NATION

PASSWORD

World Grand Prix Championships: Tier Three (RP/Results)

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]

Advertisement

Remove ads

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Sun Apr 19, 2020 12:03 pm

Mattijanan PokrajnaKuppa: Mattijana's regional WGP3 championship


Welcome to the Mattijanan PokrajnaKuppa! The championship is the highest level of open wheel motor racing within Mattijana and as a result was awarded WGP3 status for this season.

The cup sees representatives of Mattijana's 8 regions compete across 8 races from the world renowned Kopylov InternazionRing to the streets of Revinka and the Mattijanan capital Petrovijanka. WGPC stars Alex Dimitrianov and Jasmin Kranjska both made their names in the tournament and there are many other young hopefuls looking to make it to the big time.

Rules and Regulations:

All cars use the same 2.5L V8 engine produced by Mattijanan manufacturer Dimiceva. Tyres are supplied by WGPC supplier Petrovi and come in 6 compounds: Super-soft, soft, medium, hard, intermediate and wet. The two most appropriate dry compounds are selected for each race weekend and both the option and prime tyre must be used during the race except in the case of rain.
Within technical regulations determining maximum and minimum dimensions and enforcing the use of modern safety features, teams are free to design their cars as they wish and either build their own parts or purchase them from other suppliers. There is however an annual budget cap of 90 million espos that teams must work strictly within. Violations of the cap will result in points deductions or in serious cases, disqualification.

Usual racing rules as in the WGPC apply to the PokrajnaKuppa to make it consistent with international racing series. The points system is however different to reflect there only being 16 cars on the grid:

1st-18 pts
2nd-15 pts
3rd-12 pts
4th-10 pts
5th-8 pts
6th-6 pts
7th-4 pts
8th-2 pts


Drivers and Teams:

Petrovijanka Racing Team:

1-Dominik Vestergaard
2-Jasmin Kranjska

The team that gave rise to former WGPC constructors champions MRT are still in business, albeit without the links to the nationally funded outfit that gave them two seasons of dominance before Mattijana's entry into the WGPC.
Loss of that meant the team - based at the SavaFluss test circuit on the Mattijanan capital's outskirts - slipped down the pile during WGPC 15 and 16, but they found some pace last season, helped by the returning Jasmin Kranjska during the WGPC's off season. Kranjska missing two races on WGPC duty, replaced by test driver Marietta Juvan, meant that it was in fact Dominik Vestergaard who took the title. The 22 year-old northerner moved from his native Danskia team two seasons ago and is now tipped to be the next Mattijanan driver to make a move into the WGPC

Danskia

3-Dominika Hojbjerg
4-Martin Kvarberg

The northernmost team in the PokrajnaKuppe, Danskia take their name from the region they're based in and have a rich motorsport heritage. Motor racing is arguably biggest in Danskia, although grand prix racing is only possible in the summer months due to the bitterly cold weather conditions, meaning the team's practical base is not within the province, but at the more well-known Kopylov InternazionRing in the Juliana region.

The team have a proud record of picking home-grown Dansk drivers, often converts from the ice rallying that keeps the motor racing pulse ticking through the long northern winters. Dominika Hojbjerg is a bright, young and quick talent and although a little older, Martin Kvarberg is an experienced domestic driver and a tough one to get past on Sunday afternoons.

LauerBach-WI

5-Ekatarina Julic
6-Max Zimmerman

The WesterLand partnership between car manufacturer LauerBach and elite engineering firm WestStrand Ingeniuerwesen has proven fruitful in previous years. The team won the championship two seasons ago, but slipped to third last time out as Danskia and the Petrovijanka Racing team found both extra pace and extra consistency.

The recent signing of Ekatarina Julic from Petrovijanka has raised a lot of eyebrows after her fairly dismal showing in the second WGP2 season, but her domestic form has been better and she has a teammate in Max Zimmerman who is looking to become a regular fixture on the podium after a strong, but not spectacular rookie season.

Rekvada-Kopylov

7-Katarina Spirig
8-Jan Kjeldstrom

Making up the last of the top 4 teams is Juliana-based Rekvada-Kopylov. The team are based at the Kopylov InternazionRing, their home circuit, and have a close rivalry with LauerBach who beat them to third spot last season.

Katarina Spirig and Jan Kjeldstrom are both experienced PokrajneKuppe campaigners at the ages of 28 and 31 and should offer consistency and stability, but there are doubts as to whether their base is up to the job and of course the car has to be good enough as well.

RevinkaSpeed

9-Rene Zitnik
10-Dalibor Puklavec

RevinkaSpeed have been at the head of the mid-grid for most people's living memory and for good reason. The IstrijaAntalja team aren't the richest, but have made the most of their limited resources and promising driver lineup. Rene Zitnik had a particularly good season last time out, achieving podiums in Revinka and a wet race at the NordStrandRing in WesterLand.

With more competition from the lower end of the grid becoming a possibility given the increased interest and investment in Mattijanan motorsport, they may find it more of a challenge to hold onto their best of the rest crown this season.

BirjkenLuft-WI

11-Sam Dragovic
12-Danil Jantscher

The team seemingly in pole-position to claim that spot are BirjkenLuft. The outfit are renowned for having one of the best aerodynamics departments on the grid due to doing the majority of their testing at altitude and have recently signed a deal with WI, supplying them with an improved gearbox and brake system.

On the driver's side, BirjkenLuft have one calm, experienced head in Sam Dragovic and one rookie in Danil Jantscher, a potentially fruitful lineup.

Shalkara

13-Vasili Leftansidis
14-Johanna Iordaniou

South-Eastern team Shalkara are one of the two teams expected to prop up the grid this season after a fairly mediocre showing last season in which they only recorded a handful of top 10 finishes. They have retained local veteran Vasili Leftansidis - the 35 year old rumoured to be announcing his retirement sometime during this season.

He's joined by rookie Johanna Iordaniou, who also hails from the Shalkara region. The 21 year old has shown promising pace in more junior formulas and has been tipped by her new teammate for some high finishes. It may take more than raw pace to improve on last season's effort however.

Sava

15-Jelena Brankovic
16-Tamara Ostapenko

Representing the Eastern region of Ljubala, Sava Racing Team had a disappointing year even by the standard of a mid grid outfit, picking up just 4 points across the whole season. That sparked a fairly major overhaul of the team's race directors and driver lineup, with rookies Jelena Brankovic and Tamara Ostapenko coming in.

Whether the radical overhaul will be hugely effective is unlikely, but it can't get much worse for Sava.



Schedule:

Image

Round 1: Shalkara - NasinalVezje Shalkara (Shalkar National Circuit)
Round 2: IstrijaAntalja - UlicaVezje Revinka (Revinka Street Circuit)
Round 3: Ljubala - NasinalVezje DwaSavas (DwaSavas National Circuit)
Round 4: Juliana - Kopylov InternazionRing (Kopylov International Circuit)
Round 5: Danskia - KvaglundsRingge (Kvaglund national circuit)
Mid Season Break
Round 6: Alpija - NasinalVezje ZentraleAlpe (Central Alps National Circuit)
Round 7: WesterLand - NordStrandRing (NordStrand National Circuit)
Round 8: UlicaVezje Petrovijanka (Petrovijanka Street Circuit)
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Wed Apr 22, 2020 4:44 am

Round 1-Shalkara: Qualifying
Image
Conditions:      	Dry
Lap Record (WGP3 car): 00:01:45.469
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: SHK
Circuit: NasinalVezje Shalkara

Image


The NasinalVezje Shalkara is the newest circuit on the PokrajneKuppa calender and is situated in a fairly barren area 10km north of the coastal town of Lamisav in Shalkar, the south-eastern region of Mattijana. The warm conditions mean track temperatures can reach up to 55 degrees Celsius, but the slot in early April means that something around 40 is the norm.
The quick right-left chicane at the start of the lap often makes for a chaotic start to the lap with the hairpin at turn 3 an opportunity for a dive down the inside. Turns 5 and the 17/18 chicane are also good overtaking spots, but the most interesting parts of the circuit are the multi-apexed turn 7 and the long, hooping turn 15 with a tricky braking zone through the kink at 14 and a tighter section in the middle of the corner.

The track is a challenging start to the season and should produce some good racing on top.


POS # DRIVER                                                 TEAM                            	                FASTEST LAP	BEHIND LEADER		
1 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:45.509 00:00:00.035 00:01:45.565 00:00:00.000
2 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:45.549 00:00:00.076 00:01:45.931 00:00:00.366
3 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:45.496 00:00:00.022 00:01:46.551 00:00:00.986
4 4 Martin KvarBerg Danskia 00:01:45.574 00:00:00.100 00:01:46.725 00:00:01.160
5 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:45.534 00:00:00.060 00:01:48.217 00:00:02.652
6 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:45.474 00:00:00.000 00:01:48.999 00:00:03.434
7 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:45.605 00:00:00.132 00:01:49.301 00:00:03.736
8 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:45.494 00:00:00.020 00:01:50.780 00:00:05.215
9 16 Tamara Ostapenko Sava 00:01:45.644 00:00:00.170 00:01:55.633 00:00:10.068
10 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:45.534 00:00:00.060 00:02:00.359 00:00:14.794
11 15 Jelena Brankovic Sava 00:01:45.828 00:00:00.355
12 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:45.956 00:00:00.482
13 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:46.265 00:00:00.791
14 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:46.315 00:00:00.842
15 13 Vasili Leftansidis Shalkara 00:01:46.759 00:00:01.286
16 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:01:48.718 00:00:03.244


Week 1: Race
Image
Conditions:      	Dry
Laps: 34
Nation: SHK
Circuit: NasinalVezje Shalkara

POS DRV Name Team Time Pts
1 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 01:06:22.273 18
2 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:00:17.690 15
3 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:00:48.970 12
4 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:19.365 10
5 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:24.636 8
6 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:26.370 6
7 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:27.817 4
8 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:28.462 2
9 BRA Jelena Brankovic Sava 00:01:49.550
10 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed Laps Down: 1
11 LEF Vasili Leftansidis Shalkara Laps Down: 1
12 OST Tamara Ostapenko Sava Laps Down: 1
13 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov Laps Down: 1
DNF JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI Ret. lap 24
DNF SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov Ret. lap 11
DNF KVB Martin KvarBerg Danskia Ret. lap 34
Last edited by Mattijana on Wed Apr 22, 2020 6:51 am, edited 1 time in total.
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Tue Apr 28, 2020 3:54 am

Round 2- IstrijaAntalja: Qualifying

Conditions:      	Dry
Lap Record (WGP3 car): 00:02:18.982
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: IAJ
Circuit: UlicaVezje Revinka

Image


The Revinka Street Circuit was first raced on around 40 years ago as open wheel racing spread across the country of Mattijana. A course was mapped out around the promenade, harbour and old town of Revinka as well as the hills and coast of the nearby district of Lubenice.

The start/finish straight is situated on the promenade road adjacent to the city's main beach and feeds into a fast right-hander that winds around the base of Revinka castle. That switches back into a slower left-hander that releases cars onto the edge of the harbour. A few 90° corners take the circuit around the harbour's edge to the end of sector 1.

Sector 2 is a scarier piece of track. A more open, but still winding coast road takes cars around the bottom of the hills along the coast to the suburb of Lubenice where a tight left-handed leads the cars steeply uphill into the centre of Lubenice through a double hairpin. Turn 13 once again opens the track up onto a more open section as some edge of the seat and undulating corners bring the circuit back down to sea level with the barriers a little too close for comfort.

The final sector is a more direct one. A fast left-hander at 20 leads into a short straight before the fast section from 21 to 23 featuring the right-hander at 22 that can just about be taken flat. The final couple of 90°turns flow back onto the promenade.

It's tight, it's fast and you wouldn't get away with it in real life.


POS # DRIVER                                              TEAM                	                         FASTEST LAP	BEHIND LEADER		
1 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:02:19.072 00:00:00.061 00:02:19.191 00:00:00.000
2 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:02:19.234 00:00:00.222 00:02:19.693 00:00:00.502
3 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:02:19.041 00:00:00.029 00:02:20.431 00:00:01.240
4 4 Martin KvarBerg Danskia 00:02:19.272 00:00:00.260 00:02:21.587 00:00:02.396
5 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:02:19.016 00:00:00.004 00:02:22.357 00:00:03.166
6 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:02:19.253 00:00:00.241 00:02:22.601 00:00:03.410
7 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:02:19.287 00:00:00.275 00:02:23.466 00:00:04.275
8 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:02:19.020 00:00:00.008 00:02:26.832 00:00:07.641
9 13 Vasili Leftansidis Shalkara 00:02:19.141 00:00:00.130 00:02:35.416 00:00:16.225
10 16 Tamara Ostapenko Sava 00:02:19.012 00:00:00.000 00:02:38.370 00:00:19.179
11 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:02:19.706 00:00:00.695
12 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:02:19.996 00:00:00.984
13 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:02:20.475 00:00:01.463
14 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:02:20.529 00:00:01.517
15 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:02:20.683 00:00:01.671
16 15 Jelena Brankovic Sava 00:02:21.512 00:00:02.501


Round 2- IstrijaAntalja: Race
Conditions:      	Dry
Laps: 27
Nation: IAJ
Circuit: UlicaVezje Revinka
Virtual Safety Car
Deployed on Laps:
Cars on Grid: 16

Start First Quarter Halfway Third Quarter POS DRV Name Team Time Pts
1 SPG 1 ZIT +0 1 ZIT +0 1 ZIT +0 1 KVB Martin KvarBerg Danskia 01:09:47.533 18
2 ZIT 2 KVB +3.971 2 KVB +23.854 2 KVB +20.599 2 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:00:06.221 15
3 JAN 3 JAN +10.283 3 SPG +34.291 3 SPG +23.582 3 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 00:00:09.806 12
4 KVB 4 SPG +12.326 4 KJE +50.65 4 JUL +27.378 4 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:00:33.302 10
5 KJE 5 KJE +32.258 5 JUL +59.272 5 VES +44.591 5 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:00:39.037 8
6 JUL 6 JUL +32.951 6 IOR +68.162 6 IOR +48.216 6 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:00:41.816 6
7 IOR 7 VES +55.888 7 VES +71.878 7 KJE +62.664 7 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:00:43.465 4
8 PUK 8 LEF +71.225 8 JAN +80.022 8 PUK +64.204 8 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 00:00:45.398 2
9 LEF 9 PUK +72.971 9 PUK +82.654 9 BRA +66.384 9 BRA Jelena Brankovic Sava 00:01:04.928
10 OST 10 IOR +77.827 10 KRA +92.188 10 ZIM +71.452 10 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:06.317
11 VES 11 HBJ +80.912 11 ZIM +97.064 11 JAN +75.205 11 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:12.282
12 DRG 12 KRA +86.926 12 DRG +104.462 12 HBJ +78.101 12 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:20.688
13 ZIM 13 DRG +98.701 13 BRA +105.681 13 DRG +98.339 13 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:53.372
14 HBJ 14 +110.642 14 LEF +114.901 14 KRA +102.086 14 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:02:02.900
15 KRA 15 +110.651 15 HBJ +122.605 15 LEF +107.124 15 OST Tamara Ostapenko Sava 00:02:33.869
16 BRA 16 +110.683 16 OST +Laps: 1 16 OST +Laps: 1 16 LEF Vasili Leftansidis Shalkara Laps Down: 1



Driver's Championship
POS DRV Name                                                Team         
1 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 18
=1 KVB Martin KvarBerg Danskia 18
3 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 16
4 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 15
=4 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 15
6 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 14
7 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 10
=7 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 10
=7 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 10
10 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 8
=10 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 8
=10 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 8
13 BRA Jelena Brankovic Sava
=13 LEF Vasili Leftansidis Shalkara
=13 OST Tamara Ostapenko Sava
=13 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI


Constructor's Championship
Petrovijanka Racing Team             34
Danskia 26
LauerBach-WI 25
RevinkaSpeed 25
Rekvadas-Kopylov 18
Shalkara 14
BirjkenLuft-WI 8
Sava 0
Last edited by Mattijana on Tue Apr 28, 2020 6:22 am, edited 3 times in total.
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Mon May 04, 2020 10:44 am

Round 3 - Ljubala: Qualifying
Conditions:      	Showery	
WGP3 Lap Record: 00:01:27.820
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: LJU
Circuit: NasinalVezje DwaSavas

Image


The NasinalVezje DwaSavas contains a mixture of street, road and purpose-built sections joined together to create a challenging track for both driver and car, the circuit making use of its location at the confluence of the Ljubalica and Kadavara rivers. It's 18 turns and 4.76km of tarmac cross the Ljubalica twice, with the two bridges joined by a fast, sweeping sector two on closed public roads, one of the most thrilling to drive on the PokrajneKuppa calendar. The track requires a balanced setup to cope with the mix of high and low-speed corners, as well as the low grip surface.

