NATION

PASSWORD

Terre Septentrionale Domestic Sports Newswire

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Terre Septentrionale Domestic Sports Newswire

Postby Terre Septentrionale » Wed Jul 03, 2019 1:25 pm

Terre Septentrionale Domestic Sports Newswire

Sponsored by:

La Tribune Septentrionale/Trybuna Polnocna/The Northern Tribune - The government's official newspaper!
NordSoft
O'Keefe Brewing Company


*Only me, my puppets and a moderator doing his duty are allowed to post in this thread. Thanks.*

If you're looking for the Alpine Union's domestic league, it's here

I started with Pays den Haut, but I RPed them as a backward nation who hated anyone who was alien to them and it was just too stupid. Then I created some nations like the Southern Democratic States and Prusy Krolewskie and many more. Then I had many separate leagues and I decided to merge all of them to have just one or two leagues per sport to manage, and I did so by merging all my nations together, which led to the Union of Socialist Alpine Republics. The Alpine Union looked like a multiculturalist and globalist nation with no defined identity, which is something I hate. My leagues were also too big, especially my soccer pyramid which had 206 teams. My gridiron league was also too big with 32 teams in the main league plus 16 other teams.

Well, I created a new nation. A nation that will replace the Alpine Union. A smaller nation and a nation that is not multicultural. There's still many languages but not too much. The dominant language is French (44,4%), followed by Polish (cuz I like Polish names) (26,0%), English (15,2%), Croat, Magyar, Slovene, Spanish, Czech and many native languages like Cree, Innu, Atikamekw and Huron-Wendat. This new nation will only have 32 soccer teams separated in 2 levels, 16 gridiron teams in the higher league and 16 others and so on.

And because I don't wanna abandon Alpine Union's players that I created, Terre Septentrionale has players who coincidentally have the same names.

So here we go with the newswire stuff.

List of players and coaches inducted to the Terre Septentrionale Hall of Fame
Last edited by Terre Septentrionale on Sat Dec 07, 2019 5:27 pm, edited 1 time in total.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Jul 03, 2019 2:00 pm

List of leagues in Terre Septentrionale

Professional leagues

Association Football
Première Ligue de Soccer (PLS) - 1st level, 16 teams
Championnat Septentrional de Soccer (CSS) - 2nd level, 16 teams

Hockey
Ligue Septentrionale de Hockey (LSH) - 1st level, 16 teams, no relegation
Ligue de Hockey de la Côte-Nord (LHCN) - 2nd level, 16 teams

Gridiron
Ligue Septentrionale de Football (LSF) - 1st level, 16 teams, no relegation
Ligue de Football en Aréna (LFA) - 2nd level, 8 teams, arena football
Alliance Xtrême de Football (AXF) - 2nd level, 8 teams

Baseball
Ligues Majeures de Baseball (LMB) - 1st level, 12 teams, no relegation
Ligue Intercontinentale de Baseball (LIB) - AA - 2nd level, 12 teams
Ligue de l'est / Ligue de l'ouest - A - 3rd level, 6 + 6 teams

Basketball
Association Septentrionale de Basketball (ASB) - 1st level, 8 teams, no relegation
Ligue de Développement de Basketball (LDB) - 2nd level, 8 teams

Rugby
Ligue Septentrionale de Rugby à 15 (LSR) - 1st level rugby union, 10 teams
Association Septentrionale de Rugby à 13 (ASR) - 1st level rugby league, 6 teams
Ligue de Rugby à Sept (LRS) - 1st level rugby 7s, 8 teams

Indoor Lacrosse
Ligue Septentrionale de Crosse (LSC) - 8 teams

Handball
Championnat Septentrional d'Handball (CSH) - 8 teams

Beach Soccer
Ligue Septentrionale de Soccer de Plage (LSSP) - 8 teams

Water Polo
Première Ligue Septentrionale de Water-Polo (PLSWP) - 8 teams

Volleyball
Ligue Septentrionale de Volleyball (LSV) - 8 teams

Youth leagues

Ligue Universitaire: 19 years old and over. All sports except Soccer, Rugby, Handball and Beach Soccer- 14 universities
Ligue Collégiale: 17 and 18 years old only. All sports except Soccer, Rugby, Handball and Beach Soccer - 44 colleges (called cégeps in Terre Septentrionale)
Ligue de Soccer des moins de 21 ans: Soccer youth league. Number of teams undefined.
Ligue de Rugby des moins de 21 ans: Rugby youth league. Number of teams undefined.
Ligue de Handball des moins de 21 ans: Handball youth league. Number of teams undefined.
Ligue de Soccer de plage des moins de 21 ans: Beach Soccer youth league. Number of teams undefined.

Note: Gridiron, Baseball, Basketball and Lacrosse players gets drafted by professional teams at 20 years old as a freshman or sophomore from universities.
Note: Hockey players gets drafted by professional leagues at 18 years old as a college player and skip universities to play directly in the North Coast league.
Note: Soccer (Association Football), Rugby, Handball, Volleyball, Water Polo and Beach Soccer players don't go through a draft. They grow up in a team's youth system.

Calendar

Note: This calendar is subject to change.

Because Terre Septentrionale is located in a remote northern part of the globe, we avoid playing some sports in winter. The climate is the same as Iceland.

Association Football:

Regular season: From september to december and from march to june (two months mid-season break in january and february).
World Cup (including qualif) and CoH: From may to september.
Tournoi des Patriotes: july and august (with players not making the World Cup roster).

Basically, players are active all year long except in january and february.

Hockey and Basketball:

regular season and playoffs: From october to june.

Rugby Union, Rugby League and Rugby 7s:

regular season and playoffs: From april to august.

Baseball:

regular season and playoffs: From march to november.

Gridiron football:

LSF (top league) regular seasons and playoffs: From june to december
AXF (minor league) regular seasons and playoffs: From july to november
LFA (arena) regular seasons and playoffs: From december to april
Last edited by Terre Septentrionale on Wed Jan 01, 2020 12:18 pm, edited 3 times in total.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Mon Jul 08, 2019 4:01 pm

Première Ligue de Soccer 2023-2024 season preview

Let's post this preview before the BoF starts! Since I switched nations, I've transferred full rosters from an Alpine Union team to a new Terre Septentrionale team. For example, Pogon Miedzyzdroje have become Szczakowianka Trzebiegoszcz. Players with German, Scandinavian and Gaelic names have been changed into French canadian names.

Seasons

Season    Champions             Runner up             Relegated to Champ.   Relegated to Champ.   Promoted from Champ.  Promoted from Champ. 
2020-21 Wlokniarz Krzczonow Szczak. Trzebiegoszcz Sport. Port O'Connor Roxboro Timbers Kaszubia Ostroszowice Rudar Podvolovljek
2021-22 Lokomotiva Kukljica Ursus Trzeszczyn Kaszubia Ostroszowice Rudar Podvolovljek KSZT Trzebiegoszcz Pogon Zdzieszowice
2022-23 Ursus Trzeszczyn Szczak. Trzebiegoszcz Impact de J-Cartier Pogon Zdzieszowice None* None*


*For the 2023-24 season, teams in the top league will be reduced from 20 to 16 teams. Teams that were suppose to promote, Kaszubia Ostroszowice and C.S. Portneuf-sur-Mer will stay in Championnat Septentrional. additionally U.S. Papineauville, Racing Club de Prévost and KSZT Trzebiegoszcz will also be demoted from the PLS to the CSS along with Impact de Jacques-Cartier and Pogon Zdzieszowice.

**For the 2023-24 season, NK Rudar Podvolovljek will promote to Première Ligue de Soccer despite they finished 5th in Championnat Septentrional de Soccer.

Champions

Club                         Winner   Runner up    Winning Years
KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow 1 0 2021
NK Lokomotiva Kukljica 1 0 2022
Ursus Trzeszczyn 1 1 2023
Szczakowianka Trzebiegoszcz 0 2


2023-24 season

A.S. Baie-Sainte-Catherine

Location: Baie-Sainte-Catherine, Canton de Charlevoix
Stadium: Parc Marcel-Tétreault
Capacity: 8 000
Home colors: Green shirt, white short
Away colors: White shirt, green short
Manager: Hector St-Pierre

1	GK	Julien Séguin	        34
5 SD Amelia Zdanowska 23
88 SD/CD Walker Texeira 32
2 CD Frédéric Barrette 26
10 SM Nick Warner 33
36 SM Rodolphe Giroux 21
6 CM Élisabeth Normandin 23
8 CM Samuel Weiss 35
99 CM Philippe Gilbert 29
11 S Jean-François Kleineheismann 31
33 S Christophe Stanislawski 24


39	GK	Thomas Côté	        26
4 SD/CD Sophie Bélanger 23
24 SD Justin Wolf 32
3 CD Andrzej Strzeminski 26
22 CD Fred Kantorowicz 24
27 CD André Cusson 22
13 SM Félix St-Aubin 23
23 SM/CM Brandon Colbert 30
32 SM Ulrika Zwolanowska 22
43 SM/CM Nico Vincelette 19
7 CM Sebastian Skrzybski 33
14 CM Maxime Soulières 23
38 S Sandrine Cloutier 21
41 S Robin Ducharme 20


El Perro United F.C.

Location: El Perro, Texas Township
Stadium: Multiversal Hotel Stadium
Capacity: 36 500
Home colors: red & black stripes with black short
Away colors: All white
Manager: Gary Potter

1	GK	Patryk Bobrowicz	25	
6 SD Harry Gibbs-Landell 20
15 SD Maggie Johnstone 33
2 CD Charlie MacEachern 30
5 CD Katja Dzuzdanovic 19
16 SM James Halford 27
18 SM Taylor Zemanski 31
7 CM Cristiano Fernando 30
14 CM Jaroslaw Przybecki 33
99 CM Antonio Chatham 34
10 S Noémie Camille 21


32	GK	Janusz Janowicz	        25
13 SD Ashley Holloway 33
21 SD Stéphane Prieur 34
23 SD/CD Grzegorz Kulikowski 23
4 CD Brad Westwood 32
24 CD Domagoj Kovacic 30
8 SM Lucy Humphries 33
25 SM Jamie Woodards 21
11 CM Jack O'Keefe 19
12 ACM Zach Zimmerman 28
22 CM Kazimierz Bartkowiak 23
9 S Krzysztof Wierzbowski 34
17 S Oluwatomiawa Adebayo 20
33 S Kieran Hunt 28


KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow

Location: Krzczonow, Kanton Mazowsze
Stadium: Stadion Miejski Krzczonow
Capacity: 23 750
Home colors: Light blue shirt with white shorts
Away colors: Green shirt with black shorts
Manager: Zbigniew Blaszczak

1	GK	Tomasz Mikolajczak	26
22 SD Zdislaw Piotrowski 23
3 CD Krzysztof Januszkiewicz 36
5 CD/SD Franciszek Olejniczak 22
7 SM Pawel Wawrzynkiewicz 32
10 SM Tymoteusz Rybczynski 24
4 CM Wladyslaw Zurowicz 31
6 CM Maciej Grzeszczyk 34
11 CM Tymoteusz Swierczewski 24
16 CM Wladyslaw Swierczewski 30
9 S Przemyslaw Szpakowski 30


12	GK	Thomas Vermette	        33
15 SD/SM Agnieszka Stanislawska 19
21 SD Katarzyna Ostrowska 24
13 CD Wojciech Osinski 23
14 CD/SD Serhiy Otczenaszenko 21
27 CD Zofia Sapkowska 23
39 CD Przemyslaw Wojowski 30
18 SM Stanislaw Dziekanowski 27
25 SM Tomasz Brzostowski 31
17 CM Anna Grabowska 22
19 CM Lorenzo Rey 21
20 CM Anna Drozdowska 23
8 S Krystyna Jakubowska 20
99 S Kacper Skarzynski 23


NK Lokomotiva Kukljica

Location: Kukljica, Kanton Dalmacija
Stadium: Stadion Krapinska
Capacity: 21 248
Home colors: White and blue stripes with blue shorts
Away colors: Black and blue stripes with black shorts
Manager: Darko Zekic

1	GK	Anamarija Vucemilovic-Vojkovic	27
6 SD Nikola Hadzic 32
77 SD Zeljko Zizic 25
3 CD Sara Djevelekaj 28
16 SM Jedrzej Kosciukiewicz 30
18 SM Natasza Korzeniewska 23
5 CM Przemyslaw Kupcewicz 31
8 CM Goran Gregurina 31
17 CM Andrzej Kucz 30
9 S Luka Crncevic 30
19 S Katarzyna Grzywinska 33


12	GK	Lukasz Gruszka	        23
4 SD Bartosz Strzyzowski 36
29 SD Sébastien Courcy 30
2 CD William Hurtubise 33
21 CD Émile Bonneau 34
22 CD Kristijan Vukovic 36
10 SM/CM Tomislav Puljic 27
71 SM Mia Petkovic 29
15 SM/CM Zdravko Kovacevic 20
27 SM Wiktoria Owczarek 33
7 CM Hrvoje Mihaljevic 29
11 CM Krasnodar Schildenfeld 18
13 S Zvonimir Kordic 19
90 S Patricija Vojkovic 27


Dynamo de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, District de Cartier
Stadium: Stade NordAir
Capacity: 54 990
Home colors: All orange
Away colors: All black with an orange horizontal stripe
Manager: Jean-François Vidal

88	GK	Jennifer O'Byrne	29
4 SD Slawomir Wierzchowski 34
2 CD/SD Mieczyslaw Kraszewski 24
3 CD Guillaume Casgrain 29
21 SM Winnifred Owens 28
6 CM Maria Zienczuk 32
7 CM Sandrine Fontaine 20
15 CM/SM Roxanne McKinley 27
9 S Emilia Pereira 27
10 S Élisabeth Galarneau 28
11 S Mikolaj Cieszkowski 23


12	GK	Jessica Paradis	        20
13 SD Sandrine Bonnet 21
14 SD Ian Julien 32
23 SD Maryssa Lopez 30
16 CD Brendan Cicciarelli 25
18 CD Xavier Archambault 27
44 CD Alexandre Massicotte 18
8 SM Sergio Plante 32
25 SM Bastien Vigneault 32
6 CM/SM Luc Houde 21
22 CM Mikolaj Wawrzyniak 32
24 CM Vincent Lebrasseur 34
17 S Alex Bousquet 19
28 S Mikolaj Sliwowski 31


Gornik Ostrzeszow

Location: Ostrzeszow, Kanton Śląsk
Stadium: Stadion Zygfryd Komornicki
Capacity: 7 508
Home colors: Red shirt with white sleeves, white short
Away colors: All black
Manager: Urszula Szczechowicz

1	GK	Malgorzata Jakobczak	23
5 SD Przemyslaw Zawistowski 32
88 SD Zuzanna Trzeciakiewicz 23
2 CD Krzysztof Blaszczykowski 24
13 CD Tomasz Korczynski 29
11 SM Krzysztof Pajaczkowski 28
19 SM Zdzislaw Kryszkiewicz 23
7 CM Przemyslaw Skoraczynski 30
9 CM Alicja Jedrzejczyk 27
10 CM Amelia Zalwowska 31
8 S Fryderyka Cwierczakiewiczowa 22


95	GK	Radoslaw Kazimierczak	20
3 SD/CD Przemyslaw Zembrowski 20
4 SD Jonathan Bussières 33
15 SD Anna Wroblewska 21
23 CD Grzegorz Piatkoswki 24
26 CD Kazimierz Oldakowski 23
6 SM Wlodzimierz Norkowski 32
12 SM/CM Zvonimir Crncevic 21
16 SM Patrycja Juraszczyk 19
14 CM Arkadiusz Drozdowicz 21
18 CM Czeslaw Bartkowski 22
17 S Julia Kielkowska 23
27 S Zdzislaw Kryszkiewicz 31
89 S Wladyslaw Grzywocz 30


U.S. Oujé-Bougoumou

Location: Oujé-Bougoumou, Canton de Catherine du Nord
Stadium: Stade Rona-Dépôt
Capacity: 14 500
Home colors: Black shirt with yellow arrows pointing to the bottom, black short
Away colors: All white with red sleeves
Manager: Michel Trudel

1	GK	Esmee van den Ouweland	21
2 SD Radoslaw Pietrzak 29
4 CD Reynald Coocoo 31
18 CD/SD Ballou Béland-Hamel 20
8 SM Olivia Hervieux 30
10 SM Fabiola Gonzalez 29
5 DCM Nick Van De Casteele 29
11 CM Wiktoria Iwanicki 34
16 CM Kristina Rodriguez 29
7 S Raphaël Néron 31
19 S Gauthier Lejeune 31


33	GK	Grzegorz Luczak	        33
6 SD Nacho 20
14 SD William Gosselin 31
23 SD Zuzanna Wojtkowska 32
3 CD Jérémy Camacho 27
15 CD Étienne Arsenault 23
33 CD Lukasz Andrzejczak 31
20 SM Krzysztof Wieczorek 33
27 SM Katarzyna Golaszewska 32
17 CM Slawomir Puszkarz 33
26 CM Wladyslaw Zewlakow 32
99 CM A.J. Woszczynski 19
9 S Mikael Zacharie 27
21 S Katerina Szewieczková 18


NK Rudar Podvolovljek

Location: Podvolovljek, Kanton Kranjska
Stadium: Mestni stadion ob jezeru
Capacity: 12 500
Home colors: Black shirt with a big central green stripe and black short
Away colors: All white
Manager: Zeljko Srebrnic

1	GK	Luc Cloutier	        30
2 SD Urska Miskic 28
5 SD Bojan Babic 27
3 CD Szymon Kowalewski 25
9 SM Grzegorz Wolakiewicz 32
18 SM Kamil Zmijewski 31
8 CM Wladyslaw Kozlowski 24
15 CM Lukasz Miszczuk 33
22 CM Radoslaw Dziekanowski 34
11 S Luka Zuzek 29
26 S Szymon Kownacki 34


80	GK	Klemen Kidric 	        22
4 SD Miroslaw Araszkiewicz 34
16 SD Katarina Mujkanovic 20
19 SD Jakub Kownacki 31
25 CD Aleksander Skrobowski 33
30 CD Gregor Zahovic 36
33 CD Ziga Jakolic 20
6 SM Lucija Cevnik 32
13 SM Zofia Dabrowska 21
10 CM Elisabeth McGinnis 29
21 CM Nathan Steinberger 18
34 CM Ewelina Drozdowicz 31
17 S Wlodzimierz Urbanczyk 34
23 S Tadeusz Kalinkowski 35


En avant Prévost

Location: Prévost, Canton de Catherine du Nord
Stadium: Stade Chien Géant
Capacity: 27 224
Home colors: Red shirt with black short
Away colors: All white
Manager: Fernando McIntyre

