NATION

PASSWORD

AOCAR::Atlantian Oceania Competitive Auto Racing|| GP Signup

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Atlantian Oceania
Spokesperson
 
Posts: 123
Founded: Mar 28, 2004
New York Times Democracy

AOCAR::Atlantian Oceania Competitive Auto Racing|| GP Signup

Postby Atlantian Oceania » Mon Sep 06, 2021 3:47 pm

Image


This is intended as an All-Inclusive Thread for Region-Level Competitive Auto Racing in Atlantian Oceania.
  • Motorsports events within Atlantian Oceania may use this thread for Scores, RPs or other purposes even if they are not ICly being run under the AOCAR banner
  • Domestic Motorsports within AO may also use this thread if being open at the sub-regional level (IE: Domestic Competition with at least limited external driver/team signup or participation).
  • Subsequent posts will be reserved to be used as an Index for competitions contained either in the thread or elsewhere (IE: Separate Thread / AO Forum)
  • OOC posts are permitted but "chatter" should be reserved for (and will likely be more effective in) the RMB or Regional Discord Server
Last edited by Atlantian Oceania on Tue Sep 21, 2021 8:37 am, edited 1 time in total.
Region: Atlantian Oceania "Home of NS Sports Greatest Champions"

User avatar
AOCAR
Political Columnist
 
Posts: 4
Founded: Jul 03, 2021
Corporate Police State

Postby AOCAR » Mon Sep 06, 2021 3:48 pm

About AOCAR: The AOCAR is an organization for running/sanctioning competitive motorsports series within Atlantian Oceania. It's IC backstory/membership/etc will be formulated among those interested in playing a primary role.

"Official" membership will likely be similar to the Olympics / WGPC in as far as the Members who have hosted being the primary council and the members who have participated making up the larger council

User avatar
Atlantian Oceania
Spokesperson
 
Posts: 123
Founded: Mar 28, 2004
New York Times Democracy

Postby Atlantian Oceania » Mon Sep 06, 2021 3:49 pm




About the The Atlantian Oceania Motorsport Championship (AOMC): The AOMC is a Region wide Motorsport Competition contested at the National Level - It is a competition between Nations and not necessarily between individual drivers. The most recent edition of the AOMC was hosted during the AOlympic Games: Team Challenge. Each competing Nation put forward 3 of their best drivers across multiple disciplines who earned points toward the overall team championship. The Nations with the top points totals during the qualifying round advanced to an elimination knockout event where Nations earned Gold, Silver and Bronze medals as part of the AOlympic Games.




Most Recent Edition: AOMC IV

Format: The Qualifying Round featured 9 races at 9 different tracks. 7 Teams advanced to the knockout rounds on the Stadium Course in Eelandii, Turori. Teams competed head-to-head on the Stadium Course to advance in a Quarter-Finals, Semi-Finals, Final bracket to determine overall Gold, Silver and Bronze Medal winners.

Equipment: Cars for the AOMC were provided and prepared by iROS based out of Eelandii, Turori. iROS employs three test drivers, led by former WGPC driver Juracai Klianiota, who will ensure each car has an equivalent baseline. Any cars involved in accidents will be repaired by the iROS Team. iROS cars are a custom built variant of the Hybrid Dart Sport Edition. No Dart insignia will be visible on the cars.

In addition to the Drivers, each Nation team may provide a Pit Crew, Crew Chief and Lead Engineer. Minor pre-set adjustments can be made to cars before each race but drivers will not have extensive practice at each event.

While the cars are full-bodied they are not largely similar in performance to a Stock Car and should offer a suitable 'middle ground' to permit equal opportunity to drivers from both the Stock Car and Open Wheel circuits.




Previous Winners:
AOMC I: Vilita and Turori
AOMC II: Bedistan
AOMC III: Geisenfried*
AOMC IV: Aboveland



* Records from AOMC III were lost, Geisenfried is the assumed champion until evidence is found to refute or confirm
Last edited by Atlantian Oceania on Mon Sep 06, 2021 5:03 pm, edited 4 times in total.
Region: Atlantian Oceania "Home of NS Sports Greatest Champions"

User avatar
AOCAR
Political Columnist
 
Posts: 4
Founded: Jul 03, 2021
Corporate Police State

Postby AOCAR » Mon Sep 06, 2021 3:49 pm

Image


About the AOCAR Stock Car Series: The AOCAR Stock Car Series Runs ICly the same season as the NSSCRA ( https://forum.nationstates.net/viewtopic.php?f=7&t=435639 ) and will be scorinated roughly on the same timeline as the NSSCRA. Some race dates will be shared when the NSSCRA races at tracks within Atlantian Oceania. When NSSCRA is not at an AO circuit, other AO based circuits will be used.

The RL Equivalent to the AOCAR Stock Car Series would be the ARCA Menard's Series National Circuit

RP Bonus: As this is a regional, 'third tier' series the RP Bonus will be light in nature. It is not expected that participants will contribute dedicated AOCAR RPs on a race-by-race basis but may certainly choose to do so. Others may opt to RP within their existing motorsports / NSSCRA Contributions or major sports RP threads such as AOCAF and NSWC. Overall interest and contribution will be a factor but should not rule out a less-active motorsport participant from the occasional strong finish. Competitors should not feel obligated to post separate RP's in this thread, any AOCAR references in the NSSCRA thread will be noted where relevant

As this runs at the same time as the NSSCRA, it should provide minimal/no additional participation burden on those already participating in NSSCRA. Those not participating in NSSCRA but participating in AOCAR my choose to RP or not at their leisure!

SIGNUPS :: Signups are accepted at any point throughout the season until a Max of 44 entries are reached. To signup, post your entries in this google doc and Reply in this thread / via Discord / via TG to ensure your entry is identified before the next event. Host nations may also enter local drivers in their home races if desired via the Discord / TG Process.

Season 1 Schedule
Rd. 1 :: [VIL] Lopinka National Speedway -- COMPLETED (Results)
Rd. 2 :: [ANM] Sankyoku Triangle Tyrone Tabuso -- COMPLETED (Results)
Rd. 3 :: [ANM] Serizawa Racing Circuit -- COMPLETED (Results)
Rd. 4 :: [OOZ] Zama Superspeedway -- COMPLETED (Results)
Rd. 5 :: [TRP] Tropicoast Beach Course -- COMPLETED (Results)
Rd. 6 :: [VIL] Mavaloiao Speedrome -- COMPLETED (Results)
Rd. 7 :: [HAP] The HNE Half-Mile -- COMPLETED (Results)
Rd. 8 :: [HAP] Hapilopper City Raceway -- COMPLETED (Results)
Rd. 9 :: [---] Lonngeylin Ring -- COMPLETED (Results)
Rd. 10 :: [VIL] Yutzie River Raceway -- COMPLETED (Results)
Rd. 11 :: [SLA] Parque de Carreras de Capital Edición Ovalada -- COMPLETED (Results)
Rd. 12 :: [NNW] Lannisburg Complex -- COMPLETED (Results)
Rd. 13 :: [STK] Jalton Superspeedway -- COMPLETED (Results)

---------- Playoff Races ----------

Rd. 14 :: [CPK] Cocoabo Park Circuit -- COMPLETED (Results)
Rd. 15 :: [DCS] The Autocinetodrome -- COMPLETED (Results)
Rd. 16 :: [NYK] Iskohtrinkyy -- COMPLETED (Results)

Rd. 17 :: [ABL] Fjellutfordring -- COMPLETED (Results)
Rd. 18 :: [BNJ] Ruwani Motor Speedway -- COMPLETED (Results)
Rd. 19 :: [STK] Bishop Valley Raceway -- COMPLETED (Results)

Rd. 20 :: [TUR] Eelandii Stadium Course -- COMPLETED (Results)


For Full Results Please see the AOCAR Stock Car Series Season 1 Factbook: https://www.nationstates.net/nation=aoc ... id=1588942

For Full Standings Please see the AOCAR Stock Car Series Season 1 Thread on the AO Forum: http://www.atlantianoceania.com/index.p ... topic=2537
Last edited by AOCAR on Tue Nov 23, 2021 2:07 am, edited 2 times in total.

User avatar
AOCAR
Political Columnist
 
Posts: 4
Founded: Jul 03, 2021
Corporate Police State

Postby AOCAR » Mon Sep 06, 2021 3:51 pm

RESERVED 1

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

Postby AOGP » Mon Sep 06, 2021 3:55 pm

RESERVED 2

User avatar
AOCAR
Political Columnist
 
Posts: 4
Founded: Jul 03, 2021
Corporate Police State

Postby AOCAR » Mon Sep 06, 2021 3:55 pm

RESERVED 3


The thread is now open for all Contributions!

User avatar
AOlympics
Lobbyist
 
Posts: 14
Founded: Jul 27, 2021
Ex-Nation

AOMC IV at the AOlympic Games: Team Challenge

Postby AOlympics » Mon Sep 06, 2021 4:36 pm

Image
Image



:: AOMC IV :: Auto Racing - Full Results



Points Scale:
Pole Winners / Heat Race Winner(s): 2 Pts

1st - Gold: 30 Pts
2nd-Silver: 25 Pts
3rd-Bronze: 20 Pts

4th Place - 10 Pts
5th Place - 8 Pts
6th Place - 6 Pts
7th Place - 4 Pts
8th Place - 3 Pts
9th Place - 2 Pts
10th Place - 1 Pts

*Teams must be classified to earn points: ie: Running at the finish or completed 90% of race distance. Drivers will earn points for their team based on their finishing position unless noted (Tandem Draft). Drivers/Teams finishing outside the Top 10 will receive no points regardless if they finish the race or not.



Competing Nations:

Aboveland
Aji No Moto
Baker Park
Banija
Behetij
Equestria
Euran Oceania Territories
Geisenfried
Merulantis
Oontaz
Pacitalia
Saint Kanye
Tropicorp
Turori
Vilita

Event Schedule:
1. Serizawa Racing Circuit, Serizawa, Aji No Moto :: 2.734mi Road Course
:: Team Driver Swap ::
2. Kardashia Autoring, Kardashia, Saint Kanye :: 2.25mi Speedway
:: Go Fast, Turn Left ::
3. Zama Superspeedway, Zama, Sultanate of Oontaz :: 2.5mi Superspeedway
:: Tandem Drafting ::
4. Fjellutfordring, Avsidesliggendevuoret, Aboveland :: 2.69mi Road Course
:: Reverse Grid Challenge ::
5. Ruwani Motor Speedway, Ruwani, Hangaza Region, Banija :: 2.0mi Speedway
:: Driver #1 Showcase ::
6. Vale Course, Drummond Vale Circuit, Drummond Vale, Commonwealth of Baker Park :: 1.57mi Road Course
:: Driver #2 Showcase ::
7. AutoRingPacitalia, Timiocato, Pacitalia :: 4.18mi Road Course
:: Grand Prix Challenge ::
8. Lonngeylin Ring, Lonngeylin, Vilita :: 0.36mi Short Track
:: Saturday Night Feature ::
9. Tropicorp Beach Course, Tropicoast, Tropicorp :: 4.15mi Mixed Surface (Compacted Sand / Asphalt)
:: Last Chance Dash ::

Final: Eel's Park Duel Circuit, Eelandii, Turori
Head to Head Elimination :: Single Elimination Knockout




Serizawa Racing Circuit, Serizawa, ANM :: 2.734mi Road Course

Format: Team Driver Swap :: All Drivers attempt to Qualify (Including Alt). Top Driver from each Nation Starts Race and earns grid position. Teams must swap driver during competition break halfway through event to either secondary or alt driver for remainder of event.



Kardashia Autoring, Kardashia, Saint Kanye :: 2.25mi Speedway

Format: Go Fast, Turn Left :: Split Heats: All Driver #1 in Heat 1, All Driver #2 in Heat 2. Top 10 in each heat advance to feature





Zama Superspeedway, Zama, Sultanate of Oontaz :: 2.5mi Superspeedway

Format: Tandem Drafting :: Open Qualifying: All Driver #1 & Driver #2, Slower of 2 Drivers determines starting field (Slowest 5 times posted by a driver from 5 Unique nations will eliminate that Nation from the event). Faster of the 2 determines Grid Position if one of the 10 teams advancing to feature. Drivers of a single team will start nose-to tail (1-3, 2-4, 5-7, 6-8.. etc). Highest finishing driver of a Nation in Race earns points, 2nd driver ignored for ranking purposes.

Fjellutfordring, Avsidesliggendevuoret, Aboveland :: 2.69mi Road Course

Format: Reverse Grid Challenge :: Open Qualifying: All Driver #1 & Driver #2, Top 20 Qualifiers Overall Start in REVERSE GRID





Ruwani Motor Speedway, Ruwani, Hangaza Region, Banija :: 2.0mi Speedway

Format: Driver #1 Showcase :: Open Qualifying: Driver #1 or Alt Driver Only.

Vale Course, Drummond Vale Circuit, Drummond Vale, Commonwealth of Baker Park :: 1.57mi Road Course

Format: Driver #2 Showcase :: Open Qualifying: Driver #2 or Alt Driver Only.