Turn one uses the confluence of the two rivers to produce a tight hairpin that is the best overtaking opportunity on raceday and can make for an entertaining race start. From there, the track runs down the bank of the Ljubalica river before flicking left on the entry to the uphill, sweeping turn 3. That takes cars over the bridge after which a right-hand kink travels straight into the breaking zone of the tricky off-camber turn 5. From there, the track heads along the opposite bank on the run-down to turn 6, which cars may just about be able to take flat-out, before the more definitively full-throttle turn 7. Turn 8 is another which can be taken flat, but with care and probably not on a high fuel load. Turn 9 flicks cars down towards the left-hander at 10, another potential overtaking opportunity during the race.
Turn 10 rises onto the second bridge over the Ljubalica, before the exciting downhill and ever-tightening chicane at 11 and 12. A narrow street takes the lap down to the fairly basic right-hander at 13 before the technical trio of 14, 15 and 16 that are probably the most difficult to perfect.
The pit-lane entry peels off shortly before the flat-out turns 17 and 18 which complete the lap.


POS # DRIVER                                             TEAM                	                                 FASTEST LAP	  BEHIND LEADER		
1 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:35.746 00:00:00.008 00:01:35.752 00:00:00.000
2 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:35.739 00:00:00.000 00:01:36.436 00:00:00.683
3 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:35.937 00:00:00.199 00:01:37.343 00:00:01.591
4 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:35.902 00:00:00.163 00:01:37.974 00:00:02.222
5 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:35.764 00:00:00.026 00:01:39.231 00:00:03.479
6 16 Tamara Ostapenko Sava 00:01:35.775 00:00:00.036 00:01:40.511 00:00:04.759
7 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:35.753 00:00:00.015 00:01:41.641 00:00:05.889
8 13 Vasili Leftansidis Shalkara 00:01:35.740 00:00:00.002 00:01:45.541 00:00:09.789
9 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:35.803 00:00:00.064 00:01:47.091 00:00:11.339
10 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:01:35.776 00:00:00.037 00:01:50.199 00:00:14.446
11 15 Jelena Brankovic Sava 00:01:35.941 00:00:00.203
12 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:35.980 00:00:00.241
13 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:35.980 00:00:00.241
14 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:36.186 00:00:00.447
15 4 Martin KvarBerg Danskia 00:01:36.228 00:00:00.490
16 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:36.513 00:00:00.774


Round 3 - Ljubala: Race
Conditions:      	Dry
Laps: 40
Nation: LJU
Circuit: NasinalVezje DwaSavas
Virtual Safety Car
Deployed on Laps:
Cars on Grid: 16

Start First Quarter Halfway Third Quarter POS DRV Name Team Time Pts
1 SPG 1 SPG +0 1 SPG +0 1 SPG +0 1 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 01:05:33.918 18
2 KRA 2 KRA +4.736 2 KVB +25.283 2 JUL +9.754 2 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:00:21.301 15
3 PUK 3 JUL +23.116 3 JUL +28.406 3 IOR +36.424 3 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 00:00:37.923 12
4 HBJ 4 DRG +24.366 4 IOR +29.117 4 DRG +38.455 4 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 00:00:50.532 10
5 JUL 5 OST +25.752 5 DRG +30.42 5 KVB +42.437 5 KVB Martin KvarBerg Danskia 00:00:56.396 8
6 OST 6 HBJ +26.765 6 KRA +33.375 6 VES +52.416 6 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:00:59.657 6
7 VES 7 IOR +35.746 7 HBJ +36.681 7 BRA +57.043 7 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:04.384 4
8 LEF 8 VES +41.066 8 OST +55.32 8 HBJ +62.69 8 BRA Jelena Brankovic Sava 00:01:26.174 2
9 DRG 9 KJE +43.496 9 VES +57.502 9 KRA +73.034 9 OST Tamara Ostapenko Sava 00:01:28.526
10 ZIT 10 KVB +43.975 10 JAN +64.945 10 OST +Laps: 1 10 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:43.058
11 BRA 11 LEF +50.932 11 ZIM +65.276 11 JAN +Laps: 1 11 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI Laps Down: 1
12 KJE 12 JAN +56.052 12 BRA +82.763 12 ZIM +Laps: 1 12 LEF Vasili Leftansidis Shalkara Laps Down: 1
13 IOR 13 BRA +69.803 13 LEF +Laps: 1 13 LEF +Laps: 1 DNF PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed Ret. lap 6
14 ZIM 14 ZIM +71.034 14 +Laps: 2 14 +Laps: 4 DNF VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team Ret. lap 34
15 KVB 15 +Laps: 1 15 +Laps: 3 15 +Laps: 4 DNF KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov Ret. lap 17
16 JAN 16 +Laps: 1 16 +Laps: 3 16 +Laps: 4 DNF ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed Ret. lap 10


Driver's Championship
POS DRV Name                                                Team         
1 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 33
=2 KVB Martin KvarBerg Danskia 26
=2 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 26
4 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 25
5 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 24
6 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 18
7 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 16
8 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 15
9 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 12
=10 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 10
=10 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 10
12 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 8
13 BRA Jelena Brankovic Sava 2
=14 LEF Vasili Leftansidis Shalkara
=14 OST Tamara Ostapenko Sava
=14 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI


Constructor's Championship
Danskia                              44
LauerBach-WI 43
Petrovijanka Racing Team 40
Rekvadas-Kopylov 33
Shalkara 26
RevinkaSpeed 25
BirjkenLuft-WI 12
Sava 2
Last edited by Mattijana on Tue May 05, 2020 11:39 am, edited 3 times in total.
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Mon May 11, 2020 7:50 am

Round 4 - Juliana: Qualifying
Conditions:      	Dry
WGP3 Lap Record: 00:01:52.052
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: JUL
Circuit: Kopylov InternazionRing

Image


POS # DRIVER                                                       TEAM                	                   FASTEST LAP	        BEHIND LEADER		
1 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:52.075 00:00:00.001 00:01:52.164 00:00:00.000
2 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:52.775 00:00:00.701 00:01:52.989 00:00:00.825
3 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:52.114 00:00:00.040 00:01:53.433 00:00:01.269
4 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:52.074 00:00:00.000 00:01:57.063 00:00:04.899
5 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:52.564 00:00:00.490 00:01:57.067 00:00:04.903
6 4 Martin KvarBerg Danskia 00:01:52.094 00:00:00.020 00:01:57.513 00:00:05.350
7 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:52.142 00:00:00.068 00:01:57.749 00:00:05.585
8 16 Tamara Ostapenko Sava 00:01:52.120 00:00:00.046 00:01:58.840 00:00:06.677
9 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:52.396 00:00:00.322 00:02:01.461 00:00:09.297
10 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:52.283 00:00:00.209 00:02:04.488 00:00:12.325
11 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:52.935 00:00:00.861
12 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:01:52.977 00:00:00.903
13 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:52.986 00:00:00.912
14 13 Vasili Leftansidis Shalkara 00:01:53.362 00:00:01.288
15 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:53.849 00:00:01.775
16 15 Jelena Brankovic Sava 00:01:55.362 00:00:03.288
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Wed May 13, 2020 3:52 am

Round 4 - Juliana: Race
Conditions:      	Cloudy
Laps: 30
Nation: JUL
Circuit: Kopylov InternazionRing
Virtual Safety Car
Deployed on Laps:
Cars on Grid: 16


Start	First Quarter	Halfway	          Third Quarter	   POS DRV Name                                           Team                                           	Time  	        Pts
1 JUL 1 JUL +0 1 JUL +0 1 KJE +0 1 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 01:01:14.356 18
2 ZIM 2 ZIM +17.026 2 KJE +9.144 2 JUL +5.845 2 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:00:04.091 15
3 KRA 3 KJE +25.706 3 ZIM +19.964 3 KRA +9.641 3 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 00:00:44.075 12
4 KJE 4 KRA +44.237 4 KVB +34.747 4 PUK +11.5 4 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:00:45.732 10
5 JAN 5 PUK +53.042 5 KRA +44.534 5 ZIM +12.198 5 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 00:00:50.585 8
6 KVB 6 JAN +59.913 6 IOR +55.779 6 IOR +20.919 6 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:00:57.642 6
7 IOR 7 IOR +60.587 7 PUK +61.415 7 KVB +28.853 7 KVB Martin KvarBerg Danskia 00:01:12.289 4
8 OST 8 KVB +63.227 8 VES +85.796 8 SPG +55.419 8 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:25.070 2
9 PUK 9 DRG +65.875 9 ZIT +89.455 9 ZIT +103.514 9 OST Tamara Ostapenko Sava 00:01:57.961
10 VES 10 ZIT +77.836 10 SPG +90.155 10 OST +108.509 10 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team Laps Down: 1
11 DRG 11 VES +81.472 11 DRG +102.806 11 DRG +111.311 11 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia Laps Down: 1
12 ZIT 12 SPG +85.086 12 JAN +109.196 12 HBJ +Laps: 1 12 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed Laps Down: 1
13 HBJ 13 OST +89.334 13 HBJ +Laps: 1 13 VES +Laps: 1 13 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI Laps Down: 1
14 LEF 14 HBJ +91.844 14 OST +Laps: 1 14 JAN +Laps: 1 14 LEF Vasili Leftansidis Shalkara Laps Down: 1
15 SPG 15 LEF +Laps: 1 15 LEF +Laps: 1 15 LEF +Laps: 1 15 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI Laps Down: 1
16 BRA 16 +Laps: 1 16 BRA +Laps: 1 16 BRA +Laps: 1 16 BRA Jelena Brankovic Sava Laps Down: 1


Driver's Championship
POS DRV Name                                                Team         
1 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 51
2 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 34
=3 KVB Martin KvarBerg Danskia 30
=3 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 30
5 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 27
6 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 23
7 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 22
8 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 20
9 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 18
10 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 16
11 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 15
12 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 12
13 BRA Jelena Brankovic Sava 2
=14 LEF Vasili Leftansidis Shalkara
=14 OST Tamara Ostapenko Sava
=14 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI


Constructor's Championship
LauerBach-WI                         73
Rekvadas-Kopylov 50
Danskia 48
Petrovijanka Racing Team 46
RevinkaSpeed 35
Shalkara 34
BirjkenLuft-WI 12
Sava 2
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Sat Jun 06, 2020 8:56 am

Round 5 - Danskia: Qualifying


Image

The KvaGlundsRingge in the northernmost territory of Danskia is one of the older purpose-built tracks on the PokrajneKuppa calendar. Danskia is a real hotbed of motor racing in the country, with rallying popular all year round and open wheel racing coming into the fold during the summer months once the snow and ice melts and track temperatures increase. Even then, conditions are far from warm and due to the limited months of use of the circuit, low grip is always a factor in a race weekend.

The fairly vanilla right-hander at the start of the lap leads into a fast and meandering first sector that is much more challenging and entertaining to drive. That culminates in the challenging uphill chicane at turns 5 and 6 before the flat-out turn 7 and the high speed turn 8 that cars with a higher downforce setup may be able to take at full-throttle. The kink at 9 leads onto the back straight before the tight left at 10, probably the best overtaking opportunity on the lap. A fiddly section at 11 and 12 leads into another fast section with three exhilarating flat-out corners heading down to a 90 degree left at 16, another good overtaking chance come raceday. Flowing corners at 17 and 18 precede the long hairpin at 19 before another long left-hander at 20 completes the lap.

The track favours a high grip, medium downforce setup due to the mix of fast and slow corners and three good-quality overtaking opportunities. The high-speed nature of the circuit makes it particularly hard on brakes, with tyre wear a concern, albeit a less significant one.