1	GK	Vjekoslav Jakovljevic	31
3 SD Elizabeth McQueen 30
2 CD/SD Slawomir Skrzeszewski 26
6 CD/SD Maxence Noël 20
25 CD Pawel Zawiska 23
7 SM Rose Bernier 31
8 CM Geneviève Weber 31
11 CM/SM Zdzislaw Czereszewski 30
14 CM Slawomir Zoledziowski 30
17 CM Wlodzimierz Ryczkowski 31
10 S Weronika Karczewska 23


91	GK	Catherine MacClintock	18
4 SD Krzysztof Jakobowski 22
5 SD Roxanne Watson 31
22 SD Zdzislaw Maczynski 33
34 CD Benoît Vincelette 31
35 CD William Arthur 21
15 SM Sébastien Mainville 28
16 SM Simon Mainville 25
88 SM James Roberts-Nurse 27
12 CM Daphnée Dostie 31
17 CM Émile Filiatrault 19
9 S Kieran Ferguson 34
18 S Kamil Grzybek 33
54 S Florence Houde 20


Klub Turystow Rzodkiewnica

Location: Rzodkiewnica, Kanton Katarzyna Zachodnie
Stadium: Stadion Wladyslaw Trzaskowski
Capacity: 17 250
Home colors: White with green horizontal stripes
Away colors: All red
Manager: Zdzislaw Suszczyk

1	GK	Zofia Kwietniewska	31
6 SD Czeslaw Staszewski 31
34 SD John Harrington 33
3 CD Kacper Szuszkiewicz 23
96 CD Karolina Zaborowska 21
9 SM Roksana Kolodziejczyk 22
10 SM Wilhelmina Kowalczyk 30
14 CM Vytautas Janusauskas 27
98 CM Konrad Modrzejewksi 30
8 S Sandie McCracken 24
77 S Hanna Stronczynski 25


80	GK	Katarzyna Wszolek	21
4 SD Dariusz Kaminski 33
85 SD Szymon Urynowicz 22
5 CD Florentin Théodore-Catherine 32
99 CD Arkadiusz Krzykowski 18
15 SM Bronislaw Staszczyk 35
27 SM Jakub Zoltowski 23
7 CM Mariusz Kowalczyk 33
11 CM Zbigniew Tomczak 24
84 CM Kamila Suszczyk 20
86 CM Justyna Zieleniecki 20
87 CM Zdzislaw Wlodarczyk 32
17 S Alicja Kucharczyk 32
20 S Arkadiusz Houle 25


San Pedro Fire

Location: San Pedro, Texas Township
Stadium: San Pedro Stadium
Capacity: 12 080
Home colors: All red with an horizontal white stripe
Away colors: All white with an horizontal red stripe
Manager: Jason Kinnear

1	GK	Matt Shipp	        32
22 SD Anthony Kronberg 33
71 CD/SD Tanner Ferguson 31
77 CD Ashley Pfeffer 30
5 SM Michelle Turnley 25
6 SM Mary Lou McInerney 31
10 CM Tommy McBean 35
11 ACM Ashlyn Heath 32
14 CM J.J. Sherrod 31
18 S Ethan Schoenfeld 28
99 S Connor McCarthy 32


24	GK	Zvonimir Cakalic	28
4 SD Jermaine Whitworth 31
15 SD Marcus Gay 34
25 SD Ryan Kendall-Cochrane 19
2 CD Mieczyslaw Piekarczyk 33
12 CD Jackson Hilliard-Arce 23
32 CD Harrison Redding 30
34 CD/DCM Reagan DeVries 23
18 SM Preston Duckett 19
8 CM Alejandra Gonzaga 20
17 CM/SM Bartosz Nowak 32
33 ACM Kendall Hurtado 32
9 S Derek Wisniewski 36
19 S Jacinta Delgado 24


Shelburne F.C.

Location: Shelburne, Shelburne Township
Stadium: Tolhurst Park
Capacity: 15 000
Home colors: All red
Away colors: White shirt, red short
Manager: Evan O'Kearney

1	GK	Krzysztof Wawszczyk	28
2 SD Wlodzimierz Szukielowicz 31
34 SD Brooklyn McCoy 33
4 CD Cynthia Flanagan 24
5 CD Brittany Winchester 31
7 SM Freda MacGregor 27
9 SM Szymon Jaroszynski 31
17 CM Thomas Crête 32
22 CM Yannick Vallières 26
16 S Cédric Fiset 32
21 S Sebastian Cieslarczyk 23


12	GK	Krzysztof Szwoch	32
24 SD Sandrine Barbe 29
28 SD Roxanne Lennon 27
3 CD Benjamin Longpré 33
6 CD Sandy Kane 29
23 CD Zofia Drzewiecki 32
8 SM/CM Marc Meunier 34
15 SM Melanie Doughty 20
29 SM Dominik Zielinski 35
10 CM/SM Jennifer Huddlestone 28
11 CM Elizabeth Webster 30
26 CM Mariusz Kasprzak 31
14 S Mackenzie Nanchoff 34
18 S Julien Choquette 33


ÉTK Szentgyörgyvölgy

Location: Szentgyörgyvölgy, Község Baranya
Stadium: Laszlo Kocsis Stadion
Capacity: 22 579
Home colors: All blue
Away colors: White shirt with a blue diagonal line and white shorts
Manager: Zsuzsanna Mészöly

1	GK	Zsolt Vanczak	        28
5 SD/CD Elizabet Lovrencsics 27
7 SD Luca Kiss 25
66 CD Kevin Takacs 31
9 SM Ciaran Wolecki McBride 23
10 SM Krystyna Wisniewska 33
8 CM Keegan Parker 25
11 CM Fabiola Sanchez 27
21 CM Thomas Gosselin 26
12 S Wladyslaw Wyciszkiewicz 31
13 S Dzsenifer Kecskes 28


81	GK	Rebecca McMichael	20
2 SD Dzsenifer Szenteleki-Csoka 17
27 SD Szymon Romanczyk 34
3 CD Balazs Vörösbaranyi 20
4 CD Konrad Sadzawicki 32
16 CD Nicolas Cornet 22
6 SM Krisztina Balazs 29
15 SM Olivia Balajcza 30
25 SM Gabor Toth 23
14 CM Luca Szécsi 19
22 CM Oliwia Wisniewska 22
24 CM Nicolas Da Silva 35
18 S Przemyslaw Krupa 29
33 S Anna Ziolkowska 24


Szczakowianka Trzebiegoszcz

Location: Trzebiegoszcz, Kanton Pomorze
Stadium: Stadion Hydro-Polnocna
Capacity: 51 137
Home colors: White and red horizontal stripes
Away colors: All black
Manager: Dragan Kovacevic

1	GK	Georges-Kévin Vainqueur	21
9 SD Weronika Kaczorowska 34
5 CD Zdzislaw Brzezanczyk 22
77 CD/SD Czeslaw Konczynski 23
6 SM Sarah Surprenant 33
23 SM Klaudia Kamczyk 30
7 CM Yannick Ksiezniakiewicz 28
8 CM Przemyslaw Suszczewicz 33
97 CM Przemyslaw Tkocz 26
11 S Zbigniew Zajaczkowski 33
93 S Sophie Kingsbury 28


68	GK	Wojciech Czyzewski	24
2 SD Mieczyslaw Jakolcewicz 33
70 SD Wojciech Kowalczyk 20
72 SD Natalia Pruska-Oldenhof 21
96 SD Kacper Pietrzkiewicz 19
3 CD Grzegorz Radziszewski 34
4 CD Arkadiusz Skrzeszewski 34
16 SM Krzysztof Tworkowski 23
19 SM Grzegorz Droszczak 22
17 CM Wyktoria Chrzanowska 34
22 CM Zbigniew Zakrzewski 24
75 CM Kurtis McCormick 19
91 S Wladyslaw Kaczorowski 20
92 S Nicolas Nelson 21


Ursus Trzeszczyn

Location: Trzeszczyn, Kanton Łużyce
Stadium: Stadion Miejski Trzeszczyn
Capacity: 10 400
Home colors: All orange
Away colors: Blue shirt with orange short
Manager: Kazimierz Kowalczyk

1	GK	Bartlomiej Kasprzak	23
4 SD Franciszek Niedzwiecki 21
28 SD Weronika Zubrowska 27
13 CD Grzegorz Wieszczycki 26
23 CD Kazimierz Wieszczycki 23
14 SM Klaudia Krzysztalowicz 31
16 SM Anna Kozlowska 33
7 CM Bartlomiej Szczepankiewicz 32
32 CM Agnieszka Mlynarczyk 30
10 S Amelia Trzaskowska 32
88 S Jaroslaw Sobieszczyk 27


12	GK	Zofia Olszanska	        23
2 SD Zofia Stolarczyk 32
3 CD Grzegorz Mazurkiewicz 19
22 CD Wladyslaw Cmikiewicz 31
25 CD Mikolaj Splawski 33
36 CD/SD Wojciech Ludwiczak 21
18 SM Slawomir Knesz 23
6 CM/SM Katarzyna Prusak 23
8 CM Oliwia Baszczynska 31
17 CM Wladyslaw Zmijewski 26
24 CM Tymoteusz Kaczmarek 24
9 S Arkadiusz Kryczka 22
15 S Tymoteusz Podstawek 23
67 S Malgorzata Szczepankiewicz 27


DNK Hajduk Vukosavljevica

Location: Vukosavljevica, Kanton Dalmacija
Stadium: Stadion Spinut
Capacity: 14 000
Home colors: White shirt, blue shorts
Away colors: Blue and red stripes with blue shorts
Manager: Zeljko Miskovic

1	GK	Krzysztof Brzozowski	35
21 SD Zoran Karamarkovic 22
25 SD Kazimierz Bendkowski 32
4 CD Luka Hrkac 30
19 CD Arkadiusz Prus 27
8 SM Katarina Kristic 29
6 CM Olivier Groleau 31
10 CM/SM Wlodzimierz Waclawczyk 22
14 CM Czeslaw Kosciukiewicz 30
11 S Krunoslav Brkic 27
13 S Maksymilian Kasperkiewicz 34


90	GK	Zoltan Osvath	        32
26 SD Tymoteusz Prus 25
27 SD Marko Halilovic 33
3 CD Tomislav Ivancic 32
22 CD Martin Contant 24
16 CD Nikolina Krsticevic 20
18 SM Arnaud Guillot 21
15 SM Guillaume Zwolanowski 30
17 CM James Sinovic 31
32 CM Zuzanna Kowalska 34
45 CM Angelika Ratajczak 23
7 S Katarzyna Zawislak 33
12 S Marcin Lukaszewicz 29
23 S Konrad Czerniawski 22


Top 5 teams

1. Szczakowianka Trzebiegoszcz
2. Gornik Ostrzeszow
3. Ursus Trzeszczyn
4. KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow
5. Klub Turystow Rzodkiewnica

Top 5 most likely to be relegated

1. NK Rudar Podvolovljek
2. El Perro United F.C.
3. San Pedro Fire
4. U.S. Oujé-Bougoumou
5. Shelburne F.C.
Last edited by Terre Septentrionale on Sat Jul 13, 2019 2:01 pm, edited 2 times in total.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Sat Jul 13, 2019 4:35 pm

Championnat Septentrional de Soccer (2nd level) 2023-24 season preview

Team changes

Seasons	   Champion, promoted           Runner up, promoted	     Relegated from Premier L.    Relegated from Premier L. 
2020-21 Kaszubia Ostroszowice NK Rudar Podvolovljek Sporting Port O'Connor Roxboro Timbers
2021-22 KSZT Trzebiegoszcz Pogon Zdzieszowice Kaszubia Ostroszowice NK Rudar Podvolovljek
2022-23 Kaszubia Ostroszowice* C.S. Portneuf-sur-Mer* Impact de Jacques-Cartier Pogon Zdzieszowice


* For the 2023-24 season, teams that were suppose to promote (Kaszubia Ostroszowice and C.S. Portneuf-sur-Mer) will stay in Championnat Septentrional. Additionally, U.S. Papineauville, Racing Club de Prévost and KSZT Trzebiegoszcz will also be demoted from the PLS to the CSS along with Impact de Jacques-Cartier and Pogon Zdzieszowice.

** For the 2023-24 season, NK Rudar Podvolovljek will be promoted to the Première Ligue de Soccer despite finishing 5th in Championnat Septentrional.

Champions and Promotions

Club                  Winner   Runner up   Promotions    Winning Years
Kaszubia Ostroszowice 2 0 1 2021, 2023
KSZT Trzebiegoszcz 1 0 1 2022
C.S. Portneuf-sur-Mer 0 1 0
NK Rudar Podvolovljek 0 1 2
Pogon Zdzieszowice 0 1 1


2023-24 Season

F.C. Kamouraska
Location: Kamouraska, Canton de Kamouraska
Stadium: Complexe sportif de Kamouraska
Capacity: 3 260
Manager: Madeleine Bordeleau

22	GK	Benjamin Chouinard	32
15 SD Damian Bronislawski 29
23 SD Gaston Urruti 32
25 CD Dejan Vukovic 33
33 CD Frédérik Rochette 32
6 SM Sophie Di Francesco 32
7 SM Euzebiusz Jaszczak 32
20 SM/CM Maria Zywicki 24
8 CM Marie-Lou Vermette 32
14 CM Grzegorz Gargula 32
9 S Zdzislaw Kryszkiewicz 31


NK Inter Krstinja
Location: Krstinja, Kanton Dalmacija
Stadium: Stadion SRC Krstinja
Capacity: 3 500
Manager: Miroslav Slavica

60	GK	Szymon Antonczyk	23
6 SD Luna Kvrzic 29
8 SD Emilija Grgic 30
20 CD Arkadiusz Wrzesinski 34
23 CD Christophe Germain 29
5 SM Dejan Simunovic 31
9 SM Tomasz Kozaczynski 36
7 CM Vjekoslav Krklec 20
15 CM Jordan Maloney 25
18 CM Aldon Borland 34
11 S Zvonimir Slavica 27


Zawisza Krzyz Wielkokaszubski
Location: Krzyz Wielkokaszubski, Kanton Kaszuby
Stadium: Stadion Slawomir Kryszalowicz
Capacity: 4 700
Manager: Miroslav Slavica

81	GK	Wiktoria Grzelak	23
14 SD Jakub Maczynski 22
27 SD Wojciech Gozdzik 32
3 CD Nicky van Beers 35
5 CD Dariusz Kulakowski 24
8 SM Antoni Kwasniewski 23
17 SM/CM Przemyslaw Gorski 31
94 SM Szymon Nowak 27
6 CM Radoslaw Boguslawski 21
9 CM Stanislaw Boguslawski 21
21 S Kornelia Jakubowska 33


Impact de Jacques-Cartier
Location: Ville Jacques-Cartier, District de Cartier
Stadium: Stade Sauvageau
Capacity: 19 000
Manager: Corinne Rose

1	GK	Donald Gingras	        27
5 SD Sebastian Wieczerzak 21
6 SD Slawomir Wieczerzak 22
2 CD Cédrick Chicoine 30
4 CD Przemyslaw Niedzielski 23
14 SM Przemyslaw Zwolinski 33
25 SM Mateusz Craig 28
7 CM Diogo Pereira 27
8 CM Goran Rahmanovic 31
15 CM Patrick O'Hara 28
10 S Kévin Maillé-Chicoine 29


Longueuil Wanderers F.C.
Location: Ville Jacques-Cartier, District de Cartier
Stadium: Stade Langelier
Capacity: 8 500
Manager: Christophe Hilaire

66	GK	Wladyslaw Szopinski	30
2 SD Klementyna Nowaczyk 26
23 SD Catherine Morency 30
3 CD Holly Jarvis 29
7 SM Camille Dubois 29
8 SM Justine Michelin 30
15 CM Mieczyslaw Czerwiec 34
17 CM Stanislaw Czerwiec 31
55 CM Maxime Béland 30
10 S Océane Laporte 23
11 S Maryssa Roussy 27


Kaszubia Ostroszowice
Location: Ostroszowice, Kanton Kaszuby
Stadium: Stadion Miejski Ostroszowice
Capacity: 12 165
Manager: Mieczyslaw Dziubinski

12	GK	Bartosz Wardzinski	26
23 SD Janusz Dziewicki 32
3 CD/SD Wojciech Bartczak 22
7 CD Tomasz Kopacz 23
20 CD Jakub Jozefowicz 31
6 SM Grzegorz Wolsztynski 20
73 SM Wojciech Szymanowski 30
15 CM Wlodzimierz Wesolowski 25
22 CM Wlodzimierz Karski 25
99 CM Kazimierz Bereszynski 30
11 S Grzegorz Mozdzonek 32


U.S. Papineauville
Location: Papineauville, Canton de Papineau
Stadium: Parc Saint-Norbert
Capacity: 5 000
Manager: Fred Grondin

1       GK	Pawel Mieczkowski	27
4 SD Miroslaw Szczepanski 32
25 SD Patrycja Ostrowska 28
3 CD Krzysztof Szymczak 32
13 CD Robin Pichette 31
6 SM Krzysztof Nowak 23
7 SM/CM Grzegorz Nowak 21
17 SM Sandrine Dulac 30
14 CM Arkadiusz Kotlarczyk 32
66 CM William Villeneuve 28
8 S Czeslaw Zurawski 32


Sporting Port O'Connor
Location: Port O'Connor, Texas Township
Stadium: Port O'Connor Municipal Stadium
Capacity: 8 000
Manager: Wlodzimierz Jastrzebowski

69	GK	Hunter Fitzgerald	19
22 SD Kyle Konopka 28
2 CD Taylor Ashe 31
17 CD Cameron Gutman 25
55 CD/SD Erik Froese 32
25 SM Ryder Koniarczyk 20
10 CM Grace Wallace 30
23 CM/SM Madison Seiler 24
9 S Nick Boswell 30
11 S Darrius Rowe 31
32 S Josh Jacobson 27


C.S. Portneuf-sur-Mer
Location: Portneuf-sur-Mer, Canton de Charlevoix
Stadium: Parc Dubois
Capacity: 4 100
Manager: François-Pierre Voyer

36	GK	Christophe Néron	25
4 SD/CD Charles Croteau 22
6 SD Daniel Reilly 32
16 CD Constance Rossignol 21
66 CD Nicolas Coulombe-Schmidt 19
5 SM Philip Chouinard 20
18 SM Philippe Sullivan 23
7 CM Claudia Chalifoux 24
10 CM Rodolphe Rocheleau 34
34 CM Kyle Routledge 29
12 S Béatrice Kingsbury 22


Racing Club de Prévost
Location: Prévost, Canton de Catherine-du-Nord
Stadium: Stade Yves-Dumoulin
Capacity: 8 800
Manager: Drazenko Sliskovic

22	GK	Przemyslaw Niedzwiedzki	34
4 SD Przemyslaw Januszkiewicz 32
33 SD Audrey O'Connor 21
5 CD Sabrina Harrison 32
25 CD/SD Przemyslaw Kaczka 23
6 SM Emilia Rzezniczak 30
11 SM Jade Isabelle 29
10 CM Lucas Côté 30
21 CM Zuzanna Kasperkiewicz 22
9 S Maria Kopczynska 30
12 S Amelia Tomaszewska 31


