4-3 pen.)
96-97 26 Franktown Union 2-0 Northbourne
97-98 27 North Fishers 2-0 Franktown Academy
98-99 28 Bettyhill 4-2 Blockers

Titles
2 - Scarborough, Crown Fighters, Blackrocks, Lake Boyd, Bardney Sports.
1 - Bettyhill, North Fishers, Franktown Union, Limesville, Siegecity, Archmouth, Coldspring, Penketh, Richcrest, Sheepville, Crownsville Central, Rilldale, Davishill, Eagles, Majestic, Cow Creek, Flowerville.

Non-winning finalists
2 - Northbourne, Ginford, Silvershield.
1 - Blockers, Franktown Academy, Queenstown, Dimsdown, Peastoke, Pinecardine, Wetminister, Handfort, The Kings, Thompson Island, Redwick, Poolwick, Blue Spiders, Wetminister.


Previous Seasons: Second Division Round Robin Fomat

Year	Season	Champion     	
99-00 1 Orangefish
00-01 2 Handfort
01-02 3 Sheepville
02-03 4 Woodbridge Warriors
03-04 5 Handfort
04-05 6 Davishill
05-06 7 Waterville
06-07 8 Richcrest
07-08 9 Northbourne
08-09 10 Crown Fighters
09-10 11 Woodnear F.A
10-11 12 Wetminister
11-12 13 Majestic
12-13 14 Ken Bay
13-14 15 Pumas
14-15 16 Ridgewelll Club
15-16 17 Crownsville Academics
16-17 18 Greenock
17-18 19 Eagles
18-19 20 Elsbury
19-20 21 Blackrocks
20-21 22 Archmouth

Titles
2 - Handfort
1 - Archmouth, Blackrocks, Eagles, Elsbury, Orangefish, Sheepville, Woodbridge Warriors, Davishill, Waterville, Richcrest, Northbourne, Crown Fighters, Woodnear F.A, Wetminister, Majestic, Ken Bay, Pumas, Ridgewell Club, Crownsville Academics, Greenock


Total Titles
3- Crown Fighters, Blackrocks
2 - Archmouth, Eagles, Scarborough, Lake Boyd, Bardney Sports, Handfort, Sheepville
1 - Elsbury, Orangefish, Woodbridge Warriors, Davishill, Waterville, Richcrest, Northbourne, Woodnear F.A, Wetminister, Majestic, Ken Bay, Pumas, Ridgewell Club, Crownsville Academics, Greenock, Bettyhill, North Fishers, Franktown Union, Limesville, Siegecity, Coldspring, Penketh, Richcrest, Crownsville Central, Rilldale, Davishill, Majestic, Cow Creek, Flowerville
Last edited by Coldfield on Sat Apr 28, 2018 5:52 am, edited 2 times in total.
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 6:27 pm

Past Seasons: League Three
Image


Previous editions of the Third Division Group & Knockout Format

Season	Edition	Winner			Global Score	Runner-Up	

86-87 1 Archmouth 3-1 Cullford
87-88 2 Ginford 2-0 Stockertown
88-89 3 Greekburg 2-0 Southport
89-90 4 Silvershield 8-5 Oaschester
90-91 5 Woodbridge Warriors 6-0 Wakebridge
91-92 6 Flowerville 2-1 Goldenleaf Club
92-93 7 Woodbridge 92 3-1 Oak Heights
93-94 8 Eagles 3-0 Rilldale
94-95 9 Blue Spiders 5-1 Claychester
95-96 10 Northbourne 1-0 Wetminister's Killers
96-97 11 Blackrocks 2-1 Redwick
97-98 12 Poolwick 2-0 Franktown Academy
98-99 13 Drayfield 2-2 Northbourne (3-0 pen.)

Titles
1-Drayfield, Poolwick, Blackrocks, Northbourne, Blue Spiders, Eagles, Woodbridge 92, Flowerville, Woodbridge Warriors, Silvershield, Greekburg, Ginford, Archmouth.

Non-winning finalists
1-Cullford, Stockertown, Southport, Oastchester, Wakebridge, Goldenleaf Club, Oak Heights, Rilldale, Claychester, Wetminister's Killers, Redwick, Franktown Academy.


Previous Seasons: Third Division Round Robin Fomat
Year	Season	Champion     	
99-00 1 Archmouth
00-01 2 Oastchester
01-02 3 The Kings
02-03 4 Scarborough
03-04 5 Woodnear F.A
04-05 6 Barnwater
05-06 7 Lakecastle
06-07 8 Cullford
07-08 9 Southport
08-09 10 Stockertown
09-10 11 Wetminister
10-11 12 Peastoke
11-12 13 Franktown South
12-13 14 Richcrest
13-14 15 Dimsdown
14-15 16 Lake Boyd
15-16 17 Archmouth
16-17 18 Elsbury
17-18 19 Siegecity
18-19 20 Stockertown
19-20 21 Archmouth
20-21 22 Penketh

Titles
3 - Archmouth
2 - Stockertown
1 - Penketh, Oastchester, The Kings, Scarborough, Woodnear F.A, Barnwater, Lakecastle, Cullford, Southport, Wetminister, Peastoke, Franktown South, Richcrest, Dimsdown, Lake Boyd, Elsbury


Total Titles
4 - Archmouth
2 - Stockertown
1 - Penketh, Oastchester, The Kings, Scarborough, Woodnear F.A, Barnwater, Lakecastle, Cullford, Southport, Wetminister, Peastoke, Franktown South, Richcrest, Dimsdown, Lake Boyd, Elsbury, Drayfield, Poolwick, Blackrocks, Northbourne, Blue Spiders, Eagles, Woodbridge 92, Flowerville, Woodbridge Warriors, Silvershield, Greekburg, Ginford
Last edited by Coldfield on Sat Apr 28, 2018 5:54 am, edited 2 times in total.
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 6:59 pm

Past Seasons: Conferences
Image


Previous editions of the Conference Centre

Year	Season	Champion     	
16-17 1 Arfdale
17-18 2 Pier 78
18-19 3 Coalfield Express

Titles
1-Arfdale, Pier 78, Coalfield Express


Previous editions of the Conference Centre Two

Year	Season	Champion     	
16-17 1 Blackberry Falls
17-18 2 Bardney Sports U-21
18-19 3 Bakerville

Titles
1-Blackberry Falls,Bardney Sports U-21, Bakerville


Previous editions of the Conference North

Year	Season	Champion     	
16-17 1 Coldwater
17-18 2 Woodbridge 92 U-21
18-19 3 Penketh

