NATION

PASSWORD

International Domestic Soccer NewsWires

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]

Advertisement

Remove ads

User avatar
Uiri
Diplomat
 
Posts: 875
Founded: Mar 14, 2007
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Uiri » Tue Jun 16, 2009 5:59 pm

LIGA UIRI SEASON 1 RESULTS - FIRST OF EIGHT INSTALLMENTS

League Standings

Code: Select all
Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   4   3   1   0   10    5    5   10
   2  CF Alea                    4   3   0   1   13    5    8    9
   3  Tacao CD                   4   3   0   1   13    6    7    9
   4  SC Movim                   4   3   0   1   10    4    6    9
   5  Mergul OAF                 4   3   0   1   11    8    3    9
   6  CS Colhi                   4   3   0   1   10    8    2    9
   7  Dorin CS                   4   2   2   0   11    4    7    8
   8  Arel CF                    4   2   1   1   16   13    3    7
   9  AC Torio                   4   1   1   2    9   10   -1    4
  10  RFC Rinha                  4   1   1   2    8   11   -3    4
  11  Posa SC                    4   1   0   3    5    8   -3    3
  12  CD Recol                   4   0   2   2    9   14   -5    2
  13  Andor FC                   4   0   1   3    7   15   -8    1
  14  OAF Vimen                  4   0   1   3    6   17  -11    1
  15  Lien RFC                   4   0   0   4    7   17  -10    0


Norte Division

Matchday 1
FC Torio 4-2 AC Torio
Andor FC 0-4 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Dorin CS                   1   1   0   0    4    0    4    3
   2  FC Torio                   1   1   0   0    4    2    2    3
   3  RFC Rinha                  0   0   0   0    0    0    0    0
   4  AC Torio                   1   0   0   1    2    4   -2    0
   5  Andor FC                   1   0   0   1    0    4   -4    0


Matchday 2
FC Torio 3-2 Andor FC
Dorin CS 4-1 RFC Rinha

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Dorin CS                   2   2   0   0    8    1    7    6
   2  FC Torio                   2   2   0   0    7    4    3    6
   3  AC Torio                   1   0   0   1    2    4   -2    0
   4  RFC Rinha                  1   0   0   1    1    4   -3    0
   5  Andor FC                   2   0   0   2    2    7   -5    0


Matchday 3
FC Torio 1-1 Dorin CS
AC Torio 1-3 RFC Rinha

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Dorin CS                   3   2   1   0    9    2    7    7
   2  FC Torio                   3   2   1   0    8    5    3    7
   3  RFC Rinha                  2   1   0   1    4    5   -1    3
   4  AC Torio                   2   0   0   2    3    7   -4    0
   5  Andor FC                   2   0   0   2    2    7   -5    0


Matchday 4
FC Torio 2-0 RFC Rinha
AC Torio 4-1 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   4   3   1   0   10    5    5   10
   2  Dorin CS                   3   2   1   0    9    2    7    7
   3  AC Torio                   3   1   0   2    7    8   -1    3
   4  RFC Rinha                  3   1   0   2    4    7   -3    3
   5  Andor FC                   3   0   0   3    3   11   -8    0


Matchday 5
AC Torio 2-2 Dorin CS
Andor FC 4-4 RFC Rinha

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   4   3   1   0   10    5    5   10
   2  Dorin CS                   4   2   2   0   11    4    7    8
   3  AC Torio                   4   1   1   2    9   10   -1    4
   4  RFC Rinha                  4   1   1   2    8   11   -3    4
   5  Andor FC                   4   0   1   3    7   15   -8    1


-------------------------

Alintej Division

Matchday 1
Mergul OAF 3-2 CF Alea
CS Colhi 2-1 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                 1   1   0   0    3    2    1    3
   2  CS Colhi                   1   1   0   0    2    1    1    3
   3  Lien RFC                   0   0   0   0    0    0    0    0
   4  CF Alea                    1   0   0   1    2    3   -1    0
   5  Posa SC                    1   0   0   1    1    2   -1    0


Matchday 2
Mergul OAF 1-3 CS Colhi
Posa SC 3-1 Lien RFC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                   2   2   0   0    5    2    3    6
   2  Posa SC                    2   1   0   1    4    3    1    3
   3  Mergul OAF                 2   1   0   1    4    5   -1    3
   4  CF Alea                    1   0   0   1    2    3   -1    0
   5  Lien RFC                   1   0   0   1    1    3   -2    0


Matchday 3
Mergul OAF 2-1 Posa SC
CF Alea 5-1 Lien RFC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                   2   2   0   0    5    2    3    6
   2  Mergul OAF                 3   2   0   1    6    6    0    6
   3  CF Alea                    2   1   0   1    7    4    3    3
   4  Posa SC                    3   1   0   2    5    5    0    3
   5  Lien RFC                   2   0   0   2    2    8   -6    0


Matchday 4
Mergul OAF 5-2 Lien RFC
CF Alea 3-1 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                 4   3   0   1   11    8    3    9
   2  CF Alea                    3   2   0   1   10    5    5    6
   3  CS Colhi                   3   2   0   1    6    5    1    6
   4  Posa SC                    3   1   0   2    5    5    0    3
   5  Lien RFC                   3   0   0   3    4   13   -9    0


Matchday 5
CF Alea 3-0 Posa SC
CS Colhi 4-3 Lien RFC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CF Alea                    4   3   0   1   13    5    8    9
   2  Mergul OAF                 4   3   0   1   11    8    3    9
   3  CS Colhi                   4   3   0   1   10    8    2    9
   4  Posa SC                    4   1   0   3    5    8   -3    3
   5  Lien RFC                   4   0   0   4    7   17  -10    0


-------------------

Soute Division

Matchday 1
Arel CF 6-6 CD Recol
OAF Vimen 1-4 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  SC Movim                   1   1   0   0    4    1    3    3
   2  CD Recol                   1   0   1   0    6    6    0    1
   3  Arel CF                    1   0   1   0    6    6    0    1
   4  Tacao CD                   0   0   0   0    0    0    0    0
   5  OAF Vimen                  1   0   0   1    1    4   -3    0


Matchday 2
Arel CF 6-1 OAF Vimen
SC Movim 2-0 Tacao CD

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  SC Movim                   2   2   0   0    6    1    5    6
   2  Arel CF                    2   1   1   0   12    7    5    4
   3  CD Recol                   1   0   1   0    6    6    0    1
   4  Tacao CD                   1   0   0   1    0    2   -2    0
   5  OAF Vimen                  2   0   0   2    2   10   -8    0


Matchday 3
Arel CF 3-2 SC Movim
CD Recol 1-4 Tacao CD

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                    3   2   1   0   15    9    6    7
   2  SC Movim                   3   2   0   1    8    4    4    6
   3  Tacao CD                   2   1   0   1    4    3    1    3
   4  CD Recol                   2   0   1   1    7   10   -3    1
   5  OAF Vimen                  2   0   0   2    2   10   -8    0


Matchday 4
Arel CF 1-4 Tacao CD
CD Recol 2-2 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                    4   2   1   1   16   13    3    7
   2  Tacao CD                   3   2   0   1    8    4    4    6
   3  SC Movim                   3   2   0   1    8    4    4    6
   4  CD Recol                   3   0   2   1    9   12   -3    2
   5  OAF Vimen                  3   0   1   2    4   12   -8    1


Matchday 5
CD Recol 0-2 SC Movim
OAF Vimen 2-5 Tacao CD

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                   4   3   0   1   13    6    7    9
   2  SC Movim                   4   3   0   1   10    4    6    9
   3  Arel CF                    4   2   1   1   16   13    3    7
   4  CD Recol                   4   0   2   2    9   14   -5    2
   5  OAF Vimen                  4   0   1   3    6   17  -11    1


Highest scoring match: Arel CF 6-6 CD Recol
Largest home win: Arel CF 6-1 OAF Vimen
Largest away win: Andor FC 0-4 Dorin CS
SH*T HAPPENS
<Franberry> a WA condemnation is more useless than an irl UN sanction

User avatar
Cafundeu
Ambassador
 
Posts: 1172
Founded: Jun 07, 2006
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Cafundeu » Wed Jun 17, 2009 2:24 pm

Image
The Eleventh Globe Cup
Group Stage Results


Group A

Code: Select all
Group A                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    SOL  NEU  GAR  SNG
1 Soldarian FC               ESF  6    3   0   3   11   7    +4    9     -   3-1  2-3  2-0
2 Neurologists               EIT  6    2   3   1    8   6    +2    9    1-0   -   1-1  3-0
3 Grand Arsenal              ADN  6    2   2   2    9   9     0    8    1-0  0-0   -   3-4
4 Sanghae Gukjei             HAN  6    2   1   3    9  15    −6    7    1-4  2-2  2-1   -

* Soldarian FC in front of Neurologists due to number of wins



Group B

Code: Select all
Group B                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    CAC  UNO  ATH  ACT
1 Caires City                CAM  6    4   2   0   19   6   +13   14     -   3-1  3-0  6-2
2 Union d'Ourseville         SPT  6    3   2   1   12   8    +4   11    1-1   -   1-1  2-0
3 Atlantea Hurricanes        TAE  6    1   2   3   11  14    −3    5    2-2  2-4   -   4-1
4 Actarius Athletic          SNO  6    1   0   5    7  21   −14    3    0-4  1-3  3-2   -



Group C

Code: Select all
Group C                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    RCT  BPH  ELN  OUB
1 Ranca Toco                 CAF  6    6   0   0   12   1   +11   18     -   3-0  1-0  1-0
2 Bayern Phoenix             TAE  6    3   0   3   11  11     0    9    1-2   -   2-0  3-2
3 El Nacional                SRG  6    1   1   4    2   7    −5    4    0-2  2-1   -   0-0
4 Ousevale Borough           KRY  6    1   1   4    5  11    −6    4    0-3  2-4  1-0   -

* El Nacional in front of Ousevale Borough due to goal difference



Group D

Code: Select all
Group D                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    OLD  MOW  SJW  BOL
1 Oldbridge City             ADN  6    3   2   1   12  10    +2   11     -   2-1  3-2  3-3
2 Marquez-Onwere             CAM  6    2   3   1   15  12    +3    9    2-2   -   5-5  3-2
3 Sokojiʼwa Dosi CK          COM  6    2   2   2   12   9    +3    8    0-1  0-0   -   3-0
4 Boalluns FE                VPH  6    1   1   4    8  16    −8    4    2-1  1-4  0-2   -



Group E

Code: Select all
Group E                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    ???  HEI  OSV  ORT
1 Ἄργος ΛΠ                   COM  6    4   1   1   12   3    +9   13     -   2-0  1-1  5-0
2 Heidelstadt Falken         JSY  6    4   0   2   12   9    +3   12    1-0   -   3-2  3-1
3 CS Ourseville 1093         SPT  6    3   1   2   11   8    +3   10    1-2  2-1   -   2-0
4 Orthopedists               EIT  6    0   0   6    4  19   −15    0    0-2  2-4  1-3   -



Group F

Code: Select all
Group F                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    MLO  AJU  DAZ  CMN
1 Medoria Löwen              COM  6    6   0   0   15   5   +10   18     -   1-0  3-1  4-0
2 Atlético Jutense           CAF  6    3   1   2    8   5    +3   10    0-1   -   2-2  2-0
3 Daazyiles OC               VPH  6    2   1   3   10  10     0    7    1-2  0-2   -   3-0
4 Cimnersog Town             PAN  6    0   0   6    5  18   −13    0    3-4  1-2  1-3   -



Group G

Code: Select all
Group G                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    FNO  MYL  SDD  SHU
1 Football Nordiqueville     SPT  6    3   2   1   14  10    +4   11     -   3-3  2-1  3-2
2 Mylfe CE                   VPH  6    2   3   1   12  11    +1    9    3-2   -   1-1  2-1
3 Sokojito Dosi Dalamjwijī   JSY  6    2   2   2    6   5    +1    8    0-0  2-1   -   2-0
4 Shuukyuu Kishin            DAN  6    1   1   4    7  13    −6    4    1-4  2-2  1-0   -



Group H

Code: Select all
Group H                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    SKI  SDI  FOL  RTI
1 Sporting Kildare           DAN  6    4   0   2   13   8    +5   12     -   0-1  2-0  5-3
2 San Diego Iguanas          COM  6    4   0   2    9   4    +5   12    3-1   -   0-1  3-0
3 Folenisa                   LEN  6    2   1   3    4   7    −3    7    0-2  2-1   -   0-0
4 Ratos Island               NTH  6    1   1   4    6  13    −7    4    1-3  0-1  2-1   -

* Sporting Kildare in front of San Diego Iguanas due to goals scored



Group I

Code: Select all
Group I                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    DUB  CHE  CPR  DIK
1 Dunboor FC                 CAF  6    4   1   1   15   8    +7   13     -   3-1  3-1  4-2
2 Cheonjin                   HAN  6    4   1   1   10   6    +4   13    1-0   -   1-1  2-0
3 FC Capri                   ESF  6    2   2   2   12  11    +1    8    3-3  2-3   -   3-0
4 Dinamo Karrakiv            SOM  6    0   0   6    3  15   −12    0    0-2  0-2  1-2   -

* Dunboor FC in front of Cheonjin due to goal difference



Group J

Code: Select all
Group J                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    ATU  ONC  GAL  JES
1 Albrecht Turkish           CAM  6    6   0   0   17   4   +13   18     -   3-0  1-0  6-3
2 Oncologists                EIT  6    3   0   3    9   9     0    9    0-1   -   2-1  4-1
3 Galactica                  PAS  6    2   0   4    6  11    −5    6    0-4  3-1   -   2-0
4 Jesner Town                LEN  6    1   0   5    8  16    −8    3    1-2  0-2  3-0   -



Group K

Code: Select all
Group K                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    MSR  MOP  EAS  GRG
1 Mar Sara FC                ESF  6    4   1   1    8   3    +5   13     -   1-0  2-0  3-1
2 CF Mont-Pluie              ADN  6    3   1   2    8   5    +3   10    0-0   -   3-2  1-0
3 Eastport United            DAN  6    2   1   3   10  12    −2    7    0-1  2-1   -   4-3
4 CF Grand-Glacier           SPT  6    1   1   4    8  14    −6    4    2-1  0-3  2-2   -



Group L

Code: Select all
Group L                           P    W   D   L   GF  GA    GD  Pts    STA  ARC  HEA  QUX
1 Stanley United             WZI  6    2   3   1   12  10    +2    9     -   2-2  0-3  3-1
2 Arcrés Millos              AGU  6    2   2   2   12  10    +2    8    2-2   -   2-0  5-2
3 Heathfield United          SNO  6    2   2   2    8   7    +1    8    1-1  3-1   -   1-1
4 AC Quarant Xa'virt         TAE  6    2   1   3    8  13    −5    7    1-4  1-0  2-0   -

* Arcrés Millos in front of Heathfield United due to goal difference



Round of 32 - the draw:

Notes:
- a team cannot face another team that has qualified from the same group
- pot 1 teams will play the first game away
- 3rd placed teams from the group stage of the TQCC enter in this stage
- the four best of them (TQCC teams - criteria is TQCC group stage performance) go to pot 1
- the four worst of them (TQCC teams) go to pot 2


Pot 1: Soldarian FC (ESF); Caires City (CAM); Ranca Toco (CAF); Oldbridge City (ADN); Ἄργος ΛΠ (COM); Medoria Löwen (COM); Football Nordiqueville (SPT); Sporting Kildare (DAN); Dunboor FC (CAF); Albrecht Turkish (CAM); Mar Sara FC (ESF); Stanley United (WZI); Caires Sports (CAM); Raynor City United (ESF); Qidade Savana (JSY); Seoan Gukjei (HAN).

Pot 2: Neurologists (EIT); Union d'Ourseville (SPT); Bayern Phoenix (TAE); Marquez-Onwere (CAM); Heidelstadt Falken (JSY); Atlético Jutense (CAF); Mylfe CE (VPH); San Diego Iguanas (COM); Cheonjin (HAN); Oncologists (EIT); CF Mont-Pluie (ADN); Arcrés Millos (AGU); Mountbatten Junction (ADN); Alianza Ciruelas (AGU); Dusanto Mojaʼikījī (JSY); Bumpoogra FE (VPH).