Week 5: Qualifying
Conditions:      	Rainy
WGP3 Lap Record: 00:01:38.979
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: DSK
Circuit: KvaglundsRingge
Length: 5.9km



POS # DRIVER                                                  TEAM                	                          FASTEST LAP	BEHIND LEADER		
1 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:53.939 00:00:00.096 00:01:54.581 00:00:00.000
2 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:54.271 00:00:00.428 00:01:55.053 00:00:00.472
3 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:53.979 00:00:00.135 00:01:55.872 00:00:01.291
4 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:54.186 00:00:00.342 00:01:56.164 00:00:01.583
5 13 Vasili Leftansidis Shalkara 00:01:54.235 00:00:00.392 00:01:56.311 00:00:01.730
6 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:54.025 00:00:00.182 00:01:57.446 00:00:02.865
7 4 Martin KvarBerg Danskia 00:01:53.868 00:00:00.025 00:01:59.738 00:00:05.157
8 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:53.862 00:00:00.019 00:02:01.833 00:00:07.252
9 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:54.156 00:00:00.313 00:02:03.122 00:00:08.541
10 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:53.843 00:00:00.000 00:02:14.078 00:00:19.497
11 15 Jelena Brankovic Sava 00:01:54.352 00:00:00.509
12 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:54.484 00:00:00.640
13 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:54.999 00:00:01.156
14 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:55.122 00:00:01.279
15 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:01:55.581 00:00:01.738
16 16 Tamara Ostapenko Sava 00:01:55.841 00:00:01.997
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Thu Jun 11, 2020 12:46 pm

Week 5: Race

Conditions: Dry
Laps: 33
Nation: DSK
Circuit: KvaglundsRingge
Virtual Safety Car
Deployed on Laps:
Cars on Grid: 16


Start	First Quarter	Halfway	Third Quarter	         POS DRV Name                                              Team	                                                         Time	Pts
1 KJE 1 KJE +0 1 KJE +0 1 KVB +0 1 KVB Martin KvarBerg Danskia 00:59:00.498 18
2 HBJ 2 JUL +15.599 2 DRG +24.037 2 KJE +5.04 2 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:00:49.438 15
3 JUL 3 DRG +21.718 3 JUL +30.481 3 JAN +11.749 3 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:00:51.064 12
4 ZIM 4 HBJ +32.423 4 PUK +33.935 4 JUL +16.48 4 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:01.711 10
5 LEF 5 ZIM +34.151 5 HBJ +43.558 5 DRG +22.256 5 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:20.239 8
6 IOR 6 PUK +36.245 6 JAN +54.88 6 HBJ +33.8 6 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:30.268 6
7 KVB 7 JAN +41.362 7 ZIM +64.976 7 PUK +36.104 7 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI Laps Down: 1 4
8 JAN 8 KVB +44.679 8 KVB +68.721 8 ZIM +52.209 8 BRA Jelena Brankovic Sava Laps Down: 1 2
9 DRG 9 LEF +47.333 9 KRA +76.642 9 KRA +56.496 9 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI Laps Down: 1
10 PUK 10 ZIT +51.282 10 OST +82.479 10 BRA +61.507 10 OST Tamara Ostapenko Sava Laps Down: 1
11 BRA 11 OST +61.647 11 LEF +83.43 11 LEF +63.356 11 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed Laps Down: 1
12 SPG 12 BRA +65.281 12 ZIT +98.463 12 OST +66.765 12 LEF Vasili Leftansidis Shalkara Laps Down: 1
13 VES 13 KRA +69.884 13 BRA +Laps: 1 13 ZIT +75.064 13 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team Laps Down: 1
14 KRA 14 VES +95.75 14 VES +Laps: 1 14 VES +98.088 14 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team Laps Down: 1
15 ZIT 15 +Laps: 1 15 +Laps: 2 15 +Laps: 3 DNF IOR Johanna Iordaniou Shalkara Ret. lap 8
16 OST 16 +Laps: 1 16 +Laps: 2 16 +Laps: 3 DNF SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov Ret. lap 3


Driver's Standings

POS DRV Name                                                Team         
1 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 55
2 KVB Martin KvarBerg Danskia 48
3 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 34
4 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 33
5 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 30
6 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 27
=7 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 26
=7 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 26
9 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 24
10 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 22
11 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 16
12 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 15
=12 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 15
14 BRA Jelena Brankovic Sava 4
=15 LEF Vasili Leftansidis Shalkara
=15 OST Tamara Ostapenko Sava


Constructor's Standings:

LauerBach-WI                         77
Danskia 74
Rekvadas-Kopylov 60
Petrovijanka Racing Team 46
RevinkaSpeed 41
BirjkenLuft-WI 39
Shalkara 34
Sava 4
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Thu Jun 18, 2020 2:41 am

Image

Nestled in a mountain valley near the alpine city of Matbirjke, the NasinalVezje Alpija undisputedly has the highest altitude of any track with a WGP3 licence in Mattijana. The start line sits at 830m above sea level, with the highest point of the track at turn 5 sitting at 863m. That, combined with the circuit's fast straights, makes it the biggest test of a car's engine to be found on the calendar with most of the PokrajneKuppa's venues within a few hundred metres of sea level.

The right-left chicane at turn one is the best overtaking opportunity on the lap and can make for an incident-packed race start on occasions. The sweeping right hander at turn 3 leads onto another fast section through the kink of turn 4 and up to the turn 5 hairpin, another good overtaking opportunity come race day.
Another flat-out kink leads cars downhill to the tricky infield section of the track. Car's might be able to take the on-camber turn 7 at full throttle before the slower, off-camber turn 8. Driver's may have to sacrifice some speed through turn 9, another fast off-camber right-hander, in order to open up the entry to the long and looping turn 10 hairpin.
Turn 10 unwinds and falls onto another straight, punctuated by the turn 11 kink. From there it rises back uphill towards the turn 12/13 chicane, the most thrilling section on the track and a brave, but makeable overtaking opportunity in the race. The right-handed turn 12 plunges downhill and flat out through 13 with drivers' hearts and stomachs trying to runner through their mouth in the process. A more gentle downhill run through turns 14 and 15 finish the lap, a near carbon-copy of turns 7 and 8.
The Alpija's straights make it tough on the car's engine and brakes, whilst aerodynamic setups need to be a little more downforce heavy than usual due to the thinner air.


Week 6: Qualifying
Conditions:      	Dry
WGP3 Lap Record: 00:01:21.638
Qualifying Type: Two-Tier
Region: ALP
Circuit: NasinalVezje Alpija


POS # DRIVER                                                            TEAM                                   FASTEST LAP	BEHIND LEADER		
1 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:21.759 00:00:00.104 00:01:21.656 00:00:00.000
2 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:21.656 00:00:00.000 00:01:21.659 00:00:00.003
3 4 Martin KvarBerg Danskia 00:01:21.693 00:00:00.037 00:01:21.920 00:00:00.265
4 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:21.728 00:00:00.072 00:01:22.431 00:00:00.775
5 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:21.663 00:00:00.007 00:01:22.843 00:00:01.187
6 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:21.924 00:00:00.268 00:01:22.901 00:00:01.246
7 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:21.663 00:00:00.008 00:01:24.930 00:00:03.274
8 13 Nate Jackson Shalkara 00:01:21.690 00:00:00.035 00:01:26.953 00:00:05.297
9 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:21.676 00:00:00.020 00:01:29.491 00:00:07.835
10 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:21.748 00:00:00.092 00:01:32.292 00:00:10.637
11 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:21.926 00:00:00.271
12 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:21.940 00:00:00.284
13 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:21.987 00:00:00.331
14 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:01:21.997 00:00:00.342
15 15 Jelena Brankovic Sava 00:01:22.365 00:00:00.709
16 16 Tamara Ostapenko Sava 00:01:22.606 00:00:00.950
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Thu Jun 18, 2020 3:08 am

Week 6: Race
Conditions:      	Dry
Laps: 38
Nation: ALP
Circuit: NasinalVezje Alpija
Virtual Safety Car
Deployed on Laps:
Cars on Grid: 16


Start	First Quarter	Halfway	       Third Quarter	POS DRV Name                                                Team	                                          Time	      Pts
1 KRA 1 KVB +0 1 KVB +0 1 KVB +0 1 KVB Martin KvarBerg Danskia 00:56:30.938 18
2 JUL 2 JUL +21.25 2 SPG +35.122 2 SPG +49.896 2 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:00:17.788 15
3 KVB 3 VES +40.99 3 JUL +43.662 3 JUL +63.021 3 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:00:56.261 12
4 JAN 4 IOR +41.008 4 KRA +52.199 4 KRA +Laps: 1 4 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:04.092 10
5 SPG 5 HBJ +47.992 5 ZIM +58.897 5 ZIM +Laps: 1 5 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:11.126 8
6 HBJ 6 SPG +48.996 6 IOR +71.784 6 IOR +Laps: 1 6 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:26.783 6
7 IOR 7 KRA +52.475 7 PUK +76.659 7 VES +Laps: 1 7 JAK Nate Jackson Shalkara 00:01:32.002 4
8 JAK 8 PUK +54.194 8 ZIT +81.353 8 ZIT +Laps: 1 8 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia Laps Down: 1 2
9 VES 9 ZIT +55.321 9 HBJ +Laps: 1 9 JAK +Laps: 1 9 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed Laps Down: 1
10 PUK 10 ZIM +55.969 10 VES +Laps: 1 10 HBJ +Laps: 1 10 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI Laps Down: 1
11 DRG 11 JAK +67.151 11 JAK +Laps: 1 11 DRG +Laps: 2 11 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov Laps Down: 1
12 ZIM 12 KJE +68.071 12 OST +Laps: 1 12 OST +Laps: 2 12 OST Tamara Ostapenko Sava Laps Down: 1
13 KJE 13 BRA +74.754 13 DRG +Laps: 1 13 KJE +Laps: 2 13 BRA Jelena Brankovic Sava Laps Down: 1
14 ZIT 14 OST +79.142 14 KJE +Laps: 1 14 BRA +Laps: 2 DNF PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed Ret. lap 24
15 BRA 15 DRG +Laps: 1 15 BRA +Laps: 1 15 +Laps: 4 DNF JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI Ret. lap 1
16 OST 16 +Laps: 1 16 +Laps: 3 16 +Laps: 4 DNF KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team Ret. lap 31


Drivers' Standings:
POS DRV Name                                                Team         
1 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 67
2 KVB Martin KvarBerg Danskia 66
3 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 42
4 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 40
5 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 33
6 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 30
=6 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 30
8 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 28
=9 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 26
=9 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 26
11 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 24
12 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 15
13 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 15
=14 BRA Jelena Brankovic Sava 4
=14 JAK Nate Jackson Shalkara 4
=16 LEF Vasili Leftansidis Shalkara
=16 OST Tamara Ostapenko Sava


Constructors' Standings

LauerBach-WI                         97
Danskia 94
Rekvadas-Kopylov 75
Petrovijanka Racing Team 56
RevinkaSpeed 41
BirjkenLuft-WI 39
Shalkara 44
Sava 4
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Northwest Kalactin
Minister
 
Posts: 2088
Founded: Aug 17, 2017
Capitalist Paradise

Postby Northwest Kalactin » Thu Jun 25, 2020 9:54 am

Week 1: Race
Image
Conditions: Dry
Laps: 77
Nation: CCC
Circuit: Ballina
Event: Grand Prix of Ballina
Safety Car Deployed on Laps: #REF!
Cars on Grid: 12
[img]link%20goes%20here[/img]


POS # ▍DRV Name Team Time Pts Fastest Lap
1  2 NOB Dennis Lopez             North Racing             	01:54:50.827	25		
2 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing 00:00:34.439 18 + 1 1:18.760
3 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing 00:00:47.034 14
4 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing 00:00:59.387 10
5 8 HTL Tyler Young Racing East 00:01:07.641 8
6 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing 00:01:19.944 6
7 7 ADM William Adams Racing East Laps Down: 1 4
8 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital Laps Down: 2 3
DNF 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing Ret. lap 18 2
DNF 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital Ret. lap 8 1
DNF 6 GRE Johnny Green Mountain Racing Ret. lap 25
DNF 1 MCN Randy Mcnielson North Racing Ret. lap 25


Pos NAT ▍Team                     Pts
1 NOR North Racing 25
2 WGC WGP3: Capital 14
3 MUT Mountain Racing 8
4 EST Racing East 4
5 SPR Spearhead Racing 2
6 FRS Firespeed Racing 0


Image
Pos # ▍DRV Name                      Team                     Pts
1 1 MCN Randy Mcnielson North Racing 25
2 2 NOB Dennis Lopez North Racing 18
3 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital 14
4 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital 10
5 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing 8
6 6 GRE Johnny Green Mountain Racing 6
7 7 ADM William Adams Racing East 4
8 8 HTL Tyler Young Racing East 3
9 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing 2
10 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing 1
11 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing 0
11 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing 0
Last edited by Northwest Kalactin on Thu Jun 25, 2020 3:08 pm, edited 1 time in total.
AO Lacrosse Invitational 2 Champions
World Twenty20 Championship X Champion
RP population: 23 million
AOHC 7
All India Cup 1
MAC 5&6
Gold Coast Basketball Tournament 1
World Lacrosse Championships XXXV
NSCF Mineral Conference
Coffs 7’s I
Call me NK
AO4LIFE
I don’t use NS stats
Kalactinator 1.00

User avatar
Northwest Kalactin
Minister
 
Posts: 2088
Founded: Aug 17, 2017
Capitalist Paradise

Postby Northwest Kalactin » Fri Jun 26, 2020 12:42 pm

Image
Laps: 68
Nation: DDD
Circuit: Twin Peaks Challenge Course
Event: Grand Prix of Jarrbergen
Safety Car Deployed on Laps: 67, 68, 69
Cars on Grid: 12


POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap
1 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital 01:51:01.935 25
2 1 MCN Randy Mcnielson North Racing 00:00:04.763 18
3 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital 00:00:23.866 14
4 8 HTL Tyler Young Racing East 00:00:28.970 10
5 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing Laps Down: 1 8
6 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing Laps Down: 1 6
7 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing Laps Down: 1 4
8 2 NOB Dennis Lopez North Racing Laps Down: 1 3
9 7 ADM William Adams Racing East Laps Down: 1 2
DNF 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing Ret. lap 60 1 + 1 1:25.335
DNF 6 GRE Johnny Green Mountain Racing Ret. lap 13
DNF 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing Ret. lap 36


Image
[pre]
Pos # ▍DRV Name Team Pts
1 1 MCN Randy Mcnielson North Racing 50
2 2 NOB Dennis Lopez North Racing 36
3 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital 28
4 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital 14
5 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing 10
5 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing 10
7 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing 8
8 7 ADM William Adams Racing East 7
8 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing 7
10 6 GRE Johnny Green Mountain Racing 6
11 8 HTL Tyler Young Racing East 3
12 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing 2


X10="
[img]"&Images!F7&"[/img]
"
Pos NAT ▍Team Pts
1 NOR North Racing 50
2 WGC WGP3: Capital 28
3 SPR Spearhead Racing 10
4 MUT Mountain Racing 8
5 FRS Firespeed Racing 10
6 EST Racing East 7
Last edited by Northwest Kalactin on Fri Jun 26, 2020 12:47 pm, edited 2 times in total.
AO Lacrosse Invitational 2 Champions
World Twenty20 Championship X Champion
RP population: 23 million
AOHC 7
All India Cup 1
MAC 5&6
Gold Coast Basketball Tournament 1
World Lacrosse Championships XXXV
NSCF Mineral Conference
Coffs 7’s I
Call me NK
AO4LIFE
I don’t use NS stats
Kalactinator 1.00

User avatar
Northwest Kalactin
Minister
 
Posts: 2088
Founded: Aug 17, 2017
Capitalist Paradise

Postby Northwest Kalactin » Sun Jul 05, 2020 8:23 pm

Race Copy and Paste		
Week 3: Race
Image
[pre]
Conditions: Dry
Laps: 62
Nation: GLI
Circuit: Glen Innes Track
Event: Grand Prix of Glen Innes
Safety Car Deployed on Laps: 2, 3, 4, 5, 16, 17
Cars on Grid: 12

POS # ▍DRV Name Team Time Pts Fastest Lap
1 1 MCN Randy Mcnielson North Racing 01:43:17.274 25
2 2 NOB Dennis Lopez North Racing 00:00:05.825 18 + 1 1:31.896
3 8 HTL Tyler Young Racing East 00:00:53.871 14
4 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital 00:01:01.814 10
5 7 ADM William Adams Racing East 00:01:20.433 8
6 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing Laps Down: 1 6
7 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing Laps Down: 1 4
DNF 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing Ret. lap 55 3
DNF 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital Ret. lap 21 2
DNF 6 GRE Johnny Green Mountain Racing Ret. lap 49 1
DNF 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing Ret. lap 8
DNF 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing Ret. lap 19



Image
[pre]
Pos # ▍DRV Name Team Pts
1 2 NOB Dennis Lopez North Racing 61
2 1 MCN Randy Mcnielson North Racing 50
3 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital 42
4 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital 32
5 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing 20
6 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing 13
7 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing 10
7 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing 10
9 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing 8
10 7 ADM William Adams Racing East 7
11 6 GRE Johnny Green Mountain Racing 6
12 8 HTL Tyler Young Racing East 3

Pos NAT ▍Team Pts
1 NOR North Racing 50
2 WGC WGP3: Capital 42
3 FRS Firespeed Racing 20
4 SPR Spearhead Racing 10
5 MUT Mountain Racing 8
6 EST Racing East 7
AO Lacrosse Invitational 2 Champions
World Twenty20 Championship X Champion
RP population: 23 million
AOHC 7
All India Cup 1
MAC 5&6
Gold Coast Basketball Tournament 1
World Lacrosse Championships XXXV
NSCF Mineral Conference
Coffs 7’s I
Call me NK
AO4LIFE
I don’t use NS stats
Kalactinator 1.00

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Mon Jul 06, 2020 4:08 am

Week 7, WesterLand: Qualifying
Conditions:      	Dry
WGP3 Lap Record: 00:01:42.579
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: WTL
Circuit: NordStrandRing



Image

Round 7 of the PokrajneKuppa brings us to the NordStrandRingge, a 5.8km ribbon of tarmac situated a couple of miles from Mattijana's rugged west coast. The track's location makes for changeable conditions, with rain showers common and a near-constant sea breeze that can interfere with a car's balance.

