NATION

PASSWORD

TaeshanSports Newswires

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

TaeshanSports Newswires

Postby Taeshan » Sat Feb 25, 2012 2:55 pm

Due to the Possibility of so many posts clogging up the different newswires i've decided to make my own thread for league results, and then only post the final results table in the respective newswire thread. Save for the qualifiers, and the Premier League Preview all other league posts for Taeshan will be here.

Taeshan Premier League first 12 Matchdays

MATCHDAY 1
Atlantea Hurricanes 0-0 Moresville FC
Bayern Phoenix 1-0 FC Tenacity
Knightspurs 0-1 Real Atlantea
Los Riosa Monstas 0-1 Tintown Terrapins
New Capetown Falcons 2-1 Taeshan City Miners
Ojian Orangemen 4-3 Celtic Rangers F.C.
Real Chinchinhua 0-1 Mierton Manatees
Wiechester FC 1-1 SK Nethers United FC
X Island Marauders 1-1 AC Quarant Xa'virt
Bayern-Algaer 2-0 Fadrön Flight
Reading Rainbow Warriors 2-0 Bayern Battery
Mt. Ceabring Thunder 0-4 Laketown Rangers

On the first matchday Atlantea failed to start of well with a tie against Moresville. The big scoring fest of the day was between the Orangemn and Celtic, with the home side winning on a nice hat trick by striker Ryan Portmanteau. A second hat trick was scored in Mt Ceabring where the Laketown Rangers continued on from last year with a huge 4-0 victory behind Saugeais nationalist Francois Rosseau.

MATCHDAY 2
Moresville FC 2-0 Al Haxire
Real Atlantea 0-2 Atlantea Hurricanes
Tintown Terrapins 0-2 Bayern Phoenix
Taeshan City Miners 1-0 Knightspurs
Celtic Rangers F.C. 1-1 Los Riosa Monstas
Mierton Manatees 0-1 New Capetown Falcons
SK Nethers United FC 0-3 Ojian Orangemen
AC Quarant Xa'virt 1-0 Real Chinchinhua
Fadrön Flight 2-2 Wiechester FC
Bayern Battery 0-1 X Island Marauders
Laketown Rangers 0-1 Bayern-Algaer
Mt. Ceabring Thunder 1-2 Reading Rainbow Warriors

The second week of play saw Atlantea get their first win, and Ojian getting another 3 goals from their impressive striking corps against SK Nethers. Mt Ceabring was handed another defeat at the hands of Reading putting them squarely at the bottom of the table after two matches.

MATCHDAY 3
Al Haxire 0-4 FC Tenacity
Moresville FC 1-1 Real Atlantea
Atlantea Hurricanes 2-1 Taeshan City Miners
Bayern Phoenix 1-0 Celtic Rangers F.C.
Knightspurs 1-1 Mierton Manatees
Los Riosa Monstas 2-1 SK Nethers United FC
New Capetown Falcons 4-0 AC Quarant Xa'virt
Ojian Orangemen 2-0 Fadrön Flight
Real Chinchinhua 4-0 Bayern Battery
Wiechester FC 1-3 Laketown Rangers
X Island Marauders 2-3 Mt. Ceabring Thunder
Bayern-Algaer 1-0 Reading Rainbow Warriors

It was a day of goals throughout. Three count em, 3 4-0 victories on the day. FC Tenacity crushed Al Haxire behind Jennsen Kyles Brace. In New Capetown the Falcons took down AC Quarant Xa' behind four goals from Jon Lacroix. Finally in Chinchinhua Real took out Battery with a nicely distributed 4 goals.

MATCHDAY 4
Real Atlantea 2-1 Al Haxire
Tintown Terrapins 2-5 FC Tenacity
Taeshan City Miners 1-2 Moresville FC
Mierton Manatees 1-1 Atlantea Hurricanes
SK Nethers United FC 2-0 Bayern Phoenix
AC Quarant Xa'virt 0-2 Knightspurs
Fadrön Flight 2-0 Los Riosa Monstas
Bayern Battery 0-0 New Capetown Falcons
Laketown Rangers 4-1 Ojian Orangemen
Mt. Ceabring Thunder 5-3 Real Chinchinhua
Reading Rainbow Warriors 0-0 Wiechester FC
Bayern-Algaer 0-1 X Island Marauders

In a seven goal thriller FC Tenacity took down Tintown with another brace from Jennsen Kyles. In Netherpia the Flying Dutchmen held Bayern scoreless in a shocking victory for the young team. LAkeotwn scored another 4 goals against Ojian with another Portmanteau trick. And on the Mountain the Thunder defeated Real in an 8 goal thriller that saw a Hat trick for the Thunder's Anderson Patton, and one for the Chihuahua's Walter Palisades.

MATCHDAY 5
Al Haxire 1-1 Tintown Terrapins
Real Atlantea 1-1 Taeshan City Miners
FC Tenacity 1-0 Celtic Rangers F.C.
Moresville FC 2-0 Mierton Manatees
Atlantea Hurricanes 1-1 AC Quarant Xa'virt
Bayern Phoenix 3-1 Fadrön Flight
Knightspurs 0-0 Bayern Battery
Los Riosa Monstas 1-0 Laketown Rangers
New Capetown Falcons 2-0 Mt. Ceabring Thunder
Ojian Orangemen 2-1 Reading Rainbow Warriors
Real Chinchinhua 1-2 Bayern-Algaer
Wiechester FC 2-0 X Island Marauders

Comparatively it was a quite day. Now four or five goal a side events. But Bayern did make Fadron look bad with a triple. Wiechester FC also started to get back on track with a victory over X Island.

MATCHDAY 6
Taeshan City Miners 1-2 Al Haxire
Celtic Rangers F.C. 1-1 Tintown Terrapins
Mierton Manatees 1-1 Real Atlantea
SK Nethers United FC 1-0 FC Tenacity
AC Quarant Xa'virt 1-1 Moresville FC
Bayern Battery 0-2 Atlantea Hurricanes
Laketown Rangers 0-0 Bayern Phoenix
Mt. Ceabring Thunder 0-2 Knightspurs
Reading Rainbow Warriors 0-1 Los Riosa Monstas
Bayern-Algaer 2-0 New Capetown Falcons
X Island Marauders 0-3 Ojian Orangemen
Wiechester FC 0-2 Real Chinchinhua

On X Island the Marauders lost once again as Ryan Portmanteau slotted in a brace making it 10 goals on the season. Mt Ceabring lost again seeming unable to do pretty much anything so far in the season.

MATCHDAY 7
Al Haxire 0-0 Celtic Rangers F.C.
Taeshan City Miners 2-2 Mierton Manatees
Tintown Terrapins 3-1 SK Nethers United FC
Real Atlantea 7-2 AC Quarant Xa'virt
FC Tenacity 1-3 Fadrön Flight
Moresville FC 1-2 Bayern Battery
Atlantea Hurricanes 1-0 Mt. Ceabring Thunder
Bayern Phoenix 0-1 Reading Rainbow Warriors
Knightspurs 2-1 Bayern-Algaer
Los Riosa Monstas 1-1 X Island Marauders
New Capetown Falcons 1-0 Wiechester FC
Ojian Orangemen 0-1 Real Chinchinhua

Tintown achieve a very big victory at home defeating SK Nethers with 2 goals from Ben Dover. Atlantea added to MT Ceabring's misery with a 1-0 defeat of the Mustangs. Real Atlantea scored 7 goals to AC Quarant's 2, as Fred Saul recorded the first ever 7 goal night in league history. Finally Fadron defeated FC Tenacity in a 3-1 thriller.

MATCHDAY 8
Mierton Manatees 2-1 Al Haxire
SK Nethers United FC 0-0 Celtic Rangers F.C.
AC Quarant Xa'virt 1-0 Taeshan City Miners
Fadrön Flight 1-1 Tintown Terrapins
Bayern Battery 0-0 Real Atlantea
Laketown Rangers 1-0 FC Tenacity
Mt. Ceabring Thunder 1-0 Moresville FC
Bayern-Algaer 0-3 Atlantea Hurricanes
X Island Marauders 0-1 Bayern Phoenix
Wiechester FC 0-1 Knightspurs
Real Chinchinhua 1-0 Los Riosa Monstas
Ojian Orangemen 0-1 New Capetown Falcons

Only two games on the weekend proved to have both sides score as Mierton took down Al Haxire with a Robbie Yelnats double. In Fadron the Terrapins late equalizer from Ricky Canoe kept the flight from winning the points. In Bayern the Hurricanes defeated the Weavers on a 3 goal night Chenkorya's Joshua Prekith.

MATCHDAY 9
Al Haxire 0-0 SK Nethers United FC
Mierton Manatees 2-0 AC Quarant Xa'virt
Celtic Rangers F.C. 0-0 Fadrön Flight
Taeshan City Miners 1-1 Bayern Battery
Tintown Terrapins 1-0 Laketown Rangers
Real Atlantea 2-2 Mt. Ceabring Thunder
FC Tenacity 1-1 Reading Rainbow Warriors
Moresville FC 0-4 Bayern-Algaer
Atlantea Hurricanes 0-1 Wiechester FC
Bayern Phoenix 1-1 Real Chinchinhua
Knightspurs 1-0 Ojian Orangemen
Los Riosa Monstas 1-0 New Capetown Falcons

The weavers scored four in Moresville after falling to the Hurricanes the week before. Two early goals from Xavier Ptolemy put the game out of reach before it really began. In Atlantea, Wiechester defeated long time foe Atlantea with a loan goal from Cobi Keller.

MATCHDAY 10
AC Quarant Xa'virt 3-5 Al Haxire
Fadrön Flight 2-1 SK Nethers United FC
Bayern Battery 2-1 Mierton Manatees
Laketown Rangers 0-0 Celtic Rangers F.C.
Mt. Ceabring Thunder 5-0 Taeshan City Miners
Reading Rainbow Warriors 2-0 Tintown Terrapins
Bayern-Algaer 1-2 Real Atlantea
X Island Marauders 1-1 FC Tenacity
Wiechester FC 2-1 Moresville FC
Ojian Orangemen 0-3 Atlantea Hurricanes
New Capetown Falcons 0-1 Bayern Phoenix
Los Riosa Monstas 0-1 Knightspurs

Al Haxire got back in the win column defeating AC Quarant Xa'virt in a big 5-3 decision. The Genies got a hat trick from winger Karim Saab. In Mt Ceabring the Thunder took down Taeshan City 5-0 behind a hat trick from Polarian Striker Eric Gorchakov after subbing in early in the second half. In Ojian the Orangemen were easily defeated by a Kyle Valhalla Brace.

MATCHDAY 11
Al Haxire 0-0 Fadrön Flight
AC Quarant Xa'virt 2-3 Bayern Battery
SK Nethers United FC 2-2 Laketown Rangers
Mierton Manatees 2-3 Mt. Ceabring Thunder
Celtic Rangers F.C. 1-0 Reading Rainbow Warriors
Taeshan City Miners 2-1 Bayern-Algaer
Tintown Terrapins 0-1 X Island Marauders
Real Atlantea 0-2 Wiechester FC
FC Tenacity 3-2 Real Chinchinhua
Moresville FC 5-1 Ojian Orangemen
Atlantea Hurricanes 0-1 Los Riosa Monstas
Bayern Phoenix 1-0 Knightspurs

In Quarant the hoem team fell to the Battery in a 5 goal thriller split 2-3. In Meirton as well the home team fell by the same score on a Anderson Patton brace from Mt Ceabring. The only home team to win a five goaler on the day was FC Tenacity who one upped Real Chinchinhua. Moresville managed 5 goals on Ojian, 3 of which came from Bravo Abreu.

MATCHDAY 12
Bayern Battery 2-2 Al Haxire
Laketown Rangers 2-1 Fadrön Flight
Mt. Ceabring Thunder 5-2 AC Quarant Xa'virt
Reading Rainbow Warriors 1-1 SK Nethers United FC
Bayern-Algaer 1-1 Mierton Manatees
X Island Marauders 1-0 Celtic Rangers F.C.
Wiechester FC 1-1 Taeshan City Miners
Real Chinchinhua 1-1 Tintown Terrapins
Ojian Orangemen 1-1 Real Atlantea
New Capetown Falcons 2-1 FC Tenacity
Los Riosa Monstas 3-3 Moresville FC
Bayern Phoenix 1-0 Atlantea Hurricanes

The last matchday of the first quarter saw Mt Ceabring score 5 to AC's 2 on the mountain. In Los Riosa the Monstas, and Moresville played to a 3-3 tie. In Bayern the Phoenix took down Atlantea, adding yet another to the list of 1-0 defeats of the Hurricanes.







Table
Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Bayern Phoenix 12 8 2 2 12 5 +7 26
2 New Capetown Falcons 11 7 1 3 13 6 +7 22
3 Atlantea Hurricanes 12 6 3 3 15 6 +9 21
4 Knightspurs 11 6 2 3 10 5 +5 20
5 Bayern-Algaer 12 6 1 5 16 12 +4 19
6 Mt. Ceabring Thunder 12 6 1 5 25 22 +3 19
7 Los Riosa Monstas 12 5 3 4 11 11 +0 18
8 Real Atlantea 12 4 6 2 18 14 +4 18
9 Laketown Rangers 11 5 3 3 16 8 +8 18
10 Wiechester FC 12 4 4 4 12 12 +0 16
11 Moresville FC 12 4 4 4 18 16 +2 16
12 Ojian Orangemen 12 5 1 6 17 20 -3 16
13 Reading Rainbow Warriors 11 4 3 4 10 8 +2 15
14 X Island Marauders 11 4 3 4 9 12 -3 15
15 FC Tenacity 11 4 2 5 17 14 +3 14
16 Bayern Battery 12 3 5 4 10 16 -6 14
17 Mierton Manatees 12 3 5 4 14 15 -1 14
18 Real Chinchinhua 11 4 2 5 16 14 +2 14
19 Fadrön Flight 11 3 4 4 12 14 -2 13
20 Tintown Terrapins 11 3 4 4 11 15 -4 13
21 SK Nethers United FC 11 2 5 4 10 14 -4 11
22 Al Haxire 11 2 5 4 12 17 -5 11
23 Taeshan City Miners 12 2 4 6 12 20 -8 10
24 Celtic Rangers F.C. 11 1 6 4 6 9 -3 9
25 AC Quarant Xa'virt 12 2 3 7 14 31 -17 9


First Two Rounds of Domestic Cup

First Round
Wolfin Wolves 1-7 Clear Springs FC (1-7 agg)
Clear Springs FC 3-1 Wolfin Wolves (10-2 agg)

Whispir Hills 0-1 AFC FNK (0-1 agg)
AFC FNK 4-1 Whispir Hills (5-1 agg)

Atlantea City 1-1 Baeumont Arch (1-1 agg)
Baeumont Arch 1-0 Atlantea City (2-1 agg)

Black Crow Onyx 1-1 Calendara City (1-1 agg)
Calendara City 0-0 Black Crow Onyx (0-0 AET, 1-1 agg, 3-0 PKs)

Catacombs 3-1 Crimson Eagles (3-1 agg)
Crimson Eagles 3-5 Catacombs (4-8 agg)

Cyrovolcano 7-1 Drealnaught Hall (7-1 agg)
Drealnaught Hall 1-1 Cyrovolcano (2-8 agg)

Fox East Flames 1-0 Heartpool (1-0 agg)
Heartpool 0-0 Fox East Flames (0-1 agg)

Lazar Heights 1-0 Meadville Musketeers (1-0 agg)
Meadville Musketeers 0-0 Lazar Heights (0-1 agg)

Motley Town F.C. 2-1 Norhammer Nighthawks (2-1 agg)
Norhammer Nighthawks 3-0 Motley Town F.C. (4-2 agg)

Oanu Orient 2-1 Orange Lake FC (2-1 agg)
Orange Lake FC 3-2 Oanu Orient (4-2 AET, 5-4 agg)

Orvilla Olimpique 2-0 Racing Dodgeville (2-0 agg)
Racing Dodgeville 3-0 Orvilla Olimpique (3-2 agg)

Saverhampton United 0-1 St Cloud (0-1 agg)
St Cloud 2-0 Saverhampton United (3-0 agg)

Tar Pit Mighty Hyena 4-1 Toivu United (4-1 agg)
Toivu United 0-2 Tar Pit Mighty Hyena (1-6 agg)

Tokito Torpedos 2-1 Wolverines (2-1 agg)
Wolverines 1-2 Tokito Torpedos (2-4 agg)

Capitol Street FC 0-4 Cornranch Cougars (0-4 agg)
Cornranch Cougars 4-2 Capitol Street FC (8-2 agg)

Norton United 3-0 Reynea Rollers (3-0 agg)
Reynea Rollers 0-2 Norton United (0-5 agg)


Second Round
Northern Southland FC 2-3 Yaton United (2-3 agg)
Yaton United 2-0 Northern Southland FC (5-2 agg)

Polaris FC 2-2 Frenslay Town F.C. (2-2 agg)
Frenslay Town F.C. 1-0 Polaris FC (3-2 agg)

Qassimodo City 0-2 Moresville Mice (0-2 agg)
Moresville Mice 0-1 Qassimodo City (2-1 agg)

Wiechester Warriors 5-0 Laketown F.C. (5-0 agg)
Laketown F.C. 1-0 Wiechester Warriors (1-5 agg)

Righsville Rams 2-1 Jarusalem FC (2-1 agg)
Jarusalem FC 1-0 Righsville Rams (2-0 AET, 3-2 agg)

Overlook Wanderers 4-1 Machrobat Meteors (4-1 agg)
Machrobat Meteors 3-0 Overlook Wanderers (4-0 AET, 5-4 agg)

Western Falls Falcons 5-1 Diebert Colts (5-1 agg)
Diebert Colts 2-1 Western Falls Falcons (3-6 agg)

Calendara Kings 0-1 AC Algaer (0-1 agg)
AC Algaer 1-0 Calendara Kings (2-0 agg)

White Mountain Rovers 1-3 Reynea Raptors (1-3 agg)
Reynea Raptors 4-1 White Mountain Rovers (7-2 agg)

FC Cracken 2-0 Aroland United (2-0 agg)
Aroland United 1-1 FC Cracken (1-3 agg)

Brucklyin City 3-1 X Island Metrostars (3-1 agg)
X Island Metrostars 1-0 Brucklyin City (2-3 agg)

East Whiemore Spartans 2-2 Capetown Crocs (2-2 agg)
Capetown Crocs 1-1 East Whiemore Spartans (1-2 AET, 3-4 agg)

Dake United 0-2 Loudon Lancers (0-2 agg)
Loudon Lancers 2-0 Dake United (4-0 agg)

Perrier Unlimited 2-0 Iure Indians (2-0 agg)
Iure Indians 3-2 Perrier Unlimited (3-4 agg)

White Marsh Knights 1-2 Gee Gange United (1-2 agg)
Gee Gange United 2-0 White Marsh Knights (4-1 agg)

Petrinshier Whie Athletic 0-1 Air and Space FC (0-1 agg)
Air and Space FC 0-0 Petrinshier Whie Athletic (1-0 agg)

Los Strabos 3-1 Upton Terriers (3-1 agg)
Upton Terriers 1-0 Los Strabos (2-3 agg)

Greenville Glory 1-2 Donovan United (1-2 agg)
Donovan United 3-2 Greenville Glory (5-3 agg)

Helgar Honor 0-1 Pwux Panthers (0-1 agg)
Pwux Panthers 3-2 Helgar Honor (4-2 agg)

Karela Sekhika 1-0 Sleepy Hollow (1-0 agg)
Sleepy Hollow 2-1 Karela Sekhika (3-1 AET, 3-2 agg)

Sparta F.C. 2-0 Suger and Creme (2-0 agg)
Suger and Creme 0-1 Sparta F.C. (0-3 agg)

Diebert Dodgers 1-0 Docktown Dynamo (1-0 agg)
Docktown Dynamo 5-2 Diebert Dodgers (5-3 agg)

Stormbreak FC 1-2 Bohemian Rapid FC (1-2 agg)
Bohemian Rapid FC 1-1 Stormbreak FC (3-2 agg)

3.14 1-0 Tidal Wave (1-0 agg)
Tidal Wave 0-2 3.14 (0-3 agg)

Clear Springs FC 0-8 AFC FNK (0-8 agg)
AFC FNK 4-0 Clear Springs FC (12-0 agg)

Baeumont Arch 2-1 Calendara City (2-1 agg)
Calendara City 2-1 Baeumont Arch (2-2 AET, 3-4 agg)

Catacombs 1-1 Cyrovolcano (1-1 agg)
Cyrovolcano 3-1 Catacombs (4-2 agg)

Fox East Flames 1-1 Lazar Heights (1-1 agg)
Lazar Heights 1-0 Fox East Flames (2-1 agg)

Norhammer Nighthawks 1-1 Orange Lake FC (1-1 agg)
Orange Lake FC 1-5 Norhammer Nighthawks (2-6 agg)

Racing Dodgeville 0-1 St Cloud (0-1 agg)
St Cloud 4-0 Racing Dodgeville (5-0 agg)

Tar Pit Mighty Hyena 3-2 Tokito Torpedos (3-2 agg)
Tokito Torpedos 1-2 Tar Pit Mighty Hyena (3-5 agg)

Cornranch Cougars 2-0 Norton United (2-0 agg)
Norton United 1-2 Cornranch Cougars (1-4 agg)
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Mon Feb 27, 2012 4:15 pm

Premier League Part 2

MATCHDAY 13
Al Haxire 0-1 Laketown Rangers
Bayern Battery 2-4 Mt. Ceabring Thunder
Fadrön Flight 1-2 Reading Rainbow Warriors
AC Quarant Xa'virt 3-2 Bayern-Algaer
SK Nethers United FC 0-6 X Island Marauders
Mierton Manatees 1-1 Wiechester FC
Celtic Rangers F.C. 1-0 Real Chinchinhua
Taeshan City Miners 3-2 Ojian Orangemen
Tintown Terrapins 0-0 New Capetown Falcons
Real Atlantea 0-2 Los Riosa Monstas
FC Tenacity 2-1 Knightspurs
Moresville FC 0-3 Bayern Phoenix

In an interesting day of results The Marauders journeyed to Nethepia and put up six goals on the home Flying Duthmen with a hat trick from Polarian Ludvig de Huiyt who is looking fantastic in the early season. In Bayern the Thunder took down a scrappy Battery outfit with two goals from Anderson Patton. Finally in Moresville the home side lost in landslide fashion two Bayern Phoenix behind Ricard Cardona's second half double.

MATCHDAY 14
Mt. Ceabring Thunder 5-1 Al Haxire
Reading Rainbow Warriors 2-2 Laketown Rangers
Bayern-Algaer 2-2 Bayern Battery
X Island Marauders 2-0 Fadrön Flight
Wiechester FC 0-0 AC Quarant Xa'virt
Real Chinchinhua 3-1 SK Nethers United FC
Ojian Orangemen 1-0 Mierton Manatees
New Capetown Falcons 2-0 Celtic Rangers F.C.
Los Riosa Monstas 2-0 Taeshan City Miners
Knightspurs 1-1 Tintown Terrapins
Bayern Phoenix 0-0 Real Atlantea
Atlantea Hurricanes 0-1 FC Tenacity

The Thunder added another Healthy drubbing of Al Haxire 5-1, behind a hat trick from Anderson Patton, whilst Real Chinchinhua added to the earlier pain of SK Nethers with a 3-1 victory in Chinchinhua. In the final big match of the week Atlantea lost at home to an FC Tenacity side who scored on a shocking first half Brad Ortz 38 yard screamer.

MATCHDAY 15
Al Haxire 0-1 Reading Rainbow Warriors
Mt. Ceabring Thunder 1-4 Bayern-Algaer
Laketown Rangers 1-1 X Island Marauders
Bayern Battery 1-1 Wiechester FC
Fadrön Flight 2-1 Real Chinchinhua
AC Quarant Xa'virt 1-6 Ojian Orangemen
SK Nethers United FC 0-3 New Capetown Falcons
Mierton Manatees 0-2 Los Riosa Monstas
Celtic Rangers F.C. 1-1 Knightspurs
Taeshan City Miners 0-2 Bayern Phoenix
Tintown Terrapins 1-1 Atlantea Hurricanes
FC Tenacity 3-0 Moresville FC

Mt Ceabring's hot streak came to an end with a four goal loss to Bayern-Algaer whose striking duo of Xavier Ptolemy and Brian Kljestan proved all but unstoppable with two goals apiece. Elsewhere Al Haxire let another 6 goals in against Ojian, and FC Tenacity beat promotion opponents 3 to nil.

MATCHDAY 16
Bayern-Algaer 3-1 Al Haxire
X Island Marauders 1-1 Reading Rainbow Warriors
Wiechester FC 2-0 Mt. Ceabring Thunder
Real Chinchinhua 0-0 Laketown Rangers
Ojian Orangemen 3-2 Bayern Battery
New Capetown Falcons 0-2 Fadrön Flight
Los Riosa Monstas 2-0 AC Quarant Xa'virt
Knightspurs 2-0 SK Nethers United FC
Bayern Phoenix 3-0 Mierton Manatees
Atlantea Hurricanes 0-0 Celtic Rangers F.C.
Moresville FC 1-2 Tintown Terrapins
FC Tenacity 2-0 Real Atlantea

It was an altogether unexciting weekend at the office, and as such the most exciting game was Wiechester beating Mt Ceabring adding another win to their resume.

MATCHDAY 17
Al Haxire 1-2 X Island Marauders
Bayern-Algaer 1-0 Wiechester FC
Reading Rainbow Warriors 1-0 Real Chinchinhua
Mt. Ceabring Thunder 1-1 Ojian Orangemen
Laketown Rangers 2-0 New Capetown Falcons
Bayern Battery 1-2 Los Riosa Monstas
Fadrön Flight 1-1 Knightspurs
AC Quarant Xa'virt 1-1 Bayern Phoenix
SK Nethers United FC 0-1 Atlantea Hurricanes
Celtic Rangers F.C. 0-1 Moresville FC
Taeshan City Miners 0-2 FC Tenacity
Tintown Terrapins 1-0 Real Atlantea

Somehow, someway AC Quarant managed a goal against Bayern at home and the Athleticos may still have a chance at salvation this season.

MATCHDAY 18
Wiechester FC 2-0 Al Haxire
Real Chinchinhua 2-3 X Island Marauders
Ojian Orangemen 0-4 Bayern-Algaer
New Capetown Falcons 1-1 Reading Rainbow Warriors
Los Riosa Monstas 3-1 Mt. Ceabring Thunder
Knightspurs 1-1 Laketown Rangers
Bayern Phoenix 1-1 Bayern Battery
Atlantea Hurricanes 2-1 Fadrön Flight
Moresville FC 0-4 SK Nethers United FC
FC Tenacity 3-2 Mierton Manatees
Real Atlantea 1-0 Celtic Rangers F.C.
Tintown Terrapins 2-1 Taeshan City Miners

In Ojian the home side were dealt a 4-0 blow to Bayern who led once again by the young duo of Brian Kljestan and Xavier Ptolemy are sure to have a great future ahead in the league. In Los Riosa the Monstas scored three on the away Thunder whose early lead evaporated late.

MATCHDAY 19
Al Haxire 2-1 Real Chinchinhua
Wiechester FC 3-2 Ojian Orangemen
X Island Marauders 0-0 New Capetown Falcons
Bayern-Algaer 1-3 Los Riosa Monstas
Reading Rainbow Warriors 0-0 Knightspurs
Mt. Ceabring Thunder 2-2 Bayern Phoenix
Laketown Rangers 1-2 Atlantea Hurricanes
Fadrön Flight 1-1 Moresville FC
AC Quarant Xa'virt 0-2 FC Tenacity
SK Nethers United FC 1-1 Real Atlantea
Mierton Manatees 0-0 Tintown Terrapins
Celtic Rangers F.C. 0-0 Taeshan City Miners

The Wiechester side took down Ojian with a hat trick from Jensen Grveler. Also getting in the win column were Los Riosa who beat Bayern-Algaer in Bayern behind a brace from Polarian Steffan Baumgarten off the bench.

MATCHDAY 20
Ojian Orangemen 1-0 Al Haxire
New Capetown Falcons 0-0 Real Chinchinhua
Los Riosa Monstas 1-0 Wiechester FC
Knightspurs 1-1 X Island Marauders
Bayern Phoenix 1-1 Bayern-Algaer
Atlantea Hurricanes 0-1 Reading Rainbow Warriors
Moresville FC 1-0 Laketown Rangers
FC Tenacity 2-1 Bayern Battery
Real Atlantea 4-3 Fadrön Flight
Tintown Terrapins 5-2 AC Quarant Xa'virt
Taeshan City Miners 2-6 SK Nethers United FC
Celtic Rangers F.C. 1-1 Mierton Manatees

In what is easily the highest scoring home game ever the Tintown Terrapins defeated the Athleticos 5-2 at home, and watched as both Real Atlantea and SK Nethers had goalfest victories later on in the night. Also of note was the Reading defeat of homeside Atlantea.

MATCHDAY 21
Al Haxire 1-0 New Capetown Falcons
Ojian Orangemen 1-0 Los Riosa Monstas
Real Chinchinhua 2-1 Knightspurs
Wiechester FC 0-0 Bayern Phoenix
X Island Marauders 0-1 Atlantea Hurricanes
Reading Rainbow Warriors 2-2 Moresville FC
Mt. Ceabring Thunder 3-2 FC Tenacity
Laketown Rangers 3-0 Real Atlantea
Bayern Battery 1-0 Tintown Terrapins
Fadrön Flight 0-0 Taeshan City Miners
AC Quarant Xa'virt 2-0 Celtic Rangers F.C.
SK Nethers United FC 1-3 Mierton Manatees

Laketown Rangers took down Real Atlantea with a double from Percy Ireland. Also on the night the MAnatees took down SK Nethers with a hat trick from Antoletian Hiarchratez.

MATCHDAY 22
Los Riosa Monstas 2-0 Al Haxire
Knightspurs 2-0 New Capetown Falcons
Bayern Phoenix 2-0 Ojian Orangemen
Atlantea Hurricanes 1-0 Real Chinchinhua
Moresville FC 0-2 X Island Marauders
FC Tenacity 1-2 Bayern-Algaer
Real Atlantea 1-0 Reading Rainbow Warriors
Tintown Terrapins 0-0 Mt. Ceabring Thunder
Taeshan City Miners 1-3 Laketown Rangers
Celtic Rangers F.C. 2-0 Bayern Battery
Mierton Manatees 2-3 Fadrön Flight
SK Nethers United FC 2-0 AC Quarant Xa'virt

In what was easily the most exciting match of the day Fadron beat Mierton 3-2 in Mierton, behind two Kyle Tree goals. In Taeshan City the away Laketown Rangers took down the home side with a double from Francois Rosseau.

MATCHDAY 23
Al Haxire 0-2 Knightspurs
Los Riosa Monstas 1-0 Bayern Phoenix
New Capetown Falcons 1-0 Atlantea Hurricanes
Real Chinchinhua 4-2 Moresville FC
Wiechester FC 4-0 FC Tenacity
X Island Marauders 2-0 Real Atlantea
Bayern-Algaer 1-0 Tintown Terrapins
Reading Rainbow Warriors 1-3 Taeshan City Miners
Mt. Ceabring Thunder 0-0 Celtic Rangers F.C.
Laketown Rangers 7-0 Mierton Manatees
Bayern Battery 0-1 SK Nethers United FC
Fadrön Flight 1-4 AC Quarant Xa'virt

In what surely was a shocking result AC Quarant took down Fadron with four goals to the Flight's 1. Maxwell Cantebury and Adam Phish combined with two goals each fro the Athleticos. In Laketown the Rangers put 7 up on Mierton, 3 each from Francois Rosseau, and Percy Ireland. In Chinchinhua the home side took all 3 points with four Walter Palisades's Goals.

MATCHDAY 24
Bayern Phoenix 2-0 Al Haxire
Atlantea Hurricanes 1-0 Knightspurs
Moresville FC 2-0 New Capetown Falcons
FC Tenacity 1-0 Ojian Orangemen
Real Atlantea 0-1 Real Chinchinhua
Tintown Terrapins 1-0 Wiechester FC
Taeshan City Miners 0-2 X Island Marauders
Celtic Rangers F.C. 0-2 Bayern-Algaer
Mierton Manatees 1-2 Reading Rainbow Warriors
SK Nethers United FC 0-0 Mt. Ceabring Thunder
AC Quarant Xa'virt 0-5 Laketown Rangers
Fadrön Flight 2-0 Bayern Battery

Of note on the final matchday of the first half was the Rangers' drubbing of the Athleticos with 5 goals, 4 from Francois Rosseau.