The games (Round of 32 - Dezesseis-avos de Final):

D1- Dusanto Mojaʼikījī (JSY) x Medoria Löwen (COM)
D2- Mylfe CE (VPH) x Dunboor FC (CAF)
D3- CF Mont-Pluie (ADN) x Caires Sports (CAM)
D4- Atlético Jutense (CAF) x Albrecht Turkish (CAM)
D5- Bayern Phoenix (TAE) x Ἄργος ΛΠ (COM)
D6- Neurologists (EIT) x Raynor City United (ESF)
D7- Marquez-Onwere (CAM) x Mar Sara FC (ESF)
D8- Union d'Ourseville (SPT) x Oldbridge City (ADN)
D9- Oncologists (EIT) x Football Nordiqueville (SPT)
D10- Bumpoogra FE (VPH) x Stanley United (WZI)
D11- Arcrés Millos (AGU) x Seoan Gukjei (HAN)
D12- Cheonjin (HAN) x Caires City (CAM)
D13- Heidelstadt Falken (JSY) x Soldarian FC (ESF)
D14- Alianza Ciruelas (AGU) x Qidade Savana (JSY)
D15- San Diego Iguanas (COM) x Ranca Toco (CAF)
D16- Mountbatten Junction (ADN) x Sporting Kildare (DAN)

Oitavas-de-final draw:

D1 x D2 - OF1
D3 x D4 - OF2
D5 x D6 - OF3
D7 x D8 - OF4
D9 x D10 - OF5
D11 x D12 - OF6
D13 x D14 - OF7
D15 x D16 - OF8

Quarterfinals:

OF2 x OF1 - QF1
OF4 x OF3 - QF2
OF6 x OF5 - QF3
OF8 x OF7 - QF4

Semifinals:

QF2 x QF1 - SF1
QF4 x QF3 - SF2

Final:

SF1 x SF2 - single game, to be played in the stádie:qs, Savana (Paripana/Commerce Heights)
Monopolists' Sport Achievements:
World Cup Committee President (WCs 55-57)
Cup of Harmony 27 and 48 Champions; World Cup 44 runner-ups

AOCAF 33, DBC 15/17/18 Champions; BoF 19(WC32) runner-ups; Oxen Cup 1/8 Champions; WGPC9 Champions
DBC 16; OFC6; AOCAF27/30 runner-ups; Q-Cup 2 and Women's World Cup 11 Champions

Olympics: Host of V Winter Olympics and VI Summer Olympics - III Summer Olympics: best overall performance
Hosted: WWC8; BoF21 (WC34); BoF30 (WC43); BoF37 (WC50); CoH31; CoH36
HOST OF WORLD CUP 36, WORLD CUP 42, WORLD CUP 48, WORLD CUP 52 AND WORLD CUP 57

User avatar
Uiri
Diplomat
 
Posts: 875
Founded: Mar 14, 2007
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Uiri » Wed Jun 17, 2009 2:54 pm

LIGA UIRI SEASON 1 RESULTS - SECOND OF EIGHT INSTALLMENTS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   8   6   2   0   24    9   15   20
   2  Tacao CD                   8   6   1   1   24   11   13   19
   3  SC Movim                   8   5   1   2   18    9    9   16
   4  CS Colhi                   8   5   1   2   18   13    5   16
   5  Arel CF                    8   4   3   1   25   18    7   15
   6  Mergul OAF                 8   4   3   1   20   14    6   15
   7  CF Alea                    8   4   2   2   21   15    6   14
   8  Dorin CS                   8   3   4   1   18   11    7   13
   9  RFC Rinha                  8   3   1   4   20   20    0   10
  10  AC Torio                   8   3   1   4   18   23   -5   10
  11  Posa SC                    8   2   0   6   10   17   -7    6
  12  Lien RFC                   8   1   2   5   17   27  -10    5
  13  CD Recol                   8   0   3   5   14   27  -13    3
  14  OAF Vimen                  8   0   2   6   11   27  -16    2
  15  Andor FC                   8   0   2   6   10   27  -17    2



Norte Division

Matchday 1
AC Torio 1-5 FC Torio
Dorin CS 1-1 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   5   4   1   0   15    6    9   13
   2  Dorin CS                   5   2   3   0   12    5    7    9
   3  RFC Rinha                  4   1   1   2    8   11   -3    4
   4  AC Torio                   5   1   1   3   10   15   -5    4
   5  Andor FC                   5   0   2   3    8   16   -8    2


Matchday 2
Andor FC 1-3 FC Torio
RFC Rinha 1-2 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   6   5   1   0   18    7   11   16
   2  Dorin CS                   6   3   3   0   14    6    8   12
   3  RFC Rinha                  5   1   1   3    9   13   -4    4
   4  AC Torio                   5   1   1   3   10   15   -5    4
   5  Andor FC                   6   0   2   4    9   19  -10    2


Matchday 3
Dorin CS 2-2 FC Torio
RFC Rinha 6-2 AC Torio

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   7   5   2   0   20    9   11   17
   2  Dorin CS                   7   3   4   0   16    8    8   13
   3  RFC Rinha                  6   2   1   3   15   15    0    7
   4  AC Torio                   6   1   1   4   12   21   -9    4
   5  Andor FC                   6   0   2   4    9   19  -10    2


Matchday 4
RFC Rinha 0-4 FC Torio
Andor FC 0-3 AC Torio

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   8   6   2   0   24    9   15   20
   2  Dorin CS                   7   3   4   0   16    8    8   13
   3  RFC Rinha                  7   2   1   4   15   19   -4    7
   4  AC Torio                   7   2   1   4   15   21   -6    7
   5  Andor FC                   7   0   2   5    9   22  -13    2


Matchday 5
Dorin CS 2-3 AC Torio
RFC Rinha 5-1 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   8   6   2   0   24    9   15   20
   2  Dorin CS                   8   3   4   1   18   11    7   13
   3  RFC Rinha                  8   3   1   4   20   20    0   10
   4  AC Torio                   8   3   1   4   18   23   -5   10
   5  Andor FC                   8   0   2   6   10   27  -17    2



-------------------------

Alintej Division

Matchday 1
CF Alea 2-2 Mergul OAF
Posa SC 0-1 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                   5   4   0   1   11    8    3   12
   2  CF Alea                    5   3   1   1   15    7    8   10
   3  Mergul OAF                 5   3   1   1   13   10    3   10
   4  Posa SC                    5   1   0   4    5    9   -4    3
   5  Lien RFC                   4   0   0   4    7   17  -10    0


Matchday 2
CS Colhi 2-2 Mergul OAF
Lien RFC 2-3 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                   6   4   1   1   13   10    3   13
   2  Mergul OAF                 6   3   2   1   15   12    3   11
   3  CF Alea                    5   3   1   1   15    7    8   10
   4  Posa SC                    6   2   0   4    8   11   -3    6
   5  Lien RFC                   5   0   0   5    9   20  -11    0


Matchday 3
Posa SC 0-3 Mergul OAF
Lien RFC 3-3 CF Alea

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                 7   4   2   1   18   12    6   14
   2  CS Colhi                   6   4   1   1   13   10    3   13
   3  CF Alea                    6   3   2   1   18   10    8   11
   4  Posa SC                    7   2   0   5    8   14   -6    6
   5  Lien RFC                   6   0   1   5   12   23  -11    1


Matchday 4
Lien RFC 2-2 Mergul OAF
CS Colhi 3-0 CF Alea

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                   7   5   1   1   16   10    6   16
   2  Mergul OAF                 8   4   3   1   20   14    6   15
   3  CF Alea                    7   3   2   2   18   13    5   11
   4  Posa SC                    7   2   0   5    8   14   -6    6
   5  Lien RFC                   7   0   2   5   14   25  -11    2


Matchday 5
Posa SC 2-3 CF Alea
Lien RFC 3-2 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                   8   5   1   2   18   13    5   16
   2  Mergul OAF                 8   4   3   1   20   14    6   15
   3  CF Alea                    8   4   2   2   21   15    6   14
   4  Posa SC                    8   2   0   6   10   17   -7    6
   5  Lien RFC                   8   1   2   5   17   27  -10    5


-------------------------

Soute Division

Matchday 1
CD Recol 1-4 Arel CF
SC Movim 4-1 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  SC Movim                   5   4   0   1   14    5    9   12
   2  Arel CF                    5   3   1   1   20   14    6   10
   3  Tacao CD                   4   3   0   1   13    6    7    9
   4  CD Recol                   5   0   2   3   10   18   -8    2
   5  OAF Vimen                  5   0   1   4    7   21  -14    1


Matchday 2
OAF Vimen 1-2 Arel CF
Tacao CD 2-1 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                    6   4   1   1   22   15    7   13
   2  Tacao CD                   5   4   0   1   15    7    8   12
   3  SC Movim                   6   4   0   2   15    7    8   12
   4  CD Recol                   5   0   2   3   10   18   -8    2
   5  OAF Vimen                  6   0   1   5    8   23  -15    1


Matchday 3
SC Movim 1-1 Arel CF
Tacao CD 5-1 CD Recol

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                   6   5   0   1   20    8   12   15
   2  Arel CF                    7   4   2   1   23   16    7   14
   3  SC Movim                   7   4   1   2   16    8    8   13
   4  CD Recol                   6   0   2   4   11   23  -12    2
   5  OAF Vimen                  6   0   1   5    8   23  -15    1


Matchday 4
Tacao CD 2-2 Arel CF
OAF Vimen 2-2 CD Recol

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                   7   5   1   1   22   10   12   16
   2  Arel CF                    8   4   3   1   25   18    7   15
   3  SC Movim                   7   4   1   2   16    8    8   13
   4  CD Recol                   7   0   3   4   13   25  -12    3
   5  OAF Vimen                  7   0   2   5   10   25  -15    2


Matchday 5
SC Movim 2-1 CD Recol
Tacao CD 2-1 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                   8   6   1   1   24   11   13   19
   2  SC Movim                   8   5   1   2   18    9    9   16
   3  Arel CF                    8   4   3   1   25   18    7   15
   4  CD Recol                   8   0   3   5   14   27  -13    3
   5  OAF Vimen                  8   0   2   6   11   27  -16    2


Highest scoring match: RFC Rinha 6-2 AC Torio
Largest home win: RFC Rinha 6-2 AC Torio
Largest away win: AC Torio 1-5 FC Torio
SH*T HAPPENS
<Franberry> a WA condemnation is more useless than an irl UN sanction

User avatar
Commerce Heights
Minister
 
Posts: 2037
Founded: Antiquity
Anarchy

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Commerce Heights » Wed Jun 17, 2009 3:39 pm

Image
Fourteenth TakilQuip Champions’ Cup—Knockout Stage


First knockout round
Code: Select all
             Home (first leg)   Aggregate   Away (first leg)                1st   2nd

(CAM)              Green Island    3–2    Yuki City Athletic        (DAN)   1–2   2–0
(CAM)               Albrecht FC    4–1    Cafundó do Juta           (CAF)   2–1   2–0
(SPT)              FC Cap-Phare    3–1    Casuals Osteria           (KRY)   2–0   1–1
(CAF)              Petardos S/A  a 2–2    Corcaigh                  (SNO)   0–0   2–2
(ADN)            County Stanley    2–7    Sonoma Center Panthers    (COM)   0–5   2–2
(ESF)                  Hondo FC    5–1    San Solari FC             (COM)   3–0   2–1
(SPT)   CS Sept-Onze Ourseville    1–2    Yuba United               (COM)   1–1   0–1
(SPT)             CS Lac-Amédée  a 3–3    A.F.F.                    (CAF)   0–1   3–2


Quarterfinals
Code: Select all
             Home (first leg)   Aggregate   Away (first leg)                1st   2nd

(COM)               Yuba United    4–2    Sonoma Center Panthers    (COM)   2–1   2–1
(ESF)                  Hondo FC    0–2    FC Cap-Phare              (SPT)   0–2   0–0
(CAM)               Albrecht FC    5–4    CS Lac-Amédée             (SPT)   4–0   1–4
(CAF)              Petardos S/A    3–0    Green Island              (CAM)   1–0   2–0


Semifinals
Code: Select all
             Home (first leg)   Aggregate   Away (first leg)                1st   2nd

(SPT)              FC Cap-Phare    3–4    Yuba United               (COM)   1–1   2–3
(CAF)              Petardos S/A    2–3    Albrecht FC               (CAM)   1–0   1–3


In the second meeting between clubs from Yuba and Albrecht in club football’s main event, two-time champions Yuba United will face Albrecht FC, who won their first title two seasons ago, at Stade des Îles for the fourteenth TakilQuip Champions’ Cup final. The Scorpions and Silver–Blues are (if our records are accurate) the only two clubs to have won the treble of the Champions’ Cup, the domestic league, and the primary domestic cup. This marks the first time that two multiple finalists have met in yet another final, and the fourth time that two former champions have met in the final.



Image
Eleventh Samseong Series B Champions’ Cup—Knockout Stage


First knockout round
Code: Select all
             Home (first leg)   Aggregate   Away (first leg)                1st   2nd

(ESF)                SC Ianisle    1–6    Flitton City              (ADN)   0–3   1–3
(JSY)     Silto Dosi ʼYasāŋmajī    1–2    Sonoma City Volcanoes     (COM)   1–0   0–2
(CAM)             Melin & Nader    0–6    Altsend                   (ADN)   0–3   0–3
(CAM)               McDonald SC    1–3    Metropolitano             (CAF)   1–1   0–2
(SPT)             ASJL Cap-Nord    6–1    Lexington FC              (JSY)   4–0   2–1
(WZI)       Moorcroft Wanderers  a 2–2    AA Benoîtville            (SPT)   1–0   1–2
(ADN)           Island Athletic    1–2    Quel’Thalas FC            (ESF)   1–1   0–1
(ESF)                 Kareen FC    4–2    Engenheiro Peres          (CAF)   3–1   1–1


Quarterfinals
Code: Select all
             Home (first leg)   Aggregate   Away (first leg)                1st   2nd

(CAF)             Metropolitano    5–1    Moorcroft Wanderers       (WZI)   3–0   2–1
(ADN)              Flitton City    0–2    Sonoma City Volcanoes     (COM)   0–0   0–2
(ESF)            Quel’Thalas FC    3–3 a  Altsend                   (ADN)   3–2   0–1
(SPT)             ASJL Cap-Nord    5–4    Kareen FC                 (ESF)   3–1   2–3


Semifinals
Code: Select all
             Home (first leg)   Aggregate   Away (first leg)                1st   2nd

(ADN)                   Altsend    4–2    ASJL Cap-Nord             (SPT)   2–1   2–1
(CAF)             Metropolitano    3–2    Sonoma City Volcanoes     (COM)   1–1   2–1


Final (@ Parc du Centre, Cap-Nord, Septentrionia)
Code: Select all
(ADN)                   Altsend    0–1    Metropolitano             (CAF)


Metropolitano of Cafundéu wins the Samseong Series B Champions’ Cup, and qualifies for the RAI Super Cup.
Last edited by Commerce Heights on Wed Jun 17, 2009 3:44 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Vephrall
Chargé d'Affaires
 
Posts: 417
Founded: Dec 10, 2006
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Vephrall » Wed Jun 17, 2009 5:34 pm

Image
VTF1772


(All international competition eligibility subject to change depending on whether another season takes place before the next go-around.)

Cintrin A

Last year, Bumpoogra picked up their first ever league title. But they wouldn't be able to hold off the established powers this time around, as Poiki pick up their seventh such trophy to move into fifth place on the all-time leaderboard (Fekler 11, CE e Flaarickug 11, Netler 11, Fulatic 9). Meanwhile, the newly promoted teams utterly failed to be competitive at all, as the relegation battle was done and dusted with three games to spare.