Titles
1-Coldwater,Woodbridge 92 U-21, Penketh


Previous editions of the Conference North Two

Year	Season	Champion     	
16-17 1 Bear Pass
17-18 2 Doghouse
18-19 3 North Fishers U-21

Titles
1-Bear Pass, Doughouse, North Fishers U-21


Previous editions of the Conference South

Year	Season	Champion     	
16-17 1 Franktown Barbers
17-18 2 Wallburgh
18-19 3 St.Whitehead

Titles
1-Franktown Barbers, Wallburgh, St.Whitehead


Previous editions of the Conference South Two

Year	Season	Champion     	
16-17 1 Oldmarket Sports U-21
17-18 2 Oldmarket Spartans U-21
18-19 3 Delgallthorpe

Titles
1-Oldmarket Sports U-21, Oldmarket Spartans U-21, Delgallthorpe
Last edited by Coldfield on Sun Sep 24, 2017 11:24 am, edited 1 time in total.
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 7:02 pm

Past Seasons: Winners' Cup


Previous editions of the Winners' Cup

Season	Edition	Winner	                Score	Runner-Up	

2000 1 Oldmarket Spartans 3-0 Archmouth
2001 2 Handfort 1-0 Crownsville Central
2002 3 Waterville 2-1 Sheepville
2003 4 Majestic 4-3 Scarborough
2004 5 Woodnear F.A. 2-1 Woodbridge Warriors
2005 6 Ken Bay 1-0 Davishill
2006 7 Elsbury 3-3 Waterville (3-2 pen.)
2007 8 Majestic 2-0 Richcrest
2008 9 Southport 3-1 Woodbridge 92
2009 10 Franktown Academy 1-0 Crown Fighters
2010 11 Wetminister 2-1 Blackrocks
2011 12 Scarborough 2-0 Wetminister
2012 13 Franktown Union 2-0 Franktown South
2013 14 Waterville 4-1 Ken Bay
2014 15 Dimsdown 3-2 Brownlawn
2015 16 Lake Boyd 2-1 Sheepville
2016 17 Crownsville Academy 1-0 Waterville
2017 18 Crownsville Central 3-1 Elsbury
2018 19 Sheepville 3-3 Crown Fighters (5-3 AET)
2019 20 Crownsville Central 0-0 Majestic (1-1 AET) (4-1 pen.)
2020 21 Crownsville Central 2-0 Crown Fighters
2021 22 Elsbury 2-1 Crownsville Central

Titles
3 - Crownsville Central
2 - Waterville, Majestic, Elsbury
1 - Sheepville, Crownsville Academy, Lake Boyd, Dimsdown, Franktown Union, Scarborough, Westminister, Franktown Academy, Southport, Ken Bay, Woodnear F.A., Handfort, Oldmarket Spartans

Non-winning finalists
2 - Crown Fighters
1 - Brownlawn, Franktown South, Blackrocks, Woodbridge 92, Richcrest, Davishill, Woodbridge Warriors, Archmouth
Last edited by Coldfield on Sat Apr 28, 2018 5:37 am, edited 2 times in total.
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 7:06 pm

Past Seasons: Domestic Cup
Image


Domestic Cup in previous seasons

Year	Cup	Winner			Score	Runner-Up	

70-71 1 Oak Heights 2-1 Blackrocks
71-72 2 Blackrocks 4-0 Redwick
72-73 3 Fort North Club 1-0 Waterville
73-74 4 Fort North Club 5-2 Elsbury
74-75 5 Fort North Club 0-0 Blackrocks (3-0 pen.)
75-76 6 Redwick 3-1 Fort North Club
76-77 7 Dimsdown 2-1 Fort North Club
77-78 8 Crownsville Central 2-1 Sheepville
78-79 9 Claychester 1-0 Oldmarket Sports
79-80 10 Waterville 6-3 Cullford
80-81 11 Cullford 2-1 Blackrocks
81-82 12 Southfield 4-2 Bettyhill
82-83 13 Blackrocks 1-0 Orangefish
83-84 14 Greenock 3-0 Orangefish
84-85 15 Cow Creek 3-1 Crownsville Central
85-86 16 Waterville 4-2 Archmouth
86-87 17 Cow Creek 2-2 Waterville (3-1 pen.)
87-88 18 Waterville 1-1 Greekburg (5-4 pen.)
88-89 19 Peastoke 2-0 Majestic
89-90 20 Archmouth 1-0 Sheepville
90-91 21 Sheepville 4-1 Crown Fighters
91-92 22 Scarborough 2-0 Waterville
92-93 23 Woodbridge 92 4-1 Penketh
93-94 24 Majestic 3-0 Scarborough
94-95 25 Queenstown 2-0 Eagles
95-96 26 Crownsville Central 3-1 Bardney Sports
96-97 27 Elsbury 2-1 Waterville
97-98 28 Coldspring 2-0 Franktown South
98-99 29 Blackrocks 1-0 Crownsville Central
99-00 30 Pumas 7-4 Greenock
00-01 31 Handfort 3-3 Scarborough (3-0 pen.)
01-02 32 The Kings 2-0 Elsbury
02-03 33 Majestic 3-2 Waterville
03-04 34 Blackrocks 2-0 The Kings
04-05 35 Ken Bay 5-2 Drayfield
05-06 36 Richcrest 3-2 Thompson Island
06-07 37 Pumas 4-3 Silvershield
07-08 38 Greenock 3-0 Silvershield
08-09 39 Franktown Academy 2-1 Crownsville Academics
09-10 40 Blackrocks 2-1 Orangefish
10-11 41 Davishill 4-2 Woodbridge Warriors
11-12 42 Franktown Union 1-0 Crown Fighters
12-13 43 Scarborough 1-1 Cow Creek (3-2 pen.)
13-14 44 Crownsville Central 2-1 Waterville
14-15 45 Rabbits 1-0 Poolwick
15-16 46 Waterville 3-1 Majestic
16-17 47 Crownsville Central 1-0 Waterville
17-18 48 Sheepville 2-1 Woodbridge 92
18-19 49 Crownsville Central 2-2 Rilldale (6-5 pen.)
19-20 50 Crown Fighters 1-0 Scarborough
20-21 51 Elsbury 2-2 Waterville (5-4 pen.)