First Half tables
Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Los Riosa Monstas 23 15 3 5 31 15 +16 48
2 Bayern Phoenix 24 13 8 3 29 11 +18 47
3 Bayern-Algaer 23 13 3 7 39 24 +15 42
4 FC Tenacity 23 13 2 8 38 27 +11 41
5 Atlantea Hurricanes 23 12 5 6 24 12 +12 41
6 Laketown Rangers 23 11 7 5 42 16 +26 40
7 X Island Marauders 23 11 7 5 31 19 +12 40
8 Knightspurs 23 9 8 6 23 15 +8 35
9 Reading Rainbow Warriors 23 9 8 6 24 20 +4 35
10 New Capetown Falcons 23 10 5 8 20 16 +4 35
11 Mt. Ceabring Thunder 23 9 6 8 42 39 +3 33
12 Tintown Terrapins 23 8 9 6 24 23 +1 33
13 Wiechester FC 23 8 8 7 25 19 +6 32
14 Ojian Orangemen 23 10 2 11 34 37 -3 32
15 Real Atlantea 23 7 8 8 25 29 -4 29
16 Fadrön Flight 23 7 7 9 29 33 -4 28
17 Real Chinchinhua 23 8 4 11 30 28 +2 28
18 Moresville FC 23 7 6 10 28 37 -9 27
19 SK Nethers United FC 23 6 7 10 26 35 -9 25
20 Bayern Battery 23 4 8 11 21 36 -15 20
21 Celtic Rangers F.C. 23 3 11 9 11 19 -8 20
22 Mierton Manatees 23 4 8 11 24 39 -15 20
23 AC Quarant Xa'virt 23 5 5 13 27 57 -30 20
24 Taeshan City Miners 23 4 6 13 22 42 -20 18
25 Al Haxire 23 4 5 14 18 39 -21 17



Taeshan Erste Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Rapids 23 17 2 4 43 25 +18 53
2 Western Falls Falcons 23 12 3 8 34 31 +3 39
3 Reichland Storm 23 10 8 5 31 26 +5 38
4 Caché 23 11 4 8 21 12 +9 37
5 Gieron FC 23 11 4 8 37 42 -5 37
6 Chinquin Park Comets 23 11 4 8 31 30 +1 37
7 Sleepy Hollow 23 11 4 8 32 24 +8 37
8 AC Sikane 23 10 6 7 26 19 +7 36
9 Minutemen 23 10 4 9 34 32 +2 34
10 3.14 23 10 3 10 30 21 +9 33
11 Pamanian Polar Bears 23 9 5 9 29 31 -2 32
12 Williamsburg Whiteout 23 8 6 9 21 22 -1 30
13 Little Wingett 23 8 6 9 17 19 -2 30
14 Yaton FC 23 7 9 7 20 17 +3 30
15 Kreigstrieber 23 7 9 7 21 19 +2 30
16 Capetown Crocs 23 7 8 8 23 21 +2 29
17 Ying Jing Yankees 23 7 7 9 25 24 +1 28
18 Pwux Panthers 23 7 6 10 16 18 -2 27
19 Docktown Deathdogs 24 6 8 10 35 39 -4 26
20 Loachen Yellow Jackets 23 7 5 11 23 28 -5 26
21 SK Ojian 23 5 11 7 12 16 -4 26
22 Cornranch Crusaders 23 6 7 10 24 39 -15 25
23 LeFever AC 23 5 9 9 14 19 -5 24
24 Blacklake Blues 23 5 8 10 28 40 -12 23
25 Quarant Crewe 23 3 10 10 11 24 -13 19



Taeshan Zweite Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Sparta F.C. 23 17 5 1 60 22 +38 56
2 Docktown Dynamo 23 16 5 2 47 16 +31 53
3 Stormbreak FC 23 13 4 6 31 19 +12 43
4 East Whimore Spartans 23 12 6 5 27 16 +11 42
5 Laketown F.C. 23 12 5 6 40 28 +12 41
6 Karela Sekhika 23 12 5 6 38 26 +12 41
7 Wiechester Warriors 23 11 4 8 35 33 +2 37
8 Overlook Wanderers 23 10 7 6 35 31 +4 37
9 Dake United 23 9 7 7 36 31 +5 34
10 Tidal Wave 23 8 7 8 20 24 -4 31
11 Upton Terriers 23 8 7 8 30 33 -3 31
12 Petrinshier White Athletic 23 8 6 9 38 44 -6 30
13 Machrobat Meteors 23 8 6 9 21 25 -4 30
14 X Island Metrostars 23 7 7 9 25 27 -2 28
15 Diebert Colts 23 7 6 10 23 26 -3 27
16 Helgar Honor 23 7 6 10 41 34 +7 27
17 Perrier Unlimited 23 8 3 12 17 24 -7 27
18 Loudon Lancers 23 7 4 12 20 31 -11 25
19 White Marsh Knights 24 6 7 11 25 38 -13 25
20 Greenville Glory 23 6 7 10 22 30 -8 25
21 White Mountain Rovers 23 5 8 10 27 38 -11 23
22 Brucklyin City 23 5 7 11 20 36 -16 22
23 Calendara Kings 23 5 5 13 24 44 -20 20
24 Donovan United 23 4 7 12 11 21 -10 19
25 Gee Gange United 23 4 5 14 12 28 -16 17



Taeshan Dritte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Wolverines 23 17 5 1 56 19 +37 56
2 AFC FNK 23 16 3 4 56 27 +29 51
3 Bohemian Rapid FC 23 15 4 4 37 16 +21 49
4 St Cloud 23 15 3 5 44 17 +27 48
5 Yaton United 23 14 6 3 48 20 +28 48
6 Righsville Rams 23 12 5 6 37 24 +13 41
7 Polaris FC 23 12 3 8 37 33 +4 39
8 Baeumont Arch 23 10 7 6 41 30 +11 37
9 Aroland United 23 8 10 5 30 24 +6 34
10 Qassimodo City 23 7 9 7 26 23 +3 30
11 AC Algaer 23 9 3 11 24 24 +0 30
12 Frenslay Town F.C. 23 8 5 10 29 42 -13 29
13 FC Cracken 23 7 7 9 20 26 -6 28
14 Jarusalem United 23 7 7 9 31 33 -2 28
15 Capitol Street FC 23 7 6 10 23 31 -8 27
16 Suger and Creme 23 6 8 9 30 43 -13 26
17 Diebert Dodgers 24 5 10 9 34 46 -12 25
18 Northern Southland FC 23 6 7 10 26 33 -7 25
19 Los Strabos 23 6 6 11 18 28 -10 24
20 Air and Space FC 23 6 6 11 15 26 -11 24
21 Reynea Raptors 23 5 7 11 21 28 -7 22
22 Iure Indians 23 6 4 13 22 42 -20 22
23 Clear Springs FC 23 4 4 15 25 52 -27 16
24 Moresville Mice 23 2 9 12 22 41 -19 15
25 Cornranch Cougars 23 2 8 13 17 41 -24 14



Taeshan Virte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Tar Pit Mighty Hyena 23 15 2 6 39 18 +21 47
2 Atlantea City 23 13 7 3 72 27 +45 46
3 Toivu United 23 14 4 5 49 29 +20 46
4 Black Crow Onyx 23 12 8 3 47 20 +27 44
5 Saverhampton United 23 12 6 5 47 30 +17 42
6 Lazar Heights 23 12 3 8 43 28 +15 39
7 Fox East Flames 23 11 6 6 39 25 +14 39
8 Heartpool 23 11 6 6 32 22 +10 39
9 Meadville Musketeers 23 11 5 7 44 32 +12 38
10 Tokito Torpedos 23 11 5 7 34 21 +13 38
11 Orange Lake FC 23 10 6 7 31 26 +5 36
12 Catacombs 23 9 8 6 38 26 +12 35
13 Calendara City 24 11 2 11 36 34 +2 35
14 Orvilla Olimpique 23 9 8 6 26 21 +5 35
15 Norhammer Nighthawks 23 9 6 8 32 32 +0 33
16 Oanu Orient 23 9 5 9 16 17 -1 32
17 Motley Town F.C. 23 8 5 10 28 39 -11 29
18 Cyrovolcano 23 7 5 11 40 48 -8 26
19 Drealnaught Hall 23 7 4 12 27 34 -7 25
20 Crimson Eagles 23 6 6 11 36 40 -4 24
21 Racing Dodgeville 23 6 5 12 24 36 -12 23
22 Whispir Hills 23 6 3 14 19 49 -30 21
23 Norton United 23 4 2 17 8 38 -30 14
24 Wolfin Wolves 23 3 1 19 15 79 -64 10
25 Reynea Rollers 23 0 6 17 19 70 -51 6


Fadron Pizza Cup Round Three, four and Five Results

Third Round
Docktown Deathdogs 1-2 Real Atlantea (1-2 agg)
Real Atlantea 1-2 Docktown Deathdogs (1-5 AET, 3-6 agg)

SK Ojian 2-1 Ying Jing Yankees (2-1 agg)
Ying Jing Yankees 0-0 SK Ojian (1-2 agg)

Rapids 0-3 Minutemen (0-3 agg)
Minutemen 0-1 Rapids (3-1 agg)

Little Wingett 2-0 Yaton FC (2-0 agg)
Yaton FC 1-1 Little Wingett (1-3 agg)

FC Tenacity 4-0 Pamanian Polar Bears (4-0 agg)
Pamanian Polar Bears 0-1 FC Tenacity (0-5 agg)

LeFever AC 3-1 AC Sikane (3-1 agg)
AC Sikane 2-1 LeFever AC (3-4 agg)

Loachen Yellow Jackets 5-0 Williamsburg Whiteout (5-0 agg)
Williamsburg Whiteout 2-2 Loachen Yellow Jackets (2-7 agg)

Taeshan City Miners 4-2 Moresville FC (4-2 agg)
Moresville FC 3-0 Taeshan City Miners (5-4 agg)

Gieron FC 1-0 Reichland Storm (1-0 agg)
Reichland Storm 4-1 Gieron FC (4-2 agg)

Cache 4-0 Blacklake Blues (4-0 agg)
Blacklake Blues 2-2 Cache (2-6 agg)

AC Quarant Xa'virt 1-1 Bayern Battery (1-1 agg)
Bayern Battery 4-5 AC Quarant Xa'virt (5-6 agg)

Quarant Crewe 3-2 Kreigstrieber (3-2 agg)
Kreigstrieber 1-4 Quarant Crewe (3-7 agg)

Cornranch Crusaders 0-2 Chinquin Park Comets (0-2 agg)
Chinquin Park Comets 0-1 Cornranch Crusaders (2-1 agg)

Yaton United 2-0 Frenslay Town F.C. (2-0 agg)
Frenslay Town F.C. 2-1 Yaton United (2-3 agg)

Moresville Mice 1-1 Wiechester Warriors (1-1 agg)
Wiechester Warriors 1-3 Moresville Mice (2-4 agg)

Jarusalem FC 1-7 Machrobat Meteors (1-7 agg)
Machrobat Meteors 1-2 Jarusalem FC (8-3 agg)

Western Falls Falcons 1-0 AC Algaer (1-0 agg)
AC Algaer 2-1 Western Falls Falcons (2-1 AET, 2-2 agg, 3-4 PKs)

Reynea Raptors 3-0 FC Cracken (3-0 agg)
FC Cracken 1-1 Reynea Raptors (1-4 agg)

Brucklyin City 0-3 East Whiemore Spartans (0-3 agg)
East Whiemore Spartans 4-1 Brucklyin City (7-1 agg)

Loudon Lancers 0-2 Perrier Unlimited (0-2 agg)
Perrier Unlimited 4-2 Loudon Lancers (6-2 agg)

Gee Gange United 0-1 Air and Space FC (0-1 agg)
Air and Space FC 3-1 Gee Gange United (4-1 agg)

Los Strabos 0-2 Donovan United (0-2 agg)
Donovan United 1-1 Los Strabos (3-1 agg)

Pwux Panthers 1-1 Sleepy Hollow (1-1 agg)
Sleepy Hollow 1-0 Pwux Panthers (2-1 agg)

Sparta F.C. 2-2 Docktown Dynamo (2-2 agg)
Docktown Dynamo 1-2 Sparta F.C. (3-4 agg)

Bohemian Rapid FC 0-0 3.14 (0-0 agg)
3.14 1-1 Bohemian Rapid FC (2-1 AET, 2-1 agg)

AFC FNK 4-0 Baeumont Arch (4-0 agg)
Baeumont Arch 1-1 AFC FNK (1-5 agg)

Cyrovolcano 3-2 Lazar Heights (3-2 agg)
Lazar Heights 0-1 Cyrovolcano (2-4 agg)

Norhammer Nighthawks 4-0 St Cloud (4-0 agg)
St Cloud 0-1 Norhammer Nighthawks (0-5 agg)

Tar Pit Mighty Hyena 5-2 Cornranch Cougars (5-2 agg)
Cornranch Cougars 4-1 Tar Pit Mighty Hyena (4-1 AET, 6-6 agg, 3-1 PKs)


Fourth Round
Al Haxire 2-1 Celtic Rangers F.C. (2-1 agg)
Celtic Rangers F.C. 3-4 Al Haxire (4-6 agg)

Fadron Flight 3-2 Docktown Deathdogs (3-2 agg)
Docktown Deathdogs 0-1 Fadron Flight (2-4 agg)

SK Ojian 2-0 Minutemen (2-0 agg)
Minutemen 0-1 SK Ojian (0-3 agg)

Little Wingett 0-1 FC Tenacity (0-1 agg)
FC Tenacity 1-3 Little Wingett (2-3 agg)

LeFever AC 0-1 Loachen Yellow Jackets (0-1 agg)
Loachen Yellow Jackets 1-1 LeFever AC (2-1 agg)

Moresville FC 5-0 Reichland Storm (5-0 agg)
Reichland Storm 1-6 Moresville FC (1-11 agg)

Cache 1-2 AC Quarant Xa'virt (1-2 agg)
AC Quarant Xa'virt 0-0 Cache (2-1 agg)

Quarant Crewe 3-4 Chinquin Park Comets (3-4 agg)
Chinquin Park Comets 2-2 Quarant Crewe (6-5 agg)

Yaton United 3-2 Moresville Mice (3-2 agg)
Moresville Mice 4-0 Yaton United (6-3 agg)

Machrobat Meteors 0-2 Western Falls Falcons (0-2 agg)
Western Falls Falcons 0-1 Machrobat Meteors (2-1 agg)

Reynea Raptors 3-3 East Whiemore Spartans (3-3 agg)
East Whiemore Spartans 0-0 Reynea Raptors (1-0 AET, 4-3 agg)

Perrier Unlimited 3-1 Air and Space FC (3-1 agg)
Air and Space FC 2-1 Perrier Unlimited (3-4 agg)

Donovan United 1-2 Sleepy Hollow (1-2 agg)
Sleepy Hollow 1-0 Donovan United (3-1 agg)

Sparta F.C. 1-1 3.14 (1-1 agg)
3.14 3-0 Sparta F.C. (4-1 agg)

AFC FNK 4-1 Cyrovolcano (4-1 agg)
Cyrovolcano 3-1 AFC FNK (4-5 agg)

Norhammer Nighthawks 5-1 Cornranch Cougars (5-1 agg)
Cornranch Cougars 2-4 Norhammer Nighthawks (3-9 agg)


Fifth Round
New Capetown Falcons 2-2 Reading Rainbow Warriors (2-2 agg)
Reading Rainbow Warriors 0-0 New Capetown Falcons (2-0 AET, 4-2 agg)

X Island Marauders 3-2 Knightspurs (3-2 agg)
Knightspurs 1-2 X Island Marauders (3-5 agg)

Los Riosa Monstas 1-0 Mt. Ceabring Thunder (1-0 agg)
Mt. Ceabring Thunder 1-1 Los Riosa Monstas (1-2 agg)

Wiechester FC 2-1 Real Chinchinhua (2-1 agg)
Real Chinchinhua 3-5 Wiechester FC (4-7 agg)

Ojian Orangemen 0-1 Laketown Rangers (0-1 agg)
Laketown Rangers 5-0 Ojian Orangemen (6-0 agg)

Atlantea Hurricanes 1-2 Mierton Manatees (1-2 agg)
Mierton Manatees 1-2 Atlantea Hurricanes (1-3 AET, 3-4 agg)

Bayern Phoenix 0-0 Bayern-Algaer (0-0 agg)
Bayern-Algaer 1-1 Bayern Phoenix (1-1 AET, 1-1 agg, 3-1 PKs)

Tintown Terrapins 2-0 SK Nethers United FC (2-0 agg)
SK Nethers United FC 2-1 Tintown Terrapins (2-3 agg)

Al Haxire 2-0 Fadron Flight (2-0 agg)
Fadron Flight 0-0 Al Haxire (0-2 agg)

SK Ojian 1-3 Little Wingett (1-3 agg)
Little Wingett 2-0 SK Ojian (5-1 agg)

Loachen Yellow Jackets 1-2 Moresville FC (1-2 agg)
Moresville FC 6-3 Loachen Yellow Jackets (8-4 agg)

AC Quarant Xa'virt 0-0 Chinquin Park Comets (0-0 agg)
Chinquin Park Comets 0-1 AC Quarant Xa'virt (0-1 agg)

Moresville Mice 1-1 Western Falls Falcons (1-1 agg)
Western Falls Falcons 2-1 Moresville Mice (3-2 agg)

East Whiemore Spartans 2-1 Perrier Unlimited (2-1 agg)
Perrier Unlimited 3-0 East Whiemore Spartans (4-2 agg)

Sleepy Hollow 1-1 3.14 (1-1 agg)
3.14 1-1 Sleepy Hollow (2-2 AET, 3-3 agg, 2-3 PKs)

AFC FNK 2-1 Norhammer Nighthawks (2-1 agg)
Norhammer Nighthawks 1-2 AFC FNK (2-4 agg)
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Fri Mar 02, 2012 1:50 pm

MATCHDAY 25
Al Haxire 0-0 Atlantea Hurricanes
Knightspurs 1-2 Moresville FC
Los Riosa Monstas 2-2 FC Tenacity
New Capetown Falcons 2-0 Real Atlantea
Ojian Orangemen 2-1 Tintown Terrapins
Real Chinchinhua 2-1 Taeshan City Miners
Wiechester FC 0-1 Celtic Rangers F.C.
X Island Marauders 1-1 Mierton Manatees
Bayern-Algaer 1-2 SK Nethers United FC
Reading Rainbow Warriors 0-0 AC Quarant Xa'virt
Mt. Ceabring Thunder 1-1 Fadrön Flight
Laketown Rangers 0-2 Bayern Battery

On the first day of the second half of the tournament leaders Los Riosa tied FC Tenacity putting them still in the lead, but the Bayern bunches loss and no match for the Phoenix kept them on top at the end of the week.

MATCHDAY 26
Moresville FC 1-1 Atlantea Hurricanes
FC Tenacity 2-3 Bayern Phoenix
Real Atlantea 1-0 Knightspurs
Tintown Terrapins 2-0 Los Riosa Monstas
Taeshan City Miners 0-0 New Capetown Falcons
Celtic Rangers F.C. 0-0 Ojian Orangemen
Mierton Manatees 0-3 Real Chinchinhua
SK Nethers United FC 1-2 Wiechester FC
AC Quarant Xa'virt 0-1 X Island Marauders
Fadrön Flight 1-3 Bayern-Algaer
Bayern Battery 3-1 Reading Rainbow Warriors
Laketown Rangers 1-2 Mt. Ceabring Thunder

Bayern took out Tenacity behind two goals from Ricard Cardona. Real chinchinhua was led by a Walter Palisades hat trick, whilst the Bayern side saw leading scorer Xavier PTolemy put in two.

MATCHDAY 27
Al Haxire 3-1 Moresville FC
Atlantea Hurricanes 1-0 Real Atlantea
Bayern Phoenix 0-1 Tintown Terrapins
Knightspurs 2-1 Taeshan City Miners
Los Riosa Monstas 1-0 Celtic Rangers F.C.
New Capetown Falcons 0-1 Mierton Manatees
Ojian Orangemen 1-1 SK Nethers United FC
Real Chinchinhua 0-1 AC Quarant Xa'virt
Wiechester FC 6-1 Fadrön Flight
X Island Marauders 2-0 Bayern Battery
Bayern-Algaer 1-2 Laketown Rangers
Reading Rainbow Warriors 1-2 Mt. Ceabring Thunder

It was an interesting week of football. Al Haxire actually one a game, Wiechester put six goals up on Fadron 4 from Elle Woods. In Bayern, The Weavers lost to Laketown behind a Francois Rosseau goal and assist.

MATCHDAY 28
FC Tenacity 3-0 Al Haxire
Real Atlantea 2-0 Moresville FC
Taeshan City Miners 0-2 Atlantea Hurricanes
Celtic Rangers F.C. 0-1 Bayern Phoenix
Mierton Manatees 0-1 Knightspurs
SK Nethers United FC 1-2 Los Riosa Monstas
AC Quarant Xa'virt 2-0 New Capetown Falcons
Fadrön Flight 0-3 Ojian Orangemen
Bayern Battery 1-2 Real Chinchinhua
Laketown Rangers 4-1 Wiechester FC
Mt. Ceabring Thunder 1-1 X Island Marauders
Reading Rainbow Warriors 0-1 Bayern-Algaer

FC Tenacity took down Al Haxire with 3 goals, a double from Bravo Abreu. In Atlantea the newly minted Wheelhouse home for Real started with a two goal win for the home side. On Quarant Xa'virt the Athleticos defeated strong side New Capetown. Finally in Laketown Percy IReland had 3 goals and Rosseau added four assists.

MATCHDAY 29
Al Haxire 1-0 Real Atlantea
FC Tenacity 1-2 Tintown Terrapins
Moresville FC 2-1 Taeshan City Miners
Atlantea Hurricanes 0-0 Mierton Manatees
Bayern Phoenix 0-0 SK Nethers United FC
Knightspurs 3-2 AC Quarant Xa'virt
Los Riosa Monstas 3-0 Fadrön Flight
New Capetown Falcons 1-0 Bayern Battery
Ojian Orangemen 2-3 Laketown Rangers
Real Chinchinhua 0-1 Mt. Ceabring Thunder
Wiechester FC 0-0 Reading Rainbow Warriors
X Island Marauders 1-0 Bayern-Algaer

Al Haxire stunned again with a win, over fellow relegation candidate Real Atlantea. Knightspurs took down AC Quarant, and Laketown had Ireland returning Rosseau's 4 assists the week earlier with 3 for Rosseau's hat trick.

MATCHDAY 30
Tintown Terrapins 2-0 Al Haxire
Taeshan City Miners 1-2 Real Atlantea
Celtic Rangers F.C. 1-0 FC Tenacity
Mierton Manatees 5-1 Moresville FC
AC Quarant Xa'virt 0-2 Atlantea Hurricanes
Fadrön Flight 0-1 Bayern Phoenix
Bayern Battery 1-1 Knightspurs
Laketown Rangers 1-1 Los Riosa Monstas
Mt. Ceabring Thunder 0-0 New Capetown Falcons
Reading Rainbow Warriors 0-0 Ojian Orangemen
Bayern-Algaer 2-3 Real Chinchinhua
X Island Marauders 1-1 Wiechester FC

Mierton put up five on Moresville. Atlantea had two Joshua Prekith goals that helped the team to victory. In Bayern the Chihuahuas took down Bayern with 2 Walter Palisades goals.

MATCHDAY 31
Al Haxire 0-0 Taeshan City Miners
Tintown Terrapins 2-1 Celtic Rangers F.C.
Real Atlantea 0-0 Mierton Manatees
FC Tenacity 2-2 SK Nethers United FC
Moresville FC 0-1 AC Quarant Xa'virt
Atlantea Hurricanes 3-0 Bayern Battery
Bayern Phoenix 1-0 Laketown Rangers
Knightspurs 0-3 Mt. Ceabring Thunder
Los Riosa Monstas 2-0 Reading Rainbow Warriors
New Capetown Falcons 2-2 Bayern-Algaer
Ojian Orangemen 0-0 X Island Marauders
Real Chinchinhua 1-0 Wiechester FC

Atlantea defeated Bayern, Real defeated Wiechester...Okie dokie.

MATCHDAY 32
Celtic Rangers F.C. 1-1 Al Haxire
Mierton Manatees 1-3 Taeshan City Miners
SK Nethers United FC 1-0 Tintown Terrapins
AC Quarant Xa'virt 1-0 Real Atlantea
Fadrön Flight 0-2 FC Tenacity
Bayern Battery 0-1 Moresville FC
Mt. Ceabring Thunder 0-0 Atlantea Hurricanes
Reading Rainbow Warriors 1-0 Bayern Phoenix
Bayern-Algaer 1-0 Knightspurs
X Island Marauders 0-0 Los Riosa Monstas
Wiechester FC 2-1 New Capetown Falcons
Real Chinchinhua 2-3 Ojian Orangemen

In Mierton the home side lost to Taeshan City in another shocking result. Reading defeated Bayern on their home turf. Ojian took down Real with a finally crafted late goal.

MATCHDAY 33
Al Haxire 0-1 Mierton Manatees
Celtic Rangers F.C. 1-0 SK Nethers United FC
Taeshan City Miners 1-6 AC Quarant Xa'virt
Tintown Terrapins 2-1 Fadrön Flight
Real Atlantea 1-0 Bayern Battery
FC Tenacity 5-5 Laketown Rangers
Moresville FC 2-1 Mt. Ceabring Thunder
Atlantea Hurricanes 0-2 Bayern-Algaer
Bayern Phoenix 2-0 X Island Marauders
Knightspurs 3-1 Wiechester FC
Los Riosa Monstas 0-2 Real Chinchinhua
New Capetown Falcons 0-1 Ojian Orangemen

AC Quarant Xa'virt put up 6 on Taeshan City. In a big scorefest FC Tenacity and Laketown split ten goals, 3 were scored by Percy IReland for Laketown. Knightspurs put a bunch up on Wiechester as well.

MATCHDAY 34
SK Nethers United FC 0-2 Al Haxire
AC Quarant Xa'virt 5-1 Mierton Manatees
Fadrön Flight 1-1 Celtic Rangers F.C.
Bayern Battery 2-1 Taeshan City Miners
Laketown Rangers 1-0 Tintown Terrapins
Mt. Ceabring Thunder 2-0 Real Atlantea
Reading Rainbow Warriors 1-1 FC Tenacity
Bayern-Algaer 2-0 Moresville FC
Wiechester FC 0-0 Atlantea Hurricanes
Real Chinchinhua 1-1 Bayern Phoenix
Ojian Orangemen 0-4 Knightspurs
New Capetown Falcons 1-1 Los Riosa Monstas

Five AC Quarant Xa'virt goals....Like really?And four for Knightspurs?

MATCHDAY 35
Al Haxire 0-1 AC Quarant Xa'virt
SK Nethers United FC 5-1 Fadrön Flight
Mierton Manatees 0-1 Bayern Battery
Celtic Rangers F.C. 0-1 Laketown Rangers
Taeshan City Miners 4-0 Mt. Ceabring Thunder
Tintown Terrapins 0-0 Reading Rainbow Warriors
Real Atlantea 0-1 Bayern-Algaer
FC Tenacity 1-1 X Island Marauders
Moresville FC 2-2 Wiechester FC
Atlantea Hurricanes 3-1 Ojian Orangemen
Bayern Phoenix 1-0 New Capetown Falcons
Knightspurs 0-2 Los Riosa Monstas

Who let the goals out. ITs been a highscoring season, really high scoring. Are the goals bigger now or something?

MATCHDAY 36
Fadrön Flight 1-0 Al Haxire
Bayern Battery 1-1 AC Quarant Xa'virt
Laketown Rangers 0-2 SK Nethers United FC
Mt. Ceabring Thunder 2-2 Mierton Manatees
Reading Rainbow Warriors 1-1 Celtic Rangers F.C.
Bayern-Algaer 1-0 Taeshan City Miners
X Island Marauders 1-1 Tintown Terrapins
Wiechester FC 0-0 Real Atlantea
Real Chinchinhua 3-2 FC Tenacity
Ojian Orangemen 4-2 Moresville FC
Los Riosa Monstas 0-2 Atlantea Hurricanes
Knightspurs 2-0 Bayern Phoenix

Yeah as you can probably tell im to bored to write stuff anymore...


Fadron Pizza Cup
Round of Sixteen
Reading Rainbow Warriors 1-1 X Island Marauders (1-1 agg)
X Island Marauders 2-1 Reading Rainbow Warriors (3-2 agg)

Los Riosa Monstas 0-3 Wiechester FC (0-3 agg)
Wiechester FC 2-2 Los Riosa Monstas (5-2 agg)

Laketown Rangers 1-0 Atlantea Hurricanes (1-0 agg)
Atlantea Hurricanes 2-3 Laketown Rangers (2-4 agg)

Bayern-Algaer 1-0 Tintown Terrapins (1-0 agg)
Tintown Terrapins 0-0 Bayern-Algaer (0-1 agg)

Al Haxire 3-1 Little Wingett (3-1 agg)
Little Wingett 0-2 Al Haxire (1-5 agg)

Moresville FC 1-1 AC Quarant Xa'virt (1-1 agg)
AC Quarant Xa'virt 0-4 Moresville FC (1-5 agg)

Western Falls Falcons 2-2 Perrier Unlimited (2-2 agg)
Perrier Unlimited 1-2 Western Falls Falcons (3-4 agg)

Sleepy Hollow 3-0 AFC FNK (3-0 agg)
AFC FNK 3-4 Sleepy Hollow (3-7 agg)


Quarter-Finals
X Island Marauders 2-0 Wiechester FC (2-0 agg)
Wiechester FC 1-1 X Island Marauders (1-3 agg)

Laketown Rangers 2-0 Bayern-Algaer (2-0 agg)
Bayern-Algaer 0-1 Laketown Rangers (0-3 agg)

Al Haxire 2-2 Moresville FC (2-2 agg)
Moresville FC 0-0 Al Haxire (1-1 AET, 3-3 agg, 1-2 PKs)

Western Falls Falcons 3-1 Sleepy Hollow (3-1 agg)
Sleepy Hollow 2-2 Western Falls Falcons (3-5 agg)
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sun Mar 04, 2012 4:34 pm

Part Four....With scorers, Clean Sheets, and Assists

MATCHDAY 37
Al Haxire 3-2 Bayern Battery
Fadrön Flight 1-3 Laketown Rangers
AC Quarant Xa'virt 1-5 Mt. Ceabring Thunder
SK Nethers United FC 0-1 Reading Rainbow Warriors
Mierton Manatees 0-2 Bayern-Algaer
Celtic Rangers F.C. 1-0 X Island Marauders
Taeshan City Miners 2-0 Wiechester FC
Tintown Terrapins 0-1 Real Chinchinhua
Real Atlantea 0-3 Ojian Orangemen
FC Tenacity 0-1 New Capetown Falcons
Moresville FC 1-0 Los Riosa Monstas
Atlantea Hurricanes 1-0 Bayern Phoenix

It was a good day for Laketown one again, 2 assists from Rosseau, and one from Percy Ireland, as well as a Percy Ireland goal. On Quarant the home side fell to Mt Ceabring, behind Ceabring's Anderson Patton's hat trick. In the big match of the day Atlantea defeated Bayern Phoenix with a loan Joshua Prekith giving the home side a big boost going into the last quarter.

MATCHDAY 38
Laketown Rangers 7-0 Al Haxire
Mt. Ceabring Thunder 1-1 Bayern Battery
Reading Rainbow Warriors 2-1 Fadrön Flight
Bayern-Algaer 6-0 AC Quarant Xa'virt
X Island Marauders 1-2 SK Nethers United FC
Wiechester FC 1-1 Mierton Manatees
Real Chinchinhua 0-1 Celtic Rangers F.C.
Ojian Orangemen 1-1 Taeshan City Miners
New Capetown Falcons 0-1 Tintown Terrapins
Los Riosa Monstas 1-1 Real Atlantea
Knightspurs 1-0 FC Tenacity
Bayern Phoenix 2-0 Moresville FC

In another big goal thriller Laketown took down Al Haxire with 7. Four from Percy Ireland, two from Francois Rosseau, with Rosseau also having two assists. The home side in Bayern also produced a big 6-0 win as the Weavers took down AC Quarant Xa'virt behind Xavier Ptolemy's double hat trick.

MATCHDAY 39
Al Haxire 1-1 Mt. Ceabring Thunder
Laketown Rangers 2-2 Reading Rainbow Warriors
Bayern Battery 3-4 Bayern-Algaer
Fadrön Flight 0-3 X Island Marauders
AC Quarant Xa'virt 2-0 Wiechester FC
SK Nethers United FC 1-2 Real Chinchinhua
Mierton Manatees 0-1 Ojian Orangemen
Celtic Rangers F.C. 1-1 New Capetown Falcons
Taeshan City Miners 0-0 Los Riosa Monstas
Tintown Terrapins 2-2 Knightspurs
Real Atlantea 0-3 Bayern Phoenix
FC Tenacity 0-1 Atlantea Hurricanes

In a 7 goal thriller in the Battery-Algaer derby the home side lost as Xavier Ptolemy poached a last minute goal for the Weavers completing a hat trick.

MATCHDAY 40
Reading Rainbow Warriors 1-0 Al Haxire
Bayern-Algaer 3-0 Mt. Ceabring Thunder
X Island Marauders 1-0 Laketown Rangers
Wiechester FC 0-1 Bayern Battery
Real Chinchinhua 5-1 Fadrön Flight
Ojian Orangemen 2-5 AC Quarant Xa'virt
New Capetown Falcons 2-2 SK Nethers United FC
Los Riosa Monstas 1-1 Mierton Manatees
Knightspurs 0-1 Celtic Rangers F.C.
Bayern Phoenix 3-2 Taeshan City Miners
Atlantea Hurricanes 0-2 Tintown Terrapins
Moresville FC 0-0 FC Tenacity

In Bayern the Weavers defeated incoming Mt. Ceabring with a brace from Xavier Ptolemy. In Chinchinhua the home side took down Fadron with 5 goals from Walter Palisades. Finally the home side in Ojian fell to a surprise Quarant Xa'virt side showing more firepower in one game than most of the season.