AutoRingPacitalia, Timiocato, Pacitalia :: 4.18mi Road Course

Format: Grand Prix Challenge :: All Drivers attempt to Qualify (Including Alt). Top Driver from each Nation Starts Race and earns grid position. Remaining Top 5 overall not otherwise qualified also compete.

Lonngeylin Ring, Lonngeylin, Vilita :: 0.36mi Short Track

Format: Saturday Night Feature :: Split Heats: All Driver #1 Heat 1; All Driver #2 Heat 2; All Alt Driver Heat 3. Top 8 in Driver 1/2 heats advance to feature. Top 4 Alt Drivers advance to feature.





Tropicorp Beach Course, Tropicoast, Tropicorp :: 4.15mi Mixed Surface (Compacted Sand / Asphalt)

Format: Last Chance Dash :: Driver who earned most individual points for team in Race 1-8 direct to Starting Grid (Tie breaker on Priority 1/2/Alt). Inverse Points Starting Grid (15th Nation on Pole).





Eel's Park Duel Circuit, Eelandii, Turori

Format: Head to Head Elimination :: Top 7 in overall points compete head to head knockout style, 2 laps per driver. Second driver starts when first finishes lap 2. 1st in points bye in round 1 (Quarter Finals). If no priority mentioned, Driver #2 will drive the first 2 laps and Driver #1 will "tag in" for the second two laps. First team across the line advances to next round.

Points: N/A - Single Elimination Knockout



[TT-1] Aboveland (Terho Talvela)
[PK-2] Aboveland (Per-Gunnar Kristiansen)
[TK-A] Aboveland (Taavi Kiirejäävõisteja)
[KF-1] Aji No Moto (Kyoko Fujisaki )
[CH-2] Aji No Moto (Chiemi Hino )
[EI-A] Aji No Moto (Eiji Ibi )
[JC-1] Baker Park (Jordan Crowe)
[NU-2] Baker Park (Nick Unger)
[SC-A] Baker Park (Sammi Carter)
[JO-1] Banija (Jelan Ozoemena)
[MC-2] Banija (Malik Camara)
[BN-A] Banija (Baturu Ngoba)
[UL-1] Behetij (Ustag Lajerte )
[KB-2] Behetij (Kilaj Berenji )
[RN-A] Behetij (Ruje Nerij )
[D1-1] Equestria (Driver #1)
[D2-2] Equestria (Driver #2)
[A#-A] Equestria (Driver #3)
[MS-1] Euran Oceania Territories (Matt Sanders )
[DS-2] Euran Oceania Territories (Doug Stephens )
[WN-A] Euran Oceania Territories (Will Nelson )
[D1-1] Geisenfried (Teodor Siegel )
[D2-2] Geisenfried (Christoph Reutter )
[A#-A] Geisenfried (Daniel Pohl )
[FL-1] Merulantis (Flower Lennon )
[SL-2] Merulantis (Sunshine Lennon )
[CL-A] Merulantis (Chestnut Lennon )
[YN-1] Oontaz (Yasir Nasri)
[HN-2] Oontaz (Hossem Nasri)
[BB-A] Oontaz (Benedicto Baluarte)
[RS-1] Pacitalia (Rado Semarche)
[ST-2] Pacitalia (Semih Turkicen)
[SB-A] Pacitalia (Salvatore "Sal" Berco)
[JB-1] Saint Kanye (Jeremiah Brooke)
[TA-2] Saint Kanye (Thea Alvarez)
[SC-A] Saint Kanye (Sage Caldwell)
[YG-1] Tropicorp (Yraaga Gilli'i)
[EI-2] Tropicorp (Euroli Islander)
[AA-A] Tropicorp (Anavella Ariiki)
[iT-1] Turori (iBen Toralmintii)
[23-2] Turori (Cocoabo #23)
[LN-A] Turori (Lotara Novorali)
[RS-1] Vilita (River 'Shark' Suzgar II)
[RL-2] Vilita (R.L. Cruisin)
[SV-A] Vilita (Skiia Vialiv)






:: AOMC :: Auto Racing

Serizawa Racing Circuit, Serizawa, ANM :: 2.734mi Road Course

Format: Team Driver Swap :: All Drivers attempt to Qualify (Including Alt). Top Driver from each Nation Starts Race and earns grid position. Teams must swap driver during competition break halfway through event to either secondary or alt driver for remainder of event.

[box=AOMC RD1 QUALIFYING RESULTS]
AOMC Round 1 :: QUALIFYING (Top Driver Per Nation Advances)
1 [iT-1] Turori 2:02.088 - 2 Points
2 [TA-2] Saint Kanye 2:02.134
3 [JB-1] Saint Kanye 2:02.188
4 [SV-A] Vilita 2:02.547
5 [MS-1] Euran Oceania Territories 2:02.848
6 [YN-1] Oontaz 2:02.867
7 [A#-A] Geisenfried 2:02.914
8 [LN-A] Turori 2:03.035
9 [MC-2] Banija 2:03.058
10 [TK-A] Aboveland 2:03.089
11 [SB-A] Pacitalia 2:03.151
12 [D2-2] Equestria 2:03.206
13 [DS-2] Euran Oceania Territories 2:03.216
14 [D1-1] Geisenfried 2:03.296
15 [D1-1] Equestria 2:03.313
16 [NU-2] Baker Park 2:03.412
17 [FL-1] Merulantis 2:03.481
18 [CH-2] Aji No Moto 2:03.505
19 [KB-2] Behetij 2:03.585
20 [SL-2] Merulantis 2:03.689
21 [YG-1] Tropicorp 2:03.730
22 [UL-1] Behetij 2:03.780
23 [SC-A] Baker Park 2:03.823
24 [JC-1] Baker Park 2:03.958
25 [TT-1] Aboveland 2:04.068
26 [KF-1] Aji No Moto 2:04.164
27 [BN-A] Banija 2:04.179
28 [WN-A] Euran Oceania Territories 2:04.215
29 [D2-2] Geisenfried 2:04.287
30 [HN-2] Oontaz 2:04.497
31 [A#-A] Equestria 2:04.718
32 [EI-2] Tropicorp 2:04.762
33 [RS-1] Vilita 2:04.917
34 [BB-A] Oontaz 2:05.170
35 [CL-A] Merulantis 2:05.305
36 [PK-2] Aboveland 2:05.360
37 [SC-A] Saint Kanye 2:05.371
38 [EI-A] Aji No Moto 2:05.552
39 [RS-1] Pacitalia 2:05.595
40 [RL-2] Vilita 2:05.956
41 [AA-A] Tropicorp 2:06.035
42 [JO-1] Banija 2:06.180
43 [ST-2] Pacitalia 2:06.201
44 [RN-A] Behetij 2:06.281
45 [23-2] Turori 2:06.320
[/box]
[box=AOMC RD 1 - COMPETITION YELLOW STANDINGS - Driver Swap and Grid Reset]
AOMC Round 1 :: RACE (Listed Driver Completes 20 laps, Competition Yellow, Swap Drivers, 15 Laps to finish (35 Lap Total))

1 [iT-1] Turori 41:02.563
2 [TA-2] Saint Kanye 41:07.252
3 [YN-1] Oontaz 41:13.064
4 [SV-A] Vilita 41:13.467
5 [MS-1] Euran Oceania Territories 41:15.007
6 [MC-2] Banija 41:16.607
7 [DP-A] Geisenfried 41:19.573
8 [TK-A] Aboveland 41:19.854
9 [NU-2] Baker Park 41:25.624
10 [D2-2] Equestria 41:26.737
11 [FL-1] Merulantis 41:28.880
12 [CH-2] Aji No Moto 41:29.728
13 [YG-1] Tropicorp 41:34.127
14 [KB-2] Behetij 41:34.717
— [SB-A] Pacitalia DNF lap 12
[/box]
AOMC Round 1 :: RACE ([Qualifying Driver Completed 20 laps, Competition Yellow, Swap Drivers,  15 Laps to finish (35 Lap Total))

1 [23-2] Turori 32:30.343 - 30 pts
2 [TT-1] Aboveland 32:33.819 - 25 pts
3 [TS-1] Geisenfried 32:35.970 - 20 pts
4 [JC-1] Baker Park 32:40.002 - 10 pts
5 [JO-1] Banija 32:41.704 - 8 pts
6 [RL-2] Vilita 32:46.326 - 6 pts
7 [HN-2] Oontaz 32:46.342 - 4 pts
8 [DS-2] Euran Oceania Territories 32:49.919 - 3 pts
9 [JB-1] Saint Kanye 32:58.522 - 2 pts
10 [SL-2] Merulantis 32:58.791 - 1 pts
11 [KF-1] Aji No Moto 33:01.784
12 [D1-1] Equestria 33:02.795
13 [UL-1] Behetij 33:04.939
14 [AA-A] Tropicorp 33:11.767
— [SB-A] Pacitalia DNF lap 12
Next Event: Round 2: Kardashia Autoring - "Go Fast, Turn Left"

Kardashia Autoring, Kardashia, Saint Kanye :: 2.25mi Speedway

Format: Go Fast, Turn Left :: Split Heats: All Driver #1 in Heat 1, All Driver #2 in Heat 2. Top 10 in each heat advance to feature

AOMC Round 2 :: Heat #1 (25 Laps, Top 10 Advance)

1 [RS-1] Vilita 16:18.619 - 2 Points
2 [JB-1] Saint Kanye 16:28.866
3 [JC-1] Baker Park 16:31.255
4 [YN-1] Oontaz 16:37.229
5 [JO-1] Banija 16:37.961
6 [iT-1] Turori 16:38.710
7 [TS-1] Geisenfried 16:39.458
8 [TT-1] Aboveland 16:40.469
9 [D1-1] Equestria 16:41.354
10 [YG-1] Tropicorp 16:43.266

11 [RS-1] Pacitalia 16:43.579
12 [MS-1] Euran Oceania Territories 16:44.503
13 [UL-1] Behetij 16:48.521
— [KF-1] Aji No Moto DNF
[FL-1] Merulantis DNF


AOMC Round 2 :: Heat #2 (25 Laps, Top 10 Advance)

1 [NU-2] Baker Park 16:26.056 - 2 Points
2 [PK-2] Aboveland 16:29.753
3 [D2-2] Equestria 16:37.781
4 [HN-2] Oontaz 16:38.537
5 [CH-2] Aji No Moto 16:39.651
6 [ST-2] Pacitalia 16:40.349
7 [MC-2] Banija 16:41.817
8 [CR-2] Geisenfried 16:42.547
9 [DS-2] Euran Oceania Territories 16:44.612
10 [KB-2] Behetij 16:46.340

11 [SL-2] Merulantis 16:50.813
— [TA-2] Saint Kanye DNF
[EI-2] Tropicorp DNF
[RL-2] Vilita DNF
[23-2] Turori DNF


AOMC Round 2 :: RACE (Top 10 From Each Heat compete in 75 Lap Feature Event) 

1 [JB-1] Saint Kanye 47:47.859 - 30 pts
2 [JC-1] Baker Park 47:49.218 - 25 pts
3 [RS-1] Vilita 47:50.717 - 20 pts
4 [NU-2] Baker Park 47:51.440 - 10 pts
5 [YG-1] Tropicorp 47:51.572 - 8 pts
6 [HN-2] Oontaz 47:52.460 - 6 pts
7 [ST-2] Pacitalia 47:53.434 - 4 pts
8 [PK-2] Aboveland 47:54.129 - 3 pts
9 [D1-1] Equestria 47:54.952 - 2 pts
10 [CR-2] Geisenfried 47:55.729 - 1 pts
11 [CH-2] Aji No Moto 47:59.272
12 [YN-1] Oontaz 48:01.085
13 [D2-2] Equestria 48:02.743
14 [DS-2] Euran Oceania Territories 48:03.130
15 [JO-1] Banija 48:03.820
16 [TS-1] Geisenfried 48:06.550
17 [KB-2] Behetij 48:06.917
— [TT-1] Aboveland DNF
[iT-1] Turori DNF
[MC-2] Banija DNF


[box=AOMC Overall Standings]
 1 - Baker Park                   47
2 - Saint Kanye 32
3 - Turori 32
4 - Aboveland 28
5 - Vilita 28
6 - Geisenfried 21
7 - Oontaz 10

8 - Banija 8
9 - Tropicorp 8
10 - Pacitalia 4
11 - Euran Oceania Territories 3
12 - Equestria 2
13 - Merulantis 1
14 - Behetij 0
15 - Aji No Moto 0
[/box]

Zuma Superspeedway, Zuma, Sultanate of Oontaz :: 2.5mi Superspeedway

Format: Tandem Drafting:: Format: Tandem Drafting :: Open Qualifying: All Driver #1 & Driver #2, Slower of 2 Drivers determines starting field (Slowest 5 times posted by a driver from 5 Unique nations will eliminate that Nation from the event). Faster of the 2 determines Grid Position if one of the 10 teams advancing to feature. Drivers of a single team will start nose-to tail (1-3, 2-4, 5-7, 6-8.. etc). Highest finishing driver of a Nation in Race earns points, 2nd driver ignored for ranking purposes.

