NATION

PASSWORD

CC Union | • LIVE

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]

Advertisement

Remove ads

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Fri Jul 10, 2020 1:48 pm


Code: Select all
MD13
Goma United (GOU) 3–0 Tshikapa FC (TFC)
Goals: 57' (Aharon Poulios | Goma United) [pen.], 62' (Cadogan Asanuma | Goma United), 66' (Arvid Poul | Goma United)

Kisangani City (KIC) 2–3 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 17' (Keegan Dunlop | Mbandaka Athletic), 23' (Keegan Dunlop | Mbandaka Athletic), 36' (Andon Shwartz | Kisangani City), 41' (Cosmas Gubser | Kisangani City), 63' (Chibuike Hellberg | Mbandaka Athletic),

Kabinda AFC (KFC) 2–2 Kolwezi City (KOC)
Goals: 18' (Charlie Vano | Kabinda AFC), 33' (Wayland Kunin | Kabinda AFC), 41' (Philander Huaracha | Kolwezi City), 72' (Philander Huaracha | Kolwezi City)

Likasi Lapdogs (LIL) 0–2 Kananga FC (KFC)
Goals: 72' (Servaas Abeles | Kananga FC), 87' (David Frutiger | Kananga FC)

Lubumbashi AFC (LAF) 1–1 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 31' (Bosede Sauda | Lubumbashi AFC), 77' (Aravind Amitabh | Kinshasa FC)

MD14
Tshikapa FC (TFC) 2–2 Lubumbashi AFC (LAF)
Goals: 4' (Ibrahima Ayo | Lubumbashi AFC), 19' (Vepkhia Kobashigawa | Tshikapa FC), 34' (Islam Rasner | Tshikapa FC), 72' (Ibrahima Ayo | Lubumbashi AFC)

Kinshasa FC (KFC) 1–1 Likasi Lapdogs (LIL)
Goals: 5' (Mukul Hangartner | OWN GOAL | Likasi Lapdogs), 13' (Mukul Hangartner | Likasi Lapdogs)

Kananga FC (KFC) 0–1 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 8' (Janusz Wanninger | Kabinda AFC)

Kolwezi City (KOC) 0–1 Kisangani City (KIC)
Goals: 84' (Alexander Hollatz | Kisangani City)

Mbandaka Athletic (MBA) 2–1 Goma United (GOU)
Goals: 26' (Keegan Dunlop | Mbandaka Athletic), 49' (Chibuike Hellberg | Mbandaka Athletic), 87' (Arttu Pinches | Goma United)

                            Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Likasi Lapdogs            14    7   4   3    15   11   +4    25
 2 Goma United               14    7   2   5    21   14   +7    23
 3 Lubumbashi AFC            14    5   7   2    21   16   +5    22
 4 Mbandaka Athletic         14    5   5   4    19   19    0    20
 5 Kananga FC                14    5   4   5    13   14   −1    19
 6 Kabinda AFC               14    5   4   5    16   18   −2    19
 7 Kisangani City            14    5   3   6    15   16   −1    18
 8 Kinshasa FC               14    4   4   6    16   19   −3    16
 9 Tshikapa FC               14    3   5   6    14   19   −5    14
10 Kolwezi City              14    3   4   7    17   21   −4    13
MD13
Likasi Lapdogs shouldn't keep their eyes off of the title race as of yet, suffering only just, in the eyes of a Lappies fan, a stint in the scoreline against Kananga, who are so bad at football that they lay fourth and lay forth with a goal differential of zero, at fourth, mind you. They had a negative goal difference before this match here and were still at the upper half of the table. What is this league anymore? Off of that depressing question, it's a routine win for Goma, but in the grand scheme of Likasi bottling down their three-point lead to a one point lead against the newly-revitalized Survivors, much more of an important match. Central-mid Ülvi did debut at the Stade des Volcanes and really didn't do much for all of his transfer swap hype, getting in eight touches on the ball and assisting from the middle on one goal-scoring opportunity. Somehow, the Finnish midfielder has gone from relegation club to future relegation club that are up a league. Lubumbashi definitely have their eyes off the title as they shift their focus to fending off Kananga FC and getting an IFCF spot.

MD14
It's a remarkable matchday on matchday with unremarkable scorelines. First, to take us away, Mukul Hangartner scores against and for his side and makes himself the first in history to end with the least high-scoring match with a man to bag a goal, once again, for and against his team. It sounds statistically confusing and it is if you don't look closely at how the words are arranged. There was a lot of new love for Goma yesterday, with hopes of trophying the survivors at an all-time high after Goma took advantage of Likasi's loss, but it looks to be almost the complete opposite, as the Lapdogs claim a point apiece and take advantage of Goma's loss. Two points clear, they're ready to go up again!


Code: Select all
Kampioenskap

MD13
Bukavu City (BUC) 0–4 Bukama Sports (BUS)
Goals: 22' (Zelig Von Kampen | Bukama Sports), 45' (Zelig Von Kampen | Bukama Sports), 63' (Damjan Mittner | Bukama Sports), 88' (Lutfi Gleit | Bukama Sports)

Sunderbrough (SUN) 1–0 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 89' (Algautr Choubey | Sunderbrough) [pen.]

Idiofa Bridge (IDB) 0–2 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 67' (Albert Paalman | Gandajika Wanderers), 78' (Zakhar Bracaglia | Gandajika Wanderers)

Butembo Rangers (BUR) 2–2 Bunia United (BUU)
Goals: 8' (Radovan Dubman | Butembo Rangers), 21' (Svetomir Cothrum | Bunia United), 38' (Frans Gudmestad | Butembo Rangers), 81' (Dilip Vollet | Bunia United) *fun fact: when Radovan Dubman scores, his team almost never win in that instance.

Mwene-Ditu Town (MDT) 1–2 Kikwit FC (KFC)
Goals: 13' (Gjon Pjetër | Mwene-Ditu Town), 37' (Geno Colarelli | Kikwit FC), 70' (Jan Rabineau | Kikwit FC)

MD14
Bukama Sports (BUS) 2–1 Mwene-Ditu Town (MDT)
Goals: 27' (Genko Mitko | Mwene-Ditu Town), 48' (Morten Nazi | Bukama Sports), 73' (Damjan Mittner | Bukama Sports)

Kikwit FC (KFC) 1–2 Butembo Rangers (BUR)
Goals: 14' (Andronicus Gessele | Kikwit FC), 52' (Frans Gudmestad | Butembo Rangers), 58' (Bhaskar Roix | Butembo Rangers)

Bunia United (BUU) 0–3 Idiofa Bridge (IDB)
Goals: 21' (Montgomery Muckelvaney | Idiofa Bridge), 45' (Montgomery Muckelvaney | Idiofa Bridge) [pen.], 86' (Wes Tuengel | Idiofa Bridge)

Gandajika Wanderers (GAW) 3–1 Sunderbrough (SUN)
Goals: 29' (Albert Paalman | Gandajika Wanderers), 34' (Amias Wallce | Gandajika Wanderers), 40' (Arsênio Lyddy | Sunderbrough) [pen.], 45' (Jensen Kopylov | Gandajika Wanderers)

Mbuji-Mayi Town (MMT) 0–0 Bukavu City (BUC)

                              Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Bukama Sports               14    8   3   3    28   13  +15    27
 2 Gandajika Wanderers         14    7   4   3    24   17   +7    25
 3 Butembo Rangers             14    6   6   2    31   24   +7    24
 4 Bunia United                14    6   4   4    19   18   +1    22
 5 Idiofa Bridge               14    5   4   5    19   21   −2    19
 6 Bukavu City                 14    4   5   5    15   17   −2    17
 7 Kikwit FC                   14    5   2   7    21   24   −3    17
 8 Mbuji-Mayi Town             14    4   4   6    17   20   −3    16
 9 Sunderbrough                14    2   6   6    12   19   −7    12
10 Mwene-Ditu Town             14    3   2   9    15   28  −13    11

Code: Select all
League Een

MD13
Bandundu Field (BAF) 2–2 Tshilenge (TSH)
Kipushi Coyotes (KIC) 1–2 Kindu FC (KFC)
Matadi City (MAC) 4–2 Mbanza-Ngungu Town (MNT)
Gemena United (GEU) 0–2 Beni City (BEC)
Kabalo & Moba (K&M) 1–2 Manono Amateurs (MAA)

MD14
Tshilenge (TSH) 2–0 Kabalo & Moba (K&M)
Manono Amateurs (MAA) 1–1 Gemena United (GEU)
Beni City (BEC) 5–2 Matadi City (MAC)
Mbanza-Ngungu Town (MNT) 1–4 Kipushi Coyotes (KIC)
Kindu FC (KFC) 1–1 Bandundu Field (BAF)

                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Kipushi Coyotes            14    9   1   4    32   16  +16    28
 2 Manono Amateurs            14    7   5   2    28   15  +13    26
 3 Tshilenge                  14    8   2   4    22   19   +3    26
 4 Matadi City                14    6   3   5    27   31   −4    21
 5 Gemena United              14    4   7   3    20   19   +1    19
 6 Kindu FC                   14    4   7   3    17   18   −1    19
 7 Beni City                  14    5   4   5    17   18   −1    19
 8 Bandundu Field             14    3   6   5    17   19   −2    15
 9 Mbanza-Ngungu Town         14    2   4   8    13   25  −12    10
10 Kabalo & Moba              14    1   3  10     8   21  −13     6


Code: Select all
Nasionales I

MD13
Buta Sporting Department (BSD) 1–1 Boma Bombers (BOB)
Muanda United (MUU) 2–2 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Kongolo (KON) 1–1 Miabi Lacers (MIL)
Basoko City (BAC) 0–2 Uvira Fireflies (UVF)
Lisala LBR (LIL) 2–1 Lower Rutshuru (LOR)
Kaniama Hams (KAH) 2–2 Mulongo Companions (MUC)
FC Bulungu (FCB) 1–2 Kalemie AFC (KFC)
Kambove Brook (KAB) 1–1 Ilebo Development (ILD)

MD14
Kalemie AFC (KFC) 2–1 Kambove Brook (KAB)
Mulongo Companions (MUC) 2–0 FC Bulungu (FCB)
Lower Rutshuru (LOR) 2–2 Kaniama Hams (KAH)
Uvira Fireflies (UVF) 1–1 Lisala LBR (LIL)
Miabi Lacers (MIL) 1–1 Basoko City (BAC)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 2–1 Kongolo (KON)
Boma Bombers (BOB) 0–2 Muanda United (MUU)
Lodgefield East (LOE) 1–1 Buta Sporting Department (BSD)

                                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Bakwa-Kalonji Athletic           13    7   4   2    33   21  +12    25
 2 Kaniama Hams                     13    6   6   1    28   15  +13    24
 3 Lodgefield East                  13    6   4   3    23   17   +6    22
 4 Uvira Fireflies                  13    6   3   4    21   20   +1    21
 5 Buta Sporting Department         14    5   5   4    23   19   +4    20
 6 Mulongo Companions               13    4   7   2    16   12   +4    19
 7 Lisala LBR                       13    4   6   3    19   18   +1    18
 8 Miabi Lacers                     13    4   5   4    21   22   −1    17
 9 Kambove Brook                    13    4   4   5    16   22   −6    16
10 Kongolo                          13    4   3   6    18   18    0    15
11 Lower Rutshuru                   13    3   6   4    15   18   −3    15
12 Basoko City                      13    3   6   4    15   20   −5    15
13 Kalemie AFC                      14    3   6   5    26   33   −7    15
14 Boma Bombers                     13    3   5   5    16   19   −3    14
15 Muanda United                    14    3   5   6    14   18   −4    14
16 Ilebo Development                13    3   4   6    19   24   −5    13
17 FC Bulungu                       13    4   1   8    14   21   −7    13

Code: Select all
Nasionales II

MD13
Baraka 'Bama (BAB) 0–0 Inkisi PV (IPV)
Congo Bay Warriors (CBW) 1–0 Balamba Lime Greens (BLG)
Portuguese Settlers (POS) 0–1 Mweka Village (MWV)
Oicha FC (OFC) 0–5 Kamina City (KAC)
The Three Flowers (TTF) 0–0 Binga Whitecottons (BIW)
Kalima FC (KFC) 1–0 AFC Kimpese (AFK)
Gbadolite Town (GBT) 2–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 2–0 Bumba FC (BFC)

MD14
The Kasongo Jungle (TKJ) 2–0 Kananga Saint-Mannor (KSM)
AFC Kimpese (AFK) 2–1 Gbadolite Town (GBT)
Binga Whitecottons (BIW) 2–2 Kalima FC (KFC)
Kamina City (KAC) 1–0 The Three Flowers (TTF)
Mweka Village (MWV) 1–1 Oicha FC (OFC)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–0 Portuguese Settlers (POS)
Inkisi PV (IPV) 2–0 Congo Bay Warriors (CBW)
Katwa Town (KAT) 2–3 Baraka 'Bama (BAB)

                               Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Baraka 'Bama                 14    7   2   5    22   20   +2    23
 2 AFC Kimpese                  13    6   3   4    16   10   +6    21
 3 Kamina City                  13    6   3   4    14    9   +5    21
 4 Oicha FC                     13    5   5   3    20   17   +3    20
 5 The Three Flowers            13    6   2   5    15   12   +3    20
 6 Kananga Saint-Mannor         13    6   2   5    18   17   +1    20
 7 Bumba FC                     13    6   2   5    18   17   +1    20
 8 Balamba Lime Greens          13    6   2   5    13   12   +1    20
 9 Congo Bay Warriors           14    5   5   4    11   13   −2    20
10 Katwa Town                   13    5   4   4    16   15   +1    19
11 Mweka Village                13    4   7   2    11   10   +1    19
12 The Kasongo Jungle           14    4   4   6    19   21   −2    16
13 Kalima FC                    13    4   4   5    12   16   −4    16
14 Inkisi PV                    13    3   6   4    21   18   +3    15
15 Gbadolite Town               13    3   4   6    13   20   −7    13
16 Binga Whitecottons           13    2   5   6    12   18   −6    11
17 Portuguese Settlers          13    2   4   7     7   13   −6    10
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Mon Jul 13, 2020 9:37 pm


Code: Select all
MD15
Mbandaka Athletic (MBA) 1–1 Tshikapa FC (TFC)
Goals: 1' (Ülvi | Tshikapa FC), 63' (Stefanus Baldon | Mbandaka Athletic)

Goma United (GOU) 3–1 Kolwezi City (KOC)
Goals: 11' (Cadogan Asanuma | Goma United), 40' (Padraig Biasi | Kolwezi City), 61' (Diokles Roeters | Goma United), 90' (Aharon Poulios | Goma United)

Kisangani City (KIC) 2–2 Kananga FC (KFC)
Goals: 9' (Alexander Hollatz | Kisangani City), 35' (Cleisthenes Hanline | Kisangani City), 73' (Musa Khader | Kananga FC), 85' (David Frutiger | Kananga FC)

Kabinda AFC (KFC) 2–4 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 15' (Charlie Vano | Kabinda AFC), 23' (Visvaldis Roberts | Kinshasa FC), 44' (Nebuchadnezzar Braner | Kabinda AFC), 45' (Wattana Klahan | Kinshasa FC), 46' (Ferdinand Miloš | Kinshasa FC), 51' (Milan Sasho | Kinshasa FC)

Likasi Lapdogs (LIL) 1–0 Lubumbashi AFC (LAF)
Goals: 57' (Yating Lerato | OWN GOAL | Lubumbashi AFC)

MD16
Tshikapa FC (TFC) 3–0 Likasi Lapdogs (LIL)
Goals: 28' (Cristobal Lienau | Tshikapa FC), 32' (Asim Killilea | Tshikapa FC), 39' (Ülvi | Tshikapa FC)

Lubumbashi AFC (LAF) 0–1 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 5' (Wayland Kunin | Kabinda AFC)

Kinshasa FC (KFC) 2–1 Kisangani City (KIC)
Goals: 7' (Akshay McClenathan | Kisangani City), 43' (Tú Hào | Kinshasa FC), 49' (Javor Nace | Kinshasa FC)

Kananga FC (KFC) 1–1 Goma United (GOU)
Goals: 65' (Cadogan Asanuma | Goma United), 90' (Qinglong Phimmasone | Kananga FC)

Kolwezi City (KOC) 1–1 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 49' (Keegan Dunlop | Mbandaka Athletic), 52' (Aaron Bollmann | Kolwezi City)

                            Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Likasi Lapdogs            16    8   4   4    16   14   +2    28
 2 Goma United               16    8   3   5    25   16   +9    27
 3 Lubumbashi AFC            16    5   7   4    21   18   +3    22
 4 Kinshasa FC               16    6   4   6    22   22    0    22
 5 Mbandaka Athletic         16    5   7   4    21   21    0    22
 6 Kabinda AFC               16    6   4   6    19   22   −3    22
 7 Kananga FC                16    5   6   5    16   17   −1    21
 8 Kisangani City            16    5   4   7    18   20   −2    19
 9 Tshikapa FC               16    4   6   6    18   20   −2    18
10 Kolwezi City              16    3   5   8    19   25   −6    14
MD15
Goma and Lika win as per usual, but looking at the bottom half of the table, Kinshasa take off from eighth to sixth as they confirm that they'd have to lose their next two games out of three to go bottom, and for a bottom-half side, that's not entirely impossible. Kisangani City under Fetchik haven't been as alluring this season as the gaffer's debut, where they'd swept the All4One Trophy and avoided relegation with three days left, and it hasn't been progress since after the first half of the season, gaining, as of now, just a win, two draws, and three losses to teams that were well below them beforehand. It's been a rapid fall since the head coach's tactics have been found out, but managers have to adapt all the time regarding these things. Kisangani especially have a chance to go up the ladder now that sixth, seventh, and eighth place all have the same points total. Kabinda did well last season, enough to garner an IFCF spot, facing new opposition from strange and imperious looking football nations' own sportswires alike. After their battering, the Gods of Africa haven't played the same since, and might face possible relegation. Tshikapa are looking to extend their bottom-table history by becoming the club with the most relegation finishes only to survive the play-off upwards from five to six times, nearly half of the CCSW's overlapping history. Kolwezi City, the Kanaries have been having a truly abysmal start under their board and the board itself alike with fans thinks it's time to appoint a manager from the mainland.

MD16
Unbearable from Goma United as they rue their chances horribly and draw when they could have been two points ahead of a blown-out Lapdogs side who played their worst all season against relegation contender Tshikapa, the Ribbons strangulated their competition like they rarely do by two corner goals and a free kick, this was all due to discipline, the Lappies need to bring substitutes over or, really, their title challenge is all over. Goma lose points against unfavorable opposition as well in Kananga, as the two most unfruitful and unsuccessful teams in the mainland aside from every existing non-league side that hasn't won a trophy and has atrophied into mediocrity pulled out inspired upset games. Kisangani further their horrible campaign by slipping to eighth when they could've kicked the shit out of a vulnerable Kinshasan side to go into a Champion's Chalice berth. Finally, if Likasi win, this season stinks.


