Overall Qualifying Standings - Second Half
World Cup 81 Qualifying Pld W D L GF GA GD Pts
1 Cosumar (19) 9 9 0 0 24 5 +19 27 1st in Qualifying Group 2
2 Pasarga (16) 9 9 0 0 30 12 +18 27 1st in Qualifying Group 15
3 Chromatika (10) 9 8 1 0 31 12 +19 25 1st in Qualifying Group 19
4 Mriin (20) 9 8 1 0 20 4 +16 25 1st in Qualifying Group 11
5 Ethane (3) 9 8 0 1 26 6 +20 24 1st in Qualifying Group 8
6 Eura (5) 9 8 0 1 27 10 +17 24 1st in Qualifying Group 7
7 Cassadaigua (35) 9 8 0 1 23 9 +14 24 2nd in Qualifying Group 16
8 Nephara (6) 9 8 0 1 19 5 +14 24 1st in Qualifying Group 12
9 Turori (18) 9 8 0 1 20 7 +13 24 1st in Qualifying Group 1
10 Garifunya (61) 9 8 0 1 19 10 +9 24 2nd in Qualifying Group 10*
11 Audioslavia (53) 9 7 2 0 19 3 +16 23 2nd in Qualifying Group 5
12 Starblaydia (28) 9 7 2 0 24 11 +13 23 1st in Qualifying Group 5
13 Vilita (1) 9 7 2 0 24 12 +12 23 1st in Qualifying Group 13
14 Barunia (15) 9 7 2 0 21 9 +12 23 1st in Qualifying Group 3
15 South Covello (4) 9 7 2 0 15 4 +11 23 1st in Qualifying Group 18
16 Valanora (36) 9 7 1 1 25 9 +16 22 1st in Qualifying Group 9
17 Nova Anglicana (54) 9 7 1 1 25 12 +13 22 2nd in Qualifying Group 19
18 Qasden (23) 9 7 1 1 24 12 +12 22 2nd in Qualifying Group 15
19 Acronius (110) 9 7 1 1 22 10 +12 22 2nd in Qualifying Group 7
20 The Holy Empire (21) 9 6 3 0 31 17 +14 21 1st in Qualifying Group 4
21 Kita-Hinode (27) 9 6 3 0 22 9 +13 21 1st in Qualifying Group 14
22 Damukuni (34) 9 7 0 2 22 10 +12 21 2nd in Qualifying Group 8
23 Mercedini (11) 9 7 0 2 22 13 +9 21 2nd in Qualifying Group 13
24 Ko-oren (17) 9 7 0 2 15 7 +8 21 2nd in Qualifying Group 18
25 Polkopia (41) 9 6 2 1 26 11 +15 20 2nd in Qualifying Group 9
26 Brenecia (8) 9 6 2 1 19 6 +13 20 1st in Qualifying Group 16
27 Drawkland (12) 9 6 1 2 30 14 +16 19 2nd in Qualifying Group 3
28 Qusmo (68) 9 5 4 0 16 4 +12 19 3rd in Qualifying Group 9
29 Farfadillis (2) 9 6 1 2 16 6 +10 19 1st in Qualifying Group 6
30 Beepee (65) 9 6 1 2 17 8 +9 19 3rd in Qualifying Group 1
31 South Toronto (66) 9 6 1 2 17 9 +8 19 4th in Qualifying Group 19
32 Geisenfried (90) 9 6 1 2 17 10 +7 19 3rd in Qualifying Group 15
33 Adab (74) 9 6 1 2 21 15 +6 19 3rd in Qualifying Group 5
34 Savojarna (40) 9 6 1 2 16 10 +6 19 3rd in Qualifying Group 19
35 Filindostan (64) 9 6 1 2 16 11 +5 19 3rd in Qualifying Group 4
36 The Macabees (82) 9 6 1 2 21 17 +4 19 4th in Qualifying Group 2
37 Devonta (30) 9 6 1 2 14 10 +4 19 3rd in Qualifying Group 8
38 Indusse (38) 9 6 1 2 10 8 +2 19 2nd in Qualifying Group 6
39 New Lusitania (33) 9 6 0 3 29 13 +16 18 2nd in Qualifying Group 1
40 Maryloupe (87) 9 5 3 1 23 14 +9 18 4th in Qualifying Group 8