Rawdon Rovers F.C.
Location: Rawdon, Shelburne Township
Stadium: Sparks Park
Capacity: 4 700
Manager: Jason Schmid

22	GK	Keenan Hatcher	        27
2 SD Chris Kemp 30
7 SD/CD Zach Steinwascher 20
3 CD Ryan Jacobson 33
16 CD Catalina Salazar 26
25 SM Michael Hairston 36
20 CM/SM Bradford Rogers 29
30 CM Ty Koval 31
5 DCM Jermaine Beasley 30
8 S Jack Meyer 33
13 S Jennifer Tyrpak 28


Roxboro Timbers
Location: Roxboro, Canton de Catherine-du-Sud
Stadium: Parc de la Providence
Capacity: 4 400
Manager: Jay Olsen

24	GK	Cortland Sheppard	28
5 SD Hector Herrera 26
6 SD Alejandro Castillo 28
4 CD James Wickham 32
16 CD Cole Beckerman 27
22 SM Kevin Turner 32
8 CM Krzysztof Jopek 24
9 ACM Nico Olsen 23
10 CM Melanie Wright 30
11 CM/SM Emily Davis 29
14 S Florida Perez 32


KSZT Trzebiegoszcz
Location: Trzebiegoszcz, Kanton Pomorze
Stadium: Miejski Stadion Sportowy KSZT
Capacity: 12 511
Manager: Henryk Slaboszowski

1	GK	Leszek Walczak	        24
34 SD Konrad Sosnowski 24
3 CD/SD Aleksandra Skrzeszewska 22
5 CD Kacper Czerniejewicz 31
62 CD Kacper Makuszewski 30
77 SM Hanna Wozniakowska 27
7 SM Joanna Szewczuk 21
11 CM Zofia Krawczyk 23
17 CM Slawomir Przybys 31
6 S Karolina Przybylska 32
8 S Zuzanna Karpieszuk 21


Okocimski KS Wloszczowa
Location: Wloszczowa, Kanton Pomorze
Stadium: Stadion Urszula Skrynkowicz
Capacity: 4 200
Manager: Grzegorz Inzynski

80	GK	Liliana Dobrowolska	23
16 SD Justyna Grzelczak 34
18 SD Janusz Zywotko 34
4 CD Wojciech Kocznik 32
21 CD Wiktor Grodzicki 34
5 SM Dominika Daleszczyk 22
7 CM Malgorzata Potworowska 23
27 CM/SM Anastazja Szczepkowska 21
88 CM Przemyslaw Kaminski 23
6 S Bartosz Wisniewski 24
10 S Tomasz Bancewicz 25


Real Yamaska
Location: Yamaska, Canton de Haute-Yamaska
Stadium: Stade Chevrefils
Capacity: 6 000
Manager: Pascale Moulin

22	GK	Angelika Wiszniowska	32
5 SD Youssouf Amadou 29
2 CD Kévin Bourgoin 31
33 CD Javier Velasquez 29
10 SM Maxence Crête 32
19 SM Jean-Kévin Raby 32
6 CM Maxence O'Connor 26
8 CM Bartosz Swierczewski 32
25 CM Marc Lopez 31
9 S Fernando Llamas 36
14 S Luis 29


Pogon Zdzieszowice
Location: Zdzieszowice, Kanton Pomorze
Stadium: Stadion Boguslaw Szukielowicz
Capacity: 4 200
Manager: Ryszard Borkowski

1	GK	Wladyslaw Kazmierczak	22
2 SD Bartosz Michalczyk 24
44 SD Zygmunt Rozanski 28
5 CD Radoslaw Janiszewski 23
26 CD Tomasz Borkowski 32
83 CD Kamil Krychowiak 21
27 SM Wojciech Szyndrowski 31
6 CM Radoslaw Leszczynski 22
11 CM Sebastian Kazimierczak 23
17 CM Mieczyslaw Moskalewicz 25
9 S Vytautas Kazlauskas 33


Top 5 most likely to be promoted

1. Racing Club de Prévost
2. U.S. Papineauville
3. KSZT Trzebiegoszcz
4. Impact de Jacques-Cartier
5. Kaszubia Ostroszowice

Top 5 worst teams

1. Rawdon Rovers F.C.
2. Sporting Port O'Connor
3. Zawisza Krzyz Wielkokaszubski
4. NK Inter Krstinja
5. Okocimski KS Wloszczowa
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Jul 17, 2019 8:15 pm

Coupe Septentrionale III - 2023-24

Past champions

Season     Club                    Cup Championships
2021-22 En Avant Prévost 1
2022-23 KS Ursus Trzeszczyn 1


Here's the 32 clubs entering in the 2023-24 season in alphabetical order:

A.S. Baie-Sainte-Catherine
El Perro United F.C.
Dynamo de Jacques-Cartier
Impact de Jacques-Cartier
F.C. Kamouraska
NK Inter Krstinja
KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow
Zawisza Krzyz Wielkokaszubski
NK Lokomotiva Kukljica
Longueuil Wanderers F.C.
Kaszubia Ostroszowice
Gornik Ostrzeszow
U.S. Oujé-Bougoumou
U.S. Papineauville
NK Rudar Podvolovljek
Sporting Port O'Connor
C.S. Portneuf-sur-Mer
En avant Prévost
Racing Club de Prévost
Rawdon Rovers F.C.
Roxboro Timbers
Klub Turystow Rzodkiewnica
San Pedro Fire
Shelburne F.C.
ÉTK Szentgyörgyvölgy
KSZT Trzebiegoszcz
Szczakowianka Trzebiegoszcz
KS Ursus Trzeszczyn
DNK Hajduk Vukosavljevica
Okocimski KS Wloszczowa
Real Yamaska
Pogon Zdzieszowice


1st round results

Games were played on tuesday october 10th 2023 and wednesday october 11th 2023.
Winner in bold.

Roxboro Timbers U.S. Papineauville 3 2
Longueuil Wanderers F.C. Racing Club de Prévost 3 1
U.S. Oujé-Bougoumou El Perro United F.C. 2 1
Shelburne F.C. DNK Hajduk Vukosavljevica 0 2
A.S. Baie-Sainte-Catherine Impact de Jacques-Cartier 3 0
Dynamo de Jacques-Cartier Szczakowianka Trzebiegoszcz 0 2
Real Yamaska KS Ursus Trzeszczyn 0 3
Okocimski KS Wloszczowa Kaszubia Ostroszowice 2 0
NK Rudar Podvolovljek San Pedro Fire 2 0
Gornik Ostrzeszow Rawdon Rovers F.C. 3 0
Klub Turystow Rzodkiewnica NK Inter Krstinja 4 0
KSZT Trzebiegoszcz F.C. Kamouraska 2 1
ÉTK Szentgyörgyvölgy C.S. Portneuf-sur-Mer 1 2
En avant Prévost KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow 3 0
NK Lokomotiva Kukljica Pogon Zdzieszowice 3 0
Zawisza Krzyz Wielkokaszubski Sporting Port O'Connor 1 0

A.S. Baie-Sainte-Catherine
Zawisza Krzyz Wielkokaszubski
NK Lokomotiva Kukljica
Longueuil Wanderers F.C.
Gornik Ostrzeszow
U.S. Oujé-Bougoumou
NK Rudar Podvolovljek
C.S. Portneuf-sur-Mer
En avant Prévost
Roxboro Timbers
Klub Turystow Rzodkiewnica
KSZT Trzebiegoszcz
Szczakowianka Trzebiegoszcz
KS Ursus Trzeszczyn
DNK Hajduk Vukosavljevica
Okocimski KS Wloszczowa


2nd round results

Games were played on tuesday november 14th 2023 and wednesday november 15th 2023.
Winner in bold.

Zawisza Krzyz Wielkokaszubski Longueuil Wanderers F.C. 0 1
Klub Turystow Rzodkiewnica A.S. Baie-Sainte-Catherine 2 0
Szczakowianka Trzebiegoszcz Roxboro Timbers 5 0
NK Rudar Podvolovljek En avant Prévost 1 2
DNK Hajduk Vukosavljevica KS Ursus Trzeszczyn 0 4
NK Lokomotiva Kukljica Okocimski KS Wloszczowa 3 1
KSZT Trzebiegoszcz Gornik Ostrzeszow 3 2
U.S. Oujé-Bougoumou C.S. Portneuf-sur-Mer 1 2

NK Lokomotiva Kukljica
Longueuil Wanderers F.C.
C.S. Portneuf-sur-Mer
En avant Prévost
Klub Turystow Rzodkiewnica
KSZT Trzebiegoszcz
Szczakowianka Trzebiegoszcz
KS Ursus Trzeszczyn


Quarterfinals

Games were played on tuesday december 19th 2023 and wednesday december 20th 2023.
Winner in bold.

Szczakowianka Trzebiegoszcz KSZT Trzebiegoszcz 2 0
KS Ursus Trzeszczyn NK Lokomotiva Kukljica 3 0
En avant Prévost Klub Turystow Rzodkiewnica 2 1
Longueuil Wanderers F.C. C.S. Portneuf-sur-Mer 3 1

2nd division club C.S. Portneuf-sur-Mer beat 1st division clubs in 1st and 2nd rounds. Then in the quarterfinals they lose against a 2nd division club.

Longueuil Wanderers F.C.
En avant Prévost
Szczakowianka Trzebiegoszcz
KS Ursus Trzeszczyn


Semifinals

Games were played on wednesday march 13th 2024.
Winner in bold.

KS Ursus Trzeszczyn Szczakowianka Trzebiegoszcz 1 0
Longueuil Wanderers F.C. En avant Prévost 3 4

Teams making the Coupe Septentrionale final

En avant Prévost
KS Ursus Trzeszczyn

Coupe Septentrionale III Final

Played on wednesday april 17th 2024 @ Stade NordAir, Ville Jacques-Cartier, DC

En avant Prévost KS Ursus Trzeszczyn 1 0

Goalscorer: Wlodzimierz Ryczkowski (63rd minute)


The Coupe Septentrionale III winner is En avant Prévost who will represent Terre Septentrionale at the Cygnus Cup!
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Thu Jul 18, 2019 2:44 pm

Première Ligue Septentrionale

2023-24 season

Image

Champions Cup: KS Ursus Trzeszczyn
Globe Cup: Szczakowianka Trzebiegoszcz ; En avant Prévost ; KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow
Cygnus Cup: En avant Prévost

Relegated: U.S. Oujé-Bougoumou ; NK Rudar Podvolovljek

Première Ligue Awards:

Dog boot (most goal scored): Fryderyka Cwierczakiewiczowa (Gornik Ostrzeszow) (22 goals)
Dog ball (player of the year): Yannick Ksiezniakiewicz (Szczakowianka Trzebiegoszcz) (10 goals 18 assists)
Dog glove (goalkeeper of the year): Bartlomiej Kasprzak (KS Ursus Trzeszczyn) (22 clean sheets)
Best U-21 player: Sandrine Fontaine (Dynamo de Jacques-Cartier) (7 goals 12 assists)
Manager of the year: Hector St-Pierre (A.S. Baie-Sainte-Catherine)

Championnat Septentrional

2023-24 season

Image

SBCC: Racing Club de Prévost ; U.S. Papineauville ; KSZT Trzebiegoszcz
Promoted to PLS: Racing Club de Prévost ; U.S. Papineauville

No relegation to a bottom league.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Sun Jul 21, 2019 3:29 pm

Association Septentrionale de Basketball (ASB) 2023-24 season preview

Seasons

Season	   Champion	                        Runner up
2020-21 Szentgyörgyvölgy Timberwolves Shelburne BayHawks
2021-22 Grizzlies de Jacques-Cartier Jazz de Jacques-Cartier
2022-23 Shelburne BayHawks Rzodkiewnica Bucks


Champions & 2nd place

Club                           Champions   2nd Place   Winning Years
Szentgyörgyvölgy Timberwolves 1 0 2021
Grizzlies de Jacques-Cartier 1 0 2022
Shelburne BayHawks 1 1 2023
Jazz de Jacques-Cartier 0 1
Rzodkiewnica Bucks 0 1


El Perro Red Claws

Location: El Perro, TX
Arena: Gourmet Recipes Arena
Capacity: 16 110
LBD affiliate: Beach City Red Claws
Starting V: Breanna Wilcox (C), Luca Stojsavljević (SF), Camden Williford-Hillary (PF), TyQuaylon Stokes (SG), Shaquillo Cockfield (PG)

Kukljica Warriors

Location: Kukljica, DA
Arena: NordSoft Arena
Capacity: 13 846
LBD affiliate: Podvolovljek Suns
Starting V: Luca Vrdoljak (C), Aleksandar Zahiragic (SF), Dwayne Redding (PF), I'liyah Coleman (SG), Jalen Foxen (PG)

Grizzlies de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Arena: Forum de Longueuil
Capacity: 18 926
LBD affiliate: Pélicans d'Oujé-Bougoumou
Starting V: Martin Landry (C), Tina McCoughtry (SF), Sandra Cakic (PF), Tonysha Parson-Clarke (SG), Zuzanna Olszewska (PG)

Jazz de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Arena: Aréna SécuriPro
Capacity: 11 193
LBD affiliate: Cavaliers de Prévost
Starting V: Russ Babbitt (C), Tamika Kidd-Gilchrist (SF), Wesley McKennon (PF), Rodrigue Bouteille (SG), Jessica Hough (PG)

Rzodkiewnica Bucks

Location: Rzodkiewnica, KZ
Arena: Hala Sportowa Zbaszyn
Capacity: 10 000
LBD affiliate: Ursus Trzeszczyn
Starting V: Keisha Parker (C), Bobby McFadden (SF), Artavious McKnight (PF), Maryssa Peters (SG), Camille Dubois (PG)

Shelburne BayHawks

Location: Shelburne, SH
Arena: Shelburne Insurance Arena
Capacity: 13 500
LBD affiliate: Roxboro Skyhawks
Starting V: Morris Robinson Jr. (C), Chantrelle McGee (SF), O.J. Parker (PF), Shabazz Christmas (SG), Michelle Cousins (PG)

Szentgyörgyvölgy Timberwolves

Location: Szentgyörgyvölgy, BA
Arena: NordMart SportCentrum
Capacity: 13 000
LBD affiliate: Ostrzeszow Timberwolves
Starting V: Chelsea Perkins (C), Lukasz Kikowski (SF), Brittany Knight (PF), LaToya Hawkins-Kimbrough (SG), Reggie Thomas (PG)

Szczakowianka Trzebiegoszcz

Location: Trzebiegoszcz, PO
Arena: Hala Lodowa Olbrzymi Pies
Capacity: 17 562
LBD affiliate: Naprzod Krzczonow
Starting V: Zeljko Babic (C), Urban Grdagolnik (SF), Kacper Karnowski (PF), Marqueese Nichols-Garcia (SG), Sandrine Gruszczynski (PG)
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Mon Jul 22, 2019 2:46 pm

Ligue Septentrionale de Hockey (LSH) 2023-24 preview

Seasons

Season	   Champion	           Runner up
2020-21 Naprzod Krzczonow Loups de Jacques-Cartier
2021-22 Naprzod Krzczonow Jokers de Jacques-Cartier*
2022-23 Naprzod Krzczonow Trzebiegoszcz Bears


Champions and 2nd place

Club                    Champions   2nd Place     Winning Years
Naprzod Krzczonow 3 0 2021, 2022, 2023
Loups de Jacques-Cartier 0 1
Jokers de Jacques-Cartier* 0 1
Trzebiegoszcz Bears 0 1


* Team folded prior to the 2023-24 season.

2023-24 Teams

Éclairs de Baie-Sainte-Catherine

Location: Baie-Sainte-Catherine, CH
Arena: Palais des glaces de Baie-Sainte-Catherine
Capacity: 12 920
LHCN affiliate: Blizzard de Portneuf-sur-Mer
Head Coach: Nathaly Perron

Top Line
38	C	Tommy Cholette	        25
78 LW Urszula Kupczak 22
91 RW Günther Schützenauer 21
7 LD Taylor Corcoran 30
2 RD Nico Nantel 25


2nd line
19	C	Grzegorz Kurowski	25
8 LW Zygfryd Zurkowski 19
16 RW Wlodzimierz Juszczak 24
6 LD Remigiusz Kicinski 31
3 RD Tanner Davidson 26


Goalkeeper
31	G	Maxime Hudon	        25


Naprzod Krzczonow

Location: Krzczonow, MA
Arena: Hala Olivia w Krzczonowu
Capacity: 16 151
LHCN affiliate: Naprzod Zdzieszowice
Head Coach: Nadia Komorowska

Top Line
81	C	Czeslaw Niemczynowicz	33
16 LW Emilia Zyskowska 30
17 RW Melania Zyskowska 30
3 LD Czeslaw Szerszenowicz 26
23 RD Krzysztof Klepczynski 28


2nd Line
11	C	Virginie Woodbury	25
97 LW Wlodzimierz Ojrzynski 26
28 RW Sebastian Kucharzewski 31
7 LD Kazimierz Szukielowicz 22
22 RD Arkadiusz Wawrzyczek 24


Goalkeeper
35	G	Natalia Mroczkowska	25


Kukljica Grizzlies

Location: Kukljica, DA
Arena: Dom Sportova Dragomir Krofne
Capacity: 14 000
LHCN affiliate: Vukosavljevica Grizzlies
Head Coach: Georges Grondin

Top Line
77	C	Karolina Strzyzowska	21
25 LW Walter McManus 22
47 RW Natasza Tarczynska 31
44 LD Elizabeth Yamamoto 20
2 RD Keaton Brind'Amour 22


2nd Line
11	C	Angelika Bartkiewicz	30
17 LW Katarzyna Sosnowska 31
27 RW/LW Krzysztof Topolski 25
15 LD Pierre-Marc Verreault 34
90 RD Sophie Aubé-Bernier 29


Goalkeeper
1	G	Jennifer Ciccarelli	29


Loups de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Arena: Centre Asselin
Capacity: 16 692
LHCN affiliate: Prédateurs de Jacques-Cartier
Head Coach: Olivier Cloutier

Top Line
91	C	Pierre-Marc Carbonneau	28
15 LW Antoine Lusignan 29
82 RW Slawomir Zawistowski 31
4 D Hugo Croisetière 27
44 D Samuel Choquette 33


2nd Line
11	C	Max Prieur	        32
26 LW Dominic Houle 31
68 RW Julien Jalbert 26
6 LD Kazimierz Dzieduszynski 28
22 RD Tyffany Knoepke 21


Goalkeeper
69	G	Fred Bernard	        23


Catherinois de Longueuil

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Arena: Forum de Longueuil
Capacity: 18 926
LHCN affiliate: Barracuda de Sainte-Julie
Head Coach: Jacinthe Desgagné

Top Line
21	C	Olivier Jolin	        30
25 LW Conor Fleury 20
18 RW Anna Buczkowska 30
7 LD Czeslaw Luszczyszyn 21
13 RD Przemyslaw Ciarkowski 32


