NATION

PASSWORD

Rōczwijyrcqa Iizhiks Nathzinuh Kemmelkins

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Rōczwijyrcqa Iizhiks Nathzinuh Kemmelkins

Postby Geektopia » Sun May 26, 2019 6:27 pm

Image
R.I.N.K. (Rōczwijyrcqa Iizhiks Nathzinuh Kemmelkins)

Season              RINK 1st Place                    RTN 1st Place                    RTN 2nd Place                    2. RTN 1st Place                    2. RTN 2nd Place                   RKF Epic Eight Contest
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Template

Introducing the teams...
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Zune -- Location: Zune (137,159) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Arena Zune [Cap: 15,299] -- Formation: 4-5-1 -- Manager: Dingledine Jr. {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: The O and K in O.K. stand for Olteltiku Kubinlaa. -- Nickname/s: Maidens, Big Maroon
Code: Select all
Hildreth (#44 | GK), Gundolf Natiksajisa (#6 | Full-Back), Chaze 'abunifitaa (#26 | Central Defender), Mastro Battista (#31 | Central Defender), Gehling (#51 | Full-Back), Hadees Satadhmihirati (#8 | Winger), Shaznay Pvvtvteehte (#88 | Box to Box Midfielder), Hanar Qarnldsayl (#5 | Deep Lying Playmaker), Buy (#58 | Central Midfielder), Ragena Rnmsitao Ian (#28 [] Winger), Vert (#24 [] Target Man)

-- Subs --

G: #1 Agaaţh Iisnam Dabirsiṟbih, #56 Yamileţz Naḻiltyaḻad
D: #64 Catherine Razanthib 'iyubit, #9 Ţailee Ean 'iih Bidamtinrudiḻiadmiṟ
M: #63 Anh Nubtiksawiun, #27 Ahmira Asil Rithw Yudi
F: #91 Laachir, #29 Carion Rughraeirib

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Phantom Phalanges dbpom Mukladrue -- Location: Mukladrue (6,433,414) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: International House of Football [Cap: 10,024] -- Formation: 3-1-4-2 -- Manager: Osasere Uvgikheuo {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: Mukladrue is known for it's residents which have elongated fingers. On average, Mukladrue citizens extend over one and a half inches longer than the national average. Dbpom translates to 'from' in the Geektopian language. -- Nickname/s: Aliens, Freakazoids, Odd Gang
Code: Select all
Zinautas Abibanah (#61 | GK), Hoffstatter (#36 | Central Defender), Germain Sophie (#4 | Central Defender), Nadarasa Yuwrawraquqbalah (#7 | Central Defender), Jayleanna Lnepzsloal (#10 | Defensive Midfielder), Tanica Darr Qib 'iithli (#33 | Winger), Blask (#31 | Box to Box Midfielder), Elzemarijke 'ayrizlurilafi (#81 | Central Midfielder), Pasky (#93 | Winger), Kellye Tajsabiu (#22 | Advanced Forward), Agripino Awwimar (#8 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #15 Heath Jr. Rasdurinzum, #50 Zofia Sanaqaqn 'iilwth
D: #52 Gertrudt Lifliyad, #26 Razaii
M: #62 Jeovanna Rbtulzij, #59 Supena
F: #20 Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa, #89 Saracen Tabwasruq

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
N.O.K. Rui Válgo -- Location: Turinigre (623,342) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: WIC Arena [Cap: 15,228] -- Formation: 3-1-3-1-2 -- Manager: Madelane Jifibizni {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: Rui Válgo was a famed Geektopian activist and terrorist who helped in the land negotiations between Geektopia and Aimena by rigging explosions around the Aimenan capitol building. As a result of this, Aimena and the AAF didn't take land around and in the cities of Isleshore, Mukladrue, Kummaboule, and Mordecai.

The 'N' in N.O.K. stands for Nathizuni and means 'national' in the Geektopian language. -- Nickname/s: Bombers, Rebels, Insurrectionists, Freedom Fighters
Code: Select all
Higginbottom (#46 | GK), Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat (#3 | Central Defender), Qualee 'abthiza (#89 | Central Defender), Kaymari Jinsitu Ean (#6 | Central Defender), Aasiya Yirlbaa (#53 | Defensive Midfielder), Mikasė 'arţiumilṟu (#9 | Wide Midfielder), Genelda Rrsvieere (#7 | Central Midfielder), Ellesia Tajuthibu (#99 | Wide Midfielder), Infante Ehtsreehnrtsis (#10 | Attacking Midfielder), Marts Yislp Gea Nroar (#2 | Advanced Forward), Hatchett Lkemwrlica (#8 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #1 Moritsch, #83 Opeyemi Ah 'iiţhrilbiṟwat Q Eadd, #72 Jaylonn Iiswghth Einms R
D: #15 Estrela Eu Mafnaaydi, #37 Shonda Binrs, #40 Piraveen Tathib 'iirmisriliwalah Naea
M: #16 Kangas Nahsamutuhu Qruru, #71 Ulviyya Iitifuhkananil, #80 Heike Liqadtayih
F: #64 Adegold, #90 Helwi, #59 Jenning Rifiriunaq

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Offtsutare -- Location: Offtsutare (853,407) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: WVC Arena [Cap: 13,159] -- Formation: 5-4-1 -- Manager: Loey Kubinla {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Nickname/s: Feathered Arm, Avian Kingdom, Motmots, Twelve Wings
Code: Select all
Boblett (#1 | GK), Thorud (#4 | Central Defender), Ruter (#29 | Central Defender), Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa (#6 | Central Defender), Babb Ţajarlaysiḻ (#5 | Wing-Back), Velton Linibbab (#85 | Wing-Back), Tawfik 'iithmulwaa (#9 | Central Midfielder), Pitter (#64 | Central Midfielder), Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid (#20 | Winger), Brunell Riqutuim (#81 | Winger), Firuza Eayundaf Alkah Ḻialyaq (#58 | Advanced Forward)

-- Subs --

G: #74 Litinsky, #28 Goram Mukabaeiumin, #53 Priyasha Nimsirtu
D: #8 Amarpreet Alb 'iisamarhirat T, #31 Jennnifer Eabrww, #97 Leonord 'iiwr
M: #40 Virlinda Bus Silyurmam, #80 Koron 'uwbmarsin, #93 Dudu 'iirdiibeam
F: #49 Garcia Alcaraz 'athuamtantharn Eaysruf, #27 Aryane Namikţiawaṟ, #73 Trasischker

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
N.O.K. Bandits Lito -- Location: Lito (899,746) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Arena Lito [Cap: 9,318] -- Formation: 4-2-4-0 -- Manager: Campagna Tluhiksi {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: Lito was the site of many spy movies. Spies, which are also called bandits, are the namesake of this football club. -- Nickname/s: Bandits, Highwaymen, Mosstroopers
Code: Select all
Lertora (#33 | GK), Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah (#5 | Full-Back), Albinca Eafari (#44 | Central Defender), Sistek (#26 | Central Defender), Ruaa Frupreeei (#36 | Full-Back), Ruey Igllaylts A (#22 | Deep Lying Playmaker), Jorniel Lonqssmsu En Iiraa (#25 | Defensive Midfielder), Rinnert (#4 | Winger), Maylea 'unhiafib (#9 | Shadow Striker), Anessah Bitijubunu (#55 | Attacking Midfielder), Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl (#20 | Winger)

-- Subs --

G: #61 Kyelee Slkufhilf, #18 Iyadurai Rafii, #30 Nateshia Thidhaliirnid 'iiyam
D: #64 Genessy Runaniun Matliawiun Eithrul, #60 Shyama Nimlikinsinsijtu Si 'uwyb, #67 Abidemi Ruath Nifilyayarfil
M: #7 Demoral, #62 Eunice 'admidin, #36 Philips 'iilfuth
F: #19 Marcelene Biḻjimigh Eidaţ Eaṟ, #10 Timote 'iillk Rsinjtaysirjiju, #75 Raquelḻ Ṟasalawd

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Mukladrue -- Location: Mukladrue (6,433,414) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Mukladrue Stadium [Cap: 17,537] -- Formation: 3-1-4-2 -- Manager: Swanhild Lubatjilu {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Groundbreakers, Innovators, Pioneers
Code: Select all
Dameţrice 'iidayfib Ṟath Eadjani (#40 | GK), Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids (#63 | Central Defender), Amolika Stllea Aot Entbemv (#3 | Central Defender), Layton-Stewart 'abafita (#42 | Central Defender), Arevik Saybţaṟisn (#1 | Defensive Midfielder), Jemine Eabunad L (#9 | Winger), Arroe Pscelelegnletae Ga (#64 | Box to Box Midfielder), Germaine Sophie (#27 | Central Midfielder), Arṟan-Luke Saḻfaţhisali (#10 | Winger), Jakius Krutiqayir Tarun (#85 | Advanced Forward), Almae Qufl Thrqlaan Sinusa (#4 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #46 Wawoczny, #54 Arbel Nalil 'ayhifiindas Raea, #18 Canadiate Nirsinjtawju
D: #55 Elodine, #6 Aviahna Qiriqaghuni, #48 Derveld
M: #37 Salch A W 'iindijunḻalayik, #21 Vargas Fernandez, #43 Vytautas Rinkir Faghmsat Naldamtaeudi
F: #13 Demitri Basils Ramwyak, #83 Baylian Dawiḻ Lidabqiḻidhayb, #41 Oballa Th Eusqab Rakmuthru

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Kummaboule -- Location: Kummaboule (4,248,677) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: aREAMa [Cap: 22,459] -- Formation: 4-2-4 -- Manager: Dawson-Jack Jufidjadhnah {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Devils, Imps, Sinful Little So-and-Sos
Code: Select all
Madelina Ariga (#1 | GK), Shatira Lunaytbsif Riltmilar (#29 | Full-Back), Diminno (#4 | Central Defender), Shellbie Yulghalismyu (#5 | Central Defender), Shakiyla 'iithizlu (#6 | Full-Back), Cruz Aguilar 'anhifbu (#24 | Central Midfielder), Witrago (#32 | Central Midfielder), Aseel Nstarfiyu (#7 | Winger), Nastaho Zneoewip (#28 | Winger), Martenous Kaziltijin (#44 | Advanced Forward), Janyra Fidjuzin (#21 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #39 Macilynn Ean 'iaan Hiţyuḻkidtir, #66 Samye Alt 'iibtrayihri A, #71 Lorite
D: #27 Cascoe Nafsiuu, #40 Fratesi Biqa Birianraw, #74 Ţaaha Ziqantuli
M: #96 Dorceus Jiqneu, #97 Ţernisha Nalqatibiawsim, #25 Puello 'usuklirhuth
F: #92 Paitlynn Taqs Yunus Tayr J, #9 Tuesdae Hemp, #73 Kalayah Ḻ Eak Alsufya Midbaḻ

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
Sheriff Bragremeightre -- Location: Bragremeightre (2,056,739) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Duncan's Donuts Coliseum [Cap: 13,610] -- Formation: 3-1-3-1-2 -- Manager: Mance Libajliwi Ayn {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: Similarly to Lito, Bragremeightre is the site of many western movies, and if you didn't know, Geektopia is a country in the continent of Kwandoa that is most known for it's movies. -- Nickname/s: Ensemble, Bandit Homicide, Bandit Eradication, Bandit Elimination, Bandit Extermination, Bandit Extirpation, Bandit Erasion, Bandit Deracination
Code: Select all
Franceschi Euluf (#1 | GK), Julio (#5 | Central Defender), Jesiah Eafth (#6 | Central Defender), Ogrodowski (#38 | Central Defender), Javanna 'iikzifkura (#42 | Defensive Midfielder), Regnold Ţhaḻṟadlibi (#28 | Wide Midfielder), Yurany Ruqinimnasihuh (#7 | Central Midfielder), Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q (#70 | Wide Midfielder), Xaia Bitijubunu (#8 | Attacking Midfielder), Zalie 'amquk (#10 | Advanced Forward), Emlee 'adqaliruq Tura Eaer (#36 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #67 Tlolane, #64 Qalbi, #14 Chrisţophen Kasṟbidamatuna Eaynaţh Ah
D: #81 Luceil Watimnura, #61 Guynelḻe Jawner, #2 Adamopoulos
M: #63 Kaneva, #19 Kartel, #15 Al-Crazy
F: #77 Kerri Ann Rijikziwiun, #68 Borislava Ḻisalid, #53 Decima Kabaqawir

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Nrina -- Location: Nrina (337,994) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Nrina Stadium [Cap: 22,499] -- Formation: 3-4-2-1 -- Manager: Geissie Eangh Sawt Eabus Dithat {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Planet Sensitive, Ecofreaks, Tree Huggers
Code: Select all
Zarek Bikimikilinlirilithihtal Tahean Bi Ean (#23 | GK), Ratter (#45 | Central Defender), Rinus Yubitjilu (#33 | Central Defender), Livengood (#6 | Central Defender), Xaveon Eaghkasili (#35 | Wing-Back), Upson (#2 | Deep Lying Playmaker), Danhires Fidijihuzni (#10 | Defensive Midfielder), Autianna 'ardiquswaa (#48 | Wing-Back), Arulappu Yubitjilu (#52 | Box to Box Midfielder), Schiele (#89 | Central Midfielder), Swenty (#20 | Advanced Forward)

-- Subs --

G: #51 Heimbert N Fijntinsanra Disa, #15 Daishawn Aylif Dafuria, #79 Pariksit Sulbupunhioh
D: #75 Lannetta Yubieitlanthirrit, #58 Dejesus Diaz Yeniha Diatipuru Darsun, #57 Tiaundra 'iithinghitni
M: #84 Kaliyanei Warantisawi, #70 Boland Nu Libiraemitadasir, #81 Matamoros Segura
F: #28 Nertey, #77 Luckens 'iiljikmrnii Thulq, #21 Leibrock

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Alyatju -- Location: Alyatju (78,000) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Alyatju Arena [Cap: 22,500] -- Formation: 3-4-2-1 -- Manager: Boyanka Ramaqbay {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Nickname/s: The Smallest, Fighters, Alyatju House
Code: Select all
Lutsko (#41 | GK), Yde Eumanra (#5 | Central Defender), Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ (#66 | Central Defender), Shaleya Eabifiur (#6 | Central Defender), Carlas Evyiu (#24 | Wing-Back), Jobyna Nfepmfiheaf (#87 | Defensive Midfielder), Dudziak Nuzhizani (#26 | Defensive Midfielder), Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ (#29 | Wing-Back), Jerykah Dhubthaeiruh (#8 | Advanced Playmaker), Trezure Bitijubunu (#38 | Attacking Midfielder), Ringwald (#20 | Advanced Forward)

-- Subs --

G: #50 Aleksejus Fatasiriyn, #58 Wiener Iinbinthtu Eas Daja, #61 Sarnataro
D: #63 Nechama Aldayirdis, #16 Sariha Alţaah, #89 Werdefroy
M: #68 Wilbertson Yuslrikzayu, #35 Ranarda Zaytis, #49 Shuwanda Idosto Fashiwoluranen
F: #98 Zavious Yirliatfinsirua, #19 Alaattin Eiri Katuhibsisan, #14 Veldia L Bib Ḻiealae 'iidsud

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
MOTOR Mordecai -- Location: Mordecai (9,260,143) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: The Pit Stop [Cap: 22,689] -- Formation: 5-4-1 -- Manager: Punke 'awsayd {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: Mordecai, along with being the capitol city of the best republic in the multiverse, also has many perks to it. In the years 6000 through 6600, the city was a recipient of many awards regarding their motor and auto mechanics industry, championing five KAI Excellent Diagnostic Competence awards. -- Nickname/s: Grand Motors, Grand Passion, Diagnosticators
Code: Select all
Hynick (#33 | GK), Derek-Lewis Jiearal (#34 | Central Defender), Mynor Tgzuo (#6 | Central Defender), Alicemarie Abwzkin (#5 | Central Defender), Ritzema (#88 | Wing-Back), Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl (#7 | Wing-Back), Egbert (#39 | Central Midfielder), Shamammi (#9 | Central Midfielder), Amisa Fatabbujbi (#1 | Winger), Latresa Lsiisnale E Rebuu (#10 | Winger), Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih (#32 | Advanced Forward)

-- Subs --

G: #12 Camrynne Stephenson, #38 Jeramiha Auelifun Mill Forel Dokusu, #82 Jessie James Jifari
D: #96 Valdete Nilptobunllooheo, #22 Dajean Rabu Alnaal'iisisirtirs, #81 Naheim Luku Quilt Rib
M: #94 Rhudhi Iiliqnyulf, #68 Uretta Empkunertea Etoa, #52 Remedi Itro Inded
F: #20 Mehmed Ramialuḻ, #11 Camylle Haslatishli, #23 Tammie Musawirij

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Corinthians Bashi -- Location: Bashi (473,350) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Greater Metropolitan Area Stadium [Cap: 23,829] -- Formation: 3-2-3-2 -- Manager: Sirley Finbutijlu {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: The stadium is next to a smaller neighborhood in Bashi, named Corinth. -- Nickname/s: Unconquerable, T.C.G. |The Considerable Group|, Big Branches
Code: Select all
Christopherryan Yetfasnno (#23 | GK), Senem 'aytakarraf (#5 | Central Defender), Arquita Natatajadhuni (#6 | Central Defender), Rolke (#98 | Central Defender), Tones (#24 | Deep Lying Playmaker), Arby Nabibhiksah (#26 | Defensive Midfielder), Balka (#27 | Winger), Esteven Ghafisdhinah (#45 | Central Midfielder), Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W (#38 | Winger), Jubei Jahsazani (#8 | Advanced Forward), Hugee Adsginsier (#29 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #90 Woodford Riffia Kokudo, #36 Verdelḻa Lidifiḻyayusif, #54 Pépin 'iinlfubsifir Ţh Eadḻaa
D: #35 Pinnoy, #40 Jaleel Aylim Alraythinbtalitin 'iihb, #49 Celada Esnoil Purbalteke
M: #88 Cacija, #81 Lisa-Ḻinnea Ţusilsinthiḻ, #85 Christanna Aunzatayn
F: #99 Ndeaye Radilihyumis, #56 Bosanski Bisear, #3 Huve

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Rod Guafre -- Location: Rod Guafre (1,621,952) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Gamma Ray Ground [Cap: 7,617] -- Formation: 5-4-1 -- Manager: Ginther Alabwn {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Nicknames: Yellow Northerners, Buckskins
Code: Select all
Samaras (#42 | GK), Perman Fasalbu (#8 | Full-Back), Leblanc Nifazin (#4 | Central Defender), Gulcan 'iirţasdaṟi (#55 | Central Defender), Zvetan 'newnsat Lseaediial (#6 | Central Defender), Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj (#34 | Full-Back), Mechtild Dundisityiys Ea Alratu (#30 | Winger), Hudelson (#35 | Box to Box Midfielder), Justien Lcusia (#7 | Central Midfielder), Krow (#10 | Winger), Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa (#9 | Target Man)

-- Subs --

G: #54 Waniya Albanw, #71 Gerlofke 'iisandtir, #80 Badowiec
D: #56 Macx Teva Eduni, #99 Backes Lyasir, #62 Assunto Itekun Luroyinerg
M: #11 Demetrey Jawarkis, #12 Jaisiah Tawsatbar, #1 Sanţiago R. 'abayisun
F: #93 Kappil, #89 Shakobe Falayzirlin, #3 Graţia Sil Rafajsaa

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
Engels Truatsuina -- Location: Truatsuina (1,652,721) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Caterade Arena [Cap: 17,530] -- Formation: 3-1-4-2 -- Manager: Lowella Kinibistira Eithi -- {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: Club is named after Freidrich Engels, a much publicized, lionized, and to say the least, very prominent philosopher.
Code: Select all
Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea (#1 | GK), Reichel 'iibanghiku (#26 | Central Defender), Kemna (#6 | Central Defender), Seibel (#4 | Central Defender), Mynar (#35 | Defensive Midfielder), Icaro Eanalshu (#28 | Winger), Derossitte Tceno (#32 | Box to Box Midfielder), Tyheshia Eooun Usrsrnvrag (#7 | Central Midfielder), Abdiwahid Zitku (#8 | Winger), Elissia Jarḻus (#21 | Advanced Forward), Piermarini (#31 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #53 Sodipo, #14 Aouni, #58 Madison Jr. Qitutawrirt
D: #19 Saredo, #66 Adelfried Sax Eslu Ill Will, #23 Prayag Makaghafzia
M: #5 Cameca Liqiţeurj, #11 Ruairi Wanuruttinsa'i Sin, #30 Aelisa Salbuanar
F: #20 Bobbilee Mahi Yuntij Gha'i, #72 Donje 'iifkiniltigh, #85 Auvo Truiun

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
A.F.C. Viridescent -- Location: Isleshore (2,756,395) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Isleshore Stadium [Cap: 59,512] -- Formation: 4-2-2-2 -- Manager: Bek Sifrayir {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: City is one of the most football-patriotic in the country, so it's no wonder their founders named this club after one of the national teams renowned sobriquets.
Code: Select all
Ansony Kazilibjabi (#1 | GK), Zaylene Sanraghusiat W Eiri (#26 | Full-Back), Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu (#8 | Central Defender), Ibrahim R Alfusrsiu (#4 | Central Defender), Accalia 'iijkiţaa (#35 | Full-Back), Tsunade 'iirzi (#28 | Segundo Volante), Delise Earaṟb (#32 | Anchor Man), Nesselroad (#7 | Advanced Playmaker), Paridhi Earisu (#6 | Attacking Midfielder), Hjálmtýr Jamnus (#21 | Advanced Forward), Rathell Fanasthisatinir Eayaw (#31 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #42 Gillette Eyes Kustaen, #95 Wilḻemien N Nambamţarawdayṟur, #20 Jonilda Ikunaiun
D: #78 Velautham A Watinfaghimukun Jal, #12 Erdzan Anaskakyetf Radanab, #71 Zoltai Dakarlinhi
M: #90 Evanna Ton Hair En, #17 Pyne Runkuk Choi Ai, #89 Loralai Libz
F: #73 Ali Muhd, #56 Adilena Yabaru Hiralhath Yatayaqahu'i, #40 Vitamški

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
BRAVO Mordecai -- Location: Mordecai (9,260,143) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: Forestierri Park [Cap: 33,900] -- Formation: 5-4-1 -- Manager: Wilḻyţ Ribufuzili {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Etymology: The capitalized bit is said to give motivation to demotivated players and the like.
Code: Select all
Huso Y 'iiabkunlwwm Dalkaz 'uwtus (#52 | GK), Distel (#4 | Full-Back), Manviraj 'iittij (#55 | Central Defender), Duerson (#7 | Central Defender), Wila Libatalaeul Ah (#26 | Central Defender), Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu (#9 | Full-Back), Emeram Latajiksif (#25 | Winger), Joesph Yslamskoe Snihura (#38 | Box to Box Midfielder), Vikţoras Libdighunah (#28 | Central Midfielder), Ace Lee Awnws (#8 | Winger), Dailynn Diḻţilikḻi Ew Libasr (#33 | Target Man)

-- Subs --

G: #70 McGregor Runman Teio, #2 McNuţt Robinwoṟţh, #27 Elysian F Naljilealu Yi
D: #53 Blaha Ghaweaythan, #82 Caoilfhinn Fruḻeafigh, #94 Shiri Nubasiṟi
M: #34 O.J. Eafniqara, #99 Pernigo, #30 Džanko Ktunar
F: #73 Marthel Ah Kistilkfayfilimitha, #21 Walford Wawnath Liaynb Yayar, #51 Kathir Natildarii

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —— —— —— —
O.K. Dynaminx Mordecai -- Location: Mordecai: (9,260,143) -- Best Finish: N/A -- Worst Finish: N/A -- Best Cup Finish: N/A -- Stadium: MinxLife Stadium [Cap: 13,891] -- Formation: 5-1-2-2 -- Manager: Onkar Ṟlizfabiḻ {1st year coaching} -- Most capped player: N/A -- Mordecai was also unfortunately involved in a red light district scandal 1000-1500 years previous, where prostitution exploded in part to a soundbite of previous king Omicron that was taken out of context in a broadcasted government get-together of some kind, one could say it was an explosion that came out of nowhere. The 'minx' part is a slang that refers to a male or female prostitute, so the name is sort of a realistic reminder of what the city's been through, as well as how tough the tourism industry exists to be when up to ten percent of the city's residents disappear during this horrid fifteen-year period of rampant Magdalenism.
Code: Select all
Aadish Lieesslolg (#1 | GK), Kyryn Uaboeybszen (#35 | Full-Back), Abbygayl Fawj (#26 | Central Defender), Greenfelder (#24 | Central Defender), Mithilesh Lighlirifilins (#9 | Central Defender), Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl (#3 | Defensive Midfielder), Marzella Fwdjbunu (#39 | Box to Box Midfielder), Ciríaco 'iijfisruw (#25 | Central Midfielder), Collins Ysrbtsasee Eaphu (#23 | Advanced Forward), Carmena Eilifbikzww (#41 | Deep Lying Forward)

-- Subs --

G: #81 Addrienne Maqsan, #86 Hug Lutirsa Hij Thawe, #57 Olivia R. Lisaryuth 'uwsuar N
D: #63 Ayneka Qarnkilyasdihf, #94 Narimantas Fatawarn, #30 Ljubomira Niutamdizak
M: #48 Marzee Tabirsiuh, #4 Solway, #18 Guðný Bly
F: #8 van Barel, #76 Immaculaţe D Daḻisamd 'iiyi Dafqilt Kḻaeyuafjlirn Eaaṟḻ, #17 Vilgrain
Last edited by Geektopia on Mon Sep 19, 2022 3:46 pm, edited 61 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun May 26, 2019 7:12 pm

Taking a Look at Lower Divisions


Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh (Second Division)

O.K. Rubber Lare -- Location: Lare (Population: 33,300)
Code: Select all
Dupin Iinturumbir (#2 | GK), Tasma Nuqith (#4 | Full-Back), Batts Afduth (#26 | Central Defender), Kashe Hilariato (#5 | Central Defender), Knightly 'iisbir (#30 | Full-Back), Bumbar (#37 | Central Midfielder), Satvik Rantibildhaa (#6 | Central Midfielder), Aether Eururr (#36 | Winger), Kudakwashe Eimwwl Alaliqat Eafi (#9 | Winger), Dorse Libe Èrsnmtarsir (#38 | Advanced Forward), Northrup 'iinhidnufili (#22 | Deep Lying Forward)


O.K. Sanaţisu Zumamai -- Location: Zumamai (Population: 1,473,485)
Code: Select all
Reansh Ţilṟuarḻut (#39 | GK), Lawi Thadisrab (#28 | Left Back), Majjedi (#33 | Center Back), Petticrew 'abdayrz (#25 | Center Back), Weethee Nafan Mithfaliun Tyaryiun (#46 | Right Back), Aubrey Lynn Nafeam (#36 | Left Midfielder), Žigmund Narqatifiruaa (#27 | Central Midfielder), Gayel (#8 | Central Midfielder), Kieriţ Szktdiṟiu (#38 | Right Midfielder), Naythan Dhayafna (#29 | Advanced Forward), Shamiekka Waskutha (#22 | Deep Lying Forward)


O.K. Baltic Toray -- Location: La Toray (Population: 5,917,741)
Code: Select all
Nuwolt (#33 | GK), Schwartze (#4 | Left Back), Dayonte 'abnistur (#7 | Center Back), Mikhaylo Qadridi (#35 | Center Back), Ţruc 'iibniṟth (#32 | Right Back), Veton Ayae Lath Yatajisnislimidrieis (#26 | Central Defensive Midfielder), Nqeketho (#28 | Central Midfielder), Angeleia 'aranshmih (#21 | Central Defensive Midfielde), Shanrika 'uwbimaliq (#39 | Left Winger), Eipper Y Eunbasintulmiwanil (#25 | Advanced Forward), Tang Halasabubima (#58 | Right Winger)


O.K. Finibienu Letter -- Location: Letter (Population: 4,895,192)
Code: Select all
Sammiyah Rlijudfuṟ Eah Y (#23 | GK), Lackman Dam 'asaḻnalfuwan A (#35 | Left Back), Karmisha Nafţisiuw (#5 | Center Back), Almee 'iinrikthutunaqub (#6 | Center Back), Alannys 'anyindbidayir Ṟiqiuḻin (#26 | Right Back), Opfolter (#3 | Left Midfielder), Scot Al'amthdalru (#34 | Central Midfielder), Nastaja Mthway (#28 | Central Midfielder), Aubra Walan Tumusanaa (#33 | Right Midfielder), Timyra Rafahasiruh Sulus T (#22 | Center Forward), Gastão 'iiqsadaa (#8 | Advanced Forward)


CHIKARA -- Location: Dominio (Population: 3,893,185)
Code: Select all
Sulin Yaeunikifar (#1 | GK), Leatta Aithrantibt (#20 | Left Back), Caliope 'iiksilar (#7 | Center Back), Luthera Thaelamishri (#4 | Center Back), Sevik Taysbinsra (#34 | Right Back), Xinia Alḻinuwr Jaluismidiugh (#29 | Central Defensive Midfielder), Stacie Ghsuba'i Liatdinthnurs'i (#31 | Central Midfielder), Yeargain Brirtia (#8 | Central Defensive Midfielder), Huggins Raslinilj (#24 | Left Winger), Leamsi Ghss (#22 | Advanced Forward), Mousam Thsnidhiliumitswlrilati (#26 | Right Winger)


O.K. Kummaboule II -- Location: Kummaboule (Population: 4,248,677)
Code: Select all
Ţrevante Nisibijaṟiu (#24 | GK), Gharagozloo (#3 | Left Back), Alktlone (#6 | Center Back), Drabic Yiblwwqyr (#28 | Center Back), McFerren Siknirnili Einri L (#4 | Right Back), Arunya Yuṟdiinţhar (#34 | Central Defensive Midfielder), Alyena Siţunist (#7 | Central Midfielder), Zaleia Rahnae (#8 | Central Defensive Midfielder), Despena Ghasri (#10 | Left Winger), Anitria Daeanriqin (#26 | Advanced Forward), Bogle 'ardikutui-Butd (#40 | Right Winger)


Perdura Kummaboule -- Location: Kummaboule (Population: 4,248,677)
Code: Select all
Cwalińska (#36 | GK), Makieh Litafiy'i (#27 | Left Back), Osoha (#6 | Center Back), Zayleen Yanbit Atmithnsirdifithin (#3 | Center Back), Babin Nirastif (#37 | Right Back), Mayamiko Sdriidla (#32 | Central Midfielder), Miesenberger (#7 | Central Midfielder), Mara Yuslrikzayu (#49 | Left Winger), Ngo Ndjeck (#38 | Advanced Forward), Darita Linamqurrif (#46 | Deep Lying Forward), Lazell Zaytis (#40 | Right Winger)


O.K. Chardonnay Buya -- Location: Buya (Population: 1,029,188)
Code: Select all
Jaliek Saţuthariţ Mawdanḻ Daeawi (#30 | GK), Regeana Qarhia (#29 | Left Back), Xayla Yirliatfinsirua (#4 | Center Back), Domeniga Rih Madluṟnaḻiea (#25 | Center Back), Afroditi Almahear (#7 | Right Back), Kristaq Bithalayiraf (#6 | Left Midfielder), Chanity Eiri Katuhibsisan (#5 | Central Midfielder), Arusyak Burusumat (#27 | Central Midfielder), L.A. Ninsinfitits (#34 | Right Midfielder), Darmarcus Larbirint (#20 | Advanced Forward), Gweniver Eulid Ḻiṟdfalnaynih Eaqakamath (#36 | Deep Lying Forward)


Viridescent Boys -- Location: Isleshore (Population: 2,756,395)
Code: Select all
Traeshaun Rayits (#2 | GK), Kedward (#26 | Center Back), Krecic Litiea 'udsiuḻu Eadṟad L (#33 | Center Back), Samej Yurafij (#25 | Center Back), Madeeha Tayiryakiztird (#29 | Left Midfielder), Eswen Law Qḻusbduz (#24 | Central Defensive Midfielder), Casey Mae Rabu 'iinlusyaysratirs (#44 | Central Attacking Midfielder), Exzavior Ţimialuw (#21 | Central Defensive Midfielder), McCullagh (#48 | Right Midfielder), Abreona Sbulu (#51 | Advanced Forward), Witali 'iiliqnyulf (#27 | Deep Lying Forward)


O.K. Olympiacos Dominio -- Location: Dominio (Population: 3,893,185)
Code: Select all
Tremir Lishatlasih (#37 | GK), Seanpatrick Musawirij (#30 | Left Back), Gilchrist Bahi'i Nitilatbinthirla Milia (#5 | Center Back), S.E. 'arrinji (#27 | Center Back), Cirṟus Juyaf (#33 | Right Back), Fettah Sadatjirn (#7 | Left Midfielder), Shigeo Nayatazanaa (#6 | Central Defensive Midfielder), Ţilia Fakaae (#9 | Central Attacking Midfielder), Helsa Eaghdiks (#35 | Central Defensive Midfielder), Shepley Samwihaldir (#25 | Right Midfielder), Castner Atdiurz (#21 | Advanced Forward)


O.K. Flu-Robo -- Location: Flu Robo (Population: 862,794)
Code: Select all
Friquet (#1 | GK), Ţiandrea Ghabyan (#36 | Center Back), Uniya Limyaḻa (#4 | Center Back), Kanijah Naţyubanr (#42 | Center Back), Hallur Lirabayifiear (#22 | Central Defensive Midfielder), Portales 'iisandtir (#20 | Left Midfielder), Fodorov (#33 | Central Midfielder), Galileo Rasayil (#5 | Central Midfielder), Berthelsen (#6 | Right Midfielder), Wanzenboeck (#9 | Advanced Forward), Distiny Nasqitalil (#88 | Deep Lying Forward)


Sports Club MOTOR Dubli -- Location: Dubli (Population: 3,073,994)
Code: Select all
Anne Corinne 'aemirzirt (#27 | GK), Winfrieda Masriliaa (#4 | Left Back), Dorrian (#6 | Center Back), Mohottalage Sikrawj (#5 | Center Back), Jkoba Limaysut (#3 | Right Back), Merzayi (#23 | Left Midfielder), Dayzhane Rabtasut (#21 | Central Defensive Midfielder), Khaloni Falayzirlin (#30 | Central Attacking Midfielder), Thirion Sil Rafajsaa (#38 | Central Defensive Midfielder), Naţaka Tbunsadh (#8 | Right Midfielder), Hodum Qitutawrirt (#20 | Advanced Forward)


O.K. S.oE.Y. Pushakui -- Location: Pushakui (Population: 3,058,185)
Code: Select all
Alatorre Tukabqinukari (#34 | GK), M.G. Dun Nilbaţh 'udeuriṟasa Ayin (#20 | Left Wing Back), Luiz Saqir (#32 | Center Back), Kainaat Jilduanalf (#35 | Center Back), Tapsam Wahawafabata (#4 | Center Back), Shauntasia Ramaytut (#9 | Right Wing Back), Beloni Jutulia (#5 | Left Midfielder), Cija Milbarie (#10 | Central Midfielder), Anticoi (#31 | Central Midfielder), Johnita Th Rwsi'i Damwiril (#28 | Right Midfielder), Arayata (#22 | Advanced Forward)


Corinthians Bashi B -- Location: Bashi (Population: 473,350)
Code: Select all
Liḻi Ana 'iikinishnah (#99 | GK), Nkayla L Sadhahilibithilsrissa Ah (#66 | Left Back), Asheka Eaghţhar (#43 | Center Back), Gela Ratimnsi'i (#42 | Center Back), Kayzia Skruthafb Aea (#8 | Right Back), Ambra Birsmir (#55 | Central Defensive Midfielder), Darrik Althadrur Jinwar (#6 | Left Midfielder), Sejada Harsmz (#38 | Right Midfielder), Mobina Yularieal (#21 | Central Attacking Midfielder), Anahita Faqiuw (#28 | Advanced Forward), Nirah Linliyak (#88 | Deep Lying Forward)


O.K. Buborte Imps -- Location: Buborte (Population: 3,074,796)
Code: Select all
Ayseni Tiswarfbah (#25 | GK), M.A. Yaghz (#28 | Left Back), Hesketh Sumray (#24 | Center Back), Jedison Rinri'i (#7 | Center Back), Ancier Applewall (#2 | Right Back), Uma Devi Likamayirijan (#81 | Central Midfielder), Romail Ṟaḻitrilsid (#87 | Central Attacking Midfielder), Keiva Eanaybirq (#22 | Central Midfielder), Tufail Yathnith (#21 | Left Winger), Caţharien Litaflaayṟnim (#20 | Advanced Forward), Hernandez Nunez Kley (#27 | Right Winger)


O.K. Athletic Moscaritolo -- Location: Moscav (Population: 6,100,807)
Code: Select all
Hortensia Qilhamfayln (#2 | GK), Pavin Juzmi (#33 | Left Back), Felise Niliusadib (#6 | Center Back), Gimble Birar 'iisinskifdiu (#38 | Center Back), Pavneet 'arqadtuji (#25 | Right Back), Carin Sakathut (#8 | Central Midfielder), Kayden Imran Aybir (#9 | Central Midfielder), Nayţhon 'uwfinrlika (#29 | Left Winger), Gligorova (#31 | Advanced Forward), Jadesola 'iiksayir (#10 | Deep Lying Forward), K.R. Rintirawa (#21 | Right Winger)


O.K. Intercoastal Kummaboule -- Location: Kummaboule (Population: 4,248,677)
Code: Select all
Anasthasia (#1 | GK), Cecele Yilflibiyn (#26 | Left Back), Mackston Raaynirdh (#6 | Center Back), Jaeveon Rabiya Natanasdadajil (#5 | Center Back), Mikhil Rikitah (#34 | Right Back), Kierulf (#49 | Left Midfielder), Trayanova (#7 | Central Midfielder), Latiara Y Tie Tariitimrinthirs Walyaq (#29 | Central Midfielder), Maxxen Liaseaqar 'uhlighit (#21 | Right Midfielder), Kritina Allamba (#28 | Advanced Forward), Bouira (#35 | Deep Lying Forward)


O.K. Mordeitolo Mordecai -- Location: Mordecai (Population: 9,260,143)
Code: Select all
Iyiana Haeawinks (#82 | GK), Marjeanne Wayaae Q Rifilsaghbun (#5 | Center Back), Muskwe (#35 | Center Back), Raymand Ha Hatiftansil Ghasid (#41 | Center Back), Krystalina Rifghyus (#33 | Left Midfielder), Wyffels (#34 | Central Defensive Midfielder), Ajet Wawurminar (#9 | Central Defensive Midfielder), Steen Nawakis Sabqu (#24 | Central Attacking Midfielder), Huntleigh Rindisanz Hayw Y (#75 | Central Defensive Midfielder), Skyelin Ealrmba (#22 | Advanced Forward), Anipupo (#20 | Deep Lying Forward)


O.K. Baseborn Tottoi -- Location: Tottoi (Population: 3,981,974)
Code: Select all
Clavens Taewinirn (#2 | GK), Poyol (#7 | Left Back), Oble (#35 | Center Back), Kadien Hasrabiqals Sianar (#4 | Center Back), Arub Yafithuh Eamtiks (#28  |Right Back), Gwang Eardaeif (#38 | Central Midfielder), Kuper 'iiarfar Rathafrisirisah Rilia (#27 | Central Attacking Midfielder), Duntson Rlyatbinthir Thad (#32 | Central Midfielder), Riverly Yuḻikidh (#33 | Left Winger), Myzejen Eabnardir (#31 | Advanced Forward), Çağlasu Hakyasikt (#34 | Right Winger)


O.K. Hennessy Mukladrue -- Location: Mukladrue (Population: 6,433,414)
Code: Select all
Domitilla Nutid 'iisinistatisnar (#40 | GK), Kaja Aisfla (#9 | Left Back), Gonzalez Hurtado (#42 | Center Back), Assen Eardaw (#3 | Center Back), Calancea (#63 | Right Back), Sulender Saseia (#64 | Central Defensive Midfielder), Ammerman A Alsaaeahṟaḻ (#4 | Central Defensive Midfielder), Cannan Firţuamyulu Ṟaḻun L (#22 | Left Midfielder), Cordier 'aghsws Samsirih Saghkirgh (#85 | Central Attacking Midfielder), Layana Satu 'iirnarbunumatak Q (#8 | Right Midfielder), Keyshla Lieanrinz (#10 | Advanced Forward)
2. Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh (Third Division)

Billonarios Tale -- Location: Tale (Population: 2,783,921)
O.K. Dynaminx Tale -- Location: Tale (Population: 2,783,921)
O.K. Contingent Explosion Kunyakie -- Location: Kunyakie (Population: 6,411,744)
A.F.C. Tenterhooks -- Location: Murekoo (Population: 578,767)
N.O.K. Tottoi -- Location: Tottoi (Population: 3,981,974)
O.K. Jocks-Turinigre -- Location: Turinigre (Population: 5,033,254)
O.K. PETRO Flu-Robo -- Location: Flu Robo (Population: 862,794)
C.S. Greknig -- Location: Greknig (Population: 4,061,408)
O.K. CHIKARA Mordecai -- Location: Mordecai (Population: 9,260,143)
N.O.K Bandits Lito II -- Location: Lito (Population: 899,746)
O.K. Dubli -- Location: Dubli (Population: 3,073,994)
N.O.K. BRAVO Musek -- Location: Musek (Population: 3,643,904)
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest -- Location: Nyakitaa (Population: 437,670)
O.K. Railrhode Zune -- Location: Zune Toy (Population: 143,442)
O.K. Sanaţisu Zumamai II -- Location: Zumamai (Population: 1,473,485)
O.K. Desa Turista -- Location: Desa (Population: 3,094,524)
O.K. Nrina II -- Location: Nrina (Population: 265,153)
O.K. Nireto -- Location: Nireto (Population: 4,824,029)
O.K. Athletic Moscaritolo II -- Location: Moscav (Population: 6,100,807)
O.K. Dynaminx Nedseno -- Location: Nedseno (Population: 1,939,264)
F.C. Mordecai Wanderers -- Location: Mordecai (Population: 9,260,143)
O.K. Retroia -- Location: Le Retroia (Population: 7,068,798)
N.O.K. Omicronôpolis Omicron -- Location: Zudruay (Population: 1,607,606)
O.K. Murosinolo -- Location: Murosinoe (Population: 4,921,844)
O.K. Baseborn Torah Ora -- Location: Torah Ora (Population: 6,614,731)
O.K. Phantom Phalanges II -- Location: Mukladrue (Population: 6,433,414)
O.K. Green Spade Mukladrue -- Location: Mukladrue (Population: 6,433,414)
O.K. Chardonnay Zoo -- Location: Zoo de Aeo (Population: 4,272,279)
Sheriff II -- Location: Bragremeightre (Population: 2,056,739)
O.K. Pachinko Guhernig -- Location: Guhernig (Population: 37,122)
O.K. Letter A.F.C. -- Location: Letter (Population: 4,895,192)
O.K. Oonakurue -- Location: Oonakurue (Population: 400,370)
Mordeitolo Mordecai II -- Location: Mordecai (Population: 9,260,143)
O.K. Fleecewedge Thea -- Location: Thea (Population: 859,707)
O.K. Perdura Gorudoowsukui -- Location: Gorudoowsukui (Population: 421,332)
O.K. Bay Olgatoto National -- Location: Luzarai, Olgatoto (Population: 568,769)
BRAVO Mordecai Reserves -- Location: Mordecai (Population: 9,260,143)
O.K. Inaugurals Truatsuina -- Location: Truatsuina (Population: 1,652,721)
Dynaminx Mordecai Juniors -- Location: Mordecai (Population: 9,260,143)
O.K. Zukuree -- Location: Zukuree (Population: 506,887)
O.K. Petro Witegão -- Location: Witegão (Population: 10,903,489)
O.K. Bandits Kunyakie -- Location: Kunyakie (Population: 6,411,744)
Saffron Reds Offtsutare -- Location: Offtsutare (Population: 853,407)
S.C. Puno -- Location: Puno Toy (Population: 330,201)
O.K. Murosinoe -- Location: Murosinoe (Population: 4,921,844)
O.K. Jupiter Murosinoe -- Location: Murosinoe (Population: 4,921,844)
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves -- Location: Pushakui (Population: 3,058,185)
O.K. Green Spade Torah Ora -- Location: Torah Ora (Population: 6,614,731)
O.K. Trottin' Redtough -- Location: Redtough (Population: 85,688)
Weights Club Redtough -- Location: Redtough (Population: 85,688)
MOTOR Marabou -- Location: Marabou (Population: 27,375)
O.K. Young Doppelgängers Nrina -- Location: Nrina (Population: 265,153)
O.K. Jida Zimmer -- Location: Jida Zimmer (Population: 43,799)
N.O.K. Eleger -- Location: Eleger (Population: 122,037)
O.K. Puno Turista -- Location: Puno Toy (Population: 330,201)
O.K. Finibienu Bragremeightre -- Location: Bragremeightre (Population: 2,056,739)
N.O.K. Hamilltown -- Location: Hamilltown (Population: 81,392)
Zune Baseborn -- Location: Zune (Population: 137,159)
O.K.W. Utronu -- Location: Utronu (Population: 99,345)
O.K. Zudruay -- Location: Zudruay (Population: 1,607,606)
BRAVO Fratozusk -- Location: Fratozusk (Population: 149,970)
O.K. Aimenation -- Location: Prydea (Population: 1,900,000)
O.K. Loopbeat Desa -- Location: Desa (Population: 3,094,524)
N.O.K. Institute Ete -- Location: Etehokun (Population: 213,190)
O.K. Baltic Bragremeightre -- Location: Bragremeightre (Population: 2,056,739)
Chardonnay II -- Location: Buya (Population: 1,029,188)
O.K. TORQUE Topazite -- Location: Topaz (Population: 53,249)
O.K. Fuller Loop -- Location: Fuller Loop (Population: 72,142)
N.O.K. West Letter -- Location: Letter (4,895,192)
O.K. Zune II -- Location: Zune (Population: 137,159)
N.K. Athletic Agao Zulu Goho -- Location: Agao Zulu Goho (Population: 185,056)
O.K. Phantom Phalanges Cornetal -- Location: Cornetal (Population: 41,939)
N.O.K. Perdura Ohhos -- Location: Ohhos (Population: 72,751)
Last edited by Geektopia on Fri Jun 17, 2022 10:01 pm, edited 39 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun May 26, 2019 7:29 pm

Matchweek One: 5/18/7200 to 5/22/7200
18th of May
Code: Select all
OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 62' by #26 Sistek (assisted by #55 Anessah Bitijubunu) | Notable Fouls: YC in the 59' via #9 Maylea 'unhiafib (NBL)

OK Mukladrue (OKM) 1–0 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 6' by #42 Layton-Stewart 'abafita (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa) | Notable Fouls: YC in the 1' via #85 Jakius Krutiqayir Tarun (OKM), YC in the 1' via #98 Rolke (COB)

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 4–2 OK Zune (OKZ)
G's: 27' by #51 Gehling for OKZ (assisted by #31 Mastro Battista), 29' by #31 Mastro Battista for OKZ (assisted by #24 Vert), 31' by #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah fpr OKPP (assisted by #8 Agripino Awwimar), 39' by #31 Blask for OKPP (assisted by #36 Hoffstatter), 80' by #31 Blask for OKPP (assisted by #4 Germain Sophie), 81' by #36 Hoffstatter for OKPP (assisted by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi) | Notable Fouls: N/A

OK Alyatju (OKA) 1–1 OK Nrina (OKN)
G's: 1' by #38 Trezure Bitijubunu for OKA (assisted by #20 Ringwald), 9' by #35 Xaveon Eaghkasili for OKN (assisted by #45 Ratter) | Notable Fouls: N/A

OK Offtsutare (FCO) 2–1 AFC Viridescent (AFV)
G's: 12' by #29 Ruter for FCO (assisted by #58 Firuza Eayundaf Alkah Ḻialyaq), 46' by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa for FCO, 75' by #32 Delise Earaṟb for AFV | Notable Fouls: N/A

OK Rod Guafre (FCRG) 0–3 OK Kummaboule (FCK)
G's: 6' by #29 Shatira Lunaytbsif Riltmilar for FCK (assisted by #28 Nastaho Zneoewip), 59' by #6 Shakiyla 'iithizlu for FCK, 84' by #21 Janyra Fidjuzin for FCK (assisted by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu) | Notable Fouls: YC in the 1' via #35 Hudelson (FCRG), YC in the 1' via #6 Shakiyla 'iithizlu (FCK)

MOTOR Mordecai (MOT) 0–2 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 4' by #99 Ellesia Tajuthibu for NRV (assisted by #7 Genelda Rrsvieere), 76' by #2 Marts Yislp Gea Nroar for NRV
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu (MOR), YC in the 46' via #2 Marts Yislp Gea Nroar (NRV), YC in the 71' via #88 Ritzema (MOR)

BRAVO Mordecai (BRM) 1–0 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 29' by #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu for BRM (assisted by #4 Distel)
Notable Fouls: YC in the 1' via #32 Derossitte Tceno (ENT), YC in the 5' via #31 Piermarini (ENT)

NOK Rui Válgo (NRV) 0–1 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 79' by #4 Distel for BRM (assisted by #33 Dailynn Diḻţilikḻi Ew Libasr)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Mikasė 'arţiumilṟu (NRV), YC in the 1' via #7 Duerson (BRM), YC in the 1' via #2 Marts Yislp Gea Nroar (NRV) [excluded 1 match], YC in the 1' via #25 Emeram Latajiksif (BRM)
A team from the capital in BRAVO Mordecai are top of the list at least for one night via their and Rui Válgo's second match in a day where Distel opened the scoring and kept it open for the rest of the ninety. The standouts from the first rotation of matches excluding BRAVO were Kummaboule, Phantom Phalanges, and Offtsutare, who convincingly shut out their opening day challenges in and around the country. In other news, the first scorer in the league's history is a Geektopian one and Marts Yislp Gea Nroar is suspended from playing for NOK Rui Válgo for a match after only one day of play.

19th of May
Code: Select all
OK Kummaboule (FCK) 2–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 12' by #34 Derek-Lewis Jiearal for MOT (assisted by #88 Ritzema), 68' by #44 Martenous Kaziltijin for MOT (assisted by #29 Shatira Lunaytbsif Riltmilar), 81' by #5 Shellbie Yulghalismyu for MOT (assisted by #4 Diminno)
Notable Fouls: YC in the 1' via #32 Witrago (FCK), YC in the 1' via #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih (MOT)
Kummaboule versus MOTOR Mordecai ends with the latter having won none of their starting two. Punke 'awsayd, even with his job at stake after two fixtures, emphasizes the importance of zonal marking and the acquiring of a fluent Attacking Pass Formation system, for which an eleven of good passers and distributors of the ball is required.

20th of May
Code: Select all
AFC Viridescent (AFV) 2–0 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 43' by #21 Hjálmtýr Jamnus for AFV (assisted by #32 Delise Earaṟb), 53' by #6 Paridhi Earisu for AFV via a free-kick
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Paridhi Earisu (AFV), YC in the 1' via #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj (FCRG)
The Viridescent Eagles are back on their feet after a loss in which they gave Boblett a clean sheet for the better part of an hour and thirteen minutes. Even so, they remain fourth in the table for at most a night, which may not be a good situation in general when the ambitious board of AFC Viridescent rears their ugly heads and thinks about the ten clubs which are yet to play, two of them being eligible to place the Isleshore outfits in mid table as of tomorrow night.

21st of May
Code: Select all
OK Nrina (OKN) 0–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #52 Arulappu Yubitjilu (OKN), YC in the 1' via #2 Upson (OKN)

OK Zune (OKZ) 0–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 53' by #6 Shaleya Eabifiur for OKA (assisted by #5 Yde Eumanra)
Notable Fouls: N/A
Zune are completely thwarted for the first time in the season, having not a goal to reply with against Alyatju at the Arena Zune. Meanwhile, the powers of OK Nrina and OK Offtsutare cancel each other out for a goalless dance in the rain at the Nrina Stadium, which was 80% full on this day.