AOMC Round 3 :: Qualifying (Top 10 Delegations Advance (Five slowest drivers will see their delegation elminated))

1 [CH-2] Aji No Moto 48.857 - 2 pts
2 [TA-2] Saint Kanye 48.991
3 [KF-1] Aji No Moto 48.991
4 [23-2] Turori 49.014
5 [YG-1] Tropicorp 49.030
6 [JB-1] Saint Kanye 49.036
7 [NU-2] Baker Park 49.042
8 [TS-1] Geisenfried 49.063
9 [PK-2] Aboveland 49.095
10 [RS-1] Vilita 49.112
11 [EI-2] Tropicorp 49.113
12 [JC-1] Baker Park 49.143
13 [JO-1] Banija 49.194
14 [CR-2] Geisenfried 49.200
15 [YN-1] Oontaz 49.236
16 [RS-1] Pacitalia 49.259
17 [D1-1] Equestria 49.265
18 [HN-2] Oontaz 49.288
19 [MS-1] Euran Oceania Territories 49.296
20 [RL-2] Vilita 49.369
21 [DS-2] Euran Oceania Territories 49.370
22 [D2-2] Equestria 49.371
23 [MC-2] Banija 49.390
24 [iT-1] Turori 49.415
25 [TT-1] Aboveland 49.434

26 [FL-1] Merulantis 49.485
27 [KB-2] Behetij 49.594

28 [SL-2] Merulantis 49.617
29 [ST-2] Pacitalia 49.750
30 [UL-1] Behetij 49.900


AOMC Round 3 :: RACE (Top 10 Delegations compete in 45 Lap Feature Event) 


1 [CH-2] Aji No Moto 37:39.238 - 30 pts
2 [JB-1] Saint Kanye -0.053s - 25 pts
3 [D2-2] Equestria -0.2975 - 20 pts

4 [JO-1] Banija -0.522s - 10 pts
5 [HN-2] Oontaz -0.592s - 8 pts
6 [MC-2] Banija -1.006s
7 [YN-1] Oontaz -1.006s

8 [JC-1] Baker Park -1.390s -6 pts
9 [MS-1] Euran Oceania Territories -1.606s -4 pts
10 [RS-1] Vilita -1.657s - 3 pts
11 [NU-2] Baker Park -2.148s
12 [TS-1] Geisenfried -2.328s - 2 pts
13 [YG-1] Tropicorp -2.674s - 1 pts

[EI-2] Tropicorp DNF lap 34
[D1-1] Equestria DNF lap 34
[KF-1] Aji No Moto DNF lap 34
[CR-2] Geisenfried DNF lap 34
[TA-2] Saint Kanye DNF lap 10
[RL-2] Vilita DNF lap 10
[DS-2] Euran Oceania Territories DNF lap 4

[box=AOMC Overall Standings]
 1 - Saint Kanye                  57
2 - Baker Park 53
3 - Aji No Moto 32
4 - Turori 32
5 - Vilita 31
6 - Aboveland 28
7 - Geisenfried 23

8 - Equestria 22
9 - Oontaz 18
10 - Banija 18
11 - Tropicorp 9
12 - Euran Oceania Territories 7
13 - Pacitalia 4
14 - Merulantis 1
15 - Behetij 0
[/box]

Next Event: Round 4: Fjellutfordring, Avsidesliggendevuoret, Aboveland :: Reverse Grid Challenge

Fjellutfordring, Avsidesliggendevuoret, Aboveland :: 2.69mi Road Course

Format: Reverse Grid Challenge :: Open Qualifying: All Driver #1 & Driver #2, Top 20 Qualifiers Overall Start in REVERSE GRID

[box=AOMC RD 4 - QUALIFYING RESULTS]
AOMC Round 4 :: QUALIFYING (Top 20 Qualifiers Overall Start in REVERSE GRID)
1 [RL-2] Vilita 1:58.489 - 2 pts
2 [TT-1] Aboveland 1:58.493
3 [JB-1] Saint Kanye 1:58.558
4 [TA-2] Saint Kanye 1:58.763
5 [CH-2] Aji No Moto 1:59.072
6 [TS-1] Geisenfried 1:59.248
7 [iT-1] Turori 1:59.266
8 [YG-1] Tropicorp 1:59.368
9 [JC-1] Baker Park 1:59.380
10 [EI-2] Tropicorp 1:59.459
11 [23-2] Turori 2:00.022
12 [MC-2] Banija 2:00.119
13 [MS-1] Euran Oceania Territories 2:00.126
14 [RS-1] Vilita 2:00.334
15 [RS-1] Pacitalia 2:00.610
16 [NU-2] Baker Park 2:00.798
17 [SL-2] Merulantis 2:00.869
18 [KB-2] Behetij 2:01.047
19 [KF-1] Aji No Moto 2:01.094
20 [PK-2] Aboveland 2:01.096
21 [CR-2] Geisenfried 2:01.100
22 [DS-2] Euran Oceania Territories 2:01.179
23 [UL-1] Behetij 2:01.210
24 [D2-2] Equestria 2:01.612
25 [ST-2] Pacitalia 2:01.701
26 [YN-1] Oontaz 2:01.743
27 [FL-1] Merulantis 2:02.394
28 [HN-2] Oontaz 2:02.595
29 [D1-1] Equestria 2:02.749
30 [JO-1] Banija 2:02.799
[/box]
[box=AOMC RD 4 - Reverse Grid Starting Lineup]
AOMC Round 4 :: Starting Lineup (Top 20 Qualifiers Inverted for Start of Race)

1 [PK-2] Aboveland
2 [KF-1] Aji No Moto
3 [KB-2] Behetij
4 [SL-2] Merulantis
5 [NU-2] Baker Park
6 [RS-1] Pacitalia
7 [RS-1] Vilita
8 [MS-1] Euran Oceania Territories
9 [MC-2] Banija
10 [23-2] Turori
11 [EI-2] Tropicorp
12 [JC-1] Baker Park
13 [YG-1] Tropicorp
14 [iT-1] Turori
15 [TS-1] Geisenfried
16 [CH-2] Aji No Moto
17 [TA-2] Saint Kanye
18 [JB-1] Saint Kanye
19 [TT-1] Aboveland
20 [RL-2] Vilita
[/box]
AOMC Round 4 :: RACE ( Reverse Grid Starting Lineup - 40 Laps Total )

1 +07 [MS-1] Euran Oceania Territories 5185.853s - 30 pts
2 --- [KF-1] Aji No Moto -1.374s - 25 pts
3 +16 [TT-1] Aboveland -8.242s - 20 pts
4 +16 [RL-2] Vilita -8.521s - 10 pts
5 +02 [RS-1] Vilita -9.153s - 8 pts
6 --- [RS-1] Pacitalia -11.791s - 6 pts
7 +03 [23-2] Turori -12.726s - 4 pts
8 +03 [EI-2] Tropicorp -12.824s - 3 pts
9 +08 [TA-2] Saint Kanye -14.507s - 2 pts
10 +04 [iT-1] Turori -14.955s - 1 pts
11 -06 [NU-2] Baker Park -17.467s
12 +03 [TS-1] Geisenfried -17.504s
13 --- [YG-1] Tropicorp -23.183s
14 +02 [CH-2] Aji No Moto -23.530s
15 -11 [SL-2] Merulantis -36.313s
[KB-2] Behetij DNF
[PK-2] Aboveland DNF
[JC-1] Baker Park DNF
[MC-2] Banija DNF
[JB-1] Saint Kanye DNF
[JO-1] Banija DNF


[box=AOMC Overall Standings]
 1 - Saint Kanye                  59
2 - Aji No Moto 57
3 - Baker Park 53
4 - Vilita 51
5 - Aboveland 48
6 - Euran Oceania Territories 37
7 - Turori 37

8 - Geisenfried 23
9 - Equestria 22
10 - Oontaz 18
11 - Banija 18
12 - Tropicorp 12
13 - Pacitalia 10
14 - Merulantis 1
15 - Behetij 0
[/box]


Next Event: Round 5: Ruwani Motor Speedway :: Driver #1 Showcase*

Note, the next event will be a Driver #1 Showcase for only Driver #1's. You have the option of swapping your ALT driver in place of Driver #1 in Round 5 (Speedway) OR in place of Driver #2 in Round 6 (Road Course). If you wish to swap your Alt Driver in During one of the next two races please TG/DM or RP which of the two events (if any) you wish your Alt driver to participate instead.

Ruwani Motor Speedway, Ruwani, Hangaza Region, Banija :: 2.0mi Speedway

Format: Driver #1 Showcase :: Open Qualifying: All Driver #1 Only (Or Alt)


AOMC Round 5 :: QUALIFYING (All Drivers Advance)

1 [RS-1] Vilita 38.209 - 2 pts
2 [iT-1] Turori 38.216
3 [JB-1] Saint Kanye 38.361
4 [TT-1] Aboveland 38.362
5 [JC-1] Baker Park 38.500
6 [JO-1] Banija 38.580
7 [YN-1] Oontaz 38.586
8 [RS-1] Pacitalia 38.611
9 [KF-1] Aji No Moto 38.637
10 [MS-1] Euran Oceania Territories 38.689
11 [YG-1] Tropicorp 38.724
12 [D1-1] Equestria 38.760
13 [FL-1] Merulantis 38.766
14 [UL-1] Behetij 38.802
15 [TS-1] Geisenfried 38.874

AOMC Round 5 :: RACE ( 75 Laps Total )

1 [JB-1] Saint Kanye 48:42.837 - 30 pts
2 [RS-1] Vilita -0.001s - 25 pts
3 [KF-1] Aji No Moto -3.910s - 20 pts
4 [TT-1] Aboveland -4.643s - 10 pts
5 [iT-1] Turori -5.547s - 8 pts
6 [JC-1] Baker Park -7.445s - 6 pts
7 [TS-1] Geisenfried -10.710s - 4 pts
8 [RS-1] Pacitalia -11.239s - 3 pts
9 [JO-1] Banija -11.240s - 2 pts
10 [MS-1] Euran Oceania Territories -15.599s - 1 pts
11 [YN-1] Oontaz -21.747s
12 [UL-1] Behetij -33.027s
[D1-1] Equestria DNF
[FL-1] Merulantis DNF
[YG-1] Tropicorp DNF


[box=AOMC Overall Standings]
AOMC STANDINGS AFTER 5 of 9 Events

1 - Saint Kanye 89
2 - Vilita 78
3 - Aji No Moto 77
4 - Baker Park 59
5 - Aboveland 58
6 - Turori 45
7 - Euran Oceania Territories 38

8 - Geisenfried 27
9 - Equestria 22
10 - Banija 20
11 - Oontaz 18
12 - Pacitalia 13
13 - Tropicorp 12
14 - Merulantis 1
15 - Behetij 0
[/box]


Next Event: Round 6: Vale Course at Drummond Vale Circuit :: Driver #2 Showcase*

Note, the next event will be a Driver #2 Showcase for only Driver #2's. You have the option of swapping your ALT driver in place of Driver #2 in Round 6 (Road Course). If you wish to swap your Alt Driver in During this event please TG/DM or RP that you wish your Alt driver to participate instead.

Vale Course at Drummond Vale Circuit, Drummond Vale, Commonwealth of Baker Park :: 1.57mi Road Course

Format: Driver #2 Showcase :: Open Qualifying: All Driver #2 Only (Or Alt)


AOMC Round 6 :: QUALIFYING (All Drivers Advance)

1 [23-2] Turori 1:00.721 - 2 pts
2 [PK-2] Aboveland 1:00.822
3 [MC-2] Banija 1:00.894
4 [RL-2] Vilita 1:00.923
5 [SC-A] Saint Kanye 1:00.933
6 [SC-A] Baker Park 1:00.933
7 [CH-2] Aji No Moto 1:00.951
8 [CR-2] Geisenfried 1:01.086
9 [HN-2] Oontaz 1:01.206
10 [ST-2] Pacitalia 1:01.367
11 [D2-2] Equestria 1:01.585
12 [DS-2] Euran Oceania Territories 1:01.615
13 [AA-A] Tropicorp 1:02.030
14 [SL-2] Merulantis 1:03.301
15 [KB-2] Behetij 1:03.530

AOMC Round 6 :: RACE ( 50 Laps Total )

1 [RL-2] Vilita 52:10.002 | -0.000s - 30 pts
2 [PK-2] Aboveland -8.852s | -8.852s - 25 pts
3 [SC-A] Baker Park -12.110s | -3.258s - 20 pts
4 [CH-2] Aji No Moto -12.420s | -0.310s - 10 pts
5 [SC-A] Saint Kanye -12.732s | -0.312s - 8 pts
6 [23-2] Turori -16.962s | -4.230s - 6 pts
7 [CR-2] Geisenfried -17.205s | -0.243s - 4 pts
8 [HN-2] Oontaz -21.847s | -4.642s - 3 pts
9 [ST-2] Pacitalia -22.584s | -0.737s - 2 pts
10 [DS-2] Euran Oceania Territories -26.836s | -4.252s - 1 pt
11 [D2-2] Equestria -30.610s | -3.774s
12 [KB-2] Behetij -34.347s | -3.737s
13 [SL-2] Merulantis -34.409s | -0.062s
[AA-A] Tropicorp DNF
[MC-2] Banija DNF


AOMC STANDINGS AFTER 6 of 9 Events

1 - Vilita 108
2 - Saint Kanye 97
3 - Aji No Moto 87
4 - Aboveland 83
5 - Baker Park 79
6 - Turori 53
7 - Euran Oceania Territories 39

8 - Geisenfried 31
9 - Equestria 22
10 - Oontaz 21
11 - Banija 20
12 - Pacitalia 15
13 - Tropicorp 12
14 - Merulantis 1
15 - Behetij 0


Next Event: Round 7: AutoRingPacitalia :: Grand Prix Challenge

All Drivers attempt to Qualify (Including Alt). Top Driver from each Nation Starts Race and earns grid position. Remaining Top 5 overall not otherwise qualified also compete.

