THE MONARCHY DIARCESIAN
sends its delegation for the XV Olympic Winter Games
Biathlon:Men's 10 km Sprint (4)
Ulrich Stüber ;DCS; 44
Biathlon:Men's 15 km Mass Start (4)
Panther Antonis ;DCS; 48
Biathlon:Men's 20 km Individual (4)
Kai Tenold ;DCS; 47
Biathlon:Men's 4x7.5 km Relay (1 team of 4)
Ulrich Stüber/Panther Antonis/Kai Tenold/Kurt Naslund ;DCS; 49
Biathlon:Women's 7.5 km Sprint (4)
Jana Muntz ;DCS; 35
Biathlon:Women's 12.5 km Mass Start (4)
Petra Rybárová ;DCS; 47
Biathlon:Women's 15 km Individual (4)
Nicholina Norddahl ;DCS; 49
Biathlon:Women's 4x6 km Relay (1 team of 4)
Jana Muntz/Petra Rybárová/Nicholina Norddahl/Izyaslava Bohšsa ;DCS; 47
Biathlon:Mixed Relay (1 team of 4 – 2 men, 2 women)
Kurt Naslund/Noé Gérin/Izyaslava Bohšsa/Nicolette Ballesdens ;DCS; 48
Bobsleigh:Two-Man (3 teams of 2)
Alex Krahl/Falco Frisch ;DCS; 45
Timm Degener/Rayk Heiner ;DCS; 31
Bobsleigh:Four-Man (3 teams of 4)
Alex Krahl/Falco Frisch/Timm Degener/Rayk Heiner ;DCS; 48
Bobsleigh:Two-Woman (3 teams of 2)
Dora Stoltenberg/Anny Danneberg ;DCS; 73
Aoife Crozori/Antonia Cavanagh ;DCS; 48
Bobsleigh:Four-Woman (3 teams of 4)
Dora Stoltenberg/Anny Danneberg/Aoife Crozori/Antonia Cavanagh ;DCS; 48
Skeleton:Men's (3)
Mason Lee ;DCS; 45
Skeleton:Women's (3)
Alexandra Harrison ;DCS; 43
Curling:Men's (1 team)
Diarcesia ;DCS; 46
Curling:Women's (1 team)
Diarcesia ;DCS; 33
Curling:Mixed Doubles (1 team of 2 - 1 man, 1 woman)
Fiw Hekkisukiw/Wídwyn Heron ;DCS; 28
IceHockey:Men's (1 team)
Diarcesia ;DCS; 47
IceHockey:Women's (1 team)
Diarcesia ;DCS; 100
Luge:Men's Individual (3)
Marc Reiter ;DCS; 47
Luge:Women's Individual (3)
Sissi Blumenthal ;DCS; 96
Luge:Doubles (2 teams of 2)
Niclas Scheibel/Edith Waldschmidt ;DCS; 48
Luge:Team Relay (1 team of 4)
Marc Reiter/Sissi Blumenthal/Niclas Scheibel/Edith Waldschmidt ;DCS; 28
FigureSkating:Men's Individual (3)
Eutaur Metaxas ;DCS; 40
Kacper Parrish ;DCS; 45
Sami Cohen ;DCS; 87
FigureSkating:Women's Individual (3)
Skrekislava Babić ;DCS; 40
Lan Kerekes ;DCS; 37
Ishtar Vandenberg ;DCS; 93
FigureSkating:Pairs (3 teams of 2)
Alexander Lee/Évelyne Schmitt ;DCS; 36
Karl Ziemniak/Cas Miller ;DCS; 45
Gerard Eliot/Jocelin Eliot ;DCS; 95
FigureSkating:Ice Dancing (3 teams of 2)
Thedebrand Wolfing/Chandra Ichijo ;DCS; 97
Carles Möller/Jessica Ji ;DCS; 54
Eugenius Fiddler/Samantha Caldwell ;DCS; 37
FigureSkating:Team Event (1 team of 6)
Sami Cohen/Ishtar Vandenberg/Gerard Eliot/Jocelin Eliot/Thedebrand Wolfing/Chandra Ichijo ;DCS; 93
ShortTrack:Men's 500 m (3)
Sabas Waite ;DCS; 41
Atanamir Ognyanov ;DCS; 29
Elpides Samaras ;DCS; 98
ShortTrack:Men's 1 000 m (3)
Nikolai Aslan ;DCS; 100
Theatu Ghuctki ;DCS; 47
Gerolamo Antić ;DCS; 48
ShortTrack:Men's 1 500 m (3)
Emmanuhel Buchholz ;DCS; 36
Norman Sagar ;DCS; 26
Cydippus Temple ;DCS; 94
ShortTrack:Men's 5 000 m Relay (1 team of 4)
Haakon Lestrange/Taylor Lee/Suresh Ramírez/Thomas Remy ;DCS; 30
ShortTrack:Women's 500 m (3)
Mascana Demetriing ;DCS; 100
Ligea Giannopulus ;DCS; 49
Hester Donaldsdaughter ;DCS; 54
ShortTrack:Women's 1 000 m (3)
Annie Wolfish ;DCS; 37
Mascana Demetriing ;DCS; 100