22nd of May
Code: Select all
OK Corinthians Bashi (COB) 1–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 25' by #24 Tones for COB (assisted by #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W), 47' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP via a penalty
Notable Fouls: YC in the 47' via #98 Rolke (COB)

NOK Bandits Lito (NBL) 0–0 OK Mukladrue (OKM)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Maylea 'unhiafib (NBL), YC in the 1' via #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa (OKM)

Sheriff Bragremeightre (SHB) 0–2 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 6' by #41 Carmena Eilifbikzww for FCDM (assisted by #3 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl), 13' by #9 Mithilesh Lighlirifilins for FCDM (assisted by #26 Abbygayl Fawj)
Notable Fouls: N/A

OK Mukladrue (OKM) 1–0 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 83' by #27 Germaine Sophie for OKM (assisted by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali)
Notable Fouls: YC in the 1' via #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer (SHB), RC in the 62' via #7 Yurany Ruqinimnasihuh (SHB) [excluded two games + fine of 89 cryptos]

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 3–0 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 31' by #93 Pasky for OKPP (assisted by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi), 33' by #36 Hoffstatter for OKPP (assisted by #93 Pasky), 75' by #31 Blask for OKPP (assisted by #10 Jayleanna Lnepzsloal)
Notable Fouls: YC in the 1' via #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa (NBL), YC in the 1' via #44 Albinca Eafari (NBL)

OK Alyatju (OKA) 2–2 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 4' by #26 Dudziak Nuzhizani for OKA (assisted by #38 Trezure Bitijubunu), 20' by #98 Rolke for COB (assisted by #29 Hugee Adsginsier), 32' by #6 Shaleya Eabifiur for OKA via a penalty, 59' by #29 Hugee Adsginsier via a free kick
Notable Fouls: YC in the 1' via #98 Rolke (COB), YC in the 1' via #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ (OKA), YC in the 1' via #26 Arby Nabibhiksah (COB), RC in the 2' via #27 Balka [excluded two games + fine of 89 cryptos], YC in the 32' via #45 Esteven Ghafisdhinah (COB)

OK Offtsutare (FCO) 2–1 OK Zune (OKZ)
G's: 12' by #4 Thorud for FCO (assisted by #81 Brunell Riqutuim), 74' by #64 Pitter for FCO (assisted by #4 Thorud), 88' by #5 Hanar Qarnldsayl for OKZ (assisted by #6 Gundolf Natiksajisa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #29 Ruter (FCO), YC in the 1' via #8 Hadees Satadhmihirati (OKZ), YC in the 1' via #51 Gehling (OKZ)
While Corinthians led two times to draw with a man down in an eventful fixture by the Lake Pua in Alyatju, NOK Bandits are chewed to bits by three Geektopians who score for Phantom Phalanges, the most players of one nationality to score in a match as of far. The Odd Gang hold sway only through goal difference in the table, level with two other teams on seven points.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)    3    2   1   0     8    3   +5     7
 2 OK Offtsutare (FCO)                            3    2   1   0     4    2   +2     7
 3 OK Mukladrue (OKM)                             3    2   1   0     2    0   +2     7
 4 OK Kummaboule (FCK)                            2    2   0   0     5    1   +4     6
 5 BRAVO Mordecai (BRM)                           2    2   0   0     2    0   +2     6
 6 OK Alyatju (OKA)                               3    1   2   0     4    3   +1     5
 7 NOK Bandits Lito (NBL)                         3    1   1   1     1    3   −2     4
 8 AFC Viridescent (AFV)                          2    1   0   1     3    2   +1     3
 9 NOK Rui Válgo (NRV)                            2    1   0   1     2    1   +1     3
   OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                    2    1   0   1     2    1   +1     3
11 OK Nrina (OKN)                                 2    0   2   0     1    1    0     2
12 OK Corinthians Bashi (COB)                     3    0   2   1     3    4   −1     2
13 Engels Truatsuina (ENT)                        1    0   0   1     0    1   −1     0
14 MOTOR Mordecai (MOT)                           2    0   0   2     1    4   −3     0
15 Sheriff Bragremeightre (SHB)                   2    0   0   2     0    3   −3     0
16 OK Zune (OKZ)                                  3    0   0   3     3    7   −4     0
17 OK Rod Guafre (FCRG)                           2    0   0   2     0    5   −5     0

Code: Select all
MD1 >> 20th of May
O.K. Baseborn Tottoi 0–0 O.K. Baltic Toray
CHIKARA 0–0 O.K. Finibienu Letter
Sports Club MOTOR Dubli 0–1 O.K. Intercoastal Kummaboule
O.K. Buborte Imps 2–2 Viridescent Boys
O.K. Sanaţisu Zumamai 3–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Athletic Moscaritolo 1–0 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Flu-Robo 1–0 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Mordeitolo Mordecai 3–0 Corinthians Bashi B
Perdura Kummaboule 2–1 O.K. Kummaboule II
O.K. Rubber Lare 2–1 O.K. S.oE.Y Pushakui

MD2 >> 21st of May
O.K. Baltic Toray 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Kummaboule II 4–3 O.K. Rubber Lare
Corinthians Bashi B 1–1 Perdura Kummaboule
O.K. Chardonnay Buya 0–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Olympiacos Dominio 0–0 O.K. Flu-Robo
O.K. Hennessy Mukladrue 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo
Viridescent Boys 0–1 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Intercosta Kummaboule 1–0 O.K. Buborte Imps
O.K. Finibienu Letter 2–0 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Baseborn Tottoi 0–0 CHIKARA

MD3 >> 22nd of May
CHIKARA 1–2 O.K. Baltic Toray
Sports Club MOTOR Dubli 2–2 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Buborte Imps 0–1 O.K. Finibienu Letter
O.K. Sanaţisu Zumamai 2–1 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Athletic Moscaritolo 1–0 Viridescent Boys
O.K. Flu-Robo 1–0 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–1 O.K. Olympiacos Dominio
Perdura Kummaboule 0–1 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Rubber Lare 1–2 Corinthians Bashi B
O.K. S.oE.Y Pushakui 2–2 O.K. Kummaboule II

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai            3    3   0   0     6    2   +4     9
 2 O.K. Athletic Moscaritolo        3    3   0   0     3    0   +3     9
 3 O.K. Finibienu Letter            3    2   1   0     3    0   +3     7
 4 O.K. Flu-Robo                    3    2   1   0     2    0   +2     7
 5 O.K. Intercosta Kummaboule       3    2   0   1     3    2   +1     6
 6 O.K. Mordeitolo Mordecai         3    1   1   1     3    1   +2     4
 7 O.K. Kummaboule II               3    1   1   1     7    7    0     4
 8 O.K. S.oE.Y Pushakui             3    1   1   1     4    4    0     4
 9 Perdura Kummaboule               3    1   1   1     3    3    0     4
10 O.K. Baltic Toray                3    1   1   1     2    2    0     4
11 O.K. Chardonnay Buya             3    1   1   1     1    1    0     4
   O.K. Olympiacos Dominio          3    1   1   1     1    1    0     4
13 Corinthians Bashi B              3    1   1   1     3    5   −2     4
14 O.K. Baseborn Tottoi             3    0   3   0     2    2    0     3
15 O.K. Rubber Lare                 3    1   0   2     6    7   −1     3
16 CHIKARA                          3    0   2   1     1    2   −1     2
17 O.K. Buborte Imps                3    0   1   2     2    4   −2     1
   Viridescent Boys                 3    0   1   2     2    4   −2     1
19 Sports Club MOTOR Dubli          3    0   1   2     2    5   −3     1
20 O.K. Hennessy Mukladrue          3    0   0   3     1    5   −4     0
Code: Select all
MD1 >> 20th of May
N.O.K. BRAVO Musek 1–0 A.F.C. Tenterhooks
N.O.K. Bandits Lito II 1–0 O.K. Nrina II
O.K. Contingent Explosion Tale 0–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. Dubli 0–1 O.K. Jocks-Turinigre
Billonarios Tale 1–1 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. PETRO Flu-Robo 0–0 O.K. CHIKARA Mordecai
C.S. Greknig 1–0 O.K. Railrhode Zune
O.K. Desa Turista 1–2 O.K. Dynaminx Tale

MD2 >> 21st of May
O.K. Railrhode Zune 1–1 O.K. Desa Turista
O.K. CHIKARA Mordecai 3–0 C.S. Greknig
O.K. Sanaţisu Zumamai II 0–0 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Jocks-Turinigre 2–2 Billonarios Tale
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 0–1 O.K. Dubli
O.K. Nrina II 1–0 O.K. Contingent Explosion Tale
A.F.C. Tenterhooks 1–0 N.O.K. Bandits Lito II
N.O.K. Tottoi 0–1 N.O.K. BRAVO Musek

MD3 >> 22nd of May
N.O.K. Bandits Lito II 0–2 N.O.K. Tottoi
O.K. Contingent Explosion Tale 2–0 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Dubli 1–2 O.K. Nrina II
Billonarios Tale 0–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. PETRO Flu-Robo 0–1 O.K. Jocks-Turinigre
C.S. Greknig 1–0 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. Desa Turista 0–0 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Dynaminx Tale 0–1 O.K. Railrhode Zune

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Jocks-Turinigre                 3    2   1   0     4    2   +2     7
 2 N.O.K. BRAVO Musek                   2    2   0   0     2    0   +2     6
 3 O.K. Nrina II                        3    2   0   1     3    2   +1     6
 4 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest              3    2   0   1     2    1   +1     6
 5 C.S. Greknig                         3    2   0   1     2    3   −1     6
 6 O.K. CHIKARA Mordecai                3    1   2   0     3    0   +3     5
 7 O.K. Railrhode Zune                  3    1   1   1     2    2    0     4
 8 N.O.K. Tottoi                        2    1   0   1     2    1   +1     3
 9 O.K. Contingent Explosion Tale       3    1   0   2     2    2    0     3
   O.K. Dynaminx Tale                   2    1   0   1     2    2    0     3
11 O.K. Dubli                           3    1   0   2     2    3   −1     3
12 A.F.C. Tenterhooks                   3    1   0   2     1    3   −2     3
13 N.O.K. Bandits Lito II               3    1   0   2     1    3   −2     3
14 Billonarios Tale                     3    0   2   1     3    4   −1     2
15 O.K. Desa Turista                    3    0   2   1     2    3   −1     2
16 O.K. Sanaţisu Zumamai II             3    0   2   1     1    2   −1     2
17 O.K. PETRO Flu-Robo                  3    0   2   1     0    1   −1     2
Code: Select all
MD1 >> 20th of May
O.K. Retroia 1–0 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. Murosinaense 0–1 O.K. Dynaminx Nedseno
F.C. Mordecai Wanderers 0–2 O.K. Athletic Moscaritolo II
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 1–0 O.K. Nireto
O.K. Phantom Phalanges II 0–3 O.K. Green Spade Mukladrue

MD2 >> 21st of May
O.K. Baseborn Torah Ora 2–0 O.K. Green Spade Mukladrue
O.K. Nireto 1–0 O.K. Phantom Phalanges II
O.K. Athletic Moscaritolo II 1–0 N.O.K. Omicronôpolis Omicron
O.K. Dynaminx Nedseno 2–0 F.C. Mordecai Wanderers
O.K. Retroia 1–0 O.K. Murosinaense

MD3 >> 22nd of May
O.K. Murosinaense 0–1 O.K. Baseborn Torah Ora
F.C. Mordecai Wanderers 3–3 O.K. Retroia
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 0–0 O.K. Dynaminx Nedseno
O.K. Phantom Phalanges II 2–2 O.K. Athletic Moscaritolo II
O.K. Green Spade Mukladrue 0–1 O.K. Nireto

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Athletic Moscaritolo II       3    2   1   0     5    2   +3     7
 2 O.K. Dynaminx Nedseno              3    2   1   0     3    0   +3     7
 3 O.K. Retroia                       3    2   1   0     5    3   +2     7
 4 O.K. Baseborn Torah Ora            3    2   0   1     3    1   +2     6
 5 O.K. Nireto                        3    2   0   1     2    1   +1     6
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron       3    1   1   1     1    1    0     4
 7 O.K. Green Spade Mukladrue         3    1   0   2     3    3    0     3
 8 F.C. Mordecai Wanderers            3    0   1   2     3    7   −4     1
 9 O.K. Phantom Phalanges II          3    0   1   2     2    6   −4     1
10 O.K. Murosinaense                  3    0   0   3     0    3   −3     0
Code: Select all
MD1 >> May 20th
O.K. Letter A.F.C. 3–0 BRAVO Mordecai Reserves
O.K. Oonakurue 1–1 O.K. Pachinko Guhernig
Mordeitolo Mordecai II 0–1 Sheriff II
O.K. Perdura Gorudoowsukui 0–0 O.K. Inaugurals Truatsuina
O.K. Fleecewedge Thea 2–1 O.K. Chardonnay Zoo

MD2 >> May 21st
O.K. Inaugurals Truatsuina 3–2 O.K. Fleecewedge Thea
Sheriff II 0–0 O.K. Perdura Gorudoowsukui
O.K. Pachinko Guhernig 0–1 Mordeitolo Mordecai II
BRAVO Mordecai Reserves 1–0 O.K. Oonakurue
O.K. Bay Olgatoto National 0–1 O.K. Letter A.F.C.

MD3 >> May 22nd
O.K. Oonakurue 0–1 O.K. Bay Olgatoto National
Mordeitolo Mordecai II 2–1 BRAVO Mordecai Reserves
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–0 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Fleecewedge Thea 2–1 Sheriff II
O.K. Chardonnay Zoo 3–0 O.K. Inaugurals Truatsuina

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Letter A.F.C.               2    2   0   0     4    0   +4     6
 2 O.K. Fleecewedge Thea            3    2   0   1     6    5   +1     6
 3 Mordeitolo Mordecai II           3    2   0   1     3    2   +1     6
 4 O.K. Perdura Gorudoowsukui       3    1   2   0     1    0   +1     5
 5 Sheriff II                       3    1   1   1     2    2    0     4
 6 O.K. Inaugurals Truatsuina       3    1   1   1     3    5   −2     4
 7 O.K. Chardonnay Zoo              2    1   0   1     4    2   +2     3
 8 O.K. Bay Olgatoto National       2    1   0   1     1    1    0     3
 9 BRAVO Mordecai Reserves          3    1   0   2     2    5   −3     3
10 O.K. Oonakurue                   3    0   1   2     1    3   −2     1
   O.K. Pachinko Guhernig           3    0   1   2     1    3   −2     1
Code: Select all
MD1 >> May 20th
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 1–0 O.K. Murosinoe
Saffron Reds Offtsutare 0–0 O.K. Zukuree
O.K. Petro Witegão 3–2 S.C. Puno
Dynaminx Mordecai Juniors 2–3 O.K. Jupiter Murosinoe

MD2 >> May 21st
S.C. Puno 0–2 Dynaminx Mordecai Juniors
O.K. Zukuree 0–1 O.K. Petro Witegão
O.K. Murosinoe 0–0 Saffron Reds Offtsutare
O.K. Bandits Kunyakie 1–2 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves

MD3 >> May 22nd
Saffron Reds Offtsutare 0–0 O.K. Bandits Kunyakie
O.K. Petro Witegão 0–0 O.K. Murosinoe
Dynaminx Mordecai Juniors 0–2 O.K. Zukuree
O.K. Jupiter Murosinoe 1–0 S.C. Puno

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                   3    2   1   0     4    2   +2     7
 2 O.K. Jupiter Murosinoe               2    2   0   0     4    2   +2     6
 3 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves       2    2   0   0     3    1   +2     6
 4 O.K. Zukuree                         3    1   1   1     2    1   +1     4
 5 Saffron Reds Offtsutare              3    0   3   0     0    0    0     3
 6 Dynaminx Mordecai Juniors            3    1   0   2     4    5   −1     3
 7 O.K. Murosinoe                       3    0   2   1     0    1   −1     2
 8 O.K. Bandits Kunyakie                2    0   1   1     1    2   −1     1
 9 S.C. Puno                            3    0   0   3     2    6   −4     0
Code: Select all
MD1 >> May 20th
O.K. Green Spade Torah Ora 1–0 O.K. Puno Turista
O.K. Young Doppelgängers Nrina 4–0 O.K. Jida Zimmer
N.O.K. Hamilltown 0–1 Weights Club Redtough
O.K. Finibienu Bragremeightre 0–2 O.K. Trottin' Redtough
N.O.K. Eleger 0–0 MOTOR Marabou

MD2 >> May 21st
O.K. Trottin' Redtough 0–1 N.O.K. Eleger
Weights Club Redtough 3–2 O.K. Finibienu Bragremeightre
O.K. Jida Zimmer 1–0 N.O.K. Hamilltown
O.K. Puno Turista 0–1 O.K. Young Doppelgängers Nrina
Zune Baseborn 0–1 O.K. Green Spade Torah Ora

MD3 >> May 22nd
O.K. Young Doppelgängers Nrina 1–1 Zune Baseborn
N.O.K. Hamilltown 2–1 O.K. Puno Turista
O.K. Finibienu Bragremeightre 2–1 O.K. Jida Zimmer
N.O.K. Eleger 2–1 Weights Club Redtough
MOTOR Marabou 1–1 O.K. Trottin' Redtough

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Young Doppelgängers Nrina       3    2   1   0     6    1   +5     7
 2 N.O.K. Eleger                        3    2   1   0     3    1   +2     7
 3 O.K. Green Spade Torah Ora           2    2   0   0     2    0   +2     6
 4 Weights Club Redtough                3    2   0   1     5    4   +1     6
 5 O.K. Trottin' Redtough               3    1   1   1     3    2   +1     4
 6 N.O.K. Hamilltown                    3    1   0   2     2    3   −1     3
 7 O.K. Finibienu Bragremeightre        3    1   0   2     4    6   −2     3
 8 O.K. Jida Zimmer                     3    1   0   2     2    6   −4     3
 9 MOTOR Marabou                        2    0   2   0     1    1    0     2
10 Zune Baseborn                        2    0   1   1     1    2   −1     1
11 O.K. Puno Turista                    3    0   0   3     1    4   −3     0
Code: Select all
MD1 >> May 20th
O.K. Fuller Loop 0–1 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
O.K. Zudruay 1–3 O.K. TORQUE Topazite
O.K. Zune II 0–1 N.O.K. Perdura Ohhos
N.O.K. West Letter 0–1 BRAVO Fratozusk
Chardonnay II 0–2 O.K. Baltic Bragremeightre
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 3–2 N.O.K. Institute Ete
O.K. Aimenation 1–3 O.K.W. Utronu

MD2 >> May 21st
N.O.K. Institute Ete 1–0 O.K. Aimenation
O.K. Baltic Bragremeightre 0–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
BRAVO Fratozusk 3–1 Chardonnay II
N.O.K. Perdura Ohhos 0–2 N.O.K. West Letter
O.K. TORQUE Topazite 2–0 O.K. Zune II
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–3 O.K. Zudruay
O.K. Loopbeat Desa 2–1 O.K. Fuller Loop

MD3 >> May 22nd
O.K. Zudruay 1–0 O.K. Loopbeat Desa
O.K. Zune II 0–1 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
N.O.K. West Letter 0–2 O.K. TORQUE Topazite
Chardonnay II 1–0 N.O.K. Perdura Ohhos
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–1 BRAVO Fratozusk
O.K. Aimenation 0–0 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K.W. Utronu 0–4 N.O.K. Institute Ete

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. TORQUE Topazite                        3    3   0   0     7    1   +6     9
 2 BRAVO Fratozusk                             3    3   0   0     5    1   +4     9
 3 N.O.K. Institute Ete                        3    2   0   1     7    3   +4     6
 4 O.K. Zudruay                                3    2   0   1     5    3   +2     6
 5 N.K. Athletic Agao Zulu Goho                3    2   0   1     4    3   +1     6
 6 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal       3    2   0   1     2    3   −1     6
 7 O.K. Baltic Bragremeightre                  3    1   1   1     2    1   +1     4
 8 O.K. Loopbeat Desa                          2    1   0   1     2    2    0     3
 9 N.O.K. West Letter                          3    1   0   2     2    3   −1     3
10 O.K.W. Utronu                               2    1   0   1     3    5   −2     3
11 N.O.K. Perdura Ohhos                        3    1   0   2     1    3   −2     3
12 Chardonnay II                               3    1   0   2     2    5   −3     3
13 O.K. Aimenation                             3    0   1   2     1    4   −3     1
14 O.K. Fuller Loop                            2    0   0   2     1    3   −2     0
15 O.K. Zune II                                3    0   0   3     0    4   −4     0

Code: Select all
O.K. Dynaminx Tale 0–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. Murosinolo 1–1 O.K. Chardonnay Zoo (1–1 AET) (4–3 pen.)
O.K. PETRO Flu-Robo 0–1 O.K. Murosinoe
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–1 N.O.K. Perdura Ohhos (2–2 AET) (4–3 pen.)
O.K. Oonakurue 1–1 O.K. Baseborn Torah Ora (1–1 AET) (3–4 pen.)
Saffron Reds Offtsutare 2–0 O.K. Contingent Explosion Kunyakie
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–0 O.K. Green Spade Torah Ora (2–0 AET)
O.K. Retroia 0–0 O.K. Green Spade Mukladrue (0–1 AET)
O.K. Fuller Loop 0–1 O.K.W. Utronu
O.K. Jida Zimmer 0–1 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. Dynaminx Nedseno 0–0 A.F.C. Tenterhooks (0–0 AET) (4–2 pen.)
O.K. Inaugurals Truatsuina 1–2 O.K. Letter A.F.C.
N.O.K. Tottoi 0–1 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Buborte Imps 0–1 O.K. Nireto
O.K. Dubli 0–0 O.K. Baltic Bragremeightre (0–1 AET)
BRAVO Fratozusk 1–0 O.K. Finibienu Bragremeightre
S.C. Puno 1–2 O.K. CHIKARA Mordecai
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 1–1 O.K. Bay Olgatoto National (1–2 AET)
O.K. Trottin' Redtough 0–2 N.O.K. West Letter
MOTOR Marabou 1–0 O.K. Zudruay
Weights Club Redtough 1–2 O.K. TORQUE Topazite
F.C. Mordecai Wanderers 0–2 O.K. Puno Turista
O.K. Bandits Kunyakie 1–0 O.K. Aimenation
Billonarios Tale 1–0 N.O.K. Feather of the Peacock University
Zune Baseborn 1–2 C.S. Greknig
O.K. Petro Witegão 1–0 O.K. Railrhode Zune
N.O.K. BRAVO Musek 1–0 O.K. Jupiter Murosinoe
O.K. Fleecewedge Thea 1–1 O.K. Zukuree (2–1 AET)
N.O.K. Eleger 0–1 O.K. Desa Turista
O.K. Loopbeat Desa 0–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
Last edited by Geektopia on Wed Nov 24, 2021 5:16 pm, edited 10 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun May 26, 2019 7:40 pm

Matchweek Two: 5/25/7200 to 5/29/7200
25th of May
Code: Select all
OK Rod Guafre (FCRG) 4–2 OK Nrina (OKN)
G's: 11' by #48 Autianna 'ardiquswaa via a free-kick for OKN, 20' by #8 Perman Fasalbu for FCRG (assisted by #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial), 26' by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj for FCRG (assisted by #35 Hudelson), 46' by #89 Schiele for OKN (assisted by #23 Zarek Bikimikilinlirilithihtal Tahean Bi Ean), 67' by #8 Perman Fasalbu for FCRG (assisted by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi), 77' by #35 Hudelson for FCRG (assisted by #7 Justien Lcusia)
Notable Fouls: YC in the 1' via #33 Rinus Yubitjilu (OKN), YC in the 38' via #6 Livengood (OKN)

MOTOR Mordecai (MOT) 0–1 AFC Viridescent (AFV)
G's: 21' by #8 Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu for AFV (assisted by #1 Ansony Kazilibjabi)
Notable Fouls: N/A

BRAVO Mordecai (BRM) 1–2 OK Kummaboule (FCK)
G's: 6' by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu for FCK (assisted by #5 Shellbie Yulghalismyu), 23' by #7 Duerson for BRM (assisted by #38 Joesph Yslamskoe Snihura), 24' by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu for FCK via a penalty
Notable Fouls: YC in the 1' via #38 Joesph Yslamskoe Snihura (BRM), YC in the 1' via #4 Diminno (FCK), YC in the 8' via #24 Cruz Aguilar 'anhifbu (FCK), YC in the 23' via #7 Duerson (BRM)

Engels Truatsuina (ENT) 1–1 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 22' by #7 Genelda Rrsvieere for NRV (assisted by #10 Infante Ehtsreehnrtsis), 31' by #31 Piermarini for ENT (assisted by #28 Icaro Eanalshu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #32 Derossitte Tceno (NRV), YC in the 15' via #89 Qualee 'abthiza (NRV)

OK Kummaboule (FCK) 0–1 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 23' by #4 Seibel for ENT (assisted by #35 Mynar)
Notable Fouls: N/A

AFC Viridescent (AFV) 1–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 53' by #21 Hjálmtýr Jamnus for AFV (assisted by #1 Ansony Kazilibjabi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Paridhi Earisu (AFV)

OK Nrina (OKN) 0–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 35' by #5 Alicemarie Abwzkin for MOT (assisted by #6 Mynor Tgzuo)
Notable Fouls: YC in the 1' via #52 Arulappu Yubitjilu (OKN), YC in the 1' via #88 Ritzema (MOT), YC in the 1' via #6 Mynor Tgzuo (MOT), YC in the 1' via #5 Alicemarie Abwzkin (MOT), YC in the 1' via #33 Hynick (MOT), YC in the 3' via #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl (MOT), YC in the 49' via #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih (MOT)

OK Zune (OKZ) 0–2 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 63' by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj for FCRG (assisted by #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial), 71' by #8 Perman Fasalbu for FCRG (assisted by #42 Samaras)
Notable Fouls: N/A

OK Corinthians Bashi (COB) 1–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: 80' by #26 Arby Nabibhiksah for COB (assisted by #8 Jubei Jahsazani)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Jubei Jahsazani (COB), YC in the 1' via #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa (FCO), RC in the 23' via #5 Babb Ţajarlaysiḻ (FCO) [excluded two games + fine of 89 cryptos], RC in the 25' via #29 Hugee Adsginsier (COB) [excluded two games + fine of 89 cryptos]

NOK Bandits Lito (NBL) 1–0 OK Alyatju (OKA)
G's: 1' by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah for NBL (assisted by #44 Albinca Eafari)
Notable Fouls: N/A
O.K. Zune resign themselves to a third defeat in all competitions because, well, there's not really much football-wise that concerns Geektopian top tier teams other than the top tier itself, but all excuses aside, this is a really poor managerial start by Dingledine's male child, who is known to sure act like one with each coming post-match presser. The realistic expectation set by the board unto all of it's managers (no ifs, ands, or buts) was to have no less than six points by the tenth of June. All the while, BRAVO Mordecai's winning streak is over and Corinthians outmuscle Offtsutare in a contest that saw two roughnecks given their marching orders, and which seemed amateurish from a neutral frame of reference.

26th of May
Code: Select all
Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 10' by #93 Pasky for OKPP (assisted by #10 Jayleanna Lnepzsloal), 37' by #5 Julio for SHB (assisted by #38 Ogrodowski)
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi (SHB), YC in the 1' via #22 Kellye Tajsabiu (OKPP), YC in the 1' via #93 Pasky (OKPP)
Asides from Julio and Ogrodowski making themselves look like they were playing in national colours as it was in 87, alongside the fact that Ţhaḻṟadlibi, Tajsabiu, and Pasky were handed their first yellow cards of the season, this was a relatively quiet game, though in the middle of thirty six minutes, it certainly seemed like both teams were playing for some sort of stakes.

27th of May
Code: Select all
OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 1' by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali for OKM (assisted by #1 Arevik Saybţaṟisn)
Notable Fouls: YC in the 1' via #85 Jakius Krutiqayir Tarun (OKM), YC in the 1' via #42 Layton-Stewart 'abafita (OKM)
The Romance Cats lose two for three in their campaign, yet Onkar Ṟlizfabiḻ is unsettled, putting into words that, "We are most superlative, biggest, and gigantic in Mordecai. God willing, results will come to us, mattering not how I manage the boys, or concerns of altitude when go away to Zune or Lito."

28th of May
Code: Select all
OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 0–0 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: N/A
Notable Fouls: N/A

OK Alyatju (OKA) 2–0 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 24' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA (assisted by #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ), 44' by #87 Jobyna Nfepmfiheaf for OKA via a penalty
Notable Fouls: YC in the 43' via #42 Javanna 'iikzifkura (SHB)

OK Offtsutare (FCO) 1–2 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 3' by #9 Maylea 'unhiafib for NBL (assisted by #26 Sistek), 23' by #85 Velton Linibbab for FCO (assisted by #55 Anessah Bitijubunu), 45+3' by #22 Ruey Igllaylts A for NBL (assisted by #4 Rinnert)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Maylea 'unhiafib (NBL), YC in the 74' via #81 Brunell Riqutuim (FCO)

OK Rod Guafre (FCRG) 1–3 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 18' by #5 Senem 'aytakarraf for COB via a free kick, 40' by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj for FCRG via a penalty, 53' by #24 Tones for COB via a free kick, 90+2' by #6 Arquita Natatajadhuni for COB via an in-swinging corner kick
Notable Fouls: N/A

MOTOR Mordecai (MOT) 0–0 OK Zune (OKZ)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #31 Mastro Battista (OKZ)
On the topic of nothing games, one came to us this morning when Phantom Phalanges (who had inched off of first place as of last night) went at it with Dynaminx from Mordecai playing in Mukladrue, or more specifically, the International House of Football. When the dispute ended, neutral fans and ultras had seen no fouls, goals, or hostilities. It is truly the nothing game of the season, if ever there was an award for that. In the meantime though, Corinthians fought for their first win of the campaign, having had scored (with the help of Arquita Natatajadhuni) the first injury time goal in league history, so in a more positive light, this fixture was pretty preoccupying.

29th of May
Code: Select all
BRAVO Mordecai (BRM) 1–3 OK Nrina (OKN)
G's: 11' by #10 Danhires Fidijihuzni for OKN (assisted by #2 Upson), 14' by #35 Xaveon Eaghkasili for OKN (assisted by #89 Schiele), 16' by #45 Ratter for OKN (assisted by #35 Xaveon Eaghkasili), 84' by #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu for BRM (assisted by #25 Emeram Latajiksif)
Notable Fouls: YC in the 1' via #25 Emeram Latajiksif (BRM), YC in the 1' via #45 Ratter (OKN)

Engels Truatsuina (ENT) 2–0 AFC Viridescent (AFV)
G's: 59' by #4 Seibel for ENT via header after corner was taken by #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag, 65' by #4 Seibel for ENT (assisted by #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea (ENT), YC in the 1' via #21 Hjálmtýr Jamnus (AFV)

NOK Rui Válgo (NRV) 0–0 OK Kummaboule (FCK)
G's: N/A
Notable Fouls: N/A
The rotation ends with most establishments from Mordecai feeling like they've underachieved somewhat, what with the huge financial backing given to every single one of the capital teams. In fact, BRAVO Mordecai seems to be sat in the safest position out of the three, tenth out of seventeen. In the short term it's not a good day for Viridescent either, who were caught slipping and have been made to pay via a two goal salvo in the space of six minutes. We have our second nothing game of the season, where in Turinigre, the usual suspects aren't among us. Jokes aside, it's very hard to know who's more likely to score out of the 3-5-2 formation save Marts Yislp Gea Nroar, who has struck one in three starts and looks dangerous as of far.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Kummaboule                                  5    3   1   1     7    3   +4    10
 2 OK Mukladrue                                   4    3   1   0     3    0   +3    10
 3 NOK Bandits Lito                               5    3   1   1     4    4    0    10
 4 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue           5    2   3   0     9    4   +5     9
 5 AFC Viridescent                                5    3   0   2     5    4   +1     9
 6 OK Corinthians Bashi                           5    2   2   1     7    5   +2     8
 7 OK Alyatju                                     5    2   2   1     6    4   +2     8
 8 Engels Truatsuina                              4    2   1   1     4    2   +2     7
 9 OK Offtsutare                                  5    2   1   2     5    5    0     7
10 BRAVO Mordecai                                 5    2   0   3     4    6   −2     6
11 OK Rod Guafre                                  5    2   0   3     7   10   −3     6
12 NOK Rui Válgo                                  4    1   2   1     3    2   +1     5
13 OK Nrina                                       5    1   2   2     6    7   −1     5
14 OK Dynaminx Mordecai                           4    1   1   2     2    2    0     4
15 MOTOR Mordecai                                 5    1   1   3     2    5   −3     4
16 Sheriff Bragremeightre                         4    0   1   3     1    6   −5     1
17 OK Zune                                        5    0   1   4     3    9   −6     1

Code: Select all
MD4 >> 28th of May
O.K. Baltic Toray 2–0 O.K. Kummaboule II
Corinthians Bashi B 0–0 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Chardonnay Buya 0–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Olympiacos Dominio 2–1 Perdura Kummaboule
O.K. Hennessy Mukladrue 2–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
Viridescent Boys 0–2 O.K. Flu-Robo
O.K. Intercosta Kummaboule 1–2 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Finibienu Letter 0–0 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Baseborn Tottoi 0–1 O.K. Buborte Imps
CHIKARA 0–1 Sports Club MOTOR Dubli

MD5 >> 29th of May
Sports Club MOTOR Dubli 0–1 O.K. Baltic Toray
O.K. Buborte Imps 0–2 CHIKARA
O.K. Sanaţisu Zumamai 2–0 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Athletic Moscaritolo 0–1 O.K. Finibienu Letter
O.K. Flu-Robo 1–4 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–0 Viridescent Boys
Perdura Kummaboule 1–0 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Rubber Lare 0–1 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. S.oE.Y Pushakui 3–2 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Kummaboule II 1–1 Corinthians Bashi B

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai            5    4   1   0     8    2   +6    13
 2 O.K. Athletic Moscaritolo        5    4   0   1     5    2   +3    12
 3 O.K. Finibienu Letter            5    3   2   0     4    0   +4    11
 4 O.K. Baltic Toray                5    3   1   1     5    2   +3    10
 5 O.K. Olympiacos Dominio          5    3   1   1     4    2   +2    10
 6 O.K. Flu-Robo                    5    3   1   1     5    4   +1    10
 7 O.K. Intercosta Kummaboule       5    3   0   2     8    5   +3     9
 8 O.K. S.oE.Y Pushakui             5    2   2   1     7    6   +1     8
 9 Perdura Kummaboule               5    2   1   2     5    5    0     7
10 Corinthians Bashi B              5    1   3   1     4    6   −2     6
11 CHIKARA                          5    1   2   2     3    3    0     5
   O.K. Mordeitolo Mordecai         5    1   2   2     3    3    0     5
13 O.K. Chardonnay Buya             5    1   2   2     3    4   −1     5
14 O.K. Kummaboule II               5    1   2   2     8   10   −2     5
15 O.K. Rubber Lare                 5    1   1   3     6    8   −2     4
16 O.K. Buborte Imps                5    1   1   3     3    6   −3     4
   Sports Club MOTOR Dubli          5    1   1   3     3    6   −3     4
18 O.K. Hennessy Mukladrue          5    1   0   4     3    6   −3     3
19 O.K. Baseborn Tottoi             5    0   3   2     2    5   −3     3
20 Viridescent Boys                 5    0   2   3     2    6   −4     2
Code: Select all
MD4 >> 28th of May
O.K. CHIKARA Mordecai 0–0 O.K. Dynaminx Tale
O.K. Sanaţisu Zumamai II 2–0 O.K. Desa Turista
O.K. Jocks-Turinigre 1–2 C.S. Greknig
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 3–2 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Nrina II 1–2 Billonarios Tale
A.F.C. Tenterhooks 1–2 O.K. Dubli
N.O.K. Tottoi 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale
N.O.K. BRAVO Musek 3–2 N.O.K. Bandits Lito II

MD5 >> 29th of May
O.K. Contingent Explosion Tale 0–1 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Dubli 0–1 N.O.K. Tottoi
Billonarios Tale 3–2 A.F.C. Tenterhooks
O.K. PETRO Flu-Robo 0–1 O.K. Nrina II
C.S. Greknig 0–0 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. Desa Turista 2–0 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. Dynaminx Tale 1–1 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. Railrhode Zune 0–1 O.K. CHIKARA Mordecai

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. BRAVO Musek                   4    4   0   0     6    2   +4    12
 2 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest              5    3   1   1     5    3   +2    10
 3 C.S. Greknig                         5    3   1   1     4    4    0    10
 4 O.K. CHIKARA Mordecai                5    2   3   0     4    0   +4     9
 5 O.K. Nrina II                        5    3   0   2     5    4   +1     9
 6 Billonarios Tale                     5    2   2   1     8    7   +1     8
 7 O.K. Jocks-Turinigre                 5    2   1   2     5    6   −1     7
 8 O.K. Sanaţisu Zumamai II             5    1   3   1     4    3   +1     6
 9 N.O.K. Tottoi                        4    2   0   2     3    2   +1     6
10 O.K. Contingent Explosion Tale       5    2   0   3     3    3    0     6
11 O.K. Dubli                           5    2   0   3     4    5   −1     6
12 O.K. Dynaminx Tale                   4    1   2   1     3    3    0     5
13 O.K. Desa Turista                    5    1   2   2     4    5   −1     5
14 O.K. Railrhode Zune                  4    1   1   2     2    3   −1     4
15 N.O.K. Bandits Lito II               4    1   0   3     3    6   −3     3
16 A.F.C. Tenterhooks                   5    1   0   4     4    8   −4     3
17 O.K. PETRO Flu-Robo                  5    0   2   3     2    5   −3     2
Code: Select all
MD4 >> 28th of May
O.K. Baseborn Torah Ora 0–0 O.K. Nireto
O.K. Athletic Moscaritolo II 6–0 O.K. Green Spade Mukladrue
O.K. Dynaminx Nedseno 0–2 O.K. Phantom Phalanges II
O.K. Retroia 1–2 N.O.K. Omicronôpolis Omicron
O.K. Murosinolo 1–0 F.C. Mordecai Wanderers

MD5 >> 29th of May
F.C. Mordecai Wanderers 0–1 O.K. Baseborn Torah Ora
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 1–2 O.K. Murosinolo
O.K. Phantom Phalanges II 0–1 O.K. Retroia
O.K. Green Spade Mukladrue 2–1 O.K. Dynaminx Nedseno
O.K. Nireto 1–1 O.K. Athletic Moscaritolo II

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Athletic Moscaritolo II       5    3   2   0    12    3   +9    11
 2 O.K. Baseborn Torah Ora            5    3   1   1     4    1   +3    10
 3 O.K. Retroia                       5    3   1   1     7    5   +2    10
 4 O.K. Nireto                        5    2   2   1     3    2   +1     8
 5 N.O.K. Omicronôpolis Omicron       5    2   1   2     4    4    0     7
   O.K. Dynaminx Nedseno              5    2   1   2     4    4    0     7
 7 O.K. Murosinolo                    2    2   0   0     3    1   +2     6
 8 O.K. Green Spade Mukladrue         5    2   0   3     5   10   −5     6
 9 O.K. Phantom Phalanges II          5    1   1   3     4    7   −3     4
10 F.C. Mordecai Wanderers            5    0   1   4     3    9   −6     1
11 O.K. Murosinaense                  3    0   0   3     0    3   −3     0
Code: Select all
MD4 >> May 28th
Sheriff II 1–0 O.K. Chardonnay Zoo
O.K. Pachinko Guhernig 0–0 O.K. Fleecewedge Thea
BRAVO Mordecai Reserves 0–0 O.K. Perdura Gorudoowsukui
O.K. Bay Olgatoto National 2–0 Mordeitolo Mordecai II
O.K. Letter A.F.C. 1–0 O.K. Oonakurue

MD5 >> May 29th
Mordeitolo Mordecai II 2–1 O.K. Letter A.F.C.
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–1 O.K. Bay Olgatoto National
O.K. Fleecewedge Thea 0–0 BRAVO Mordecai Reserves
O.K. Chardonnay Zoo 0–1 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Inaugurals Truatsuina 1–0 Sheriff II

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Letter A.F.C.               4    3   0   1     6    2   +4     9
 2 Mordeitolo Mordecai II           5    3   0   2     5    5    0     9
 3 O.K. Fleecewedge Thea            5    2   2   1     6    5   +1     8
 4 O.K. Bay Olgatoto National       4    2   1   1     4    2   +2     7
 5 O.K. Perdura Gorudoowsukui       5    1   4   0     2    1   +1     7
 6 Sheriff II                       5    2   1   2     3    3    0     7
 7 O.K. Inaugurals Truatsuina       4    2   1   1     4    5   −1     7
 8 O.K. Pachinko Guhernig           5    1   2   2     2    3   −1     5
 9 BRAVO Mordecai Reserves          5    1   2   2     2    5   −3     5
10 O.K. Chardonnay Zoo              4    1   0   3     4    4    0     3
11 O.K. Oonakurue                   4    0   1   3     1    4   −3     1
Code: Select all
MD4 >> May 28th
O.K. Zukuree 0–4 O.K. Jupiter Murosinoe
O.K. Murosinoe 0–2 Dynaminx Mordecai Juniors
O.K. Bandits Kunyakie 5–0 O.K. Petro Witegão
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 1–1 Saffron Reds Offtsutare

MD5 >> May 29th
O.K. Petro Witegão 2–0 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves
Dynaminx Mordecai Juniors 1–1 O.K. Bandits Kunyakie
O.K. Jupiter Murosinoe 0–1 O.K. Murosinoe
S.C. Puno 5–0 O.K. Zukuree

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                   5    3   1   1     6    7   −1    10
 2 O.K. Jupiter Murosinoe               4    3   0   1     8    3   +5     9
 3 Dynaminx Mordecai Juniors            5    2   1   2     7    6   +1     7
 4 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves       4    2   1   1     4    4    0     7
 5 O.K. Bandits Kunyakie                4    1   2   1     7    3   +4     5
 6 O.K. Murosinoe                       5    1   2   2     1    3   −2     5
 7 Saffron Reds Offtsutare              4    0   4   0     1    1    0     4
 8 O.K. Zukuree                         5    1   1   3     2   10   −8     4
 9 S.C. Puno                            4    1   0   3     7    6   +1     3
Code: Select all
MD4 >> May 28th
Weights Club Redtough 2–2 MOTOR Marabou
O.K. Jida Zimmer 2–0 N.O.K. Eleger
O.K. Puno Turista 0–1 O.K. Finibienu Bragremeightre
Zune Baseborn 0–3 N.O.K. Hamilltown
O.K. Green Spade Torah Ora 0–1 O.K. Young Doppelgängers Nrina

MD5 >> May 29th
N.O.K. Hamilltown 2–3 O.K. Green Spade Torah Ora
O.K. Finibienu Bragremeightre 1–1 Zune Baseborn
N.O.K. Eleger 1–0 O.K. Puno Turista
MOTOR Marabou 1–0 O.K. Jida Zimmer
O.K. Trottin' Redtough 1–2 Weights Club Redtough

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Young Doppelgängers Nrina       4    3   1   0     7    1   +6    10
 2 Weights Club Redtough                5    3   1   1     9    7   +2    10
 3 N.O.K. Eleger                        5    3   1   1     4    3   +1    10
 4 O.K. Green Spade Torah Ora           4    3   0   1     5    3   +2     9
 5 O.K. Finibienu Bragremeightre        5    2   1   2     6    7   −1     7
 6 N.O.K. Hamilltown                    5    2   0   3     7    6   +1     6
 7 MOTOR Marabou                        4    1   3   0     4    3   +1     6
 8 O.K. Jida Zimmer                     5    2   0   3     4    7   −3     6
 9 O.K. Trottin' Redtough               4    1   1   2     4    4    0     4
10 Zune Baseborn                        4    0   2   2     2    6   −4     2
11 O.K. Puno Turista                    5    0   0   5     1    6   −5     0
Code: Select all
MD4 >> May 28th
O.K. Baltic Bragremeightre 1–2 O.K.W. Utronu
BRAVO Fratozusk 0–0 O.K. Aimenation
N.O.K. Perdura Ohhos 0–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. TORQUE Topazite 2–2 Chardonnay II
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–0 N.O.K. West Letter
O.K. Loopbeat Desa 1–0 O.K. Zune II
O.K. Fuller Loop 0–2 O.K. Zudruay

MD5 >> May 29th
O.K. Zune II 1–0 O.K. Fuller Loop
N.O.K. West Letter 1–1 O.K. Loopbeat Desa
Chardonnay II 1–2 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–0 O.K. TORQUE Topazite
O.K. Aimenation 1–0 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K.W. Utronu 0–1 BRAVO Fratozusk
N.O.K. Institute Ete 1–0 O.K. Baltic Bragremeightre

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 BRAVO Fratozusk                             5    4   1   0     6    1   +5    13
 2 O.K. TORQUE Topazite                        5    3   2   0     9    3   +6    11
 3 N.K. Athletic Agao Zulu Goho                5    3   1   1     5    3   +2    10
 4 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal       5    3   1   1     4    4    0    10
 5 N.O.K. Institute Ete                        4    3   0   1     8    3   +5     9
 6 O.K. Zudruay                                4    3   0   1     7    3   +4     9
 7 O.K. Loopbeat Desa                          4    2   1   1     4    3   +1     7
 8 O.K.W. Utronu                               4    2   0   2     5    7   −2     6
 9 N.O.K. West Letter                          5    1   2   2     3    4   −1     5
10 O.K. Aimenation                             5    1   2   2     2    4   −2     5
11 O.K. Baltic Bragremeightre                  5    1   1   3     3    4   −1     4
12 Chardonnay II                               5    1   1   3     5    9   −4     4
13 N.O.K. Perdura Ohhos                        5    1   0   4     1    5   −4     3
14 O.K. Zune II                                5    1   0   4     1    5   −4     3
15 O.K. Fuller Loop                            4    0   0   4     1    6   −5     0

Code: Select all
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–1 BRAVO Fratozusk
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 1–1 O.K. Baltic Toray (2–2 AET) (3–2 pen.)
O.K. Bandits Kunyakie 1–1 O.K. TORQUE Topazite (2–1 AET)
O.K. Petro Witegão 0–0 O.K. Hennessy Mukladrue (0–0 AET) (3–0 pen.)
O.K. Sanaţisu Zumamai 0–0 O.K. Desa Turista (1–0 AET)
MOTOR Marabou 1–1 O.K. Dynaminx Nedseno (1–1 AET) (2–4 pen.)
O.K. Pachinko Guhernig 1–2 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. Flu-Robo 0–1 N.O.K. West Letter
O.K. Buborte Imps 1–1 O.K. S.oE.Y Pushakui (1–1 AET) (5–4 pen.)
O.K. Rubber Lare 0–2 Billonarios Tale
Perdura Kummaboule 0–0 O.K. Athletic Moscaritolo (1–1 AET) (2–4 pen.)
C.S. Greknig 0–1 CHIKARA
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–0 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. CHIKARA Mordecai 2–0 O.K. Bay Olgatoto National
O.K. Chardonnay Buya 1–1 O.K. Murosinolo (1–1 AET) (4–2 pen.)
Saffron Reds Offtsutare 2–1 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Olympiacos Dominio 0–0 O.K. Baltic Bragremeightre (0–0 AET) (4–2 pen.)
O.K.W. Utronu 1–0 O.K. Puno Turista
O.K. Jocks-Turinigre 1–4 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Letter A.F.C. 0–1 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Green Spade Mukladrue 0–2 O.K. Finibienu Letter
O.K. Intercoastal Kummaboule 3–0 O.K. Nireto
O.K. Mordeitolo Mordecai 1–0 O.K. Murosinoe

NOTE: O.K. Fleecewedge Thea given bye into the third round.
Last edited by Geektopia on Sun Nov 28, 2021 2:54 am, edited 10 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun May 26, 2019 7:46 pm

Matchweek Three: 6/01/7200 to 6/05/7200
1st of June
Code: Select all
AFC Viridescent (AFV) 1–0 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 8' by #25 Zaylene Sanraghusiat W Eiri for AFV (assisted by #28 Tsunade 'iirzi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #32 Delise Earaṟb (AFV), YC in the 1' via #4 Ibrahim R Alfusrsiu (AFV), YC in the 1' via #7 Genelda Rrsvieere (NRV), YC in the 8' via #35 Accalia 'iijkiţaa (AFV), YC in the 18' via #6 Kaymari Jinsitu Ean (NRV)

OK Nrina (OKN) 1–0 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 31' by #45 Ratter via an in-swinging corner kick for OKN
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Abdiwahid Zitku (ENT), YC in the 1' via #52 Arulappu Yubitjilu (OKN), YC in the 1' via #31 Piermarini (ENT)

OK Zune (OKZ) 1–1 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 34' by #6 Gundolf Natiksajisa for OKZ (assisted by #58 Buy), 39' by #38 Joesph Yslamskoe Snihura for BRM (assisted by #4 Distel)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Gundolf Natiksajisa (OKZ), YC in the 1' via #28 Vikţoras Libdighunah (BRM), YC in the 8' via #33 Dailynn Diḻţilikḻi Ew Libasr (BRM)

OK Corinthians Bashi (COB) 0–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 83' by #6 Mynor Tgzuo for MOT (assisted by #34 Derek-Lewis Jiearal)
Notable Fouls: N/A

NOK Bandits Lito (NBL) 2–0 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 56' by #26 Sistek for NBL (assisted by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah), 69' by #26 Sistek for NBL (assisted by #4 Rinnert)
Notable Fouls: YC in the 1' via #44 Albinca Eafari (NBL)

Sheriff Bragremeightre (SHB) 3–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: 26' by #38 Ogrodowski for SHB (assisted by #7 Yurany Ruqinimnasihuh), 51' by #38 Ogrodowski for SHB (assisted by #10 Zalie 'amquk), 65' by #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi for SHB (assisted by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q)
Notable Fouls: YC in the 1' via #4 Thorud (FCO)

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 1–3 OK Alyatju (OKA)
G's: 5' by #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ for OKA (assisted by #87 Jobyna Nfepmfiheaf), 15' by #24 Greenfelder for FCDM (assisted by #26 Abbygayl Fawj), 53' by #26 Dudziak Nuzhizani for OKA (assisted by #38 Trezure Bitijubunu), 66' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA (assisted by #87 Jobyna Nfepmfiheaf)
Notable Fouls: YC in the 1' via #25 Ciríaco 'iijfisruw (FCDM), YC in the 1' via #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ (OKA)

OK Mukladrue (OKM) 0–0 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #33 Tanica Darr Qib 'iithli (OKPP), YC in the 1' via #& Nadarasa Yuwrawraquqbalah (OKPP)

OK Alyatju (OKA) 0–3 OK Mukladrue (OKM)
G's: 41' by #1 Arevik Saybţaṟisn for OKM (assisted by #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids), 54' by #3 Amolika Stllea Aot Entbemv for OKM (assisted by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga), 54' by #27 Germaine Sophie for OKM (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Dudziak Nuzhizani (OKA), YC in the 1' via #3 Amolika Stllea Aot Entbemv (OKM)

OK Offtsutare (FCO) 2–1 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 7' by #4 Thorud for FCO (assisted by #85 Velton Linibbab), 10' by #1 Boblett for FCO via a penalty, 15' by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu for FCDM (assisted by #24 Greenfelder)
Notable Fouls: N/A
So many things stood out these twenty four hours, that the Association had to engage in conversation with the football-watching population about which moment attracted new attention from other countries in the continent, so they conducted a poll that included the options of Dingledine Junior hovering four points away from managerial safety, the Mukladrue derby being played politely, OK Mukladrue not being very nice on fifty four minutes against OK Alyatju, and among others, Boblett condemning Dynaminx Mordecai to their fourth defeat in six. Conceding against Boblett is horrifying on it's own, so this poll option won with flying colors, occupying 80% of the vote among nine other options.

2nd of June
Code: Select all
OK Rod Guafre (FCRG) 1–4 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 14' by Regnold Ţhaḻṟadlibi for SHB (assisted by #10 Zalie 'amquk), 45+5' by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj for FCRG (assisted by #42 Samaras), 61' by #42 Javanna 'iikzifkura for SHB (assisted by #10 Zalie 'amquk), 62' by #5 Julio for SHB (assisted by #1 Franceschi Euluf), 65' by #7 Yurany Ruqinimnasihuh for SHB (assisted by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q)
Notable Fouls: YC in the 1' via #35 Hudelson (FCRG), YC in the 1' via #7 Justien Lcusia (FCRG)
This wasn't necessarily a derby, though it was a good bit of fun to watch! If everyone had thought about it, a premise such as the combined powers of on-form Sheriff Bragremeightre housing stars within the national team such as Julio, Ogrodowski, and Zalie 'amquk (joint-top goal provider in the league) pitted against the joint top scorer on Rod Guafre in Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj would've packed the Gamma Ray Ground to it's limit, and yet not many thought about the implications of such a match on paper.

3rd of June
Code: Select all
MOTOR Mordecai (MOT) 3–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 1' by #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu for MOT (assisted by #33 Hynick), 14' by #1 Amisa Fatabbujbi via a free-kick, 59' by #55 Anessah Bitijubunu for NBL (assisted by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah), 88' by #6 Mynor Tgzuo via a free-kick for MOT
Notable Fouls: N/A
MOTOR come away with the three points, all three of their goalscorers having a first for their careers. The Trimmers are unbeaten in three matches, and even better, Bandits were first in the table prior to this result, so there will be no discussion as to whether this was a mismatch for MOTOR as much as OK Rod Guafre were for Bragremeightre.

4th of June
Code: Select all
BRAVO Mordecai (BRM) 1–0 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 24' by #55 Manviraj 'iittij for BRM (assisted by #38 Joesph Yslamskoe Snihura)
Notable Fouls: N/A

Engels Truatsuina (ENT) 0–1 OK Zune (OKZ)
G's: 13' by #8 Hadees Satadhmihirati for OKZ (assisted by #26 Chaze 'abunifitaa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Chaze 'abunifitaa (OKZ), YC in the 1' via #58 Buy (OKZ)

NOK Rui Válgo (NRV) 1–1 OK Nrina (OKN)
G's: 45+1' by #89 Qualee 'abthiza for NRV (assisted by #46 Higginbottom), 88' by #52 Arulappu Yubitjilu for OKN (assisted by #48 Autianna 'ardiquswaa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #53 Aasiya Yirlbaa (NRV), YC in the 1' via #2 Upson (OKN)

OK Kummaboule (FCK) 0–1 AFC Viridescent (AFV)
G's: 41' by #6 Paridhi Earisu for AFV (assisted by #4 Ibrahim R Alfusrsiu)
As Valgo and Nrina draw, there is more exciting news to be uncovered than this. Now Dingledine Junior is within a point of what he promised the board he would do for the exchange of a positive incentive in being signed for two more seasons as of Engels Truatsuina 0-1 Zune, and following Viridescent's victory over OK Kummaboule, they top the table ahead of OK Mukladrue and Bandits Lito in a pretty exclusive looking top three.

5th of June
Code: Select all
OK Nrina (OKN) 1–0 OK Kummaboule (FCK)
G's: 29' by #2 Upson for OKN (assisted by #45 Ratter)
Notable Fouls: YC in the 1' via #2 Upson [excluded 1 match], YC in the 1' via #6 Livengood (OKN)

OK Zune (OKZ) 1–0 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 18' by #6 Gundolf Natiksajisa for OKZ (assisted by #51 Gehling)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Gundolf Natiksajisa (OKZ), YC in the 1' via #26 Chaze 'abunifitaa (OKZ), YC in the 1' via #8 Hatchett Lkemwrlica (NRV), YC in the 13' via #6 Kaymari Jinsitu Ean (NRV)

OK Corinthians Bashi (COB) 1–1 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 50' by #4 Seibel for ENT (assisted by #35 Mynar), 79' by #27 Balka for COB (assisted by #98 Rolke)
Notable Fouls: YC in the 1' via #31 Piermarini (ENT), YC in the 5' via #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W (COB), YC in the 28' via #35 Mynar (ENT)

NOK Bandits Lito (NBL) 0–2 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 44' by #4 Distel for BRM via a free-kick, 47' by #8 Ace Lee Awnws for BRM (assisted by #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Sistek (NBL), YC in the 6' via #38 Joesph Yslamskoe Snihura (BRM), RC in the 6' via #25 Emeram Latajiksif [excluded two games + fine of 89 cryptos]
BRAVO pick up their fifth clean sheet of the season, coming second in clean sheets below the undefeated OK Mukladrue with a perfect record of six for six, while Dingledine Junior secures his job and Zune's midtable mediocrity to round off the week.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 AFC Viridescent (AFV)                          7    5   0   2     7    4   +3    15
 2 OK Mukladrue (OKM)                             6    4   2   0     6    0   +6    14
 3 BRAVO Mordecai (BRM)                           8    4   1   3     8    7   +1    13
 4 NOK Bandits Lito (NBL)                         8    4   1   3     7    9   −2    13
 5 OK Nrina (OKN)                                 8    3   3   2     9    8   +1    12
 6 OK Alyatju (OKA)                               7    3   2   2     9    8   +1    11
 7 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)    6    2   4   0     9    4   +5    10
 8 OK Kummaboule (FCK)                            7    3   1   3     7    5   +2    10
 9 MOTOR Mordecai (MOT)                           7    3   1   3     6    6    0    10
10 OK Offtsutare (FCO)                            7    3   1   3     7    9   −2    10
11 OK Corinthians Bashi (COB)                     8    2   3   3     8    8    0     9
12 Engels Truatsuina (ENT)                        7    2   2   3     5    5    0     8
13 OK Zune (OKZ)                                  8    2   2   4     6   10   −4     8
14 Sheriff Bragremeightre (SHB)                   6    2   1   3     8    7   +1     7
15 NOK Rui Válgo (NRV)                            7    1   3   3     4    5   −1     6
16 OK Rod Guafre (FCRG)                           7    2   0   5     8   16   −8     6
17 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                    6    1   1   4     4    7   −3     4

Code: Select all
MD6 >> 3rd of June
O.K. Baltic Toray 1–2 Corinthians Bashi B
O.K. Chardonnay Buya 2–0 O.K. Kummaboule II
O.K. Olympiacos Dominio 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Hennessy Mukladrue 1–1 O.K. Rubber Lare
Viridescent Boys 2–2 Perdura Kummaboule
O.K. Intercosta Kummaboule 2–3 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Finibienu Letter 0–1 O.K. Flu-Robo
O.K. Baseborn Tottoi 3–1 O.K. Athletic Moscaritolo
CHIKARA 2–4 O.K. Sanaţisu Zumamai
Sports Club MOTOR Dubli 1–1 O.K. Buborte Imps

MD7 >> 4th of June
O.K. Buborte Imps 0–0 O.K. Baltic Toray
O.K. Sanaţisu Zumamai 3–4 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Athletic Moscaritolo 1–2 CHIKARA
O.K. Flu-Robo 1–0 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Mordeitolo Mordecai 2–1 O.K. Finibienu Letter
Perdura Kummaboule 2–5 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Rubber Lare 0–0 Viridescent Boys
O.K. S.oE.Y Pushakui 2–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Kummaboule II 1–1 O.K. Olympiacos Dominio
Corinthians Bashi B 2–0 O.K. Chardonnay Buya

MD8 >> 5th of June
O.K. Baltic Toray 0–2 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Olympiacos Dominio 0–3 Corinthians Bashi B
O.K. Hennessy Mukladrue 0–0 O.K. Kummaboule II
Viridescent Boys 1–0 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Intercosta Kummaboule 1–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Finibienu Letter 0–1 Perdura Kummaboule
O.K. Baseborn Tottoi 0–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
CHIKARA 0–2 O.K. Flu-Robo
Sports Club MOTOR Dubli 1–0 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Buborte Imps 1–0 O.K. Sanaţisu Zumamai

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Flu-Robo                    8    6   1   1     9    4   +5    19
 2 O.K. Sanaţisu Zumamai            8    5   1   2    15    9   +6    16
 3 O.K. Intercosta Kummaboule       8    5   0   3    16   10   +6    15
 4 Corinthians Bashi B              8    4   3   1    11    7   +4    15
 5 O.K. S.oE.Y Pushakui             8    4   2   2    10    8   +2    14
 6 O.K. Mordeitolo Mordecai         8    3   3   2     8    6   +2    12
 7 O.K. Athletic Moscaritolo        8    4   0   4     7    8   −1    12
 8 O.K. Chardonnay Buya             8    3   2   3     7    6   +1    11
 9 O.K. Finibienu Letter            8    3   2   3     5    4   +1    11
10 O.K. Baltic Toray                8    3   2   3     6    6    0    11
11 Sports Club MOTOR Dubli          8    3   2   3     9   10   −1    11
12 Perdura Kummaboule               8    3   2   3    10   12   −2    11
13 O.K. Olympiacos Dominio          8    3   2   3     5    7   −2    11
14 O.K. Buborte Imps                8    2   3   3     5    7   −2     9
15 CHIKARA                          8    2   2   4     7   10   −3     8
16 O.K. Baseborn Tottoi             8    1   4   3     5    7   −2     7
17 Viridescent Boys                 8    1   4   3     5    8   −3     7
18 O.K. Kummaboule II               8    1   4   3     9   13   −4     7
19 O.K. Rubber Lare                 8    1   3   4     7   10   −3     6
20 O.K. Hennessy Mukladrue          8    1   2   5     5    9   −4     5
Code: Select all
MD6 >> 3rd of June
O.K. Sanaţisu Zumamai II 0–0 O.K. Railrhode Zune
O.K. Jocks-Turinigre 1–1 O.K. Dynaminx Tale
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 1–1 O.K. Desa Turista
O.K. Nrina II 1–0 C.S. Greknig
A.F.C. Tenterhooks 1–0 O.K. PETRO Flu-Robo
N.O.K. Tottoi 1–0 Billonarios Tale
N.O.K. BRAVO Musek 3–0 O.K. Dubli
N.O.K. Bandits Lito II 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale

MD7 >> 4th of June
O.K. Dubli 0–1 N.O.K. Bandits Lito II
Billonarios Tale 3–1 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. PETRO Flu-Robo 0–1 N.O.K. Tottoi
C.S. Greknig 1–0 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Desa Turista 0–1 O.K. Nrina II
O.K. Dynaminx Tale 2–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. Railrhode Zune 2–2 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. CHIKARA Mordecai 1–1 O.K. Sanaţisu Zumamai II

MD8 >> 5th of June
O.K. Jocks-Turinigre 0–0 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 0–2 O.K. Railrhode Zune
O.K. Nrina II 0–1 O.K. Dynaminx Tale
A.F.C. Tenterhooks 1–0 O.K. Desa Turista
N.O.K. Tottoi 2–1 C.S. Greknig
N.O.K. BRAVO Musek 2–2 O.K. PETRO Flu-Robo
N.O.K. Bandits Lito II 2–1 Billonarios Tale
O.K. Contingent Explosion Tale 3–0 O.K. Dubli

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. BRAVO Musek                   7    5   1   1    12    7   +5    16
 2 N.O.K. Tottoi                        7    5   0   2     7    3   +4    15
 3 O.K. Nrina II                        8    5   0   3     7    5   +2    15
 4 C.S. Greknig                         8    4   1   3     6    7   −1    13
 5 O.K. Contingent Explosion Tale       7    4   0   3     7    3   +4    12
 6 O.K. Dynaminx Tale                   7    3   3   1     7    5   +2    12
 7 O.K. CHIKARA Mordecai                7    2   5   0     5    1   +4    11
 8 Billonarios Tale                     8    3   2   3    12   11   +1    11
 9 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest              8    3   2   3     7    8   −1    11
10 O.K. Jocks-Turinigre                 8    2   4   2     8    9   −1    10
11 O.K. Railrhode Zune                  7    2   3   2     6    5   +1     9
12 N.O.K. Bandits Lito II               7    3   0   4     6    8   −2     9
13 A.F.C. Tenterhooks                   8    3   0   5     6    9   −3     9
14 O.K. Sanaţisu Zumamai II             7    1   5   1     5    4   +1     8
15 O.K. Desa Turista                    8    1   3   4     5    8   −3     6
16 O.K. Dubli                           8    2   0   6     4   12   −8     6
17 O.K. PETRO Flu-Robo                  8    0   3   5     4    9   −5     3
Code: Select all
MD6 >> 3rd of June
O.K. Baseborn Torah Ora 0–0 O.K. Athletic Moscaritolo II
O.K. Dynaminx Nedseno 0–1 O.K. Nireto
O.K. Retroia 1–0 O.K. Green Spade Mukladrue
O.K. Murosinolo 1–6 O.K. Phantom Phalanges II
F.C. Mordecai Wanderers 1–1 N.O.K. Omicronôpolis Omicron