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts  Chg
   1  Poikimitagiin FE          38  26   3   9   89   45   44   81  ^ 1  TQCC
   2  Mylfe CE                  38  23   8   7   75   37   38   77  ^ 1  TQCC
   3  Bumpoogra FE              38  21  10   7   73   43   30   73  v 2  TQCC
   4  Oillid CE                 38  21   8   9   80   45   35   71  ^ 3  GC
   5  Boalluns FE               38  20  11   7   75   45   30   71  unc  GC
   6  Merpisms CE               38  20  10   8   88   48   40   70  ^ 2
   7  Stestrenas OC             38  20  10   8   70   36   34   70  ^ 2  GC
   8  Penuler OC                38  19   5  14   54   45    9   62  v 2
   9  Stithis FE                38  15  16   7   64   46   18   61  ^ 2
  10  Huellim FE                38  17  10  11   54   38   16   61  unc
  11  Daazyiles OC              38  16   9  13   63   54    9   57  v 7
  12  Ammites FE                38  17   6  15   56   47    9   57  unc
  13  Pondrit FE                38  16   6  16   56   61   -5   54  ^ 1
  14  FE Dranacess              38  11   6  21   48   76  -28   39  ^ 3
  15  Spoantects CE             38   9   9  20   45   66  -21   36  ^ 1
  16  Terabits CE               38  10   6  22   34   72  -38   36  v 3
  17  Knoleier FE               38  10   5  23   43   76  -33   35  v 2
  18  Fekler FE                 38   5   5  28   28   89  -61   20  pro  R
  19  Sichisers OB              38   4   4  30   32   92  -60   16  pro  R
  20  DFE Donseplock            38   3   7  28   32   98  -66   16  pro  R


(OOC: If there's one thing I don't like about the new forums, it's the code boxes. Stupid scroll bars, as well as mucking up the formatting of the default NSFS output.)

Cintrin B

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts  Chg
   1  Trillet FE                38  28   5   5   82   24   58   89  rel  P/SBCC
   2  Netler FE                 38  23  10   5   67   32   35   79  ^ 8  P/SBCC
   3  Cirbeod CE                38  23   8   7   65   40   25   77  ^ 2  P/SBCC
   4  Shing OC                  38  18  13   7   76   43   33   67  rel  SBCC
   5  Pomperae FE               38  20   7  11   53   36   17   67  ^ 4
   6  DFE Anhenir               38  18   6  14   59   37   22   60  rel
   7  Cunceer CE                38  16  10  12   45   42    3   58  ^ 1
   8  Gontarther FE             38  14  11  13   48   46    2   53  v 2
   9  Strapply FE               38  14   9  15   45   41    4   51  ^ 2
  10  Custler FE                38  14   7  17   56   55    1   49  v 6
  11  Grasset FE                38  13   9  16   57   62   -5   48  ^ 5
  12  Mendid CE                 38  12  12  14   49   56   -7   48  unc
  13  Ucktingang OB             38  12  10  16   39   46   -7   46  v 6
  14  CE e Flaarickug           38  11  11  16   46   61  -15   44  ^ 1
  15  Feay FE                   38  11  11  16   46   71  -25   44  v 1
  16  Sante OB                  38   9  13  16   40   54  -14   40  ^ 1
  17  DFE Unee                  38  10   7  21   34   67  -33   37  v 4
  18  Tigajana OC               38  10   6  22   31   67  -36   36  pro  R
  19  Dilkis FE                 38   9   5  24   39   62  -23   32  pro  R
  20  Scinpefis FE              38   7   6  25   38   73  -35   27  pro  R


Cintrin C

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts  Chg
   1  Tehtisms CE               38  21   8   9   57   35   22   71  ^ 4  P
   2  Brimpeng FE               38  20   9   9   59   43   16   69  rel  P
   3  Sascaenis CE              38  18  14   6   60   39   21   68  ^ 6  P
   4  Berkemara FE              38  19   8  11   51   42    9   65  ^ 8
   5  Spakisteis FE             38  18   9  11   52   46    6   63  ^ 9
   6  Sondar FE                 38  15  15   8   64   55    9   60  rel
   7  Nenirmiopoti FE           38  17   9  12   50   41    9   60  unc
   8  Sontirae CE               38  16  11  11   53   39   14   59  ^ 3
   9  DFE Defae                 38  17   5  16   56   50    6   56  v 5
  10  DFE Hyllesme              38  15  10  13   56   47    9   55  ^ 5
  11  Fenster OC                38  13  14  11   47   42    5   53  ^ 5
  12  Burtneeg FE               38  13  12  13   47   42    5   51  rel
  13  Grendless FE              38  11  10  17   41   50   -9   43  v 5
  14  Crussozech CE             38  11  10  17   44   55  -11   43  v 1
  15  Ceones OC                 38  11   8  19   35   59  -24   41  pro
  16  Engset FE                 38  10   9  19   47   55   -8   39  ^ 1
  17  Ertory FE                 38   9  12  17   37   56  -19   39  pro
  18  Firoum OB                 38  10   7  21   35   56  -21   37  v12  R
  19  Tiatelle FE               38   8  12  18   28   46  -18   36  v 9  R
  20  Pirnyssied FE             38   6  12  20   37   58  -21   30  pro  R


Vephraller Kustriin e Foutbill

As usual, we'll pick this up in the Fourth Round.

Fourth Round
Poikimitagiin FE 6-1 Nenirmiopoti FE
Pomperae FE 1-6 Stestrenas OC
Feay FE 0-2 DFE Anhenir
Daazyiles OC 2-0 Spakisteis FE
DFE Unee 1-5 Terabits CE
Mendid CE 4-0 Gontarther FE
Boalluns FE 5-0 Tigajana OC
Spoantects CE 1-1 Fekler FE (replay: 1-0)
Huellim FE 0-0 Merpisms CE (replay: 1-2)
Oillid CE 3-1 Knoleier FE
Ucktingang OB 1-1 Ammites FE (replay: 0-4)
Pondrit FE 1-0 Mylfe CE
Shing OC 0-2 Penuler OC
Bumpoogra FE 2-2 Strapply FE (replay: 2-2, 3-3 AET, 4-1 PKs)
Custler FE 1-2 Grasset FE
Stithis FE 5-0 Burtneeg FE

(OOC: And the inability to use Ctrl+B to embolden text, too. I'm lazy, sue me. :P)

Fifth Round
Spoantects CE 2-0 Mendid CE
Stestrenas OC 1-0 Penuler OC
Terabits CE 3-0 Grasset FE
Stithis FE 2-2 Merpisms CE (replay: 1-0)
Ammites FE 0-1 Boalluns FE
Daazyiles OC 1-0 Pondrit FE
DFE Anhenir 1-0 Poikimitagiin FE
Bumpoogra FE 2-2 Oillid CE (replay: 1-1, 1-1 AET, 4-1 PKs)

Quarterfinals
Boalluns FE 3-1 Stithis FE
Stithis FE 0-0 Boalluns FE (1-3 agg)

Terabits CE 0-3 Daazyiles OC
Daazyiles OC 2-0 Terabits CE (5-0 agg)

DFE Anhenir 2-2 Spoantects CE
Spoantects CE 3-3 DFE Anhenir (5-5 agg, 3-3 (5-5) AET, 0-3 PKs)

Bumpoogra FE 2-1 Stestrenas OC
Stestrenas OC 2-1 Bumpoogra FE (3-3 agg, 3-1 (4-3) AET)

Semifinals
Boalluns FE 3-3 Daazyiles OC
Daazyiles OC 2-2 Boalluns FE (5-5 agg, 2-3 (5-6) AET)

DFE Anhenir 0-2 Stestrenas OC
Stestrenas OC 5-0 DFE Anhenir (7-0 agg)

Final
Boalluns FE 0-2 Stestrenas OC


And now, an announcement.

After having been unofficially closed to the outside world for several years, Vephrall's international transfer window is about to open again. Details of the twenty 1773 Cintrin A clubs including strengths and needs will be posted soon.

The VTF currently has a somewhat strange age policy. There is, at present, no age limit for foreign players, but Vephrallers under the age of 21 are not allowed to play in the VTF. The reason for this is because the VTF does not wish to interfere with Vephrall's college athletics system, thereby ensuring that Vephrese youth are able to gain an education before going off to play football professionally. There is, however, a proposal to institute that age requirement across the board for players of all nationalities. This proposal has not yet passed, and if it does, any existing foreign U21s will still be allowed to play; this may still be a factor to consider, though.
Clenoncyg Vephrall — Current status: ACTIVE
Creator of NSFS (latest v3.0.0)
as Bedistan: Host of World Cups 8/18/27; WC 21/26/27/30 Champions
as Vephrall: Host of World Cups 38 and 43
World Cup Committee President (19?-24, 40-42, 52-54)
* Han gives Krytenia some Bostopian magazines
<Krytenia> I'M FREE TO READ WOMEN'S MAGS ON MY BREAK AGAIN!

User avatar
Vephrall
Chargé d'Affaires
 
Posts: 417
Founded: Dec 10, 2006
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Vephrall » Wed Jun 17, 2009 6:14 pm

We'll start with the teams that finished in the top five:

(Note on national team players: the WC47 roster has not yet been determined, so just because a player is listed as a "present" player does not mean that he will be on the WC47 squad.)

Poikimitagiin FE (Poiki)
PENULS, Riestre
Uddaphyphose (capacity 62,951)
Prestige: 100 (on a 100-point scale, relative to other clubs in Vephrall)
Formation: 3-5-2
Greatest needs: Midfield, particularly left and center
Areas of strength: Forward and keeper
Foreign players: None
Current/former national team players: Scathock Yre (35, GK, WC45-present), Nastadgus Rhoetang (39, DC, WC40), Limpents Nore (41, GK, WC40/42)
On the trading block: Luders Minanad, DC, age 36 (2.5 stars on a 5-star scale)

Mylfe CE
NETLAS, Sumbobor
Ellime Anaved (capacity 45,500)
Prestige: 95
Formation: 4-3-3
Greatest needs: Right-back
Areas of strength: Forward, keeper
Foreign players: Deuce Zadora [VAL]
Current/former national team players: Fyls Soscren (28, FC, WC46-present), Edroklis Spesseurs (27, DC/M RL, WC46-present), Claspung Rempidar (37, SW, WC42)
On the trading block: Freprisis Edroklis, DMC, age 34 (2.5 stars on a 5-star scale)

Bumpoogra FE
FEKLIIR, Riestre
Ellime Sninnapars (capacity 41,685)
Prestige: 76
Formation: 3-5-2
Greatest needs: Midfield across the board
Areas of strength: Defense overall, forward
Foreign players: None
Current/former national team players: Cinerne Ponten (38, DRC, WC43)
On the trading block: Latissle Umsaasad, GK, age 37 (2.5 stars on a 5-star scale)

Oillid CE
GONTARTHE, Shentarong
Ellime Krust (capacity 37,920)
Prestige: 87
Formation: 4-3-3
Greatest needs: Forward
Areas of strength: Midfield, center-back
Foreign players: None
Current/former national team players: Pevonsont Soscren (27, MRLC, WC46-present), Sanani Taclik (28, D/DMC, WC46-present), Wesy Sanani (27, MRC, WC46-present), Sorn Crublig (36, DC, WC45), Hesaramba Fihor (36, DC, WC45), Hesaramba Whootung (35, DMC, WC44-45), Hesaramba Juchona (36, MRL, WC44)
On the trading block: Jing Tesaire, GK, age 35 (3 stars on a 5-star scale); Hesaramba Fihor, DC, age 36 (3 stars)

Boalluns FE
GONTARTHE, Shentarong
Log Ba (capacity 55,139)
Prestige: 92
Formation: 3-4-3
Greatest needs: Forward, midfield
Areas of strength: Keeper
Foreign players: None
Current/former national team players: Lashnens Phanzus (27, FC, WC46-present), Yre Solivasas (26, D/DMC, WC46-present), Pinteps Shrifflu (36, DC, WC42-45), Umsaasad Jehoepe (36, ML, WC42-45), Bunsars Pazyheas (37, MRLC, WC42-43)
On the trading block: Giisost Rictavos, GK, age 35 (3 stars on a 5-star scale); Pinteps Shrifflu, DC, age 36 (3 stars)
Clenoncyg Vephrall — Current status: ACTIVE
Creator of NSFS (latest v3.0.0)
as Bedistan: Host of World Cups 8/18/27; WC 21/26/27/30 Champions
as Vephrall: Host of World Cups 38 and 43
World Cup Committee President (19?-24, 40-42, 52-54)
* Han gives Krytenia some Bostopian magazines
<Krytenia> I'M FREE TO READ WOMEN'S MAGS ON MY BREAK AGAIN!

User avatar
Lanceo
Attaché
 
Posts: 99
Founded: May 14, 2009
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Lanceo » Thu Jun 18, 2009 6:31 am

Lanicsh Super League Season 1 Final Standings:
Rules: Games are never ties as after 1 overtime, their is a shootout with three shots for each side. Each team plays each other team 5 times. It is a 75 game schedule.
This is the first of two installments.
Also, when is the next one of those Champions League like cups on NS? We would like to participate.
Jeff, President of Lancish Soccer Association.

Final Standings: Record
Ecterka 66-9 Playoff Seed 1
Pljevla FC 60-15 Playoff Seed 2
Pula National 49-26 Playoff Seed 3
FC Lildoy 48-27 Playoff Seed 4
Galartanus 41-34 Playoff Seed 5
Bunkar ILS 38-37 Playoff Seed 6
Pulan 37-38
Nanko FC 32-43
Seaclean International32-43
Real Closetto 30-45
Jaxpancka 29-46
Zargozoa Athletic 29-46
Nanko AC 27-48
Tihanikos 26-49
Terrakum 26-49
Yokisan 26-49
Last edited by Lanceo on Thu Jun 18, 2009 6:36 am, edited 1 time in total.