AutoRingPacitalia, Timiocato, Pacitalia :: 4.18mi Road Course

Format: Grand Prix Challenge :: Open Qualifying: All Drivers - Top Qualifier from Each Nation + 5 Overall Next Fastest Advance


AOMC Round 7 :: QUALIFYING 

1 [TT-1] Aboveland 1:50.302 Q - 2 Pts
2 [iT-1] Turori 1:50.323 Q
3 [KF-1] Aji No Moto 1:50.386 Q
4 [TK-A] Aboveland 1:50.730 Q+
5 [ST-2] Pacitalia 1:50.842 Q
6 [RS-1] Pacitalia 1:50.845 Q+
7 [RL-2] Vilita 1:50.860 Q
8 [JB-1] Saint Kanye 1:50.880 Q
9 [CH-2] Aji No Moto 1:50.910 Q+
10 [23-2] Turori 1:50.919 Q+
11 [SV-A] Vilita 1:50.930 Q+
12 [NU-2] Baker Park 1:50.943 Q
13 [JC-1] Baker Park 1:51.064
14 [TA-2] Saint Kanye 1:51.068
15 [JO-1] Banija 1:51.077 Q
16 [SB-A] Pacitalia 1:51.080
17 [SC-A] Baker Park 1:51.130
18 [LN-A] Turori 1:51.194
19 [EI-2] Tropicorp 1:51.200 Q
20 [PK-2] Aboveland 1:51.201
21 [EI-A] Aji No Moto 1:51.219
22 [HN-2] Oontaz 1:51.327 Q
23 [RS-1] Vilita 1:51.379
24 [SC-A] Saint Kanye 1:51.387
25 [MC-2] Banija 1:51.397
26 [AA-A] Tropicorp 1:51.406
27 [BN-A] Banija 1:51.435
28 [YN-1] Oontaz 1:51.455
29 [BB-A] Oontaz 1:51.457
30 [YG-1] Tropicorp 1:51.466
31 [DP-A] Geisenfried 1:51.486 Q
32 [TS-1] Geisenfried 1:51.543
33 [MS-1] Euran Oceania Territories 1:51.604 Q
34 [D1-1] Equestria 1:51.630 Q
35 [WN-A] Euran Oceania Territories 1:51.819
36 [CR-2] Geisenfried 1:51.997
37 [D2-2] Equestria 1:52.056
38 [DS-2] Euran Oceania Territories 1:52.075
39 [SL-2] Merulantis 1:52.092 Q
40 [KB-2] Behetij 1:52.162 Q
41 [RN-A] Behetij 1:52.163
42 [UL-1] Behetij 1:52.279
43 [A#-A] Equestria 1:52.302
44 [FL-1] Merulantis 1:52.424
45 [CL-A] Merulantis 1:52.494

AOMC Round 7 :: RACE ( 35 Laps Total )

1 [KF-1] Aji No Moto 1:04:21.223 | -0.000s - 30 pts
2 [RL-2] Vilita -6.747s | -6.747s - 25 pts
3 [iT-1] Turori -7.605s | -0.858s - 20 pts
4 [CH-2] Aji No Moto -9.888s | -2.283s - 10 pts
5 [RS-1] Pacitalia -10.016s | -0.128s - 8 pts
6 [JO-1] Banija -10.559s | -0.543s - 6 pts
7 [TK-A] Aboveland -10.684s | -0.125s - 4 pts
8 [SV-A] Vilita -11.254s | -0.570s - 3 pts
9 [NU-2] Baker Park -13.036s | -1.782s - 2 pts
10 [DP-A] Geisenfried -13.708s | -0.672s - 1 pts
11 [ST-2] Pacitalia -14.663s | -0.955s
12 [EI-2] Tropicorp -15.129s | -0.466s
13 [D1-1] Equestria -23.013s | -7.884s
14 [SL-2] Merulantis -31.385s | -8.372s
15 [KB-2] Behetij -31.525s | -0.140s
[JB-1] Saint Kanye DNF
[23-2] Turori DNF
[TT-1] Aboveland DNF
[MS-1] Euran Oceania Territories DNF
[HN-2] Oontaz DNF


AOMC STANDINGS AFTER 7 of 9 Events

1 - Vilita 136
2 - Aji No Moto 127
3 - Saint Kanye 97
4 - Aboveland 89
5 - Baker Park 81
6 - Turori 73
7 - Euran Oceania Territories 39

8 - Geisenfried 32
9 - Banija 26
10 - Pacitalia 23
11 - Equestria 22
12 - Oontaz 21
13 - Tropicorp 12
14 - Merulantis 1
15 - Behetij 0


Next Event: Round 8: Lonngeylin Ring :: Saturday Night Feature

Split Heats: All Driver #1 Heat 1 (Top 8 Advance to Feature), All Driver #2 Heat 2 (Top 8 Advance to Feature), All Alt Driver Heat 3 (Top 4 Advance to Feature)

Lonngeylin Ring, Lonngeylin, Vilita :: 0.33mi Short Track

Format: Saturday Night Feature :: Split Heats: All Driver #1 Heat 1 (Top 8 Advance to Feature), All Driver #2 Heat 2 (Top 8 Advance to Feature), All Alt Driver Heat 3 (Top 4 Advance to Feature)


AOMC Round 8 :: HEAT #1 (Top 8 Advance - 40 Laps Total) 


1 [YG-1] Tropicorp 10:18.870 - 2 pts
2 [iT-1] Turori 10:20.966
3 [RS-1] Pacitalia 10:21.464
4 [RS-1] Vilita 10:22.780
5 [TT-1] Aboveland 10:23.034
6 [JC-1] Baker Park 10:27.465
7 [JO-1] Banija 10:27.629
8 [KF-1] Aji No Moto 10:33.681

9 [YN-1] Oontaz −1 lap
10 [D1-1] Equestria −1 lap
11 [MS-1] Euran Oceania Territories −1 lap
12 [FL-1] Merulantis −1 lap
[JB-1] Saint Kanye DNF
[TS-1] Geisenfried DNF
[UL-1] Behetij DNF



AOMC Round 8 :: HEAT #2 (Top 8 Advance - 40 Laps Total) 


1 [ST-2] Pacitalia 11:10.851 - 2 pts
2 [PK-2] Aboveland 11:17.536
3 [TA-2] Saint Kanye 11:20.566
4 [RL-2] Vilita 11:20.819
5 [HN-2] Oontaz 11:21.165
6 [D2-2] Equestria 11:21.574
7 [CR-2] Geisenfried 11:22.329
8 [CH-2] Aji No Moto 11:24.456

9 [NU-2] Baker Park 11:25.048
10 [SL-2] Merulantis −1 lap
11 [KB-2] Behetij −1 lap
[MC-2] Banija DNF
[23-2] Turori DNF
[EI-2] Tropicorp DNF
[DS-2] Euran Oceania Territories DNF


AOMC Round 8 :: HEAT #3 (Top 4 Advance - 30 Laps Total) 


1 [EI-A] Aji No Moto 8:56.182 - 2 pts
2 [LN-A] Turori 8:59.018
3 [SC-A] Saint Kanye 8:59.894
4 [SC-A] Baker Park 9:01.046

5 [SV-A] Vilita 9:03.370
6 [AA-A] Tropicorp 9:04.994
7 [DP-A] Geisenfried 9:06.155
8 [SB-A] Pacitalia 9:07.224
9 [BN-A] Banija 9:07.664
10 [TK-A] Aboveland 9:11.697
11 [BB-A] Oontaz 9:12.809
12 [WN-A] Euran Oceania Territories −1 lap
13 [A#-A] Equestria −1 lap
[CL-A] Merulantis DNF
[RN-A] Behetij DNF



[box=Starting Lineup for Saturday Night Feature]
1. [KF-1] Aji No Moto
2. [CH-2] Aji No Moto
3. [JO-1] Banija
4. [CR-2] Geisenfried
5. [JC-1] Baker Park
6. [D2-2] Equestria
7. [TT-1] Aboveland
8. [HN-2] Oontaz
9. [RS-1] Vilita
10.[RL-2] Vilita
11.[RS-1] Pacitalia
12.[TA-2] Saint Kanye
13.[iT-1] Turori
14.[PK-2] Aboveland
15.[YG-1] Tropicorp
16.[ST-2] Pacitalia
17.[EI-A] Aji No Moto
18.[LN-A] Turori
19.[SC-A] Saint Kanye
20.[SC-A] Baker Park
[/box]

AOMC Round 8 :: RACE ( 150 Laps Total )

1 [YG-1] Tropicorp 41:11.786 | -0.000s - 30 pts
2 [TA-2] Saint Kanye -0.406s | -0.406s - 25 pts
3 [RS-1] Vilita -1.206s | -0.800s - 20 pts
4 [LN-A] Turori -2.725s | -1.519s - 10 pts
5 [TT-1] Aboveland -4.795s | -2.070s - 8 pts
6 [RS-1] Pacitalia -6.721s | -1.926s - 6 pts
7 [CH-2] Aji No Moto -7.447s | -0.726s - 4 pts
8 [JC-1] Baker Park -7.679s | -0.232s - 3 pts
9 [ST-2] Pacitalia -8.708s | -1.029s - 2 pts
10 [JO-1] Banija -9.178s | -0.470s - 1 pts
11 [RL-2] Vilita -9.757s | -0.579s
12 [SC-A] Saint Kanye -11.070s | -1.313s
13 [KF-1] Aji No Moto -11.980s | -0.910s
14 [PK-2] Aboveland -13.869s | -1.889s
15 [SC-A] Baker Park −1 lap
16 [CR-2] Geisenfried −1 lap
17 [D2-2] Equestria −1 lap
[iT-1] Turori DNF
[EI-A] Aji No Moto DNF
[HN-2] Oontaz DNF



[box=AOMC Overall Standings]
1 - Vilita                       156
2 - Aji No Moto 133
3 - Saint Kanye 122
4 - Aboveland 97
5 - Baker Park 84
6 - Turori 83

7 - Tropicorp 44

8 - Euran Oceania Territories 39
9 - Pacitalia 33
10 - Geisenfried 32
11 - Banija 27
12 - Equestria 22
13 - Oontaz 21
14 - Merulantis 1
15 - Behetij 0


*Note: Max 42 Points from Race 9. Nations in Blue guaranteed advancement to Knockout Rounds. Nations in Red can not qualify for Knockouts.
[/box]


Next Event: Round 9: Tropicoast Beach Course :: Last Chance Feature / Last Chance Dash

Last Chance Feature Race: Driver who earned most individual points for team in Race 1-8 direct to Starting Grid (Tie breaker on Priority 1/2/Alt). Inverse Points Starting Grid.
[box=Last Chance Feature Starting Lineup]
1- [UL-1] Behetij
2- [SL-2] Merulantis
3- [HN-2] Oontaz
4- [D2-2] Equestria
5- [JO-1] Banija
6- [TS-1] Geisenfried
7- [RS-1] Pacitalia
8- [MS-1] Euran Oceania Territories
9- [YG-1] Tropicorp
10-[23-2] Turori
11-[JC-1] Baker Park
12-[TT-1] Aboveland
13-[JB-1] Saint Kanye
14-[KF-1] Aji No Moto
15-[RS-1] Vilita
[/box]Last Chance Dash: All Drivers not locked into Feature Qualify. Top Qualifying Driver from each nation, Inverse Points start. (10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 Points)

Tropicoast Beach Course, Tropicoast, Tropicorp :: 4.1mi Unique Sand / Asphalt Superspeedway

Format: Last Chance Feature Race :: Driver who earned most individual points for team in Race 1-8 direct to Starting Grid (Tie breaker on Priority 1/2/Alt). Inverse Points Starting Grid. Open Qualifying to determine drivers advancing to Last Chance Consolation Race


[box=Round 9 Open Qualifying]
AOMC Round 9 :: Open Qualifying (Top Driver from Each Nation not Already Qualified) 