Code: Select all
Kampioenskap

MD15
Mbuji-Mayi Town (MMT) 0–2 Bukama Sports (BUS)
Goals: 8' (Mahesh Karlheim | Bukama Soprts), 45' (Hossam Vanidestine | Bukama Sports)

Bukavu City (BUC) 3–0 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 9' (Njord Raggett | Bukavu City), 39' (Reinhold Franxman | Bukavu City), 43' (Joris Mowris | Bukavu City)

Sunderbrough (SUN) 1–3 Bunia United (BUU)
Goals: 3' (Raghnall Falkosky | Bunia United), 34' (York Viehe | Sunderbrough), 39' (Samet Livaccari | Bunia United), 43' (Alfr Humano | Bunia United)

Idiofa Bridge (IDB) 0–1 Kikwit FC (KFC)
Goals: 53' (Kleopas Noceda | Kikwit FC)

Butembo Rangers (BUR) 1–0 Mwene-Ditu Town (MDT)
Goals: 34' (Jephthah Rypel | Butembo Rangers)

MD16
Bukama Sports (BUS) 3–3 Butembo Rangers (BUR)
Goals: 15' (Bhaskar Roix | Butembo Rangers), 35' (Mahesh Karlheim | Bukama Sports), 46' (Frans Gudmestad | Butembo Rangers), 48' (Mahesh Karlheim | Bukama Sports), 63' (Mahesh Karlheim | Bukama Sports), 88' (Jephthah Rypel | Butembo Rangers)

Mwene-Ditu Town (MDT) 1–1 Idiofa Bridge (IDB)
Goals: 28' (Gjon Pjetër | Mwene-Ditu Town), 66' (Evan Closter | Idiofa Bridge)

Kikwit FC (KFC) 2–0 Sunderbrough (SUN)
Goals: 34' (Geno Colarelli | Kikwit FC), 42' (Jan Rabineau | Kikwit FC)

Bunia United (BUU) 0–3 Bukavu City (BUC)
Goals: 45' (Isak Scheben | Bukavu City), 70' (Nikhil Krajcir | Bukavu City) [pen.], 90' (Eadwig Kehley | OWN GOAL | Bunia United)

Gandajika Wanderers (GAW) 1–1 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 12' (Shareef Thielker | Mbuji-Mayi Town), 72' (Filip Zehringer | Gandajika Wanderers)

                              Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Bukama Sports               16    9   4   3    33   16  +17    31
 2 Butembo Rangers             16    7   7   2    35   27   +8    28
 3 Gandajika Wanderers         16    7   5   4    25   21   +4    26
 4 Bunia United                16    7   4   5    22   22    0    25
 5 Bukavu City                 16    6   5   5    21   17   +4    23
 6 Kikwit FC                   16    7   2   7    24   24    0    23
 7 Idiofa Bridge               16    5   5   6    20   23   −3    20
 8 Mbuji-Mayi Town             16    4   5   7    18   23   −5    17
 9 Sunderbrough                16    2   6   8    13   24  −11    12
10 Mwene-Ditu Town             16    3   3  10    16   30  −14    12

Code: Select all
League Een

MD15
Kindu FC (KFC) 0–2 Tshilenge (TSH)
Bandundu Field (BAF) 0–2 Mbanza-Ngungu Town (MNT)
Kipushi Coyotes (KIC) 0–0 Beni City (BEC)
Matadi City (MAC) 2–2 Manono Amateurs (MAA)
Gemena United (GEU) 2–2 Kabalo & Moba (K&M)

MD16
Tshilenge (TSH) 0–2 Gemena United (GEU)
Kabalo & Moba (K&M) 4–4 Matadi City (MAC)
Manono Amateurs (MAA) 0–0 Kipushi Coyotes (KIC)
Beni City (BEC) 0–2 Bandundu Field (BAF)
Mbanza-Ngungu Town (MNT) 1–3 Kindu FC (KFC)

                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Kipushi Coyotes            16    9   3   4    32   16  +16    30
 2 Tshilenge                  16    9   2   5    24   21   +3    29
 3 Manono Amateurs            16    7   7   2    30   17  +13    28
 4 Gemena United              16    5   8   3    24   21   +3    23
 5 Matadi City                16    6   5   5    33   37   −4    23
 6 Kindu FC                   16    5   7   4    20   21   −1    22
 7 Beni City                  16    5   5   6    17   20   −3    20
 8 Bandundu Field             16    4   6   6    19   21   −2    18
 9 Mbanza-Ngungu Town         16    3   4   9    16   28  −12    13
10 Kabalo & Moba              16    1   5  10    14   27  −13     8


Code: Select all
Nasionales I

MD15
Muanda United (MUU) 1–2 Lodgefield East (LOE)
Kongolo (KON) 2–2 Boma Bombers (BOB)
Basoko City (BAC) 3–2 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Lisala LBR (LIL) 1–1 Miabi Lacers (MIL)
Kaniama Hams (KAH) 0–2 Uvira Fireflies (UVF)
FC Bulungu (FCB) 2–0 Lower Rutshuru (LOR)
Kambove Brook (KAB) 1–0 Mulongo Companions (MUC)
Ilebo Development (ILD) 1–1 Kalemie AFC (KFC)

MD16
Mulongo Companions (MUC) 1–0 Ilebo Development (ILD)
Lower Rutshuru (LOR) 1–3 Kambove Brook (KAB)
Uvira Fireflies (UVF) 0–4 FC Bulungu (FCB)
Miabi Lacers (MIL) 2–2 Kaniama Hams (KAH)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–3 Lisala LBR (LIL)
Boma Bombers (BOB) 2–3 Basoko City (BAC)
Lodgefield East (LOE) 1–1 Kongolo (KON)
Buta Sporting Department (BSD) 0–2 Muanda United (MUU)

                                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Lodgefield East                  15    7   5   3    26   19   +7    26
 2 Kaniama Hams                     15    6   7   2    30   19  +11    25
 3 Bakwa-Kalonji Athletic           15    7   4   4    36   27   +9    25
 4 Uvira Fireflies                  15    7   3   5    23   24   −1    24
 5 Mulongo Companions               15    5   7   3    17   13   +4    22
 6 Lisala LBR                       15    5   7   3    23   20   +3    22
 7 Kambove Brook                    15    6   4   5    20   23   −3    22
 8 Basoko City                      15    5   6   4    21   24   −3    21
 9 Buta Sporting Department         15    5   5   5    23   21   +2    20
10 Miabi Lacers                     15    4   7   4    24   25   −1    19
11 FC Bulungu                       15    6   1   8    20   21   −1    19
12 Kongolo                          15    4   5   6    21   21    0    17
13 Muanda United                    16    4   5   7    17   20   −3    17
14 Kalemie AFC                      15    3   7   5    27   34   −7    16
15 Boma Bombers                     15    3   6   6    20   24   −4    15
16 Lower Rutshuru                   15    3   6   6    16   23   −7    15
17 Ilebo Development                15    3   5   7    20   26   −6    14

Code: Select all
Nasionales II

MD15
Congo Bay Warriors (CBW) 0–0 Katwa Town (KAT)
Portuguese Settlers (POS) 2–0 Inkisi PV (IPV)
Oicha FC (OFC) 2–2 Balamba Lime Greens (BLG)
The Three Flowers (TTF) 1–0 Mweka Village (MWV)
Kalima FC (KFC) 1–1 Kamina City (KAC)
Gbadolite Town (GBT) 1–0 Binga Whitecottons (BIW)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 1–1 AFC Kimpese (AFK)
Bumba FC (BFC) 0–1 The Kasongo Jungle (TKJ)

MD16
AFC Kimpese (AFK) 2–2 Bumba FC (BFC)
Binga Whitecottons (BIW) 1–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Kamina City (KAC) 2–2 Gbadolite Town (GBT)
Mweka Village (MWV) 1–1 Kalima FC (KFC)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–3 The Three Flowers (TTF)
Inkisi PV (IPV) 0–1 Oicha FC (OFC)
Katwa Town (KAT) 3–1 Portuguese Settlers (POS)
Baraka 'Bama (BAB) 1–0 Congo Bay Warriors (CBW)

                               Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 The Three Flowers            15    8   2   5    19   12   +7    26
 2 Baraka 'Bama                 15    8   2   5    23   20   +3    26
 3 Oicha FC                     15    6   6   3    23   19   +4    24
 4 AFC Kimpese                  15    6   5   4    19   13   +6    23
 5 Kamina City                  15    6   5   4    17   12   +5    23
 6 Katwa Town                   15    6   5   4    19   16   +3    23
 7 Kananga Saint-Mannor         15    6   4   5    20   19   +1    22
 8 Bumba FC                     15    6   3   6    20   20    0    21
 9 Balamba Lime Greens          15    6   3   6    15   17   −2    21
10 Congo Bay Warriors           16    5   6   5    11   14   −3    21
11 Mweka Village                15    4   8   3    12   12    0    20
12 The Kasongo Jungle           15    5   4   6    20   21   −1    19
13 Kalima FC                    15    4   6   5    14   18   −4    18
14 Gbadolite Town               15    4   5   6    16   22   −6    17
15 Inkisi PV                    15    3   6   6    21   21    0    15
16 Portuguese Settlers          15    3   4   8    10   16   −6    13
17 Binga Whitecottons           15    2   6   7    13   20   −7    12
Last edited by Chinese Congo on Mon Jul 13, 2020 9:48 pm, edited 1 time in total.
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Tue Jul 14, 2020 12:11 pm



Code: Select all
MD17
Kolwezi City (KOC) 0–0 Tshikapa FC (TFC)

Mbandaka Athletic (MBA) 0–2 Kananga FC (KFC)
Goals: 87' (Dax Leppanen | Kananga FC), 90' (Dunstan Pinsker | Kananga FC)

Goma United (GOU) 0–0 Kinshasa FC (KFC)

Kisangani City (KIC) 0–1 Lubumbashi AFC (LAF)
Goals: 30' (Otieno Iniobong | Lubumbashi AFC)

Kabinda AFC (KFC) 3–0 Likasi Lapdogs (LIL)
Goals: 29' (Janusz Wanninger | Kabinda AFC), 70' (Selahattin Mehlberg | Kabinda AFC), 73' (Selahattin Mehlberg | Kabinda AFC)

MD18
Tshikapa FC (TFC) 0–1 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 71' (Edgardo Wallenstein | Kabinda AFC)

Likasi Lapdogs (LIL) 0–1 Kisangani City (KIC)
Goals: 23' (Alexander Hollatz | Kisangani City)

Lubumbashi AFC (LAF) 0–3 Goma United (GOU)
Goals: 8' (Aharon Poulios | Goma United), 10' (Aharon Poulios | Goma United), 80' (Arttu Pinches | Goma United)

Kinshasa FC (KFC) 3–0 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 53' (Visvaldis Roberts | Kinshasa FC), 60' (Visvaldis Roberts | Kinshasa FC), 87' (Ferdinand Miloš | Kinshasa FC)

Kananga FC (KFC) 1–1 Kolwezi City (KOC)
Goals: 15' (David Frutiger | Kananga FC), 90' (Fredanand Mohanty | Kolwezi City)

                            Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Goma United               18    9   4   5    28   16  +12    31 | Premierskap Winners
 2 Kabinda AFC               18    8   4   6    23   22   +1    28 | Qualifies for Champion's Chalice
 3 Likasi Lapdogs            18    8   4   6    16   18   −2    28 | Qualifies for Champion's Chalice
 4 Kinshasa FC               18    7   5   6    25   22   +3    26 | Qualifies for Champion's Chalice
 5 Lubumbashi AFC            18    6   7   5    22   21   +1    25 | Qualifies for Champion's Chalice
 6 Kananga FC                18    6   7   5    19   18   +1    25 | Qualifies for Champion's Chalice
 7 Kisangani City            18    6   4   8    19   21   −2    22 | Play-offs for Champion's Chalice
 8 Mbandaka Athletic         18    5   7   6    21   26   −5    22 | Play-offs for Champion's Chalice
 9 Tshikapa FC               18    4   7   7    18   21   −3    19 | Play-offs for Champion's Chalice
10 Kolwezi City              18    3   7   8    20   26   −6    16 | Play-offs and Relegation Battle

End of the Season Review
It was actually unexpected this time around, with the Survivors taking their first-season glory, and Likasi having to fare with commandeering the biggest bottlejob title run probably ever. Or, that's how it may be to Kolwezi City fans, who placed second three times in a row when their team could have been challenging and then ended up as demotivated relegation candidates. You might as well have put a broomstick in goal to sweep up all of De Noble's mishandlings of the ball that caused it to go in at the dying minutes of some games. Nevertheless, as I said on an earlier report, there's going to be a lot of new love coming to Goma United right now, and furthermore in the future if Kolwezi somehow lose the relegation play-off and go down the Kampioenskap table to tenth. The board as well as Adam Derwin will be considered Player of the Season for the completely unrelated matter of looking to be a super-trooper, staying with club and country through the midst of a bleary future for the club itself. The man still regularly scores goals that matter, and he can stand the opposition up in really any game that harbors significance. Going into second are Kabinda AFC on goal difference. They found themselves mutilated and strewn about as the easy six points throughout most of the regular season, yet still battling back to an admirable second place in front of big bottlers Likasi Lapdogs. Kinshasa end off the season with fourth after a motivating rout at home to Mbandaka Athletic. Lubumbashi were actually top of the table by the end of the first half of the season, but it didn't last for long after the Lappies turned on their afterburners on. Will Goma turn into a title-winning force or will relegation hit them again? I can't wait to find out next time on matchday.


Code: Select all
Kampioenskap

MD17
Gandajika Wanderers (GAW) 0–1 Bukama Sports (BUS)
Goals: 75' (Damjan Mittner | Bukama Sports)

Mbuji-Mayi Town (MMT) 2–2 Bunia United (BUU)
Goals: 38' (Shareef Thielker | Mbuji-Mayi Town), 54' (Telmo Kucks | Mbuji-Mayi Town), 67' (Alfr Humano | Bunia United), 74' (Eadwig Kehley | Bunia United)

Bukavu City (BUC) 0–1 Kikwit FC (KFC)
Goals: 57' (Kain Dahlhausen | Kikwit FC)

Sunderbrough (SUN) 2–1 Mwene-Ditu Town (MDT)
Goals: 30' (Alphaeus Woronick | Sunderbrough), 73' (Jia Qiang | Mwene-Ditu Town) [pen.], 86' (Arsênio Lyddy | Sunderbrough)

Idiofa Bridge (IDB) 2–0 Butembo Rangers (BUR)
Goals: 26' (Montgomery Muckelvaney | Idiofa Bridge), 42' (Janek Janevski | Idiofa Bridge)

MD18
Bukama Sports (BUS) 2–1 Idiofa Bridge (IDB)
Goals: 24' (Montgomery Muckelvaney | Idiofa Bridge), 35' (Morten Nazi | Bukama Sports), 40' (Mahesh Karlheim | Bukama Sports)

Butembo Rangers (BUR) 1–0 Sunderbrough (SUN)
Goals: 37' (Nirmal Keizur | Butembo Rangers)

Mwene-Ditu Town (MDT) 0–0 Bukavu City (BUC)

Kikwit FC (KFC) 2–1 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 35' (Geno Colarelli | Kikwit FC), 66' (Ranj Tschann | Kikwit FC), 71' (Rico Scholly | Mbuji-Mayi Town) [pen.]

Bunia United (BUU) 2–1 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 78' (Abhijeet Neiwert | Gandajika Wanderers), 89' (Pyrrhos Pedoto | Bunia United), 90' (Firdaus Regenbogen | Bunia United)

                              Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Bukama Sports               18   11   4   3    36   17  +19    37 | Kampioenskap Winners and Promotion Battle
 2 Butembo Rangers             18    8   7   3    36   29   +7    31 | Qualifies for Champion's Chalice
 3 Kikwit FC                   18    9   2   7    27   25   +2    29 | Qualifies for Champion's Chalice
 4 Bunia United                18    8   5   5    26   25   +1    29 | Qualifies for Champion's Chalice
 5 Gandajika Wanderers         18    7   5   6    26   24   +2    26 | Qualifies for Champion's Chalice
 6 Bukavu City                 18    6   6   6    21   18   +3    24 | Qualifies for Champion's Chalice
 7 Idiofa Bridge               18    6   5   7    23   25   −2    23 | Play-offs for Champion's Chalice
 8 Mbuji-Mayi Town             18    4   6   8    21   27   −6    18 | Play-offs for Champion's Chalice
 9 Sunderbrough                18    3   6   9    15   26  −11    15 | Play-offs for Champion's Chalice
10 Mwene-Ditu Town             18    3   4  11    17   32  −15    13 | Play-offs and Relegation Battle

Code: Select all
League Een

MD17
Mbanza-Ngungu Town (MNT) 2–1 Tshilenge (TSH)
Kindu FC (KFC) 1–1 Beni City (BEC)
Bandundu Field (BAF) 0–2 Manono Amateurs (MAA)
Kipushi Coyotes (KIC) 1–1 Kabalo & Moba (K&M)
Matadi City (MAC) 1–1 Gemena United (GEU)

MD18
Tshilenge (TSH) 3–1 Matadi City (MAC)
Gemena United (GEU) 2–1 Kipushi Coyotes (KIC)
Kabalo & Moba (K&M) 3–0 Bandundu Field (BAF)
Manono Amateurs (MAA) 2–1 Kindu FC (KFC)
Beni City (BEC) 0–3 Mbanza-Ngungu Town (MNT)

                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Manono Amateurs            18    9   7   2    34   18  +16    34 | League Een Winners and Promotion Battle
 2 Tshilenge                  18   10   2   6    28   24   +4    32
 3 Kipushi Coyotes            18    9   4   5    34   19  +15    31
 4 Gemena United              18    6   9   3    27   23   +4    27
 5 Matadi City                18    6   6   6    35   41   −6    24
 6 Kindu FC                   18    5   8   5    22   24   −2    23
 7 Beni City                  18    5   6   7    18   24   −6    21
 8 Mbanza-Ngungu Town         18    5   4   9    21   29   −8    19
 9 Bandundu Field             18    4   6   8    19   26   −7    18
10 Kabalo & Moba              18    2   6  10    18   28  −10    12 | Relegation Battle


Code: Select all
Nasionales I

MD17
Kongolo (KON) 0–0 Buta Sporting Department (BSD)
Basoko City (BAC) 1–2 Lodgefield East (LOE)
Lisala LBR (LIL) 4–0 Boma Bombers (BOB)
Kaniama Hams (KAH) 1–1 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
FC Bulungu (FCB) 2–1 Miabi Lacers (MIL)
Kambove Brook (KAB) 1–2 Uvira Fireflies (UVF)
Ilebo Development (ILD) 0–0 Lower Rutshuru (LOR)
Kalemie AFC (KFC) 0–1 Mulongo Companions (MUC)

MD18
Kalemie AFC (KFC) 1–0 Lower Rutshuru (LOR)
Ilebo Development (ILD) 3–3 Uvira Fireflies (UVF)
Kambove Brook (KAB) 3–0 Miabi Lacers (MIL)
FC Bulungu (FCB) 4–0 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Kaniama Hams (KAH) 1–0 Boma Bombers (BOB)
Lisala LBR (LIL) 1–4 Lodgefield East (LOE)
Basoko City (BAC) 3–3 Buta Sporting Department (BSD)
Kongolo (KON) 4–2 Muanda United (MUU)

MD19
Muanda United (MUU) 1–1 Basoko City (BAC)
Buta Sporting Department (BSD) 3–1 Lisala LBR (LIL)
Lodgefield East (LOE) 2–4 Kaniama Hams (KAH)
Boma Bombers (BOB) 0–1 FC Bulungu (FCB)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–2 Kambove Brook (KAB)
Miabi Lacers (MIL) 5–4 Ilebo Development (ILD)
Uvira Fireflies (UVF) 1–1 Kalemie AFC (KFC)
Lower Rutshuru (LOR) 1–6 Mulongo Companions (MUC)

MD20
Mulongo Companions (MUC) 1–6 Uvira Fireflies (UVF)
Kalemie AFC (KFC) 0–3 Miabi Lacers (MIL)
Ilebo Development (ILD) 1–0 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Kambove Brook (KAB) 1–0 Boma Bombers (BOB)
FC Bulungu (FCB) 0–2 Lodgefield East (LOE)
Kaniama Hams (KAH) 1–3 Buta Sporting Department (BSD)
Lisala LBR (LIL) 1–1 Muanda United (MUU)
Basoko City (BAC) 1–4 Kongolo (KON)

MD21
Kongolo (KON) 2–0 Lisala LBR (LIL)
Muanda United (MUU) 0–1 Kaniama Hams (KAH)
Buta Sporting Department (BSD) 1–4 FC Bulungu (FCB)
Lodgefield East (LOE) 0–0 Kambove Brook (KAB)
Boma Bombers (BOB) 0–0 Ilebo Development (ILD)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 2–0 Kalemie AFC (KFC)
Miabi Lacers (MIL) 1–0 Mulongo Companions (MUC)
Uvira Fireflies (UVF) 2–0 Lower Rutshuru (LOR)