User avatar
Cafundeu
Ambassador
 
Posts: 1172
Founded: Jun 07, 2006
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Cafundeu » Thu Jun 18, 2009 2:50 pm

Image
The Eleventh Globe Cup
Knockout Rounds Results



Round of 32
First leg:

Code: Select all
(JSY)            Dusanto Mojaʼikījī     2-1     Medoria Löwen                 (COM)
(VPH)                      Mylfe CE     3-0     Dunboor FC                    (CAF)
(ADN)                 CF Mont-Pluie     1-0     Caires Sports                 (CAM)
(CAF)              Atlético Jutense     4-1     Albrecht Turkish              (CAM)
(TAE)                Bayern Phoenix     2-2     Ἄργος ΛΠ                     (COM)
(EIT)                  Neurologists     0-2     Raynor City United            (ESF)
(CAM)                Marquez-Onwere     3-1     Mar Sara FC                   (ESF)
(SPT)            Union d'Ourseville     1-1     Oldbridge City                (ADN)
(EIT)                   Oncologists     2-0     Football Nordiqueville        (SPT)
(VPH)                  Bumpoogra FE     2-2     Stanley United                (WZI)
(AGU)                 Arcrés Millos     0-0     Seoan Gukjei                  (HAN)
(HAN)                      Cheonjin     3-4     Caires City                   (CAM)
(JSY)            Heidelstadt Falken     1-1     Soldarian FC                  (ESF)
(AGU)              Alianza Ciruelas     3-2     Qidade Savana                 (JSY)
(COM)             San Diego Iguanas     0-1     Ranca Toco                    (CAF)
(ADN)          Mountbatten Junction     2-1     Sporting Kildare              (DAN)


Second leg:

Code: Select all
(COM)                 Medoria Löwen (4) 3-1 (3) Dusanto Mojaʼikījī            (JSY)
(CAF)                    Dunboor FC (1) 1-1 (4) Mylfe CE                      (VPH)
(CAM)                 Caires Sports (1) 1-2 (3) CF Mont-Pluie                 (ADN)
(CAM)              Albrecht Turkish (4) 3-2 (6) Atlético Jutense              (CAF)
(COM)                      Ἄργος ΛΠ (3) 1-0 (2) Bayern Phoenix               (TAE)
(ESF)            Raynor City United (5) 3-0 (0) Neurologists                  (EIT)
(ESF)                   Mar Sara FC (1) 0-0 (3) Marquez-Onwere                (CAM)
(ADN)                Oldbridge City (3) 2-2 (3) Union d'Ourseville            (SPT)
                        Away goals:     1-2
(SPT)        Football Nordiqueville (3) 3-1 (3) Oncologists                   (EIT)
                        Away goals:     0-1
(WZI)                Stanley United (4) 2-1 (3) Bumpoogra FE                  (VPH)
(HAN)                  Seoan Gukjei (2) 2-0 (0) Arcrés Millos                 (AGU)
(CAM)                   Caires City (5) 1-0 (3) Cheonjin                      (HAN)
(ESF)                  Soldarian FC (2) 1-1 (2) Heidelstadt Falken            (JSY)
                        Extra time: (2) 1-1 (2)
                         Penalties:     5-4
(JSY)                 Qidade Savana (6) 4-2 (5) Alianza Ciruelas              (AGU)
(CAF)                    Ranca Toco (1) 0-0 (0) San Diego Iguanas             (COM)
(DAN)              Sporting Kildare (4) 3-0 (2) Mountbatten Junction          (ADN)



Oitavas-de-final (Round of 16)
First leg:

Code: Select all
(COM)                 Medoria Löwen     3-0     Mylfe CE                      (VPH)
(ADN)                 CF Mont-Pluie     1-0     Atlético Jutense              (CAF)
(COM)                      Ἄργος ΛΠ     1-1     Raynor City United            (ESF)
(CAM)                Marquez-Onwere     4-3     Union d'Ourseville            (SPT)
(EIT)                   Oncologists     2-1     Stanley United                (WZI)
(HAN)                  Seoan Gukjei     2-4     Caires City                   (CAM)
(ESF)                  Soldarian FC     0-0     Qidade Savana                 (JSY)
(CAF)                    Ranca Toco     2-0     Sporting Kildare              (DAN)


Second leg:

Code: Select all
(VPH)                      Mylfe CE (3) 3-2 (5) Medoria Löwen                 (COM)
(CAF)              Atlético Jutense (0) 0-1 (2) CF Mont-Pluie                 (ADN)
(ESF)            Raynor City United (3) 2-1 (2) Ἄργος ΛΠ                      (COM)
(SPT)            Union d'Ourseville (5) 2-1 (5) Marquez-Onwere                (CAM)
                        Away goals:     3-1
(WZI)                Stanley United (1) 0-0 (2) Oncologists                   (EIT)
(CAM)                   Caires City (7) 3-1 (3) Seoan Gukjei                  (HAN)
(JSY)                 Qidade Savana (2) 2-0 (0) Soldarian FC                  (ESF)
(DAN)              Sporting Kildare (1) 1-1 (3) Ranca Toco                    (CAF)



Quarterfinals
First leg:

Code: Select all
(ADN)                 CF Mont-Pluie     0-0     Medoria Löwen                 (COM)
(SPT)            Union d'Ourseville     3-2     Raynor City United            (ESF)
(CAM)                   Caires City     4-0     Oncologists                   (EIT)
(CAF)                    Ranca Toco     1-0     Qidade Savana                 (JSY)


Second leg:

Code: Select all
(COM)                 Medoria Löwen (3) 3-1 (1) CF Mont-Pluie                 (ADN)
(ESF)            Raynor City United (4) 2-0 (3) Union d'Ourseville            (SPT)
(EIT)                   Oncologists (1) 1-1 (5) Caires City                   (CAM)
(JSY)                 Qidade Savana (1) 1-0 (1) Ranca Toco                    (CAF)
                        Extra time: (1) 1-0 (1)
                         Penalties:     3-4



Semifinals
First leg:

Code: Select all
(ESF)            Raynor City United     2-0     Medoria Löwen                 (COM)
(CAF)                    Ranca Toco     2-2     Caires City                   (CAM)


Second leg:

Code: Select all
(COM)                 Medoria Löwen (1) 1-2 (4) Raynor City United            (ESF)
(CAM)                   Caires City (3) 1-0 (2) Ranca Toco                    (CAF)



Final
played in the stádie:qs, Savana (Paripana/Commerce Heights)


Code: Select all
(ESF)            Raynor City United     0-1     Caires City                   (CAM)


Caires City wins the Globe Cup!

Raynor City United in second; Ranca Toco in third.
Last edited by Cafundeu on Thu Jun 18, 2009 2:51 pm, edited 1 time in total.
Monopolists' Sport Achievements:
World Cup Committee President (WCs 55-57)
Cup of Harmony 27 and 48 Champions; World Cup 44 runner-ups

AOCAF 33, DBC 15/17/18 Champions; BoF 19(WC32) runner-ups; Oxen Cup 1/8 Champions; WGPC9 Champions
DBC 16; OFC6; AOCAF27/30 runner-ups; Q-Cup 2 and Women's World Cup 11 Champions

Olympics: Host of V Winter Olympics and VI Summer Olympics - III Summer Olympics: best overall performance
Hosted: WWC8; BoF21 (WC34); BoF30 (WC43); BoF37 (WC50); CoH31; CoH36
HOST OF WORLD CUP 36, WORLD CUP 42, WORLD CUP 48, WORLD CUP 52 AND WORLD CUP 57

User avatar
The Animal Union
Spokesperson
 
Posts: 127
Founded: May 28, 2009
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby The Animal Union » Thu Jun 18, 2009 5:48 pm

THE ANIMAL UNION'S NATIONAL LEAGUE

ROUND 2 OF 20

Standings:
Code: Select all
1. PROSTINIUM FC. 1-1-0, 4 pts,  6-1.
         2. UNION TOWN HAWKS. 1-1-0, 4 pts, 4-2.
         3. IRELUNDIA TOWN FC. 1-1-0, 4 pts, 3-2.
         4. PARINIA. 1-0-1, 3 pts, 3-4.
         5. TORTOLIA FC. 0-1-1, 1 pt, 2-3.
         6. LISBONA FC. 0-0-2, 0 pts, 1-7.


Scorecards:
Code: Select all
 IRELUNDIA TOWN FC 1, UNION TOWN 1.
          GOALS
          36th. Y. Harper, UT.
          77th. Kane, ITFC.
         
         PROSTINIUM FC 5, LISBONA FC 0.
         GOALS
         3rd. Y. June, PFC.
         16th. Hartridge, PFC.
         25th. Hartridge, PFC.
         43rd. Kaper, PFC.
         69th. Pots, PFC.
         CARDS
         83rd. R, Bono, LFC. Suspended for two matches.

         PARINIA 2, TORTOLIA FC 1.
         GOALS
         19th. Willias, P.
         28th. Popadulas, TFC.
         90th. Preston, P.


Commentary:
Code: Select all
THE LISBONA DAILY, ON PR V. LFC.
        "Prostinium has ruined our team with it's ability to take the table after a disappointing season opener."
         ATN SPORT AU, ON IT V. UT.
        " Largely the opposite of what even Bret Jones, the predictions man, predicted. Union Town has lost the table... but they might come back."
         THE PARINIA POST, ON P V. T.
         "Parinia has made itself somewhat respectable: they have gone from bottomfeeders to middlemen. Impressive!"


TOP SCORERS:
Code: Select all
1. Kane, ITFC (2)
         2. Kaper, PFC (2)
         3. Hartridge, PFC (2)
         4. Willias, P (2)

User avatar
Commerce Heights
Minister
 
Posts: 2037
Founded: Antiquity
Anarchy

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Commerce Heights » Thu Jun 18, 2009 6:00 pm

Image
Fourteenth TakilQuip Champions’ Cup Final
@ Stade des Îles, Ad’ihan, Ad’ihan


Code: Select all
(SPT)               Yuba United    0–2    Albrecht FC               (CAM)


Albrecht FC wins its second TakilQuip Champions’ Cup title!



Image
Eleventh RAI Super Cup


Code: Select all
(CAM)               Caires City    0–1    Metropolitano             (CAF)
(CAF)             Metropolitano    1–3    Albrecht FC               (CAM)
(CAM)               Albrecht FC    1–1    Caires City               (CAM)

                                    P    W   D   L   GF  GA   GD  Pts
1 Albrecht FC                 CAM   2    1   1   0    4   2   +2    4
2 Metropolitano               CAF   2    1   0   1    2   3   −1    3
3 Caires City                 CAM   2    0   1   1    1   2   −1    1


Albrecht FC wins the RAI Super Cup.



Updated coëfficients are now available.

Entries for the next season of international club competition, which will be held during qualification for World Cup 47 (the exact date to be determined when a sufficient number of teams have been entered), are now open. Here is the number of places allocated to each association in TakilQuip Champions’ Cup 15:
  • Cafundéu, Candelaria And Marquez, Ad’ihan, Septentrionia, Capitalizt SLANI, and Elves Security Forces are allowed four teams.
  • Jasīʼyūn, Vephrall, Dancougar, Estresse Intenso, Sorthern Northland, West Zirconia, Daehanjeiguk, Aguazul, Taeshan, and Liventia are allowed three teams.
  • All other associations are allowed two teams.
All associations are additionally allowed to enter three teams in Globe Cup 12 and four second-division teams in Samseong Series B Champions’ Cup 12. (However, the SBCC has an entry cap, so not all entered teams may make it in.)

Final sites may be submitted for the TakilQuip Champions’ Cup and Globe Cup; submissions will not be taken for the SBCC as it is slated to be held in Daehanjeiguk. Please include the city and capacity of the stadium or stadia entered, and remember that venues with capacities less than sixty thousand will not be considered for the Champions’ Cup final.

Submissions will also now be taken for potential title sponsors of Series B Champions’ Cups 13–20. Entrants must submit a wordmark of the sponsor as it should appear on the competition logo (i.e., not a complete logo for the competition; the sponsor logo will simply be inserted in the current design). A vector image (e.g., SVG) is preferred if possible, otherwise a PNG (preferably with a transparent background) at least 250 pixels in width will be accepted. A simple image of the company’s name in a particular typeface style is acceptable, and in such cases the specific font should be identified. OOC players who currently sponsor other club tournaments—myself, Cafundéu/Estresse Intenso, and Ad’ihan/Liventia—are not permitted to enter, and incumbent sponsor Samseong will automatically be entered as a candidate. The winning bid will be announced at the conclusion of Samseong Series B Champions’ Cup 12.
Last edited by Commerce Heights on Thu Jun 18, 2009 6:42 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Mayalandia
Secretary
 
Posts: 27
Founded: May 31, 2009
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Mayalandia » Thu Jun 18, 2009 6:20 pm

SEASON ONE MAYALANDIA FOOTBALL SYSTEM PREVIEW

League One- 10 teams, 18 matches
TEAMS
1. Mayalandia City FC. Four stars. Rival: Central Bank. Sponsor: ATN. Colours: Purple/Yellow/Blue
2. Havanulu Chargers. Three stars. Rival: Belenia. Sponsor: GEICO. Colours: Red/White/Orange
3. Electric Lightning. Two 1/2 stars. Rival: FC Thunder. Sponsor: X-Treme Soda. Colours: Blue/Sliver/Black
4. Powermotives. Two stars. Rival: GM Motors. Sponsor: Powermotives. Colours: Red/Black/White
5. Nike Football. Three stars. Rival: Champion Football. Sponsor: Nike. Colours: Black/White
6. Champion Football. Two 1/2 stars. Rival: Nike Football. Sponsor: Champion. Colours: Blue/Red/White
7. GM Motors. Two 1/2 stars. Rival: Powermotives. Sponsor: GM. Colours: Blue/White
8. FC Thunder. Three 1/2 stars. Rival: Electric Lightning. Sponsor: Sprite. Colours: Green/Yellow
9. Belenia. Two stars. Rival: Havanulu Chargers. Sponsor: AIG. Colours: Orange/Blue/White
10. Central Bank. Two 1/2 stars. Rival: Mayalandia City FC. Sponsor: The Central Bank. Colours: White/Blue/Yellow

League Two- 6 teams, 15 matches
TEAMS
1. Football Army. One star. Rival: Football Guard. Sponsor: Mayalandia Army. Colours: Green/Brown/Light Green (camouflage)
2. Mayalandia Town. Two stars. Rival: Belenia Town. Sponsor: IBG. Colours: Purple/Yellow/Blue
3. Leaguers. One 1/2 stars. Rival: Leaguemen. Sponsor: Delta. Colours: Red/Blue/White
4. Leaguemen. 1/2 star. Rival: Leaguers. Sponsor: Southwest Airlines. Colours: Orange/Red/Blue
5. Belenia Town. 1/2 star. Rival: Mayalandia Town. Sponsor: MTC. Colours: Blue/Orange/White
6. Football Guard. One 1/2 stars. Rival: Football Army. Sponsor: Mayalandia Guard. Colours: Orange/Green/White

CUP:
The Mayalandian FA Cup. 16 spots. After Real World Day 18, and ends Real World Day 33.

LEAGUES OPEN IN 5 DAYS (FROM JUNE 18, 2009)

User avatar
Uiri
Diplomat
 
Posts: 875
Founded: Mar 14, 2007
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Uiri » Thu Jun 18, 2009 6:29 pm

(OOC: Liga Uiri shall enter the Taça de Uiri winner and runner-up in the TakilQuip Champions' Cup, and additionally will enter the other semi-finalists and the team with the best regular season record who has not already qualified. I shall have then specific clubs by the 26th or so.)

LIGA UIRI SEASON 1 RESULTS - THIRD OF EIGHT INSTALLMENTS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  12   9   3   0   44   15   29   30
   2  Tacao CD                  12   8   2   2   32   19   13   26
   3  SC Movim                  12   8   1   3   31   16   15   25
   4  CS Colhi                  12   8   1   3   24   18    6   25
   5  Mergul OAF                12   7   3   2   35   19   16   24
   6  CF Alea                   12   7   2   3   34   20   14   23
   7  Arel CF                   12   6   4   2   37   26   11   22
   8  Dorin CS                  12   5   6   1   28   17   11   21
   9  RFC Rinha                 12   4   2   6   27   28   -1   14
  10  AC Torio                  12   3   1   8   20   37  -17   10
  11  Posa SC                   12   3   0   9   15   29  -14    9
  12  Andor FC                  12   2   2   8   17   39  -22    8
  13  CD Recol                  12   1   4   7   16   34  -18    7
  14  Lien RFC                  12   1   2   9   21   43  -22    5
  15  OAF Vimen                 12   0   3   9   16   37  -21    3


Norte Division

Matchday 1
AC Torio 0-4 RFC Rinha
Andor FC 2-3 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   8   6   2   0   24    9   15   20
   2  Dorin CS                   9   4   4   1   21   13    8   16
   3  RFC Rinha                  9   4   1   4   24   20    4   13
   4  AC Torio                   9   3   1   5   18   27   -9   10
   5  Andor FC                   9   0   2   7   12   30  -18    2


Matchday 2
Andor FC 1-7 FC Torio
RFC Rinha 1-1 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                   9   7   2   0   31   10   21   23
   2  Dorin CS                  10   4   5   1   22   14    8   17
   3  RFC Rinha                 10   4   2   4   25   21    4   14
   4  AC Torio                   9   3   1   5   18   27   -9   10
   5  Andor FC                  10   0   2   8   13   37  -24    2


Matchday 3
FC Torio 5-1 RFC Rinha
AC Torio 0-3 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  10   8   2   0   36   11   25   26
   2  Dorin CS                  11   5   5   1   25   14   11   20
   3  RFC Rinha                 11   4   2   5   26   26    0   14
   4  AC Torio                  10   3   1   6   18   30  -12   10
   5  Andor FC                  10   0   2   8   13   37  -24    2


Matchday 4
AC Torio 1-5 FC Torio
RFC Rinha 1-2 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  11   9   2   0   41   12   29   29
   2  Dorin CS                  11   5   5   1   25   14   11   20
   3  RFC Rinha                 12   4   2   6   27   28   -1   14
   4  AC Torio                  11   3   1   7   19   35  -16   10
   5  Andor FC                  11   1   2   8   15   38  -23    5


