by Newmanistan » Sat Oct 19, 2019 11:31 am
by Newmanistan » Sat Oct 19, 2019 11:31 am
by Xanneria » Sat Oct 19, 2019 8:18 pm
by Dreamplanet » Sun Oct 20, 2019 5:45 am
GK - (#1) Filipe Vaz - (VLZ) AC Roses 317
RB - (#2) Fransisco Jorge - (STL) FC St. Jakob
CB - (#3) Jorge Cardozo - (CBP) St. Warren City
CB - (#4) João Pedro - (DRP) Libon United
LB - (#5) Rui Jorge - (DRP) Adina CF
DM - (#6) Paulo Oliveira - (DRP) Real Island CD
CM - (#18) Fábio Henriques - (DRP) Coerefente
CM - (#10) Miguel Benedito - (VLZ) Azurea
RW - (#7) Luis Silva (C) - (VLZ) AC Roses 317
LW - (#17) Aaron Hungar - (APX) FC Brimstone
ST - (#9) Paulo Figueiredo - (VLD) Tannenberg FC
GK - (#12) Rafael dos Bosques - (DRP) FC Libon
CB - (#13) Duarte Henriques - (DRP) Coerefente
CB - (#15) Michael Silva - (DRP) Libon United
CM - (#16) Luis da Costa - (DRP) Real Island CD
CM - (#8) Jorge Resende - (DRP) Sporting CD
ST - (#14) Antonio Luis - (VLZ) Peachtree FC
ST - Luis Silva (#7) - 88
ST - Aaron Hungar (#17) - 44
ST - Antonio Luis (#14) - 10
ST - Paulo Figueiredo - 8
CM - Miguel Benedito (#10) - 8
CB - Jorge Cardozo (#3) - 3
GK - Rafael dos Bosques (#12) - 1
GK - Filipe Vaz (#1) - 1
CM - Jose Resende (#8) - 1
My opponent, if they RP first, may do the following:
Choose my goalscorers: Yes
Godmod scoring events: Yes
RP/Godmod injuries to my players: Yes, but nothing career ending
Hand out yellow cards to my players: Yes
Hand out red cards to my players: Yes
Godmod other events: Yes
And everything else you find is risky like death, TG me.
by Newmanistan » Wed Oct 23, 2019 3:38 pm
by The Golden Lotus » Wed Oct 23, 2019 5:57 pm
Manager - Sung-Hoon Hashimoto|53
Assistant Manager - Shiro Hayashi|52
Style: -3
守门员|GK
Jian Maeda
Soo-Jin Jiang
Hideyoshi Xun
捍卫者|D
Kyung-Hee Sung
Hideki Abe
Miyako Abe
Takuya Saitou
Riko Ueda
Takuya Saitou
Shou Yu
Saburo Sasaki
中场|M
Kenshin Fujimoto (C)
Kotone Tanaka
Sho Yamamoto
Chiyoko Du
Chiyo Moto
Mi-Kyung Lau
Takehiko Zhao
Sung-Jin Hu
Min-Ji Tan
向前|F
Osamu Fujita
Ichirou Hisakawa
Jung-Hoon Jo
Duri Mun
My opponent, if they RP first, may do the following:
Choose my goalscorers: Yes
Godmod scoring events: Yes
RP/Godmod injuries to my players: TG/DM me
Hand out yellow cards to my players: Yes
Hand out red cards to my players: TG/DM me
Godmod other events: As long as you don't kill my peeps, you're good.