MD22
Lower Rutshuru (LOR) 0–1 Miabi Lacers (MIL)
Mulongo Companions (MUC) 0–2 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Kalemie AFC (KFC) 3–1 Boma Bombers (BOB)
Ilebo Development (ILD) 0–1 Lodgefield East (LOE)
Kambove Brook (KAB) 1–4 Buta Sporting Department (BSD)
FC Bulungu (FCB) 5–2 Muanda United (MUU)
Kaniama Hams (KAH) 1–3 Kongolo (KON)
Lisala LBR (LIL) 1–1 Basoko City (BAC)

MD23
Basoko City (BAC) 1–1 Kaniama Hams (KAH)
Kongolo (KON) 4–1 FC Bulungu (FCB)
Muanda United (MUU) 0–4 Kambove Brook (KAB)
Buta Sporting Department (BSD) 0–0 Ilebo Development (ILD)
Lodgefield East (LOE) 6–1 Kalemie AFC (KFC)
Boma Bombers (BOB) 0–2 Mulongo Companions (MUC)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 3–1 Lower Rutshuru (LOR)
Miabi Lacers (MIL) 2–3 Uvira Fireflies (UVF)

MD24
Uvira Fireflies (UVF) 1–1 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Lower Rutshuru (LOR) 3–1 Boma Bombers (BOB)
Mulongo Companions (MUC) 1–1 Lodgefield East (LOE)
Kalemie AFC (KFC) 1–1 Buta Sporting Department (BSD)
Ilebo Development (ILD) 0–2 Muanda United (MUU)
Kambove Brook (KAB) 1–1 Kongolo (KON)
FC Bulungu (FCB) 3–1 Basoko City (BAC)
Kaniama Hams (KAH) 1–0 Lisala LBR (LIL)

MD25
Lisala LBR (LIL) 0–1 FC Bulungu (FCB)
Basoko City (BAC) 1–0 Kambove Brook (KAB)
Kongolo (KON) 0–1 Ilebo Development (ILD)
Muanda United (MUU) 0–1 Kalemie AFC (KFC)
Buta Sporting Department (BSD) 1–0 Mulongo Companions (MUC)
Lodgefield East (LOE) 3–1 Lower Rutshuru (LOR)
Boma Bombers (BOB) 1–1 Uvira Fireflies (UVF)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 2–1 Miabi Lacers (MIL)

MD26
Miabi Lacers (MIL) 2–1 Boma Bombers (BOB)
Uvira Fireflies (UVF) 1–3 Lodgefield East (LOE)
Lower Rutshuru (LOR) 1–2 Buta Sporting Department (BSD)
Mulongo Companions (MUC) 0–3 Muanda United (MUU)
Kalemie AFC (KFC) 0–0 Kongolo (KON)
Ilebo Development (ILD) 3–2 Basoko City (BAC)
Kambove Brook (KAB) 1–2 Lisala LBR (LIL)
FC Bulungu (FCB) 4–0 Kaniama Hams (KAH)

MD27
Kaniama Hams (KAH) 1–1 Kambove Brook (KAB)
Lisala LBR (LIL) 1–1 Ilebo Development (ILD)
Basoko City (BAC) 3–4 Kalemie AFC (KFC)
Kongolo (KON) 2–0 Mulongo Companions (MUC)
Muanda United (MUU) 2–0 Lower Rutshuru (LOR)
Buta Sporting Department (BSD) 2–1 Uvira Fireflies (UVF)
Lodgefield East (LOE) 1–1 Miabi Lacers (MIL)
Boma Bombers (BOB) 1–3 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)

MD28
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 0–0 Lodgefield East (LOE)
Miabi Lacers (MIL) 1–3 Buta Sporting Department (BSD)
Uvira Fireflies (UVF) 2–0 Muanda United (MUU)
Lower Rutshuru (LOR) 3–1 Kongolo (KON)
Mulongo Companions (MUC) 1–0 Basoko City (BAC)
Kalemie AFC (KFC) 0–2 Lisala LBR (LIL)
Ilebo Development (ILD) 0–2 Kaniama Hams (KAH)
Kambove Brook (KAB) 0–2 FC Bulungu (FCB)

MD29
FC Bulungu (FCB) 1–1 Ilebo Development (ILD)
Kaniama Hams (KAH) 0–0 Kalemie AFC (KFC)
Lisala LBR (LIL) 1–5 Mulongo Companions (MUC)
Basoko City (BAC) 0–3 Lower Rutshuru (LOR)
Kongolo (KON) 1–2 Uvira Fireflies (UVF)
Muanda United (MUU) 1–2 Miabi Lacers (MIL)
Buta Sporting Department (BSD) 0–0 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Lodgefield East (LOE) 0–0 Boma Bombers (BOB)

MD30
Boma Bombers (BOB) 2–3 Buta Sporting Department (BSD)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–2 Muanda United (MUU)
Miabi Lacers (MIL) 0–3 Kongolo (KON)
Uvira Fireflies (UVF) 1–0 Basoko City (BAC)
Lower Rutshuru (LOR) 1–0 Lisala LBR (LIL)
Mulongo Companions (MUC) 3–2 Kaniama Hams (KAH)
Kalemie AFC (KFC) 0–3 FC Bulungu (FCB)
Ilebo Development (ILD) 2–0 Kambove Brook (KAB)

MD31
Kambove Brook (KAB) 1–1 Kalemie AFC (KFC)
FC Bulungu (FCB) 2–1 Mulongo Companions (MUC)
Kaniama Hams (KAH) 1–2 Lower Rutshuru (LOR)
Lisala LBR (LIL) 0–2 Uvira Fireflies (UVF)
Basoko City (BAC) 1–3 Miabi Lacers (MIL)
Kongolo (KON) 2–1 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Muanda United (MUU) 1–1 Boma Bombers (BOB)
Buta Sporting Department (BSD) 1–0 Lodgefield East (LOE)

MD32
Lodgefield East (LOE) 0–2 Muanda United (MUU)
Boma Bombers (BOB) 0–0 Kongolo (KON)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 1–2 Basoko City (BAC)
Miabi Lacers (MIL) 0–2 Lisala LBR (LIL)
Uvira Fireflies (UVF) 0–0 Kaniama Hams (KAH)
Lower Rutshuru (LOR) 3–3 FC Bulungu (FCB)
Mulongo Companions (MUC) 0–1 Kambove Brook (KAB)
Kalemie AFC (KFC) 1–4 Ilebo Development (ILD)

MD33
Ilebo Development (ILD) 1–2 Mulongo Companions (MUC)
Kambove Brook (KAB) 0–0 Lower Rutshuru (LOR)
FC Bulungu (FCB) 1–0 Uvira Fireflies (UVF)
Kaniama Hams (KAH) 0–0 Miabi Lacers (MIL)
Lisala LBR (LIL) 0–1 Bakwa-Kalonji Athletic (BKA)
Basoko City (BAC) 2–0 Boma Bombers (BOB)
Kongolo (KON) 2–2 Lodgefield East (LOE)
Muanda United (MUU) 0–0 Buta Sporting Department (BSD)

MD34
Buta Sporting Department (BSD) 1–0 Kongolo (KON)
Lodgefield East (LOE) 1–0 Basoko City (BAC)
Boma Bombers (BOB) 0–1 Lisala LBR (LIL)
Bakwa-Kalonji Athletic (BKA) 3–1 Kaniama Hams (KAH)
Miabi Lacers (MIL) 1–2 FC Bulungu (FCB)
Uvira Fireflies (UVF) 1–0 Kambove Brook (KAB)
Lower Rutshuru (LOR) 0–0 Ilebo Development (ILD)
Mulongo Companions (MUC) 2–3 Kalemie AFC (KFC)

                                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 FC Bulungu                       32   19   3  10    59   38  +21    60 | Nasionale Liga I Winners and Promotion Battle
 2 Lodgefield East                  32   15  11   6    54   35  +19    56
 3 Buta Sporting Department         32   15  11   6    51   37  +14    56
 4 Uvira Fireflies                  32   16   8   8    52   41  +11    56
 5 Bakwa-Kalonji Athletic           32   14   8  10    58   46  +12    50
 6 Kongolo                          32   12  10  10    50   37  +13    46
 7 Kaniama Hams                     32   11  13   8    48   42   +6    46
 8 Mulongo Companions               32   12   8  12    42   40   +2    44
 9 Kambove Brook                    32   11   9  12    37   41   −4    42
10 Miabi Lacers                     32   11   9  12    48   53   −5    42
11 Lisala LBR                       32   10  10  12    40   44   −4    40
12 Ilebo Development                32    8  12  12    41   46   −5    36
13 Muanda United                    32    9   9  14    36   43   −7    36
14 Kalemie AFC                      32    8  12  12    44   64  −20    36
15 Lower Rutshuru                   32    8  10  14    35   49  −14    34
16 Basoko City                      32    8  10  14    41   56  −15    34
17 Boma Bombers                     32    3  11  18    28   52  −24    20 | Relegation Battle

Code: Select all
Nasionales II

MD17
Portuguese Settlers (POS) 2–0 Baraka 'Bama (BAB)
Oicha FC (OFC) 3–1 Katwa Town (KAT)
The Three Flowers (TTF) 1–2 Inkisi PV (IPV)
Kalima FC (KFC) 3–1 Balamba Lime Greens (BLG)
Gbadolite Town (GBT) 0–0 Mweka Village (MWV)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–0 Kamina City (KAC)
Bumba FC (BFC) 1–1 Binga Whitecottons (BIW)
The Kasongo Jungle (TKJ) 0–1 AFC Kimpese (AFK)

MD18
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–3 Binga Whitecottons (BIW)
Bumba FC (BFC) 0–2 Kamina City (KAC)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 3–0 Mweka Village (MWV)
Gbadolite Town (GBT) 0–2 Balamba Lime Greens (BLG)
Kalima FC (KFC) 3–2 Inkisi PV (IPV)
The Three Flowers (TTF) 0–1 Katwa Town (KAT)
Oicha FC (OFC) 0–1 Baraka 'Bama (BAB)
Portuguese Settlers (POS) 2–2 Congo Bay Warriors (CBW)

MD19
Congo Bay Warriors (CBW) 2–1 Oicha FC (OFC)
Baraka 'Bama (BAB) 0–0 The Three Flowers (TTF)
Katwa Town (KAT) 1–1 Kalima FC (KFC)
Inkisi PV (IPV) 2–2 Gbadolite Town (GBT)
Balamba Lime Greens (BLG) 1–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Mweka Village (MWV) 1–0 Bumba FC (BFC)
Kamina City (KAC) 1–2 The Kasongo Jungle (TKJ)
Binga Whitecottons (BIW) 2–3 AFC Kimpese (AFK)

MD20
AFC Kimpese (AFK) 2–0 Kamina City (KAC)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–0 Mweka Village (MWV)
Bumba FC (BFC) 1–0 Balamba Lime Greens (BLG)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–1 Inkisi PV (IPV)
Gbadolite Town (GBT) 1–2 Katwa Town (KAT)
Kalima FC (KFC) 0–1 Baraka 'Bama (BAB)
The Three Flowers (TTF) 4–0 Congo Bay Warriors (CBW)
Oicha FC (OFC) 5–0 Portuguese Settlers (POS)

MD21
Portuguese Settlers (POS) 1–3 The Three Flowers (TTF)
Congo Bay Warriors (CBW) 3–2 Kalima FC (KFC)
Baraka 'Bama (BAB) 1–2 Gbadolite Town (GBT)
Katwa Town (KAT) 2–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Inkisi PV (IPV) 0–3 Bumba FC (BFC)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
Mweka Village (MWV) 1–1 AFC Kimpese (AFK)
Kamina City (KAC) 0–2 Binga Whitecottons (BIW)

MD22
Binga Whitecottons (BIW) 0–2 Mweka Village (MWV)
AFC Kimpese (AFK) 1–3 Balamba Lime Greens (BLG)
The Kasongo Jungle (TKJ) 0–1 Inkisi PV (IPV)
Bumba FC (BFC) 2–1 Katwa Town (KAT)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 1–1 Baraka 'Bama (BAB)
Gbadolite Town (GBT) 0–1 Congo Bay Warriors (CBW)
Kalima FC (KFC) 0–1 Portuguese Settlers (POS)
The Three Flowers (TTF) 4–2 Oicha FC (OFC)

MD23
Oicha FC (OFC) 4–3 Kalima FC (KFC)
Portuguese Settlers (POS) 1–1 Gbadolite Town (GBT)
Congo Bay Warriors (CBW) 1–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Baraka 'Bama (BAB) 3–2 Bumba FC (BFC)
Katwa Town (KAT) 3–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
Inkisi PV (IPV) 0–1 AFC Kimpese (AFK)
Balamba Lime Greens (BLG) 1–2 Binga Whitecottons (BIW)
Mweka Village (MWV) 0–1 Kamina City (KAC)

MD24
Kamina City (KAC) 1–1 Balamba Lime Greens (BLG)
Binga Whitecottons (BIW) 2–1 Inkisi PV (IPV)
AFC Kimpese (AFK) 0–5 Katwa Town (KAT)
The Kasongo Jungle (TKJ) 3–1 Baraka 'Bama (BAB)
Bumba FC (BFC) 0–0 Congo Bay Warriors (CBW)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–4 Portuguese Settlers (POS)
Gbadolite Town (GBT) 2–3 Oicha FC (OFC)
Kalima FC (KFC) 2–0 The Three Flowers (TTF)

MD25
The Three Flowers (TTF) 0–2 Gbadolite Town (GBT)
Oicha FC (OFC) 0–2 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Portuguese Settlers (POS) 3–1 Bumba FC (BFC)
Congo Bay Warriors (CBW) 1–0 The Kasongo Jungle (TKJ)
Baraka 'Bama (BAB) 1–2 AFC Kimpese (AFK)
Katwa Town (KAT) 2–1 Binga Whitecottons (BIW)
Inkisi PV (IPV) 2–2 Kamina City (KAC)
Balamba Lime Greens (BLG) 1–0 Mweka Village (MWV)

MD26
Mweka Village (MWV) 1–0 Inkisi PV (IPV)
Kamina City (KAC) 0–2 Katwa Town (KAT)
Binga Whitecottons (BIW) 3–1 Baraka 'Bama (BAB)
AFC Kimpese (AFK) 0–0 Congo Bay Warriors (CBW)
The Kasongo Jungle (TKJ) 4–0 Portuguese Settlers (POS)
Bumba FC (BFC) 0–4 Oicha FC (OFC)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 3–3 The Three Flowers (TTF)
Gbadolite Town (GBT) 0–1 Kalima FC (KFC)

MD27
Kalima FC (KFC) 2–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)
The Three Flowers (TTF) 0–0 Bumba FC (BFC)
Oicha FC (OFC) 0–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
Portuguese Settlers (POS) 2–0 AFC Kimpese (AFK)
Congo Bay Warriors (CBW) 2–4 Binga Whitecottons (BIW)
Baraka 'Bama (BAB) 1–3 Kamina City (KAC)
Katwa Town (KAT) 2–0 Mweka Village (MWV)
Inkisi PV (IPV) 1–2 Balamba Lime Greens (BLG)

MD28
Balamba Lime Greens (BLG) 0–1 Katwa Town (KAT)
Mweka Village (MWV) 0–0 Baraka 'Bama (BAB)
Kamina City (KAC) 1–0 Congo Bay Warriors (CBW)
Binga Whitecottons (BIW) 1–1 Portuguese Settlers (POS)
AFC Kimpese (AFK) 0–1 Oicha FC (OFC)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–1 The Three Flowers (TTF)
Bumba FC (BFC) 0–1 Kalima FC (KFC)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 2–2 Gbadolite Town (GBT)

MD29
Gbadolite Town (GBT) 3–1 Bumba FC (BFC)
Kalima FC (KFC) 1–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
The Three Flowers (TTF) 1–0 AFC Kimpese (AFK)
Oicha FC (OFC) 3–0 Binga Whitecottons (BIW)
Portuguese Settlers (POS) 1–2 Kamina City (KAC)
Congo Bay Warriors (CBW) 2–5 Mweka Village (MWV)
Baraka 'Bama (BAB) 0–1 Balamba Lime Greens (BLG)
Katwa Town (KAT) 0–0 Inkisi PV (IPV)

MD30
Inkisi PV (IPV) 2–1 Baraka 'Bama (BAB)
Balamba Lime Greens (BLG) 4–2 Congo Bay Warriors (CBW)
Mweka Village (MWV) 1–2 Portuguese Settlers (POS)
Kamina City (KAC) 1–1 Oicha FC (OFC)
Binga Whitecottons (BIW) 0–0 The Three Flowers (TTF)
AFC Kimpese (AFK) 1–2 Kalima FC (KFC)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–1 Gbadolite Town (GBT)
Bumba FC (BFC) 0–1 Kananga Saint-Mannor (KSM)

MD31
Kananga Saint-Mannor (KSM) 3–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
Gbadolite Town (GBT) 0–1 AFC Kimpese (AFK)
Kalima FC (KFC) 0–0 Binga Whitecottons (BIW)
The Three Flowers (TTF) 1–3 Kamina City (KAC)
Oicha FC (OFC) 1–1 Mweka Village (MWV)
Portuguese Settlers (POS) 3–3 Balamba Lime Greens (BLG)
Congo Bay Warriors (CBW) 0–2 Inkisi PV (IPV)
Baraka 'Bama (BAB) 2–3 Katwa Town (KAT)

MD32
Katwa Town (KAT) 2–0 Congo Bay Warriors (CBW)
Inkisi PV (IPV) 3–2 Portuguese Settlers (POS)
Balamba Lime Greens (BLG) 1–0 Oicha FC (OFC)
Mweka Village (MWV) 0–0 The Three Flowers (TTF)
Kamina City (KAC) 1–1 Kalima FC (KFC)
Binga Whitecottons (BIW) 1–1 Gbadolite Town (GBT)
AFC Kimpese (AFK) 1–2 Kananga Saint-Mannor (KSM)
The Kasongo Jungle (TKJ) 4–0 Bumba FC (BFC)

MD33
Bumba FC (BFC) 2–1 AFC Kimpese (AFK)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 0–2 Binga Whitecottons (BIW)
Gbadolite Town (GBT) 2–2 Kamina City (KAC)
Kalima FC (KFC) 1–0 Mweka Village (MWV)
The Three Flowers (TTF) 1–2 Balamba Lime Greens (BLG)
Oicha FC (OFC) 0–1 Inkisi PV (IPV)
Portuguese Settlers (POS) 5–2 Katwa Town (KAT)
Congo Bay Warriors (CBW) 3–2 Baraka 'Bama (BAB)

MD34
Baraka 'Bama (BAB) 3–1 Portuguese Settlers (POS)
Katwa Town (KAT) 1–2 Oicha FC (OFC)
Inkisi PV (IPV) 1–0 The Three Flowers (TTF)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–1 Kalima FC (KFC)
Mweka Village (MWV) 0–0 Gbadolite Town (GBT)
Kamina City (KAC) 1–0 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Binga Whitecottons (BIW) 1–3 Bumba FC (BFC)
AFC Kimpese (AFK) 0–2 The Kasongo Jungle (TKJ)

                               Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Katwa Town                   32   17   7   8    50   35  +15    58 | Nasionale Liga II Winners and Promotion Battle
 2 Oicha FC                     32   14   8  10    53   40  +13    50
 3 Kamina City                  32   13  11   8    38   30   +8    50
 4 Kalima FC                    32   13  10   9    38   35   +3    49
 5 Balamba Lime Greens          32   14   6  12    38   36   +2    48
 6 The Kasongo Jungle           32   13   7  12    44   38   +6    46
 7 The Three Flowers            32   12   8  12    38   32   +6    44
 8 Kananga Saint-Mannor         32   11  10  11    41   41    0    43
 9 AFC Kimpese                  32   12   7  13    34   37   −3    43
10 Inkisi PV                    32   11   9  12    42   41   +1    42
11 Baraka 'Bama                 32   12   5  15    42   48   −6    41
12 Congo Bay Warriors           32   10  10  12    30   44  −14    40
13 Bumba FC                     32   11   6  15    36   46  −10    39
14 Mweka Village                32    8  14  10    24   27   −3    38
15 Binga Whitecottons           32    9  11  12    38   42   −4    38
16 Portuguese Settlers          32   10   8  14    41   47   −6    38
17 Gbadolite Town               32    7  13  12    35   43   −8    34
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Thu Jul 16, 2020 7:22 pm

Play-offs and League vs. League
Cut-off Music™ | A surprise every click!