Titles

5- Blackrocks, Crownsville Central
4- Waterville
3- Fort North Club
2- Elsbury, Greenock, Cow Creek, Scarborough, Majestic, Pumas, Sheepville
1- Crown Fighters, Rabbits, Davishill, Pumas, Franktown Academy, Franktown Union, Richcrest, Ken Bay, The Kings, Coldspring, Queenstown, Woodbridge 92, Peastoke, Archmouth, Southfield, Cullford, Claychester, Dimsdown, Redwick, Oak Heights

Non-winning finalists

3- Orangefish
2- Silvershield
1- Poolwick, Thompson Island, Drayfield, Crownsville Academics, Bettyhill, Greekburg, Penketh, Eagles, Bardney Sports, Rilldale
Last edited by Coldfield on Sat Apr 28, 2018 5:43 am, edited 2 times in total.
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 7:22 pm

Image
Past Seasons: Coldfield Male Archery Trophy


Past Seasons Coldfield National Male Archery

Season	Edition	Winner

1980 1 B. Smith
1981 2 C. Jones
1982 3 B. Shaw
1983 4 M. Meadows
1984 5 D. Clark
1985 6 C. Carr
1986 7 A. Feld-fabisiewicz
1987 8 A. Feld-fabisiewicz
1988 9 S. Blackburn
1989 10 J. Turner
1990 11 N. Rowland
1991 12 J. Turner
1992 13 J. Turner
1993 14 F. Vacek
1994 15 C. Long
1995 16 F. Vacek
1996 17 E. Adelardi
1997 18 E. Adelardi
1998 19 E. Adelardi
1999 20 H. Haney
2000 21 M. MacQueen
2001 22 U. Robertsson
2002 23 U. Robertsson
2003 24 U. Robertsson
2004 25 U. Robertsson
2005 26 U. Robertsson
2006 27 R. Johnson
2007 28 R. Johnson
2008 29 U. Robertsson
2009 30 R. Johnson
2010 31 T. Jordan
2011 32 L. Porter
2012 33 C. Krockenberger
2013 34 C. Krockenberger
2014 35 I. Brodeur
2015 36 G. Paganetti
2016 37 G. Paganetti
2017 38 S. Blanchett

Titles:

6-U. Robertsson
3-R. Johnson, E. Adelardi, J. Turner
2-C. Krockenberg, G. Paganetti, F. Vacek, A. Feld-fabisiewicz
1-S. Blanchett, I. Brodeur, L. Porter, T.J ordan, H. Haney, M. Macqueen, C. Long, N. Rowland, S. Blackburn, C. Carr, D. Clark, M. Meadows, B. Shaw, C. Jones, B. Smith
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
Coldfield
Chargé d'Affaires
 
Posts: 357
Founded: Dec 11, 2016
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Coldfield » Wed Apr 05, 2017 7:29 pm

Image
Past Seasons: Coldfield Male Boxing Trophy


Past Seasons Coldfield National Male Boxing

Season	Edition	Winner

1980 1 J. Miller
1981 2 C. Jones
1982 3 W. Reeves
1983 4 K. Sackville
1984 5 E. Clark
1985 6 C. Jones
1986 7 F. Phillips
1987 8 N. Thompson
1988 9 L. Barrett
1989 10 L. Meeuwes
1990 11 A. Rand
1991 12 L. Meeuwes
1992 13 A. Brown
1993 14 J. Hunt
1994 15 T. Apeldoorn
1995 16 T. Apeldoorn
1996 17 T. Apeldoorn
1997 18 T. Apeldoorn
1998 19 M. Beltz
1999 20 R. Richards
2000 21 M. Beltz
2001 22 R. Richards
2002 23 G. Wilson
2003 24 Z. O'Brien
2004 25 E. Žitnik
2005 26 L. Waters
2006 27 J. Poggi
2007 28 J. Poggi
2008 29 J. Poggi
2009 30 L. Waters
2010 31 E. McKenzie
2011 32 T. Knight
2012 33 D. Roijakker
2013 34 A. Bell
2014 35 A. Bell
2015 36 L. Sydney
2016 37 T. Backus
2016 38 L. Sydney

Titles:

4-T. Apeldoorn
3-J. Poggi
2-C. Jones, L. Meeuwes, M. Beltz, R. Richards, L. Waters, A. Bell, L. Sydney
1-J. Miller, W. Reeves, K. Sackville, E. Clark, F. Phillips, N. Thompson, L. Barrett, A. Brown, J. Hunt, G. Wilson, Z. O'Brien, E. Žitnik, E. McKenzie, T. Knight, D. Roijakker, T. Backus
The (Reborn) Kingdom of Coldfield
Chricoma wrote:Kinda like a Celtic Ukraine lol

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Wed Apr 05, 2017 7:42 pm

Image
Past Seasons: Division One


Division One champions (Group & Knockout)

Season	Edition	Winner			Global Score	Runner-Up	
1951 1 Salvadores da Bahia 5-4 Portuários de Santos
1952 2 Laranjeiras 8-3 Salvadores da Bahia
1953 3 Sporting Pernambucano 7-1 Clube da Fortaleza
1954 4 Tupi-Guarani 2-2 Laranjeiras (Third Match: 0-0 | Fourth Match: 3-3 | Fifth Match: 2-0)
1955 5 União do Iguaçu 6-3 Tupi-Guarani
1956 6 União do Iguaçu 4-0 Laranjeiras
1957 7 Ipanema 6-4 Constelação SC
1958 8 Guanabara 4-1 Nacional SC
1959 9 Constelação SC 7-4 Juventude-SP
1960 10 Portuários de Santos 3-2 Ipanema
1961 11 Clube Paulista 10-3 Esportivo de Goías
1962 12 Laranjeiras 3-0 Vinte de Setembro
1963 13 Laranjeiras 1-1 Constelação SC (Third Match: 2-0)
1964 14 Laranjeiras 6-5 Salvadores da Bahia
1965 15 Laranjeiras 8-5 Independência
1966 16 Salvadores da Bahia 4-3 Benva
1967 17 Porto Carioca 4-2 Benva
1968 18 Portuários de Santos 1-0 Benva
1969 19 Portuários de Santos 5-1 Independência
1970 20 Portuários de Santos 3-2 Porto Carioca
1971 21 Portuários de Santos 5-3 CA de São Paulo
1972 22 Porto Carioca 3-2 Clube Paulista
1973 23 Porto Carioca 4-2 Ipanema
1974 24 CA de São Paulo 3-3 Penamina (3-0 pen.)
1975 25 Clube Paulista 2-1 Portuários de Santos
1976 26 CA de Curitiba 2-1 Constelação SC
1977 27 Clube Paulista 3-2 Porto Carioca
1978 28 Clube Paulista 7-6 Laranjeiras
1979 29 Independência 2-0 Desportivo Olímpico
1980 30 Laranjeiras 5-3 Nacional SC
1981 31 Laranjeiras 2-0 Brasil Mineiro
1982 32 Nacional SC 4-3 Brasil Mineiro
1983 33 Nacional SC W.O Penamina
1984 34 Vinte de Setembro 3-1 Nacional SC
1985 35 Londrinense FC 5-2 Salvadores da Bahia
1986 36 Nacional SC 3-1 CA de São Paulo
1987 37 Laranjeiras 2-1 Clube Paulista
1988 38 Clube Paulista 3-2 Nacional SC
1989 39 Ipanema 1-0 Araçatuba
1990 40 União do Iguaçu 2-2 Associação Espanhola (3-1 pen.)
1991 41 União do Iguaçu 1-0 Atlético Nacional
1992 42 CA de São Paulo 2-1 Paulistano
1993 43 Guanabara 5-0 Independência
1994 44 Guanabara 2-1 Clube Paulista
1995 45 Clube Paulista 4-0 Bangu FC
1996 46 Guanabara 6-3 Laranjeiras
1997 47 CA de São Paulo 3-0 Guanabara
1998 48 Vinte de Setembro 5-1 Vitória da Conquista
1999 49 Constelação SC 5-4 Vinte de Setembro
2000 50 CA de São Paulo 4-2 Independência
2001 51 CA de São Paulo 1-1 Vinte de Setembro (on away goals)
2002 52 CA de São Paulo 3-0 Paraná Esportes
2003 53 Porto Carioca 2-0 Vinte de Setembro
2004 54 Clube Paulista 1-1 Portuários de Santos (3-2 pen.)
2005 55 Portuários de Santos 3-1 Londrinense FC
2006 56 Portuários de Santos 2-1 Benva
2007 57 Constelação SC 1-0 Benva
2008 58 Guanabara 3-1 CA de São Paulo
2009 59 Vinte de Setembro 2-1 Guanabara