MD7 >> 4th of June
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 1–0 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. Phantom Phalanges II 0–0 F.C. Mordecai Wanderers
O.K. Green Spade Mukladrue 1–4 O.K. Murosinolo
O.K. Nireto 0–1 O.K. Retroia
O.K. Athletic Moscaritolo II 2–2 O.K. Dynaminx Nedseno

MD8 >> 5th of June
O.K. Baseborn Torah Ora 0–2 O.K. Dynaminx Nedseno
O.K. Retroia 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo II
O.K. Murosinolo 1–1 O.K. Nireto
F.C. Mordecai Wanderers 1–1 O.K. Green Spade Mukladrue
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 1–2 O.K. Phantom Phalanges II

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Athletic Moscaritolo II       8    4   4   0    15    5  +10    16
 2 O.K. Retroia                       8    5   1   2     9    6   +3    16
 3 O.K. Nireto                        8    3   3   2     5    4   +1    12
 4 O.K. Phantom Phalanges II          8    3   2   3    12    9   +3    11
 5 O.K. Dynaminx Nedseno              8    3   2   3     8    7   +1    11
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron       8    3   2   3     7    7    0    11
 7 O.K. Baseborn Torah Ora            8    3   2   3     4    4    0    11
 8 O.K. Murosinolo                    5    3   1   4     9    12    -3    10
 9 O.K. Green Spade Mukladrue         8    2   1   5     7   16   −9     7
10 F.C. Mordecai Wanderers            8    0   4   4     5   11   −6     4
Code: Select all
MD6 >> 3rd of June
O.K. Pachinko Guhernig 1–3 O.K. Inaugurals Truatsuina
BRAVO Mordecai Reserves 0–5 O.K. Chardonnay Zoo
O.K. Bay Olgatoto National 1–0 O.K. Fleecewedge Thea
O.K. Letter A.F.C. 2–0 O.K. Perdura Gorudoowsukui
O.K. Oonakurue 2–0 Mordeitolo Mordecai II

MD7 >> June 4th
O.K. Perdura Gorudoowsukui 6–0 O.K. Oonakurue
O.K. Fleecewedge Thea 1–0 O.K. Letter A.F.C.
O.K. Chardonnay Zoo 0–0 O.K. Bay Olgatoto National
O.K. Inaugurals Truatsuina 0–1 BRAVO Mordecai Reserves
Sheriff II 1–0 O.K. Pachinko Guhernig

MD8 >> June 5th
BRAVO Mordecai Reserves 3–0 Sheriff II
O.K. Bay Olgatoto National 1–0 O.K. Inaugurals Truatsuina
O.K. Letter A.F.C. 2–0 O.K. Chardonnay Zoo
O.K. Oonakurue 2–1 O.K. Fleecewedge Thea
Mordeitolo Mordecai II 1–0 O.K. Perdura Gorudoowsukui

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Letter A.F.C.               7    5   0   2    10    3   +7    15
 2 O.K. Bay Olgatoto National       7    4   2   1     6    2   +4    14
 3 Mordeitolo Mordecai II           7    4   0   3     6    7   −1    12
 4 O.K. Fleecewedge Thea            8    3   2   3     8    8    0    11
 5 BRAVO Mordecai Reserves          8    3   2   3     6   10   −4    11
 6 O.K. Perdura Gorudoowsukui       8    2   4   2     8    4   +4    10
 7 O.K. Inaugurals Truatsuina       7    3   1   3     7    8   −1    10
 8 Sheriff II                       7    3   1   3     4    6   −2    10
 9 O.K. Chardonnay Zoo              7    2   1   4     9    6   +3     7
10 O.K. Oonakurue                   7    2   1   4     5   11   −6     7
11 O.K. Pachinko Guhernig           7    1   2   4     3    7   −4     5
Code: Select all
MD6 >> 3rd of June
O.K. Murosinoe 0–1 S.C. Puno
O.K. Bandits Kunyakie 0–1 O.K. Jupiter Murosinoe
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 1–1 Dynaminx Mordecai Juniors
Saffron Reds Offtsutare 0–2 O.K. Petro Witegão

MD7 >> 4th of June
Dynaminx Mordecai Juniors 2–0 Saffron Reds Offtsutare
O.K. Jupiter Murosinoe 0–0 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves
S.C. Puno 0–1 O.K. Bandits Kunyakie
O.K. Zukuree 1–0 O.K. Murosinoe

MD8 >> 5th of June
O.K. Bandits Kunyakie 3–1 O.K. Zukuree
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 0–2 S.C. Puno
Saffron Reds Offtsutare 0–1 O.K. Jupiter Murosinoe
O.K. Petro Witegão 2–0 Dynaminx Mordecai Juniors

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Jupiter Murosinoe               7    5   1   1    10    3   +7    16
 2 O.K. Petro Witegão                   7    5   1   1    10    7   +3    16
 3 O.K. Bandits Kunyakie                7    3   2   2    11    5   +6    11
 4 Dynaminx Mordecai Juniors            8    3   2   3    10    9   +1    11
 5 S.C. Puno                            7    3   0   4    10    7   +3     9
 6 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves       7    2   3   2     5    7   −2     9
 7 O.K. Zukuree                         7    2   1   4     4   13   −9     7
 8 O.K. Murosinoe                       7    1   2   4     1    5   −4     5
 9 Saffron Reds Offtsutare              7    0   4   3     1    6   −5     4
Code: Select all
MD6 >> 3rd of June
O.K. Jida Zimmer 0–1 O.K. Trottin' Redtough
O.K. Puno Turista 2–0 MOTOR Marabou
Zune Baseborn 1–1 N.O.K. Eleger
O.K. Green Spade Torah Ora 1–3 O.K. Finibienu Bragremeightre
O.K. Young Doppelgängers Nrina 0–1 N.O.K. Hamilltown

MD7 >> 4th of June
O.K. Finibienu Bragremeightre 0–0 O.K. Young Doppelgängers Nrina
N.O.K. Eleger 0–0 O.K. Green Spade Torah Ora
MOTOR Marabou 1–0 Zune Baseborn
O.K. Trottin' Redtough 0–1 O.K. Puno Turista
Weights Club Redtough 1–1 O.K. Jida Zimmer

MD8 >> 5th of June
O.K. Puno Turista 1–0 Weights Club Redtough
Zune Baseborn 1–0 O.K. Trottin' Redtough
O.K. Green Spade Torah Ora 1–2 MOTOR Marabou
O.K. Young Doppelgängers Nrina 0–0 N.O.K. Eleger
N.O.K. Hamilltown 2–1 O.K. Finibienu Bragremeightre

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Eleger                        8    3   4   1     5    4   +1    13
 2 O.K. Young Doppelgängers Nrina       7    3   3   1     7    2   +5    12
 3 N.O.K. Hamilltown                    7    4   0   3    10    7   +3    12
 4 MOTOR Marabou                        7    3   3   1     7    6   +1    12
 5 Weights Club Redtough                7    3   2   2    10    9   +1    11
 6 O.K. Finibienu Bragremeightre        8    3   2   3    10   10    0    11
 7 O.K. Green Spade Torah Ora           7    3   1   3     7    8   −1    10
 8 O.K. Puno Turista                    8    3   0   5     5    6   −1     9
 9 O.K. Trottin' Redtough               7    2   1   4     5    6   −1     7
10 O.K. Jida Zimmer                     7    2   1   4     5    9   −4     7
11 Zune Baseborn                        7    1   3   3     4    8   −4     6
Code: Select all
MD6 >> 3rd of June
BRAVO Fratozusk 1–1 N.O.K. Institute Ete
N.O.K. Perdura Ohhos 3–4 O.K.W. Utronu
O.K. TORQUE Topazite 2–2 O.K. Aimenation
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. Loopbeat Desa 2–2 Chardonnay II
O.K. Fuller Loop 2–2 N.O.K. West Letter
O.K. Zudruay 2–1 O.K. Zune II

MD7 >> 4th of June
N.O.K. West Letter 1–1 O.K. Zudruay
Chardonnay II 1–2 O.K. Fuller Loop
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–1 O.K. Loopbeat Desa
O.K. Aimenation 4–1 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
O.K.W. Utronu 1–0 O.K. TORQUE Topazite
N.O.K. Institute Ete 2–1 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K. Baltic Bragremeightre 1–0 BRAVO Fratozusk

MD8 >> 5th of June
N.O.K. Perdura Ohhos 1–2 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K. TORQUE Topazite 0–4 N.O.K. Institute Ete
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 1–0 O.K.W. Utronu
O.K. Loopbeat Desa 2–0 O.K. Aimenation
O.K. Fuller Loop 0–2 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. Zudruay 0–1 Chardonnay II
O.K. Zune II 0–1 N.O.K. West Letter

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                        7    5   1   1    15    5  +10    16
 2 N.K. Athletic Agao Zulu Goho                8    5   1   2     8    4   +4    16
 3 O.K. Loopbeat Desa                          7    4   2   1     9    5   +4    14
 4 BRAVO Fratozusk                             7    4   2   1     7    3   +4    14
 5 O.K. Zudruay                                7    4   1   2    10    6   +4    13
 6 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal       8    4   1   3     6    9   −3    13
 7 O.K. TORQUE Topazite                        8    3   3   2    11   10   +1    12
 8 O.K.W. Utronu                               7    4   0   3    10   11   −1    12
 9 O.K. Baltic Bragremeightre                  7    3   1   3     6    5   +1    10
10 N.O.K. West Letter                          8    2   4   2     7    7    0    10
11 O.K. Aimenation                             8    2   3   3     8    9   −1     9
12 Chardonnay II                               8    2   2   4     9   13   −4     8
13 O.K. Fuller Loop                            7    1   1   5     5   11   −6     4
14 O.K. Zune II                                7    1   0   6     2    8   −6     3
15 N.O.K. Perdura Ohhos                        8    1   0   7     6   13   −7     3

Code: Select all
O.K. Sanaţisu Zumamai 1–2 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Zune 0–1 Sheriff Bragremeightre
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–2 N.O.K. BRAVO Musek
O.K.W. Utronu 4–1 O.K. Chardonnay Buya
Engels Truatsuina 2–3 N.O.K. West Letter
O.K. Olympiacos Dominio 1–0 BRAVO Fratozusk
O.K. Buborte Imps 1–3 N.O.K. Bandits Lito
O.K. Fleecewedge Thea 2–1 O.K. Intercoastal Kummaboule
O.K. Petro Witegão 4–3 O.K. Nrina
O.K. Alyatju 2–0 O.K. Kummaboule
O.K. Rod Guafre 3–0 MOTOR Mordecai
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–1 O.K. Dynaminx Mordecai
O.K. Finibienu Letter 0–0 O.K. Mordeitolo Mordecai (1–1 AET) (4–3 pen.)
BRAVO Mordecai 0–2 Saffron Reds Offtsutare
Sports Club MOTOR Dubli 2–1 O.K. Mukladrue
O.K. Dynaminx Nedseno 2–1 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Corinthians Bashi 1–2 Billonarios Tale
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 1–2 O.K. Phantom Phalanges dbpom Mukladrue
O.K. Bandits Kunyakie 1–0 CHIKARA
N.O.K. Rui Válgo 1–0 O.K. Offtsutare

NOTE: A.F.C. Viridescent given bye into fourth round.
Last edited by Geektopia on Sat Dec 04, 2021 2:54 am, edited 3 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun May 26, 2019 7:49 pm

Matchweek Four: 6/08/7200 to 6/09/7200
8th of June
Code: Select all
Sheriff Bragremeightre (SHB) 2–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 4' by #6 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer for SHB (assisted by #38 Ogrodowski), 55' by #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi for SHB (assisted by #10 Zalie 'amquk), 90+1' by #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu for MOT (assisted by #5 Alicemarie Abwzkin)
Notable Fouls: N/A

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–4 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 30' by #10 Krow for FCRG (assisted by #8 Perman Fasalbu), 45+5' by #4 Leblanc Nifazin for FCRG (assisted by #8 Perman Fasalbu), 58' by #7 Justien Lcusia for FCRG (assisted by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi), 84' by #7 Justien Lcusia for FCRG (assisted by #8 Perman Fasalbu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #7 Justien Lcusia (FCRG) [excluded 1 match], YC in the 1' via #55 Gulcan 'iirţasdaṟi (FCRG)

OK Mukladrue (OKM) 1–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: 17' by #85 Jakius Krutiqayir Tarun for OKM (assisted by #42 Layton-Stewart 'abafita)
Notable Fouls: YC in the 1' via #29 Ruter (FCO), YC in the 1' via #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa (FCO), YC in the 13' via #81 Brunell Riqutuim (FCO)

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–0 OK Alyatju (OKA)
G's: 75' by #8 Agripino Awwimar for OKPP (assisted by #6 Hoffstatter)
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Jayleanna Lnepzsloal (OKPP), YC in the 1' via #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi (OKPP), YC in the 1' via #26 Dudziak Nuzhizani (OKA), YC in the 1' via #5 Yde Eumanra (OKA)

OK Offtsutare (FCO) 1–0 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 3' by #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid for FCO (assisted by #64 Pitter)
Notable Fouls: YC in the 1' via #4 Germain Sophie (OKPP), YC in the 1' via #61 Zinautas Abibanah (OKPP)

OK Rod Guafre (FCRG) 4–2 OK Mukladrue (OKM)
G's: 35' by #4 Leblanc Nifazin for FCRG (assisted by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa), 37' by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi for FCRG (assisted by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa), 45+4' by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa for OKM (assisted by #9 Jemine Eabunad L), 46' by #85 Jakius Krutiqayir Tarun for OKM (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa), 64' by #30 Mechtild Dundisityiys Ea Alratu for FCRG (assisted by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj), 90+2' by #10 Krow for FCRG (assisted by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi)
Notable Fouls: YC in the 34' by #9 Jemine Eabunad L (OKM)

MOTOR Mordecai (MOT) 0–1 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 53' by #9 Mithilesh Lighlirifilins for FCDM (assisted by #1 Aadish Lieesslolg)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Aadish Lieesslolg (FCDM)

BRAVO Mordecai (BRM) 1–2 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 45' by #8 Xaia Bitijubunu for SHB (assisted by #7 Yurany Ruqinimnasihuh), 45+1' by #33 Dailynn Diḻţilikḻi Ew Libasr for BRM (assisted by #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu), 45+2' by #5 Julio for SHB (assisted by #1 Franceschi Euluf)
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Zalie 'amquk (SHB), YC in the 1' via #5 Julio (SHB), YC in the 1' via #28 Vikţoras Libdighunah (BRM), YC in the 1' via #52 Huso Y 'iiabkunlwwm Dalkaz 'uwtus (BRM)

Engels Truatsuina (ENT) 0–3 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 1' by #26 Sistek for NBL (assisted by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah), 45+4' by #26 Sistek for NBL (assisted by #36 Ruaa Frupreeei), 82' by #22 Ruey Igllaylts A for NBL (assisted by #55 Anessah Bitijubunu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Icaro Eanalshu (ENT), YC in the 1' via #9 Maylea 'unhiafib (NBL)

NOK Rui Válgo (NRV) 1–3 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 16' by #7 Genelda Rrsvieere for NRV (assisted by #6 Kaymari Jinsitu Ean), 43' by #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W for COB (assisted by #24 Tones), 56' by #6 Arquita Natatajadhuni for COB (assisted by #26 Arby Nabibhiksah), 79' by #29 Hugee Adginsier for COB (assisted by #6 Arquita Natatajadhuni)
For one, the Odd Gang make off with the hard fought three points against a team which, although it may sound strange, has collected only three yellow cards as of today, only one coming from the first minute of play, where they were defeated three zip by Mukladrue. It's an especially striking statistic, considering that the in thing to do in this league seems to be present in the form of trying to injure opposition players very early on with crunching tackles. Paired along with the fact that Alyatju are solid defensively, with great depth in that area, as well as a formation that would only suggest this much, it would almost seem as if they were unplayable at times. And they were in this game, which makes it all the more apt that most OKPP supporters are vying for the institution to put a BRAVO at the start of their name, if only to motivate the players.

But, just like that, they lose out to an Offtsutare goal at the death in an evening dispute, as opposed to their first match that took place at 8:00 AM. All the while, the starting eleven collects an additional 2 yellow cards, this almost equalling half of their total throughout the season. Perhaps the squad and management really has thrown into the bin this "we conduct ourselves better than most" mentality.

In other events, a Mordecai derby went on today, these were the Diagnosticators of MOTOR against Dynaminx, wherein Dynaminx took all of the points with a precise snapshot effort scored by Mithilesh Lighlirifilins. What went on between Rod Guafre and OK Mukladrue was pretty darn exciting too, although Lierin was only present in one goal involvement.

9th of June
Code: Select all
OK Kummaboule (FCK) 0–1 OK Zune (OKZ)
G's: 44' by #26 Chaze 'abunifitaa (assisted by #31 Mastro Battista)
Notable Fouls: YC in the 1' via #31 Mastro Battista (OKZ), YC in the 23' via #51 Gehling (OKZ)
OK Zune take relegation out of the equation in their battle with a emaciated, anaemic OK Kummaboule which haven't had a win in four games despite their unblemished start to the season a few days ago, and not a goal in four as well. The Sinfuls are dragged down to tenth by either an anchor in their manager Jack Jufidjadhnah, the board, or player exhaustion.

Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                             7    5   2   0     7    0   +7    17
 2 AFC Viridescent (AFV)                          7    5   0   2     7    4   +3    15
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)    7    3   4   0    10    4   +6    13
 4 BRAVO Mordecai (BRM)                           8    4   1   3     8    7   +1    13
 5 NOK Bandits Lito (NBL)                         8    4   1   3     7    9   −2    13
 6 OK Nrina (OKN)                                 8    3   3   2     9    8   +1    12
 7 OK Alyatju (OKA)                               8    3   2   3     9    9    0    11
 8 OK Zune (OKZ)                                  9    3   2   4     7   10   −3    11
 9 Sheriff Bragremeightre (SHB)                   7    3   1   3    10    8   +2    10
10 OK Kummaboule (FCK)                            8    3   1   4     7    6   +1    10
11 MOTOR Mordecai (MOT)                           8    3   1   4     7    8   −1    10
12 OK Offtsutare (FCO)                            8    3   1   4     7   10   −3    10
13 OK Corinthians Bashi (COB)                     8    2   3   3     8    8    0     9
14 OK Rod Guafre (FCRG)                           8    3   0   5    12   16   −4     9
15 Engels Truatsuina (ENT)                        7    2   2   3     5    5    0     8
16 NOK Rui Válgo (NRV)                            7    1   3   3     4    5   −1     6
17 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                    7    1   1   5     4   11   −7     4

Code: Select all
MD9 >> 9th of June
O.K. Sanaţisu Zumamai 2–0 O.K. Baltic Toray
O.K. Athletic Moscaritolo 0–3 O.K. Buborte Imps
O.K. Flu-Robo 2–1 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Mordeitolo Mordecai 1–0 CHIKARA
Perdura Kummaboule 3–0 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Rubber Lare 1–2 O.K. Finibienu Letter
O.K. S.oE.Y Pushakui 1–2 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Kummaboule II 0–1 Viridescent Boys
Corinthians Bashi B 0–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Chardonnay Buya 0–0 O.K. Olympiacos Dominio

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Flu-Robo                    9    7   1   1    11    5   +6    22
 2 O.K. Sanaţisu Zumamai            9    6   1   2    17    9   +8    19
 3 O.K. Intercosta Kummaboule       9    6   0   3    18   11   +7    18
 4 Corinthians Bashi B              9    4   3   2    11    8   +3    15
 5 O.K. Mordeitolo Mordecai         9    4   3   2     9    6   +3    15
 6 O.K. Finibienu Letter            9    4   2   3     7    5   +2    14
 7 Perdura Kummaboule               9    4   2   3    13   12   +1    14
 8 O.K. S.oE.Y Pushakui             9    4   2   3    11   10   +1    14
 9 O.K. Buborte Imps                9    3   3   3     8    7   +1    12
10 O.K. Chardonnay Buya             9    3   3   3     7    6   +1    12
11 O.K. Olympiacos Dominio          9    3   3   3     5    7   −2    12
12 O.K. Athletic Moscaritolo        9    4   0   5     7   11   −4    12
13 Sports Club MOTOR Dubli          9    3   2   4    10   12   −2    11
14 O.K. Baltic Toray                9    3   2   4     6    8   −2    11
15 Viridescent Boys                 9    2   4   3     6    8   −2    10
16 O.K. Hennessy Mukladrue          9    2   2   5     6    9   −3     8
17 CHIKARA                          9    2   2   5     7   11   −4     8
18 O.K. Kummaboule II               9    1   4   4     9   14   −5     7
19 O.K. Baseborn Tottoi             9    1   4   4     5   10   −5     7
20 O.K. Rubber Lare                 9    1   3   5     8   12   −4     6
Code: Select all
MD9 >> 9th of June
Billonarios Tale 1–2 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. PETRO Flu-Robo 0–0 N.O.K. Bandits Lito II
C.S. Greknig 0–1 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Desa Turista 1–1 N.O.K. Tottoi
O.K. Dynaminx Tale 1–1 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Railrhode Zune 1–1 O.K. Nrina II
O.K. CHIKARA Mordecai 2–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. Sanaţisu Zumamai II 1–4 O.K. Jocks-Turinigre

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. BRAVO Musek                   8    6   1   1    13    7   +6    19
 2 N.O.K. Tottoi                        8    5   1   2     8    4   +4    16
 3 O.K. Nrina II                        9    5   1   3     8    6   +2    16
 4 O.K. Contingent Explosion Tale       8    5   0   3     9    4   +5    15
 5 O.K. CHIKARA Mordecai                8    3   5   0     7    2   +5    14
 6 O.K. Jocks-Turinigre                 9    3   4   2    12   10   +2    13
 7 O.K. Dynaminx Tale                   8    3   4   1     8    6   +2    13
 8 C.S. Greknig                         9    4   1   4     6    8   −2    13
 9 Billonarios Tale                     9    3   2   4    13   13    0    11
10 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest              9    3   2   4     8   10   −2    11
11 O.K. Railrhode Zune                  8    2   4   2     7    6   +1    10
12 N.O.K. Bandits Lito II               8    3   1   4     6    8   −2    10
13 A.F.C. Tenterhooks                   9    3   1   5     7   10   −3    10
14 O.K. Sanaţisu Zumamai II             8    1   5   2     6    8   −2     8
15 O.K. Desa Turista                    9    1   4   4     6    9   −3     7
16 O.K. Dubli                           8    2   0   6     4   12   −8     6
17 O.K. PETRO Flu-Robo                  9    0   4   5     4    9   −5     4
Code: Select all
MD9 >> 9th of June
O.K. Phantom Phalanges II 1–1 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. Green Spade Mukladrue 0–0 N.O.K. Omicronôpolis Omicron
O.K. Nireto 0–1 F.C. Mordecai Wanderers
O.K. Athletic Moscaritolo II 1–2 O.K. Murosinolo
O.K. Dynaminx Nedseno 2–1 O.K. Retroia

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Athletic Moscaritolo II       9    4   4   1    16    7   +9    16
 2 O.K. Retroia                       9    5   1   3    10    8   +2    16
 3 O.K. Dynaminx Nedseno              9    4   2   3    10    8   +2    14
 4 O.K. Murosinolo                    6    4   1   4    11   13   -2    13
 5 O.K. Phantom Phalanges II          9    3   3   3    13   10   +3    12
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron       9    3   3   3     7    7    0    12
 7 O.K. Baseborn Torah Ora            9    3   3   3     5    5    0    12
   O.K. Nireto                        9    3   3   3     5    5    0    12
 9 O.K. Green Spade Mukladrue         9    2   2   5     7   16   −9     8
10 F.C. Mordecai Wanderers            9    1   4   4     6   11   −5     7
Code: Select all
MD9 >> 9th of June
O.K. Fleecewedge Thea 2–3 Mordeitolo Mordecai II
O.K. Chardonnay Zoo 0–0 O.K. Oonakurue
O.K. Inaugurals Truatsuina 2–1 O.K. Letter A.F.C.
Sheriff II 0–2 O.K. Bay Olgatoto National
O.K. Pachinko Guhernig 2–2 BRAVO Mordecai Reserves

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National       8    5   2   1     8    2   +6    17
 2 O.K. Letter A.F.C.               8    5   0   3    11    5   +6    15
 3 Mordeitolo Mordecai II           8    5   0   3     9    9    0    15
 4 O.K. Inaugurals Truatsuina       8    4   1   3     9    9    0    13
 5 BRAVO Mordecai Reserves          9    3   3   3     8   12   −4    12
 6 O.K. Fleecewedge Thea            9    3   2   4    10   11   −1    11
 7 O.K. Perdura Gorudoowsukui       8    2   4   2     8    4   +4    10
 8 Sheriff II                       8    3   1   4     4    8   −4    10
 9 O.K. Chardonnay Zoo              8    2   2   4     9    6   +3     8
10 O.K. Oonakurue                   8    2   2   4     5   11   −6     8
11 O.K. Pachinko Guhernig           8    1   3   4     5    9   −4     6
Code: Select all
MD9 >> 9th of June
O.K. Jupiter Murosinoe 0–0 O.K. Petro Witegão
S.C. Puno 2–0 Saffron Reds Offtsutare
O.K. Zukuree 0–1 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves
O.K. Murosinoe 0–1 O.K. Bandits Kunyakie

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Jupiter Murosinoe               8    5   2   1    10    3   +7    17
 2 O.K. Petro Witegão                   8    5   2   1    10    7   +3    17
 3 O.K. Bandits Kunyakie                8    4   2   2    12    5   +7    14
 4 S.C. Puno                            8    4   0   4    12    7   +5    12
 5 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves       8    3   3   2     6    7   −1    12
 6 Dynaminx Mordecai Juniors            8    3   2   3    10    9   +1    11
 7 O.K. Zukuree                         8    2   1   5     4   14  −10     7
 8 O.K. Murosinoe                       8    1   2   5     1    6   −5     5
 9 Saffron Reds Offtsutare              8    0   4   4     1    8   −7     4
Code: Select all
MD9 >> 9th of June
N.O.K. Eleger 2–1 N.O.K. Hamilltown
MOTOR Marabou 2–0 O.K. Young Doppelgängers Nrina
O.K. Trottin' Redtough 0–1 O.K. Green Spade Torah Ora
Weights Club Redtough 0–1 Zune Baseborn
O.K. Jida Zimmer 0–0 O.K. Puno Turista

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Eleger                        9    4   4   1     7    5   +2    16
 2 MOTOR Marabou                        8    4   3   1     9    6   +3    15
 3 O.K. Green Spade Torah Ora           8    4   1   3     8    8    0    13
 4 O.K. Young Doppelgängers Nrina       8    3   3   2     7    4   +3    12
 5 N.O.K. Hamilltown                    8    4   0   4    11    9   +2    12
 6 Weights Club Redtough                8    3   2   3    10   10    0    11
 7 O.K. Finibienu Bragremeightre        8    3   2   3    10   10    0    11
 8 O.K. Puno Turista                    9    3   1   5     5    6   −1    10
 9 Zune Baseborn                        8    2   3   3     5    8   −3     9
10 O.K. Jida Zimmer                     8    2   2   4     5    9   −4     8
11 O.K. Trottin' Redtough               8    2   1   5     5    7   −2     7
Code: Select all
MD9 >> 9th of June
Chardonnay II 1–2 O.K. Zune II
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–1 O.K. Zudruay
O.K. Aimenation 1–2 O.K. Fuller Loop
O.K.W. Utronu 1–2 O.K. Loopbeat Desa
N.O.K. Institute Ete 1–0 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
O.K. Baltic Bragremeightre 2–2 O.K. TORQUE Topazite
BRAVO Fratozusk 2–1 N.O.K. Perdura Ohhos

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                        8    6   1   1    16    5  +11    19
 2 O.K. Loopbeat Desa                          8    5   2   1    11    6   +5    17
 3 BRAVO Fratozusk                             8    5   2   1     9    4   +5    17
 4 O.K. Zudruay                                8    5   1   2    11    6   +5    16
 5 N.K. Athletic Agao Zulu Goho                9    5   1   3     8    5   +3    16
 6 O.K. TORQUE Topazite                        9    3   4   2    13   12   +1    13
 7 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal       9    4   1   4     6   10   −4    13
 8 O.K.W. Utronu                               8    4   0   4    11   13   −2    12
 9 O.K. Baltic Bragremeightre                  8    3   2   3     8    7   +1    11
10 N.O.K. West Letter                          8    2   4   2     7    7    0    10
11 O.K. Aimenation                             9    2   3   4     9   11   −2     9
12 Chardonnay II                               9    2   2   5    10   15   −5     8
13 O.K. Fuller Loop                            8    2   1   5     7   12   −5     7
14 O.K. Zune II                                8    2   0   6     4    9   −5     6
15 N.O.K. Perdura Ohhos                        9    1   0   8     7   15   −8     3

Code: Select all
O.K. Fleecewedge Thea 0–1 A.F.C. Viridescent
O.K. Athletic Moscaritolo 3–2 O.K. Olympiacos Dominio
Billonarios Tale 2–0 O.K. Finibienu Letter
O.K. Petro Witegão 3–1 N.O.K. Bandits Lito
O.K. Phantom Phalanges dbpom Mukladrue 0–0 O.K. Alyatju (1–0 AET)
O.K.W. Utronu 1–2 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Rod Guafre 0–1 Sheriff Bragremeightre
Saffron Reds Offtsutare 0–0 O.K. Bandits Kunyakie (0–2 AET)
N.O.K. West Letter 4–1 O.K. Dynaminx Nedseno
O.K. Dynaminx Mordecai 1–2 N.O.K. Rui Válgo

NOTE: N.O.K. Bravo Musek given bye into fifth round.
Last edited by Geektopia on Sun Dec 19, 2021 8:07 pm, edited 6 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun May 26, 2019 7:56 pm

Matchweek Five: 6/15/7200 to 6/18/7200
15th of June
Code: Select all
AFC Viridescent (AFV) 0–1 OK Nrina (OKN)
G's: 19' by #33 Rinus Yubitjilu for OKN (assisted by #48 Autianna 'ardiquswaa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw (AFV), YC in the 1' via #33 Rinus Yubitjilu (OKN), YC in the 1' via #35 Accalia 'iijkiţaa (OKN, YC in the 6' via #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri (OKN)

OK Zune (OKZ) 1–2 AFC Viridescent (AFV)
G's: 28' by #4 Ibrahim R Alfusrsiu for AFV (assisted by #8 Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu), 38' by #31 Mastro Battista for OKZ (assisted by #26 Chaze 'abunifitaa), 45+1' by #21 Hjálmtýr Jamnus for AFV (assisted by #8 Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu)
Notable Fouls: N/A

OK Corinthians Bashi (COB) 0–0 OK Kummaboule (FCK)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #23 Christopherryan Yetfasnno (COB), YC in the 1' via #32 Witrago (FCK)

NOK Bandits Lito (NBL) 1–2 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 45' by #53 Aasiya Yirlbaa for NRV (assisted by #46 Higginbottom), 74' by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa for NBL (assisted by #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl), 79' by #6 Kaymari Jinsitu Ean for NRV (assisted by #99 Ellesia Tajuthibu)
Notable Fouls: N/A

Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–0 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 58' by #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer for SHB (assisted by #42 Javanna 'iikzifkura)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Jesiah Eafth (SHB)

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 2–1 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 5' by #7 Duerson for BRM (assisted by #55 Manviraj 'iittij), 22' by #35 Kyryn Uaboeybszen for FCDM (assisted by #25 Ciríaco 'iijfisruw), 41' by #24 Greenfelder for FCDM (assisted by #35 Kyryn Uaboeybszen)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu (BRM), YC in the 1' via #52 Huso Y 'iiabkunlwwm Dalkaz 'uwtus (BRM) [excluded 1 match], YC in the 1' via #3 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl (FCDM), YC in the 1' via #38 Joesph Yslamskoe Snihura (BRM), YC in the 24' via #1 Aadish Lieesslolg (FCDM) [excluded 1 match]

OK Mukladrue (OKM) 1–0 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 75' by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali for OKM (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa)
Notable Fouls: N/A

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–0 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 86' by #22 Kellye Tajsabiu for OKPP (assisted by #4 Germain Sophie)
Notable Fouls: YC in the 1' via #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi (OKPP), YC in the 1' via #31 Blask (OKPP)

OK Alyatju (OKA) 2–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: 8' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA (assisted by #20 Ringwald), 83' by #20 Ringwald for OKA (assisted by #5 Yde Eumanra)
In combat against these nimble fighters from the sector of Mordecai that is usually called the "Red Light District", BRAVO is felled by their own good vibes in a fixture which saw the accumulation of yellow cards over two matches befall a player on each side. As of then, these good vibes were peddled entirely by their form over the previous four matches, notching two wins and a draw, but only just having recently lost to Sheriff. While that loss could be excused, one to second from bottom and 16th-placed Dynaminx could not wager Wilḻyţ Ribufuzili's managerial survival at BRAVO, where he is replaced by an interim appointment in Josh Sculls, the league's first Gaecian representative, mind you, from Kings Gate.

The board for Lito, however, is a bit more lenient with their coach in Campagna Tluhiksi after his boys gave the dreadful Rui Válgo a second league win in nine matches, though the Freedom Fighters have won two on the spin.

16th of June
Code: Select all
OK Rod Guafre (FCRG) 1–0 OK Alyatju (OKA)
G's: 26' by #35 Hudelson for FCRG (assisted by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj)
Notable Fouls: YC in the 1' via 34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj (FCRG)
In this fixture, Alyatju often found that their front side often lacked support, and suffered considerably as a consequence. With this flaw thoroughly and comprehensively examined in training beforehand, perhaps 2 more points could be gained?

17th of June
Code: Select all
MOTOR Mordecai (MOT) 0–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 29' by #22 Kellye Tajsabiu for OKPP via header from an in-swinging corner kick (assisted by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Mynor Tgzuo (MOT), YC in the 1' via #5 Alicemarie Abwzkin (MOT)
The in-form Phantom Phalanges pip MOTOR Mordecai with Kellye's commending efforts to be brought down in the MOTOR box and a second goal from him in two games.
18th of June
Code: Select all
BRAVO Mordecai (BRM) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 57' by #1 Arevik Saybţaṟisn for OKM (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #25 Emeram Latajiksif (BRM), YC in the 1' via #8 Ace Lee Awnws (BRM)
For the sixth time BRAVO met an opponent of equal or greater capabilities when it came to football, and for the first time, Josh Sculls loses with the talent he has given to him. The board give Sculls a perhaps career-changing supposition, that is, to finish the season above seven teams at the least. Given how they're barely better than Dynaminx at the moment, with notorious anti-finishers Ace Lee and Dailynn making up the front two, this should look a daunting challenge.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            10    7   2   1    11    4   +7    23
 2 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   10    5   4   1    12    5   +7    19
 3 AFC Viridescent (AFV)                          9    6   0   3     9    6   +3    18
 4 Sheriff Bragremeightre (SHB)                   9    5   1   3    13    9   +4    16
 5 NOK Bandits Lito (NBL)                        10    5   1   4    11   11    0    16
 6 OK Nrina (OKN)                                 9    4   3   2    10    8   +2    15
 7 OK Rod Guafre (FCRG)                          11    5   0   6    17   19   −2    15
 8 OK Alyatju (OKA)                              10    4   2   4    11   10   +1    14
 9 OK Corinthians Bashi (COB)                    10    3   4   3    11    9   +2    13
10 BRAVO Mordecai (BRM)                          11    4   1   6    10   12   −2    13
11 OK Offtsutare (FCO)                           10    4   1   5     8   12   −4    13
12 OK Kummaboule (FCK)                            9    3   2   4     7    6   +1    11
13 OK Zune (OKZ)                                 10    3   2   5     8   12   −4    11
14 MOTOR Mordecai (MOT)                          11    3   1   7     7   11   −4    10
15 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                    9    3   1   5     7   12   −5    10
16 NOK Rui Válgo (NRV)                            9    2   3   4     7    9   −2     9
17 Engels Truatsuina (ENT)                        9    2   2   5     5    9   −4     8

Code: Select all
MD10 >> 17th of June
O.K. Baltic Toray 0–0 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Hennessy Mukladrue 1–1 O.K. Chardonnay Buya
Viridescent Boys 0–0 Corinthians Bashi B
O.K. Intercosta Kummaboule 2–2 O.K. Kummaboule II
O.K. Finibienu Letter 1–0 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Baseborn Tottoi 0–1 O.K. Rubber Lare
CHIKARA 0–1 Perdura Kummaboule
Sports Club MOTOR Dubli 3–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Buborte Imps 5–2 O.K. Flu-Robo
O.K. Sanaţisu Zumamai 4–0 O.K. Athletic Moscaritolo

MD11 >> 18th of June
O.K. Athletic Moscaritolo 3–2 O.K. Baltic Toray
O.K. Flu-Robo 0–1 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Mordeitolo Mordecai 2–3 O.K. Buborte Imps
Perdura Kummaboule 0–1 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Rubber Lare 2–0 CHIKARA
O.K. S.oE.Y Pushakui 3–2 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Kummaboule II 3–0 O.K. Finibienu Letter
Corinthians Bashi B 1–2 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Chardonnay Buya 2–0 Viridescent Boys
O.K. Olympiacos Dominio 1–0 O.K. Hennessy Mukladrue

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           11    8   1   2    22    9  +13    25
 2 O.K. Intercosta Kummaboule      11    7   1   3    22   14   +8    22
 3 O.K. Flu-Robo                   11    7   1   3    13   11   +2    22
 4 O.K. Buborte Imps               11    5   3   3    16   11   +5    18
 5 Sports Club MOTOR Dubli         11    5   2   4    14   12   +2    17
 6 O.K. S.oE.Y Pushakui            11    5   2   4    14   13   +1    17
   Perdura Kummaboule              11    5   2   4    14   13   +1    17
 8 O.K. Finibienu Letter           11    5   2   4     8    8    0    17
 9 O.K. Chardonnay Buya            11    4   4   3    10    7   +3    16
10 Corinthians Bashi B             11    4   4   3    12   10   +2    16
11 O.K. Olympiacos Dominio         11    4   4   3     6    7   −1    16
12 O.K. Mordeitolo Mordecai        11    4   3   4    11   12   −1    15
13 O.K. Athletic Moscaritolo       11    5   0   6    10   17   −7    15
14 O.K. Rubber Lare                11    3   3   5    11   12   −1    12
15 O.K. Baltic Toray               11    3   3   5     8   11   −3    12
16 O.K. Kummaboule II              11    2   5   4    14   16   −2    11
17 Viridescent Boys                11    2   5   4     6   10   −4    11
18 O.K. Hennessy Mukladrue         11    2   3   6     7   11   −4     9
19 CHIKARA                         11    2   2   7     7   14   −7     8
20 O.K. Baseborn Tottoi            11    1   4   6     7   14   −7     7
Code: Select all
MD10 >> 17th of June
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 0–0 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. Nrina II 0–0 O.K. CHIKARA Mordecai
A.F.C. Tenterhooks 0–2 O.K. Railrhode Zune
N.O.K. Tottoi 1–3 O.K. Dynaminx Tale
N.O.K. BRAVO Musek 1–2 O.K. Desa Turista
N.O.K. Bandits Lito II 2–1 C.S. Greknig
O.K. Contingent Explosion Tale 1–0 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Dubli 1–2 Billonarios Tale

MD11 >> 18th of June
O.K. PETRO Flu-Robo 2–0 O.K. Dubli
C.S. Greknig 1–1 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. Desa Turista 1–0 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Dynaminx Tale 0–2 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Railrhode Zune 1–1 N.O.K. Tottoi
O.K. CHIKARA Mordecai 1–0 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Sanaţisu Zumamai II 2–0 O.K. Nrina II
O.K. Jocks-Turinigre 2–0 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. BRAVO Musek                  10    7   1   2    16    9   +7    22
 2 O.K. Contingent Explosion Tale      10    6   1   3    11    5   +6    19
 3 O.K. CHIKARA Mordecai               10    4   6   0     8    2   +6    18
 4 N.O.K. Tottoi                       10    5   2   3    10    8   +2    17
 5 O.K. Nrina II                       11    5   2   4     8    8    0    17
 6 O.K. Jocks-Turinigre                10    4   4   2    14   10   +4    16
 7 O.K. Dynaminx Tale                  10    4   4   2    11    9   +2    16
 8 O.K. Railrhode Zune                 10    3   5   2    10    7   +3    14
 9 Billonarios Tale                    10    4   2   4    15   14   +1    14
10 C.S. Greknig                        11    4   2   5     8   11   −3    14
11 O.K. Desa Turista                   11    3   4   4     9   10   −1    13
12 N.O.K. Bandits Lito II              10    4   1   5     8   10   −2    13
13 O.K. Sanaţisu Zumamai II            10    2   6   2     8    8    0    12
14 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             11    3   3   5     8   12   −4    12
15 A.F.C. Tenterhooks                  11    3   1   7     7   13   −6    10
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 11    1   4   6     6   10   −4     7
17 O.K. Dubli                          10    2   0   8     5   16  −11     6
Code: Select all
MD10 >> 17th of June
O.K. Baseborn Torah Ora 1–0 O.K. Retroia
O.K. Dynaminx Nedseno 0–1 O.K. Murosinolo
O.K. Athletic Moscaritolo II 2–0 F.C. Mordecai Wanderers
O.K. Nireto 1–1 N.O.K. Omicronôpolis Omicron
O.K. Green Spade Mukladrue 0–1 O.K. Phantom Phalanges II

MD11 >> 18th of June
O.K. Green Spade Mukladrue 0–0 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. Phantom Phalanges II 1–0 O.K. Nireto
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 2–0 O.K. Athletic Moscaritolo II
F.C. Mordecai Wanderers 0–1 O.K. Dynaminx Nedseno
O.K. Murosinolo 1–1 O.K. Retroia

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Athletic Moscaritolo II      11    5   4   2    18    9   +9    19
 2 O.K. Phantom Phalanges II         11    5   3   3    15   10   +5    18
 3 O.K. Murosinolo                    8    5   2   4    13   14   -1    17
 4 O.K. Dynaminx Nedseno             11    5   2   4    11    9   +2    17
 5 O.K. Retroia                      11    5   2   4    11   10   +1    17
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      11    4   4   3    10    8   +2    16
 7 O.K. Baseborn Torah Ora           11    4   4   3     6    5   +1    16
 8 O.K. Nireto                       11    3   4   4     6    7   −1    13
 9 O.K. Green Spade Mukladrue        11    2   3   6     7   17  −10     9
10 F.C. Mordecai Wanderers           11    1   4   6     6   14   −8     7
Code: Select all
MD10 >> 17th of June
O.K. Bay Olgatoto National 1–1 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Letter A.F.C. 0–1 Sheriff II
O.K. Oonakurue 0–1 O.K. Inaugurals Truatsuina
Mordeitolo Mordecai II 2–3 O.K. Chardonnay Zoo
O.K. Perdura Gorudoowsukui 0–2 O.K. Fleecewedge Thea

MD11 >> 18th of June
O.K. Chardonnay Zoo 2–3 O.K. Perdura Gorudoowsukui
O.K. Inaugurals Truatsuina 1–1 Mordeitolo Mordecai II
Sheriff II 2–0 O.K. Oonakurue
O.K. Pachinko Guhernig 1–0 O.K. Letter A.F.C.
BRAVO Mordecai Reserves 0–1 O.K. Bay Olgatoto National

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National      10    6   3   1    10    3   +7    21
 2 O.K. Inaugurals Truatsuina      10    5   2   3    11   10   +1    17
 3 Mordeitolo Mordecai II          10    5   1   4    12   13   −1    16
 4 Sheriff II                      10    5   1   4     7    8   −1    16
 5 O.K. Letter A.F.C.              10    5   0   5    11    7   +4    15
 6 O.K. Fleecewedge Thea           10    4   2   4    12   11   +1    14
 7 O.K. Perdura Gorudoowsukui      10    3   4   3    11    8   +3    13
 8 BRAVO Mordecai Reserves         10    3   3   4     8   13   −5    12
 9 O.K. Chardonnay Zoo             10    3   2   5    14   11   +3    11
10 O.K. Pachinko Guhernig          10    2   4   4     7   10   −3    10
11 O.K. Oonakurue                  10    2   2   6     5   14   −9     8
Code: Select all
MD10 >> 17th of June
O.K. Murosinoe 0–2 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves
O.K. Zukuree 1–1 Saffron Reds Offtsutare
S.C. Puno 0–2 O.K. Petro Witegão
O.K. Jupiter Murosinoe 1–5 Dynaminx Mordecai Juniors

MD11 >> 18th of June
Dynaminx Mordecai Juniors 1–1 S.C. Puno
O.K. Petro Witegão 1–1 O.K. Zukuree
Saffron Reds Offtsutare 0–1 O.K. Murosinoe
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 0–0 O.K. Bandits Kunyakie

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  10    6   3   1    13    8   +5    21
 2 O.K. Jupiter Murosinoe               9    5   2   2    11    8   +3    17
 3 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      10    4   4   2     8    7   +1    16
 4 O.K. Bandits Kunyakie                9    4   3   2    12    5   +7    15
 5 Dynaminx Mordecai Juniors           10    4   3   3    16   11   +5    15
 6 S.C. Puno                           10    4   1   5    13   10   +3    13
 7 O.K. Zukuree                        10    2   3   5     6   16  −10     9
 8 O.K. Murosinoe                      10    2   2   6     2    8   −6     8
 9 Saffron Reds Offtsutare             10    0   5   5     2   10   −8     5
Code: Select all
MD10 >> 17th of June
Zune Baseborn 1–1 O.K. Jida Zimmer
O.K. Green Spade Torah Ora 0–1 Weights Club Redtough
O.K. Young Doppelgängers Nrina 2–0 O.K. Trottin' Redtough
N.O.K. Hamilltown 0–2 MOTOR Marabou
O.K. Finibienu Bragremeightre 1–0 N.O.K. Eleger

MD11 >> 18th of June
MOTOR Marabou 1–0 O.K. Finibienu Bragremeightre
O.K. Trottin' Redtough 1–0 N.O.K. Hamilltown
Weights Club Redtough 0–0 O.K. Young Doppelgängers Nrina
O.K. Jida Zimmer 0–2 O.K. Green Spade Torah Ora
O.K. Puno Turista 0–2 Zune Baseborn

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 MOTOR Marabou                       10    6   3   1    12    6   +6    21
 2 O.K. Young Doppelgängers Nrina      10    4   4   2     9    4   +5    16
 3 O.K. Green Spade Torah Ora          10    5   1   4    10    9   +1    16
 4 N.O.K. Eleger                       10    4   4   2     7    6   +1    16
 5 Weights Club Redtough               10    4   3   3    11   10   +1    15
 6 O.K. Finibienu Bragremeightre       10    4   2   4    11   11    0    14
 7 Zune Baseborn                       10    3   4   3     8    9   −1    13
 8 N.O.K. Hamilltown                   10    4   0   6    11   12   −1    12
 9 O.K. Trottin' Redtough              10    3   1   6     6    9   −3    10
10 O.K. Puno Turista                   10    3   1   6     5    8   −3    10
11 O.K. Jida Zimmer                    10    2   3   5     6   12   −6     9
Code: Select all
MD10 >> 17th of June
O.K. TORQUE Topazite 0–2 BRAVO Fratozusk
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 1–0 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K. Loopbeat Desa 0–0 N.O.K. Institute Ete
O.K. Fuller Loop 0–2 O.K.W. Utronu
O.K. Zudruay 0–0 O.K. Aimenation
O.K. Zune II 0–2 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
N.O.K. West Letter 4–2 Chardonnay II

MD11 >> 18th of June
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–0 N.O.K. West Letter
O.K. Aimenation 0–1 O.K. Zune II
O.K.W. Utronu 1–3 O.K. Zudruay
N.O.K. Institute Ete 2–3 O.K. Fuller Loop
O.K. Baltic Bragremeightre 1–0 O.K. Loopbeat Desa
BRAVO Fratozusk 2–1 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
N.O.K. Perdura Ohhos 0–1 O.K. TORQUE Topazite

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 BRAVO Fratozusk                            10    7   2   1    13    5   +8    23
 2 N.O.K. Institute Ete                       10    6   2   2    18    8  +10    20
 3 O.K. Zudruay                               10    6   2   2    14    7   +7    20
 4 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               11    6   2   3    10    5   +5    20
 5 O.K. Loopbeat Desa                         10    5   3   2    11    7   +4    18
 6 O.K. TORQUE Topazite                       11    4   4   3    14   14    0    16
 7 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      11    5   1   5     8   12   −4    16
 8 O.K.W. Utronu                              10    5   0   5    14   16   −2    15
 9 N.O.K. West Letter                         10    3   5   2    11    9   +2    14
10 O.K. Baltic Bragremeightre                 10    4   2   4     9    8   +1    14
11 O.K. Aimenation                            11    2   4   5     9   12   −3    10
12 O.K. Fuller Loop                           10    3   1   6    10   16   −6    10
13 O.K. Zune II                               10    3   0   7     5   11   −6     9
14 Chardonnay II                              10    2   2   6    12   19   −7     8
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       10    1   0   9     7   16   −9     3

Code: Select all
N.O.K. BRAVO Musek 0–1 O.K. Bandits Kunyakie
Sheriff Bragremeightre 2–0 O.K. Petro Witegão
N.O.K. Rui Válgo 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo
Billonarios Tale 0–0 N.O.K. West Letter (0–1 AET)
Sports Club MOTOR Dubli 1–0 O.K. Phantom Phalanges dbpom Mukladrue

NOTE: A.F.C. Viridescent given bye into sixth round.
Last edited by Geektopia on Sun Dec 12, 2021 3:11 pm, edited 3 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sat Dec 18, 2021 6:34 pm

Matchweek Six: 6/22/7200 to 6/24/7200
22nd of June
Code: Select all
Engels Truatsuina (ENT) 1–2 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 37' by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu for FCDM (assisted by #25 Ciríaco 'iijfisruw), 41' by #24 Greenfelder for FCDM (assisted by #39 Marzella Fwdjbunu), 46' by #4 Seibel for ENT (assisted by #8 Abdiwahid Zitku)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Reichel 'iibanghiku (ENT), YC in the 1' via #39 Marzella Fwdjbunu (FCDM), YC in the 1' via #8 Abdiwahid Zitku (ENT)

NOK Rui Válgo (NRV) 1–2 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 14' by #8 Xaia Bitijubunu for SHB (assisted by #5 Julio), 15' by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q for SHB (assisted by #6 Jesiah Eafth), 20' by #10 Infante Ehtsreehnrtsis for NRV (assisted by #7 Genelda Rrsvieere)
Notable Fouls: N/A

OK Kummaboule (FCK) 0–2 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 55' by #36 Ruaa Frupreeei for NBL (assisted by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa), 90' by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah for NBL (assisted by #36 Ruaa Frupreeei)
Notable Fouls: N/A

AFC Viridescent (AFV) 2–0 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 12' by #32 Delise Earaṟb for AFV (assisted by #1 Ansony Kazilibjabi), 35' by #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw for AFV (assisted by #7 Nesselroad)
Notable Fouls: N/A

OK Nrina (OKN) 0–2 OK Zune (OKZ)
G's: 3' by #31 Mastro Battista for OKZ (assisted by #58 Buy), 64' by #51 Gehling for OKZ (assisted by #88 Shaznay Pvvtvteehte)
Notable Fouls: YC in the 1' via #31 Mastro Battista (OKZ), YC in the 18' via #35 Xaveon Eaghkasili (OKN)

OK Corinthians Bashi (COB) 1–0 OK Nrina (OKN)
G's: 83' by #29 Hugee Adsginsier for COB (assisted by #8 Jubei Jahsazani)
Notable Fouls: YC in the 1' via #23 Christopherryan Yetfasnno (COB)

NOK Bandits Lito (NBL) 1–3 AFC Viridescent (AFV)
G's: 23' by #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl for NBL (assisted by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa), 56' by #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw for AFV (assisted by #32 Delise Earaṟb), 65' by #35 Accalia 'iijkiţaa for AFV (assisted by #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri), 67' by #4 Ibrahim R Alfusrsiu for AFV (assisted by #8 Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu)
Notable Fouls: N/A

Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–0 OK Kummaboule (FCK)
G's: 85' by #5 Julio for SHB (assisted by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q)
Notable Fouls: YC in the 1' via #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer (SHB), YC in the 1' via #24 Cruz Aguilar 'anhifbu (FCK)

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–0 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #24 Greenfelder (FCDM), YC in the 1' via #89 Qualee 'abthiza (NRV), RC in the 26' via #24 Greenfelder (FCDM) [excluded two games + fine of 89 cryptos], RC in the 29' via #9 Mikasė 'arţiumilṟu (NRV) [excluded two games + fine of 89 cryptos], RC in the 43' via #7 Genelda Rrsvieere (NRV) [excluded two games + fine of 89 cryptos]
Corinthians packs a full stadium, among the first out of seventeen teams and the least expected to compel their opposition in Nrina to travel outside of inner-city in a meaningless fixture which didn't offer very much pre-match and during the game when it came to satisfying the neutral fan's palate. And to sign off the day, although Válgo looked to cruise ahead with several chances across the Dynaminx goal after a second yellow card was handed to Greenfelder in the five minutes between that and a straight red which was shown to Mikasé 'arţiumilṟu after reviewing the replay of an elephant-like challenge for the ball which saw Mikasé's knees hit the back of Carmena Eilifbikzww, who was just preparing to pass it to Kyryn Uaboeybszen. Upon the second half's arrival, the both of them (Dynaminx Mordecai and Rui Válgo) didn't play outside of the middle of the field and earned one point each in the end.

23rd of June
Code: Select all
OK Mukladrue (OKM) 0–2 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 70' by #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag for ENT (assisted by #26 Reichel 'iibanghiku), 71' by #4 Seibel for ENT (assisted by #21 Elissia Jarḻus)
Notable Fouls: YC in the 1' via #85 Jakius Krutiqayir Tarun (OKM), YC in the 1' via #4 Seibel (ENT)
For an unanticipated game in the minds of many, wherein the giants from Engels would take on Mukladrue as visitors, these visitors having scored only six goals collectively in their last ten games, the result came in an extraordinary fashion. The game didn't pick up speed spectacularly by the end of the first half, but this was still an incredible thing, this concept of Engels not conceding a first-half opener, as they had in five out of nine fixtures. So, naturally, the away end of Mukladrue Stadium looked like it had increased a tinge when it came to fan occupation, though Mukladrue had their best chance fourteen minutes from half-time, Jemine Eabunad L pipping a lovely ball which found the feet of Arṟan-Luke Saḻfaţhisali, though denied in the end by Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea. Engels showed most of the attacking promise in their second-half performance, when two were scored in two minutes, grilling the shocked Groundbreakers by full-time.