Mbuji-Mayi Town 1-1 Kisangani City
Kisangani City 3-3 Mbuji-Mayi Town (AGG: 4-4, Mbuji-Mayi Town win on away goals)

Sunderbrough 1-0 Kolwezi City
Kolwezi City 0-0 Sunderbrough (AGG: 0-1)

Idiofa Bridge 1-0 Mwene-Ditu Town
Mwene-Ditu Town 1-2 Idiofa Bridge (AGG: 1-3)

Tshikapa FC 2-2 Mbandaka Athletic
Mbandaka Athletic 2-1 Tshikapa FC (AGG: 4-3)


Premierskap vs. Kampioenskap
Kolwezi City 1-1 Bukama Sports
Bukama Sports 0-1 Kolwezi City (AGG: 1-2)

Kampioenskap vs. League Een
Mwene-Ditu Town 0-1 Manono Amateurs
PROMOTED Manono Amateurs 1-1 Mwene-Ditu Town RELEGATED (AGG: 2-1)

League Een vs. Nasionales Liga I
Kabalo & Moba 0-4 FC Bulungu
PROMOTED FC Bulungu 4-1 Kabalo & Moba RELEGATED (AGG: 8-1)

Nationales Liga I vs. Nationales Liga II
Boma Bombers 0-1 Katwa Town
PROMOTED Katwa Town 2-0 Boma Bombers RELEGATED (AGG: 3-0)
Last edited by Chinese Congo on Sat Jul 18, 2020 8:56 pm, edited 2 times in total.
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Sat Jul 18, 2020 8:55 pm



Group Stage
Code: Select all
Group A
1. Lubumbashi AFC
2. Bukavu City
3. Kikwit FC
4. Bunia United

Group B
1. Bukama Sports
2. Likasi Lapdogs
3. Kabinda AFC
4. Butembo Rangers

Group C
1. Gandajika Wanderers
2. Sunderbrough
3. Kananga FC
4. Goma United

Group D
1. Mbuji-Mayi Town
2. Mbandaka Athletic
3. Kinshasa FC
4. Idiofa Bridge


Code: Select all
Lubumbashi AFC (LFC) 1–1 Bunia United (BUU)
Goals: 8' (Eadwig Kehley | OWN GOAL | Bunia United), 25' (Abdullah Inguagiato | Bunia United)

Bukavu City (BUC) 0–2 Kikwit FC (KFC)
Goals: 61' (Kasper Omot | Kikwit FC), 89' (Kleopas Noceda | Kikwit FC)

Group A
                       Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kikwit FC              1   1  0  0    2   0  +2    3
2 Bunia United           1   0  1  0    1   1   0    1
  Lubumbashi AFC         1   0  1  0    1   1   0    1
4 Bukavu City            1   0  0  1    0   2  −2    0

Bukama Sports (BUS) 1–2 Butembo Rangers (BUR)
Goals: 68' (Skanda Grandone | Butembo Rangers), 85' (Nirmal Keizur | Butembo Rangers), 89' (Slaven Arop | OWN GOAL | Butembo Rangers)

Likasi Lapdogs (LIL) 2–0 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 2' (Mukul Hangartner | Likasi Lapdogs), 70' (Phoebus Olczak | Likasi Lapdogs)

Group B
                        Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Likasi Lapdogs          1   1  0  0    2   0  +2    3
2 Butembo Rangers         1   1  0  0    2   1  +1    3
3 Bukama Sports           1   0  0  1    1   2  −1    0
4 Kabinda AFC             1   0  0  1    0   2  −2    0

Gandajika Wanderers (GAW) 0–0 Goma United (GOU)

Sunderbrough (SUN) 1–0 Kananga FC (KFC)
Goals: 67' (Vilhelm Panchak | Sunderbrough)

Group C
                            Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Sunderbrough                1   1  0  0    1   0  +1    3
2 Gandajika Wanderers         1   0  1  0    0   0   0    1
  Goma United                 1   0  1  0    0   0   0    1
4 Kananga FC                  1   0  0  1    0   1  −1    0

Mbuji-Mayi Town (MMT) 0–0 Idiofa Bridge (IDB)

Mbandaka Athletic (MBA) 0–1 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 77' (Ferdinand Miloš | Kinshasa FC)

Group D
                          Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kinshasa FC               1   1  0  0    1   0  +1    3
2 Idiofa Bridge             1   0  1  0    0   0   0    1
  Mbuji-Mayi Town           1   0  1  0    0   0   0    1
4 Mbandaka Athletic         1   0  0  1    0   1  −1    0


Code: Select all
Bunia United (BUU) 0–1 Kikwit FC (KFC)
Goals: 50' (Geno Colarelli | Kikwit FC) [pen.]

Lubumbashi AFC (LFC) 2–0 Bukavu City (BUC)
Goals: 72' (Yating Lerato | Lubumbashi AFC), 88' (Dubaku Bandile | Lubumbashi AFC)

Group A
                       Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kikwit FC              2   2  0  0    3   0  +3    6
2 Lubumbashi AFC         2   1  1  0    3   1  +2    4
3 Bunia United           2   0  1  1    1   2  −1    1
4 Bukavu City            2   0  0  2    0   4  −4    0

Butembo Rangers (BUR) 1–1 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 34' (Janusz Wanninger | Kabinda AFC), 62' (Nirmal Keizur | Butembo Rangers)

Bukama Sports (BUS) 0–2 Likasi Lapdogs (LIL)
Goals: 51' (Hyperion Dien | Likasi Lapdogs), 81' (Mukul Hangartner | Likasi Lapdogs)

Group B
                        Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Likasi Lapdogs          2   2  0  0    4   0  +4    6
2 Butembo Rangers         2   1  1  0    3   2  +1    4
3 Kabinda AFC             2   0  1  1    1   3  −2    1
4 Bukama Sports           2   0  0  2    1   4  −3    0

Goma United (GOU) 2–2 Kananga FC (KFC)
Goals: 43' (Livius Arrott | Goma United), 45' (Livius Arrott | Goma United), 70' (Mick Bowns | Kananga FC), 90' (Dunstan Pinsker | Kananga FC)

Gandajika Wanderers (GAW) 1–2 Sunderbrough (SUN)
Goals: 25' (Balbinus Wannarka | Gandajika Wanderers), 45' (Alphaeus Woronick | Sunderbrough), 62' (Regulus Gallinari | Sunderbrough)

Group C
                            Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Sunderbrough                2   2  0  0    3   1  +2    6
2 Goma United                 2   0  2  0    2   2   0    2
3 Kananga FC                  2   0  1  1    2   3  −1    1
4 Gandajika Wanderers         2   0  1  1    1   2  −1    1

Idiofa Bridge (IDB) 1–2 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 12' (Montgomery Muckelvaney | Idiofa Bride), 23' (Wattana Klahan | Kinshasa FC), 89' (Jonas Estera | Kinshasa FC)

Mbuji-Mayi Town (MMT) 2–1 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 9' (Nikolaos Skauge | Mbuji-Mayi Town), 47' (Sigivald Wilderness | Mbuji-Mayi Town), 90' (Šime Middlesworth | Mbandaka Athletic) [pen.]

Group D
                          Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kinshasa FC               2   2  0  0    3   1  +2    6
2 Mbuji-Mayi Town           2   1  1  0    2   1  +1    4
3 Idiofa Bridge             2   0  1  1    1   2  −1    1
4 Mbandaka Athletic         2   0  0  2    1   3  −2    0


Code: Select all
Bukavu City (BUC) 1–2 Bunia United (BUU)
Goals: 9' (Max Totora | Bukavu City), 61' (Abdullah Inguagiato | Bunia United), 81' (Alfr Humano | Bunia United)

Kikwit FC (KFC) 2–1 Lubumbashi AFC (LFC)
Goals: 4' (Itoro Okoro | Lubumbashi AFC), 63' (Geno Colarelli | Kikwit FC), 84' (Tsubasa Robus | Kikwit FC)

Group A
                       Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kikwit FC              3   3  0  0    5   1  +4    9
2 Lubumbashi AFC         3   1  1  1    4   3  +1    4
3 Bunia United           3   1  1  1    3   3   0    4
4 Bukavu City            3   0  0  3    1   6  −5    0

Likasi Lapdogs (LIL) 1–0 Butembo Rangers (BUR)
Goals: 54' (Shinobu Griswell | Likasi Lapdogs)

Kabinda AFC (KFC) 2–1 Bukama Sports (BUS)
Goals: 13' (Charlie Vano | Kabinda AFC), 42' (Morten Nazi | Bukama Sports), 73' (Wayland Kunin | Kabinda AFC)

Group B
                        Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Likasi Lapdogs          3   3  0  0    5   0  +5    9
2 Butembo Rangers         3   1  1  1    3   3   0    4
3 Kabinda AFC             3   1  1  1    3   4  −1    4
4 Bukama Sports           3   0  0  3    2   6  −4    0

Sunderbrough (SUN) 3–5 Goma United (GOU)
Goals: 5' (Algautr Choubey | Sunderbrough), 55' (Adam Derwin | Goma United), 58' (Gerhard Badru | Sunderbrough), 72' (Chesed Ziyadeh | Goma United), 75' (Yevgen Gritzner | Goma United), 82' (Cadogan Asanuma | Goma United), 90' (Chesed Ziyadeh | Goma United), 90+2' (Pylyp Chillogallo | Sunderbrough)

Kananga FC (KFC) 1–0 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 45' (Wenceslaus Graunke | Kananga FC)

Group C
                            Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Sunderbrough                3   2  0  1    6   6   0    6
2 Goma United                 3   1  2  0    7   5  +2    5
3 Kananga FC                  3   1  1  1    3   3   0    4
4 Gandajika Wanderers         3   0  1  2    1   3  −2    1

Mbandaka Athletic (MBA) 1–1 Idiofa Bridge (IDB)
Goals: 62' (Shemaiah Bobier | Mbandaka Athletic), 79' (Riny Liphardt | Idiofa Bridge)

Kinshasa FC (KFC) 2–1 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 10' (Sigivald Wilderness | Mbuji-Mayi Town), 20' (Ferdinand Miloš | Kinshasa FC), 90' (Aravind Amitabh | Kinshasa FC)

Group D
                          Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kinshasa FC               3   3  0  0    5   2  +3    9
2 Mbuji-Mayi Town           3   1  1  1    3   3   0    4
3 Idiofa Bridge             3   0  2  1    2   3  −1    2
4 Mbandaka Athletic         3   0  1  2    2   4  −2    1


Code: Select all
Bunia United (BUU) 1–2 Lubumbashi AFC (LFC)
Goals: 5' (Itoro Okoro | Lubumbashi AFC) [pen.], 61' (Alfr Humano | Bunia United), 72' (Nnenna Babirye | Lubumbashi AFC)

Kikwit FC (KFC) 1–1 Bukavu City (BUC)
Goals: 8' (Sigurðr Ped | OWN GOAL | Bukavu City), 25' (Sunil Sedey | Bukavu City)

Group A
                       Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kikwit FC              4   3  1  0    6   2  +4   10
2 Lubumbashi AFC         4   2  1  1    6   4  +2    7
3 Bunia United           4   1  1  2    4   5  −1    4
4 Bukavu City            4   0  1  3    2   7  −5    1

Butembo Rangers (BUR) 1–0 Bukama Sports (BUS)
Goals: 85' (Janusz Hortsch | Butembo Rangers)

Kabinda AFC (KFC) 0–0 Likasi Lapdogs (LIL)

Group B
                        Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Likasi Lapdogs          4   3  1  0    5   0  +5   10
2 Butembo Rangers         4   2  1  1    4   3  +1    7
3 Kabinda AFC             4   1  2  1    3   4  −1    5
4 Bukama Sports           4   0  0  4    2   7  −5    0

Goma United (GOU) 0–3 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 33' (Dobrilo Gandre | Gandajika Wanderers), 63' (Ashish Morledge | Gandajika Wanderers), 86' (Balbinus Wannarka | Gandajika Wanderers)

Kananga FC (KFC) 2–0 Sunderbrough (SUN)
Goals: 40' (Bjarni Aldea | Kananga FC), 87' (Musa Khader | Kananga FC)

Group C
                            Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kananga FC                  4   2  1  1    5   3  +2    7
2 Sunderbrough                4   2  0  2    6   8  −2    6
3 Goma United                 4   1  2  1    7   8  −1    5
4 Gandajika Wanderers         4   1  1  2    4   3  +1    4

Idiofa Bridge (IDB) 1–2 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 8' (Montgomery Muckelvaney | Idiofa Bridge), 9' (Telmo Kucks | Mbuji-Mayi Town), 22' (Montgomery Muckelvaney | OWN GOAL | Idiofa Bridge)

Kinshasa FC (KFC) 0–1 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 43' (Šime Middlesworth | Mbandaka Athletic)

Group D
                          Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kinshasa FC               4   3  0  1    5   3  +2    9
2 Mbuji-Mayi Town           4   2  1  1    5   4  +1    7
3 Mbandaka Athletic         4   1  1  2    3   4  −1    4
4 Idiofa Bridge             4   0  2  2    3   5  −2    2


Code: Select all
Kikwit FC (KFC) 1–2 Bunia United (BUU)
Goals: 32' (Samet Livaccari | Bunia United), 55' (Kleopas Noceda | Kikwit FC), 73' (Firdaus Regenbogen | Bunia United)

Bukavu City (BUC) 3–3 Lubumbashi AFC (LFC)
Goals: 3' (Itoro Okoro | Lubumbashi AFC), 23' (Joris Mowris | Bukavu City), 38' (Dubaku Bandile | Lubumbashi AFC), 51' (Yating Lerato | Lubumbashi AFC), 88' (Henrik Anseth | Bukavu City), 90' (Reinhold Franxman | Bukavu City)

Group A
                       Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kikwit FC              5   3  1  1    7   4  +3   10
2 Lubumbashi AFC         5   2  2  1    9   7  +2    8
3 Bunia United           5   2  1  2    6   6   0    7
4 Bukavu City            5   0  2  3    5  10  −5    2

Kabinda AFC (KFC) 3–2 Butembo Rangers (BUR)
Goals: 25' (Tatanka Cradle | Kabinda AFC), 56' (Frans Gudmestad | Butembo Rangers), 69' (Bhaskar Roix | Butembo Rangers), 85' (Tatanka Cradle | Kabinda AFC), 90' (Tatanka Cradle | Kabinda AFC)

Likasi Lapdogs (LIL) 1–0 Bukama Sports (BUS)
Goals: 19' (Hans-Günter Jeannette | Likasi Lapdogs)

Group B
                        Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Likasi Lapdogs          5   4  1  0    6   0  +6   13
2 Kabinda AFC             5   2  2  1    6   6   0    8
3 Butembo Rangers         5   2  1  2    6   6   0    7
4 Bukama Sports           5   0  0  5    2   8  −6    0

Kananga FC (KFC) 1–1 Goma United (GOU)
Goals: 13' (Kristjan Paddack | Goma United), 28' (Dax Leppanen | Kananga FC)

Sunderbrough (SUN) 5–1 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 22' (Algautr Choubey | Sunderbrough), 28' (Pylyp Chillogallo | Sunderbrough), 35' (Algautr Choubey | Sunderbrough), 49' (Arsênio Lyddy | Sunderbrough), 63' (York Viehe | Sunderbrough), 65' (Dobrilo Gandre | Gandajika Wanderers)

Group C
                            Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Sunderbrough                5   3  0  2   11   9  +2    9
2 Kananga FC                  5   2  2  1    6   4  +2    8
3 Goma United                 5   1  3  1    8   9  −1    6
4 Gandajika Wanderers         5   1  1  3    5   8  −3    4

Kinshasa FC (KFC) 1–1 Idiofa Bridge (IDB)
Goals: 24' (Janek Janevski | Idiofa Bridge), 88' (Tiriaq Xquenda | Kinshasa FC) [pen.]

Mbandaka Athletic (MBA) 3–2 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 10' (Stefanus Baldon | Mbandaka Athletic), 33' (Chibuike Hellberg | Mbandaka Athletic), 42' (Nikolaos Skauge | Mbuji-Mayi Town), 87' (Ninian Oberhaus | Mbandaka Athletic), 88' (Sigivald Wilderness | Mbuji-Mayi Town)

Group D
                          Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Kinshasa FC               5   3  1  1    6   4  +2   10
2 Mbuji-Mayi Town           5   2  1  2    7   7   0    7
3 Mbandaka Athletic         5   2  1  2    6   6   0    7
4 Idiofa Bridge             5   0  3  2    4   6  −2    3


Code: Select all
Bunia United (BUU) 1–2 Bukavu City (BUC)
Goals: 40' (Dilip Vollet | Bunia United), 44' (Henrik Anseth | Bukavu City), 63' (Nikhil Krajcir | Bukavu City)

Lubumbashi AFC (LFC) 1–0 Kikwit FC (KFC)
Goals: 87' (Bosede Sauda | Lubumbashi AFC) [pen.]