1 [TA-2] Saint Kanye 1:47.679 - 2 pts - *QC*
2 [RS-1] Vilita 1:47.692 F
3 [TT-1] Aboveland 1:47.693 F
4 [SC-A] Saint Kanye 1:47.697
5 [iT-1] Turori 1:47.700 - *QC*
6 [RS-1] Pacitalia 1:47.822 F
7 [RL-2] Vilita 1:47.830 - *QC*
8 [JB-1] Saint Kanye 1:47.837 F
9 [CR-2] Geisenfried 1:47.858 - *QC*
10 [PK-2] Aboveland 1:47.881 - *QC*
11 [AA-A] Tropicorp 1:47.882 - *QC*
12 [KF-1] Aji No Moto 1:47.885 F
13 [JO-1] Banija 1:47.892 F
14 [23-2] Turori 1:47.902 F
15 [CH-2] Aji No Moto 1:47.913 - *QC*
16 [TS-1] Geisenfried 1:47.916 F
17 [JC-1] Baker Park 1:47.932 F
18 [ST-2] Pacitalia 1:47.933 - *QC*
19 [DP-A] Geisenfried 1:47.949 - *QC*
20 [SV-A] Vilita 1:47.954
21 [EI-2] Tropicorp 1:47.961

22 [YN-1] Oontaz 1:47.965 - *QC*
23 [EI-A] Aji No Moto 1:47.990
24 [NU-2] Baker Park 1:47.993 - *QC*
25 [MC-2] Banija 1:48.030 - *QC*
26 [BB-A] Oontaz 1:48.040
27 [LN-A] Turori 1:48.052
28 [SB-A] Pacitalia 1:48.057

29 [YG-1] Tropicorp 1:48.062 F
30 [TK-A] Aboveland 1:48.092
31 [MS-1] Euran Oceania Territories 1:48.092 F
32 [SC-A] Baker Park 1:48.154
33 [D1-1] Equestria 1:48.177 - *QC*
34 [DS-2] Euran Oceania Territories 1:48.193 - *QC*
35 [A#-A] Equestria 1:48.196
36 [HN-2] Oontaz 1:48.211 F
37 [BN-A] Banija 1:48.213
38 [FL-1] Merulantis 1:48.217 - *QC*
39 [D2-2] Equestria 1:48.245 F
40 [UL-1] Behetij 1:48.254 F
41 [CL-A] Merulantis 1:48.267 - *QC*
42 [SL-2] Merulantis 1:48.281
43 [KB-2] Behetij 1:48.294 - *QC*
44 [RN-A] Behetij 1:48.305
45 [WN-A] Euran Oceania Territories 1:48.389
[/box]

[box=Last Chance Dash Results]
AOMC Round 9 :: LAST CHANCE DASH (15 Laps)

1 [iT-1] Turori 18:06.096 | -0.000s - 10pts
2 [ST-2] Pacitalia -1.364s | -1.364s - 9pts
3 [MC-2] Banija -1.398s | -0.034s - 8pts
4 [DP-A] Geisenfried -3.263s | -1.865s - 7pts
5 [RL-2] Vilita -3.407s | -0.144s - 6pts
6 [PK-2] Aboveland -5.909s | -2.502s - 5pts
7 [TA-2] Saint Kanye -5.936s | -0.027s - 4pts
8 [YN-1] Oontaz -6.987s | -1.051s - 3pts
9 [AA-A] Tropicorp -8.049s | -1.062s - 2pts
10 [CH-2] Aji No Moto -10.565s | -2.516s - 1pts
11 [NU-2] Baker Park -11.002s | -0.437s
12 [D1-1] Equestria -11.190s | -0.188s
13 [KB-2] Behetij -14.204s | -3.014s
14 [CL-A] Merulantis -14.571s | -0.367s
15 [DS-2] Euran Oceania Territories -14.844s | -0.273s
[/box]
AOMC Round 9 :: RACE ( 30 Laps Total )

1 [RS-1] Vilita 54:16.804 | -0.000s -30 pts
2 [JB-1] Saint Kanye -0.035s | -0.035s -25 pts
3 [TT-1] Aboveland -1.666s | -1.631s -20 pts
4 [RS-1] Pacitalia -2.514s | -0.848s -10 pts
5 [KF-1] Aji No Moto -2.694s | -0.180s - 8 pts
6 [23-2] Turori -2.807s | -0.113s - 6 pts
7 [JO-1] Banija -3.127s | -0.320s - 4 pts
8 [TS-1] Geisenfried -3.514s | -0.387s - 3 pts
9 [YG-1] Tropicorp -3.964s | -0.450s - 2 pts
10 [JC-1] Baker Park -7.387s | -3.423s - 1 pts
11 [D2-2] Equestria -10.316s | -2.929s
12 [UL-1] Behetij -11.384s | -1.068s
13 [MS-1] Euran Oceania Territories -12.191s | -0.807s
14 [SL-2] Merulantis -12.521s | -0.330s
— [HN-2] Oontaz DNF


[box=AOMC Overall Standings]
1 - Vilita                       192
2 - Saint Kanye 153
3 - Aji No Moto 139
4 - Aboveland 122
5 - Turori 99
6 - Baker Park 85
7 - Pacitalia 52

8 - Tropicorp 48
9 - Geisenfried 42
10 - Banija 39
11 - Euran Oceania Territories 39
12 - Oontaz 24
13 - Equestria 22
14 - Merulantis 1
15 - Behetij 0
[/box]

Next Event: Quarter Finals: Eelandii Stadium Course

Format: Head to Head Hybrid Split/Shared Course. First Driver will start and make two laps. After First Lap is complete, Second Driver will stage. When First Driver crosses S/F line to Complete Lap 2, Second Driver will receive Green Light to begin their 2 laps. First team to complete all 4 laps Wins/Advances. 1st Place in Standings receives Bye to Semi-Final Round.

[box=Semi-Final Matchups]Note: Unless Otherwise RP'd / Requested, Driver #1 and Driver #2 will represent each team.

Saint Kanye v. Pacitalia
Aji No Moto v. Baker Park
Aboveland v. Turori[/box]

Format: Quarter Finals :: Head to Head Hybrid Split/Shared Course. First Driver will start and make one full circuit of the Mobius Course (Two times past S/F Line). After Completing Mobius Course, Second Driver will stage in Start Zone while First Driver proceeds to complete outer Stadium Circuit. When First Driver crosses Finish Line, Second Driver will receive Green Light to begin their laps. First team to reach the Finish Line Wins/Advances. 1st Place in Standings receives Bye to Semi-Final Round.


[JB-1] Saint Kanye         2:54.706
[TA-2] Saint Kanye 2:56.305
-----------------------------------
Team Saint Kanye 5:51.011 +0.000s

[RS-1] Pacitalia 2:55.167
[ST-2] Pacitalia 2:59.119
-----------------------------------
Team Pacitalia 5:54.286 -3.275s


[KF-1] Aji No Moto         2:58.016
[CH-2] Aji No Moto 2:59.302
-----------------------------------
Team Aji No Moto 5:57.318 +0.000s

[JC-1] Baker Park 2:58.342
[NU-2] Baker Park 2:59.311
-----------------------------------
Team Baker Park 5:57.633 -0.335s


[TT-1] Aboveland           2:55.356
[PK-2] Aboveland 2:55.486
-----------------------------------
Team Aboveland 5:50.842 +0.000s

[iT-1] Turori 2:55.335
[23-2] Turori 2:55.647
-----------------------------------
Team Turori 5:50.982 -0.140s


[box=Semi-Final Matchups]Note: Unless Otherwise RP'd / Requested, Driver #1 and Driver #2 will represent each team.

Vilita v. Aboveland
St. Kanye v. Aji No Moto[/box]


Format: Semi Finals :: Head to Head Hybrid Split/Shared Course. First Driver will start and make one full circuit of the Mobius Course (Two times past S/F Line). After Completing Mobius Course, Second Driver will stage in Start Zone while First Driver proceeds to complete outer Stadium Circuit. When First Driver crosses Finish Line, Second Driver will receive Green Light to begin their laps. First team to reach the Finish Line Wins/Advances.


[RS-1] Vilita              2:54.560
[RL-2] Vilita 2:54.675
------------------------------------
Team Vilita 5:49.235 -1.295s

[TT-1] Aboveland 2:53.552
[PK-2] Aboveland 2:54.388
------------------------------------
Team Aboveland 5:47.940 +0.000


[JB-1] Saint Kanye         2:54.135
[TA-2] Saint Kanye 2:55.413
------------------------------------
Team Saint Kanye 5:49.548 +0.000

[KF-1] Aji No Moto 2:55.821
[CH-2] Aji No Moto 2:54.968
------------------------------------
Team Aji No Moto 5:50.789 - 1.241s


:: BRONZE MEDAL RACE ::

Vilita v. Aji No Moto

:: GOLD MEDAL RACE ::

Aboveland v. Saint Kanye

Format: Semi Finals :: Head to Head Hybrid Split/Shared Course. First Driver will start and make one full circuit of the Mobius Course (Two times past S/F Line). After Completing Mobius Course, Second Driver will stage in Start Zone while First Driver proceeds to complete outer Stadium Circuit. When First Driver crosses Finish Line, Second Driver will receive Green Light to begin their laps. First team to reach the Finish Line Wins/Advances.


:: BRONZE MEDAL RACE ::

[RL-2] Vilita              2:53.634
[RS-1] Vilita 2:55.312
-----------------------------------
Team Vilita 5:48.946 +0.000


[CH-2] Aji No Moto 2:54.390
[KF-1] Aji No Moto 2:54.772
-----------------------------------
Team Aji No Moto 5:49.162 -0.216s


:: GOLD MEDAL RACE ::


[TT-1] Aboveland           2:53.019
[PK-2] Aboveland 2:55.140
-----------------------------------
Team Aboveland 5:48.159 +0.000


[JB-1] Saint Kanye 2:54.048
[TA-2] Saint Kanye 2:54.255
-----------------------------------
Team Saint Kanye 5:48.303 -0.144s


Final Medal Standings:
Final Results:

GOLD: Team Aboveland
SILVER: Team Saint Kanye
BRONZE: Team Vilita
Last edited by AOlympics on Mon Sep 06, 2021 4:52 pm, edited 2 times in total.

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

Postby AOGP » Tue Sep 21, 2021 8:32 am

Image


Signups for the First AOCAR Sanctioned Grand Prix Season are now OPEN

Signup for AOGP using the Following Google Sheet Only:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

You do *not* need to confirm your signup separately in this thread :)


About the AOCAR Grand Prix Series: The AOCAR Grand Prix Series (AOGP) Runs ICly the same season as the World Grand Prix and will be scorinated roughly on the same timeline Some race dates will be shared when the WGPC/WGP2 races at tracks within Atlantian Oceania. When WGPC/WGP2 is not at an AO circuit, other AO based circuits will be used. Deadline for Circuit Signups is the Deadline for WGPC/WGP2 Signups. Driver/Teams can be added throughout the season if necessary.

AOGP is roughly a Tier 2.5 or Tier 3 (WGP3) Equivalent

RP Bonus: As this is a regional, 'third tier' series the RP Bonus will be light in nature. It is not expected that participants will contribute dedicated AOCAR RPs on a race-by-race basis but may certainly choose to do so. Others may opt to RP within their existing motorsports / WGPC/WPG2 Contributions or major sports RP threads such as AOCAF and NSWC. Overall interest and contribution will be a factor but should not rule out a less-active motorsport participant from the occasional strong finish.

As this runs at the same time as the WGPC/WGP2, it should provide minimal/no additional participation burden on those already participating in WGPC/WGP2. Those not participating in WGPC/WGP2 but participating in AOCAR my choose to RP or not at their leisure!

Restrictions:
  • Contracted WGPC/WGP2 Race Drivers are not eligible. WGPC Test Only Drivers *Are* eligible. If a driver signed up to AOGP gets a WGPC/WGP2 Race Seat they will no longer compete in AOGP.
  • All Teams and Circuits must be based in Atlantian Oceania.
  • All Teams should have at least 1 driver that represents the same nation as the team
  • Drivers *may* come from outside of Atlantian Oceania, but should be restricted to no more than 1 external driver per team
  • There is no limit to the number of Drivers/Teams/Tracks that a single nation submits. Driver and Team Submissions should be in priority order. Standard Team sizes are 2 Drivers. Standard Course selection is 1-2 tracks. Courses will be selected after the final WGP2/WGPC Schedule is announced. If you submit more than 1 team or more than 2 drivers make sure you do so in priority order as second teams/drivers will be cut first. The Starting Field and Season length will be limited with an attempt to balance among total nations entered. Drivers/Teams/Tracks will be culled to a fixed number depending on the total number of entries.
  • There is no set limit to the number nations a single user may participate with. Puppets should be declared where appropriate. Multiple puppets are permitted but should be posted in priority order for the purpose of culling if >20 entries are received.

Image
Last edited by AOGP on Tue Sep 21, 2021 9:50 am, edited 2 times in total.

User avatar
Aji No Moto
Spokesperson
 
Posts: 176
Founded: Mar 05, 2016
Democratic Socialists

Postby Aji No Moto » Tue Sep 21, 2021 9:02 am

Confirming team, drivers, and circuit signup for Aji No Moto. Preconfirming Hispinas (HSP) as my puppet as well.
Will add an oval track if needed.
AJI NO MOTO
Capital: Joshuyo | Trigram: ANM | Leader: Prime Minister Yoshimori Midoriyama | Region: Atlantian Oceania
OOC Puppet of Filindostan. Direct TGs to that nation.

