NATION

PASSWORD

[Tennis/NSTT] Indoor hard court season 7 sign-ups [closed]

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Electrum
Issues Editor
 
Posts: 3627
Founded: Jan 20, 2013
Left-Leaning College State

[Tennis/NSTT] Indoor hard court season 7 sign-ups [closed]

Postby Electrum » Tue Oct 19, 2021 3:03 am

NationStates Tennis Tour Indoor Hard Court season 7 sign-ups

Image


Introduction and History
In accordance with the schedule provided here, Season 7 of the NationStates Tennis Tour will end with the indoor hard court season. This thread serves as the sign-up thread for four tournaments: the River Cities Open* (Tier 2), Ubung Open (Tier 1) and the International Tennis Trophy** (team event).

Sign-ups will initially be open for the first two tournaments. Sign-ups for the International Tennis Trophy will be open in November.

*Tier 2 tournaments have special entry rules as it is designed for newcomers and lower ranked athletes. Only players below 500 points, or pairs with a combined total below 1,000 points may enter this tournament.

** The International Tennis Trophy is based on a real life competition where countries compete against other countries in rubbers of three matches comprised of two singles matches and one doubles match. Countries announce a squad in their sign-up, but the top ranked players will be automatically used in their matches, unless instruction is otherwise provided (e.g. countries want different athletes sharing the load and gaining points). The maximum points up for grabs is 1,500 - halfway between Tier 1 and a Grand Slam.

Sign-up procedure
To sign up, fill the sign-up sheet with your list of players - all nations, new and old are welcome. You will also need to nominate a three letter trigram to represent your nation (e.g. Electrum - ETM). You do not need to fill out the entire list. Wild cards may be awarded to a quarter of your entrants, rounded up, should your nation not have any eligible players in the main draw, so ensure the person you want to see playing is listed in the top one or two slots of your sign-up (note: rankings points supersede sign-up listings). Wild card priority will be given to people who have roleplayed. Puppets must be declared - each person may control up to two nations in any tournament.

Sign-ups for each event will close in accordance with the schedule below. Feel free to edit your entries in a new post up to that deadline.

With the reboot of the NSTT, and the return of several nations, the following special rules apply: For returning nations submitting players who have previously played in the NSTT, we will provide them with legacy points of one tournament in the past five years for the player's first two tournaments that they participate in. In other words, returning nations may transfer over up to 2,000 points dependent on the previous performance of a player. This is to ensure we have reasonable seeding and continuity of roleplay lines. Where players are ranked the same, seeding will take into account the highest year-end ranking achieved by the tied players. For the purposes of this calculation, the Championnats Nationaux de Reçueçn de Tennis held in November 2019 will count as a Tier 1 tournament.

You do not have to do anything, I will perform the checks and will inform you what legacy points each of your players are eligible for. You may, of course, also refuse these legacy points in which case you need to indicate that on your post. The ranks that I will be using is listed here.

Doubles sign-ups
Nations can submit pairs of players from their own nation, or submit pairs comprised of players from two different nations. There are no limits as to how many athletes from a particular nation is submitted into a tournament. It is up to nations to negotiate which players they will send, and under which nation's name. Any entries submitting mixed pairs without permission will be deleted from the draw. On the sign-up sheet, please indicate what nation the non-native player is from, e.g. Electrum would submit Sonya Gredello/Ricardo Toli (BRI).

In the tournament proper, the pair would be denoted as having a double trigram: Sonya Gredello/Ricardo Toli (ETM/BRI). Both nation's roleplay contribution will contribute to the skill level of the pair, however, if both nations roleplay, then the higher scored roleplay will be added onto the skill of the mixed pair.

