The Bollonischian Volleyball Federation (BVF) and the Royal Hispinas Volleyball Federation (FRVH) are delighted to welcome the competing nations of the Volleyball World Expo to the Republic of Bollonich and Kingdom of Hispinas.
As the 'Everything Thread', this place is where you will post your roster and RPs, also where the match results and fixtures will be posted. All games will be played within the host nations. IC information about the host nations and the host cities will be available on the post right below that of the OP. Any OOC questions should be directed to the OOC thread.
Tie-Breakers: Wins - Points - H2H Result - Set Ratio - Point Ratio - Coin Toss
Groups
Group 1 (Held in Hispinas, scorinated by Bollonich)
Brookstation (UR)
Hispinas (9)
The 14 Stars (UR)
Kriegiersien (10)
Natanians and Nosts (23)
Andoria (UR)
Mytanija (3)
Abanhfleft (8)
Lisander (17)
StrayaRoos (UR)
Siovanija and Teusland (6)
Kohnhead (2)
Chromatika (13)
Group 2 (Held in Bollonich, scorinated by Hispinas)
Commonwealth of Baker Park (7)
United Adaikes (UR)
Bollonich (17)
Atheara (UR)
Gatchingerrak Union (UR)
Sarzonia (11)
Græntfjall (14)
Darmen (UR)
Quebec and Shingoreyo (5)
Pemecutan (12)
Ardengard (UR)
Cassadaigua (4)
HUElavia (1)
Schedule
RP cutoffs for Hispinas will be from 2 pm to 4 pm UTC, while on Bollonich's side it will be from 6 pm UTC to 8 pm UTC.
4th October - Official closing of signups
7th October - Group Draw
9th October - Matchday 1
- 2 v 13, 3 v 12, 4 v 11, 5 v 10, 6 v 9, 7 v 8, bye 1
10th October - Matchday 2 & 3
- 9 v 7, 10 v 6, 11 v 5, 12 v 4, 13 v 3, 1 v 2, bye 8
- 3 v 1, 4 v 13, 5 v 12, 6 v 11, 7 v 10, 8 v 9, bye 2
11th October - Matchday 4 & 5
- 10 v 8, 11 v 7, 12 v 6, 13 v 5, 1 v 4, 2 v 3, bye 9
- 4 v 2, 5 v 1, 6 v 13, 7 v 12, 8 v 11, 9 v 10, bye 3
12th October - Matchday 6 & 7
- 11 v 9, 12 v 8, 13 v 7, 1 v 6, 2 v 5, 3 v 4, bye 10
- 5 v 3, 6 v 2, 7 v 1, 8 v 13, 9 v 12, 10 v 11, bye 4
13th October - Matchday 8 & 9
- 12 v 10, 13 v 9, 1 v 8, 2 v 7, 3 v 6, 4 v 5, bye 11
- 6 v 4, 7 v 3, 8 v 2, 9 v 1, 10 v 13, 11 v 12, bye 5
14th October - Matchday 10 & 11
- 13 v 11, 1 v 10, 2 v 9, 3 v 8, 4 v 7, 5 v 6, bye 12
- 7 v 5, 8 v 4, 9 v 3, 10 v 2, 11 v 1, 12 v 13, bye 6
15th October - Matchday 12 & 13
- 1 v 12, 2 v 11, 3 v 10, 4 v 9, 5 v 8, 6 v 7, bye 13
- 8 v 6, 9 v 5, 10 v 4, 11 v 3, 12 v 2, 13 v 1, bye 7
17th October - Quarterfinals | A1 v B4, A2 v B3, A3 v B2, A4 v B1
19th October - Semifinals | Winner of A1 v B4 v Winner of B2 v A3, Winner of B1 v A4 v Winner of A2 v B3
21th October - Final