2nd Line
19	C	Kristina Jarvis-Lanouette 25
63 LW Pierre-Antoine Zajkowski 29
17 RW Adrianna Krzykowska 30
32 LD Jared Meyer 34
5 RD Devin Kerfoot 31


Goalkeeper
30	G	Milosz Wisniewski	25


Ostroszowice Moose

Location: Ostroszowice, CA
Arena: Hala Sportowo Polnocna Telekom
Capacity: 11 075
LHCN affiliate: Krzyz Wielkokaszubski Moose
Head Coach: Wojciech Kubicki


Top Line
25	C/LW	Natasza Krupa	        23
20 LW Patrycja Krupa 29
93 RW Angelika Dlugajczyk 29
8 LD Pierre-Olivier Morand-Belzile 20
27 RD Kacper Kozlowski 25


2nd Line
16	C	Emil Olczyk	        22
9 LW Krzysztof Pietrczak 31
12 RW/C Maxime Durandeau 21
72 LD Keegan Rey 22
4 D Radoslaw Klepczynski 33


Goalkeeper
97	GK	Zuzanna Grzeskowiak	21


Nordiques d'Oujé-Bougoumou

Location: Oujé-Bougoumou, CN
Arena: Colisée d'Oujé-Bougoumou
Capacity: 15 000
LHCN affiliate: Avalanche de Val-des-Lacs
Head Coach: Alain Lejeune


Top Line
14	C	Zdzislaw Przybylski	32
20 LW Anton Szczesny 24
11 RW Frédérique Brassard 29
84 LD Kevin Hackett-Jubinville 25
77 RD Guillaume Séraphin 21


2nd Line
10	C	Alyssa Lopez	        27
92 LW/C Marc-Olivier Charlebois 22
18 RW Marian Szczesny 28
33 LD Zuzanna Strzelecki 23
6 RD Philip Grégoire 32


Goalkeeper
35	G	Mélanie Coutu-Godbout	31


Podvolovljek IceDogs

Location: Podvolovljek, KR
Arena: Deschamps Ice Stadium
Capacity: 12 100
LHCN affiliate: Beach City IceDogs
Head Coach: Jean-Jacques Montpetit


Top Line
22	C	Éric Hamelin	        24
74 LW Wlodzimierz Puck 21
7 RW Nicolas Guertin 25
5 LD Jarrod Cameron 21
24 RD Urszula Zolnierczyk 20


2nd Line
91	C	Janusz Skrowonski	32
17 LW Sophie Fredette 30
13 RW Zachary Korczowski 22
27 LD Wojciech Okuniewicz 34
81 RD Zan Luka Potocnik 22


Goalkeeper
1	G	Mieczyslaw Jedrzejewski	30


Port O'Connor IceHogs

Location: Port O'Connor, TX
Arena: Northern Bank Center
Capacity: 12 000
LHCN affiliate: El Perro Growlers
Head Coach: Urszula Wieczorkowski


Top Line
26	C	Peter Szczesny	        26
25 LW Zuzanna Skrynkowicz 26
66 RW Kasandra Wojcinowicz 22
87 LD Joanna Katarzynska-Goj 21
23 RD Wlodzimierz Wawrzynkiewicz 23


2nd Line
6	C	Kazimierz Blaszczyk	23
65 LW Isabelle Cusson 30
83 RW Alexandre Victor 33
6 RD Julien Taschereau 30
49 RD Agnieszka Walaszek 31


Goalkeeper
99	G	Raphaël Nicolas	        27


Éperviers noirs de Prévost

Location: Prévost, CN
Arena: Centre NordAir
Capacity: 14 750
LHCN affiliate: Éperviers noirs de Kamouraska
Head Coach: Michel Picotte


Top Line
81	C	Stanislaw Mikita	28
29 LW Frédérique Lainé 27
93 RW Przemyslaw Szczechowicz 24
7 LD Emir Hadžihasanović 20
2 RD John O'keefe 31


2nd Line
88	C/RW	Jakub Ryczkowski	22
9 LW Jennifer McKernan 28
15 RW Olivia Johnston 31
4 LD Jessica Chèvrefils-Hansen 19
55 RD Grzegorz Wisniewski 22


Goalkeeper
35	G	Hunter Castleman	21


Roxboro Checkers

Location: Roxboro, CS
Arena: Centre Poulet Frit Charlevoix / Charlevoix Fried Chicken Center
Capacity: 12 000
LHCN affiliate: Baie-Verte Icemen
Head Coach: Martine Taillon


Top Line
19	C	Weronika Szczypka	30
88 LW Zofia Stepniewska 32
16 RW Arkadiusz Krzynowek 27
33 LD Thomas Frigon 26
8 RD Krzysztof Kotarzewski 20


2nd Line
61	C	Lucas Huot	        21
89 LW/RW Fryderyka Krzyszczyk 18
26 RW/LW Cam Nickerson 32
3 LD Michal Piotrowksi 24
36 RD Kacper Wolanin 23


Goalkeeper
32	G	Kevin MacIsaac	        22


North Stars Rzodkiewnica

Location: Rzodkiewnica, KZ
Arena: LOT Center
Capacity: 13 349
LHCN affiliate: Pingouins de Papineauville
Head Coach: Andrzej Rzezniczek


Top Line
21	C	Mason Kellenberger	21
92 LW/C Maria Krzczuk 23
77 RW Katarzyna Matuszczyk 30
15 LD Radoslaw Oleszczynski 23
2 D Wlodzimierz Michniewicz 31


2nd Line
74	C	Zofia Spiaczka	        29
17 LW/RW Wojtek Oczkowski 20
13 RW/LW Radoslaw Nowotka 23
33 D Slawomir Sierczynski 32
27 RD Krzysztof Komornicki 21


Goalkeeper
30	G	Czeslaw Malarczyk	32


Shelburne Whalers

Location: Shelburne, SH
Arena: Shelburne Civic Center
Capacity: 12 300
LHCN affiliate: Rawdon Admirals
Head Coach: Nick Vanderklok


Top Line
91	C	Malgorzata Niemczynowicz 24
88 LW Vincent Aspirot 27
23 RW Grace Buckley 29
6 LD Melanie Bear 22
2 RD Stanislaw Wojciechowski 31


2nd Line
19	C	Carson Steinhauser	30
16 LW/RW Arkadiusz Jakubowski 24
11 RW Hugo-Pierre Turcotte 20
4 LD Frédérik Grondin 29
7 RD Molly McKenna 26


Goalkeeper
1	G	Kendra Orzechowski	27


Trzebiegoszcz Bears

Location: Trzebiegoszcz, PO
Arena: Hala Lodowa Olbrzymi Pies
Capacity: 17 562
LHCN affiliate: Orlik Trzebiegoszcz
Head Coach: Wlodzimierz Kostrzewski


Top Line
13	C	Pierre Sanschagrin	30
90 LW Arkadiusz Zlomanczuk 32
16 RW Hunter McGuire 32
89 LD Nico Villemaire 29
3 RD Tommy Hansen 31


2nd Line
88	C	Virginie Ostiguy	32
20 LW Zdzislaw Szczepaniak 29
91 RW Kamil Taraszkiewicz 23
55 LD Krzysztof Szczoczarz 30
79 RD Branko Komljenovic 25


Goalkeeper
25	G	Grzegorz Grzegorczyk	33


Stoczniowiec Trzeszczyn

Location: Trzeszczyn, LU
Arena: Spodek [Wojewodzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Trzczeszynski]
Capacity: 15 321
LHCN affiliate: Gornik Ostrzeszow
Head Coach: Wojciech Wojciechowski


Top Line
89	C	Zdzislaw Piotrowski	23
23 LW Dominik Jaroszewski 30
16 RW Marie-Lou Fredette 30
3 LD Szymon Krzysztalowicz 32
4 RD Patrick Aubuchon 31


2nd Line
90	C	Elisabeth Franczak	31
62 LW Lucas Jolin 29
87 RW Przemyslaw Zarotynski 20
28 LD Marie-Lou Frappier 24
13 RD Tomasz Kwasniewski 33


Goalkeeper
34	G	Émile Vertefeuille	22


Yamaska Swamp Rabbits

Location: Yamaska, HY
Arena: Aréna Hétu
Capacity: 15 181
LHCN affiliate: Szentgyörgyvölgy Swamp Rabbits
Head Coach: Denis Boisvert


Top Line
19	C	Jennifer "Jenny Hockey" Gaudreault 20
15 LW Michaël Lambert 23
97 RW Émile Sansoucy 30
86 LD Kévin Beauregard 22
93 RD Zoran Osmancevic 27


2nd Line
8	C	Wlodzimierz Blaszczyk	25
7 LW Martin Moller 31
68 RW Ladislav Papa 21
12 LD Przemyslaw Kotarzewski 24
13 RD Zbigniew Werenski 23


Goalkeeper
33	G	Nico Eggenberger	21


Top 5 teams

1. Naprzod Krzczonow
2. Trzebiegoszcz Bears
3. Loups de Jacques-Cartier
4. Port O'Connor IceHogs
5. Yamaska Swamp Rabbits

Worst 5 teams

1. Ostroszowice Moose
2. Roxboro Checkers
3. Catherinois de Longueuil
4. Podvolovljek IceDogs
5. Éclairs de Baie-Sainte-Catherine
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Jul 24, 2019 11:00 am

Ligue Septentrionale de Rugby à 15 (LSR) (rugby union) 2024 preview

Seasons

Seasons	   Champion	                Runner up	        
2020-21 Budowlani Trzebiegoszcz Marriot's Rugby Club
2021-22 Marriot's Rugby Club Budowlani Trzebiegoszcz
2022-23 U.S. Oujé-Bougoumou Budowlani Trzebiegoszcz


Champions

Club                    Winner    Runner Up     Winning Year
Budowlani Trzebiegoszcz 1 2 2021
Marriot's Rugby Club 1 1 2022
U.S. Oujé-Bougoumou 1 0 2023


Kukljica Bears

Location: Kukljica, DA
Stadium: Stadion Antunovic
Capacity: 5 000
Top 3 players: Nicolas Lazare (L.Prop), Julien Legris (Lock), Olivia Harris (Scrum Half)

Stade septentrional de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Stadium: Stade municipal de Jacques-Cartier
Capacity: 12 400
Top 3 players: Renaldo van der Westhuizen (T.Prop), Sandrine Courtois (Scrum Half), Mélanie Peyronnet (Right Wing)

Marriot's Rugby Club

Location: Rawdon, SH
Stadium: Gordon Rugby Ground
Capacity: 6 700
Top 3 players: Felicia MacLeod (Fly Half), Guillaume Robertshaw (Left Wing), Luke Chisholm (Hooker)

U.S. Oujé-Bougoumou

Location: Oujé-Bougoumou, CN
Stadium: Stade Aimé-Girard
Capacity: 5 500
Top 3 players: Jack Banahan (Outs. Center), Alexandre Michaud (Right Wing), Ricky Voisine (Flanker)

Port O'Connor Saints

Location: Port O'Connor, TX
Stadium: Frampton's Gardens
Capacity: 5 000
Top 3 players: Krzysztof Szerszenowicz (Lock), Alex Wolfe-Homer (Lock), Katie Gilmour (Ins. Center)

Racing 92 de Prévost

Location: Prévost, CN
Stadium: Parc du Racing 92
Capacity: 2 500
Top 3 players: Laurence Corrriveau (Ins. Center), Olivier Fleming (Lock), Finn MacArthur (Left Wing)

Rzodkiewnica Warriors

Location: Rzodkiewnica, KZ
Stadium: Stadion Siwinski
Capacity: 2 000
Top 3 players: George Thompstone (Flanker), Kamil Stelegowski (Scrum Half), Cam Wooldridge (Fly half)

Budowlani Trzebiegoszcz

Location: Trzebiegoszcz, PO
Stadium: Stadion ul. Wolczanska
Capacity: 6 000
Top 3 players: Grzegorz Kacprzak-Niedzwiecki (Scrum Half), Fryderyka Kozlowska (L. Prop), Arkadiusz Prusinowski (Outs. Center)

RzKS Juvenia Trzeszczyn

Location: Trzeszczyn, LU
Stadium: Stadion Juvenia
Capacity: 3 000
Top 3 players: Przemyslaw Kusznierewicz-Klepacka (Fullback), Emily Hunt (Right Wing), Sophia Muller (Scrum Half)

Abénakis de Yamaska

Location: Yamaska, HY
Stadium: Stade Édouard-Vallée
Capacity: 6 000
Top 3 players: Raphaël Connelly (Flanker), April O'Toole (Scrum Half), Olivia Dubois (Outs. Center Half)

In Terre Septentrionale, rugby league and sevens will be played later.
Last edited by Terre Septentrionale on Wed Jul 24, 2019 11:00 am, edited 1 time in total.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Jul 24, 2019 8:09 pm

Association Septentrionale de Basketball 2023-24 season results


Note: LeagueSimulator.eu only allows two round robin leagues, and when you have a basketball league with only 8 clubs, they play 14 games. Well, I decided that it will be the first half of the season, totally ignored the playoffs on league simulator and scorinated another season which is the 2nd half. Then there's the playoffs, but teams who made the playoffs in the 2nd half and overall aren't the same, so I have to edit team names and strenght according to the overall table...

1st half

Team 	                        Points 	Played 	Won 	Lost 	+-
El Perro Red Claws 18 14 9 5 84
Shelburne BayHawks 18 14 9 5 75
Jazz de Jacques-Cartier 14 14 7 7 37
Szczakowianka Trzebiegoszcz 14 14 7 7 -4
Szentgyörgyvölgy Timberwolves 14 14 7 7 -8
Kukljica Warriors 14 14 7 7 -52
Rzodkiewnica Bucks 10 14 5 9 -53
Grizzlies de Jacques-Cartier 10 14 5 9 -79


2nd half

Team 	                        Points 	Played 	Won 	Lost 	+-
Szentgyörgyvölgy Timberwolves 24 14 12 2 89
Szczakowianka Trzebiegoszcz 18 14 9 5 51
Shelburne BayHawks 16 14 8 6 -5
Rzodkiewnica Bucks 14 14 7 7 12
Jazz de Jacques-Cartier 14 14 7 7 8
El Perro Red Claws 12 14 6 8 30
Grizzlies de Jacques-Cartier 8 14 4 10 -123
Kukljica Warriors 6 14 3 11 -62


Overall (calculated manually, hope there's no mistake). Top 4 makes the playoffs.

Team 	                        Points 	Played 	Won 	Lost 	+-
Szentgyörgyvölgy Timberwolves 38 28 19 9 81
Shelburne BayHawks 34 28 17 11 70
Szczakowianka Trzebiegoszcz 32 28 16 12 47
El Perro Red Claws 30 28 15 13 114

Jazz de Jacques-Cartier 28 28 14 14 45
Rzodkiewnica Bucks 24 28 12 16 -41
Kukljica Warriors 20 28 10 18 -114
Grizzlies de Jacques-Cartier 18 28 9 19 -202


For the playoffs Rzodkiewnica becomes El Perro. Szentgyorgy stays the same. Shelburne and Szczakowianka are interchanged.

Semi Finals

Szentgyörgyvölgy Timberwolves El Perro Red Claws 72 67
Szentgyörgyvölgy Timberwolves El Perro Red Claws 79 67
El Perro Red Claws Szentgyörgyvölgy Timberwolves 88 86
El Perro Red Claws Szentgyörgyvölgy Timberwolves 97 68
Szentgyörgyvölgy Timberwolves El Perro Red Claws 77 61

Szentgyörgyvölgy Timberwolves wins the series 3-2.

Shelburne BayHawks Szczakowianka Trzebiegoszcz 82 84
Shelburne BayHawks Szczakowianka Trzebiegoszcz 85 78
Szczakowianka Trzebiegoszcz Shelburne BayHawks 67 78
Szczakowianka Trzebiegoszcz Shelburne BayHawks 73 66
Shelburne BayHawks Szczakowianka Trzebiegoszcz 81 74

Shelburne BayHawks wins the series 3-2.

ASB Final

Szentgyörgyvölgy Timberwolves Shelburne BayHawks 66 71
Szentgyörgyvölgy Timberwolves Shelburne BayHawks 70 53
Shelburne BayHawks Szentgyörgyvölgy Timberwolves 79 53
Shelburne BayHawks Szentgyörgyvölgy Timberwolves 59 67
Szentgyörgyvölgy Timberwolves Shelburne BayHawks 68 65

Szentgyörgyvölgy Timberwolves wins the ASB Final 3-2.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Sat Jul 27, 2019 12:00 pm

Ligue Septentrionale de Hockey (LSH) 2023-24 season results

Team 	                        Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	GF 	GC
Naprzod Krzczonow 52 30 26 0 4 126 35
Trzebiegoszcz Bears 51 30 25 1 4 117 40
Port O'Connor IceHogs 46 30 22 2 6 98 52
Loups de Jacques-Cartier 39 30 18 3 9 98 67
Yamaska Swamp Rabbits 38 30 17 4 9 74 42
Kukljica Grizzlies 32 30 13 6 11 68 54
Shelburne Whalers 28 30 10 8 12 69 81
Éclairs de Baie-Sainte-Catherine 27 30 11 5 14 64 71

Stoczniowiec Trzeszczyn 27 30 12 3 15 64 88
Nordiques d'Oujé-Bougoumou 26 30 12 2 16 78 83
North Stars Rzodkiewnica 24 30 10 4 16 63 82
Éperviers noirs de Prévost 23 30 7 9 14 73 81
Podvolovljek IceDogs 20 30 7 6 17 66 104
Roxboro Checkers 18 30 8 2 20 51 108
Ostroszowice Moose 16 30 7 2 21 52 115
Catherinois de Longueuil 13 30 6 1 23 55 113


Unlike basketball, I don't have a 1st half and 2nd half. I go with 30 games played, which isn't a lot. Top 8 teams made the playoffs (best of 3). Le Club de hockey Catherinois de Longueuil will have the 1st overall pick in the next draft!

Quarterfinals

Naprzod Krzczonow Éclairs de Baie-Sainte-Catherine 5 1
Naprzod Krzczonow Éclairs de Baie-Sainte-Catherine 6 2
Éclairs de Baie-Sainte-Catherine Naprzod Krzczonow 0 5

Naprzod Krzczonow wins the series 3-0.

Trzebiegoszcz Bears Shelburne Whalers 4 2
Trzebiegoszcz Bears Shelburne Whalers 1 2
Shelburne Whalers Trzebiegoszcz Bears 2 1
Shelburne Whalers Trzebiegoszcz Bears 3 2

Shelburne Whalers wins the series 3-1. A little surprise here.

Port O'Connor IceHogs Kukljica Grizzlies 1 2
Port O'Connor IceHogs Kukljica Grizzlies 3 0
Kukljica Grizzlies Port O'Connor IceHogs 2 4
Kukljica Grizzlies Port O'Connor IceHogs 2 1
Port O'Connor IceHogs Kukljica Grizzlies 3 0

Port O'Connor IceHogs wins the series 3-2.