41 Baker Park (7) 9 5 3 1 19 10 +9 18 1st in Qualifying Group 17
42 Sargossa (32) 9 5 3 1 19 11 +8 18 2nd in Qualifying Group 14
43 Michine (101) 9 5 3 1 10 3 +7 18 4th in Qualifying Group 1
44 Krytenia (70) 9 6 0 3 20 14 +6 18 4th in Qualifying Group 18
45 Darmen (14) 9 5 3 1 19 13 +6 18 2nd in Qualifying Group 17
46 Santa Rafa (99) 9 6 0 3 15 9 +6 18 4th in Qualifying Group 6
47 Cosneolta (55) 9 6 0 3 18 13 +5 18 3rd in Qualifying Group 12
48 Tinhampton (25) 9 6 0 3 12 7 +5 18 3rd in Qualifying Group 16
49 Dreamplanet (86) 9 6 0 3 21 19 +2 18 5th in Qualifying Group 11
50 Apox (24) 9 4 5 0 21 7 +14 17 2nd in Qualifying Group 4
51 Eshan (13) 9 5 2 2 22 10 +12 17 2nd in Qualifying Group 12
52 Main Nation Ministry (49) 9 4 5 0 21 11 +10 17 3rd in Qualifying Group 14
53 Jeruselem (42) 9 5 2 2 27 18 +9 17 3rd in Qualifying Group 11
54 Darkmania (75) 9 5 2 2 27 20 +7 17 4th in Qualifying Group 11
55 Alpine Union (88) 9 5 2 2 19 12 +7 17 4th in Qualifying Group 14
56 Juvencus (29) 9 5 2 2 16 9 +7 17 2nd in Qualifying Group 2
57 Flardania (62) 9 5 2 2 13 6 +7 17 3rd in Qualifying Group 18
58 Taeshan (39) 9 5 2 2 12 5 +7 17 3rd in Qualifying Group 17
59 Equestrian States (9) 9 5 2 2 9 3 +6 17 1st in Qualifying Group 10
60 Bostopia (76) 9 5 2 2 12 7 +5 17 5th in Qualifying Group 18
61 Kalumba (80) 9 5 2 2 16 13 +3 17 4th in Qualifying Group 5
62 Kelssek (119) 9 5 1 3 23 14 +9 16 7th in Qualifying Group 6
63 HUElavia (92) 9 5 1 3 20 12 +8 16 5th in Qualifying Group 2
64 Natanians & Nosts (47) 9 5 1 3 17 10 +7 16 3rd in Qualifying Group 3
65 Squornshelan Remnant States (98) 9 5 1 3 15 8 +7 16 5th in Qualifying Group 15
66 East Belzaria (107) 9 5 1 3 13 6 +7 16 6th in Qualifying Group 10
67 Lochario (97) 9 5 1 3 12 5 +7 16 5th in Qualifying Group 10
68 Jeckland (94) 9 5 1 3 19 13 +6 16 6th in Qualifying Group 1
69 Acapais (43) 9 5 1 3 15 9 +6 16 3rd in Qualifying Group 2
70 Eastfield Lodge (50) 9 5 1 3 19 14 +5 16 4th in Qualifying Group 9
71 Tobiasia (37) 9 5 1 3 17 12 +5 16 3rd in Qualifying Group 13
72 Abanhfleft (31) 9 5 1 3 20 16 +4 16 2nd in Qualifying Group 11
73 Karulicja (127) 9 5 1 3 18 14 +4 16 6th in Qualifying Group 9
74 Kavagrad (83) 9 4 4 1 17 13 +4 16 5th in Qualifying Group 3
75 St. Saratoga (130) 9 4 4 1 12 8 +4 16 7th in Qualifying Group 17
76 Yuezhou (58) 9 4 4 1 17 14 +3 16 4th in Qualifying Group 4
77 Mapletish (123) 9 5 1 3 11 10 +1 16 6th in Qualifying Group 8
78 Ancharmunn (150) 9 5 1 3 20 28 −8 16 6th in Qualifying Group 12
79 Saltstead (26) 9 4 3 2 12 4 +8 15 3rd in Qualifying Group 10*
80 Northwest Kalactin (72) 9 4 3 2 21 14 +7 15 4th in Qualifying Group 10
81 Omerica (56) 9 4 3 2 18 11 +7 15 4th in Qualifying Group 3