Sign-up sheet
Code: Select all
Nation name:
Nation trigram:
[hr][/hr]
[u]Singles - International Tennis Trophy[/u]
[i]Note: You must submit a minimum of two singles athletes and a maximum of five. The top two ranked athletes will automatically play, but they can be switched out if prior notice is given in roleplay or on the OOC thread.[/i]
1.
2.
3.
4.
5.
[hr][/hr]
[u]Doubles - International Tennis Trophy[/u]
[i]Note: You must submit a minimum of one doubles pair composed of players from the same nation and a maximum of three doubles pairs. The top ranked pair will automatically play, but they can be switched out if prior notice is given in roleplay or on the OOC thread.[/i]
1.
2.
3.
[hr][/hr]


Code: Select all
Nation name:
Nation trigram:
[hr][/hr]
[u]Singles - River Cities Open (Tier 2)[/u]
1.
2.
3.
4.
[hr][/hr]
[u]Doubles - River Cities Open (Tier 2)[/u]
1.
2.
[hr][/hr]
[u]Singles - Ubung Open (Tier 1)[/u]
1.
2.
3.
4.
[hr][/hr]
[u]Doubles - Ubung Open (Tier 1)[/u]
1.
2.
[hr][/hr]


Links
Indoor Hard Court season 7 Everything/RP thread
NSTT Season 7 tournament timeline and rankings
NSTT Discussion/OOC thread
NSTT Discord server

Timeline (all times in UTC)
19 Oct - Sign-ups begin
6 Nov - River Cities Open sign-ups close
12 Nov to 19 Nov - River Cities Open
18 Nov - Ubung Open sign-ups close, bidding open for end of season tournaments
22 Nov to 28 Nov Ubung Open, bidding closes for end of season tournaments
28 Nov - International Tennis Trophy sign-ups close, voting opens for end of season tournaments
2 Dec to 11 Dec International Tennis Trophy, voting closes for end of season tournaments
TBA End of season tournaments (invitees only)
Last edited by Electrum on Sun Nov 28, 2021 6:35 am, edited 8 times in total.
Olympic Council President and NationStates Tennis Tour President - NSTT rankings and season seven schedule

Issues Editor - List of issue ideas

User avatar
Beepee
Chargé d'Affaires
 
Posts: 364
Founded: Jan 20, 2018
Democratic Socialists

Postby Beepee » Tue Oct 19, 2021 3:52 am

Nation name: Beepee
Nation trigram: BPE



Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Goran Bogdanovich
2. Dusan Ventaromovich
3. Martin Khalizniakov
4. Ivo Dhjukharevic


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Ivo Dhjukharevic / Daniil Rogov (WSN)
2. Dusan Ventaromovich / Martin Khalizniakov



Tennis Beepee is delighted to sign up four singles players to the Ubung Open.

In the doubles competition in addition to the Beepeean pairing of Ventaromovich/Khalizniakov, Ivo Dhjukharevic will partner with Daniil Rogov from Waisnor as an international pairing.

User avatar
Adab
Negotiator
 
Posts: 6858
Founded: May 28, 2014
Liberal Democratic Socialists

Postby Adab » Tue Oct 19, 2021 4:16 am

Nation name: Adab
Nation trigram: ADB


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Emily Romanescu
2. Amarsin Gandas


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Amarsin Gandas/Emily Romanescu


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Foger Rederer
2. Emily Romanescu
3. Amarsin Gandas


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Foger Rederer/Emily Romanescu

Last edited by Adab on Tue Oct 26, 2021 9:42 pm, edited 2 times in total.
Male, 20, Indonesian

Major partner in free association with Faraby (that's my secondary nation IRL).

Impossible is just a big word thrown around by small men who find it easier to live in the world they've been given than to explore the power they have to change it. Impossible is not a fact. It's an opinion. Impossible is not a declaration. It's a dare. Impossible is potential. Impossible is temporary. Impossible is nothing.
-Muhammad Ali

User avatar
The Andorian System
Spokesperson
 
Posts: 122
Founded: Aug 13, 2021
Civil Rights Lovefest

Postby The Andorian System » Tue Oct 19, 2021 4:30 am

Sign-up sheet

Nation name: The United Kingdom of the Andorian System (Andoria)
Nation trigram: ADR

Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Epstein Galt
2. Erin Galt
3. Georgia Brown
4. Shelley Knox

Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Guy Sullivan & Brianna Del Mar
2. Lizzie Bailey & Jenna Flores

Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Linda Lee Butler
2. Callie Nichols
3. Maddie Long
4. Etta Morrison

Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Mayfield Brown & Angela Davis
2. Reed Thomas & Rebecca Nichols
5th International 7Ball Cup Champions.