MATCHDAY 41
Al Haxire 1-1 Bayern-Algaer
Reading Rainbow Warriors 0-2 X Island Marauders
Mt. Ceabring Thunder 0-0 Wiechester FC
Laketown Rangers 1-5 Real Chinchinhua
Bayern Battery 1-1 Ojian Orangemen
Fadrön Flight 0-1 New Capetown Falcons
AC Quarant Xa'virt 2-1 Los Riosa Monstas
SK Nethers United FC 1-0 Knightspurs
Mierton Manatees 0-1 Bayern Phoenix
Celtic Rangers F.C. 1-0 Atlantea Hurricanes
Tintown Terrapins 2-2 Moresville FC
Real Atlantea 0-3 FC Tenacity

Laketown fell to Real Chinchinhua as Walter Palisades shocked with another 5 goal day, hitting his stride late in the season.

MATCHDAY 42
X Island Marauders 2-0 Al Haxire
Wiechester FC 1-1 Bayern-Algaer
Real Chinchinhua 1-1 Reading Rainbow Warriors
Ojian Orangemen 2-0 Mt. Ceabring Thunder
New Capetown Falcons 1-3 Laketown Rangers
Los Riosa Monstas 1-1 Bayern Battery
Knightspurs 2-1 Fadrön Flight
Bayern Phoenix 3-0 AC Quarant Xa'virt
Atlantea Hurricanes 0-1 SK Nethers United FC
Moresville FC 2-0 Celtic Rangers F.C.
FC Tenacity 1-2 Taeshan City Miners
Real Atlantea 0-2 Tintown Terrapins

It really was a boring day of football. Laketown beat New Capetown with 3 unexciting goals so...

MATCHDAY 43
Al Haxire 1-0 Wiechester FC
X Island Marauders 2-3 Real Chinchinhua
Bayern-Algaer 0-1 Ojian Orangemen
Reading Rainbow Warriors 0-2 New Capetown Falcons
Mt. Ceabring Thunder 2-2 Los Riosa Monstas
Laketown Rangers 2-0 Knightspurs
Bayern Battery 1-2 Bayern Phoenix
Fadrön Flight 1-0 Atlantea Hurricanes
SK Nethers United FC 1-3 Moresville FC
Mierton Manatees 1-1 FC Tenacity
Celtic Rangers F.C. 3-0 Real Atlantea
Taeshan City Miners 2-1 Tintown Terrapins

Al Haxire stunned by defeating Wiechester with a loan Eusko Kuruchet goal. In Cecile the home side Marauders fell to visiting Real Chinchinhua aided, by 2 Walter Palisades goals.

MATCHDAY 44
Real Chinchinhua 1-0 Al Haxire
Ojian Orangemen 3-1 Wiechester FC
New Capetown Falcons 1-1 X Island Marauders
Los Riosa Monstas 0-1 Bayern-Algaer
Knightspurs 2-0 Reading Rainbow Warriors
Bayern Phoenix 1-2 Mt. Ceabring Thunder
Atlantea Hurricanes 0-1 Laketown Rangers
Moresville FC 4-3 Fadrön Flight
FC Tenacity 2-0 AC Quarant Xa'virt
Real Atlantea 0-0 SK Nethers United FC
Tintown Terrapins 2-3 Mierton Manatees
Taeshan City Miners 2-2 Celtic Rangers F.C.

Moresville and Fadron played two a 7 goal final. With Moresville scoring a late decisive goal to advance with the 3 points. Taeshan City quickly has moved up to challenge Fadron and push them to a relegation game position.

MATCHDAY 45
Al Haxire 0-1 Ojian Orangemen
Real Chinchinhua 1-0 New Capetown Falcons
Wiechester FC 0-2 Los Riosa Monstas
X Island Marauders 1-0 Knightspurs
Bayern-Algaer 0-1 Bayern Phoenix
Reading Rainbow Warriors 2-0 Atlantea Hurricanes
Laketown Rangers 0-2 Moresville FC
Bayern Battery 2-1 FC Tenacity
Fadrön Flight 0-2 Real Atlantea
AC Quarant Xa'virt 0-2 Tintown Terrapins
SK Nethers United FC 2-1 Taeshan City Miners
Mierton Manatees 1-0 Celtic Rangers F.C.

Atlantea continued on a cold streak losing yet another game.

MATCHDAY 46
New Capetown Falcons 0-0 Al Haxire
Los Riosa Monstas 2-0 Ojian Orangemen
Knightspurs 1-2 Real Chinchinhua
Bayern Phoenix 1-1 Wiechester FC
Atlantea Hurricanes 2-0 X Island Marauders
Moresville FC 2-3 Reading Rainbow Warriors
FC Tenacity 3-0 Mt. Ceabring Thunder
Real Atlantea 2-1 Laketown Rangers
Tintown Terrapins 0-0 Bayern Battery
Taeshan City Miners 1-2 Fadrön Flight
Celtic Rangers F.C. 0-0 AC Quarant Xa'virt
Mierton Manatees 1-1 SK Nethers United FC

Atlantea got back on track with a 2 nil defeat of X Island in the founders derby. Tenacity also managed to win against the Thunder pushing them farther up the table.

MATCHDAY 47
Al Haxire 0-1 Los Riosa Monstas
New Capetown Falcons 1-0 Knightspurs
Ojian Orangemen 1-1 Bayern Phoenix
Real Chinchinhua 1-0 Atlantea Hurricanes
X Island Marauders 0-1 Moresville FC
Bayern-Algaer 0-1 FC Tenacity
Reading Rainbow Warriors 0-1 Real Atlantea
Mt. Ceabring Thunder 0-0 Tintown Terrapins
Laketown Rangers 2-3 Taeshan City Miners
Bayern Battery 0-0 Celtic Rangers F.C.
Fadrön Flight 4-1 Mierton Manatees
AC Quarant Xa'virt 2-2 SK Nethers United FC

Another big win by Taeshan City took them even farther away from automatic relegation, and pushed them out of a Playoff game.

MATCHDAY 48
Knightspurs 2-1 Al Haxire
Bayern Phoenix 0-0 Los Riosa Monstas
Atlantea Hurricanes 1-0 New Capetown Falcons
Moresville FC 2-1 Real Chinchinhua
FC Tenacity 2-2 Wiechester FC
Real Atlantea 1-1 X Island Marauders
Tintown Terrapins 0-4 Bayern-Algaer
Taeshan City Miners 2-1 Reading Rainbow Warriors
Celtic Rangers F.C. 0-1 Mt. Ceabring Thunder
Mierton Manatees 2-2 Laketown Rangers
SK Nethers United FC 3-0 Bayern Battery
AC Quarant Xa'virt 1-3 Fadrön Flight

4 goals from Xavier Ptolemy and he all but sealed up the scoring winner of the year, and Fadron inched closer to not having a playoff to stay up as well.

MATCHDAY 49
Al Haxire 1-1 Bayern Phoenix
Knightspurs 1-0 Atlantea Hurricanes
New Capetown Falcons 1-0 Moresville FC
Ojian Orangemen 4-3 FC Tenacity
Real Chinchinhua 5-0 Real Atlantea
Wiechester FC 0-0 Tintown Terrapins
X Island Marauders 3-0 Taeshan City Miners
Bayern-Algaer 0-1 Celtic Rangers F.C.
Reading Rainbow Warriors 3-1 Mierton Manatees
Mt. Ceabring Thunder 2-0 SK Nethers United FC
Laketown Rangers 0-2 AC Quarant Xa'virt
Bayern Battery 1-1 Fadrön Flight


In Ojian the home side put up 4 goals against Tenacity pushing what was earlier a Globe Cup side away from it. In the battle of the Royal squads Chinchinhua put in five against Atlantea.
MATCHDAY 50
Atlantea Hurricanes 2-0 Al Haxire
Moresville FC 0-1 Knightspurs
FC Tenacity 2-2 Los Riosa Monstas
Real Atlantea 0-2 New Capetown Falcons
Tintown Terrapins 1-2 Ojian Orangemen
Taeshan City Miners 4-2 Real Chinchinhua
Celtic Rangers F.C. 0-1 Wiechester FC
Mierton Manatees 0-1 X Island Marauders
SK Nethers United FC 1-1 Bayern-Algaer
AC Quarant Xa'virt 1-3 Reading Rainbow Warriors
Fadrön Flight 1-2 Mt. Ceabring Thunder
Bayern Battery 0-2 Laketown Rangers

Taeshan City pushed themselves free of even a playoff on the last day of the season winning 4-2 against Chinchinhua and keeping themselves from having to play another game until the next season. Meanwhile Bayern Battery announced it was entering Administration and would lose ten points as per league rules and Mierton would get the Playoff game they originally would have had.

Fadron Pizza Cup final two rounds
Semi-Finals
X Island Marauders 2-3 Laketown Rangers (2-3 agg)
Laketown Rangers 1-2 X Island Marauders (2-2 AET, 5-4 agg)

Al Haxire 1-0 Western Falls Falcons (1-0 agg)
Western Falls Falcons 2-0 Al Haxire (2-1 agg)


Grand Final
Laketown Rangers 2-0 Western Falls Falcons (2-0 agg)


Final Tables
Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Bayern Phoenix 48 26 14 8 58 27 +31 92
2 Bayern-Algaer 48 26 7 15 79 45 +34 85
3 Los Riosa Monstas 48 23 14 11 58 37 +21 83
4 Real Chinchinhua 48 25 6 17 79 54 +25 81
5 Atlantea Hurricanes 48 23 10 15 45 26 +19 79
6 X Island Marauders 48 21 16 11 58 37 +21 79
7 Ojian Orangemen 48 23 9 16 73 68 +5 78
8 Laketown Rangers 48 22 11 15 86 54 +32 77
9 Knightspurs 48 21 10 17 52 41 +11 73
10 Mt. Ceabring Thunder 48 19 16 13 73 66 +7 73
11 Tintown Terrapins 48 18 16 14 52 47 +5 70
12 FC Tenacity 48 19 11 18 78 63 +15 68
13 New Capetown Falcons 48 18 13 17 40 36 +4 67
14 Reading Rainbow Warriors 48 17 16 15 48 47 +1 67
15 Moresville FC 48 18 10 20 61 74 -13 64
16 SK Nethers United FC 48 15 15 18 58 63 -5 60
17 AC Quarant Xa'virt 48 16 9 23 63 95 -32 57
18 Wiechester FC 48 12 19 17 47 50 -3 55
19 Celtic Rangers F.C. 48 12 19 17 29 35 -6 55
20 Real Atlantea 48 14 13 21 38 62 -24 55
21 Taeshan City Miners 48 12 11 25 57 82 -25 47
22 Fadrön Flight 48 12 10 26 55 88 -33 46
23 Bayern Battery 48 10 16 22 45 69 -24 46
24 Mierton Manatees 48 9 17 22 48 76 -28 44
25 Al Haxire 48 9 12 27 33 71 -38 39



Taeshan Erste Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Rapids 48 26 9 13 64 58 +6 87
2 Minutemen 48 25 8 15 86 63 +23 83
3 3.14 48 25 6 17 66 42 +24 81
4 Capetown Crocs 48 20 14 14 54 42 +12 74
5 Western Falls Falcons 48 21 9 18 68 59 +9 72
6 Ying Jing Yankees 48 19 14 15 57 46 +11 71
7 Pamanian Polar Bears 48 20 10 18 65 55 +10 70
8 Caché 48 19 12 17 41 37 +4 69
9 Reichland Storm 48 17 18 13 55 49 +6 69
10 SK Ojian 48 17 17 14 30 32 -2 68
11 Chinquin Park Comets 48 19 11 18 57 63 -6 68
12 Gieron FC 48 19 10 19 68 85 -17 67
13 AC Sikane 48 17 14 17 47 40 +7 65
14 Pwux Panthers 48 16 16 16 36 37 -1 64
15 Loachen Yellow Jackets 48 18 9 21 57 58 -1 63
16 Yaton FC 48 14 20 14 44 40 +4 62
17 LeFever AC 48 15 17 16 36 35 +1 62
18 Sleepy Hollow 48 16 14 18 52 50 +2 62
19 Williamsburg Whiteout 48 16 12 20 40 46 -6 60
20 Blacklake Blues 48 14 17 17 59 65 -6 59
21 Kreigstrieber 48 13 19 16 43 46 -3 58
22 Little Wingett 48 14 13 21 31 45 -14 55
23 Quarant Crewe 48 12 17 19 31 42 -11 53
24 Docktown Deathdogs 48 12 12 24 59 72 -13 48
25 Cornranch Crusaders 48 10 14 24 51 90 -39 44



Taeshan Zweite Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Sparta F.C. 48 31 12 5 110 50 +60 105
2 Docktown Dynamo 48 29 12 7 96 41 +55 99
3 Laketown F.C. 48 27 13 8 81 45 +36 94
4 East Whimore Spartans 48 23 15 10 55 37 +18 84
5 Overlook Wanderers 48 23 14 11 82 61 +21 83
6 Wiechester Warriors 48 23 11 14 72 62 +10 80
7 Karela Sekhika 48 21 12 15 74 71 +3 75
8 Stormbreak FC 48 21 8 19 55 51 +4 71
9 Dake United 48 18 14 16 66 55 +11 68
10 Perrier Unlimited 48 19 9 20 41 43 -2 66
11 Diebert Colts 48 18 11 19 64 63 +1 65
12 Helgar Honor 48 18 10 20 75 71 +4 64
13 Machrobat Meteors 48 16 15 17 49 52 -3 63
14 Tidal Wave 48 16 13 19 39 48 -9 61
15 X Island Metrostars 48 14 17 17 53 58 -5 59
16 Greenville Glory 48 16 10 22 38 54 -16 58
17 Petrinshier White Athletic 48 15 13 20 71 79 -8 58
18 Upton Terriers 48 14 13 21 54 81 -27 55
19 Gee Gange United 48 14 11 23 33 47 -14 53
20 White Mountain Rovers 48 11 18 19 50 67 -17 51
21 Loudon Lancers 48 12 15 21 40 59 -19 51
22 White Marsh Knights 48 11 17 20 51 70 -19 50
23 Brucklyin City 48 10 16 22 44 75 -31 46
24 Calendara Kings 48 10 11 27 48 84 -36 41
25 Donovan United 48 8 14 26 26 43 -17 38



Taeshan Dritte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Wolverines 48 36 8 4 114 37 +77 116
2 St Cloud 48 36 5 7 91 32 +59 113
3 AFC FNK 48 32 9 7 110 43 +67 105
4 Bohemian Rapid FC 48 32 9 7 97 32 +65 105
5 Yaton United 48 32 7 9 93 43 +50 103
6 Righsville Rams 48 23 12 13 67 54 +13 81
7 Baeumont Arch 48 22 12 14 77 60 +17 78
8 Jarusalem United 48 19 13 16 66 58 +8 70
9 Polaris FC 48 20 9 19 69 73 -4 69
10 Qassimodo City 48 18 14 16 55 46 +9 68
11 FC Cracken 48 16 12 20 37 50 -13 60
12 Northern Southland FC 48 16 11 21 54 63 -9 59
13 Capitol Street FC 48 16 11 21 55 66 -11 59
14 AC Algaer 48 15 13 20 43 49 -6 58
15 Reynea Raptors 48 14 14 20 47 54 -7 56
16 Aroland United 48 12 20 16 49 56 -7 56
17 Suger and Creme 48 14 12 22 53 86 -33 54
18 Frenslay Town F.C. 48 13 14 21 55 79 -24 53
19 Iure Indians 48 15 7 26 50 81 -31 52
20 Diebert Dodgers 48 10 20 18 58 83 -25 50
21 Los Strabos 48 11 12 25 34 62 -28 45
22 Moresville Mice 48 8 16 24 52 79 -27 40
23 Air and Space FC 48 9 11 28 28 63 -35 38
24 Cornranch Cougars 48 6 15 27 40 90 -50 33
25 Clear Springs FC 48 7 10 31 43 98 -55 31



Taeshan Virte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Toivu United 48 31 7 10 104 58 +46 100
2 Tar Pit Mighty Hyena 48 30 6 12 92 41 +51 96
3 Heartpool 48 25 12 11 64 40 +24 87
4 Lazar Heights 48 25 10 13 94 62 +32 85
5 Fox East Flames 48 25 9 14 80 49 +31 84
6 Black Crow Onyx 48 23 15 10 87 44 +43 84
7 Orange Lake FC 48 22 14 12 85 51 +34 80
8 Saverhampton United 48 21 15 12 85 59 +26 78
9 Tokito Torpedos 48 22 11 15 81 48 +33 77
10 Atlantea City 48 21 14 13 106 72 +34 77
11 Catacombs 48 21 14 13 73 58 +15 77
12 Cyrovolcano 48 22 10 16 83 68 +15 76
13 Orvilla Olimpique 48 18 19 11 48 39 +9 73
14 Norhammer Nighthawks 48 19 12 17 72 67 +5 69
15 Meadville Musketeers 48 19 10 19 81 70 +11 67
16 Oanu Orient 48 17 12 19 34 39 -5 63
17 Calendara City 48 17 10 21 64 66 -2 61
18 Drealnaught Hall 48 17 9 22 66 63 +3 60
19 Motley Town F.C. 48 15 12 21 59 73 -14 57
20 Crimson Eagles 48 14 13 21 72 72 +0 55
21 Racing Dodgeville 48 15 10 23 47 75 -28 55
22 Whispir Hills 48 10 7 31 37 113 -76 37
23 Reynea Rollers 48 6 10 32 49 136 -87 28
24 Norton United 48 5 9 34 19 91 -72 24
25 Wolfin Wolves 48 3 4 41 29 157 -128 13


League Leaders
Clean Sheets
Thomas Ehrhardt Atlantea Hurricanes 25 
Peter Newman Bayern Phoenix 25
Ryan Lance New Capetown Falcons 23
Jordan Stamkos Celtic Rangers F.C. 20
Kirk Bobby Los Riosa Monstas 20
Jon Diego X Island Marauders 20
Adokunin Habavëm Bayern-Algaer 19
Nick Donovan Tintown Terrapins 18
Carol Cataguay Reading Rainbow Warriors 17

Scoring
Xavier Ptolemy 47 Bayern-Algaer
Walter Palisades 43 Real Chinchinhua
Percy Ireland 40 Laketown Rangers
Anderson Patton 36 Mt Ceabring Thunder
Bravo Abreu 33 FC Tenacity
Francois Rosseau 33 Laketown Rangers
Jesse Conway 32 X Island Marauders
Jennsen Kyles 27 FC Tenacity
Joshua Prekith 25 Atlantea Hurricanes
Teigue o’Hannigain 24 Bayern Phoenix
Ludvig de Huiyt 24 X Island Marauders


Assists
Tanner Williams 44 Bayern-Algaer
Arturo Arthur 40 Mt Ceabring Thunder
Francois Rosseau 40 Laketown Rangers
Tyler Feilhaber 38 Ojian Orangemen
Andrew Houck 29 Real Chinchinhua
Juwan Karlsbad 27 FC Tenacity
Gloribell Stevenson 24 Laketown Rangers
Elle Woods 23 Wiechester FC
Jeremy Praetor 22 Taeshan City Miners
Ludvig de Huiyt 20 X Island Marauders


End of Season Notes
Although both Rapids and Minutemen were slated to automatically be promoted both teams were affected by a match fixing scandal which also affected lower sides Kriegstrieber, AC Sikane, and Williamsburg. The lower sides were given automatic relegations to the Zweite Liga.

Premier League Playoffs
Mierton Manatees 2-0 Western Falls Falcons
Fadron Flight 1-0 Ying Jing Yankees

Promoted to Premier League
3.14
Capetown Crocs
Relegated to Erste Liga
Al Haxire
Bayern Battery

Erste Liga Promotion playoffs
Cornranch Crusaders 1-0 East Whiemore Spartans
Promoted to Erste Liga
Sparta F.C.
Docktown Dynamo
Laketown F.C.
Relegated to Zweite Liga
Kriegstrieber
Williamsburg Whiteout
AC Sikane

Zweite Liga Promotion Playoffs
White Marsh Knights 1-4 AFC FNK
Brucklyin City 0-2 Bohemian Rapid FC
Promoted to Zweite Liga
Wolverines
St. Cloud
AFC FNK
Bohemian Rapid FC
Relegated to Dritte Liga
White Marsh Knights
Brucklyin City
Calendara Kings
Donovan United

Dritte Liga Promotion Playoffs
Air and Space FC 1-2 Lazar Heights
Moresville Mice 1-0 Heartpool
Promoted to Dritte Liga
Toivu United
Tar Pit Mighty Hyena
Lazar Heights
Relegated to Virte Liga
Air and Space FC
Cornranch Cougars
Clear Springs FC

TQCC Qualifers
Bayern Phoenix
Bayern-Algaer

GC
Los Riosa Monstas
Real Chinchinhua
Atlantea Hurricanes

SBCC
3.14
Sparta F.C.
Wolverines
Toivu United

Cygnus Cup
Laketown Rangers
Last edited by Taeshan on Sun Mar 04, 2012 4:43 pm, edited 1 time in total.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sun Mar 04, 2012 7:28 pm

Rugby League Season 2

Team                           P   W  D   L  For   Ag   +/- Pts
1 Mountain Climbers 30 20 0 10 840 634 +206 60
2 Adderhead Falls Angels 30 20 0 10 691 582 +109 60
3 Pariot Pink Panthers 30 18 1 11 677 553 +124 55
4 Laketown Loggerheads 30 17 2 11 656 592 +64 53
5 Yaton Yardbirds 30 17 0 13 590 618 -28 51
6 Loudon Quakes 30 17 0 13 671 628 +43 51
7 Gieron Golden Knights 30 16 2 12 607 538 +69 50
8 R.F.C. Atlantea 30 16 0 14 572 591 -19 48
9 Blacklake Bulls 30 15 0 15 707 665 +42 45
10 1. R.F.C. Capetown 30 12 4 14 610 619 -9 40
11 Machrobat Maullers 30 13 0 17 628 676 -48 39
12 Taeshan City Red Raiders 30 12 2 16 559 645 -86 38
13 Docktown Darts 30 12 2 16 651 676 -25 38
14 Bayern Robbers 30 10 0 20 499 721 -222 30
15 Quarant Kings 30 10 0 20 524 600 -76 30
16 Wolfin Whalers 30 8 1 21 536 680 -144 25


Due to a tie their was a championship game...

Mountain Climbers 17-8 Adderhead Falls Angels
Last edited by Taeshan on Sun Mar 04, 2012 7:31 pm, edited 1 time in total.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sun Mar 11, 2012 7:00 pm

Taeshan Basketball Association

Table
Taeshan Basketball Association                           Pld    W   L    PF   PA   PD   Pts 
1 Capetown Cobalt 93 78 15 7666 6344 +1322 234
2 Highway 89 Hornets 93 77 16 7576 6488 +1088 231
3 Chinquin Copper Bullets 93 67 26 7394 6481 +913 201
4 Tintown Typhoon 93 65 28 7362 6641 +721 195
5 Ojian Owls 93 64 29 7346 6888 +458 192
6 Bayern Bobcats 93 63 30 7281 6737 +544 189
7 Taeshan City Thunderwolves 93 62 31 7305 6696 +609 186
8 Los Riosa Ravens 93 57 36 7435 6769 +666 171
9 Moresville Manta Rays 93 57 36 7203 6971 +232 171
10 Yaton Yeomen 93 56 37 7246 6797 +449 168
11 Docktown Dustdevils 93 55 38 6984 6920 +64 165
12 Atlantea Aviators 93 54 39 7139 6802 +337 162
13 Fallmont Tropics 93 53 40 7310 6857 +453 159
14 Fresnlay Frogs 93 53 40 7045 6898 +147 159
15 Gieron Generals 93 51 42 7110 7156 −46 153
16 Cecile Comets 93 50 43 7071 6868 +203 150
17 Mt Ceabring Matadors 93 48 45 7063 6985 +78 144
18 Laketown Clippers 93 48 45 7083 7139 −56 144
19 Mierton Zephyrs 93 41 52 6867 7143 −276 123
20 Fadron Flyers 93 39 54 7085 7240 −155 117
21 X Island Falcons 93 37 56 6949 7368 −419 111
22 Loudon Lakers 93 36 57 6941 7187 −246 108
23 Chinchinhua Sparks 93 36 57 6811 7078 −267 108
24 Blacklake Bucks 93 33 60 6700 7482 −782 99
25 Loachen Yellow Jackets 93 30 63 6833 7321 −488 90
26 Wolfin Patriots 93 29 64 6799 7352 −553 87
27 New Capetown Clovers 93 29 64 6823 7383 −560 87
28 Aroland Archers 93 29 64 6739 7421 −682 87
29 Reynea Railers 93 26 67 6625 7287 −662 78
30 Ying Jing Jays 93 24 69 6726 7506 −780 72
31 Wolfville Howlers 93 22 71 6504 7571 −1067 66
32 White Marsh Waves 93 19 74 6432 7677 −1245 57


Playoffs
Top 16 Make it...Best of 7 series
1 Capetown Cobalt 4-0 Cecile Comets 16
2 Highway 89 Hornets 4-1 Gieron Generals 15
3 Chinquin Coppet Bullets 4-2 Fresnlay Frogs 14
4 Tintown Typhoon 4-3 Fallmont Tropics 13
5 Ojian Owls 4-2 Atlantea Aviators 12
6 Bayern Bobcats 4-1 Docktown Dustdevils 11
7 Taeshan City Thunderwolves 4-3 Yaton Yeoman
8 Los Riosa Ravens 4-2 Moresville Manta Rays 9

Quarterfinals
1 Capetown Cobalt 4-3 Los Riosa Ravens 8
2 Highway 89 Hornets 4-2 Taeshan City Thunderwolves 7
3 Chinquin Copper Bullets 4-3 Bayern Bobcats 6
4 Tintown Typhoon 4-0 Ojian Owls 5

Semi-Finals
1 Capetown Cobalt 4-2 Tintown Typhoon 4
2 Highway 89 Hornets 3-4 Chinquin Copper Bullets 3

Finals
Capetown Cobalt 3-4 Chinquin Copper Bullets
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Mon Mar 26, 2012 7:20 pm

Tae-Mart Blue Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Ying Jing Jokers 56 31 15 10 127 61 +66 108
2 Docktown Demons 56 24 9 23 106 105 +1 81
3 Atlantea Atoms 56 19 14 23 84 82 +2 71
4 Gieron Spiders 56 20 8 28 86 121 -35 68
5 Greenville Sliders 56 8 23 25 54 99 -45 47
6 Fadron Fleet 56 10 9 37 64 150 -86 39



Englemarkt Supermarket-Retail Green Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Machrobat Ice Kings 56 34 12 10 149 64 +85 114
2 X Island Avalanche 56 29 15 12 121 80 +41 102
3 Wiechester Wanderers 56 21 14 21 83 93 -10 77
4 Taeshan City Loggers 56 22 10 24 87 98 -11 76
5 Laketown Deep 56 17 15 24 77 92 -15 66
6 Blacklake Barnstormers 56 13 10 33 75 115 -40 49



Fritidien Yellow Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Bayern Bombers 56 30 16 10 108 54 +54 106
2 Mt Ceabring Stormchasers 56 29 10 17 113 87 +26 97
3 Reynea Monsoons 56 25 18 13 114 70 +44 93
4 Tintown Raptors 56 16 11 29 64 108 -44 59
5 Ojian Midlanders 56 13 10 33 79 141 -62 49
6 Mierton Lakers 56 12 9 35 63 142 -79 45



Poplaburg Housing Developements Black Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Chinchinhua Catalysts 56 29 15 12 113 67 +46 102
2 Atlantea-Greenville IceWolves 56 30 9 17 105 81 +24 99
3 Capetown Capricorns 56 26 13 17 92 65 +27 91
4 Yaton Fissures 56 24 13 19 109 80 +29 85
5 New Capetown Red Wings 56 24 7 25 97 92 +5 79
6 Wolfin-Wolfville Tyogas 56 18 11 27 64 87 -23 65



Playoffs

1 Machrobat Ice Kings 4-0 Tintown Raptors 16
8 Reynea Monsoons 4-0 Capetown Capricorns 9
4 Chinchinhua Catalysts 4-0 Gieron Spiders 13
5 X Island Avalanche 3-4 Wiechester Wanderers 12
3 Bayern Bombers 4-2 Atlantea Atoms 14
6 Atlantea-Greenville Icewolves 4-2 Docktown Demons 11
2 Ying Jing Jokers 4-1 Taeshan City Loggers 15
7 Mt Ceabring Stormchasers 4-2 Yaton Fissures 10

Quarters
1 MAchrobat Ice Kings 4-3 Reynea Monsoons 8
4 Chinchinhua Catalysts 4-0 Wiechester Wanderers 12
3 Bayern Bombers 4-3 Atlantea-Greenville Icewolves 6
2 Ying Jing Jokers 3-4 Mt Ceabring Stormchasers 7

Semis
1 Machrobat Ice Kings 3-4 Chinchinhua Catalysts 4
3 Bayern Bombers 3-4 Mt Ceabring Stormchasers 7

Finals
4 Chinchinhua Catalysts 4-3 Mt Ceabring Stormchasers 7
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sat Apr 21, 2012 8:36 am

TBA Results

Taeshan Basketball Association                           Pld    W   L    PF   PA   PD   Pts 
1 Capetown Cobalt 93 78 15 7666 6344 +1322 234
2 Highway 89 Hornets 93 77 16 7576 6488 +1088 231
3 Chinquin Copper Bullets 93 67 26 7394 6481 +913 201
4 Tintown Typhoon 93 65 28 7362 6641 +721 195
5 Ojian Owls 93 64 29 7346 6888 +458 192
6 Bayern Bobcats 93 63 30 7281 6737 +544 189
7 Taeshan City Thunderwolves 93 62 31 7305 6696 +609 186
8 Los Riosa Ravens 93 57 36 7435 6769 +666 171
9 Moresville Manta Rays 93 57 36 7203 6971 +232 171
10 Yaton Yeomen 93 56 37 7246 6797 +449 168
11 Docktown Dustdevils 93 55 38 6984 6920 +64 165
12 Atlantea Aviators 93 54 39 7139 6802 +337 162
13 Fallmont Tropics 93 53 40 7310 6857 +453 159
14 Fresnlay Frogs 93 53 40 7045 6898 +147 159
15 Gieron Generals 93 51 42 7110 7156 −46 153
16 Cecile Comets 93 50 43 7071 6868 +203 150
17 Mt Ceabring Matadors 93 48 45 7063 6985 +78 144
18 Laketown Clippers 93 48 45 7083 7139 −56 144
19 Mierton Zephyrs 93 41 52 6867 7143 −276 123
20 Fadron Flyers 93 39 54 7085 7240 −155 117
21 X Island Falcons 93 37 56 6949 7368 −419 111
22 Loudon Lakers 93 36 57 6941 7187 −246 108
23 Chinchinhua Sparks 93 36 57 6811 7078 −267 108
24 Blacklake Bucks 93 33 60 6700 7482 −782 99
25 Loachen Yellow Jackets 93 30 63 6833 7321 −488 90
26 Wolfin Patriots 93 29 64 6799 7352 −553 87
27 New Capetown Clovers 93 29 64 6823 7383 −560 87
28 Aroland Archers 93 29 64 6739 7421 −682 87
29 Reynea Railers 93 26 67 6625 7287 −662 78
30 Ying Jing Jays 93 24 69 6726 7506 −780 72
31 Wolfville Howlers 93 22 71 6504 7571 −1067 66
32 White Marsh Waves 93 19 74 6432 7677 −1245 57


Playoffs
1 Capetown Cobalt 4-1 Cecile Comets 16
8 Los Riosa Ravens 4-3 Moresville Manta Rays 9
4 Tintown Typhoon 2-4 Fallmont Tropics 13
5 Ojian Owls 4-2 Atlantea Aviators 12
6 Bayern Bobcats 1-4 Docktown Dustdevils 11
3 Chinquin Copper Bullets 4-0 Fresnlay Frogs 14
7 Taeshan City Thunderwolves 4-2 Yaton Yeoman
2 Highway 89 Hornets 4-0 Gieron Generals

Quarters
1 Capetown Cobalt 4-3 Los Riosa Ravens 8
13 Fallmont Tropics 4-3 Ojian Owls 5
11 Docktown Dustdevils 0-4 Chinquin Copper Bullets 3
7 Taeshan City Thunderwolves 2-4 Highway 89 Hornets 2

Semis
1 Capetown Cobalt 4-2 Fallmont Tropics 13
3 Chinquin Copper Bullets 4-3 Highway 89 Hornets

3rd Place Series
Fallmont Tropics 4-3 Highway 89 Hornets

Championship Series
Chinquin Copper Bullets 4-3 Capetown Cobalt
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sat Apr 28, 2012 5:03 pm

For the first time ever each round of the Fadron Pizza Cup was randomized, allowing the best to win every week and not assuring a lower league a chance at the title if they could just navigate through opponents of the same caliber.