82 Semarland (78) 9 4 3 2 14 8 +6 15 5th in Qualifying Group 6
83 Octinstine (60) 9 5 0 4 13 9 +4 15 4th in Qualifying Group 16
84 Coldfield (63) 9 4 3 2 13 11 +2 15 4th in Qualifying Group 17
85 Mattijana (48) 9 3 5 1 20 14 +6 14 4th in Qualifying Group 7
86 Super-Llamaland (22) 9 4 2 3 17 13 +4 14 3rd in Qualifying Group 6
87 Siovanija & Teusland (67) 9 4 2 3 16 13 +3 14 5th in Qualifying Group 14
88 Timmy’s Tigers (104) 9 4 2 3 16 14 +2 14 6th in Qualifying Group 17
89 Krenorus (128) 9 4 2 3 15 13 +2 14 6th in Qualifying Group 19
90 Soute (111) 9 4 2 3 15 13 +2 14 6th in Qualifying Group 14
91 New Gazi (52) 9 4 2 3 12 11 +1 14 5th in Qualifying Group 9
92 Sultanate of Oontaz (118) 9 4 2 3 17 17 0 14 6th in Qualifying Group 11
93 95X (44) 9 4 2 3 15 15 0 14 4th in Qualifying Group 15
94 North Prarie (46) 9 4 2 3 20 21 −1 14 3rd in Qualifying Group 7
95 Aggrey-Fynn Land (93) 9 4 2 3 14 17 −3 14 6th in Qualifying Group 6
96 Petroslovania (59) 9 4 1 4 27 22 +5 13 5th in Qualifying Group 5
97 Romaian (73) 9 3 4 2 15 11 +4 13 5th in Qualifying Group 4
98 Vakolicci Haven & Celeria (105) 9 4 1 4 12 9 +3 13 6th in Qualifying Group 15
99 Anthor (112) 9 4 1 4 15 14 +1 13 4th in Qualifying Group 13
100 Oscioru (132) 9 4 1 4 14 13 +1 13 6th in Qualifying Group 16
101 Mytanija (91) 9 4 1 4 11 10 +1 13 6th in Qualifying Group 7
102 Alenburg (139) 9 4 1 4 9 10 −1 13 6th in Qualifying Group 18
103 Shayla (159) 9 4 0 5 28 21 +7 12 7th in Qualifying Group 3
104 Blaneu (85) 9 3 3 3 16 12 +4 12 7th in Qualifying Group 7
105 The Sherpa Empire (79) 9 3 3 3 15 12 +3 12 5th in Qualifying Group 7
106 Freeport (69) 9 3 3 3 21 20 +1 12 5th in Qualifying Group 17
107 Al-Mumtaz (129) 9 4 0 5 18 19 −1 12 7th in Qualifying Group 16
108 Rannoria (115) 9 3 3 3 13 14 −1 12 6th in Qualifying Group 13
109 Anollasia (134) 9 4 0 5 11 12 −1 12 7th in Qualifying Group 2
110 Acheia (117) 9 4 0 5 12 14 −2 12 6th in Qualifying Group 4
111 Competitive Solitaire (81) 9 4 0 5 20 23 −3 12 5th in Qualifying Group 8
112 Saint Émelie (71) 9 4 0 5 14 18 −4 12 6th in Qualifying Group 2
113 Bongo Johnson (160) 9 4 0 5 15 21 −6 12 9th in Qualifying Group 12
114 Euran Oceania Territories (114) 9 3 2 4 22 19 +3 11 5th in Qualifying Group 12
115 Valladares (45) 9 3 2 4 16 14 +2 11 5th in Qualifying Group 1
116 Pink Floyd FC (84) 9 3 2 4 19 19 0 11 5th in Qualifying Group 19
117 Crystalline Caverns (113) 9 3 2 4 14 15 −1 11 7th in Qualifying Group 11
118 Cobrio (109) 9 3 2 4 9 13 −4 11 5th in Qualifying Group 16
119 Melbergia (89) 9 3 1 5 11 11 0 10 6th in Qualifying Group 5
120 The Frozen Forest (136) 9 2 4 3 16 17 −1 10 8th in Qualifying Group 4