Loups de Jacques-Cartier Yamaska Swamp Rabbits 3 0
Loups de Jacques-Cartier Yamaska Swamp Rabbits 2 1
Yamaska Swamp Rabbits Loups de Jacques-Cartier 3 2
Yamaska Swamp Rabbits Loups de Jacques-Cartier 2 3

Loups de Jacques-Cartier wins the series 3-1.

Semi Finals

Naprzod Krzczonow Loups de Jacques-Cartier 5 3
Naprzod Krzczonow Loups de Jacques-Cartier 5 2
Loups de Jacques-Cartier Naprzod Krzczonow 1 2

Naprzod Krzczonow wins the series 3-0.

Port O'Connor IceHogs Shelburne Whalers 1 2
Port O'Connor IceHogs Shelburne Whalers 6 2
Shelburne Whalers Port O'Connor IceHogs 2 3
Shelburne Whalers Port O'Connor IceHogs 3 2
Port O'Connor IceHogs Shelburne Whalers 5 1

Port O'Connor IceHogs wins the series 3-2.

2024 Stanislawski Cup Finals!

Naprzod Krzczonow Port O'Connor IceHogs 5 1
Naprzod Krzczonow Port O'Connor IceHogs 5 1
Port O'Connor IceHogs Naprzod Krzczonow 2 3

Naprzod Krzczonow wins their 4th Stanislawski Cup!

LSH Awards

Théo Lussier Award (most outstanding player in the regular season as judged by the members of the LSH Players Association): Pierre Sanschagrin (Trzebiegoszcz Bears)

Johnny Morris Memorial Trophy (top defense player who demonstrates throughout the season the greatest all-round ability in the position): Krzysztof Klepczynski (Naprzod Krzczonow)

Kalkowski Memorial Trophy (player selected as the most proficient in his first year of competition in the LSH): Fryderyka Krzyszczyk (Roxboro Checkers)

Jaroslaw Adamczyk Award (LSH coach adjudged to have contributed the most to his team's success): Olivier Cloutier (Loups de Jacques-Cartier)

Wolski Trophy (LSH's goaltender who is adjudged to be the best at this position): Nico Eggenberger (Yamaska Swamp Rabbits)

Arsenault Memorial Trophy (awarded annually to the player judged most valuable to his team in the LSH: Pierre Sanschagrin (Trzebiegoszcz Bears)

Arthur Rossignol Trophy (awarded to the LSH player who leads the league in points at the end of the regular season): Pierre Sanschagrin (Trzebiegoszcz Bears)

Miroslaw Rykowski Trophy (awarded annually to the leading goal scorer in the LSH): Kasandra Wojcinowicz (Port O'Connor IceHogs)

Wilfred M. Joannette Trophy (given to the goaltender(s) having played a minimum of 20 games for the team with the fewest goals scored against it ... based on regular-season play): Natalia Mroczkowska (Naprzod Krzczonow)

Conrad Sigouin Trophy (awarded annually to the most valuable player (MVP) during the LSH's Stanislawski Cup playoffs): Melania Zyskowska (Naprzod Krzczonow)

President's Trophy (awarded to the team that finishes with the most points (i.e. best record) during the LSH regular season: Naprzod Krzczonow

Stanislawski Cup: Naprzod Krzczonow
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Tue Jul 30, 2019 7:07 pm

Ligue Septentrionale de Rugby à XV (LSR) 2023-24 season results

Rugby Union

Top 4 makes the playoffs
Team 	                Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	+- 	BP
Racing 92 de Prévost 58 18 14 0 4 161 2
Stade septentrional 56 18 13 0 5 190 4
Port O'Connor Saints 54 18 13 0 5 90 2
Marriot's Rugby Club 53 18 13 0 5 108 1

Budowlani Trzebiegoszcz 41 18 10 0 8 11 1
U.S. Oujé-Bougoumou 38 18 8 2 8 95 2
Rzodkiewnica Warriors 25 18 5 1 12 -106 3
Kukljica Bears 23 18 4 1 13 -132 5
RzKS Juvenia Trzeszczyn 17 18 4 0 14 -187 1
Abénakis de Yamaska 16 18 4 0 14 -230 0



Semi finals

Racing 92 de Prévost Marriot's Rugby Club 18 14
Stade septentrional Port O'Connor Saints 13 21

Final

Played at Stade municipal de Ville Jacques-Cartier (12 400 seats)

Racing 92 de Prévost Port O'Connor Saints 21 13

The 2023-24 LSR champions is Racing 92 de Prévost!

I have decided rugby union plays in spring and both rugby legue and 7s plays in fall, so they will be scorinated later.
Last edited by Terre Septentrionale on Tue Jul 30, 2019 7:08 pm, edited 1 time in total.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Thu Aug 01, 2019 10:31 am

Ligue Septentrionale de Crosse (LSC) 2023-24 season preview and results

Box Lacrosse

Saints de Baie-Sainte-Catherine

Location: Baie-Sainte-Catherine, CH
Home arena: Palais des glaces de Baie-Sainte-Catherine
Capacity: 12 920
Best Players: D Julie Béliveau, T Rowan McKinney, F Logan Ottawa

El Perro Knighthawks

Location: El Perro, TX
Home arena: Gourmet Recipes Arena
Capacity: 16 110
Best Players: F Carson Maloney, T Parker Johnston, D Tyler Pizzano

Krzczonow Thunder

Location: Krzczonow, MA
Home arena: Hala Widowiskowo-Sportowa
Capacity: 8 420
Best Players: T Mason O'Rourke, F Sarah Davis, D Chris Jennings

Rock de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Home arena: Centre Asselin
Capacity: 16 692
Best Players: GK Seth Matheson, F Jake Richards, F Kyle Richards

Bandits d'Oujé-Bougoumou

Location: Oujé-Bougoumou, CN
Home arena: Colisée d'Oujé-Bougoumou
Capacity: 15 000
Best Players: D Tyler Whiteeagle, GK Sean Cook, T Sharon Hidalgo

Shelburne Black Wolves

Location: Shelburne, SH
Home arena: Shelburne Civic Center
Capacity: 12 300
Best Players: D Keegan MacEachern, D Brandon Hanigan, F Alison Blackwolf

Trzebiegoszcz Seals

Location: Trzebiegoszcz, PO
Home arena: Stadion zimowy
Capacity: 10 500
Best Players: D/T Ryan Klein, T Ramon Nuñez, GK Sandrine Couturier

Raiders de Yamaska-Szentgyörgyvölgy

Location: Szentgyörgyvölgy, BA
Home arena: Catherinoise Jégcsarnok
Capacity: 11 215
Best Players: F Alyssa Smelker, GK Nick Bartkowski, D/T Zach Wilkins

Because Lacrosse isn't available in leaguesimulator.eu, I've scorinated this as a baseball league cuz baseball scores are the ones that look the most like lacrosse scores.

Team 	                                Won 	Lost 	Runs+-
Raiders de Yamaska-Szentgyörgyvölgy 13 1 46
Shelburne Black Wolves 8 6 19
Rock de Jacques-Cartier 7 7 11
Saints de Baie-Sainte-Catherine 6 8 5

Krzczonow Thunder 6 8 -10
El Perro Knighthawks 6 8 -14
Trzebiegoszcz Seals 6 8 -31
Bandits d'Oujé-Bougoumou 4 10 -26


Semi Finals

Raiders de Yamaska-Szentgyörgyvölgy Saints de Baie-Sainte-Catherine 0 1
Saints de Baie-Sainte-Catherine Raiders de Yamaska-Szentgyörgyvölgy 10 7

Saints de Baie-Sainte-Catherine wins the series 2-0.

Shelburne Black Wolves Rock de Jacques-Cartier 10 9
Rock de Jacques-Cartier Shelburne Black Wolves 5 2
Shelburne Black Wolves Rock de Jacques-Cartier 10 3

Shelburne Black Wolves wins the series 2-1

Final

Shelburne Black Wolves Saints de Baie-Sainte-Catherine 4 1
Saints de Baie-Sainte-Catherine Shelburne Black Wolves 10 7
Shelburne Black Wolves Saints de Baie-Sainte-Catherine 7 1

Shelburne Black Wolves is the Ligue Septentrionale de Crosse 2023-24 Champion!

I won't send this results to the domestic lacrosse thread, it was only to have a draft order for the entry draft. And this is box lacrosse scorinated as a baseball league.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Aug 07, 2019 4:31 pm

Tournoi des Patriotes 2024

Le tournoi des Patriotes is a domestic soccer tournament, world cup style with 4 groups of 4. The 16 teams are Terre Septentrionale's townships. Because I have 20 towships and a federal district, some will be coupled together for the tournament (leaguesimulator.eu doesn't allow a World Cup style tournament with 20 teams). Terre Septentrionale's regular season of soccer is played from September to december and from march to mai with teams playing a total of 30 games. Le tournoi des Patriotes is played from june to august simultaneously with the World Cup qualifications, so soccer players currently at the World Cup are excluded from the Tournoi des Patriotes.

For the 1st edition, teams have no rank and will be drawn randomly. (I'll edit them alphabetically in leaguesimulator.eu). For the next editions, teams will be drawn manually according to a rank, and I'll edit them into leaguesimulator based on groups that I made according to their rank.

For the first edition, the tournament will be hosted by the south-western townships.


Host stadiums:

Laszlo Kocsis Stadion
Szentgyörgyvölgy, Barania
22 579 seats
Hosting group A, Quarterfinal match, Final

Stadion Krapinska
Kukljica, Dalmatia
21 248 seats
Hosting group B, Quarterfinal match, Two semi final matches

Stadion Spinut
Vukosavljevica, Dalmatia
14 000 seats
Hosting group C, Quarterfinal match

Mestni stadion ob jezeru
Podvolovljek, Carniola
12 500 seats
Hosting group D, Quarterfinal match,

Group A

Shelburne
Mazovie
Catherine-Ouest
Dalmatie

Group B

Catherine du Nord
Lusatie-Silésie
Cachoubie
Texas

Group C

Kamouraska-Frontenac
Baranie
Carniole
Poméranie

Group D

Charlevoix-Nitassinan
Haute-Yamaska-Papineau
Catherine du sud
Montérégie-Jacques-Cartier

Results

Preliminary round

Matchday 1

Friday june 21st 2024
Catherine du Nord Cachoubie 2 1
Poméranie Carniole 2 0

Saturday june 22nd 2024
Texas Lusatie-Silésie 2 1
Charlevoix-Nitassinan Catherine du sud 1 2

Sunday june 23rd 2024
Shelburne Catherine-Ouest 0 1
Baranie Kamouraska-Frontenac 3 0
Haute-Yamaska-Papineau Montérégie-Jacques-Cartier 1 3

Monday june 24th 2024 (national holiday)
Dalmatie Mazovie 0 1

Matchday 2

Friday june 28th 2024
Carniole Baranie 0 3
Catherine du sud Haute-Yamaska-Papineau 4 1

Saturday june 29th 2024
Mazovie Shelburne 4 0
Cachoubie Texas 2 1
Kamouraska-Frontenac Poméranie 0 4

Sunday june 30th 2024
Catherine-Ouest Dalmatie 2 1
Lusatie-Silésie Catherine du Nord 1 1
Montérégie-Jacques-Cartier Charlevoix-Nitassinan 1 2

Matchday 3

Friday july 5th 2024
Kamouraska-Frontenac Carniole 3 1
Haute-Yamaska-Papineau Charlevoix-Nitassinan 0 1

Saturday july 6th 2024
Shelburne Dalmatie 0 4
Cachoubie Lusatie-Silésie 2 1
Montérégie-Jacques-Cartier Catherine du sud 3 2

Sunday july 7th 2024
Catherine-Ouest Mazovie 1 2
Catherine du Nord Texas 1 0
Baranie Poméranie 0 2

Standings

Group A
Team 	        Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	GF 	GC
Mazovie 9 3 3 0 0 7 1
Catherine-Ouest 6 3 2 0 1 4 3
Dalmatie 3 3 1 0 2 5 3
Shelburne 0 3 0 0 3 0 9


Group B
Team 	        Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	GF 	GC
Catherine du Nord 7 3 2 1 0 4 2
Cachoubie 6 3 2 0 1 5 4
Texas 3 3 1 0 2 3 4
Lusatie-Silésie 1 3 0 1 2 3 5


Group C
Team 	                Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	GF 	GC
Poméranie 9 3 3 0 0 8 0
Baranie 6 3 2 0 1 6 2
Kamouraska-Frontenac 3 3 1 0 2 3 8
Carniole 0 3 0 0 3 1 8


Group D
Team 	                Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	GF 	GC
Catherine du sud 6 3 2 0 1 8 5
Montérégie-Jacques-Cartier 6 3 2 0 1 7 5
Charlevoix-Nitassinan 6 3 2 0 1 4 3
Haute-Yamaska-Papineau 0 3 0 0 3 2 8


Quarter Finals

Saturday july 13th 2024
Mazovie Cachoubie 2 0
Poméranie Montérégie-Jacques-Cartier 2 2 AET 2 3 after penalty kicks

Sunday july 14th 2024
Catherine du Nord Catherine-Ouest 2 1
Catherine du sud Baranie 2 1

Semi Finals

Saturday july 20th 2024
Mazovie Montérégie-Jacques-Cartier 2 0

Sunday july 21st 2024
Catherine du Nord Catherine du sud 1 0


Tournoi des Patriotes Final

Sunday august 4th 2024 @ Laszlo Kocsis Stadion, Szentgyörgyvölgy, Barania

Mazovie Catherine du Nord 3 1

The Tournoi des Patriotes I champions are Mazovie!
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Thu Aug 08, 2019 2:50 pm

2024 Offseason

Association Football

60 new 16 years old players will be joining professional clubs' youth teams at the beginning of next season. Here's the top 20 according to Centrale Septentrionale de recrutement (CSR):

Pos     Player                  Age     Team                            Birthplace
S Gabriel Pinsonneault 16 En avant Prévost Val-des-Lacs, CN
SD Xavier Turgeon-McGee 16 Impact de Jacques-Cartier Ville Jacques-Cartier, DC
CM Urszula Więckowska 16 Kaszubia Ostroszowice Ostroszowice, CA
CD Kristóf Rácz-Takács 16 ÉTK Szentgyörgyvölgy Szentgyörgyvölgy, BA
SD Kristina Kovacevic 16 NK Lokomotiva Kukljica Port O'Connor, TX
SM Laurence Pellerin-Breton 16 C.S. Portneuf-sur-Mer Les Trois-Saults, CH
S Slawomir Blaszkowski 16 Pogon Zdzieszowice Wojkowice, PO
CM Trevor Enstrom 16 Shelburne F.C. Woodstock, SH
CD Nicolas Gariépy 16 ÉTK Szentgyörgyvölgy Les Trois-Saumons, HY
GK Arkadiusz Kaczmarczyk 16 KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow Krzczonow, MA
SM Kimberly Bellerose 16 Dynamo de Jacques-Cartier Sault-au-Récollet, MT
SM Rose-Marie Lafontaine 16 Dynamo de Jacques-Cartier Sainte-Julie, MT
S Katarina Joščak 16 DNK Hajduk Vukosavljevica Vukosavljevica, DA
CM Martyna Janiszewska 16 Szczakowianka Trzebiegoszcz Kuznica Zdzieszowicka, PO
SD Esteban Rodriguez 16 San Pedro Fire North San Pedro, TX
CM Natalia Krawczyk 16 Szczakowianka Trzebiegoszcz Trzebiegoszcz, PO
CD Cédrick Brouillette 16 DNK Hajduk Vukosavljevica Ville Jacques-Cartier, DC
CD Wojciech Kozlowski 16 KS Ursus Trzeszczyn Krzywcza, LU
SM Uroš Lipušček 16 NK Rudar Podvolovljek Krplivnik, KR
S Maude Lajoie-Rouleau 16 U.S. Papineauville L'Orignal, PA


Association Football

Here are the top 10 transfers during the off season. The amount of money is always undisclosed.

SD Zuzanna Trzeciakiewicz, 24 years old, transferred from Gornik Ostrzeszow to DNK Hajduk Vukosavljevica.
CM Vjekoslav Krklec, 21 years old, transferred from NK Inter Krstinja to En avant Prévost.
GK Vjekoslav Jakovljevic, 32 years old, transferred from En avant Prévost to DNK Hajduk Vukosavljevica.
SD Radoslaw Pietrzak, 30 years old, transferred from U.S. Oujé-Bougoumou to NK Lokomotiva Kukljica.
CM Grzegorz Hajdukiewicz, 18 years old, transferred from Gornik Ostrzeszow to KKS Wlokniarz 1925 Krzczonow.
GK Malgorzata Jakobczak, 24 years old, transferred from Gornik Ostrzeszow to Racing Club de Prévost.
CM Geneviève Weber, 32 years old, transferred from En avant Prévost to Impact de Jacques-Cartier.
SM Rose Bernier, 32 years old, transferred from En avant Prévost to Impact de Jacques-Cartier.
S Luka Crncevic, 31 years old, transferred from NK Lokomotiva Kukljica to NK Rudar Podvolovljek.
CM Érika Lussier, 28 years old, transferred from Racing Club de Prévost to Zawisza Krzyz Wielkokaszubski.

Association Football

The following players have been inducted to the Soccer Hall of Fame, located in Trzebiegoszcz, Pomerania

No inductees for 2024.