First round
First Round
Toivu United 4-1 Racing Dodgeville (4-1 agg)
Racing Dodgeville 0-4 Toivu United (1-8 agg)

Cyrovolcano 1-0 Norhammer Nighthawks (1-0 agg)
Norhammer Nighthawks 6-2 Cyrovolcano (6-3 agg)

Orvilla Olimpique 3-2 Wolfin Wolves (3-2 agg)
Wolfin Wolves 1-5 Orvilla Olimpique (3-8 agg)

Heartpool 1-0 Baeumont Arch (1-0 agg)
Baeumont Arch 1-1 Heartpool (1-2 agg)

Catacombs 1-0 White Mountain Rovers (1-0 agg)
White Mountain Rovers 0-1 Catacombs (0-2 agg)

Black Crow Onyx 1-1 Norton United (1-1 agg)
Norton United 2-1 Black Crow Onyx (3-2 agg)

Capitol Street FC 0-1 St Cloud (0-1 agg)
St Cloud 2-0 Capitol Street FC (3-0 agg)

Calendara City 2-1 Crimson Eagles (2-1 agg)
Crimson Eagles 2-2 Calendara City (3-4 agg)

Clear Springs FC 1-0 Tar Pit Mighty Hyena (1-0 agg)
Tar Pit Mighty Hyena 3-1 Clear Springs FC (3-2 agg)

Motley Town F.C. 2-0 Oanu Orient (2-0 agg)
Oanu Orient 1-3 Motley Town F.C. (1-5 agg)

Tokito Torpedos 2-0 Saverhampton United (2-0 agg)
Saverhampton United 0-2 Tokito Torpedos (0-4 agg)

Reynea Rollers 2-2 Cornranch Cougars (2-2 agg)
Cornranch Cougars 0-0 Reynea Rollers (0-0 AET, 2-2 agg, 3-2 PKs)

Meadville Musketeers 2-1 Orange Lake FC (2-1 agg)
Orange Lake FC 1-0 Meadville Musketeers (2-0 AET, 3-2 agg)

Atlantea City 0-0 Drealnaught Hall (0-0 agg)
Drealnaught Hall 0-1 Atlantea City (0-1 agg)

Fox East Flames 3-1 Dake United (3-1 agg)
Dake United 1-4 Fox East Flames (2-7 agg)

Lazar Heights 0-0 Whispir Hills (0-0 agg)
Whispir Hills 1-1 Lazar Heights (1-1 AET, 1-1 agg, 4-3 PKs)



Second Round
Laketown F.C. 0-1 Sleepy Hollow (0-1 agg)
Sleepy Hollow 3-1 Laketown F.C. (4-1 agg)

AC Algaer 0-1 Petrinshier Whie Athletic (0-1 agg)
Petrinshier Whie Athletic 1-0 AC Algaer (2-0 agg)

Williamsburg Whiteout 2-2 Righsville Rams (2-2 agg)
Righsville Rams 0-2 Williamsburg Whiteout (2-4 agg)

Pwux Panthers 0-3 Northern Southland FC (0-3 agg)
Northern Southland FC 2-1 Pwux Panthers (5-1 agg)

Brucklyin City 3-2 Tar Pit Mighty Hyena (3-2 agg)
Tar Pit Mighty Hyena 2-2 Brucklyin City (4-5 agg)

Overlook Wanderers 4-3 X Island Metrostars (4-3 agg)
X Island Metrostars 4-1 Overlook Wanderers (7-5 agg)

Tidal Wave 2-0 Loudon Lancers (2-0 agg)
Loudon Lancers 2-1 Tidal Wave (2-3 agg)

St Cloud 1-0 Docktown Dynamo (1-0 agg)
Docktown Dynamo 1-4 St Cloud (1-5 agg)

Norton United 1-3 Perrier Unlimited (1-3 agg)
Perrier Unlimited 1-3 Norton United (2-4 AET, 5-5 agg, 1-2 PKs)

Western Falls Falcons 4-1 Heartpool (4-1 agg)
Heartpool 0-1 Western Falls Falcons (1-5 agg)

Sparta F.C. 1-2 Wiechester Warriors (1-2 agg)
Wiechester Warriors 2-1 Sparta F.C. (4-2 agg)

Los Strabos 0-0 Cornranch Cougars (0-0 agg)
Cornranch Cougars 2-0 Los Strabos (2-0 agg)

Machrobat Meteors 1-7 AFC FNK (1-7 agg)
AFC FNK 2-0 Machrobat Meteors (9-1 agg)

Tokito Torpedos 2-1 Donovan United (2-1 agg)
Donovan United 0-2 Tokito Torpedos (1-4 agg)

Bohemian Rapid FC 1-1 Qassimodo City (1-1 agg)
Qassimodo City 0-0 Bohemian Rapid FC (0-1 AET, 1-2 agg)

Orange Lake FC 4-0 Motley Town F.C. (4-0 agg)
Motley Town F.C. 1-1 Orange Lake FC (1-5 agg)

Gee Gange United 3-4 Helgar Honor (3-4 agg)
Helgar Honor 0-0 Gee Gange United (4-3 agg)

Moresville Mice 1-1 Polaris FC (1-1 agg)
Polaris FC 2-3 Moresville Mice (3-4 agg)

Yaton United 1-1 Fox East Flames (1-1 agg)
Fox East Flames 2-1 Yaton United (3-2 agg)

Calendara Kings 0-1 Atlantea City (0-1 agg)
Atlantea City 2-1 Calendara Kings (3-1 agg)

Diebert Dodgers 1-5 East Whiemore Spartans (1-5 agg)
East Whiemore Spartans 3-1 Diebert Dodgers (8-2 agg)

Air and Space FC 2-2 Calendara City (2-2 agg)
Calendara City 2-1 Air and Space FC (4-3 agg)

Whispir Hills 0-3 Suger and Creme (0-3 agg)
Suger and Creme 1-3 Whispir Hills (4-3 agg)

Aroland United 0-0 Orvilla Olimpique (0-0 agg)
Orvilla Olimpique 2-0 Aroland United (2-0 agg)

Frenslay Town F.C. 0-0 Wolverines (0-0 agg)
Wolverines 1-0 Frenslay Town F.C. (1-0 agg)

Upton Terriers 4-1 Toivu United (4-1 agg)
Toivu United 1-2 Upton Terriers (2-6 agg)

Stormbreak FC 1-1 Norhammer Nighthawks (1-1 agg)
Norhammer Nighthawks 1-0 Stormbreak FC (2-1 agg)

Greenville Glory 0-2 Diebert Colts (0-2 agg)
Diebert Colts 0-1 Greenville Glory (2-1 agg)

White Marsh Knights 0-0 Iure Indians (0-0 agg)
Iure Indians 1-0 White Marsh Knights (1-0 agg)

FC Cracken 3-3 Reynea Raptors (3-3 agg)
Reynea Raptors 5-3 FC Cracken (8-6 agg)

LeFever AC 5-2 Jarusalem FC (5-2 agg)
Jarusalem FC 1-6 LeFever AC (3-11 agg)

Karela Sekhika 1-5 Catacombs (1-5 agg)
Catacombs 2-0 Karela Sekhika (7-1 agg


Third Round
Third Round
Wiechester Warriors 2-1 Fadron Flight (2-1 agg)
Fadron Flight 0-1 Wiechester Warriors (1-3 agg)

St Cloud 1-1 Norhammer Nighthawks (1-1 agg)
Norhammer Nighthawks 0-0 St Cloud (1-0 AET, 2-1 agg)

X Island Metrostars 2-5 Norton United (2-5 agg)
Norton United 1-1 X Island Metrostars (6-3 agg)

Bayern Battery 1-0 Rapids (1-0 agg)
Rapids 1-2 Bayern Battery (1-3 agg)

Mierton Manatees 0-2 AFC FNK (0-2 agg)
AFC FNK 3-1 Mierton Manatees (5-1 agg)

Al Haxire 0-1 Petrinshier Whie Athletic (0-1 agg)
Petrinshier Whie Athletic 0-3 Al Haxire (1-3 agg)

LeFever AC 1-2 Taeshan City Miners (1-2 agg)
Taeshan City Miners 1-1 LeFever AC (3-2 agg)

Cornranch Crusaders 2-0 Suger and Creme (2-0 agg)
Suger and Creme 1-6 Cornranch Crusaders (1-8 agg)

Catacombs 0-3 Reichland Storm (0-3 agg)
Reichland Storm 3-3 Catacombs (6-3 agg)

Real Atlantea 1-2 Western Falls Falcons (1-2 agg)
Western Falls Falcons 1-0 Real Atlantea (3-1 agg)

Reynea Raptors 3-1 Atlantea City (3-1 agg)
Atlantea City 3-3 Reynea Raptors (4-6 agg)

Chinquin Park Comets 1-1 East Whiemore Spartans (1-1 agg)
East Whiemore Spartans 2-1 Chinquin Park Comets (3-2 agg)

Brucklyin City 4-3 Little Wingett (4-3 agg)
Little Wingett 1-0 Brucklyin City (1-1 AET, 4-5 agg)

Quarant Crewe 2-2 Bohemian Rapid FC (2-2 agg)
Bohemian Rapid FC 3-1 Quarant Crewe (5-3 agg)

Helgar Honor 1-1 Orange Lake FC (1-1 agg)
Orange Lake FC 1-3 Helgar Honor (2-4 agg)

3.14 3-2 SK Ojian (3-2 agg)
SK Ojian 2-3 3.14 (4-6 agg)

Loachen Yellow Jackets 0-1 Sleepy Hollow (0-1 agg)
Sleepy Hollow 1-2 Loachen Yellow Jackets (1-3 AET, 2-3 agg)

Tokito Torpedos 2-1 Tidal Wave (2-1 agg)
Tidal Wave 4-2 Tokito Torpedos (5-4 agg)

Calendara City 3-4 Upton Terriers (3-4 agg)
Upton Terriers 1-0 Calendara City (5-3 agg)

Wolverines 0-0 Cache (0-0 agg)
Cache 2-0 Wolverines (2-0 agg)

Capetown Crocs 1-0 Kreigstrieber (1-0 agg)
Kreigstrieber 1-0 Capetown Crocs (1-2 AET, 1-3 agg)

Williamsburg Whiteout 1-2 Cornranch Cougars (1-2 agg)
Cornranch Cougars 1-1 Williamsburg Whiteout (3-2 agg)

Gieron FC 1-0 Northern Southland FC (1-0 agg)
Northern Southland FC 1-4 Gieron FC (1-5 agg)

Fox East Flames 3-1 Minutemen (3-1 agg)
Minutemen 1-1 Fox East Flames (2-4 agg)

Ying Jing Yankees 1-1 Docktown Deathdogs (1-1 agg)
Docktown Deathdogs 0-2 Ying Jing Yankees (1-3 agg)

Orvilla Olimpique 1-3 AC Sikane (1-3 agg)
AC Sikane 1-0 Orvilla Olimpique (4-1 agg)

Blacklake Blues 1-2 Yaton FC (1-2 agg)
Yaton FC 2-2 Blacklake Blues (4-3 agg)

Pamanian Polar Bears 2-0 Diebert Colts (2-0 agg)
Diebert Colts 0-4 Pamanian Polar Bears (0-6 agg)

Iure Indians 0-1 Moresville Mice (0-1 agg)
Moresville Mice 0-0 Iure Indians (1-0 agg)


The third round saw the entrance of all but the top 19 from the Premier league. It has a few upsets, First Wiechester Warriors took down hosts of the Final Fadron with a nicely fought aggregate win. The Manatees fell to the quickly rising AFC FNK, and Fox East Flames tookdown longtime Second division stalwarts Minutemen.

Fourth Round
Fourth Round
Wiechester FC 0-0 Norhammer Nighthawks (0-0 agg)
Norhammer Nighthawks 5-2 Wiechester FC (5-2 agg)

Western Falls Falcons 3-0 Wiechester Warriors (3-0 agg)
Wiechester Warriors 0-5 Western Falls Falcons (0-8 agg)

Reichland Storm 1-4 Norton United (1-4 agg)
Norton United 1-2 Reichland Storm (5-3 agg)

Ying Jing Yankees 0-0 Gieron FC (0-0 agg)
Gieron FC 0-0 Ying Jing Yankees (1-0 AET, 1-0 agg)

Al Haxire 1-3 Capetown Crocs (1-3 agg)
Capetown Crocs 1-1 Al Haxire (4-2 agg)

Cornranch Crusaders 0-2 Fox East Flames (0-2 agg)
Fox East Flames 2-0 Cornranch Crusaders (4-0 agg)

Moresville Mice 0-2 AC Sikane (0-2 agg)
AC Sikane 4-5 Moresville Mice (6-5 agg)

AC Quarant Xa'virt 0-0 Cache (0-0 agg)
Cache 3-1 AC Quarant Xa'virt (3-1 agg)

East Whiemore Spartans 1-3 Pamanian Polar Bears (1-3 agg)
Pamanian Polar Bears 4-2 East Whiemore Spartans (7-3 agg)

Yaton FC 5-4 Tidal Wave (5-4 agg)
Tidal Wave 1-4 Yaton FC (5-9 agg)

Loachen Yellow Jackets 1-1 Bohemian Rapid FC (1-1 agg)
Bohemian Rapid FC 6-3 Loachen Yellow Jackets (7-4 agg)

Taeshan City Miners 3-1 Cornranch Cougars (3-1 agg)
Cornranch Cougars 1-2 Taeshan City Miners (2-5 agg)

Reynea Raptors 0-1 Bayern Battery (0-1 agg)
Bayern Battery 2-1 Reynea Raptors (3-1 agg)

Celtic Rangers F.C. 1-5 3.14 (1-5 agg)
3.14 4-1 Celtic Rangers F.C. (9-2 agg)

Brucklyin City 0-6 Helgar Honor (0-6 agg)
Helgar Honor 3-5 Brucklyin City (9-5 agg)

Upton Terriers 2-2 AFC FNK (2-2 agg)
AFC FNK 3-0 Upton Terriers (5-2 agg)


The fourth round saw the Norhammer Nighthawks add to an early impressive win by taking down Wiechester FC.

Fifth Round
Fifth Round
Western Falls Falcons 4-3 Mt. Ceabring Thunder (4-3 agg)
Mt. Ceabring Thunder 4-1 Western Falls Falcons (7-5 agg)

FC Tenacity 1-3 Tintown Terrapins (1-3 agg)
Tintown Terrapins 1-2 FC Tenacity (4-3 agg)

Bayern Phoenix 1-0 3.14 (1-0 agg)
3.14 1-0 Bayern Phoenix (1-0 AET, 1-1 agg, 3-2 PKs)

Pamanian Polar Bears 4-0 Yaton FC (4-0 agg)
Yaton FC 3-1 Pamanian Polar Bears (3-5 agg)

SK Nethers United FC 1-0 Cache (1-0 agg)
Cache 1-1 SK Nethers United FC (1-2 agg)

Capetown Crocs 1-1 Bohemian Rapid FC (1-1 agg)
Bohemian Rapid FC 1-0 Capetown Crocs (2-1 agg)

Taeshan City Miners 1-0 Fox East Flames (1-0 agg)
Fox East Flames 2-1 Taeshan City Miners (2-2 AET, 2-3 agg)

Laketown Rangers 7-1 Gieron FC (7-1 agg)
Gieron FC 0-5 Laketown Rangers (1-12 agg)

Bayern-Algaer 1-2 X Island Marauders (1-2 agg)
X Island Marauders 0-2 Bayern-Algaer (2-3 agg)

Real Chinchinhua 2-6 New Capetown Falcons (2-6 agg)
New Capetown Falcons 1-1 Real Chinchinhua (7-3 agg)

Norhammer Nighthawks 2-2 Reading Rainbow Warriors (2-2 agg)
Reading Rainbow Warriors 1-3 Norhammer Nighthawks (3-5 agg)

AFC FNK 2-1 Ojian Orangemen (2-1 agg)
Ojian Orangemen 1-2 AFC FNK (2-4 agg)

Helgar Honor 1-1 Los Riosa Monstas (1-1 agg)
Los Riosa Monstas 2-0 Helgar Honor (3-1 agg)

Bayern Battery 1-3 Moresville FC (1-3 agg)
Moresville FC 2-3 Bayern Battery (5-4 agg)

Atlantea Hurricanes 2-0 Knightspurs (2-0 agg)
Knightspurs 3-3 Atlantea Hurricanes (3-5 agg)

Norton United 1-0 AC Sikane (1-0 agg)
AC Sikane 1-0 Norton United (2-0 AET, 2-1 agg)


The fifth round saw the final 16 teams enter the cup. 3,14 knocked out cup favorites Bayern Pheonix with a nice edge and Norhammer continued to impress with a big victory over Reading.

Round of Sixteen
Round of Sixteen
Tintown Terrapins 1-1 Norhammer Nighthawks (1-1 agg)
Norhammer Nighthawks 1-2 Tintown Terrapins (2-3 agg)

Bohemian Rapid FC 2-2 Mt. Ceabring Thunder (2-2 agg)
Mt. Ceabring Thunder 1-0 Bohemian Rapid FC (3-2 agg)

Atlantea Hurricanes 1-0 Laketown Rangers (1-0 agg)
Laketown Rangers 3-1 Atlantea Hurricanes (3-2 agg)

Bayern-Algaer 1-3 3.14 (1-3 agg)
3.14 1-0 Bayern-Algaer (4-1 agg)

Los Riosa Monstas 3-1 Moresville FC (3-1 agg)
Moresville FC 1-1 Los Riosa Monstas (2-4 agg)

AC Sikane 0-2 Taeshan City Miners (0-2 agg)
Taeshan City Miners 1-2 AC Sikane (3-2 agg)

AFC FNK 1-1 SK Nethers United FC (1-1 agg)
SK Nethers United FC 2-0 AFC FNK (3-1 agg)

Pamanian Polar Bears 1-0 New Capetown Falcons (1-0 agg)
New Capetown Falcons 2-5 Pamanian Polar Bears (2-6 agg)


All seemed quite as the darlings of Norhammer's cup run ended, but 3.14 and Pamanian provided surprising wins that may mean something in rounds to come.

Quarter-Finals
Quarter-Finals
Los Riosa Monstas 0-5 SK Nethers United FC (0-5 agg)
SK Nethers United FC 1-0 Los Riosa Monstas (6-0 agg)

3.14 1-1 Tintown Terrapins (1-1 agg)
Tintown Terrapins 0-1 3.14 (1-2 agg)

Pamanian Polar Bears 3-2 Laketown Rangers (3-2 agg)
Laketown Rangers 1-1 Pamanian Polar Bears (3-4 agg)

Mt. Ceabring Thunder 2-0 Taeshan City Miners (2-0 agg)
Taeshan City Miners 1-0 Mt. Ceabring Thunder (1-2 agg)


In a surprising aggregate SK Nethers manhandled Los Riosa in the tie of the round, 3.14 advanced to the semis with an impressive 2-1 defeat over Tintown. Pamanian knocked out title holders Laketown with a one goal advantage. Finally thrice champs Mt Ceabring advanced with an impressive series agaisnt Taeshan City.

Semi-Finals
Pamanian Polar Bears 2-2 SK Nethers United FC (2-2 agg)
SK Nethers United FC 1-0 Pamanian Polar Bears (3-2 agg)

Mt. Ceabring Thunder 4-0 3.14 (4-0 agg)
3.14 1-2 Mt. Ceabring Thunder (1-6 agg)


In what many expected to be the closer of the two series SK Nethers advanced to their second final with a home win after an away tie against the Polar Bears. Mt Ceabring advanced to their third finals with a huge 6-1 aggregate win over 3.14.

Final
Grand Final
SK Nethers United FC 1-1 Mt. Ceabring Thunder (1-2 AET, 1-2 agg)


In the third final too be decided in overtime, and the first since the second cup the Thunder won their fourth trophy, one more than all other teams combined. With a 118th minute goal from Anderson Patton the Thunder proved to once again be better at the cup, than the league.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sun Apr 29, 2012 1:23 pm

Taeshan Hockey League Results

Tae-Mart Blue Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Ying Jing Jokers 56 25 10 21 128 93 +35 85
2 Docktown Demons 56 21 12 23 98 99 -1 75
3 Atlantea Atoms 56 15 21 20 83 103 -20 66
4 Gieron Spiders 56 17 14 25 83 107 -24 65
5 Fadron Fleet 56 14 13 29 72 116 -44 55
6 Greenville Sliders 56 14 11 31 63 109 -46 53



Englemarkt Supermarket-Retail Green Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 X Island Avalanche 56 34 11 11 139 71 +68 113
2 Machrobat Ice Kings 56 30 12 14 127 78 +49 102
3 Wiechester Wanderers 56 26 6 24 115 111 +4 84
4 Laketown Deep 56 19 12 25 70 82 -12 69
5 Taeshan City Loggers 56 16 17 23 69 86 -17 65
6 Blacklake Barnstormers 56 15 9 32 75 128 -53 54



Fritidien Yellow Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Reynea Monsoons 56 31 13 12 137 85 +52 106
2 Bayern Bombers 56 27 10 19 97 73 +24 91
3 Mt Ceabring Stormchasers 56 23 12 21 119 105 +14 81
4 Mierton Lakers 56 14 17 25 62 103 -41 59
5 Tintown Raptors 56 12 16 28 82 112 -30 52
6 Ojian Midlanders 56 8 13 35 53 125 -72 37



Poplaburg Housing Developements Black Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Chinchinhua Catalysts 56 32 16 8 119 65 +54 112
2 New Capetown Red Wings 56 30 12 14 97 68 +29 102
3 Wolfin-Wolfville Tyogas 56 27 9 20 96 86 +10 90
4 Atlantea-Greenville IceWolves 56 26 12 18 90 76 +14 90
5 Yaton Fissures 56 26 10 20 106 83 +23 88
6 Capetown Capricorns 56 18 16 22 95 111 -16 70


Round of Sixteen (Divisional champions are top 4 seeds, everyone else straight seeded based on points. Top four in each division make playoffs Ties broken by GD)
1 X Island Avalanche 4-0 Mierton Lakers 16
2 Chinchinhua Catalysts 4-0 Gieron Spiders 15
3 Reynea Monsoons 4-0 Atlantea Atoms 14
4 Ying Jing Jokers 4-0 Laketown Deep 13
5 Machrobat Ice Kings 4-2 Docktown Demons 12
6 New Capetown Red Wings 1-4 Mt Ceabring Stormchasers 11
7 Bayern Bombers 2-4 Wichester Wanderers 10
8 Wolfin-Wolfville Tyogas 4-3 Atlantea-Greenville IceWolves 9

Quarterfinals
1 X Island Avalanche 4-2 Wolfin-Wolfville Tyogas 8
2 Chinchinhua Catalysts 4-3 Wichester Wanderers 10
3 Reynea Monsoons 4-3 Mt Ceabring Stormchasers 11
4 Ying Jing Jokers 3-4 Machrobat Ice Kings 5

Semi-Finals
1 X Island Avalanche 4-3 Machrobat Ice Kings 5
2 Chinchinhua Catalysts 4-2 Reynea Monsoons

Finals
1 X Island Avalanche 4-3 Chinchinhua Catalysts
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sun Apr 29, 2012 4:19 pm

TBL Results

Southern Conference Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Atlantea Isotopes 148 85 34 29 199 92 +107 289
2 Docktown Barnstormers 148 75 39 34 254 163 +91 264
3 Wiechester Admirals 148 69 36 43 211 155 +56 243
4 Ying Jing Bombers 148 61 38 49 218 188 +30 221
5 Mt Ceabring Mighty Ducks 148 54 44 50 193 182 +11 206
6 Bayern Braves 148 55 29 64 204 213 -9 194
7 Tintown Tigers 148 50 31 67 178 232 -54 181
8 Gieron Gammas 148 47 33 68 171 209 -38 174
9 Machrobat Maulers 148 46 31 71 161 226 -65 169
10 Ojian Angels 148 41 45 62 96 128 -32 168
11 Quarant Xa'virt Sharks 148 42 36 70 163 233 -70 162
12 Dodgeville Dominoes 148 37 23 88 168 270 -102 134



Northern Conference Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 X Island Scream 148 78 41 29 261 136 +125 275
2 Reynea Rampoons 148 73 37 38 233 162 +71 256
3 Los Riosa Rattlers 148 68 33 47 222 178 +44 237
4 Fadrön Firebirds 148 67 30 51 234 174 +60 231
5 Mierton Mets 148 58 36 54 192 190 +2 210
6 Chinchinhua Clockstoppers 148 57 35 56 181 192 -11 206
7 Capetown Crawlers 148 52 42 54 139 146 -7 198
8 Yaton Golden Eagles 148 51 36 61 192 217 -25 189
9 Blacklake Bears 148 46 47 55 174 186 -12 185
10 Taeshan City Orange Sox 148 49 34 65 99 131 -32 181
11 Chinquin Cougars 148 47 35 66 174 228 -54 176
12 New Capetown Hunters 148 38 35 75 132 218 -86 149


Playoff Qualifiers
Southern
1 Atlantea Isotopes SW Champs
2 Ying Jing Bombers SE Champs
3 Docktown Barnstormers SW 2nd
4 Bayern Braves SE 2nd
5 Wiechester Admirals WC 1
6 Mt Ceabring Mighty Ducks WC 2

Northern
1 X Island Scream NW Champs
2 Los Riosa Rattlers NE Champs
3 Reynea Rampoons NW 2nd
4 Mierton Mets NE 2nd
5 Fadrön Firebirds WC 1
6 Chinchinhua Clockstoppers WC 2

WC Playoffs
3 Docktown Barnstormers 3-2 Mt Ceabring Mighty Ducks 6
4 Bayern Braves 1-3 Wiechester Admirals 5

3 Reynea Rampoons 2-3 Chinchinhua Clockstoppers 6
4 Mierton Mets 1-3 Fadrön Firebirds 5

Quarterfinals
1 Atlantea Isotopes 4-2 Wiechester Admirals 5
2 Ying Jing Bombers 2-4 Docktown Barnstormers 3

1 X Island Scream 4-1 Chinchinhua Clockstoppers 6
2 Los Riosa Rattlers 2-4 Fadrön Firebirds 5

Semis
1 Atlantea Isotopes 3-4 Docktown Barnstormers 3
1 X Island Scream 0-4 Fadrön Firebirds 5

Championship series
3 Docktown Barnstormers 3-4 Fadrön Firebirds 5
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Wed May 02, 2012 7:18 pm

Season three of Rugby...Woot Woot

Two new teams joined the league pushing its membership up to 18...Welcome French Hills and Clouderton Clovers.

Team                           P   W   D   L For  Ag  +/- Pts
1 Mountain Climbers 34 28 2 4 74 27 +47 86
2 French Hills 34 20 5 9 52 33 +19 65
3 Loudon Quakes 34 17 8 9 65 44 +21 59
4 Pariot Pink Panthers 34 16 8 10 51 41 +10 56
5 Taeshan City Red Raiders 34 14 9 11 60 50 +10 51
6 Wolfin Whalers 34 13 11 10 56 59 -3 50
7 Docktown Darts 34 14 7 13 52 58 -6 49
8 R.F.C. Atlantea 34 12 12 10 39 34 +5 48
9 Clouderton Clovers 34 13 6 15 50 47 +3 45
10 Laketown Loggerheads 34 12 9 13 51 50 +1 45
11 Blacklake Bulls 34 12 8 14 44 50 -6 44
12 Adderhead Falls Angels 34 11 9 14 43 46 -3 42
13 Yaton Yardbirds 34 11 7 16 45 46 -1 40
14 Bayern Robbers 34 8 14 12 40 42 -2 38
15 Machrobat Maullers 34 9 10 15 31 40 -9 37
16 Gieron Golden Knights 34 9 7 18 37 58 -21 34
17 Quarant Kings 34 7 11 16 42 70 -28 32
18 1. R.F.C. Capetown 34 3 11 20 22 59 -37 20


For the third of the three seasons the Mountain Climbers won the trophy, and in convincing fashion.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Wed May 09, 2012 7:06 pm

TBA Results
Taeshan Basketball Association                           Pld    W   L    PF   PA   PD   Pts 
1 Capetown Cobalt 93 78 15 7666 6344 +1322 234
2 Highway 89 Hornets 93 77 16 7576 6488 +1088 231
3 Chinquin Copper Bullets 93 67 26 7394 6481 +913 201
4 Tintown Typhoon 93 65 28 7362 6641 +721 195
5 Ojian Owls 93 64 29 7346 6888 +458 192
6 Bayern Bobcats 93 63 30 7281 6737 +544 189
7 Taeshan City Thunderwolves 93 62 31 7305 6696 +609 186
8 Los Riosa Ravens 93 57 36 7435 6769 +666 171
9 Moresville Manta Rays 93 57 36 7203 6971 +232 171
10 Yaton Yeomen 93 56 37 7246 6797 +449 168
11 Docktown Dustdevils 93 55 38 6984 6920 +64 165
12 Atlantea Aviators 93 54 39 7139 6802 +337 162
13 Fallmont Tropics 93 53 40 7310 6857 +453 159
14 Fresnlay Frogs 93 53 40 7045 6898 +147 159
15 Gieron Generals 93 51 42 7110 7156 −46 153
16 Cecile Comets 93 50 43 7071 6868 +203 150
17 Mt Ceabring Matadors 93 48 45 7063 6985 +78 144
18 Laketown Clippers 93 48 45 7083 7139 −56 144
19 Mierton Zephyrs 93 41 52 6867 7143 −276 123
20 Fadron Flyers 93 39 54 7085 7240 −155 117
21 X Island Falcons 93 37 56 6949 7368 −419 111
22 Loudon Lakers 93 36 57 6941 7187 −246 108
23 Chinchinhua Sparks 93 36 57 6811 7078 −267 108
24 Blacklake Bucks 93 33 60 6700 7482 −782 99
25 Loachen Yellow Jackets 93 30 63 6833 7321 −488 90
26 Wolfin Patriots 93 29 64 6799 7352 −553 87
27 New Capetown Clovers 93 29 64 6823 7383 −560 87
28 Aroland Archers 93 29 64 6739 7421 −682 87
29 Reynea Railers 93 26 67 6625 7287 −662 78
30 Ying Jing Jays 93 24 69 6726 7506 −780 72
31 Wolfville Howlers 93 22 71 6504 7571 −1067 66
32 White Marsh Waves 93 19 74 6432 7677 −1245 57


Round of Sixteen
1 Capetown Cobalt 4-2 Cecile Comets 16
2 Highway 89 Hornets 4-0 Gieron Generals 15
3 Chinquin Copper Bullets 4-1 Fresnlay Frogs 14
4 Tintown Typhoon 4-3 Fallmont Tropics 13
5 Ojian Owls 3-4 Atlantea Aviators 12
6 Bayern Bobcats 3-4 Docktown Dustdevils 11
7 Taeshan City Thunderwolves 4-2 Yaton Yeomen 10
8 Los Riosa Ravens 4-3 Moresville Manta Rays 9

Quarters
1 Capetown Cobalt 4-3 Los Riosa Ravens 8
2 Highway 89 Hornets 4-3 Taeshan City Thunderwolves 7
3 Chinquin Copper Bullets 4-2 Docktown Dustdevils 11
4 Tintown Typhoon 4-1 Atlantea Aviators 12

Semi-Finals
1 Capetown Cobalt 3-4 Tintown Typhoon 4
2 Highway 89 Hornets 3-4 Chinquin Copper Bullets 3

Finals
3 Chinquin Copper Bullets 4-3 Tintown Typhoon 4
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Mon May 14, 2012 2:05 am

The sport of hockey has long been one of the biggest in the nation of Taeshan. With the success of the league on the international scene in recent years it was finally decided to once again expand, this time adding 8 teams to make 4 32 team divisions. Notable among this addition were two notable hockey towns, 1 town growing big in the world, and 5 cities chomping at the hockey bit. The 8 new teams are Los Riosa Rampage, Chinquin Cyclones, Eshington Earthquakes, Zorg City Zephyrs, French Hills Frost Ninjas, Loudon Thundercats, Quarant Quakers and Pariot Pheonix. The playoffs were expanded as well adding 4 wild cards to the top four from each division allowing for other teams who didnt finish in the top four but had higher amounts then top four finishers from other divisions. The four is not a definite number unless four teams have higher point totals then the lowest from the other divisions. The playoffs also decided to switch to a redraw each round so that the top teams would have the best next round matchup possible.