Ligea Giannopulus ;DCS; 49
ShortTrack:Women's 1 500 m (3)
Kirylahga Surmja ;DCS; 47
Barbara Shah ;DCS; 43
Sion Johnsdaughter ;DCS; 47
ShortTrack:Women's 3 000 m Relay (1 team of 4)
Amelia Skorzeny/Dwi Chavdarov/Gladys Matthews/Florencia Watson ;DCS; 48
SpeeedSkating:Men's 500 m (4)
Santiago Najera ;DCS; 41
Magnus Traversa ;DCS; 22
Atalamir Marković ;DCS; 89
Dijaz Shorcam ;DCS; 48
SpeeedSkating:Men's 1 000 m (4)
James Black ;DCS; 100
Valamir Ateljević ;DCS; 44
Phlegomy Michelack ;DCS; 29
Granville Winter ;DCS; 48
SpeeedSkating:Men's 1 500 m (4)
Ianus Smythe ;DCS; 37
Dan O'Cody ;DCS; 33
Peter Newlin ;DCS; 97
Urban Spears ;DCS; 49
SpeeedSkating:Men's 5 000 m (3)
Leo Arena ;DCS; 100
Skrekislas Milić ;DCS; 35
Jian Zhu ;DCS; 62
SpeeedSkating:Men's 10 000 m (3)
Trasnuddin Dherke ;DCS; 41
Shakti Planck ;DCS; 33
Sora Katuunko ;DCS; 100
SpeeedSkating:Men's Mass Start (2)
Madai Blake ;DCS; 100
Theobrand Babcock ;DCS; 38
SpeeedSkating:Men's Team Pursuit (1 team of 3)
Stephen Roa/Barnabas Spence/Stamir Konstantinov ;DCS; 33
SpeeedSkating:Women's 500 m (4)
Amber Anderson ;DCS; 100
Bila O'Moloney ;DCS; 23
Michelle Todman ;DCS; 34
Gözde Löwe ;DCS; 36
SpeeedSkating:Women's 1 000 m (4)
Atalanta Demetriing ;DCS; 96
Krystal Starr ;DCS; 32
Susanna Leslie ;DCS; 47
Mascana Spire ;DCS; 44
SpeeedSkating:Women's 1 500 m (4)
Stella Colton ;DCS; 34
Mastick Spire ;DCS; 30
Star Tordai ;DCS; 43
Aethre Merle ;DCS; 96
SpeeedSkating:Women's 3 000 m (3)
Cas Matthews ;DCS; 38
Zaharinka Daly ;DCS; 42
Sociatick Stephanid ;DCS; 43
SpeeedSkating:Women's 5 000 m (3)
Mindel Campey ;DCS; 33
Modesty Mihailović ;DCS; 93
Cordelia Irma ;DCS; 30
SpeeedSkating:Women's Mass Start (2)
Isabel Aarts ;DCS; 43
Nien Edile ;DCS; 37
SpeeedSkating:Women's Team Pursuit (1 team of 3)
Mastick Spire/Nien Edile/Vilde O'Rowan ;DCS; 23
AlpineSkiing:Men's Downhill (4)
Hugo Langland ;DCS; 97
AlpineSkiing:Men's Slalom (4)
Gjohl Holmqvist ;DCS; 41
AlpineSkiing:Men's Giant Slalom (4)
Christoph Vogl ;DCS; 46
AlpineSkiing:Men's Super-G (4)
Placide Lachapelle ;DCS; 31
AlpineSkiing:Men's Super Combined (4)
Robin Meitner ;DCS; 28
AlpineSkiing:Women's Downhill (4)
Megera Michelack ;DCS; 30
AlpineSkiing:Women's Slalom (4)
Mirabella Ekbom ;DCS; 95
AlpineSkiing:Women's Giant Slalom (4)
Harley Thomas ;DCS; 36
AlpineSkiing:Women's Super-G (4)
Rebecca Makart ;DCS; 47
AlpineSkiing:Women's Super Combined (4)
Raja Niederer ;DCS; 47
AlpineSkiing:Mixed team (1 team of 4 - 2 men, 2 women)
Robin Meitner/Christoph Vogl/Harley Thomas/Mirabella Ekbom ;DCS; 55
CrossCountrySkiing:Men's 15 km Freestyle (3)
Nana Bavian ;DCS; 48
CrossCountrySkiing:Men's 30 km Skiathlon (3)
Halvor Backe ;DCS; 47
CrossCountrySkiing:Men's 50 km Classical (3)
Bjalf Christersson ;DCS; 38
CrossCountrySkiing:Men's 4×10 km Relay (1 team of 4)
Nana Bavian/Halvor Backe/Bjalf Christersson/Gérald Boulanger ;DCS; 46
CrossCountrySkiing:Men's Individual Sprint (3)
Gisle Jakhelln ;DCS; 37
Hannibal Morris ;DCS; 48
CrossCountrySkiing:Men's Team Sprint (1 team of 2)
Gisle Jakhelln/Hannibal Morris ;DCS; 45
CrossCountrySkiing:Women's 10 km Freestyle (3)