The lap begins with a tight left-right chicane that bunches up the field at the race start and punishes mistakes under breaking, as well as providing a good overtaking opportunity during the race. That leads down to a fast right-hander at turn 3 before cars have to break sharply for the slower turn 4 hairpin. A short straight joins this complex to the sweeping downhill turn 5 before two fast right-handers bring the car onto the back straight, the longest on the circuit at 800m.

Turn 9 is therefore the best overtaking opportunity on the track and can be quite tough to defend. It leads cars into a couple of long, medium speed corners before the near-flat turn 12 takes cars towards the tricky esses that conclude the lap. Whilst turns 13. 14 and 15 can be taken flat-out, most drivers prefer to lift through 15 to set the car up for the tighter turn 16. That in turn opens up turn 17 to generate more straight line speed down the home straight.

The NordStrandRingge demands a low-downforce car to increase speed through the straights and high-speed corners. Balance must also be set up with the high winds in mind. The abundance of fast and sweeping corners makes the circuit tough on tyres, with brake and engine wear medium.


POS # DRIVER                                               TEAM                	                                 FASTEST LAP	BEHIND LEADER		
1 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:43.244 00:00:00.646 00:01:43.368 00:00:00.000
2 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:42.677 00:00:00.079 00:01:43.468 00:00:00.100
3 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:01:42.726 00:00:00.128 00:01:43.490 00:00:00.122
4 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:42.599 00:00:00.000 00:01:44.369 00:00:01.001
5 13 Nate Jackson Shalkara 00:01:42.618 00:00:00.019 00:01:47.294 00:00:03.926
6 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:42.875 00:00:00.276 00:01:48.973 00:00:05.605
7 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:42.637 00:00:00.038 00:01:49.291 00:00:05.923
8 15 Jelena Brankovic Sava 00:01:42.698 00:00:00.100 00:01:50.103 00:00:06.735
9 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:42.692 00:00:00.094 00:01:52.140 00:00:08.772
10 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:43.045 00:00:00.446 00:01:52.319 00:00:08.951
11 16 Tamara Ostapenko Sava 00:01:43.695 00:00:01.096
12 4 Martin KvarBerg Danskia 00:01:43.700 00:00:01.102
13 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:43.853 00:00:01.255
14 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:43.931 00:00:01.332
15 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:45.200 00:00:02.602
16 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:47.297 00:00:04.699
Last edited by Mattijana on Mon Jul 06, 2020 6:28 am, edited 1 time in total.
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Mon Jul 06, 2020 7:39 am

Week 7, WesterLand: Race
Conditions:      	Dry
Laps: 33
Nation: WTL
Circuit: NordStrandRing
Cars on Grid: 16


Start	First Quarter	Halfway	Third Quarter	         POS DRV Name                                                 Team	                                          Time	       Pts
1 SPG 1 SPG +0 1 IOR +0 1 ZIM +0 1 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 01:02:28.972 18
2 JUL 2 JUL +7.924 2 JUL +1.407 2 ZIT +10.577 2 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:00:10.841 15
3 ZIT 3 KRA +8.657 3 ZIT +2.318 3 KRA +15.855 3 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 00:00:13.886 12
4 ZIM 4 JAK +14.356 4 ZIM +4.699 4 SPG +32.326 4 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:00:28.354 10
5 JAK 5 IOR +15.393 5 KRA +8.95 5 OST +34.542 5 OST Tamara Ostapenko Sava 00:00:36.555 8
6 DRG 6 DRG +23.924 6 HBJ +10.433 6 HBJ +35.423 6 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:00:44.084 6
7 KRA 7 VES +26.777 7 SPG +18.425 7 VES +50.48 7 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 00:00:47.305 4
8 BRA 8 PUK +32.868 8 VES +20.671 8 DRG +58.278 8 KVB Martin KvarBerg Danskia 00:00:56.140 2
9 VES 9 ZIT +37.797 9 JAK +20.714 9 KVB +62.763 9 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:00:59.589
10 IOR 10 ZIM +41.682 10 PUK +34.026 10 JAK +66.11 10 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:07.128
11 OST 11 HBJ +45.09 11 OST +39.25 11 PUK +71.399 11 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:25.087
12 KVB 12 BRA +47.003 12 BRA +43.305 12 BRA +85.588 12 JAK Nate Jackson Shalkara 00:01:42.294
13 PUK 13 KJE +49.805 13 DRG +44.197 13 IOR +92.41 13 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI Laps Down: 1
14 HBJ 14 OST +52.36 14 KJE +53.991 14 JAN +Laps: 1 14 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov Laps Down: 1
15 KJE 15 KVB +72.068 15 JAN +68.859 15 KJE +Laps: 1 DNF JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI Ret. lap 19
16 JAN 16 JAN +73.587 16 KVB +72.745 16 +Laps: 2 DNF BRA Jelena Brankovic Sava Ret. lap 29


Driver's Standings:
POS DRV Name                                                Team         
1 KVB Martin KvarBerg Danskia 68
2 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 67
3 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 52
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
4 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 45
5 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 42
6 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 40
=7 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 33
=7 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 33
=9 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 32
=9 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 32
11 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 26
12 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 24
13 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 15
14 OST Tamara Ostapenko Sava 8
=15 BRA Jelena Brankovic Sava 4
=15 JAK Nate Jackson Shalkara 4
17 LEF Vasili Leftansidis Shalkara


Constructor's Standings:
LauerBach-WI                         109
Danskia 100
Rekvadas-Kopylov 85
Petrovijanka Racing Team 77
-------------------------------------------------------------
RevinkaSpeed 59
Shalkara 44
BirjkenLuft-WI 39
Sava 12
Last edited by Mattijana on Mon Jul 06, 2020 7:42 am, edited 1 time in total.
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Mattijana
Ambassador
 
Posts: 1675
Founded: Jan 03, 2014
Ex-Nation

Postby Mattijana » Wed Jul 22, 2020 4:45 am

Round 8 - Petrovijanska: Qualifying


Image

The UlicaVezje Petrovijanka is one of the oldest racing layouts in Mattijana, winding it's way around the centre of the country's Capital City. It makes use of the only two tarmac roads on the otherwise cobbled PetroviOtok, the island in the middle of the Sava Petrovi river and winds its way around the north bank district.
The start finish bend is the newest addition to the circuit, having been built 30 years ago in the South Bank park to facilitate a modern pit building. That heads down to the best overtaking opportunity of the track, a tight left-hander that leads onto the first bridge to the petroviOtok. The full throttle turns 2 and 3 take cars down to turn 4, probably the hardest on the track as it tightens towards the exit with a tight wall to catch cars out for carrying too much speed.
The tighter, but simpler turns 5 and 6 wind around the skyscrapers of the tower block and complete the first sector.
The hair-raising high speed chicane at turns 7 and 8 could be taken flat if it wasn't for the awkward turn 9. The claustrophobic turns 10 and 11 follow, but could offer half an overtaking chance, before simpler left-handers at 12 and 13. The slowest corner on the track, turn 14, has a minimum speed of around 50 mph, completing sector 2 and leading towards the more flowing turn 15.
A fast section back across the PetroviOtok and down to another overtaking chance at turn 18, which has a little more run-off to encourage opportunistic moves. The circuit deviates from its original course here, taking the modern chicane at 19 and 20 before the flat out turn 21 completes the lap.

A high-downforce, high-grip setup is needed around the UlicaVezje Petrovijanka to deal with the slow corners and slippy road surface in the capital. Tyre wear will be low, with medium brake wear and high engine wear due to the mix of speeds on the circuit.


Week 8: Qualifying
Conditions:      	Dry
Lap Record: 00:01:51.098
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: PTJ
Circuit: UlicaVezje Petrovijanka



POS # DRIVER                                                          TEAM                            	        FASTEST LAP	BEHIND LEADER		
1 3 Dominika Hojbjerg Danskia 00:01:51.280 00:00:00.166 00:01:51.125 00:00:00.000
2 1 Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:51.215 00:00:00.102 00:01:51.175 00:00:00.050
3 8 Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 00:01:51.142 00:00:00.028 00:01:51.578 00:00:00.453
4 15 Jelena Brankovic Sava 00:01:51.129 00:00:00.015 00:01:51.953 00:00:00.828
5 11 Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:01:51.189 00:00:00.075 00:01:52.155 00:00:01.030
6 7 Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:01:51.145 00:00:00.032 00:01:52.606 00:00:01.481
7 5 Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:01:51.132 00:00:00.019 00:01:53.318 00:00:02.193
8 2 Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:51.113 00:00:00.000 00:01:55.964 00:00:04.839
9 9 Rene Zitnik RevinkaSpeed 00:01:51.297 00:00:00.184 00:01:57.468 00:00:06.343
10 16 Tamara Ostapenko Sava 00:01:51.375 00:00:00.261 00:02:04.119 00:00:12.994
11 6 Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:51.492 00:00:00.379
12 14 Johanna Iordaniou Shalkara 00:01:51.544 00:00:00.431
13 13 Nate Jackson Shalkara 00:01:51.632 00:00:00.519
14 10 Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:01:52.485 00:00:01.371
15 4 Martin KvarBerg Danskia 00:01:53.939 00:00:02.826
16 12 Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:57.984 00:00:06.871


Round 8 - Petrovijanska: Race
Conditions:      	Dry
Laps: 34
Nation: PTJ
Circuit: UlicaVezje Petrovijanka
Cars on Grid: 16

Start First Quarter Halfway Third Quarter POS DRV Name Team Time Pts
1 HBJ 1 KJE +0 1 HBJ +0 1 HBJ +0 1 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 01:08:41.247 18
2 VES 2 HBJ +5.035 2 SPG +15.172 2 SPG +15.11 2 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 00:00:13.144 15
3 KJE 3 SPG +30.474 3 KJE +29.477 3 KJE +30.205 3 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 00:00:16.021 12
4 BRA 4 BRA +32.413 4 BRA +43.927 4 DRG +59.23 4 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 00:00:32.661 10
5 DRG 5 VES +40.054 5 ZIT +55.998 5 JUL +61.279 5 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 00:00:37.773 8
6 SPG 6 KRA +46.214 6 JUL +60.833 6 PUK +61.953 6 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 00:00:58.752 6
7 JUL 7 PUK +62.039 7 DRG +61.803 7 VES +83.726 7 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 00:01:27.389 4
8 KRA 8 ZIT +62.697 8 PUK +80.045 8 ZIT +83.732 8 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 00:01:38.394 2
9 ZIT 9 DRG +71.033 9 VES +82.692 9 BRA +94.787 9 BRA Jelena Brankovic Sava 00:01:48.230
10 OST 10 JUL +83.105 10 KRA +82.954 10 JAN +108.414 10 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 00:01:49.329
11 ZIM 11 OST +85.449 11 ZIM +86.011 11 ZIM +Laps: 1 11 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 00:01:49.331
12 IOR 12 IOR +87.625 12 OST +Laps: 1 12 JAK +Laps: 1 12 IOR Johanna Iordaniou Shalkara Laps Down: 1
13 JAK 13 JAK +89.757 13 JAN +Laps: 1 13 KRA +Laps: 1 13 JAK Nate Jackson Shalkara Laps Down: 1
14 PUK 14 ZIM +90.107 14 IOR +Laps: 1 14 OST +Laps: 1 14 OST Tamara Ostapenko Sava Laps Down: 1
15 KVB 15 JAN +109.273 15 KVB +Laps: 1 15 IOR +Laps: 1 15 KVB Martin KvarBerg Danskia Laps Down: 1
16 JAN 16 KVB +Laps: 1 16 JAK +Laps: 1 16 KVB +Laps: 1 DNF ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed Ret. lap 34


Final Driver's Standings:

POS DRV Name                                                Team         
1 JUL Ekatarina Julic LauerBach-WI 79
2 KVB Martin KvarBerg Danskia 68
3 SPG Katarina Spirig Rekvadas-Kopylov 67
4 KJE Jan Kjeldstrom Rekvadas-Kopylov 51
5 KRA Jasmin Kranjska Petrovijanka Racing Team 45
6 ZIM Max Zimmerman LauerBach-WI 44
7 HBJ Dominika Hojbjerg Danskia 42
8 IOR Johanna Iordaniou Shalkara 40
9 ZIT Rene Zitnik RevinkaSpeed 33
=10 VES Dominik Vestergaard Petrovijanka Racing Team 32
=10 PUK Dalibor Puklavec RevinkaSpeed 32
=10 DRG Sam Dragovic BirjkenLuft-WI 32
13 JAN Danil Jantscher BirjkenLuft-WI 19
14 OST Tamara Ostapenko Sava 8
=15 BRA Jelena Brankovic Sava 4
=15 JAK Nate Jackson Shalkara 4
17 LEF Vasili Leftansidis Shalkara


Final Constructor's Standings:

LauerBach-WI                         123
Rekvadas-Kopylov 118
Danskia 110
Petrovijanka Racing Team 77
RevinkaSpeed 65
BirjkenLuft-WI 51
Shalkara 44
Sava 12
Last edited by Mattijana on Wed Jul 22, 2020 4:52 am, edited 2 times in total.
The socialist republic of Mattijana:
As if Austria, Slovenia, North-Eastern Europe and Sweden were merged together into some weird stew of a country.
through resilience, we are strong!

User avatar
Starblaydia
Game Moderator
 
Posts: 4660
Founded: Apr 05, 2004
Father Knows Best State

Postby Starblaydia » Tue Aug 11, 2020 11:40 am

Image

Season 1 Preview

The Formula Star Championship is a newly formed motor racing championship for WGP3 cars, sanctioned by the World Grand Prix Organization (WGPO). It is an open-wheel racing category that serves as both the Starblaydi National Championships, as well as a third tier of racing in the WGPO. As the championship is a spec series, all competitors race with an identical Tournet Northern Industries N-93 chassis with a V6 turbo engine developed by Haargad Motor Company (HMC), with tyres supplied by Tropicorp. Seven teams with two drivers each will compete at a total of ten Grands Prix for the new ultimate prize in Starblaydi motorsport. Races will be held in Montepool, Widdrington, Ionia, Tournet, Nidola, Flavia, Hippion, Karak Ungal and Tabeck, culminating in a final race at the Azure Harbour Circuit in Jhanna, home of the Starblaydi GP.