Group A
                       Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Lubumbashi AFC         6   3  2  1   10   7  +3   11 | Quarterfinals
2 Kikwit FC              6   3  1  2    7   5  +2   10 | Quarterfinals
3 Bunia United           6   2  1  3    7   8  −1    7 | Eliminated
4 Bukavu City            6   1  2  3    7  11  −4    5 | Eliminated

Butembo Rangers (BUR) 0–3 Likasi Lapdogs (LIL)
Goals: 23' (Surendra Weech | Likasi Lapdogs), 55' (Renato Yenter | Likasi Lapdogs), 57' (Boghos Leible | Likasi Lapdogs)

Bukama Sports (BUS) 2–1 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 29' (Mahesh Karlheim | Bukama Sports), 48' (Tatanka Cradle | Kabinda AFC) [pen.], 75' (Hariwini Kronish | Bukama Sports)

Group B
                        Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Likasi Lapdogs          6   5  1  0    9   0  +9   16 | Quarterfinals
2 Kabinda AFC             6   2  2  2    7   8  −1    8 | Quarterfinals
3 Butembo Rangers         6   2  1  3    6   9  −3    7 | Eliminated
4 Bukama Sports           6   1  0  5    4   9  −5    3 | Eliminated

Goma United (GOU) 3–3 Sunderbrough (SUN)
Goals: 2' (Yevgen Gritzner | Goma United), 8' (Diokles Roeters | Goma United), 15' (Adam Derwin | Goma United), 31' (Iarlaith Sinak | Sunderbrough), 49' (Iarlaith Sinak | Sunderbrough), 78' (Arsênio Lyddy | Sunderbrough)

Gandajika Wanderers (GAW) 2–1 Kananga FC (KFC)
Goals: 50' (Albert Paalman | Gandajika Wanderers), 72' (Dax Leppanen | Kananga FC), 88' (Jensen Kopylov | Gandajika Wanderers)

Group C
GD  Pts
1 Sunderbrough                6   3  1  2   14  12  +2   10 | Quarterfinals
2 Kananga FC                  6   2  2  2    7   6  +1    8 | Quarterfinals
3 Goma United                 6   1  4  1   11  12  −1    7 | Eliminated
4 Gandajika Wanderers         6   2  1  3    7   9  −2    7 | Eliminated

Idiofa Bridge (IDB) 2–1 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 24' (Shuhrat Pauleus | Idiofa Bridge), 57' (Ninian Oberhaus | Mbandaka Athletic), 74' (Ramiz Brabeck | Idiofa Bridge)

Mbuji-Mayi Town (MMT) 2–1 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 5' (Rico Scholly | Mbuji-Mayi Town), 62' (Javor Nace | Kinshasa FC), 89' (Nikolaos Skauge | Mbuji-Mayi Town)

Group D
                          Pld   W  D  L   GF  GA  GD  Pts
1 Mbuji-Mayi Town           6   3  1  2    9   8  +1   10 | Quarterfinals
2 Kinshasa FC               6   3  1  2    7   6  +1   10 | Quarterfinals
3 Mbandaka Athletic         6   2  1  3    7   8  −1    7 | Eliminated
4 Idiofa Bridge             6   1  3  2    6   7  −1    6 | Eliminated
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Wed Jul 22, 2020 9:47 pm



QFs to Final
Lubumbashi AFC 0-1 Kabinda AFC
Goals: 38' (Edgardo Wallenstein | Kabinda AFC)

Kabinda AFC 2-1 Lubumbashi AFC
Goals: 2' (Tatanka Cradle | Kabinda AFC), 44' (Tatanka Cradle | Kabinda AFC), 69' (Dubaku Bandile | Lubumbashi AFC) [AGG: 3-1]


Sunderbrough 0-1 Kinshasa FC
Goals: 69' (Visvaldis Roberts | Kinshasa FC)

Kinshasa FC 1-1 Sunderbrough
Goals: 7' (Tiriaq Xquenda | Kinshasa FC), 35' (Gerhard Badru | Sunderbrough) [AGG: 2-1]


Kikwit FC 1-3 Likasi Lapdogs
Goals: 48' (Hyperion Dien | Likasi Lapdogs), 58' (Hyperion Dien | Likasi Lapdogs), 69' (Juho Gellerson | Kikwit FC), 73' (Surendra Weech | Likasi Lapdogs)
Bandundu Field 2-1 Kananga FC (AGG: 4-5)

Likasi Lapdogs 1-0 Kikwit FC
Goals: 16' (Völundr Bulin | Likasi Lapdogs) [AGG: 4-1]


Kananga FC 2-3 Mbuji-Mayi Town
Goals: 1' (Mick Bowns | Kananga FC), 8' (Rico Scholly | Mbuji-Mayi Town), 31' (Wenceslaus Graunke | Kananga FC), 39' (Arnoud Paiano | Mbuji-Mayi Town)

Mbuji-Mayi Town 1-1 Kananga FC
Goals: 34' (Lycurgus Mogielnicki | Mbuji-Mayi Town), 52' (Dunstan Pinsker | Kananga FC) [AGG: 4-3]

Kabinda AFC 1-1 Kinshasa FC
Goals: 6' (Nollaig Dochterman | Kabinda AFC), 46' (Visvaldis Roberts | Kinshasa FC)

Kinshasa FC 1-2 Kabinda AFC
Goals: 2' (Milan Sasho | Kinshasa FC), 72' (Rikard Gunvald | OWN GOAL | Kinshasa FC), 90' (Epaphras Howsare | Kabinda AFC) [AGG: 2-3]


Likasi Lapdogs 2-0 Mbuji-Mayi Town
Goals: 16' (Völundr Bulin | Likasi Lapdogs), 86' (Ludolf Latsch | Likasi Lapdogs)

Mbuji-Mayi Town 1-0 Likasi Lapdogs
Goals: 90' (Arnoud Paiano | Mbuji-Mayi Town) [AGG: 1-2]

Kinshasa FC 2-0 Mbuji-Mayi Town
Goals: 50' (Tú Hào | Kinshasa FC), 60' (Wattana Klahan | Kinshasa FC)

Kabinda AFC 1-2 Likasi Lapdogs
Goals: 6' (Shinobu Griswell | Likasi Lapdogs), 49' (Boghos Leible | Likasi Lapdogs), 79' (Tatanka Cradle | Kabinda AFC)
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Thu Aug 06, 2020 1:03 am

Pre-Season Activities

Cup of Titans
The equivalent to the UEFA Super Cup
Goma United 2-3 Likasi Lapdogs
Goals: 33' (Ludolf Latsch | Likasi Lapdogs), 39' (Hans-Günter Jeannette | Likasi Lapdogs), 64' (Arttu Pinches | Goma United), 76' (Völundr Bulin | Likasi Lapdogs), 78' (Chesed Ziyadeh | Goma United)


Rankings
Code: Select all
1. Likasi Lapdogs: 99
2. Goma United: 98
3. Kabinda AFC: 81
4. Kolwezi City: 79
5. Tshikapa FC: 73
5. Kinshasa: 73
7. Lubumbashi: 70
8. Kananga FC: 67
9. Kisangani City: 64
9. Mbandaka Athletic: 64
11. Bukama Sports: 58.5
12. Idiofa Bridge: 56.5
13. FC Bulungu: 52
14. Manono Amateurs: 47
15. Tshilenge: 45.3
16. Bunia United: 44
16. Butembo Rangers: 44
18. Buta Sporting Department: 39.75
19. Kikwit FC: 39
20. Katwa Town: 38
21. Gandajika Wanderers: 37.5
21. Lodgefield East: 37.5
23. Kongolo: 37.25
24. Bukavu City: 36
24. Kaniama Hams: 36
24. Basoko City: 36
27. Uvira Fireflies: 35.5
28. Bakwa-Kolonji Athletic: 35.25
29. Lisala LBR: 34.25
29. Mulongo Companions: 34.25
31. The Kasongo Jungle: 33
32. Sunderbrough: 32.5
32. Ilebo Development: 32.5
34. Mbuji-Mayi Town: 32
35. Miabi Lacers: 30.5
36. Kananga Saint-Mannor: 30.2
37. Kambove Brook: 29.75
38. The Three Flowers: 29.4
39. Oicha FC: 29.2
40. Kalima FC: 28.4
41. Muanda United: 28.25
42. Lower Rutshuru: 27.75
43. Gemena United: 25.67
44. Binga Whitecottons: 27.6
45. AFC Kimpese: 25.6
45. Balamba Lime Greens: 25.6
45. Inkisi PV: 25.6
48. Mweka Village: 25
49. Kindu FC: 24.67
49. Kipushi Coyotes: 24.67
51. Portuguese Settlers: 23.8
52. Beni City: 23.3
53. Baraka 'Bama: 23
53. Congo Bay Warriors: 23
55. Matadi City: 22.67
56. Gbadolite Town: 22.6
57. Bandundu Field: 20.67
58. Mbanza-Ngungu Town: 20.3
59. Kamina City: 19.2
60. Bumba FC: 17.2
61. Kabalo & Moba: 16
61. Mwene-Ditu Town: 16
61. Kalemie AFC: 16
64. Boma Bombers: 12.2


Introducing New Teams.

The Unmeasurables are what these football clubs are called and they'll not be ranked or measured by how good they play or how many points they rack up in three seasons divided by three. Contains either youth clubs or funnily-worded clubs, mostly funnily-worded clubs. New rules will also arise with this addition, as the two teams that place bottom in Nasionale Liga II, or our fifth tier, will automatically be relegated, no play-offs, no mercy. Vice versa goes for the newly-added teams that somehow manage to do well enough.

NeddleTires Success League
On-The-Road Rangers
Veterans of Foot
Prim Town
Uttar Impudenze
Banana
AFC Fishmongrels
Banana Bay
Sondown
Fissures
Lubero East End
The Boende Hatters
Sports Ingende
Killjoy Afrique
Ubundu Gardens
Befale Town
Bolomba
Mangina Behemoths
Old Kaynans
Centre of the Multiverse
Proud Equateurians
Arched-out-pelago
Kisangani Lads
Kanyabayonga!
Catholics Unstoppable
Lubutu
Bikoro Athletic
Great Yangambi
Isangi Town
The Lukolela Final Third
Veterington


LEGEND
GK = Goalkeeper | DL = Left Defender | DC = Central Defender | DR = Right Defender | ML = Left Midfielder | MC = Central Midfielder |
MR = Right Midfielder | DM = Defensive Midfielder | FC = Central Forward | WL = Left Winger | WR = Right Winger | AC = Central Attacking Playmaker |
AR = Right Attacking Playmaker | AL = Left Attacking Playmaker | AM = Attacking Midfielder | D = Available in any defensive position |
M = Available in any midfield position | F = Available in any attacking position


Success League includes:

On-The-Road Rangers
Code: Select all
Formation: 4-5-1
Erlingur De Shazior (GK)

Stef Vucich (DL) -- Siôn Landstra (DC) -- Adolf McGauvran (DC) -- Chaz Malkoff (DR)

Sibonakaliso La Vore (ML) -- Wandal Rzeszotarski (MC) -- Julius McFather (DM) -- Ivlü (MC) -- Emmanuhel Luettgen (MR)

Simonu Haasz (FC)

SUBS
Hùng Najmabadi (GK)

Rasmus Isard (D) -- Amar Klemesrud (D) -- Toomas Protich (D)

Bion Wiltsee (M) -- Erasmos Paintsil (M) -- Chrysanthos Carnazza (M)

Kasper Jackling (F) -- Taichi Liebengood (F) -- Kenneth Reinhofer (F)


AFC Fishmongrels
Code: Select all
Formation: 4-4-2
Leopold Portante (GK)

Firmin Feterl (DL) -- Rishi Llama (DC) -- Hippolytos Vogelzang (DC) -- Vester Rodish (DR)

Calisto Phrasavath (ML) -- Kay Rawden (MC) -- Asuka Makarowski (MC) -- Srećko Llavore (MR)

Massimiliano Schmeider (FC) -- Taras Minde (FC)

SUBS
Gustavo Vahue (GK)

Ndidi Neie (D) -- Arsénio Dumka (D) -- Aonghus Krasin (D)

Rhett Klopcic (M) -- Taranis Nocelo (M) -- Damianos (M)

Giosuè Gossmann (F) -- Corey Yansick (F) -- Osamu Shakley (F)


Arched-out-pelago
Code: Select all
Formation: 4-3-3
Vladimeru Kucaba (GK)

Shiva Lledo (DL) -- Valentin Chadbourn (DC) -- Jewell Le Monis (DC) -- Hye Rappo (DR)

Dinesh Heizelman (MC) -- Jo Aviza (DM) -- Hyakinthos Bangor (MC)

Jaume Melies (WL) -- Nagendra Sa'ady (FC) -- Surya Den Dekker (WR)

SUBS
Stelian Rivier (GK)

Acke Guerreri (D) -- Knútr Gratiot (D) -- Tancredi Sucilla (D)

Myles Dorm (M) -- Agapetus Reyes Santos (M) -- Victor Siersma (M)

Abbas Schwambach (F) -- Helmo Floccari (F) -- Birger Hysjulien (F)


Proud Equateurians
Code: Select all
Formation: 3-4-3
Aloys Javorski (GK)

Attila Blandi (DL) -- Suresh Faryanchuk (DC) -- Philip Loscar (DR)

Miles Wisdo (ML) -- Trifon Higdem (MC) -- Konstanty Kneser (MC) -- Hevel Valyan (MR)

İsmayıl Geisweidt (FC) -- Ba'al Cur (FC) -- Aaren Ortiz Soto (FC)

SUBS
Jia Borkosky (GK)

Ladislav Ketteler (D) -- Janus Miquelon (D) -- Arda Conyngham (D)

Paul Hedaya (M) -- Brody Soheili (M) -- Ortwin Minnerath (M)

Konnor Macagba (F) -- Zekeriya Gonynor (F) -- Ívarr Zichterman (F)


Veterans of Foot
Code: Select all
Formation: 4-2-3-1
Dušan Boubion (GK)

Ramon Treyes (DL) -- Roko Padhiar (DC) -- Elnur Wachi (DC) -- Zaur Hedum (DR)

Almas Safewright (DM) -- Cosme Masny (DM)

Markuss O'Marah (AL) -- Ransu Seavolt (AC) -- Kjeld Laudie (AR)

Immanuel Ringelstein (FC)

SUBS
Gastone Feragen (GK)

Iosaphat Houda (D) -- Atli Staege (D) -- Anil Mascoli (D)

Samir Watercott (M) -- Petrus Cracchiola (M) -- Neta Fedorak (M)

Mario Wellensiek (F) -- Amyntas Hueg (F) -- Dhananjay Hakenewerth (F)


Prim Town
Code: Select all
Formation: 3-5-2
Valentino Izyk (GK)

Kenrick McMyne (DC) -- Artjoms Snearl (DC) -- Rhouben Gokhmen (DC)

Ben Tawwater (ML) -- Dinesh von Lanken (MC) -- Malik Kuza (DM) -- Joe Garboden (MC) -- Azriel Erkes (MR)

Alex Gottmann (FC) -- Kishor Alina (FC)

SUBS
Emery (GK)

Raffaele Renderman (D) -- Henrik Braile (D) -- Rikárdó Suedbeck (D)

Akakios Tomiyama (M) -- Ofa (M) -- Ruuben Estreicher (M)

Chestislav Tebault (F) -- Florinus Drackley (F) -- Guy Mount (F)


Uttar Impudenze
Code: Select all
Formation: 3-4-3
Karam Chiello (GK)

Benno Corbel (DC) -- Gudmund Bennit (DC) -- Cernunnos Whieldon (DC)

Omer Boslet (ML) -- Eulë (MC) -- Apurva Lepka (MC) -- Stephanus Guetta (MR)

Lino Marudas (FC) -- Ravid la Traille (FC) -- Miklavž Hipsman (FC)

SUBS
Epiktetos Amspoker (GK)

Ambrogio Gellerstedt (D) -- Oedipus Suzio (D) -- Beorhtric Frenza (D)

Nisus Turer (M) -- Reinaldo van der Bogart (M) -- Khayyam Tā-boas (M)

Otieno Landua (F) -- Berto Gajus (F) -- Hyeon-U Lalumondier (F)


Banana
Code: Select all
Formation: 5-4-1
Pravin Hoenigman (GK)

Augustas È'chandy (DL) -- Kwabena Tarangelo (DC) -- Igor Malfabon (DC) -- Conan Alcanter (DC) -- Osborn McFrazier (DR)

Stevo Panicola (ML) -- Hamilcar Savisky (MC) -- Domenico Bakan (MC) -- Adelbert Viglianco (MR)

Anke (FC)

SUBS
Pepe Colmone (GK)

Steinarr Schellack (D) -- Salomo Turpeau (D) -- Lorencio Valavanis (D)

Olivier Zarkos (M) -- Germanus Feyrer (M) -- Vahid Cheno (M)

Adnan Zakharchuk (F) -- Clemens Shainline (F) -- Seymour Maiben (F)


Banana Bay
Code: Select all
Formation: 4-2-4
Junayd Delsing (GK)

Gautam Scherbert (DL) -- Éric Yurczyk (DC) -- Rufus Keeswood (DC) -- Geert Crouell (DR)

Sri Jayawardenepura Kotte (MC) -- Japheth Denyse (MC)

McKinley Kuerzi (WL) -- Taonga Alabaster (FC) -- Byeong-Ho Khabra (FC) -- Shamil da Guro (WR)

SUBS
Ardashir Ciapponi (GK)

Dero (D) -- Lewis Blumhoefer (D) -- Gerardo Arzapalo (D)

IJsbrand McIlhany (M) -- Alberich Dellapolla (M) -- Dilip Viere (M)

Leigong Shortway (F) -- Suraj Blaskiewicz (F) -- Aditya Suskey (F)


Sondown
Code: Select all
Formation: 5-3-2
Liberatore Kronbach (GK)

Erlendr Copenheaver (DL) -- Bogdan Caceros (DC) -- Nishant Detton (DC) -- Flaviano Fed (DC) -- Huanglong Miyawaki (DR)

Medraut Oberreuter (MC) -- Mercury Gimbrone (DM) -- Yeong-Su Hunsecker (MC)

Llywelyn Trabant (FC) -- Daveth Viker (FC)

SUBS
Audo Fleurissaint (GK)

Detlev Kreisle (D) -- Ljupčo Maruf (D) -- Mladen Stefanak (D)

Vikentije Javernick (M) -- Rameshwar Yednock (M) -- Ștefan Ducette (M)

Lenard Zeher (F) -- Rikard Mittlesteadt (F) -- Alf Breyne (F)


Fissures
Code: Select all
Formation: 4-3-3
Lawrence van Compernolle (GK)

Mario Vongsay (DL) -- Alfred Ganjian (DC) -- Terry Narhis (DC) -- Alvin Ben Dikson (DR)

Eddie Grayham (MC) -- Lewis Ranford (DM) -- Dwayne Loging (MC)

Mason Pazder (WL) -- Dakota McSpirit (FC) -- Francisco Reichel (WR)

SUBS
Lee Donch (GK)

Josiah Maloles (D) -- Damian Krzys (D) -- Avery Wipff (D)

Tanner Cultra (M) -- Keith Alop (M) -- Terrance Yess (M)

Todd Maluf (F) -- Herman Dupaty (F) -- Dominic Kolsch (F)


Lubero East End
Code: Select all
Formation: 4-4-2
Mackenzie Varcadipane (GK)

Rehan Zaccagni (DL) -- Qais Jones-Davis (DC) -- Josiah Panti (DC) -- Hashim Boukal (DR)

Jamauri Peerboom (ML) -- Iverson Charriere (MC) -- Ziggy Ortes (MC) -- Riggin Zuby (MR)

Clint Vees (FC) -- Mamadou Prusi (FC)

SUBS
Huxley Nunlist (GK)

Jay Deiulio (D) -- Donnie Oake (D) -- Shia Hirsekorn (D)

Colt Melnikova (M) -- Moshe Iznaga (M) -- Turner Culclasure (M)

Allen Loukides (F) -- Nivin Grubor (F) -- Kyle Apostolov (F)


The Boende Hatters
Code: Select all
Formation: 3-4-3
Cam Publow (GK)

Eian Bashe (DC) -- Quincy Halupa (DC) -- Kreed Champi (DC)

Zyler Ganzalez (ML) -- Javari Qosaj (MC) -- Shepherd Padama (MC) -- Abram Lanquist (MR)

Alain Gwinup (FC) -- Rigo Oetjens (FC) -- Richard Nothum (FC)

SUBS
Kaisen Hatam (GK)

Aristotle Gumpher (D) -- Keylor Adlong (D) -- Alvin Zieglar (D)

Aries Usoro (M) -- Ayub Sietmann (M) -- Mickey Kalebaugh (M)

Olen Windahl (F) -- Winslow Savana (F) -- Finley Rosha (F)


Sports Ingende
Code: Select all
Formation: 5-3-2
Jovian Smolder (GK)

Blayze Ravare (DL) -- Lester Nockideneh (DC) -- Emrys Furs (DC) -- Demond Yirka (DC) -- Weston Khatcherian (DR)

Dilan Levian (MC) -- Jamieson Belova (DM) -- Mahdi Trostad (MC)

Yaseen Tassoul (FC) -- Elvis Riggie (FC)

SUBS
Dimitrious Ieong (GK)

Armando Brangman (D) -- Rio Amantecatl (D) -- Waylon Heneisen (D)

Alexandros Powalski (M) -- Demarion Imbriglio (M) -- Woodson Diterlizzi (M)

Marcel Skeate (F) -- West Bertilson (F) -- Dontae Supalla (F)


Killjoy Afrique
Code: Select all
Formation: 3-3-3-1
Desmond Hiyama (GK)

Jashawn Mikulskis (DC) -- Marquis Pally (DC) -- Julio Fojut (DC)

Quin Talanca (MC) -- Kyro Mutty (DM) -- Leobardo Letters (MC)

Blane Wozencraft (AL) -- Lux Geidner (AC) -- Leeam Rok (AR)

Niam Bludsworth (FC)