User avatar
Behetij
Lobbyist
 
Posts: 24
Founded: Jul 25, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Behetij » Tue Oct 19, 2021 11:52 pm

Nation name: Behetij
Nation trigram: BEH


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Urnaj Pumb
2. Leko Lapakaj
3. Jerynset A. Pirtej
4. Piji Piji


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Reveny Aj/Kelokej O.
2. Mijel Lejerte/Romaj Quentiji


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Papij Lapoj
2. Mijel Muhal
3. Velerte Mahatujangaj
4. Davij Fombeja


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Luhan Tenauotej/Beibej Ayinej
2. Davij Mukalit/Longa R. Tichej


User avatar
United Adaikes
Spokesperson
 
Posts: 104
Founded: Feb 11, 2018
Corrupt Dictatorship

Postby United Adaikes » Sun Oct 24, 2021 5:37 am

Nation name: United Adaikes
Nation trigram: UAD


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Indigo Crawford
2. Dale Carman
3. Derby Cuellar
4. Lacey John


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Indigo Crawford/Dale Carman
2. Aaren Seabrooke/Lacey John


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Indigo Crawford
2. Dale Carman
3. Derby Cuellar
4. Lacey John


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Indigo Crawford/Dale Carman
2. Aaren Seabrooke/Lacey John


User avatar
Dexterra
Envoy
 
Posts: 238
Founded: May 05, 2021
Civil Rights Lovefest

Postby Dexterra » Sun Oct 24, 2021 8:02 am

Nation name: the United Peoples of Dexterra
Nation trigram: DEX


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Michael Loy


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Michael Loy
Last edited by Dexterra on Sun Oct 24, 2021 5:50 pm, edited 3 times in total.

Main
The United Peoples of Dexterra
The United Commonwealth of Kelleran
The Cultural Democracy of Schrack

Experiments in Rare NS Classifications
Benevolent Dictatorship: the Public Crown of Loysville
Mother Knows Best State: the United Queendom of New Westfields
Tyranny by Majority: the Citizen's District of Petworth

Parodies of Extremes - enter at own risk!
Anarchy: the Stateless Sovereignty of Entropyistan
Psychotic Dictatorship: the Murder-Suicide Cult of Hellscapia

Named After a Special Place
The Historic Union of Burkitts

7 December 2021: reports say nation feeling highly festive ahead of holidays

User avatar
Ceni
Senator
 
Posts: 3887
Founded: Jun 26, 2012
Left-wing Utopia

Postby Ceni » Sun Oct 24, 2021 9:14 am

Nation name: Ceni
Nation trigram: CEN


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Noah Damaris
2. Andy Amada
3. Liam Penderyn
4. Kika Dovan


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Will Nolovor/Kell Korden
2. Jana Arkinn/Myria Primarch


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Ardil Navsal
2. Lonus Varalin
3. Dioro Hansil
4. TBD based on RCO


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Val Korekal/Luciano Crepaldi (SOR)
2. Liam Penderyn/Jac Iegis
3. Coosal Darlcheri/Perger Rianor

Last edited by Ceni on Fri Oct 29, 2021 6:28 pm, edited 1 time in total.
Author of GA #244: Physical Sites Protection Act & GA #259: Stopping Invasive Species, coauthor of GA #254: Invasive Species Response Act
Champion, DBC 38 | Air Terranea
<+SJG> Rustler by nature | <Schottia> I always think of Ceni as what it would be like if Long Island was its own nation, ran by Bernie Sanders lol.

User avatar
Britonisea
Powerbroker
 
Posts: 8738
Founded: Oct 29, 2012
Inoffensive Centrist Democracy

Britonisea (BRI)

Postby Britonisea » Sun Oct 24, 2021 6:02 pm

With confirmation that Ralph Newkärn will no longer be eligible for the Tier 2 tournament and no Britonish doubles left in the Mercedinian Open, we are able to confirm the sign-ups for the upcoming Indoor Hard Court season.


Nation name: Britonisea
Nation trigram: BRI


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Jason Gordon
2. Derek Dubrovnik
3. Aaliyah de León
4. Nathan Bensaïd


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Ricardo Toli/Martin Khalizniakov (BPE)
2. Elizabeth Quehall/Jaguar Zenteanite
3. Nathan Bensaïd/Rachel Archibald


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Ricardo Toli
2. Ralph Newkärn
3. Jason Gordon
4. Kush Acharya

This is the current selection for the Ubung Open but might change depending on how well the Britonish players do in the River Cities Open.