Matchday 5
FC Torio 3-3 Dorin CS
AC Torio 1-2 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  12   9   3   0   44   15   29   30
   2  Dorin CS                  12   5   6   1   28   17   11   21
   3  RFC Rinha                 12   4   2   6   27   28   -1   14
   4  AC Torio                  12   3   1   8   20   37  -17   10
   5  Andor FC                  12   2   2   8   17   39  -22    8



-------------------------

Alintej Division

Matchday 1
CF Alea 5-1 Lien RFC
CS Colhi 2-0 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                   9   6   1   2   20   13    7   19
   2  CF Alea                    9   5   2   2   26   16   10   17
   3  Mergul OAF                 8   4   3   1   20   14    6   15
   4  Posa SC                    9   2   0   7   10   19   -9    6
   5  Lien RFC                   9   1   2   6   18   32  -14    5


Matchday 2
CS Colhi 0-3 Mergul OAF
Lien RFC 1-3 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                  10   6   1   3   20   16    4   19
   2  Mergul OAF                 9   5   3   1   23   14    9   18
   3  CF Alea                    9   5   2   2   26   16   10   17
   4  Posa SC                   10   3   0   7   13   20   -7    9
   5  Lien RFC                  10   1   2   7   19   35  -16    5


Matchday 3
Mergul OAF 6-1 Lien RFC
CF Alea 4-1 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                10   6   3   1   29   15   14   21
   2  CF Alea                   10   6   2   2   30   17   13   20
   3  CS Colhi                  10   6   1   3   20   16    4   19
   4  Posa SC                   11   3   0   8   14   24  -10    9
   5  Lien RFC                  11   1   2   8   20   41  -21    5


Matchday 4
CF Alea 3-1 Mergul OAF
Lien RFC 1-2 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CF Alea                   11   7   2   2   33   18   15   23
   2  CS Colhi                  11   7   1   3   22   17    5   22
   3  Mergul OAF                11   6   3   2   30   18   12   21
   4  Posa SC                   11   3   0   8   14   24  -10    9
   5  Lien RFC                  12   1   2   9   21   43  -22    5


Matchday 5
Mergul OAF 5-1 Posa SC
CF Alea 1-2 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                  12   8   1   3   24   18    6   25
   2  Mergul OAF                12   7   3   2   35   19   16   24
   3  CF Alea                   12   7   2   3   34   20   14   23
   4  Posa SC                   12   3   0   9   15   29  -14    9
   5  Lien RFC                  12   1   2   9   21   43  -22    5



-------------------------

Soute Division

Matchday 1
CD Recol 1-1 Tacao CD
OAF Vimen 1-4 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                   9   6   2   1   25   12   13   20
   2  SC Movim                   9   6   1   2   22   10   12   19
   3  Arel CF                    8   4   3   1   25   18    7   15
   4  CD Recol                   9   0   4   5   15   28  -13    4
   5  OAF Vimen                  9   0   2   7   12   31  -19    2


Matchday 2
OAF Vimen 3-3 Arel CF
Tacao CD 2-4 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  SC Movim                  10   7   1   2   26   12   14   22
   2  Tacao CD                  10   6   2   2   27   16   11   20
   3  Arel CF                    9   4   4   1   28   21    7   16
   4  CD Recol                   9   0   4   5   15   28  -13    4
   5  OAF Vimen                 10   0   3   7   15   34  -19    3


Matchday 3
Arel CF 2-3 Tacao CD
CD Recol 0-3 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  SC Movim                  11   8   1   2   29   12   17   25
   2  Tacao CD                  11   7   2   2   30   18   12   23
   3  Arel CF                   10   4   4   2   30   24    6   16
   4  CD Recol                  10   0   4   6   15   31  -16    4
   5  OAF Vimen                 10   0   3   7   15   34  -19    3


Matchday 4
CD Recol 0-3 Arel CF
Tacao CD 2-1 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  12   8   2   2   32   19   13   26
   2  SC Movim                  11   8   1   2   29   12   17   25
   3  Arel CF                   11   5   4   2   33   24    9   19
   4  CD Recol                  11   0   4   7   15   34  -19    4
   5  OAF Vimen                 11   0   3   8   16   36  -20    3


Matchday 5
Arel CF 4-2 SC Movim
CD Recol 1-0 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  12   8   2   2   32   19   13   26
   2  SC Movim                  12   8   1   3   31   16   15   25
   3  Arel CF                   12   6   4   2   37   26   11   22
   4  CD Recol                  12   1   4   7   16   34  -18    7
   5  OAF Vimen                 12   0   3   9   16   37  -21    3


Highest scoring match: Andor FC 1-7 FC Torio
Largest home win: Mergul OAF 6-1 Lien RFC
Largest away win: Andor FC 1-7 FC Torio
SH*T HAPPENS
<Franberry> a WA condemnation is more useless than an irl UN sanction

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4456
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Taeshan » Thu Jun 18, 2009 7:21 pm

Taeshani Qualifiers
TQCC
Atlantea Hurricanes
Bayern Phoenix
Wiechester FC
Globe Cup
AC quarant Xa'virt
Gieron FC
Yaton FC
B Series
Loachen Yellow Jackets
X Island Marauders
Loudon Lancers
Dibert Colts

IUCC
Champs Taeshan Air Force Academy
Reynea Area Community College
Starberry Fields University

Hosts
TQCC Docktown Memorial Stadium 490,000
IUCC finals Atlantea Coliseum 590,000
Champions - Copa Rushmori 22, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Cup of Harmony 35, World Lacrosse Championship 2, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals)

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14

User avatar
Qazox
Postmaster of the Fleet
 
Posts: 21296
Founded: Jan 17, 2006
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Qazox » Thu Jun 18, 2009 8:11 pm

Qazox offers its new Stadium Qazian Memorial Stadium (II) as a host venue for the TQCC Championship, The Globe Cup Championship or the Series B Championship. While Qazoxian teams have not performed well in any competition, this is a chance for Qazox to show the world it can host Major international events.

Capacity: 100,052

Pics:
GOAL VIEW:
Image

SIDELINE VIEW:
Image
Wikipage/Qazox National Football Team
Qualified for World Cups 31, 33, 35-50, 54-59, 61, 62. Runners-up: CoH 52
Baptism of Fire 44 (w/Mangolana); World Baseball Classics 1, 4, 5, 10, 13 and 23; World Cup of Hockey 7 and 14; World Bowls IV & IX; IBC X; Baptism of Iron III and VIII; NSCAA Tourney II, III (conferences/regionals), The OXEN Cup; the TOUR de QAZOX, Qazoxian Sports Festival and NS X-Games/Winter X-Games I.
World Cups of Hockey 4 & 6; World Baseball Classics 6, 8 and 9, World Bowls 3 and XXI; Draggonnii Inviyatii V, IBC XI
xkcd 1110 (zoomable!)

User avatar
Lanceo
Attaché
 
Posts: 99
Founded: May 14, 2009
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Lanceo » Fri Jun 19, 2009 7:15 am

The playoffs are here!
Lancish Super League first round capsules:

Playoffs:
First Rd: #3 Pula National vs. #6 Bunkar ILS
# 4 FC Lildoy vs. #5 Galartanus


Matchday 1:
Bunkar ILS 3, Pula National 1
In what was widely regarded as an upset, Bunkar ILS smashed the higher

seeded Pula National 3-1. Pula National started fast, as for the first

twenty five minutes, the kept up a ferocious attack on Bunkar GK Eus

Dilada. In the twentythird, their attack payed off, as Emil Moreno

scored to put Pula National up 1-0. After halftime, however, Bunkar

rallied, getting a goal from Teo Morgan in the 64th. After Pula

National defender Louis Sanre was sent off for misconduct, Quie drained

a PK to put Bunkar up 2-1. Ten minutes later, Frishre scored and

insurance goal for Bunkar, who shut down the rest of the game to get

the win.

FC Lildoy 4, Galartanus 0
In a widely expected and predicted outcome, FC Lildoy crushed

Galartanus thanks to the hat trick by Forward LD and the strong

offensive and defensive play by Racoon, Bruno, Mel, and Flips. LD

started early with a goal in only the second minute. He scored in the

19th, before a long lull to halftime. But after halftime, the Lildoyans

opened up again with a goal from MF Pablo Uribe. Ten minutes later, in

the 67th, LD scored to complete the hattrick.

Matchday 2:
Pula National 1, Bunkar ILS 0
In a dull game, Pula National beat Bunkar ILS 1-0, but did not secure a

spot in the second round. In the 43d minute, Hendrik Dartid scored for

Pula National, who, for the rest of the game, was anemic and slow.

After holding of Pula National in extra time, Bunkar ILS player

clustered around midfield for a postgame celebration!

FC Lildoy 2, Galartanus 1
With their hopes already dashed, Galartanus had no incentive to play

hard, but play hard they did. FC Lildoy struck first on a goal from LD,

but seconds before th 45 minute mark, Meshan nailed one home to ty it

for Galartanus. But the brave Galarts were undone by super goalkeeping

from FC Lildoy keeper Jakub, and a strong goal from Flips with only 14

minutes left, securing their fate. FC Lildoy advances to play Ecterka

in the next round.

User avatar
Uiri
Diplomat
 
Posts: 875
Founded: Mar 14, 2007
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Uiri » Fri Jun 19, 2009 5:55 pm

LIGA UIRI SEASON 1 RESULTS - FOURTH OF EIGHT INSTALLMENTS

League Standings

Code: Select all
Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  16  13   3   0   67   19   48   42
   2  Tacao CD                  16  11   2   3   45   29   16   35
   3  SC Movim                  16  11   1   4   43   23   20   34
   4  Arel CF                   16   9   4   3   52   31   21   31
   5  Mergul OAF                16   9   3   4   49   32   17   30
   6  CF Alea                   16   9   3   4   40   26   14   30
   7  CS Colhi                  16   9   3   4   32   25    7   30
   8  Dorin CS                  16   7   6   3   38   25   13   27
   9  RFC Rinha                 16   7   2   7   39   38    1   23
  10  Posa SC                   16   5   2   9   26   36  -10   17
  11  Andor FC                  16   3   2  11   22   54  -32   11
  12  AC Torio                  16   3   1  12   24   54  -30   10
  13  CD Recol                  16   1   5  10   19   46  -27    8
  14  Lien RFC                  16   1   3  12   29   57  -28    6
  15  OAF Vimen                 16   0   4  12   23   53  -30    4


Norte Division

Matchday 1
AC Torio 1-3 RFC Rinha
Andor FC 1-3 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  12   9   3   0   44   15   29   30
   2  Dorin CS                  13   6   6   1   31   18   13   24
   3  RFC Rinha                 13   5   2   6   30   29    1   17
   4  AC Torio                  13   3   1   9   21   40  -19   10
   5  Andor FC                  13   2   2   9   18   42  -24    8


Matchday 2
Andor FC 0-6 FC Torio
RFC Rinha 1-0 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  13  10   3   0   50   15   35   33
   2  Dorin CS                  14   6   6   2   31   19   12   24
   3  RFC Rinha                 14   6   2   6   31   29    2   20
   4  AC Torio                  13   3   1   9   21   40  -19   10
   5  Andor FC                  14   2   2  10   18   48  -30    8


Matchday 3
FC Torio 8-3 RFC Rinha
AC Torio 1-7 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  14  11   3   0   58   18   40   36
   2  Dorin CS                  15   7   6   2   38   20   18   27
   3  RFC Rinha                 15   6   2   7   34   37   -3   20
   4  AC Torio                  14   3   1  10   22   47  -25   10
   5  Andor FC                  14   2   2  10   18   48  -30    8


Matchday 4
AC Torio 1-4 FC Torio
RFC Rinha 5-1 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  15  12   3   0   62   19   43   39
   2  Dorin CS                  15   7   6   2   38   20   18   27
   3  RFC Rinha                 16   7   2   7   39   38    1   23
   4  AC Torio                  15   3   1  11   23   51  -28   10
   5  Andor FC                  15   2   2  11   19   53  -34    8


Matchday 5
FC Torio 5-0 Dorin CS
AC Torio 1-3 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  16  13   3   0   67   19   48   42
   2  Dorin CS                  16   7   6   3   38   25   13   27
   3  RFC Rinha                 16   7   2   7   39   38    1   23
   4  Andor FC                  16   3   2  11   22   54  -32   11
   5  AC Torio                  16   3   1  12   24   54  -30   10



-------------------------

Alintej Division

Matchday 1
CF Alea 2-0 Lien RFC
CS Colhi 2-2 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CF Alea                   13   8   2   3   36   20   16   26
   2  CS Colhi                  13   8   2   3   26   20    6   26
   3  Mergul OAF                12   7   3   2   35   19   16   24
   4  Posa SC                   13   3   1   9   17   31  -14   10
   5  Lien RFC                  13   1   2  10   21   45  -24    5


Matchday 2
CS Colhi 2-4 Mergul OAF
Lien RFC 3-6 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                13   8   3   2   39   21   18   27
   2  CF Alea                   13   8   2   3   36   20   16   26
   3  CS Colhi                  14   8   2   4   28   24    4   26
   4  Posa SC                   14   4   1   9   23   34  -11   13
   5  Lien RFC                  14   1   2  11   24   51  -27    5


Matchday 3
Mergul OAF 5-4 Lien RFC
CF Alea 0-0 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                14   9   3   2   44   25   19   30
   2  CF Alea                   14   8   3   3   36   20   16   27
   3  CS Colhi                  14   8   2   4   28   24    4   26
   4  Posa SC                   15   4   2   9   23   34  -11   14
   5  Lien RFC                  15   1   2  12   28   56  -28    5


Matchday 4
CF Alea 4-3 Mergul OAF
Lien RFC 1-1 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                15   9   3   3   47   29   18   30
   2  CF Alea                   15   9   3   3   40   23   17   30
   3  CS Colhi                  15   8   3   4   29   25    4   27
   4  Posa SC                   15   4   2   9   23   34  -11   14
   5  Lien RFC                  16   1   3  12   29   57  -28    6


Matchday 5
Mergul OAF 2-3 Posa SC
CF Alea 0-3 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                16   9   3   4   49   32   17   30
   2  CF Alea                   16   9   3   4   40   26   14   30
   3  CS Colhi                  16   9   3   4   32   25    7   30
   4  Posa SC                   16   5   2   9   26   36  -10   17
   5  Lien RFC                  16   1   3  12   29   57  -28    6



------------------------

Soute Division

Matchday 1
CD Recol 1-4 Tacao CD
OAF Vimen 2-3 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  13   9   2   2   36   20   16   29
   2  SC Movim                  13   9   1   3   34   18   16   28
   3  Arel CF                   12   6   4   2   37   26   11   22
   4  CD Recol                  13   1   4   8   17   38  -21    7
   5  OAF Vimen                 13   0   3  10   18   40  -22    3


Matchday 2
OAF Vimen 1-6 Arel CF
Tacao CD 2-1 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  14  10   2   2   38   21   17   32
   2  SC Movim                  14   9   1   4   35   20   15   28
   3  Arel CF                   13   7   4   2   43   27   16   25
   4  CD Recol                  13   1   4   8   17   38  -21    7
   5  OAF Vimen                 14   0   3  11   19   46  -27    3


Matchday 3
Arel CF 5-1 Tacao CD
CD Recol 1-5 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  15  10   2   3   39   26   13   32
   2  SC Movim                  15  10   1   4   40   21   19   31
   3  Arel CF                   14   8   4   2   48   28   20   28
   4  CD Recol                  14   1   4   9   18   43  -25    7
   5  OAF Vimen                 14   0   3  11   19   46  -27    3


Matchday 4
CD Recol 0-2 Arel CF
Tacao CD 6-3 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  16  11   2   3   45   29   16   35
   2  Arel CF                   15   9   4   2   50   28   22   31
   3  SC Movim                  15  10   1   4   40   21   19   31
   4  CD Recol                  15   1   4  10   18   45  -27    7
   5  OAF Vimen                 15   0   3  12   22   52  -30    3