Starblaydia is known, if at all, on the WGPC scene as the place that Jai Kardaeri and Mirrors Racing come from. With the advent of a flashy new series and the official WGP Tier Three status that comes with it, Formula Star organisers and owners hope that it will eventually draw international drivers and (perhaps more importantly) sponsors and viewers to the series, as well as serve as a foundation for future particpation and success WGP2 and even WGPC level. Join us in the weeks to come as we find out who the first ever Formula Star Drivers and Constructors champions will be, starting first in the city of Montepool!

The Teams

Team
Livery
Season 1 Drivers
Al Maraya
Racing
Image
Marty Moreno (MMR)
Harris Miller (MIL)

First alphabetically, but actually Al Maraya are the second of two teams run by Mirrors Racing. Al Maraya functions as a junior team with the aim of developing the skills of promising drivers for Mirrors, helping ensure they are the dominant force in Starblaydi motorsport. In this spec series, however, there is ample opportunity for the Maraya team to get one over on the seniors. It's constantly a source of pride whenever they are able to see one of the senior cars in their wing mirrors.


Team
Livery
Season 1 Drivers
Espinosa Sport
Image
Marco Vasquez (VSQ)
Arthur Patel (PAT)

Enrique Espinosa was formerly Jose 'Mirrors' Miranda's teammate at TSR, and now the two ex-drivers sit across from each other as Team Principals. The Espinosa side may not have the financial might to compete, but their knack for spotting and developing promising young talent is what has kept them competitive year after year.


Team
Livery
Season 1 Drivers
Holdsworth
Motorsport
Image
Gianluca Perez (PER)
Julia Omar (JUL)

One of the oldest car and motorbike manufacturers in the country, Holdsworth have a long motorsport history and are determined to keep their name and record of success going for many years into the future. Though they're having to stomach working with an engine made by bitter rivals HMC and a chassis from TNI, there's no way that Holdsworth's Board of Directors would let there be a season without their name in the mix.


Team
Livery
Season 1 Drivers
Kardaeri GP
Image
Mattieu Ramos (RAM)
Adolfo Lombardi (LOM)

After winning the WGPC8 Driver's Championship and having a stellar racing career, Jai Kardaeri founded his own Motorsports team, keeping his legacy alive in the racing arena. Kardaeri is undoubtedly the most famous Starblaydi name in the history of racing. Sporting the same patriotic purple as Kardaeri's old racing helmet, they're an easy team to be able to get behind.


Team
Livery
Season 1 Drivers
Mirrors Racing
Image
Lucio Mason (LUC)
Eric Davenport (DAV)

Mirrors Racing, perhaps better known by their former title of Mirrors F1, competed in a number of WGPC seasons and their famed driver Jai Kardaeri was WGPC8 Driver's Champion. Run by Jose 'Mirrors' Miranda, they and their original gold-coloured cars are the most internationally famous Starblaydi racing team by any measurement. It would be expected that they'd dominate any national championship, but this set-up is an entirely new one, so anything can happen.


Team
Livery
Season 1 Drivers
Ozuwara Koenig
Racing
Image
Alexis Romera (LEX)
Alberto Mariani (MAR)

When the Koenig Racing team, steeped in tradition, were under financial pressure after a string of bad results and business decisions, Ozuwara Coporation was there to bail them out, take control of the company and put the zaibatsu's full marketing and economic might behind the failing team to bring them back to glory. Whether any glory has the old team's name mentioned, or is just shortened to 'Ozuwara', is yet to be seen.


Team
Livery
Season 1 Drivers
TSR
Image
Tiana Watson (WAT)
Veronica Campos (CMP)

Formerly 'Team Starblaydia Racing', but now existing only as a pseudo-acronym, TSR are the oldest racing outfit still operative in the nation today. Even Jose 'Mirrors' Miranda used to be a TSR driver, way back in the day, but for this season TSR certainly stand out as the only team with an all-female driving line in the familiar crimson-coloured car.
Six-Time World Cup Committee President (WCs 25-33, 46-51 & 82*)
Co-host of World Cups 20, 40 & 80 • Di Bradini Cup Organiser
World Cups 30, 63 & 83 Runner-Up • World Cup 27 Third Place • 25th Baptism of Fire Runner-Up
Seven-Time AOCAF Cup Champions • Two-time U21, One-Time U18 WC Champions • Men's Football Olympic Champions, Ashford Games
Five-Time Cherry Cup Champions • 1st Quidditch World Cup Champions • WGPC8 Drivers' Champion
The Protectorate of Starblaydia
Commended by WA Security Council Resolution #40
Five-Time NS World Cup Champions (WCs 25, 28, 41, 44 & 47)

User avatar
Starblaydia
Game Moderator
 
Posts: 4660
Founded: Apr 05, 2004
Father Knows Best State

Formula Star - Round 1

Postby Starblaydia » Fri Aug 14, 2020 2:12 am

Image

Image

Conditions:      	Dry
Lap Record: 00:01:56.395
Qualifying Type: Traditional
Nation: STB
Circuit: Montepool Street Circuit


The Montepool Street Circuit is the longest of the ten tracks in the Formula Star Championship around the streets of the city-state, featuring both tight turns around the bayside buildings, as well as long, sweeping corners around the picturesque parks where fans gather to take in the atmosphere of the V6 Turbo engines zooming around them. A circuit that rewards aggression and daring, it is expected to favour drivers like Harris Miller for Al Maraya, Arthur Patel at Espinosa and Alberto Mariani at Ozuwara. Conversely, we're expecting it to be a struggle for Adolfo Lombardi at Kardareri and Tianna Watson at TSR.

Round 1: Qualifying

POS # DRIVER                   TEAM                             FASTEST LAP     BEHIND LEADER   Pts
1 14 Veronica Campos TSR 00:01:56.408 00:00:00.000 1
2 4 Arthur Patel Espinosa Sport 00:01:56.424 00:00:00.016
3 3 Marco Vasquez Espinosa Sport 00:01:56.435 00:00:00.027
4 11 Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 00:01:56.435 00:00:00.028
5 13 Tiana Watson TSR 00:01:56.440 00:00:00.032
6 2 Harris Miller Al Maraya Racing 00:01:56.442 00:00:00.035
7 7 Mattieu Ramos Kardaeri GP 00:01:56.470 00:00:00.063
8 5 Gianluca Perez Holdsworth Motorsport 00:01:56.546 00:00:00.138
9 6 Julia Omar Holdsworth Motorsport 00:01:56.547 00:00:00.139
10 8 Adolfo Lombardi Kardaeri GP 00:01:56.681 00:00:00.273
11 1 Marty Moreno Al Maraya Racing 00:01:56.955 00:00:00.547
12 12 Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 00:01:57.055 00:00:00.648
13 9 Lucio Mason Mirrors Racing 00:01:57.108 00:00:00.701
14 10 Eric Davenport Mirrors Racing 00:01:57.360 00:00:00.952


Super-tight in Qualifying with barely more than a second separating top from bottom, although what's really surprising is that Mirrors Racing make up the back row of the grid. It's not an auspicious start to the season from the nation's most famous team, but Veronica Campos in the TSR takes the very first point of the championship by less that two hundredths of a second. Great performances all round from the TSR drivers, however, to lock second and third for themselves.

Round 1: Race

Conditions:      	Cloudy
Laps: 24
Nation: STB
Circuit: Montepool Street Circuit
Virtual Safety Car
Deployed on Laps: 1, 9, 19, 20
Cars on Grid: 14


Start    First Quarter   Halfway         Third Quarter  POS DRV Name                     Team                           Time           Pts
1 CMP 1 CMP +0 1 PAT +0 1 PAT +0 1 PAT Arthur Patel Espinosa Sport 00:51:50.369 15
2 PAT 2 PAT +32.749 2 PER +4.525 2 CMP +34.652 2 WAT Tiana Watson TSR 00:00:11.441 12
3 VSQ 3 VSQ +37.843 3 WAT +5.446 3 WAT +38.391 3 CMP Veronica Campos TSR 00:00:23.410 10
4 LEX 4 LEX +38.816 4 CMP +5.728 4 RAM +41.419 4 RAM Mattieu Ramos Kardaeri GP 00:00:24.350 8
5 WAT 5 WAT +40.555 5 LEX +28.431 5 VSQ +57.422 5 MIL Harris Miller Al Maraya Racing 00:00:33.025 6
6 MIL 6 PER +46.473 6 RAM +36.201 6 MIL +67.38 6 VSQ Marco Vasquez Espinosa Sport 00:00:38.096 4
7 RAM 7 RAM +54.8 7 VSQ +40.065 7 JUL +78.849 7 JUL Julia Omar Holdsworth Motorsport 00:00:58.421 2
8 PER 8 MIL +70.178 8 LUC +56.882 8 LEX +94.765 8 LEX Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 00:01:16.086 1
9 JUL 9 JUL +82.698 9 MIL +63.644 9 LOM +108.304 9 LUC Lucio Mason Mirrors Racing 00:01:24.917
10 LOM 10 LUC +89.558 10 JUL +63.77 10 LUC +Laps: 1 10 LOM Adolfo Lombardi Kardaeri GP 00:01:45.268
11 MMR 11 MMR +94.206 11 LOM +95.914 11 MAR +Laps: 1 11 MAR Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 00:02:06.878
12 MAR 12 MAR +103.161 12 MAR +108.98 12 +Laps: 2 DNF DAV Eric Davenport Mirrors Racing Ret. lap 8
13 LUC 13 +109.124 13 +Laps: 1 13 +Laps: 2 DNF PER Gianluca Perez Holdsworth Motorsport Ret. lap 14
14 DAV 14 +109.182 14 +Laps: 1 14 +Laps: 3 DNF MMR Marty Moreno Al Maraya Racing Ret. lap 11


Everything started with a bang, as Harris Miller's was fastest away on the line, but his over-eagerness caused a shunt at Tower on the first lap that involved most of the field, allowing pole-sitter Veronica Campos to sweep away into a thirty second lead after just eight laps. Trying force his way out of last place on lap eight, Eric Davenport took the wrong option and ended up with wing damage and a puncture, trying bravely to coax his Mirrors back to the pits, but had to mark the first retirement of the season. The Virtual Safety Car, however, bunched the pack up and, on the restart, Arthur Patel was able to sneak by into first place. It's a position he would hold right to the end of the race in the mint-green Espinosa car, eventually taking the win over Tiana Watson. She may have qualified first, but her dicing with Gianluca Perez saw the Holdsworth driver bin his car into the tyre wall, with Watson using the confusion to breeze past both of them and up on the podium. Join us next week at the Widdrington International Raceway!

Standings

Pos # DRV Name                      Team                     Pts
1 4 PAT Arthur Patel Espinosa Sport 15
2 13 WAT Tiana Watson TSR 12
3 14 CMP Veronica Campos TSR 11
4 7 RAM Mattieu Ramos Kardaeri GP 8
5 2 MIL Harris Miller Al Maraya Racing 6
6 3 VSQ Marco Vasquez Espinosa Sport 4
7 6 JUL Julia Omar Holdsworth Motorsport 2
8 11 LEX Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 1
9 1 MMR Marty Moreno Al Maraya Racing 0
9 5 PER Gianluca Perez Holdsworth Motorsport 0
9 8 LOM Adolfo Lombardi Kardaeri GP 0
9 9 LUC Lucio Mason Mirrors Racing 0
9 10 DAV Eric Davenport Mirrors Racing 0
9 12 MAR Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 0

Pos Team Pts
1 TSR 23
2 Espinosa Sport 19
3 Kardaeri GP 8
4 Al Maraya Racing 6
5 Holdsworth Motorsport 2
6 Ozuwara Koenig Racing 1
7 Mirrors Racing 0
Last edited by Starblaydia on Fri Aug 21, 2020 8:56 am, edited 1 time in total.
Six-Time World Cup Committee President (WCs 25-33, 46-51 & 82*)
Co-host of World Cups 20, 40 & 80 • Di Bradini Cup Organiser
World Cups 30, 63 & 83 Runner-Up • World Cup 27 Third Place • 25th Baptism of Fire Runner-Up
Seven-Time AOCAF Cup Champions • Two-time U21, One-Time U18 WC Champions • Men's Football Olympic Champions, Ashford Games
Five-Time Cherry Cup Champions • 1st Quidditch World Cup Champions • WGPC8 Drivers' Champion
The Protectorate of Starblaydia
Commended by WA Security Council Resolution #40
Five-Time NS World Cup Champions (WCs 25, 28, 41, 44 & 47)

User avatar
Starblaydia
Game Moderator
 
Posts: 4660
Founded: Apr 05, 2004
Father Knows Best State

Formula Star - Round 2

Postby Starblaydia » Thu Aug 20, 2020 12:03 pm

Image

Image

Conditions:      	Rainy
Lap Record: 00:01:53.372
Qualifying Type: Traditional
Nation: STB
Circuit: Widdrington International Raceway


Round Two of Formula Star moves to its westernmost point in the Britannican city-state of Widdrington, home of the series' engine supplier, HMC. Known primarily for its high speed straights, both of which are former runways, as well as tricky set of gradients up and down after the main hairpin, into the section known as Hilltop. Plenty of great sports to sit on the grass and get a great view of the oncoming back straight and the challenging corners.

Round 2: Qualifying

POS # DRIVER                   TEAM                             FASTEST LAP     BEHIND LEADER   Pts
1 7 Mattieu Ramos Kardaeri GP 00:02:10.383 00:00:00.000 1
2 13 Tiana Watson TSR 00:02:10.388 00:00:00.005
3 9 Lucio Mason Mirrors Racing 00:02:10.389 00:00:00.006
4 10 Eric Davenport Mirrors Racing 00:02:10.398 00:00:00.015
5 3 Marco Vasquez Espinosa Sport 00:02:10.402 00:00:00.019
6 6 Julia Omar Holdsworth Motorsport 00:02:10.413 00:00:00.030
7 4 Arthur Patel Espinosa Sport 00:02:10.427 00:00:00.044
8 5 Gianluca Perez Holdsworth Motorsport 00:02:10.488 00:00:00.105
9 12 Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 00:02:10.528 00:00:00.145
10 11 Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 00:02:10.551 00:00:00.168
11 14 Veronica Campos TSR 00:02:10.659 00:00:00.276
12 8 Adolfo Lombardi Kardaeri GP 00:02:10.681 00:00:00.298
13 2 Harris Miller Al Maraya Racing 00:02:10.723 00:00:00.340
14 1 Marty Moreno Al Maraya Racing 00:02:11.385 00:00:01.002


As the rain came down and limited the kind of speeds drivers could reach around the corners, Mirrors recovered from the disaster of Montepool and locked out the second row of the grid. Tiana Watson matched her podium position last week with P2 this time, just one thousandth of a second in front of Lucio Mason's Mirrors. It's Matteiu Ramos, however, who takes the point for the pole thanks to a stonking lap in the Kardaeri. Marty Moreno managed to mess his entire lap up, dropping seven tenths back from his teammate, who was just three tenths back, but the closeness of the pack means that Al Maraya have the entire back row to themselves, while the Ozuwara cars make the fifth row all pink.