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Leone Na/Abi Forrest
2. Ricardo Toli/Elizabeth Quehall
3. Leanne Stewart (ETM)/Zeke Newham



Britonisea also confirms its participation in the ITT with all the top ranked athletes.
Last edited by Britonisea on Sat Oct 30, 2021 5:15 am, edited 2 times in total.
WorldVision Top 7 | WorldVision Factbook
1st - 154 points - WV81
1st - 139 points - WV47
1st - 134 points - WV87 (242 J+T)
1st - 132 points - WV73
1st - 117 points - WV64
1st - 113 points - WV41
1st - 98 points - WV63
World Hit Festival Top 8 | World Hit Festival Factbook
1st - 51 points - WHF50
1st - 42 points - WHF59
1st - 38 points - WHF52
1st - 34 points - WHF42
1st - 34 points - WHF48
1st - 28 points - WHF46
1st - 28 points - WHF37
1st - 20 points - WHF26
Rexubliqué Univexserellué de Brityunik #BRI
Follow Britonish Television on Twitter: TVBBritonisea

User avatar
Pemecutan
Diplomat
 
Posts: 835
Founded: Dec 08, 2014
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Pemecutan » Sun Oct 24, 2021 6:59 pm

This is a provisional sign ups. Update will be made after the end of Mercedinian Open.

Nation name: Pemecutan
Nation trigram: PCU


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1.
2.
3.
4.


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Duwanisarga Yajamaja/Kirigundi Padurjili
2.



Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Dewa Putu Adrian Putra
2. Ngurah Putra Muliawan
3. Maria Sophia Lubis
4. Ayu Ratih Kemalasari


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Komang Antari/Kadek Andreawati
2. Oka Sulastra/Luh Putu Yundari

Last edited by Pemecutan on Tue Nov 02, 2021 11:56 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Kohnhead
Diplomat
 
Posts: 655
Founded: May 29, 2018
Father Knows Best State

Postby Kohnhead » Wed Oct 27, 2021 12:34 pm

Nation name: Kohnhead
Nation trigram: KHD


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Theresa Waterford
2. Grace Covalt
3. Austin Powers
4. Sammy Shuter


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Anna Humpford/Carter Kanasaw
2. Milicent Broon/Alexander Dumor


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Mindy Waterford
2. Bartholomew Pole
3. Rodrick Uppatin
4. Grady Maccay


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Spencer Kohnhead/Marcus Hathwar (ETM)
2. Bradley Kohnface/Erin Maldry
3. Riley Dovatin/Melissa Turnface

Kohnhead
Trigramme: KHD
Pop: 25 million
Football: 64th
Gridiron: 24th
Baseball: 15th
Basketball: 2nd
Volleyball: 2nd
Football:
Wonder Cup 2 - Champions
Di Bradini Cup 48 / U21WC 69 - 4th place

Tennis:
6 Ethanian Open - Winner (Doubles)
7 Steinigestrasse Open - Winner (Doubles)
7 Britonish Open - Winner (Doubles)

Gridiron:
NSCF 22 - Semifinals (Kohnhead City University)
NSCF 24 - Semifinals (Kohnhead City University)

Basketball:
Gold Coast Basketball Tournament - 2nd place

Baseball:
International Baseball Series 12 - 4th place

Volleyball:
Volleyball World Expo 11 - 3rd place
Volleyball World Expo 12 - 4th place

User avatar
Gnejs
Issues Editor
 
Posts: 2770
Founded: May 11, 2006
Left-wing Utopia

Postby Gnejs » Thu Oct 28, 2021 2:09 am

Nation name: Gnejs
Nation trigram: PUG


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Augusta Björnstjärna
2. Ingrid Dal
3. Sibylla Naess
4.