Walkover: The entire team of Penamina (including the reserve team) was sent off in the final's first match following a violent incident.

Titles

8 - Laranjeiras
7 - Portuários de Santos, Clube Paulista
6 - Clube Atlético de São Paulo
5 - Guanabara
4 - Porto Carioca, União do Iguaçu
3 - Nacional SC, Constelação SC, Vinte de Setembro
2 - Salvadores da Bahia, Ipanema
1 - Independência, Tupi-Guarani, Clube Atlético de Curitiba, Sporting Pernambucano, Londrinense FC


Division One champions (round-robin)

Year	Season	Champion     		Points Scored
2010 60 Constelação SC 90
2011 61 Vinte de Setembro 89
2012 62 Vinte de Setembro 92
2013 63 Benva 88
2014 64 Nacional SC 75

Titles

2 - Vinte de Setembro
1 - Nacional SC, Benva, Constelação SC


Total Titles
8 - Laranjeiras
7 - Portuários de Santos, Clube Paulista
6 - Clube Atlético de São Paulo
5 - Guanabara, Vinte de Setembro
4 - Nacional SC, Porto Carioca, Constelação SC, União do Iguaçu
2 - Salvadores da Bahia, Ipanema
1 - Benva, Independência, Tupi-Guarani, Clube Atlético de Curitiba, Sporting Pernambucano, Londrinense FC


Season	Edition   Top Scorer	Goals	Team
1958 1 José 11 Guanabara
1959 2 Leandro 8 Salvadores da Bahia
1960 3 Belelê 8 Clube da Fortaleza
1961 4 Peté 9 Portuários de Santos
1962 5 Couto 7 Portuários de Santos
1963 6 Ritter 9 Esperança-GO
1964 7 Peté 8 Portuários de Santos
1965 8 Arlindo 10 Vinte de Setembro
1966 9 Bitão/Lutita 10 Náufragos/CA São Paulo
1967 10 Biruta 15 Laranjeiras
1968 11 Ferrari 7 Ipanema
1969 12 Dudu 14 Brasil-RJ
1970 13 Totão 12 Constelação SC
1971 14 Damião 15 Independência
1972 15 Damião 17 Independência
1973 16 Renato 21 Esporte Pernambucano
1974 17 Ramón Bombinha 16 Porto Carioca
1975 18 Fábio 16 Sporting Gaúcho
1976 19 Damião 16 Sporting Gaúcho
1977 20 Rinaldo 28 Sporting Gaúcho
1978 21 Paulão 19 Sporting Gaúcho
1979 22 Carlos 13 Sporting Gaúcho
1980 23 Zake 21 Guanabara
1981 24 Nabarra 16 Guanabara
1982 25 Zake 20 Guanabara
1983 26 Serjão Chupeta 22 Portuários de Santos
1984 27 Ramón Bombinha 16 Porto Carioca
1985 28 Edgar 20 Tupi-guarani
1986 29 Cabeludo 25 CA de São Paulo
1987 30 Miller 10 CA de São Paulo
1988 31 Nelson 15 Sporting Gaúcho
1989 32 Tiago 11 Esportivo de Goiás
1990 33 Carles 11 Salvadores da Bahia
1991 34 Damião 15 Sporting Gaúcho
1992 35 Teteco 18 Sporting Gaúcho
1993 36 Jiga 15 Sporting Gaúcho
1994 37 Teteco/Lovoso 19 Ipanema/Tupi-guarani
1995 38 Teteco 23 Ipanema
1996 39 Pedro Niño 16 Vinte de Setembro
1997 40 Ednaldo 29 Porto Carioca
1998 41 Pagode 21 Portuários de Santos
1999 42 Gui 28 Sporting Gaúcho
2000 43 Ramão 20 Porto Carioca
2001 44 Ramão 21 Porto Carioca
2002 45 Febre/Fortkamp 19 Vinte de Setembro/CA de São Paulo
2003 46 Demba 31 Esportivo de Goiás
2004 47 Uáshington 34 Londrinense FC
2005 48 Ramão 22 Porto Carioca
2006 49 Sanctis 17 Esportivo de Goiás
2007 50 Josué 20 CA de Curitiba
2008 51 Uáshington 21 Portuário FC
2009 52 Diogo/Artur 19 Constelação SC/Guanabara
2010 53 João Rieksts 23 Vinte de Setembro
2011 54 Rômulo Fenomenal 25 Clube Paulista
2012 54 Leopoldo Mesa 34 Vinte de Setembro
2013 54 Leopoldo Mesa 32 Vinte de Setembro
2014 54 Mesa/Molney 28 Vinte de Setembro/Portuários de Santos
Last edited by 2nd Brazilian Empire on Wed May 16, 2018 4:32 pm, edited 8 times in total.
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Wed Apr 05, 2017 7:45 pm

Image
Past Seasons: Division Two


Past Division Two champions (Knockout)