Association Football

As announced in a Newspaper article, NK Inter Krstinja was sold to a new ownership group and will move to the Ville Jacques-Cartier area. The new club will be renamed Club international de football Montérégie or Inter Montérégie CF for short. The club roster and the coach will stay the same.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Sat Aug 10, 2019 2:22 pm

Hockey

Welcome to the 2024 Ligue Septentrionale de Hockey (LSH) Entry Draft! The draft consists of 4 rounds but here is the 1st round only and these players are 18 years old:

Rank    LSH team                        Player                  Pos     College team                    Birthplace
1.1 Catherinois de Longueuil Roksana Nowakowska-Mikolajczyk RW Trzeszczyn Red Raiders Krzywcza, LU
1.2 Ostroszowice Moose Carter McIlrath RD Woodstock Badgers Mooseland, SH
1.3 Roxboro Checkers Przemyslaw Lyszczarczyk GK Karol Wojtyla Monks Szczebrzeszyn, MA
1.4 Podvolovljek IceDogs Gabriel St-Sauveur C Huskies d'Oujé-Bougoumou Oujé-Bougoumou, CN
1.5 Éperviers noirs de Prévost Wojciech Wasielewski LW Zdzieszowice Bearcats Zdzieszowice, PO
1.6 North Stars Rzodkiewnica Stephanie McGrath-Wright RD EPCC Greyhounds El Perro, TX
1.7 Roxboro Checkers Marc-Olivier Tremblay C Chevaliers de Jacques-Parizeau Côte-des-Neiges, MT
1.8 Stoczniowiec Trzeszczyn Franciszek Kierzkowski LW Rzodkiewnica Winterhawks Rzodkiewnica, KZ
1.9 Éclairs de Baie-Sainte-Catherine Jonathan Loiseau-Dalton LD Foreurs de Yamaska Rivière-Bleue, HY
1.10 Kukljica Grizzlies Branden Krushelnyski RW Foreurs de Yamaska Port Bolivar, TX
1.11 Yamaska Swamp Rabbits Zsofia Trencsényi LD Szentgyörgyvölgy Bears Hegyhatszentmarton, BA
1.12 Trzebiegoszcz Bears Ewelina Krukowska C Lech Walesa Governors Koszewnica, PO
1.13 Shelburne Whalers Keegan McFarland RW Shelburne Chanticleers Bear Cove, SH
1.14 Loups de Jacques-Cartier Joanna Szydlowska C Krzyz Wielkokaszubski Crusaders Dulkowszczyzna, CA
1.15 Port O'Connor IceHogs Caroline Chartrand LW Patriotes de Bernard-Landry Val-Joli, MT
1.16 Naprzod Krzczonow Krzysztof Kukuczka RW Wloszczowa Steelheads Skrzeszowice, PO


Hockey

Top 5 16 years old players who will be eligible for the 2026 entry draft

LD	Carl-Olivier Groleau-Pinard	L'Ascension-de-Notre-Seigneur, CH	Tigres de Portneuf-sur-Mer
LW Alex-Olivier Châteauneuf Saint-Louis-du-Ha! Ha!, KA Cataractes de Témiscouata-sur-le-Lac
C Agnieszka Straszyńska-Kowalik Krzyz Wielkokaszubski, CA Krzyz Wielkokaszubski Crusaders
RW Marie-Sarah Laplante-Deschamps Saint-Casimir, CN Géants de René-Lévesque
LW Radoslaw Wielkiewicz Trzeszczyn, LU Trzeszczyn Red Raiders


Hockey

Top 10 UFA signings during offseason:

GK Jennifer Ciccarelli, 30 years old, re-signed with Kukljica Grizzlies for 6 more years.
RW Slawomir Zawistowski, 32 years old, extended his contract with Loups de Jacques-Cartier for 3 more seasons.
RW Émile Sansoucy, 31 years old, re-signed with Yamaska Swamp Rabbits for 5 more seasons.
LW Lucas Jolin, 30 years old, left Stoczniowiec Trzeszczyn and signed a 6 years deal with with Loups de Jacques-Cartier.
LW Vincent Aspirot, 28 years old, extended his contract with Shelburne Whalers for 6 more years.
RD John O'keefe, 32 years old, left Éperviers noirs de Prévost and signed a 4 years contract with Loups de Jacques-Cartier.
RD Julien Taschereau, 31 years old, left Port O'Connor IceHogs and signed a 5 years deal with Éperviers noirs de Prévost.
LW Patrycja Krupa, 30 years old, left Ostroszowice Moose and signed a 5 years deal with Trzebiegoszcz Bears.
C Zbigniew Grzeszczyk, 30 years old, re-signed with Trzebiegoszcz Bears for 5 more seasons.
RD Anna Sylwestrzak, 27 years old, extended her contract with Shelburne Whalers for 6 more years.

Hockey

Trades

Roxboro Checkers traded LW Zofia Stepniewska to Nordiques d'Oujé-Bougoumou for Nordiques d'Oujé-Bougoumou's 1st round pick in 2024 and Nordiques d'Oujé-Bougoumou's 1st round pick in 2025.

Hockey

The following players have been inducted to the Hockey Hall of Fame, located in Ville Jacques-Cartier, DC

No inductees for 2024.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Thu Aug 15, 2019 7:51 pm

Association Septentrionale de Rugby à XIII 2024 season preview and results

OOC: In Terre Septentrionale timeline, the rugby league season is played in fall and it ends after the baseball season but because I want my teams in the champions league, it is scorinated now.

Seasons

Year	Champion	Runner up
2022 Krzczonow Rhinos El Perro Crusaders
2023 Shelburne Rovers U.S. Longueuil


Club                 Winner     Runner Up    Year
Krzczonow Rhinos 1 0 2022
Shelburne Rovers 1 0 2023
El Perro Crusaders 0 1
U.S. Longueuil 0 1


A.S. Baie-Sainte-Catherine

Location: Baie-Sainte-Catherine, CH
Stadium: Stade Alain-Dorval
Capacity: 5 000

El Perro Crusaders

Location: El Perro, TX
Stadium: O'Hara Park
Capacity: 4 000

Krzczonow Rhinos

Location: Krzczonow, MA
Stadium: Stadion Hajdukiewicz
Capacity: 2 500

U.S. Longueuil

Location: Ville Jacques-Cartier
Stadium: Stade Dumoulin
Capacity: 5 000

Shelburne Rovers

Location: Shelburne, SH
Stadium: Creighton Park
Capacity: 5 000

Szentgyörgyvölgy Wolves

Location: Szentgyörgyvölgy, BA
Stadium: Stadion Zoltan Horvat
Capacity: 1 500

2024 season

Top two makes the playoffs.

Team 	                Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	+- 	BP
Szentgyörgyvölgy Wolves 30 10 7 0 3 52 2
Shelburne Rovers 27 10 6 0 4 77 3

El Perro Crusaders 22 10 5 0 5 -22 2
A.S. Baie-Sainte-Catherine 22 10 5 0 5 -38 2
Krzczonow Rhinos 20 10 4 0 6 -28 4
U.S. Longueuil 16 10 3 0 7 -41 4


Final

Szentgyörgyvölgy Wolves Shelburne Rovers 21 27

Shelburne Rovers are the 2024 Association septentrionale de rugby à XIII champions!
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Aug 21, 2019 7:34 pm

Ligue de Rugby à Sept (LRS) season preview and results

Rugby Sevens

Seasons

Season	Champion	        Runner up
2023 U.S. Oujé-Bougoumou Marriot's Rugby Club


Champions

Club                 Winner     Runner Up    Year
U.S. Oujé-Bougoumou 1 0 2023
Marriot's Rugby Club 0 1


2024 clubs

Krzczonow Chiefs

Location: Krzczonow, MA
Stadium: Park Samborski
Capacity: 4 500
Top 3 players: Autumn O'Flynn (Scrum Half), Jennifer Davies (Winger), Alexander Balfour-MacGuire (Fly Half)

Stade septentrional de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier
Stadium: Stade municipal de Jacques-Cartier
Capacity: 12 400
Top 3 players: Luc Bonin (Fly Half), Pierre-Louis Wisniewski (Scrum Half/Fly Half), Jean-Pierre Cabana (Prop)

Marriot's Rugby Club

Location: Rawdon, SH
Stadium: Gordon Rugby Ground
Capacity: 6 700
Top 3 Players: Dustin Donnelly (Scrum Half), Julia Robinson (Prop), Wayne Seabrook (Prop)

U.S. Oujé-Bougoumou

Location: Oujé-Bougoumou, CH
Stadium: Stade Aimé-Girard
Capacity: 5 500
Top 3 Players: Olivia Fouquet (Scrum Half), Grace MacGuire (Winger), Alexandre Mailhot-Chaumont (Prop)

Port O'Connor Saints

Location: Port O'Connor, TX
Stadium: Frampton's Gardens
Capacity: 5 000
Top 3 players: Francis McNally (Winger), Margarita Schulze-Martinez (Center), Frédérique Longval (Fly Half)

Rzodkiewnica Warriors

Location: Rzodkiewnica, KZ
Stadium: Stadion Siwinski
Capacity: 2 000
Top 3 players: Rory Horne (Scrum Half), Louis-Philip Proulx (Fly Half), Sarah Newton (Prop)

Budowlani Trzebiegoszcz

Location: Trzebiegoszcz, PO
Stadium: Stadion ul. Wolczanska
Capacity: 6 000
Top 3 players: Przemyslaw Zblewski (Hooker), Karolina Szczepanska (Prop), Czeslaw Kalkowski (Center)

Abénakis de Yamaska

Location: Yamaska, HY
Stadium: Stade Édouard-Vallée
Capacity: 6 000
Top 3 Players: Derrick Mongrain (Fly Half), Pascale Soulard (Scrum Half), Zach Ashton (Hooker)

2024 season

Top 4 makes the playoffs

Team 	                Points 	Played 	Won 	Draw 	Lost 	+- 	BP
U.S. Oujé-Bougoumou 50 14 12 1 1 279 0
Krzczonow Chiefs 37 14 9 0 5 18 1
Port O'Connor Saints 37 14 9 0 5 -1 1
Budowlani Trzebiegoszcz 36 14 8 1 5 14 2

Stade septentrional 23 14 5 1 8 -23 1
Marriot's Rugby Club 23 14 5 0 9 -28 3
Abénakis de Yamaska 17 14 4 0 10 -127 1
Rzodkiewnica Warriors 12 14 2 1 11 -132 2


Semi Finals

U.S. Oujé-Bougoumou Budowlani Trzebiegoszcz 29 13
Krzczonow Chiefs Port O'Connor Saints 37 8

Final

U.S. Oujé-Bougoumou Krzczonow Chiefs 24 0

U.S. Oujé-Bougoumou is the 2024 Ligue de Rugby à sept champions!
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Mon Sep 02, 2019 1:10 pm

2024 Offseason

Association football and hockey offseason was posted earlier. Continuing with basketball and rugby union offseason.

Basketball

Welcome to the Association Septentrionale de Basketball (ASB) 2024 entry draft! The draft consists in two rounds but here's the first one only.

Rank    ASB team                        Player                  Pos     College team                    Birthplace
1.1 Grizzlies de Jacques-Cartier Félix-Antoine Touchette C Patriotes de Catherine du Nord Île aux Castors, CN
1.2 Kukljica Warriors Urszula Steczkowska PF UKZ Jayhawks Krzyszkowice, KZ
1.3 Rzodkiewnica Bucks Catherine Rioux SF Spartiates de Charlevoix Saint-Gabriel-de-Kamouraska, KA
1.4 Jazz de Jacques-Cartier Frédéric Durocher-Bordeleau PG Carabins de la Haute-Yamaska Yamaska, HY
1.5 El Perro Red Claws Mieczysław Olesiewicz SG Pomorze Tigers Trzebiegoszcz, PO
1.6 Shelburne BayHawks Jelena Slišković SG Kukljica Wildcats Krstinja, DA
1.7 Shelburne BayHawks Jakub Zamojski C Pomorze Tigers Pszczyna, PO
1.8 Szentgyörgyvölgy Timberwolves Zoé Boudreau SF Carabins de la Haute-Yamaska Pointe-aux-Anglais, CS


Basketball: Top 5 UFA signings during the offseason:

SF Tamika Kidd-Gilchrist, 30 years old, re-signed with Jazz de Jacques-Cartier for 4 more seasons.
C Luca Vrdoljak, 30 years old, left Kukljica Warriors to sign a 5 years deal with Szentgyörgyvölgy Timberwolves.
PF O.J. Parker, 35 years old, re-signed with Shelburne BayHawks for 2 more years.
C Brandon Desjardins, 23 years old, left El Perro Red Claws to sign a 4 seasons contract with Szczakowianka Trzebiegoszcz
SG James Thompson, 37 years, left Kukljica Warriors to sign a 1 year deal with Grizzlies de Jacques-Cartier.

Basketball: Trades

Szczakowianka Trzebiegoszcz traded C Zeljko Babic and Szczakowianka Trzebiegoszcz's 1st round pick in 2024 to Shelburne BayHawks for SG Mikayla Nwoke-James.

Rzodkiewnica Bucks traded PG Monique Augustus to Szentgyörgyvölgy Timberwolves for Szentgyörgyvölgy Timberwolves's 2nd round pick in 2024 and Szentgyörgyvölgy Timberwolves's 2nd round pick in 2025.

Basketball:

The following players have been inducted to the Basketball Hall of Fame in El Perro, Texas:

PG 0 Robbie Wiggins El Perro Red Claws
SF 33 Jarnell Carter Szentgyörgyvölgy Timberwolves

Their respective teams have announced their jersey number will be retired during the next season.

Rugby Union

Here's the top 10 players who are 20 years old:

Pos             Player                  Team                            Birthplace
L. Prop Charles-Édouard Bourguignon U.S. Oujé-Bougoumou Sainte-Ursule, CN
Lock Zbigniew Żerkowski Budowlani Trzebiegoszcz Kleszczewo, MA
Scrum Half Sarah-Maude Dupuis Abénakis de Yamaska Rivière-Bleue, HY
Right Wing Catherine O'Reilly Marriot's Rugby Club Caribou Island, SH
Number 8 Zoé Larouche-Riendeau Rzodkiewnica Warriors Lac-des-Bois, PA
Ins. Center Miroslaw Tousignant Rzodkiewnica Warriors Miedzywodzie, KZ
Fly Half Tomislav Galić Kukljica Bears Smokvica Krmpotska, DA
Flanker Xavier Gervais Racing 92 de Prévost Saint-Alphonse-Rodriguez, CN
Hooker Alonzo Wallace Port O'Connor Saints North San Pedro, TX
Left Wing Klaudija Rončević Kukljica Bears Okuklje, DA


Rugby Union: Top 3 transfers

T. Prop Kyla McBride left Marriot's Rugby Club to play with Stade septentrional de Jacques-Cartier.
Flanker George Thompstone left Rzodkiewnica Warriors to join Budowlani Trzebiegoszcz.
Prop Ryszard Owczarzak left Stade septentrional de Jacques-Cartier to play with RzKS Juvenia Trzeszczyn.

Rugby Union:

The following players have been inducted to the Rugby Hall of Fame in Shelburne, Shelburne:

No inductees for 2024.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Sep 25, 2019 7:30 pm

Ligues Majeures de Baseball (LMB) 2024 season preview

Seasons

Season	Champion	        Runner-up
2021 Rawdon Colt .45s Port O'Connor Travelers
2022 Rawdon Colt .45s Pirates de Portneuf-sur-Mer
2023 Port O'Connor Travelers Trzebiegoszcz SeaWolves


Champions & 2nd place

Club                       Champions   2nd Place   Winning Years
Rawdon Colt .45s 2 0 2021, 2022
Port O'Connor Travelers 1 1 2023
Pirates de Portneuf-sur-Mer 0 1
Trzebiegoszcz SeaWolves 0 1


2024 Teams

Krzczonow Cubs

Location: Krzczonow, MA
Stadium: Park Wroblewski
Capacity: 23 972
AA affiliate: Zdzieszowice RockHounds
A affiliate: Krzczonow Wranglers
Starting rotation: Dalton Boxberger, Justin Bergeron, Morgan Jarvis, Sierra Sanchez
Closer: Zoja Stankovic
Batting line up:
CF	15	Summer van der Weide
C 9 Madison O'Keefe
2B 74 Jessica McSweeney
SS 1 Taylor den Dekker
RF 17 Salvador Alvarez
1B 70 Katelyn Olszewski
3B 25 Logan O'Rourke
LF 8 Emilia Silverio


Kukljica IronPigs

Location: Kujkljica, DA
Stadium: NordCola Sportni Park
Capacity: 22 985
AA affiliate: Vukosavljevica IronPigs
A affiliate: Krstinja Woodpeckers
Starting rotation: Anthony Leroux, Tyler Kwiatkowski, Amber Thomas, Layne Kowalczyk
Closer: Nikola Livakovic
Batting line up:
CF	7	Randall Worth
2B 41 Jared Hanson
RF 17 Zvonimir Cakalic
C 6 Nick Riefenhauser
1B 5 Tomislav Topic
LF 16 Marina Milanovic-Krsnik
3B 1 Rosalie Lemoine
SS 13 Gabriel Ortiz-Costa


Capitales de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Stadium: Parc des Capitales
Capacity: 25 200
AA affiliate: Royaux de Jacques-Cartier
A affiliate: Caniches de gazon de Sainte-Julie
Starting rotation: Fabiola Maldonado, Hasan Maksimovic, Jesus Rodriguez, Ciaran McCaffrey
Closer: Alyssa Keller
Batting line up:
2B	27	Ty McKinley
CF 7 Katarina Radovnikovic
SS 13 Britt O'Dowd
1B 3 Travis Wagman
C 15 Trevor McGarry
LF 8 Blake Szapucki
3B 11 Faith McCullough
RF 25 Logan Wakamatsu


Braves d'Oujé-Bougoumou

Location: Oujé-Bougoumon, CN
Stadium: Parc Turcotte
Capacity: 22 978
AA affiliate: Roxboro Baby Cakes
A affiliate: Braves de Val-des-Lacs
Starting rotation: Rusty Castillo, Frédérique Lafleur, Zsombor Kleisz, Gregory Shepherd
Closer: Kathryn Henderson
Batting line up:
CF	19	Madelynn O'Reilly
RF 5 Wilton Jimenez
2B 22 Javier Sanchez
1B 25 Wendell Juergens
LF 44 Carson McGinness
SS 12 Anibal Quintana
3B 36 Ashley Herrmann
C 31 Snjezana Durkovic


Port O'Connor Travelers

Location: Port O'Connor, TX
Stadium: Hickey-Stevens Park
Capacity: 24 057
AA affiliate: San Pedro Jumbo Shrimps
A affiliate: El Perro RiverDogs
Starting rotation: Jackson Ortega, Sandrine Turgeon, Romy Epstein, Ashton Kellogg
Closer: Greg Wloczewski
Batting line up:
C	9	Kyle Davis
SS 13 Keegan McCullough
2B 6 Edin Zukanovic
1B 2 Tyson Lindsey
LF 16 Bobby Zapata
3B 4 Mary Jane Castro
C 9 Kyle Davis
CF 7 LeDarious Fairbanks
RF 32 Rowan Blueberg


Pirates de Portneuf-sur-Mer

Location: Portneuf-sur-Mer, CH
Stadium: Parc CNP
Capacity: 20 656
AA affiliate: Pélicans de Kamouraska
A affiliate: Chihuahuas de Baie-Sainte-Catherine
Starting rotation: Tyler Floyd, Carlos Escobar, Zoltan Nemeth, Esperanza Diaz
Closer: Alex Zarate
Batting line up:
2B	12	Javier Nunez
3B 20 Tyler Sundberg
LF 5 Gustavo Mendoza
SS 29 Ashley Kershaw
1B 44 Mason Dunlop
RF 4 Brandon Marino
CF 22 Nicky Puckett
C 16 Sharon Aguilar


Expos de Prévost

Location: Prévost, CN
Stadium: Parc Jarry
Capacity: 20 961
AA affiliate: Carnavals de Prévost
A affiliate: Champions de Saint-Eustache
Starting rotation: Shane Kowalczyk, Jérémy Leclerc, Ryan Bichette, Dillon Wallach
Closer: Trent Gillies
Batting line up:
CF	41	Tommy Wong
3B 2 Gasper Zvizej
2B 10 Stefan Boissonneault
RF 33 Logan Hamburger
1B 23 Garrett Van Horn
LF 25 Nico Quintal
SS 12 Jorge Nunez
C 22 Riley Kessler


