Aurun WGP3 Championship Season 1
Round 2 - Novinaya-Lirei Zuroloyov Circuit, Novinaya, Auruna
Conditions: Dry
Predicted Optimal Time: 00:01:40.249
Session Length: 45 minutes
Circuit: Novinaya-Lirei Zuroloyov Circuit
POS # ▍DRIVER FASTEST LAP GAP TO LEADER
1 18 ▍Nara Kolinava 00:01:48.599 00:00:00.000
2 57 ▍Kiko Kantola 00:01:48.603 00:00:00.004
3 79 ▍August Maast 00:01:48.605 00:00:00.006
4 11 ▍Jonathan Lešt 00:01:48.613 00:00:00.015
5 25 ▍Leonard Clinton Stiaan Karl Van Der Linde 00:01:48.640 00:00:00.041
6 99 ▍Eva Karkov 00:01:48.701 00:00:00.102
7 85 ▍Toru Himanna 00:01:48.777 00:00:00.178
8 12 ▍Aira Ekeränna 00:01:48.788 00:00:00.189
9 21 ▍Artur Ranna 00:01:48.793 00:00:00.195
10 2 ▍Tavik Revöntent 00:01:48.922 00:00:00.323
11 44 ▍Fili Faraimo 00:01:48.930 00:00:00.331
12 72 ▍Luke Ochoa 00:01:48.936 00:00:00.337
13 3 ▍Yaradukijije Rutaganda 00:01:49.005 00:00:00.406
14 32 ▍Michelle Kassandra Evelyn Vítková Pavlína 00:01:49.050 00:00:00.451
15 59 ▍Okada Tsuki 00:01:49.139 00:00:00.541
16 7 ▍Hasegawa Yuuzora 00:01:49.198 00:00:00.600
17 20 ▍Ilja Turin 00:01:49.273 00:00:00.675
18 66 ▍Ulrik Kimanova 00:01:49.461 00:00:00.862
19 42 ▍Dante Cavai 00:01:49.493 00:00:00.894
20 83 ▍Ioru Nährÿtte 00:01:49.531 00:00:00.933
21 17 ▍Toraven Kavuutua 00:01:49.599 00:00:01.000
22 77 ▍Omzia'o Ramoao 00:01:50.148 00:00:01.550
23 19 ▍Hui Chen 00:01:50.268 00:00:01.670
24 50 ▍Khalifa Benabderrazik 00:01:50.473 00:00:01.874
25 54 ▍Esapekka Kivimäki 00:01:50.775 00:00:02.176
26 48 ▍Alice Kjäran 00:01:50.915 00:00:02.317
27 5 ▍Max Toužon 00:01:51.317 00:00:02.718
28 14 ▍Maxim Petrov 00:01:51.672 00:00:03.073
29 89 ▍Taavi Kiirejaavõistejä 00:01:52.121 00:00:03.522
30 34 ▍Iina Konoa 00:01:52.192 00:00:03.593
Conditions: Dry
Predicted Optimal Time: 00:01:33.682
Qualifying Type: Traditional
Circuit: Novinaya-Lirei Zuroloyov Circuit
POS # ▍DRIVER FASTEST LAP GAP TO LEADER
1 19 ▍Hui Chen 00:01:42.330 00:00:00.000 + 1 Point for Pole
2 14 ▍Maxim Petrov 00:01:42.372 00:00:00.042
3 89 ▍Taavi Kiirejaavõistejä 00:01:42.392 00:00:00.062
4 21 ▍Artur Ranna 00:01:42.490 00:00:00.161
5 17 ▍Toraven Kavuutua 00:01:42.635 00:00:00.306
6 50 ▍Khalifa Benabderrazik 00:01:42.702 00:00:00.373
7 34 ▍Iina Konoa 00:01:42.708 00:00:00.379
8 44 ▍Fili Faraimo 00:01:42.726 00:00:00.396
9 18 ▍Nara Kolinava 00:01:42.760 00:00:00.430
10 83 ▍Ioru Nährÿtte 00:01:42.795 00:00:00.466
11 42 ▍Dante Cavai 00:01:42.800 00:00:00.471
12 11 ▍Jonathan Lešt 00:01:42.829 00:00:00.499
13 85 ▍Toru Himanna 00:01:42.883 00:00:00.553
14 2 ▍Tavik Revöntent 00:01:42.892 00:00:00.562
15 79 ▍August Maast 00:01:42.919 00:00:00.589
16 20 ▍Ilja Turin 00:01:42.948 00:00:00.619
17 77 ▍Omzia'o Ramoao 00:01:43.000 00:00:00.671
18 72 ▍Luke Ochoa 00:01:43.215 00:00:00.885