User avatar
Hispinas
Envoy
 
Posts: 243
Founded: Sep 21, 2020
Anarchy

Postby Hispinas » Tue Sep 21, 2021 9:03 am

Aji No Moto wrote:Confirming team, drivers, and circuit signup for Aji No Moto. Preconfirming Hispinas (HSP) as my puppet as well.
Will add an oval track if needed.

Confirmed.
fka Hispania y Filipinas (IC-ly estranged/retconned) | Sportswire | Under-18 WC 12 Champions
Rushmore | Capital: Mandrid | Trigram: HSP | Demonym: Hispino / Hispina / Hispinian
Harrokeria Outfitters request form

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

AOGP 1 - Pre-Season Testing

Postby AOGP » Fri Oct 15, 2021 11:28 pm


Image

Pre-Season Testing
Conditions:      	Dry
Lap Record: 00:01:22.409
Nation: TUR
Circuit: Eelandii Grand Prix Circuit


Session #1
POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 26 Nick Unger 00:01:29.156 00:00:00.000
2 11 Jeff Carver 00:01:29.164 00:00:00.008
3 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:01:29.173 00:00:00.017
4 5 Bismillah Untas 00:01:29.185 00:00:00.029
5 22 Roy Marshall 00:01:29.188 00:00:00.031
6 99 Edmundo Ximenes 00:01:29.209 00:00:00.053
7 42 Gregor Steinbach 00:01:29.263 00:00:00.107
8 49 Asuna Katsu 00:01:29.307 00:00:00.151
9 25 Sammi Carter 00:01:29.393 00:00:00.237
10 0 Tomii'i Lopinka 00:01:29.541 00:00:00.384
11 33 Miles Tulau 00:01:29.891 00:00:00.735
12 70 Astigar Armendaritze 00:01:29.995 00:00:00.839
13 45 Kekko Kukkola 00:01:30.188 00:00:01.032
14 10 Gus Perry 00:01:31.163 00:00:02.007
15 37 Niklas Schonbaum 00:01:31.607 00:00:02.450


Session #2
POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 49 Asuna Katsu 00:01:29.142 00:00:00.000
2 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:01:29.165 00:00:00.023
3 33 Miles Tulau 00:01:29.280 00:00:00.138
4 25 Sammi Carter 00:01:29.511 00:00:00.370
5 0 Tomii'i Lopinka 00:01:29.552 00:00:00.411
6 10 Gus Perry 00:01:29.572 00:00:00.430
7 70 Astigar Armendaritze 00:01:29.636 00:00:00.494
8 22 Roy Marshall 00:01:29.642 00:00:00.501
9 45 Kekko Kukkola 00:01:29.650 00:00:00.508
10 5 Bismillah Untas 00:01:29.831 00:00:00.689
11 42 Gregor Steinbach 00:01:29.832 00:00:00.690
12 26 Nick Unger 00:01:29.921 00:00:00.780
13 37 Niklas Schonbaum 00:01:29.925 00:00:00.783
14 11 Jeff Carver 00:01:29.940 00:00:00.798
15 99 Edmundo Ximenes 00:01:30.601 00:00:01.459






Drivers Table prior to Season Start
: [ABL] Per-Gunnar Kristiansen | 4.20 | 3.00 | 4.80 | :: Ælund CMYK GP
: [ ] :: Ælund CMYK GP
: [ANM] Asuna Katsu | 4.50 | 3.00 | 4.50 | :: KISMO by Katana Racing
: [HSP] Astigar Armendaritze | 2.50 | 5.00 | 4.50 | :: KISMO by Katana Racing
: [CBP] Nick Unger | 4.00 | 4.20 | 3.80 | :: Orange Cow Racing
: [CBP] Sammi Carter | 4.10 | 3.70 | 4.20 | :: Orange Cow Racing
: [DCS] Gus Perry | 4.60 | 2.90 | 4.50 | :: White Unicorns Racing
: [ ] :: White Unicorns Racing
: [HAP] Roy Marshall | 2.00 | 5.00 | 5.00 | :: Marfield Racing
: [HAP] Jeff Carver | 5.00 | 5.00 | 2.00 | :: Marfield Racing
: [NYK] Kekko Kukkola | 2.50 | 4.50 | 5.00 | :: Nykipiflugpuun Yympyrään-Kyylkäräntä
: [ ] :: Nykipiflugpuun Yympyrään-Kyylkäräntä
: [OOZ] Bismillah Untas | 3.50 | 4.50 | 4.00 | :: Oonaftco Oontaz AOGP Team
: [OOZ] Edmundo Ximenes | 3.50 | 4.00 | 4.50 | :: Oonaftco Oontaz AOGP Team
: [STL] Niklas Schonbaum | 3.50 | 4.00 | 4.50 | :: Marijke Rennsport
: [STL] Gregor Steinbach | 4.00 | 5.00 | 3.00 | :: Marijke Rennsport
: [TGN] Miles Tulau | 3.50 | 4.00 | 4.50 | :: White Unicorns Racing
: [ ] :: White Unicorns Racing
: [VIL] Tomii'i Lopinka | 4.00 | 4.00 | 4.00 | :: Vilaye EnergySport AOGP
: [ ] :: Vilaye EnergySport AOGP
: [ ] :: Tropicorp Engineering
: [ ] :: Tropicorp Engineering
----------------------------------------------------------------------------------------
: [TRP] Lilo Adinora | 3.00 | 4.00 | 5.00 | :: FREE AGENT
: [FFD] Mariano Lapartida | 3.50 | 3.50 | 3.50 | :: FREE AGENT
: [VIL] Rokksin Lavalhi | 2.00 | 5.00 | 5.00 | :: FREE AGENT
: [KIM] Aurélia Karvonen | 5.00 | 2.00 | 5.00 | :: FREE AGENT


The Projected Schedule follows the WGPC schedule with the first event on 20 OCT.

Image

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

AOGP 1 - Race #1

Postby AOGP » Sat Oct 23, 2021 4:05 am


Image

Race #1
Conditions:      	Cloudy
Qualifying Type: One Shot
Nation: VIL
Circuit: Alikki-Corra Street Course


The Alikki-Corra Street course cuts through some of the popular sections of the Capital of Vilita, Alikki-Corra. While some residents have complained about the effect of holding a street race in the Vilitan Capital city, organizers are hoping that the infrastructure purchased to host such an event can be re-used throughout Vilita in future seasons to highlight a variety of different Vilitan cities with unique temporary courses. While there are some sweeping corners most of the turns are tight and will require drivers to draw back all of their momentum to navigate.




Race #1 - Qualifying
POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 37 Niklas Schonbaum 00:01:37.554 00:00:00.000
2 49 Asuna Katsu 00:01:37.622 00:00:00.069
3 45 Kekko Kukkola 00:01:37.810 00:00:00.256
4 5 Bismillah Untas 00:01:37.858 00:00:00.304
5 22 Roy Marshall 00:01:37.865 00:00:00.311
6 18 Eric Stowe 00:01:38.032 00:00:00.478
7 40 Mariano Lapartida 00:01:38.260 00:00:00.706
8 25 Sammi Carter 00:01:38.418 00:00:00.864
9 26 Nick Unger 00:01:38.459 00:00:00.905
10 94 Rokksin Lavalhi 00:01:38.460 00:00:00.906
11 10 Gus Perry 00:01:38.509 00:00:00.955
12 77 Aurélia Karvonen 00:01:38.516 00:00:00.962
13 70 Astigar Armendaritze 00:01:38.644 00:00:01.090
14 00 Lilo Adinora 00:01:38.702 00:00:01.148
15 33 Miles Tulau 00:01:39.159 00:00:01.605
16 0 Tomii'i Lopinka 00:01:39.377 00:00:01.823
17 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:01:39.481 00:00:01.927
18 11 Jeff Carver 00:01:39.762 00:00:02.209
19 42 Gregor Steinbach 00:01:39.803 00:00:02.249
20 52 Rurik Hansson 00:01:40.759 00:00:03.205
21 99 Edmundo Ximenes 00:01:40.759 00:00:03.205


Race #1
POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 22 Roy Marshall Marfield Racing 01:44:44.148 25
2 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:13.520 18
3 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 00:00:15.196 15
4 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 00:00:21.454 12
5 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 00:00:27.012 10
6 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 00:00:31.526 8
7 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 00:00:38.721 6
8 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 00:00:38.945 4
9 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 00:00:39.183 2
10 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 00:00:40.715 1
11 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 00:00:46.627
12 10 Gus Perry White Unicorns Racing 00:00:49.671
13 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 00:00:49.754
14 11 Jeff Carver Marfield Racing 00:00:59.528 + 1 1:39.701
15 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 00:01:04.001
16 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 00:01:42.719
17 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 00:01:43.198
18 26 Nick Unger Orange Cow Racing Laps Down: 1
19 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team Laps Down: 1
DNF 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K Ret. lap 38
DNF 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering Ret. lap 6






The Updated Projected Schedule follows the WGPC schedule with the next event on 29 OCT.

Image

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

Postby AOGP » Sun Oct 31, 2021 3:59 am


Image

Race #2
Conditions:      	Dry	
Laps: 68
Nation: OOZ
Circuit: Rowell Salcedo Commemorative Racing Circuit


A technical track born more out of necessity than design. The Kota Nibabalu Racing Circuit was built on a relatively small plot of land and needed to squeeze a quality race track inside it, resulting in the layout commonly known as the "Snail Shell". For this season, the track is renamed to commemorate local driver Rowell Salcedo, who recently announced his retirement from CGPRA last season.




Race #2 - Qualifying
POS # ▍DRIVER                           	FASTEST Q1	GAP TO LEADER	FASTEST Q2	GAP TO LEADER	FASTEST Q3	GAP TO LEADER	FASTEST Q4	GAP TO LEADER	 
1 45 Kekko Kukkola 00:01:20.727 00:00:00.077 00:01:21.759 FASTEST : Q2 00:01:21.424 FASTEST : Q3 00:01:21.424 FASTEST : Q4
2 00 Lilo Adinora 00:01:20.735 00:00:00.085 00:01:21.780 00:00:00.021 00:01:21.428 00:00:00.004 00:01:21.428 00:00:00.004
3 10 Gus Perry 00:01:20.728 00:00:00.078 00:01:21.783 00:00:00.024 00:01:21.429 00:00:00.006 00:01:21.429 00:00:00.006
4 94 Rokksin Lavalhi 00:01:20.650 FASTEST : Q1 00:01:21.767 00:00:00.008 00:01:21.435 00:00:00.011 00:01:21.435 00:00:00.011
5 5 Bismillah Untas 00:01:20.727 00:00:00.077 00:01:21.787 00:00:00.028 00:01:21.436 00:00:00.012 00:01:21.436 00:00:00.012
6 25 Sammi Carter 00:01:20.707 00:00:00.057 00:01:21.790 00:00:00.031 00:01:21.438 00:00:00.015 00:01:21.438 00:00:00.015
7 42 Gregor Steinbach 00:01:20.843 00:00:00.193 00:01:21.829 00:00:00.070 00:01:21.443 00:00:00.020 00:01:21.443 00:00:00.020
8 22 Roy Marshall 00:01:20.759 00:00:00.109 00:01:21.788 00:00:00.029 00:01:21.447 00:00:00.023
9 33 Miles Tulau 00:01:20.884 00:00:00.234 00:01:21.860 00:00:00.101 00:01:21.447 00:00:00.023
10 11 Jeff Carver 00:01:20.922 00:00:00.272 00:01:21.955 00:00:00.195 00:01:21.447 00:00:00.023
11 49 Asuna Katsu 00:01:20.840 00:00:00.190 00:01:21.799 00:00:00.040 00:01:21.451 00:00:00.027
12 26 Nick Unger 00:01:20.943 00:00:00.293 00:01:21.890 00:00:00.131 00:01:21.477 00:00:00.054
13 0 Tomii'i Lopinka 00:01:21.017 00:00:00.367 00:01:21.946 00:00:00.187 00:01:21.489 00:00:00.065
14 52 Rurik Hansson 00:01:20.959 00:00:00.309 00:01:21.969 00:00:00.210 00:01:21.530 00:00:00.107
15 40 Mariano Lapartida 00:01:21.120 00:00:00.470 00:01:21.947 00:00:00.188 00:01:21.548 00:00:00.124
16 77 Aurélia Karvonen 00:01:20.915 00:00:00.265 00:01:21.980 00:00:00.221
17 37 Niklas Schonbaum 00:01:21.034 00:00:00.384 00:01:22.051 00:00:00.292
18 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:01:21.168 00:00:00.518 00:01:22.118 00:00:00.359
19 18 Eric Stowe 00:01:21.200 00:00:00.550 00:01:22.139 00:00:00.380
20 99 Edmundo Ximenes 00:01:21.180 00:00:00.530 00:01:22.250 00:00:00.491
21 70 Astigar Armendaritze 00:01:21.676 00:00:01.026 00:01:22.648 00:00:00.889


Race #2
POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 01:41:32.179 25
2 10 Gus Perry White Unicorns Racing 00:00:20.086 18
3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 00:00:43.473 15
4 22 Roy Marshall Marfield Racing 00:01:00.329 12
5 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 00:01:02.230 10
6 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 00:01:08.212 8
7 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 00:01:11.724 6
8 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 00:01:29.753 4
9 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing Laps Down: 1 2
10 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport Laps Down: 1 1
11 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia Laps Down: 1
12 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks Laps Down: 1
13 26 Nick Unger Orange Cow Racing Laps Down: 1
14 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP Laps Down: 1
15 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team Laps Down: 1
16 25 Sammi Carter Orange Cow Racing Laps Down: 1
17 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia Laps Down: 1 + 1 1:24.623
18 11 Jeff Carver Marfield Racing Laps Down: 1
DNF 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing Ret. lap 64
DNF 33 Miles Tulau White Unicorns Racing Ret. lap 53
DNF 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP Ret. lap 50






The Updated Projected Schedule follows the WGPC schedule with the next event on 05 NOV. Note, there is no circuit announced for this event. >> Click Here to sign up a Circuit / Team / Driver for the next event. If No circuits are submitted then the event will be at the Lopinka National Speedway (Oval) in Vilita

Image

User avatar
Dyrrhonian Isles
Secretary
 
Posts: 32
Founded: May 30, 2021
Father Knows Best State

Postby Dyrrhonian Isles » Sun Oct 31, 2021 3:24 pm

Image GUS PERRY
Image
Image
@GusPerryDCS
Please pinch me. P2 at Race 2! My great thanks to the great folks from @WhiteUnicorns!