by Xanneria » Wed Oct 23, 2019 9:14 pm
FAX - Xannerian Maroons
Nation: Xanneria
Short Name:: XAN
Head Coach: Amos Alton (East End FC)
Style Mod:: +5
Format (F-M-D): 5-2-3
STARTERS IN ITALICS
Attack Forwards
#1 Glenn Hailey (Capital FC)
#2 Richard Presentino (Galaxy SC)
#11 Pete Saigon (Inter Toad Town) A Mushroom Kingdom
#12 Devon'elle Leymore (York Metro Stars)
#14 Eddy Peralta (United Marrietta)
#19 Henry Clayton-Thorn (Capital FC)
#28 Leon Faulk (Interdimensional Flipside) A Mushroom Kingdom
#44 Johnny Wright (ASC Toad Town)A Mushroom Kingdom
#61 Devin Criss (Ferryman's 11)
Midfielders (Mid fielders)
#10 Lane Stegall (Locomotive Chattanooga)Appalachian Nation
#32 Mark Hailey (Brother of Glenn)(Pearlham SC)
#40 Doby Bunnkirk (Sporting New Arch)
#65 Aaron Braddock (United Marietta)
#67 Shane McCormik (East End FC)
Defenders
#37 C.J. Thompson (Hawthorne Kickers FC)
#26 James Fillmore (Reedostown)
#50 Nick Borelli (Reedostown)
#70 Paul Sheppard (Hawthorne United)
#71 Marcis Davidson (East End FC)
#80 Leon Parker (Big Dock Energy FC)Starcom Racing
Goalkeepers
#0 Varg Miller (Kyle's Town United) Starcom Racing
#00 Dom Brabham (Mainland FC)TBAXANAir National Stadium II:
(Image)
XANAir II is a new state of the art Stadium in downtown Dominica City. Built after the original Stadium was demolished due to cracks forming int he foundation, this stadium is home to both Capital FC and GTHe National Team. It will be a sight to behold as it will also be hosting playoff games.NOTE TO THOSE RPING A GAME VERUS XANERRIA
Xannerian Football is played differently than most countries. For one it is hyper offensive with most teams using either 4 or 5 forwards who run directly at the goal with balls being passed only when necessary. Defense is even more alarmingly different as Xanneria RARELY calls penelties on diving (unless injuries occur) and its actually common for players to attempt to bump other players out of the way, granted this is also heavily moderated (Shoving a player with your hands is a penalty and shoving a player perpendicular to you is also a penalty). International players are trying to surpress excessive brutality, but sometimes in the heat of the game they forget. So feel free to have some of my players get Yellow carded for aggressive play.I Give My Opponent Permission To:
=================================
Choose My Goalscorers: Y
Godmod Goalscoring Events: Y
Injure Players: Y
Godmod Injury Events: N
Red Card Players: N
Yellow Card Players: Y
Godmod Other Events: Y
=================================
by Newmanistan » Thu Oct 24, 2019 5:57 pm
by Xanneria » Thu Oct 24, 2019 9:17 pm
by The Ross Isles » Fri Oct 25, 2019 7:22 am
RP Permissions & Important Info
Nation Name: The Ross Isles
Short Form: TRI
Manager: Neil Walters
Style: -3
My opponent, if they RP first, may do the following:
Choose my goalscorers: Yes
Godmod scoring events: Yes
RP/Godmod injuries to my players: Yes
Hand out yellow cards to my players: Yes
Hand out red cards to my players: Yes
Godmod other events: Yes
by Apox » Fri Oct 25, 2019 7:23 am
Goalkeepers
Name Age Caps Sub Caps Goals Club
Tregatta Spitfire 29 39 0 0 FC Endeavour
Vesta Rasmussen 29 10 0 0 Cloudsdale Flyers
Jim Fletcher 30 0 1 0 Wofford Town
Defenders
Name Age Caps Sub Caps Goals Club
Ayrton Fox 28 54 2 3 Urbanista
Brevin Scott 29 42 1 2 Eastweald
Osmosis Gandhi 32 27 7 2 Crisisbless
Rodirigar Wallis-Iqbal 27 10 1 0 Barbury Town
Chardonnay du Plessis 25 20 3 1 FC Endeavour
Trajan Quillisi 25 7 2 0 Wofford Town