Season	Edition	Winner	Global Score	Runner-Up	
1971 1 Vila Velha 5-2 Chopper Club
1972 2 F.São Luís 5-1 ASC
1980 3 Clube Maringá 5-1 Quatro de Junho
1981 4 Tupi-Guranani 5-3 Anapolinense
1982 5 São Cristóvão 8-5 ASC
1983 6 Juventude-SP 5-3 ASC
1984 7 Ouro Negro 1-0 Chopper Club
1985 8 Esportivo Belém NOTE ONE
1986 9 San Rosario NOTE TWO
1987 10 Penamina NOTE TWO
1988 11 F.Araraquara 2-1 Náufragos
1989 12 Araçatuba 3-1 São João-SP
1990 13 Sp.Pernambucano 1-1 Londrinense FC (ON AWAY GOALS)
1991 14 Santarém Pará 2-1 Tupi-guarani
1992 15 Paraná Esportes 3-1 Vitória da Conquista
1994 16 Acade.Caxiense 3-3 Esportivo Goiás (ON AWAY GOALS)
1995 17 Londrinense FC NOTE TWO
1996 18 Clube Mogi NOTE TWO
1997 19 Brasil Mineiro NOTE TWO
1998 20 Central Club NOTE TWO
1999 21 Esportivo Goiás NOTE TWO
2000 22 Paraná Esportes 4-2 Vitória da Conquista
2001 23 Santarém Pará NOTE TWO
2002 24 Sport Criciúma 4-3 Clube da Fortaleza
2003 25 Laranjeiras NOTE TWO
2004 26 Braziliano NOTE TWO
2005 27 Vinte Setembro NOTE TWO
2006 28 Independência 2-0 Sp.Pernambucano
2007 29 CA de Curitiba 3-0 Itapetinga
2008 30 Clube Paulista 5-1 Santo André SC
2009 31 Juazeiro 4-1 Náufragos

NOTE ONE: Final was contested by three teams
NOTE TWO: Final was contested by four teams

Titles
2 - Paraná Esportes, Santarém Pará
1 - Juazeiro, Clube Paulista, Clube Atlético de Curitiba, Independência, Vinte de Setembro, Braziliano, Laranjeiras, Sporting Criciúma, Esportivo Goiás, Central Club, Brasil Mineiro, Clube Mogi, Londrinense FC, Academia Caxiense, Sporting Pernambucano, Araçatuba
1 - (continuation) Football Araraquara, Penamina, San Rosario, Esportivo Belém, Ouro Negro, Juventude-SP, São Cristóvão, Tupi-Guarani, Clube Maringá, Ferroviária São Luís, Vila Velha


Past Division Two champions
Season	Edition	Winner
2010 1 Esportivo Caxias
2011 2 CA de Curitiba


Total Titles
2 - Paraná Esportes, Santarém Pará, Clube Atlético de Curitiba
1 - Juazeiro, Clube Paulista, Independência, Vinte de Setembro, Braziliano, Laranjeiras, Sporting Criciúma, Esportivo Goiás, Central Club, Brasil Mineiro, Clube Mogi, Londrinense FC, Academia Caxiense, Sporting Pernambucano, Araçatuba
1 - (continuation) Football Araraquara, Penamina, San Rosario, Esportivo Belém, Ouro Negro, Juventude-SP, São Cristóvão, Tupi-Guarani, Clube Maringá, Ferroviária São Luís, Vila Velha
Last edited by 2nd Brazilian Empire on Thu May 25, 2017 5:24 pm, edited 1 time in total.
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Wed Apr 05, 2017 7:47 pm

Image
Past Seasons: Division Three


Past Division Three champions (Knockout)

Season	Edition	Winner			Global Score	Runner-Up	
1981 1 Belford 4-1 São Amaro
1988 2 Clube Mogi 3-3 Clube Esportivo
1990 3 Aparecida de Goiânia 0-0 Brasil Mineiro (3-2 pen.)
1991 4 Santa Cruz Boliviano NOTE ONE
1992 5 Esportivo Belém 5-2 Fluminense-BA
1994 6 Clube Bauru 6-0 Ferroviários
1995 7 Piracicaba FC 3-0 Volta Quadrada
1996 8 Vila Velha 3-1 Tacafogo
1997 9 Ferroviária São Luís NOTE ONE
1998 10 Clube Itajaí NOTE ONE
1999 11 União do Iguaçu NOTE ONE
2000 12 Sporting Paranaense 4-3 Ouro Negro
2001 13 Paulistano NOTE ONE
2002 14 Braziliano NOTE ONE
2003 15 União Itu NOTE ONE
2004 16 Grêmio Santa Bárbara NOTE ONE
2005 17 Itaituba NOTE ONE
2006 18 Sporting Criciúma NOTE ONE
2007 19 Araçatuba NOTE ONE
2008 20 Aparecida de Goiânia NOTE ONE
2009 21 Ferroviária São Luís NOTE ONE

NOTE ONE: Final was contested by four teams

Titles
2 - Aparecida de Goiânia, Ferroviária São Luís
1 - Araçatuba, Sporting Criciúma, Itaituba, Grêmio Santa Bárbara, União Itu, Braziliano, Paulistano, Sporting Paranaense, União do Iguaçu, Clube Itajaí, Piracicaba FC, Clube Bauru, Esportivo Belém, Santa Cruz Boliviano, Clube Mogi, Belford, Vila Velha


Past Division Three champions

Season	Edition	Winner
2010 1 Porto Carioca
2011 2 Independência


Total Titles
2 - Aparecida de Goiânia, Ferroviária São Luís
1 - Independência, Porto Carioca, Araçatuba, Sporting Criciúma, Itaituba, Grêmio Santa Bárbara, União Itu, Braziliano, Paulistano, Sporting Paranaense, União do Iguaçu, Clube Itajaí, Piracicaba FC, Clube Bauru, Esportivo Belém, Santa Cruz Boliviano, Clube Mogi, Belford, Vila Velha
Last edited by 2nd Brazilian Empire on Fri May 26, 2017 11:08 am, edited 1 time in total.
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 8:34 am