#AOGP : #podium : #kotanibabalugp
Dieresis of Diarcesia

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

AOGP 1 - Race #3

Postby AOGP » Sun Nov 07, 2021 1:12 am


Image

Race #3
Conditions:      	Dry	
Laps: 100
Nation: VIL
Circuit: Lopinka National Speedway (OVAL)





Race #3 - Qualifying
POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 25 Sammi Carter 00:00:27.572 00:00:00.000
2 70 Astigar Armendaritze 00:00:27.633 00:00:00.061
3 18 Eric Stowe 00:00:27.666 00:00:00.094
4 11 Jeff Carver 00:00:27.675 00:00:00.104
5 5 Bismillah Untas 00:00:27.677 00:00:00.105
6 94 Rokksin Lavalhi 00:00:27.687 00:00:00.115
7 99 Edmundo Ximenes 00:00:27.703 00:00:00.131
8 49 Asuna Katsu 00:00:27.708 00:00:00.136
9 10 Gus Perry 00:00:27.716 00:00:00.144
10 42 Gregor Steinbach 00:00:27.727 00:00:00.155
11 33 Miles Tulau 00:00:27.735 00:00:00.163
12 37 Niklas Schonbaum 00:00:27.774 00:00:00.202
13 0 Tomii'i Lopinka 00:00:27.776 00:00:00.204
14 40 Mariano Lapartida 00:00:27.777 00:00:00.205
15 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:00:27.898 00:00:00.326
16 26 Nick Unger 00:00:27.912 00:00:00.340
17 22 Roy Marshall 00:00:27.915 00:00:00.343
18 85 Signy Tea 00:00:27.917 00:00:00.345
19 77 Aurélia Karvonen 00:00:27.931 00:00:00.359
20 52 Rurik Hansson 00:00:27.949 00:00:00.377
21 45 Kekko Kukkola 00:00:27.970 00:00:00.398
22 00 Lilo Adinora 00:00:28.121 00:00:00.549


Race #3
POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 00:49:36.142 25
2 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 00:00:00.053 18
3 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 00:00:02.590 15
4 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 00:00:04.905 12
5 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 00:00:06.155 10
6 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:07.479 8
7 11 Jeff Carver Marfield Racing 00:00:08.213 6
8 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 00:00:10.257 4
9 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 00:00:12.277 2
10 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:13.795 1
11 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 00:00:17.249
12 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 00:00:18.645
13 10 Gus Perry White Unicorns Racing 00:00:18.708
14 26 Nick Unger Orange Cow Racing 00:00:21.353
15 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 00:00:21.616
16 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 00:00:22.740
17 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 00:00:24.288 + 1 0:28.070
18 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering Laps Down: 1
DNF 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K Ret. lap 74
DNF 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia Ret. lap 62
DNF 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks Ret. lap 27
DNF 22 Roy Marshall Marfield Racing Ret. lap 27





Standings
Pos # ▍DRV Name                      Team                     Pts
1 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 37
2 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 27
3 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 26
3 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 26
5 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 25
6 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 21
7 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 18
7 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 18
9 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 17
10 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 15
11 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 14
12 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 13
13 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 10
14 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 8
14 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 8
14 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 8
17 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 7
18 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 5
19 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 2
Pos NAT ▍Team                           Pts
1 OOZ Oonaftco Oontaz AOGP Team 52
2 HAP Marfield Racing 44
3 V&T Vilaye EnergySport AOGP 41
4 STL Marijke Rennsport 38
5 COR Open Wheel Cordia 26
6 CBP Orange Cow Racing 25
7 ANM KISMO by Katana Racing 21
8 DCS White Unicorns Racing 20
9 ABL Ælund CMYK GP 15
10 TRP Tropicorp Engineering 15
11 NYK Nykipiflugpuun Y-K 8


The Updated Projected Schedule

Image

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

AOGP 1 - Race #4

Postby AOGP » Wed Nov 17, 2021 1:18 am


Image

Race #4
Conditions:      	Dry
Qualifying Type: One Shot
Nation: ABL
Circuit: Vankkavalta Nøperasinkring
Companion Event: World Grand Prix 2





Race #4 - Qualifying
POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 18 Eric Stowe 00:01:56.966 00:00:00.000
2 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:01:57.081 00:00:00.115
3 33 Miles Tulau 00:01:57.249 00:00:00.284
4 85 Signy Tea 00:01:57.331 00:00:00.366
5 45 Kekko Kukkola 00:01:57.462 00:00:00.497
6 5 Bismillah Untas 00:01:57.550 00:00:00.584
7 26 Nick Unger 00:01:57.555 00:00:00.589
8 77 Aurélia Karvonen 00:01:57.569 00:00:00.603
9 94 Rokksin Lavalhi 00:01:57.605 00:00:00.640
10 70 Astigar Armendaritze 00:01:57.644 00:00:00.678
11 52 Rurik Hansson 00:01:57.820 00:00:00.855
12 10 Gus Perry 00:01:57.823 00:00:00.858
13 11 Jeff Carver 00:01:57.858 00:00:00.892
14 00 Lilo Adinora 00:01:57.977 00:00:01.011
15 0 Tomii'i Lopinka 00:01:58.175 00:00:01.209
16 49 Asuna Katsu 00:01:58.186 00:00:01.220
17 25 Sammi Carter 00:01:58.375 00:00:01.409
18 37 Niklas Schonbaum 00:01:58.389 00:00:01.423
19 99 Edmundo Ximenes 00:01:58.462 00:00:01.496
20 22 Roy Marshall 00:01:58.621 00:00:01.656
21 40 Mariano Lapartida 00:01:58.925 00:00:01.960
22 42 Gregor Steinbach 00:01:59.087 00:00:02.122


Race #4
POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 01:12:35.482 25
2 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 00:00:08.993 18
3 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 00:00:12.904 15
4 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:15.968 12
5 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 00:00:16.724 10
6 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 00:00:18.122 8
7 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 00:00:21.689 6
8 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 00:00:22.752 4
9 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 00:00:37.692 2
10 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 00:00:39.560 1
11 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 00:00:40.561
12 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 00:00:43.028
13 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 00:00:44.795
14 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 00:00:50.507
15 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 00:00:50.981
16 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 00:01:01.132 + 1 2:00.318
17 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:01:01.205
18 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 00:01:04.839
19 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 00:01:09.502
20 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 00:01:10.597
DNF 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K Ret. lap 27
DNF 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering Ret. lap 16





Standings
Pos # ▍DRV Name                      Team                     Pts
1 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 42
2 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 38
3 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 37
4 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 33
5 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 27
6 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 26
6 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 26
8 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 24
9 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 21
10 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 18
11 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 17
11 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 17
13 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 14
14 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 10
14 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 10
14 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 10
17 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 8
17 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 8
17 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 8
20 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 7
21 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 5
22 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 1
Pos NAT ▍Team                     Pts
1 OOZ Oonaftco Oontaz AOGP Team 64
2 V&T Vilaye EnergySport AOGP 56
3 DCS White Unicorns Racing 45
4 HAP Marfield Racing 44
5 STL Marijke Rennsport 38
6 CBP Orange Cow Racing 34
7 COR Open Wheel Cordia 34
8 ABL Ælund CMYK GP 33
9 ANM KISMO by Katana Racing 25
10 TRP Tropicorp Engineering 15
11 AOC AOCAR Motorworks 11
12 NYK Nykipiflugpuun Y-K 8


The Updated Projected Schedule Next Event: Baker Park

Image

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

AOGP 1 - Race #5 - Baker Park

Postby AOGP » Fri Nov 19, 2021 10:16 pm



Image

Drummond Vale Racing Circuit, Clayton, Baker Park
First used for motorsport in 1953 as a motorcycle hillclimb venue, Drummond Vale was slowly developed into a fully enclosed racing facility between 1960-65, and lengthened to its current 3.35 mile (5.4km) distance in 1975 with the addition of the 'Foot' complex to the south of the main straight.
Located in the southwestern corner of Baker Park State, the largest of the seven that make up the Commonwealth, the course sits about 5.5 miles (8.8 km) outside the town of Drummond Vale, and is easily accessible via expressway from the nearest major cities—Clayton, Ezriquay, Hamilton and Belle Haven, the capital of the nation.

There are four permanent track configurations, which can also be mixed and matched at several points; the Club Course is the shortest and is used mainly for karting, open wheel midgets and properly equipped small sports cars for use by members of the DVRC Club; the Vale Course runs longer and includes the flatter area of the infield, where touring cars, Formula BP (open wheel}, and professionally equipped sports cars, along with motorcycles compete; the Hill Course, which was the original hill climb track and used by the same group that race on the Vale; and the full length Championship Course, which will be the configuration on which the WGP2 and AOGP series will race.

Supporting Event: LiteSpeed Mobile WGP2 Grand Prix of Baker Park

Race #5
Qual Conditions:      	Rainy
Qualifying Type: Trad
Race Conditions: Dry
Laps: 37
Nation: CBP
Circuit: Drummond Vale Circuit
Event: AOGP of the Commonwealth
Companion Event: World Grand Prix 2





Race #5 - Qualifying

POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 26 Nick Unger 00:01:50.880 00:00:00.000
2 10 Gus Perry 00:01:50.934 00:00:00.054
3 49 Asuna Katsu 00:01:50.953 00:00:00.072
4 25 Sammi Carter 00:01:50.963 00:00:00.083
5 45 Kekko Kukkola 00:01:51.005 00:00:00.125
6 94 Rokksin Lavalhi 00:01:51.045 00:00:00.164
7 0 Tomii'i Lopinka 00:01:51.092 00:00:00.211
8 11 Jeff Carver 00:01:51.199 00:00:00.318
9 37 Niklas Schonbaum 00:01:51.307 00:00:00.426
10 42 Gregor Steinbach 00:01:51.316 00:00:00.436
11 5 Bismillah Untas 00:01:51.365 00:00:00.485
12 52 Rurik Hansson 00:01:51.367 00:00:00.487
13 33 Miles Tulau 00:01:51.541 00:00:00.660
14 00 Lilo Adinora 00:01:51.639 00:00:00.758
15 85 Signy Tea 00:01:51.646 00:00:00.766
16 99 Edmundo Ximenes 00:01:51.725 00:00:00.845
17 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:01:51.807 00:00:00.927
18 70 Astigar Armendaritze 00:01:51.901 00:00:01.021
19 40 Mariano Lapartida 00:01:51.915 00:00:01.035
20 77 Aurélia Karvonen 00:01:51.989 00:00:01.109
21 22 Roy Marshall 00:01:52.090 00:00:01.210
22 18 Eric Stowe 00:01:52.143 00:00:01.263


Race #5
POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 01:03:28.804 25
2 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 00:00:06.213 18
3 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 00:00:07.452 15
4 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 00:00:12.910 12
5 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 00:00:25.892 10
6 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 00:00:29.983 8
7 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 00:00:31.060 6
8 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:31.686 4
9 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 00:00:33.518 2
10 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 00:00:35.859 1 + 1 1:39.216
11 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 00:00:41.778
12 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 00:00:46.646
13 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 00:00:47.407
14 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 00:00:59.564
15 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:59.593
16 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 00:01:07.355
17 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 00:01:13.390
18 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 00:01:13.767
19 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 00:01:14.050
20 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 00:01:14.494
21 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 00:01:15.916
22 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 00:01:23.989





Standings
Pos # ▍DRV Name                      Team                     Pts
1 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 52
2 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 43
3 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 42
4 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 41
5 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 37
6 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 33
7 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 29
8 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 27
9 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 26
9 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 26
11 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 24
12 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 20
13 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 17
13 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 17
13 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 17
16 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 14
17 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 12
18 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 10
18 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 10
20 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 7
21 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 5
22 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 1
Pos NAT ▍Team                     Pts
1 DCS White Unicorns Racing 70
2 V&T Vilaye EnergySport AOGP 69
3 OOZ Oonaftco Oontaz AOGP Team 68
4 CBP Orange Cow Racing 67
5 STL Marijke Rennsport 46
6 HAP Marfield Racing 44
7 ANM KISMO by Katana Racing 37
8 COR Open Wheel Cordia 34
9 ABL Ælund CMYK GP 33
10 TRP Tropicorp Engineering 17
11 NYK Nykipiflugpuun Y-K 14
12 AOC AOCAR Motorworks 11


The Updated Projected Schedule Next Event: Aji No Moto

Image
Image

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

AOGP 1 - Race #6

Postby AOGP » Tue Nov 23, 2021 1:31 am



Image

Serizawa Racing Circuit, Serizawa, Aji No Moto

The Serizawa Racing Circuit is the premier racing track of Aji No Moto. Owned by the local automobile giant Kissan, the track is more of a type that will test the cars' engine power and overtaking opportunities, which are featured in the Kissan Straight, the Serizawa Complex leading up to The Bird's Beak, and the banked curb after the Widow's Peak turn that leads to the opening part of the Kismo Complex.