Vivian Lancaster 27 3 3 0 Dwile Warriors
Ventura Storm 25 2 0 0 Oldem Mechanical
Midfielders (CM & DM)
Name Age Caps Sub Caps Goals Club
Bryton Menheniot 25 57 3 2 Cazadores Cathair
Imriel Townsend 27 83 2 15 Sabrefell Moths
James Palmisano 33 94 7 18 Spartangrad
Jarls Magarhatery 28 16 12 4 Barbury Town
Archibald Koyaanisqatsi 25 5 10 1 Gwinevra Barbarians
Eusebio Drawbridge 24 18 5 1 Wofford Town
Forwards (ST, RW & LW)
Name Age Caps Sub Caps Goals Club
Marcy Blake-Tatum 28 22 5 19 Dwile Warriors
Lucan Palmisano 30 53 12 27 Spartangrad
Clarissa Ephraim-Garza 26 35 5 9 Inland Peaks
Cassiopeia Quintero 27 28 4 6 Dwile Warriors
Talon Hannibal 27 5 7 0 FC Endeavour
Miriam Oakstone-Sandoval 31 19 9 9 Gwinevra Barbarians
by Dreamplanet » Fri Oct 25, 2019 7:30 am
Apox
Bongo Johnson
Thalamascia
Dreamplanet
Saturday October 26th - MD1: Apox vs Dreamplanet
Monday October 28th - MD2: Dreamplanet vs Thalamascia
Wednesday October 30th - MD3: Bongo Johnson vs Dreamplanet
by Kita-Hinode » Fri Oct 25, 2019 9:12 am
NUM. POS. NAME AGE G TEAM SPECIES
#01 GK Myozan NAMEZONO 21 M Cartagena Desert Foxes (Osarius) Human
#02 RB/RM/OM Choji MATSUMONO-GIDE 21 M Soria Union (Lisander) Human
#03 CB/DM/CM Madonna McINTOSH 21 F Far Hills Coed FC (Baker Park) Cyborg
#04 CB Matthias JÖNSSON 21 M Real Atlantea (Taeshan) Human
#05 CB/DM/CM/RB/LB Kavon IPERKOVA 21 M Dynapolis United (Cobrio) Zora
#06 RM/CM Eneko TACHIBANA 21 M Christopher Park Rangers (Xanneria) Human
#07 CB/CM/OM Gintoki SAKATA 21 M Wofford Town (Apox) Human
#08 LM/CM Ander TACHIBANA 21 M Vadborg Aces (Ouna) Human
#09 RM/CM/OM/CF/RW Kalle HATTUNEN 21 M Hawthorne United (Xanneria) Human
#10 CM/OM/ST Kotaro KATSURA 21 M Belgrave (Nephara) Human
#11 OM/ST/CM/LW Misa KAWAKAMI 21 F Christopher Park Rangers (Xanneria) Human
#12 GK Ken WAKAMARUICHI 21 M San Marco Storm (Schottia) Human
#13 RB/CB/LB Guvuke MIGUMIBERYA 21 F Firewood City (Osarius) Gerudo
#14 CB/DM Antti SALONEN 21 M Karikinui FC (Osarius) Human
#15 CB/DM Fiji NOBUNAGA 21 M Tisinar United (Sajnur) Human
#16 LB/RB/CM/DM Constanze SCHULTHEISS 21 F Dynapolis United (Cobrio) Human
#17 RM/CM/LM Niviarsiaq KAALILASUT 21 F Free Agent Human
#18 OM Ikki TOKEI 21 M Olympia Borograd (Siovanija & Teusland) Human
#19 CM Angelina LUNDQVIST 21 F Leiderkranz Ladies FC (Baker Park) Human
#20 CM/OM/CF/RW Hinata ISHINOMORI 21 F Talkho FC (Sajnur) Human
#21 SS Kakeru AIZAWA 21 M Kelsy Merchants (Schottia) Human
#22 ST Momoko ICHIBONJI 21 F San Marco Storm (Schottia) Human
#23 GK Frederik HIRAGUMA 21 M Shanak FC (Cobrio) Human
-- COACH Eleanor LINGARD (NPH) 59 F Kita-Hinode National Team Human (Style 2)[/b]
by Xanneria » Fri Oct 25, 2019 10:34 pm
by Brenecia » Sat Oct 26, 2019 1:02 am
I Give My Opponent Permission To:
=================================
Choose My Goalscorers: Y*
Godmod Goalscoring Events: N
Injure Players: Y**
Godmod Injury Events: N
Red Card Players: Y***
Yellow Card Players: Y
Godmod Other Events: N
=================================
ROSTER
Goalkeepers: 1 - Cass Farrell (Northern Union), 12 - Lachlan Kenway (Vidial Alchemists, MRN), 20 - Scanlan Pritchard (Marque)
Defenders: 2 - Keziah Broxham (Mallox, COS), 3 - Gethin Quill (Revolutionaries, EUR), 5 - Garrett Horgan (Northern Union), 6 - Keane Mathers (Northern Stallions), 18 - Erica Weaver (North Hall), 19 - Eliwulf Tambor (Northern Union), 22 - Chadwick Beath (CA Paulinthal, PAS)
Midfielders: 4 - Keziah Locke (Duke of the North, PAS), 8 - Elysse Matheson (Hornchurch, EUR), 13 - Corby Wheeler (Goldstaff City, COS), 14 - Claire Ruskin (Kingsgrove), 21 - Riona Parker (Rozelle United), 23 - Finn Townsend (Francisca Orient)