Rawdon Colt .45s

Location: Rawdon, SH
Stadium: Rapido Presto Park
Capacity: 21 825
AA affiliate: Shelburne BayBears
A affiliate: Woodstock Tourists
Starting rotation: Isabela Diaz, Cintia Lopez, Colton Morrison, Hunter Kloehn
Closer: Genevieve McGowan
Batting line up:
CF	3	Mirza Nurkic
SS 10 Angel Ramirez
1B 12 Szandra Szucsanszki
RF 22 Hrvoje Kovacic
LF 24 Jesus Sanchez
C 7 Jeremy Fitzsimmons
3B 5 Zvonimir Horvatic
2B 2 Kayla Brzykcy


Rzodkiewnica Tigers

Location: Rzodkiewnica, KZ
Stadium: Park Bank w Krzczonowie
Capacity: 20 750
AA affiliate: Ostroszowice Flying Tigers
A affiliate: Voyageurs de Papineauville
Starting rotation: Kyleigh McLaughlin, Zvomimir Hajrovic, Anton Petrovic, Zack Michalczewski
Closer: Lucija Kikanovic
Batting line up:
LF	17	Nancy Torres
CF 9 Parker Sommerfeld
1B 6 Dzemila Kvrzic
C 12 Ryan Kapstein
SS 15 Urska Trstenjak
3B 3 Ashlynn Welker
RF 4 Kyle Maddox
2B 16 Camila Hernandez


Trzebiegoszcz SeaWolves

Location: Trzebiegoszcz, PO
Stadium: Park Jaroslaw Urbanowicz
Capacity: 28 000
AA affiliate: Podvolovljek Mammoths
A affiliate: Trzebiegoszcz Stone Crabs
Starting rotation: Alejandro Aguilera, Slobodan Gojkovic, Shane Zagurski, Alessandro Ceccarelli
Closer: Pete Zabinski
Batting line up:
CF	88	Esmeralda Sanchez
RF 5 Kendall Ott
LF 13 Krisztian Szabo
C 21 Niko Andrijasevic
3B 4 James McNamara
SS 2 Tyler McNamara
1B 10 Zsofia Borsanyi-Cserepy
2B 6 Miranda Sanchez


Trzeszczyn Red Sox

Location: Trzeszczyn, LU
Stadium: Park Filipowicz
Capacity: 20 307
AA affiliate: Ostrzeszow River Cats
A affiliate: Krzyz Wielkokaszubski Loons
Starting rotation: Julija Ljubijankic, Travis O'Rear, Joey Mondou, István Szathmáry
Closer: Keegan McGranahan
Batting line up:
RF	16	Melanie Wojciechowski
SS 1 Kendall O'Connor
3B 24 Garrett Strzelecki
2B 11 Zlatan Belec
1B 13 Ryan Kruczynski
C 37 Kevin Wentz
LF 23 LeDarious Ferguson
CF 12 Vera Perkovic


Indiens de Yamaska

Location: Yamaska, HY
Stadium: Parc Jacob
Capacity: 21 988
AA affiliate: Szentgyörgyvölgy RubberDucks
A affiliate: Cougars de Port-Dauphin
Starting rotation: Alejandro Gonzalez, Jesus Gutierrez, Laszlo Bosnjak, Riley Montoya
Closer: Zoey Kjerstad
Batting line up:
CF	10	Luca Dzsudzsak
2B 14 Evan Krzeminski
3B 1 Kevin McNeill
1B 7 Kyle Rogers
RF 30 Michael Fielder
SS 15 Alexis McWilliams
LF 4 Joey Funkhouser
C 27 Justin Hartmann
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Sat Nov 02, 2019 7:24 pm

Ligue Majeure de Baseball (LMB) 2024 season results

OOC: Because leaguesimulator.eu only has 2 round robins, I'll scorinate it in 4 parts and make an overall table manually at the end.

1st quarter of the season: april and may

Team 	                Won 	Lost 	Runs+-
Port O'Connor Travelers 15 7 26
Trzeszczyn Red Sox 14 8 57
Expos de Prévost 14 8 17
Indiens de Yamaska 14 8 15
Trzebiegoszcz SeaWolves 12 10 -18
Rawdon Colt .45s 11 11 -41
Rzodkiewnica Tigers 10 12 -13
Krzczonow Cubs 9 13 27
Pirates de Portneuf-s-M 9 13 15
Braves d'Oujé-Bougoumou 8 14 -15
Kukljica IronPigs 8 14 -23
Capitales de Jacques-C 8 14 -47


2nd quarter of the season: may and june

Team 	                Won 	Lost 	Runs+-
Indiens de Yamaska 15 7 60
Pirates de Portneuf-s-M 13 9 10
Port O'Connor Travelers 13 9 -2
Capitales de Jacques-C 13 9 -10
Braves d'Oujé-Bougoumou 12 10 30
Trzebiegoszcz SeaWolves 11 11 10
Kukljica IronPigs 11 11 -9
Trzeszczyn Red Sox 10 12 -5
Krzczonow Cubs 10 12 -10
Expos de Prévost 9 13 -15
Rawdon Colt .45s 8 14 -34
Rzodkiewnica Tigers 7 15 -25


3rd quarter of the season: july and august

Team 	                Won 	Lost 	Runs+-
Braves d'Oujé-Bougoumou 15 7 23
Expos de Prévost 14 8 45
Pirates de Portneuf-s-M 14 8 24
Trzeszczyn Red Sox 14 8 19
Port O'Connor Travelers 13 9 24
Trzebiegoszcz SeaWolves 11 11 17
Indiens de Yamaska 11 11 -8
Rzodkiewnica Tigers 10 12 -28
Krzczonow Cubs 10 12 -30
Kukljica IronPigs 8 14 -19
Rawdon Colt .45s 7 15 -31
Capitales de Jacques-C 5 17 -36


4th quarter of the season: august and september

Team 	                Won 	Lost 	Runs+-
Trzeszczyn Red Sox 14 8 45
Expos de Prévost 13 9 25
Trzebiegoszcz SeaWolves 13 9 15
Rawdon Colt .45s 12 10 20
Kukljica IronPigs 12 10 -13
Port O'Connor Travelers 12 10 -22
Braves d'Oujé-Bougoumou 11 11 0
Capitales de Jacques-C 10 12 3
Krzczonow Cubs 10 12 -34
Rzodkiewnica Tigers 9 13 -20
Pirates de Portneuf-s-M 8 14 -8
Indiens de Yamaska 8 14 -11


Overall table: april to september (made manually)

Team 	                Won 	Lost 	Runs+-
Port O'Connor Travelers 53 35
Trzeszczyn Red Sox 52 36
Expos de Prévost 50 38
Indiens de Yamaska 48 40

Trzebiegoszcz SeaWolves 47 41
Braves d'Oujé-Bougoumou 46 42
Pirates de Portneuf-s-M 44 44
Krzczonow Cubs 39 49 -47
Kukljica IronPigs 39 49 -64
Rawdon Colt .45s 38 50
Rzodkiewnica Tigers 36 52 -86
Capitales de Jacques-C 36 52 -90



PLAYOFFS SEMIFINALS 1
Port O'Connor Travelers Indiens de Yamaska 7 4
Port O'Connor Travelers Indiens de Yamaska 11 8
Indiens de Yamaska Port O'Connor Travelers 2 1
Indiens de Yamaska Port O'Connor Travelers 3 1
Port O'Connor Travelers Indiens de Yamaska 4 2

Port O'Connor Travelers wins the series 3-2.


PLAYOFFS SEMIFINALS 2
Trzeszczyn Red Sox Expos de Prévost 7 4
Trzeszczyn Red Sox Expos de Prévost 4 12
Expos de Prévost Trzeszczyn Red Sox 13 0
Expos de Prévost Trzeszczyn Red Sox 6 3

Expos de Prévost wins the series 3-1.

SÉRIES SEPTENTRIONALES
NORTHERN SERIES


Port O'Connor Travelers Expos de Prévost 7 9
Port O'Connor Travelers Expos de Prévost 7 3
Expos de Prévost Port O'Connor Travelers 9 5
Expos de Prévost Port O'Connor Travelers 7 6

Expos de Prévost wins the Northern Series 3-1.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Fri Nov 22, 2019 6:14 pm

Ligue septentrionale de football (LSF) preview

Seasons

Season	Champion	         Runner-up
2020 Shelburne Hotshots Roxboro Claymores
2021 Wloszczowa Blue Bombers Roxboro Claymores
2022 Eskimos d'Oujé-Bougoumou Ours de Charlevoix
2023 Roxboro Claymores Baie-Verte Packers


Champions & 2nd place

Club                       Champions   2nd Place   Winning Years
Roxboro Claymores 1 2 2023
Shelburne Hotshots 1 0 2020
Wloszczowa Blue Bombers 1 0 2021
Eskimos d'Oujé-Bougoumou 1 0 2022
Ours de Charlevoix 0 1
Baie-Verte Packers 0 1


2023 clubs

Conférence nationale

Baie-Verte Packers

Location: Baie-Verte, FR
Stadium: Stade du flambeau
Capacity: 40 720
Team colors: Green, white and yellow

Quarterback: James Wilson
Halfback: Jhavon Diggs
Wide receivers: Luis Ramirez and Jamarcus Eason-Williams
Best 5 defensive players: Nehemiah Charles (SLB), Jaxton McFolley (WLB), Kevin McGinnis (RCB), Ja'Kevious O'Reilly (LCB), Melanie Nowakowski (LE)

Ours de Charlevoix

Location: Baie-Sainte-Catherine, CH
Stadium: Parc des soldats
Capacity: 35 804
Team colors: Dark blue, white and orange

Quarterback: Tyler Kruger
Halfback: Devaughn Flannigan-Morris
Wide receivers: Darius Williams IV and Adolphus McCoy
Best 5 defensive players: Ryan Ferguson (LE), J.J. Brown (SS/FS), LeKeron Henderson (RE), Nate Kessler(SLB), Dre'quan Gilchrist-McClary (LCB)

Titans de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-Cartier, DC
Stadium: Superdome Merdeces Belzile
Capacity: 41 250
Team colors: Light blue, white and dark blue

Quarterback: Ryan Stycznski
Halfback: Ka'Deem Ferguson
Wide recievers: Jarius Floyd and Przemyslaw Szalachowski
Best 5 defensive players: Shayne Kilgore (DT), Kane VanderHeiden (RE), Wolfgang Wellenhofer (ILB), Jeremy Orr (SLB), Demetrius McGee (FS)

Alouettes de Prévost

Location: Prévost, CN
Stadium: Stade Labrosse
Capacity: 35 504
Team colors: Dark blue, white and red

Quarterback: Jimmy Morris or Jordan Richards
Halfback: Montavious McBryde
Wide recievers: Sheldrick Ferguson-McCloud and Vernell Pickett-Green
Best 5 defensive players: Nick Knox (SLB), Eldrick McLeod (LE), Que'shaun Whiterspoon (SS), Marcell Williams (WLB), Nick Wohlabaugh (ILB)

Roxboro Claymores

Location: Roxboro, CS
Stadium: Lévesque Stadium
Capacity: 33 430
Team colors: Blue, white and grey

Quarterback: Logan Gajcak
Halfback: Jackson Kidd-Williams
Wide recievers: Alfonzo McCollum and Javier Montoya
Best 5 defensive players: Demetrius Robinson (SLB), Noah Burger (LE), Kyle Johnstone (ILB), Zach McDermott (WLB), Wyatt McKnelly (RE)

Rzodkiewnica Seahawks

Location: Rzodkiewnica, KZ
Stadium: Stadion Teletron
Capacity: 34 572
Team colors: Dark blue, white and light green

Quarterback: Kevin Kroft
Halfback: Keyonte Roberts-Whitaker
Wide reciever: Jamal Duckett and Kalan Warmack
Best 5 defensive players: Kareem Johnson (SS), Greg Moller (ILB), Kendrick Floyd Jr. (FS), Alejandro DeCastro (SLB, WLB), Alex Diaz-Navarro (LE)

Vukosavljevica Dolphins

Location: Vukosavljevica, DA
Stadium: Dolphin Stadium
Capacity: 33 500
Team colors: Aqua, white and orange

Quarterback: Wyatt Schulze-Lichtenberg
Halfback: Za'Niyah McCullers
Wide recievers: Demetrius Thomas-Jackson and Damarious Crockett
Best 5 defensive players: Jorge Ramirez (WLB), Ryan Schimmelpfennig (ILB), Zach Luc (SLB), DeQuinton Green (FS/SS), Orlando Trujillo-Thompson (LE)

Wloszczowa Blue Bombers

Location: Wloszczowa, PO
Stadium: Stadion Skrzypczak
Capacity: 40 000
Team colors: Blue, white and gold

Quarterback: Haylie Woo
Halfback: Jamar McWilson
Wide recievers: Lamarcus McGee and Alonzo Carson
Best 5 defensive players: Roderick McShepard (SS), Dawson Floyd (FS), Donavaughn Fournette (RE), Kyle Tucker (ILB), Logan Mason (SLB)

Conférence septentrionale

Beach City Lions

Location: Beach City, Texas
Stadium: Fortin Field
Capacity: 34 200
Team colors: Light blue, white and silver

Quarterback: Tyquavious Wilderbralthwait
Halfback: Nehemie "Rush" Rushenguziminega
Wide recievers: Niko Rodriguez and Marcus Johnson
Top 5 defensive players: Kennisha Hawkins-Henderson (LCB), Kingsley Thompson-Clarke (SLB), Connor Clark (WLB), Marquise Coleman (ILB), Eugeniusz Wasilewski (DT)

El Perro Chargers

Location: El Perro, TX
Stadium: Zach Murphy Stadium
Capacity: 39 250
Team colors: Light blue, white and yellow

Quarterback: Ethan O'Kelly
Halfback: Barkevious Hawkins
Wide recievers: Cyrus Floyd and Darrell Johnson
Top 5 defensive players: Ryan Pietruszewski (SLB), Ja'Whaun Ezechukwu (LCB), Terrell Diggs-Ray (WLB), Colton Novak-Reigelsperger (ILB), DeQuinton McKaufman (FS)

Krzczonow Green Ducks

Location: Krzczonow, MA
Stadium: Stadion Pamiatkowy Krzczonow
Capacity: 35 997
Team colors: Green, black and yellow

Quarterback: Kevin McKinnon
Halfback: Kentre'vious Larry
Wide recievers: Kendarius Gibbons and Shaquille O'Reilly IV
Best 5 defensive players: Hayden Ferguson (ILB), Karolina Rozwandowicz (DT), Blake Steinhaus (DT), Nicolas Urbanczyk (SLB), Brandon Mazgajewski (LE)

Saints de Jacques-Cartier

Location: Ville Jacques-cartier, DC
Stadium: Superdome Merdeces Belzile
Capacity: 41 250
Team colors: Black, white and gold

Quarterback: Krzysztof Pobudkiewicz
Halfback: Tabarious McNeil
Wide recievers: Kentre'vious McCullum and Ka'Raun Kamara
Best 5 defensive players: Kwashaun McFadden (SLB), Reinhold Stumberger (ILB), Nico Ferguson (WLB), D.J. Floyd (LE), Jontavious McIntosh (LCB)

Eskimos d'Oujé-Bougoumou

Location: Oujé-Bougoumou, CN
Stadium: Stade de la République
Capacity: 34 500
Team colors: Green, white and yellow

Quarterback: Colton Gilmore
Halfback: Coconut Riddick
Wild recievers: Aphonso McCormack and Vontarrius Walker
Best 5 defensive players: De'Vonte Gillespie (LE), Inoke Nwosu (LCB), Colton Szymczek (RE), Hunter McInnis (SLB), Rachelle Croteau (SS/FS)

Shelburne Hotshots

Location: Shelburne, SH
Stadium: Hotshot Stadium at the Bay
Capacity: 37 762
Team colors: Yellow, green and red

Quarterback: Rex Erickson
Halfback: Artavious Kendrick
Wide recievers: Jamal Muhammad-Rogers and Przemyslaw Kozlowski
Best 5 defensive players: DeShawn Lewis-Harris (LCB), Konrad Juszczyk (ILB), Brock Wickenheiser (RE), Ja'Von Rollins-Davis (LE), Kyle Jakubowski (DT)

Szentgyörgyvölgy 49ers

Location: Szentgyörgyvölgy, BA
Stadium: Gyertyatarto Park
Capacity: 36 604
Team colors: red, white and gold

Quarterback: Riley Cacciarelli
Halfback: Quinlan Breaux
Wide recievers: Louis-Philip Laframboise-Deschamps and Devon Thompson
Best 5 defensive players: Stanislaw Strzelczyk (ILB), Nick Wrzuszczak (DT), Jimmy Orr (SLB), Keyshawn Woodcock-Hunter (RE), Za'Darius Cox (DT)

Trzeszczyn Kats

Location: Trzeszczyn, LU
Stadium: Stadion Roksana Janikowska
Capacity: 35 500
Team colors: Light blue, dark blue, white and red

Quarterback: Clifford Jenkins
Halfback: Don'Kevious Wilson
Wide recievers: Jennifer Killebrew and Akeem Kamalu
Top 5 defensive players: Riley Sorensen (LE), Zarrian Dunlap (SLB), Kellen McGrath (NT), Kyle Celek (RCB), Brennan Fiedorowicz (ILB)
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Nov 27, 2019 10:44 pm

Ligue Septentrionale de football 2024 season results

Week by week

*There's 16 teams divided in 2 conferences. Each teams play 2 games against their own conference teams and 1 game against the opposite conference for a total of 22 games.
**The scorinator didn't plan a bye week, but I've decided half of the teams will have a bye on week 11 and the other half on week 12.
***due to Terre Septentrionale having a cold climate, the football season starts in early june and the playoffs ends in december.