Standings
Tae-Mart Blue Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Los Riosa Rampage 76 36 17 23 146 101 +45 125
2 Chinquin Cylcones 76 34 22 20 120 99 +21 124
3 Ying Jing Jokers 76 34 10 32 153 140 +13 112
4 Docktown Demons 76 31 12 33 147 145 +2 105
5 Atlantea Atoms 76 28 17 31 130 136 -6 101
6 Gieron Spiders 76 27 16 33 118 148 -30 97
7 Fadron Fleet 76 17 14 45 90 223 -133 65
8 Greenville Sliders 76 15 19 42 77 142 -65 64



Englemarkt Supermarket-Retail Green Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Machrobat Ice Kings 76 48 13 15 183 95 +88 157
2 X Island Avalanche 76 41 14 21 169 109 +60 137
3 Eshington Earthquakes 76 33 24 19 121 86 +35 123
4 Zorg City Zephyrs 76 32 11 33 111 105 +6 107
5 Laketown Deep 76 28 16 32 115 134 -19 100
6 Wiechester Wanderers 76 24 15 37 97 139 -42 87
7 Taeshan City Loggers 76 12 24 40 66 117 -51 60
8 Blacklake Barnstormers 76 15 12 49 79 186 -107 57



Fritidien Yellow Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Reynea Monsoons 76 44 15 17 157 88 +69 147
2 Loudon Thundercats 76 43 16 17 161 87 +74 145
3 French Hills Frost Ninjas 76 37 16 23 140 108 +32 127
4 Mt Ceabring Stormchasers 76 37 13 26 183 122 +61 124
5 Bayern Bombers 76 31 14 31 129 122 +7 107
6 Tintown Raptors 76 24 9 43 80 141 -61 81
7 Mierton Lakers 76 14 17 45 92 156 -64 59
8 Ojian Midlanders 76 12 16 48 84 183 -99 52



Poplaburg Housing Developements Black Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Chinchinhua Catalysts 76 48 7 21 157 91 +66 151
2 Quarant Quakers 76 40 16 20 144 93 +51 136
3 New Capetown Red Wings 76 38 11 27 142 104 +38 125
4 Capetown Capricorns 76 35 19 22 138 102 +36 124
5 Yaton Fissures 76 33 17 26 152 110 +42 116
6 Atlantea-Greenville IceWolves 76 27 17 32 115 140 -25 98
7 Wolfin-Wolfville Tyogas 76 26 19 31 107 122 -15 97
8 Pariot Phoenix 76 24 18 34 93 122 -29 90


Playoff Draw
1 Machrobat Ice Kings vs Docktown Demons 16 or 17 Yaton Fissures(only WC...Only team with more points then worst playoff qualifier)
2 Chinchinhua Catalysts vs Zorg City Zephyrs 15
3 Reynea Monsoons vs Ying Jing Jokers 14
4 Los Riosa Rampage vs Eshington Earthquakes 13
5 Loudon Thundercats vs Capetown Capricorns 12
6 X Island Avalanche vs Mt Ceabring Stormchasers 11
7 Quarant Quakes vs Chinquin Cylcones 10
8 French Hills Frost Ninjas vs New Capetown Red Wings 9

Wild Card round
Docktown Demons 3-4 Yaton Fissures

Round one
1 Machrobat Ice Kings 4-0 Yaton Fissures 16
2 Chinchinhua Catalysts 4-0 Zorg City Zephyrs 15
3 Reynea Monsoons 4-2 Ying Jing Jokers 14
4 Los Riosa Rampage 3-4 Eshington Earthquakes 13
5 Loudon Thundercats 3-4 Capetown Capricorns 12
6 X Island Avalanche 2-4 Mt Ceabring Stormchasers 11
7 Quarant Quakes 1-4 Chinquin Cylcones 10
8 French Hills Frost Ninjas 4-2 New Capetown Red Wings 9

Quarterfinals
1 Machrobat Ice Kings 4-3 Eshington Earthquakes 13
2 Chinchinhua Catalysts 4-0 Capetown Capricorns 12
3 Reynea Monsoons 3-4 Mt Ceabring Stormchasers 11
8 French Hills French Hills 4-3 Chinquin Cyclones

Semi-Finals
1 Machrobat Ice Kings 3-4 Mt Ceabring Stormchasers 11
2 Chinchinhua Catalsts 4-3 French Hills Frost Ninjas 8

Finals
2 Chinchinhua Catalysts 3-4 Mt Ceabring Stormchasers 11


In what proved to be yet another exciting season of the THL for the third time in league history the Chinchinhua Catalysts and the Mt Ceabring Stormchasers met in the final, but for the first time the boys from Mt Ceabring came out on top. The biggest surprise though wasn't that it was the overall success of the new teams in the league with a few making the playoffs and one being just an overtime goal away from being in it for the cup.
Last edited by Taeshan on Mon May 14, 2012 2:10 am, edited 1 time in total.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Wed May 23, 2012 6:59 pm

Standings
Southern Conference Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Atlantea Isotopes 148 83 36 29 212 97 +115 285
2 Wiechester Admirals 148 80 24 44 274 180 +94 264
3 Docktown Barnstormers 148 74 37 37 239 153 +86 259
4 Ying Jing Bombers 148 62 38 48 205 180 +25 224
5 Mt Ceabring Mighty Ducks 148 63 30 55 208 190 +18 219
6 Bayern Braves 148 53 41 54 201 203 -2 200
7 Dodgeville Dominoes 148 45 47 56 175 219 -44 182
8 Ojian Angels 148 43 45 60 102 130 -28 174
9 Gieron Gammas 148 42 34 72 154 231 -77 160
10 Machrobat Maulers 148 42 32 74 177 240 -63 158
11 Quarant Xa'virt Sharks 148 40 35 73 170 265 -95 155
12 Tintown Tigers 148 37 31 80 153 242 -89 142



Northern Conference Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Fadrön Firebirds 148 83 31 34 272 154 +118 280
2 X Island Scream 148 68 31 49 236 189 +47 235
3 Los Riosa Rattlers 148 65 33 50 228 182 +46 228
4 Reynea Rampoons 148 59 45 44 232 198 +34 222
5 Taeshan City Orange Sox 148 54 57 37 131 96 +35 219
6 Chinchinhua Clockstoppers 148 57 42 49 212 181 +31 213
7 Capetown Crawlers 148 53 36 59 134 151 -17 195
8 Yaton Golden Eagles 148 48 47 53 182 205 -23 191
9 Blacklake Bears 148 50 32 66 179 208 -29 182
10 Mierton Mets 148 46 41 61 169 204 -35 179
11 Chinquin Cougars 148 43 30 75 174 247 -73 159
12 New Capetown Hunters 148 38 41 69 182 256 -74 155


Seeds
1 Fadrön Firebirds NW Champs
2 Los Riosa Rattlers NE Champs
3 X Island Scream NW 2nd
4 Chinchinhua Clockstoppers NE 2nd
5 Reynea Rampoons WC 1
6 Taeshan City Orange Sox WC 2

1 Atlantea Isotopes SW Champs
2 Docktown Barnstormers SE Champs
3 Wiechester Admirals SW 2nd
4 Ying Jing Bombers SE 2nd
5 Mt Ceabring Mighty Ducks WC 1
6 Bayern Braves WC 2

Wild Card Round
3 X Island Scream 3-4 Taeshan City Orange Sox 6
4 Chinchinhua Clockstoppers 4-2 Reynea Rampoons 5
3 Wiechester Admirals 0-4 Bayern Braves 6
4 Ying Jing Bombers 2-4 Mt Ceabring Mighty Ducks 5

Quarters
1 Fadrön Firebirds 4-3 Chinchinhua Clockstoppers 4
2 Los Riosa Rattlers 2-4 Taeshan City Orange Sox 6
1 Atlantea Isotopes 4-0 Bayern Braves 6
2 Docktown Barnstormers 3-4 Mt Ceabring Mighty Ducks 6

Semis
1 Fadrön Firebirds 3-4 Taeshan City Orange Sox 6
1 Atlantea Isotopes 4-2 Mt Ceabring Mighty Ducks 5

Finals
Atlantea Isotopes 3-4 Taeshan City Orange Sox

Taeshan city became the first wildcard team to ever make it past the league finals and went on to beat one time champions Atlantea in the final.

Note-The southern conference redraws playoffs while northern brackets them
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Mon May 28, 2012 12:39 pm

And here is the first update of the Taeshani season brought to you by Falourr Banger Whiskey, Co-Sponsors of the Taeshan Premier League .


MATCHDAY 1
Bayern Phoenix 1-0 Sparta F.C.
Knightspurs 0-0 Blacklake Blues
Los Riosa Monstas 1-1 3.14
New Capetown Falcons 0-0 Moresville FC
Ojian Orangemen 1-1 FC Tenacity
Real Chinchinhua 1-0 Real Atlantea
Wiechester FC 3-1 Tintown Terrapins
Bayern-Algaer 0-1 Taeshan City Miners
Reading Rainbow Warriors 1-1 Celtic Rangers F.C.
Mt. Ceabring Thunder 4-0 Mierton Manatees
Laketown Rangers 3-1 SK Nethers United FC
Fadrön Flight 2-0 AC Quarant Xa'virt

Another big opening day of the Premier League came and went. The big stories of the day was Sparta F.C.'s first ever premier league game which they barely lost after a nice goal from Mark Williams. The other big games came in Mt Ceabring where the Thunder took down Mierton behind 2 goals each from Arturo Arthur and Mia Jamison, and Laketown where Francois Rosseau was showing no signs of his previous seasons sophomore slump with a goal and an assist.

MATCHDAY 2
Sparta F.C. 1-0 Atlantea Hurricanes
3.14 1-1 Bayern Phoenix
Moresville FC 1-1 Knightspurs
FC Tenacity 1-0 Los Riosa Monstas
Real Atlantea 0-2 New Capetown Falcons
Tintown Terrapins 2-0 Ojian Orangemen
Taeshan City Miners 1-5 Real Chinchinhua
Celtic Rangers F.C. 0-1 Wiechester FC
Mierton Manatees 1-0 Bayern-Algaer
SK Nethers United FC 4-1 Reading Rainbow Warriors
AC Quarant Xa'virt 0-3 Mt. Ceabring Thunder
Fadrön Flight 0-0 Laketown Rangers

A big shocker in Gieron as the Red Sea managed a huge shock victory over Atlantea, starting off against the two best teams in the league. The other big games on the day saw Real Chinchinhua put five up on Taeshan City, The Netherpians took down a small threat from Reading with a first ever hat trick from Antoletian Hiarchratez. Finally Mt Ceabring went top table with another shut out victory behind a Anderson Patton Brace.

MATCHDAY 3
Atlantea Hurricanes 2-1 Blacklake Blues
Sparta F.C. 1-1 3.14
Bayern Phoenix 1-0 FC Tenacity
Knightspurs 2-0 Real Atlantea
Los Riosa Monstas 2-2 Tintown Terrapins
New Capetown Falcons 0-0 Taeshan City Miners
Ojian Orangemen 1-1 Celtic Rangers F.C.
Real Chinchinhua 3-3 Mierton Manatees
Wiechester FC 1-2 SK Nethers United FC
Bayern-Algaer 1-1 AC Quarant Xa'virt
Reading Rainbow Warriors 4-1 Fadrön Flight
Mt. Ceabring Thunder 0-1 Laketown Rangers

The biggest scoring affair on the day was a three all event between Real Chinchinhua and Mierton, the other excitng match of the day was Reading putting up four on Fadron, with two from substitute Seth Clapton.

MATCHDAY 4
3.14 0-0 Atlantea Hurricanes
Moresville FC 0-3 Blacklake Blues
FC Tenacity 4-3 Sparta F.C.
Tintown Terrapins 1-1 Bayern Phoenix
Taeshan City Miners 0-2 Knightspurs
Celtic Rangers F.C. 0-1 Los Riosa Monstas
Mierton Manatees 0-1 New Capetown Falcons
SK Nethers United FC 2-1 Ojian Orangemen
AC Quarant Xa'virt 3-1 Real Chinchinhua
Fadrön Flight 1-3 Wiechester FC
Laketown Rangers 2-1 Bayern-Algaer
Mt. Ceabring Thunder 4-0 Reading Rainbow Warriors

There were five games of note in the fourth week of play. Mt Ceabring returned to their crushing ways with a 4 goal defeat of Reading, behind Anderson Patton's masterful passing play. AC Quarant somehow took down the team from Chinchinhua, whilst Wiechester continued its strong former with a similar score against Fadron. In a thrilling 7 goal affair in Capetown saw Bravo Abreu put 3 goals of his own past the Spartan keeper, but he also assisted on number four. Finally newly repromoted Blacklake put a good three past Moresville.

MATCHDAY 5
Atlantea Hurricanes 0-2 Moresville FC
3.14 1-2 FC Tenacity
Blacklake Blues 0-2 Real Atlantea
Sparta F.C. 1-1 Tintown Terrapins
Bayern Phoenix 3-0 Celtic Rangers F.C.
Knightspurs 0-1 Mierton Manatees
Los Riosa Monstas 1-0 SK Nethers United FC
New Capetown Falcons 0-3 AC Quarant Xa'virt
Ojian Orangemen 0-0 Fadrön Flight
Real Chinchinhua 0-2 Laketown Rangers
Wiechester FC 2-2 Mt. Ceabring Thunder
Bayern-Algaer 5-0 Reading Rainbow Warriors

The city of Bayern had a very good weekend. Bayern Phoenix put 3 past Celtic, whilst their city rivals Bayern-Algaer put five past Reading, with two from Brian Kljestan and a first premier league goal from Earent player Margel Puse. In other big news AC Quarant stunned New Capetown with 3 goals.

MATCHDAY 6
FC Tenacity 1-1 Atlantea Hurricanes
Real Atlantea 1-2 Moresville FC
Tintown Terrapins 1-0 3.14
Taeshan City Miners 2-3 Blacklake Blues
Celtic Rangers F.C. 0-1 Sparta F.C.
SK Nethers United FC 1-0 Bayern Phoenix
AC Quarant Xa'virt 2-1 Knightspurs
Fadrön Flight 0-1 Los Riosa Monstas
Laketown Rangers 1-1 New Capetown Falcons
Mt. Ceabring Thunder 2-3 Ojian Orangemen
Reading Rainbow Warriors 3-4 Real Chinchinhua
Bayern-Algaer 3-1 Wiechester FC

Only two big games on the docket this week. Real Chinchinhua put four past Reading, 2 from Walter Palisades. In Bayern the Weavers took down Wiechester with a nice brace from Xavier Ptolemy.

MATCHDAY 7
Atlantea Hurricanes 0-1 Real Atlantea
FC Tenacity 1-2 Tintown Terrapins
Moresville FC 4-0 Taeshan City Miners
3.14 0-0 Celtic Rangers F.C.
Blacklake Blues 1-1 Mierton Manatees
Sparta F.C. 1-0 SK Nethers United FC
Bayern Phoenix 3-3 Fadrön Flight
Knightspurs 0-2 Laketown Rangers
Los Riosa Monstas 2-1 Mt. Ceabring Thunder
New Capetown Falcons 0-2 Reading Rainbow Warriors
Ojian Orangemen 3-1 Bayern-Algaer
Real Chinchinhua 1-2 Wiechester FC

The big news on the halfway point of the first quarter was Moresville putting a four spot up on Taeshan city. Elsewhere Fadron and Bayern ended in deadlock with a tri score for each side. Finally Ojian earned its first big mention of the season by defeating the Weavers on a nice Ryan Portmanteau Brace.

MATCHDAY 8
Tintown Terrapins 1-0 Atlantea Hurricanes
Taeshan City Miners 0-1 Real Atlantea
Celtic Rangers F.C. 1-1 FC Tenacity
Mierton Manatees 3-1 Moresville FC
SK Nethers United FC 1-1 3.14
AC Quarant Xa'virt 0-2 Blacklake Blues
Fadrön Flight 2-1 Sparta F.C.
Mt. Ceabring Thunder 1-0 Bayern Phoenix
Reading Rainbow Warriors 0-0 Knightspurs
Bayern-Algaer 0-3 Los Riosa Monstas
Wiechester FC 0-1 New Capetown Falcons
Real Chinchinhua 2-4 Ojian Orangemen

The big news of the day was Ojian once again putting four on Real Chinchinhua, with two from newcomer Pesser Nagin of Earent. In Bayern the homeside fell too Los Riosa with a Steffan Baumgarten double. In Mierton the homeside had a big 3-1 victory over Moresville.

MATCHDAY 9
Atlantea Hurricanes 1-0 Taeshan City Miners
Tintown Terrapins 1-1 Celtic Rangers F.C.
Real Atlantea 0-2 Mierton Manatees
FC Tenacity 0-1 SK Nethers United FC
Moresville FC 0-0 AC Quarant Xa'virt
3.14 1-5 Fadrön Flight
Blacklake Blues 1-0 Laketown Rangers
Sparta F.C. 1-0 Mt. Ceabring Thunder
Bayern Phoenix 2-3 Bayern-Algaer
Knightspurs 1-0 Wiechester FC
Los Riosa Monstas 0-1 Real Chinchinhua
New Capetown Falcons 2-1 Ojian Orangemen

It would really hurt to be a 3.14 fan after this weekend. A huge 5-1 drubbing by the Flight of Fadron sees the Mathletes continue a spiral towards the bottom of the table.

MATCHDAY 10
Celtic Rangers F.C. 0-1 Atlantea Hurricanes
Mierton Manatees 1-3 Taeshan City Miners
SK Nethers United FC 2-4 Tintown Terrapins
AC Quarant Xa'virt 0-3 Real Atlantea
Fadrön Flight 2-0 FC Tenacity
Laketown Rangers 1-0 Moresville FC
Mt. Ceabring Thunder 3-0 3.14
Reading Rainbow Warriors 2-0 Blacklake Blues
Bayern-Algaer 2-2 Sparta F.C.
Real Chinchinhua 1-2 Bayern Phoenix
Ojian Orangemen 1-2 Knightspurs
New Capetown Falcons 0-1 Los Riosa Monstas

Mt Ceabring continued their big dominance in winning games with a 3-0 victory over 3.14, with a brace from Anderson Patton. Real Atlantea put a triple up on Ac Quarant as well with a double from Fred Saul. Finally Tintown took down SK Nethers with a hat trick from Polarian Ludvig de Huiyt.

MATCHDAY 11
Atlantea Hurricanes 0-1 Mierton Manatees
Celtic Rangers F.C. 1-1 SK Nethers United FC
Taeshan City Miners 4-1 AC Quarant Xa'virt
Tintown Terrapins 1-0 Fadrön Flight
Real Atlantea 1-0 Laketown Rangers
FC Tenacity 0-0 Mt. Ceabring Thunder
Moresville FC 5-2 Reading Rainbow Warriors
3.14 0-2 Bayern-Algaer
Blacklake Blues 1-2 Wiechester FC
Sparta F.C. 4-0 Real Chinchinhua
Bayern Phoenix 0-1 New Capetown Falcons
Knightspurs 2-2 Los Riosa Monstas

Taeshan City continued the league wide drubbing of AC Quarant putting four up on them. Two of those goals coming from winger Chad Moffat. Moresville FC took down Reading, adding to their continual losses, with a triple from Ryan Salisbury, and a double from young starlet defender Lydie. Finally in Gieron, Sparta F.C. got their biggest win of the season with a 4-0 victory over Real Chinchinhua led by Ryan Ashley's double.

MATCHDAY 12
SK Nethers United FC 1-1 Atlantea Hurricanes
AC Quarant Xa'virt 2-6 Mierton Manatees
Fadrön Flight 2-0 Celtic Rangers F.C.
Laketown Rangers 1-1 Taeshan City Miners
Mt. Ceabring Thunder 0-3 Tintown Terrapins
Reading Rainbow Warriors 0-1 Real Atlantea
Bayern-Algaer 1-2 FC Tenacity
Wiechester FC 0-0 Moresville FC
Real Chinchinhua 0-1 3.14
Ojian Orangemen 4-1 Blacklake Blues
New Capetown Falcons 5-1 Sparta F.C.
Knightspurs 0-2 Bayern Phoenix

Mierton had the biggest single sided score of the year with six goals against AC Quarant Xa'virt. A hatrick from team Captain Robbie Yelnats fired the victory. Elsewhere Ojian put up for on Blacklake, the leading brace coming from Ryan Portmanteau. The third big game of the season was New Capetown taking down Sparta with five goals, two goals from Midfielder Tyler Westinghouse.

MATCHDAY 13
Atlantea Hurricanes 1-0 AC Quarant Xa'virt
SK Nethers United FC 3-0 Fadrön Flight
Mierton Manatees 1-3 Laketown Rangers
Celtic Rangers F.C. 0-1 Mt. Ceabring Thunder
Taeshan City Miners 1-2 Reading Rainbow Warriors
Tintown Terrapins 0-2 Bayern-Algaer
Real Atlantea 0-1 Wiechester FC
FC Tenacity 2-2 Real Chinchinhua
Moresville FC 0-1 Ojian Orangemen
3.14 1-0 New Capetown Falcons
Blacklake Blues 2-0 Los Riosa Monstas
Sparta F.C. 5-3 Knightspurs

3 big scoring games occurred on the penultimate day of the season. An eight goal thriller in Gieron saw the home side Sparta F.C. take down Knightspurs led by a triplet from Petr Antonescu. Sk Nethers was led by Polarian Anders de Huiyten's stellar defense to a 3-0 win, finally Laketown saw yet another epic game from import Francois Rosseau with a yet another double adding to his no infamous three year tally.

MATCHDAY 14
Fadrön Flight 0-0 Atlantea Hurricanes
Laketown Rangers 1-0 AC Quarant Xa'virt
Mt. Ceabring Thunder 3-3 SK Nethers United FC
Reading Rainbow Warriors 2-0 Mierton Manatees
Bayern-Algaer 1-1 Celtic Rangers F.C.
Wiechester FC 0-1 Taeshan City Miners
Real Chinchinhua 0-2 Tintown Terrapins
Ojian Orangemen 0-1 Real Atlantea
New Capetown Falcons 2-0 FC Tenacity
Los Riosa Monstas 0-1 Moresville FC
Knightspurs 2-2 3.14
Bayern Phoenix 0-0 Blacklake Blues

The final matchday of the first quarter of the season only saw one big game with the 3-3 tie in Mt Ceabring. Elswewhere the biggest news was Moresville one upping Los Riosa.

Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Tintown Terrapins 14 8 4 2 22 13 +9 28
2 Laketown Rangers 13 8 3 2 17 7 +10 27
3 New Capetown Falcons 14 7 3 4 15 10 +5 24
4 SK Nethers United FC 14 6 4 4 22 18 +4 22
5 Los Riosa Monstas 13 6 3 4 14 11 +3 21
6 Sparta F.C. 13 6 3 4 22 19 +3 21
7 Real Atlantea 13 7 0 6 11 10 +1 21
8 Mt. Ceabring Thunder 14 6 3 5 24 15 +9 21
9 Wiechester FC 13 6 2 5 16 14 +2 20
10 Mierton Manatees 13 6 2 5 20 20 +0 20
11 Bayern Phoenix 13 5 4 4 16 12 +4 19
12 Moresville FC 13 5 4 4 16 12 +4 19
13 Fadrön Flight 14 5 4 5 18 17 +1 19
14 Ojian Orangemen 13 5 3 5 20 17 +3 18
15 Bayern-Algaer 14 5 3 6 22 19 +3 18
16 Blacklake Blues 13 5 3 5 15 15 +0 18
17 Knightspurs 14 4 5 5 16 18 -2 17
18 FC Tenacity 14 4 5 5 15 18 -3 17
19 Reading Rainbow Warriors 13 5 2 6 19 26 -7 17
20 Atlantea Hurricanes 13 4 4 5 7 9 -2 16
21 Real Chinchinhua 14 4 2 8 21 29 -8 14
22 Taeshan City Miners 13 4 2 7 14 21 -7 14
23 3.14 14 2 7 5 10 19 -9 13
24 AC Quarant Xa'virt 13 3 2 8 12 25 -13 11
25 Celtic Rangers F.C. 14 0 7 7 6 16 -10 7


Looking at the currnet standings not only is the biggest shock Tintown and Laketowns fight for the title, but all the way to the last four or so teams it seems the standings have been flpped from what many would expect. Atlantea sits 20th with avery average looking record, but only 11 out of the first position. The real ugly side of the season so far is Celtic who have not managed a single win this season.

First two rounds of Fadron Pizza Cup
First Round
Toivu United 5-2 Clear Springs FC (5-2 agg)
Clear Springs FC 0-1 Toivu United (2-6 agg)

Meadville Musketeers 1-1 Black Crow Onyx (1-1 agg)
Black Crow Onyx 2-2 Meadville Musketeers (2-3 AET, 3-4 agg)

Dake United 1-2 Orange Lake FC (1-2 agg)
Orange Lake FC 8-0 Dake United (10-1 agg)

Orvilla Olimpique 0-1 Norhammer Nighthawks (0-1 agg)
Norhammer Nighthawks 2-0 Orvilla Olimpique (3-0 agg)

Reynea Raptors 2-2 Cornranch Crusaders (2-2 agg)
Cornranch Crusaders 2-4 Reynea Raptors (4-6 agg)

Racing Dodgeville 2-0 Capitol Street FC (2-0 agg)
Capitol Street FC 1-1 Racing Dodgeville (1-3 agg)

White Mountain Rovers 1-3 Cornranch Cougars (1-3 agg)
Cornranch Cougars 0-0 White Mountain Rovers (3-1 agg)

Reynea Rollers 2-1 Crimson Eagles (2-1 agg)
Crimson Eagles 2-6 Reynea Rollers (3-8 agg)

Fox East Flames 4-0 Whispir Hills (4-0 agg)
Whispir Hills 0-3 Fox East Flames (0-7 agg)

Cyrovolcano 3-0 Heartpool (3-0 agg)
Heartpool 1-1 Cyrovolcano (1-4 agg)

Motley Town F.C. 3-0 Calendara City (3-0 agg)
Calendara City 2-3 Motley Town F.C. (2-6 agg)

Oanu Orient 2-0 Wolfin Wolves (2-0 agg)
Wolfin Wolves 1-7 Oanu Orient (1-9 agg)

Atlantea City 1-2 Drealnaught Hall (1-2 agg)
Drealnaught Hall 5-1 Atlantea City (7-2 agg)

Catacombs 2-0 Saverhampton United (2-0 agg)
Saverhampton United 0-2 Catacombs (0-4 agg)

Norton United 2-1 Baeumont Arch (2-1 agg)
Baeumont Arch 1-1 Norton United (2-3 agg)

Iure Indians 0-1 Lazar Heights (0-1 agg)
Lazar Heights 2-0 Iure Indians (3-0 agg)


Second Round
Bohemian Rapid FC 8-0 Righsville Rams (8-0 agg)
Righsville Rams 0-2 Bohemian Rapid FC (0-10 agg)

Catacombs 1-0 Diebert Dodgers (1-0 agg)
Diebert Dodgers 0-1 Catacombs (0-2 agg)

Tar Pit Mighty Hyena 1-3 Tokito Torpedos (1-3 agg)
Tokito Torpedos 4-2 Tar Pit Mighty Hyena (7-3 agg)

Kreigstrieber 3-1 Laketown F.C. (3-1 agg)
Laketown F.C. 2-3 Kreigstrieber (3-6 agg)

Frenslay Town F.C. 0-0 Norton United (0-0 agg)
Norton United 0-0 Frenslay Town F.C. (0-0 AET, 0-0 agg, 4-5 PKs)

White Marsh Knights 1-6 Williamsburg Whiteout (1-6 agg)
Williamsburg Whiteout 3-1 White Marsh Knights (9-2 agg)

Reynea Rollers 1-4 Cyrovolcano (1-4 agg)
Cyrovolcano 9-1 Reynea Rollers (13-2 agg)

Northern Southland FC 0-0 Cornranch Cougars (0-0 agg)
Cornranch Cougars 0-2 Northern Southland FC (0-2 agg)

Docktown Dynamo 1-3 Sleepy Hollow (1-3 agg)
Sleepy Hollow 1-1 Docktown Dynamo (4-2 agg)

AC Algaer 1-0 X Island Metrostars (1-0 agg)
X Island Metrostars 1-0 AC Algaer (2-0 AET, 2-1 agg)

Yaton United 0-1 Motley Town F.C. (0-1 agg)
Motley Town F.C. 1-1 Yaton United (2-1 agg)

Stormbreak FC 1-1 Loudon Lancers (1-1 agg)
Loudon Lancers 1-0 Stormbreak FC (2-1 agg)

Racing Dodgeville 0-4 Norhammer Nighthawks (0-4 agg)
Norhammer Nighthawks 2-2 Racing Dodgeville (6-2 agg)

Moresville Mice 0-1 Petrinshier Whie Athletic (0-1 agg)
Petrinshier Whie Athletic 0-0 Moresville Mice (1-0 agg)

Overlook Wanderers 1-0 Upton Terriers (1-0 agg)
Upton Terriers 2-2 Overlook Wanderers (2-3 agg)

Los Strabos 1-1 Meadville Musketeers (1-1 agg)
Meadville Musketeers 4-0 Los Strabos (5-1 agg)

Western Falls Falcons 3-2 Polaris FC (3-2 agg)
Polaris FC 3-0 Western Falls Falcons (5-3 agg)

Suger and Creme 0-1 Qassimodo City (0-1 agg)
Qassimodo City 1-0 Suger and Creme (2-0 agg)

Orange Lake FC 2-3 Drealnaught Hall (2-3 agg)
Drealnaught Hall 1-2 Orange Lake FC (1-2 AET, 4-4 agg, 4-1 PKs)

Pwux Panthers 0-0 Helgar Honor (0-0 agg)
Helgar Honor 1-0 Pwux Panthers (1-0 agg)

Wiechester Warriors 0-1 Air and Space FC (0-1 agg)
Air and Space FC 1-2 Wiechester Warriors (2-2 AET, 3-2 agg)

Jarusalem FC 1-4 Oanu Orient (1-4 agg)
Oanu Orient 4-0 Jarusalem FC (8-1 agg)

Gee Gange United 0-3 Brucklyin City (0-3 agg)
Brucklyin City 1-0 Gee Gange United (4-0 agg)

Reynea Raptors 0-2 Fox East Flames (0-2 agg)
Fox East Flames 0-0 Reynea Raptors (2-0 agg)

Machrobat Meteors 4-0 Aroland United (4-0 agg)
Aroland United 1-1 Machrobat Meteors (1-5 agg)

Greenville Glory 3-2 Diebert Colts (3-2 agg)
Diebert Colts 0-0 Greenville Glory (2-3 agg)

LeFever AC 0-1 Little Wingett (0-1 agg)
Little Wingett 5-2 LeFever AC (6-2 agg)

Toivu United 0-1 Lazar Heights (0-1 agg)
Lazar Heights 1-0 Toivu United (2-0 agg)

Calendara Kings 1-0 Tidal Wave (1-0 agg)
Tidal Wave 4-0 Calendara Kings (4-1 agg)

Donovan United 0-1 East Whiemore Spartans (0-1 agg)
East Whiemore Spartans 3-3 Donovan United (4-3 agg)

Perrier Unlimited 1-1 AC Sikane (1-1 agg)
AC Sikane 2-1 Perrier Unlimited (3-2 agg)

FC Cracken 1-3 Karela Sekhika (1-3 agg)
Karela Sekhika 8-0 FC Cracken (11-1 agg)
Last edited by Taeshan on Mon May 28, 2012 12:56 pm, edited 1 time in total.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Tue May 29, 2012 7:19 pm

Final TSL Standings (which granted dont aptly represent that which was in first quarter, because of saving mistake)

Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Tintown Terrapins 48 27 9 12 69 45 +24 90
2 Laketown Rangers 48 25 11 12 92 52 +40 86
3 Los Riosa Monstas 48 26 7 15 46 33 +13 85
4 Bayern Phoenix 48 24 10 14 64 44 +20 82
5 Atlantea Hurricanes 48 24 7 17 52 50 +2 79
6 Moresville FC 48 21 14 13 47 28 +19 77
7 Blacklake Blues 48 22 7 19 77 84 -7 73
8 Fadrön Flight 48 20 13 15 77 64 +13 73
9 Bayern-Algaer 48 22 6 20 86 76 +10 72
10 Mt. Ceabring Thunder 48 19 14 15 75 62 +13 71
11 Ojian Orangemen 48 19 12 17 87 73 +14 69
12 Knightspurs 48 18 11 19 43 50 -7 65
13 Taeshan City Miners 48 17 13 18 60 77 -17 64
14 Sparta F.C. 48 17 12 19 93 89 +4 63
15 Real Chinchinhua 48 17 12 19 68 64 +4 63
16 3.14 48 15 17 16 58 57 +1 62
17 SK Nethers United FC 48 15 16 17 52 61 -9 61
18 New Capetown Falcons 48 15 14 19 39 40 -1 59
19 Reading Rainbow Warriors 48 13 20 15 70 73 -3 59
20 FC Tenacity 48 15 12 21 69 71 -2 57
21 Real Atlantea 48 14 12 22 33 48 -15 54
22 Celtic Rangers F.C. 48 14 11 23 37 62 -25 53
23 Mierton Manatees 48 12 15 21 55 67 -12 51
24 Wiechester FC 48 12 9 27 62 108 -46 45
25 AC Quarant Xa'virt 48 9 12 27 32 65 -33 39