SUBS
Ashvik Bucchieri (GK)

Rain Babitzke (D) -- Leonel Blamo (D) -- Jaziel Thorfinnson (D)

Dex el Shaer (M) -- Jrue Ollenburger (M) -- Dameon Wibbeler (M)

Charlie la Catena (F) -- Kendrick Malendez (F) -- Nayel Lippiello (F)


Ubundu Gardens
Code: Select all
Formation: 4-3-1-2
Arjan Spisso (GK)

Kenan Matesi (DL) -- Carlysle Raymont (DC) -- Javonte Reyes Jimenez (DC) -- Rylan Pochardt (DR)

Arnav Tuchez (MC) -- Asim Piang (DM) -- Johnpaul Prebola (MC)

Adham Foman (AC)

Ameen Cinquina (FC) -- Fahad Maghakian (FC)

SUBS
Levi Salinero (GK)

Cameron Cancelmo (D) -- Khaza McTeigue (D) -- Arhaan Bladorn (D)

Jahlil Atonal (M) -- Elton Turchyn (M) -- Dorian Angelidis (M)

Jarrett MacLary (F) -- Jerrick Kleinhaus (F) -- Keegan Gladhart (F)


Befale Town
Code: Select all
Formation: 4-4-2
Erickson Buthman (GK)

Stefano Schnacky (DL) -- Wendell Stiely (DC) -- Oden Gezahegn (DC) -- Brazos Bevere (DR)

Conrad Houghtlen (ML) -- Zamir Castona (MC) -- Brekken Kleger (MC) -- Brodie Steinharter (MR)

Reign Lampropoulos (FC) -- Hosea Dinzey (FC)

SUBS
Israel Gilmond (GK)

Massiah Wolen (D) -- Odyn Miklasz (D) -- Iker Helvik (D)

Rider Sadjadi (M) -- Kenner Nacoste (M) -- Shayne Guang (M)

Ethyn Folga (F) -- Nihal Clerget (F) -- Holland Kleinbart (F)


Bolomba
Code: Select all
Formation: 2-3-1-4
Corbyn Striegler (GK)

Latrell Qassem (DC) -- Alyas Surovy (DC)

Kodiak Bascara (MC) -- Pinchus Forkell (DM) -- Jenson Zeidel (MC)

Jerimiah Estlow (AC)

Tanush McMurchy (WL) -- Austyn Fabrigas (FC) -- Edmund Drahn (FC) -- Jonael Berline (WR)

SUBS
Osman Marchut (GK)

Eliud Centino (D) -- Elias Barrios Lopez (D) -- Hilario Latcha (D)

Lion Idicula (M) -- Quinton Nieukirk (M) -- Eldon Kentala (M)

Wolfe Throgmartin (F) -- Kannan Pourmand (F) -- Zayd Hudrlik (F)


Mangina Behemoths
Code: Select all
Formation: 3-3-3-1
Cruz Labua (GK)

Conall Eltrich (DC) -- Miguel Flairty (DC) -- Takoda Toka (DC)

Octavio Pasqualucci (MC) -- Decklan Biedinger (DM) -- Rei Ziem (MC)

Tremaine Hinjosa (AL) -- Kacey de Baillie (AC) -- Kani Mora Martinez (AR)

Ahmir Stoilov (FC)

SUBS
Marciano Luckau (GK)

Sohan Tuya (D) -- Khaled Gutheridge (D) -- Fabian Rabovsky (D)

Eastyn Spruiel (M) -- Hamilton Felicie (M) -- Makaio Lottinville (M)

Avin Mikulan (F) -- Kanon Ferralez (F) -- Lawrence Hermina (F)


Old Kaynans
Code: Select all
Formation: 4-5-1
Azriel Machniak (GK)

Jessie Ficano (DL) -- Remi Pavletic (DC) -- Maliki Malvoisin (DC) -- Baxter Zambardino (DR)

Case Wady (ML) -- Revan Chigbu (MC) -- Raylen Auda (DM) -- Jax Kastin (MC) -- Blaise Kiechle (MR)

Jovanny Onuschak (FC)

SUBS
Nahmir Gomez Aguilar (GK)

Braxtin Yanosik (D) -- Adriano Plutz (D) -- Walt Riedler (D)

Avett Overberger (M) -- Aayansh Brassette (M) -- Jesùs Drobac (M)

Kaydence Abarra (F) -- Matthias Ingbretson (F) -- Tallon McPhate (F)


Centre of the Multiverse
Code: Select all
Formation: 2-3-1-4
Atharv Sunkett (GK)

Aren Celorio (DC) -- Aziz Swiat (DC)

Surya Hosain (MC) -- Eston Katsos (DM) -- Maxen Brezee (MC)

Haze Dietzmann (AC)

Jayshawn Pineda Lopez (WL) -- Koda Nekoba (FC) -- Adon Featheringham (FC) -- Josemaria Gidding (WR)

SUBS
Gene Monguia (GK)

Boden Katzmark (D) -- Abdirahman Falaschi (D) -- Dashawn Stibor (D)

Justus Meczywor (M) -- Hogan Tauss (M) -- Kyron Smolowitz (M)

Kalen Schaid (F) -- Darius Overzet (F) -- Kruz Letke (F)


Kisangani Lads (U20s)
Code: Select all
Formation: 3-3-3-1
Antony Ossai (GK)

Eliezer Basenback (DC) -- Morgan Billerman (DC) -- Enoch Serrano Garcia (DC)

Ben Resper (MC) -- Dashel Pemelton (MC) -- Jaren Golant (MC)

Aharon Barillo (AL) -- Adolfo Zishka (AC) -- Antonino Barravecchio (AR)

Lochlann Moxcey (FC)

SUBS
Jèricho Valesquez (GK)

Barry Schaade (D) -- Muad Willimann (D) -- Isak Heckner (D)

Soham Amid (M) -- Sebastien Blanquiz (M) -- Jared Hanagriff (M)

Aahan Madvig (F) -- Dexter Malixi (F) -- Teague Faifer (F)


Kanyabayonga!
Code: Select all
Formation: 4-4-2
Darion Flugga (GK)

Tarik Vongsamphanh (DL) -- Bronson Jollimore (DC) -- Graysen Heidtbrink (DC) -- David Soprych (DR)

Keilan Hovagimian (ML) -- Leonidas Tsun (MC) -- Carsen Crisolo (MC) -- Eh Aripez (MR)

Mustafa Bascoe (FC) -- Hansel Starkson (FC)

SUBS
Korban Gebeau (GK)

Filip Almaweri (D) -- Taylin Teco (D) -- Matthew Ekkel (D)

Jeramiah Hurdt (M) -- Indiana Schaerrer (M) -- Esau Scarimbolo (M)

Ryen Rauschendorfer (F) -- Crue Lugge (F) -- Richmond du Voisin (F)


Catholics Unstoppable
Code: Select all
Formation: 2-3-1-4
Jaxton Wolfenberger (GK)

Andrew Travelbee (DC) -- Kerry Tobkin (DC)

Rye Coratti (MC) -- Kemper di Crescenzo (DM) -- Mecca Mersfelder (MC)

Torsten Obernburger (AC)

Chauncey Geistlinger (WL) -- Maeson Eipp (FC) -- Zyon Manucci (FC) -- Lamarcus Wisker (WR)

SUBS
Jeziah Ricottone (GK)

Taylen Whiteshirt (D) -- Cartier Vinsand (D) -- Joseluis Piecewicz (D)

Fabio Landano (M) -- Daxton Broger (M) -- Javeon Humenansky (M)

Josyah di Onizio (F) -- Jaxen Sanns (F) -- Daxton Spendley (F)


Lubutu
Code: Select all
Formation: 3-4-3
Javeon Sherbrook (GK)

Josyah Ozeri (DC) -- Jaxen Ram'd'hani (DC) -- Daxten Nhin (DC)

Homer Kozachenko (ML) -- Ted Berardis (MC) -- Amias Kingren (MC) -- Elimelech Beis (MR)

Colten Maiani (FC) -- Jahaziel Casalinuovo (FC) -- Raymundo Pagnanelli (FC)

SUBS
Jessiah Kobasa (GK)

Jetson Aiyer (D) -- Jamil Donnermeyer (D) -- Copelan Choquet (D)

Rolando Egues (M) -- Riaan Churma (M) -- Gauge Beljan (M)

Alpha Chipkin (F) -- Trevyn la Doućer (F) -- Conor Storc (F)


Bikoro Athletic
Code: Select all
Formation: 3-4-3
Champ Duranko (GK)

Judah Kassas (DC) -- John M. Bisterfeldt (DC) -- Hazen Siruno (DC)

Hendrix McClinsey (ML) -- Mercer Arin (MC) -- Ronaldo Gribschaw (MC) -- Wolfgang Pacurar (MR)

Viktor Eigenheer (FC) -- Khalid Kruzicki (FC) -- Hiram Puvvada (FC)

SUBS
Guy Niewold (GK)

Dennis Manlapig (D) -- Shivam Likovic (D) -- Marcos Karanovich (D)

Tayven Biernesser (M) -- Denton Torrington (M) -- Diesel Yamaji (M)

Brysen Chlebus (F) -- Kato Rassas (F) -- Francesco Nache (F)


Great Yangambi
Code: Select all
Formation: 2-3-1-4
Rowan Ronde (GK)

Murad Kottmeyer (DC) -- Bryar Chorzepa (DC)

Pascual Bouchot (MC) -- Aleister Zomaya (DM) -- Sanjay Germinal (MC)

Osvaldo de Nuyl (AC)

Yulian MacOubrie (WL) -- Marcell Colvell (FC) -- Yossi Wielechowski (FC) -- Aarav Oladeji (WR)

SUBS
Moussa Collatz (GK)

Axle Pelman (D) -- Dre Hanzlick (D) -- Abriel Hitzges (D)

Reno Borack (M) -- Zayvian Psenicka (M) -- Roan Lumibao (M)

Jossiah Purfeerst (F) -- Leopold Chlipala (F) -- Thane Uppencamp (F)


Isangi Town
Code: Select all
Formation: 4-5-1
Armaan Hucul (GK)

Ali Allia (DL) -- Trayvon Weidenbaum (DC) -- Kavion Rorabacher (DC) -- Ragnar Prochko (DR)

Calloway Lamprea (ML) -- Joanna dugeile Sau (MC) -- Dayveon Kosht (DM) -- Vann Zikas (MC) -- Hugo Arries (MR)

Keoni Piep (FC)

SUBS
Jupiter Hettenhausen (GK)

Pietro Widuch (D) -- Juel Vannozzi (D) -- Elie Wudel (D)

Daniel Donitzen (M) -- Brigham Gemperle (M) -- Lamonte Kuzminsky (M)

Ender Canelos (F) -- Carmello Correo (F) -- Jayon Fitak (F)


The Lukolela Final Third
Code: Select all
Formation: 4-5-1
Dillan Kotian (GK)

Hampton Bleus (DL) -- Vladimir Dubecky (DC) -- Vikram Waning (DC) -- Kit Tommasone (DR)

Maximillian Texier (ML) -- Danial Slakey (DM) -- Aahil Karpp (MC) -- Izaiah Alvidres (DM) -- Juwan Skaletski (MR)

Nicco Shutak (FC)

SUBS
Jadon Gettemeier (GK)

Makai Boeggeman (D) -- Artemio Wildsmith (D) -- Kiya'an Reigelman (D)

Johann Rogulski (M) -- Jamere Dotsenko (M) -- Devonte Grigoras (M)

Courtney Striler (F) -- De-sean Baitz (F) -- Ÿarmolyuk (F)


Veterington
Code: Select all
Formation: 4-6-0
Jabari Menichetti (GK)

Mervin Eguino (DL) -- Azael Saggi (DC) -- Marlow Shulte (DC) -- Mikal Skurnick (DR)

Rahim Quaglio (AM (or Attacking Midfielder) -- Zekiel Fetui (MC) -- Zamari Ploense (DM) -- Leyton Kwo (DM) -- Mazen Meskan (MC) -- Abdoulaye Castro Flores (AM)

SUBS
Patton Wohlleb (GK)

Meyer le Cointe (D) -- Zahid Klinginsmith (D) -- Vinson Semenick (D)

Arron Sivan (M) -- Kyree Flumerfelt (M) -- Zeyad Fusting (M)

Rivers Senturk (M/A) -- Heitor Brynda (M/A) -- Emre Filicetti (M/A)
Last edited by Chinese Congo on Tue Sep 22, 2020 11:33 pm, edited 15 times in total.
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Thu Aug 06, 2020 2:36 pm


Code: Select all
MD1
Tshikapa FC (TFC) 1–2 Goma United (GOU)
Goals: 17' (Anton Morone | Tshikapa FC), 29' (Kristjan Paddack | Goma United), 61' (Cadogan Asanuma | Goma United)

Lubumbashi AFC (LAF) 1–3 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 4' (Selahattin Mehlberg | Kabinda AFC), 34' (Nollaig Dochterman | Kabinda AFC), 45' (Janusz Wanninger | Kabinda AFC), 81' (Dubaku Bandile | Lubumbashi AFC) [pen.]

Kisangani City (KIC) 1–3 Kolwezi City (KOC)
Goals: 5' (Iiro Chapp | Kolwezi City), 27' (János Guenette | Kisangani City), 60' (Aaron Bollmann | Kolwezi City), 82' (Emilio Sheck | Kolwezi City)

Kananga FC (KFC) 2–2 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 2' (Milan Sasho | Kinshasa FC), 15' (Qinglong Phimmasone | Kananga FC), 31' (Tiriaq Xquenda | Kinshasa FC), 72' (Dax Leppanen | Kananga FC)

Likasi Lapdogs (LIL) 0–1 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 6' (Shemaiah Bobier | Mbandaka Athletic)

MD2
Goma United (GOU) 2–1 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 14' (Chesed Ziyadeh | Goma United), 28' (Shemaiah Bobier | Mbandaka Athletic), 63' (Cadogan Asanuma | Goma United)

Kinshasa FC (KFC) 4–1 Likasi Lapdogs (LIL)
Goals: 17' (Tiriaq Xquenda | Kinshasa FC), 26' (Milan Sasho | Kinshasa FC), 31' (Tú Hào | Kinshasa FC), 41' (Ferdinand Miloš | Kinshasa FC), 54' (Hans-Günter Jeanette | Likasi Lapdogs)

Kolwezi City (KOC) 1–2 Kananga FC (KFC)
Goals: 10' (Wenceslaus Graunke | Kananga FC), 25' (Philander Huaracha | Kolwezi City), 26' (Musa Khader | Kananga FC)

Kabinda AFC (KFC) 1–1 Kisangani City (KIC)
Goals: 21' (Andon Shwartz | Kisangani City), 51' (Selahattin Mehlberg | Kabinda AFC)

Tshikapa FC (TFC) 1–3 Lubumbashi AFC (LAF)
Goals: 2' (Bosede Sauda | Lubumbashi AFC), 30' (Katleho Abimbola | Lubumbashi AFC), 41' (Chernobog Anis | Tshikapa FC), 44' (Katleho Abimbola | Lubumbashi AFC)

                            Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Goma United                2    2   0   0     4    2   +2     6
 2 Kinshasa FC                2    1   1   0     6    3   +3     4
 3 Kabinda AFC                2    1   1   0     4    2   +2     4
 4 Kananga FC                 2    1   1   0     4    3   +1     4
 5 Kolwezi City               2    1   0   1     4    3   +1     3
 6 Lubumbashi AFC             2    1   0   1     4    4    0     3
 7 Mbandaka Athletic          2    1   0   1     2    2    0     3
 8 Kisangani City             2    0   1   1     2    4   −2     1
 9 Tshikapa FC                2    0   0   2     2    5   −3     0
10 Likasi Lapdogs             2    0   0   2     1    5   −4     0
MD1
In a game that found it's very first substitution in the league's history, Tshikapa put Eneko Capley on for the seemingly exhausted Vephkia Kobashigawa. Eneko Capley helped his teammates out and looked to not cause too much trouble in the duration of the game. The Ribbons also found themselves one nil up after seventeen minutes from the same substitute manning a corner and seeing himself assist Anton Morone's close range tap-in. The stunned defending champions followed up with an unspectacular strike from short range as well as a deflected strike that was claimed by rampant goalscorer Cadogan Asanuma but came off of Nuka Boyson following an attempted block. A bit of an upset here as well, Likasi Lapdogs seem demotivated and frustrated after they failed to take an easy three points off of the Athletics in a bout that will put their seasonal performance in perspective if an IFCF place isn't claimed.

MD2
In the race to the Golden Cleat, nothing is for certain, not even respect. At least that's what the Mbandaka v Goma match showed us, as two outstanding players who wanted to score and distance themselves in the Leading Goalscorers table went up and did it in both halves to make for a thrilling game throughout that's entertainment value was only downgraded by the scoreline of 2-1. Looking at the table, Goma's 100% start is the only one intact, while for Mbandaka, it's a mixed bag in seventh place.

Code: Select all
Leading Goalscorers

1. Cadogan Asanuma [Goma United] » 2 goals «
   Shemaiah Bobier [Mbandaka Athletic] » 2 goals «
   Tiriaq Xquenda [Kinshasa FC] » 2 goals «
   Milan Sasho [Kinshasa FC] » 2 goals «
   Selahattin Mehlberg [Kabinda AFC] » 2 goals «
   Katleho Abimbola [Lubumbashi AFC] » 2 goals «
2. Anton Morone [Tshikapa FC] » 1 goal «
   Kristjan Paddack [Goma United] » 1 goal «
   Nollaig Dochterman [Kabinda AFC] » 1 goal «
   Janusz Wanninger [Kabinda AFC] » 1 goal «
   Dubaku Bandile [Lubumbashi AFC] » 1 goal «
   Iiro Chapp [Kolwezi City] » 1 goal «
   János Guenette [Kisangani City] » 1 goal «
   Aaron Bollmann [Kolwezi City] » 1 goal «
   Emilio Sheck [Kolwezi City] » 1 goal «
   Qinglong Phimmasone [Kananga FC] » 1 goal «
   Dax Leppanen [Kananga FC] » 1 goal «
   Chesed Ziyadeh [Goma United] » 1 goal «
   Tú Hào [Kinshasa FC] » 1 goal «
   Ferdinand Miloš [Kinshasa FC] » 1 goal «
   Hans-Günter Jeanette [Likasi Lapdogs] » 1 goal «
   Wenceslaus Graunke [Kananga FC] » 1 goal «
   Philander Huaracha [Kolwezi City] » 1 goal «
   Musa Khader [Kananga FC] » 1 goal «
   Andon Schwartz [Kisangani City] » 1 goal «
   Bosede Sauda [Lubumbashi AFC] » 1 goal «
   Chernobog Anis [Tshikapa FC] » 1 goal «


Code: Select all
Kampioenskap

MD1
Butembo Rangers (BUR) 1–1 Manono Amateurs (MAA)
Goals: 14' (Pluto Benckendorf | Manono Amateurs), 34' (Nirmal Keizur | Butembo Rangers)

Kikwit FC (KFC) 0–1 Sunderbrough (SUN)
Goals: 4' (Arsênio Lyddy | Sunderbrough)

Bukavu City (BUC) 1–4 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 35' (Madhav Revella | Gandajika Wanderers), 37' (Amias Wallce | Gandajika Wanderers), 46' (Filip Zehringer | Gandajika Wanderers), 64' (Sigurðr Ped | Bukavu City) [pen.], 78' (Albert Paalman | Gandajika Wanderers)

Idiofa Bridge (IDB) 4–1 Bukama Sports (BUS)
Goals: 5' (Jurou Struecker | Idiofa Bridge), 15' (Jurou Struecker | Idiofa Bridge), 23' (Jurou Struecker | Idiofa Bridge), 32' (Evan Closter | Idiofa Bridge), 71' (Hariwini Kronish | Bukama Sports)