24th of June
Code: Select all
OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 4–1 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 33' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP (assisted by #33 anica Darr Qib 'iithli), 45+4' by #31 Blask for OKPP (assisted by #10 Jayleanna Lnepzsloal), 48' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP (assisted by #22 Kellye Tajsabiu), 89' by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi for OKPP (assisted by #31 Blask), 90+1' by #38 Joesph Yslamskoe Snihura for BRM (assisted by #4 Distel)
Notable Fouls: YC in the 1' via #25 Emeram Latajiksif (BRM) [excluded 1 match]
You just know from seeing Emeram collect a yellow card that this is a fixture that encapsulates Bravo Mordecai. For one, he is excluded for a match because of his accumulation of 2 yellow cards in 2 matches starting from BRAVO's loss to Mukladrue, though this one may be even more jarring. Another thing, this is the worst scoreline to lose by for a manager who is visiting opposition for the first time since Zune were bested at the International House of Football by a scoreline of 4 to 2, though thankfully for Sculls, it would be unbecoming if the board were to fire him at this point given the current objective of finishing above seven teams in the league by end of season.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 AFC Viridescent (AFV)                         11    8   0   3    14    7   +7    24
 2 OK Mukladrue (OKM)                            11    7   2   2    11    6   +5    23
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   11    6   4   1    16    6  +10    22
 4 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  11    7   1   3    16   10   +6    22
 5 NOK Bandits Lito (NBL)                        12    6   1   5    14   14    0    19
 6 OK Corinthians Bashi (COB)                    12    4   4   4    12   11   +1    16
 7 OK Nrina (OKN)                                11    4   3   4    10   11   −1    15
 8 OK Rod Guafre (FCRG)                          11    5   0   6    17   19   −2    15
 9 OK Alyatju (OKA)                              10    4   2   4    11   10   +1    14
10 OK Zune (OKZ)                                 11    4   2   5    10   12   −2    14
11 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   11    4   2   5     9   13   −4    14
12 OK Offtsutare (FCO)                           10    4   1   5     8   12   −4    13
13 BRAVO Mordecai (BRM)                          12    4   1   7    11   16   −5    13
14 OK Kummaboule (FCK)                           11    3   2   6     7    9   −2    11
15 Engels Truatsuina (ENT)                       11    3   2   6     8   11   −3    11
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           11    2   4   5     8   11   −3    10
17 MOTOR Mordecai (MOT)                          11    3   1   7     7   11   −4    10

Code: Select all
MD12 >> 24th of June
O.K. Baltic Toray 1–3 O.K. Hennessy Mukladrue
Viridescent Boys 1–2 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Intercosta Kummaboule 2–2 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Finibienu Letter 1–0 Corinthians Bashi B
O.K. Baseborn Tottoi 1–1 O.K. Kummaboule II
CHIKARA 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
Sports Club MOTOR Dubli 2–1 O.K. Rubber Lare
O.K. Buborte Imps 2–2 Perdura Kummaboule
O.K. Sanaţisu Zumamai 0–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Athletic Moscaritolo 0–1 O.K. Flu-Robo

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           12    8   2   2    22    9  +13    26
 2 O.K. Flu-Robo                   12    8   1   3    14   11   +3    25
 3 O.K. Intercosta Kummaboule      12    7   2   3    24   16   +8    23
 4 Sports Club MOTOR Dubli         12    6   2   4    16   13   +3    20
 5 O.K. S.oE.Y Pushakui            12    6   2   4    15   13   +2    20
 6 O.K. Finibienu Letter           12    6   2   4     9    8   +1    20
 7 O.K. Buborte Imps               12    5   4   3    18   13   +5    19
 8 O.K. Olympiacos Dominio         12    5   4   3     8    8    0    19
 9 Perdura Kummaboule              12    5   3   4    16   15   +1    18
10 O.K. Chardonnay Buya            12    4   5   3    12    9   +3    17
11 Corinthians Bashi B             12    4   4   4    12   11   +1    16
12 O.K. Mordeitolo Mordecai        12    4   4   4    11   12   −1    16
13 O.K. Athletic Moscaritolo       12    5   0   7    10   18   −8    15
14 O.K. Kummaboule II              12    2   6   4    15   17   −2    12
15 O.K. Rubber Lare                12    3   3   6    12   14   −2    12
16 O.K. Hennessy Mukladrue         12    3   3   6    10   12   −2    12
17 O.K. Baltic Toray               12    3   3   6     9   14   −5    12
18 Viridescent Boys                12    2   5   5     7   12   −5    11
19 O.K. Baseborn Tottoi            12    1   5   6     8   15   −7     8
20 CHIKARA                         12    2   2   8     7   15   −8     8
Code: Select all
MD12 >> 24th of June
O.K. Nrina II 1–0 O.K. Jocks-Turinigre
A.F.C. Tenterhooks 0–2 O.K. Sanaţisu Zumamai II
N.O.K. Tottoi 1–0 O.K. CHIKARA Mordecai
N.O.K. BRAVO Musek 0–1 O.K. Railrhode Zune
N.O.K. Bandits Lito II 1–0 O.K. Dynaminx Tale
O.K. Contingent Explosion Tale 1–0 O.K. Desa Turista
O.K. Dubli 0–2 C.S. Greknig
Billonarios Tale 0–1 O.K. PETRO Flu-Robo

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      11    7   1   3    12    5   +7    22
 2 N.O.K. BRAVO Musek                  11    7   1   3    16   10   +6    22
 3 N.O.K. Tottoi                       11    6   2   3    11    8   +3    20
 4 O.K. Nrina II                       12    6   2   4     9    8   +1    20
 5 O.K. CHIKARA Mordecai               11    4   6   1     8    3   +5    18
 6 O.K. Railrhode Zune                 11    4   5   2    11    7   +4    17
 7 C.S. Greknig                        12    5   2   5    10   11   −1    17
 8 O.K. Jocks-Turinigre                11    4   4   3    14   11   +3    16
 9 O.K. Dynaminx Tale                  11    4   4   3    11   10   +1    16
10 N.O.K. Bandits Lito II              11    5   1   5     9   10   −1    16
11 O.K. Sanaţisu Zumamai II            11    3   6   2    10    8   +2    15
12 Billonarios Tale                    11    4   2   5    15   15    0    14
13 O.K. Desa Turista                   12    3   4   5     9   11   −2    13
14 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             11    3   3   5     8   12   −4    12
15 O.K. PETRO Flu-Robo                 12    2   4   6     7   10   −3    10
16 A.F.C. Tenterhooks                  12    3   1   8     7   15   −8    10
17 O.K. Dubli                          11    2   0   9     5   18  −13     6
Code: Select all
MD12 >> 24th of June
O.K. Baseborn Torah Ora 0–0 O.K. Murosinolo
O.K. Retroia 2–2 F.C. Mordecai Wanderers
O.K. Dynaminx Nedseno 1–1 N.O.K. Omicronôpolis Omicron
O.K. Athletic Moscaritolo II 0–2 O.K. Phantom Phalanges II
O.K. Nireto 0–1 O.K. Green Spade Mukladrue                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Phantom Phalanges II         12    6   3   3    17   10   +7    21
 2 O.K. Athletic Moscaritolo II      12    5   4   3    18   11   +7    19
 3 O.K. Murosinolo                    9    5   3   4    13   14   -1    18
 4 O.K. Dynaminx Nedseno             12    5   3   4    12   10   +2    18
 5 O.K. Retroia                      12    5   3   4    13   12   +1    18
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      12    4   5   3    11    9   +2    17
 7 O.K. Baseborn Torah Ora           12    4   5   3     6    5   +1    17
 8 O.K. Nireto                       12    3   4   5     6    8   −2    13
 9 O.K. Green Spade Mukladrue        12    3   3   6     8   17   −9    12
10 F.C. Mordecai Wanderers           12    1   5   6     8   16   −8     8
Code: Select all
MD12 >> 24th of June
BRAVO Mordecai Reserves 2–0 O.K. Letter A.F.C.
O.K. Pachinko Guhernig 1–0 O.K. Oonakurue
Sheriff II 1–1 Mordeitolo Mordecai II
O.K. Inaugurals Truatsuina 0–3 O.K. Perdura Gorudoowsukui
O.K. Chardonnay Zoo 0–2 O.K. Fleecewedge Thea

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National      10    6   3   1    10    3   +7    21
 2 O.K. Fleecewedge Thea           11    5   2   4    14   11   +3    17
 3 Mordeitolo Mordecai II          11    5   2   4    13   14   −1    17
 4 Sheriff II                      11    5   2   4     8    9   −1    17
 5 O.K. Inaugurals Truatsuina      11    5   2   4    11   13   −2    17
 6 O.K. Perdura Gorudoowsukui      11    4   4   3    14    8   +6    16
 7 O.K. Letter A.F.C.              11    5   0   6    11    9   +2    15
 8 BRAVO Mordecai Reserves         11    4   3   4    10   13   −3    15
 9 O.K. Pachinko Guhernig          11    3   4   4     8   10   −2    13
10 O.K. Chardonnay Zoo             11    3   2   6    14   13   +1    11
11 O.K. Oonakurue                  11    2   2   7     5   15  −10     8
Code: Select all
MD12 >> 24th of June
O.K. Bandits Kunyakie 1–0 Saffron Reds Offtsutare
O.K. Murosinoe 0–1 O.K. Petro Witegão
O.K. Zukuree 2–0 Dynaminx Mordecai Juniors
S.C. Puno 0–1 O.K. Jupiter Murosinoe

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  11    7   3   1    14    8   +6    24
 2 O.K. Jupiter Murosinoe              10    6   2   2    12    8   +4    20
 3 O.K. Bandits Kunyakie               10    5   3   2    13    5   +8    18
 4 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      10    4   4   2     8    7   +1    16
 5 Dynaminx Mordecai Juniors           11    4   3   4    16   13   +3    15
 6 S.C. Puno                           11    4   1   6    13   11   +2    13
 7 O.K. Zukuree                        11    3   3   5     8   16   −8    12
 8 O.K. Murosinoe                      11    2   2   7     2    9   −7     8
 9 Saffron Reds Offtsutare             11    0   5   6     2   11   −9     5
Code: Select all
MD12 >> 24th of June
O.K. Puno Turista 0–0 O.K. Green Spade Torah Ora
O.K. Jida Zimmer 1–4 O.K. Young Doppelgängers Nrina
Weights Club Redtough 0–3 N.O.K. Hamilltown
O.K. Trottin' Redtough 4–2 O.K. Finibienu Bragremeightre
MOTOR Marabou 0–0 N.O.K. Eleger

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 MOTOR Marabou                       11    6   4   1    12    6   +6    22
 2 O.K. Young Doppelgängers Nrina      11    5   4   2    13    5   +8    19
 3 O.K. Green Spade Torah Ora          11    5   2   4    10    9   +1    17
 4 N.O.K. Eleger                       11    4   5   2     7    6   +1    17
 5 N.O.K. Hamilltown                   11    5   0   6    14   12   +2    15
 6 Weights Club Redtough               11    4   3   4    11   13   −2    15
 7 O.K. Finibienu Bragremeightre       11    4   2   5    13   15   −2    14
 8 O.K. Trottin' Redtough              11    4   1   6    10   11   −1    13
 9 Zune Baseborn                       10    3   4   3     8    9   −1    13
10 O.K. Puno Turista                   11    3   2   6     5    8   −3    11
11 O.K. Jida Zimmer                    11    2   3   6     7   16   −9     9
Code: Select all
MD12 >> 24th of June
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 1–0 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K. Loopbeat Desa 6–1 BRAVO Fratozusk
O.K. Fuller Loop 1–2 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K. Zudruay 1–0 N.O.K. Institute Ete
O.K. Zune II 0–1 O.K.W. Utronu
N.O.K. West Letter 3–0 O.K. Aimenation
Chardonnay II 0–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Zudruay                               11    7   2   2    15    7   +8    23
 2 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               12    7   2   3    11    5   +6    23
 3 BRAVO Fratozusk                            11    7   2   2    14   11   +3    23
 4 O.K. Loopbeat Desa                         11    6   3   2    17    8   +9    21
 5 N.O.K. Institute Ete                       11    6   2   3    18    9   +9    20
 6 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      12    6   1   5     9   12   −3    19
 7 O.K.W. Utronu                              11    6   0   5    15   16   −1    18
 8 N.O.K. West Letter                         11    4   5   2    14    9   +5    17
 9 O.K. Baltic Bragremeightre                 11    5   2   4    11    9   +2    17
10 O.K. TORQUE Topazite                       11    4   4   3    14   14    0    16
11 O.K. Aimenation                            12    2   4   6     9   15   −6    10
12 O.K. Fuller Loop                           11    3   1   7    11   18   −7    10
13 O.K. Zune II                               11    3   0   8     5   12   −7     9
14 Chardonnay II                              11    2   2   7    12   20   −8     8
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       11    1   0  10     7   17  −10     3

Code: Select all
O.K. Athletic Moscaritolo 3–0 A.F.C. Viridescent
Sports Club MOTOR Dubli 1–0 N.O.K. West Letter
Sheriff Bragremeightre 2–1 O.K. Bandits Kunyakie
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Mon Dec 20, 2021 12:02 am

Matchweek Seven: 6/29/7200 to 7/01/7200
29th of June
Code: Select all
OK Alyatju (OKA) 2–0 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 29' from #87 Jobyna Nfepmfiheaf for OKA (assisted by #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ), 60' from #20 Ringwald for OKA (assisted by #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ)
Notable Fouls: YC in the 1' via #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl (MOT), YC in the 1' via #24 Carlas Evyiu (OKA), YC in the 1' via #38 Trezure Bitijubunu (OKA)

OK Offtsutare (FCO) 0–2 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 44' by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa for FCRG (assisted by #4 Leblanc Nifazin), 82' by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi for FCRG (assisted by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj)
Notable Fouls: N/A

MOTOR Mordecai (MOT) 0–1 OK Offtsutare (FCO)
G's: 86' by #9 Tawfik 'iithmulwaa for FCO (assisted by #81 Brunell Riqutuim)
Notable Fouls: YC in the 1' via #85 Velton Linibbab (FCO), YC in the 1' via #29 Ruter (FCO)

BRAVO Mordecai (BRM) 4–0 OK Alyatju (OKA)
G's: 20' by #4 Distel for BRM (assisted by #26 Wila Libatalaeul Ah), 31' by #28 Vikţoras Libdighunah for BRM (assisted by #38 Joesph Yslamskoe Snihura), 84' by #38 Joesph Yslamskoe Snihura for BRM (assisted by #8 Ace Lee Awnws), 90+2' by #7 Duerson for BRM (assisted by #38 Joesph Yslamskoe Snihura)
Notable Fouls: YC in the 1' via #20 Ringwald (OKA), YC in the 1' via #8 Jerykah Dhubthaeiruh (OKA), YC in the 1' via #7 Duerson (BRM), YC in the 1' via #41 Lutsko (OKA), YC in the 11' via #26 Dudziak Nuzhizani (OKA)

Engels Truatsuina (ENT) 1–3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 30' by #33 Tanica Darr Qib 'iithli for OKPP (assisted by #4 Germain Sophie), 36' by #28 Icaro Eanalshu for ENT (assisted by #1 Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea), 45+2' by #93 Pasky for OKPP (assisted by #36 Hoffstatter), 86' by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi for OKPP (assisted by #10 Jayleanna Lnepzsloal)
Notable Fouls: YC in the 1' via #93 Pasky (OKPP), YC in the 1' via #31 Blask (OKPP), YC in the 1' via #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag (ENT), YC in the 1' via #8 Agripino Awwimar (OKPP), YC in the 1' via #26 Reichel 'iibanghiku (ENT), YC in the 2' via #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah (OKPP)

NOK Rui Válgo (NRV) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 55' by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali for OKM (assisted by #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids)
Notable Fouls: YC in the 1' via #46 Higginbottom (NRV)

OK Kummaboule (FCK) 3–1 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 22' by #4 Diminno for FCK (assisted by #44 Martenous Kaziltijin), 26' by #21 Janyra Fidjuzin for FCK (assisted by #6 Shakiyla 'iithizlu), 44' by #6 Shakiyla 'iithizlu for FCK (assisted by #1 Madelina Ariga), 60' by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu for FCDM (assisted by #35 Kyryn Uaboeybszen)
Notable Fouls: YC in the 1' via #21 Janyra Fidjuzin (FCK), YC in the 1' via #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu (FCDM), YC in the 1' via #25 Ciríaco 'iijfisruw (FCDM), YC in the 50' via #26 Abbygayl Fawj (FCDM)

AFC Viridescent (AFV) 1–2 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 38' by #21 Hjálmtýr Jamnus for AFV (assisted by #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw), 61' by #6 Jesiah Eafth for SHB (assisted by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q), 62' by #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer for SHB (assisted by #7 Yurany Ruqinimnasihuh)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri (AFV)

OK Nrina (OKN) 0–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 18' by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa for NBL (assisted by #22 Ruey Igllaylts A)
Notable Fouls: YC in the 1' via #20 Swenty (OKN), YC in the 1' via #23 Zarek Bikimikilinlirilithihtal Tahean Bi Ean (OKN)
A sumptuous day to unpack ends with an unremarkable account of things regarding Nrina versus the Bandits, though it will seem important in the eyes of a Planet Sensitive ultra/supporter/fan as, effective immediately, Nrina slip down from sixth place to eleventh, taking an icy seat in between mediocre Kummaboule and Offtsutare, who, interestingly enough, the latter has drawn to and the former has lost against.

The amount of fouls and yellow cards that were recorded between Phantom Phalanges and Engels comes close to beating the record in both aspects: most yellow cards recorded in a game and most yellow cards recorded in a game without exclusion, though, shockingly, this feat had been achieved in OK Nrina's hosting of MOTOR Mordecai. Unsurprisingly, Nrina (up until this point) had been foul heavy and didn't get off lightly in the two games they had before this one. In present, the Ecofreaks don't plan to stop, only having not fouled in one game out of nine since this point, that game being their visit to Bashi in the second game they had played on the 22nd of June.

30th of June
Code: Select all
OK Zune (OKZ) 0–0 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #88 Shaznay Pvvtvteehte (OKZ), YC in the 1' via #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W (COB)
Uneventfully, Fuse collected his second yellow card, though only in a space of five games. On a positive note, he did rattle Hildreth's right side five minutes after he committed the foul.

1st of July
Code: Select all
NOK Bandits Lito (NBL) 0–1 OK Zune (OKZ)
G's: 71' by #58 Buy for OKZ (assisted by #51 Gehling)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Hadees Satadhmihirati (OKZ), YC in the 76' via #22 Ruey Igllaylts A (NBL)
Many a pundit could predict this one coming, just not in the scoreline which it did. When it came to home performance, Bandits Lito over the season had shaped an impeccable start at the Arena Lito into a horrific one, losing three consecutively in their most recent home games out of five, while on the away side of things Zune had only lost two for six of their away games up until this point. A slightly swampish first half due to the club's irreconcilable lack of groundkeepers let in a host of slips and slides on the bilious dross, though the second half certainly made up for this in terms of goals, more specifically in terms of goals being scored by OK Zune, as the Highwaymen were humiliated by looking to have not been used to their own ground in these conditions.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            13    9   2   2    13    6   +7    29
 2 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   13    8   4   1    22    8  +14    28
 3 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  13    9   1   3    20   12   +8    28
 4 NOK Bandits Lito (NBL)                        15    8   1   6    16   15   +1    25
 5 AFC Viridescent (AFV)                         13    8   0   5    16   11   +5    24
 6 BRAVO Mordecai (BRM)                          14    6   1   7    19   16   +3    19
 7 OK Offtsutare (FCO)                           13    6   1   6    10   14   −4    19
 8 OK Rod Guafre (FCRG)                          12    6   0   6    19   19    0    18
 9 OK Zune (OKZ)                                 13    5   3   5    11   12   −1    18
10 OK Kummaboule (FCK)                           13    5   2   6    13   11   +2    17
11 OK Corinthians Bashi (COB)                    13    4   5   4    12   11   +1    17
12 OK Alyatju (OKA)                              13    5   2   6    13   18   −5    17
13 OK Nrina (OKN)                                13    4   3   6    10   13   −3    15
14 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   13    4   2   7    11   19   −8    14
15 Engels Truatsuina (ENT)                       13    3   2   8    10   17   −7    11
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           13    2   4   7     8   13   −5    10
17 MOTOR Mordecai (MOT)                          14    3   1  10     7   15   −8    10

Code: Select all
MD13 >> 30th of June
O.K. Flu-Robo 0–1 O.K. Baltic Toray
O.K. Mordeitolo Mordecai 2–2 O.K. Athletic Moscaritolo
Perdura Kummaboule 0–1 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Rubber Lare 2–1 O.K. Buborte Imps
O.K. S.oE.Y Pushakui 1–1 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Kummaboule II 0–2 CHIKARA
Corinthians Bashi B 0–2 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Chardonnay Buya 1–1 O.K. Finibienu Letter
O.K. Olympiacos Dominio 2–1 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Hennessy Mukladrue 1–1 Viridescent Boys

MD14 >> 1st of July
O.K. Baltic Toray 0–1 Viridescent Boys
O.K. Intercosta Kummaboule 4–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Finibienu Letter 0–1 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Baseborn Tottoi 1–1 O.K. Chardonnay Buya
CHIKARA 1–3 Corinthians Bashi B
Sports Club MOTOR Dubli 1–2 O.K. Kummaboule II
O.K. Buborte Imps 1–0 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Sanaţisu Zumamai 0–2 O.K. Rubber Lare
O.K. Athletic Moscaritolo 1–2 Perdura Kummaboule
O.K. Flu-Robo 0–2 O.K. Mordeitolo Mordecai

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           14    9   2   3    23   11  +12    29
 2 O.K. Intercosta Kummaboule      14    8   2   4    29   19  +10    26
 3 O.K. Olympiacos Dominio         14    7   4   3    11    9   +2    25
 4 O.K. Flu-Robo                   14    8   1   5    14   14    0    25
 5 O.K. Buborte Imps               14    6   4   4    20   15   +5    22
 6 Sports Club MOTOR Dubli         14    6   3   5    18   16   +2    21
 7 Perdura Kummaboule              14    6   3   5    18   17   +1    21
 8 O.K. S.oE.Y Pushakui            14    6   3   5    16   15   +1    21
 9 O.K. Finibienu Letter           14    6   3   5    10   10    0    21
10 O.K. Mordeitolo Mordecai        14    5   5   4    15   14   +1    20
11 O.K. Chardonnay Buya            14    4   7   3    14   11   +3    19
12 Corinthians Bashi B             14    5   4   5    15   14   +1    19
13 O.K. Rubber Lare                14    5   3   6    16   15   +1    18
14 O.K. Athletic Moscaritolo       14    5   1   8    13   22   −9    16
15 O.K. Kummaboule II              14    3   6   5    17   20   −3    15
16 Viridescent Boys                14    3   6   5     9   13   −4    15
17 O.K. Baltic Toray               14    4   3   7    10   15   −5    15
18 O.K. Hennessy Mukladrue         14    3   4   7    12   17   −5    13
19 O.K. Baseborn Tottoi            14    2   6   6    11   16   −5    12
20 CHIKARA                         14    3   2   9    10   18   −8    11
Code: Select all
MD13 >> 30th of June
C.S. Greknig 1–2 Billonarios Tale
O.K. Desa Turista 1–2 O.K. Dubli
O.K. Dynaminx Tale 1–0 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. Railrhode Zune 1–0 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. CHIKARA Mordecai 0–1 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Sanaţisu Zumamai II 0–2 N.O.K. Tottoi
O.K. Jocks-Turinigre 0–1 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 0–0 O.K. Nrina II

MD14 >> 1st of July
A.F.C. Tenterhooks 0–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
N.O.K. Tottoi 2–0 O.K. Jocks-Turinigre
N.O.K. BRAVO Musek 4–2 O.K. Sanaţisu Zumamai II
N.O.K. Bandits Lito II 0–1 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Contingent Explosion Tale 3–0 O.K. Railrhode Zune
O.K. Dubli 1–0 O.K. Dynaminx Tale
Billonarios Tale 1–2 O.K. Desa Turista
O.K. PETRO Flu-Robo 0–1 C.S. Greknig

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. BRAVO Musek                  13    9   1   3    21   12   +9    28
 2 N.O.K. Tottoi                       13    8   2   3    15    8   +7    26
 3 O.K. Contingent Explosion Tale      13    8   1   4    15    6   +9    25
 4 O.K. CHIKARA Mordecai               13    5   6   2     9    4   +5    21
 5 O.K. Nrina II                       13    6   3   4     9    8   +1    21
 6 O.K. Railrhode Zune                 13    5   5   3    12   10   +2    20
 7 C.S. Greknig                        14    6   2   6    12   13   −1    20
 8 O.K. Dynaminx Tale                  13    5   4   4    12   11   +1    19
 9 Billonarios Tale                    13    5   2   6    18   18    0    17
10 O.K. Jocks-Turinigre                13    4   4   5    14   14    0    16
11 O.K. Desa Turista                   14    4   4   6    12   14   −2    16
12 N.O.K. Bandits Lito II              13    5   1   7     9   12   −3    16
   O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             13    4   4   5     9   12   −3    16
14 O.K. Sanaţisu Zumamai II            13    3   6   4    12   14   −2    15
15 A.F.C. Tenterhooks                  14    4   1   9     8   16   −8    13
16 O.K. Dubli                          13    4   0   9     8   19  −11    12
17 O.K. PETRO Flu-Robo                 13    2   4   7     7   11   −4    10
Code: Select all
MD13 >> 30th of June
O.K. Nireto 0–2 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. Green Spade Mukladrue 1–0 O.K. Athletic Moscaritolo II
O.K. Phantom Phalanges II 1–0 O.K. Dynaminx Nedseno
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 1–1 O.K. Retroia
F.C. Mordecai Wanderers 0–1 O.K. Murosinolo

MD14 >> 1st of July
O.K. Baseborn Torah Ora 1–0 F.C. Mordecai Wanderers
O.K. Murosinolo 2–0 N.O.K. Omicronôpolis Omicron
O.K. Retroia 1–0 O.K. Phantom Phalanges II
O.K. Dynaminx Nedseno 1–0 O.K. Green Spade Mukladrue
O.K. Athletic Moscaritolo II 1–1 O.K. Nireto

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Phantom Phalanges II         14    7   3   4    18   11   +7    24
 2 O.K. Murosinolo                   14    7   3   4    16   14   +2    24
 3 O.K. Baseborn Torah Ora           14    6   5   3     9    5   +4    23
 4 O.K. Retroia                      14    6   4   4    15   13   +2    22
 5 O.K. Dynaminx Nedseno             14    6   3   5    13   11   +2    21
 6 O.K. Athletic Moscaritolo II      14    5   5   4    19   13   +6    20
 7 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      14    4   6   4    12   12    0    18
 8 O.K. Green Spade Mukladrue        14    4   3   7     9   18   −9    15
 9 O.K. Nireto                       14    3   5   6     7   11   −4    14
10 F.C. Mordecai Wanderers           14    1   5   8     8   18  −10     8
Code: Select all
MD13 >> 30th of June
O.K. Fleecewedge Thea 0–1 O.K. Inaugurals Truatsuina
O.K. Perdura Gorudoowsukui 4–1 Sheriff II
Mordeitolo Mordecai II 1–1 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Oonakurue 1–0 BRAVO Mordecai Reserves
O.K. Letter A.F.C. 2–1 O.K. Bay Olgatoto National

MD14 >> 1st of July
O.K. Bay Olgatoto National 1–0 O.K. Oonakurue
BRAVO Mordecai Reserves 0–2 Mordeitolo Mordecai II
O.K. Pachinko Guhernig 0–1 O.K. Perdura Gorudoowsukui
Sheriff II 1–2 O.K. Fleecewedge Thea
O.K. Inaugurals Truatsuina 1–2 O.K. Chardonnay Zoo

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National      12    7   3   2    12    5   +7    24
 2 O.K. Perdura Gorudoowsukui      13    6   4   3    19    9  +10    22
 3 Mordeitolo Mordecai II          13    6   3   4    16   15   +1    21
 4 O.K. Fleecewedge Thea           13    6   2   5    16   13   +3    20
 5 O.K. Inaugurals Truatsuina      13    6   2   5    13   15   −2    20
 6 O.K. Letter A.F.C.              12    6   0   6    13   10   +3    18
 7 Sheriff II                      13    5   2   6    10   15   −5    17
 8 BRAVO Mordecai Reserves         13    4   3   6    10   16   −6    15
 9 O.K. Chardonnay Zoo             12    4   2   6    16   14   +2    14
10 O.K. Pachinko Guhernig          13    3   5   5     9   12   −3    14
11 O.K. Oonakurue                  13    3   2   8     6   16  −10    11
Code: Select all
MD13 >> 30th of June
O.K. Jupiter Murosinoe 2–1 O.K. Zukuree
Dynaminx Mordecai Juniors 2–1 O.K. Murosinoe
O.K. Petro Witegão 1–0 O.K. Bandits Kunyakie
Saffron Reds Offtsutare 1–0 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves

MD14 >> 1st of July
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 0–1 O.K. Petro Witegão
O.K. Bandits Kunyakie 0–1 Dynaminx Mordecai Juniors
O.K. Murosinoe 0–0 O.K. Jupiter Murosinoe
O.K. Zukuree 2–1 S.C. Puno

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  13    9   3   1    16    8   +8    30
 2 O.K. Jupiter Murosinoe              12    7   3   2    14    9   +5    24
 3 Dynaminx Mordecai Juniors           13    6   3   4    19   14   +5    21
 4 O.K. Bandits Kunyakie               12    5   3   4    13    7   +6    18
 5 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      12    4   4   4     8    9   −1    16
 6 O.K. Zukuree                        13    4   3   6    11   19   −8    15
 7 S.C. Puno                           12    4   1   7    14   13   +1    13
 8 O.K. Murosinoe                      13    2   3   8     3   11   −8     9
 9 Saffron Reds Offtsutare             12    1   5   6     3   11   −8     8
Code: Select all
MD13 >> 30th of June
N.O.K. Eleger 3–0 O.K. Trottin' Redtough
O.K. Finibienu Bragremeightre 0–1 Weights Club Redtough
N.O.K. Hamilltown 1–0 O.K. Jida Zimmer
O.K. Young Doppelgängers Nrina 0–2 O.K. Puno Turista
O.K. Green Spade Torah Ora 1–1 Zune Baseborn

MD14 >> 1st of July
Zune Baseborn 1–1 O.K. Young Doppelgängers Nrina
O.K. Puno Turista 0–0 N.O.K. Hamilltown
O.K. Jida Zimmer 4–1 O.K. Finibienu Bragremeightre
Weights Club Redtough 2–2 N.O.K. Eleger
O.K. Trottin' Redtough 1–0 MOTOR Marabou

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 MOTOR Marabou                       12    6   4   2    12    7   +5    22
 2 N.O.K. Eleger                       13    5   6   2    12    8   +4    21
 3 O.K. Young Doppelgängers Nrina      13    5   5   3    14    8   +6    20
 4 N.O.K. Hamilltown                   13    6   1   6    15   12   +3    19
 5 Weights Club Redtough               13    5   4   4    14   15   −1    19
 6 O.K. Green Spade Torah Ora          12    5   3   4    11   10   +1    18
 7 O.K. Trottin' Redtough              13    5   1   7    11   14   −3    16
 8 Zune Baseborn                       12    3   6   3    10   11   −1    15
 9 O.K. Puno Turista                   13    4   3   6     7    8   −1    15
10 O.K. Finibienu Bragremeightre       13    4   2   7    14   20   −6    14
11 O.K. Jida Zimmer                    13    3   3   7    11   18   −7    12
Code: Select all
MD13 >> 30th of June
O.K. Aimenation 1–1 Chardonnay II
O.K.W. Utronu 0–0 N.O.K. West Letter
N.O.K. Institute Ete 1–2 O.K. Zune II
O.K. Baltic Bragremeightre 0–0 O.K. Zudruay
BRAVO Fratozusk 0–0 O.K. Fuller Loop
N.O.K. Perdura Ohhos 0–1 O.K. Loopbeat Desa
O.K. TORQUE Topazite 0–1 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal

MD14 >> 1st of July
O.K. Loopbeat Desa 0–0 O.K. TORQUE Topazite
O.K. Fuller Loop 4–0 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K. Zudruay 2–2 BRAVO Fratozusk
O.K. Zune II 1–0 O.K. Baltic Bragremeightre
N.O.K. West Letter 0–1 N.O.K. Institute Ete
Chardonnay II 1–0 O.K.W. Utronu
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 2–1 O.K. Aimenation

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               13    8   2   3    13    6   +7    26
 2 O.K. Loopbeat Desa                         13    7   4   2    18    8  +10    25
 3 O.K. Zudruay                               13    7   4   2    17    9   +8    25
 4 BRAVO Fratozusk                            13    7   4   2    16   13   +3    25
 5 N.O.K. Institute Ete                       13    7   2   4    20   11   +9    23
 6 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      13    7   1   5    10   12   −2    22
 7 O.K.W. Utronu                              13    6   1   6    15   17   −2    19
 8 N.O.K. West Letter                         13    4   6   3    14   10   +4    18
 9 O.K. Baltic Bragremeightre                 13    5   3   5    11   10   +1    18
10 O.K. TORQUE Topazite                       13    4   5   4    14   15   −1    17
11 O.K. Zune II                               13    5   0   8     8   13   −5    15
12 O.K. Fuller Loop                           13    4   2   7    15   18   −3    14
13 Chardonnay II                              13    3   3   7    14   21   −7    12
14 O.K. Aimenation                            14    2   5   7    11   18   −7    11
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       13    1   0  12     7   22  −15     3

Code: Select all
O.K. Athletic Moscaritolo 4–1 Sports Club MOTOR Dubli

NOTE: Sheriff Bragremeightre given bye into Final.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Mon Dec 20, 2021 3:11 pm

Matchweek Eight: 7/07/7200 to 7/08/7200
7th of July
Code: Select all
Sheriff Bragremeightre (SHB) 2–2 OK Nrina (OKN)
G's: 5' by #20 Swenty for OKN (assisted by #35 Xaveon Eaghkasili), 6' by #48 Autianna 'ardiquswaa for OKN (assisted by #2 Upson), 25' by #6 Jesiah Eafth for SHB (assisted by #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi), 76' by #6 Jesiah Eafth for SHB (assisted by #5 Julio)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Livengood (OKN), YC in the 1' via #89 Schiele (OKN), YC in the 1' via #10 Danhires Fidijihuzni (OKN), YC in the 1' via #45 Ratter (OKN)

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 5–0 AFC Viridescent (AFV)
G's: 9' by #41 Carmena Eilifbikzww for FCDM (assisted by #1 Aadish Lieesslolg), 15' by #26 Abbygayl Fawj for FCDM (assisted by #1 Aadish Lieesslolg), 47' by #35 Kyryn Uaboeybszen for FCDM (assisted by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu), 75' by #26 Abbygayl Fawj for FCDM (assisted by #1 Aadish Lieesslolg), 78' by #3 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl for FCDM (assisted by #25 Ciríaco 'iijfisruw)
Notable Fouls: YC in the 1' via #39 Marzella Fwdjbunu (FCDM), YC in the 1' via #32 Delise Earaṟb (AFV)

OK Mukladrue (OKM) 1–2 OK Kummaboule (FCK)
G's: 19' by #85 Jakius Krutiqayir Tarun for OKM (assisted by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga), 42' by #5 Shellbie Yulghalismyu for FCK (assisted by #6 Shakiyla 'iithizlu), 71' by #4 Diminno for FCK (assisted by #28 Nastaho Zneoewip)
Notable Fouls: YC in the 1' via #44 Martenous Kaziltijin (FCK), YC in the 1' via #24 Cruz Aguilar 'anhifbu (FCK), YC in the 2' via #1 Arevik Saybţaṟisn (OKM)

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–0 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 49' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP (assisted by #93 Pasky)
Notable Fouls: N/A

OK Alyatju (OKA) 2–1 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 32' by #20 Ringwald for OKA (assisted by #5 Yde Eumanra), 44' by #28 Icaro Eanalshu for ENT (assisted by #31 Piermarini), 57' by #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ for OKA (assisted by #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ)
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Icaro Eanalshu (ENT), YC in the 17' via #21 Elissia Jarḻus (ENT), YC in the 40' via #26 Dudziak Nuzhizani (OKA) [excluded 1 match]

OK Offtsutare (FCO) 1–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 38' by #81 Brunell Riqutuim for FCO (assisted by #5 Babb Ţajarlaysiḻ)
Notable Fouls: YC in the 1' via #4 Thorud (FCO), YC in the 1' via #7 Duerson (BRM) [excluded 1 match], YC in the 1' via #9 Tawfik 'iithmulwaa (FCO)

OK Rod Guafre (FCRG) 3–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 36' by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa for FCRG (assisted by #42 Samaras), 41' by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi for FCRG (assisted by #42 Samaras), 78' by #6 Mynor Tgzuo for MOT (assisted by #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl), 87' by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi for FCRG (assisted by #4 Leblanc Nifazin)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Amisa Fatabbujbi (MOT), YC in the 1' via #39 Egbert (MOT), YC in the 1' via #88 Ritzema (MOT), YC in the 45' via #4 Leblanc Nifazin (FCRG)

BRAVO Mordecai (BRM) 0–0 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #55 Gulcan 'iirţasdaṟi (FCRG), YC in the 1' via #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa (FCRG)

Engels Truatsuina (ENT) 3–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: 45+5' by #28 Icaro Eanalshu for ENT (assisted by #4 Seibel), 57' by 38 Abdiwahid Zitku for ENT (assisted by #28 Icaro Eanalshu), 69' by #35 Mynar for ENT (assisted by #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag)
Notable Fouls: N/A

NOK Rui Válgo (NRV) 2–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 29' by #53 Aasiya Yirlbaa for NRV (assisted by #89 Qualee 'abthiza), 31' by #3 Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat for NRV (assisted by #99 Ellesia Tajuthibu), 76' by #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ for OKA (assisted by #6 Shaleya Eabifiur)
Some things have changed that may excite the average viewer, well, only table-wise, that is. As of before today, OK Mukladrue were in pole position, though, immediate after today's loss hosting Kummaboule, they slip down two spots. It's not exactly a one-horse race.

Regarding something else we have to get out of the way, Dynaminx Mordecai shocked Isleshore outfits AFC Viridescent by putting five past Ansony Kazilibjabi, who in his whole career, could never dream of being as good as the goalkeeper opposite to him was in this game, their name being Aadish Lieesslolg. Having been the fall guy for an opener at and for Kummaboule, Aadish bounced back in an extraordinary fashion by providing assists to his outfield buddies three times. Truly, it's the first hat-trick of assists anyone has achieved, much less a goalkeeper.

8th of July
Code: Select all
OK Kummaboule (FCK) 2–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 3' by #7 Aseel Nstarfiyu for FCK (assisted by #1 Madelina Ariga), 45' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP (assisted by #61 Zinautas Abibanah), 51' by #44 Martenous Kaziltijin for FCK (assisted by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Agripino Awwimar (OKPP)
Though it may be considered unlucky to have a goal sandwiched in between two, Phantom Phalanges will only have themselves to blame, not only for possessing a childish looking name, crest, and trigramme, but also for making mistakes and conceding childish goals. The referee was most certainly native to Mukladrue as he only gave Kummaboule a corner for the offense of Phantom Phalanges having denied a goal via Blask's hand. Kummaboule took advantage of this as if it were a penalty, and Martenous ran up to take the cross from Witrago with his head. The Odd Gang fail to take advantage of Mukladrue's stutter against Kummaboule themselves, as things are shaping up to look Sheriff's way, having played a game less than the first-placed team at this point. They have another innate advantage, in that they're playing away at Zune, where, while they may be unbeaten at home four times out of six, Zune has only started to recover as of seven games ago, while Sheriff have looked hot for most of the season.

Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   15    9   4   2    24   10  +14    31
 2 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  14    9   2   3    22   14   +8    29
 3 OK Mukladrue (OKM)                            14    9   2   3    14    8   +6    29
 4 NOK Bandits Lito (NBL)                        15    8   1   6    16   15   +1    25
 5 AFC Viridescent (AFV)                         14    8   0   6    16   16    0    24
 6 OK Kummaboule (FCK)                           15    7   2   6    17   13   +4    23
 7 OK Rod Guafre (FCRG)                          14    7   1   6    22   20   +2    22
 8 OK Offtsutare (FCO)                           15    7   1   7    11   17   −6    22
 9 BRAVO Mordecai (BRM)                          16    6   2   8    19   17   +2    20
10 OK Alyatju (OKA)                              15    6   2   7    16   21   −5    20
11 OK Zune (OKZ)                                 13    5   3   5    11   12   −1    18
12 OK Corinthians Bashi (COB)                    13    4   5   4    12   11   +1    17
13 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   14    5   2   7    16   19   −3    17
14 OK Nrina (OKN)                                14    4   4   6    12   15   −3    16
15 Engels Truatsuina (ENT)                       15    4   2   9    14   19   −5    14
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           15    3   4   8    10   15   −5    13
17 MOTOR Mordecai (MOT)                          15    3   1  11     8   18  −10    10

Code: Select all
MD15 >> 8th of July
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–0 O.K. Baltic Toray
Perdura Kummaboule 0–0 O.K. Flu-Robo
O.K. Rubber Lare 1–1 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–3 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Kummaboule II 2–1 O.K. Buborte Imps
Corinthians Bashi B 1–0 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Chardonnay Buya 1–0 CHIKARA
O.K. Olympiacos Dominio 1–0 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Hennessy Mukladrue 2–1 O.K. Finibienu Letter
Viridescent Boys 1–0 O.K. Intercosta Kummaboule

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           15   10   2   3    26   11  +15    32
 2 O.K. Olympiacos Dominio         15    8   4   3    12    9   +3    28
 3 O.K. Intercosta Kummaboule      15    8   2   5    29   20   +9    26
 4 O.K. Flu-Robo                   15    8   2   5    14   14    0    26
 5 O.K. Buborte Imps               15    6   4   5    21   17   +4    22
 6 O.K. Chardonnay Buya            15    5   7   3    15   11   +4    22
 7 Corinthians Bashi B             15    6   4   5    16   14   +2    22
 8 Perdura Kummaboule              15    6   4   5    18   17   +1    22
 9 Sports Club MOTOR Dubli         15    6   3   6    18   17   +1    21
10 O.K. Mordeitolo Mordecai        15    5   6   4    15   14   +1    21
11 O.K. Finibienu Letter           15    6   3   6    11   12   −1    21
12 O.K. S.oE.Y Pushakui            15    6   3   6    16   18   −2    21
13 O.K. Rubber Lare                15    5   4   6    17   16   +1    19
14 O.K. Kummaboule II              15    4   6   5    19   21   −2    18
15 Viridescent Boys                15    4   6   5    10   13   −3    18
16 O.K. Athletic Moscaritolo       15    5   2   8    14   23   −9    17
17 O.K. Hennessy Mukladrue         15    4   4   7    14   18   −4    16
18 O.K. Baltic Toray               15    4   4   7    10   15   −5    16
19 O.K. Baseborn Tottoi            15    2   6   7    11   17   −6    12
20 CHIKARA                         15    3   2  10    10   19   −9    11
Code: Select all
MD15 >> 8th of July
O.K. Desa Turista 0–0 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Dynaminx Tale 0–0 Billonarios Tale
O.K. Railrhode Zune 0–0 O.K. Dubli
O.K. CHIKARA Mordecai 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. Sanaţisu Zumamai II 0–1 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Jocks-Turinigre 1–2 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 0–2 N.O.K. Tottoi
O.K. Nrina II 2–1 A.F.C. Tenterhooks

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. BRAVO Musek                  14   10   1   3    23   13  +10    31
 2 N.O.K. Tottoi                       14    9   2   3    17    8   +9    29
 3 O.K. Contingent Explosion Tale      14    9   1   4    16    6  +10    28
 4 O.K. Nrina II                       14    7   3   4    11    9   +2    24
 5 O.K. CHIKARA Mordecai               14    5   6   3     9    5   +4    21
 6 O.K. Railrhode Zune                 14    5   6   3    12   10   +2    21
 7 O.K. Dynaminx Tale                  14    5   5   4    12   11   +1    20
 8 C.S. Greknig                        14    6   2   6    12   13   −1    20
 9 N.O.K. Bandits Lito II              14    6   1   7    10   12   −2    19
10 Billonarios Tale                    14    5   3   6    18   18    0    18
11 O.K. Desa Turista                   15    4   5   6    12   14   −2    17
12 O.K. Jocks-Turinigre                14    4   4   6    15   16   −1    16
13 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             14    4   4   6     9   14   −5    16
14 O.K. Sanaţisu Zumamai II            14    3   6   5    12   15   −3    15
15 A.F.C. Tenterhooks                  15    4   1  10     9   18   −9    13
16 O.K. Dubli                          14    4   1   9     8   19  −11    13
17 O.K. PETRO Flu-Robo                 14    2   5   7     7   11   −4    11
Code: Select all
MD15 >> 8th of July
O.K. Athletic Moscaritolo II 0–0 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. Nireto 2–0 O.K. Dynaminx Nedseno
O.K. Green Spade Mukladrue 0–2 O.K. Retroia
O.K. Phantom Phalanges II 1–3 O.K. Murosinolo
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 1–0 F.C. Mordecai Wanderers

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Murosinolo                   12    8   3   4    19   15   +4    27
 2 O.K. Retroia                      15    7   4   4    17   13   +4    25
 3 O.K. Phantom Phalanges II         15    7   3   5    19   14   +5    24
 4 O.K. Baseborn Torah Ora           15    6   6   3     9    5   +4    24
 5 O.K. Athletic Moscaritolo II      15    5   6   4    19   13   +6    21
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      15    5   6   4    13   12   +1    21
 7 O.K. Dynaminx Nedseno             15    6   3   6    13   13    0    21
 8 O.K. Nireto                       15    4   5   6     9   11   −2    17
 9 O.K. Green Spade Mukladrue        15    4   3   8     9   20  −11    15
10 F.C. Mordecai Wanderers           15    1   5   9     8   19  −11     8
Code: Select all
MD15 >> 8th of July
O.K. Chardonnay Zoo 2–1 Sheriff II
O.K. Fleecewedge Thea 0–0 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Perdura Gorudoowsukui 0–2 BRAVO Mordecai Reserves
Mordeitolo Mordecai II 1–0 O.K. Bay Olgatoto National
O.K. Oonakurue 4–2 O.K. Letter A.F.C.

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National      13    7   3   3    12    6   +6    24
 2 Mordeitolo Mordecai II          14    7   3   4    17   15   +2    24
 3 O.K. Perdura Gorudoowsukui      14    6   4   4    19   11   +8    22
 4 O.K. Fleecewedge Thea           14    6   3   5    16   13   +3    21
 5 O.K. Inaugurals Truatsuina      13    6   2   5    13   15   −2    20
 6 O.K. Letter A.F.C.              13    6   0   7    15   14   +1    18
 7 BRAVO Mordecai Reserves         14    5   3   6    12   16   −4    18
 8 O.K. Chardonnay Zoo             13    5   2   6    18   15   +3    17
 9 Sheriff II                      14    5   2   7    11   17   −6    17
10 O.K. Pachinko Guhernig          14    3   6   5     9   12   −3    15
11 O.K. Oonakurue                  14    4   2   8    10   18   −8    14
Code: Select all
MD15 >> 8th of July
S.C. Puno 0–1 O.K. Murosinoe
O.K. Jupiter Murosinoe 0–0 O.K. Bandits Kunyakie
Dynaminx Mordecai Juniors 0–2 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves
O.K. Petro Witegão 2–0 Saffron Reds Offtsutare

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  14   10   3   1    18    8  +10    33
 2 O.K. Jupiter Murosinoe              13    7   4   2    14    9   +5    25
 3 Dynaminx Mordecai Juniors           14    6   3   5    19   16   +3    21
 4 O.K. Bandits Kunyakie               13    5   4   4    13    7   +6    19
 5 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      13    5   4   4    10    9   +1    19
 6 O.K. Zukuree                        13    4   3   6    11   19   −8    15
 7 S.C. Puno                           13    4   1   8    14   14    0    13
 8 O.K. Murosinoe                      14    3   3   8     4   11   −7    12
 9 Saffron Reds Offtsutare             13    1   5   7     3   13  −10     8
Code: Select all
MD15 >> 8th of June
MOTOR Marabou 1–2 Weights Club Redtough
N.O.K. Eleger 1–4 O.K. Jida Zimmer
O.K. Finibienu Bragremeightre 1–0 O.K. Puno Turista
N.O.K. Hamilltown 2–1 Zune Baseborn
O.K. Young Doppelgängers Nrina 5–1 O.K. Green Spade Torah Ora

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Young Doppelgängers Nrina      14    6   5   3    19    9  +10    23
 2 N.O.K. Hamilltown                   14    7   1   6    17   13   +4    22
 3 MOTOR Marabou                       13    6   4   3    13    9   +4    22
 4 Weights Club Redtough               14    6   4   4    16   16    0    22
 5 N.O.K. Eleger                       14    5   6   3    13   12   +1    21
 6 O.K. Green Spade Torah Ora          13    5   3   5    12   15   −3    18
 7 O.K. Finibienu Bragremeightre       14    5   2   7    15   20   −5    17
 8 O.K. Trottin' Redtough              13    5   1   7    11   14   −3    16
 9 Zune Baseborn                       13    3   6   4    11   13   −2    15
10 O.K. Puno Turista                   14    4   3   7     7    9   −2    15
11 O.K. Jida Zimmer                    14    4   3   7    15   19   −4    15
Code: Select all
MD15 >> 8th of July
O.K.W. Utronu 3–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
N.O.K. Institute Ete 2–2 Chardonnay II
O.K. Baltic Bragremeightre 3–2 N.O.K. West Letter
BRAVO Fratozusk 0–1 O.K. Zune II
N.O.K. Perdura Ohhos 1–1 O.K. Zudruay
O.K. TORQUE Topazite 0–0 O.K. Fuller Loop
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–1 O.K. Loopbeat Desa

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Loopbeat Desa                         14    8   4   2    19    8  +11    28
 2 O.K. Zudruay                               14    7   5   2    18   10   +8    26
 3 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               14    8   2   4    14    9   +5    26
 4 BRAVO Fratozusk                            14    7   4   3    16   14   +2    25
 5 N.O.K. Institute Ete                       14    7   3   4    22   13   +9    24
 6 O.K.W. Utronu                              14    7   1   6    18   18    0    22
 7 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      14    7   1   6    10   13   −3    22
 8 O.K. Baltic Bragremeightre                 14    6   3   5    14   12   +2    21
 9 N.O.K. West Letter                         14    4   6   4    16   13   +3    18
10 O.K. TORQUE Topazite                       14    4   6   4    14   15   −1    18
11 O.K. Zune II                               14    6   0   8     9   13   −4    18
12 O.K. Fuller Loop                           14    4   3   7    15   18   −3    15
13 Chardonnay II                              14    3   4   7    16   23   −7    13
14 O.K. Aimenation                            14    2   5   7    11   18   −7    11
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       14    1   1  12     8   23  −15     4

Code: Select all
[1st Title] O.K. Athletic Moscaritolo 2–1 Sheriff Bragremeightre
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Thu Dec 23, 2021 1:27 am

Matchweek Nine: 7/21/7200 to 7/24/7200
21st of July
Code: Select all
AFC Viridescent (AFV) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 69' by #42 Layton-Stewart 'abafita for OKM (assisted by #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri (AFV), YC in the 1' via #4 Ibrahim R Alfusrsiu (AFV)

OK Nrina (OKN) 3–1 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 24' by #35 Kyryn Uaboeybszen for FCDM (assisted by #39 Marzella Fwdjbunu), 35' by #2 Upson for OKN (assisted by #10 Danhires Fidijihuzni), 62' by #48 Autianna 'ardiquswaa for OKN (assisted by #10 Danhires Fidijihuzni), 67' by #2 Upson for OKN (assisted by #6 Livengood)
Notable Fouls: N/A

OK Zune (OKZ) 1–1 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 46' by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q for SHB via a penalty, 62' by #88 Shaznay Pvvtvteehte for OKZ (assisted by #58 Buy)
Notable Fouls: YC in the 45+5' via #88 Shaznay Pvvtvteehte (OKZ) [excluded 1 match]

OK Corinthians Bashi (COB) 1–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 12' by #22 Ruey Igllaylts A for NBL (assisted by #33 Lertora), 62' by #98 Rolke for COB (assisted by #8 Jubei Jahsazani)
Notable Fouls: YC in the 1' via #23 Christopherryan Yetfasnno (COB) [excluded 1 match], YC in the 1' via #9 Maylea 'unhiafib (NBL), YC in the 1' via #44 Albinca Eafari (NBL), YC in the 1' via #36 Ruaa Frupreeei (NBL), YC in the 7' via #24 Tones (COB), YC in the 38' via #33 Lertora (NBL)

Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–1 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 26' by #5 Julio for SHB (assisted by #42 Javanna 'iikzifkura), 52' by #42 Gela Ratimnsi'i for COB (assisted by #5 Senem 'aytakarraf)
Notable Fouls: YC in the 1' via #45 Esteven Ghafisdhinah (COB)

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 1–0 OK Zune (OKZ)
G's: 52' by #35 Kyryn Uaboeybszen for FCDM (assisted by #25 Ciríaco 'iijfisruw)
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Ragena Rnmsitao Ian (OKZ)

OK Mukladrue (OKM) 0–2 OK Nrina (OKN)
G's: 71' by #52 Arulappu Yubitjilu for OKN (assisted by #2 Upson), 90' by #6 Livengood for OKN (assisted by #52 Arulappu Yubitjilu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #64 Arroe Pscelelegnletae Ga (OKM), YC in the 1' via #48 Autianna 'ardiquswaa (OKN)

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–1 AFC Viridescent (AFV)
G's: 3' by #35 Accalia 'iijkiţaa for AFV (assisted by #4 Ibrahim R Alfusrsiu), 39' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP (assisted by #31 Blask)
Notable Fouls: YC in the 1' via #7 Nesselroad (AFV)

OK Alyatju (OKA) 2–0 OK Kummaboule (FCK)
G's: 40' by #6 Shaleya Eabifiur for OKA (assisted by #5 Yde Eumanra), 74' by #38 Trezure Bitijubunu for OKA (assisted by #6 Shaleya Eabifiur)
Notable Fouls: N/A
Immediate after the morning matches, Sheriff Bragremeightre royally biffs a glaring opportunity to, at most, get level with the table leaders OK Mukladrue. After the Pioneers snatch three away from Viridescent, it is then revealed to us by taking a look at the table on GINfed.gk.com that Viridescent is fifth out of seventeen, while having lost seven of their fifteen fixtures (this, of course, is intended to be worrying when it comes to the quality of the league).

After a traditional Kwandoan lunch, Sheriff is ready to go again in the span of a day against Corinthians Bashi, whose lineup was revealed to be made up mostly of second-string players, these second-string players having less than or equal to playing time in the top division than that of Corinthians Bashi B. Sheriff sent an opener to Big Branches in a very similar fashion to that of Zune, though this, along with Sheriff's late efforts, was cancelled out by a finish which was tucked away cutely by the tiny-faced Gela Ratimnsi'i, who looked no different than a macaque. This was hugely disappointing to the loyals in Bragremeightre who had travelled in exhaustion to Zune while also thinking that Sheriff surely could have been running away with the league if they had won two out of two, thus putting them top of the pile by four points for at least a match week.

Anyhow, it's a bad day in a disciplinary sense as well, two athletes are judged to have accumulated too many yellow cards over the span of two matches, though one does cash in an equalizer one minute past an hour. Also, this fixture is known for a penalty being given in the first half, and scored in the second due to time constraints. Also, it's a good question as to how Shaznay Pvvtvteehte managed to stay on for the remainder of the ninety without being subbed off or given his marching orders. Appalling tactics again on the part of Dingledine Junior? Oh, for sure, though it may be deeper than just that.

22nd of July
Code: Select all
OK Offtsutare (FCO) 0–1 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 21' by #9 Mikasė 'arţiumilṟu for NRV (assisted by #2 Marts Yislp Gea Nroar)
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Infante Ehtsreehnrtsis (NRV)
Dubbed "the bee's knees", things may be looking up for Mikasė, as his first league start since an incident which has inevitably shaped his psyche (though more can be said for Carmena Eilifbikzww's back, having two patella-shaped craters etched into it) ends goalwards, but not without the help of Marts Yislp Gea Nroar. Rui Valgo are out of the relegation playoffs spot for now, though they may still be firmly implanted in 15th as soon as tomorrow, for Engels Truatsuina are visiting Rod Guafre on that day, and if Lierin acts as if a ghost, I'm fairly sure it'll be easy going for Lowella Kinibistira Eithi.

23rd of July
Code: Select all
OK Rod Guafre (FCRG) 1–0 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 58' by #4 Leblanc Nifazin for FCRG (assisted by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa)
Notable Fouls: N/A
The tension that surfaced last night and ended in the early reaches of 6:00 AM is lifted as Lowella Kinibistira Eithi had trouble reading and accidentally fielded a starting eleven of footballers, where five were from the fourth tier of Geektopian football, that of Engels Truatsuina's feeder club, Engels Truatsuina II. At first, it didn't look like Rod Guafre were taking advantage of this glaring mistake, but when everyone started to notice this and Lowella's lack of sobriety, they took the lead via a lightning fast counter attack, where Leblanc Nifazin finished the move. On a more national scale, the city of Turinigre will breathe a sigh of relief, as the team'll have gotten out of the relegation playoffs, a first since the ninth of June. A capital derby awaits us next and finally.