Taeshan Erste Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 X Island Marauders 48 32 14 2 63 19 +44 110
2 Yaton FC 48 30 12 6 78 33 +45 102
3 St Cloud 48 24 14 10 55 36 +19 86
4 Chinquin Park Comets 48 25 11 12 79 57 +22 86
5 Docktown Deathdogs 48 24 13 11 76 45 +31 85
6 Sleepy Hollow 48 26 6 16 79 49 +30 84
7 Ying Jing Yankees 48 23 12 13 53 41 +12 81
8 Rapids 48 19 16 13 57 42 +15 73
9 Caché 48 19 14 15 50 42 +8 71
10 AFC FNK 48 19 11 18 63 59 +4 68
11 Al Haxire 48 20 8 20 58 63 -5 68
12 Capetown Crocs 48 19 9 20 66 69 -3 66
13 Gieron FC 48 18 8 22 58 75 -17 62
14 Bayern Battery 48 16 13 19 51 53 -2 61
15 Western Falls Falcons 48 17 9 22 61 64 -3 60
16 Loachen Yellow Jackets 48 18 6 24 59 74 -15 60
17 Wolverines 48 18 5 25 57 64 -7 59
18 Pamanian Polar Bears 48 14 16 18 50 58 -8 58
19 Docktown Dynamo 48 16 6 26 58 85 -27 54
20 Quarant Crewe 48 13 13 22 25 39 -14 52
21 Cornranch Crusaders 48 14 10 24 66 83 -17 52
22 SK Ojian 48 14 8 26 27 46 -19 50
23 Reichland Storm 48 8 18 22 29 48 -19 42
24 Minutemen 48 10 9 29 46 84 -38 39
25 LeFever AC 48 7 13 28 31 67 -36 34



Taeshan Zweite Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 AC Sikane 48 28 12 8 58 33 +25 96
2 X Island Metrostars 48 26 11 11 67 44 +23 89
3 Tar Pit Mighty Hyena 48 26 11 11 80 45 +35 89
4 Bohemian Rapid FC 48 26 9 13 81 42 +39 87
5 Laketown F.C. 48 24 14 10 66 41 +25 86
6 Pwux Panthers 48 24 13 11 45 27 +18 85
7 Overlook Wanderers 48 24 11 13 72 48 +24 83
8 Yaton United 48 23 12 13 83 50 +33 81
9 Lazar Heights 48 21 10 17 71 59 +12 73
10 East Whimore Spartans 48 19 12 17 40 43 -3 69
11 Wiechester Warriors 48 15 17 16 49 52 -3 62
12 Stormbreak FC 48 15 16 17 65 71 -6 61
13 Kreigstrieber 48 16 13 19 52 56 -4 61
14 Loudon Lancers 48 17 10 21 44 63 -19 61
15 Little Wingett 48 15 15 18 43 42 +1 60
16 Helgar Honor 48 16 11 21 62 79 -17 59
17 Dake United 48 15 14 19 50 70 -20 59
18 Williamsburg Whiteout 48 12 18 18 50 47 +3 54
19 Machrobat Meteors 48 13 12 23 47 66 -19 51
20 Petrinshier White Athletic 48 13 10 25 50 73 -23 49
21 Upton Terriers 48 11 16 21 54 77 -23 49
22 Gee Gange United 48 11 13 24 33 55 -22 46
23 Greenville Glory 48 11 13 24 33 49 -16 46
24 Tidal Wave 48 10 15 23 30 53 -23 45
25 Karela Sekhika 48 9 12 27 47 87 -40 39



Taeshan Dritte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Cyrovolcano 48 31 10 7 95 46 +49 103
2 Baeumont Arch 48 27 10 11 74 49 +25 91
3 Calendara Kings 48 26 10 12 75 48 +27 88
4 Tokito Torpedos 48 24 14 10 85 49 +36 86
5 Toivu United 48 22 13 13 80 57 +23 79
6 Iure Indians 48 23 9 16 67 52 +15 78
7 Northern Southland FC 48 21 11 16 59 54 +5 74
8 Brucklyin City 48 22 7 19 66 56 +10 73
9 White Mountain Rovers 48 19 12 17 69 61 +8 69
10 Righsville Rams 48 20 8 20 60 63 -3 68
11 AC Algaer 48 16 19 13 44 38 +6 67
12 FC Cracken 48 17 14 17 49 44 +5 65
13 White Marsh Knights 48 19 8 21 55 63 -8 65
14 Frenslay Town F.C. 48 16 14 18 54 69 -15 62
15 Jarusalem United 48 15 14 19 56 71 -15 59
16 Capitol Street FC 48 15 14 19 51 66 -15 59
17 Moresville Mice 48 14 16 18 53 62 -9 58
18 Polaris FC 48 15 12 21 52 60 -8 57
19 Perrier Unlimited 48 14 14 20 42 52 -10 56
20 Saverhampton United 48 15 11 22 58 72 -14 56
21 Qassimodo City 48 15 11 22 42 53 -11 56
22 Donovan United 48 13 14 21 25 40 -15 53
23 Los Strabos 48 13 11 24 36 60 -24 50
24 Diebert Colts 48 9 11 28 49 76 -27 38
25 Aroland United 48 7 17 24 36 71 -35 38



Taeshan Virte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Meadville Musketeers 48 32 10 6 105 40 +65 106
2 Norhammer Nighthawks 48 31 7 10 93 42 +51 100
3 Fox East Flames 48 28 13 7 97 40 +57 97
4 Drealnaught Hall 48 29 9 10 102 56 +46 96
5 Black Crow Onyx 48 26 11 11 101 45 +56 89
6 Oanu Orient 48 24 17 7 58 29 +29 89
7 Heartpool 48 26 9 13 74 42 +32 87
8 Calendara City 48 25 10 13 69 48 +21 85
9 Catacombs 48 23 13 12 72 46 +26 82
10 Atlantea City 48 21 14 13 89 62 +27 77
11 Crimson Eagles 48 21 14 13 69 56 +13 77
12 Motley Town F.C. 48 21 11 16 77 62 +15 74
13 Racing Dodgeville 48 17 10 21 67 77 -10 61
14 Air and Space FC 48 14 19 15 41 51 -10 61
15 Orvilla Olimpique 48 17 10 21 38 41 -3 61
16 Orange Lake FC 48 16 10 22 54 68 -14 58
17 Diebert Dodgers 48 14 8 26 53 79 -26 50
18 Reynea Raptors 48 13 11 24 30 55 -25 50
19 Cornranch Cougars 48 12 8 28 50 96 -46 44
20 Whispir Hills 48 12 8 28 51 86 -35 44
21 Norton United 48 10 11 27 26 62 -36 41
22 Suger and Creme 48 10 9 29 51 100 -49 39
23 Clear Springs FC 48 8 12 28 46 103 -57 36
24 Reynea Rollers 48 8 11 29 38 100 -62 35
25 Wolfin Wolves 48 4 11 33 35 100 -65 23



Premier League Promotion Playoffs
St Cloud 0-2 Mierton Manatees
Chinquin Park Comets 0-1 Celtic Rangers F.C.

Promoted
X Island Marauders
Yaton FC

Relegated
AC Quarant Xa'virt
Wiechester FC

Erste Liga Promotion Playoffs
Tar Pit Mighty Hyena 2-1 Reichland Storm
Bohemian Rapid FC 0-3 SK Ojian

Promoted
AC Sikane
X Island Metrostars
Tar Pit Mighty Hyena

Relegated
LeFever AC
Minutemen
Reichland Storm

Zweite Liga Promotion Playoffs
Calendara Kings 2-1 Greenville Glory
Tokito Torpedos 3-1 Gee Gange United

Promoted
Cyrovolcano
Beaumont Arch
Calendara Kings
Tokito Torpedos

Relegated
Tidal Wave
Karela Sekhika
Greenville Glory
Gee Gange United

Dritte Liga Promotion Playoffs
Fox East Flames 1-0 Los Strabos
Drealnaught Hall 3-2 Donovan United

Promoted
Meadville Musketeers
Norhammer Nighthawks
Fox East Flames
Drealnaught Hall

Relegated
Aroland United
Diebert Colts
Los Strabos
Donovan United

3rd Round on of Fadron Pizza Cup
Third Round
Machrobat Meteors 4-3 Helgar Honor (4-3 agg)
Helgar Honor 1-5 Machrobat Meteors (4-9 agg)

Kreigstrieber 1-0 Reichland Storm (1-0 agg)
Reichland Storm 1-0 Kreigstrieber (1-1 AET, 1-2 agg)

Karela Sekhika 0-1 Blacklake Blues (0-1 agg)
Blacklake Blues 2-0 Karela Sekhika (3-0 agg)

Frenslay Town F.C. 2-1 Overlook Wanderers (2-1 agg)
Overlook Wanderers 1-0 Frenslay Town F.C. (1-0 AET, 2-2 agg, 3-2 PKs)

Norhammer Nighthawks 0-2 Fox East Flames (0-2 agg)
Fox East Flames 1-1 Norhammer Nighthawks (3-1 agg)

Real Atlantea 0-1 Qassimodo City (0-1 agg)
Qassimodo City 1-1 Real Atlantea (2-1 agg)

Catacombs 1-3 Taeshan City Miners (1-3 agg)
Taeshan City Miners 2-1 Catacombs (5-2 agg)

Little Wingett 2-0 Chinquin Park Comets (2-0 agg)
Chinquin Park Comets 1-0 Little Wingett (1-2 agg)

AFC FNK 0-0 Lazar Heights (0-0 agg)
Lazar Heights 1-2 AFC FNK (1-2 agg)

Bayern Battery 0-1 AC Sikane (0-1 agg)
AC Sikane 2-1 Bayern Battery (3-1 agg)

Cache 4-0 Capetown Crocs (4-0 agg)
Capetown Crocs 1-1 Cache (1-5 agg)

X Island Marauders 0-2 Polaris FC (0-2 agg)
Polaris FC 1-3 X Island Marauders (1-3 AET, 3-3 agg, 4-5 PKs)

St Cloud 0-1 Brucklyin City (0-1 agg)
Brucklyin City 1-3 St Cloud (2-3 agg)

Petrinshier Whie Athletic 0-1 3.14 (0-1 agg)
3.14 1-1 Petrinshier Whie Athletic (2-1 agg)

Docktown Deathdogs 0-0 Rapids (0-0 agg)
Rapids 2-1 Docktown Deathdogs (2-1 agg)

Loudon Lancers 1-0 Motley Town F.C. (1-0 agg)
Motley Town F.C. 1-0 Loudon Lancers (1-0 AET, 1-1 agg, 0-3 PKs)

Mierton Manatees 1-0 Quarant Crewe (1-0 agg)
Quarant Crewe 2-1 Mierton Manatees (2-2 AET, 2-3 agg)

Al Haxire 1-2 Minutemen (1-2 agg)
Minutemen 1-0 Al Haxire (3-1 agg)

East Whiemore Spartans 1-2 Greenville Glory (1-2 agg)
Greenville Glory 2-1 East Whiemore Spartans (4-2 agg)

Tidal Wave 2-1 Pamanian Polar Bears (2-1 agg)
Pamanian Polar Bears 1-1 Tidal Wave (2-3 agg)

Meadville Musketeers 1-2 Williamsburg Whiteout (1-2 agg)
Williamsburg Whiteout 1-2 Meadville Musketeers (1-2 AET, 3-3 agg, 4-2 PKs)

Drealnaught Hall 0-1 Cyrovolcano (0-1 agg)
Cyrovolcano 4-1 Drealnaught Hall (5-1 agg)

Northern Southland FC 0-2 X Island Metrostars (0-2 agg)
X Island Metrostars 4-0 Northern Southland FC (6-0 agg)

Tokito Torpedos 0-2 Loachen Yellow Jackets (0-2 agg)
Loachen Yellow Jackets 5-2 Tokito Torpedos (7-2 agg)

Ying Jing Yankees 3-3 Bohemian Rapid FC (3-3 agg)
Bohemian Rapid FC 1-2 Ying Jing Yankees (4-5 agg)

Air and Space FC 1-2 Sleepy Hollow (1-2 agg)
Sleepy Hollow 4-1 Air and Space FC (6-2 agg)

Sparta F.C. 1-1 Gieron FC (1-1 agg)
Gieron FC 1-2 Sparta F.C. (2-3 agg)

SK Ojian 1-0 Wolverines (1-0 agg)
Wolverines 1-1 SK Ojian (1-2 agg)

Oanu Orient 7-1 Yaton FC (7-1 agg)
Yaton FC 3-0 Oanu Orient (4-7 agg)


Fourth Round
3.14 2-1 SK Ojian (2-1 agg)
SK Ojian 3-1 3.14 (4-3 agg)

Loudon Lancers 3-3 Minutemen (3-3 agg)
Minutemen 3-0 Loudon Lancers (6-3 agg)

Machrobat Meteors 1-2 Reading Rainbow Warriors (1-2 agg)
Reading Rainbow Warriors 2-2 Machrobat Meteors (4-3 agg)

Mierton Manatees 1-0 Little Wingett (1-0 agg)
Little Wingett 0-2 Mierton Manatees (0-3 agg)

St Cloud 2-0 Sparta F.C. (2-0 agg)
Sparta F.C. 1-0 St Cloud (1-2 agg)

New Capetown Falcons 3-1 X Island Metrostars (3-1 agg)
X Island Metrostars 1-1 New Capetown Falcons (2-4 agg)

Cache 1-0 X Island Marauders (1-0 agg)
X Island Marauders 3-1 Cache (3-2 agg)

AC Sikane 2-4 Kreigstrieber (2-4 agg)
Kreigstrieber 1-0 AC Sikane (5-2 agg)

Ying Jing Yankees 2-0 Greenville Glory (2-0 agg)
Greenville Glory 1-0 Ying Jing Yankees (1-2 agg)

Qassimodo City 1-1 Loachen Yellow Jackets (1-1 agg)
Loachen Yellow Jackets 3-1 Qassimodo City (4-2 agg)

Overlook Wanderers 3-2 Sleepy Hollow (3-2 agg)
Sleepy Hollow 3-1 Overlook Wanderers (5-4 agg)

Rapids 4-2 Fox East Flames (4-2 agg)
Fox East Flames 2-1 Rapids (4-5 agg)

Williamsburg Whiteout 1-0 Oanu Orient (1-0 agg)
Oanu Orient 1-2 Williamsburg Whiteout (1-3 agg)

Taeshan City Miners 0-3 Cyrovolcano (0-3 agg)
Cyrovolcano 1-0 Taeshan City Miners (4-0 agg)

AFC FNK 2-0 Blacklake Blues (2-0 agg)
Blacklake Blues 0-2 AFC FNK (0-4 agg)

Tidal Wave 0-3 FC Tenacity (0-3 agg)
FC Tenacity 3-1 Tidal Wave (6-1 agg)


Fifth Round
Real Chinchinhua 1-0 Fadron Flight (1-0 agg)
Fadron Flight 2-1 Real Chinchinhua (4-1 AET, 4-2 agg)

AC Quarant Xa'virt 1-1 St Cloud (1-1 agg)
St Cloud 3-4 AC Quarant Xa'virt (4-5 agg)

SK Nethers United FC 3-3 Tintown Terrapins (3-3 agg)
Tintown Terrapins 1-2 SK Nethers United FC (4-5 agg)

Williamsburg Whiteout 0-4 Mt. Ceabring Thunder (0-4 agg)
Mt. Ceabring Thunder 3-1 Williamsburg Whiteout (7-1 agg)

Wiechester FC 3-5 Ying Jing Yankees (3-5 agg)
Ying Jing Yankees 1-1 Wiechester FC (6-4 agg)

Laketown Rangers 5-2 Cyrovolcano (5-2 agg)
Cyrovolcano 1-2 Laketown Rangers (3-7 agg)

Loachen Yellow Jackets 1-1 Bayern-Algaer (1-1 agg)
Bayern-Algaer 2-1 Loachen Yellow Jackets (3-2 agg)

Atlantea Hurricanes 1-2 Ojian Orangemen (1-2 agg)
Ojian Orangemen 1-0 Atlantea Hurricanes (3-1 agg)

Celtic Rangers F.C. 2-0 Kreigstrieber (2-0 agg)
Kreigstrieber 1-1 Celtic Rangers F.C. (1-3 agg)

SK Ojian 1-1 X Island Marauders (1-1 agg)
X Island Marauders 2-1 SK Ojian (3-2 agg)

FC Tenacity 2-1 Los Riosa Monstas (2-1 agg)
Los Riosa Monstas 2-1 FC Tenacity (2-1 AET, 3-3 agg, 0-3 PKs)

Knightspurs 2-1 Rapids (2-1 agg)
Rapids 0-0 Knightspurs (1-2 agg)

Sleepy Hollow 5-3 Minutemen (5-3 agg)
Minutemen 0-1 Sleepy Hollow (3-6 agg)

New Capetown Falcons 1-2 Reading Rainbow Warriors (1-2 agg)
Reading Rainbow Warriors 3-1 New Capetown Falcons (5-2 agg)

Bayern Phoenix 3-0 Mierton Manatees (3-0 agg)
Mierton Manatees 1-2 Bayern Phoenix (1-5 agg)

AFC FNK 5-0 Moresville FC (5-0 agg)
Moresville FC 0-0 AFC FNK (0-5 agg)


Round of Sixteen
Bayern Phoenix 4-1 Bayern-Algaer (4-1 agg)
Bayern-Algaer 0-2 Bayern Phoenix (1-6 agg)

FC Tenacity 1-0 Celtic Rangers F.C. (1-0 agg)
Celtic Rangers F.C. 0-1 FC Tenacity (0-2 agg)

Reading Rainbow Warriors 2-1 Fadron Flight (2-1 agg)
Fadron Flight 3-0 Reading Rainbow Warriors (4-2 agg)

Ojian Orangemen 1-1 AC Quarant Xa'virt (1-1 agg)
AC Quarant Xa'virt 1-1 Ojian Orangemen (1-1 AET, 2-2 agg, 3-1 PKs)

Knightspurs 1-0 Laketown Rangers (1-0 agg)
Laketown Rangers 3-3 Knightspurs (3-4 agg)

AFC FNK 1-1 Mt. Ceabring Thunder (1-1 agg)
Mt. Ceabring Thunder 4-5 AFC FNK (5-6 agg)

Sleepy Hollow 1-1 Ying Jing Yankees (1-1 agg)
Ying Jing Yankees 1-0 Sleepy Hollow (2-1 agg)

SK Nethers United FC 1-0 X Island Marauders (1-0 agg)
X Island Marauders 3-1 SK Nethers United FC (3-2 agg)


Quarter-Finals
AFC FNK 2-1 Fadron Flight (2-1 agg)
Fadron Flight 0-0 AFC FNK (1-2 agg)

FC Tenacity 3-1 X Island Marauders (3-1 agg)
X Island Marauders 0-6 FC Tenacity (1-9 agg)

Ying Jing Yankees 2-0 Bayern Phoenix (2-0 agg)
Bayern Phoenix 2-2 Ying Jing Yankees (2-4 agg)

Knightspurs 2-2 AC Quarant Xa'virt (2-2 agg)
AC Quarant Xa'virt 0-1 Knightspurs (2-3 agg)


Semi-Finals
FC Tenacity 1-0 AFC FNK (1-0 agg)
AFC FNK 2-4 FC Tenacity (2-5 agg)

Ying Jing Yankees 2-3 Knightspurs (2-3 agg)
Knightspurs 2-0 Ying Jing Yankees (5-2 agg)


Grand Final
FC Tenacity 2-2 Knightspurs (3-2 AET, 3-2 agg)
Last edited by Taeshan on Tue May 29, 2012 7:50 pm, edited 1 time in total.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Fri Jun 08, 2012 10:41 pm

Another season has come and gone and the Rugby league of Taeshan has decided its regular and cup season champions.

Division 1 Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Mountain Climbers 34 19 8 7 67 33 +34 65
2 French Hills 34 20 4 10 54 31 +23 64
3 Loudon Quakes 34 16 10 8 47 41 +6 58
4 R.F.C. Atlantea 34 17 6 11 64 47 +17 57
5 Taeshan City Red Raiders 34 15 9 10 47 39 +8 54
6 Blacklake Bulls 34 14 12 8 42 33 +9 54
7 Gieron Golden Knights 34 15 9 10 57 43 +14 54
8 Clouderton Clovers 34 11 16 7 55 52 +3 49
9 Adderhead Falls Angels 34 13 8 13 43 43 +0 47
10 Laketown Loggerheads 34 12 8 14 45 58 -13 44
11 Machrobat Maullers 34 11 10 13 38 42 -4 43
12 Pariot Pink Panthers 34 12 7 15 49 58 -9 43
13 Yaton Yardbirds 34 11 9 14 44 48 -4 42
14 Bayern Robbers 34 10 11 13 40 44 -4 41
15 Wolfin Whalers 34 10 8 16 41 60 -19 38
16 1. R.F.C. Capetown 34 10 6 18 47 61 -14 36
17 Quarant Kings 34 4 13 17 45 60 -15 25
18 Docktown Darts 34 5 8 21 33 65 -32 23
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Wed Jun 20, 2012 10:55 pm

The Fourth Season of the Taeshan Basketball Association has come and gone and here are the results.

Taeshan Basketball Association                           Pld    W   L    PF   PA   PD   Pts 
1 Capetown Cobalt 93 78 15 7666 6344 +1322 234
2 Highway 89 Hornets 93 77 16 7576 6488 +1088 231
3 Chinquin Copper Bullets 93 67 26 7394 6481 +913 201
4 Tintown Typhoon 93 65 28 7362 6641 +721 195
5 Ojian Owls 93 64 29 7346 6888 +458 192
6 Bayern Bobcats 93 63 30 7281 6737 +544 189
7 Taeshan City Thunderwolves 93 62 31 7305 6696 +609 186
8 Los Riosa Ravens 93 57 36 7435 6769 +666 171
9 Moresville Manta Rays 93 57 36 7203 6971 +232 171
10 Yaton Yeomen 93 56 37 7246 6797 +449 168
11 Docktown Dustdevils 93 55 38 6984 6920 +64 165
12 Atlantea Aviators 93 54 39 7139 6802 +337 162
13 Fallmont Tropics 93 53 40 7310 6857 +453 159
14 Fresnlay Frogs 93 53 40 7045 6898 +147 159
15 Gieron Generals 93 51 42 7110 7156 −46 153
16 Cecile Comets 93 50 43 7071 6868 +203 150
17 Mt Ceabring Matadors 93 48 45 7063 6985 +78 144
18 Laketown Clippers 93 48 45 7083 7139 −56 144
19 Mierton Zephyrs 93 41 52 6867 7143 −276 123
20 Fadron Flyers 93 39 54 7085 7240 −155 117
21 X Island Falcons 93 37 56 6949 7368 −419 111
22 Loudon Lakers 93 36 57 6941 7187 −246 108
23 Chinchinhua Sparks 93 36 57 6811 7078 −267 108
24 Blacklake Bucks 93 33 60 6700 7482 −782 99
25 Loachen Yellow Jackets 93 30 63 6833 7321 −488 90
26 Wolfin Patriots 93 29 64 6799 7352 −553 87
27 New Capetown Clovers 93 29 64 6823 7383 −560 87
28 Aroland Archers 93 29 64 6739 7421 −682 87
29 Reynea Railers 93 26 67 6625 7287 −662 78
30 Ying Jing Jays 93 24 69 6726 7506 −780 72
31 Wolfville Howlers 93 22 71 6504 7571 −1067 66
32 White Marsh Waves 93 19 74 6432 7677 −1245 57


Playoffs
1 Capetown Cobalt 4-2 Cecile Comets 16
8 Los Riosa Ravens 4-1 Moresville Manta Rays 9
4 Tintown Typhoon 3-4 Fallmont Tropics 13
5 Ojian Owls 4-2 Atlantea Aviators 12
2 Highway 89 Hornets 4-0 Gieron Generals 15
7 Taeshan City Thunderwolves 4-2 Yaton Yeoman 10
3 Chinquin Copper Bullets 4-0 Fresnlay Frogs 14
6 Bayern Bobcats 2-4 Docktown Dustdevils 11

Quarter-Finals
1 Capetown Cobalt 4-3 Los Riosa Ravens 8
5 Ojian Owls 4-3 Fallmont Tropics 13
2 Highway 89 Hornets 4-3 Taeshan City Thunderwolves 7
3 Chinquin Copper Bullets 4-0 Docktown Dustdevils 11

Semi-Finals
1 Capetown Cobalt 4-2 Ojian Owls
2 Highway 89 Hornets 3-4 Chinquin Copper Bullets

Finals
Capetown Cobalt 3-4 Chinquin Copper Bullets
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Wed Jun 20, 2012 11:23 pm

Taeshan Baseball League Season 4 Results

Southern Conference Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Machrobat Maulers 148 88 0 60 664 592 +72 264
2 Atlantea Isotopes 148 82 0 66 707 620 +87 246
3 Docktown Barnstormers 148 79 0 69 691 629 +62 237
4 Bayern Braves 148 79 0 69 623 632 -9 237
5 Wiechester Admirals 148 79 0 69 680 650 +30 237
6 Tintown Tigers 148 78 0 70 630 598 +32 234
7 Ying Jing Bombers 148 73 0 75 669 679 -10 219
8 Dodgeville Dominoes 148 69 0 79 629 666 -37 207
9 Ojian Angels 148 69 0 79 587 623 -36 207
10 Quarant Xa'virt Sharks 148 68 0 80 619 649 -30 204
11 Mt Ceabring Mighty Ducks 148 68 0 80 615 660 -45 204
12 Gieron Gammas 148 63 0 85 570 653 -83 189



Northern Conference Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Yaton Golden Eagles 148 83 0 65 678 645 +33 249
2 Reynea Rampoons 148 82 0 66 666 621 +45 246
3 Fadrön Firebirds 148 80 0 68 698 616 +82 240
4 Los Riosa Rattlers 148 78 0 70 633 567 +66 234
5 X Island Scream 148 78 0 70 616 568 +48 234
6 Chinchinhua Clockstoppers 148 77 0 71 701 627 +74 231
7 Capetown Crawlers 148 74 0 74 580 624 -44 222
8 Chinquin Cougars 148 73 0 75 633 647 -14 219
9 Mierton Mets 148 72 0 76 629 676 -47 216
10 New Capetown Hunters 148 66 0 82 567 630 -63 198
11 Blacklake Bears 148 64 0 84 603 671 -68 192
12 Taeshan City Orange Sox 148 54 0 94 551 696 -145 162


Playoff Seads
South
1 Machrobat Maulers SE Champs
2 Atlantea Isotopes SW Champs
3 Docktown Barnstormers SW 2nd
4 Bayern Braves SE 2nd
5 Wiechester Admirals WC 1
6 Tintown Tigers WC 2

North
1 Yaton Golden Eagles NW Champs
2 Los Riosa Rattlers NE Champs
3 Reynea Rampoons NW 2nd
4 Chinchinhua Clockstoppers NE 2nd
5 Fadrön Firebirds WC 1
6 X Island Scream WC 2

Wild Card Round
3 Docktown Barnstormers 4-0 Tintown Tigers 6
4 Bayern Braves 2-4 Wiechester Admirals 5
3 Reynea Rampoons 4-0 X Island Scream 6
4 Chinchinhua Clockstoppers 3-4 Fadrön Firebirds 5

Quarters
1 Machrobat Maulers 4-2 Wiechester Admirals 5
2 Atlantea Isotopes 4-2 Docktown Barnstormers 3
1 Yaton Golden Eagles 3-4 Fadrön Firebirds 5
2 Los Riosa Rattlers 4-2 Reynea Rampoons 3

Conference Finals
1 Machrobat Maulers 4-2 Atlantea Isotopes 2
2 Los Riosa Rattlers 4-1 Fadrön Firebirds 5

Championship Series
Machrobat Maulers 4-2 Los Riosa Rattlers

So after a dominating season, in which none out their could doubt their dominance, the surprise team from Machrobat won its cities first ever major sporting championship.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Wed Jun 20, 2012 11:46 pm

Taeshan Hockey League Season 14 Results

Tae-Mart Blue Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Chinquin Cylcones 76 39 18 19 139 89 +50 135
2 Ying Jing Jokers 76 37 11 28 163 127 +36 122
3 Docktown Demons 76 33 23 20 142 103 +39 122
4 Los Riosa Rampage 76 35 15 26 114 98 +16 120
5 Atlantea Atoms 76 23 18 35 129 174 -45 87
6 Gieron Spiders 76 22 14 40 104 163 -59 80
7 Fadron Fleet 76 21 13 42 113 199 -86 76
8 Greenville Sliders 76 15 13 48 77 154 -77 58



Englemarkt Supermarket-Retail Green Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Machrobat Ice Kings 76 41 22 13 157 89 +68 145
2 X Island Avalanche 76 38 14 24 152 123 +29 128
3 Zorg City Zephyrs 76 36 20 20 124 85 +39 128
4 Eshington Earthquakes 76 34 18 24 139 109 +30 120
5 Laketown Deep 76 26 13 37 102 135 -33 91
6 Wiechester Wanderers 76 25 16 35 107 127 -20 91
7 Taeshan City Loggers 76 23 19 34 92 124 -32 88
8 Blacklake Barnstormers 76 21 13 42 92 161 -69 76



Fritidien Yellow Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 French Hills Frost Ninjas 76 38 16 22 127 92 +35 130
2 Reynea Monsoons 76 38 11 27 162 102 +60 125
3 Loudon Thundercats 76 35 20 21 144 103 +41 125
4 Mt Ceabring Stormchasers 76 35 18 23 160 116 +44 123
5 Bayern Bombers 76 34 14 28 123 104 +19 116
6 Tintown Raptors 76 23 15 38 94 134 -40 84
7 Mierton Lakers 76 15 21 40 94 162 -68 66
8 Ojian Midlanders 76 15 19 42 89 166 -77 64



Poplaburg Housing Developements Black Division Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Chinchinhua Catalysts 76 43 13 20 170 79 +91 142
2 Wolfin-Wolfville Tyogas 76 36 18 22 119 116 +3 126
3 Yaton Fissures 76 36 16 24 131 101 +30 124
4 Quarant Quakers 76 33 22 21 119 82 +37 121
5 New Capetown Red Wings 76 29 22 25 117 98 +19 109
6 Atlantea-Greenville IceWolves 76 27 14 35 109 128 -19 95
7 Pariot Phoenix 76 24 17 35 94 112 -18 89
8 Capetown Capricorns 76 17 22 37 100 143 -43 73


Playoffs
Seeds and Pairings
1 Machrobat Ice Kings vs Los Riosa Rampage (No WC as no teams with more points than 16)
2 Chinchinhua Catalysts vs Eshington Earthquakes 15
3 Chinquin Cyclones vs Quarant Quakers 14
4 French Hills Frost Ninjas vs Docktown Demons 13
5 X Island Avalanche vs Ying Jing Jokers 12
6 Zorg City Zephyrs vs Mt Ceabring Stormchasers 11
7 Wolfin-Wolfville Tyogas vs Yaton Fissures 10
8 Reynea Monsoons vs Loudon Thundercats 9

Playoffs
1 Machrobat Ice Kings 4-0 Los Riosa Rampage 16
2 Chinchinhua Catalysts 4-2 Eshington Earthquakes 15
3 Chinquin Cyclones 4-0 Quarant Quakers 14
4 French Hills Frost Ninjas 4-2 Docktown Demons 13
5 X Island Avalanche 4-3 Ying Jing Jokers 12
6 Zorg City Zephyrs 2-4 Mt Ceabring Stormchasers 11
7 Wolfin-Wolfville Tyogas 4-0 Yaton Fissures 10
8 Reynea Monsoons 3-4 Loudon Thundercats 9

Quarters
1 Machrobat Ice Kings 2-4 Loudon Thundercats 9
2 Chinchinhua Catalysts 4-2 Wolfin-Wolfville Tyogas 7
3 Chinquin Cylcones 2-4 Mt Ceabring Stormchasers 11
4 French Hills Frost Ninjas 4-3 X Island Avalanche 5

Semis
4 French Hills Frost Ninjas 4-1 Loudon Thundercats 9
2 Chinchinhua Catalysts 4-3 Mt Ceabring Stormchasers 11

Finals
2 Chinchinhua Catalysts 3-4 French Hills Frost Ninjas 4
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Fri Jul 06, 2012 5:50 pm

First Quarter Results

Fadron Pizza Cup results

Brought to you by....
Image

First Round
Heartpool 4-0 Racing Dodgeville (4-0 agg)
Racing Dodgeville 1-3 Heartpool (1-7 agg)

Motley Town F.C. 2-1 Oanu Orient (2-1 agg)
Oanu Orient 2-2 Motley Town F.C. (3-4 agg)

Norhammer Nighthawks 2-1 White Mountain Rovers (2-1 agg)
White Mountain Rovers 2-4 Norhammer Nighthawks (3-6 agg)

Whispir Hills 1-2 Norton United (1-2 agg)
Norton United 4-0 Whispir Hills (6-1 agg)

Fox East Flames 3-1 Dake United (3-1 agg)
Dake United 0-2 Fox East Flames (1-5 agg)

Calendara City 1-1 Crimson Eagles (1-1 agg)
Crimson Eagles 3-1 Calendara City (4-2 agg)

Toivu United 2-0 Orvilla Olimpique (2-0 agg)
Orvilla Olimpique 2-0 Toivu United (2-0 AET, 2-2 agg, 4-1 PKs)

Cornranch Crusaders 1-1 Reynea Raptors (1-1 agg)
Reynea Raptors 0-2 Cornranch Crusaders (1-3 agg)

Reynea Rollers 1-0 Black Crow Onyx (1-0 agg)
Black Crow Onyx 4-1 Reynea Rollers (4-2 agg)

Capitol Street FC 0-1 Baeumont Arch (0-1 agg)
Baeumont Arch 3-0 Capitol Street FC (4-0 agg)