Bunia United (BUU) 1–1 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 66' (Pyrrhos Pedoto | Bunia United), 87' (Telmo Kucks | Mbuji-Mayi Town)

MD2
Manono Amateurs (MAA) 0–0 Mbuji-Mayi Town (MMT)

Bukama Sports (BUS) 1–1 Bunia United (BUU)
Goals: 9' (Lutfi Gleit | Bukama Sports), 16' (Abdullah Inguagiato | Bunia United)

Gandajika Wanderers (GAW) 1–2 Idiofa Bridge (IDB)
Goals: 42' (Amias Wallce | Gandajika Wanderers), 53' (Wes Tuengel | Idiofa Bridge), 66' (Ramiz Brabeck | Idiofa Bridge)

Sunderbrough (SUN) 0–0 Bukavu City (BUC)

Butembo Rangers (BUR) 2–1 Kikwit FC (KFC)
Goals: 18' (Tsubasa Robus | Kikwit FC), 27' (Bhaskar Roix | Butembo Rangers), 59' (Slaven Arop | Butembo Rangers)

                              Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Idiofa Bridge                2    2   0   0     6    2   +4     6
 2 Butembo Rangers              2    1   1   0     3    2   +1     4
 3 Sunderbrough                 2    1   1   0     1    0   +1     4
 4 Gandajika Wanderers          2    1   0   1     5    3   +2     3
 5 Bunia United                 2    0   2   0     2    2    0     2
 6 Manono Amateurs              2    0   2   0     1    1    0     2
   Mbuji-Mayi Town              2    0   2   0     1    1    0     2
 8 Bukama Sports                2    0   1   1     2    5   −3     1
 9 Bukavu City                  2    0   1   1     1    4   −3     1
10 Kikwit FC                    2    0   0   2     1    3   −2     0

Code: Select all
League Een

MD1
Tshilenge (TSH) 2–4 Mwene-Ditu Town (MDT)
Bandundu Field (BAF) 0–1 Gemena United (GEU)
Mbanza-Ngungu Town (MNT) 3–0 Beni City (BEC)
Kindu FC (KFC) 0–0 Matadi City (MAC)
FC Bulungu (FCB) 0–0 Kipushi Coyotes (KIC)

MD2
Mwene-Ditu Town (MDT) 1–0 Kipushi Coyotes (KIC)
Matadi City (MAC) 1–1 FC Bulungu (FCB)
Beni City (BEC) 1–1 Kindu FC (KFC)
Gemena United (GEU) 3–1 Mbanza-Ngungu Town (MNT)
Tshilenge (TSH) 5–0 Bandundu Field (BAF)

                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Mwene-Ditu Town             2    2   0   0     5    2   +3     6
 2 Gemena United               2    2   0   0     4    1   +3     6
 3 Tshilenge                   2    1   0   1     7    4   +3     3
 4 Mbanza-Ngungu Town          2    1   0   1     4    3   +1     3
 5 Matadi City                 2    0   2   0     1    1    0     2
 6 FC Bulungu                  2    0   2   0     1    1    0     2
   Kindu FC                    2    0   2   0     1    1    0     2
 8 Kipushi Coyotes             2    0   1   1     0    1   −1     1
 9 Beni City                   2    0   1   1     1    4   −3     1
10 Bandundu Field              2    0   0   2     0    6   −6     0


Code: Select all
Nasionales I

MD1
Kambove Brook (KAB) 4–4 Miabi Lacers (MIL)
Ilebo Development (ILD) 3–1 Mulongo Companions (MUC)
Kongolo (KON) 0–1 Katwa Town (KAT)
Basoko City (BAC) 1–2 Lisala LBR (LIL)
Muanda United (MUU) 2–1 Bakwa-Kolonji Athletic (BKA)
Lower Rutshuru (LOR) 3–0 Lodgefield East (LOE)
Buta Sporting Department (BSD) 2–0 Kabalo & Moba (K&M)
Uvira Fireflies (UVF) 1–2 Kalemie AFC (KFC)

MD2
Kabalo & Moba (K&M) 2–0 Uvira Fireflies (UVF)
Lodgefield East (LOE) 1–0 Buta Sporting Department (BSD)
Bakwa-Kolonji Athletic (BKA) 0–1 Lower Rutshuru (LOR)
Lisala LBR (LIL) 1–2 Muanda United (MUU)
Katwa Town (KAT) 0–1 Basoko City (BAC)
Mulongo Companions (MUC) 1–0 Kongolo (KON)
Miabi Lacers (MIL) 0–2 Ilebo Development (ILD)
Kaniama Hams (KAH) 1–0 Kambove Brook (KAB)

                                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Ilebo Development                 2    2   0   0     5    1   +4     6
 2 Lower Rutshuru                    2    2   0   0     4    0   +4     6
 3 Muanda United                     2    2   0   0     4    2   +2     6
 4 Buta Sporting Department          2    1   0   1     2    1   +1     3
   Kalemie AFC                       1    1   0   0     2    1   +1     3
 6 Kaniama Hams                      1    1   0   0     1    0   +1     3
 7 Lisala LBR                        2    1   0   1     3    3    0     3
 8 Basoko City                       2    1   0   1     2    2    0     3
   Kabalo & Moba                     2    1   0   1     2    2    0     3
10 Katwa Town                        2    1   0   1     1    1    0     3
11 Mulongo Companions                2    1   0   1     2    3   −1     3
12 Lodgefield East                   2    1   0   1     1    3   −2     3
13 Kambove Brook                     2    0   1   1     4    5   −1     1
14 Miabi Lacers                      2    0   1   1     4    6   −2     1
15 Bakwa-Kolonji Athletic            2    0   0   2     1    3   −2     0
16 Kongolo                           2    0   0   2     0    2   −2     0
17 Uvira Fireflies                   2    0   0   2     1    4   −3     0

Code: Select all
Nasionales II

MD1
Congo Bay Warriors (CBW) 2–0 Boma Bombers (BOB)
Kamina City (KAC) 0–1 AFC Kimpese (AFK)
Baraka 'Bama (BAB) 1–0 Mweka Village (MWV)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–3 The Three Flowers (TTF)
Gbadolite Town (GBT) 0–4 Oicha FC (OFC)
Kalina FC (KFC) 1–1 Balamba Lime Greens (BLG)
Inkisi PV (IPV) 0–0 Binga Whitecottons (BIW)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 3–0 Bumba FC (BFC)

MD2
Binga Whitecottons (BIW) 1–3 Kananga Saint-Mannor (KSM)
Balamba Lime Greens (BLG) 0–2 Inkisi PV (IPV)
Oicha FC (OFC) 1–0 Kalina FC (KFC)
The Three Flowers (TTF) 2–1 Gbadolite Town (GBT)
Mweka Village (MWV) 1–1 The Kasongo Jungle (TKJ)
AFC Kimpese (AFK) 1–1 Baraka 'Bama (BAB)
Boma Bombers (BOB) 0–2 Kamina City (KAC)
Portuguese Settlers (POS) 0–2 Congo Bay Warriors (CBW)

                               Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Kananga Saint-Mannor          2    2   0   0     6    1   +5     6
 2 Oicha FC                      2    2   0   0     5    0   +5     6
 3 Congo Bay Warriors            2    2   0   0     4    0   +4     6
 4 The Three Flowers             2    2   0   0     5    2   +3     6
 5 Inkisi PV                     2    1   1   0     2    0   +2     4
 6 AFC Kimpese                   2    1   1   0     2    1   +1     4
   Baraka 'Bama                  2    1   1   0     2    1   +1     4
 8 Kamina City                   2    1   0   1     2    1   +1     3
 9 Kalina FC                     2    0   1   1     1    2   −1     1
   Mweka Village                 2    0   1   1     1    2   −1     1
11 The Kasongo Jungle            2    0   1   1     2    4   −2     1
12 Balamba Lime Greens           2    0   1   1     1    3   −2     1
   Binga Whitecottons            2    0   1   1     1    3   −2     1
14 Portuguese Settlers           1    0   0   1     0    2   −2     0
15 Bumba FC                      1    0   0   1     0    3   −3     0
16 Boma Bombers                  2    0   0   2     0    4   −4     0
17 Gbadolite Town                2    0   0   2     1    6   −5     0

Code: Select all
NettleTires Success League

MD1
Proud Equateurians (PRE) 2–0 Befale Town (BET)
Centre of the Multiverse (CTM) 0–2 Sondown (SON)
Veterington (VET) 4–3 Arched-out-pelago (AOP)
Kanyabayonga! (KAN) 0–4 Veterans of Foot (VOF)
Lubutu (LUB) 0–1 On-The-Road Rangers (OTR)
Catholiques Unstoppable (CAU) 2–1 AFC Fishmongrels (AFF)
Fissures (FIS) 1–1 Great Yangambi (GRY)
Old Kaynans (OLK) 3–0 Kisangani Lads (KIL)
Ubundu Gardens (UBG) 0–2 Bikoro Athletic (BIA)
Lukolela Final Third (LFT) 0–0 Isangi Town (IST)
Mangina Behemoths (MAB) 2–0 Utter Impudenze (UTI)
Sports Ingende (SPI) 0–0 Lubero East End (LEE)
Banana Bay (BAB) 0–1 Boende Hatters (BOH)
Prim Town (PRT) 0–3 Banana (BAN)
Bolomba (BOL) 1–0 Killjoy Afrique (KIA)

MD2
Befale Town (BET) 2–0 Killjoy Afrique (KIA)
Banana (BAN) 1–3 Bolomba (BOL)
Boende Hatters (BOH) 5–3 Prim Town (PRT)
Lubero East End (LEE) 0–2 Banana Bay (BAB)
Utter Impudenze (UTI) 2–1 Sports Ingende (SPI)
Isangi Town (IST) 1–1 Mangina Behemoths (MAB)
Bikoro Athletic (BIA) 0–2 Lukolela Final Third (LFT)
Kisangani Lads (KIL) 0–3 Ubundu Gardens (UBG)
Great Yangambi (GRY) 0–0 Old Kaynans (OLK)
AFC Fishmongrels (AFF) 4–1 Fissures (FIS)
On-The-Road Rangers (OTR) 1–1 Catholiques Unstoppable (CAU)
Veterans of Foot (VOF) 1–0 Lubutu (LUB)
Arched-out-pelago (AOP) 2–2 Kanyabayonga! (KAN)
Sondown (SON) 2–4 Veterington (VET)
Proud Equateurians (PRE) 1–0 Centre of the Multiverse (CTM)

                                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Veterans of Foot                  2    2   0   0     5    0   +5     6
 2 Veterington                       2    2   0   0     8    5   +3     6
 3 Boende Hatters                    2    2   0   0     6    3   +3     6
 4 Bolomba                           2    2   0   0     4    1   +3     6
 5 Proud Equateurians                2    2   0   0     3    0   +3     6
 6 Old Kaynans                       2    1   1   0     3    0   +3     4
 7 Mangina Behemoths                 2    1   1   0     3    1   +2     4
 8 Lukolela Final Third              2    1   1   0     2    0   +2     4
 9 Catholiques Unstoppable           2    1   1   0     3    2   +1     4
10 On-The-Road Rangers               2    1   1   0     2    1   +1     4
11 AFC Fishmongrels                  2    1   0   1     5    3   +2     3
12 Banana                            2    1   0   1     4    3   +1     3
13 Ubundu Gardens                    2    1   0   1     3    2   +1     3
14 Banana Bay                        2    1   0   1     2    1   +1     3
15 Sondown                           2    1   0   1     4    4    0     3
16 Befale Town                       2    1   0   1     2    2    0     3
   Bikoro Athletic                   2    1   0   1     2    2    0     3
18 Utter Impudenze                   2    1   0   1     2    3   −1     3
19 Great Yangambi                    2    0   2   0     1    1    0     2
   Isangi Town                       2    0   2   0     1    1    0     2
21 Arched-out-pelago                 2    0   1   1     5    6   −1     1
22 Sports Ingende                    2    0   1   1     1    2   −1     1
23 Lubero East End                   2    0   1   1     0    2   −2     1
24 Fissures                          2    0   1   1     2    5   −3     1
25 Kanyabayonga                      2    0   1   1     2    6   −4     1
26 Lubutu                            2    0   0   2     0    2   −2     0
27 Centre of the Multiverse          2    0   0   2     0    3   −3     0
   Killjoy Afrique                   2    0   0   2     0    3   −3     0
29 Prim Town                         2    0   0   2     3    8   −5     0
30 Kisangani Lads                    2    0   0   2     0    6   −6     0


Image
Katwa Town 1-1 The Kasongo Jungle
The Kasongo Jungle 1-4 Katwa Town (AGG: 2-5)

Kinshasa FC 0-2 Mbandaka Athletic
Mbandaka Athletic 2-3 Kinshasa FC (AGG: 4-3)

Lower Rutshuru 0-1 Miabi Lacers
Miabi Lacers 3-1 Lower Rutshuru (AGG: 4-1)

Portuguese Settlers 1-5 Likasi Lapdogs
Likasi Lapdogs 2-0 Portuguese Settlers (AGG: 7-1)

Kongolo 2-1 Kambove Brook
Kambove Brook 1-1 Kongolo (AGG: 2-3)

Gandajika Wanderers 2-2 Mweka Village
Mweka Village 0-2 Gandajika Wanderers (AGG: 2-4)

Kalemie AFC 1-0 Balamba Lime Greens
Balamba Lime Greens 2-3 Kalemie AFC (AGG: 2-4)

Manono Amateurs 1-0 Lubumbashi AFC
Lubumbashi AFC 6-2 Manono Amateurs (AGG: 6-3)

Gemena United 1-0 Matadi City
Matadi City 4-2 Gemena United (AGG: 4-3)

Mbuji-Mayi Town 0-1 Bakwi-Kolonji Athletic
Bakwi-Kolonji Athletic 4-2 Mbuji-Mayi Town (AGG: 5-2)

Tshilenge 0-1 Lisala LBR
Lisala LBR 0-4 Tshilenge (AGG: 1-4)

Kananga Saint-Mannor 1-0 Butembo Rangers
Butembo Rangers 2-1 Kananga Saint-Mannor (AGG: 2-2, Kananga Saint-Mannor win on away goals)

Kaniama Hams 1-2 Mulongo Companions
Mulongo Companions 7-1 Kaniama Hams (AGG: 9-2)

AFC Kimpese 0-1 Kindu FC
Kindu FC 3-2 AFC Kimpese (AGG: 4-2)

Lodgefield East 0-2 Kipushi Coyotes
Kipushi Coyotes 2-0 Lodgefield East (AGG: 4-0)

Mwene-Ditu Town 0-1 Gbadolite Town
Gbadolite Town 0-2 Mwene-Ditu Town (AGG: 1-2)

Tshikapa FC 3-0 Mbanza-Ngungu Town
Mbanza-Ngungu Town 2-2 Tshikapa FC (AGG: 2-5)

Basoko City 0-1 Kolwezi City
Kolwezi City 2-1 Basoko City (AGG: 3-1)

Bandundu Field 2-0 Goma United
Goma United 0-1 Bandundu Field (AGG: 0-3)

FC Bulungu 1-1 Boma Bombers
Boma Bombers 2-2 FC Bulungu (AGG: 3-3, FC Bulungu win on away goals)

Kalima FC 1-0 Congo Bay Warriors
Congo Bay Warriors 2-0 Kalima FC (AGG: 2-1)

Bunia United 0-0 Inkisi PV
Inkisi PV 2-1 Bunia United (AGG: 2-1)

Uvira Fireflies 0-0 Kananga FC
Kananga FC 1-1 Uvira Fireflies (AGG: 1-1, Uvira Fireflies win on away goals)

Baraka 'Bama 1-0 Idiofa Bridge
Idiofa Bridge 0-0 Baraka 'Bama (AGG: 0-1)

Bukavu City 1-1 Kisangani City
Kisangani City 1-3 Bukavu City (AGG: 2-4)

Ilebo Development 2-0 Beni City
Beni City 2-1 Ilebo Development (AGG: 2-3)

Kabinda AFC 3-1 Bukama Sports
Bukama Sports 2-3 Kabinda AFC (AGG: 3-6)

Kabalo & Moba 2-1 Kamina City
Kamina City 0-1 Kabalo & Moba (AGG: 1-3)

Oicha FC 0-1 The Three Flowers
The Three Flowers 1-0 Oicha FC (AGG: 2-0)

Kikwit FC 0-1 Binga Whitecottons
Binga Whitecottons 1-2 Kikwit FC (AGG: 2-2, Kikwit FC win on away goals)

Bumba FC 3-3 Buta Sporting Department
Buta Sporting Department 3-0 Bumba FC (AGG: 6-3)

Sunderbrough 1-0 Muanda United
Muanda United 1-4 Sunderbrough (AGG: 1-5)
Last edited by Chinese Congo on Thu Aug 06, 2020 2:37 pm, edited 1 time in total.
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

User avatar
Chinese Congo
Envoy
 
Posts: 228
Founded: Sep 29, 2019
Psychotic Dictatorship

Postby Chinese Congo » Sat Aug 22, 2020 10:53 pm


Code: Select all
MD3
Lubumbashi AFC (LAF) 2–1 Goma United (GOU)
Goals: 6' (Arvid Poul | Goma United), 35' (Ibrahima Ayo | Lubumbashi AFC), 38' (Itoro Okoro | Lubumbashi AFC)

Kisangani City (KIC) 2–1 Tshikapa FC (TFC)
Goals: 15' (Andon Shwartz | Kisangani City), 37' (Alexander Hollatz | Kisangani City), 54' (Asim Killilea | Tshikapa FC)

Kananga FC (KFC) 1–3 Kabinda AFC (KFC)
Goals: 6' (Dax Leppanen | Kananga FC), 38' (Janusz Wanninger | Kabinda AFC), 42' (Kai Carchi | Kabinda AFC), 48' (Charlie Vano | Kabinda AFC)

Likasi Lapdogs (LIL) 2–1 Kolwezi City (KOC)
Goals: 13' (Penko Matesic | Kolwezi City), 56' (Hans-Günter Jeannette | Likasi Lapdogs), 90' (Surendra Weech | Likasi Lapdogs)

Mbandaka Athletic (MBA) 1–2 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 4' (Aravind Amitabh | Kinshasa FC), 61' (Wattana Klahan | Kinshasa FC), 84' (Zion Chima | Mbandaka Athletic)

MD4
Goma United (GOU) 2–1 Kinshasa FC (KFC)
Goals: 22' (Javor Nace | Kinshasa FC), 54' (Kristjan Paddack | Goma United), 56' (Arttu Pinches | Goma United)

Kolwezi City (KOC) 0–1 Mbandaka Athletic (MBA)
Goals: 53' (Tu Ju | Mbandaka Athletic)

Kabinda AFC (KFC) 0–0 Likasi Lapdogs (LIL)

Tshikapa FC (TFC) 0–1 Kananga FC (KFC)
Goals: 43' (Heron Di Piero | Kananga FC)

Lubumbashi AFC (LAF) 0–1 Kisangani City (KIC)
Goals: 72' (Cosmas Gubser | Kisangani City)

                            Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Goma United                4    3   0   1     7    5   +2     9
 2 Kabinda AFC                4    2   2   0     7    3   +4     8
 3 Kinshasa FC                4    2   1   1     9    6   +3     7
 4 Kananga FC                 4    2   1   1     6    6    0     7
 5 Kisangani City             4    2   1   1     5    5    0     7
 6 Lubumbashi AFC             4    2   0   2     6    6    0     6
 7 Mbandaka Athletic          4    2   0   2     4    4    0     6
 8 Likasi Lapdogs             4    1   1   2     3    6   −3     4
 9 Kolwezi City               4    1   0   3     5    6   −1     3
10 Tshikapa FC                4    0   0   4     3    8   −5     0
MD3
Itoro Okoro came on replacing Pedr Linhoff to score the winner against a formerly table-topping below average Goma United, who now fall into a sloop at fourth because of their result, falling under the victors Lubumbashi, who are one point behind clubs who can actually take their opportunities like Kinshasa, who are vying to win the Congo's second top-tier title after their maiden celebrations in Season 7. Kabinda are also looking for a double to compliment overwhelming successes after making a shock debut to win the coveted trophy in front of the Capital tablewise three seasons after Kinshasa's win. A rivalry is starting to develop here.

