Hosted By: Qasden and Abaja
CUTOFFS: Cut-offs will be between the times of 100 UTC (9:00 PM EST) and 300 UTC (11:00 PM EST)
SCORINATORS: Xkoranate 0.3.3 Basketball Scorinator will be used for this event
GROUPS: Once Groups are set up, Qasden will be scorinating Groups A-D (Held in Abaja), and Abaja will be scorinating Groups E-H (Held in Qasden). Top Two teams in each group advance.
RP PERMISSIONS:
- Code: Select all
My opponent, if they RP first, may do the following:
Choose my Scorers: Yes/No
Choose Scoring Events: Yes/No
Godmod Scoring Events: Yes/No
RP Injuries to my Players: Yes/No
Godmod Injuries to my Players: Yes/No
Godmod Other Events: Yes/No
Style Modifier:
GROUPS
Group A
Abaja - Host [11]
Drawkland [17]
New Lusitania and the Algarves [UR]
Soltsteed [UR]
Nova Anglicana [30]
Group B
Free Republics [59]
Saint Kanye [1]
Nueva Celta [UR]
Cosumar [15]
PandaClaws [UR]
Group C
A Couple of People [UR]
West Saintland [13]
Flardania [28]
Ceni [8]
Corcra and Tir Trodaithe [UR]
Group D
Vettrera [10]
Kecrazia [UR]
Purple Rabbits [69]
The Iron Syndicate [UR]
Valanora [6]
Group E
Musterfield [UR]
Greater Churchill [UR]
Frenline Delpha [19]
Vangaziland [4]
Nueva Andalusia [33]
Group F
United States of Devonta [12]
Abahnfleft [2]
Adab [UR]
Empire of Cats [UR]
West Phoenicia [32]
Group G
Ethane [3]
Foodporn [UR]
Unified Sunrise Islands [18]
Newmanistan [UR]
Natanians and Nosts [47]
Group H
Qasden - Host [16]
Spaam [UR]
Jeckland [20]
Valladares [9]
Addled Braintopia [UR]
SCHEDULE
Monday, March 27 - Thread Posted
Tuesday, March 28 - Group Draw!
Thursday, March 30 - Match Day 1 - [2v5, 3v4]
Friday, March 31 - Match Day 2 - [5v3, 1v2]
Saturday, April 1 - Match Day 3 - [3v1, 4v5]
Sunday, April 2 - Match Day 4 - [1v4, 2v3]
Monday, April 3 - Match Day 5 - [4v2, 5v1]
Tuesday, April 4 - Break
Wednesday, April 5 - Match Day 6 - [5v2, 4v3]
Thursday, April 6 - Match Day 7 - [3v5, 2v1]
Friday, April 7 - MATCH DAY 8 DELAY
Saturday, April 8 - Match Day 8 - [1v3, 5v4]
Sunday, April 9 - Match Day 9 - [4v1, 3v2]
Monday, April 10 - Match Day 10 - [2v4, 1v5]
Wednesday, April 12 - Round of Sixteen (Game 1)
Thursday, April 13 - Round of Sixteen (Game 2)
Friday, April 14 - Round of Sixteen (Game 3, if needed)
Sunday, April 16 - Quarter Finals (Game 1)
Monday, April 17 - Quarter Finals (Game 2)
Tuesday, April 18 - Quarter Finals (Game 3, if needed)
Thursday, April 20 - Semi Finals (Game 1)
Friday, April 21 - Semi Finals (Game 2)
Saturday, April 22 - Semi Finals (Game 3 if needed)
Monday, April 24 - Finals/Third Place (Game 1)
Tuesday, April 25 - Finals/Third Place (Game 2)
Wednesday, April 26 - Finals/Third Place (Game 3 - if needed for 3rd Place)
Thursday, April 27 - Finals (Game 4, if needed)
Friday, April 28 - Finals (Game 5, if needed)
IBC 23 is now underway!