121 Vithuland (146) 9 3 1 5 18 21 −3 10 8th in Qualifying Group 13
122 Unified Hispania (141) 9 3 1 5 10 13 −3 10 7th in Qualifying Group 8
123 Togonistan (135) 9 3 1 5 10 13 −3 10 7th in Qualifying Group 18
124 Hertisiana (152) 9 3 1 5 13 18 −5 10 8th in Qualifying Group 7
125 West Angola (51) 9 2 3 4 18 17 +1 9 4th in Qualifying Group 12
126 Oberour Ar Moro (100) 9 1 6 2 17 16 +1 9 7th in Qualifying Group 13
127 San Regada (57) 9 2 3 4 13 15 −2 9 6th in Qualifying Group 3
128 Brittany Normandy Aquitaine (176) 9 3 0 6 11 13 −2 9 9th in Qualifying Group 5
129 Olastor (95) 9 3 0 6 12 17 −5 9 7th in Qualifying Group 15
130 Rakivland (142) 9 2 3 4 10 15 −5 9 8th in Qualifying Group 9
131 Savalen (96) 9 3 0 6 7 13 −6 9 7th in Qualifying Group 9
132 Swibia (190) 9 2 3 4 11 20 −9 9 9th in Qualifying Group 13
133 Joshenia (103) 9 2 2 5 18 18 0 8 7th in Qualifying Group 4
134 Busoga Islands (133) 9 2 2 5 12 15 −3 8 8th in Qualifying Group 12
135 Kernovi & Rewgwlas (77) 9 2 2 5 15 20 −5 8 5th in Qualifying Group 13
136 South Libertopia (125) 9 2 2 5 8 14 −6 8 8th in Qualifying Group 16
137 Sangti (102) 9 1 5 3 8 14 −6 8 7th in Qualifying Group 14
138 Thibaea (138) 9 2 2 5 20 27 −7 8 8th in Qualifying Group 14
139 Ndaku (144) 9 2 2 5 12 19 −7 8 8th in Qualifying Group 1
140 Cheergirls (124) 9 2 2 5 8 17 −9 8 7th in Qualifying Group 12
141 Petrovskia (116) 9 2 2 5 7 19 −12 8 7th in Qualifying Group 1
142 Czarna Gora (161) 9 2 1 6 6 9 −3 7 9th in Qualifying Group 16
143 Carloso (143) 9 2 1 6 9 13 −4 7 8th in Qualifying Group 18
144 Guriguay (122) 9 2 1 6 10 15 −5 7 7th in Qualifying Group 5
145 Zeleny Hrebenia (126) 9 2 1 6 7 14 −7 7 8th in Qualifying Group 8
146 The South Falls (145) 9 2 1 6 12 20 −8 7 8th in Qualifying Group 15
147 Sharktail (121) 9 2 1 6 7 17 −10 7 7th in Qualifying Group 10
148 Egyptosian (153) 9 2 1 6 12 28 −16 7 8th in Qualifying Group 3
149 Tarper (168) 9 1 3 5 9 17 −8 6 9th in Qualifying Group 6
150 Kedroiqua (154) 9 1 3 5 11 20 −9 6 9th in Qualifying Group 3
151 Kwesiland (185) 9 1 3 5 10 19 −9 6 9th in Qualifying Group 17
152 Central Shaneville (163) 9 2 0 7 8 18 −10 6 9th in Qualifying Group 1
153 Huffingshire (164) 9 1 3 5 6 18 −12 6 9th in Qualifying Group 19
154 Torisakia (140) 9 1 2 6 11 19 −8 5 8th in Qualifying Group 19
155 Innovian Indusse (148) 9 1 2 6 8 16 −8 5 8th in Qualifying Group 17
156 Sorrentopia (137) 9 1 2 6 5 13 −8 5 8th in Qualifying Group 10
157 Shofercia (106) 9 1 2 6 6 15 −9 5 7th in Qualifying Group 19
158 Altai Almas (151) 9 1 2 6 16 26 −10 5 9th in Qualifying Group 14
159 Miznan (162) 9 1 2 6 15 26 −11 5 9th in Qualifying Group 4
160 Britonisea (108) 9 1 2 6 7 18 −11 5 8th in Qualifying Group 2