Round 2: Race

Conditions:      	Cloudy
Laps: 25
Nation: STB
Circuit: Widdrington International Raceway
Virtual Safety Car
Deployed on Laps: 5, 6, 7
Cars on Grid: 14


Start    First Quarter   Halfway         Third Quarter  POS DRV Name                     Team                           Time           Pts
1 RAM 1 LUC +0 1 LUC +0 1 VSQ +0 1 VSQ Marco Vasquez Espinosa Sport 00:51:48.168 15
2 WAT 2 RAM +11.401 2 RAM +20.265 2 LUC +3.723 2 RAM Mattieu Ramos Kardaeri GP 00:00:20.040 12
3 LUC 3 WAT +15.72 3 WAT +34.271 3 RAM +20.246 3 LUC Lucio Mason Mirrors Racing 00:00:20.365 10
4 DAV 4 PAT +26.441 4 PAT +37.103 4 WAT +35.782 4 JUL Julia Omar Holdsworth Motorsport 00:00:40.981 8
5 VSQ 5 VSQ +31.849 5 VSQ +38.434 5 MIL +36.5 5 PAT Arthur Patel Espinosa Sport 00:00:50.013 6
6 JUL 6 DAV +32.349 6 DAV +50.226 6 PAT +38.042 6 MAR Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 00:01:08.971 4
7 PAT 7 JUL +34.111 7 CMP +63.842 7 JUL +54.767 7 WAT Tiana Watson TSR 00:01:12.035 2
8 PER 8 MAR +58.413 8 MIL +68.649 8 CMP +74.833 8 MIL Harris Miller Al Maraya Racing 00:01:23.198 1
9 MAR 9 CMP +60.444 9 LOM +75.659 9 LOM +81.406 9 LOM Adolfo Lombardi Kardaeri GP 00:01:49.668
10 LEX 10 MIL +86.998 10 MAR +75.776 10 MAR +84.795 10 CMP Veronica Campos TSR 00:01:55.124
11 CMP 11 +91.011 11 JUL +77.219 11 DAV +92.885 11 DAV Eric Davenport Mirrors Racing 00:02:00.848
12 LOM 12 +91.129 12 LEX +Laps: 1 12 LEX +Laps: 1 12 LEX Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing Laps Down: 1
13 MIL 13 +91.158 13 MMR +Laps: 1 13 MMR +Laps: 1 13 MMR Marty Moreno Al Maraya Racing Laps Down: 1
14 MMR 14 +91.177 14 +Laps: 1 14 +Laps: 2 DNF PER Gianluca Perez Holdsworth Motorsport Ret. lap 2


Oh dear, oh dear Gianluca Perez, two starts and zero finishes, managing only a single lap this time before receiving a puncture and spinning out from a clash with Alexis Romera in the Ozuwara. Lucio Mason took advantage at the Safety Car restart to storm into the lead, managing to stay there for around eight laps. What no-one expected, though, was Marco Vasquez surging through from fifth in the Espinosa, taking the chequered flag for a second win for Enrique Espinosa's team. Mattieu Ramos makes himself one of the most consistent drivers, just missing out on the podium last time, taking a disappointing but still credible second place. Kudos to Harris Miller, too, who clawed his way well into the points, but dropped back by the end to hang on to a single point with a worthy effort. Espinosa are definitely setting the early pace, while Ozuwara currently trail the pack.

Standings

Pos # DRV Name                      Team                     Pts
1 4 PAT Arthur Patel Espinosa Sport 21
1 7 RAM Mattieu Ramos Kardaeri GP 21
3 3 VSQ Marco Vasquez Espinosa Sport 19
4 13 WAT Tiana Watson TSR 14
5 14 CMP Veronica Campos TSR 11
6 6 JUL Julia Omar Holdsworth Motorsport 10
6 9 LUC Lucio Mason Mirrors Racing 10
8 2 MIL Harris Miller Al Maraya Racing 7
9 12 MAR Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 4
10 11 LEX Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 1
11 1 MMR Marty Moreno Al Maraya Racing 0
11 5 PER Gianluca Perez Holdsworth Motorsport 0
11 8 LOM Adolfo Lombardi Kardaeri GP 0
11 10 DAV Eric Davenport Mirrors Racing 0

Pos Team Pts
1 STB Espinosa Sport 40
2 STB TSR 25
3 STB Kardaeri GP 21
4 STB Holdsworth Motorsport 10
5 STB Mirrors Racing 10
6 STB Al Maraya Racing 7
7 STB Ozuwara Koenig Racing 5
Last edited by Starblaydia on Fri Aug 21, 2020 8:56 am, edited 1 time in total.
Six-Time World Cup Committee President (WCs 25-33, 46-51 & 82*)
Co-host of World Cups 20, 40 & 80 • Di Bradini Cup Organiser
World Cups 30, 63 & 83 Runner-Up • World Cup 27 Third Place • 25th Baptism of Fire Runner-Up
Seven-Time AOCAF Cup Champions • Two-time U21, One-Time U18 WC Champions • Men's Football Olympic Champions, Ashford Games
Five-Time Cherry Cup Champions • 1st Quidditch World Cup Champions • WGPC8 Drivers' Champion
The Protectorate of Starblaydia
Commended by WA Security Council Resolution #40
Five-Time NS World Cup Champions (WCs 25, 28, 41, 44 & 47)

User avatar
Northwest Kalactin
Minister
 
Posts: 2088
Founded: Aug 17, 2017
Capitalist Paradise

Postby Northwest Kalactin » Fri Aug 21, 2020 9:49 pm

Start       	POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts
1 MCN 1 7 ADM William Adams Racing East 01:39:03.221 25
2 NOB 2 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing Laps Down: 1 18 + 1
3 GPS 3 8 HTL Tyler Young Racing East Laps Down: 1 14
4 RAM 4 2 NOB Dennis Lopez North Racing Laps Down: 1 10
5 GOZ 5 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital Laps Down: 1 8
6 GRE 6 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing Laps Down: 1 6
7 ADM 7 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing Laps Down: 1 4
8 HTL DNF 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing Ret. lap 11 3
9 IND DNF 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing Ret. lap 50 2
10 JUL DNF 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital Ret. lap 12 1
11 KIL DNF 6 GRE Johnny Green Mountain Racing Ret. lap 50
12 LIM DNF 1 MCN Randy Mcnielson North Racing Ret. lap 25


Image
[b]Pos # ▍DRV Name                      Team                     Pts
1 2 NOB Dennis Lopez North Racing 61
2 1 MCN Randy Mcnielson North Racing 50
3 3 GPS Samuel Robinson WGP3: Capital 42
4 4 RAM Danny Ramirez WGP3: Capital 32
5 11 KIL Greg Watson Firespeed Racing 20
6 10 JUL Kevin Edwards Spearhead Racing 13
7 9 IND Clarence Martin Spearhead Racing 10
7 12 LIM Stephon Howard Firespeed Racing 10
9 5 GOZ Bobby Gonzalez Mountain Racing 8
10 7 ADM William Adams Racing East 7
11 6 GRE Johnny Green Mountain Racing 6
12 8 HTL Tyler Young Racing East 3


Pos NAT ▍Team                     Pts
1 NOR North Racing 50
2 WGC WGP3: Capital 42
3 FRS Firespeed Racing 20
4 SPR Spearhead Racing 10
5 MUT Mountain Racing 8
6 EST Racing East 7
AO Lacrosse Invitational 2 Champions
World Twenty20 Championship X Champion
RP population: 23 million
AOHC 7
All India Cup 1
MAC 5&6
Gold Coast Basketball Tournament 1
World Lacrosse Championships XXXV
NSCF Mineral Conference
Coffs 7’s I
Call me NK
AO4LIFE
I don’t use NS stats
Kalactinator 1.00

User avatar
Starblaydia
Game Moderator
 
Posts: 4660
Founded: Apr 05, 2004
Father Knows Best State

Postby Starblaydia » Sat Aug 29, 2020 8:22 am

Image

Image

Conditions:      	Rainy
Lap Record: 00:01:50.349
Qualifying Type: Traditional
Nation: STB
Circuit: Ionia National Speedway


Based largely on the oval circuit, while cutting into the flat infield, the main challenge of the Ionia National Speedway in this configuration is the long, fast straight that just begins to inclue as the cars cut into the midfield. The short sprint and curve up to Intermediate 1is similarly at an odd angle, while the relatively untouched Infield section doesn't get a whole lot of rubber during most events, so can be especially lacking in grip.

Round 3: Qualifying

POS # DRIVER                   TEAM                             FASTEST LAP     BEHIND LEADER   Pts
1 13 Tiana Watson TSR 00:01:50.357 00:00:00.000 1
2 11 Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 00:01:50.361 00:00:00.005
3 4 Arthur Patel Espinosa Sport 00:01:50.370 00:00:00.013
4 12 Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 00:01:50.373 00:00:00.017
5 3 Marco Vasquez Espinosa Sport 00:01:50.382 00:00:00.025
6 7 Mattieu Ramos Kardaeri GP 00:01:50.388 00:00:00.031
7 1 Marty Moreno Al Maraya Racing 00:01:50.408 00:00:00.052
8 8 Adolfo Lombardi Kardaeri GP 00:01:50.671 00:00:00.315
9 14 Veronica Campos TSR 00:01:50.705 00:00:00.349
10 6 Julia Omar Holdsworth Motorsport 00:01:50.906 00:00:00.550
11 9 Lucio Mason Mirrors Racing 00:01:50.916 00:00:00.560
12 5 Gianluca Perez Holdsworth Motorsport 00:01:51.143 00:00:00.786
13 2 Harris Miller Al Maraya Racing 00:01:51.278 00:00:00.921
14 10 Eric Davenport Mirrors Racing 00:01:51.758 00:00:01.402


Fourth in the Driver's Standings, Tiana Watson just shaved those extra hundredths off her time compared to the chasing pack, and he'll lead out the Espinosa and, surprisingly, Ozuwara cars following each other, line astern. It's another bad day for Mirrors and Holdsworth, however, who are bringing up the rear.

Round 3: Race

Conditions:      	Dry
Laps: 26
Circuit: Ionia National Speedway
Cars on Grid: 14


Start    First Quarter   Halfway         Third Quarter  POS DRV Name                     Team                           Time           Pts
1 WAT 1 LEX +0 1 LEX +0 1 LEX +0 1 LEX Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 00:52:19.613 15
2 LEX 2 VSQ +0.426 2 VSQ +18.688 2 VSQ +25.352 2 VSQ Marco Vasquez Espinosa Sport 00:00:27.913 12
3 PAT 3 MAR +22.359 3 WAT +25.292 3 PAT +32.175 3 MMR Marty Moreno Al Maraya Racing 00:01:00.385 10
4 MAR 4 PAT +24.501 4 MAR +34.582 4 MAR +40.483 4 WAT Tiana Watson TSR 00:01:02.808 8
5 VSQ 5 WAT +29.013 5 PAT +56.204 5 MMR +60.905 5 MAR Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 00:01:04.854 6
6 RAM 6 MMR +39.047 6 MMR +65.519 6 WAT +66.014 6 RAM Mattieu Ramos Kardaeri GP 00:01:06.132 4
7 MMR 7 LOM +50.422 7 RAM +67.513 7 LUC +74.996 7 JUL Julia Omar Holdsworth Motorsport 00:01:31.599 2
8 LOM 8 RAM +60.233 8 JUL +76.496 8 RAM +79.147 8 LOM Adolfo Lombardi Kardaeri GP 00:01:35.662 1
9 CMP 9 MIL +74.438 9 LOM +80.05 9 LOM +90.425 9 PAT Arthur Patel Espinosa Sport 00:01:37.874
10 JUL 10 JUL +81.634 10 PER +95.348 10 JUL +101.577 10 LUC Lucio Mason Mirrors Racing Laps Down: 1
11 LUC 11 PER +86.152 11 LUC +108.745 11 PER +104.567 11 PER Gianluca Perez Holdsworth Motorsport Laps Down: 1
12 PER 12 LUC +87.78 12 MIL +Laps: 1 12 MIL +Laps: 1 12 DAV Eric Davenport Mirrors Racing Laps Down: 1
13 MIL 13 +94.622 13 DAV +Laps: 1 13 DAV +Laps: 1 13 MIL Harris Miller Al Maraya Racing Laps Down: 1
14 DAV 14 +94.644 14 +Laps: 2 14 +Laps: 3 DNF CMP Veronica Campos TSR Ret. lap 2


Alexis Romero took the lead into the Marshal section of the track on Turn 3 and simply didn't look back, keeping the lead for the rest of the race, while Vasquez made up three spots to be the first driver to gain two podiums in the season so far.

Standings

Pos # DRV Name                      Team                     Pts
1 3 VSQ Marco Vasquez Espinosa Sport 31
2 7 RAM Mattieu Ramos Kardaeri GP 25
3 13 WAT Tiana Watson TSR 23
4 4 PAT Arthur Patel Espinosa Sport 21
5 11 LEX Alexis Romera Ozuwara Koenig Racing 16
6 6 JUL Julia Omar Holdsworth Motorsport 12
7 14 CMP Veronica Campos TSR 11
8 1 MMR Marty Moreno Al Maraya Racing 10
8 9 LUC Lucio Mason Mirrors Racing 10
8 12 MAR Alberto Mariani Ozuwara Koenig Racing 10
11 2 MIL Harris Miller Al Maraya Racing 7
12 8 LOM Adolfo Lombardi Kardaeri GP 1
13 5 PER Gianluca Perez Holdsworth Motorsport 0
13 10 DAV Eric Davenport Mirrors Racing 0

Pos Team Pts
1 Espinosa Sport 52
2 TSR 34
3 Kardaeri GP 26
4 Ozuwara Koenig Racing 26
5 Al Maraya Racing 17
6 Holdsworth Motorsport 12
7 Mirrors Racing 10
Six-Time World Cup Committee President (WCs 25-33, 46-51 & 82*)
Co-host of World Cups 20, 40 & 80 • Di Bradini Cup Organiser
World Cups 30, 63 & 83 Runner-Up • World Cup 27 Third Place • 25th Baptism of Fire Runner-Up
Seven-Time AOCAF Cup Champions • Two-time U21, One-Time U18 WC Champions • Men's Football Olympic Champions, Ashford Games
Five-Time Cherry Cup Champions • 1st Quidditch World Cup Champions • WGPC8 Drivers' Champion
The Protectorate of Starblaydia
Commended by WA Security Council Resolution #40
Five-Time NS World Cup Champions (WCs 25, 28, 41, 44 & 47)

User avatar
Filindostan
Ambassador
 
Posts: 1078
Founded: Jun 24, 2017
Ex-Nation

Postby Filindostan » Tue Oct 06, 2020 11:30 am

Crossposted along with this link: viewtopic.php?p=37739372#p37739372

Posting for historical purposes. This was the final round of the first season of WGP3 Filindostan but I lost my file for some reason. I managed though to post the qualifying and race results per driver, and will scorinate the events with the predetermined order.