The track starts on a ~300 meter straight into the 130-degree turn at Turn 1, then speeds to the Asahi Kerb, before encountering another straight line leading to the Sugiyama Corner, more of a semi-sharp kerb before slowing further down to turns 4 and 5, known as The Complex. A bend then leads into the slowest point of the circuit, The Bird's Beak. The cars then power through the bend into another semi-hairpin, the banked Turn 7, before pacing through a series of sharp kerbs, Turns 8 and 9, in which the power of the car and the speed is important as they lead into the Kissan Straight. This straight is around ~850 meters and has a slight bank leading towards the Widow's Peak, which is a banked kerb leading to the technical section, the Kismo Complex. A sharp turn at turn 15 leads the cars into the start/finish line to complete the lap.

The track is one of the most forgiving one in the calendar, with the cars' engine power being tested more than the technical skill of the driver. The track itself presents many opportunities to overtake as it is wider than normal and usually have many run-off areas and gravel traps, to decrease chances of driver injuries. It is also one of the shortest tracks of the season at 3.526 kilometers.

Supporting Event: Konbini 24/7 WGP2 Race of Shibara


Week 6: Qualifying
Conditions:      	Dry
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: ANM
Circuit: Serizawa Racing Circuit


POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 49 Asuna Katsu 00:01:21.550 00:00:00.000 00:01:19.889 00:00:00.000
2 42 Gregor Steinbach 00:01:21.953 00:00:00.403 00:01:19.916 00:00:00.027
3 70 Astigar Armendaritze 00:01:21.640 00:00:00.091 00:01:19.916 00:00:00.028
4 11 Jeff Carver 00:01:21.673 00:00:00.124 00:01:19.941 00:00:00.052
5 10 Gus Perry 00:01:21.849 00:00:00.300 00:01:19.978 00:00:00.089
6 0 Tomii'i Lopinka 00:01:21.751 00:00:00.201 00:01:20.047 00:00:00.158
7 40 Mariano Lapartida 00:01:22.016 00:00:00.466 00:01:20.108 00:00:00.219
8 77 Aurélia Karvonen 00:01:22.004 00:00:00.454 00:01:20.154 00:00:00.265
9 18 Eric Stowe 00:01:21.813 00:00:00.263 00:01:20.160 00:00:00.271
10 00 Lilo Adinora 00:01:22.007 00:00:00.457 00:01:20.814 00:00:00.925
11 37 Niklas Schonbaum 00:01:22.028 00:00:00.478
12 33 Miles Tulau 00:01:22.035 00:00:00.485
13 5 Bismillah Untas 00:01:22.040 00:00:00.490
14 26 Nick Unger 00:01:22.161 00:00:00.612
15 25 Sammi Carter 00:01:22.162 00:00:00.613
16 52 Rurik Hansson 00:01:22.217 00:00:00.667
17 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:01:22.253 00:00:00.703
18 22 Roy Marshall 00:01:22.399 00:00:00.849
19 94 Rokksin Lavalhi 00:01:22.411 00:00:00.861
20 85 Signy Tea 00:01:22.726 00:00:01.176
21 99 Edmundo Ximenes 00:01:22.982 00:00:01.432
22 45 Kekko Kukkola 00:01:23.561 00:00:02.011


Week 6: Race
Conditions:      	Cloudy	
Laps: 46
Nation: ANM
Circuit: Serizawa Racing Circuit
Event: AOGP Race of Serizawa

POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 01:06:59.796 25
2 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 00:00:00.397 18
3 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 00:00:06.774 15
4 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 00:00:07.830 12
5 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 00:00:08.343 10
6 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 00:00:09.986 8
7 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 00:00:24.223 6
8 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 00:00:26.964 4 + 1 1:24.277
9 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 00:00:33.337 2
10 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 00:00:36.465 1
11 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 00:00:37.084
12 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:39.536
13 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 00:00:39.949
14 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 00:00:43.690
15 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 00:00:47.962
16 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 00:00:48.323
17 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 00:00:48.883
18 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 00:00:48.932
19 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 00:00:51.213
20 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 00:01:00.294
21 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP Ret. lap 43
DNF 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering Ret. lap 8






Standings
Pos # ▍DRV Name                      Team                     Pts
1 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 52
2 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 51
3 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 45
4 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 42
5 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 41
6 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 37
7 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 35
8 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 33
9 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 32
10 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 30
11 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 29
11 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 29
13 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 28
14 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 26
14 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 26
16 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 17
17 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 14
18 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 12
19 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 10
19 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 10
19 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 10
22 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 3
Pos NAT ▍Team                     Pts
1 V&T Vilaye EnergySport AOGP 81
2 ANM KISMO by Katana Racing 80
3 DCS White Unicorns Racing 79
4 OOZ Oonaftco Oontaz AOGP Team 68
5 CBP Orange Cow Racing 67
6 STL Marijke Rennsport 61
7 HAP Marfield Racing 54
8 COR Open Wheel Cordia 40
9 ABL Ælund CMYK GP 33
10 TRP Tropicorp Engineering 22
11 NYK Nykipiflugpuun Y-K 14
12 AOC AOCAR Motorworks 13


The Updated Projected Schedule Next Event: The Autocinetodrome, The Dyrrhonian Isles [OVAL]

Image

User avatar
AOGP
Civil Servant
 
Posts: 10
Founded: Sep 06, 2021
Inoffensive Centrist Democracy

Postby AOGP » Sun Nov 28, 2021 8:40 am



Image

The Autocinetodrome, Rhamnasis, Dyrrhonian Isles

Built in conscious emulation of the Hippodrome of Arcesius, itself inspired by the Hippodrome of Constantinople. It is a popular tourist attraction in the Dyrrhonian Isles overseas dieresis, though controversy on the costs involved to build it continues to haunt the place. Accusations of misplaced priorities and megalomania were thrown around at the time.


Week 7: Qualifying (Oval)
Conditions:      	Dry
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: DCS
Circuit: The Autocinetodrome (OVAL)
[/pre]

POS # ▍DRIVER                           	FASTEST LAP	GAP TO LEADER	FASTEST LAP	GAP TO LEADER
1 0 Tomii'i Lopinka 00:00:22.093 00:00:00.036 00:00:21.780 00:00:00.000
2 33 Miles Tulau 00:00:22.060 00:00:00.003 00:00:21.786 00:00:00.006
3 10 Gus Perry 00:00:22.057 00:00:00.000 00:00:21.802 00:00:00.022
4 26 Nick Unger 00:00:22.088 00:00:00.031 00:00:21.816 00:00:00.036
5 49 Asuna Katsu 00:00:22.157 00:00:00.100 00:00:21.846 00:00:00.066
6 22 Roy Marshall 00:00:22.121 00:00:00.064 00:00:21.872 00:00:00.092
7 77 Aurélia Karvonen 00:00:22.149 00:00:00.091 00:00:21.897 00:00:00.117
8 70 Astigar Armendaritze 00:00:22.091 00:00:00.034 00:00:21.966 00:00:00.186
9 11 Jeff Carver 00:00:22.133 00:00:00.076 00:00:21.984 00:00:00.204
10 99 Edmundo Ximenes 00:00:22.136 00:00:00.079 00:00:21.999 00:00:00.219
11 37 Niklas Schonbaum 00:00:22.165 00:00:00.108
12 45 Kekko Kukkola 00:00:22.174 00:00:00.117
13 85 Signy Tea 00:00:22.203 00:00:00.146
14 40 Mariano Lapartida 00:00:22.213 00:00:00.155
15 3 Per-Gunnar Kristiansen 00:00:22.220 00:00:00.163
16 18 Eric Stowe 00:00:22.244 00:00:00.186
17 52 Rurik Hansson 00:00:22.258 00:00:00.200
18 5 Bismillah Untas 00:00:22.284 00:00:00.227
19 00 Lilo Adinora 00:00:22.314 00:00:00.257
20 94 Rokksin Lavalhi 00:00:22.329 00:00:00.272
21 25 Sammi Carter 00:00:22.351 00:00:00.294
22 42 Gregor Steinbach 00:00:22.511 00:00:00.454


Week 7: Race (Oval)
Conditions:      	Cloudy	
Laps: 100
Nation: DCS
Circuit: The Autocinetodrome (OVAL)
Event: The Dyrrhonian Isles Short Track Challenge

POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 00:48:47.683 25
2 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 00:00:01.592 18
3 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 00:00:11.520 15
4 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 00:00:19.935 12
5 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing Laps Down: 1 10
6 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing Laps Down: 2 8
7 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks Laps Down: 2 6
8 11 11 Jeff Carver Marfield Racing Laps Down: 2 4
9 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team Laps Down: 2 2
10 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport Laps Down: 3 1
11 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks Laps Down: 3
12 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering Laps Down: 4
13 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP Laps Down: 4
14 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia Laps Down: 4
15 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team Laps Down: 5
16 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia Laps Down: 5
DNF 22 22 Roy Marshall Marfield Racing Ret. lap 96
DNF 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K Ret. lap 81 + 1 0:22.060
DNF 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering Ret. lap 53
DNF 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP Ret. lap 24
DNF 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing Ret. lap 24
DNF 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport Ret. lap 16




Standings
Pos # ▍DRV Name                      Team                     Pts
1 10 10 Gus Perry White Unicorns Racing 66
2 49 49 Asuna Katsu KISMO by Katana Racing 55
3 0 0 Tomii'i Lopinka Vilaye EnergySport AOGP 54
4 94 94 Rokksin Lavalhi Vilaye EnergySport AOGP 52
5 33 33 Miles Tulau White Unicorns Racing 46
6 70 70 Astigar Armendaritze KISMO by Katana Racing 43
7 5 5 Bismillah Untas Oonaftco Oontaz AOGP Team 42
8 25 25 Sammi Carter Orange Cow Racing 41
9 26 26 Nick Unger Orange Cow Racing 38
10 22 22 Roy Marshall Marfield Racing 37
11 3 3 Per-Gunnar Kristiansen Ælund CMYK GP 33
12 42 42 Gregor Steinbach Marijke Rennsport 32
13 37 37 Niklas Schonbaum Marijke Rennsport 30
13 18 18 Eric Stowe Open Wheel Cordia 30
15 99 99 Edmundo Ximenes Oonaftco Oontaz AOGP Team 28
16 11 11 Jeff Carver Marfield Racing 21
17 45 45 Kekko Kukkola Nykipiflugpuun Y-K 15
18 00 00 Lilo Adinora Tropicorp Engineering 12
19 52 52 Rurik Hansson Open Wheel Cordia 10
19 40 40 Mariano Lapartida Tropicorp Engineering 10
19 85 85 Signy Tea AOCAR Motorworks 10
22 77 77 Aurélia Karvonen AOCAR Motorworks 9
Pos NAT ▍Team                     Pts
1 DCS White Unicorns Racing 112
2 V&T Vilaye EnergySport AOGP 106
3 ANM KISMO by Katana Racing 98
4 CBP Orange Cow Racing 79
5 OOZ Oonaftco Oontaz AOGP Team 70
6 STL Marijke Rennsport 62
7 HAP Marfield Racing 58
8 COR Open Wheel Cordia 40
9 ABL Ælund CMYK GP 33
10 TRP Tropicorp Engineering 22
11 AOC AOCAR Motorworks 19
12 NYK Nykipiflugpuun Y-K 15


The Updated Projected Schedule Next Event: Siovanija & Teusland

Image


Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Barnettsville, Delaclava, New Gesem, The Plough Islands

Advertisement

Remove ads