Matchday 5
Arel CF 2-3 SC Movim
CD Recol 1-1 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  16  11   2   3   45   29   16   35
   2  SC Movim                  16  11   1   4   43   23   20   34
   3  Arel CF                   16   9   4   3   52   31   21   31
   4  CD Recol                  16   1   5  10   19   46  -27    8
   5  OAF Vimen                 16   0   4  12   23   53  -30    4


Largest home win: FC Torio 8-3 RFC Rinha
Highest scoring match: FC Torio 8-3 RFC Rinha
Largest away win: Andor FC 0-6 FC Torio
SH*T HAPPENS
<Franberry> a WA condemnation is more useless than an irl UN sanction

User avatar
Uiri
Diplomat
 
Posts: 875
Founded: Mar 14, 2007
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Uiri » Sat Jun 20, 2009 4:52 pm

LIGA UIRI SEASON 1 RESULTS - FIFTH OF EIGHT INSTALLMENTS

League Standings

Code: Select all
Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  20  17   3   0   89   24   65   54
   2  Arel CF                   20  12   5   3   64   38   26   41
   3  CS Colhi                  20  12   4   4   42   30   12   40
   4  Mergul OAF                20  12   3   5   62   41   21   39
   5  Tacao CD                  20  12   3   5   50   36   14   39
   6  CF Alea                   20  11   4   5   51   34   17   37
   7  SC Movim                  20  12   1   7   48   34   14   37
   8  Dorin CS                  20   8   7   5   47   36   11   31
   9  RFC Rinha                 20   9   3   8   53   55   -2   30
  10  Posa SC                   20   5   2  13   33   48  -15   17
  11  Andor FC                  20   5   2  13   31   68  -37   17
  12  CD Recol                  20   3   7  10   30   53  -23   16
  13  AC Torio                  20   3   1  16   33   70  -37   10
  14  Lien RFC                  20   2   3  15   35   70  -35    9
  15  OAF Vimen                 20   1   4  15   32   63  -31    7


Norte Division

Matchday 1
AC Torio 3-5 RFC Rinha
Andor FC 2-1 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  16  13   3   0   67   19   48   42
   2  Dorin CS                  17   7   6   4   39   27   12   27
   3  RFC Rinha                 17   8   2   7   44   41    3   26
   4  Andor FC                  17   4   2  11   24   55  -31   14
   5  AC Torio                  17   3   1  13   27   59  -32   10


Matchday 2
Andor FC 2-6 FC Torio
RFC Rinha 3-3 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  17  14   3   0   73   21   52   45
   2  Dorin CS                  18   7   7   4   42   30   12   28
   3  RFC Rinha                 18   8   3   7   47   44    3   27
   4  Andor FC                  18   4   2  12   26   61  -35   14
   5  AC Torio                  17   3   1  13   27   59  -32   10


Matchday 3
FC Torio 9-1 RFC Rinha
AC Torio 3-4 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  18  15   3   0   82   22   60   48
   2  Dorin CS                  19   8   7   4   46   33   13   31
   3  RFC Rinha                 19   8   3   8   48   53   -5   27
   4  Andor FC                  18   4   2  12   26   61  -35   14
   5  AC Torio                  18   3   1  14   30   63  -33   10


Matchday 4
AC Torio 1-4 FC Torio
RFC Rinha 5-2 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  19  16   3   0   86   23   63   51
   2  Dorin CS                  19   8   7   4   46   33   13   31
   3  RFC Rinha                 20   9   3   8   53   55   -2   30
   4  Andor FC                  19   4   2  13   28   66  -38   14
   5  AC Torio                  19   3   1  15   31   67  -36   10


Matchday 5
FC Torio 3-1 Dorin CS
AC Torio 2-3 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  20  17   3   0   89   24   65   54
   2  Dorin CS                  20   8   7   5   47   36   11   31
   3  RFC Rinha                 20   9   3   8   53   55   -2   30
   4  Andor FC                  20   5   2  13   31   68  -37   17
   5  AC Torio                  20   3   1  16   33   70  -37   10



------------------------

Alintej Division

Matchday 1
CF Alea 5-2 Lien RFC
CS Colhi 3-2 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CF Alea                   17  10   3   4   45   28   17   33
   2  CS Colhi                  17  10   3   4   35   27    8   33
   3  Mergul OAF                16   9   3   4   49   32   17   30
   4  Posa SC                   17   5   2  10   28   39  -11   17
   5  Lien RFC                  17   1   3  13   31   62  -31    6


Matchday 2
CS Colhi 2-1 Mergul OAF
Lien RFC 2-1 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                  18  11   3   4   37   28    9   36
   2  CF Alea                   17  10   3   4   45   28   17   33
   3  Mergul OAF                17   9   3   5   50   34   16   30
   4  Posa SC                   18   5   2  11   29   41  -12   17
   5  Lien RFC                  18   2   3  13   33   63  -30    9


Matchday 3
Mergul OAF[b] 4-2 Lien RFC
[b]CF Alea
2-1 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CF Alea                   18  11   3   4   47   29   18   36
   2  CS Colhi                  18  11   3   4   37   28    9   36
   3  Mergul OAF                18  10   3   5   54   36   18   33
   4  Posa SC                   19   5   2  12   30   43  -13   17
   5  Lien RFC                  19   2   3  14   35   67  -32    9


Matchday 4
CF Alea 2-3 Mergul OAF
Lien RFC 0-3 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                  19  12   3   4   40   28   12   39
   2  Mergul OAF                19  11   3   5   57   38   19   36
   3  CF Alea                   19  11   3   5   49   32   17   36
   4  Posa SC                   19   5   2  12   30   43  -13   17
   5  Lien RFC                  20   2   3  15   35   70  -35    9


Matchday 5
Mergul OAF 5-3 Posa SC
CF Alea 2-2 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                  20  12   4   4   42   30   12   40
   2  Mergul OAF                20  12   3   5   62   41   21   39
   3  CF Alea                   20  11   4   5   51   34   17   37
   4  Posa SC                   20   5   2  13   33   48  -15   17
   5  Lien RFC                  20   2   3  15   35   70  -35    9


--------------------------

Soute Division

Matchday 1
CD Recol 1-1 Tacao CD
OAF Vimen 5-2 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  17  11   3   3   46   30   16   36
   2  SC Movim                  17  11   1   5   45   28   17   34
   3  Arel CF                   16   9   4   3   52   31   21   31
   4  CD Recol                  17   1   6  10   20   47  -27    9
   5  OAF Vimen                 17   1   4  12   28   55  -27    7


Matchday 2
OAF Vimen 1-2 Arel CF
Tacao CD 0-2 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  SC Movim                  18  12   1   5   47   28   19   37
   2  Tacao CD                  18  11   3   4   46   32   14   36
   3  Arel CF                   17  10   4   3   54   32   22   34
   4  CD Recol                  17   1   6  10   20   47  -27    9
   5  OAF Vimen                 18   1   4  13   29   57  -28    7


Matchday 3
Arel CF 3-1 Tacao CD
CD Recol 3-0 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                   18  11   4   3   57   33   24   37
   2  SC Movim                  19  12   1   6   47   31   16   37
   3  Tacao CD                  19  11   3   5   47   35   12   36
   4  CD Recol                  18   2   6  10   23   47  -24   12
   5  OAF Vimen                 18   1   4  13   29   57  -28    7


Matchday 4
CD Recol 4-4 Arel CF
Tacao CD 3-1 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  20  12   3   5   50   36   14   39
   2  Arel CF                   19  11   5   3   61   37   24   38
   3  SC Movim                  19  12   1   6   47   31   16   37
   4  CD Recol                  19   2   7  10   27   51  -24   13
   5  OAF Vimen                 19   1   4  14   30   60  -30    7


Matchday 5
Arel CF 3-1 SC Movim
CD Recol 3-2 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                   20  12   5   3   64   38   26   41
   2  Tacao CD                  20  12   3   5   50   36   14   39
   3  SC Movim                  20  12   1   7   48   34   14   37
   4  CD Recol                  20   3   7  10   30   53  -23   16
   5  OAF Vimen                 20   1   4  15   32   63  -31    7


Highest scoring match: FC Torio 9-1 RFC Rinha
Largest home win: FC Torio 9-1 RFC Rinha
Largest away win: Andor FC 2-6 FC Torio
SH*T HAPPENS
<Franberry> a WA condemnation is more useless than an irl UN sanction

User avatar
Kelssek
Ambassador
 
Posts: 1413
Founded: Mar 19, 2004
Civil Rights Lovefest

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Kelssek » Sat Jun 20, 2009 11:39 pm

Image
2008 season


The Kelssek Football League (French: Ligue kelssekien de football) is a professional association football league in Kelssek governed by the national football association, Football Kelssek. Formed in 1963, it is the highest-level football league in Kelssek, which is not really saying much. While it is counted as one of the country's four main professional sports leagues, it is a distant fourth and suffers from the sport's secondary status in Kelssek, at least in comparison to leagues of other nations where football is the number one sport, as well as a terrible logo.

Because I run Kelssek in real-time, this is the last completed season from last year. Future entrants to the international club competitions will be based on season-in-progress standings. Don't worry, I have no intention of posting every single matchday, only when it's necessary.

Code: Select all
                                      P    W    D   L   GF   GA  Dif   Pts
1  Burnaby SC                         34   18   8   8   60   40  +20   62
2  Langlois Océanic                   34   17   7  10   52   39  +13   58
3  Clayquot City                      34   16   8  10   53   44   +9   56
4  North York                         34   16   6  12   59   48  +11   54
5  AS Dieppe                          34   15   7  12   60   47  +13   52
6  CF Outineau                        34   13  12   9   53   45   +8   51
7  Capital FC                         34   11  16   7   56   51   +5   49
8  Coquitlam                          34   13  10  11   47   49   −2   49
9  SC Saint-Rémy                      34   13   8  13   45   39   +6   47
10 Mazinaw Stallions                  34   12  10  12   44   49   −5   46
11 CF Saint-Richard                   34   11  12  11   43   43    0   45
12 ASC Arvika                         34   13   6  15   39   49  −10   45
13 Penticton FC                       34   11   8  15   39   41   −2   41
14 Vickery Jaguars                    34   11   8  15   47   56   −9   41
15 Kirkenes FC                        34    9  11  14   45   56  −11   38
16 Castors                            34    8  12  14   36   53  −17   36
17 Latrobe AFC                        34    9   8  17   44   59  −15   35
18 NGSA Ulyanov                       34    7   9  18   43   57  −14   30


International entrants
TQCC: Burnaby SC, Langlois Océanic
GC: Clayquot City, North York, AS Dieppe
Last edited by Kelssek on Sat Jun 20, 2009 11:42 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Uiri
Diplomat
 
Posts: 875
Founded: Mar 14, 2007
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Uiri » Sun Jun 21, 2009 5:20 am

LIGA UIRI SEASON 1 RESULTS - SIXTH OF EIGHT INSTALLMENTS

League Standings

Code: Select all
Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  24  21   3   0  107   28   79   66
   2  Mergul OAF                24  16   3   5   74   47   27   51
   3  Tacao CD                  24  15   4   5   61   42   19   49
   4  Arel CF                   24  14   6   4   74   45   29   48
   5  CF Alea                   24  13   5   6   60   42   18   44
   6  CS Colhi                  24  13   4   7   52   40   12   43
   7  SC Movim                  24  13   3   8   59   40   19   42
   8  Dorin CS                  24   9   8   7   54   47    7   35
   9  RFC Rinha                 24  10   5   9   63   64   -1   35
  10  Posa SC                   24   7   2  15   43   57  -14   23
  11  CD Recol                  24   3  10  11   38   62  -24   19
  12  AC Torio                  24   5   2  17   44   83  -39   17
  13  Andor FC                  24   5   2  17   35   81  -46   17
  14  Lien RFC                  24   2   4  18   36   79  -43   10
  15  OAF Vimen                 24   1   5  18   38   81  -43    8


Norte Division

Matchday 1
AC Torio 2-2 RFC Rinha
Andor FC 1-3 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  20  17   3   0   89   24   65   54
   2  Dorin CS                  21   9   7   5   50   37   13   34
   3  RFC Rinha                 21   9   4   8   55   57   -2   31
   4  Andor FC                  21   5   2  14   32   71  -39   17
   5  AC Torio                  21   3   2  16   35   72  -37   11


Matchday 2
Andor FC 0-3 FC Torio
RFC Rinha 1-1 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  21  18   3   0   92   24   68   57
   2  Dorin CS                  22   9   8   5   51   38   13   35
   3  RFC Rinha                 22   9   5   8   56   58   -2   32
   4  Andor FC                  22   5   2  15   32   74  -42   17
   5  AC Torio                  21   3   2  16   35   72  -37   11


Matchday 3
FC Torio 4-2 RFC Rinha
AC Torio 5-3 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  22  19   3   0   96   26   70   60
   2  Dorin CS                  23   9   8   6   54   43   11   35
   3  RFC Rinha                 23   9   5   9   58   62   -4   32
   4  Andor FC                  22   5   2  15   32   74  -42   17
   5  AC Torio                  22   4   2  16   40   75  -35   14


Matchday 4
AC Torio 2-7 FC Torio
RFC Rinha 5-2 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  23  20   3   0  103   28   75   63
   2  Dorin CS                  23   9   8   6   54   43   11   35
   3  RFC Rinha                 24  10   5   9   63   64   -1   35
   4  Andor FC                  23   5   2  16   34   79  -45   17
   5  AC Torio                  23   4   2  17   42   82  -40   14


Matchday 5
FC Torio 4-0 Dorin CS
AC Torio 2-1 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  24  21   3   0  107   28   79   66
   2  Dorin CS                  24   9   8   7   54   47    7   35
   3  RFC Rinha                 24  10   5   9   63   64   -1   35
   4  AC Torio                  24   5   2  17   44   83  -39   17
   5  Andor FC                  24   5   2  17   35   81  -46   17



-------------------------

Alintej Division

Matchday 1
CF Alea 1-1 Lien RFC
CS Colhi 3-4 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  CS Colhi                  21  12   4   5   45   34   11   40
   2  Mergul OAF                20  12   3   5   62   41   21   39
   3  CF Alea                   21  11   5   5   52   35   17   38
   4  Posa SC                   21   6   2  13   37   51  -14   20
   5  Lien RFC                  21   2   4  15   36   71  -35   10


Matchday 2
CS Colhi 2-3 Mergul OAF
Lien RFC 0-3 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                21  13   3   5   65   43   22   42
   2  CS Colhi                  22  12   4   6   47   37   10   40
   3  CF Alea                   21  11   5   5   52   35   17   38
   4  Posa SC                   22   7   2  13   40   51  -11   23
   5  Lien RFC                  22   2   4  16   36   74  -38   10


Matchday 3
Mergul OAF 2-0 Lien RFC
CF Alea 3-1 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                22  14   3   5   67   43   24   45
   2  CF Alea                   22  12   5   5   55   36   19   41
   3  CS Colhi                  22  12   4   6   47   37   10   40
   4  Posa SC                   23   7   2  14   41   54  -13   23
   5  Lien RFC                  23   2   4  17   36   76  -40   10


Matchday 4
CF Alea 2-4 Mergul OAF
Lien RFC 0-3 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                23  15   3   5   71   45   26   48
   2  CS Colhi                  23  13   4   6   50   37   13   43
   3  CF Alea                   23  12   5   6   57   40   17   41
   4  Posa SC                   23   7   2  14   41   54  -13   23
   5  Lien RFC                  24   2   4  18   36   79  -43   10


Matchday 5
Mergul OAF 3-2 Posa SC
CF Alea 3-2 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                24  16   3   5   74   47   27   51
   2  CF Alea                   24  13   5   6   60   42   18   44
   3  CS Colhi                  24  13   4   7   52   40   12   43
   4  Posa SC                   24   7   2  15   43   57  -14   23
   5  Lien RFC                  24   2   4  18   36   79  -43   10