MD2
Tshikapa keep up their 0% record for four days in a row, nothing else as notable as that and Goma taking over the top of the table while also taking advantage from Kabinda's unlucky draw against the woeful Lapdogs who've been out of form since pre-season.

Code: Select all
Leading Goalscorers

1. Cadogan Asanuma [Goma United] » 2 goals «
   Shemaiah Bobier [Mbandaka Athletic] » 2 goals «
   Tiriaq Xquenda [Kinshasa FC] » 2 goals «
   Milan Sasho [Kinshasa FC] » 2 goals «
   Selahattin Mehlberg [Kabinda AFC] » 2 goals «
   Katleho Abimbola [Lubumbashi AFC] » 2 goals «
   Andon Schwartz [Kisangani City] » 2 goals «
   Dax Leppanen [Kananga FC] » 2 goals «
   Janusz Wanninger [Kabinda AFC] » 2 goals «
   Hans-Günter Jeanette [Likasi Lapdogs] » 2 goals «
   Kristjan Paddack [Goma United] » 2 goals «
2. Anton Morone [Tshikapa FC] » 1 goal «
   Nollaig Dochterman [Kabinda AFC] » 1 goal «
   Dubaku Bandile [Lubumbashi AFC] » 1 goal «
   Iiro Chapp [Kolwezi City] » 1 goal «
   János Guenette [Kisangani City] » 1 goal «
   Aaron Bollmann [Kolwezi City] » 1 goal «
   Emilio Sheck [Kolwezi City] » 1 goal «
   Qinglong Phimmasone [Kananga FC] » 1 goal «
   Chesed Ziyadeh [Goma United] » 1 goal «
   Tú Hào [Kinshasa FC] » 1 goal «
   Ferdinand Miloš [Kinshasa FC] » 1 goal «
   Wenceslaus Graunke [Kananga FC] » 1 goal «
   Philander Huaracha [Kolwezi City] » 1 goal «
   Musa Khader [Kananga FC] » 1 goal «
   Bosede Sauda [Lubumbashi AFC] » 1 goal «
   Chernobog Anis [Tshikapa FC] » 1 goal «
   Arvid Poul [Goma United] » 1 goal «
   Ibrahima Ayo [Lubumbashi AFC] » 1 goal «
   Itoro Okoro [Lubumbashi AFC] » 1 goal «
   Alexander Hollatz [Kisangani City] » 1 goal «
   Asim Killilea [Tshikapa FC] » 1 goal «
   Kai Carchi [Kabinda AFC] » 1 goal «
   Charlie Vano [Kabinda AFC] » 1 goal «
   Penko Matesic [Kolwezi City] » 1 goal «
   Surendra Weech [Likasi Lapdogs] » 1 goal «
   Aravind Amitabh [Kinshasa FC] » 1 goal «
   Wattana Klahan [Kinshasa FC] » 1 goal «
   Zion Chima [Mbandaka Athletic] » 1 goal «
   Javor Nace [Kinshasa FC] » 1 goal «
   Arttu Pinches [Goma United] » 1 goal «
   Tu Ju [Mbandaka Athletic] » 1 goal «
   Heron Di Piero [Kananga FC] » 1 goal «
   Cosmas Gubser [Kisangani City] » 1 goal «


Code: Select all
Kampioenskap

MD3
Kikwit FC (KFC) 7–4 Manono Amateurs (MAA)
Goals: 2' (Hacı Tzortzis | Manono Amateurs), 7' (Jan Rabineau | Kikwit FC), 22' (Forbes Hofsess | Kikwit FC), 26' (Cyrus Schonsheck | Manono Amateurs), 33' (Wolter Brownsword | Manono Amateurs), 33' (Kasper Omot | Kikwit FC), 46' (Kain Dahlhausen | Kikwit FC), 52' (Ranj Tschann | Kikwit FC), 56' (Hacı Tzortzis | Manono Amateurs), 64' (Ranj Tschann | Kikwit FC), 88' (Andronicus Gessele | Kikwit FC)

Bukavu City (BUC) 1–2 Butembo Rangers (BUR)
Goals: 13' (Pál Steenhoven | Bukavu City), 16' (Radovan Dubman | Butembo Rangers), 84' (Nirmal Keizur | Butembo Rangers)

Idiofa Bridge (IDB) 1–0 Sunderbrough (SUN)
Goals: 87' (Chizoba Swienton | Idiofa Bridge)

Bunia United (BUU) 2–1 Gandajika Wanderers (GAW)
Goals: 9' (Abhijeet Neiwert | Gandajika Wanderers), 28' (Samet Livaccari | Bunia United), 72' (Dilip Vollet | Bunia United) [pen.]

Mbuji-Mayi Town (MMT) 0–1 Bukama Sports (BUS)
Goals: 11' (Morten Nazi | Bukama Sports)

MD4
Manono Amateurs (MAA) 0–0 Bukama Sports (BUS)

Gandajika Wanderers (GAW) 4–0 Mbuji-Mayi Town (MMT)
Goals: 45' (Zakhar Bracaglia | Gandajika Wanderers), 64' (Dobrilo Gandre | Gandajika Wanderers), 67' (Albert Paalman | Gandajika Wanderers), 76' (Albert Paalman | Gandajika Wanderers)

Sunderbrough (SUN) 1–2 Bunia United (BUU)
Goals: 3' (Algautr Choubey | Sunderbrough), 9' (Raghnall Falkosky | Bunia United), 79' (Svetomir Cothrum | Bunia United)

Butembo Rangers (BUR) 1–0 Idiofa Bridge (IDB)
Goals: 85' (Bhaskar Roix | Butembo Rangers)

Kikwit FC (KFC) 1–1 Bukavu City (BUC)
Goals: 14' (Kain Dahlhausen | Kikwit FC), 64' (Njord Raggett | Bukavu City)

                              Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Butembo Rangers              4    3   1   0     6    3   +3    10
 2 Idiofa Bridge                4    3   0   1     7    3   +4     9
 3 Bunia United                 4    2   2   0     6    4   +2     8
 4 Gandajika Wanderers          4    2   0   2    10    5   +5     6
 5 Bukama Sports                4    1   2   1     3    5   −2     5
 6 Kikwit FC                    4    1   1   2     9    8   +1     4
 7 Sunderbrough                 4    1   1   2     2    3   −1     4
 8 Manono Amateurs              4    0   3   1     5    8   −3     3
 9 Bukavu City                  4    0   2   2     3    7   −4     2
10 Mbuji-Mayi Town              4    0   2   2     1    6   −5     2

Code: Select all
League Een

MD3
Bandundu Field (BAF) 1–0 Mwene-Ditu Town (MDT)
Mbanza-Ngungu Town (MNT) 0–4 Tshilenge (TSH)
Kindu FC (KFC) 1–4 Gemena United (GEU)
FC Bulungu (FCB) 5–2 Beni City (BEC)
Kipushi Coyotes (KIC) 4–2 Matadi City (MAC)

MD4
Mwene-Ditu Town (MDT) 1–2 Matadi City (MAC)
Beni City (BEC) 4–1 Kipushi Coyotes (KIC)
Gemena United (GEU) 2–3 FC Bulungu (FCB)
Tshilenge (TSH) 3–0 Kindu FC (KFC)
Bandundu Field (BAF) 2–0 Mbanza-Ngungu Town (MNT)

                             Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Tshilenge                   4    3   0   1    14    4  +10     9
 2 Gemena United               4    3   0   1    10    5   +5     9
 3 FC Bulungu                  4    2   2   0     9    5   +4     8
 4 Mwene-Ditu Town             4    2   0   2     6    5   +1     6
 5 Bandundu Field              4    2   0   2     3    6   −3     6
 6 Matadi City                 4    1   2   1     5    6   −1     5
 7 Kipushi Coyotes             4    1   1   2     5    7   −2     4
 8 Beni City                   4    1   1   2     7   10   −3     4
 9 Mbanza-Ngungu Town          4    1   0   3     4    9   −5     3
10 Kindu FC                    4    0   2   2     2    8   −6     2


Code: Select all
Nasionales I

MD3
Ilebo Development (ILD) 0–0 Kaniama Hams (KAH)
Kongolo (KON) 1–1 Miabi Lacers (MIL)
Basoko City (BAC) 1–1 Mulongo Companions (MUC)
Muanda United (MUU) 1–1 Katwa Town (KAT)
Lower Rutshuru (LOR) 2–1 Lisala LBR (LIL)
Buta Sporting Department (BSD) 3–2 Bakwa-Kolonji Athletic (BKA)
Uvira Fireflies (UVF) 1–5 Lodgefield East (LOE)
Kalemie AFC (KFC) 3–0 Kabalo & Moba (K&M)

MD4
Lodgefield East (LOE) 1–0 Kalemie AFC (KFC)
Bakwa-Kolonji Athletic (BKA) 0–0 Uvira Fireflies (UVF)
Lisala LBR (LIL) 0–1 Buta Sporting Department (BSD)
Katwa Town (KAT) 2–1 Lower Rutshuru (LOR)
Mulongo Companions (MUC) 2–0 Muanda United (MUU)
Miabi Lacers (MIL) 0–0 Basoko City (BAC)
Kaniama Hams (KAH) 3–1 Kongolo (KON)
Kambove Brook (KAB) 3–3 Ilebo Development (ILD)

                                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Lower Rutshuru                    4    3   0   1     7    3   +4     9
 2 Lodgefield East                   4    3   0   1     7    4   +3     9
 3 Buta Sporting Department          4    3   0   1     6    3   +3     9
 4 Ilebo Development                 4    2   2   0     8    4   +4     8
 5 Kaniama Hams                      3    2   1   0     4    1   +3     7
 6 Mulongo Companions                4    2   1   1     5    4   +1     7
 7 Katwa Town                        4    2   1   1     4    3   +1     7
 8 Muanda United                     4    2   1   1     5    5    0     7
 9 Kalemie AFC                       3    2   0   1     5    2   +3     6
10 Basoko City                       4    1   2   1     3    3    0     5
11 Miabi Lacers                      4    0   3   1     5    7   −2     3
12 Lisala LBR                        4    1   0   3     4    6   −2     3
13 Kabalo & Moba                     3    1   0   2     2    5   −3     3
14 Kambove Brook                     3    0   2   1     7    8   −1     2
15 Bakwa-Kolonji Athletic            4    0   1   3     3    6   −3     1
16 Kongolo                           4    0   1   3     2    6   −4     1
17 Uvira Fireflies                   4    0   1   3     2    9   −7     1

Code: Select all
Nasionales II

MD3
Kamina City (KAC) 1–1 Portuguese Settlers (POS)
Baraka 'Bama (BAB) 2–0 Boma Bombers (BOB)
The Kasongo Jungle (TKJ) 1–1 AFC Kimpese (AFK)
Gbadolite Town (GBT) 0–0 Mweka Village (MWV)
Kalina FC (KFC) 1–1 The Three Flowers (TTF)
Inkisi PV (IPV) 1–2 Oicha FC (OFC)
Kananga Saint-Mannor (KSM) 2–2 Balamba Lime Greens (BLG)
Bumba FC (BFC) 0–0 Binga Whitecottons (BIW)

MD4
Balamba Lime Greens (BLG) 3–2 Bumba FC (BFC)
Oicha FC (OFC) 1–0 Kananga Saint-Mannor (KSM)
The Three Flowers (TTF) 4–2 Inkisi PV (IPV)
Mweka Village (MWV) 1–5 Kalina FC (KFC)
AFC Kimpese (AFK) 2–2 Gbadolite Town (GBT)
Boma Bombers (BOB) 3–7 The Kasongo Jungle (TKJ)
Portuguese Settlers (POS) 1–2 Baraka 'Bama (BAB)
Congo Bay Warriors (CBW) 0–1 Kamina City (KAC)

                               Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Oicha FC                      4    4   0   0     8    1   +7    12
 2 The Three Flowers             4    3   1   0    10    5   +5    10
 3 Baraka 'Bama                  4    3   1   0     6    2   +4    10
 4 Kananga Saint-Mannor          4    2   1   1     8    4   +4     7
 5 Kamina City                   4    2   1   1     4    2   +2     7
 6 Congo Bay Warriors            3    2   0   1     4    1   +3     6
 7 AFC Kimpese                   4    1   3   0     5    4   +1     6
 8 Kalina FC                     4    1   2   1     7    4   +3     5
 9 The Kasongo Jungle            4    1   2   1    10    8   +2     5
10 Balamba Lime Greens           4    1   2   1     6    7   −1     5
11 Inkisi PV                     4    1   1   2     5    6   −1     4
12 Binga Whitecottons            3    0   2   1     1    3   −2     2
13 Gbadolite Town                4    0   2   2     3    8   −5     2
14 Mweka Village                 4    0   2   2     2    7   −5     2
15 Portuguese Settlers           3    0   1   2     2    5   −3     1
16 Bumba FC                      3    0   1   2     2    6   −4     1
17 Boma Bombers                  4    0   0   4     3   13  −10     0

Code: Select all
NettleTires Success League

MD3
Centre of the Multiverse (CTM) 0–0 Befale Town (BET)
Veterington (VET) 0–1 Proud Equateurians (PRE)
Kanyabayonga (KAN) 0–1 Sondown (SON)
Lubutu (LUB) 0–1 Arched-out-pelago (AOP)
Catholiques Unstoppable (CAU) 2–0 Veterans of Foot (VOF)
Fissures (FIS) 1–1 On-The-Road Rangers (OTR)
Old Kaynans (OLK) 0–1 AFC Fishmongrels (AFF)
Ubundu Gardens (UBG) 2–1 Great Yangambi (GRY)
Lukolela Final Third (LFT) 0–2 Kisangani Lads (KIL)
Mangina Behemoths (MAB) 0–0 Bikoro Athletic (BIA)
Sports Ingende (SPI) 1–1 Isangi Town (IST)
Banana Bay (BAB) 0–2 Utter Impudenze (UTI)
Prim Town (PRT) 0–4 Lubero East End (LEE)
Bolomba (BOL) 1–2 Boende Hatters (BOH)
Killjoy Afrique (KIA) 0–0 Banana (BAN)

MD4
Befale Town (BET) 0–2 Banana (BAN)
Boende Hatters (BOH) 3–4 Killjoy Afrique (KIA)
Lubero East End (LEE) 5–5 Bolomba (BOL)
Utter Impudenze (UTI) 1–2 Prim Town (PRT)
Isangi Town (IST) 2–3 Banana Bay (BAB)
Bikoro Athletic (BIA) 1–0 Sports Ingende (SPI)
Kisangani Lads (KIL) 2–3 Mangina Behemoths (MAB)
Great Yangambi (GRY) 1–1 Lukolela Final Third (LFT)
AFC Fishmongrels (AFF) 2–4 Ubundu Gardens (UBG)
On-The-Road Rangers (OTR) 2–1 Old Kaynans (OLK)
Veterans of Foot (VOF) 1–0 Fissures (FIS)
Arched-out-pelago (AOP) 2–2 Catholiques Unstoppable (CAU)
Sondown (SON) 0–0 Lubutu (LUB)
Proud Equateurians (PRE) 2–2 Kanyabayonga (KAN)
Centre of the Multiverse (CTM) 0–2 Veterington (VET)

                                   Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts
 1 Proud Equateurians                4    3   1   0     6    2   +4    10
 2 Veterington                       4    3   0   1    10    6   +4     9
 3 Ubundu Gardens                    4    3   0   1     9    5   +4     9
 4 Veterans of Foot                  4    3   0   1     6    2   +4     9
 5 Boende Hatters                    4    3   0   1    11    8   +3     9
 6 Catholiques Unstoppable           4    2   2   0     7    4   +3     8
 7 Mangina Behemoths                 4    2   2   0     6    3   +3     8
 8 On-The-Road Rangers               4    2   2   0     5    3   +2     8
 9 Banana                            4    2   1   1     6    3   +3     7
10 Bolomba                           4    2   1   1    10    8   +2     7
11 Sondown                           4    2   1   1     5    4   +1     7
12 Bikoro Athletic                   4    2   1   1     3    2   +1     7
13 AFC Fishmongrels                  4    2   0   2     8    7   +1     6
14 Utter Impudenze                   4    2   0   2     5    5    0     6
15 Banana Bay                        4    2   0   2     5    5    0     6
16 Lubero East End                   4    1   2   1     9    7   +2     5
17 Arched-out-pelago                 4    1   2   1     8    8    0     5
18 Lukolela Final Third              4    1   2   1     3    3    0     5
19 Old Kaynans                       4    1   1   2     4    3   +1     4
20 Killjoy Afrique                   4    1   1   2     4    6   −2     4
21 Befale Town                       4    1   1   2     2    4   −2     4
22 Isangi Town                       4    0   3   1     4    5   −1     3
23 Great Yangambi                    4    0   3   1     3    4   −1     3
24 Kisangani Lads                    4    1   0   3     4    9   −5     3
25 Prim Town                         4    1   0   3     5   13   −8     3
26 Sports Ingende                    4    0   2   2     2    4   −2     2
27 Fissures                          4    0   2   2     3    7   −4     2
28 Kanyabayonga                      4    0   2   2     4    9   −5     2
29 Lubutu                            4    0   1   3     0    3   −3     1
30 Centre of the Multiverse          4    0   1   3     0    5   −5     1


Image
Katwa Town 1-1 Mbandaka Athletic
Mbandaka Athletic 1-0 Katwa Town (AGG: 2-1)

Miabi Lacers 3-2 Likasi Lapdogs
Likasi Lapdogs 1-0 Miabi Lacers (AGG: 3-3, Likasi Lapdogs win on away goals)

Kongolo 0-1 Gandajika Wanderers
Gandajika Wanderers 0-4 Kongolo (AGG: 1-4)

Kalemie AFC 0-0 Lubumbashi AFC
Lubumbashi AFC 1-0 Kalemie AFC (AGG: 1-0)

Matadi City 0-3 Bakwi-Kolonji Athletic
Bakwi-Kolonji Athletic 4-1 Matadi City (AGG: 7-1)

Tshilenge 1-3 Kananga Saint-Mannor
Kananga Saint-Mannor 0-1 Tshilenge (AGG: 3-2)

Mulongo Companions 1-1 Kindu FC
Kindu FC 1-2 Mulongo Companions (AGG: 2-3)

Kipushi Coyotes 2-0 Mwene-Ditu Town
Mwene-Ditu Town 2-1 Kipushi Coyotes (AGG: 2-3)

Tshikapa FC 0-0 Kolwezi City
Kolwezi City 1-0 Tshikapa FC (AGG: 1-0)

Bandundu Field 1-3 FC Bulungu
FC Bulungu 0-1 Bandundu Field (AGG: 3-2)

Congo Bay Warriors 1-0 Inkisi PV
Inkisi PV 2-1 Congo Bay Warriors (AGG: 2-2, Congo Bay Warriors win on away goals)

Uvira Fireflies 1-2 Baraka 'Bama
Baraka 'Bama 2-1 Uvira Fireflies (AGG: 4-2)

Bukavu City 2-3 Ilebo Development
Ilebo Development 1-1 Bukavu City (AGG: 4-3)

Kabinda AFC 4-1 Kabalo & Moba
Kabalo & Moba 0-1 Kabinda AFC (AGG: 1-5)

The Three Flowers 1-2 Kikwit FC
Kikwit FC 1-3 The Three Flowers (AGG: 3-4)

Buta Sporting Department 0-2 Sunderbrough
Sunderbrough 0-0 Buta Sporting Department (AGG: 2-0)
CHINESE CONGO
CHINESE CONGO

Previous

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Chromatika, Diarcesia, Oberour Ar Moro, Togonistan

Advertisement

Remove ads