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Georg Heraklit
2. Fredrik Stagnelius
3. Dorotea Granit
4. Arne Oxwald


User avatar
Sincluda
Chargé d'Affaires
 
Posts: 413
Founded: Feb 05, 2021
Left-wing Utopia

Postby Sincluda » Thu Oct 28, 2021 12:40 pm

Nation name: Sincluda
Nation trigram: SNC


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Barklay Raiken-Tellay
2. Jennadora Elaisey
3. Stan Shaw
4. Chak'Alley


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Jennadora Elaisey/Barklay Raiken-Tellay
2. Chak'Alley/Stan Shaw
3. Neth Soulner/Dioro Hansil (CEN)


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Neth Soulner
2. Barklay Raiken-Tellay
3. Chak'Alley
4. Jennadora Elaisey


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Jennadora Elaisey/Barklay Raiken-Tellay
2. Chak'Alley/Stan Shaw
3. Neth Soulner/Dioro Hansil (CEN)

He/Him (for info, don't worry if you misgender me, idc)
Senator for Europeia
Fight the climate crisis!
WA Ambassador/Sincludan Prime Ambassador: Harrison Raiken

User avatar
Electrum
Issues Editor
 
Posts: 3627
Founded: Jan 20, 2013
Left-Leaning College State

Postby Electrum » Sat Oct 30, 2021 2:08 am

Nation name: Electrum
Nation trigram: ETM


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Jack Ho
2. Marcus Hathwar
3. Selina Favreau
4.


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Bryson Dingley/Nissa Tran
2. Leanne Stewart/Zeke Newham (BRI)


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Andrew Simmons
2. Janet Riley
3. Livinia Moore
4. Maddison Scott


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Sara Zhuo/Gyrachor Rentos (CEN)
2. Sonya Gredello/Rosa Levinsky
3. Anthony Kawasaki/Jack Ho

Last edited by Electrum on Sat Oct 30, 2021 5:30 am, edited 1 time in total.
Olympic Council President and NationStates Tennis Tour President - NSTT rankings and season seven schedule

Issues Editor - List of issue ideas

User avatar
San Ortelio
Envoy
 
Posts: 238
Founded: Nov 09, 2020
Moralistic Democracy

Postby San Ortelio » Sat Oct 30, 2021 4:05 am

Nation name: San Ortelio
Nation trigram: SOR


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Luciano Crepaldi
2. Mirko Tonti
3. Domenico Lunghi
4. Elena Fiori


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Mirko Tonti/Leandro Baliani
2. Elena Fiori/Claudia Borchi


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Fiorenzo Tartoni
2. Massimo Recinella
3. Andrea Vergnani
4. Graziano Giunti


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Fiorenzo Tartoni/Andrea Vergnani
2. Massimo Recinella/Oscar Recinella
3. Val Korekal/Luciano Crepaldi (CEN/SOR)



* I noticed Claudia Borchi is listed as Claudio Borchi - not sure if it's an error in admin or whether I made an error when enlisting, but it should be Claudia
San Ortelio, your favorite pseudo-Italian, coastal microstate. Less than half a million inhabitants who stand for a rich culture, are governed
by an delicate yet marvellously balanced system and remain economically viable due to fishing and funky tax laws.
But enough about us. Come vai?

We're no international threat, so have our domestic thread.
Definitely check the invitation box in the OP if you want to get involved.

User avatar
Waisnor
Envoy
 
Posts: 322
Founded: Aug 03, 2019
Liberal Democratic Socialists

Postby Waisnor » Sat Oct 30, 2021 4:27 am

Nation name: Waisnor
Nation trigram: WSN


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Vladimir Mikhailov
2. Mikhail Korotkevich
3. Ivan Belosorochko
4.


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Evgeny Kondratenko/Oleg Vlasov
2. Ruslan Chernichenko/Alexander Zaretsky


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Vladimir Mikhailov
2. Anton Yarovikov
3. Valery Ushakov
4.


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Jan Turovets/Vitaly Rakov
2.

81 = 18th/34
82 = 22nd/31
83 = 27th/41
84 = 15th/27
85 = 20th/28
86 = 14th/32
87 = 14th/36
88 = 24th/32
89 = 16th/37
90 = 8th/35
91 = 9th/30
92 = 8th/29
93 = 4th/25
94 = 14th/28

51 = 10th/20
52 = 19th/24
53 = 11th in the semifinal/33

User avatar
Britonisea
Powerbroker
 
Posts: 8738
Founded: Oct 29, 2012
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Britonisea » Sat Oct 30, 2021 5:17 am

With the conclusion of the Mercedinian Open, here are the official names of those participating in the upcoming Indoor Hard Court season for team BRI.