Image
Final Round at Yogyakulta
Image


This is the final round...

Image
Filindostan - Final Round: Qualifying
Conditions:      	Cloudy
Lap Record: 00:01:48.235
Qualifying Type: One Shot
Nation: FID
Circuit: Yogyakulta International Circuit

POS # DRIVER                   TEAM                     	FASTEST LAP	BEHIND LEADER
1 2 Shigeru Tsuchie Drymark-Katana 00:01:48.793 00:00:00.000
2 77 Fauzi Barata CR Kimantara 00:01:48.805 00:00:00.013
3 70 Luigi Teves DMR-Solymok 00:01:48.969 00:00:00.176
4 46 Rod Gozum Monghit 00:01:48.979 00:00:00.187
5 60 Chiemi Hino Badai Angin IGR 00:01:49.022 00:00:00.230
6 72 Barnabas Mate DMR-Solymok 00:01:49.282 00:00:00.489
7 66 Masaki Enoki Drymark-Katana 00:01:49.321 00:00:00.528
8 63 Hilda Soetomo Nasional Tim 00:01:49.419 00:00:00.626
9 90 Raihaanun Badai Angin Timpen 00:01:49.497 00:00:00.705
10 3 Kevin Lestaluhu Monghit 00:01:49.735 00:00:00.942
11 99 Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin IGR 00:01:49.745 00:00:00.953
12 92 Otome Numata Badai Angin Timpen 00:01:49.746 00:00:00.953
13 12 June Sartillo Nasional Tim 00:01:49.781 00:00:00.989
14 61 Karl Lux DMR-Solymok 00:01:50.062 00:00:01.269
15 9 Cinta Masud Ismart PnG 00:01:50.113 00:00:01.320
16 11 Eva Permatasari Ismart PnG 00:01:50.230 00:00:01.437
17 19 Carol Bongolan Nasional Tim 00:01:50.674 00:00:01.882
18 80 Eiji Ibi Badai Angin IGR 00:01:50.901 00:00:02.109
19 55 Kenny Maro Albores CR Kimantara 00:01:51.005 00:00:02.212
20 91 Koji Takagaki Badai Angin Timpen 00:01:51.361 00:00:02.569
21 45 Natasha Massepe Monghit 00:01:52.412 00:00:03.619
22 33 Werner Palejaro CR Kimantara 00:01:52.910 00:00:04.118
23 84 Asuna Katsu Drymark-Katana 00:01:53.068 00:00:04.275
24 8 Kemuning Gusmawan Ismart PnG 00:01:53.442 00:00:04.649


Image
Filindostan - Final Round: Race
Conditions:      	Dry
Laps: 17
Nation: FID
Circuit: Yogyakulta International Circuit
Virtual Safety Car
Deployed on Laps:
Cars on Grid: 24

POS DRV Name                     Team                     	Time            Pts
1 HIN Chiemi Hino Badai Angin IGR 00:35:07.386 50
2 TSU Shigeru Tsuchie Drymark-Katana 00:00:39.943 36
3 GOZ Rod Gozum Monghit 00:01:18.190 28
4 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin IGR 00:01:22.947 20
5 BAR Fauzi Barata CR Kimantara 00:01:30.917 16
6 MAT Barnabas Mate DMR-Solymok 00:01:45.402 12
7 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim 00:01:46.926 8
8 LES Kevin Lestaluhu Monghit 00:01:57.640 6
9 IBI Eiji Ibi Badai Angin IGR 00:02:08.808 4
10 ENO Masaki Enoki Drymark-Katana Laps Down: 1 2
11 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen Laps Down: 1
12 KAT Asuna Katsu Drymark-Katana Laps Down: 1
13 GUS Kemuning Gusmawan Ismart PnG Laps Down: 1
14 MAU Cinta Masud Ismart PnG Laps Down: 1
15 PER Eva Permatasari Ismart PnG Laps Down: 1
16 LUX Karl Lux DMR-Solymok Laps Down: 1
17 TEV Luigi Teves DMR-Solymok Laps Down: 1
18 RAI Raihaanun Badai Angin Timpen Laps Down: 2
19 SAR June Sartillo Nasional Tim Laps Down: 2
20 BON Carol Bongolan Nasional Tim Laps Down: 2
21 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara Laps Down: 2
22 MAS Natasha Massepe Monghit Laps Down: 2
23 PAL Werner Palejaro CR Kimantara Laps Down: 2
24 TAK Koji Takagaki Badai Angin Timpen Laps Down: 2




Weekend Summary
Rod Gozum wins the championship...

Drivers' Championship
Pos # DRV Name                      Team                     Pts
1 46 GOZ Rod Gozum Monghit 123
2 60 HIN Chiemi Hino Badai Angin IGR 117
3 72 MAT Barnabas Mate DMR-Solymok 115
4 2 TSU Shigeru Tsuchie Drymark-Katana 102
5 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin IGR 76
6 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit 67
7 80 IBI Eiji Ibi Badai Angin IGR 56
8 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen 54
9 66 ENO Masaki Enoki Drymark-Katana 46
10 8 GUS Kemuning Gusmawan Ismart PnG 44
11 45 MAS Natasha Massepe Monghit 41
12 84 KAT Asuna Katsu Drymark-Katana 39
13 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok 37
14 70 TEV Luigi Teves DMR-Solymok 29
15 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim 28 (3rd: 1)
16 9 MAU Cinta Masud Ismart PnG 28 (3rd: 0)
17 11 PER Eva Permatasari Ismart PnG 25
18 90 RAI Raihaanun Badai Angin Timpen 22
19 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara 19
20 12 SAR June Sartillo Nasional Tim 12
21 91 TAK Koji Takagaki Badai Angin Timpen 10
22 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara 6
23 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara 4
24 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim 3

Teams' Championship
Pos NAT Team                      Pts
1 FID Badai Angin IGR 243
2 FID Monghit 228
3 GGY DMR-Solymok 179
4 ANM Drymark-Katana 179
5 FID Ismart PnG 97
6 FID Badai Angin Timpen 86
7 FID Nasional Tim 43
8 FID CR Kimantara 29
Last edited by Filindostan on Sun Nov 22, 2020 9:55 am, edited 3 times in total.
Nation active only for Motorsports.
The Artist formerly known as Sangti | Potentia et Sanctitas Populi
Baptism of Fire 66 Winners
Trigram: FID | Demonym: Filindo/Filindostani | Capital: San Marco | Leader: Dorigo Dutete | Newswire | No Nonsense Sportswear | Esportiva | IUBC Newswires | Domestic Motorsports

User avatar
Filindostan
Ambassador
 
Posts: 1078
Founded: Jun 24, 2017
Ex-Nation

Postby Filindostan » Sun Nov 01, 2020 7:49 pm

Image
WGP3.FID Season 2


The Filindostan World Grand Prix Championship Tier Three S2, known more as the WGP3: Filindostan or WGP3.FID, is the second season of the competition. Eight teams and twenty-four participants will return to WGP3.FID to compete to the title of being the best Filindostani driver in the local racing scene.

Rod Gozum is the series' defending champion, but will not defend his title as he was promoted to WGP2 along with series contender Barnabas Mate.

Rules

Each team may have a maximum of three drivers. The cars, engines, and tyres will be the same across all the teams. Below are the car specifications for the WGP3:FID cars:

Car Information
Chassis Name: Badai Angin BP01
Engine: Badai Angin BA90009-6 V6, naturally aspirated, mid mounted, rear wheel drive
Tyres: Solymok Megfogo GT (dry tyres), Solymok Loccsanas GT (wet)
Transmission: Badai Angin 6-Speed Semi-automatic
Fuel: Petrofilindo Cepat

Race Weekend Information
  • There will be six race weekends - five standard weekends, and a last weekend in San Marco that may coincide with the Grand Prix Filindostan should the circuit be accepted to the WGPC calendar for season 18. The schedule will feature long breaks between Rounds 6 and 7, and Rounds 10 and 11.
  • Schedule will be as follows:
    Round        Nation        Location      Track                                       
    Round 1-2 Filindostan San Marco San Marco Street Circuit * - Support category to WGP2 Ras Kabishawan Puroll
    Round 3-4 Filindostan Yogyakulta Yogyakulta International Circuit
    Round 5-6 Gergary Wiesenblume Wiesenblumering
    Round 7-8 Aji No Moto Serizawa Serizawa Racing Circuit
    Round 9-10 Filindostan Barat Rava Kimantara Trac
    Round 11 Filindostan San Marco San Marco Street Circuit * - Possible Support category to WGPC Grand Prix Filindostan Cepat
  • For odd numbered rounds in 1-10, sessions will occur on Fridays, with the morning qualifying format being two-tiered for the afternoon races.
  • For even numbered rounds in 1-10, sessions will occur on Saturdays, with the morning qualifying format being traditional for the afternoon races.
  • Drivers being slower than 107% of the fastest time set in Q1 or in the traditional qualifying sessions will not be permitted to race in any conditions.
  • Below is the scoring for the first ten races:
    Position1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10thFastest Lap
    Points251814108643211
  • For the final race at San Marco, qualifying will occur on Friday afternoon after the WGPC practice session, and will be of type one-shot, with the race happening on the Saturday afternoon after the qualifying session. Points scored will not be doubled unlike last season.
  • Drivers champion will be the driver scoring most points in the season. For the teams championship, unlike last season, all three drivers can score points for the team per race.
Teams and Drivers

The following teams and drivers are signed up for this season. Nationality of driving/team license is Filindostani (FID) unless stated.

Badai Angin Junior Team (operated by Ibuna-Gambal Racing) - Badai Angin IGR
70. Luigi Teves
90. Raihaanun
99. Alvis Kalvin Lacsamana

Monghit Motorsport - Monghit
2. Shigeru Tsuchie (ANM)
3. Kevin Lestaluhu
45. Natasha Massepe

Deutschmagyar Racing by Solymok - DMR-Solymok (GGY)
44. Miki Kalocsay (GGY)
61. Karl Lux (GGY)
96. Zsanett Bokor (GGY)

Nasional Tim Motorsport - Nasional Tim
12. June Sartillo
19. Carol Bongolan
63. Hilda Soetomo

Badai Angin Tim Pengembangan - Badai Angin Timpen
8. Kemuning Gusmawan
83. Fiona Sunarya
92. Otome Numata (ANM)

Fortunas by Park-and-Go Racing - Fortunas Racing
9. Cinta Masud
11. Eva Permatasari
14. Florence Belasco

Club Racing Kimantara - CR Kimantara
33. Werner Palejaro
55. Kenny Maro Albores
77. Fauzi Barata

Dahon-Katana Racing - Dahon-Katana (ANM)
66. Masaki Enoki (ANM)
84. Asuna Katsu (ANM)
91. Koji Takagaki (ANM)
Last edited by Filindostan on Sun Nov 22, 2020 9:56 am, edited 1 time in total.
Nation active only for Motorsports.
The Artist formerly known as Sangti | Potentia et Sanctitas Populi
Baptism of Fire 66 Winners
Trigram: FID | Demonym: Filindo/Filindostani | Capital: San Marco | Leader: Dorigo Dutete | Newswire | No Nonsense Sportswear | Esportiva | IUBC Newswires | Domestic Motorsports

User avatar
Filindostan
Ambassador
 
Posts: 1078
Founded: Jun 24, 2017
Ex-Nation

Postby Filindostan » Sun Nov 22, 2020 9:56 am

Week 1: Qualifying
Image
Conditions:      	Dry
Predicted Optimal Time: 00:01:56.246
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: FID
Circuit: San Marco Street Circuit

Image


POS #   DRIVER                              	FASTEST LAP     GAP TO LEADER    FASTEST LAP     GAP TO LEADER				
1 2 Shigeru Tsuchie 00:01:58.136 00:00:01.130 00:01:56.269 00:00:00.000
2 70 Luigi Teves 00:01:57.335 00:00:00.329 00:01:56.270 00:00:00.000
3 61 Karl Lux 00:01:57.696 00:00:00.691 00:01:56.423 00:00:00.153
4 45 Natasha Massepe 00:01:57.738 00:00:00.733 00:01:56.792 00:00:00.523
5 84 Asuna Katsu 00:01:57.567 00:00:00.561 00:01:56.804 00:00:00.534
6 92 Otome Numata 00:01:57.005 00:00:00.000 00:01:56.806 00:00:00.537
7 3 Kevin Lestaluhu 00:01:57.260 00:00:00.254 00:01:57.132 00:00:00.862
8 12 June Sartillo 00:01:57.598 00:00:00.592 00:01:57.151 00:00:00.882
9 63 Hilda Soetomo 00:01:57.835 00:00:00.829 00:01:57.193 00:00:00.924
10 8 Kemuning Gusmawan 00:01:57.080 00:00:00.075 00:01:57.807 00:00:01.538
11 83 Fiona Sunarya 00:01:58.289 00:00:01.283
12 44 Miki Kalocsay 00:01:58.318 00:00:01.312
13 19 Carol Bongolan 00:01:58.527 00:00:01.522
14 66 Masaki Enoki 00:01:58.552 00:00:01.547
15 90 Raihaanun 00:01:58.733 00:00:01.727
16 99 Alvis Kalvin Lacsamana 00:01:58.799 00:00:01.794
17 33 Werner Palejaro 00:01:59.635 00:00:02.630
18 96 Zsanett Bokor 00:01:59.792 00:00:02.786
19 11 Eva Permatasari 00:02:00.025 00:00:03.020
20 91 Koji Takagaki 00:02:00.305 00:00:03.300
21 14 Florence Belasco 00:02:00.765 00:00:03.760
22 77 Fauzi Barata 00:02:05.727 00:00:08.721
23 55 Kenny Maro Albores 00:02:05.986 00:00:08.981
24 9 Cinta Masud 00:02:06.184 00:00:09.178


Week 1: Race
Image
Conditions:      	Dry
Laps: 23
Nation: FID
Circuit: San Marco Street Circuit
Event: Filindostan - San Marco Race 1
Safety Car Deployed on Laps:
Cars on Grid: 24
Image


POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit 00:51:23.171 25
2 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit 00:00:02.821 18
3 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana 00:00:29.256 14
4 45 MAS Natasha Massepe Monghit 00:00:43.543 10
5 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok 00:00:47.523 8
6 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok 00:01:01.167 6
7 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana 00:01:04.972 4
8 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim 00:01:10.242 3
9 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR 00:01:11.354 2
10 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR 00:01:14.347 1 + 1 2:02.100
11 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR 00:01:24.654
12 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen 00:01:34.212
13 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara 00:01:47.034
14 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana 00:02:00.484
15 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing 00:02:00.629
16 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen 00:02:13.902
17 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing Laps Down: 1
18 12 SAR June Sartillo Nasional Tim Laps Down: 1
19 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok Ret. lap 14
DNF 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim Ret. lap 18
DNS 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen DNS
DNQ 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara DNQ
DNQ 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara DNQ
DNQ 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing DNQ