-------------------------

Soute Division

Matchday 1
CD Recol 1-2 Tacao CD
OAF Vimen 0-6 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  21  13   3   5   52   37   15   42
   2  Arel CF                   20  12   5   3   64   38   26   41
   3  SC Movim                  21  13   1   7   54   34   20   40
   4  CD Recol                  21   3   7  11   31   55  -24   16
   5  OAF Vimen                 21   1   4  16   32   69  -37    7


Matchday 2
OAF Vimen 1-5 Arel CF
Tacao CD 1-1 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                   21  13   5   3   69   39   30   44
   2  Tacao CD                  22  13   4   5   53   38   15   43
   3  SC Movim                  22  13   2   7   55   35   20   41
   4  CD Recol                  21   3   7  11   31   55  -24   16
   5  OAF Vimen                 22   1   4  17   33   74  -41    7


Matchday 3
Arel CF 1-3 Tacao CD
CD Recol 3-3 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  23  14   4   5   56   39   17   46
   2  Arel CF                   22  13   5   4   70   42   28   44
   3  SC Movim                  23  13   3   7   58   38   20   42
   4  CD Recol                  22   3   8  11   34   58  -24   17
   5  OAF Vimen                 22   1   4  17   33   74  -41    7


Matchday 4
CD Recol 2-2 Arel CF
Tacao CD 5-3 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  24  15   4   5   61   42   19   49
   2  Arel CF                   23  13   6   4   72   44   28   45
   3  SC Movim                  23  13   3   7   58   38   20   42
   4  CD Recol                  23   3   9  11   36   60  -24   18
   5  OAF Vimen                 23   1   4  18   36   79  -43    7


Matchday 5
Arel CF 2-1 SC Movim
CD Recol 2-2 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  24  15   4   5   61   42   19   49
   2  Arel CF                   24  14   6   4   74   45   29   48
   3  SC Movim                  24  13   3   8   59   40   19   42
   4  CD Recol                  24   3  10  11   38   62  -24   19
   5  OAF Vimen                 24   1   5  18   38   81  -43    8


Highest scoring match: AC Torio 2-7 FC Torio
Largest home win: FC Torio 4-0 Dorin CS
Largest away win: OAF Vimen 0-6 SC Movim
SH*T HAPPENS
<Franberry> a WA condemnation is more useless than an irl UN sanction

User avatar
Panuul
Lobbyist
 
Posts: 12
Founded: Oct 24, 2008
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Panuul » Sun Jun 21, 2009 2:38 pm

Liga Panuul, 1772 season

The newly-expanded Liga Panuul has completed its first season in the new format. With the expansion from three teams to five, the league season was also lengthened slightly from twenty matches to twenty-four.

One thing did not change: the utter domination of Cimnersog Town, which dropped just five points all season - a 2-2 draw with Fortuna on matchday 11 and the undisputed upset of the season, a 2-1 loss to newcomer Healfat College on matchday 19, which the Pirates surely saw as fitting revenge after an earlier 10-0 obliteration at the hands of Town.

Thanks in large part to the introduction of the two college teams, a team other than Town managed a winning season for the first time since the inaugural season four years ago. Both then and now, that team was Port Healfat, and they are now provisionally qualified for the next Globe Cup.

Code: Select all
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
    1  Cimnersog Town            24  22   1   1   84   14   70   67  TQCC
    2  Port Healfat              24  11   3  10   37   43   -6   36  GC
    3  Fortuna Cimnersog         24   6   7  11   22   40  -18   25
    4  Healfat College           24   6   4  14   21   46  -25   22
    5  U of Cimnersog            24   5   5  14   16   37  -21   20

User avatar
The Animal Union
Spokesperson
 
Posts: 127
Founded: May 28, 2009
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby The Animal Union » Mon Jun 22, 2009 12:35 pm

THE ANIMAL UNION'S NATIONAL LEAGUE

ROUND 3 OF 20

Standings:
Code: Select all
1. IRELUNDIA TOWN FC. 2-1-0, 7 pts, 6-2.
         2. PROSTINIUM FC. 1-2-0, 5 pts, 6-1.
         3. UNION TOWN HAWKS. 1-2-0, 5 pts, 5-3.
         4. TORTOLIA FC. 1-1-1, 4 pts, 4-3.
         5. PARINIA. 1-0-2, 3 pts, 4-7.
         6. LISBONA FC. 0-0-3, 0 pts, 1-9.


Scorecards:
Code: Select all
TORTOLIA FC 2, LISBONA FC 0.
         GOALS
         16th. Popadulas, TFC.
         23rd. Burns, TFC.
         CARDS
         49th. Y, Carter, LFC.
         
         UNION TOWN 1, PROSTINIUM FC 1.
         GOALS
         27th. Trillia, UT.
         76th. Pots, PFC.
         
         IRELUNDIA TOWN FC 3, PARINIA 1.
         GOALS
         2nd. Willias, P.
         8th. Kane, ITFC.
         10th. Cart-Smith, ITFC.
         11th. Evans, ITFC.


Commentary:
Code: Select all
THE PROSTINIUM TIMES, ON UT V. PR.
         "Prostinium lost the top spot and Union Town slumped some more. That is freaky."
          ATN SPORT AU, ON IT V. P.
          "Irelundia Town gave Parinia a good old-fashioned whooping to take the table. This early. That is freaky."
          THE TORTOLIA TIMES, ON T V. L.
          "Lisbona lost. That is freaky." [SARCASM]


TOP SCORERS:
Code: Select all
1. Kane, ITFC (3)
         2. Willias, P (3)
         3. Kaper, PFC (2)
         4. Hartridge, PFC (2)

User avatar
The Animal Union
Spokesperson
 
Posts: 127
Founded: May 28, 2009
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby The Animal Union » Mon Jun 22, 2009 12:51 pm

THE ANIMAL UNION'S NATIONAL LEAGUE

ROUND 4 OF 20

Standings:
Code: Select all
1. IRELUNDIA TOWN FC. 3-1-0, 10 pts, 8-3.
         2. PROSTINIUM FC. 2-2-0, 8 pts, 8-2.
         3. UNION TOWN HAWKS. 2-2-0, 8 pts, 8-3.
         4. TORTOLIA FC. 1-1-2, 4 pts, 5-5.
         5. PARINIA. 1-0-3, 3 pts, 4-9.
         6. LISBONA FC. 0-0-4, 0 pts, 1-12.


Scorecards:
Code: Select all
UNION TOWN 3, LISBONA FC 0.
         GOALS
         33rd. Y. Harper, UT.
         39th. Terrier, UT.
         55th. Trillia, UT.
       
         IRELUNDIA TOWN FC 2, TORTOLIA FC 1.
         GOALS
         1st. Burns, TFC.
         7th. Cart-Smith, ITFC.
         30th. Evans, ITFC.
         
         PROSTINIUM FC 2, PARINIA 0.
         GOALS
         19th. Kaper, PFC.
         76th. Pots, PFC.


Commentary:
Code: Select all
THE WALLIS ROAD JOURNAL, ON PR V. P.
         "Prostinium fails to retake the table, but they are very close. I think they play the leaders next round, so we have to watch and see."
          ATN SPORT AU, ON UT V. L.
         "Lisbona's losing streak is really freaking us out. Will they be the first 0-0-20 team? It's to early to call, but we will see."
          THE IRELUNDIA TIMES, ON T V. IT.
          "Let's hope this ITFC streak can last."

User avatar
Commerce Heights
Minister
 
Posts: 2037
Founded: Antiquity
Anarchy

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Commerce Heights » Mon Jun 22, 2009 7:30 pm

Image
Paripana Élite League 2170–71


Mundane notices that we should get out of the way now before the interesting bits
The Paripana Sporting Council has found a replacement for the withdrawn Evestigatus Confederation of Sport. The Academy Sporting Association joined the PSC this season, and entered the Paruvia Institute of Technology in Élite League Two. The association, composed of a baker’s dozen of Paripanan “academies,” will enter teams from its cup competition, the Academy Championship Trophy, in the International University Challenge Championship. These academies are not universities per se, though some bear that name, but university-like courses and certifications are among the services they provide. ASA members field amateur teams in the association’s competitions, and unlike many university athletics systems, are not permitted to provide incentives such as scholarships for athletes to join.

At the recommendations of Capitalizt SLANI and Jasĭyun, the Paripana Sporting Council has elected to adopt the recently-popularized Latin orthography of Syokaji, which is somewhat different from the transilteration that was used previously (specifically, ā is changed to æ, ç to c, ī to ĭ, u to û, and ū to u, and ʼ is omitted between vowels). This eliminates the double standard previously held by the PSC with regard to Greek and Syokaji names, by eschewing any use of transliteration. The most obvious change is that 자스연 (Jasīʼyūn) is now rendered Jasĭyun. Jasĭyun’s graphic designers are reportedly too lazy to change their logo to use Latin instead of Hangĭl, though have attempted to hide this by claiming that “it is unwise for us to alter a long-established visual identity at this time.”


Notable transfers
Pre-season: 2169–70
Günther Jänicke (DL, Sokojito Dosi Gyulhabdwen) → Clube Imperial (CAF)
Austin Robinson (FC, Dawson Springs FC) → Clube Imperial (CAF)
Adrian Case (MR, Lisda Lokado Goji Salamjĭ) → Atlantis Klaipaada (SOM)
Ha Hwi-gyû (FC, New Hampton Terrapins) → Atlantis Klaipaada (SOM)

Mid-season: 2170–71
meh

Notable retirements
Herman Sweeney (Capitalizt SLANI international; last played for Graceville Salamanders)
Cwe Yûn-na (Capitalizt SLANI international; last played for RKA Warriors)
Soŋ Joŋ-û (Capitalizt SLANI international; last played for Seansburgh Cougars)


Élite League One
After a tense title challenge that at one point saw three teams level on points, the San Diego Iguanas managed to eek out their first Élite League title (and third first-tier title in history) with a fortuitous 1–0 win over Natestadt; a draw would have been insufficient due to losses in both clashes with Qidade Savana. TakilQuip Champions’ Cup runners-up Yuba United finished some distance behind the top three, meaning that if a fifteenth consecutive appearance in the Champions’ Cup group stage is to happen, it’ll have to be earned. Sokojito Dosi again failed to send both its major teams into international competition, though this time only due to Jasĭyun’s reduced coëfficient ranking denying the fourteenth-placed team entry to the Globe Cup. At the bottom of the heap, Lexington FC put on a brave display to become the only promoted team to survive this season; New Haverford Albion will take the plunge downward in their stead.

⁠                                   P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts 
1 San Diego Iguanas COM 70 43 12 15 128 77 +51 141 Champion/TQCC
2 Qidade Savana JSY 70 42 13 15 185 112 +73 139 TQCC
3 Sonoma Center Panthers COM 70 41 15 14 187 107 +80 138 TQCC

4 Yuba United COM 70 37 20 13 121 72 +49 131 TQCC
5 Medoria Löwen COM 70 37 11 22 143 107 +36 122 TQCC

6 Heidelstadt Falken JSY 70 34 17 19 112 93 +19 119 TQCC
7 Sokojiwa Dosi CK COM 70 34 16 20 147 116 +31 118 TQCC
8 San Solari FC COM 70 31 25 14 113 86 +27 118 GC
9 Ἄργος ΛΠ COM 70 34 15 21 130 93 +37 117 GC
10 Naquada Falls Demons JSY 70 32 17 21 98 83 +15 113 GC
11 Sokojito Dosi Gyulhabdwen COM 70 32 16 22 123 101 +22 112 GC
12 Dûsanto Mojaikĭjĭ JSY 70 31 19 20 120 94 +26 112 GC
13 Black Oasis Athletic COM 70 30 18 22 116 92 +24 108 GC
14 Sokojito Dosi Dalamjwijĭ JSY 70 28 23 19 98 74 +24 107
15 Noka Mariners JSY 70 30 16 24 93 94 −1 106
16 Carter FC JSY 70 27 17 26 116 111 +5 98
17 Jamaica Giants JSY 70 25 19 26 81 97 −16 94
18 High Mountain Buffalo JSY 70 27 12 31 93 107 −14 93
19 Seansburgh Cougars COM 70 23 20 27 101 96 +5 89
20 Cordubovica Falcons COM 70 23 20 27 99 113 −14 89
21 Kagoshima Phoenix COM 70 22 23 25 65 72 −7 89
22 Aeropag Penguins COM 70 24 16 30 95 105 −10 88
23 KQ Nepáïire Tingitana COM 70 24 14 32 78 99 −21 86
24 Natestadt Nationalisten COM 70 21 21 28 59 75 −16 84
25 New Hampton Terrapins JSY 70 22 17 31 93 108 −15 83
26 Graceville Salamanders JSY 70 21 19 30 60 91 −31 82
27 Dawson Springs FC COM 70 21 18 31 50 66 −16 81
28 Syoko Poggyuggijĭ COM 70 15 30 25 54 68 −14 75
29 Keto Lodĭlunajĭ JSY 70 19 17 34 108 146 −38 74
30 Humai Titans JSY 70 18 20 32 85 113 −28 74
31 Lexington FC JSY 70 18 19 33 82 121 −39 73
32 Griffin Zebras JSY 70 15 21 34 83 112 −29 66
33 Silto Dosi Yasæŋmajĭ JSY 70 14 17 39 71 116 −45 59 Relegated
34 New Haverford Albion JSY 70 12 22 36 64 111 −47 58 Relegated
35 Werd Beachcombers COM 70 9 31 30 57 101 −44 58 Relegated
36 Sonoma City Volcanoes COM 70 15 12 43 99 178 −79 57 Relegated


Élite League Two
In a difficult promotion race, the Penbûlg Donʼûjĭ managed to win their way into the top flight, despite exhaustion from two long cup runs (only one of those was a successful run, mind you; the other was just long). Navarre Town supporters have blamed their unexpected relegation on their own cup run, which seems a rather lame excuse in light of Penbûlg’s success, while the relegation of Tory-on-Rea and Paruvia Tech leaves only four associations with active representation in the Élite League.

⁠                                   P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts 
1 Lisda Lokado Goji Salamjĭ JSY 70 30 27 13 74 46 +28 117 Promoted/SBCC
2 Chorion Bluffs Knights COM 70 34 14 22 120 90 +30 116 Promoted/SBCC
3 Forest Hill FC JSY 70 32 20 18 86 57 +29 116 Promoted/SBCC
4 Penbûlg Donʼûjĭ JSY 70 34 12 24 124 105 +19 114 Promoted/SBCC

5 SpVgg Tolzerio COM 70 29 27 14 54 35 +19 114 SBCC
6 High Mountain Buffalo B JSY 70 31 20 19 101 76 +25 113 SBCC
7 West Bend Wildcats JSY 70 32 14 24 79 81 −2 110 SBCC

8 Querzakhi United COM 70 27 29 14 58 42 +16 110 SBCC
9 Alexandria Porcupines JSY 70 26 29 15 57 46 +11 107
10 Jackson FC COM 70 26 26 18 75 56 +19 104
11 Qidade Savana B JSY 70 28 19 23 126 107 +19 103
12 Ebestigatûs Tæpuŋjĭ COM 70 26 24 20 89 76 +13 102
13 Eintracht Maastricht JSY 70 28 17 25 108 103 +5 101
14 Musketiere Twintown JSY 70 28 16 26 77 66 +11 100
15 Eastfield Rogues JSY 70 26 20 24 101 101 0 98
16 St Raphael B’ing Bishops JSY 70 23 29 18 68 54 +14 98
17 RKA Warriors COM 70 27 15 28 97 91 +6 96
18 Lexington Firefoxes COM 70 26 17 27 116 110 +6 95
19 Nyendoli Yoŋjĭ JSY 70 26 17 27 55 62 −7 95
20 Laniuq Explorers COM 70 25 20 25 62 67 −5 95
21 Commerce Heights T’birds COM 70 25 19 26 87 97 −10 94
22 Noka Mariners B JSY 70 24 22 24 65 66 −1 94
23 CF Mont-Pluie Jativa ACF 70 26 15 29 126 149 −23 93
24 Heidelstadt Falken B JSY 70 23 23 24 85 86 −1 92
25 KQ Sirto COM 70 25 14 31 95 107 −12 89
26 Kitsilano Konquerors COM 70 20 29 21 57 53 +4 89
27 Suŋja Pitus Gyulhabdwen JSY 70 23 19 28 72 79 −7 88
28 South Coast United JSY 70 22 21 27 79 81 −2 87
29 Teyacu Joŋlyûgijĭ COM 70 17 29 24 70 83 −13 80
30 SV Pößneck COM 70 19 21 30 100 118 −18 78
31 Südtolzerio Kreuzfahrer JSY 70 18 24 28 73 94 −21 78
32 VfB Lordrin LTK 70 20 14 36 83 108 −25 74
33 Navarre Town COM 70 17 22 31 53 70 −17 73 Relegated
34 CD Tory-on-Rea CAA 70 14 27 29 53 73 −20 69 Relegated
35 Cambridge Pioniere COM 70 17 16 37 115 156 −41 67 Relegated
36 Paruvia Tech ASA 70 14 17 39 62 111 −49 59 Relegated


Élite League Cup
The highlight of the League Cup came in the third round, and surely requires no explanation (other than to say that the PSC is reviewing its options and may permit itself to draw lots in future editions of the tournament). After the surprise elimination of Yuba United in the quarterfinals at the hands of Dalamjwijĭ by a score of three goals to nil, the Panthers won the cup final in extra time. As the Panthers qualified for the Champions’ Cup through—well, I think if you’ve followed the Élite League at all, you know the drill by now.