24th of June
Code: Select all
MOTOR Mordecai (MOT) 0–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 14' via #55 Manviraj 'iittij (BRM)
BRAVO-MOTOR would end unsatisfactorily for both parties, though it was a piece of history for Manviraj, as he tackled his way into the book for a total of one yellow card, his career first, at The Pit Stop.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue          15    8   5   2    22   10  +12    29
 2 OK Mukladrue                                  15    9   2   4    14   10   +4    29
 3 Sheriff Bragremeightre                        15    8   4   3    22   15   +7    28
 4 OK Rod Guafre                                 15    8   1   6    23   20   +3    25
 5 AFC Viridescent                               15    8   1   6    16   16    0    25
 6 OK Alyatju                                    15    7   2   6    18   17   +1    23
 7 NOK Bandits Lito                              15    7   2   6    16   16    0    23
 8 OK Nrina                                      15    6   4   5    17   15   +2    22
 9 OK Kummaboule                                 15    6   2   7    14   14    0    20
10 OK Dynaminx Mordecai                          15    6   2   7    17   19   −2    20
11 OK Corinthians Bashi                          15    4   7   4    14   13   +1    19
12 OK Zune                                       15    5   4   6    12   14   −2    19
13 OK Offtsutare                                 15    6   1   8    10   18   −8    19
14 BRAVO Mordecai                                16    5   3   8    15   17   −2    18
15 NOK Rui Válgo                                 15    4   4   7    11   14   −3    16
16 Engels Truatsuina                             15    4   2   9    13   17   −4    14
17 MOTOR Mordecai                                15    3   2  10     8   17   −9    11

Code: Select all
MD16 >> 24th of July
O.K. Baltic Toray 2–3 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Finibienu Letter 2–1 Viridescent Boys
O.K. Baseborn Tottoi 2–1 O.K. Hennessy Mukladrue
CHIKARA 1–1 O.K. Olympiacos Dominio
Sports Club MOTOR Dubli 1–0 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Buborte Imps 0–0 Corinthians Bashi B
O.K. Sanaţisu Zumamai 1–0 O.K. Kummaboule II
O.K. Athletic Moscaritolo 1–3 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Flu-Robo 3–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Mordeitolo Mordecai 1–1 Perdura Kummaboule

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           16   11   2   3    27   11  +16    35
 2 O.K. Intercosta Kummaboule      16    9   2   5    32   22  +10    29
 3 O.K. Flu-Robo                   16    9   2   5    17   14   +3    29
 4 O.K. Olympiacos Dominio         16    8   5   3    13   10   +3    29
 5 Sports Club MOTOR Dubli         16    7   3   6    19   17   +2    24
 6 O.K. S.oE.Y Pushakui            16    7   3   6    19   19    0    24
 7 O.K. Finibienu Letter           16    7   3   6    13   13    0    24
 8 O.K. Buborte Imps               16    6   5   5    21   17   +4    23
 9 Corinthians Bashi B             16    6   5   5    16   14   +2    23
10 Perdura Kummaboule              16    6   5   5    19   18   +1    23
11 O.K. Chardonnay Buya            16    5   7   4    15   12   +3    22
12 O.K. Mordeitolo Mordecai        16    5   7   4    16   15   +1    22
13 O.K. Rubber Lare                16    5   4   7    17   19   −2    19
14 O.K. Kummaboule II              16    4   6   6    19   22   −3    18
15 Viridescent Boys                16    4   6   6    11   15   −4    18
16 O.K. Athletic Moscaritolo       16    5   2   9    15   26  −11    17
17 O.K. Hennessy Mukladrue         16    4   4   8    15   20   −5    16
18 O.K. Baltic Toray               16    4   4   8    12   18   −6    16
19 O.K. Baseborn Tottoi            16    3   6   7    13   18   −5    15
20 CHIKARA                         16    3   3  10    11   20   −9    12
Code: Select all
MD16 >> 24th of July
N.O.K. Tottoi 2–2 O.K. Nrina II
N.O.K. BRAVO Musek 0–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
N.O.K. Bandits Lito II 0–0 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. Contingent Explosion Tale 2–0 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. Dubli 3–0 O.K. CHIKARA Mordecai
Billonarios Tale 0–1 O.K. Railrhode Zune
O.K. PETRO Flu-Robo 1–0 O.K. Dynaminx Tale
C.S. Greknig 1–0 O.K. Desa Turista

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      15   10   1   4    18    6  +12    31
 2 N.O.K. BRAVO Musek                  15   10   1   4    23   14   +9    31
 3 N.O.K. Tottoi                       15    9   3   3    19   10   +9    30
 4 O.K. Nrina II                       15    7   4   4    13   11   +2    25
 5 O.K. Railrhode Zune                 15    6   6   3    13   10   +3    24
 6 C.S. Greknig                        15    7   2   6    13   13    0    23
 7 O.K. CHIKARA Mordecai               15    5   6   4     9    8   +1    21
 8 O.K. Dynaminx Tale                  15    5   5   5    12   12    0    20
 9 N.O.K. Bandits Lito II              15    6   2   7    10   12   −2    20
10 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             15    5   4   6    10   14   −4    19
11 Billonarios Tale                    15    5   3   7    18   19   −1    18
12 O.K. Jocks-Turinigre                15    4   5   6    15   16   −1    17
13 O.K. Desa Turista                   16    4   5   7    12   15   −3    17
14 O.K. Dubli                          15    5   1   9    11   19   −8    16
15 O.K. Sanaţisu Zumamai II            15    3   6   6    12   17   −5    15
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 15    3   5   7     8   11   −3    14
17 A.F.C. Tenterhooks                  15    4   1  10     9   18   −9    13
Code: Select all
MD16 >> 24th of July
O.K. Baseborn Torah Ora 0–1 N.O.K. Omicronôpolis Omicron
F.C. Mordecai Wanderers 2–1 O.K. Phantom Phalanges II
O.K. Murosinolo 1–2 O.K. Green Spade Mukladrue
O.K. Retroia 4–1 O.K. Nireto
O.K. Dynaminx Nedseno 2–2 O.K. Athletic Moscaritolo II

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Retroia                      16    8   4   4    21   14   +7    28
 2 O.K. Murosinolo                   13    8   3   5    20   17   +3    27
 3 O.K. Phantom Phalanges II         16    7   3   6    20   16   +4    24
 4 O.K. Baseborn Torah Ora           16    6   6   4     9    6   +3    24
 5 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      16    6   6   4    14   12   +2    24
 6 O.K. Athletic Moscaritolo II      16    5   7   4    21   15   +6    22
 7 O.K. Dynaminx Nedseno             16    6   4   6    15   15    0    22
 8 O.K. Green Spade Mukladrue        16    5   3   8    11   21  −10    18
 9 O.K. Nireto                       16    4   5   7    10   15   −5    17
10 F.C. Mordecai Wanderers           16    2   5   9    10   20  −10    11
Code: Select all
MD16 >> 24th of July
O.K. Letter A.F.C. 1–3 Mordeitolo Mordecai II
O.K. Bay Olgatoto National 5–0 O.K. Perdura Gorudoowsukui
BRAVO Mordecai Reserves 2–2 O.K. Fleecewedge Thea
O.K. Pachinko Guhernig 1–2 O.K. Chardonnay Zoo
Sheriff II 1–1 O.K. Inaugurals Truatsuina

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National      14    8   3   3    17    6  +11    27
 2 Mordeitolo Mordecai II          15    8   3   4    20   16   +4    27
 3 O.K. Perdura Gorudoowsukui      15    6   4   5    19   16   +3    22
 4 O.K. Fleecewedge Thea           15    6   4   5    18   15   +3    22
 5 O.K. Inaugurals Truatsuina      14    6   3   5    14   16   −2    21
 6 O.K. Chardonnay Zoo             14    6   2   6    20   16   +4    20
 7 BRAVO Mordecai Reserves         15    5   4   6    14   18   −4    19
 8 O.K. Letter A.F.C.              14    6   0   8    16   17   −1    18
 9 Sheriff II                      15    5   3   7    12   18   −6    18
10 O.K. Pachinko Guhernig          15    3   6   6    10   14   −4    15
11 O.K. Oonakurue                  14    4   2   8    10   18   −8    14
Code: Select all
MD16 >> 24th of July
Saffron Reds Offtsutare 0–1 Dynaminx Mordecai Juniors
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 0–0 O.K. Jupiter Murosinoe
O.K. Bandits Kunyakie 0–1 S.C. Puno
O.K. Murosinoe 0–0 O.K. Zukuree

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  14   10   3   1    18    8  +10    33     C, Pl
 2 O.K. Jupiter Murosinoe              14    7   5   2    14    9   +5    26
 3 Dynaminx Mordecai Juniors           15    7   3   5    20   16   +4    24
 4 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      14    5   5   4    10    9   +1    20
 5 O.K. Bandits Kunyakie               14    5   4   5    13    8   +5    19
 6 S.C. Puno                           14    5   1   8    15   14   +1    16
 7 O.K. Zukuree                        14    4   4   6    11   19   −8    16
 8 O.K. Murosinoe                      15    3   4   8     4   11   −7    13
 9 Saffron Reds Offtsutare             14    1   5   8     3   14  −11     8
Code: Select all
MD16 >> 24th of June
O.K. Green Spade Torah Ora 0–1 N.O.K. Hamilltown
Zune Baseborn 0–3 O.K. Finibienu Bragremeightre
O.K. Puno Turista 0–0 N.O.K. Eleger
O.K. Jida Zimmer 2–2 MOTOR Marabou
Weights Club Redtough 0–0 O.K. Trottin' Redtough

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Hamilltown                   15    8   1   6    18   13   +5    25
 2 O.K. Young Doppelgängers Nrina      14    6   5   3    19    9  +10    23
 3 MOTOR Marabou                       14    6   5   3    15   11   +4    23
 4 Weights Club Redtough               15    6   5   4    16   16    0    23
 5 N.O.K. Eleger                       15    5   7   3    13   12   +1    22
 6 O.K. Finibienu Bragremeightre       15    6   2   7    18   20   −2    20
 7 O.K. Green Spade Torah Ora          14    5   3   6    12   16   −4    18
 8 O.K. Trottin' Redtough              14    5   2   7    11   14   −3    17
 9 O.K. Puno Turista                   15    4   4   7     7    9   −2    16
10 O.K. Jida Zimmer                    15    4   4   7    17   21   −4    16
11 Zune Baseborn                       14    3   6   5    11   16   −5    15
Code: Select all
MD16 >> 24th of July
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 2–2 O.K. Fuller Loop
O.K. TORQUE Topazite 1–3 O.K. Zudruay
N.O.K. Perdura Ohhos 0–0 O.K. Zune II
BRAVO Fratozusk 0–1 N.O.K. West Letter
O.K. Baltic Bragremeightre 0–0 Chardonnay II
N.O.K. Institute Ete 1–0 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K.W. Utronu 1–1 O.K. Aimenation

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Zudruay                               15    8   5   2    21   11  +10    29
 2 O.K. Loopbeat Desa                         14    8   4   2    19    8  +11    28
 3 N.O.K. Institute Ete                       15    8   3   4    23   13  +10    27
 4 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               15    8   2   5    14   10   +4    26
 5 BRAVO Fratozusk                            15    7   4   4    16   15   +1    25
 6 O.K.W. Utronu                              15    7   2   6    19   19    0    23
 7 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      15    7   2   6    12   15   −3    23
 8 O.K. Baltic Bragremeightre                 15    6   4   5    14   12   +2    22
 9 N.O.K. West Letter                         15    5   6   4    17   13   +4    21
10 O.K. Zune II                               15    6   1   8     9   13   −4    19
11 O.K. TORQUE Topazite                       15    4   6   5    15   18   −3    18
12 O.K. Fuller Loop                           15    4   4   7    17   20   −3    16
13 Chardonnay II                              15    3   5   7    16   23   −7    14
14 O.K. Aimenation                            15    2   6   7    12   19   −7    12
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       15    1   2  12     8   23  −15     5
Last edited by Geektopia on Tue Jun 14, 2022 8:02 pm, edited 1 time in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Fri Mar 11, 2022 5:47 pm

Matchweek Ten: 7/27/7200 to 7/28/7200
27th of July
Code: Select all
Engels Truatsuina (ENT) 0–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 86' by #88 Ritzema for MOT (assisted by #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Amisa Fatabbujbi (MOT), YC in the 1' via #88 Ritzema (MOT)

NOK Rui Válgo (NRV) 0–1 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 40' by #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial for FCRG (assisted by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #89 Qualee 'abthiza (NRV), YC in the 1' via #55 Gulcan 'iirţasdaṟi (FCRG)

OK Kummaboule (FCK) 1–1 OK Offtsutare (FCO)
G's: 9' by #5 Babb Ţajarlaysiḻ for FCO (assisted by #4 Thorud), 21' by #32 Witrago for FCK (assisted by #44 Martenous Kaziltijin)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Boblett (FCO), YC in the 1' via #64 Pitter (FCO)

AFC Viridescent (AFV) 1–0 OK Alyatju (OKA)
G's: 23' by #6 Paridhi Earisu for AFV (assisted by #4 Ibrahim R Alfusrsiu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #5 Yde Eumanra (OKA)

OK Nrina (OKN) 1–2 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 7' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP (assisted by #22 Kellye Tajsabiu), 11' by #8 Agripino Awwimar for OKPP (assisted by #36 Hoffstatter), 45+2' by #45 Ratter for OKN (assisted by #89 Schiele)
Notable Fouls: YC in the 1' via #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah (OKPP), YC in the 1' via #33 Rinus Yubitjilu (OKN), YC in the 1' via #10 Jayleanna Lnepzsloal (OKPP), YC in the 12' via #4 Germain Sophie (OKPP)

OK Zune (OKZ) 1–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 56' by #8 Hadees Satadhmihirati for OKZ (assisted by #5 Hanar Qarnldsayl), 61' by #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids for OKM (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #63 Anh Nubtiksawiun (OKZ)

OK Corinthians Bashi (COB) 1–1 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 9' by #26 Abbygayl Fawj for FCDM (assisted by #39 Marzella Fwdjbunu), 71' by #29 Hugee Adginsier for COB (assisted by #27 Balka)
Notable Fouls: N/A

NOK Bandits Lito (NBL) 1–1 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 39' by #26 Sistek for NBL (assisted by #4 Rinnert), 45+3' by #42 Javanna 'iikzifkura for SHB (assisted by #7 Yurany Ruqinimnasihuh)
Notable Fouls: N/A

NOK Bandits Lito (NBL) 1–0 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 84' by #26 Sistek for NBL (assisted by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Mithilesh Lighlirifilins (FCDM)
In Dynaminx's petrifying display, their star man Greenfelder sat on the bench two times out of two. Will the the players back the manager? More still, will the manager persuade the fans that he's not being backed by upper management on the subject of transfers and player fees? These questions intensify further after Greenfelder puts in a transfer request for the club's lack of faith surrounding their not prioritizing using his natural abilities and skills as a central defender who used to regularly start. Once again, Felder looks very unsettled after a quarter of a year at Dynaminx.

28th of July
Code: Select all
OK Corinthians Bashi (COB) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 62' by #27 Germaine Sophie for OKM (assisted by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga)
Notable Fouls: YC in the 1' via #27 Germaine Sophie (OKM), YC in the 1' via #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids (OKM), YC in the 1' via #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W (COB), YC in the 1' via #3 Amolika Stllea Aot Entbemv (OKM), YC in the 30' via #1 Arevik Saybţaṟisn (OKM)

OK Zune (OKZ) 0–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 52' by #93 Pasky for OKPP (assisted by #31 Blask)
Notable Fouls: YC in the 1' via #36 Hoffstatter (OKPP), YC in the 90' via #24 Vert (OKZ)
Phantom Phalanges and OK Mukladrue both win their games in hand to make a table with the top two places consisting of the same city, and while Zune thought they would do quite well with the form they've had as of late, Big Maroon fall to pole position Phantom Phalanges by a well-struck header. Where the reactionaries find this dismaying, it's a new-look team compared to that of Zune two and a half months ago, with Dingledine Junior having fulfilled his promise two months back.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   17   11   4   2    27   11  +16    37
 2 OK Mukladrue (OKM)                            17   11   3   3    17    9   +8    36
 3 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  16    9   4   3    24   16   +8    31
 4 NOK Bandits Lito (NBL)                        18    9   3   6    19   17   +2    30
 5 AFC Viridescent (AFV)                         16    9   0   7    17   17    0    27
 6 OK Rod Guafre (FCRG)                          15    8   1   6    23   20   +3    25
 7 OK Kummaboule (FCK)                           16    7   3   6    18   14   +4    24
 8 OK Offtsutare (FCO)                           16    7   2   7    12   18   −6    23
 9 BRAVO Mordecai (BRM)                          16    6   2   8    19   17   +2    20
10 OK Zune (OKZ)                                 16    5   5   6    13   15   −2    20
11 OK Alyatju (OKA)                              16    6   2   8    16   22   −6    20
12 OK Corinthians Bashi (COB)                    16    4   7   5    14   14    0    19
13 OK Nrina (OKN)                                16    5   4   7    16   18   −2    19
14 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   17    5   3   9    18   24   −6    18
15 Engels Truatsuina (ENT)                       16    4   2  10    14   20   −6    14
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           16    3   4   9    10   16   −6    13
17 MOTOR Mordecai (MOT)                          16    4   1  11     9   18   −9    13

Code: Select all
MD17 >> 28th of July
Perdura Kummaboule 2–1 O.K. Baltic Toray
O.K. Rubber Lare 2–2 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. S.oE.Y Pushakui 3–0 O.K. Flu-Robo
O.K. Kummaboule II 1–0 O.K. Athletic Moscaritolo
Corinthians Bashi B 1–0 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Chardonnay Buya 1–0 O.K. Buborte Imps
O.K. Olympiacos Dominio 1–0 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Hennessy Mukladrue 2–4 CHIKARA
Viridescent Boys 1–1 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Intercosta Kummaboule 1–0 O.K. Finibienu Letter

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           17   11   2   4    27   12  +15    35
 2 O.K. Intercosta Kummaboule      17   10   2   5    33   22  +11    32
 3 O.K. Olympiacos Dominio         17    9   5   3    14   10   +4    32
 4 O.K. Flu-Robo                   17    9   2   6    17   17    0    29
 5 O.K. S.oE.Y Pushakui            17    8   3   6    22   19   +3    27
 6 Corinthians Bashi B             17    7   5   5    17   14   +3    26
 7 Perdura Kummaboule              17    7   5   5    21   19   +2    26
 8 O.K. Chardonnay Buya            17    6   7   4    16   12   +4    25
 9 Sports Club MOTOR Dubli         17    7   3   7    19   18   +1    24
10 O.K. Finibienu Letter           17    7   3   7    13   14   −1    24
11 O.K. Buborte Imps               17    6   5   6    21   18   +3    23
12 O.K. Mordeitolo Mordecai        17    5   8   4    18   17   +1    23
13 O.K. Kummaboule II              17    5   6   6    20   22   −2    21
14 O.K. Rubber Lare                17    5   5   7    19   21   −2    20
15 Viridescent Boys                17    4   7   6    12   16   −4    19
16 O.K. Athletic Moscaritolo       17    5   2  10    15   27  −12    17
17 O.K. Baseborn Tottoi            17    3   7   7    14   19   −5    16
18 O.K. Hennessy Mukladrue         17    4   4   9    17   24   −7    16
19 O.K. Baltic Toray               17    4   4   9    13   20   −7    16
20 CHIKARA                         17    4   3  10    15   22   −7    15
Code: Select all
MD17 >> 28th of July
O.K. Dynaminx Tale 1–1 C.S. Greknig
O.K. Railrhode Zune 1–1 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. CHIKARA Mordecai 6–0 Billonarios Tale
O.K. Sanaţisu Zumamai II 0–0 O.K. Dubli
O.K. Jocks-Turinigre 0–2 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 1–0 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Nrina II 0–1 N.O.K. BRAVO Musek
A.F.C. Tenterhooks 0–2 N.O.K. Tottoi

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      16   11   1   4    20    6  +14    34
 2 N.O.K. BRAVO Musek                  16   11   1   4    24   14  +10    34
 3 N.O.K. Tottoi                       16   10   3   3    21   10  +11    33
 4 O.K. Railrhode Zune                 16    6   7   3    14   11   +3    25
 5 O.K. Nrina II                       16    7   4   5    13   12   +1    25
 6 O.K. CHIKARA Mordecai               16    6   6   4    15    8   +7    24
 7 C.S. Greknig                        16    7   3   6    14   14    0    24
 8 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             16    6   4   6    11   14   −3    22
 9 O.K. Dynaminx Tale                  16    5   6   5    13   13    0    21
10 N.O.K. Bandits Lito II              16    6   2   8    10   13   −3    20
11 Billonarios Tale                    16    5   3   8    18   25   −7    18
12 O.K. Jocks-Turinigre                16    4   5   7    15   18   −3    17
13 O.K. Desa Turista                   16    4   5   7    12   15   −3    17
14 O.K. Dubli                          16    5   2   9    11   19   −8    17
15 O.K. Sanaţisu Zumamai II            16    3   7   6    12   17   −5    16
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 16    3   6   7     9   12   −3    15
17 A.F.C. Tenterhooks                  16    4   1  11     9   20  −11    13
Code: Select all
MD17 >> 28th of July
O.K. Dynaminx Nedseno 1–0 O.K. Baseborn Torah Ora
O.K. Athletic Moscaritolo II 2–2 O.K. Retroia
O.K. Nireto 2–0 O.K. Murosinolo
O.K. Green Spade Mukladrue 0–0 F.C. Mordecai Wanderers
O.K. Phantom Phalanges II 0–0 N.O.K. Omicronôpolis Omicron

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Retroia                      17    8   5   4    23   16   +7    29
 2 O.K. Murosinolo                   17    8   3   6    20   16   +4    27
 3 O.K. Phantom Phalanges II         17    7   4   6    20   16   +4    25
 4 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      17    6   7   4    14   12   +2    25
 5 O.K. Dynaminx Nedseno             17    7   4   6    16   15   +1    25
 6 O.K. Baseborn Torah Ora           17    6   6   5     9    7   +2    24
 7 O.K. Athletic Moscaritolo II      17    5   8   4    23   17   +6    23
 8 O.K. Nireto                       17    5   5   7    12   15   −3    20
 9 O.K. Green Spade Mukladrue        17    5   4   8    11   21  −10    19
10 F.C. Mordecai Wanderers           17    2   6   9    10   20  −10    12
Code: Select all
MD17 >> 28th of July
O.K. Inaugurals Truatsuina 0–3 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Chardonnay Zoo 2–2 BRAVO Mordecai Reserves
O.K. Fleecewedge Thea 0–0 O.K. Bay Olgatoto National
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–0 O.K. Letter A.F.C.
Mordeitolo Mordecai II 1–4 O.K. Oonakurue

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National      15    8   4   3    17    6  +11    28
 2 Mordeitolo Mordecai II          16    8   3   5    21   20   +1    27
 3 O.K. Perdura Gorudoowsukui      16    7   4   5    20   16   +4    25
 4 O.K. Fleecewedge Thea           16    6   5   5    18   15   +3    23
 5 O.K. Chardonnay Zoo             15    6   3   6    22   18   +4    21
 6 O.K. Inaugurals Truatsuina      15    6   3   6    14   19   −5    21
 7 BRAVO Mordecai Reserves         16    5   5   6    16   20   −4    20
 8 O.K. Pachinko Guhernig          16    4   6   6    13   14   −1    18
 9 O.K. Letter A.F.C.              15    6   0   9    16   18   −2    18
10 Sheriff II                      15    5   3   7    12   18   −6    18
11 O.K. Oonakurue                  15    5   2   8    14   19   −5    17
Code: Select all
MD17 >> 28th of July
O.K. Zukuree 2–0 O.K. Bandits Kunyakie
S.C. Puno 1–0 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves
O.K. Jupiter Murosinoe 1–1 Saffron Reds Offtsutare
Dynaminx Mordecai Juniors 5–0 O.K. Petro Witegão

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  15   10   3   2    18   13   +5    33
 2 Dynaminx Mordecai Juniors           16    8   3   5    25   16   +9    27
 3 O.K. Jupiter Murosinoe              15    7   6   2    15   10   +5    27
 4 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      15    5   5   5    10   10    0    20
 5 O.K. Bandits Kunyakie               15    5   4   6    13   10   +3    19
 6 S.C. Puno                           15    6   1   8    16   14   +2    19
 7 O.K. Zukuree                        15    5   4   6    13   19   −6    19
 8 O.K. Murosinoe                      15    3   4   8     4   11   −7    13
 9 Saffron Reds Offtsutare             15    1   6   8     4   15  −11     9     R
Code: Select all
MD17 >> 28th of June
O.K. Trottin' Redtough 0–1 O.K. Jida Zimmer
MOTOR Marabou 1–1 O.K. Puno Turista
N.O.K. Eleger 0–2 Zune Baseborn
O.K. Finibienu Bragremeightre 0–0 O.K. Green Spade Torah Ora
N.O.K. Hamilltown 3–1 O.K. Young Doppelgängers Nrina

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Hamilltown                   16    9   1   6    21   14   +7    28
 2 MOTOR Marabou                       15    6   6   3    16   12   +4    24
 3 O.K. Young Doppelgängers Nrina      15    6   5   4    20   12   +8    23
 4 Weights Club Redtough               15    6   5   4    16   16    0    23
 5 N.O.K. Eleger                       16    5   7   4    13   14   −1    22
 6 O.K. Finibienu Bragremeightre       16    6   3   7    18   20   −2    21
 7 O.K. Jida Zimmer                    16    5   4   7    18   21   −3    19
 8 O.K. Green Spade Torah Ora          15    5   4   6    12   16   −4    19
 9 Zune Baseborn                       15    4   6   5    13   16   −3    18
10 O.K. Puno Turista                   16    4   5   7     8   10   −2    17
11 O.K. Trottin' Redtough              15    5   2   8    11   15   −4    17
Code: Select all
MD17 >> 28th of July
O.K. Aimenation 0–1 N.O.K. Institute Ete
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–0 O.K. Baltic Bragremeightre
Chardonnay II 3–2 BRAVO Fratozusk
N.O.K. West Letter 0–1 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K. Zune II 0–2 O.K. TORQUE Topazite
O.K. Zudruay 1–2 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
O.K. Fuller Loop 1–0 O.K. Loopbeat Desa

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                       16    9   3   4    24   13  +11    30
 2 O.K. Zudruay                               16    8   5   3    22   13   +9    29
 3 O.K. Loopbeat Desa                         15    8   4   3    19    9  +10    28
 4 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               16    8   3   5    14   10   +4    27
 5 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      16    8   2   6    14   16   −2    26
 6 BRAVO Fratozusk                            16    7   4   5    18   18    0    25
 7 O.K. Baltic Bragremeightre                 16    6   5   5    14   12   +2    23
 8 O.K.W. Utronu                              15    7   2   6    19   19    0    23
 9 N.O.K. West Letter                         16    5   6   5    17   14   +3    21
10 O.K. TORQUE Topazite                       16    5   6   5    17   18   −1    21
11 O.K. Fuller Loop                           16    5   4   7    18   20   −2    19
12 O.K. Zune II                               16    6   1   9     9   15   −6    19
13 Chardonnay II                              16    4   5   7    19   25   −6    17
14 O.K. Aimenation                            16    2   6   8    12   20   −8    12
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       16    2   2  12     9   23  −14     8
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Wed Mar 23, 2022 10:12 am

Matchweek Eleven: 8/03/7200 to 8/05/7200
3rd of August
Code: Select all
OK Nrina (OKN) 0–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 45+3' by #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ for OKA (assisted by #8 Jerykah Dhubthaeiruh)
Notable Fouls: YC in the 1' via #41 Lutsko (OKA)
Subs: #26 Dudziak Nuzhizani off at 14 minutes introducing #68 Wilbertson Yuslrikzayu for OKA, #20 Swenty off at 21 minutes introducing #21 Leibrock for OKN, #2 Upson off at 31 minutes introducing #70 Boland Nu Libiraemitadasir for OKN

AFC Viridescent (AFV) 0–2 OK Offtsutare (FCO)
G's: 24' by #4 Thorud for FCO (assisted by #29 Ruter), 68' by #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid for FCO (assisted by #1 Boblett)
Notable Fouls: N/A
Subs: #58 Firuza Eayundaf Alkah Ḻialyaq off at 3 minutes introducing #73 Trasischker for FCO, #7 Nesselroad off at 30 minutes introducing #90 Evanna Ton Hair En for AFV, #9 Tawfik 'iithmulwaa off at 34 minutes introducing #80 Koron 'uwbmarsin for FCO

OK Kummaboule (FCK) 2–2 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 1' by #6 Shakiyla 'iithizlu for FCK (assisted by #32 Witrago), 13' by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi for FCRG via a free kick, 20' by #32 Witrago for FCK (assisted by #4 Diminno), 78' OWN GOAL by #21 Janyra Fidjuzin on the part of FCRG
Notable Fouls: N/A
Subs: #10 Krow off at 19 minutes introducing #89 Shakobe Falayzirlin for FCRG, #44 Martenous Kaziltijin off at 32 minutes introducing #9 Tuesdae Hemp for FCK, #32 Witrago off at 62 minutes introducing #96 Dorceus Jiqneu for FCK

NOK Rui Válgo (NRV) 1–0 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 11' by #89 Qualee 'abthiza for NRV (assisted by #46 Higginbottom)
Notable Fouls: YC in the 1' via #39 Egbert (MOT), YC in the 1' via #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl (MOT), YC in the 1' via #2 Marts Yislp Gea Nroar (NRV), YC in the 1' via #1 Amisa Fatabbujbi (MOT)
Subs: #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl off at 8 minutes introducing #96 Valdete Nilptobunllooheo for MOT, #99 Ellesia Tajuthibu off at 23 minutes introducing #80 Heike Liqadtayih for NRV

Engels Truatsuina (ENT) 1–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 62' by #19 Saredo for ENT (assisted by #1 Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea)
Notable Fouls: N/A
Subs: #6 Kemna off at 6 minutes introducing #19 Saredo for ENT, #31 Piermarini off at 17 minutes introducing #72 Donje 'iifkiniltigh for ENT, #28 Vikţoras Libdighunah off at 58 minutes introducing #30 Džanko Ktunar for BRM

BRAVO Mordecai (BRM) 2–1 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 1' by #7 Duerson for BRM (assisted by #33 Dailynn Diḻţilikḻi Ew Libasr), 13' by #8 Hatchett Lkemwrlica for NRV (assisted by #7 Genelda Rrsvieere), 84' by #33 Dailynn Diḻţilikḻi Ew Libasr for BRM (assisted by #4 Distel)
Notable Fouls: N/A
Subs: #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu off at 18 minutes introducing #82 Caoilfhinn Fruḻeafigh for BRM, #53 Aasiya Yirlbaa off at 20 minutes introducing #80 Heike Liqadtayih for NRV

MOTOR Mordecai (MOT) 0–1 OK Kummaboule (FCK)
G's: 77' by #44 Martenous Kaziltijin for FCK (assisted by #21 Janyra Fidjuzin)
Notable Fouls: YC in the 1' via #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl (MOT) [excluded one game], YC in the 1' via #21 Janyra Fidjuzin (FCK), YC in the 1' via #88 Ritzema (MOT), YC in the 1' via #28 Nastaho Zneoewip (FCK)
Subs: #32 Witrago off at 17 minutes introducing #25 Puello 'usuklirhuth for FCK, #24 Cruz Aguilar 'anhifbu off at 36 minutes introducing #96 Dorceus Jiqneu for FCK

OK Rod Guafre (FCRG) 0–0 AFC Viridescent (AFV)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Perman Fasalbu (FCRG), YC in the 1' via #30 Mechtild Dundisityiys Ea Alratu (FCRG)
Subs: #4 Ibrahim R Alfusrsiu off at 25 minutes introducing #71 Zoltai Dakarlinhi for AFV

OK Offtsutare (FCO) 2–1 OK Nrina (OKN)
G's: 54' by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa for FCO (assisted by #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid), 59' by #35 Xaveon Eaghkasili for OKN (assisted by #89 Schiele), 71' by #5 Babb Ţajarlaysiḻ for FCO (assisted by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #23 Zarek Bikimikilinlirilithihtal Tahean Bi Ean (OKN), YC in the 1' via #33 Rinus Yubitjilu (OKN), YC in the 13' via #89 Schiele (OKN), YC in the 19' via #1 Boblett (FCO)
Subs: #9 Tawfik 'iithmulwaa off at 8 minutes introducing #40 Virlinda Bus Silyurmam for FCO, #2 Upson off at 12 minutes introducing #84 Kaliyanei Warantisawi for OKN, #48 Autianna 'ardiquswaa off at 17 minutes introducing #75 Lannetta Yubieitlanthirrit for OKN, #85 Velton Linibbab off at 18 minutes introducing #97 Leonord 'iiwr for FCO
There is foul trouble at the games that contest MOTOR Mordecai, OK Kummaboule, and the Offtsutare-Nrina game hosted at Offtsutare. Where one person says this league doesn't offer enough individual brilliance, Rod Guafre's Gulcan 'iirţasdaṟi would prove them wrong this week, his contribution in their game against Kummaboule coming through a free-kick, the first goal without an assist in more than a month, last coming from Kellye Tajsabiu against MOTOR Mordecai. There's also one individual nightmare in that game from Janyra Fidjuzin, having scored for the other team. Now, if you were Dawson-Jack Jufidjadhnah, would you be starting Fidjuzin the very day after this, in Kummaboule's hotly-contested game against bottom dwellers MOTOR Mordecai? I'd let him take time off to get his crap together in place of one of the up and coming youngsters, like that of Tuesdae Hemp or Kalayah Ḻ Eak Alsufya Midbaḻ. Despite all this, he earned a start in the 1-0 win, this result not really due to his efforts. In fact, while Aalke collected his second yellow card in two matches, thereby being suspended for one game immediate after this one, Fidjuzin followed along with a foul against Hynick. In both of these instances, he let the guys on the opposing team get in his head, and I would say he needs a thorough rest to forget all of this happened.

4th of August
Code: Select all
OK Alyatju (OKA) 1–0 OK Zune (OKZ)
G's: 5' by #6 Shaleya Eabifiur for OKA (assisted by #19 Alaattin Eiri Katuhibsisan)
Notable Fouls: N/A
Subs: #20 Ringwald off at 1 minute introducing #19 Alaattin Eiri Katuhibsisan for OKA, #51 Gehling off at 10 minutes introducing #9 Ţailee Ean 'iih Bidamtinrudiḻiadmiṟ for OKZ, #87 Jobyna Nfepmfiheaf off at 31 minutes introducing #35 Ranarda Zaytis for OKA
No foul trouble in this one, the hype around OK Alyatju versus OK Zune is fulfilled though, even with one goal, because people want to see youth excelling at every level and in this match we have. Alaattin Eiri Katuhibsisan, shortly after being brought one to take the spot of established Geektopian international Ringwald, made his name known in league history after assisting Shaleya Eabifiur, the earliest goal involvement from a substitute so far.
5th of August
Code: Select all
OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 0–2 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 36' by #24 Tones for COB (assisted by #27 Balka), 86' by #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W for COB (assisted by #5 Senem 'aytakarraf)
Notable Fouls: YC in the 1' via #98 Rolke (COB)
Subs: #29 Hugee Adginsier off at 2 minutes introducing #3 Huve for COB, #22 Kellye Tajsabiu off at 4 minutes introducing #20 Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa for OKPP, #8 Agrippino Awwimar off at 19 minutes introducing #89 Saracen Tabwasruq for OKPP
Phantom Phalanges lose a crucially important game in the title race to the Corinthians coming from Bashi, perhaps it can be said that Osasere Uvgikheuo took notes and watched post-game footage from Alyatju versus Zune, because the two experienced frontmen Hugee and Kellye were brought off for fledgling greenhorns Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa and Saracen Tabwasruq. I'm not trying to be rude here, but it's audacious from the manager to think they won't need a little more time doing rondos in training and whatnot.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   18   11   4   3    27   13  +14    37
 2 OK Mukladrue (OKM)                            17   11   3   3    17    9   +8    36
 3 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  16    9   4   3    24   16   +8    31
 4 NOK Bandits Lito (NBL)                        18    9   3   6    19   17   +2    30
 5 OK Offtsutare (FCO)                           18    9   2   7    16   19   −3    29
 6 OK Kummaboule (FCK)                           18    8   4   6    21   16   +5    28
 7 AFC Viridescent (AFV)                         18    9   1   8    17   19   −2    28
 8 OK Rod Guafre (FCRG)                          17    8   3   6    25   22   +3    27
 9 OK Alyatju (OKA)                              18    8   2   8    18   22   −4    26
10 BRAVO Mordecai (BRM)                          18    7   2   9    21   19   +2    23
11 OK Corinthians Bashi (COB)                    17    5   7   5    16   14   +2    22
12 OK Zune (OKZ)                                 17    5   5   7    13   16   −3    20
13 OK Nrina (OKN)                                18    5   4   9    17   21   −4    19
14 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   17    5   3   9    18   24   −6    18
15 Engels Truatsuina (ENT)                       17    5   2  10    15   20   −5    17
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           18    4   4  10    12   18   −6    16
17 MOTOR Mordecai (MOT)                          18    4   1  13     9   20  −11    13

Code: Select all
MD18 >> 4th of August
O.K. Baltic Toray 0–4 O.K. Finibienu Letter
O.K. Baseborn Tottoi 0–0 O.K. Intercosta Kummaboule
CHIKARA 1–0 Viridescent Boys
Sports Club MOTOR Dubli 0–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Buborte Imps 2–2 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Sanaţisu Zumamai 2–1 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Athletic Moscaritolo 1–0 Corinthians Bashi B
O.K. Flu-Robo 1–3 O.K. Kummaboule II
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–0 O.K. S.oE.Y Pushakui
Perdura Kummaboule 1–2 O.K. Rubber Lare

MD19 >> 5th of August
O.K. Rubber Lare 0–1 O.K. Baltic Toray
O.K. S.oE.Y Pushakui 2–1 Perdura Kummaboule
O.K. Kummaboule II 1–2 O.K. Mordeitolo Mordecai
Corinthians Bashi B 2–2 O.K. Flu-Robo
O.K. Chardonnay Buya 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Olympiacos Dominio 0–1 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Hennessy Mukladrue 1–2 O.K. Buborte Imps
Viridescent Boys 2–1 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Intercosta Kummaboule 1–1 CHIKARA
O.K. Finibienu Letter 0–0 O.K. Baseborn Tottoi

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           19   13   2   4    30   13  +17    41
 2 O.K. Intercosta Kummaboule      19   10   4   5    34   23  +11    34
 3 O.K. Olympiacos Dominio         19    9   6   4    16   13   +3    33
 4 O.K. S.oE.Y Pushakui            19    9   4   6    24   20   +4    31
 5 O.K. Flu-Robo                   19    9   3   7    20   22   −2    30
 6 O.K. Finibienu Letter           19    8   4   7    17   14   +3    28
 7 O.K. Buborte Imps               19    7   6   6    25   21   +4    27
 8 O.K. Mordeitolo Mordecai        19    6   9   4    20   18   +2    27
 9 Corinthians Bashi B             19    7   6   6    19   17   +2    27
10 Perdura Kummaboule              19    7   5   7    23   23    0    26
11 O.K. Chardonnay Buya            19    6   7   6    17   15   +2    25
12 O.K. Kummaboule II              19    6   6   7    24   25   −1    24
13 Sports Club MOTOR Dubli         19    7   3   9    20   21   −1    24
14 O.K. Rubber Lare                19    6   5   8    21   23   −2    23
15 O.K. Athletic Moscaritolo       19    7   2  10    17   27  −10    23
16 Viridescent Boys                19    5   7   7    14   18   −4    22
17 CHIKARA                         19    5   4  10    17   23   −6    19
18 O.K. Hennessy Mukladrue         19    5   4  10    19   26   −7    19
19 O.K. Baltic Toray               19    5   4  10    14   24  −10    19
20 O.K. Baseborn Tottoi            19    3   9   7    14   19   −5    18
Code: Select all
MD18 >> 4th of August
A.F.C. Tenterhooks 0–0 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Nrina II 4–0 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 1–0 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. Jocks-Turinigre 0–1 O.K. Dubli
O.K. Sanaţisu Zumamai II 1–2 Billonarios Tale
O.K. CHIKARA Mordecai 2–0 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Railrhode Zune 3–1 C.S. Greknig
O.K. Dynaminx Tale 0–1 O.K. Desa Turista

MD19 >> 5th of August
O.K. Desa Turista 0–1 O.K. Railrhode Zune
C.S. Greknig 2–0 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. PETRO Flu-Robo 0–0 O.K. Sanaţisu Zumamai II
Billonarios Tale 2–2 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. Dubli 1–0 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. Contingent Explosion Tale 1–4 O.K. Nrina II
N.O.K. Bandits Lito II 2–1 A.F.C. Tenterhooks
N.O.K. BRAVO Musek 1–2 N.O.K. Tottoi

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Tottoi                       17   11   3   3    23   11  +12    36
 2 N.O.K. BRAVO Musek                  18   11   2   5    25   16   +9    35
 3 O.K. Contingent Explosion Tale      18   11   1   6    21   11  +10    34
 4 O.K. Nrina II                       18    9   4   5    21   13   +8    31
 5 O.K. Railrhode Zune                 18    8   7   3    18   12   +6    31
 6 O.K. CHIKARA Mordecai               18    7   6   5    17   10   +7    27
 7 C.S. Greknig                        18    8   3   7    17   17    0    27
 8 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             18    7   4   7    12   15   −3    25
 9 O.K. Dubli                          18    7   2   9    13   19   −6    23
10 N.O.K. Bandits Lito II              18    7   2   9    12   18   −6    23
11 Billonarios Tale                    18    6   4   8    22   28   −6    22
12 O.K. Dynaminx Tale                  17    5   6   6    13   14   −1    21
13 O.K. Desa Turista                   18    5   5   8    13   16   −3    20
14 O.K. Jocks-Turinigre                18    4   6   8    17   21   −4    18
15 O.K. Sanaţisu Zumamai II            18    3   8   7    13   19   −6    17
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 18    3   7   8     9   14   −5    16
17 A.F.C. Tenterhooks                  18    4   2  12    10   22  −12    14
Code: Select all
MD18 >> 5th of August
O.K. Baseborn Torah Ora 1–0 O.K. Phantom Phalanges II
N.O.K. Omicronôpolis Omicron 2–3 O.K. Green Spade Mukladrue
F.C. Mordecai Wanderers 1–0 O.K. Nireto
O.K. Murosinolo 1–0 O.K. Athletic Moscaritolo II
O.K. Retroia 1–2 O.K. Dynaminx Nedseno

                                    Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Murosinolo                   18    9   3   6    21   16   +5    30     C, Pl
 2 O.K. Retroia                      18    8   5   5    24   18   +6    29
 3 O.K. Dynaminx Nedseno             18    8   4   6    18   16   +2    28
 4 O.K. Baseborn Torah Ora           18    7   6   5    10    7   +3    27
 5 O.K. Phantom Phalanges II         18    7   4   7    20   17   +3    25
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      18    6   7   5    16   15   +1    25
 7 O.K. Athletic Moscaritolo II      18    5   8   5    23   18   +5    23
 8 O.K. Green Spade Mukladrue        18    6   4   8    14   23   −9    22
 9 O.K. Nireto                       18    5   5   8    12   16   −4    20
10 F.C. Mordecai Wanderers           18    3   6   9    11   20   −9    15     R
Code: Select all
MD18 >> 4th of August
O.K. Oonakurue 0–1 O.K. Perdura Gorudoowsukui
O.K. Letter A.F.C. 1–0 O.K. Fleecewedge Thea
O.K. Bay Olgatoto National 1–1 O.K. Chardonnay Zoo
BRAVO Mordecai Reserves 0–1 O.K. Inaugurals Truatsuina
O.K. Pachinko Guhernig 0–1 Sheriff II

MD19 >> 5th of August
Sheriff II 0–0 BRAVO Mordecai Reserves
O.K. Inaugurals Truatsuina 2–0 O.K. Bay Olgatoto National
O.K. Chardonnay Zoo 1–1 O.K. Letter A.F.C.
O.K. Fleecewedge Thea 0–0 O.K. Oonakurue
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–1 Mordeitolo Mordecai II

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Bay Olgatoto National      17    8   5   4    18    9   +9    29
 2 O.K. Perdura Gorudoowsukui      18    8   5   5    22   17   +5    29
 3 Mordeitolo Mordecai II          17    8   4   5    22   21   +1    28
 4 O.K. Inaugurals Truatsuina      17    8   3   6    17   19   −2    27
 5 O.K. Fleecewedge Thea           18    6   6   6    18   16   +2    24
 6 O.K. Chardonnay Zoo             17    6   5   6    24   20   +4    23
 7 O.K. Letter A.F.C.              17    7   1   9    18   19   −1    22
 8 Sheriff II                      17    6   4   7    13   18   −5    22
 9 BRAVO Mordecai Reserves         18    5   6   7    16   21   −5    21
10 O.K. Pachinko Guhernig          17    4   6   7    13   15   −2    18
11 O.K. Oonakurue                  17    5   3   9    14   20   −6    18
Code: Select all
MD18 >> 5th of August
O.K. Petro Witegão 0–0 O.K. Jupiter Murosinoe
Saffron Reds Offtsutare 3–1 S.C. Puno
O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves 2–0 O.K. Zukuree
O.K. Bandits Kunyakie 1–1 O.K. Murosinoe

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  16   10   4   2    18   13   +5    34     C, Pl
 2 O.K. Jupiter Murosinoe              16    7   7   2    15   10   +5    28
 3 Dynaminx Mordecai Juniors           16    8   3   5    25   16   +9    27
 4 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      16    6   5   5    12   10   +2    23
 5 O.K. Bandits Kunyakie               16    5   5   6    14   11   +3    20
 6 S.C. Puno                           16    6   1   9    17   17    0    19
 7 O.K. Zukuree                        16    5   4   7    13   21   −8    19
 8 O.K. Murosinoe                      16    3   5   8     5   12   −7    14
 9 Saffron Reds Offtsutare             16    2   6   8     7   16   −9    12     R
Code: Select all
MD18 >> 4th of August
O.K. Young Doppelgängers Nrina 2–1 O.K. Finibienu Bragremeightre
O.K. Green Spade Torah Ora 2–2 N.O.K. Eleger
Zune Baseborn 2–2 MOTOR Marabou
O.K. Puno Turista 0–4 O.K. Trottin' Redtough
O.K. Jida Zimmer 0–1 Weights Club Redtough

MD19 >> 5th of August
Weights Club Redtough 2–1 O.K. Puno Turista
O.K. Trottin' Redtough 1–1 Zune Baseborn
MOTOR Marabou 0–0 O.K. Green Spade Torah Ora
N.O.K. Eleger 2–1 O.K. Young Doppelgängers Nrina
O.K. Finibienu Bragremeightre 2–2 N.O.K. Hamilltown

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Hamilltown                   17    9   2   6    23   16   +7    29
 2 Weights Club Redtough               17    8   5   4    19   17   +2    29
 3 O.K. Young Doppelgängers Nrina      17    7   5   5    23   15   +8    26
 4 MOTOR Marabou                       17    6   8   3    18   14   +4    26
 5 N.O.K. Eleger                       18    6   8   4    17   17    0    26
 6 O.K. Finibienu Bragremeightre       18    6   4   8    21   24   −3    22
 7 O.K. Trottin' Redtough              17    6   3   8    16   16    0    21
 8 O.K. Green Spade Torah Ora          17    5   6   6    14   18   −4    21
 9 Zune Baseborn                       17    4   8   5    16   19   −3    20
10 O.K. Jida Zimmer                    17    5   4   8    18   22   −4    19
11 O.K. Puno Turista                   18    4   5   9     9   16   −7    17
Code: Select all
MD18 >> 4th of August
O.K. Loopbeat Desa 1–0 O.K. Zudruay
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–0 O.K. Zune II
O.K. TORQUE Topazite 0–0 N.O.K. West Letter
N.O.K. Perdura Ohhos 1–0 Chardonnay II
BRAVO Fratozusk 0–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. Baltic Bragremeightre 0–1 O.K. Aimenation
N.O.K. Institute Ete 1–0 O.K.W. Utronu

MD19 >> 5th of August
O.K.W. Utronu 0–0 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K. Aimenation 2–1 BRAVO Fratozusk
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 1–1 N.O.K. Perdura Ohhos
Chardonnay II 0–1 O.K. TORQUE Topazite
N.O.K. West Letter 1–0 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
O.K. Zune II 1–2 O.K. Loopbeat Desa
O.K. Zudruay 1–0 O.K. Fuller Loop

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Loopbeat Desa                         17   10   4   3    22   10  +12    34
 2 N.O.K. Institute Ete                       17   10   3   4    25   13  +12    33
 3 O.K. Zudruay                               18    9   5   4    23   14   +9    32
 4 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               18    9   4   5    16   11   +5    31
 5 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      18    8   3   7    14   17   −3    27
 6 N.O.K. West Letter                         18    6   7   5    18   14   +4    25
 7 O.K. TORQUE Topazite                       18    6   7   5    18   18    0    25
 8 BRAVO Fratozusk                            18    7   4   7    19   21   −2    25
 9 O.K. Baltic Bragremeightre                 18    6   6   6    14   13   +1    24
10 O.K.W. Utronu                              17    7   3   7    19   20   −1    24
11 O.K. Zune II                               18    6   2  10    10   17   −7    20
12 O.K. Fuller Loop                           17    5   4   8    18   21   −3    19
13 O.K. Aimenation                            18    4   6   8    15   21   −6    18
14 Chardonnay II                              18    4   5   9    19   27   −8    17
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       18    3   3  12    11   24  −13    12
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Fri Mar 25, 2022 8:39 am

Matchweek Twelve: 8/10/7200 to 8/12/7200
10th of August
Code: Select all
OK Mukladrue (OKM) 2–0 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 56' by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa for OKM (assisted by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga), 63' by #27 Germaine Sophie for OKM (assisted by #1 Arevik Saybţaṟisn)
Notable Fouls: N/A
Subs: #26 Sistek off at 12 minutes introducing #67 Abidemi Ruath Nifilyayarfil for NBL, #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali off at 17 minutes introducing #41 Oballa Th Eusqab Rakmuthru for OKM

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–0 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Xaia Bitijubunu (SHB), YC in the 1' via #1 Franceschi Euluf (SHB)
Subs: #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi off at 10 minutes introducing #63 Kaneva for SHB

Sheriff Bragremeightre (SHB) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 78' by #85 Jakius Krutiqayir Tarun for OKM (assisted by #1 Arevik Saybţaṟisn)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Xaia Bitijubunu (SHB)
Subs: #38 Ogrodowski and #7 Yurany Ruqinimnasihuh off at 20 minutes introducing #81 Luceil Watimnura and #15 Al-Crazy for SHB

NOK Bandits Lito (NBL) 2–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 9' by #4 Rinnert for NBL (assisted by #36 Ruaa Frupreeei), 30' by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa for NBL (assisted by #44 Albinca Eafari), 44' by #4 Germain Sophie for OKPP (assisted by #10 Jayleanna Lnepzsloal)
Notable Fouls: YC in the 1' via #36 Hoffstatter (OKPP), YC in the 41' via #8 Agripino Awwimar (OKPP)
Subs: #26 Sistek off at 28 minutes introducing #60 Shyama Nimlikinsinsijtu Si 'uwyb for NBL, #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah off at 30 minutes introducing #52 Gertrudt Lifliyad for OKPP

OK Corinthians Bashi (COB) 4–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 33' by #81 Lisa-Ḻinnea Ţusilsinthiḻ for COB (assisted by #23 Christopherryan Yetfasnno), 45' by #29 Hugee Adginsier for COB (assisted by #26 Arby Nabibhiksah), 45+5' by #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W for COB (assisted by #5 Senem 'aytakarraf), 46' by #5 Senem 'aytakarraf for COB (assisted by #6 Arquita Natatajadhuni), 67' by #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ for OKA (assisted by #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Jerykah Dhubthaeiruh (OKA)
Subs: #24 Tones off at 28 minutes introducing #81 Lisa-Ḻinnea Ţusilsinthiḻ for COB

OK Zune (OKZ) 3–2 OK Offtsutare (FCO)
G's: 4' by #5 Hanar Qarnldsayl for OKZ (assisted by #88 Shaznay Pvvtvteehte), 45+3' by #4 Thorud for FCO (assisted by #64 Pitter), 58' by #24 Vert for OKZ (assisted by #58 Buy),  81' by #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid for FCO (assisted by #58 Firuza Eayundaf Alkah Ḻialyaq), 85' by #26 Chaze 'abunifitaa for OKZ (assisted by #88 Shaznay Pvvtvteehte)
Notable Fouls: N/A
Subs: #9 Tawfik 'iithmulwaa off at 15 minutes introducing #80 Koron 'uwbmarsin for FCO, #85 Velton Linibbab off at 76 minutes introducing #8 Amarpreet Alb 'iisamarhirat T for FCO

OK Nrina (OKN) 0–1 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 49' by #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial for FCRG (assisted by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #20 Swenty (OKN), YC in the 1' via #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa (FCRG), YC in the 1' via #4 Leblanc Nifazin (FCRG)
Subs: #10 Krow off at 34 minutes introducing #89 Shakobe Falayzirlin for FCRG

AFC Viridescent (AFV) 2–3 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 15' by #88 Ritzema for MOT (assisted by #1 Amisa Fatabbujbi), 32' by #39 Egbert for MOT (assisted by #5 Alicemarie Abwzkin), 34' by #4 Ibrahim R Alfusrsiu for AFV (assisted by #32 Delise Earaṟb), 57' by #21 Hjálmtýr Jamnus for AFV (assisted by #4 Ibrahim R Alfusrsiu), 60' by #34 Derek-Lewis Jiearal for MOT (assisted by #1 Amisa Fatabbujbi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #34 Derek-Lewis Jiearal (MOT)
Subs: #81 Naheim Luku Quilt Rib off at 23 minutes introducing #22 Dajean Rabu Alnaal'iisisirtirs for MOT

OK Kummaboule (FCK) 0–1 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 28' by #25 Emeram Latajiksif for BRM (assisted by #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu (BRM)
Subs: #7 Aseel Nstarfiyu and #21 Janyra Fidjuzin off at 21 minutes introducing #92 Paitlynn Taqs Yunus Tayr J and #73 Kalayah Ḻ Eak Alsufya Midbaḻ for FCK
Josh Sculls' first rodeo at Kummaboule, more specifically, the aREAMa, leaves a good taste in his mouth. This is in due part to his men holding out to deal with an encouraging start from OK Kummaboule, and, to Martenous Kaziltijin's right-hand side, Nastaho Zneoewip. Despite the latter's smooth touches throughout the game, Zneoewip wasn't all smiles in the end. It's the speed of the break which makes the best of a sloppy job for the Royalists, Shellbie Yulghalismyu's nonchalance at the ball in his own half proved onerous as from the following counter-attack, starting when Ace Lee Awnws outmuscled Shellbie for the ball, who nodded down to provide a pass headed in the direction of Makaiden, where he saw himself selflessly side-footing to assist Emeram Latajiksif. Meanwhile, we saw Lisa-Ḻinnea Ţusilsinthiḻ nearly break the record for earliest goal involvement by a substitute, though the twenty-three year old will be happy anyways for Christopherryan setting him up to a tee.