19 12 ▍Aira Ekeränna 00:01:43.318 00:00:00.988
20 3 ▍Yaradukijije Rutaganda 00:01:43.502 00:00:01.173
21 25 ▍Leonard Clinton Stiaan Karl Van Der Linde 00:01:43.566 00:00:01.236
22 59 ▍Okada Tsuki 00:01:43.648 00:00:01.319
23 7 ▍Hasegawa Yuuzora 00:01:43.664 00:00:01.334
24 54 ▍Esapekka Kivimäki 00:01:43.777 00:00:01.448
25 66 ▍Ulrik Kimanova 00:01:43.838 00:00:01.508
26 57 ▍Kiko Kantola 00:01:43.984 00:00:01.655
27 32 ▍Michelle Kassandra Evelyn Vítková Pavlína 00:01:43.996 00:00:01.666
28 99 ▍Eva Karkov 00:01:44.360 00:00:02.031
29 48 ▍Alice Kjäran 00:01:44.814 00:00:02.484
30 5 ▍Max Toužon 00:01:45.041 00:00:02.712
Conditions: Dry
Laps: 32
Circuit: Novinaya-Lirei Zuroloyov Circuit
Event: Aurun WGP3 Round 2
Safety Car Deployed on Laps: 17, 18, 19
Cars on Grid: 30
Start POS # ▍DRV Name Team Time Pts Fastest Lap
1 ▍CHN 1 42 ▍CAV Dante Cavai Misträlle Racing 01:00:55.327 25
2 ▍PET 2 19 ▍CHN Hui Chen Urakkan 00:00:07.919 18
3 ▍KII 3 14 ▍PET Maxim Petrov Urakkan 00:00:17.272 15 + 1 1:45.270
4 ▍RAN 4 44 ▍FAR Fili Faraimo Viska Racing 00:00:18.261 12
5 ▍KAV 5 89 ▍KII Taavi Kiirejaavõistejä VSK-Maarukanna WGP3 00:00:23.493 10
6 ▍BEN 6 59 ▍OKA Okada Tsuki Livkend Group 00:00:33.949 8
7 ▍KON 7 83 ▍NAH Ioru Nährÿtte VSK-Maarukanna WGP3 00:00:34.749 6
8 ▍FAR 8 50 ▍BEN Khalifa Benabderrazik Krazivaran 00:00:42.839 4
9 ▍KOL 9 2 ▍REV Tavik Revöntent Garnell Tävonte Motorsport 00:01:07.068 2
10 ▍NAH 10 34 ▍KON Iina Konoa Viska Racing 00:01:08.979 1
11 ▍CAV 11 54 ▍KIV Esapekka Kivimäki Viska Racing 00:01:17.511
12 ▍LES 12 72 ▍OCH Luke Ochoa Garnell Tävonte Motorsport 00:01:19.141
13 ▍HMN 13 5 ▍TOU Max Toužon Daimaron Allican Motorsport 00:01:19.997
14 ▍REV 14 99 ▍KRV Eva Karkov Daimaron Allican Motorsport 00:01:47.113
15 ▍MAS 15 17 ▍KAV Toraven Kavuutua Daimaron Allican Motorsport 00:01:49.637
16 ▍TUR 16 20 ▍TUR Ilja Turin STV Motorsport 00:01:53.483
17 ▍RAM 17 57 ▍KAN Kiko Kantola Misträlle Racing Laps Down: 1
18 ▍OCH 18 66 ▍KIM Ulrik Kimanova STV Motorsport Laps Down: 1
19 ▍EKE 19 11 ▍LES Jonathan Lešt Schkeska Racing Laps Down: 1
20 ▍RUT 20 77 ▍RAM Omzia'o Ramoao Garnell Tävonte Motorsport Laps Down: 1
21 ▍LEO 21 12 ▍EKE Aira Ekeränna Schkeska Racing Laps Down: 1
22 ▍OKA 22 79 ▍MAS August Maast Krazivaran Laps Down: 1
23 ▍HAS 23 3 ▍RUT Yaradukijije Rutaganda Krazivaran Laps Down: 1
24 ▍KIV 24 7 ▍HAS Hasegawa Yuuzora Schkeska Racing Laps Down: 2
25 ▍KIM DNF 48 ▍KJA Alice Kjäran Livkend Group Ret. lap 25
26 ▍KAN DNF 21 ▍RAN Artur Ranna VSK-Maarukanna WGP3 Ret. lap 23
27 ▍MIL DNF 25 ▍LEO Leonard Van Der Linde Misträlle Racing Ret. lap 16
28 ▍KRV DNF 32 ▍MIL Michelle Kassandra Pavlína Livkend Group Ret. lap 16
29 ▍KJA DNF 18 ▍KOL Nara Kolinava Urakkan Ret. lap 8
