Sign Ups
As the sign up closing date, 18 associations have confirmed their participation. 17 of them are associations in Melayu Archipelago with 1 invited association, Trolleborg. 3 of them are first timer. The 18 associations (based on their CMFA National Rankings) are as follows;
- Pemecutan (1)
- Ziwana (2)
- Sharktail (3)
- Eraman (4)
- Trolleborg (5)
- Havynwilde (7)
- Acastanha (8)
- Choudal (12)
- Libonesia (13)
- Southern Palm Islands (15)
- Otksarin (17)
- Tanah Jaya (18)
- Zodis Ceres (27)
- Kencana (41)
- Island of the Lost (42)
- Bucklin (UR)
- Central Shaneville (UR)
- Sendhang (UR)
Drawing
The 18 teams are divided into 3 Groups of 6. For the drawing process, 18 teams are assigned into 6 pots of 3. The host is automatically assigned to Pot 1 with the Unranked teams are automatically assigned into Pot 6.
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 |
Pemecutan (1/host) Ziwana (2) Sharktail (3) | Eraman (4) Trolleborg (5) Havynwilde (7) | Acastanha (8) Choudal (12) Libonesia (13) |
Pot 4 | Pot 5 | Pot 6 |
Southern Palm Islands (15) Otksarin (17) Tanah Jaya (18) | Zodis Ceres (27) Kencana (41) Island of the Lost (42) | Bucklin (UR) Central Shaneville (UR) Sendhang (UR) |
Group
Group A | Group B | Group C |
Pemecutan Havynwilde Choudal Tanah Jaya Kencana Central Shaneville | Sharktail Eraman Acastanha Otksarin Island of the Lost Bucklin | Ziwana Trolleborg Libonesia Southern Palm Islands Zodis Ceres Sendhang |
Venue and Schedule
Venue
Venue Location within Pemecutan
For the event, Pemecutan as the host have prepare 6 venues in 6 different cities. With the result of 18 teams and 3 Groups, the host decided to held the Group Stage in 2 venues per group. The Knockout Stage will be held in the 4 previously main proposed venues.
Group A: Tegeh Kori National Stadium (Pemecutan Puri), Titih Arena (Titih)
Group B: Ubung Arena (Ubung), Nilayam Arena (Nilayam)
Group C: Manguwi Stadium (Mengwi), Jambe Stadium (Kesiman)
Schedule
Group A Schedule
Tuesday, 16 March 2021
Pemecutan vs Central Shaneville @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Havynwilde vs Kencana @ Titih Arena, Titih
Choudal vs Tanah Jaya @ Titih Arena, Titih
Wednesday, 17 March 2021
Pemecutan vs Havynwilde @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Choudal vs Kencana @ Titih Arena, Titih
Tanah Jaya vs Central Shaneville @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Thursday, 18 March 2021
Havynwilde vs Central Shaneville @ Titih Arena, Titih
Pemecutan vs Choudal @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Tanah Jaya vs Kencana @ Titih Arena, Titih
Friday, 19 March 2021
Kencana vs Central Shaneville @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Pemecutan vs Tanah Jaya @ Titih Arena, Titih
Havynwilde vs Choudal @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Saturday, 20 March 2021
Choudal vs Central Shaneville @ Titih Arena, Titih
Havynwilde vs Tanah Jaya @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Pemecutan vs Kencana @ Titih Arena, Titih
Group B Schedule
Tuesday, 16 March 2021
Sharktail vs Bucklin @ Ubung Arena, Ubung
Eraman vs Island of the Lost @ Nilayam Arena, Nilayam
Acastanha vs Otksarin @ Ubung Arena, Ubung
Wednesday, 17 March 2021
Sharktail vs Eraman @ Nilayam Arena, Nilayam
Acastanha vs Island of the Lost @ Ubung Arena, Ubung
Otksarin vs Bucklin @ Nilayam Arena, Nilayamm
Thursday, 18 March 2021
Eraman vs Bucklin @ Ubung Arena, Ubung
Sharktail vs Acastanha @ Nilayam Arena, Nilayam
Otksarin vs Island of the Lost @ Ubung Arena, Ubung
Friday, 19 March 2021
Island of the Lost vs Bucklin @ Nilayam Arena, Nilayam
Sharktail vs Otksarin @ Ubung Arena, Ubung
Eraman vs Acastanha @ Nilayam Arena, Nilayam
Saturday, 20 March 2021
Acastanha vs Bucklin @ Ubung Arena, Ubung
Eraman vs Otksarin @ Nilayam Arena, Nilayam
Sharktail vs Island of the Lost @ Ubung Arena, Ubung
Group C Schedule
Tuesday, 16 March 2021
Ziwana vs Sendhang @ Manguwi Stadium, Mengwi
Trolleborg vs Zodis Ceres @ Jambe Stadium, Kesiman
Libonesia vs Southern Palm Islands @ Manguwi Stadium, Mengwi
Wednesday, 17 March 2021
Ziwana vs Trolleborg @ Jambe Stadium, Kesiman
Libonesia vs Zodis Ceres @ Manguwi Stadium, Mengwi
Southern Palm Islands vs Sendhang @ Jambe Stadium, Jambe
Thursday, 18 March 2021
Trolleborg vs Sendhang @ Manguwi Stadium, Mengwi
Ziwana vs Libonesia @ Jambe Stadium, Kesiman
Southern Palm Islands vs Zodis Ceres @ Manguwi Stadium, Mengwi
Friday, 19 March 2021
Zodis Ceres vs Sendhang @ Jambe Stadium, Kesiman
Ziwana vs Southern Palm Islands @ Manguwi Stadium, Mengwi
Trolleborg vs Acastanha @ Jambe Stadium, Kesiman
Saturday, 20 March 2021
Libonesia vs Sendhang @ Manguwi Stadium, Manguwi
Trolleborg vs Southern Palm Islands @ Jambe Stadium, Kesiman
Ziwana vs Zodis Ceres @ Manguwi Stadium, Mengwi
Knockout Stage Schedule
Monday, 22 March 2021
Quarterfinal 1 @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Quarterfinal 3 @ Manguwi Stadium, Manguwi
Tuesday, 23 March 2021
Quarterfinal 2 @ Ubung Arena, Ubung
Quarterfinal 4 @ Nilayam Arena, Nilayam
Wednesday, 24 March 2021
Semifinal 1 @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Semifinal 2 @ Ubung Arena, Ubung
Thursday, 25 March 2021
3rd Place Final @ Ubung Arena, Ubung
Final @ Tegeh Kori National Stadium, Pemecutan Puri
Cut off Time
The cut off time for the competition is 4 PM UTC +8 or 8 AM UTC.