11th of August
Code: Select all
NOK Rui Válgo (NRV) 0–2 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 28' by #35 Mynar for ENT (assisted by #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag), 89' by #21 Elissia Jarḻus for ENT (assisted by #4 Seibel)
Notable Fouls: YC in the 1' via #35 Mynar (ENT), YC in the 1' via #21 Elissia Jarḻus (ENT)
Subs: #99 Ellesia Tajuthibu off at 3 minutes introducing #71 Ulviyya Iitifuhkananil (NRV), #28 Icaro Eanalshu off at 23 minutes introducing #85 Auvo Truiun (ENT)
Engels Truatsuina do well in this fixture, where in the long-term this performance may be what defines their possible escaping off the relegation play-off spot, sixteenth place. By now, they're a point out of danger and seeing through wins in these next rounds while lower-placed competition in BRAVO Mordecai and Rui Válgo suffer certifiably increases Lowella Kinibistira Eithi's chances of retaining his post in the Caterade Arena, a stadium where, in press conferences, he's said he felt he belongs.
12th of August
Code: Select all
Engels Truatsuina (ENT) 0–1 OK Kummaboule (FCK)
G's: 3' by #32 Witrago for FCK (assisted by #5 Shellbie Yulghalismyu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #5 Shellbie Yulghalismyu (FCK)
Subs: #44 Martenous Kaziltijin off at 2 minutes introducing #73 Kalayah Ḻ Eak Alsufya Midbaḻ for FCK, #31 Piermarini off at 32 minutes introducing #72 Donje 'iifkiniltigh for ENT
Kummaboule recorded another victory, having not been beaten since July the 27th and strengthened their plans for a finish in the top six. Engels Truatsuina, on the other hand, will concede an eleventh defeat after the Imps let them go at it for the next eighty seven minutes in an entertainingly disconnected contest.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            19   12   3   4    19   11   +8    39
 2 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   19   10   5   4    26   15  +11    35
 3 OK Rod Guafre (FCRG)                          19   10   3   6    27   22   +5    33
 4 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  18    8   6   4    23   17   +6    30
 5 NOK Bandits Lito (NBL)                        19    9   3   7    20   20    0    30
 6 OK Alyatju (OKA)                              19    9   2   8    21   22   −1    29
 7 AFC Viridescent (AFV)                         19    9   2   8    19   21   −2    29
 8 OK Kummaboule (FCK)                           20    8   4   8    19   18   +1    28
 9 OK Corinthians Bashi (COB)                    19    6   8   5    21   16   +5    26
10 OK Offtsutare (FCO)                           19    8   2   9    17   23   −6    26
11 BRAVO Mordecai (BRM)                          19    7   3   9    18   19   −1    24
12 OK Zune (OKZ)                                 19    6   5   8    16   19   −3    23
13 OK Nrina (OKN)                                19    6   4   9    19   21   −2    22
14 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   18    6   4   8    18   21   −3    22
15 Engels Truatsuina (ENT)                       19    6   2  11    16   19   −3    20
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           19    5   4  10    13   19   −6    19
17 MOTOR Mordecai (MOT)                          19    5   2  12    12   21   −9    17

Code: Select all
MD20 >> 10th of August
O.K. Baltic Toray 1–0 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Finibienu Letter 0–0 CHIKARA
O.K. Intercosta Kummaboule 0–1 Sports Club MOTOR Dubli
Viridescent Boys 0–0 O.K. Buborte Imps
O.K. Hennessy Mukladrue 1–5 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Olympiacos Dominio 2–1 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Chardonnay Buya 0–1 O.K. Flu-Robo
Corinthians Bashi B 1–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Kummaboule II 0–1 Perdura Kummaboule
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–1 O.K. Rubber Lare

MD21 >> 11th of August
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–0 O.K. Baltic Toray
O.K. Rubber Lare 0–1 O.K. Kummaboule II
Perdura Kummaboule 0–1 Corinthians Bashi B
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–3 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Flu-Robo 1–0 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Athletic Moscaritolo 0–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Sanaţisu Zumamai 1–0 Viridescent Boys
O.K. Buborte Imps 2–0 O.K. Intercosta Kummaboule
Sports Club MOTOR Dubli 0–1 O.K. Finibienu Letter
CHIKARA 0–1 O.K. Baseborn Tottoi

MD22 >> 12th of August
O.K. Baltic Toray 0–2 CHIKARA
O.K. Baseborn Tottoi 0–2 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Finibienu Letter 0–0 O.K. Buborte Imps
O.K. Intercosta Kummaboule 1–0 O.K. Sanaţisu Zumamai
Viridescent Boys 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Hennessy Mukladrue 3–2 O.K. Flu-Robo
O.K. Olympiacos Dominio 0–1 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Chardonnay Buya 2–2 Perdura Kummaboule
Corinthians Bashi B 2–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Kummaboule II 5–0 O.K. S.oE.Y Pushakui

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           22   15   2   5    36   15  +21    47
 2 O.K. Intercosta Kummaboule      22   11   4   7    35   26   +9    37
 3 Corinthians Bashi B             22   10   6   6    23   17   +6    36
 4 O.K. Olympiacos Dominio         22   10   6   6    18   16   +2    36
 5 O.K. Flu-Robo                   22   11   3   8    24   25   −1    36
 6 O.K. Finibienu Letter           22    9   6   7    18   14   +4    33
 7 O.K. Buborte Imps               22    8   8   6    27   21   +6    32
 8 O.K. S.oE.Y Pushakui            22    9   5   8    24   26   −2    32
 9 O.K. Kummaboule II              22    8   6   8    30   26   +4    30
10 Sports Club MOTOR Dubli         22    9   3  10    23   22   +1    30
11 Perdura Kummaboule              22    8   6   8    26   26    0    30
12 O.K. Mordeitolo Mordecai        22    7   9   6    21   22   −1    30
13 O.K. Chardonnay Buya            22    7   8   7    22   18   +4    29
14 O.K. Rubber Lare                22    7   5  10    22   26   −4    26
15 O.K. Athletic Moscaritolo       22    8   2  12    19   30  −11    26
16 O.K. Hennessy Mukladrue         22    7   4  11    24   33   −9    25
17 CHIKARA                         22    6   5  11    19   24   −5    23
18 Viridescent Boys                22    5   8   9    14   20   −6    23
19 O.K. Baltic Toray               22    6   5  11    15   26  −11    23
20 O.K. Baseborn Tottoi            22    4   9   9    15   22   −7    21
Code: Select all
MD20 >> 10th of August
N.O.K. Tottoi 1–1 N.O.K. Bandits Lito II
A.F.C. Tenterhooks 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. Nrina II 2–3 O.K. Dubli
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 2–0 Billonarios Tale
O.K. Jocks-Turinigre 0–1 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Sanaţisu Zumamai II 2–0 C.S. Greknig
O.K. CHIKARA Mordecai 1–2 O.K. Desa Turista
O.K. Railrhode Zune 1–2 O.K. Dynaminx Tale

MD21 >> 11th of August
O.K. Dynaminx Tale 0–1 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Desa Turista 1–1 O.K. Sanaţisu Zumamai II
C.S. Greknig 1–1 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. PETRO Flu-Robo 0–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
Billonarios Tale 1–0 O.K. Nrina II
O.K. Dubli 0–1 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Contingent Explosion Tale 0–2 N.O.K. Tottoi
N.O.K. Bandits Lito II 0–1 N.O.K. BRAVO Musek

MD22 >> 12th of August
N.O.K. BRAVO Musek 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale
N.O.K. Tottoi 1–0 O.K. Dubli
A.F.C. Tenterhooks 2–1 Billonarios Tale
O.K. Nrina II 1–0 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 2–0 C.S. Greknig
O.K. Jocks-Turinigre 1–3 O.K. Desa Turista
O.K. Sanaţisu Zumamai II 0–1 O.K. Dynaminx Tale
O.K. CHIKARA Mordecai 0–1 O.K. Railrhode Zune

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Tottoi                       20   13   4   3    27   12  +15    43
 2 O.K. Contingent Explosion Tale      21   13   1   7    23   13  +10    40
 3 N.O.K. BRAVO Musek                  20   12   2   6    26   17   +9    38
 4 O.K. Nrina II                       21   10   4   7    24   17   +7    34
 5 O.K. Railrhode Zune                 20    9   7   4    20   14   +6    34
 6 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             21   10   4   7    17   15   +2    34
 7 O.K. CHIKARA Mordecai               21    8   6   7    19   13   +6    30
 8 C.S. Greknig                        21    8   4   9    18   22   −4    28
 9 O.K. Desa Turista                   21    7   6   8    19   19    0    27
10 O.K. Dynaminx Tale                  20    7   6   7    16   16    0    27
11 O.K. Dubli                          21    8   2  11    16   23   −7    26
12 Billonarios Tale                    21    7   4  10    24   32   −8    25
13 N.O.K. Bandits Lito II              20    7   3  10    13   20   −7    24
14 O.K. Sanaţisu Zumamai II            21    4   9   8    16   21   −5    21
15 A.F.C. Tenterhooks                  21    6   2  13    13   24  −11    20
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 21    4   7  10    10   16   −6    19
17 O.K. Jocks-Turinigre                21    4   7  10    19   26   −7    19
Code: Select all
MD20 >> 10th of August
Mordeitolo Mordecai II 0–1 O.K. Fleecewedge Thea
O.K. Oonakurue 0–1 O.K. Chardonnay Zoo
O.K. Letter A.F.C. 0–0 O.K. Inaugurals Truatsuina
O.K. Bay Olgatoto National 0–4 Sheriff II
BRAVO Mordecai Reserves 0–1 O.K. Pachinko Guhernig

MD21 >> 11th of August
O.K. Pachinko Guhernig 0–1 O.K. Bay Olgatoto National
Sheriff II 0–0 O.K. Letter A.F.C.
O.K. Inaugurals Truatsuina 1–2 O.K. Oonakurue
O.K. Chardonnay Zoo 0–1 Mordeitolo Mordecai II
O.K. Fleecewedge Thea 0–3 O.K. Perdura Gorudoowsukui

MD22 >> 12th of August
O.K. Perdura Gorudoowsukui 1–1 O.K. Chardonnay Zoo
Mordeitolo Mordecai II 0–4 O.K. Inaugurals Truatsuina
O.K. Oonakurue 3–1 Sheriff II
O.K. Letter A.F.C. 1–0 O.K. Pachinko Guhernig
O.K. Bay Olgatoto National 1–1 BRAVO Mordecai Reserves

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Perdura Gorudoowsukui      20    9   6   5    26   18   +8    33     C, Pl
 2 O.K. Bay Olgatoto National      20    9   6   5    20   14   +6    33
 3 O.K. Inaugurals Truatsuina      20    9   4   7    22   21   +1    31
 4 Mordeitolo Mordecai II          20    9   4   7    23   26   −3    31
 5 O.K. Chardonnay Zoo             20    7   6   7    26   22   +4    27
 6 O.K. Fleecewedge Thea           20    7   6   7    19   19    0    27
   O.K. Letter A.F.C.              20    8   3   9    19   19    0    27
 8 Sheriff II                      20    7   5   8    18   21   −3    26
 9 O.K. Oonakurue                  20    7   3  10    19   23   −4    24
10 BRAVO Mordecai Reserves         20    5   7   8    17   23   −6    22
11 O.K. Pachinko Guhernig          20    5   6   9    14   17   −3    21     R
Code: Select all
MD20 >> 10th of August
N.O.K. Hamilltown 1–0 N.O.K. Eleger
O.K. Young Doppelgängers Nrina 0–1 MOTOR Marabou
O.K. Green Spade Torah Ora 1–0 O.K. Trottin' Redtough
Zune Baseborn 0–1 Weights Club Redtough
O.K. Puno Turista 3–2 O.K. Jida Zimmer

MD21 >> 11th of August
O.K. Jida Zimmer 0–1 Zune Baseborn
Weights Club Redtough 2–3 O.K. Green Spade Torah Ora
O.K. Trottin' Redtough 2–1 O.K. Young Doppelgängers Nrina
MOTOR Marabou 1–1 N.O.K. Hamilltown
N.O.K. Eleger 3–2 O.K. Finibienu Bragremeightre

MD22 >> 12th of August
O.K. Finibienu Bragremeightre 0–0 MOTOR Marabou
N.O.K. Hamilltown 0–2 O.K. Trottin' Redtough
O.K. Young Doppelgängers Nrina 1–1 Weights Club Redtough
O.K. Green Spade Torah Ora 1–0 O.K. Jida Zimmer
Zune Baseborn 2–2 O.K. Puno Turista

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Hamilltown                   20   10   3   7    25   19   +6    33     C, Pl
 2 Weights Club Redtough               20    9   6   5    23   21   +2    33
 3 MOTOR Marabou                       20    7  10   3    20   15   +5    31
 4 O.K. Green Spade Torah Ora          20    8   6   6    19   20   −1    30
 5 N.O.K. Eleger                       20    7   8   5    20   20    0    29
 6 O.K. Young Doppelgängers Nrina      20    7   6   7    25   19   +6    27
 7 O.K. Trottin' Redtough              20    8   3   9    20   18   +2    27
 8 Zune Baseborn                       20    5   9   6    19   22   −3    24
 9 O.K. Finibienu Bragremeightre       20    6   5   9    23   27   −4    23
10 O.K. Puno Turista                   20    5   6   9    14   20   −6    21
11 O.K. Jida Zimmer                    20    5   4  11    20   27   −7    19     R
Code: Select all
MD20 >> 10th of August
O.K. Fuller Loop 0–0 O.K. Zune II
O.K. Loopbeat Desa 2–1 N.O.K. West Letter
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–1 Chardonnay II
O.K. TORQUE Topazite 1–0 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
N.O.K. Perdura Ohhos 1–0 O.K. Aimenation
BRAVO Fratozusk 2–1 O.K.W. Utronu
O.K. Baltic Bragremeightre 0–2 N.O.K. Institute Ete

MD21 >> 11th of August
N.O.K. Institute Ete 1–0 BRAVO Fratozusk
O.K.W. Utronu 1–0 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K. Aimenation 0–0 O.K. TORQUE Topazite
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 1–0 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
Chardonnay II 0–0 O.K. Loopbeat Desa
N.O.K. West Letter 2–0 O.K. Fuller Loop
O.K. Zune II 2–0 O.K. Zudruay

MD22 >> 12th of August
O.K. Zudruay 0–0 N.O.K. West Letter
O.K. Fuller Loop 0–2 Chardonnay II
O.K. Loopbeat Desa 2–0 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–1 O.K. Aimenation
O.K. TORQUE Topazite 2–2 O.K.W. Utronu
N.O.K. Perdura Ohhos 0–2 N.O.K. Institute Ete
BRAVO Fratozusk 0–0 O.K. Baltic Bragremeightre

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                       20   13   3   4    30   13  +17    42
 2 O.K. Loopbeat Desa                         20   12   5   3    26   11  +15    41
 3 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               21   10   4   7    17   14   +3    34
 4 O.K. Zudruay                               20    9   6   5    23   16   +7    33
 5 O.K. TORQUE Topazite                       21    7   9   5    21   20   +1    30
 6 N.O.K. West Letter                         21    7   8   6    21   16   +5    29
 7 BRAVO Fratozusk                            21    8   5   8    21   23   −2    29
 8 O.K.W. Utronu                              20    8   4   8    23   24   −1    28
 9 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      21    8   3  10    14   20   −6    27
10 O.K. Baltic Bragremeightre                 20    6   7   7    14   15   −1    25
11 Chardonnay II                              21    6   6   9    22   27   −5    24
12 O.K. Zune II                               20    7   3  10    12   17   −5    24
13 O.K. Aimenation                            21    5   7   9    16   22   −6    22
14 O.K. Fuller Loop                           20    5   5  10    18   25   −7    20
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       21    4   3  14    12   27  −15    15
Last edited by Geektopia on Fri Mar 25, 2022 8:47 am, edited 1 time in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sat Apr 02, 2022 12:35 am

Matchweek Thirteen: 8/24/7200 to 8/26/7200
24th of August
Code: Select all
BRAVO Mordecai (BRM) 1–0 AFC Viridescent (AFV)
G's: 36' by #53 Blaha Ghaweaythan for BRM (assisted by #38 Joesph Yslamskoe Snihura)
Notable Fouls: N/A
Subs: #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu off at 24 minutes introducing #53 Blaha Ghaweaythan for BRM, #8 Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu off at 45 minutes introducing #95 Wilḻemien N Nambamţarawdayṟur for AFV

MOTOR Mordecai (MOT) 1–1 OK Nrina (OKN)
G's: 6' by #6 Livengood for OKN (assisted by #23 Zarek Bikimikilinlirilithihtal Tahean Bi Ean), 67' by #34 Derek-Lewis Jiearal for MOT via an in-swinging corner kick
Notable Fouls: YC in the 1' via #35 Xaveon Eaghkasili (OKN)
Subs: #1 Amisa Fatabbujbi off at 13 minutes introducing #23 Tammie Musawirij for MOT

OK Rod Guafre (FCRG) 1–0 OK Zune (OKZ)
G's: 45' by #10 Krow for FCRG via a penalty
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Ragena Rnmsitao Ian (OKZ), YC in the 1' via #5 Hanar Qarnldsayl (OKZ), YC in the 1' via #44 Hildreth (OKZ), YC in the 1' via #7 Justien Lcusia (FCRG), YC in the 43' via #6 Gundolf Natiksajisa (OKZ)
Subs: #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj off at 18 minutes introducing #62 Assunto Itekun Luroyinerg for FCRG, #7 Justien Lcusia off at 37 minutes introducing #1 Sanţiago R. 'abayisun for FCRG

OK Offtsutare (FCO) 0–1 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 42' by #5 Senem 'aytakarraf for COB (assisted by #8 Jubei Jahsazani)
Notable Fouls: YC in the 1' via #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W (COB)
Subs: #81 Brunell Riqutuim off at 7 minutes introducing #73 Trasischker for FCO, #23 Christopherryan Yetfasnno off at 38 minutes introducing #54 Pépin 'iinlfubsifir Ţh Eadḻaa for COB, #45 Esteven Ghafisdhinah off at 42 minutes introducing #81 Lisa-Ḻinnea Ţusilsinthiḻ for COB

OK Alyatju (OKA) 2–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 12' by #38 Trezure Bitijubunu for OKA (assisted by #6 Shaleya Eabifiur), 45+2' by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa for NBL (assisted by #4 Rinnert), 45+3' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA (assisted by #6 Shaleya Eabifiur)
Notable Fouls: YC in the 1' via #55 Anessah Bitijubunu (NBL), YC in the 1' via #26 Sistek (NBL)
Subs: #5 Yde Eumanra off at 13 minutes introducing #63 Nechama Aldayirdis for OKA, #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ off at 25 minutes introducing #35 Ranarda Zaytis for OKA, #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl off at 28 minutes introducing #19 Marcelene Biḻjimigh Eidaţ Eaṟ for NBL

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–1 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 14' by #5 Julio for SHB (assisted by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q), 45+3' by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi for OKPP (assisted by #61 Zinautas Abibanah)
Notable Fouls: YC in the 1' via #5 Julio (SHB)
Subs: #31 Blask off at 5 minutes introducing #59 Supena for OKPP, #36 Hoffstatter off at 17 minutes introducing #52 Gertrudt Lifliyad for OKPP, #6 Jesiah Eafth and #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer off at 26 minutes introducing #2 Adamopoulos and #53 Decima Kabaqawir for SHB

OK Mukladrue (OKM) 1–4 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 29' by #26 Abbygayl Fawj for FCDM (assisted by #1 Aadish Lieesslolg), 32' by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu for FCDM (assisted by #43 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl), 45' by #35 Kyryn Uaboeybszen for FCDM (assisted by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu), 73' by #18 Guðný Bly for FCDM (assisted by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu), 79' by #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids for OKM (assisted by #3 Amolika Stllea Aot Entbemv)
Notable Fouls: N/A
Subs: #25 Ciríaco 'iijfisruw off at 14 minutes introducing #18 Guðný Bly for FCDM, #41 Carmena Eilifbikzww off at 27 minutes introducing #76 Immaculaţe D Daḻisamd 'iiyi Dafqilt Kḻaeyuafjlirn Eaaṟḻ for FCDM

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 1–0 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 21' by #3 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl for FCDM (assisted by #9 Mithilesh Lighlirifilins)
Notable Fouls: YC in the 1' via #25 Ciríaco 'iijfisruw (FCDM), YC in the 1' via #8 Agripino Awwimar (OKPP)
Subs: #3 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl off at 24 minutes introducing #48 Marzee Tabirsiuh for FCDM

Sheriff Bragremeightre (SHB) 0–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 13' by #38 Trezure Bitijubunu for OKA (assisted by #20 Ringwald)
Notable Fouls: YC in the 1' via #5 Julio (SHB) [excluded 1 match], YC in the 20' via #63 Nechama Aldayirdis (OKA)
Subs: #8 Jerykah Dhubthaeiruh off at 6 minutes introducing #98 Zavious Yirliatfinsirua for OKA, #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q off at 12 minutes introducing #15 Al-Crazy for SHB, #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ off at 19 minutes introducing #63 Nechama Aldayirdis for OKA, #10 Zalie 'amquk off at 45 minutes introducing #77 Kerri Ann Rijikziwiun for SHB
You know I love some early drama, late drama has absolutely gone spoilt these last few hundred years ever since Matkowski scored on the hour mark against Baker Park in Group F, so there was no more great late drama to be had, as I'm sure you can tell. This match between Rod Guafre and Zune was hotly contested even before the match and it lived up to it's hype. Now inside ten minutes, a free-kick from Hanar Qarnldsayl clattered the lower right crossbar, came back to Buy so he could finish, but I could only assume he was under too much pressure, as he didn't have Zune lead. Anyways, I can see why Rod Guafre have won some of their games because the pace and freakish positioning of everyone on the eleven to get back and defend has made a few suits from around Geektopia back down.

Also, Lierin took an injury to his patella and is going to be out of action for, from what I've heard, two or three gameweeks. Now this is much worse than collecting two yellows over two games to sit out the next fixture, or even getting an early shower and getting suspended for the next two. Reassuredly, he's got a fine right foot, and this was to the left knee, so I'd feel his strength and conditioning training is only going to be tweaked a little for the forward.

25th of August
Code: Select all
NOK Bandits Lito (NBL) 0–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: N/A
Notable Fouls: N/A
Subs: #64 Pitter off at 22 minutes introducing #40 Virlinda Bus Silyurmam for FCO, #55 Anessah Bitijubunu off at 28 minutes introducing #7 Demoral for NBL
The most proximal chance in this one to goal was Lito's taking liberties in the game, where Engels Truatsuina's goalkeeper Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea marshalled his outfielders to take advantage of that fact and started a sweeping attack, kicking a good ball down the length of forty feet to Icaro Eanalshu earlier than the Bandits had anticipated. Near the end of the move, Icaro had tried to dial someone down near the back post but had no support on his right.
26th of August
Code: Select all
OK Corinthians Bashi (COB) 1–2 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 1' by #8 Perman Fasalbu for FCRG (assisted by #42 Samaras), 65' by #30 Mechtild Dundisityiys Ea Alratu for FCRG (assisted by #7 Justien Lcusia), 90+3' by #27 Balka for COB (assisted by #23 Christopherryan Yetfasnno)
Notable Fouls: YC in the 1' via #42 Samaras (FCRG)
Subs: #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa off at 73 minutes introducing #93 Kappil for FCRG
One strike after the other, Rod Guafre are in winning ways again and in this, they battle their way to victory against the mediocre Corinthians. It was pretty tense in stoppage time when Balka opened the door back up for visitors Bashi, but Samaras, who wasn't too involved at all in this season up until now provides a cheat-code assist for Perman Fasalbu to finish. Five past an hour, the Flames strike again with Justien Lcusia being the intermediary for Mechtild as he wasn't in the match he started against Zune. Three points in the bag, and first place secured for now.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Rod Guafre (FCRG)                          21   12   3   6    30   23   +7    39
 2 OK Mukladrue (OKM)                            20   12   3   5    20   15   +5    39
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   21   10   6   5    27   17  +10    36
 4 OK Alyatju (OKA)                              21   11   2   8    24   23   +1    35
 5 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  20    8   7   5    24   19   +5    31
 6 NOK Bandits Lito (NBL)                        21    9   4   8    21   22   −1    31
 7 OK Corinthians Bashi (COB)                    21    7   8   6    23   18   +5    29
 8 AFC Viridescent (AFV)                         20    9   2   9    19   22   −3    29
 9 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   20    8   4   8    23   22   +1    28
10 OK Kummaboule (FCK)                           20    8   4   8    19   18   +1    28
11 BRAVO Mordecai (BRM)                          20    8   3   9    19   19    0    27
12 OK Offtsutare (FCO)                           21    8   3  10    17   24   −7    27
13 OK Nrina (OKN)                                20    6   5   9    20   22   −2    23
14 OK Zune (OKZ)                                 20    6   5   9    16   20   −4    23
15 Engels Truatsuina (ENT)                       19    6   2  11    16   19   −3    20
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           19    5   4  10    13   19   −6    19
17 MOTOR Mordecai (MOT)                          20    5   3  12    13   22   −9    18

Code: Select all
MD23 >> 24th of August
O.K. Kummaboule II 0–2 O.K. Baltic Toray
O.K. S.oE.Y Pushakui 2–1 Corinthians Bashi B
O.K. Rubber Lare 0–1 O.K. Chardonnay Buya
Perdura Kummaboule 1–3 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Mordeitolo Mordecai 2–2 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Flu-Robo 0–2 Viridescent Boys
O.K. Athletic Moscaritolo 0–0 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Sanaţisu Zumamai 1–1 O.K. Finibienu Letter
O.K. Buborte Imps 3–2 O.K. Baseborn Tottoi
Sports Club MOTOR Dubli 2–2 CHIKARA

MD24 >> 25th of August
O.K. Baltic Toray 0–1 Sports Club MOTOR Dubli
CHIKARA 2–1 O.K. Buborte Imps
O.K. Baseborn Tottoi 0–2 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Finibienu Letter 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Intercosta Kummaboule 2–1 O.K. Flu-Robo
Viridescent Boys 1–1 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Hennessy Mukladrue 0–2 Perdura Kummaboule
O.K. Olympiacos Dominio 3–1 O.K. Rubber Lare
O.K. Chardonnay Buya 0–2 O.K. S.oE.Y Pushakui
Corinthians Bashi B 0–0 O.K. Kummaboule II

MD25 >> 26th of August
Corinthians Bashi B 2–0 O.K. Baltic Toray
O.K. Kummaboule II 0–1 O.K. Chardonnay Buya
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–1 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Rubber Lare 1–1 O.K. Hennessy Mukladrue
Perdura Kummaboule 3–3 Viridescent Boys
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–0 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Flu-Robo 1–0 O.K. Finibienu Letter
O.K. Athletic Moscaritolo 1–0 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Sanaţisu Zumamai 0–4 CHIKARA
O.K. Buborte Imps 0–1 Sports Club MOTOR Dubli

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           25   16   3   6    39   20  +19    51
 2 O.K. Olympiacos Dominio         25   13   6   6    25   18   +7    45
 3 O.K. Intercosta Kummaboule      25   12   6   7    37   27  +10    42
 4 Corinthians Bashi B             25   11   7   7    26   19   +7    40
 5 O.K. Flu-Robo                   25   12   3  10    26   29   −3    39
 6 O.K. S.oE.Y Pushakui            25   11   5   9    28   28    0    38
 7 Sports Club MOTOR Dubli         25   11   4  10    27   24   +3    37
 8 O.K. Buborte Imps               25    9   8   8    31   26   +5    35
 9 O.K. Chardonnay Buya            25    9   8   8    24   20   +4    35
10 O.K. Finibienu Letter           25    9   7   9    19   17   +2    34
11 Perdura Kummaboule              25    9   7   9    32   32    0    34
12 O.K. Mordeitolo Mordecai        25    7  12   6    24   25   −1    33
13 O.K. Athletic Moscaritolo       25   10   3  12    21   30   −9    33
14 O.K. Kummaboule II              25    8   7  10    30   29   +1    31
15 CHIKARA                         25    8   6  11    27   27    0    30
16 Viridescent Boys                25    6  10   9    20   24   −4    28
17 O.K. Rubber Lare                25    7   6  12    24   31   −7    27
18 O.K. Hennessy Mukladrue         25    7   6  12    27   38  −11    27
19 O.K. Baltic Toray               25    7   5  13    17   29  −12    26
20 O.K. Baseborn Tottoi            25    4   9  12    17   28  −11    21
Code: Select all
MD23 >> 24th of August
O.K. Railrhode Zune 0–1 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. Dynaminx Tale 1–1 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. Desa Turista 2–0 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
C.S. Greknig 3–1 O.K. Nrina II
O.K. PETRO Flu-Robo 0–2 A.F.C. Tenterhooks
Billonarios Tale 0–0 N.O.K. Tottoi
O.K. Dubli 0–0 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Contingent Explosion Tale 3–0 N.O.K. Bandits Lito II

MD24 >> 25th of August
N.O.K. Bandits Lito II 0–2 O.K. Dubli
N.O.K. BRAVO Musek 1–0 Billonarios Tale
N.O.K. Tottoi 0–2 O.K. PETRO Flu-Robo
A.F.C. Tenterhooks 1–1 C.S. Greknig
O.K. Nrina II 0–1 O.K. Desa Turista
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 0–2 O.K. Dynaminx Tale
O.K. Jocks-Turinigre 4–2 O.K. Railrhode Zune
O.K. Sanaţisu Zumamai II 1–0 O.K. CHIKARA Mordecai

MD25 >> 26th of August
O.K. CHIKARA Mordecai 0–0 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. Railrhode Zune 1–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. Dynaminx Tale 0–0 O.K. Nrina II
O.K. Desa Turista 0–1 A.F.C. Tenterhooks
C.S. Greknig 1–0 N.O.K. Tottoi
O.K. PETRO Flu-Robo 3–2 N.O.K. BRAVO Musek
Billonarios Tale 0–1 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Dubli 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      23   15   1   7    27   13  +14    46
 2 N.O.K. Tottoi                       23   13   5   5    27   15  +12    44
 3 N.O.K. BRAVO Musek                  23   13   3   7    29   20   +9    42
 4 O.K. Nrina II                       24   10   5   9    25   21   +4    35
 5 O.K. Railrhode Zune                 23    9   8   6    23   20   +3    35
 6 C.S. Greknig                        24   10   5   9    23   24   −1    35
 7 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             24   10   5   9    18   20   −2    35
 8 O.K. Desa Turista                   24    9   6   9    22   20   +2    33
 9 O.K. Dynaminx Tale                  23    8   8   7    19   17   +2    32
10 O.K. CHIKARA Mordecai               23    8   7   8    19   14   +5    31
11 O.K. Dubli                          24    9   3  12    18   24   −6    30
12 O.K. Sanaţisu Zumamai II            23    6   9   8    18   21   −3    27
13 A.F.C. Tenterhooks                  24    8   3  13    17   25   −8    27
14 N.O.K. Bandits Lito II              23    8   3  12    14   25  −11    27
15 Billonarios Tale                    24    7   5  12    24   34  −10    26
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 24    6   7  11    15   20   −5    25
17 O.K. Jocks-Turinigre                24    5   9  10    24   29   −5    24
Code: Select all
MD23 >> 24th of August
O.K. Baltic Bragremeightre 1–3 N.O.K. Perdura Ohhos
N.O.K. Institute Ete 0–2 O.K. TORQUE Topazite
O.K.W. Utronu 0–0 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
O.K. Aimenation 1–0 O.K. Loopbeat Desa
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 1–2 O.K. Fuller Loop
Chardonnay II 1–2 O.K. Zudruay
N.O.K. West Letter 0–0 O.K. Zune II

MD24 >> 25th of August
O.K. Zune II 3–0 Chardonnay II
O.K. Zudruay 0–1 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. Fuller Loop 1–1 O.K. Aimenation
O.K. Loopbeat Desa 0–0 O.K.W. Utronu
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–1 N.O.K. Institute Ete
O.K. TORQUE Topazite 3–1 O.K. Baltic Bragremeightre
N.O.K. Perdura Ohhos 1–4 BRAVO Fratozusk

MD25 >> 26th of August
BRAVO Fratozusk 4–0 O.K. TORQUE Topazite
O.K. Baltic Bragremeightre 1–2 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
N.O.K. Institute Ete 1–1 O.K. Loopbeat Desa
O.K.W. Utronu 0–2 O.K. Fuller Loop
O.K. Aimenation 3–2 O.K. Zudruay
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–1 O.K. Zune II
Chardonnay II 2–1 N.O.K. West Letter

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                       23   14   4   5    32   16  +16    46
 2 O.K. Loopbeat Desa                         23   12   7   4    27   13  +14    43
 3 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               24   11   4   9    19   17   +2    37
 4 O.K. Zudruay                               23   10   6   7    27   21   +6    36
 5 O.K. TORQUE Topazite                       24    9   9   6    26   25   +1    36
 6 BRAVO Fratozusk                            23   10   5   8    29   24   +5    35
 7 O.K. Zune II                               23    9   4  10    16   17   −1    31
 8 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      24    9   4  11    16   22   −6    31
 9 N.O.K. West Letter                         23    7   9   7    22   18   +4    30
10 O.K.W. Utronu                              23    8   6   9    23   26   −3    30
11 O.K. Aimenation                            24    7   8   9    21   25   −4    29
12 O.K. Fuller Loop                           23    7   6  10    23   27   −4    27
13 Chardonnay II                              24    7   6  11    25   33   −8    27
14 O.K. Baltic Bragremeightre                 23    6   7  10    17   23   −6    25
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       23    5   3  15    16   32  −16    18
Last edited by Geektopia on Sat Apr 02, 2022 12:35 am, edited 1 time in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun Apr 03, 2022 12:00 pm

Matchweek Fourteen: 8/31/7200 to 9/01/7200
31st of August
Code: Select all
OK Zune (OKZ) 0–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 63' by #6 Mynor Tgzuo for MOT (assisted by #34 Derek-Lewis Jiearal)
Notable Fouls: YC in the 1' via #44 Hildreth (OKZ) [excluded 1 match], YC in the 1' via #9 Shammami (MOT)
Subs: #8 Hadees Satadhmihirati off at 5 minutes introducing #29 Carion Rughraeirib for OKZ, #58 Buy off at 23 minutes introducing #63 Anh Nubtiksawiun for OKZ

OK Nrina (OKN) 2–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 57' by #33 Rinus Yubitjilu for OKN (assisted by #48 Autianna 'ardiquswaa), 63' by #10 Danhires Fidijihuzni for OKN (assisted by #6 Livengood)
Notable Fouls: YC in the 74' via #51 Kathir Natildarii (BRM)
Subs: #2 Upson off at 10 minutes introducing #68 Uretta Empkunertea Etoa for OKN, #8 Ace Lee Awnws off at 17 minutes introducing #51 Kathir Natildarii for BRM

AFC Viridescent (AFV) 0–0 Engels Truatsuina (ENT)
G's: N/A
Notable Fouls: N/A
Subs: #32 Delise Earaṟb off at 11 minutes introducing #89 Loralai Libz for AFV,  #31 Piermarini off at 43 minutes introducing #20 Bobbilee Mahi Yuntij Gha'i for ENT, #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw off at 44 minutes introducing #73 Ali Muhd for AFV,

OK Kummaboule (FCK) 1–2 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 9' by #28 Nastaho Zneoewip for FCK (assisted by #44 Martenous Kaziltijin), 31' #9 Mikasė 'arţiumilṟu for NRV (assisted by #46 Higginbottom), 41' by #3 Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat for NRV (assisted by #2 Marts Yislp Gea Nroar)
Notable Fouls: YC in the 1' via #46 Higginbottom (NRV)
Subs: #28 Nastaho Zneoewip off at 5 minutes introducing #92 Paitlynn Taqs Yunus Tayr J for FCK, #7 Genelda Rrsvieere off at 8 minutes introducing #80 Heike Liqadtayih for NRV, #10 Infante Ehtsreehnrtsis off at 20 minutes introducing #16 Kangas Nahsamutuhu Qruru for NRV

NOK Rui Válgo (NRV) 0–0 AFC Viridescent (AFV)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #32 Delise Earaṟb (AFV), YC in the 1' via #6 Paridhi Earisu (AFV)
Subs: #8 Hatchett Lkemwrlica off at 15 minutes introducing #64 Adegold for NRV, #21 Hjálmtýr Jamnus off at 17 minutes introducing #56 Adilena Yabaru Hiralhath Yatayaqahu'i for AFV, #35 Accalia 'iijkiţaa off at 27 minutes introducing #71 Zoltai Dakarlinhi for AFV

Engels Truatsuina (ENT) 1–2 OK Nrina (OKN)
G's: 26' by #26 Reichel 'iibanghiku for ENT (assisted by #6 Kemna), 45' by #89 Schiele for OKN (assisted by #10 Danhires Fidijihuzni), 81' by #45 Ratter for OKN (assisted by #2 Upson)
Notable Fouls: YC in the 1' via #89 Schiele (OKN)
Subs: #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag off at 4 minutes introducing #30 Aelisa Salbuanar for ENT, #48 Autianna 'ardiquswaa off at 11 minutes introducing #57 Tiaundra 'iithinghitni for OKN, #52 Arulappu Yubitjilu off at 58 minutes introducing #84 Kaliyanei Warantisawi for OKN

BRAVO Mordecai (BRM) 0–0 OK Zune (OKZ)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Gundolf Natiksajisa (OKZ) [excluded for 1 match], YC in the 1' via #4 Distel (BRM), YC in the 1' via #26 Chaze 'abunifitaa (OKZ), YC in the 32' via #24 Vert (OKZ), YC in the 60' via #5 Hanar Qarnldsayl (OKZ) [excluded 1 match]
Subs: #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu off at 25 minutes introducing #53 Blaha Ghaweaythan for BRM, #58 Buy off at 31 minutes introducing #63 Anh Nubtiksawiun for OKZ

MOTOR Mordecai (MOT) 3–0 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 10' by #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu for MOT (assisted by #88 Ritzema), 15' by #39 Egbert for MOT (assisted by #5 Alicemarie Abwzkin), 88' by #39 Egbert for MOT (assisted by #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih)
Notable Fouls: YC in the 1' via #23 Christopherryan Yetfasnno (COB), YC in the 1' via #27 Balka (COB), YC in the 66' via #29 Hugee Adsginsier (COB)
Subs: #26 Arby Nabibhiksah off at 25 minutes introducing #81 Lisa-Ḻinnea Ţusilsinthiḻ for COB, #28 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W off at 28 minutes introducing #3 Huve for COB

OK Rod Guafre (FCRG) 2–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 48' by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi for FCRG (assisted by #8 Perman Fasalbu), 51' by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa for FCRG (assisted by #42 Samaras), 87' by #9 Maylea 'unhiafib for NBL (assisted by #4 Rinnert)
Notable Fouls: YC in the 1' via #55 Gulcan 'iirţasdaṟi (FCRG), YC in the 1' via #10 Krow (FCRG), YC in the 1' via #36 Ruaa Frupreeei (NBL), YC in the 14' via #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa (NBL), RC in the 29' via #89 Shakobe Falayzirlin (FCRG) [excluded two matches + fine of 89 cryptos]
Subs: #4 Leblanc Nifazin off at 1 minute introducing #62 Assunto Itekun Luroyinerg for FCRG, #55 Anessah Bitijubunu off at 13 minutes introducing #36 Philips 'iilfuth for NBL, #10 Krow off at 15 minutes introducing #89 Shakobe Falayzirlin for FCRG

OK Offtsutare (FCO) 1–0 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 83' by #85 Velton Linibbab for FCO (assisted by #1 Boblett)
Notable Fouls: N/A
Subs: #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid off at 21 minutes introducing #49 Garcia Alcaraz 'athuamtantharn Eaysruf for FCO, #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q off at 25 minutes introducing #19 Kartel for SHB
The absence of big man by the side Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj doesn't mean much for Rod Guafre in their title pursuit, and this is huge because most football watchers thought since a defender was scoring most of their goals that Rod Guafre would be lacking in the final third. Gulcan and Diomidis say to them, "uh-uh!" (even though Gulcan's role is, as was Lierin's, to defend attacks). In more news, we've nearly gotten started with September and this week's suspension count is as high as it's been since how it was in late June. Just a reminder for those who haven't remembered, Dynaminx Mordecai versus Rui Valgo was also played that matchweek, and we haven't gotten more red cards in a single fixture than three on that night.

1st of September
Code: Select all
OK Alyatju (OKA) 1–1 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 18' by #26 Dudziak Nuzhizani for OKA (assisted by #20 Ringwald), 25' by #25 Ciríaco 'iijfisruw for FCDM (assisted by #3 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl)
Notable Fouls: N/A
Subs: N/A
It was loud, sunny, and there were a lot of expectations for Alyatju at their own arena following two straight victories to lift the Smallest into fourth place by the end of August the 26th. As for them, Geektopians can see what they've done, and know they're scrappy by most metrics but efficient from any set piece you name. Anyways, Jerykah Dhubthaeiruh pulled Ringwald into the far side of the stretch with his pass, which evaded the defenders and goalkeeper completely. Now, had he not controlled that with his hand, Alyatju would have been three points clear from fourth place in the table we're going to present shortly after this report. Yet another goal was disallowed for much more controversial reasons too, as in the build-up towards Ringwald hitting the net again in the twelfth minute rebounding a limp shot from Makari which Aadish Lieesslolg dropped, Makari was a few hairs offside as shown in video replay. After being smattered with three attacks in nine minutes, one of them being a sucker punch assisted by Ringwald, Dynaminx Mordecai came back in extraordinary fashion when Yde Eumanra's pass in his own final third to Carlas Eyviu was sloppy, having had given the ball to Ciríaco 'iijfisruw. While everyone watching thought his shot was curled too close to OK Alyatju's stand-in goalkeeper Lutsko, Lutsko dived the wrong way instead of calmly collecting like he was trained to do.

While this had a whole lot of occasions where Alyatju and Dynaminx Mordecai's chances went begging, it's also a fixture where, for the first time, no substitutions were made since the rule first came to be earlier this August.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Rod Guafre (FCRG)                          22   13   3   6    32   24   +8    42
 2 OK Mukladrue (OKM)                            20   12   3   5    20   15   +5    39
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   21   10   6   5    27   17  +10    36
 4 OK Alyatju (OKA)                              22   11   3   8    25   24   +1    36
 5 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  21    8   7   6    24   20   +4    31
 6 NOK Bandits Lito (NBL)                        22    9   4   9    22   24   −2    31
 7 AFC Viridescent (AFV)                         22    9   4   9    19   22   −3    31
 8 OK Offtsutare (FCO)                           22    9   3  10    18   24   −6    30
 9 OK Corinthians Bashi (COB)                    22    7   8   7    23   21   +2    29
10 OK Nrina (OKN)                                22    8   5   9    24   23   +1    29
11 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   21    8   5   8    24   23   +1    29
12 OK Kummaboule (FCK)                           21    8   4   9    20   20    0    28
13 BRAVO Mordecai (BRM)                          22    8   4  10    19   21   −2    28
14 MOTOR Mordecai (MOT)                          22    7   3  12    17   22   −5    24
15 OK Zune (OKZ)                                 22    6   6  10    16   21   −5    24
16 NOK Rui Válgo (NRV)                           21    6   5  10    15   20   −5    23
17 Engels Truatsuina (ENT)                       21    6   3  12    17   21   −4    21

Code: Select all
MD26 >> 31st of August
O.K. Baltic Toray 0–1 O.K. Buborte Imps
Sports Club MOTOR Dubli 2–1 O.K. Sanaţisu Zumamai
CHIKARA 1–0 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Baseborn Tottoi 0–0 O.K. Flu-Robo
O.K. Finibienu Letter 1–1 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Intercosta Kummaboule 1–2 Perdura Kummaboule
Viridescent Boys 2–1 O.K. Rubber Lare
O.K. Hennessy Mukladrue 0–0 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Olympiacos Dominio 0–2 O.K. Kummaboule II
O.K. Chardonnay Buya 0–1 Corinthians Bashi B

MD27 >> 1st of September
O.K. Chardonnay Buya 0–0 O.K. Baltic Toray
Corinthians Bashi B 3–3 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Kummaboule II 1–0 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. S.oE.Y Pushakui 1–1 Viridescent Boys
O.K. Rubber Lare 1–0 O.K. Intercosta Kummaboule
Perdura Kummaboule 1–2 O.K. Finibienu Letter
O.K. Mordeitolo Mordecai 1–3 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Flu-Robo 1–0 CHIKARA
O.K. Athletic Moscaritolo 1–1 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Sanaţisu Zumamai 0–0 O.K. Buborte Imps

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           27   16   4   7    40   22  +18    52
 2 O.K. Olympiacos Dominio         27   13   7   7    28   23   +5    46
 3 Corinthians Bashi B             27   12   8   7    30   22   +8    44
 4 O.K. Flu-Robo                   27   13   4  10    27   29   −2    43
 5 O.K. Intercosta Kummaboule      27   12   6   9    38   30   +8    42
 6 Sports Club MOTOR Dubli         27   12   5  10    30   26   +4    41
 7 O.K. S.oE.Y Pushakui            27   11   7   9    29   29    0    40
 8 O.K. Buborte Imps               27   10   9   8    32   26   +6    39
 9 O.K. Finibienu Letter           27   10   8   9    22   19   +3    38
10 O.K. Kummaboule II              27   10   7  10    33   29   +4    37
11 Perdura Kummaboule              27   10   7  10    35   35    0    37
12 O.K. Chardonnay Buya            27    9   9   9    24   21   +3    36
13 O.K. Mordeitolo Mordecai        27    7  13   7    26   29   −3    34
14 O.K. Athletic Moscaritolo       27   10   4  13    22   32  −10    34
15 CHIKARA                         27    9   6  12    28   28    0    33
16 Viridescent Boys                27    7  11   9    23   26   −3    32
17 O.K. Rubber Lare                27    8   6  13    26   33   −7    30
18 O.K. Hennessy Mukladrue         27    7   7  13    27   39  −12    28
19 O.K. Baltic Toray               27    7   6  14    17   30  −13    27
20 O.K. Baseborn Tottoi            27    5  10  12    20   29   −9    25
Code: Select all
MD26 >> 31st of August
O.K. Contingent Explosion Tale 0–1 Billonarios Tale
N.O.K. Bandits Lito II 0–2 O.K. PETRO Flu-Robo
N.O.K. BRAVO Musek 1–1 C.S. Greknig
N.O.K. Tottoi 0–1 O.K. Desa Turista
A.F.C. Tenterhooks 0–0 O.K. Dynaminx Tale
O.K. Nrina II 2–1 O.K. Railrhode Zune
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 2–0 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Jocks-Turinigre 0–1 O.K. Sanaţisu Zumamai II

MD27 >> 1st of September
O.K. Sanaţisu Zumamai II 1–0 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
O.K. CHIKARA Mordecai 1–0 O.K. Nrina II
O.K. Railrhode Zune 1–2 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Dynaminx Tale 2–4 N.O.K. Tottoi
O.K. Desa Turista 4–2 N.O.K. BRAVO Musek
C.S. Greknig 3–0 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. PETRO Flu-Robo 1–2 O.K. Contingent Explosion Tale
Billonarios Tale 0–0 O.K. Dubli

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      25   16   1   8    29   15  +14    49
 2 N.O.K. Tottoi                       25   14   5   6    31   18  +13    47
 3 N.O.K. BRAVO Musek                  25   13   4   8    32   25   +7    43
 4 O.K. Desa Turista                   26   11   6   9    27   22   +5    39
 5 C.S. Greknig                        26   11   6   9    27   25   +2    39
 6 O.K. Nrina II                       26   11   5  10    27   23   +4    38
 7 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             26   11   5  10    20   21   −1    38
 8 O.K. Railrhode Zune                 25    9   8   8    25   24   +1    35
 9 O.K. CHIKARA Mordecai               25    9   7   9    20   16   +4    34
10 O.K. Dynaminx Tale                  25    8   9   8    21   21    0    33
11 O.K. Sanaţisu Zumamai II            25    8   9   8    20   21   −1    33
12 O.K. Dubli                          25    9   4  12    18   24   −6    31
13 A.F.C. Tenterhooks                  26    9   4  13    19   26   −7    31
14 Billonarios Tale                    26    8   6  12    25   34   −9    30
15 O.K. PETRO Flu-Robo                 26    7   7  12    18   22   −4    28
16 N.O.K. Bandits Lito II              25    8   3  14    14   30  −16    27
17 O.K. Jocks-Turinigre                25    5   9  11    24   30   −6    24
Code: Select all
MD26 >> 31st of August
N.O.K. West Letter 1–2 N.K. Athletic Agao Zulu Goho
O.K. Zune II 1–2 O.K. Aimenation
O.K. Zudruay 1–0 O.K.W. Utronu
O.K. Fuller Loop 2–0 N.O.K. Institute Ete
O.K. Loopbeat Desa 1–0 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 2–0 BRAVO Fratozusk
O.K. TORQUE Topazite 2–0 N.O.K. Perdura Ohhos

MD27 >> 1st of September
N.O.K. Perdura Ohhos 1–1 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal
BRAVO Fratozusk 2–0 O.K. Loopbeat Desa
O.K. Baltic Bragremeightre 1–0 O.K. Fuller Loop
N.O.K. Institute Ete 0–1 O.K. Zudruay
O.K.W. Utronu 3–0 O.K. Zune II
O.K. Aimenation 0–1 N.O.K. West Letter
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 1–1 Chardonnay II

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                       25   14   4   7    32   19  +13    46
 2 O.K. Loopbeat Desa                         25   13   7   5    28   15  +13    46
 3 O.K. Zudruay                               25   12   6   7    29   21   +8    42
 4 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               26   12   5   9    22   19   +3    41
 5 O.K. TORQUE Topazite                       25   10   9   6    28   25   +3    39
 6 BRAVO Fratozusk                            25   11   5   9    31   26   +5    38
 7 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      26   10   5  11    19   23   −4    35
 8 N.O.K. West Letter                         25    8   9   8    24   20   +4    33
 9 O.K.W. Utronu                              25    9   6  10    26   27   −1    33
10 O.K. Aimenation                            26    8   8  10    23   27   −4    32
11 O.K. Zune II                               25    9   4  12    17   22   −5    31
12 O.K. Fuller Loop                           25    8   6  11    25   28   −3    30
13 O.K. Baltic Bragremeightre                 25    7   7  11    18   24   −6    28
14 Chardonnay II                              25    7   7  11    26   34   −8    28
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       25    5   4  16    17   35  −18    19
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sun Apr 03, 2022 8:42 pm

Matchweek Fifteen: 9/09/7200 to 9/11/7200
9th of September
Code: Select all
OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 87' by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali for OKM (assisted by #48 Derveld)
Notable Fouls: YC in the 1' via #3 Amolika Stllea Aot Entbemv (OKM), YC in the 1' via #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali (OKM), YC in the 16' via #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa (OKM), YC in the 61' via #40 Dameţrice 'iidayfib Ṟath Eadjani (OKM)
Subs: #31 Blask off at 12 minutes introducing #62 Jeovanna Rbtulzij for OKPP, #85 Jakius Krutiqayir Tarun off at 15 minutes introducing #41 Oballa Th Eusqab Rakmuthru for OKM, #3 Amolika Stllea Aot Entbemv off at 30 minutes introducing #48 Derveld for OKM, #10 Jayleanna Lnepzsloal off at 45 minutes introducing #62 Jeovanna Rbtulzij for OKPP

OK Mukladrue (OKM) 3–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 2' by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga for OKM (assisted by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali), 47' by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga for OKM (assisted by #9 Jemine Eabunad L), 53' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA (assisted by #24 Carlas Evyiu), 68' by #3 Amolika Stllea Aot Entbemv for OKM (assisted by #1 Arevik Saybţaṟisn)
Notable Fouls: N/A
Subs: #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali off at 5 minutes introducing #13 Demitri Basils Ramwyak for OKM, #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ off at 18 minutes introducing #63 Nechama Aldayirdis for OKA, #87 Jobyna Nfepmfiheaf off at 21 minutes introducing #68 Wilbertson Yuslrikzayu for OKA

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 1–2 OK Offtsutare (FCO)
G's: 34' by #4 Thorud for FCO (assisted by #64 Pitter), 38' by #81 Brunell Riqutuim for FCO (assisted by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa), 81' by #24 Greenfelder for FCDM (assisted by #39 Marzella Fwdjbunu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Aadish Lieesslolg (FCDM)
Subs: #58 Firuza Eayundaf Alkah Ḻialyaq off at 13 minutes introducing #83 Baylian Dawiḻ Lidabqiḻidhayb for FCO, #9 Mithilesh Lighlirifilins and #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu off at 25 minutes introducing #94 Narimantas Fatawarn and #17 Vilgrain for FCDM, #27 Germaine Sophie off at 76 minutes introducing #37 Salch A W 'iindijunḻalayik for FCO

Sheriff Bragremeightre (SHB) 0–1 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 24' by #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial for FCRG (assisted by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Zalie 'amquk (SHB), YC in the 1' via #10 Krow (FCRG), YC in the 1' via #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q (SHB)
Subs: #8 Xaia Bitijubunu off at 13 minutes introducing #15 Al-Crazy for SHB, #35 Hudelson off at 22 minutes introducing #12 Jaisiah Tawsatbar for FCRG, #7 Yurany Ruqinimnasihuh off at 45 minutes introducing #63 Kaneva for SHB

NOK Bandits Lito (NBL) 2–3 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 17' by #55 Anessah Bitijubunu for NBL (assisted by #44 Albinca Eafari), 31' by #1 Amisa Fatabbujbi for MOT (assisted by #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu), 40' by #64 Genessy Runaniun Matliawiun Eithrul for NBL (assisted by #36 Ruaa Frupreeei), 78' by #34 Derek-Lewis Jiearal for MOT (assisted by #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu), 81' by #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih for MOT (assisted by #88 Ritzema)
Notable Fouls: YC in the 1' via #22 Ruey Igllaylts A (NBL), YC in the 1' via #88 Ritzema (MOT), YC in the 1' via #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl (MOT), YC in the 1' via #6 Mynor Tgzuo (MOT)
Subs: #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih off at 14 minutes introducing #11 Camylle Haslatishli for MOT, #26 Sistek off at 15 minutes introducing #64 Genessy Runaniun Matliawiun Eithrul for NBL, #55 Anessah Bitijubunu off at 19 minutes introducing #62 Eunice 'admidin for NBL, #39 Egbert off at 28 minutes introducing #52 Remedi Itro Inded for MOT

OK Corinthians Bashi (COB) 2–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 14' by #24 Tones for COB (assisted by #45 Esteven Ghafisdhinah), 43' by #24 Tones for COB (assisted by #5 Senem 'aytakarraf)
Notable Fouls: YC in the 1' via #5 Senem 'aytakarraf (COB), YC in the 1' via #52 Huso Y 'iiabkunlwwm Dalkaz 'uwtus (BRM), YC in the 1' via #29 Hugee Adginsier (COB), YC in the 19' via #4 Distel (BRM) [excluded 1 match]
Subs: #29 Hugee Adsginsier off at 14 minutes introducing #3 Huve for COB, #28 Vikţoras Libdighunah off at 18 minutes introducing #99 Pernigo for BRM, #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W off at 71 minutes introducing #99 Ndeaye Radilihyumis for COB

OK Zune (OKZ) 1–2 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 43' by #21 Elissia Jarḻus for ENT (assisted by #32 Derossitte Tceno), 70' by #26 Chaze 'abunifitaa for OKZ (assisted by #28 Ragena Rnmsitao Ian), 90+2' by #21 Elissia Jarḻus for ENT (assisted by #1 Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea)
Notable Fouls: YC in the 1' via #32 Derossitte Tceno (ENT)
Subs: #88 Shaznay Pvvtvteehte off at 10 minutes introducing #27 Ahmira Asil Rithw Yudi for OKZ, #58 Buy off at 13 minutes introducing #63 Anh Nubtiksawiun for OKZ

OK Nrina (OKN) 0–2 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 8' by #10 Infante Ehtsreehnrtsis for NRV (assisted by #46 Higginbottom), 51' by #2 Marts Yislp Gea Nroar for NRV (assisted by #99 Ellesia Tajuthibu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #45 Ratter (OKN), YC in the 1' via #46 Higginbottom (NRV)
Subs: #48 Autianna 'ardiquswaa off at 18 minutes introducing #75 Lannetta Yubieitlanthirrit for OKN, #89 Schiele (OKN) and #10 Infante Ehtsreehnrtsis (NRV) off at 21 minutes introducing #70 Boland Nu Libiraemitadasir (OKN) and #80 Heike Liqadtayih (NRV)

AFC Viridescent (AFV) 0–1 OK Kummaboule (FCK)
G's: 59' by #5 Shellbie Yulghalismyu for FCK (assisted by #1 Madelina Ariga)
Notable Fouls: N/A
Subs: #7 Nesselroad and #21 Hjálmtýr Jamnus off at 22 minutes introducing #90 Evanna Ton Hair En and #56 Adilena Yabaru Hiralhath Yatayaqahu'i for AFV, #21 Janyra Fidjuzin off at 29 minutes introducing #73 Kalayah Ḻ Eak Alsufya Midbaḻ for FCK
You know, it's so often that one sees these tactical mistakes surrounding substitutions in this league that they start to understand why Dingledine didn't do this in most of his career managing the national team. But as a wise man said, “The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing.", and substitutions are vital as a manager to learn, as is better adapting the game and throw-in routines for your players. So Dingledine did and saw, over a periodical amount of time, the demise of what he had built. Anyways, going over some of these is going to be painful.

In the last game that was broadcasted today, mental experts Nesselroad and Hjálmtýr Jamnus were substituted off past a third of an hour. And this is what outlined Viridescent's loss at home for me, because these guys know how to get into heads, being that Hjálmtýr was a therapist and read his psychology, while Nesselroad looks scary, drives down the field like a Mudskipper, and plays as an attacking midfielder who is the driving force behind plays in an especially important position when it comes to reading the game. Even going to the second cross-town rivalry between OK Mukladrue and Phantom Phalanges, there were mistakes that a layman could look at and say "What? Why is the team setting up this way?". On 45 minutes, the Freakazoids put joint top scorer Jayleanna Lnepzsloal on the bench in favor of a much more inexperienced Jeovanna Rbtulzij. If management was trying to answer the question which entailed if Jeovanna would pace up the field the same way as Jayleanna, then they got their answer as the former, along with being more inefficient, was really just leaving their position or getting more advanced and leaving in a lot of space in behind them. This isn't to say that midfield is the last frontier to run through as a striker, but it is to say that this is a problem area with the youngster which hopefully will be grinded out of his system in the future. For now, Osasere, as a manager (implying that he has a say in these decisions), is rightly expected to give Jayleanna more than a half of action to prove himself. Bearing this in mind, what I haven't said in these reports but have expressed as a pundit is how I want the footballing quality in Geektopia Iizhiks Nathzinuh to be amped up, while being better distributed for all teams.

10th of September
Code: Select all
OK Kummaboule (FCK) 1–0 OK Nrina (OKN)
G's: 3' by #28 Nastaho Zneoewip for FCK (assisted by #4 Diminno)
Notable Fouls: YC in the 1' via #52 Arulappu Yubitjilu (OKN), YC in the 1' via #35 Xaveon Eaghkasili (OKN), YC in the 1' via #20 Swenty (OKN)
Subs: #89 Schiele off at 24 minutes introducing #84 Kaliyanei Warantisawi for OKN, #48 Autianna 'ardiquswaa off at 36 minutes introducing #75 Lannetta Yubieitlanthirrit for OKN, #28 Nastaho Zneoewip off at 45 minutes introducing #9 Tuesdae Hemp for FCK
Now, I won't always be here to criticize substitutions, but this is also pretty dead-brained. Just why would you take off Nastaho after he held up play as a winger and opened up the door from three minutes on? From an attacking point of view, I would understand this if Shellbie or Shatira was involved in an opener and didn't contribute more than once in the half, but why not let Nastaho produce for the rest of the game? Genuinely baffles me.