Titans de Jacques-Cartier Ours de Charlevoix 24 34
Rzodkiewnica Seahawks Wloszczowa Blue Bombers 17 13
Vukosavljevica Dolphins Roxboro Claymores 12 6 *
Alouettes de Prévost Baie-Verte Packers 20 16
Saints de Jacques-Cartier Trzeszczyn Kats 30 7
Shelburne Hotshots Eskimos d'Oujé-Bougoumou 13 21 **
Beach City Lions Szentgyörgyvölgy 49ers 20 9
Krzczonow Green Ducks El Perro Chargers 16 10

* Played on thursday june 6th 2024 (opening game)
** Played on monday june 10th 2024


Ours de Charlevoix Krzczonow Green Ducks 10 17
Wloszczowa Blue Bombers Titans de Jacques-Cartier 21 13 *
Roxboro Claymores Rzodkiewnica Seahawks 20 13
Baie-Verte Packers Vukosavljevica Dolphins 24 21
Trzeszczyn Kats Alouettes de Prévost 37 14
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Saints de Jacques-Cartier 19 13
Szentgyörgyvölgy 49ers Shelburne Hotshots 16 9
El Perro Chargers Beach City Lions 15 31

*Played on monday june 17th 2024


Baie-Verte Packers Roxboro Claymores 20 13 *
Vukosavljevica Dolphins Wloszczowa Blue Bombers 23 35
Rzodkiewnica Seahawks Ours de Charlevoix 10 27
Titans de Jacques-Cartier Alouettes de Prévost 7 12
El Perro Chargers Szentgyörgyvölgy 49ers 7 13
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Beach City Lions 38 10
Shelburne Hotshots Trzeszczyn Kats 24 31
Saints de Jacques-Cartier Krzczonow Green Ducks 24 17

*Played on monday june 24th 2024


Alouettes de Prévost Roxboro Claymores 20 17
Wloszczowa Blue Bombers Baie-Verte Packers 23 16
Ours de Charlevoix Vukosavljevica Dolphins 10 34
Titans de Jacques-Cartier Rzodkiewnica Seahawks 16 13
Szentgyörgyvölgy 49ers Krzczonow Green Ducks 7 13
Eskimos d'Oujé-Bougoumou El Perro Chargers 30 13
Trzeszczyn Kats Beach City Lions 17 6
Saints de Jacques-Cartier Shelburne Hotshots 16 10*

*Played on monday july 1st 2024


Ours de Charlevoix Wloszczowa Blue Bombers 6 17
Roxboro Claymores Titans de Jacques-Cartier 20 22
Rzodkiewnica Seahawks Baie-Verte Packers 6 27
Vukosavljevica Dolphins Trzeszczyn Kats 27 13 *
Alouettes de Prévost Eskimos d'Oujé-Bougoumou 13 20
Saints de Jacques-Cartier Szentgyörgyvölgy 49ers 16 30
Shelburne Hotshots El Perro Chargers 20 31
Krzczonow Green Ducks Beach City Lions 9 7

*Played on monday july 8th 2024


Krzczonow Green Ducks Wloszczowa Blue Bombers 27 20 *
Roxboro Claymores Ours de Charlevoix 10 6
Baie-Verte Packers Titans de Jacques-Cartier 24 9
Rzodkiewnica Seahawks Trzeszczyn Kats 20 10
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Vukosavljevica Dolphins 27 31
Alouettes de Prévost Szentgyörgyvölgy 49ers 31 23
El Perro Chargers Saints de Jacques-Cartier 17 9
Beach City Lions Shelburne Hotshots 33 34

*Played on monday july 16th 2024


Wloszczowa Blue Bombers Roxboro Claymores 6 10
Ours de Charlevoix Baie-Verte Packers 10 12 *
Trzeszczyn Kats Titans de Jacques-Cartier 26 17
Rzodkiewnica Seahawks Eskimos d'Oujé-Bougoumou 13 17
Szentgyörgyvölgy 49ers Vukosavljevica Dolphins 16 9
Alouettes de Prévost El Perro Chargers 24 9
Saints de Jacques-Cartier Beach City Lions 20 21
Krzczonow Green Ducks Shelburne Hotshots 17 13

*Played on monday july 22nd 2024


Roxboro Claymores Krzczonow Green Ducks 17 38
Baie-Verte Packers Wloszczowa Blue Bombers 24 28
Trzeszczyn Kats Ours de Charlevoix 13 6
Titans de Jacques-Cartier Eskimos d'Oujé-Bougoumou 20 24
Szentgyörgyvölgy 49ers Rzodkiewnica Seahawks 24 13
Vukosavljevica Dolphins El Perro Chargers 17 24 *
Beach City Lions Alouettes de Prévost 10 9
Shelburne Hotshots Saints de Jacques-Cartier 35 14

*Played on monday july 29th 2024


Roxboro Claymores Wloszczowa Blue Bombers 30 10
Ours de Charlevoix Baie-Verte Packers 27 20
Vukosavljevica Dolphins Titans de Jacques-Cartier 17 13
Alouettes de Prévost Rzodkiewnica Seahawks 13 14
Szentgyörgyvölgy 49ers Eskimos d'Oujé-Bougoumou 10 13 *
El Perro Chargers Trzeszczyn Kats 10 13
Beach City Lions Saints de Jacques-Cartier 24 19
Shelburne Hotshots Krzczonow Green Ducks 17 20

*Played on monday august 5th 2024


Wloszczowa Blue Bombers Alouettes de Prévost 17 6
Ours de Charlevoix Roxboro Claymores 10 12
Titans de Jacques-Cartier Baie-Verte Packers 24 20*
Rzodkiewnica Seahawks Vukosavljevica Dolphins 13 16
Krzczonow Green Ducks Eskimos d'Oujé-Bougoumou 23 20
Trzeszczyn Kats Szentgyörgyvölgy 49ers 24 21
Saints de Jacques-Cartier El Perro Chargers 12 13
Shelburne Hotshots Beach City Lions 30 14

*Played on monday august 12th 2024


Roxboro Claymores Baie-Verte Packers 19 21
Wloszczowa Blue Bombers Trzeszczyn Kats 30 21
Ours de Charlevoix Eskimos d'Oujé-Bougoumou 13 23
Titans de Jacques-Cartier Szentgyörgyvölgy 49ers 26 20

No game is played on monday


Rzodkiewnica Seahawks El Perro Chargers 10 17
Vukosavljevica Dolphins Beach City Lions 17 16
Alouettes de Prévost Shelburne Hotshots 44 6
Krzczonow Green Ducks Saints de Jacques-Cartier 27 30

No game is played on monday


Baie-Verte Packers Krzczonow Green Ducks 17 20
Trzeszczyn Kats Roxboro Claymores 17 14 *
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Wloszczowa Blue Bombers 21 31
Szentgyörgyvölgy 49ers Ours de Charlevoix 14 20
El Perro Chargers Titans de Jacques-Cartier 13 21
Beach City Lions Rzodkiewnica Seahawks 24 10
Shelburne Hotshots Vukosavljevica Dolphins 27 17
Saints de Jacques-Cartier Alouettes de Prévost 10 14

*Played on monday september 2nd 2024


Wloszczowa Blue Bombers Ours de Charlevoix 27 3
Titans de Jacques-Cartier Roxboro Claymores 33 0
Baie-Verte Packers Rzodkiewnica Seahawks 13 27
Vukosavljevica Dolphins Alouettes de Prévost 37 0
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Trzeszczyn Kats 20 27
Szentgyörgyvölgy 49ers Saints de Jacques-Cartier 13 25
El Perro Chargers Shelburne Hotshots 6 23
Beach City Lions Krzczonow Green Ducks 17 33 *

*Played on monday september 9th 2024


Baie-Verte Packers Trzeszczyn Kats 15 3 *
Roxboro Claymores Eskimos d'Oujé-Bougoumou 17 12
Wloszczowa Blue Bombers Szentgyörgyvölgy 49ers 27 13
El Perro Chargers Ours de Charlevoix 7 13
Beach City Lions Titans de Jacques-Cartier 31 16
Rzodkiewnica Seahawks Shelburne Hotshots 23 14
Vukosavljevica Dolphins Saints de Jacques-Cartier 24 31
Krzczonow Green Ducks Alouettes de Prévost 20 16

*Played on monday september 16th 2024


Trzeszczyn Kats Krzczonow Green Ducks 21 24
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Baie-Verte Packers 22 10
Szentgyörgyvölgy 49ers Roxboro Claymores 12 13
El Perro Chargers Wloszczowa Blue Bombers 17 16 *
Beach City Lions Ours de Charlevoix 24 6
Shelburne Hotshots Titans de Jacques-Cartier 0 17
Saints de Jacques-Cartier Rzodkiewnica Seahawks 12 24
Alouettes de Prévost Vukosavljevica Dolphins 19 27

*Played on monday september 23rd 2024


Trzeszczyn Kats Eskimos d'Oujé-Bougoumou 14 17
Baie-Verte Packers Szentgyörgyvölgy 49ers 9 13
Roxboro Claymores El Perro Chargers 16 0
Wloszczowa Blue Bombers Beach City Lions 31 24
Ours de Charlevoix Shelburne Hotshots 13 14 *
Titans de Jacques-Cartier Saints de Jacques-Cartier 13 28
Rzodkiewnica Seahawks Alouettes de Prévost 31 20
Krzczonow Green Ducks Vukosavljevica Dolphins 13 14

*Played on monday september 30th 2024


Eskimos d'Oujé-Bougoumou Krzczonow Green Ducks 6 16
Szentgyörgyvölgy 49ers Trzeszczyn Kats 16 24
El Perro Chargers Baie-Verte Packers 3 13
Beach City Lions Roxboro Claymores 20 16
Shelburne Hotshots Wloszczowa Blue Bombers 13 28
Saints de Jacques-Cartier Ours de Charlevoix 16 13
Alouettes de Prévost Titans de Jacques-Cartier 23 27
Vukosavljevica Dolphins Rzodkiewnica Seahawks 20 16 *

*Played on monday october 7th 2024


Alouettes de Prévost Ours de Charlevoix 24 13
Titans de Jacques-Cartier Wloszczowa Blue Bombers 21 12
Rzodkiewnica Seahawks Roxboro Claymores 19 27
Vukosavljevica Dolphins Baie-Verte Packers 22 6
Krzczonow Green Ducks Trzeszczyn Kats 13 23
Saints de Jacques-Cartier Eskimos d'Oujé-Bougoumou 13 29 *
Shelburne Hotshots Szentgyörgyvölgy 49ers 20 3
Beach City Lions El Perro Chargers 14 31

*Played on monday october 14th 2024


Eskimos d'Oujé-Bougoumou Szentgyörgyvölgy 49ers 13 16
Trzeszczyn Kats El Perro Chargers 23 21
Baie-Verte Packers Beach City Lions 15 16
Roxboro Claymores Shelburne Hotshots 17 14
Wloszczowa Blue Bombers Saints de Jacques-Cartier 30 10
Ours de Charlevoix Alouettes de Prévost 24 14 *
Titans de Jacques-Cartier Vukosavljevica Dolphins 31 16
Krzczonow Green Ducks Rzodkiewnica Seahawks 17 10

*Played on monday october 21st 2024


Krzczonow Green Ducks Szentgyörgyvölgy 49ers 21 15
El Perro Chargers Eskimos d'Oujé-Bougoumou 27 10
Beach City Lions Trzeszczyn Kats 6 13
Shelburne Hotshots Baie-Verte Packers 6 19 *
Saints de Jacques-Cartier Roxboro Claymores 17 20
Alouettes de Prévost Wloszczowa Blue Bombers 23 24
Vukosavljevica Dolphins Ours de Charlevoix 20 38
Rzodkiewnica Seahawks Titans de Jacques-Cartier 13 24

*Played on monday october 28th 2024


Szentgyörgyvölgy 49ers El Perro Chargers 24 7
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Beach City Lions 17 16
Trzeszczyn Kats Shelburne Hotshots 28 14
Baie-Verte Packers Saints de Jacques-Cartier 27 7
Roxboro Claymores Alouettes de Prévost 14 9
Wloszczowa Blue Bombers Vukosavljevica Dolphins 14 12 *
Ours de Charlevoix Rzodkiewnica Seahawks 24 3
Titans de Jacques-Cartier Krzczonow Green Ducks 17 13

*Played on monday november 4th 2024


Ours de Charlevoix Titans de Jacques-Cartier 14 34
Wloszczowa Blue Bombers Rzodkiewnica Seahawks 20 9
Roxboro Claymores Vukosavljevica Dolphins 9 12
Baie-Verte Packers Alouettes de Prévost 24 6
Trzeszczyn Kats Saints de Jacques-Cartier 23 6
Eskimos d'Oujé-Bougoumou Shelburne Hotshots 30 14
Szentgyörgyvölgy 49ers Beach City Lions 30 22
El Perro Chargers Krzczonow Green Ducks 10 21

No game is played on monday for the final week


Standings and playoffs will be posted tomorrow.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Fri Nov 29, 2019 4:34 pm

Ligue Septentrionale de football 2024 season standings & playoffs results

NATIONAL CONFERENCE
# Team Won Draw Lost GF GC
Wloszczowa Blue Bombers 16 0 6 480 359
Titans de Jacques-Cartier 13 0 9 445 394
Vukosavljevica Dolphins 13 0 9 445 401
Roxboro Claymores 12 0 10 337 343

Baie-Verte Packers 11 0 11 392 345
Ours de Charlevoix 8 0 14 340 389
Alouettes de Prévost 8 0 14 374 427
Rzodkiewnica Seahawks 7 0 15 327 415


SEPTENTRIONALE CONFERENCE 
# Team Won Draw Lost GF GC
Krzczonow Green Ducks 17 0 5 435 341
Trzeszczyn Kats 15 0 7 428 371
Eskimos d'Oujé-Bougoumou 14 0 8 449 373
Beach City Lions 10 0 12 406 435

Szentgyörgyvölgy 49ers 9 0 13 358 382
Saints de Jacques-Cartier 8 0 14 378 450
El Perro Chargers 8 0 14 308 389
Shelburne Hotshots 7 0 15 370 458


2024 Playoffs

Conference semi finals
Saturday november 23rd 2024
4 p.m. Krzczonow Green Ducks Beach City Lions 17 23
8 p.m. Wloszczowa Blue Bombers Roxboro Claymores 26 14

Sunday november 24th 2024
1 p.m. Titans de Jacques-Cartier Vukosavljevica Dolphins 33 17
4 p.m. Trzeszczyn Kats Eskimos d'Oujé-Bougoumou 24 17

Conference finals
Sunday december 1st 2024
1 p.m. Trzeszczyn Kats Beach City Lions 20 9
4 p.m. Wloszczowa Blue Bombers Titans de Jacques-Cartier 35 28

Bol Septentrional V

Played on sunday december 15th 2024
at Hotshot Stadium at the Bay (capacity 37 762), Shelburne, Shelburne Township
weather: 0° C (32° F)
Wind: 10 km/h (6,2 miles/h)

Wloszczowa Blue Bombers Trzeszczyn Kats 24 21

Congrats to the Bol Septentrional V champions and Vincent Longchamps trophy winner, the Wloszczowa Blue Bombers!
Bol Septentrional V MVP: Haylie Woo, Quarterback, Wloszczowa Blue Bombers

Haylie Woo is the first woman to win the Bol Septentrional MVP award!
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

User avatar
Terre Septentrionale
Diplomat
 
Posts: 572
Founded: May 31, 2019
Inoffensive Centrist Democracy

Postby Terre Septentrionale » Wed Dec 04, 2019 7:23 pm

2024-25 Offseason

Baseball: Welcome to the 2024-25 baseball entry draft! It consists of 5 rounds but here's the 1st round only and it's held in january 2025. Yes, in Terre Septentrionale, the baseball draft is held in the offseason rather than in the middle of the season.

Rank    LMB team                        Player                  Pos     College team                    Birthplace
1.1 Capitales de Jacques-Cartier Louis-Philip Jolicoeur SP Spartiates de Charlevoix Fournier-sur-Mer, CH
1.2 Rzodkiewnica Tigers Mieczyslawa Szczutkowska 1B Trzeszczyn Longhorns Wereszczyn, SL
1.3 Rawdon Colt .45s Zlatko Popović-Vejnović 2B Kukljica Wildcats Podcrkavlje, DA
1.4 Kukljica IronPigs Marie-Lys Caouette LF Rouge et or de Longueuil Ville Jacques-Cartier, DC
1.5 Krzczonow Cubs Gabryjel Kleczkowski RF Pomorze Tigers Trzebiegoszcz, PO
1.6 Pirates de Portneuf-sur-Mer Taylor McGarry C Shelburne Razorbacks Mooseland, SH
1.7 Braves d'Oujé-Bougoumou Wil Salazar-Estrada CF Texas Volunteers Catarina, TX
1.8 Trzebiegoszcz SeaWolves Victor Gougeon-Blouin 1B Carabins de la Haute-Yamaska Pointe-au-Chêne, PA
1.9 Indiens de Yamaska Virginie Debellefeuille SS Citadins de Marie-Victorin Sainte-Martine, MT
1.10 Trzeszczyn Red Sox Zuzanna Bogdanowicz SP UKZ Jayhawks Miedzywodzie, KZ
1.11 Port O'Connor Travelers Ryan McCulloch RF Texas Volunteers Port O'Connor, TX
1.12 Expos de Prévost Élisabeth Nguyen-Latulippe 3B/SS Citadins de Marie-Victorin Ville Jacques-Cartier, DC


Baseball: Top 10 UFA signings during the offseason:

SP Alejandro Gonzalez, 32 years old, re-signed with Indiens de Yamaska for 5 more years.
SS Taylor den Dekker, 28 years old, extentded his contract with Krzczonow Cubs for 7 more years.
LF Krisztian Szabo, 32 years old, re-signed with Trzebiegoszcz SeaWolves for 5 more seasons.
SP Rajko Novakovic, 30 years old, left Pirates de Portneuf-sur-Mer to sign a 4 years deal with Trzebiegoszcz SeaWolves.
CF/LF Ibrahim Prcic, 33 years old, left Silver Lake Tides (Newmanistan) and signed a 4 years sontract with Trzeszczyn Red Sox.
LF Bobby Ortiz, 23 years old, left Capitales de Jacques-Cartier to sign a 7 years deal with Port O'Connor Travelers.
C Kyle Davis, 34 years old, left Port O'Connor Travelers to sign a 4 years deal with Braves d'Oujé-Bougoumou.
SS Angel Ramirez, 35 years old, extended his contract with Rawdon Colt .45s for 3 more seasons.
1B Laurence Cournoyer,23 years old, left Indiens de Yamaska and signed a 5 years contract with Expos de Prévost.
C Nick Riefenhauser, 36 years old, left Kukljica IronPigs to sign a 3 seasons contract with Port O'Connor Travelers.

Baseball: Here's some trades:

Rawdon Colt .45s traded 1B Krunoslav Bogdanovic to Trzebiegoszcz SeaWolves for Trzebiegoszcz SeaWolves' 3rd round pick in 2024-25.

Krzczonow Cubs traded 3B Olivia Nieuwenhuis and Krzczonow Cubs' 3rd round pick in 2024-25 to Braves d'Oujé-Bougoumou for CF Martina Zaninovic and Braves d'Oujé-Bougoumou's 2nd round pick in 2024-25.
Last edited by Terre Septentrionale on Wed Dec 04, 2019 7:26 pm, edited 1 time in total.
Nation name: République de Terre Septentrionale | Trigramme: RTS | Capital: Ville Jacques-Cartier | Maps
Ranks: Hockey: 20th | American Football: 7th | Baseball: 17th | Association Football: 23rd | Rugby Union: 21st
Champions:
Runner Up: Cup of Harmony 76, International Baseball Slam XI
3rd Place: World Volleyball Expo X, International Baseball Slam XII, World Lacrosse Championship XXXV
4th Place: Arena Bowl VI
World Cup participations: WC 85 (3rd place in group), WC 86 (3rd place in group)

Next

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Drawkland, Google [Bot], Neu Engollon, Ranoria, Saint Kanye

Advertisement

Remove ads