Atlantea City 0-2 Saverhampton United (0-2 agg)
Saverhampton United 0-0 Atlantea City (2-0 agg)

Orange Lake FC 1-0 Meadville Musketeers (1-0 agg)
Meadville Musketeers 3-0 Orange Lake FC (3-1 agg)

Clear Springs FC 4-1 Cornranch Cougars (4-1 agg)
Cornranch Cougars 5-2 Clear Springs FC (5-2 AET, 6-6 agg, 0-3 PKs)

Drealnaught Hall 1-0 Lazar Heights (1-0 agg)
Lazar Heights 1-2 Drealnaught Hall (1-3 agg)

Iure Indians 1-1 Cyrovolcano (1-1 agg)
Cyrovolcano 2-1 Iure Indians (3-2 agg)

Catacombs 4-0 Wolfin Wolves (4-0 agg)
Wolfin Wolves 1-3 Catacombs (1-7 agg)


Second Round
Brucklyin City 3-0 Saverhampton United (3-0 agg)
Saverhampton United 0-1 Brucklyin City (0-4 agg)

Calendara Kings 1-2 Bohemian Rapid FC (1-2 agg)
Bohemian Rapid FC 3-0 Calendara Kings (5-1 agg)

Baeumont Arch 4-1 Diebert Colts (4-1 agg)
Diebert Colts 3-2 Baeumont Arch (4-6 agg)

AC Algaer 0-2 Machrobat Meteors (0-2 agg)
Machrobat Meteors 2-0 AC Algaer (4-0 agg)

Western Falls Falcons 2-1 Frenslay Town F.C. (2-1 agg)
Frenslay Town F.C. 0-2 Western Falls Falcons (1-4 agg)

LeFever AC 4-1 Jarusalem FC (4-1 agg)
Jarusalem FC 1-1 LeFever AC (2-5 agg)

AC Sikane 3-4 Aroland United (3-4 agg)
Aroland United 0-2 AC Sikane (4-5 agg)

Laketown F.C. 2-2 Donovan United (2-2 agg)
Donovan United 0-0 Laketown F.C. (0-0 AET, 2-2 agg, 4-2 PKs)

Suger and Creme 2-2 Cyrovolcano (2-2 agg)
Cyrovolcano 2-4 Suger and Creme (4-6 agg)

X Island Metrostars 2-0 Petrinshier Whie Athletic (2-0 agg)
Petrinshier Whie Athletic 0-1 X Island Metrostars (0-3 agg)

Qassimodo City 0-1 Fox East Flames (0-1 agg)
Fox East Flames 3-1 Qassimodo City (4-1 agg)

FC Cracken 0-2 Catacombs (0-2 agg)
Catacombs 2-0 FC Cracken (4-0 agg)

Docktown Dynamo 1-0 Meadville Musketeers (1-0 agg)
Meadville Musketeers 2-0 Docktown Dynamo (2-1 agg)

Greenville Glory 1-2 Righsville Rams (1-2 agg)
Righsville Rams 0-0 Greenville Glory (2-1 agg)

Gee Gange United 1-4 Overlook Wanderers (1-4 agg)
Overlook Wanderers 2-3 Gee Gange United (6-4 agg)

Sleepy Hollow 2-1 Perrier Unlimited (2-1 agg)
Perrier Unlimited 1-4 Sleepy Hollow (2-6 agg)

Cornranch Crusaders 2-0 Diebert Dodgers (2-0 agg)
Diebert Dodgers 2-2 Cornranch Crusaders (2-4 agg)

Air and Space FC 1-0 Karela Sekhika (1-0 agg)
Karela Sekhika 3-1 Air and Space FC (3-2 agg)

Clear Springs FC 0-1 Heartpool (0-1 agg)
Heartpool 7-1 Clear Springs FC (8-1 agg)

Yaton United 2-2 Tidal Wave (2-2 agg)
Tidal Wave 2-1 Yaton United (4-3 agg)

Pwux Panthers 2-1 Motley Town F.C. (2-1 agg)
Motley Town F.C. 2-1 Pwux Panthers (2-1 AET, 3-3 agg, 3-0 PKs)

Williamsburg Whiteout 0-1 Wiechester Warriors (0-1 agg)
Wiechester Warriors 1-2 Williamsburg Whiteout (4-3 AET, 5-3 agg)

Los Strabos 0-1 Little Wingett (0-1 agg)
Little Wingett 3-2 Los Strabos (4-2 agg)

Tokito Torpedos 2-0 Loudon Lancers (2-0 agg)
Loudon Lancers 0-4 Tokito Torpedos (0-6 agg)

White Marsh Knights 0-0 East Whiemore Spartans (0-0 agg)
East Whiemore Spartans 3-1 White Marsh Knights (3-1 agg)

Kreigstrieber 0-5 Norhammer Nighthawks (0-5 agg)
Norhammer Nighthawks 2-0 Kreigstrieber (7-0 agg)

Helgar Honor 2-0 Orvilla Olimpique (2-0 agg)
Orvilla Olimpique 1-2 Helgar Honor (1-4 agg)

Stormbreak FC 2-3 Norton United (2-3 agg)
Norton United 1-1 Stormbreak FC (4-3 agg)

Moresville Mice 2-1 Drealnaught Hall (2-1 agg)
Drealnaught Hall 1-2 Moresville Mice (2-4 agg)

Crimson Eagles 0-2 Tar Pit Mighty Hyena (0-2 agg)
Tar Pit Mighty Hyena 3-0 Crimson Eagles (5-0 agg)

Polaris FC 2-3 Black Crow Onyx (2-3 agg)
Black Crow Onyx 1-1 Polaris FC (4-3 agg)

Upton Terriers 2-0 Northern Southland FC (2-0 agg)
Northern Southland FC 4-4 Upton Terriers (4-6 agg)


First quarter results

MATCHDAY 1
Bayern Phoenix 0-0 Yaton FC
Knightspurs 1-0 X Island Marauders
Los Riosa Monstas 1-1 Sparta F.C.
New Capetown Falcons 0-1 Blacklake Blues
Ojian Orangemen 5-0 3.14
Real Chinchinhua 1-0 Moresville FC
Bayern-Algaer 0-1 FC Tenacity
Reading Rainbow Warriors 0-1 Real Atlantea
Mt. Ceabring Thunder 4-2 Tintown Terrapins
Laketown Rangers 2-2 Taeshan City Miners
Fadrön Flight 3-0 Celtic Rangers F.C.
SK Nethers United FC 1-1 Mierton Manatees

A new season officially began on the first day. A big victory would come in Ojian as the Orangemen led by Pesser Nagin and Ryan Portmanteau. In Mt Ceabring the Thunder and the reigning champs had a six goal thriller led by a surprising new starter Eric Gorchakov of Polar Islandstates. Finally the Flight took down Celtic with a brace from Micheal Scmitt.

MATCHDAY 2
Yaton FC 1-1 Atlantea Hurricanes
Sparta F.C. 1-3 Bayern Phoenix
Blacklake Blues 1-2 Knightspurs
3.14 0-0 Los Riosa Monstas
Moresville FC 1-0 New Capetown Falcons
FC Tenacity 2-1 Ojian Orangemen
Real Atlantea 1-1 Real Chinchinhua
Tintown Terrapins 1-1 Bayern-Algaer
Taeshan City Miners 4-1 Reading Rainbow Warriors
Celtic Rangers F.C. 0-1 Mt. Ceabring Thunder
Mierton Manatees 3-2 Laketown Rangers
SK Nethers United FC 1-1 Fadrön Flight

Taeshan City vs Reading, a game that looked like a relegation frenzy. Taeshan City would win it behind the midfield workings of Gordon Sanchez. Elsewhere a surprising Mierton took down Laketown in a five goal thriller.

MATCHDAY 3
Atlantea Hurricanes 0-2 X Island Marauders
Yaton FC 3-3 Sparta F.C.
Bayern Phoenix 1-1 3.14
Knightspurs 1-0 Moresville FC
Los Riosa Monstas 0-2 FC Tenacity
New Capetown Falcons 0-2 Real Atlantea
Ojian Orangemen 2-1 Tintown Terrapins
Real Chinchinhua 2-1 Taeshan City Miners
Bayern-Algaer 1-1 Celtic Rangers F.C.
Reading Rainbow Warriors 0-0 Mierton Manatees
Mt. Ceabring Thunder 4-1 SK Nethers United FC
Laketown Rangers 2-0 Fadrön Flight

Yaton FC and Sparta F.C. played out a six goal tie in which Ashley Fjord scored the first Hat trick of the premier league season, and for the newly promoted team at that. The other big game of the week saw the Thunder take down Sk Nethers behind the Masterful work of Arturo Arthur.

MATCHDAY 4
Sparta F.C. 0-1 Atlantea Hurricanes
Blacklake Blues 1-1 X Island Marauders
3.14 0-1 Yaton FC
FC Tenacity 0-2 Bayern Phoenix
Real Atlantea 0-1 Knightspurs
Tintown Terrapins 0-1 Los Riosa Monstas
Taeshan City Miners 1-1 New Capetown Falcons
Celtic Rangers F.C. 2-0 Ojian Orangemen
Mierton Manatees 1-1 Real Chinchinhua
SK Nethers United FC 2-0 Bayern-Algaer
Fadrön Flight 5-1 Reading Rainbow Warriors
Laketown Rangers 1-4 Mt. Ceabring Thunder

The Flight continued to put up a lot of goals on the fourth day of league play. As did the team from Mt Ceabring as new Captain Arturo Arthur continued to show a newfound brilliance. In Fadrön the Flight put a nice five past a sorry looking Reading team.

MATCHDAY 5
Atlantea Hurricanes 3-0 Blacklake Blues
Sparta F.C. 2-1 3.14
X Island Marauders 0-2 Moresville FC
Yaton FC 2-0 FC Tenacity
Bayern Phoenix 0-0 Tintown Terrapins
Knightspurs 0-1 Taeshan City Miners
Los Riosa Monstas 2-0 Celtic Rangers F.C.
New Capetown Falcons 1-0 Mierton Manatees
Ojian Orangemen 3-2 SK Nethers United FC
Real Chinchinhua 0-1 Fadrön Flight
Bayern-Algaer 2-2 Laketown Rangers
Reading Rainbow Warriors 1-2 Mt. Ceabring Thunder

Call me a homer but a good old fashion Atlantean beatdown can make tears come to an old mans eyes. Especially when a star like Elijah Knickerbocker leads the charge. Elsewhere Ojian made a nice victory out of nothing coming from two goals down to take down SK Nethers.

MATCHDAY 6
3.14 0-1 Atlantea Hurricanes
Moresville FC 1-1 Blacklake Blues
FC Tenacity 1-0 Sparta F.C.
Real Atlantea 0-1 X Island Marauders
Tintown Terrapins 2-0 Yaton FC
Celtic Rangers F.C. 1-1 Bayern Phoenix
Mierton Manatees 1-0 Knightspurs
SK Nethers United FC 2-1 Los Riosa Monstas
Fadrön Flight 2-1 New Capetown Falcons
Laketown Rangers 1-1 Ojian Orangemen
Mt. Ceabring Thunder 5-2 Real Chinchinhua
Reading Rainbow Warriors 1-2 Bayern-Algaer

By now many throughout Taeshan are wondering who the hell Mt Ceabring thinks they are, especially with another five goals. Arturo Arthur is making a play for the best player in the league, leading goal scorer and possibly even most likely to start next year for the national team.

MATCHDAY 7
Atlantea Hurricanes 1-0 Moresville FC
3.14 1-1 FC Tenacity
Blacklake Blues 2-0 Real Atlantea
Sparta F.C. 0-0 Tintown Terrapins
X Island Marauders 0-1 Taeshan City Miners
Yaton FC 0-2 Celtic Rangers F.C.
Bayern Phoenix 0-1 SK Nethers United FC
Knightspurs 1-0 Fadrön Flight
Los Riosa Monstas 2-2 Laketown Rangers
New Capetown Falcons 0-0 Mt. Ceabring Thunder
Ojian Orangemen 6-3 Reading Rainbow Warriors
Real Chinchinhua 2-0 Bayern-Algaer

Stop the presses 9 goals between Ojian and Reading. 9!. Thats more than scored in half of the other games combined. Really the parity of goal scoring in this league is very very low.

MATCHDAY 8
FC Tenacity 0-0 Atlantea Hurricanes
Real Atlantea 0-3 Moresville FC
Tintown Terrapins 5-0 3.14
Taeshan City Miners 1-0 Blacklake Blues
Celtic Rangers F.C. 2-1 Sparta F.C.
Mierton Manatees 0-1 X Island Marauders
SK Nethers United FC 2-0 Yaton FC
Laketown Rangers 2-1 Bayern Phoenix
Mt. Ceabring Thunder 6-3 Knightspurs
Reading Rainbow Warriors 0-2 Los Riosa Monstas
Bayern-Algaer 2-1 New Capetown Falcons
Real Chinchinhua 2-0 Ojian Orangemen

Tintown finally got back to their winning ways with a dominating 5 goal victory over the Mathletes. Elsewhere Mt Ceabring continued to impress with 6 goals against Spurs,

MATCHDAY 9
Atlantea Hurricanes 2-0 Real Atlantea
FC Tenacity 0-3 Tintown Terrapins
Moresville FC 4-2 Taeshan City Miners
3.14 1-0 Celtic Rangers F.C.
Blacklake Blues 0-1 Mierton Manatees
Sparta F.C. 1-1 SK Nethers United FC
X Island Marauders 1-3 Fadrön Flight
Yaton FC 3-1 Laketown Rangers
Bayern Phoenix 2-0 Reading Rainbow Warriors
Knightspurs 1-1 Bayern-Algaer
Los Riosa Monstas 3-0 Real Chinchinhua
New Capetown Falcons 1-3 Ojian Orangemen

Los Riosa was finally worthy of a mention on the season as they easily took down Chinchinhua with a double from Elias Overland. Fadrön took down promoted side X Island with a nice group of goals, and Moresville made Taeshan City look bad behind Randall Pallete.

MATCHDAY 10
Tintown Terrapins 1-1 Atlantea Hurricanes
Taeshan City Miners 1-1 Real Atlantea
Celtic Rangers F.C. 2-1 FC Tenacity
Mierton Manatees 2-1 Moresville FC
SK Nethers United FC 0-1 3.14
Fadrön Flight 0-1 Blacklake Blues
Laketown Rangers 1-1 Sparta F.C.
Mt. Ceabring Thunder 4-1 X Island Marauders
Reading Rainbow Warriors 1-1 Yaton FC
Real Chinchinhua 2-1 Bayern Phoenix
Ojian Orangemen 1-0 Knightspurs
New Capetown Falcons 1-0 Los Riosa Monstas

Boring...

MATCHDAY 11
Atlantea Hurricanes 0-0 Taeshan City Miners
Tintown Terrapins 0-2 Celtic Rangers F.C.
Real Atlantea 0-0 Mierton Manatees
FC Tenacity 0-3 SK Nethers United FC
Moresville FC 0-1 Fadrön Flight
3.14 0-1 Laketown Rangers
Blacklake Blues 4-1 Mt. Ceabring Thunder
Sparta F.C. 2-3 Reading Rainbow Warriors
X Island Marauders 0-1 Bayern-Algaer
Yaton FC 2-3 Real Chinchinhua
Bayern Phoenix 0-0 New Capetown Falcons
Knightspurs 1-0 Los Riosa Monstas

Blacklake scored for? Ad against Mt Ceabring wtf? This day is just crazy. Reading won too...

MATCHDAY 12
Celtic Rangers F.C. 0-2 Atlantea Hurricanes
Mierton Manatees 3-1 Taeshan City Miners
SK Nethers United FC 0-4 Tintown Terrapins
Fadrön Flight 1-1 Real Atlantea
Laketown Rangers 0-2 FC Tenacity
Mt. Ceabring Thunder 1-1 Moresville FC
Reading Rainbow Warriors 1-3 3.14
Bayern-Algaer 0-1 Blacklake Blues
Real Chinchinhua 4-0 Sparta F.C.
Ojian Orangemen 1-1 X Island Marauders
New Capetown Falcons 1-0 Yaton FC
Knightspurs 1-1 Bayern Phoenix

In a win that would have made any football fan proud Real Chinchinhua proved that defense isnt everything with four goals, and a goalie who didn't even touch the ball. Tintown as well pumped in a quad, mostly thanks to forward Ricky Canoe.

MATCHDAY 13
Atlantea Hurricanes 4-0 Mierton Manatees
Celtic Rangers F.C. 1-0 SK Nethers United FC
Taeshan City Miners 0-3 Fadrön Flight
Tintown Terrapins 1-1 Laketown Rangers
Real Atlantea 0-2 Mt. Ceabring Thunder
FC Tenacity 3-0 Reading Rainbow Warriors
Moresville FC 2-1 Bayern-Algaer
3.14 0-2 Real Chinchinhua
Blacklake Blues 6-3 Ojian Orangemen
Sparta F.C. 1-1 New Capetown Falcons
X Island Marauders 0-2 Los Riosa Monstas
Yaton FC 1-2 Knightspurs

All Hail Atlantea. Especially if you are Miertonian. Or if you are from Ojian let it be known that defense is also needed with offense.

MATCHDAY 14
SK Nethers United FC 1-0 Atlantea Hurricanes
Fadrön Flight 3-0 Mierton Manatees
Laketown Rangers 2-0 Celtic Rangers F.C.
Mt. Ceabring Thunder 0-2 Taeshan City Miners
Reading Rainbow Warriors 1-1 Tintown Terrapins
Bayern-Algaer 3-0 Real Atlantea
Real Chinchinhua 3-4 FC Tenacity
Ojian Orangemen 2-0 Moresville FC
New Capetown Falcons 0-0 3.14
Los Riosa Monstas 0-1 Blacklake Blues
Knightspurs 0-1 Sparta F.C.
Bayern Phoenix 1-0 X Island Marauders

And the first quarter came to a close with FC Tenacity firing a shot, or well 23 against Real Chinchinhua to win 4-3.

Table
Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Mt. Ceabring Thunder 13 9 2 2 34 18 +16 29
2 Fadrön Flight 13 8 2 3 23 9 +14 26
3 Real Chinchinhua 14 8 2 4 25 19 +6 26
4 Atlantea Hurricanes 13 7 4 2 16 5 +11 25
5 FC Tenacity 14 7 2 5 17 17 +0 23
6 Blacklake Blues 13 7 2 4 19 13 +6 23
7 Knightspurs 14 7 2 5 14 14 +0 23
8 Ojian Orangemen 13 7 2 4 28 21 +7 23
9 SK Nethers United FC 14 6 3 5 17 17 +0 21
10 Celtic Rangers F.C. 14 6 2 6 13 15 -2 20
11 Mierton Manatees 13 5 4 4 12 15 -3 19
12 Taeshan City Miners 13 5 4 4 17 17 +0 19
13 Los Riosa Monstas 13 5 3 5 14 10 +4 18
14 Laketown Rangers 14 4 6 4 20 22 -2 18
15 Tintown Terrapins 14 4 6 4 21 13 +8 18
16 Bayern Phoenix 13 4 6 3 13 9 +4 18
17 Moresville FC 13 5 2 6 15 13 +2 17
18 Bayern-Algaer 13 4 4 5 14 15 -1 16
19 New Capetown Falcons 14 3 5 6 8 13 -5 14
20 Yaton FC 13 3 4 6 14 18 -4 13
21 3.14 14 3 4 7 8 20 -12 13
22 Sparta F.C. 14 2 6 6 14 22 -8 12
23 X Island Marauders 13 3 2 8 8 17 -9 11
24 Real Atlantea 13 2 4 7 6 17 -11 10
25 Reading Rainbow Warriors 14 1 3 10 13 34 -21 6



A look at the current table makes me wonder if anyone can stop the Thunder. And if there is any hope for Reading's salvation. The bottom of the table is pretty close if you dont factor them in. Its only a quarter of the way through the season but any hopes of a repeat will need a great help in Tintown, and perhaps Atlantea is going to be close to a chance to return the hardware to the Coliseum.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Sun Jul 08, 2012 2:19 pm

MATCHDAY 15
Atlantea Hurricanes 0-2 Fadrön Flight
SK Nethers United FC 0-1 Laketown Rangers
Mierton Manatees 2-1 Mt. Ceabring Thunder
Celtic Rangers F.C. 2-1 Reading Rainbow Warriors
Taeshan City Miners 2-2 Bayern-Algaer
Tintown Terrapins 1-3 Real Chinchinhua
Real Atlantea 0-2 Ojian Orangemen
FC Tenacity 0-0 New Capetown Falcons
Moresville FC 1-0 Los Riosa Monstas
3.14 3-3 Knightspurs
Blacklake Blues 1-1 Bayern Phoenix
X Island Marauders 2-0 Yaton FC

And then part two of the season began. Leaders Mt Ceabring fell at Mieron and Real Chinchinhua thumped the champions in Tintown.

MATCHDAY 16
Laketown Rangers 1-1 Atlantea Hurricanes
Mt. Ceabring Thunder 1-2 Fadrön Flight
Reading Rainbow Warriors 1-1 SK Nethers United FC
Bayern-Algaer 0-2 Mierton Manatees
Real Chinchinhua 0-1 Celtic Rangers F.C.
Ojian Orangemen 3-2 Taeshan City Miners
New Capetown Falcons 2-0 Tintown Terrapins
Los Riosa Monstas 1-1 Real Atlantea
Knightspurs 2-0 FC Tenacity
Bayern Phoenix 2-0 Moresville FC
Yaton FC 2-1 Blacklake Blues
X Island Marauders 1-2 Sparta F.C.

Hey, i just met you, and this is crazy, so here is my number call me maybe. Mt Ceabring may want to take you up on that as they seemed to have lost the early mojo they had only weeks ago.

MATCHDAY 17
Atlantea Hurricanes 0-1 Mt. Ceabring Thunder
Laketown Rangers 0-1 Reading Rainbow Warriors
Fadrön Flight 0-0 Bayern-Algaer
SK Nethers United FC 1-4 Real Chinchinhua
Mierton Manatees 1-1 Ojian Orangemen
Celtic Rangers F.C. 0-0 New Capetown Falcons
Taeshan City Miners 3-1 Los Riosa Monstas
Tintown Terrapins 0-2 Knightspurs
Real Atlantea 0-2 Bayern Phoenix
Moresville FC 0-0 Yaton FC
3.14 0-1 X Island Marauders
Blacklake Blues 1-2 Sparta F.C.

In a league where goals are at a minimum today was a day when they were few and far in between. Unless you were in Netherpia where the Chihuahuas crushed the homeside.

MATCHDAY 18
Reading Rainbow Warriors 2-0 Atlantea Hurricanes
Bayern-Algaer 1-0 Mt. Ceabring Thunder
Real Chinchinhua 1-1 Laketown Rangers
Ojian Orangemen 3-0 Fadrön Flight
New Capetown Falcons 2-0 SK Nethers United FC
Los Riosa Monstas 1-1 Mierton Manatees
Knightspurs 1-0 Celtic Rangers F.C.
Bayern Phoenix 1-1 Taeshan City Miners
Yaton FC 1-2 Real Atlantea
X Island Marauders 3-0 FC Tenacity
Sparta F.C. 0-4 Moresville FC
Blacklake Blues 1-0 3.14

Making money is the point behind the game, scoring is just something you do to bring it in. Scoring is also what Ojian, Moresville and X Island did a lot of on this day in Taeshani football.

MATCHDAY 19
Atlantea Hurricanes 1-1 Bayern-Algaer
Reading Rainbow Warriors 3-2 Real Chinchinhua
Mt. Ceabring Thunder 1-2 Ojian Orangemen
Laketown Rangers 3-0 New Capetown Falcons
Fadrön Flight 1-0 Los Riosa Monstas
SK Nethers United FC 0-1 Knightspurs
Mierton Manatees 0-2 Bayern Phoenix
Taeshan City Miners 0-2 Yaton FC
Tintown Terrapins 1-0 X Island Marauders
Real Atlantea 1-0 Sparta F.C.
FC Tenacity 1-2 Blacklake Blues
Moresville FC 3-2 3.14

Reading has seen a 2nd quarter resurgence with many a win after the half half point. Elsewhere Moresville made it two straight weeks with three goals.

MATCHDAY 20
Real Chinchinhua 1-0 Atlantea Hurricanes
Ojian Orangemen 7-5 Bayern-Algaer
New Capetown Falcons 1-1 Reading Rainbow Warriors
Los Riosa Monstas 2-1 Mt. Ceabring Thunder
Knightspurs 0-3 Laketown Rangers
Bayern Phoenix 2-1 Fadrön Flight
Yaton FC 1-0 Mierton Manatees
X Island Marauders 1-1 Celtic Rangers F.C.
Sparta F.C. 1-0 Taeshan City Miners
Blacklake Blues 1-2 Tintown Terrapins
3.14 1-1 Real Atlantea
Moresville FC 2-1 FC Tenacity

Seven to five. That is all that needs to be said. Seven to five.

MATCHDAY 21
Atlantea Hurricanes 1-0 Ojian Orangemen
Real Chinchinhua 0-3 New Capetown Falcons
Bayern-Algaer 1-1 Los Riosa Monstas
Reading Rainbow Warriors 1-0 Knightspurs
Mt. Ceabring Thunder 2-0 Bayern Phoenix
Fadrön Flight 2-1 Yaton FC
SK Nethers United FC 0-1 X Island Marauders
Mierton Manatees 3-2 Sparta F.C.
Celtic Rangers F.C. 1-2 Blacklake Blues
Taeshan City Miners 1-0 3.14
Tintown Terrapins 1-1 Moresville FC
Real Atlantea 2-1 FC Tenacity

New Capetown made Real's defense pay with some masterful offense, while Mierton continued a good stretch of form beating the Spartans.

MATCHDAY 22
New Capetown Falcons 1-0 Atlantea Hurricanes
Los Riosa Monstas 1-0 Ojian Orangemen
Knightspurs 0-2 Real Chinchinhua
Bayern Phoenix 0-0 Bayern-Algaer
Yaton FC 2-0 Mt. Ceabring Thunder
X Island Marauders 1-0 Laketown Rangers
Sparta F.C. 1-1 Fadrön Flight
Blacklake Blues 3-1 SK Nethers United FC
3.14 3-1 Mierton Manatees
Moresville FC 3-0 Celtic Rangers F.C.
FC Tenacity 1-1 Taeshan City Miners
Real Atlantea 1-1 Tintown Terrapins

Bow Chicka wow wow.

MATCHDAY 23
Atlantea Hurricanes 2-0 Los Riosa Monstas
New Capetown Falcons 1-1 Knightspurs
Ojian Orangemen 0-0 Bayern Phoenix
Bayern-Algaer 2-1 Yaton FC
Reading Rainbow Warriors 0-3 X Island Marauders
Mt. Ceabring Thunder 3-1 Sparta F.C.
Laketown Rangers 5-0 Blacklake Blues
Fadrön Flight 1-2 3.14
SK Nethers United FC 1-2 Moresville FC
Mierton Manatees 2-1 FC Tenacity
Celtic Rangers F.C. 1-0 Real Atlantea
Taeshan City Miners 0-0 Tintown Terrapins

Laketown Five-0. Thats another five for Francois Rosseau. Finally getting a day by day mention

MATCHDAY 24
Knightspurs 1-0 Atlantea Hurricanes
Bayern Phoenix 2-0 Los Riosa Monstas
Yaton FC 1-3 Ojian Orangemen
X Island Marauders 0-1 Real Chinchinhua
Sparta F.C. 3-1 Bayern-Algaer
Blacklake Blues 1-1 Reading Rainbow Warriors
3.14 1-2 Mt. Ceabring Thunder
Moresville FC 4-0 Laketown Rangers
FC Tenacity 0-2 Fadrön Flight
Real Atlantea 0-2 SK Nethers United FC
Tintown Terrapins 3-1 Mierton Manatees
Taeshan City Miners 0-0 Celtic Rangers F.C.

When did Moresville learn to dominate like this?

MATCHDAY 25
Atlantea Hurricanes 1-1 Bayern Phoenix
Los Riosa Monstas 1-1 Yaton FC
New Capetown Falcons 1-0 X Island Marauders
Ojian Orangemen 1-3 Sparta F.C.
Real Chinchinhua 0-2 Blacklake Blues
Bayern-Algaer 3-2 3.14
Reading Rainbow Warriors 2-1 Moresville FC
Mt. Ceabring Thunder 1-1 FC Tenacity
Laketown Rangers 2-0 Real Atlantea
Fadrön Flight 1-1 Tintown Terrapins
SK Nethers United FC 8-2 Taeshan City Miners
Mierton Manatees 2-1 Celtic Rangers F.C.

8-2. Who are you Aresnal? Thats what i call crossing the fourth wall.

MATCHDAY 26
Yaton FC 1-0 Bayern Phoenix
X Island Marauders 0-1 Knightspurs
Sparta F.C. 1-2 Los Riosa Monstas
Blacklake Blues 2-2 New Capetown Falcons
3.14 0-0 Ojian Orangemen
Moresville FC 1-1 Real Chinchinhua
FC Tenacity 1-4 Bayern-Algaer
Real Atlantea 3-0 Reading Rainbow Warriors
Tintown Terrapins 0-2 Mt. Ceabring Thunder
Taeshan City Miners 1-6 Laketown Rangers
Celtic Rangers F.C. 0-1 Fadrön Flight
Mierton Manatees 0-0 SK Nethers United FC

Im blue and da ba dee da ba di


Table
Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Fadrön Flight 25 14 5 6 37 20 +17 47
2 Mt. Ceabring Thunder 25 14 3 8 49 32 +17 45
3 Ojian Orangemen 25 13 5 7 50 36 +14 44
4 Real Chinchinhua 25 13 4 8 40 32 +8 43
5 Knightspurs 25 13 4 8 26 24 +2 43
6 Moresville FC 25 12 5 8 37 23 +14 41
7 Blacklake Blues 25 12 5 8 36 31 +5 41
8 Laketown Rangers 25 10 8 7 42 31 +11 38
9 Bayern Phoenix 25 9 11 5 26 16 +10 38
10 Mierton Manatees 25 10 7 8 27 31 -4 37
11 New Capetown Falcons 25 8 10 7 21 20 +1 34
12 Atlantea Hurricanes 24 9 7 8 22 16 +6 34
13 Bayern-Algaer 25 8 9 8 34 35 -1 33
14 Celtic Rangers F.C. 25 9 5 11 20 26 -6 32
15 Los Riosa Monstas 25 8 7 10 24 25 -1 31
16 Tintown Terrapins 25 7 10 8 31 27 +4 31
17 X Island Marauders 25 9 3 13 21 24 -3 30
18 Taeshan City Miners 25 7 9 9 30 42 -12 30
19 Yaton FC 25 8 6 11 27 31 -4 30
20 SK Nethers United FC 25 8 5 12 31 34 -3 29
21 Sparta F.C. 25 7 7 11 30 40 -10 28
22 FC Tenacity 25 7 5 13 24 38 -14 26
23 Real Atlantea 25 6 7 12 17 31 -14 25
24 Reading Rainbow Warriors 25 6 6 13 26 48 -22 24
25 3.14 25 5 7 13 22 37 -15 22



So looking at the halfway table the most notable thing is that the Flight sit top table, which is the first time in a long time. Mt Ceabring is still close as are most of the top 7. Most surprising though is Blacklake though with a nice season so far. At the bottom of it it seems Reading have resurged, with 3.14 falling into the relegation zone as is Real Atlantea. FC Tenacity and Sparta are also looking at playoffs at the current moment.