Pos # ▍DRV Name                      Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit [Badai Angin] Solymok 25
2 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit [Badai Angin] Solymok 18
3 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 14
4 45 MAS Natasha Massepe Monghit [Badai Angin] Solymok 10
5 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 8
6 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 6
7 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 4
8 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 3
9 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 2
9 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 2
11 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 0
11 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0
11 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0
11 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 0
11 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
11 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0
11 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
11 12 SAR June Sartillo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 0
11 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 0
11 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 0
11 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0
11 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
11 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0
11 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0


Pos NAT ▍Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 FID Monghit [Badai Angin] Solymok 53
2 ANM Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 18
3 GGY DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 14
4 FID Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 4
5 FID Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 3
6 FID Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0
7 FID Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
8 FID CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0


Week 2: Qualifying
Image
Conditions:      	Dry
Predicted Optimal Time: 00:01:31.176
Qualifying Type: Traditional
Nation: FID
Circuit: San Marco Street Circuit

Image


POS #   DRIVER                                       FASTEST LAP     GAP TO LEADER				
1 2 Shigeru Tsuchie 00:01:56.316 00:00:00.000
2 3 Kevin Lestaluhu 00:01:56.354 00:00:00.039
3 9 Cinta Masud 00:01:56.384 00:00:00.068
4 45 Natasha Massepe 00:01:56.385 00:00:00.069
5 70 Luigi Teves 00:01:56.409 00:00:00.093
6 96 Zsanett Bokor 00:01:56.427 00:00:00.111
7 66 Masaki Enoki 00:01:56.463 00:00:00.148
8 90 Raihaanun 00:01:56.502 00:00:00.186
9 61 Karl Lux 00:01:56.591 00:00:00.275
10 77 Fauzi Barata 00:01:56.785 00:00:00.470
11 83 Fiona Sunarya 00:01:56.922 00:00:00.607
12 99 Alvis Kalvin Lacsamana 00:01:57.092 00:00:00.776
13 14 Florence Belasco 00:01:57.126 00:00:00.811
14 55 Kenny Maro Albores 00:01:57.142 00:00:00.826
15 11 Eva Permatasari 00:01:57.159 00:00:00.843
16 19 Carol Bongolan 00:01:57.455 00:00:01.139
17 91 Koji Takagaki 00:01:57.753 00:00:01.437
18 44 Miki Kalocsay 00:01:57.874 00:00:01.558
19 63 Hilda Soetomo 00:01:58.027 00:00:01.711
20 92 Otome Numata 00:01:59.197 00:00:02.881
21 33 Werner Palejaro 00:01:59.599 00:00:03.283
22 84 Asuna Katsu 00:01:59.794 00:00:03.478
23 8 Kemuning Gusmawan 00:01:59.967 00:00:03.651
24 12 June Sartillo 00:02:00.683 00:00:04.368


Week 2: Race
Image
Conditions:      	Cloudy
Laps: 23
Nation: FID
Circuit: San Marco Street Circuit
Event: Filindostan - San Marco Race 2
Safety Car Deployed on Laps:
Cars on Grid: 24
Image


POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR 00:52:09.594 25
2 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit 00:00:07.981 18
3 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana 00:00:10.497 14
4 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok 00:00:20.001 10
5 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana 00:00:28.240 8
6 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara 00:00:43.055 6
7 45 MAS Natasha Massepe Monghit 00:00:50.102 4
8 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR 00:00:59.456 3
9 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit 00:01:05.207 2
10 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing 00:01:26.384 1
11 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR 00:01:39.349
12 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen 00:01:42.309
13 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim 00:01:44.244
14 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing 00:01:44.521
15 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim 00:01:56.332
16 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara 00:02:02.626
17 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen 00:02:10.455 + 1 2:02.706
18 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok 00:02:10.835
19 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana 00:02:16.490
20 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen Laps Down: 1
21 12 SAR June Sartillo Nasional Tim Laps Down: 1
22 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara Laps Down: 1
DNF 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok Ret. lap 11
DNF 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing Ret. lap 6


Pos # ▍DRV Name                      Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit [Badai Angin] Solymok 36
2 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit [Badai Angin] Solymok 27
2 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 27
4 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 22
5 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 18
6 45 MAS Natasha Massepe Monghit [Badai Angin] Solymok 14
6 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 14
8 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 6
8 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 6
10 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 4
11 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 3
11 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 3
13 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 2
14 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 1
14 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 1
16 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
16 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
16 12 SAR June Sartillo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 0
16 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0
16 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 0
16 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0
16 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 0
16 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0
16 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0


Pos NAT ▍Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 FID Monghit [Badai Angin] Solymok 77
2 ANM Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 40
3 FID Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 32
4 GGY DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 24
5 FID CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 6
6 FID Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 3
7 FID Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 1
8 FID Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 1
Nation active only for Motorsports.
The Artist formerly known as Sangti | Potentia et Sanctitas Populi
Baptism of Fire 66 Winners
Trigram: FID | Demonym: Filindo/Filindostani | Capital: San Marco | Leader: Dorigo Dutete | Newswire | No Nonsense Sportswear | Esportiva | IUBC Newswires | Domestic Motorsports

User avatar
Filindostan
Ambassador
 
Posts: 1078
Founded: Jun 24, 2017
Ex-Nation

Postby Filindostan » Sun Nov 22, 2020 10:01 am

Week 3: Qualifying
Image
Conditions:      	Torrential Rain
Predicted Optimal Time: 00:01:48.235
Qualifying Type: Two-Tier
Nation: FID
Circuit: Yogyakulta International Circuit

Image


POS #   DRIVER                                 FASTEST LAP     GAP TO LEADER    FASTEST LAP     GAP TO LEADER				
1 12 June Sartillo 00:02:30.295 00:00:00.028 00:02:29.389 00:00:00.000
2 14 Florence Belasco 00:02:30.280 00:00:00.014 00:02:29.403 00:00:00.014
3 77 Fauzi Barata 00:02:30.347 00:00:00.080 00:02:29.410 00:00:00.021
4 99 Alvis Kalvin Lacsamana 00:02:30.386 00:00:00.120 00:02:29.429 00:00:00.040
5 2 Shigeru Tsuchie 00:02:30.323 00:00:00.057 00:02:29.466 00:00:00.077
6 33 Werner Palejaro 00:02:30.308 00:00:00.042 00:02:29.561 00:00:00.172
7 66 Masaki Enoki 00:02:30.491 00:00:00.224 00:02:29.628 00:00:00.239
8 70 Luigi Teves 00:02:30.338 00:00:00.072 00:02:29.679 00:00:00.290
9 44 Miki Kalocsay 00:02:30.266 00:00:00.000 00:02:29.780 00:00:00.391
10 96 Zsanett Bokor 00:02:30.355 00:00:00.089 00:02:30.582 00:00:01.193
11 9 Cinta Masud 00:02:30.532 00:00:00.266
12 3 Kevin Lestaluhu 00:02:30.770 00:00:00.504
13 61 Karl Lux 00:02:30.789 00:00:00.523
14 83 Fiona Sunarya 00:02:30.800 00:00:00.534
15 91 Koji Takagaki 00:02:31.001 00:00:00.735
16 19 Carol Bongolan 00:02:31.058 00:00:00.792
17 84 Asuna Katsu 00:02:31.162 00:00:00.896
18 90 Raihaanun 00:02:31.278 00:00:01.012
19 11 Eva Permatasari 00:02:32.221 00:00:01.954
20 45 Natasha Massepe 00:02:32.278 00:00:02.012
21 63 Hilda Soetomo 00:02:33.824 00:00:03.558
22 8 Kemuning Gusmawan 00:02:34.496 00:00:04.230
23 55 Kenny Maro Albores 00:02:35.350 00:00:05.084
24 92 Otome Numata 00:02:38.263 00:00:07.997


Week 3: Race
Image
Conditions:      	Dry	
Laps: 17
Nation: FID
Circuit: Yogyakulta International Circuit
Event: Filindostan - Yogyakulta Race 1
Safety Car Deployed on Laps:
Cars on Grid: 24
Image


POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap
1 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing 00:35:28.470 25
2 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok 00:00:34.444 18
3 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR 00:00:36.495 14
4 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR 00:00:41.608 10
5 12 SAR June Sartillo Nasional Tim 00:00:45.199 8
6 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok 00:00:49.506 6
7 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit 00:00:59.301 4
8 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen 00:01:03.677 3 + 1 1:53.662
9 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana 00:01:10.371 2
10 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana 00:01:17.210 1
11 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara 00:01:21.557
12 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok 00:01:22.469
13 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen 00:01:31.151
14 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim 00:01:42.496
15 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara 00:01:43.371
16 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing 00:01:45.293
17 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit 00:01:55.182
18 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR 00:01:56.346
19 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara 00:01:59.358
20 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing Laps Down: 1
21 45 MAS Natasha Massepe Monghit Laps Down: 1
22 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim Laps Down: 1
23 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen Laps Down: 1
DNF 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana Ret. lap 7


Pos # ▍DRV Name                      Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 41
2 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit [Badai Angin] Solymok 40
3 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit [Badai Angin] Solymok 27
4 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 26
5 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 23
6 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 18
6 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 18
8 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 16
9 45 MAS Natasha Massepe Monghit [Badai Angin] Solymok 14
10 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 13
11 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 12
12 12 SAR June Sartillo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 8
13 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 6
14 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 4
14 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 4
16 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 3
17 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 2
18 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 1
19 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
19 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 0
19 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0
19 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0
19 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 0
19 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0


Pos NAT ▍Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 FID Monghit [Badai Angin] Solymok 81
2 FID Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 56
3 GGY DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 48
4 ANM Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 43
5 FID Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 26
6 FID Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 11
7 FID CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 6
8 FID Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 5


Week 4: Qualifying
Image
Conditions:      	Cloudy
Predicted Optimal Time: 00:01:48.235
Qualifying Type: Traditional
Nation: FID
Circuit: Yogyakulta International Circuit

Image


POS #   DRIVER                                 FASTEST LAP     GAP TO LEADER				
1 99 Alvis Kalvin Lacsamana 00:01:48.814 00:00:00.000
2 2 Shigeru Tsuchie 00:01:48.856 00:00:00.042
3 9 Cinta Masud 00:01:48.870 00:00:00.057
4 91 Koji Takagaki 00:01:48.927 00:00:00.113
5 90 Raihaanun 00:01:48.934 00:00:00.121
6 3 Kevin Lestaluhu 00:01:48.947 00:00:00.133
7 11 Eva Permatasari 00:01:48.952 00:00:00.138
8 45 Natasha Massepe 00:01:48.967 00:00:00.153
9 70 Luigi Teves 00:01:48.985 00:00:00.171
10 55 Kenny Maro Albores 00:01:49.143 00:00:00.329
11 12 June Sartillo 00:01:49.149 00:00:00.335
12 77 Fauzi Barata 00:01:49.226 00:00:00.412
13 44 Miki Kalocsay 00:01:49.229 00:00:00.415
14 92 Otome Numata 00:01:49.271 00:00:00.457
15 96 Zsanett Bokor 00:01:49.294 00:00:00.480
16 61 Karl Lux 00:01:49.418 00:00:00.604
17 66 Masaki Enoki 00:01:49.529 00:00:00.715
18 8 Kemuning Gusmawan 00:01:49.746 00:00:00.932
19 63 Hilda Soetomo 00:01:50.074 00:00:01.260
20 14 Florence Belasco 00:01:50.228 00:00:01.414
21 19 Carol Bongolan 00:01:50.408 00:00:01.595
22 33 Werner Palejaro 00:01:50.989 00:00:02.175
23 84 Asuna Katsu 00:01:51.551 00:00:02.737
24 83 Fiona Sunarya 00:01:53.096 00:00:04.282


Week 4: Race
Image
Conditions:      	Dry	
Laps: 17
Nation: FID
Circuit: Yogyakulta International Circuit
Event: Filindostan - Yogyakulta Race 2
Safety Car Deployed on Laps:
Cars on Grid: 24
Image


POS  # ▍DRV Name                     Team                     	Time      	Pts	Fastest Lap	
1 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR 00:34:56.750 25
2 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana 00:00:19.581 18
3 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit 00:00:57.565 14
4 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing 00:00:58.978 10
5 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara 00:01:11.326 8
6 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR 00:01:19.112 6
7 45 MAS Natasha Massepe Monghit 00:01:22.931 4
8 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR 00:01:41.485 3
9 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara 00:02:01.886 2
10 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing Laps Down: 1 1
11 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok Laps Down: 1 + 1 1:53.678
12 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok Laps Down: 1
13 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen Laps Down: 1
14 12 SAR June Sartillo Nasional Tim Laps Down: 1
15 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing Laps Down: 1
16 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen Laps Down: 1
17 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim Laps Down: 1
18 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana Laps Down: 1
19 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok Laps Down: 1
20 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana Laps Down: 1
21 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen Laps Down: 1
22 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim Laps Down: 1
23 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara Laps Down: 1
DNF 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit Ret. lap 13


Pos # ▍DRV Name                      Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 2 TSU Shigeru Tsuchie Monghit [Badai Angin] Solymok 54
2 70 TEV Luigi Teves Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 44
3 91 TAK Koji Takagaki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 41
4 99 AKL Alvis Kalvin Lacsamana Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 38
5 3 LES Kevin Lestaluhu Monghit [Badai Angin] Solymok 27
6 14 BEL Florence Belasco Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 26
7 44 KLC Miki Kalocsay DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 19
8 45 MAS Natasha Massepe Monghit [Badai Angin] Solymok 18
8 96 BOK Zsanett Bokor DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 18
10 66 ENO Masaki Enoki Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 16
11 61 LUX Karl Lux DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 12
12 9 MAU Cinta Masud Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 10
13 12 SAR June Sartillo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 8
13 55 KMA Kenny Maro Albores CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 8
13 77 BAR Fauzi Barata CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 8
13 90 RAI Raihaanun Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 8
17 83 SUN Fiona Sunarya Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 4
17 84 KAT Asuna Katsu Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 4
19 19 BON Carol Bongolan Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 3
20 8 GUS Kemuning Gusmawan Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 1
20 11 PER Eva Permatasari Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 1
22 33 PAL Werner Palejaro CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 0
22 63 SOE Hilda Soetomo Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 0
22 92 NUM Otome Numata Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 0


Pos NAT ▍Team [Engine]                                        Tyres                    Pts
1 FID Monghit [Badai Angin] Solymok 99
2 FID Badai Angin-IGR [Badai Angin] Solymok 90
3 ANM Dahon-Katana [Badai Angin] Solymok 61
4 GGY DMR-Solymok [Badai Angin] Solymok 49
5 FID Fortunas Racing [Badai Angin] Solymok 37
6 FID CR Kimantara [Badai Angin] Solymok 16
7 FID Nasional Tim [Badai Angin] Solymok 11
8 FID Badai Angin Timpen [Badai Angin] Solymok 5
Nation active only for Motorsports.
The Artist formerly known as Sangti | Potentia et Sanctitas Populi
Baptism of Fire 66 Winners
Trigram: FID | Demonym: Filindo/Filindostani | Capital: San Marco | Leader: Dorigo Dutete | Newswire | No Nonsense Sportswear | Esportiva | IUBC Newswires | Domestic Motorsports

PreviousNext

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Cassadaigua, Darmen, Sylestone

Advertisement

Remove ads