161 South Batoko (182) 9 0 5 4 3 14 −11 5 10th in Qualifying Group 10
162 Penguinland (166) 9 1 2 6 5 20 −15 5 9th in Qualifying Group 10
163 Mareibat (131) 9 1 1 7 11 20 −9 4 8th in Qualifying Group 11
164 Greater Libertania (158) 9 0 4 5 8 17 −9 4 10th in Qualifying Group 12
165 Kilaguni (167) 9 1 1 7 10 20 −10 4 10th in Qualifying Group 13
166 Andwell (175) 9 0 4 5 11 23 −12 4 10th in Qualifying Group 5
167 Tobria (149) 9 1 1 7 5 18 −13 4 8th in Qualifying Group 6
168 Tanzanique (170) 9 1 1 7 6 21 −15 4 9th in Qualifying Group 2
169 Neo-Romanum (157) 9 0 3 6 11 19 −8 3 9th in Qualifying Group 11
170 Routcher (156) 9 1 0 8 4 17 −13 3 9th in Qualifying Group 18
171 Leodomum (165) 9 1 0 8 8 23 −15 3 9th in Qualifying Group 8
172 Dormill & Stiura (155) 9 1 0 8 7 22 −15 3 9th in Qualifying Group 15
173 The Hungarian Nation (174) 9 0 3 6 5 21 −16 3 9th in Qualifying Group 7
174 Lycrabon (179) 9 1 0 8 8 28 −20 3 10th in Qualifying Group 11
175 Colonial Australia (169) 9 1 0 8 10 33 −23 3 10th in Qualifying Group 16
176 Bellarona (120) 9 1 0 8 8 32 −24 3 8th in Qualifying Group 5
177 Mariarty (183) 9 1 0 8 5 31 −26 3 10th in Qualifying Group 3
178 Axuva (147) 9 1 0 8 9 36 −27 3 9th in Qualifying Group 9
179 Ceskaar (173) 9 0 2 7 6 19 −13 2 10th in Qualifying Group 6
180 Tasrailia (189) 9 0 2 7 4 17 −13 2 10th in Qualifying Group 2
181 South Caleblan (171) 9 0 1 8 8 22 −14 1 10th in Qualifying Group 17
182 Star United States (186) 9 0 1 8 7 23 −16 1 10th in Qualifying Group 18
183 Palmeria (187) 9 0 1 8 4 22 −18 1 10th in Qualifying Group 8
184 Illahee (184) 9 0 1 8 8 27 −19 1 10th in Qualifying Group 15
185 Corindia (178) 9 0 1 8 7 26 −19 1 10th in Qualifying Group 19
186 Comind New Islands (177) 9 0 1 8 9 30 −21 1 10th in Qualifying Group 7
187 Gudalajara (180) 9 0 1 8 4 28 −24 1 10th in Qualifying Group 1
188 Halfdansodal (188) 9 0 1 8 2 28 −26 1 10th in Qualifying Group 4
189 Nuadh-Alba (172) 9 0 0 9 6 21 −15 0 10th in Qualifying Group 9
190 Raffiah (181) 9 0 0 9 4 24 −20 0 10th in Qualifying Group 14
Garifunya ceased-to-exist prior to MD18 and were thus ineligible for the playoffs
As the next best team in Group 10, Saltstead qualified for the playoffs in their place
Qualified for World Cup
Qualified for Playoffs
Did not qualify
Note: The above table takes into account only the second half of World Cup qualifying (MDs 10-18). Please note that the "rankings" of each team correspond to their placement in the first half overall standings, not their World Cup (KPB) ranking; this is to allow for easy identification of those teams that did better or worse in the second half of qualifying than in the first.