Onto the implications of this result, this game wasn't all that important to Kummaboule in the first place if not for a want by their manager Dawson-Jack Jufidjadhnah to be sat more comfortably high up the table. For Nrina, you can't say the both of these outfits weren't in nearly the same position coming into this fixture, for it's twelfth on the day for the Treehuggers, while this would've been the same position Kummaboule would have found themselves in had they not won.
11th of September
Code: Select all
NOK Rui Válgo (NRV) 1–0 OK Zune (OKZ)
G's: 41' by #3 Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat for NRV (assisted by #10 Infante Ehtsreehnrtsis)
Notable Fouls: N/A
Subs: #7 Genelda Rrsvieere (NRV) and #24 Vert (OKZ) off at 15 minutes introducing #16 Kangas Nahsamutuhu Qruru (NRV) and #29 Carion Rughraeirib (OKZ), #28 Ragena Rnmsitao Ian off at 20 minutes introducing #91 Laachir for OKZ
To top the week off we've, or had, a relegation battle involving two sides who have dwelled in the bottom three before this occasion, a particularly important match for the fans of these respective outfits to watch, but to a neutral viewer? Boring. Saving this from becoming a goalless draw is Mr. Nil-Nil himself Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat, but seriously, Infante built up this defining attack in the first place by squaring it to Jarien in a space previously unattended to. Despite looking like he's done this all season, it was only the second time that Infante has provided a goal this calendar year, save cup matches.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Rod Guafre (FCRG)                          23   14   3   6    33   24   +9    45
 2 OK Mukladrue (OKM)                            22   14   3   5    24   16   +8    45
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   22   10   6   6    27   18   +9    36
 4 OK Alyatju (OKA)                              23   11   3   9    26   27   −1    36
 5 OK Kummaboule (FCK)                           23   10   4   9    22   20   +2    34
 6 OK Offtsutare (FCO)                           23   10   3  10    20   25   −5    33
 7 OK Corinthians Bashi (COB)                    23    8   8   7    25   21   +4    32
 8 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  22    8   7   7    24   21   +3    31
 9 NOK Bandits Lito (NBL)                        23    9   4  10    24   27   −3    31
10 AFC Viridescent (AFV)                         23    9   4  10    19   23   −4    31
11 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   22    8   5   9    25   25    0    29
12 OK Nrina (OKN)                                24    8   5  11    24   26   −2    29
13 NOK Rui Válgo (NRV)                           23    8   5  10    18   20   −2    29
14 BRAVO Mordecai (BRM)                          23    8   4  11    19   23   −4    28
15 MOTOR Mordecai (MOT)                          23    8   3  12    20   24   −4    27
16 Engels Truatsuina (ENT)                       22    7   3  12    19   22   −3    24
17 OK Zune (OKZ)                                 24    6   6  12    17   24   −7    24

Code: Select all
MD28 >> 9th of September
O.K. Baltic Toray 2–1 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Buborte Imps 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo
Sports Club MOTOR Dubli 1–1 O.K. Flu-Robo
CHIKARA 1–2 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Baseborn Tottoi 0–1 Perdura Kummaboule
O.K. Finibienu Letter 0–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Intercosta Kummaboule 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
Viridescent Boys 1–0 O.K. Kummaboule II
O.K. Hennessy Mukladrue 0–1 Corinthians Bashi B
O.K. Olympiacos Dominio 2–1 O.K. Chardonnay Buya

MD29 >> 10th of September
O.K. Olympiacos Dominio 0–0 O.K. Baltic Toray
O.K. Chardonnay Buya 2–0 O.K. Hennessy Mukladrue
Corinthians Bashi B 1–1 Viridescent Boys
O.K. Kummaboule II 1–0 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–1 O.K. Finibienu Letter
O.K. Rubber Lare 0–2 O.K. Baseborn Tottoi
Perdura Kummaboule 3–0 CHIKARA
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–1 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Flu-Robo 1–0 O.K. Buborte Imps
O.K. Athletic Moscaritolo 0–1 O.K. Sanaţisu Zumamai

MD30 >> 11th of September
O.K. Baltic Toray 0–0 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Sanaţisu Zumamai 1–2 O.K. Flu-Robo
O.K. Buborte Imps 0–4 O.K. Mordeitolo Mordecai
Sports Club MOTOR Dubli 1–3 Perdura Kummaboule
CHIKARA 1–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Baseborn Tottoi 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Finibienu Letter 0–1 O.K. Kummaboule II
O.K. Intercosta Kummaboule 1–0 Corinthians Bashi B
Viridescent Boys 1–2 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Hennessy Mukladrue 1–0 O.K. Olympiacos Dominio

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           30   17   4   9    43   26  +17    55
 2 O.K. Olympiacos Dominio         30   14   8   8    30   25   +5    50
 3 O.K. Flu-Robo                   30   15   5  10    31   31    0    50
 4 Corinthians Bashi B             30   13   9   8    32   24   +8    48
 5 Perdura Kummaboule              30   13   7  10    42   36   +6    46
 6 O.K. S.oE.Y Pushakui            30   13   7  10    31   30   +1    46
 7 O.K. Intercosta Kummaboule      30   13   6  11    39   32   +7    45
 8 Sports Club MOTOR Dubli         30   13   6  11    33   30   +3    45
 9 O.K. Kummaboule II              30   12   7  11    35   30   +5    43
10 O.K. Chardonnay Buya            30   11   9  10    29   24   +5    42
11 O.K. Finibienu Letter           30   11   9  10    23   20   +3    42
12 O.K. Mordeitolo Mordecai        30    9  13   8    32   31   +1    40
13 O.K. Buborte Imps               30   10   9  11    32   32    0    39
14 O.K. Athletic Moscaritolo       30   11   5  14    23   33  −10    38
15 CHIKARA                         30   10   6  14    30   33   −3    36
16 Viridescent Boys                30    8  12  10    26   29   −3    36
17 O.K. Baltic Toray               30    8   8  14    19   31  −12    32
18 O.K. Rubber Lare                30    8   7  15    26   36  −10    31
19 O.K. Hennessy Mukladrue         30    8   7  15    28   42  −14    31
20 O.K. Baseborn Tottoi            30    6  10  14    22   31   −9    28
Code: Select all
MD28 >> 9th of September
O.K. Dubli 1–1 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Contingent Explosion Tale 1–1 C.S. Greknig
N.O.K. Bandits Lito II 0–1 O.K. Desa Turista
N.O.K. BRAVO Musek 1–0 O.K. Dynaminx Tale
N.O.K. Tottoi 0–3 O.K. Railrhode Zune
A.F.C. Tenterhooks 0–2 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Nrina II 0–2 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 1–1 O.K. Jocks-Turinigre

MD29 >> 10th of September
O.K. Jocks-Turinigre 0–1 O.K. Nrina II
O.K. Sanaţisu Zumamai II 1–0 A.F.C. Tenterhooks
O.K. CHIKARA Mordecai 0–1 N.O.K. Tottoi
O.K. Railrhode Zune 0–1 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Dynaminx Tale 0–1 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Desa Turista 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale
C.S. Greknig 1–0 O.K. Dubli
O.K. PETRO Flu-Robo 0–1 Billonarios Tale

MD30 >> 11th of September
Billonarios Tale 1–0 C.S. Greknig
O.K. Dubli 1–0 O.K. Desa Turista
O.K. Contingent Explosion Tale 0–0 O.K. Dynaminx Tale
N.O.K. Bandits Lito II 1–0 O.K. Railrhode Zune
N.O.K. BRAVO Musek 1–2 O.K. CHIKARA Mordecai
N.O.K. Tottoi 0–0 O.K. Sanaţisu Zumamai II
A.F.C. Tenterhooks 1–0 O.K. Jocks-Turinigre
O.K. Nrina II 2–0 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      28   17   3   8    31   16  +15    54
 2 N.O.K. Tottoi                       28   15   6   7    32   21  +11    51
 3 N.O.K. BRAVO Musek                  28   15   4   9    35   27   +8    49
 4 O.K. Nrina II                       29   13   5  11    30   25   +5    44
 5 C.S. Greknig                        29   12   7  10    29   27   +2    43
 6 O.K. Desa Turista                   29   12   6  11    28   24   +4    42
 7 O.K. CHIKARA Mordecai               28   11   7  10    24   18   +6    40
 8 O.K. Sanaţisu Zumamai II            28   10  10   8    23   21   +2    40
 9 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             28   11   6  11    21   24   −3    39
10 O.K. Railrhode Zune                 28   10   8  10    28   26   +2    38
11 Billonarios Tale                    28   10   6  12    27   34   −7    36
12 O.K. Dubli                          28   10   5  13    20   26   −6    35
13 O.K. Dynaminx Tale                  28    8  10  10    21   23   −2    34
14 A.F.C. Tenterhooks                  29   10   4  15    20   29   −9    34
15 N.O.K. Bandits Lito II              28   10   3  15    16   31  −15    33
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 28    7   8  13    19   24   −5    29
17 O.K. Jocks-Turinigre                28    5  10  13    25   33   −8    25
Code: Select all
MD28 >> 9th of September
Chardonnay II 0–0 O.K. Aimenation
N.O.K. West Letter 0–0 O.K.W. Utronu
O.K. Zune II 2–3 N.O.K. Institute Ete
O.K. Zudruay 1–3 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K. Fuller Loop 1–1 BRAVO Fratozusk
O.K. Loopbeat Desa 0–2 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal 0–1 O.K. TORQUE Topazite

MD29 >> 10th of September
O.K. TORQUE Topazite 0–1 O.K. Loopbeat Desa
N.O.K. Perdura Ohhos 1–2 O.K. Fuller Loop
BRAVO Fratozusk 0–1 O.K. Zudruay
O.K. Baltic Bragremeightre 0–1 O.K. Zune II
N.O.K. Institute Ete 1–0 N.O.K. West Letter
O.K.W. Utronu 0–0 Chardonnay II
O.K. Aimenation 1–0 N.K. Athletic Agao Zulu Goho

MD30 >> 11th of September
N.K. Athletic Agao Zulu Goho 0–1 O.K.W. Utronu
Chardonnay II 1–3 N.O.K. Institute Ete
N.O.K. West Letter 2–2 O.K. Baltic Bragremeightre
O.K. Zune II 0–1 BRAVO Fratozusk
O.K. Zudruay 1–1 N.O.K. Perdura Ohhos
O.K. Fuller Loop 2–0 O.K. TORQUE Topazite
O.K. Loopbeat Desa 1–0 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal

                                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                       28   17   4   7    39   22  +17    55     C, Pl
 2 O.K. Loopbeat Desa                         28   15   7   6    30   17  +13    52
 3 O.K. Zudruay                               28   13   7   8    32   25   +7    46
 4 BRAVO Fratozusk                            28   12   6  10    33   28   +5    42
 5 O.K. TORQUE Topazite                       28   11   9   8    29   28   +1    42
 6 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               28   12   5  11    22   21   +1    41
 7 O.K.W. Utronu                              28   10   8  10    27   27    0    38
 8 O.K. Fuller Loop                           28   10   7  11    30   30    0    37
 9 O.K. Aimenation                            28    9   9  10    24   27   −3    36
10 N.O.K. West Letter                         28    8  11   9    26   23   +3    35
11 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      28   10   5  13    19   25   −6    35
12 O.K. Zune II                               28   10   4  14    20   26   −6    34
13 O.K. Baltic Bragremeightre                 28    8   8  12    23   28   −5    32
14 Chardonnay II                              28    7   9  12    27   37  −10    30
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       28    6   5  17    21   38  −17    23     R
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Sat Apr 09, 2022 12:30 am

Matchweek Sixteen: 9/15/7200 to 9/17/7200
15th of September
Code: Select all
Engels Truatsuina (ENT) 0–0 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Reichel 'iibanghiku (ENT), YC in the 1' via #29 Hugee Adsginsier (COB) [excluded 1 match]
Subs: #32 Derossitte Tceno off at 15 minutes introducing #11 Ruairi Wanuruttinsa'i Sin for ENT
What to say about Engels against Corinthians at the Caterade Arena? It's very hard to pick out, but I know.. I just know that Hugee Adsginsier didn't get sent off, but was an addition to the ref's handbook from inside the very first minutes of the game. Since he had accumulated too many fouls over the space of two games (starting from Matchweek 15, COB-BRM), he was merely excluded from the next fixture. I would've figured that this already had happened to Hugee, since he's had so many involvements, having half of them be yellow cards coming from protests of arbitration.

16th of September
Code: Select all
BRAVO Mordecai (BRM) 0–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 57' by #75 Raquelḻ Ṟasalawd for NBL (assisted by #55 Anessah Bitijubunu)
Notable Fouls: N/A
Subs: #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl off at 13 minutes introducing #75 Raquelḻ Ṟasalawd for NBL

MOTOR Mordecai (MOT) 1–3 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 2' by #38 Ogrodowski for SHB (assisted by #42 Javanna 'iikzifkura), 29' by #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer via a free kick, 33' by #42 Javanna 'iikzifkura via a penalty, 53' by #5 Alicemarie Abwzkin for MOT (assisted by #6 Mynor Tgzuo)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Jesiah Eafth (SHB), YC in the 1' via #42 Javanna 'iikzifkura (SHB), YC in the 1' via #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi (SHB), YC in the 31' via #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih (MOT)
Subs: #6 Jesiah Eafth off at 1 minute introducing #2 Adamopoulos for SHB, #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu off at 6 minutes introducing #23 Tammie Musawirij for MOT

OK Rod Guafre (FCRG) 1–1 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 20' by #4 Leblanc Nifazin for FCRG (assisted by #99 Backes Lyasir), 29' by #39 Marzella Fwdjbunu for FCDM (assisted by #1 Aadish Lieesslolg)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Perman Fasalbu (FCRG), YC in the 1' via #26 Abbygayl Fawj (FCDM), YC in the 21' via #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial (FCRG)
Subs: #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj (FCRG) and #25 Ciríaco 'iijfisruw (FCDM) off at 4 minutes introducing #99 Backes Lyasir (FCRG) and #4 Solway (FCDM)

OK Offtsutare (FCO) 1–0 OK Mukladrue (OKM)
G's: 31' by #4 Thorud for FCO (assisted by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa)
Notable Fouls: N/A
Subs: #85 Jakius Krutiqayir Tarun off at 15 minutes introducing #41 Oballa Th Eusqab Rakmuthru for OKM, #27 Germaine Sophie off at 74 minutes introducing #37 Salch A W 'iindijunḻalayik for OKM

OK Alyatju (OKA) 2–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 4' by #26 Dudziak Nuzhizani for OKA (assisted by #8 Jerykah Dhubthaeiruh), 50' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA (assisted by #20 Ringwald), 59' by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi for OKPP (assisted by #10 Jayleanna Lnepzsloal)
Notable Fouls: YC in the 1' via #36 Hoffstatter (OKPP)
Subs: #8 Agripino Awwimar off at 26 minutes introducing #20 Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa for OKPP, #10 Jayleanna Lnepzsloal off at 80 minutes introducing #62 Jeovanna Rbtulzij for OKPP

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 0–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 21' via #10 Jayleanna Lnepzsloal (OKPP)
Subs: #93 Pasky off at 7 minutes introducing #89 Saracen Tabwasruq for OKPP, #31 Blask off at 20 minutes introducing #59 Supena for OKPP, #4 Thorud and #64 Pitter off at 32 minutes introducing #8 Amarpreet Alb 'iisamarhirat T and #80 Koron 'uwbmarsin for FCO

OK Mukladrue (OKM) 3–1 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 48' by #85 Jakius Krutiqayir Tarun for OKM (assisted by #40 Dameţrice 'iidayfib Ṟath Eadjani), 63' by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali for OKM (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa), 65' by #35 Hudelson for FCRG (assisted by #7 Justien Lcusia), 72' by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga for OKM (assisted by #85 Jakius Krutiqayir Tarun)
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Krow (FCRG), YC in the 1' via #40 Dameţrice 'iidayfib Ṟath Eadjani (OKM)
Subs: N/A

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 70' by #88 Ritzema for MOT via a header
Notable Fouls: YC in the 1' via #41 Carmena Eilifbikzww (FCDM), YC in the 1' via #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl (MOT), YC in the 11' via #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu (MOT), YC in the 16' via #35 Kyryn Uaboeybszen (FCDM)
Subs: #5 Alicemarie Abwzkin off at 10 minutes introducing #96 Valdete Nilptobunllooheo for MOT, #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu off at 15 minutes introducing #17 Vilgrain for FCDM

Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 72' by #38 Ogrodowski for SHB (assisted by #5 Julio)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu (BRM)
Subs: #28 Vikţoras Libdighunah off at 20 minutes introducing #30 Džanko Ktunar for BRM, #55 Manviraj 'iittij off at 45 minutes introducing #53 Blaha Ghaweaythan for BRM
At second to the last of these hotly contested matches comes one that the city of Mordecai either have to watch in sorrow or pick a side in the occasion of, we've just had Motor versus Dynaminx played out, and it deeply divides the city as to what they should do about the spectacular failure of one single team situated in the capital city not succeeding in this top-flight. Anyways, the defense kept Dynaminx down and angry, unnecessary fouls were committed, the whole nine yards. Which is why I'd like to note that if you're a supporter of the team which is situated in a district of Mordecai whose prostitution was booming in recent years, you should be caught in a nettle, or in other words pissed, about Kyryn Uaboeybszen's challenge which led to a dangerous free-kick in the area which was tended to by Aalke while, in the air, catching the attention of Ritzema's head. The flag was up for offsides that time, though Ritzema would be heading out happy having scored the same way on an hour and ten minutes. Anyways, the thing fans of Dynaminx should be pissed about is Kyryn's poor challenge. Having been put in a ball-winning position by his coach, I think this will answer some questions the manager had about Uaboeybszen's awareness off of the ball. Great possessing it, but has a hard time catching on to it without committing a foul in most cases, or a yellow card as we have seen today. It wasn't the best defending from Dynaminx, but still Onkar Ṟlizfabiḻ was happy with his boys, not to mention the assistant referee.

A bit of controversy in this goal that they scored, MOTOR Mordecai, because in the build-up play, Shammami couldn't have possibly kept the ball in play on his possession. On to Derek-Lewis Jiearal he went, who dashed to the upper left hand side with no opposition and fired a wild snap cross into the box which met Ritzema's head for the final score of 1 to 0. Just so you're aware, assists aren't tallied if they provide goals with the head. I don't know why myself, but sometimes Geektopia just likes to make itself look unique for no reason, especially when it comes to football in the country. Actually, one weird thing that happened with that on our second attempt was the GFF funding non-human football teams, and these were crazy diverse, while representing almost every city in the country. We had ghosts playing zombies in one game, I remember, while who was played between Nrina and Zukuree were that of orcs and temporal space beings. Of course this was brought down, but if it actually lasted more than a month, I could see some success come out of it.

Lastly, a huge decider in these nine matches was O.K. Mukladrue (in second place, separated by goal difference) taking on O.K. Rod Guafre. This lived up to it's hype and even got the best out of an athlete whose lethal side we don't often see, that of Jakius Krutiqayir Tarun. One goal, one assist, three points clear at the top, and an international call-up coming soon for the youngster.
17th of September
Code: Select all
NOK Bandits Lito (NBL) 2–2 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 17' by #44 Albinca Eafari for NBL (assisted by #4 Rinnert), 42' by #5 Cameca Liqiţeurj for ENT (assisted by #8 Abdiwahid Zitku), 44' by #8 Abdiwahid Zitku for ENT (assisted by #6 Kemna), 50' by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa for NBL (assisted by #26 Sistek)
Notable Fouls: N/A
Subs: #28 Icaro Eanalshu and #32 Derossitte Tceno off at 11 minutes introducing #72 Donje 'iifkiniltigh and #5 Cameca Liqiţeurj for ENT, #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl off at 14 minutes introducing #10 Timote 'iillk Rsinjtaysirjiju for NBL
In an interesting clash between these two, it was reported that before this NOK Bandits were in eighth place, which isn't too bad of a placement at all. They could have gone and taken Offtsutare's sixth place spot away from them for the week had they won this, while for Engels, this was much more important, as any point mattered when it came to getting out of the relegation play-off spot, where bad things always happen if one given team is stuck in that spot for too long. And so they battled to a 2-2 draw, perhaps Campagna Tluhiksi had not stuck himself in the shoes of Lowella Kinibistira Eithi, whose initial thoughts after entering the bottom two were that a relegation would not look good being listed as a notable occurrence on his managerial record.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            24   15   3   6    27   18   +9    48
 2 OK Rod Guafre (FCRG)                          25   14   4   7    35   28   +7    46
 3 OK Alyatju (OKA)                              24   12   3   9    28   28    0    39
 4 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   24   10   7   7    28   20   +8    37
 5 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  24   10   7   7    28   22   +6    37
 6 OK Offtsutare (FCO)                           25   11   4  10    21   25   −4    37
 7 NOK Bandits Lito (NBL)                        25   10   5  10    27   29   −2    35
 8 OK Kummaboule (FCK)                           23   10   4   9    22   20   +2    34
 9 OK Corinthians Bashi (COB)                    24    8   9   7    25   21   +4    33
10 AFC Viridescent (AFV)                         23    9   4  10    19   23   −4    31
11 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   24    8   6  10    26   27   −1    30
12 MOTOR Mordecai (MOT)                          25    9   3  13    22   27   −5    30
13 OK Nrina (OKN)                                24    8   5  11    24   26   −2    29
14 NOK Rui Válgo (NRV)                           23    8   5  10    18   20   −2    29
15 BRAVO Mordecai (BRM)                          25    8   4  13    19   25   −6    28
16 Engels Truatsuina (ENT)                       24    7   5  12    21   24   −3    26
17 OK Zune (OKZ)                                 24    6   6  12    17   24   −7    24

Code: Select all
MD31 >> 16th of September
O.K. Hennessy Mukladrue 2–0 O.K. Baltic Toray
O.K. Olympiacos Dominio 0–0 Viridescent Boys
O.K. Chardonnay Buya 1–0 O.K. Intercosta Kummaboule
Corinthians Bashi B 0–1 O.K. Finibienu Letter
O.K. Kummaboule II 0–0 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–0 CHIKARA
O.K. Rubber Lare 0–0 Sports Club MOTOR Dubli
Perdura Kummaboule 1–1 O.K. Buborte Imps
O.K. Mordeitolo Mordecai 0–3 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. Flu-Robo 1–1 O.K. Athletic Moscaritolo

MD32 >> 17th of September
O.K. Baltic Toray 1–0 O.K. Flu-Robo
O.K. Athletic Moscaritolo 1–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Sanaţisu Zumamai 2–0 Perdura Kummaboule
O.K. Buborte Imps 1–0 O.K. Rubber Lare
Sports Club MOTOR Dubli 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
CHIKARA 1–1 O.K. Kummaboule II
O.K. Baseborn Tottoi 3–0 Corinthians Bashi B
O.K. Finibienu Letter 1–0 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Intercosta Kummaboule 0–0 O.K. Olympiacos Dominio
Viridescent Boys 1–2 O.K. Hennessy Mukladrue

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           32   19   4   9    48   26  +22    61
 2 O.K. Olympiacos Dominio         32   14  10   8    30   25   +5    52
 3 O.K. Flu-Robo                   32   15   6  11    32   33   −1    51
 4 O.K. S.oE.Y Pushakui            32   14   8  10    32   30   +2    50
 5 O.K. Finibienu Letter           32   13   9  10    25   20   +5    48
 6 Corinthians Bashi B             32   13   9  10    32   28   +4    48
 7 Perdura Kummaboule              32   13   8  11    43   39   +4    47
 8 O.K. Intercosta Kummaboule      32   13   7  12    39   33   +6    46
 9 Sports Club MOTOR Dubli         32   13   7  12    33   31   +2    46
10 O.K. Kummaboule II              32   12   9  11    36   31   +5    45
11 O.K. Chardonnay Buya            32   12   9  11    30   25   +5    45
12 O.K. Buborte Imps               32   11  10  11    34   33   +1    43
13 O.K. Athletic Moscaritolo       32   12   6  14    25   34   −9    42
14 O.K. Mordeitolo Mordecai        32    9  13  10    32   35   −3    40
15 CHIKARA                         32   10   8  14    31   34   −3    38
16 Viridescent Boys                32    8  13  11    27   31   −4    37
17 O.K. Hennessy Mukladrue         32   10   7  15    32   43  −11    37
18 O.K. Baltic Toray               32    9   8  15    20   33  −13    35
19 O.K. Baseborn Tottoi            32    7  11  14    25   31   −6    32
20 O.K. Rubber Lare                32    8   8  16    26   37  −11    32
Code: Select all
MD31 >> 16th of September
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 0–3 A.F.C. Tenterhooks
O.K. Jocks-Turinigre 1–0 N.O.K. Tottoi
O.K. Sanaţisu Zumamai II 3–2 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. CHIKARA Mordecai 1–0 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Railrhode Zune 3–1 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. Dynaminx Tale 0–1 O.K. Dubli
O.K. Desa Turista 1–1 Billonarios Tale
C.S. Greknig 1–1 O.K. PETRO Flu-Robo

MD32 >> 17th of September
O.K. PETRO Flu-Robo 1–1 O.K. Desa Turista
Billonarios Tale 1–3 O.K. Dynaminx Tale
O.K. Dubli 0–2 O.K. Railrhode Zune
O.K. Contingent Explosion Tale 2–1 O.K. CHIKARA Mordecai
N.O.K. Bandits Lito II 0–0 O.K. Sanaţisu Zumamai II
N.O.K. BRAVO Musek 0–0 O.K. Jocks-Turinigre
N.O.K. Tottoi 1–1 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
A.F.C. Tenterhooks 0–2 O.K. Nrina II

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      30   18   3   9    34   20  +14    57
 2 N.O.K. Tottoi                       30   15   7   8    33   23  +10    52
 3 N.O.K. BRAVO Musek                  30   15   5  10    37   30   +7    50
 4 O.K. Nrina II                       30   14   5  11    32   25   +7    47
 5 O.K. Railrhode Zune                 30   12   8  10    33   27   +6    44
 6 O.K. Desa Turista                   31   12   8  11    30   26   +4    44
 7 O.K. Sanaţisu Zumamai II            30   11  11   8    26   23   +3    44
 8 C.S. Greknig                        30   12   8  10    30   28   +2    44
 9 O.K. CHIKARA Mordecai               30   12   7  11    26   20   +6    43
10 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             30   11   7  12    22   28   −6    40
11 O.K. Dubli                          30   11   5  14    21   28   −7    38
12 O.K. Dynaminx Tale                  30    9  10  11    24   25   −1    37
13 A.F.C. Tenterhooks                  31   11   4  16    23   31   −8    37
14 Billonarios Tale                    30   10   7  13    29   38   −9    37
15 N.O.K. Bandits Lito II              30   10   4  16    16   32  −16    34
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 30    7  10  13    21   26   −5    31
17 O.K. Jocks-Turinigre                30    6  11  13    26   33   −7    29
Last edited by Geektopia on Sat Apr 09, 2022 12:31 am, edited 1 time in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Mon Apr 11, 2022 7:51 pm

Matchweek Seventeen: 9/23/7200 to 9/25/7200
23rd of September
Code: Select all
OK Corinthians Bashi (COB) 2–0 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 5' by #26 Arby Nabibhiksah for COB (assisted by #24 Tones), 44' by #6 Arquita Natatajadhuni for COB (assisted by #45 Esteven Ghafisdhinah)
Notable Fouls: N/A
Subs: #8 Hatchett Lkemwrlica off at 3 minutes introducing #64 Adegold for NRV, #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W off at 13 minutes introducing #3 Huve for COB, #10 Infante Ehtsreehnrtsis off at 26 minutes introducing #80 Heike Liqadtayih for NRV, #26 Arby Nabibhiksah off at 45 minutes introducing #81 Lisa-Ḻinnea Ţusilsinthiḻ for COB

OK Zune (OKZ) 2–2 OK Kummaboule (FCK)
G's: 25' by #58 Buy for OKZ (assisted by #26 Chaze 'abunifitaa), 43' by #31 Mastro Battista for OKZ (assisted by #88 Shaznay Pvvtvteehte), 45+4' by #28 Nastaho Zneoewip for FCK (assisted by #7 Aseel Nstarfiyu), 53' by #6 Shakiyla 'iithizlu for FCK (assisted by #28 Nastaho Zneoewip)
Notable Fouls: YC in the 1' via #5 Hanar Qarnldsayl (OKZ), YC in the 1' via #7 Aseel Nstarfiyu (FCK), YC in the 1' via #29 Shatira Lunaytbsif Riltmilar (FCK), YC in the 1' via #32 Witrago (FCK), YC in the 19' via #9 Tuesdae Hemp (FCK), YC in the 21' via #8 Hadees Satadhmihirati (OKZ)
Subs: #32 Witrago off at 11 minutes introducing #96 Dorceus Jiqneu for FCK, #44 Martenous Kaziltijin off at 18 minutes introducing #9 Tuesdae Hemp, #5 Hanar Qarnldsayl off at 20 minutes introducing #27 Ahmira Asil Rithw Yudi for OKZ

OK Nrina (OKN) 2–2 AFC Viridescent (AFV)
G's: 8' by #45 Ratter for OKN (assisted by #89 Schiele), 29' by #10 Danhires Fidijihuzni for OKN (assisted by #2 Upson), 40' by #21 Hjálmtýr Jamnus for AFV (assisted by #32 Delise Earaṟb), 45+5' by #4 Ibrahim R Alfusrsiu for AFV (assisted by #8 Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Paridhi Earisu (AFV), YC in the 1' via #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw (AFV), YC in the 28' via #48 Autianna 'ardiquswaa (OKN)
Subs: #28 Tsunade 'iirzi off at 7 minutes introducing #17 Pyne Runkuk Choi Ai for AFV, #20 Swenty off at 27 minutes introducing #21 Leibrock for OKN

AFC Viridescent (AFV) 2–1 OK Zune (OKZ)
G's: 26' by #6 Paridhi Earisu for AFV (assisted by #21 Hjálmtýr Jamnus), 45+3' by #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri for AFV (assisted by #28 Tsunade 'iirzi), 85' by #58 Buy for OKZ (assisted by #31 Mastro Battista)
Notable Fouls: RC in the 2' via #24 Vert (OKZ) [excluded two games + fine of 89 cryptos], YC in the 62' via #58 Buy (OKZ)
Subs: #51 Gehling off at 29 minutes introducing #64 Catherine Razanthib 'iyubit for OKZ

OK Kummaboule (FCK) 0–1 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 90+3' by #26 Arby Nabibhiksah for COB (assisted by #40 Jaleel Aylim Alraythinbtalitin 'iihb)
Notable Fouls: YC in the 1' via #44 Martenous Kaziltijin (FCK), YC in the 1' via #8 Jubei Jahsazani (COB), YC in the 1' via #5 Senem 'aytakarraf (COB), YC in the 28' via #26 Arby Nabibhiksah (COB)
Subs: #6 Arquita Natatajadhuni off at 19 minutes introducing #40 Jaleel Aylim Alraythinbtalitin 'iihb for COB, #56 Bosanski Bisear off at 27 minutes introducing #99 Ndeaye Radilihyumis for COB

NOK Rui Válgo (NRV) 2–0 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 4' by #8 Hatchett Lkemwrlica for NRV (assisted by #46 Higginbottom), 85' by #3 Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat for NRV (assisted by #16 Kangas Nahsamutuhu Qruru)
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Infante Ehtsreehnrtsis (NRV), YC in the 1' via #3 Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat (NRV)
Subs: #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl off at 29 minutes introducing #10 Timote 'iillk Rsinjtaysirjiju for NBL, #7 Genelda Rrsvieere off at 33 minutes introducing #16 Kangas Nahsamutuhu Qruru for NRV

Engels Truatsuina (ENT) 2–0 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 18' by #35 Mynar for ENT (assisted by #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag), 23' by #26 Reichel 'iibanghiku for ENT (assisted by #35 Mynar)
Notable Fouls: YC in the 1' via #42 Javanna 'iikzifkura (SHB)
Subs: #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi off at 53 minutes introducing #63 Kaneva for SHB

BRAVO Mordecai (BRM) 2–0 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 45+4' by #25 Emeram Latajiksif for BRM (assisted by #52 Huso Y 'iiabkunlwwm Dalkaz 'uwtus), 73' by #55 Manviraj 'iittij for BRM (assisted by #28 Vikţoras Libdighunah)
Notable Fouls: YC in the 1' via #24 Greenfelder (FCDM)
Subs: #9 Mithilesh Lighlirifilins off at 16 minutes introducing #94 Narimantas Fatawarn for FCDM, #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu off at 64 minutes introducing #94 Shiri Nubasiṟi for BRM
NOK Bandits Lito don't shape up their defense and get it wrong again, but there are more pressing matters near the bottom four, housing Dynaminx, MOTOR, Engels Truatsuina, and Zune. In one fixture, the two institutions situated in Mordecai didn't have to play each other, but rather Dynaminx against BRAVO, where the former didn't take long to concede and lose an important match that themselves, a vulnerable team, against another vulnerable team, where the three points would have been a given if Dynaminx Mordecai had taken that second step and gone outside of their box. of course, this is just what a supporter I talked to centimeters from the entrance of MinxLife Stadium told me, not highlighting player issues, but rather suggesting that the starting eleven was suffering because of their coach's actions, not upping up the tempo and similar tactical mistakes thereof.

For Zune, the problem area for them is finishing, but Dingledine Junior is trying to avoid confrontation off of the failures of an attacking system by implementing and prioritizing defensive excellence. His managerial exit may come sooner than most thought. MOTOR have yet to play their game tomorrow against Mukladrue, who lead the league, and a shock positive for affiliates of Engels Truatsuina as they picked up a win over Sheriff Bragremeightre, who have effectively given the reins of second place to Rod Guafre.

24th of September
Code: Select all
MOTOR Mordecai (MOT) 0–2 OK Mukladrue (OKM)
G's: 54' by #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids for OKM (assisted by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa), 90+1' by #27 Germaine Sophie for OKM (assisted by #64 Arroe Pscelelegnletae Ga)
Notable Fouls: YC in the 31' via #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa (OKM)
Subs: #5 Alicemarie Abwzkin off at 11 minutes introducing #96 Valdete Nilptobunllooheo for MOT, #85 Jakius Krutiqayir Tarun off at 17 minutes introducing #13 Demitri Basils Ramwyak for OKM, #42 Layton-Stewart 'abafita off at 30 minutes introducing #48 Derveld for OKM

OK Rod Guafre (FCRG) 1–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 77' by #10 Jayleanna Lnepzsloal for OKPP (assisted by #61 Zinautas Abibanah), 85' by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj for FCRG (assisted by #30 Mechtild Dundisityiys Ea Alratu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #31 Blask (OKPP), YC in the 31' via #8 Agripino Awwimar (OKPP)
Subs: #8 Agripino Awwimar off at 15 minutes introducing #20 Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa for OKPP, #93 Pasky off at 30 minutes introducing #20 Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa for OKPP
MOTOR Mordecai suffers a defeat, but I wouldn't say I'd blame the players if we got right down to it because quality-wise every position in a combined eleven between these two starts for Mukladrue, who seem like they're really bringing their A-game, while on the same day Rod Guafre and Phantom Phalanges stumble in their attacks and share the spoils. In the first attack which led to goal — despite looking quite tired — a good piece of play from Tanica Darr Qib 'iithli means that we saw him travel a lofty ball to the goalkeeper Zinautas Abibanah, where it was confirmed he then assisted Jayleanna Lnepzsloal off of a tight offsides call after Jayleanna nicked an eighth goal receiving from his own half. In most of the game they had kept possession well, and worked their way down the left and right hand sides, the Freakazoids, but it was such an unfortunate moment that nullified their efforts near eighty five minutes, where a poor pass on the off from Hoffstatter who wasn't looking and/or was pressured by the prowling Lierin gifted the following a goal. That withstanding, it's Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj's fifth of the season in a hotly contested race for the golden boot. Surely this problem area will have to ground out of Hoffstatter's system, else Phantom Phalanges cannot go on doing the same thing they've been doing for most of the season with the mistakes he's made these past three games, most of which I didn't cover.
25th of September
Code: Select all
OK Offtsutare (FCO) 0–2 OK Alyatju (OKA)
G's: 3' by #6 Shaleya Eabifiur for OKA (assisted by #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ), 39' by #26 Dudziak Nuzhizani for OKA (assisted by #41 Lutsko)
Notable Fouls: N/A
Subs: #20 Ringwald off at 9 minutes introducing #14 Veldia L Bib Ḻiealae 'iidsud for OKA, #81 Brunell Riqutuim off at 33 minutes introducing #27 Aryane Namikţiawaṟ for FCO, #5 Babb Ţajarlaysiḻ off at 45 minutes introducing #97 Leonord 'iiwr for FCO
After similar goals compared to yesterday's contest, Riqutuim had missed an open header by the right side of Lutsko's post, and through that score of 1-1, if I may speculate, a goal on either side would have come much later. Agonizing for Offtsutare again, because they're so inconsistent when it comes to finishing along with that of Zune.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue                                  25   16   3   6    29   18  +11    51
 2 OK Rod Guafre                                 26   14   5   7    36   29   +7    47
 3 OK Alyatju                                    25   13   3   9    30   28   +2    42
 4 OK Corinthians Bashi                          26   10   9   7    28   21   +7    39
 5 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue          25   10   8   7    29   21   +8    38
 6 Sheriff Bragremeightre                        25   10   7   8    28   24   +4    37
 7 OK Offtsutare                                 26   11   4  11    21   27   −6    37
 8 OK Kummaboule                                 25   10   5  10    24   23   +1    35
 9 AFC Viridescent                               25   10   5  10    23   26   −3    35
10 NOK Bandits Lito                              26   10   5  11    27   31   −4    35
11 NOK Rui Válgo                                 25    9   5  11    20   22   −2    32
12 BRAVO Mordecai                                26    9   4  13    21   25   −4    31
13 OK Nrina                                      25    8   6  11    26   28   −2    30
14 OK Dynaminx Mordecai                          25    8   6  11    26   29   −3    30
15 MOTOR Mordecai                                26    9   3  14    22   29   −7    30
16 Engels Truatsuina                             25    8   5  12    23   24   −1    29
17 OK Zune                                       26    6   7  13    20   28   −8    25

Code: Select all
MD33 >> 24th of September
Viridescent Boys 1–0 O.K. Baltic Toray
O.K. Hennessy Mukladrue 1–0 O.K. Intercosta Kummaboule
O.K. Olympiacos Dominio 2–1 O.K. Finibienu Letter
O.K. Chardonnay Buya 1–0 O.K. Baseborn Tottoi
Corinthians Bashi B 3–0 CHIKARA
O.K. Kummaboule II 1–3 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. S.oE.Y Pushakui 2–3 O.K. Buborte Imps
O.K. Rubber Lare 0–2 O.K. Sanaţisu Zumamai
Perdura Kummaboule 2–0 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Mordeitolo Mordecai 1–1 O.K. Flu-Robo

MD34 >> 25th of September
O.K. Baltic Toray 0–2 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Flu-Robo 0–0 Perdura Kummaboule
O.K. Athletic Moscaritolo 4–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Sanaţisu Zumamai 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Buborte Imps 1–0 O.K. Kummaboule II
Sports Club MOTOR Dubli 1–1 Corinthians Bashi B
CHIKARA 0–2 O.K. Chardonnay Buya
O.K. Baseborn Tottoi 2–2 O.K. Olympiacos Dominio
O.K. Finibienu Letter 1–2 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Intercosta Kummaboule 0–3 Viridescent Boys

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           34   20   4  10    50   27  +23    64
 2 O.K. Olympiacos Dominio         34   15  11   8    34   28   +6    56
 3 O.K. S.oE.Y Pushakui            34   15   8  11    35   33   +2    53
 4 O.K. Flu-Robo                   34   15   8  11    33   34   −1    53
 5 Corinthians Bashi B             34   14  10  10    36   29   +7    52
 6 O.K. Chardonnay Buya            34   14   9  11    33   25   +8    51
 7 Perdura Kummaboule              34   14   9  11    45   39   +6    51
 8 Sports Club MOTOR Dubli         34   14   8  12    37   33   +4    50
 9 O.K. Buborte Imps               34   13  10  11    38   35   +3    49
10 O.K. Finibienu Letter           34   13   9  12    27   24   +3    48
11 O.K. Intercosta Kummaboule      34   13   7  14    39   37   +2    46
12 O.K. Kummaboule II              34   12   9  13    37   35   +2    45
13 O.K. Athletic Moscaritolo       34   13   6  15    29   36   −7    45
14 O.K. Mordeitolo Mordecai        34   10  14  10    35   36   −1    44
15 Viridescent Boys                34   10  13  11    31   31    0    43
16 O.K. Hennessy Mukladrue         34   12   7  15    35   44   −9    43
17 CHIKARA                         34   10   8  16    31   39   −8    38
18 O.K. Baltic Toray               34    9   8  17    20   36  −16    35
19 O.K. Baseborn Tottoi            34    7  12  15    27   34   −7    33
20 O.K. Rubber Lare                34    8   8  18    26   43  −17    32
Code: Select all
MD33 >> 24th of September
O.K. Nrina II 3–1 N.O.K. Tottoi
O.K. Fuzzy Wuzzy Forest 1–1 N.O.K. BRAVO Musek
O.K. Jocks-Turinigre 1–1 N.O.K. Bandits Lito II
O.K. Sanaţisu Zumamai II 0–1 O.K. Contingent Explosion Tale
O.K. CHIKARA Mordecai 0–1 O.K. Dubli
O.K. Railrhode Zune 0–0 Billonarios Tale
O.K. Dynaminx Tale 1–0 O.K. PETRO Flu-Robo
O.K. Desa Turista 1–1 C.S. Greknig

MD34 >> 25th of September
C.S. Greknig 0–1 O.K. Dynaminx Tale
O.K. PETRO Flu-Robo 0–0 O.K. Railrhode Zune
Billonarios Tale 0–1 O.K. CHIKARA Mordecai
O.K. Dubli 0–0 O.K. Sanaţisu Zumamai II
O.K. Contingent Explosion Tale 2–2 O.K. Jocks-Turinigre
N.O.K. Bandits Lito II 1–2 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest
N.O.K. BRAVO Musek 0–1 O.K. Nrina II
N.O.K. Tottoi 1–0 A.F.C. Tenterhooks

                                      Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Tale      32   19   4   9    37   22  +15    61     C, Pl
 2 N.O.K. Tottoi                       32   16   7   9    35   26   +9    55
 3 O.K. Nrina II                       32   16   5  11    36   26  +10    53
 4 N.O.K. BRAVO Musek                  32   15   6  11    38   32   +6    51
 5 O.K. Railrhode Zune                 32   12  10  10    33   27   +6    46
 6 O.K. CHIKARA Mordecai               32   13   7  12    27   21   +6    46
 7 O.K. Desa Turista                   32   12   9  11    31   27   +4    45
 8 O.K. Sanaţisu Zumamai II            32   11  12   9    26   24   +2    45
 9 C.S. Greknig                        32   12   9  11    31   30   +1    45
10 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             32   12   8  12    25   30   −5    44
11 O.K. Dynaminx Tale                  32   11  10  11    26   25   +1    43
12 O.K. Dubli                          32   12   6  14    22   28   −6    42
13 Billonarios Tale                    32   10   8  14    29   39  −10    38
14 A.F.C. Tenterhooks                  32   11   4  17    23   32   −9    37
15 N.O.K. Bandits Lito II              32   10   5  17    18   35  −17    35
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 32    7  11  14    21   27   −6    32
17 O.K. Jocks-Turinigre                32    6  13  13    29   36   −7    31     R
Last edited by Geektopia on Mon Apr 11, 2022 7:51 pm, edited 1 time in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Mon Apr 18, 2022 12:10 pm

Matchweek Eighteen: 9/30/7200
30th of September
Code: Select all
OK Alyatju (OKA) 2–2 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 12' by #38 Trezure Bitijubunu for OKA (assisted by #6 Shaleya Eabifiur), 25' by #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial for FCRG (assisted by #8 Perman Fasalbu), 45+2' by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj for FCRG (assisted by #8 Perman Fasalbu), 83' by #38 Trezure Bitijubunu for OKA (assisted by #68 Wilbertson Yuslrikzayu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Dudziak Nuzhizani (OKA)
Subs: #87 Jobyna Nfepmfiheaf and #8 Jerykah Dhubthaeiruh off at 14 minutes introducing #35 Ranarda Zaytis and #68 Wilbertson Yuslrikzayu for OKA, #35 Hudelson off at 30 minutes introducing #11 Demetrey Jawarkis for FCRG, #10 Krow off at 35 minutes introducing #3 Graţia Sil Rafajsaa for FCRG

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 1' by #36 Hoffstatter for OKPP (assisted by #8 Agripino Awwimar), 88' by #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl for MOT via a free-kick
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Amisa Fatabbujbi (MOT), YC in the 1' via #34 Derek-Lewis Jiearal (MOT)
Subs: #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah off at 11 minutes introducing #26 Razaii for OKPP, #8 Agripino Awwimar off at 17 minutes introducing #89 Saracen Tabwasruq for OKPP, #9 Shammami off at 45 minutes introducing #52 Remedi Itro Inded for MOT

OK Mukladrue (OKM) 2–1 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 62' by #8 Ace Lee Awnws for BRM (assisted by #26 Wila Libatalaeul Ah), 77' by #13 Demitri Basils Ramwyak for OKM (assisted by #3 Amolika Stllea Aot Entbemv), 85' by #9 Jemine Eabunad L for OKM (assisted by #83 Baylian Dawiḻ Lidabqiḻidhayb)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Jemine Eabunad L (OKM), YC in the 1' via #9 Makaiden Daqarţlikistu Ţhiṟ Binaeu (BRM), YC in the 2' via #64 Arroe Pscelelegnletae Ga (OKM)
Subs: #85 Jakius Krutiqayir Tarun off at 1 minute introducing #83 Baylian Dawiḻ Lidabqiḻidhayb for OKM, #38 Joesph Yslamskoe Snihura off at 7 minutes introducing #30 Džanko Ktunar for BRM, #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa off at 8 minutes introducing #13 Demitri Basils Ramwyak for OKM, #33 Dailynn Diḻţilikḻi Ew Libasr off at 17 minutes introducing #73 Marthel Ah Kistilkfayfilimitha for BRM

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 1–0 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 12' by #26 Abbygayl Fawj for FCDM (assisted by #9 Mithilesh Lighlirifilins)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Abdiwahid Zitku (ENT), YC in the 1' via #4 Seibel (ENT), RC in the 26' via #32 Derossitte Tceno (ENT) [excluded two games + fine of 89 cryptos]
Subs: #24 Greenfelder off at 4 minutes introducing #30 Ljubomira Niutamdizak for FCDM, #4 Seibel off at 23 minutes introducing #23 Prayag Makaghafzia for ENT, #35 Mynar off at 37 minutes introducing #30 Aelisa Salbuanar for ENT

Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–2 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 20' by #10 Infante Ehtsreehnrtsis for NRV (assisted by #53 Aasiya Yirlbaa), 45+3' by #6 Jesiah Eafth for SHB (assisted by #9 Xaia Bitijubunu), 65' by #7 Genelda Rrsvieere for NRV (assisted by #89 Qualee 'abthiza)
Notable Fouls: YC in the 1' via #42 Javanna 'iikzifkura (SHB), YC in the 1' via #2 Marts Yislp Gea Nroar (NRV), YC in the 1' via #3 Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat (NRV)
Subs: #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q off at 17 minutes introducing #63 Kaneva for SHB, #99 Ellesia Tajuthibu off at 23 minutes introducing #80 Heike Liqadtayih for NRV

NOK Bandits Lito (NBL) 0–3 OK Kummaboule (FCK)
G's: 8' by #44 Martenous Kaziltijin for FCK (assisted by #6 Shakiyla 'iithizlu), 23' by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu for FCK (assisted by #44 Martenous Kaziltijin), 29' by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu for FCK (assisted by #32 Witrago)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Shakiyla 'iithizlu (FCK)
Subs: #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl off at 7 minutes introducing #75 Raquelḻ Ṟasalawd for NBL, #29 Shatira Lunaytbsif Riltmilar off at 19 minutes introducing #74 Ţaaha Ziqantuli for FCK

OK Corinthians Bashi (COB) 2–3 AFC Viridescent (AFV)
G's: 23' by #32 Delise Earaṟb for AFV (assisted by #4 Ibrahim R Alfusrsiu), 36' by #5 Senem 'aytakarraf for COB (assisted by #98 Rolke), 38' by #32 Delise Earaṟb for AFV (assisted by #4 Ibrahim R Alfusrsiu), 51' by #8 Jubei Jahsazani for COB (assisted by #27 Balka), 90+3' by #89 Loralai Libz for AFV (assisted by #6 Paridhi Earisu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #24 Tones (COB), YC in the 17' via #89 Loralai Libz (AFV)
Subs: #45 Esteven Ghafisdhinah off at 5 minutes introducing #85 Christanna Aunzatayn for COB, #28 Tsunade 'iirzi off at 16 minutes introducing #89 Loralai Libz for AFV, #26 Arby Nabibhiksah off at 29 minutes introducing #85 Christanna Aunzatayn for COB

OK Zune (OKZ) 1–0 OK Nrina (OKN)
G's: 64' by #58 Buy for OKZ (assisted by #6 Gundolf Natiksajisa)
Notable Fouls: YC in the 1' via #2 Upson (OKN), YC in the 1' via #89 Schiele (OKN)
Subs: #20 Swenty off at 13 minutes introducing #28 Nertey for OKN, #10 Danhires Fidijihuzni off at 27 minutes introducing #81 Matamoros Segura for OKN

OK Nrina (OKN) 1–2 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 26' by #98 Rolke for COB (assisted by #27 Balka), 35' by #33 Rinus Yubitjilu for OKN (assisted by #35 Xaveon Eaghkasili), 82' by #98 Rolke for COB (assisted by #26 Arby Nabibhiksah)
Notable Fouls: YC in the 1' via #29 Hugee Adsginsier (COB), YC in the 1' via #5 Senem 'aytakarraf (COB)
Subs: #45 Esteven Ghafisdhinah off at 7 minutes introducing #88 Cacija for COB
This week's entertainment sees OK Nrina, the Ecofreaks, and mind you, I'm terribly frayed by that name and will not be using it so often in these next few weeks towards end of season, make all the adjustments at end of week and still lose to Zune, who were needing those three points to get closer to sixteenth. Mind you, they are still a point behind the aforementioned place, while having played one game more than that football institution whose café communist philosophers frequently go to, that of Engels Truatsuina (or is it Truatsina? The site's having issues with spelling the name of a city which harbors one and a half million Geektopians.). Focusing on Nrina, their next fixture was played against that of Corinthians, who were fine with a draw against Viridescent, and to their folly they conceded in the last minute of stoppage time at the feet of a midfielder taking up the position of a wide midfielder. Nrina did the same thing as the victors Zune in the morning, being barely involved with substitutions and yellow cards while still losing after their equalizer.

And so Nrina drags itself down to sixteenth place if Engels Truatsuina draw or win their home fixture against hopeful champions O.K. Mukladrue in this upcoming matchweek.

Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            26   17   3   6    31   19  +12    54
 2 OK Rod Guafre (FCRG)                          27   14   6   7    38   31   +7    48
 3 OK Alyatju (OKA)                              26   13   4   9    32   30   +2    43
 4 OK Corinthians Bashi (COB)                    28   11   9   8    32   25   +7    42
 5 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   26   10   9   7    30   22   +8    39
 6 OK Kummaboule (FCK)                           26   11   5  10    27   23   +4    38
 7 AFC Viridescent (AFV)                         26   11   5  10    26   28   −2    38
 8 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  26   10   7   9    29   26   +3    37
 9 OK Offtsutare (FCO)                           26   11   4  11    21   27   −6    37
10 NOK Rui Válgo (NRV)                           26   10   5  11    22   23   −1    35
11 NOK Bandits Lito (NBL)                        27   10   5  12    27   34   −7    35
12 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   26    9   6  11    27   29   −2    33
13 BRAVO Mordecai (BRM)                          27    9   4  14    22   27   −5    31
14 MOTOR Mordecai (MOT)                          27    9   4  14    23   30   −7    31
15 OK Nrina (OKN)                                27    8   6  13    27   31   −4    30
16 Engels Truatsuina (ENT)                       26    8   5  13    23   25   −2    29
17 OK Zune (OKZ)                                 27    7   7  13    21   28   −7    28

Code: Select all
MD35 >> 29th of September
O.K. Intercosta Kummaboule 0–1 O.K. Baltic Toray
Viridescent Boys 1–0 O.K. Finibienu Letter
O.K. Hennessy Mukladrue 1–1 O.K. Baseborn Tottoi
O.K. Olympiacos Dominio 1–1 CHIKARA
O.K. Chardonnay Buya 2–3 Sports Club MOTOR Dubli
Corinthians Bashi B 6–2 O.K. Buborte Imps
O.K. Kummaboule II 1–1 O.K. Sanaţisu Zumamai
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–1 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Rubber Lare 3–1 O.K. Flu-Robo
Perdura Kummaboule 1–0 O.K. Mordeitolo Mordecai

MD36 >> 30th of September
O.K. Baltic Toray 2–1 Perdura Kummaboule
O.K. Mordeitolo Mordecai 2–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Flu-Robo 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Athletic Moscaritolo 0–2 O.K. Kummaboule II
O.K. Sanaţisu Zumamai 2–1 Corinthians Bashi B
O.K. Buborte Imps 4–2 O.K. Chardonnay Buya
Sports Club MOTOR Dubli 1–0 O.K. Olympiacos Dominio
CHIKARA 0–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Baseborn Tottoi 0–1 Viridescent Boys
O.K. Finibienu Letter 0–0 O.K. Intercosta Kummaboule

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           36   21   5  10    53   29  +24    68     C, P
 2 O.K. Olympiacos Dominio         36   15  12   9    35   30   +5    57
 3 Sports Club MOTOR Dubli         36   16   8  12    41   35   +6    56
 4 O.K. S.oE.Y Pushakui            36   16   8  12    36   34   +2    56
 5 Corinthians Bashi B             36   15  10  11    43   33  +10    55
 6 Perdura Kummaboule              36   15   9  12    47   41   +6    54
 7 O.K. Flu-Robo                   36   15   8  13    34   38   −4    53
 8 O.K. Buborte Imps               36   14  10  12    44   43   +1    52
 9 O.K. Chardonnay Buya            36   14   9  13    37   32   +5    51
10 O.K. Kummaboule II              36   13  10  13    40   36   +4    49
11 Viridescent Boys                36   12  13  11    33   31   +2    49
12 O.K. Finibienu Letter           36   13  10  13    27   25   +2    49
13 O.K. Athletic Moscaritolo       36   14   6  16    30   38   −8    48
14 O.K. Intercosta Kummaboule      36   13   8  15    39   38   +1    47
15 O.K. Mordeitolo Mordecai        36   11  14  11    37   37    0    47
16 O.K. Hennessy Mukladrue         36   13   8  15    37   45   −8    47
17 O.K. Baltic Toray               36   11   8  17    23   37  −14    41
18 CHIKARA                         36   10   9  17    32   41   −9    39
19 O.K. Rubber Lare                36    9   8  19    29   46  −17    35
20 O.K. Baseborn Tottoi            36    7  13  16    28   36   −8    34
Last edited by Geektopia on Tue Jun 07, 2022 1:46 am, edited 1 time in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Fri May 06, 2022 10:31 pm

Matchweek Nineteen: 10/02/7200
2nd of October
Code: Select all
AFC Viridescent (AFV) 1–2 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 5' by #26 Sistek for NBL (assisted by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah), 17' by #32 Delise Earaṟb for AFV via a header, 55' by #4 Rinnert for NBL (assisted by #75 Raquelḻ Ṟasalawd)
Notable Fouls: N/A
Subs: #55 Anessah Bitijubunu off at 1 minute introducing #7 Demoral for NBL, #21 Hjálmtýr Jamnus off at 23 minutes introducing #73 Ali Muhd for AFV, #9 Maylea 'unhiafib off at 25 minutes introducing #75 Raquelḻ Ṟasalawd for NBL

OK Kummaboule (FCK) 2–0 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 6' by #7 Aseel Nstarfiyu for FCK (assisted by #32 Witrago), 55' by #44 Martenous Kaziltijin for FCK (assisted by #6 Shakiyla 'iithizlu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #7 Yurany Ruqinimnasihuh (SHB)
Subs: #7 Yurany Ruqinimnasihuh off at 5 minutes introducing #15 Al-Crazy for SHB, #10 Zalie 'amquk off at 10 minutes introducing #53 Decima Kabaqawir for SHB

NOK Rui Válgo (NRV) 0–2 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 61' by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu for FCDM (assisted by #1 Aadish Lieesslolg), 64' by #63 Ayneka Qarnkilyasdihf for FCDM (assisted by #39 Marzella Fwdjbunu)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Hatchett Lkemwrlica (NRV), YC in the 1' via #99 Ellesia Tajuthibu (NRV)
Subs: #3 Jarien B Nilnilthitanluat Si Rat off at 10 minutes introducing #15 Estrela Eu Mafnaaydi for NRV, #35 Kyryn Uaboeybszen off at 22 minutes introducing #63 Ayneka Qarnkilyasdihf for FCDM

Engels Truatsuina (ENT) 0–0 OK Mukladrue (OKM)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali (OKM)
Subs: #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa off at 31 minutes introducing #13 Demitri Basils Ramwyak for OKM

BRAVO Mordecai (BRM) 0–1 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 88' by #31 Blask for OKPP (assisted by #89 Saracen Tabwasruq)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Gundolf Natiksajisa (OKPP)
Subs: #38 Joesph Yslamskoe Snihura off at 11 minutes introducing #34 O.J. Eafniqara for BRM, #4 Distel off at 31 minutes introducing #94 Shiri Nubasiṟi for BRM, #33 Tanica Darr Qib 'iithli off at 45 minutes introducing #89 Saracen Tabwasruq for OKPP

MOTOR Mordecai (MOT) 0–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 27' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA via a header
Notable Fouls: YC in the 1' via #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ (OKA)
Subs: #6 Mynor Tgzuo off at 16 minutes introducing #96 Valdete Nilptobunllooheo for MOT, #39 Egbert off at 26 minutes introducing #52 Remedi Itro Inded for MOT, #6 Shaleya Eabifiur off at 35 minutes introducing #16 Sariha Alţaah for OKA

OK Rod Guafre (FCRG) 3–0 OK Offtsutare (FCO)
G's: 12' by #10 Krow for FCRG (assisted by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa), 45+3' by #8 Perman Fasalbu for FCRG (assisted by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi), 68' by #7 Justien Lcusia for FCRG (assisted by #35 Hudelson)
Notable Fouls: RC in the 46' via #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid (FCO) [excluded two games + fine of 89 cryptos], RC in the 69' via #29 Ruter (FCO) [excluded two games + fine of 89 cryptos]
Subs: #9 Tawfik 'iithmulwaa off at 42 minutes introducing #40 Virlinda Bus Silyurmam for FCO, #58 Firuza Eayundaf Alkah Ḻialyaq off at 68 minutes introducing #27 Aryane Namikţiawaṟ for FCO

OK Offtsutare (FCO) 2–1 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 10' by #39 Egbert for MOT (assisted by #33 Hynick), 27' by #5 Babb Ţajarlaysiḻ via a corner kick that went in from the take, 78' by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa via a penalty
Notable Fouls: YC in the 1' via #39 Egbert (MOT)
Subs: #31 Jennnifer Eabrww off at 32 minutes introducing #8 Amarpreet Alb 'iisamarhirat T for FCO

OK Alyatju (OKA) 0–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: N/A
Notable Fouls: YCs in the 1' via #6 Shaleya Eabifiur (OKA) and #20 Ringwald (OKA)
Subs: #8 Jerykah Dhubthaeiruh and #20 Ringwald off at 23 minutes introducing #98 Zavious Yirliatfinsirua and #19 Alaattin Eiri Katuhibsisan for OKA

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–0 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 45' by #33 Tanica Darr Qib 'iithli for OKPP via a penalty
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Icaro Eanalshu (ENT), YC in the 43' via #21 Elissia Jarḻus (ENT)
Subs: #93 Pasky off at 16 minutes introducing #20 Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa for OKPP, #32 Derossitte Tceno off at 24 minutes introducing #5 Cameca Liqiţeurj for ENT, #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag off at 45 minutes introducing #11 Ruairi Wanuruttinsa'i Sin for ENT
In a review of the football matches we have here, I have got to thank Krow's mother (if he is that old) or father who may have asexually reproduced the opener for a huge fixture that lifted the city of Rod Guafre's spirits regarding the title race in which they participate, and for the fact that I have to thank him, there are reasons for my doing so. For one, we had great drama after his and Perman Fasalbu's efforts, but naturally Krow (should be playing World Cup football with the national team) was the chain for his teams getting motivated and scoring another goal and such. And so in the second half kick-off, we see another explosive move in favor of FCRG, so Maryada, playing as a winger, is everywhere on this. It's really the first time he's looked up to being everywhere on the pitch in this particular fixture, so for Maryada's challenge which denied a goal scoring opportunity near the D while having been a tackle that could have endangered Mechtild Dundisityiys Ea Alratu's early career, he had an early shower. Then, more drama. Ruter defended horribly for the second time in sixty eight minutes, the first of the referee having seen him defend horribly since forty minutes ago. In that first occurence, Ruter went uncarded as he thought he was playing basketball and stopped a neat run by Justien Lcusia with his back. Anyways, the defender did the same thing for his second time, and so this tested the referee's patience and warranted a straight red card, but why wasn't he booked for doing it the first time? by nest season, I'd hope this gets sorted out. Anyways, one thing to do as a neutral fan is to watch a game where Koyasha Widnmyar officiates with assistant referee Armiah Aanamie as far as the Geektopian league is concerned.

Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            27   17   4   6    31   19  +12    55
 2 OK Rod Guafre (FCRG)                          28   15   6   7    41   31  +10    51
 3 OK Alyatju (OKA)                              28   14   5   9    33   30   +3    47
 4 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   28   12   9   7    32   22  +10    45
 5 OK Corinthians Bashi (COB)                    28   11   9   8    32   25   +7    42
 6 OK Kummaboule (FCK)                           27   12   5  10    29   23   +6    41
 7 OK Offtsutare (FCO)                           28   12   4  12    23   31   −8    40
 8 AFC Viridescent (AFV)                         27   11   5  11    27   30   −3    38
 9 NOK Bandits Lito (NBL)                        28   11   5  12    29   35   −6    38
10 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  27   10   7  10    29   28   +1    37
11 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   27   10   6  11    29   29    0    36
12 NOK Rui Válgo (NRV)                           27   10   5  12    22   25   −3    35
13 BRAVO Mordecai (BRM)                          29    9   5  15    22   28   −6    32
14 MOTOR Mordecai (MOT)                          29    9   4  16    24   33   −9    31
15 Engels Truatsuina (ENT)                       28    8   6  14    23   26   −3    30
16 OK Nrina (OKN)                                27    8   6  13    27   31   −4    30
17 OK Zune (OKZ)                                 27    7   7  13    21   28   −7    28

Code: Select all
MD37 >> 1st of October
O.K. Finibienu Letter 0–1 O.K. Baltic Toray
O.K. Intercosta Kummaboule 0–0 O.K. Baseborn Tottoi
Viridescent Boys 0–1 CHIKARA
O.K. Hennessy Mukladrue 2–4 Sports Club MOTOR Dubli
O.K. Olympiacos Dominio 1–0 O.K. Buborte Imps
O.K. Chardonnay Buya 1–0 O.K. Sanaţisu Zumamai
Corinthians Bashi B 1–5 O.K. Athletic Moscaritolo
O.K. Kummaboule II 1–0 O.K. Flu-Robo
O.K. S.oE.Y Pushakui 0–0 O.K. Mordeitolo Mordecai
O.K. Rubber Lare 0–2 Perdura Kummaboule

MD38 >> 2nd of October
O.K. Baltic Toray 2–1 Perdura Kummaboule
O.K. Mordeitolo Mordecai 2–0 O.K. Rubber Lare
O.K. Flu-Robo 0–1 O.K. S.oE.Y Pushakui
O.K. Athletic Moscaritolo 0–2 O.K. Kummaboule II
O.K. Sanaţisu Zumamai 2–1 Corinthians Bashi B
O.K. Buborte Imps 4–2 O.K. Chardonnay Buya
Sports Club MOTOR Dubli 1–0 O.K. Olympiacos Dominio
CHIKARA 0–1 O.K. Hennessy Mukladrue
O.K. Baseborn Tottoi 0–1 Viridescent Boys
O.K. Finibienu Letter 0–0 O.K. Intercosta Kummaboule

                                  Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           38   22   5  11    56   31  +25    71
 2 O.K. Olympiacos Dominio         38   16  12  10    37   33   +4    60
 3 Sports Club MOTOR Dubli         38   17   8  13    46   39   +7    59
 4 Perdura Kummaboule              38   16  10  12    49   41   +8    58
 5 O.K. S.oE.Y Pushakui            38   16  10  12    36   34   +2    58
 6 Corinthians Bashi B             38   15  11  12    44   38   +6    56
 7 O.K. Chardonnay Buya            38   15  10  13    39   33   +6    55
 8 O.K. Buborte Imps               38   15  10  13    45   44   +1    55
 9 O.K. Flu-Robo                   38   15   9  14    34   39   −5    54
10 O.K. Kummaboule II              38   14  10  14    41   37   +4    52
11 Viridescent Boys                38   13  13  12    35   33   +2    52
12 O.K. Athletic Moscaritolo       38   15   7  16    36   40   −4    52
13 O.K. Mordeitolo Mordecai        38   12  15  11    38   37   +1    51
14 O.K. Finibienu Letter           38   13  11  14    28   27   +1    50
15 O.K. Intercosta Kummaboule      38   13  10  15    39   38   +1    49
16 O.K. Hennessy Mukladrue         38   13   8  17    39   50  −11    47
17 O.K. Baltic Toray               38   12   8  18    25   39  −14    44
18 CHIKARA                         38   11  10  17    33   41   −8    43     Rpl
19 O.K. Rubber Lare                38   10   8  20    31   49  −18    38     R
20 O.K. Baseborn Tottoi            38    7  15  16    29   37   −8    36     R
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Tue Jun 07, 2022 3:48 am

Matchweek Twenty: 10/14/7200 to 10/15/7200
14th of October
Code: Select all
OK Mukladrue (OKM) 2–2 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 2' by #10 Infante Ehtsreehnrtsis for NRV (assisted by #2 Marts Yislp Gea Nroar),  21' by #85 Jakius Krutiqayir Tarun for OKM (assisted by #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids), 48' by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa for OKM (assisted by #27 Germaine Sophie), 57' by #89 Qualee 'abthiza for NRV (assisted by #2 Marts Yislp Gea Nroar)
Notable Fouls: YC in the 1' via #7 Genelda Rrsvieere (NRV)
Subs: #64 Arroe Pscelelegnletae Ga (OKM) and #9 Mikasė 'arţiumilṟu (NRV) off at 9 minutes introducing #37 Salch A W 'iindijunḻalayik (OKM) and #71 Ulviyya Iitifuhkananil (NRV), #99 Ellesia Tajuthibu (NRV) off at 29 minutes introducing #80 Heike Liqadtayih for NRV

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–0 OK Kummaboule (FCK)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Madelina Ariga (FCK), YC in the 1' via #44 Martenous Kaziltijin (FCK), YC in the 1' via #29 Shatira Lunaytbsif Riltmilar (FCK)
Subs: #9 Mithilesh Lighlirifilins off at 60 minutes introducing #94 Narimantas Fatawarn for FCDM

Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–3 AFC Viridescent (AFV)
G's: 1' by #21 Hjálmtýr Jamnus for AFV (assisted by #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw), 49' by #8 Capehart Brindisristieirnigh Ea Naeu for AFV (assisted by #1 Ansony Kazilibjabi), 69' by #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri for AFV (assisted by #31 Rathell Fanasthisatinir Eayaw), 82' by #7 Yurany Ruqinimnasihuh for SHB (assisted by #70 Genesse Firtuulinbi T Kazilidighdar Q)
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi (SHB), YC in the 1' via #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri (AFV)
Subs: #6 Jesiah Eafth off at 25 minutes introducing #61 Guynelḻe Jawner for SHB

NOK Bandits Lito (NBL) 0–1 OK Nrina (OKN)
G's: 45+3' by #2 Upson for OKN (assisted by #35 Xaveon Eaghkasili)
Notable Fouls: YC in the 1' via #22 Ruey Igllaylts A (NBL)
Subs: #44 Albinca Eafari off at 10 minutes introducing #60 Shyama Nimlikinsinsijtu Si 'uwyb for NBL

OK Corinthians Bashi (COB) 1–1 OK Zune (OKZ)
G's: 45+3' by #24 Tones for COB (assisted by #29 Hugee Adsginsier), 79' by #26 Chaze 'abunifitaa for OKZ (assisted by #5 Hanar Qarnldsayl)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Arby Nabibhiksah (COB), YC in the 1' via #8 Hadees Satadhmihirati (OKZ)
Subs: #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W off at 22 minutes introducing #3 Huve for COB, #28 Ragena Rnmsitao Ian off at 33 minutes introducing #29 Carion Rughraeirib for OKZ, #6 Arquita Natatajadhuni off at 45 minutes introducing #49 Celada Esnoil Purbalteke for COB

OK Zune (OKZ) 2–4 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 24' by #22 Ruey Igllaylts A for NBL (assisted by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa), 34' by #22 Ruey Igllaylts A for NBL (assisted by #33 Lertora), 53' by #51 Gehling for OKZ (assisted by #64 Catherine Razanthib 'iyubit), 59' by #9 Maylea 'unhiafib for NBL (assisted by #26 Sistek), 69' by #44 Albinca Eafari for NBL (assisted by #26 Sistek), 72' by #6 Gundolf Natiksajisa for OKZ (assisted by #28 Ragena Rnmsitao Ian)
Notable Fouls: YC in the 1' via #22 Ruey Igllaylts A (NBL) [excluded one game], YC in the 1' via #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa (NBL)
Subs: #26 Chaze 'abunifitaa off at 19 minutes introducing #64 Catherine Razanthib 'iyubit for OKZ, #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah and #55 Anessah Bitijubunu off at 27 minutes introducing #67 Abidemi Ruath Nifilyayarfil and #7 Demoral for NBL

OK Nrina (OKN) 1–1 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 10' by #5 Julio for SHB (assisted by #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi),  67' by #2 Upson for OKN (assisted by #10 Danhires Fidijihuzni)
Notable Fouls: YC in the 1' via #29 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer (SHB), YC in the 1' via #1 Franceschi Euluf (SHB)
Subs: #33 Rinus Yubitjilu off at 7 minutes introducing #58 Dejesus Diaz Yeniha Diatipuru Darsun for OKN, #6 Jesiah Eafth off at 10 minutes introducing #61 Guynelḻe Jawner for SHB, #48 Autianna 'ardiquswaa off at 45 minutes introducing #75 Lannetta Yubieitlanthirrit for OKN

AFC Viridescent (AFV) 1–0 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: 58' by #6 Paridhi Earisu for AFV (assisted by #90 Evanna Ton Hair En)
Notable Fouls: YC in the 1' via #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu (FCDM)
Subs: #41 Carmena Eilifbikzww off at 3 minutes introducing #8 van Barel for FCDM, #7 Nesselroad off at 12 minutes introducing #90 Evanna Ton Hair En for AFV, #21 Hjálmtýr Jamnus off at 29 minutes introducing #73 Ali Muhd for AFV, #8 van Barel off at 45 minutes introducing #76 Immaculaţe D Daḻisamd 'iiyi Dafqilt Kḻaeyuafjlirn Eaaṟḻ for FCDM

OK Kummaboule (FCK) 1–0 OK Mukladrue (OKM)
G's: 73' by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu for FCK (assisted by #29 Shatira Lunaytbsif Riltmilar)
Notable Fouls: N/A
Subs: #1 Arevik Saybţaṟisn off at 9 minutes introducing #21 Vargas Fernandez for OKM, #7 Aseel Nstarfiyu off at 16 minutes introducing #73 Kalayah Ḻ Eak Alsufya Midbaḻ for FCK, #9 Jemine Eabunad L off at 20 minutes introducing #41 Oballa Th Eusqab Rakmuthru for OKM, #23 Witrago off at 23 minutes introducing #97 Ţernisha Nalqatibiawsim for FCK

NOK Rui Válgo (NRV) 0–2 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 27' by #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah for OKPP (assisted by #33 Tanica Darr Qib 'iithli), 45+4' by #31 Blask for OKPP (assisted by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #36 Hoffstatter (OKPP), YC in the 1' via #53 Aasiya Yirlbaa (NRV), YC in the 1' via #2 Marts Yislp Gea Nroar (NRV), YC in the 1' via #61 Zinautas Abibanah (OKPP)
Subs: #10 Infante Ehtsreehnrtsis off at 25 minutes introducing #80 Heike Liqadtayih for NRV, #93 Pasky off at 45 minutes introducing #20 Katriina Disfi Ţil Simiiusḻar Qa for OKPP, #8 Agripino Awwimar off at 61 minutes introducing #89 Saracen Tabwasruq for OKPP
Off of a disappointing campaign, some surprising things are revealed where time only having advanced twelve days since the qualifying matches on Geektopia's side in Group 13 started and two days since it ended may look surprising, but is folly in the list of these things people saw over the late week. This title race is nearly wrapped up but in this metaphor, the OK Mukladrue have shaky hands and can't wrap it up, because they've not been able to come off with a win without losing points immediately thereafter for three matches, but we shall see how Rod Guafre responds because the Pioneers are telling them to take it or leave it. In another thrilling game, N.O.K. Bandits of Lito's Ruey Igllaylts A put himself on exclusion for Matchweek 21 after seeing cards for naughty-looking groundshakers two times in the space of two fixtures. He wasn't sent off thereafter as according to the rulebook put in place on 3 May, individuals who see two yellow cards in two fixtures, where one is seen in each of those two weeks, may not be sent off in the match where that individual is carded on the second occasion. It's funny that Ruey scored those two after getting carded, because this here could be a failing moment in Zune's attempted escapades from automatic relegation.

The rulebook may have also said something about how "it's respective league won't omit substituting an individual who has already been subbed on".


15th of October
Code: Select all
Engels Truatsuina (ENT) 2–0 OK Alyatju (OKA)
G's: 45' by #35 Mynar for ENT (assisted by #6 Kemna), 68' by #32 Derossitte Tceno for ENT (assisted by #8 Abdiwahid Zitku)
Notable Fouls: N/A
Subs: #31 Piermarini off at 5 minutes introducing #20 Bobbilee Mahi Yuntij Gha'i for ENT, #35 Mynar off at 45 minutes introducing #30 Aelisa Salbuanar for ENT, #38 Trezure Bitijubunu off at 53 minutes introducing #49 Shuwanda Idosto Fashiwoluranen for OKA
It didn't turn out to be such a good start, but a battle of attrition was eventually done and won by Engels Truatsuina, the communists, through Mynar when it looked like he ran more than a pitch to accommodate the unlikeliness of scoring while taking up the defensive midfield position and seeking an audience with two Alyatju midfielders and all of the defense, where it looked like all of their blankets were wet upon his scoring! His fourth and most memorable GIN strike so far. The hosts thought they had gotten a second, where this surely rapid looking shot hit two posts off of Piermarini. Differently, off of a minute Piermarini was a passenger to a corner which he had struck in the corner spot to initially help along Kemna and then Reichel, but this was also a near miss for the reason of it coming off of Reichel's hand in the momentum whence it came from Kemna. Twenty three minutes into the second half, Derossitte Tceno stood despite a defender leaning on his back and caught the excellent cross of Abdiwahid Zitku. 2-0 to Engels!

Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            29   17   5   7    33   22  +11    56
 2 OK Rod Guafre (FCRG)                          28   15   6   7    41   31  +10    51
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   29   13   9   7    34   22  +12    48
 4 OK Alyatju (OKA)                              29   14   5  10    33   32   +1    47
 5 OK Kummaboule (FCK)                           29   13   6  10    30   23   +7    45
 6 AFC Viridescent (AFV)                         29   13   5  11    31   31    0    44
 7 OK Corinthians Bashi (COB)                    29   11  10   8    33   26   +7    43
 8 NOK Bandits Lito (NBL)                        30   12   5  13    33   38   −5    41
 9 OK Offtsutare (FCO)                           28   12   4  12    23   31   −8    40
10 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  29   10   8  11    31   32   −1    38
11 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   29   10   7  12    29   30   −1    37
12 NOK Rui Válgo (NRV)                           29   10   6  13    24   29   −5    36
13 OK Nrina (OKN)                                29    9   7  13    29   32   −3    34
14 Engels Truatsuina (ENT)                       29    9   6  14    25   26   −1    33
15 BRAVO Mordecai (BRM)                          29    9   5  15    22   28   −6    32
16 MOTOR Mordecai (MOT)                          29    9   4  16    24   33   −9    31
17 OK Zune (OKZ)                                 29    7   8  14    24   33   −9    29
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Mon Jun 13, 2022 11:50 pm

Matchweek Twenty One: 10/21/7200 to 10/28/7200
21st of October
Code: Select all
BRAVO Mordecai (BRM) 1–1 OK Offtsutare (FCO)
G's: 56' by #7 Duerson for BRM (assisted by #4 Distel), 77' by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa for FCO (assisted by #5 Babb Ţajarlaysiḻ)
Notable Fouls: YC in the 1' via #8 Ace Lee Awnws (BRM)
Subs: #8 Ace Lee Awnws and #25 Emeram Latajiksif off at 19 minutes introducing #73 Marthel Ah Kistilkfayfilimitha and #21 Walford Wawnath Liaynb Yayar for BRM, #29 Ruter and #64 Pitter off at 24 minutes introducing #8 Amarpreet Alb 'iisamarhirat T and #40 Virlinda Bus Silyurmam for FCO

MOTOR Mordecai (MOT) 2–0 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 27' by #6 Mynor Tgzuo for MOT (assisted by #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih), 37' by #5 Alicemarie Abwzkin for MOT (assisted by #88 Ritzema)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Amisa Fatabbujbi (MOT), YC in the 1' via #55 Gulcan 'iirţasdaṟi (FCRG), YC in the 1' via #42 Samaras (FCRG)
Subs: N/A

OK Rod Guafre (FCRG) 1–0 BRAVO Mordecai (BRM)
G's: 25' by #7 Justien Lcusia for FCRG (assisted by #56 Macx Teva Eduni)
Notable Fouls: N/A
Subs: #55 Gulcan 'iirţasdaṟi off at 4 minutes introducing #56 Macx Teva Eduni for FCRG, #25 Emeram Latajiksif off at 45 minutes introducing #51 Kathir Natildarii for BRM, #30 Mechtild Dundisityiys Ea Alratu off at 64 minutes introducing #89 Shakobe Falayzirlin for FCRG

OK Offtsutare (FCO) 0–2 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 19' by #21 Elissia Jarḻus for ENT (assisted by #35 Mynar), 68' by #26 Reichel 'iibanghiku for ENT (assisted by #6 Kemna)
Notable Fouls: YC in the 1' via #26 Reichel 'iibanghiku (ENT), YC in the 1 via #1 Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea (ENT)
Subs: #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid off at 6 minutes introducing #27 Aryane Namikţiawaṟ for FCO, #28 Icaro Eanalshu and #31 Piermarini off at 18 minutes introducing #72 Donje 'iifkiniltigh and #85 Auvo Truiun for ENT

OK Alyatju (OKA) 1–1 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 36' by #6 Shaleya Eabifiur for OKA (assisted by #66 Ava-Jay Lyaf Eaḻdarlayaṟ), 65' by #6 Kaymari Jinsitu Ean for NRV (assisted by #7 Genelda Rrsvieere)
Notable Fouls: YC in the 1' via #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ (OKA), YC in the 1' via #99 Ellesia Tajuthibu (NRV), YC in the 1' via #9 Mikasė 'arţiumilṟu (NRV)
Subs: N/A

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 0–0 OK Kummaboule (FCK)
G's: N/A
Notable Fouls: N/A
Subs: #24 Cruz Aguilar 'anhifbu off at 5 minutes introducing #97 Ţernisha Nalqatibiawsim for FCK, #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi off at 10 minutes introducing #62 Jeovanna Rbtulzij for OKPP, #7 Aseel Nstarfiyu off at 22 minutes introducing #9 Tuesdae Hemp for FCK

OK Mukladrue (OKM) 1–1 AFC Viridescent (AFV)
G's: 45' by #4 Ibrahim R Alfusrsiu for AFV (assisted by #6 Paridhi Earisu), 74' by #85 Jakius Krutiqayir Tarun for OKM (assisted by #27 Germaine Sophie)
Notable Fouls: N/A
Subs: #35 Accalia 'iijkiţaa off at 87 minutes introducing #78 Velautham A Watinfaghimukun Jal for AFV

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 1–1 OK Nrina (OKN)
G's: 6' by #89 Schiele for OKN (assisted by #6 Livengood), 42' by #18 Guðný Bly for FCDM (assisted by #23 Collins Ysrbtsasee Eaphu)
Notable Fouls: N/A
Subs: #45 Ratter off at 5 minutes introducing #75 Lannetta Yubieitlanthirrit for OKN, #26 Abbygayl Fawj and #25 Ciríaco 'iijfisruw off at 15 minutes introducing #94 Narimantas Fatawarn and #18 Guðný Bly for FCDM

Sheriff Bragremeightre (SHB) 0–1 OK Zune (OKZ)
G's: 80' by #28 Ragena Rnmsitao Ian for OKZ (assisted by #51 Gehling)
Notable Fouls: YC in the 1' via #38 Ogrodowski (SHB)
Subs: #29 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer off at 1 minute introducing #68 Borislava Ḻisalid for SHB, #10 Zalie 'amquk (SHB) and #88 Shaznay Pvvtvteehte (OKZ) off at 18 minutes introducing #53 Decima Kabaqawir (SHB)
After an anemic defeat to 17th-placed Zune, whose squad is depleted and only has two individuals in substitute positions instead of the three that every other institution had acquired at the start of the season, manager Mance Libajliwi Ayn is sacked because of this and for not knowing how to utilize effectively the talents of internationals like Zalie 'amquk and Ogrodowski. Temporarily drawing the curtain for a new era in Bragremeightre is their assistant M'Mbeumo Urniezius who has experience and really shouldn't be ruled out for the job as head coach. She has managed Sunderbrough in Seasons 11-15 in the now defunct Chinese Congoan league system, where in her first season as a manager entirely she led them to promotion from the lowly League Een and earned honorable wins in the cup and the league, with the highest scoring being the well-known 8-2 destruction of Bandundu Field in the first leg of the All4One Trophy first round. Although these football teams are long unheard of since the demise of Chinese Congolese domestic football, she impressively won against a Goma United side with Adam Derwin in the starting line-up, where later on he captained the Goma Survivors to a first place finish in the second division and then impossibly finished first in the Premierskap.


22nd of October
Code: Select all
NOK Bandits Lito (NBL) 2–3 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: 4' by #29 Hugee Adsginsier for COB (assisted by #24 Tones), 7' by #36 Ruaa Frupreeei for NBL (assisted by #9 Maylea 'unhiafib), 43' by #45 Esteven Ghafisdhinah for COB (assisted by #27 Balka), 51' by #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W for COB (assisted by #6 Arquita Natatajadhuni), 56' by #19 Marcelene Biḻjimigh Eidaţ Eaṟ for NBL (assisted by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah)
Notable Fouls: N/A
Subs: #36 Ruaa Frupreeei off at 8 minutes introducing #67 Abidemi Ruath Nifilyayarfil for NBL, #9 Maylea 'unhiafib off at 20 minutes introducing #19 Marcelene Biḻjimigh Eidaţ Eaṟ for NBL, #26 Arby Nabibhiksah off at 23 minutes introducing #85 Christanna Aunzatayn for COB, #27 Balka off at 45 minutes introducing #99 Ndeaye Radilihyumis for COB
In another thrilling game, it was the visitors who drew first blood with a lopping shot from Hugee Adginsier which suggested that he didn't have as good of a right foot as he'd been bragging about. The finish was unnatural, forceful, messy, and hit the upper post before making it's way in, but in games like these where you're secured a top ten position regardless of winning or losing, Adginsier was more happy about his teammate from another country Tones's assist than anything. Three minutes after that, the bandits responded by hitting back with pressure leading into ten minutes from the duo of Ruaa Frupreeei and Maylea 'unhiafib, where Maylea looked like she was about to thump it into goal from the corner of the cage, but then passed for Ruaa to slot into an empty net where Christpoherryan wasn't. The game kicked up a gear two minutes before the end of the first half, as the Corinthians finally capitalized off of their repeated attempts to invest into the game with cuts, corners, and crosses, when Esteven Ghafisdhinah came to head a free-kick in at the front post that Balka took. Lito's only being down by a goal lasted less than ten minutes, as, after several kick-offs, Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W celebrated scoring his first goal since eight weeks ago, and blamed the end of this drought on Arquita Natatajadhuni. Lastly, Marcelene stepped up for something that made the scoreline look a tad less blemished with her crazy running finish from 18 yards.

23rd of October
Code: Select all
OK Corinthians Bashi (COB) 0–1 Sheriff Bragremeightre (SHB)
G's: 34' by #5 Julio for SHB (assisted by #1 Franceschi Euluf)
Notable Fouls: YC in the 1' via #6 Jesiah Eafth (SHB), YC in the 1' via #42 Javanna 'iikzifkura (SHB)
Subs: #6 Arquita Natatajadhuni off at 20 minutes introducing #40 Jaleel Aylim Alraythinbtalitin 'iihb for COB, #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer off at 81 minutes introducing #77 Kerri Ann Rijikziwiun for SHB
After having been out of the big leagues of another Kwandoan country for such a long time, there was a growing conversation in Bashi before this match that M'Mbeumo Urniezius was a second division manager, but this is not true as of now, because her first sideline appearance where she rotated the 3678 year old Yurany Ruqinimnasihuh for one of her midfield substitutes, where in this case all of which were young, Geektopian, and brimming with perks and characteristics that would really take the Bragremeightre outfit up a peg in terms of youth production and flexibility. More simply, she didn't leave Yurany on the lineup and started Al-Crazy, who already has a degree in Workplace Ergonomics (science of designing the workplace to accommodate and complement a specific institution's efficiency), and so you can really tell from their background that Al-Crazy doesn't need to go far life-wise in order to be successful, because he already has a degree and can utilize that for a quick hire, and so is less passionate in football. This was a really questionable move from the manager, but Al-Crazy played to the whistle well, got no fouls, and even started the build-up en route to the Julio goal.


28th of October
Code: Select all
OK Zune (OKZ) 0–0 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #41 Carmena Eilifbikzww (FCDM), YC in the 1' via #3 Dolley Qaljaeskirinyu 'iithirl (FCDM), YC in the 1' via #88 Shaznay Pvvtvteehte (OKZ), YC in the 1' via #25 Ciríaco 'iijfisruw (FCDM)
Subs: #26 Abbygayl Fawj off at 33 minutes introducing #30 Ljubomira Niutamdizak for FCDM, #28 Ragena Rnmsitao Ian off at 50 minutes introducing #91 Laachir for OKZ
The GFA's schedule for this 7200 season has their league watchers take a five day break, and after five days we have a huge fixture for Zune facing the Dynaminx Mordecai who haven't collected three points since October the 2nd. After the fact, it's a disappointing reality that may have to come very soon for Zune, but they do better themselves in the table to some degree.
Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            30   17   6   7    34   23  +11    57
 2 OK Rod Guafre (FCRG)                          30   16   6   8    42   33   +9    54
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   30   13  10   7    34   22  +12    49
 4 OK Alyatju (OKA)                              30   14   6  10    34   33   +1    48
 5 OK Corinthians Bashi (COB)                    31   12  10   9    36   29   +7    46
 6 OK Kummaboule (FCK)                           30   13   7  10    30   23   +7    46
 7 AFC Viridescent (AFV)                         30   13   6  11    32   32    0    45
 8 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  31   11   8  12    32   33   −1    41
 9 NOK Bandits Lito (NBL)                        31   12   5  14    35   41   −6    41
10 OK Offtsutare (FCO)                           30   12   5  13    24   34  −10    41
11 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   31   10   9  12    30   31   −1    39
12 NOK Rui Válgo (NRV)                           30   10   7  13    25   30   −5    37
13 Engels Truatsuina (ENT)                       30   10   6  14    27   26   +1    36
14 OK Nrina (OKN)                                30    9   8  13    30   33   −3    35
15 MOTOR Mordecai (MOT)                          30   10   4  16    26   33   −7    34
16 BRAVO Mordecai (BRM)                          31    9   6  16    23   30   −7    33
17 OK Zune (OKZ)                                 31    8   9  14    25   33   −8    33
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Thu Jun 16, 2022 8:00 am

Matchweek Twenty Two: 10/31/7200 to 11/01/7200
31st of October
Code: Select all
OK Nrina (OKN) 0–1 OK Mukladrue (OKM)
G's: 76' by #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali for OKM (assisted by #42 Layton-Stewart 'abafita)
Notable Fouls: YC in the 1' via #35 Xaveon Eaghkasili (OKN), YC in the 1' via #63 Mirka Ţabt Miṟas Awzaka Eanids (OKM), YC in the 1' via #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa (OKM), RC in the 70' via #33 Rinus Yubitjilu (OKN) [excluded two games + fine of 89 cryptos], RC in the 70' via #9 Jemine Eabunad L (OKM) [excluded two games + fine of 89 cryptos]
Subs: #27 Germaine Sophie off at 83 minutes introducing #43 Vytautas Rinkir Faghmsat Naldamtaeudi for OKM

AFC Viridescent (AFV) 1–2 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)
G's: 31' by #93 Pasky for OKPP (assisted by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi), 45+5' by #28 Tsunade 'iirzi for AFV (assisted by #4 Ibrahim R Alfusrsiu), 68' by #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah for OKPP (assisted by #81 Elzemarijke 'ayrizlurilafi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Tsunade 'iirzi (AFV), YC in the 1' via #93 Pasky (OKPP), YC in the 1' via #36 Hoffstatter (OKPP) [excluded one game], YC in the 1' via #8 Agripino Awwimar (OKPP), YC in the 1' via #4 Germain Sophie (OKPP)
Subs: #6 Paridhi Earisu off at 11 minutes introducing #17 Pyne Runkuk Choi Ai for AFV

OK Kummaboule (FCK) 2–1 OK Alyatju (OKA)
G's: 15' by #21 Janyra Fidjuzin for FCK (assisted by #24 Cruz Aguilar 'anhifbu), 84' by #5 Shellbie Yulghalismyu for FCK (assisted by #28 Nastaho Zneoewip), 90+5' by #8 Jerykah Dhubthaeiruh for OKA (assisted by #5 Yde Eumanra)
Notable Fouls: N/A
Subs: #32 Witrago off at 21 minutes introducing #25 Puello 'usuklirhuth for FCK, #6 Shakiyla 'iithizlu off at 43 minutes introducing #27 Cascoe Nafsiuu for FCK

NOK Rui Válgo (NRV) 0–4 OK Offtsutare (FCO)
G's: 1' by #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid for FCO (assisted by #64 Pitter), 20' by #58 Firuza Eayundaf Alkah Ḻialyaq for FCO (assisted by #4 Thorud), 35' by #81 Brunell Riqutuim for FCO (assisted by #4 Thorud), 60' by #9 Tawfik 'iithmulwaa for FCO (assisted by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa)
Notable Fouls: YC in the 24' by #6 Kaymari Jinsitu Ean (NRV)
Subs: #99 Ellesia Tajuthibu off at 23 minutes introducing #16 Kangas Nahsamutuhu Qruru for NRV, #20 Maryada Ṟaa Alrasu Sijnwaṟdunid off at 27 minutes introducing #49 Garcia Alcaraz 'athuamtantharn Eaysruf for FCO
Lights, camera, action! It's the penultimate week of first division football in Geektopia, and even more spectacularly, the penultimate week of the first season of first division football in Geektopia. Remarkably, OK Kummaboule groove Alyatju on fifteen minutes courtesy of Janyra Fidjuzin's half-volley after they saw and ran towards a ball which bounced around dangerously in the Alyatolo box, and knowing the message that Rod Guafre are sending to O.K. Mukladrue, the aforementioned tread carefully and cautiously against the Nrina Naturals, with the intention of not losing two/three points in their would-be hubris. Knowing Rod Guafre and the blind determination and bad positioning possessed by their players which cuffs their ambitions by the throat, will they mount a challenge tomorrow against the Communists of Truatsuina, whose namesake "Engels" is inspired by an ideologist of the same name who was brought up in the pirate fleet of Chohn-Singh Abirabishnu and with many a Kwandoan not believing he wasn't taken from the multiverse by that pirate fleet? Or will Engels Truatsuina fare terribly in the Caterade Arena and give the title to Mukladrue before O.K. Mukladrue play their final game of the season hosting Zune?

1st of November
Code: Select all
Engels Truatsuina (ENT) 1–2 OK Rod Guafre (FCRG)
G's: 42' by #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag for ENT (assisted by #8 Abdiwahid Zitku), 50' by #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial for FCRG (assisted by #4 Leblanc Nifazin), 90+4' by #4 Leblanc Nifazin for FCRG (assisted by #55 Gulcan 'iirţasdaṟi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #42 Samaras (FCRG), YC in the 1' via #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj (FCRG), YC in the 1' via #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial (FCRG), YC in the 9' via #8 Perman Fasalbu (FCRG)
Subs: #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa off at 8 minutes introducing #93 Kappil, #32 Derossitte Tceno off at 10 minutes introducing #5 Cameca Liqiţeurj for ENT, #31 Piermarini of at 16 minutes introducing #72 Donje 'iifkiniltigh for ENT, #35 Hudelson off at 29 minutes introducing #1 Sanţiago R. 'abayisun for FCRG

BRAVO Mordecai (BRM) 1–0 MOTOR Mordecai (MOT)
G's: 44' by #7 Duerson for BRM (assisted by #52 Huso Y 'iiabkunlwwm Dalkaz 'uwtus)
Notable Fouls: YC in the 1' via #28 Vikţoras Libdighunah (BRM)
Subs: #4 Derek-Lewis Jiearal off at 15 minutes introducing #22 Dajean Rabu Alnaal'iisisirtirs for MOT

MOTOR Mordecai (MOT) 0–1 Engels Truatsuina (ENT)
G's: 59' by #35 Mynar for ENT (assisted by #4 Seibel)
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Jayniah Pentpi Sbht Slchs Dirmaea (ENT), YC in the 1' via #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag (ENT), YC in the 1' via #6 Kemna (ENT), YC in the 74' via #1 Amisa Fatabbujbi (MOT)
Subs: #39 Egbert off at 17 minutes introducing #52 Remedi Itro Inded for MOT, #7 Tyheshia Eooun Usrsrnvrag off at 45 minutes introducing #30 Aelisa Salbuanar for ENT

OK Rod Guafre (FCRG) 1–2 NOK Rui Válgo (NRV)
G's: 25' by #9 Mikasė 'arţiumilṟu for NRV (assisted by #10 Infante Ehtsreehnrtsis), 45+5' by #89 Qualee 'abthiza for NRV (assisted by #10 Infante Ehtsreehnrtsis), 83' by #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa for FCRG (assisted by #34 Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj)
Notable Fouls: YC in the 1' via #4 Leblanc Nifazin (FCRG), YC in the 1' via #10 Infante Ehtsreehnrtsis (NRV), YC in the 1' via #53 Aasiya Yirlbaa (NRV), YC in the 1' via #6 Kaymari Jinsitu Ean (NRV), YC in the 13' via #8 Perman Fasalbu (FCRG) [excluded one match + one month pay cut of 20%], YC in the 35' via #9 Diomidis Ekhdppts Ii Deiroa (FCRG)
Subs: #6 Zvetan 'newnsat Lseaediial off at 12 minutes introducing #56 Macx Teva Eduni for FCRG, #10 Krow off at 56 minutes introducing #93 Kappil for FCRG

OK Offtsutare (FCO) 1–1 OK Kummaboule (FCK)
G's: 42' by #21 Janyra Fidjuzin for FCK (assisted by #32 Witrago), 47' by #6 Lisandru Ḻaba Alyusidkaḻbs Maa for FCO (assisted by #64 Pitter)
Notable Fouls: N/A
Subs: #28 Nastaho Zneoewip and #44 Martenous Kaziltijin off at 15 minutes introducing #9 Tuesdae Hemp and #92 Paitlynn Taqs Yunus Tayr J for FCK
Engels droop to a defeat against their deadly run-in opponents O.K. Rod Guafre, who seek out the three points from determined finishes by Zvetan in fifty minutes and Leblanc in stoppage time. Indeed, the Buckskins are playing football like their lives end tomorrow. A few hours after the match played and after her pressie, Lowella is sacked for reading pro-capitalist literature while still in the Caterade, and a quick appointment is made for this without the need to temporarily appoint their assistant manager because coming from the cup-winning squad of O.K. Athletic Moscaritolo in Moscav is their former manager Aranzamendez, who said prior that he was irresistibly drawn to the scent of a football club run by it's ultras and would be open to applying for the next position of an institution like that whose doors are open.

Also, in their final match of the season, Rod Guafre lose mathematical chances in their trying to conquer the inaugural Geektopia Iizhiks Nathzinuh and against a more physical Rui Vàlgo eleven but the latter's manager admits that their opponents had the fancier footwork.

Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue (OKM)                            31   18   6   7    35   23  +12    60     C
 2 OK Rod Guafre (FCRG)                          32   17   6   9    45   36   +9    57
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP)   31   14  10   7    36   23  +13    52
 4 OK Kummaboule (FCK)                           32   14   8  10    33   25   +8    50
 5 OK Alyatju (OKA)                              31   14   6  11    35   35    0    48
 6 OK Corinthians Bashi (COB)                    31   12  10   9    36   29   +7    46
 7 AFC Viridescent (AFV)                         31   13   6  12    33   34   -1    45
 8 OK Offtsutare (FCO)                           32   13   6  13    29   35   −6    45
 9 Sheriff Bragremeightre (SHB)                  31   11   8  12    32   33   −1    41
10 NOK Bandits Lito (NBL)                        31   12   5  14    35   41   −6    41
11 NOK Rui Válgo (NRV)                           32   11   7  14    27   35   −8    40
12 OK Dynaminx Mordecai (FCDM)                   31   10   9  12    30   31   −1    39
13 Engels Truatsuina (ENT)                       32   11   6  15    29   28   +1    39
14 BRAVO Mordecai (BRM)                          32   10   6  16    24   30   −6    36
15 OK Nrina (OKN)                                31    9   8  14    30   34   −4    35
16 MOTOR Mordecai (MOT)                          32   10   4  18    26   34   −9    34
17 OK Zune (OKZ)                                 31    8   9  14    25   33   −8    33
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

User avatar
Geektopia
Chargé d'Affaires
 
Posts: 368
Founded: Dec 12, 2018
Iron Fist Consumerists

Postby Geektopia » Tue Jun 21, 2022 11:01 am

Matchweek Twenty Three: 11/04/7200
4th of November
Code: Select all
OK Alyatju (OKA) 0–1 AFC Viridescent (AFV)
G's: 53' by #7 Nesselroad for AFV (assisted by #26 Zaylene Sanraghusiat W Eiri)
Notable Fouls: YC in the 1' via #29 Makari Dafi 'uwlanbi Qasaḻ (OKA), YC in the 1' via #35 Accalia 'iijkiţaa (AFV)
Subs: #4 Ibrahim R Alfusrsiu off at 15 minutes introducing #12 Erdzan Anaskakyetf Radanab for AFV, #6 Paridhi Earisu off at 20 minutes introducing #90 Evanna Ton Hair En for AFV, #41 Lutsko and #24 Carlas Evyiu off at 45 minutes introducing #50 Aleksejus Fatasiriyn and #16 Sariha Alţaah for OKA

OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue (OKPP) 1–1 OK Nrina (OKN)
G's: 3' by #7 Nadarasa Yuwrawraquqbalah for OKPP (assisted by #61 Zinautas Abibanah), 78' by #35 Xaveon Eaghkasili for OKN (assisted by #52 Arulappu Yubitjilu)
Notable Fouls: N/A
Subs: #20 Swenty off at 5 minutes introducing #21 Leibrock for OKN, #26 Hoffstatter off at 26 minutes introducing #52 Gertrudt Lifliyad for OKPP

OK Mukladrue (OKM) 4–0 OK Zune (OKZ)
G's: 16' by #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa for OKM (assisted by #3 Amolika Stllea Aot Entbemv), 36' by #27 Germaine Sophie for OKM (assisted by #1 Arevik Saybţaṟisn), 41' by #3 Amolika Stllea Aot Entbemv for OKM (assisted by #27 Germaine Sophie), 86' by #41 Oballa Th Eusqab Rakmuthru for OKM (assisted by #27 Germaine Sophie)
Notable Fouls: YC in the 1' via #4 Almae Qufl Thrqlaan Sinusa (OKM) [excluded one match + one month pay cut of 20%], YC in the 18' via #58 Buy (OKZ)
Subs: #88 Shaznay Pvvtvteehte off at 17 minutes introducing #63 Anh Nubtiksawiun for OKZ, #10 Arṟan-Luke Saḻfaţhisali off at 45 minutes introducing #83 Baylian Dawiḻ Lidabqiḻidhayb for OKM

OK Dynaminx Mordecai (FCDM) 0–0 OK Corinthians Bashi (COB)
G's: N/A
Notable Fouls: YC in the 1' via #1 Aadish Lieesslolg (FCDM), YC in the 1' via #5 Senem 'aytakarraf (COB)
Subs: #38 Fuse Eaţi 'iistildiraţhiḻ Nuratan W off at 8 minutes introducing #56 Bosanski Bisear for COB, #25 Ciríaco 'iijfisruw off at 22 minutes introducing #4 Solway

Sheriff Bragremeightre (SHB) 1–1 NOK Bandits Lito (NBL)
G's: 23' by #5 Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah for NBL (assisted by #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa), 76' by #6 Jesiah Eafth for SHB (assisted by #28 Regnold Ţhaḻṟadlibi)
Notable Fouls: YC in the 1' via #20 Melchora daṟḻ 'iifiiffid 'iilḻl (NBL), YC in the 1' via #36 Emlee 'adqaliruq Tura Eaer (SHB), YC in the 1' via #22 Ruey Igllaylts A (NBL)
Subs: #10 Zalie 'amquk off at 2 minutes introducing #53 Decima Kabaqawir for SHB, #25 Jorniel Lonqssmsu En Iiraa off at 23 minutes introducing #62 Eunice 'admidin for NBL, #7 Yurany Ruqinimnasihuh off at 36 minutes introducing #68 Borislava Ḻisalid for SHB
To close out the very first season in which Geektopian domestic football was played, their champions Mukladrue dominate in some style against Zune, sending a statement to Rod Guafre that even at the final day their efforts would have been fruitless if they had still done what had been needed to against N.O.K. Rui Válgo. In this game, Germaine Sophie had three goal involvements and seriously would not back off in front of Hojnacki, who managed the national team, and whose assistants and scouts were looking at standout performances on the pitch from their positions in Mukladrue Stadium. Unlike his positive performance, Julio faced a truth this afternoon that Germaine Sophie would have to someday: retirement. Being the only outfielder being dropped from the national team in WCQ91 who starts for a club in the G.I.N., he faced his admirers and gave them a good farewell speech that left a lot thinking Sheriff Bragremeightre couldn't go on without this indomitable presence. Before this, the GFA (owns top four tiers in Geektopian domestic football) announce that by 7500, seven clubs from the fourth division will be promoted, in exchange for six clubs from the third tier relegating. Under this format, there will be one additional club joining the seventy four existing ones in the 2. Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh. From this, three groups of twelve clubs and three groups of thirteen clubs will be created and play for the 7500 season will go ahead under this format.

As far as changes in the Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh go, two clubs will relegate in exchange for two of the best clubs from each group in the 2. Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh, ranked by points per game. Dynaminx Mordecai's points tally will be chalked off from zero to negative one following their starting only ten out of the required eleven players for most of this season's matches.

Code: Select all
                                                Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Mukladrue                                  32   19   6   7    39   23  +16    63     C
 2 OK Rod Guafre                                 32   17   6   9    45   36   +9    57
 3 OK Phantom Phalanges dbpom Mukladrue          32   14  11   7    37   24  +13    53
 4 OK Kummaboule                                 32   14   8  10    33   25   +8    50
 5 AFC Viridescent                               32   14   6  12    34   34    0    48
 6 OK Alyatju                                    32   14   6  12    35   36   −1    48
 7 OK Corinthians Bashi                          32   12  11   9    36   29   +7    47
 8 OK Offtsutare                                 32   13   6  13    29   35   −6    45
 9 Sheriff Bragremeightre                        32   11   9  12    33   34   −1    42
10 NOK Bandits Lito                              32   12   6  14    36   42   −6    42
11 OK Dynaminx Mordecai                          32   10  10  12    30   31   −1    40
12 NOK Rui Válgo                                 32   11   7  14    27   35   −8    40
13 Engels Truatsuina                             32   11   6  15    29   28   +1    39
14 OK Nrina                                      32    9   9  14    31   35   −4    36
15 BRAVO Mordecai                                32   10   6  16    24   30   −6    36
16 MOTOR Mordecai                                32   10   4  18    26   35   −9    34     Pl
17 OK Zune                                       32    8   9  15    25   37  −12    33     R
Leading Goalscorers
8: Julio (SHB)
Jayleanna Lnepzsloal (OKPP)
Sistek (NBL)
Jerykah Dhubthaeiruh (OKA)

7: Jakius Krutiqayir Tarun (OKM)
Hjálmtýr Jamnus (AFV)

6: Blask (OKPP)
Thorud (FCO)
Germaine Sophie (OKM)
Arṟan-Luke Saḻfaţhisali (OKM)
Shaleya Eabifiur (OKA)
Trezure Bitijubunu (OKA)
Tones (COB)
Gulcan 'iirţasdaṟi (FCRG)
Lierin Minilinsirtaytfah Y Nayj (FCRG)
Seibel (ENT)
Duerson (BRM)
Calculations for MEDALS
Golden Veal: Jayleanna Lnepzsloal (OKPP) 8 goals)
Ivy Veal: Almae Qufl Thrqlaan Sinusa (OKM) 8 assists)
Best Selection: Dameţrice 'iidayfib Ṟath Eadjani (OKM), Perman Fasalbu (FCRG), Leblanc Nifazin (FCRG), Sistek (NBL), Shakiyla 'iithizlu (FCK), Jayleanna Lnepzsloal (OKPP), Cruz Aguilar 'anhifbu (FCK), Witrago (FCK), Rinnert (NBL), Hjálmtýr Jamnus (AFV), Arṟan-Luke Saḻfaţhisali (OKM)
Manager of the Year: Swanhild Lubatjilu (OKM)
Fair Play Award: Abdulhamid Lunjisrat Eay Fadtat Ah (NBL)
Geektopia Iizhiks Nathzinuh/Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh
MOTOR Mordecai (MOT) 5–1 OK Olympiacos Dominio (OOD)
G's: 6' by #20 Mehmed Ramialuḻ for MOT (assisted by #6 Mynor Tgzuo), 6' by #1 Amisa Fatabbujbi for MOT (assisted by #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl), 8' by #88 Ritzema for MOT (assisted by #1 Amisa Fatabbujbi), 36' by #88 Ritzema for MOT (assisted by #1 Amisa Fatabbujbi), 43' by #39 Egbert for MOT (assisted by #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl), 58' by #30 Seanpatrick Musawirij for OOD (assisted by #9 Ţilia Fakaae)
Notable Fouls: YC in the 1' via #9 Shamammi (MOT), YC in the 1' via #27 S.E. 'arrinji (OOD)
Subs: #10 Latresa Lsiisnale E Rebuu off at 2 minutes introducing #20 Mehmed Ramialuḻ for MOT, #32 Sţanoy 'iiflawadita Nuqris D Ṟaḻih off at 33 minutes introducing #23 Tammie Musawirij for MOT

OK Olympiacos Dominio (OOD) 0–1 MOTOR Mordecai (MOT) [1-6 agg.]
G's: 51' by #39 Egbert for MOT (assisted by #88 Ritzema)
Notable Fouls: YC in the 1' via #5 Gilchrist Bahi'i Nitilatbinthirla Milia (OOD), YC in the 1' via #37 Tremir Lishatlasih (OOD), YC in the 1' via #33 Hynick (MOT)
Subs: #7 Aalke Ypntsleseithiuut Ai Anl off at 9 minutes introducing #22 #22 Dajean Rabu Alnaal'iisisirtirs for MOT
Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh/2. Geektopia Tifibudhanah Nathzinuh
O.K. Contingent Explosion Kunyakie (OCEK) 2–1 O.K. Perdura Gorudoowsukui (OPG)
O.K. Murosinolo (OKM) 1–0 N.O.K. Hamilltown (NOH)

O.K. Perdura Gorudoowsukui (OPG) 0–0 O.K. Contingent Explosion Kunyakie (OCEK) [1-2 agg.]
N.O.K. Hamilltown (NOH) 0–0 O.K. Murosinolo (OKM) [0-1 agg.]

O.K. Contingent Explosion Kunyakie (OCEK) 2–0 O.K. Murosinolo (OKM)
O.K. Murosinolo (OKM) 0–1 O.K. Contingent Explosion Kunyakie (OCEK) [0-3 agg.]

CHIKARA (CHI) 0–0 O.K. Contingent Explosion Kunyakie (OCEK)
O.K. Contingent Explosion Kunyakie (OCEK) 1–0 CHIKARA (CHI) [1-0 agg.]
Code: Select all
   GTN                            Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Sanaţisu Zumamai           38   22   5  11    56   31  +25    71     P
 2 O.K. Olympiacos Dominio         38   16  12  10    37   33   +4    60
 3 Sports Club MOTOR Dubli         38   17   8  13    46   39   +7    59
 4 Perdura Kummaboule              38   16  10  12    49   41   +8    58
 5 O.K. S.oE.Y Pushakui            38   16  10  12    36   34   +2    58
 6 Corinthians Bashi B             38   15  11  12    44   38   +6    56
 7 O.K. Chardonnay Buya            38   15  10  13    39   33   +6    55
 8 O.K. Buborte Imps               38   15  10  13    45   44   +1    55
 9 O.K. Flu-Robo                   38   15   9  14    34   39   −5    54
10 O.K. Kummaboule II              38   14  10  14    41   37   +4    52
11 Viridescent Boys                38   13  13  12    35   33   +2    52
12 O.K. Athletic Moscaritolo       38   15   7  16    36   40   −4    52
13 O.K. Mordeitolo Mordecai        38   12  15  11    38   37   +1    51
14 O.K. Finibienu Letter           38   13  11  14    28   27   +1    50
15 O.K. Intercosta Kummaboule      38   13  10  15    39   38   +1    49
16 O.K. Hennessy Mukladrue         38   13   8  17    39   50  −11    47
17 O.K. Baltic Toray               38   12   8  18    25   39  −14    44
18 CHIKARA                         38   11  10  17    33   41   −8    43     R
19 O.K. Rubber Lare                38   10   8  20    31   49  −18    38     R
20 O.K. Baseborn Tottoi            38    7  15  16    29   37   −8    36     R
Code: Select all
   2. GTN Group 1                     Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Contingent Explosion Kunyakie  32   19   4   9    37   22  +15    61     P
 2 N.O.K. Tottoi                       32   16   7   9    35   26   +9    55
 3 O.K. Nrina II                       32   16   5  11    36   26  +10    53
 4 N.O.K. BRAVO Musek                  32   15   6  11    38   32   +6    51
 5 O.K. Railrhode Zune                 32   12  10  10    33   27   +6    46
 6 O.K. CHIKARA Mordecai               32   13   7  12    27   21   +6    46
 7 O.K. Desa Turista                   32   12   9  11    31   27   +4    45
 8 O.K. Sanaţisu Zumamai II            32   11  12   9    26   24   +2    45
 9 C.S. Greknig                        32   12   9  11    31   30   +1    45
10 O.K. Fuzzy Wuzzy Forest             32   12   8  12    25   30   −5    44
11 O.K. Dynaminx Tale                  32   11  10  11    26   25   +1    43
12 O.K. Dubli                          32   12   6  14    22   28   −6    42
13 Billonarios Tale                    32   10   8  14    29   39  −10    38
14 A.F.C. Tenterhooks                  32   11   4  17    23   32   −9    37
15 N.O.K. Bandits Lito II              32   10   5  17    18   35  −17    35
16 O.K. PETRO Flu-Robo                 32    7  11  14    21   27   −6    32
17 O.K. Jocks-Turinigre                32    6  13  13    29   36   −7    31     R
Code: Select all
   2. GTN Group 2                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Murosinolo                   15    9   3   3    21   16   +5    30
 2 O.K. Retroia                      18    8   5   5    24   18   +6    29
 3 O.K. Dynaminx Nedseno             18    8   4   6    18   16   +2    28
 4 O.K. Baseborn Torah Ora           18    7   6   5    10    7   +3    27
 5 O.K. Phantom Phalanges II         18    7   4   7    20   17   +3    25
 6 N.O.K. Omicronôpolis Omicron      18    6   7   5    16   15   +1    25
 7 O.K. Athletic Moscaritolo II      18    5   8   5    23   18   +5    23
 8 O.K. Green Spade Mukladrue        18    6   4   8    14   23   −9    22
 9 O.K. Nireto                       18    5   5   8    12   16   −4    20
10 F.C. Mordecai Wanderers           18    3   6   9    11   20   −9    15     R
Code: Select all
   2. GTN Group 3                 Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Perdura Gorudoowsukui      20    9   6   5    26   18   +8    33
 2 O.K. Bay Olgatoto National      20    9   6   5    20   14   +6    33
 3 O.K. Inaugurals Truatsuina      20    9   4   7    22   21   +1    31
 4 Mordeitolo Mordecai II          20    9   4   7    23   26   −3    31
 5 O.K. Chardonnay Zoo             20    7   6   7    26   22   +4    27
 6 O.K. Fleecewedge Thea           20    7   6   7    19   19    0    27
   O.K. Letter A.F.C.              20    8   3   9    19   19    0    27
 8 Sheriff II                      20    7   5   8    18   21   −3    26
 9 O.K. Oonakurue                  20    7   3  10    19   23   −4    24
10 BRAVO Mordecai Reserves         20    5   7   8    17   23   −6    22
11 O.K. Pachinko Guhernig          20    5   6   9    14   17   −3    21     R
Code: Select all
   2. GTN Group 4                     Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 O.K. Petro Witegão                  16   10   4   2    18   13   +5    34     P
 2 O.K. Jupiter Murosinoe              16    7   7   2    15   10   +5    28
 3 Dynaminx Mordecai Juniors           16    8   3   5    25   16   +9    27
 4 O.K. S.oE.Y. Pushakui Reserves      16    6   5   5    12   10   +2    23
 5 O.K. Bandits Kunyakie               16    5   5   6    14   11   +3    20
 6 S.C. Puno                           16    6   1   9    17   17    0    19
 7 O.K. Zukuree                        16    5   4   7    13   21   −8    19
 8 O.K. Murosinoe                      16    3   5   8     5   12   −7    14
 9 Saffron Reds Offtsutare             16    2   6   8     7   16   −9    12     R
Code: Select all
   2. GTN Group 5                     Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Hamilltown                   20   10   3   7    25   19   +6    33
 2 Weights Club Redtough               20    9   6   5    23   21   +2    33
 3 MOTOR Marabou                       20    7  10   3    20   15   +5    31
 4 O.K. Green Spade Torah Ora          20    8   6   6    19   20   −1    30
 5 N.O.K. Eleger                       20    7   8   5    20   20    0    29
 6 O.K. Young Doppelgängers Nrina      20    7   6   7    25   19   +6    27
 7 O.K. Trottin' Redtough              20    8   3   9    20   18   +2    27
 8 Zune Baseborn                       20    5   9   6    19   22   −3    24
 9 O.K. Finibienu Bragremeightre       20    6   5   9    23   27   −4    23
10 O.K. Puno Turista                   20    5   6   9    14   20   −6    21
11 O.K. Jida Zimmer                    20    5   4  11    20   27   −7    19     R
Code: Select all
   2. GTN Group 6                            Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 N.O.K. Institute Ete                       28   17   4   7    39   22  +17    55     P
 2 O.K. Loopbeat Desa                         28   15   7   6    30   17  +13    52
 3 O.K. Zudruay                               28   13   7   8    32   25   +7    46
 4 BRAVO Fratozusk                            28   12   6  10    33   28   +5    42
 5 O.K. TORQUE Topazite                       28   11   9   8    29   28   +1    42
 6 N.K. Athletic Agao Zulu Goho               28   12   5  11    22   21   +1    41
 7 O.K.W. Utronu                              28   10   8  10    27   27    0    38
 8 O.K. Fuller Loop                           28   10   7  11    30   30    0    37
 9 O.K. Aimenation                            28    9   9  10    24   27   −3    36
10 N.O.K. West Letter                         28    8  11   9    26   23   +3    35
11 O.K. Phantom Phalanges dbpom Cornetal      28   10   5  13    19   25   −6    35
12 O.K. Zune II                               28   10   4  14    20   26   −6    34
13 O.K. Baltic Bragremeightre                 28    8   8  12    23   28   −5    32
14 Chardonnay II                              28    7   9  12    27   37  −10    30
15 N.O.K. Perdura Ohhos                       28    6   5  17    21   38  −17    23     R
Code: Select all
   3. GTN                               Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 OK Royalist Lanch                     40   21   8  11    50   33  +17    71     P
 2 Volteus FC                            40   19  12   9    45   30  +15    69     P
 3 AC Litolo                             40   17  13  10    34   23  +11    64     P
 4 AC Aaron Ives                         40   17  11  12    42   37   +5    62     P
 5 Audax Farfadillis                     40   18   7  15    39   37   +2    61     P
 6 RC Ramleigh's                         40   17   9  14    39   37   +2    60     P
 7 OK Cercle Offtsutare                  40   17   8  15    40   34   +6    59     P
 8 NOK Vanguarda 5304                    40   14  16  10    32   28   +4    58
 9 OK Unijsibiu Finibienu Nrina          40   15  12  13    42   33   +9    57
10 Aeternal Zune Wisteria                40   14  13  13    38   33   +5    55
11 OK Considerus                         40   14  12  14    37   37    0    54
12 NOK Bellarhawke                       40   16   4  20    32   41   −9    52
13 Intertribular BAMBU                   40   13  12  15    41   39   +2    51
14 Islasashur                            40   14   9  17    34   45  −11    51
15 NK Isleshore                          40   13  10  17    35   47  −12    49
16 Kimmel-Ejczkaur Konanderba            40   12  12  16    37   35   +2    48
17 Santa Sharona                         40   11  14  15    28   34   −6    47
18 Black Roof Country                    40   12  11  17    30   42  −12    47
19 Zukuree Bornana                       40    8  20  12    39   42   −3    44
20 Rowing Port Waldo                     40   11  11  18    31   48  −17    44
21 NK Vistarreal Puno                    40   11   8  21    35   45  −10    41
Last edited by Geektopia on Mon Sep 05, 2022 6:38 pm, edited 4 times in total.
------------------------------
------------------------------
------------------------------
FACTBOOKS
Kings: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1198022
Language: https://www.nationstates.net/nation=gee ... id=1288251
Rugby: Rugby Sevens Bowl (2nd), Rugby World Cup 28 (R16)
Assoc. Football: CoH 77 (2nd), Di Bradini Cup 48 (Ro16), World Cup 86 (Qualifying), CoH 78 (Group Stage), World Cup 87 (Ro16), World Cup 88 (Qualifying), Di Bradini Cup 50 (Group Stage), The National in Xanneria (1st), World Cup 89 (Qualifying), CoH 81 (Ro16), World Cup 90 (Qualifying), CoH 82 (Group Stage)
Lacrosse: World Championships 28 (Group Stage), World Championships 33 (Group Stage), World Championships 34 (Group Stage)
Kosovo is Kosovo and they play pretty good football to boot :)

Next

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Guanacasteca

Advertisement

Remove ads