Past Seasons: Copa da Metrópole


Past Copa da Metrópole champions

1968 	1	Ipanema
1969 2 União do Iguaçu
1970 3 Independência
1971 4 Clube Atlético de São Paulo
1972 5 Constelação SC
1973 6 União do Iguaçu
1974 7 Guanabara
1975 8 Clube Atlético de São Paulo
1976 9 Laranjeiras
1977 10 Clube Paulista
1978 11 Portuários de Santos
1979 12 Porto Carioca
1980 13 Clube Atlético de São Paulo
1981 14 Clube Atlético de São Paulo
1982 15 Independência
1983 16 União do Iguaçu
1984 17 Constelação SC
1985 18 Guanabara
1986 19 Guanabara
1987 20 Guanabara
1988 21 Clube Paulista
1989 22 Clube Paulista
1990 23 Portuários de Santos
1991 24 Guanabara
1992 25 Constelação SC
1993 26 Laranjeiras
1994 27 Laranjeiras
1995 28 Clube Paulista
1996 29 Laranjeiras
1997 30 Ipanema
1998 31 Clube Atlético de São Paulo
1999 32 Guanabara
2000 33 Guanabara
2001 34 Guanabara
2002 35 União do Iguaçu
2003 36 Clube Paulista
2004 37 Associação Espanhola
2005 38 União do Iguaçu
2006 39 Portuários de Santos
2007 40 Portuários de Santos
2008 41 Constelação SC
2009 42 Guanabara
2010 43 Laranjeiras

Titles

9 - Guanabara
5 - União do Iguaçu, Clube Atlético de São Paulo, Laranjeiras, Clube Paulista
4 - Constelação SC, Portuários de Santos
2 - Ipanema, Independência
1 - Porto Carioca, Associação Espanhola
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 8:42 am

Past Seasons: Copa Sulista


Past Copa Sulista champions

1975 	1	Sporting Gaúcho
1976 2 Sporting Gaúcho
1977 3 Vinte de Setembro
1978 4 Sporting Gaúcho
1979 5 Vinte de Setembro
1980 6 Vinte de Setembro
1981 7 Sporting Gaúcho
1982 8 Sporting Gaúcho
1983 9 Sporting Gaúcho
1984 10 Atlético Catarinense
1985 11 Vinte de Setembro
1986 12 Vinte de Setembro
1987 13 Vinte de Setembro
1988 14 Vinte de Setembro
1989 15 Vinte de Setembro
1990 16 Vinte de Setembro
1991 17 Sporting Criciúma
1992 18 Londrinense FC
1993 19 Vinte de Setembro
1994 20 Sporting Gaúcho
1995 21 Sporting Gaúcho
1996 22 Vinte de Setembro
1997 23 Sporting Gaúcho
1998 24 Academia Caxiense
1999 25 Vinte de Setembro
2000 26 Esportivo Caxias
2001 27 Sporting Gaúcho
2002 28 Sporting Gaúcho
2003 29 Sporting Gaúcho
2004 30 Atlético Catarinense
2005 31 Clube Atlético de Curitiba
2006 32 Vinte de Setembro
2007 33 Vinte de Setembro
2008 34 Sporting Gaúcho
2009 35 Sporting Gaúcho
2010 36 Vinte de Setembro

Titles

15 - Vinte de Setembro
14 - Sporting Gaúcho
2 - Atlético Catarinense
1 - Sporting Criciúma, Clube Atlético de Curitiba, Londrinense FC, Academia Caxiense, Esportivo Caxias
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 9:02 am

Past Seasons: Copa Nordestina


Past Copa Nordestina champions

1978 	1	Caruaru
1979 2 Caruaru
1980 3 Vitória da Conquista
1981 4 Vitória da Conquista
1982 5 Vitória da Conquista
1983 6 Vitória da Conquista
1984 7 Vitória da Conquista
1985 8 Salvadores da Bahia
1986 9 Salvadores da Bahia
1987 10 Salvadores da Bahia
1988 11 Salvadores da Bahia
1989 12 Náufragos
1990 13 Náufragos
1991 14 Náufragos
1992 15 Juazeiro
1993 16 Esportivo Cearense
1994 17 Esportivo Cearense
1995 18 Caruaru
1996 19 Náufragos
1997 20 Esportivo Cearense
1998 21 Juazeiro
1999 22 Náufragos
2000 23 Náufragos
2001 24 Náufragos
2002 25 Náufragos
2003 26 Náufragos
2004 27 Esporte Pernambucano
2005 28 Esporte Pernambucano
2006 29 Esporte Pernambucano
2007 30 Salvadores da Bahia
2008 31 CBA
2009 32 Clube da Fortaleza
2010 33 Salvadores da Bahia

Titles
9 - Náufragos
6 - Salvadores da Bahia
5 - Vitória da Conquista
3 - Caruaru, Esportivo Cearense, Esporte Pernambucano
2- Juazeiro
1 - CBA, Clube da Fortaleza
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 9:09 am

Past Seasons: Copa Florestal


Past Copa Florestal champions

1978 	1	Esportivo Belém
1979 2 Esportivo Belém
1980 3 Esportivo Belém
1981 4 Esportivo Belém
1982 5 Céu FC
1983 6 Ferroviária São Luís
1984 7 Ferroviária São Luís
1985 8 Ferroviária São Luís
1986 9 Ferroviária São Luís
1987 10 Céu FC
1988 11 Céu FC
1989 12 Esportivo de Goiás
1990 13 Macapá FC
1991 14 Esportivo de Goiás
1992 15 Esportivo de Goiás
1993 16 Esportivo de Goiás
1994 17 Esportivo de Goiás
1995 18 Esportivo de Goiás
1996 19 Esportivo de Goiás
1997 20 Esportivo de Goiás
1998 21 Vila Velha
1999 22 Vila Velha
2000 23 Esportivo de Manaus
2001 24 Aparecida de Goiânia
2002 25 Aparecida de Goiânia
2003 26 Aparecida de Goiânia
2004 27 Aparecida de Goiânia
2005 28 Esportivo de Goiás
2006 29 Esportivo de Goiás
2007 30 Esportivo de Goiás
2008 31 Esportivo de Goiás
2009 32 Vila Velha
2010 33 Esportivo de Goiás

Titles
13 - Esportivo de Goiás
4 - Esportivo Belém, Ferroviária São Luís, Aparecida de Goiânia
3 - Céu FC, Vila Velha
1 - Macapá FC, Esportivo de Manaus
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 9:24 am

Past Seasons: Copa do Verão


Past Copa do Verão champions

1980 	1	Esportivo Lisboa
1981 2 Benva
1982 3 Esportivo Lisboa
1983 4 Benva
1984 5 Benva
1985 6 Portuário FC
1986 7 Portuário FC
1987 8 Benva
1988 9 Portuário FC
1989 10 Benva
1990 11 Portuário FC
1991 12 Benva
1992 13 Portuário FC
1993 14 Casablanca FC
1994 15 Benva
1995 16 Portuário FC
1996 17 Portuário FC
1997 18 Portuário FC
1998 19 Portuário FC
1999 20 Athletic Casablanca
2000 21 Esportivo Lisboa
2001 22 Clube Açoriano
2002 23 Esportivo Lisboa
2003 24 Portuário FC
2004 25 Portuário FC
2005 26 Benva
2006 27 Portuário FC
2007 28 Portuário FC
2008 29 Portuário FC
2009 30 Portuário FC
2010 31 Athletic Lenitra