Galya Knutsdottir ;DCS; 31
CrossCountrySkiing:Women's 15 km Skiathlon (3)
Jingyi Cheung ;DCS; 48
CrossCountrySkiing:Women's 30 km Classical (3)
Gerd Enger ;DCS; 36
CrossCountrySkiing:Women's 4×5 km Relay (1 team of 4)
Galya Knutsdottir/Jingyi Cheung/Gerd Enger/Gjertrud Tastad ;DCS; 42
CrossCountrySkiing:Women's Individual Sprint (3)
Kate Cunningham ;DCS; 47
Martha Fisher ;DCS; 49
CrossCountrySkiing:Women's Team Sprint (1 team of 2)
Kate Cunningham/Martha Fisher ;DCS; 43
FreestyleSkiing:Men's Aerials (3)
Myron Dorosh ;DCS; 29
FreestyleSkiing:Men's Halfpipe (3)
Kris Stewart ;DCS; 49
FreestyleSkiing:Men's Moguls (3)
Maxwell Bourne ;DCS; 47
FreestyleSkiing:Men's Ski Cross (3)
Lachlan Gale ;DCS; 37
FreestyleSkiing:Men's Slopestyle (3)
Archie Henry ;DCS; 49
FreestyleSkiing:Women's Aerials (3)
Ruzha Tarasava ;DCS; 39
FreestyleSkiing:Women's Halfpipe (3)
Ariana Zimmer ;DCS; 49
FreestyleSkiing:Women's Moguls (3)
Ember Asjes ;DCS; 49
FreestyleSkiing:Women's Ski Cross (3)
Lauren Cairns ;DCS; 32
FreestyleSkiing:Women's Slopestyle (3)
Cloe Aeschimann ;DCS; 61
NordicCombined:Men's Individual Normal Hill (4)
Sascha Seiden ;DCS; 48
NordicCombined:Men's Individual Large Hill (4)
Josua Weinfeld ;DCS; 49
Stefan Schutte ;DCS; 49
Vinzent Olberding ;DCS; 33
NordicCombined:Men's Team Large Hill (1 team of 4)
Sascha Seiden/Josua Weinfeld/Stefan Schutte/Vinzent Olberding ;DCS; 58
NordicCombined:Women's Individual Normal Hill (4)
Mira Hegeler ;DCS; 47
NordicCombined:Women's Individual Large Hill (4)
Barbara Honigman ;DCS; 48
Dorothe Faulstich ;DCS; 29
Stella Osswald ;DCS; 39
NordicCombined:Women's Team Large Hill (4)
Mira Hegeler ;DCS; 40
Barbara Honigman ;DCS; 49
Dorothe Faulstich ;DCS; 48
Stella Osswald ;DCS; 48
SkiJumping:Men's Individual Normal Hill (4)
Lorenz Freudenthal ;DCS; 47
SkiJumping:Men's Individual Large Hill (4)
Richard Yaztromo ;DCS; 47
Klaudiusz Żółtowski ;DCS; 40
Franciszek Stencel ;DCS; 49
SkiJumping:Men's Team Large Hill (1 team of 4)
Lorenz Freudenthal/Richard Yaztromo/Klaudiusz Żółtowski/Franciszek Stencel ;DCS; 47
SkiJumping:Women's Individual Normal Hill (4)
Yahui Hoedemaekers ;DCS; 47
SkiJumping:Women's Individual Large Hill (4)
Sandra Piórkowska ;DCS; 29
Helena Broda ;DCS; 34
Aurelia Marciszewska ;DCS; 48
SkiJumping:Women's Team Large Hill (1 team of 4)
Yahui Hoedemaekers/Sandra Piórkowska/Helena Broda/Aurelia Marciszewska ;DCS; 47
Snowboarding:Men's Big Air (4)
Donny Botwright ;DCS; 48
Snowboarding:Men's Halfpipe (4)
Jackie Mason ;DCS; 49
Snowboarding:Men's Parallel Giant Slalom (4)
Nolan Itten ;DCS; 30
Snowboarding:Men's Parallel Slalom (4)
Megacles Lapointe ;DCS; 67
Snowboarding:Men's Slopestyle (4)
Jackson Gordon ;DCS; 47
Snowboarding:Men's Snowboard Cross (4)
Luke Evans ;DCS; 47
Snowboarding:Women's Big Air (4)
Caelan Stark ;DCS; 48
Snowboarding:Women's Halfpipe (4)
Riley Johnson ;DCS; 49
Snowboarding:Women's Parallel Giant Slalom (4)
Lucka Koubová ;DCS; 36
Snowboarding:Women's Parallel Slalom (4)
Zuzana Kočová ;DCS; 47
Snowboarding:Women's Slopestyle (4)
Avery Barnes ;DCS; 48
Snowboarding:Women's Snowboard Cross (4)
Asher Aido ;DCS; 33