Third Round
Motley Town F.C. 1-2 Tar Pit Mighty Hyena (1-2 agg)
Tar Pit Mighty Hyena 1-2 Motley Town F.C. (5-3 AET, 7-4 agg)

Helgar Honor 1-3 Pamanian Polar Bears (1-3 agg)
Pamanian Polar Bears 3-1 Helgar Honor (6-2 agg)

Catacombs 1-1 Norhammer Nighthawks (1-1 agg)
Norhammer Nighthawks 4-0 Catacombs (5-1 agg)

Loachen Yellow Jackets 7-0 Fox East Flames (7-0 agg)
Fox East Flames 2-2 Loachen Yellow Jackets (2-9 agg)

Little Wingett 3-3 Gieron FC (3-3 agg)
Gieron FC 2-5 Little Wingett (5-8 agg)

Bohemian Rapid FC 0-0 Wiechester Warriors (0-0 agg)
Wiechester Warriors 2-2 Bohemian Rapid FC (2-2 AET, 2-2 agg, 3-0 PKs)

Moresville Mice 1-1 AFC FNK (1-1 agg)
AFC FNK 4-1 Moresville Mice (5-2 agg)

Ying Jing Yankees 1-0 Wolverines (1-0 agg)
Wolverines 1-2 Ying Jing Yankees (1-3 agg)

Minutemen 0-2 FC Tenacity (0-2 agg)
FC Tenacity 2-1 Minutemen (4-1 agg)

Chinquin Park Comets 1-1 East Whiemore Spartans (1-1 agg)
East Whiemore Spartans 0-3 Chinquin Park Comets (1-4 agg)

Capetown Crocs 0-0 Meadville Musketeers (0-0 agg)
Meadville Musketeers 1-1 Capetown Crocs (1-1 AET, 1-1 agg, 3-2 PKs)

Wiechester FC 0-3 AC Sikane (0-3 agg)
AC Sikane 2-3 Wiechester FC (5-3 agg)

Real Atlantea 1-0 Docktown Deathdogs (1-0 agg)
Docktown Deathdogs 1-2 Real Atlantea (1-3 agg)

Overlook Wanderers 1-1 Karela Sekhika (1-1 agg)
Karela Sekhika 0-2 Overlook Wanderers (1-3 agg)

Celtic Rangers F.C. 2-2 Cornranch Crusaders (2-2 agg)
Cornranch Crusaders 1-4 Celtic Rangers F.C. (3-6 agg)

LeFever AC 0-0 SK Ojian (0-0 agg)
SK Ojian 1-1 LeFever AC (3-2 AET, 3-2 agg)

St Cloud 4-0 Righsville Rams (4-0 agg)
Righsville Rams 0-0 St Cloud (0-4 agg)

AC Quarant Xa'virt 2-4 Yaton FC (2-4 agg)
Yaton FC 3-0 AC Quarant Xa'virt (7-2 agg)

Rapids 1-1 Machrobat Meteors (1-1 agg)
Machrobat Meteors 3-1 Rapids (4-2 agg)

Bayern Battery 3-1 Tidal Wave (3-1 agg)
Tidal Wave 0-2 Bayern Battery (1-5 agg)

Western Falls Falcons 1-2 Al Haxire (1-2 agg)
Al Haxire 0-2 Western Falls Falcons (2-3 agg)

Heartpool 0-1 Suger and Creme (0-1 agg)
Suger and Creme 5-1 Heartpool (6-1 agg)

Mierton Manatees 2-1 Upton Terriers (2-1 agg)
Upton Terriers 1-4 Mierton Manatees (2-6 agg)

X Island Marauders 1-2 Tokito Torpedos (1-2 agg)
Tokito Torpedos 3-1 X Island Marauders (5-2 agg)

Sleepy Hollow 1-1 Baeumont Arch (1-1 agg)
Baeumont Arch 0-2 Sleepy Hollow (1-3 agg)

Cache 3-0 Norton United (3-0 agg)
Norton United 0-1 Cache (0-4 agg)

Brucklyin City 1-1 X Island Metrostars (1-1 agg)
X Island Metrostars 0-0 Brucklyin City (0-1 AET, 1-2 agg)

Black Crow Onyx 3-1 Donovan United (3-1 agg)
Donovan United 1-2 Black Crow Onyx (2-5 agg)

Reichland Storm 1-0 Quarant Crewe (1-0 agg)
Quarant Crewe 1-1 Reichland Storm (1-2 agg)


Fourth Round
New Capetown Falcons 0-2 Pamanian Polar Bears (0-2 agg)
Pamanian Polar Bears 1-0 New Capetown Falcons (3-0 agg)

Ying Jing Yankees 0-1 Mierton Manatees (0-1 agg)
Mierton Manatees 2-1 Ying Jing Yankees (3-1 agg)

Overlook Wanderers 1-0 Black Crow Onyx (1-0 agg)
Black Crow Onyx 1-0 Overlook Wanderers (1-1 AET, 1-2 agg)

Norhammer Nighthawks 2-0 AFC FNK (2-0 agg)
AFC FNK 1-1 Norhammer Nighthawks (1-3 agg)

SK Nethers United FC 3-0 FC Tenacity (3-0 agg)
FC Tenacity 3-1 SK Nethers United FC (3-4 agg)

Brucklyin City 2-1 Tar Pit Mighty Hyena (2-1 agg)
Tar Pit Mighty Hyena 1-1 Brucklyin City (2-3 agg)

Reading Rainbow Warriors 1-1 Cache (1-1 agg)
Cache 1-2 Reading Rainbow Warriors (2-3 agg)

SK Ojian 1-6 Loachen Yellow Jackets (1-6 agg)
Loachen Yellow Jackets 2-2 SK Ojian (8-3 agg)

Real Atlantea 3-0 Suger and Creme (3-0 agg)
Suger and Creme 1-8 Real Atlantea (1-11 agg)

AC Sikane 1-1 Little Wingett (1-1 agg)
Little Wingett 2-1 AC Sikane (3-2 agg)

Yaton FC 1-2 Western Falls Falcons (1-2 agg)
Western Falls Falcons 1-2 Yaton FC (1-2 AET, 3-3 agg, 2-0 PKs)

Celtic Rangers F.C. 2-0 St Cloud (2-0 agg)
St Cloud 1-1 Celtic Rangers F.C. (1-3 agg)

Reichland Storm 4-0 Wiechester Warriors (4-0 agg)
Wiechester Warriors 1-2 Reichland Storm (1-6 agg)

Bayern Battery 2-3 Tokito Torpedos (2-3 agg)
Tokito Torpedos 2-1 Bayern Battery (5-3 agg)

Chinquin Park Comets 1-2 Sleepy Hollow (1-2 agg)
Sleepy Hollow 0-1 Chinquin Park Comets (0-2 AET, 2-3 agg)

Machrobat Meteors 1-1 Meadville Musketeers (1-1 agg)
Meadville Musketeers 2-2 Machrobat Meteors (3-3 AET, 4-4 agg, 0-3 PKs)
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Tue Jul 10, 2012 7:32 pm

Quarter Number Three

MATCHDAY 27
Atlantea Hurricanes 2-0 Yaton FC
Bayern Phoenix 2-2 Sparta F.C.
Knightspurs 2-0 Blacklake Blues
Los Riosa Monstas 2-0 3.14
New Capetown Falcons 1-1 Moresville FC
Ojian Orangemen 0-1 FC Tenacity
Real Chinchinhua 1-1 Real Atlantea
Bayern-Algaer 1-2 Tintown Terrapins
Reading Rainbow Warriors 3-1 Taeshan City Miners
Mt. Ceabring Thunder 1-0 Celtic Rangers F.C.
Laketown Rangers 5-3 Mierton Manatees
Fadrön Flight 2-1 SK Nethers United FC
MATCHDAY 28
X Island Marauders 2-0 Atlantea Hurricanes
Sparta F.C. 0-0 Yaton FC
3.14 0-0 Bayern Phoenix
Moresville FC 5-0 Knightspurs
FC Tenacity 0-0 Los Riosa Monstas
Real Atlantea 1-1 New Capetown Falcons
Tintown Terrapins 0-0 Ojian Orangemen
Taeshan City Miners 2-0 Real Chinchinhua
Celtic Rangers F.C. 0-1 Bayern-Algaer
Mierton Manatees 1-0 Reading Rainbow Warriors
SK Nethers United FC 4-3 Mt. Ceabring Thunder
Fadrön Flight 0-1 Laketown Rangers
MATCHDAY 29
Atlantea Hurricanes 0-1 Sparta F.C.
X Island Marauders 2-2 Blacklake Blues
Yaton FC 0-0 3.14
Bayern Phoenix 1-2 FC Tenacity
Knightspurs 2-0 Real Atlantea
Los Riosa Monstas 1-0 Tintown Terrapins
New Capetown Falcons 1-1 Taeshan City Miners
Ojian Orangemen 1-0 Celtic Rangers F.C.
Real Chinchinhua 1-0 Mierton Manatees
Bayern-Algaer 1-0 SK Nethers United FC
Reading Rainbow Warriors 3-0 Fadrön Flight
Mt. Ceabring Thunder 3-4 Laketown Rangers
MATCHDAY 30
Blacklake Blues 1-1 Atlantea Hurricanes
3.14 1-1 Sparta F.C.
Moresville FC 1-0 X Island Marauders
FC Tenacity 2-1 Yaton FC
Tintown Terrapins 1-1 Bayern Phoenix
Taeshan City Miners 1-0 Knightspurs
Celtic Rangers F.C. 1-2 Los Riosa Monstas
Mierton Manatees 0-1 New Capetown Falcons
SK Nethers United FC 0-3 Ojian Orangemen
Fadrön Flight 4-1 Real Chinchinhua
Laketown Rangers 2-0 Bayern-Algaer
Mt. Ceabring Thunder 3-0 Reading Rainbow Warriors
MATCHDAY 31
Atlantea Hurricanes 2-0 3.14
Blacklake Blues 2-0 Moresville FC
Sparta F.C. 3-4 FC Tenacity
X Island Marauders 1-1 Real Atlantea
Yaton FC 2-0 Tintown Terrapins
Bayern Phoenix 2-0 Celtic Rangers F.C.
Knightspurs 1-0 Mierton Manatees
Los Riosa Monstas 1-0 SK Nethers United FC
New Capetown Falcons 1-1 Fadrön Flight
Ojian Orangemen 3-3 Laketown Rangers
Real Chinchinhua 0-3 Mt. Ceabring Thunder
Bayern-Algaer 0-2 Reading Rainbow Warriors
MATCHDAY 32
Moresville FC 0-0 Atlantea Hurricanes
FC Tenacity 3-0 3.14
Real Atlantea 1-1 Blacklake Blues
Tintown Terrapins 2-0 Sparta F.C.
Taeshan City Miners 1-2 X Island Marauders
Celtic Rangers F.C. 0-2 Yaton FC
SK Nethers United FC 1-0 Bayern Phoenix
Fadrön Flight 2-1 Knightspurs
Laketown Rangers 1-3 Los Riosa Monstas
Mt. Ceabring Thunder 1-0 New Capetown Falcons
Reading Rainbow Warriors 0-3 Ojian Orangemen
Bayern-Algaer 5-1 Real Chinchinhua
MATCHDAY 33
Atlantea Hurricanes 2-0 FC Tenacity
Moresville FC 2-0 Real Atlantea
3.14 0-4 Tintown Terrapins
Blacklake Blues 1-1 Taeshan City Miners
Sparta F.C. 2-0 Celtic Rangers F.C.
X Island Marauders 1-2 Mierton Manatees
Yaton FC 0-2 SK Nethers United FC
Bayern Phoenix 1-0 Laketown Rangers
Knightspurs 3-2 Mt. Ceabring Thunder
Los Riosa Monstas 2-3 Reading Rainbow Warriors
New Capetown Falcons 1-2 Bayern-Algaer
Ojian Orangemen 4-1 Real Chinchinhua
MATCHDAY 34
Real Atlantea 0-1 Atlantea Hurricanes
Tintown Terrapins 3-0 FC Tenacity
Taeshan City Miners 1-1 Moresville FC
Celtic Rangers F.C. 0-1 3.14
Mierton Manatees 2-0 Blacklake Blues
SK Nethers United FC 0-1 Sparta F.C.
Fadrön Flight 1-3 X Island Marauders
Laketown Rangers 2-1 Yaton FC
Reading Rainbow Warriors 1-2 Bayern Phoenix
Bayern-Algaer 1-1 Knightspurs
Real Chinchinhua 0-1 Los Riosa Monstas
Ojian Orangemen 1-0 New Capetown Falcons
MATCHDAY 35
Atlantea Hurricanes 0-0 Tintown Terrapins
Real Atlantea 2-0 Taeshan City Miners
FC Tenacity 0-2 Celtic Rangers F.C.
Moresville FC 4-1 Mierton Manatees
3.14 0-1 SK Nethers United FC
Blacklake Blues 6-4 Fadrön Flight
Sparta F.C. 3-1 Laketown Rangers
X Island Marauders 0-1 Mt. Ceabring Thunder
Yaton FC 1-0 Reading Rainbow Warriors
Bayern Phoenix 1-1 Real Chinchinhua
Knightspurs 3-1 Ojian Orangemen
Los Riosa Monstas 0-1 New Capetown Falcons
MATCHDAY 36
Taeshan City Miners 0-2 Atlantea Hurricanes
Celtic Rangers F.C. 0-1 Tintown Terrapins
Mierton Manatees 1-0 Real Atlantea
SK Nethers United FC 2-3 FC Tenacity
Fadrön Flight 2-0 Moresville FC
Laketown Rangers 1-2 3.14
Mt. Ceabring Thunder 2-3 Blacklake Blues
Reading Rainbow Warriors 3-1 Sparta F.C.
Bayern-Algaer 1-1 X Island Marauders
Real Chinchinhua 0-1 Yaton FC
New Capetown Falcons 1-0 Bayern Phoenix
Los Riosa Monstas 2-0 Knightspurs
MATCHDAY 37
Atlantea Hurricanes 1-0 Celtic Rangers F.C.
Taeshan City Miners 0-1 Mierton Manatees
Tintown Terrapins 0-1 SK Nethers United FC
Real Atlantea 2-3 Fadrön Flight
FC Tenacity 2-4 Laketown Rangers
Moresville FC 1-3 Mt. Ceabring Thunder
3.14 2-2 Reading Rainbow Warriors
Blacklake Blues 2-1 Bayern-Algaer
Sparta F.C. 8-1 Real Chinchinhua
X Island Marauders 2-1 Ojian Orangemen
Yaton FC 0-1 New Capetown Falcons
Bayern Phoenix 0-0 Knightspurs
MATCHDAY 38
Mierton Manatees 0-2 Atlantea Hurricanes
SK Nethers United FC 1-1 Celtic Rangers F.C.
Fadrön Flight 1-1 Taeshan City Miners
Laketown Rangers 1-0 Tintown Terrapins
Mt. Ceabring Thunder 4-0 Real Atlantea
Reading Rainbow Warriors 1-3 FC Tenacity
Bayern-Algaer 0-1 Moresville FC
Real Chinchinhua 2-1 3.14
Ojian Orangemen 1-4 Blacklake Blues
New Capetown Falcons 1-3 Sparta F.C.
Los Riosa Monstas 2-0 X Island Marauders
Knightspurs 1-0 Yaton FC


Table
Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Mt. Ceabring Thunder 36 21 3 12 75 47 +28 66
2 Fadrön Flight 36 19 7 10 57 40 +17 64
3 Knightspurs 37 19 6 12 40 38 +2 63
4 Ojian Orangemen 36 18 7 11 68 50 +18 61
5 Laketown Rangers 37 17 9 11 67 52 +15 60
6 Blacklake Blues 36 17 9 10 58 48 +10 60
7 Moresville FC 36 17 8 11 53 33 +20 59
8 Atlantea Hurricanes 36 16 10 10 35 20 +15 58
9 Los Riosa Monstas 36 16 8 12 40 31 +9 56
10 Bayern Phoenix 36 12 16 8 36 25 +11 52
11 Mierton Manatees 36 15 7 14 38 46 -8 52
12 Real Chinchinhua 37 15 6 16 49 63 -14 51
13 New Capetown Falcons 37 12 14 11 31 31 +0 50
14 Tintown Terrapins 37 12 13 12 44 34 +10 49
15 Sparta F.C. 37 13 10 14 55 55 +0 49
16 FC Tenacity 37 14 6 17 44 57 -13 48
17 Bayern-Algaer 36 12 11 13 47 48 -1 47
18 X Island Marauders 36 13 6 17 35 37 -2 45
19 SK Nethers United FC 37 13 6 18 44 49 -5 45
20 Yaton FC 37 12 8 17 35 41 -6 44
21 Taeshan City Miners 36 9 13 14 39 56 -17 40
22 Reading Rainbow Warriors 37 11 7 19 44 67 -23 40
23 Celtic Rangers F.C. 37 10 6 21 24 41 -17 36
24 3.14 37 7 11 19 29 55 -26 32
25 Real Atlantea 36 7 11 18 25 48 -23 32


Fadron Pizza Cup
Fifth Round
Ojian Orangemen 1-2 SK Nethers United FC (1-2 agg)
SK Nethers United FC 3-0 Ojian Orangemen (5-1 agg)

Machrobat Meteors 0-2 3.14 (0-2 agg)
3.14 1-3 Machrobat Meteors (1-3 AET, 3-3 agg, 3-2 PKs)

Bayern Phoenix 3-1 Western Falls Falcons (3-1 agg)
Western Falls Falcons 2-0 Bayern Phoenix (2-1 AET, 3-4 agg)

Blacklake Blues 3-2 Tokito Torpedos (3-2 agg)
Tokito Torpedos 2-4 Blacklake Blues (4-7 agg)

Atlantea Hurricanes 1-0 Sparta F.C. (1-0 agg)
Sparta F.C. 0-2 Atlantea Hurricanes (0-3 agg)

Fadron Flight 1-1 Real Atlantea (1-1 agg)
Real Atlantea 1-1 Fadron Flight (1-1 AET, 2-2 agg, 1-3 PKs)

Real Chinchinhua 1-3 Bayern-Algaer (1-3 agg)
Bayern-Algaer 2-0 Real Chinchinhua (5-1 agg)

Los Riosa Monstas 0-4 Laketown Rangers (0-4 agg)
Laketown Rangers 4-1 Los Riosa Monstas (8-1 agg)

Mt. Ceabring Thunder 2-0 Knightspurs (2-0 agg)
Knightspurs 3-3 Mt. Ceabring Thunder (3-5 agg)

Reichland Storm 0-2 Taeshan City Miners (0-2 agg)
Taeshan City Miners 0-0 Reichland Storm (2-0 agg)

Pamanian Polar Bears 1-0 Loachen Yellow Jackets (1-0 agg)
Loachen Yellow Jackets 0-4 Pamanian Polar Bears (0-5 agg)

Mierton Manatees 4-1 Overlook Wanderers (4-1 agg)
Overlook Wanderers 1-1 Mierton Manatees (2-5 agg)

Celtic Rangers F.C. 1-0 Brucklyin City (1-0 agg)
Brucklyin City 0-5 Celtic Rangers F.C. (0-6 agg)

Tintown Terrapins 2-1 Norhammer Nighthawks (2-1 agg)
Norhammer Nighthawks 1-1 Tintown Terrapins (2-3 agg)

Chinquin Park Comets 3-2 Little Wingett (3-2 agg)
Little Wingett 0-2 Chinquin Park Comets (2-5 agg)

Moresville FC 2-4 Reading Rainbow Warriors (2-4 agg)
Reading Rainbow Warriors 2-2 Moresville FC (6-4 agg)


Round of Sixteen
Tintown Terrapins 1-0 Reading Rainbow Warriors (1-0 agg)
Reading Rainbow Warriors 1-1 Tintown Terrapins (1-2 agg)

Taeshan City Miners 1-3 3.14 (1-3 agg)
3.14 2-0 Taeshan City Miners (5-1 agg)

Atlantea Hurricanes 2-0 Celtic Rangers F.C. (2-0 agg)
Celtic Rangers F.C. 2-1 Atlantea Hurricanes (2-3 agg)

Chinquin Park Comets 1-1 Bayern Phoenix (1-1 agg)
Bayern Phoenix 1-3 Chinquin Park Comets (2-4 agg)

Mierton Manatees 1-2 Mt. Ceabring Thunder (1-2 agg)
Mt. Ceabring Thunder 4-1 Mierton Manatees (6-2 agg)

SK Nethers United FC 0-1 Fadron Flight (0-1 agg)
Fadron Flight 2-1 SK Nethers United FC (3-1 agg)

Blacklake Blues 3-1 Bayern-Algaer (3-1 agg)
Bayern-Algaer 1-0 Blacklake Blues (2-3 agg)

Laketown Rangers 1-0 Pamanian Polar Bears (1-0 agg)
Pamanian Polar Bears 2-2 Laketown Rangers (2-3 agg)


And with considerations to the V League and their upcoming all star game, for the first time ever the Premier League all stars will actually suit up for a game together....And they are as follows.

GK
Jon Obliski - New Capetown Falcons
Adokunin Habavëm-Bayern-Algaer (Civil Citizenry)


Defenders
Seth Fasnacht- Atlantea Hurricanes (CB)
Wolfgang Galuba- Bayern-Algaer (CB)
Jake Perry- Tintown Terrapins (CB)
Kyle Nedved- Knightspurs (CB)
Micheal Johnson- Mierton Manatees (LB)
Bertrand Baguette- Fadron Flight (LB)
Jordan Jaffacake- Moresville FC (LB)
Dietrich Neverland- Blacklake Blues (RB)
Toby Fox- Celtic Rangers F.C. (RB)
Maxwell Svenson- Bayern Phoenix (RB)


Midfielders
Minero Malote- Atlantea Hurricanes (Zarbli) (CDM)
Razvan Vaduva- Celtic Rangers F.C. (Antoletia) (LM)
Kyle Folain -Sparta F.C. (LM)
Tyler Icicle- Tintown Terrapins (CM)
Arturo Arthur- Mt Ceabring Thunder (CM)
Fred Saul-Real Atlantea (CM)
Bravo Abreu- FC Tenacity (RM)
Gabriel Hanson- SK Nethers United FC (RM)
François Rosseau- Laketown Rangers (Saugeais) (CAM)

Strikers
Jesse Conway- X Island Marauders (CF)
Filip Constantinescu- 3.14 (Antoletia) (LS)
Kyle Oberholtzer- Real Chinchinhua (RF)
Ezekiel Catamount- SK Nethers United FC (RS)
Ryan Portmanteau- Ojian Orangemen (SS)
Eric Gorchakob- Mt Ceabring Thunder (Polar Islandstates) (ST, but used as CAM)

Projected Formation
--Obliski--
--Johnson--Galuba--Fasnacht--Neverland--
--Folain--Arthur--Abreu--
--Rosseau--
--Constantinescu--Conway--
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4873
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Postby Taeshan » Thu Jul 12, 2012 8:50 pm

And its all said and done here are the final tables after 12 days of results that i just skipped over.


The tables

Taeshan Premier League Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Laketown Rangers 48 25 11 12 94 61 +33 86
2 Mt. Ceabring Thunder 48 26 7 15 93 60 +33 85
3 Knightspurs 48 24 8 16 57 49 +8 80
4 Ojian Orangemen 48 23 9 16 84 70 +14 78
5 Blacklake Blues 48 22 11 15 76 72 +4 77
6 Bayern Phoenix 48 19 20 9 51 34 +17 77
7 Fadrön Flight 48 21 14 13 81 67 +14 77
8 Atlantea Hurricanes 48 20 16 12 47 27 +20 76
9 Moresville FC 48 21 13 14 68 43 +25 76
10 Mierton Manatees 48 21 11 16 60 60 +0 74
11 New Capetown Falcons 48 18 17 13 44 35 +9 71
12 Los Riosa Monstas 48 19 12 17 49 46 +3 69
13 Real Chinchinhua 48 20 9 19 62 77 -15 69
14 Tintown Terrapins 48 18 15 15 63 43 +20 69
15 Bayern-Algaer 48 17 15 16 67 60 +7 66
16 Sparta F.C. 48 16 14 18 71 69 +2 62
17 X Island Marauders 48 16 11 21 48 53 -5 59
18 SK Nethers United FC 48 16 9 23 61 64 -3 57
19 Yaton FC 48 14 12 22 40 50 -10 54
20 FC Tenacity 48 14 12 22 56 75 -19 54
21 Taeshan City Miners 48 12 16 20 51 74 -23 52
22 Celtic Rangers F.C. 48 13 10 25 33 50 -17 49
23 3.14 48 11 14 23 43 71 -28 47
24 Real Atlantea 48 9 14 25 29 61 -32 41
25 Reading Rainbow Warriors 48 11 8 29 49 106 -57 41



Taeshan Erste Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Wiechester FC 48 29 9 10 72 28 +44 96
2 X Island Metrostars 48 27 13 8 65 36 +29 94
3 Rapids 48 25 11 12 66 50 +16 86
4 St Cloud 48 22 15 11 49 40 +9 81
5 AFC FNK 48 23 12 13 70 44 +26 81
6 Docktown Deathdogs 48 23 10 15 69 47 +22 79
7 Bayern Battery 48 22 10 16 58 45 +13 76
8 Capetown Crocs 48 21 9 18 69 69 +0 72
9 Tar Pit Mighty Hyena 48 18 14 16 68 62 +6 68
10 Quarant Crewe 48 18 13 17 39 39 +0 67
11 AC Quarant Xa'virt 48 17 15 16 69 68 +1 66
12 Caché 48 17 15 16 42 49 -7 66
13 Al Haxire 48 18 10 20 54 63 -9 64
14 Ying Jing Yankees 48 15 16 17 45 41 +4 61
15 Sleepy Hollow 48 16 12 20 57 66 -9 60
16 Chinquin Park Comets 48 15 14 19 51 61 -10 59
17 Wolverines 48 16 11 21 53 61 -8 59
18 Loachen Yellow Jackets 48 16 11 21 54 64 -10 59
19 Docktown Dynamo 48 15 12 21 63 81 -18 57
20 Western Falls Falcons 48 13 15 20 58 61 -3 54
21 SK Ojian 48 13 12 23 25 34 -9 51
22 AC Sikane 48 11 17 20 31 48 -17 50
23 Pamanian Polar Bears 48 13 10 25 46 63 -17 49
24 Gieron FC 48 12 10 26 62 84 -22 46
25 Cornranch Crusaders 48 11 12 25 64 95 -31 45



Taeshan Zweite Fußbal-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Calendara Kings 48 31 9 8 89 41 +48 102
2 Bohemian Rapid FC 48 30 8 10 77 44 +33 98
3 Tokito Torpedos 48 30 8 10 86 39 +47 98
4 Cyrovolcano 48 26 10 12 97 60 +37 88
5 Yaton United 48 23 11 14 72 54 +18 80
6 Lazar Heights 48 22 10 16 73 55 +18 76
7 Kreigstrieber 48 21 12 15 63 49 +14 75
8 Williamsburg Whiteout 48 18 13 17 48 55 -7 67
9 Laketown F.C. 48 19 9 20 61 58 +3 66
10 Wiechester Warriors 48 19 8 21 54 71 -17 65
11 Baeumont Arch 48 17 13 18 62 62 +0 64
12 Minutemen 48 16 16 16 60 66 -6 64
13 Little Wingett 48 18 9 21 39 47 -8 63
14 Dake United 48 16 15 17 53 64 -11 63
15 East Whimore Spartans 48 15 18 15 38 46 -8 63
16 Pwux Panthers 48 16 14 18 44 45 -1 62
17 Overlook Wanderers 48 15 14 19 60 65 -5 59
18 LeFever AC 48 15 13 20 32 34 -2 58
19 Stormbreak FC 48 15 11 22 58 64 -6 56
20 Petrinshier White Athletic 48 15 9 24 61 70 -9 54
21 Helgar Honor 48 14 11 23 57 85 -28 53
22 Loudon Lancers 48 13 9 26 45 71 -26 48
23 Upton Terriers 48 12 11 25 57 95 -38 47
24 Machrobat Meteors 48 11 13 24 52 70 -18 46
25 Reichland Storm 48 9 14 25 34 62 -28 41



Taeshan Dritte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Fox East Flames 48 35 7 6 107 44 +63 112
2 Meadville Musketeers 48 29 14 5 97 52 +45 101
3 Toivu United 48 29 5 14 88 53 +35 92
4 Norhammer Nighthawks 48 27 9 12 79 47 +32 90
5 Drealnaught Hall 48 26 8 14 77 58 +19 86
6 Greenville Glory 48 20 14 14 49 42 +7 74
7 Saverhampton United 48 20 14 14 62 59 +3 74
8 Karela Sekhika 48 19 13 16 77 63 +14 70
9 FC Cracken 48 19 12 17 50 52 -2 69
10 Frenslay Town F.C. 48 18 14 16 67 78 -11 68
11 Iure Indians 48 17 16 15 52 43 +9 67
12 Northern Southland FC 48 16 14 18 69 64 +5 62
13 Perrier Unlimited 48 17 11 20 38 50 -12 62
14 Gee Gange United 48 15 16 17 32 39 -7 61
15 Jarusalem United 48 15 16 17 63 75 -12 61
16 Righsville Rams 48 16 13 19 65 65 +0 61
17 Brucklyin City 48 14 16 18 50 61 -11 58
18 Tidal Wave 48 16 9 23 50 59 -9 57
19 Polaris FC 48 17 5 26 56 70 -14 56
20 Capitol Street FC 48 13 10 25 46 67 -21 49
21 White Marsh Knights 48 11 15 22 53 74 -21 48
22 Qassimodo City 48 13 8 27 30 58 -28 47
23 AC Algaer 48 9 17 22 28 48 -20 44
24 White Mountain Rovers 48 8 17 23 42 70 -28 41
25 Moresville Mice 48 10 9 29 36 72 -36 39



Taeshan Virte Fußball-Liga Standings

Team P W D L For Ag +/- Pts
1 Calendara City 48 32 7 9 85 28 +57 103
2 Black Crow Onyx 48 30 11 7 111 50 +61 101
3 Catacombs 48 29 7 12 74 42 +32 94
4 Crimson Eagles 48 28 8 12 75 44 +31 92
5 Orvilla Olimpique 48 25 15 8 62 32 +30 90
6 Atlantea City 48 27 6 15 102 59 +43 87
7 Heartpool 48 25 11 12 63 40 +23 86
8 Motley Town F.C. 48 24 12 12 59 48 +11 84
9 Oanu Orient 48 24 9 15 40 29 +11 81
10 Racing Dodgeville 48 23 11 14 79 49 +30 80
11 Aroland United 48 19 14 15 45 38 +7 71
12 Air and Space FC 48 20 11 17 49 46 +3 71
13 Orange Lake FC 48 19 11 18 63 56 +7 68
14 Reynea Raptors 48 17 16 15 46 50 -4 67
15 Donovan United 48 17 11 20 33 37 -4 62
16 Diebert Colts 48 17 9 22 67 74 -7 60
17 Diebert Dodgers 48 15 13 20 68 77 -9 58
18 Suger and Creme 48 15 11 22 67 80 -13 56
19 Norton United 48 12 10 26 24 49 -25 46
20 Cornranch Cougars 48 12 7 29 52 98 -46 43
21 Los Strabos 48 7 16 25 30 67 -37 37
22 Whispir Hills 48 6 18 24 43 80 -37 36
23 Reynea Rollers 48 8 8 32 43 89 -46 32
24 Clear Springs FC 48 7 10 31 45 113 -68 31
25 Wolfin Wolves 48 7 8 33 39 89 -50 29



And the Playoffs promotions and what nots.

Premier League Promotion playoffs
Celtic Rangers F.C. 1-0 Rapids
Taeshan City Miners 2-0 St Cloud

Promotions
Wiechester FC
X Island Metrostars

Relegations
3.14
Real Atlantea
Reading Rainbow Warriors

Erste Division Promotion Playoffs
SK Ojian 1-2 Tokito Torpedos
Western Falls Falcons 1-3 Cyrovolcano

Promotions
Calendara Kings
Bohemian Rapid FC
Tokito Torpedos
Cyrovolcano

Relegations
Western Falls Falcons
SK Ojian
AC Sikane
Pamanian Polar Bears
Gieron FC
Cornranch Crusaders

Zweite Division Playoffs
Petrinshier Whie Athletic 0-1Toivu United
Stormbreak FC 2-3 Norhammer Nighthawks

Promotions
Fox East Flames
Meadville Musketeers
Toivu United
Norhammer Nighthawks

Relegations
Stormbreak FC
Petrinshier Whie Athletic
Helgar Honor
Loudon Lancers
Upton Terriers
Machrobat Meteors
Reichland Storm

Dritte Division Playoffs
Polaris FC 0-1 Catacombs
Tidal Wave 2-3 Crimson Eagles

Promotions
Calendara City
Black Crow Oynx
Catacombs
Crimson Eagles


Relegations
Tidal Wave
Polaris FC
Capitol Street FC
White Marsh Knights
Qassimodo City
AC Algaer
White Mountain Rovers
Moresville Mice

Relegations from Vierte Division
Los Strabos
Whispir Hills
Reynea Rollers
Clear Springs FC
Wolfin Wolves


Offseason name changes to occur
Capitol ST FC- 1093 Club de Football Atlantea
los strabos-Chivas Docktown
suger and creme- Wolfville Wanderers

And the Fadron Pizza Cup results
Quarter-Finals
Fadron Flight 1-5 3.14 (1-5 agg)
3.14 3-1 Fadron Flight (8-2 agg)

Atlantea Hurricanes 2-2 Tintown Terrapins (2-2 agg)
Tintown Terrapins 0-0 Atlantea Hurricanes (1-0 AET, 3-2 agg)

Laketown Rangers 0-1 Mt. Ceabring Thunder (0-1 agg)
Mt. Ceabring Thunder 3-3 Laketown Rangers (4-3 agg)

Chinquin Park Comets 3-1 Blacklake Blues (3-1 agg)
Blacklake Blues 1-2 Chinquin Park Comets (2-5 agg)


Semi-Finals
Mt. Ceabring Thunder 1-0 Chinquin Park Comets (1-0 agg)
Chinquin Park Comets 0-2 Mt. Ceabring Thunder (0-3 agg)

Tintown Terrapins 1-1 3.14 (1-1 agg)
3.14 7-1 Tintown Terrapins (8-2 agg)


Grand Final
Mt. Ceabring Thunder 3-3 3.14 (4-3 AET, 4-3 agg)
Last edited by Taeshan on Thu Jul 12, 2012 8:53 pm, edited 1 time in total.
Champions - Copa Rushmori 22, Cup of Harmony 35, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34, World Lacrosse Championship 2

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83, 84 (RoS), 85, 87

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14, Sporting World Cup 10,
Quidditch World Cup 10, World Cup of Hockey 41, World Cup 87

Next

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: IFCF, Nephara, Tequilo

Advertisement

Remove ads