Titles

15 - Portuário FC
8 - Benva
4 - Esportivo Lisboa
1 - Casablanca FC, Athletic Casablanca, Clube Açoriano, Athletic Lenitra
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 9:47 am

Past Seasons: Copa Latina


Past Copa Latina champions

1980 	1	Atlético Nacional
1981 2 Penamina
1982 3 Penamina
1983 4 Desportivo Rosario
1984 5 Atlético Nacional
1985 6 Penamina
1986 7 Penamina
1987 8 Trindad
1988 9 Desportivo Olímpico
1989 10 Union La Paz
1990 11 Trindad
1991 12 Desportivo Olímpico
1992 13 Desportivo Bolívia
1993 14 Desportivo Bolívia
1994 15 Penamina
1995 16 Penamina
1996 17 Penamina
1997 18 Desportivo Olímpico
1998 19 Desportivo Olímpico
1999 20 Boliviano Sporting
2000 21 Santa Cruz Boliviano
2001 22 Atlético Nacional
2002 23 Atlético Nacional
2003 24 Liberdade
2004 25 Liberdade
2005 26 Liberdade
2006 27 Liberdade
2007 28 Atlético Nacional
2008 29 Union La Paz
2009 30 Liberdade
2010 31 Penamina

Titles
8 - Penamina
5 - Atlético Nacional, Liberdade
4 - Desportivo Olímpico
2 - Trindad, Union La Paz
1 - Desportivo Rosario, Boliviano Sporting, Santa Cruz Boliviano
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 9:59 am

Image
Past Seasons: Division Three Regional Playoffs


2000 	1	Clube Rabat
2001 2 Itapetinga
2002 3 Urbano FC
2003 4 San Rosario
2004 5 Clube da Fortaleza
2005 6 São Cristóvão
2006 7 Belga-AM
2007 8 Alto da Torre
2008 9 Clube Mogi
2009 10 Itapetinga
2010 11 Athletic Lenitra

Titles
2 - Itapetinga
1 - Athletic Lenitra, Clube Mogi, Alto da Torre, Belga-AM, São Cristóvão, Clube da Fortaleza, San Rosario, Urbano FC, Clube Rabat
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 10:03 am

Image
Past Seasons: National Tour Champions


Past National Tour champions

Season	Edition	Winner			Global Score	Runner-Up	
1967 1 Vinte de Setembro 4-1 Sporting Pernambucano
1968 2 Triunfo 6-3 CA de São Paulo
1969 3 Benva 2-0 Porto Carioca
1970 4 Ipanema 4-2 Independência
1971 5 San Rosario 1-0 Laranjeiras
1972 6 Constelação SC 2-0 Vinte de Setembro
1973 7 CA de Curitiba 3-2 Constelação SC
1974 8 Salvadores da Bahia 4-3 Clube Paulista
1975 9 Esportivo Goiás 2-1 Atlético Nacional
1976 10 Nacional 2-0 Guanabara
1977 11 Laranjeiras 3-1 União do Iguaçu
1978 12 Deportivo Olímpico 5-3 Brasil Mineiro
1979 13 Clube Paulista 4-1 Porto Carioca
1980 14 Porto Carioca 2-0 Atlético Nacional
1981 15 Penamina 2-0 Laranjeiras
1982 16 Penamina 4-1 Desportivo Braga
1983 17 Salvadores da Bahia 2-0 Tupi-Guarani
1984 18 Guanabara 3-0 Constelação SC
1985 19 Guanabara 1-0 Vinte de Setembro
1986 20 Sporting Criciúma 1-0 Londrinense FC
1987 21 Vinte de Setembro 3-1 Clube Paulista
1988 22 União do Iguaçu 2-1 Vinte de Setembro
1989 23 Clube Paulista 3-0 União do Iguaçu
1990 24 Atlético Catarinense 3-2 Nacional
1991 25 Independência 2-1 Ipanema
1992 26 Constelação SC 5-0 Ferroviária São Luís
1993 27 União do Iguaçu 4-0 Atlético Catarinense
1994 28 Constelação SC 1-1 Laranjeiras (3-0 pen.)
1995 29 Guanabara 2-0 Liberdade
1996 30 Clube Paulista 5-2 Guanabara
1997 31 Vinte de Setembro 1-0 Guanabara
1998 32 Vinte de Setembro 4-1 Portuários de Santos
1999 33 Vinte de Setembro 2-1 Constelação SC
2000 34 Londrinense FC 3-1 CA de São Paulo
2001 35 CA de São Paulo 2-0 Constelação SC
2002 36 Academia Caxiense 2-2 Sporting São Caetano (Away goals)
2003 37 Associação Espanhola 4-2 União do Iguaçu
2004 38 Constelação SC 5-2 Portuário FC
2005 39 Portuário FC 2-0 União do Iguaçu
2006 40 Nacional 3-1 Clube Paulista
2007 41 Portuários de Santos 4-2 Guanabara
2008 42 Laranjeiras 1-0 Nacional
2009 43 Constelação SC 3-0 Clube Paulista
2010 44 Laranjeiras 3-1 Guanabara
2011 45 Vinte de Setembro 3-3 Portuário FC (6-5 pen.)
2012 46 Vinte de Setembro 5-2 Porto Carioca
Titles
7 - Vinte de Setembro
5 - Constelação SC
3 - Clube Paulista
3 - Guanabara, Laranjeiras
2 - União do Iguaçu, Penamina, Nacional, Salvadores da Bahia
1 - Triunfo, San Rosario, CA de São Paulo, Ipanema, Londrinense FC, CA de Curitiba, Atlético Catarinense, Esportivo Goiás, Sporting Criciúma, Academia Caxiense, Associação Espanhola, Portuário FC, Portuários de Santos, Indepêndencia, Deportivo Olímpico, Benva