Forwards: 7 - Lauren Cheney (Kingsgrove), 9 - Mhacha White (Centre for Excellence, APX), 10 - Kara Ciogach (Southern Star), 11 - Cathal Keynes (Lajuno, EUR), 15 - Cu Roi Garrard (Northern Union), 16 - Ceridwen Fletcher (North Hall), 17 - Creidne Lindauer (Kingsgrove)
by Ceyne Isles » Sat Oct 26, 2019 1:05 am
I Give My Opponent Permission To:
=================================
Choose My Goalscorers: Y
Godmod Goalscoring Events: N
Injure Players: Y
Godmod Injury Events: N
Red Card Players: Y
Yellow Card Players: Y
Godmod Other Events: N
=================================
by Newmanistan » Sat Oct 26, 2019 6:01 pm
Group 4
Xanneria 4–3 Kita-Hinode
Ceyne Isles 1–0 New and Improved Peru
Group 4 Pld W D L GF GA GD Pts
1 Xanneria 1 1 0 0 4 3 +1 3
2 Ceyne Isles 1 1 0 0 1 0 +1 3
3 Kita-Hinode 1 0 0 1 3 4 −1 0
4 New and Improved Peru 1 0 0 1 0 1 −1 0
Group 5
Apox 2–2 Dreamplanet
Bongo Johnson 4–1 Thalamascia
Group 5 Pld W D L GF GA GD Pts
1 Bongo Johnson 1 1 0 0 4 1 +3 3
2 Apox 1 0 1 0 2 2 0 1
Dreamplanet 1 0 1 0 2 2 0 1
4 Thalamascia 1 0 0 1 1 4 −3 0
Group 6
Racing 1–0 Natanians and Nosts
The Golden Lotus 2–0 Starcom Racing
Group 6 Pld W D L GF GA GD Pts
1 The Golden Lotus 1 1 0 0 2 0 +2 3
2 Racing 1 1 0 0 1 0 +1 3
3 Natanians and Nosts 1 0 0 1 0 1 −1 0
4 Starcom Racing 1 0 0 1 0 2 −2 0
by Starcom Racing » Sat Oct 26, 2019 7:57 pm
by Xanneria » Sat Oct 26, 2019 8:16 pm
GROUP 1
Newmanistan 3–2 Ancherion
Damukuni 5–0 Hampton Island
GROUP 1 Pld W D L GF GA GD Pts
1 Damukuni 1 1 0 0 5 0 +5 3
2 Newmanistan 1 1 0 0 3 2 +1 3
3 Ancherion 1 0 0 1 2 3 −1 0
4 Hampton Island 1 0 0 1 0 5 −5 0
GROUP 2
Fhulghamous Peninsula 1–0 The Ross Isles
Union Of Quincy 0–3 Mattijana
GROUP 2 Pld W D L GF GA GD Pts
1 Mattijana 1 1 0 0 3 0 +3 3
2 Fhulghamous Peninsula 1 1 0 0 1 0 +1 3
3 The Ross Isles 1 0 0 1 0 1 −1 0
4 Union Of Quincy 1 0 0 1 0 3 −3 0
GROUP 3
The Sherpa Empire 3–1 Brenecia
Copper Cuprum 0–0 Old Guard
GROUP 3 Pld W D L GF GA GD Pts
1 The Sherpa Empire 1 1 0 0 3 1 +2 3
2 Copper Cuprum 1 0 1 0 0 0 0 1
Old Guard 1 0 1 0 0 0 0 1
4 Brenecia 1 0 0 1 1 3 −2 0
by The Sherpa Empire » Sat Oct 26, 2019 9:18 pm
by Union of Quincy » Sat Oct 26, 2019 9:38 pm
Demonym: Kwang-tzu
Key Personnel:
Eli Kingsford, the Kwang-tzu
Manager and former manager at
Ba Sing Se Lahou Motors named
as interim manager.
Most likely to (in order):
(Suggestions only, if you're stuck for a
name to go with a particular incident)
Score goals:
Azai, McDonald, Yakone
Take a penalty:
McDonald
Defend well:
Beifong, Azia, Zhan
Create a moment of magic:
Beifong, McDonald, Lan
Change the game as a sub:
Fareth, Lan, Meng
Receive a card:
Azai, Beifong, Meng
by Dreamplanet » Sun Oct 27, 2019 4:44 am
Apox 2 - 2 Dreamplanet
(Marcy Blake-Tatum 59', Clarissa Ephraim-Garza 88' - 27' Luis Silva, 71' Aaron Hungar)
Delano City, Newmanistan
Fixtures:
Saturday October 26th - MD1: Apox 2-2 Dreamplanet
Monday October 28th - MD2: Dreamplanet vs Thalamascia
Wednesday October 30th - MD3: Bongo Johnson vs Dreamplanet
Group 5 Pld W D L GF GA GD Pts
1 Bongo Johnson 1 1 0 0 4 1 +3 3
2 Apox 1 0 1 0 2 2 0 1
Dreamplanet 1 0 1 0 2 2 0 1
4 Thalamascia 1 0 0 1 1 4 −3 0
Qualified for Round of 16
Eliminated
by The Ross Isles » Sun Oct 27, 2019 4:55 am
by Fhulghamous Peninsula » Sun Oct 27, 2019 8:27 am
by Copper Cuprum » Sun Oct 27, 2019 8:43 am
Advertisement
Users browsing this forum: Darmen, Helvianir, Kimi-Suomi, South Newlandia, Vonum
Advertisement