Nation name: Britonisea
Nation trigram: BRI


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Jason Gordon
2. Derek Dubrovnik
3. Aaliyah de León
4. Nathan Bensaïd


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Ricardo Toli/Martin Khalizniakov (BPE)
2. Elizabeth Quehall/Jaguar Zenteanite
3. Nathan Bensaïd/Rachel Archibald


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Ricardo Toli
2. Ralph Newkärn
3. Jason Gordon
4. Kush Acharya



Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Leone Na/Abi Forrest
2. Ricardo Toli/Elizabeth Quehall
3. Leanne Stewart (ETM)/Zeke Newham



Britonisea also confirms its participation in the ITT with all the top ranked athletes.
WorldVision Top 7 | WorldVision Factbook
1st - 154 points - WV81
1st - 139 points - WV47
1st - 134 points - WV87 (242 J+T)
1st - 132 points - WV73
1st - 117 points - WV64
1st - 113 points - WV41
1st - 98 points - WV63
World Hit Festival Top 8 | World Hit Festival Factbook
1st - 51 points - WHF50
1st - 42 points - WHF59
1st - 38 points - WHF52
1st - 34 points - WHF42
1st - 34 points - WHF48
1st - 28 points - WHF46
1st - 28 points - WHF37
1st - 20 points - WHF26
Rexubliqué Univexserellué de Brityunik #BRI
Follow Britonish Television on Twitter: TVBBritonisea

User avatar
Acastanha
Attaché
 
Posts: 88
Founded: Jun 19, 2020
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Acastanha » Sat Oct 30, 2021 6:54 am

Nation name: Acastanha
Nation trigram: ACS


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Davi Malakkar
2. André Bapako
3. Isis Dimpal
4.


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. André Bapako/Isis Dimpal
2.


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Lucas Parvash
2. Iris Bergadhga
3. Eva Sarvan
4. Davi Malakkar


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Ana Radkkar/Eva Radkkar
2. Miguel Taberon/Pedro Arrachar


User avatar
Brookstation
Spokesperson
 
Posts: 154
Founded: Mar 10, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Brookstation » Sat Oct 30, 2021 8:30 am

Nation name: Brookstation
Nation trigram: BRO


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Mirella Xanthou
2. Konstadinos Papadimitrou
3. Styliani Kelesdou
4. Georgios Tiskas


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Konstadinos Papadimitrou / Styliani Kelesdou
2. Georgios Tiskas / Alex Maxmuller


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Konstadinos Papadimitrou
2. Mirella Xanthou
3. Styliani Kelesdou
4. Alexios Lakovakis


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Konstadinos Papadimitrou/Alexios Lakovakis
2. Styliani Kelesdou/Georgios Tiskas

Champions of Mike Sarzo Memorial Trophy

Domestic Newswire-https://forum.nationstates.net/viewtopic.php?f=7&t=510462
If you want any player from your nation to play for my domestic clubs, feel free to message me on discord or send a telegram.

User avatar
TJUN-ia
Ambassador
 
Posts: 1200
Founded: Oct 04, 2019
Civil Rights Lovefest

Postby TJUN-ia » Sat Oct 30, 2021 8:34 am

Nation name:
Nation trigram:


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Ken Pollock
2. Jasmin Wayverson
3. Hakim Kalah-Mustafa
4. Pedro Sanchez de la Cruz


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Kendra Fulhampton/Michael Fulhampton
2. Kayla McKerrin/Vladimir Boiyskovsky


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Valentina Spetsova
2. Jean van de Kloor
3. Joe Katsi
4. Philippe Baloui


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Shinji Makauchi/Felipe de la Rosa
2. Valentina Spetsova/Austin McDanielson

2nd: NSCF24, ARWC4
3rd: ARWC3, IBC32
4th: WBC50, IBC31, WBC52, IBC33
NSSCRA - Jaguar Racing
T1: #07 Michael Stefan (5 Wins)/#64 Alfonso Mercado/#03 Maddison Riley-Jones (S10 T2 Champion/3 T2 Wins)
T2: #97 Robin Dragonovic [SNL] (3 Wins/2 @JR)/#96 Alice Jepkosgei (1 Win)
WGPC: #11 Lane Carter/ #9 Batu Tüvshinbayar
NSTT: 3 Singles Titles (2 Runners-up)/1 Doubles Title (1 Runner-up)