Season	Edition   Top Scorer	Goals	Team
1970 1 Zezinho 9 União do Iguaçu
1971 2 Marcel 12 Constelação SC
1972 3 José Machado 7 Desportivo Braga
1973 4 Zezinho 8 União do Iguaçu
1974 5 Lopez 7 Penamina
1975 6 Chupeta 8 CA de São Paulo
1976 7 Zezinho 9 União do Iguaçu
1977 8 Gimenez 10 Benva
1978 9 Antônio 8 Ipanema
1979 10 Pedro 11 Desportivo Rosario
1980 11 Carmelo 9 Atlético Nacional
1981 12 Câmara 6 Portuário FC
1982 13 Aristóteles 6 Clube Paulista
1983 14 Ricardo 12 Vinte de Setembro
1984 15 Câmara 10 Portuário FC
1985 16 Zezinho 9 União do Iguaçu
1986 17 Zake 12 Guanabara
1987 18 Zake 10 Guanabara
1988 19 Fábian Moya 8 Desportivo Olímpico
1989 20 Gilson 7 Independência
1990 21 Gilson 6 Independência
1991 22 Bilu 9 Náufragos
1992 23 Gilson 9 Sporting Gaúcho
1993 24 Gelson 8 Vinte de Setembro
1994 25 Paulão 6 Sporting Gaúcho
1995 26 Saulo 7 Guanabara
1996 27 Luisinho 8 Laranjeiras
1997 28 Pedro Niño 9 Vinte de Setembro
1998 29 Ramão 7 Guanabara
1999 30 Ramão/Lazarevic 8 Guanabara/Vitória da Conquista
2000 31 Osísas 10 Constelação SC
2001 32 Uáshington 11 Avenida Negra
2002 33 Davi 13 Clube Paulista
2003 34 Neneto 9 Salvadores da Bahia
2004 35 Alberto/Dico 8 Ipanema/Vinte de Abril
2005 36 Franc 14 Constelação SC
2006 37 Ribeiro 8 Portuário FC
2007 38 Limo/Marcos/Vítor 5 Ipanema/Londrinense/Atlético Catarinense
2008 39 Ednaldo/Ricardo/Paraense 6 Porto Carioca/Sporting Pernambucano/Ipanema
2009 40 Teizon 7 Sporting Gaúcho
2010 41 Molney 11 Laranjeiras
2011 42 Bezerra 6 Vinte de Setembro
Last edited by 2nd Brazilian Empire on Tue Dec 26, 2017 4:33 am, edited 3 times in total.
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 10:14 am

Past Seasons: Supercopa


Past Supercopa champions

1968 	1	Vinte de Setembro       4-2	Porto Carioca
1969 2 Portuários de Santos 4-2 Triunfo
1970 3 Portuários de Santos 3-2 Benva
1971 4 Ipanema 3-1 Portuários de Santos
1972 5 Portuários de Santos 6-0 San Rosario
1973 6 Porto Carioca 3-3 Constelação SC (Third Match: 2-1)
1974 7 Porto Carioca 2-0 CA de Curitiba
1975 8 CA de São Paulo 2-1 Salvadores da Bahia
1976 9 Clube Paulista 5-2 Esportivo Goiás
1977 10 Nacional 3-2 CA de Curitiba
1978 11 Laranjeiras 2-0 Clube Paulista
1979 12 Clube Paulista 4-2 Deportivo Olímpico
1980 13 Independência 4-2 Clube Paulista
1981 14 Laranjeiras 4-3 Porto Carioca
1982 15 Laranjeiras 3-1 Penamina
1983 16 Nacional 2-1 Penamina
1984 17 Salvadores da Bahia 2-1 Nacional
1985 18 Vinte de Setembro 2-1 Guanabara
1986 19 Londrinense FC 3-0 Guanabara
1987 20 Nacional 3-1 Sporting Criciúma
1988 21 Laranjeiras 2-0 Vinte de Setembro
1989 22 União do Iguaçu 3-0 Clube Paulista
1990 23 Ipanema 4-3 Clube Paulista
1991 24 União do Iguaçu 3-1 Atlético Catarinense
1992 25 União do Iguaçu 4-1 Independência
1993 26 CA de São Paulo 2-0 Constelação SC
1994 27 Guanabara 1-0 União do Iguaçu
1995 28 Guanabara 2-0 Constelação SC
1996 29 Guanabara 4-3 Clube Paulista
1997 30 Clube Paulista 1-0 Guanabara
1998 31 Vinte de Setembro 2-0 CA de São Paulo
1999 32 Vinte de Setembro 3-0 Triunfo
2000 33 Constelação SC 2-1 Vinte de Setembro
2001 34 CA de São Paulo 4-0 Londrinense FC
2002 35 CA de São Paulo 1-0 Vinte de Setembro
2003 36 CA de São Paulo 2-1 Academia Caxiense
2004 37 Associação Espanhola 1-1 Porto Carioca (5-4 pen.)
2005 38 Constelação SC 2-0 Clube Paulista
2006 39 Portuário FC 3-2 Portuários de Santos
2007 40 Portuários de Santos 1-0 Nacional
2008 41 Constelação SC 4-2 Portuários de Santos
2009 42 Laranjeiras 3-1 Guanabara
2010 43 Constelação SC 2-0 Vinte de Setembro
2011 44 Laranjeiras 4-0 Constelação SC
2012 45 Vinte de Setembro 3-2 Clube Paulista
2013 46 União do Iguaçu 2-1 Vinte de Setembro

Titles
6 - Laranjeiras
5 - Vinte de Setembro, CA de São Paulo
4 - Portuários de Santos, União do Iguaçu, Constelação SC
4 - Clube Paulista, Nacional, Guanabara
2 - Ipanema, Porto Carioca
1 - Independência, Londrinense FC, Salvadores da Bahia, Associação Espanhola, Portuário FC
Last edited by 2nd Brazilian Empire on Tue Dec 26, 2017 4:57 am, edited 3 times in total.
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 10:25 am

Past Seasons: Primeira Liga
Image


Previous editions of the Primeira Liga

Year	Season	Champion     	
2011 1 ?

Titles
TBA
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 10:25 am

Past Seasons: Segunda Liga
Image


Previous editions of the Segunda Liga

Year	Season	Champion     	
2011 1 ?

Titles
TBA
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 10:32 am

Past Seasons: Torneio Nacional
Image


Previous editions of the Torneio Nacional

Year	Season	Champion     	
2011 1 ?

Titles
TBA
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

User avatar
2nd Brazilian Empire
Chargé d'Affaires
 
Posts: 370
Founded: Sep 22, 2016
Ex-Nation

Postby 2nd Brazilian Empire » Thu Apr 06, 2017 10:32 am

Past Seasons: Segunda Liga Playoffs
Image


Previous editions of the Segunda Liga Playoffs

Year	Season	Champion     	
2011 1 ?

Titles
TBA
The Lusophone Empire
Set in 2014.
Sportswire|Overview

Next

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Turori

Remove ads