30 ▍TOU DNF 85 ▍HMN Toru Himanna STV Motorsport Ret. lap 2
Fastest Lap 14 ▍Maxim Petrov 1:45.270
Quickest Stop 44 ▍Fili Faraimo 5.9
Slowest Stop 20 ▍Ilja Turin 6.4
Most Pos. Gained 5 ▍Max Toužon +17
Most Pos. Lost 17 ▍Toraven Kavuutua -10
Most Laps Led 19 ▍Hui Chen 24
Driver of the Day 59 ▍Okada Tsuki 26.5%
14 ▍Maxim Petrov 25.7%
42 ▍Dante Cavai 22.6%
Pos # ▍DRV Name Team [Engine] Pts
1 99 ▍KRV Eva Karkov Daimaron Allican Motorsport [VSK Rotary] 25
1 42 ▍CAV Dante Cavai Misträlle Racing [AHI-Livanen Motors] 25
1 19 ▍CHN Hui Chen Urakkan [Schkeska Motors] 25
1 89 ▍KII Taavi Kiirejaavõistejä VSK-Maarukanna WGP3 [VSK Rotary] 25
5 66 ▍KIM Ulrik Kimanova STV Motorsport [VSK Rotary] 19
6 14 ▍PET Maxim Petrov Urakkan [Schkeska Motors] 16
7 44 ▍FAR Fili Faraimo Viska Racing [AHI-Livanen Motors] 12
7 54 ▍KIV Esapekka Kivimäki Viska Racing [AHI-Livanen Motors] 12
9 48 ▍KJA Alice Kjäran Livkend Group [AHI-Livanen Motors] 10
9 59 ▍OKA Okada Tsuki Livkend Group [AHI-Livanen Motors] 10
11 34 ▍KON Iina Konoa Viska Racing [AHI-Livanen Motors] 9
12 83 ▍NAH Ioru Nährÿtte VSK-Maarukanna WGP3 [VSK Rotary] 6
13 50 ▍BEN Khalifa Benabderrazik Krazivaran [Schkeska Motors] 4
13 20 ▍TUR Ilja Turin STV Motorsport [VSK Rotary] 4
15 2 ▍REV Tavik Revöntent Garnell Tävonte Motorsport [Schkeska Motors] 2
15 57 ▍KAN Kiko Kantola Misträlle Racing [AHI-Livanen Motors] 2
17 5 ▍TOU Max Toužon Daimaron Allican Motorsport [VSK Rotary] 0
17 17 ▍KAV Toraven Kavuutua Daimaron Allican Motorsport [VSK Rotary] 0
17 72 ▍OCH Luke Ochoa Garnell Tävonte Motorsport [Schkeska Motors] 0
17 77 ▍RAM Omzia'o Ramoao Garnell Tävonte Motorsport [Schkeska Motors] 0
17 79 ▍MAS August Maast Krazivaran [Schkeska Motors] 0
17 3 ▍RUT Yaradukijije Rutaganda Krazivaran [Schkeska Motors] 0
17 32 ▍MIL Michelle Kassandra Pavlína Livkend Group [AHI-Livanen Motors] 0
17 25 ▍LEO Leonard Van Der Linde Misträlle Racing [AHI-Livanen Motors] 0
17 12 ▍EKE Aira Ekeränna Schkeska Racing [Schkeska Motors] 0
17 11 ▍LES Jonathan Lešt Schkeska Racing [Schkeska Motors] 0
17 7 ▍HAS Hasegawa Yuuzora Schkeska Racing [Schkeska Motors] 0
17 85 ▍HMN Toru Himanna STV Motorsport [VSK Rotary] 0
17 18 ▍KOL Nara Kolinava Urakkan [Schkeska Motors] 0
17 21 ▍RAN Artur Ranna VSK-Maarukanna WGP3 [VSK Rotary] 0
Pos NAT ▍Team [Engine] Pts
1 KYN ▍Urakkan [Schkeska Motors] 41
2 AUR ▍Viska Racing [AHI-Livanen Motors] 33
3 AUR ▍VSK-Maarukanna WGP3 [VSK Rotary] 31
4 LAS ▍Misträlle Racing [AHI-Livanen Motors] 27
5 ALC ▍Daimaron Allican Motorsport [VSK Rotary] 25
6 AUR ▍STV Motorsport [VSK Rotary] 23
7 KYN ▍Livkend Group [AHI-Livanen Motors] 20
8 KYN ▍Krazivaran [Schkeska Motors] 4
9 LAS ▍Garnell Tävonte Motorsport [Schkeska Motors] 2
10 AUR ▍Schkeska Racing [Schkeska Motors] 0