UN - You all know what this is (U1)
TJUN (Ta-Jun) - An organ of the UN that focuses on "international role-play" (i.e. USA = Fang the Sniper) (U2)
TJUN-ia (Ta-Jun-ee-a) - The testing grounds of TJUN members, but operates as an independent nation. (U3)

User avatar
Western Isles Of Denmark
Civilian
 
Posts: 1
Founded: Oct 28, 2021
Scandinavian Liberal Paradise

Postby Western Isles Of Denmark » Sat Oct 30, 2021 12:08 pm

Nation name: Western Isles of Denmark
Nation trigram: WId


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Sven Thomas
2. Ali Tamil
3. Louis Shackleton
4. David Halloway


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. David Halloway/Louis Shackleton
2. Ali Tamil/Sven Thomas


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Ella James
2. Naomi Swede
3. Kelsey Jones
4. Tami Baerstand


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Ella James/Kelsey Jones
2. Tami Baerstand/Naomi Swede

Last edited by Western Isles Of Denmark on Sat Oct 30, 2021 12:32 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Sharktail
Diplomat
 
Posts: 519
Founded: May 19, 2017
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Sharktail » Sat Oct 30, 2021 9:59 pm

Nation name: Sharktail
Nation trigram: SHT


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Naim Alex
2. Lucy Muneer
3. Ikram Fawz
4. Haikal Jansen


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1.
2.


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1.Alya Elyas
2.Syamim Kevin
3.Nazri Robert
4.Naim Alex


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Izzat manson/ George Fakhrul
2. Diana Jansen, Haikal Jansen

NSSport Roleplayer | Melayu Archipelago Member

User avatar
Beepee
Chargé d'Affaires
 
Posts: 364
Founded: Jan 20, 2018
Democratic Socialists

Postby Beepee » Sun Oct 31, 2021 2:43 am

Nation name: Beepee
Nation trigram: BPE


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Martin Khalizniakov
2. Ivo Dhjukharevic
3. Dusan Ventaromovich
4. Goran Bogdanovich


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Ivo Dhjukharevic/Dusan Ventaromovich
2.

User avatar
Nyowani Kitara
Attaché
 
Posts: 77
Founded: Aug 31, 2020
Corrupt Dictatorship

Postby Nyowani Kitara » Sun Oct 31, 2021 11:24 am

Nation name: Nyowani Kitara
Nation trigram: NYK


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Okoth Adida
2. Obungo Okungu
3. Asa Odhiambo
4. Elisabeth Wallin


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Elisabeth Wallin/Okoth Adida
2. Obungo Okungu/Asa Odhiambo


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Okoth Adida
2. Obungo Okungu
3. Asa Odhiambo
4. Elisabeth Wallin


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Elisabeth Wallin/Okoth Adida
2. Obungo Okungu/Asa Odhiambo

English pronunciation- "New Chee-tar-ah"

User avatar
Samudera Darussalam
Senator
 
Posts: 4138
Founded: Aug 05, 2016
Civil Rights Lovefest

Postby Samudera Darussalam » Mon Nov 01, 2021 5:37 am

Nation name: Samudera Darussalam
Nation trigram: SDR


Singles - River Cities Open (Tier 2)
1. Indah Mizrahi
2. Dian Wirasastra
3. Puteri Alamsyah
4. Ali Kusuma


Doubles - River Cities Open (Tier 2)
1. Muhammad Pratama/Bungso Kiat
2. Tunjung Ma'rif/Budi Darmawan


Singles - Ubung Open (Tier 1)
1. Tiur Santosa
2. Dian Wirasastra
3. Puteri Alamsyah
4. Indah Mizrahi


Doubles - Ubung Open (Tier 1)
1. Tunjung Ma'rif/Budi Darmawan
2. Muhammad Pratama/Bungso Kiat
3. Kiambang Wijaya/Rosa Chen
Last edited by Samudera Darussalam on Wed Nov 03, 2021 12:52 am, edited 1 time in total.

Next

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Dominioan, Eshialand, Hannasea, South Newlandia, Sylestone

Advertisement

Remove ads