Third Round
(EL1) Aeropag Penguins 2–2 Medoria Löwen (EL1)
(EL1) Naquada Falls Demons 1–2 Dûsanto Mojaikĭjĭ (EL1)
(EL1) Sonoma Center Panthers 4–0 Silto Dosi Yasæŋmajĭ (EL1)
(EL2) Kitsilano Konquerors 0–2 San Diego Iguanas (EL1)
(EL1) Sonoma City Volcanoes 0–1 Kagoshima Phoenix (EL1)
(EL2) SpVgg Tolzerio 1–0 Ἄργος ΛΠ (EL1)
(EL1) Keto Lodĭlunajĭ 0–0 Noka Mariners (EL1)
(EL1) Dawson Springs FC 1–0 Musketiere Twintown (EL2)
(EL1) Sokojiwa Dosi CK 3–1 Jamaica Giants (EL1)
(EL1) Seansburgh Cougars 2–0 RKA Warriors (EL2)
(EL1) Syoko Poggyuggijĭ 1–0 Griffin Zebras (EL1)
(EL2) West Bend Wildcats 3–1 San Solari FC (EL1)
(EL1) Sokojito Dosi Dalamjwijĭ 3–3 High Mountain Buffalo (EL1)
(EL2) Teyacu Joŋlyûgijĭ 1–0 Natestadt Nationalisten (EL1)
(EL2) Navarre Town 1–1 Penbûlg Donʼûjĭ (EL2)
(EL2) Lexington Firefoxes 2–6 Yuba United (EL1)
Third Round Replays
(EL1) Medoria Löwen 5–3 Aeropag Penguins (EL1)
(EL1) Noka Mariners 4–0 Keto Lodĭlunajĭ (EL1)
(EL1) High Mountain Buffalo 1–2 Sokojito Dosi Dalamjwijĭ (EL1)
(EL2) Penbûlg Donʼûjĭ 2–2 Navarre Town (EL2)
Third Round Second Replay
(EL2) Navarre Town 1–1 Penbûlg Donʼûjĭ (EL2)
Third Round Third Replay
(EL2) Penbûlg Donʼûjĭ 1–1 Navarre Town (EL2)
Third Round Fourth Replay
(EL2) Navarre Town 1–1 Penbûlg Donʼûjĭ (EL2)
Third Round Fifth Replay
(EL2) Penbûlg Donʼûjĭ 1–1 Navarre Town (EL2)
Third Round Sixth Replay
(EL2) Navarre Town 0–0 Penbûlg Donʼûjĭ (EL2)
Third Round Seventh Replay
(EL2) Penbûlg Donʼûjĭ 0–1 Navarre Town (EL2)
Fourth Round
(EL1) Medoria Löwen 0–1 Dûsanto Mojaikĭjĭ (EL1)
(EL1) Sonoma Center Panthers 5–0 San Diego Iguanas (EL1)
(EL1) Kagoshima Phoenix 0–1 SpVgg Tolzerio (EL2)
(EL1) Noka Mariners 0–0 Dawson Springs FC (EL1)
(EL1) Sokojiwa Dosi CK 2–2 Seansburgh Cougars (EL1)
(EL1) Syoko Poggyuggijĭ 2–1 West Bend Wildcats (EL2)
(EL1) Sokojito Dosi Dalamjwijĭ 2–1 Teyacu Joŋlyûgijĭ (EL2)
(EL2) Navarre Town 1–1 Yuba United (EL1)
Fourth Round Replays
(EL1) Dawson Springs FC 3–1 Noka Mariners (EL1)
(EL1) Seansburgh Cougars 0–1 Sokojiwa Dosi CK (EL1)
(EL1) Yuba United 4–0 Navarre Town (EL2)
Quarterfinals
(EL1) Dûsanto Mojaikĭjĭ 2–3 Sonoma Center Panthers (EL1)
(EL2) SpVgg Tolzerio 1–0 Dawson Springs FC (EL1)
(EL1) Sokojiwa Dosi CK 0–1 Syoko Poggyuggijĭ (EL1)
(EL1) Sokojito Dosi Dalamjwijĭ 3–0 Yuba United (EL1)
Semifinals
(EL1) Sonoma Center Panthers 3–0 SpVgg Tolzerio (EL2)
(EL1) Syoko Poggyuggijĭ 3–1 Sokojito Dosi Dalamjwijĭ (EL1)
Final (@ Holmes Stadium, Columbia)
(EL1) Sonoma Center Panthers e 3–1 Syoko Poggyuggijĭ (EL1)


Image
Capitalizt SLANI League


Premier Division
⁠                                   P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts 
1 Lolestu CK 58 28 14 16 64 50 +14 98 Promoted
2 Scarab Inferno 58 28 13 17 131 100 +31 97 Play-in
3 Eintracht Südtolzerio 58 26 19 13 87 56 +31 97 Play-in

4 Ari FC 58 26 16 16 108 95 +13 94
5 Kondûli Sanyaŋjĭ 58 28 9 21 86 81 +5 93
6 Πόρτο-Χε Δολοφόνοι 58 24 21 13 57 44 +13 93
7 Jonloli Gyulhabdwen 58 24 19 15 87 71 +16 91
8 Dennis Bears 58 23 19 16 58 45 +13 88
9 Mifflinburg FC 58 24 15 19 81 76 +5 87
10 Midway Wolves 58 24 14 20 90 79 +11 86
11 Accola Eagles 58 21 23 14 63 41 +22 86
12 Dalit Säbel 58 23 12 23 78 70 +8 81
13 Kainia Marauders 58 23 12 23 64 74 −10 81
14 New Seoul Cougars 58 23 12 23 92 96 −4 81
15 Oak Acres Lynx 58 20 20 18 117 105 +12 80
16 KQ Internepáïire 58 23 10 25 102 114 −12 79
17 SpVgg Königstadt 58 22 11 25 84 93 −9 77
18 Prontera Bulldogs 58 20 17 21 85 85 0 77
19 Goyaŋ CK 58 19 18 21 72 66 +6 75
20 New Lexington United 58 17 21 20 41 47 −6 72
21 Dionte City 58 17 21 20 92 92 0 72
22 Groitzsch Stiere 58 19 14 25 69 78 −9 71
23 Sayle FC 58 16 22 20 79 78 +1 70
24 Hundon FC 58 16 20 22 72 88 −16 68
25 Blauplanet Krieger 58 18 13 27 90 106 −16 67
26 Florence Opera 58 17 16 25 98 116 −18 67
27 Concrete Jungle FC 58 16 18 24 52 69 −17 66 Relegated
28 Port-au-Honey Hive 58 16 11 31 94 125 −31 59 Relegated
29 SimuNation FC 58 12 22 24 85 106 −21 58 Relegated
30 SV Landemeine 58 14 14 30 77 109 −32 56 Relegated


First Division
Promoted: SV Veernan, Verona FC, FC Glückstadt, Columbia Sharks
Relegated: Naiba United, Χιχή Ἐνωμένος, Kitsilano United, Dotán Unídire

Second Division
Promoted: Reston FC, Hillcrest United, Castula United, Repluca City
Relegated: Altera FC, 1. FC Robinstadt, Beloit FC, RC Los Triesto

Third Division
Promoted: Lisda Lokado CK, Delano FC, Miso Dosi CK, Albany United

Capitalizt SLANI Cup
Fifth Round
(EL1) Yuba United 6–3 Lexington Firefoxes (EL2)
(EL1) Black Oasis Athletic 0–4 Sonoma Center Panthers (EL1)
(EL1) Seansburgh Cougars 1–3 Ἄργος ΛΠ (EL1)
(SL1) FC Glückstadt p 2–2 Scarab Inferno (SLP)
(EL1) Werd Beachcombers p 1–1 Medoria Löwen (EL1)
(EL1) San Solari FC 2–0 Querzakhi United (EL2)
(EL1) KQ Nepáïire Tingitana 0–1 Sokojiwa Dosi CK (EL1)
(EL1) Cordubovica Falcons 1–0 Natestadt Nationalisten (EL1)
Quarterfinals
(EL1) Yuba United 1–2 Sonoma Center Panthers (EL1)
(EL1) Ἄργος ΛΠ 3–0 FC Glückstadt (SL1)
(EL1) Werd Beachcombers 1–3 San Solari FC (EL1)
(EL1) Sokojiwa Dosi CK 2–0 Cordubovica Falcons (EL1)
Semifinals
(EL1) Sonoma Center Panthers p 2–2 Ἄργος ΛΠ (EL1)
(EL1) San Solari FC 1–3 Sokojiwa Dosi CK (EL1)
Final (@ Holmes Stadium, Columbia)
(EL1) Sonoma Center Panthers 1–3 Sokojiwa Dosi CK (EL1)



Image
Jasĭyun Ligĭ


Jasĭyun has added fifty-six teams to the Jasĭyun Ligĭ (including twenty-one new reserve teams), creating two new divisions. Promotion and relegation have been augmented such that next season, twenty-four teams will play in Ligĭjĭ B and C, and thirty-two in Ligĭ D.

Ligĭ A
⁠                                   P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts 
1 Tallahassee Blues 63 34 17 12 130 78 +52 119 Promoted
2 Naquada Falls Demons B 63 36 9 18 114 72 +42 117 Play-in
3 Floral FC 63 34 15 14 160 105 +55 117 Play-in

4 New Hampton Terrapins B 63 34 11 18 111 81 +30 113
5 Kaiwu Mavericks 63 28 18 17 106 85 +21 102
6 New Town Red Devils 63 24 19 20 86 74 +12 91
7 Silto Dosi Yasæŋmajĭ B 63 23 21 19 81 73 +8 90
8 Charleston FC 63 23 16 24 96 109 −13 85
9 Acklund Krokodile 63 24 12 27 113 127 −14 84
10 Kyodoli Gyulhabdwen 63 22 18 23 85 87 −2 84
11 Jamaica Giants B 63 25 7 31 89 99 −10 82
12 Portland Safari 63 23 13 27 116 123 −7 82
13 Tribbledor Town 63 20 22 21 80 90 −10 82
14 FC Roliger 63 20 22 21 83 88 −5 82
15 Dyacyi Sunʼwunjĭ 63 23 12 28 93 100 −7 81
16 Altera Griffins 63 21 15 27 74 89 −15 78
17 SK Fjordalen 63 19 19 25 80 98 −18 76
18 Κδρεδίκας Πόλη 63 22 9 32 115 146 −31 75
19 Huracán Suenta 63 19 14 30 89 113 −24 71
20 Niuqburger SV 63 16 20 27 50 61 −11 68
21 New Demarnican Town 63 16 17 30 81 101 −20 65 Relegated
22 Myatani Cuŋsæcijĭ 63 16 16 31 68 101 −33 64 Relegated


Ligĭ B
Promoted: Pulete Selabara, Afton FC, DCY Senagado, Chelmsford Forest, Canton United, Brugese FC, Aeropag Glass, Gyogano CK, SV Sorastadt, Syoko Bĭllûwiŋjĭ
Relegated: Montrin Orange, Port Lusambo Paladins, Qidade Estimfalus

Ligĭ C
Promoted: Logoli Sĭpocĭyoŋ, Amissville Antagonists, Naperville & Castor
Relegated: Christiana Bovines, Fyres Point Wanderers, FC Edalpede, La Porte Rangers, Dresford Coast, Khanagnana United

Ligĭ D
Promoted: West Bend Wildcats B, Brookdale FC

Jasĭyun Kub
Sheer dominance by Qidade Savana. Only a singe match for Roje’das was decided by fewer than four goals; the highlight for their supporters was an eleven-goal performance against Tribbledor Town in the third round, featuring a double hat-trick from Samuel Murray (though their Yaforite fan base was less than thrilled by the four goals conceded in that fixture).

Fifth Round
(JLB) Pulete Selabara 1–0 Sokojito Dosi Dalamjwijĭ (EL1)
(EL1) Qidade Savana 3–2 Jamaica Giants (EL1)
(JLC) Choi City Cannibals 0–3 Noka Mariners (EL1)
(EL2) Heidelstadt Falken B 1–2 e Nyendoli Yoŋjĭ (EL2)
(EL2) Penbûlg Donʼûjĭ p 2–2 C4 Manufacturing FC (JLC)
(EL1) New Hampton Terrapins 4–3 Floral FC (JLA)
(EL2) Suŋja Pitus Gyulhabdwen 1–0 South Coast United (EL2)
(JLB) Montrin Orange 1–2 Jamaica Giants B (JLA)
Quarterfinals
(JLB) Pulete Selabara 2–8 Qidade Savana (EL1)
(EL1) Noka Mariners e 4–3 Nyendoli Yoŋjĭ (EL2)
(EL2) Penbûlg Donʼûjĭ 4–2 New Hampton Terrapins (EL1)
(EL2) Suŋja Pitus Gyulhabdwen p 1–1 Jamaica Giants B (JLA)
Semifinals
(EL1) Qidade Savana 6–1 Noka Mariners (EL1)
(EL2) Penbûlg Donʼûjĭ 2–1 Suŋja Pitus Gyulhabdwen (EL2)
Final (@ Sokojito Überdome, Sokojito Dosi)
(EL1) Qidade Savana 4–0 Penbûlg Donʼûjĭ (EL2)



Lontorikanische Oberliga

The Oberliga was expanded to twelve teams this season so that the LSB could meet the PSC’s membership requirements. Eintracht Kentral, which had finished one place from the bottom last term, managed to recover in the best possible manner, by winning the league and earning a place in the Élite League Play-in.

⁠                                   P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts 
1 Eintracht Kentral 44 21 11 12 69 47 +22 74 Play-in
2 SpVgg Shamboot 44 20 11 13 69 67 +2 71
3 Eintracht Howard 44 17 17 10 43 36 +7 68
4 Jahmeel Sporen 44 17 16 11 63 51 +12 67
5 Excelsior Ifrit 44 16 18 10 32 24 +8 66
6 Melbin Fledertiere 44 15 18 11 47 43 +4 63
7 SV Doktors 44 16 9 19 87 77 +10 57
8 SpVgg Twintown 44 16 9 19 50 57 −7 57
9 Stahl Medoria 44 14 11 19 36 47 −11 53
10 FC 2170 Sorastadt 44 12 15 17 41 50 −9 51
11 1. FC Schlußphantasie 44 11 14 19 46 59 −13 47
12 Wacker Ostsokojito 44 9 11 24 50 75 −25 38


LSB-Pokal
For the first time, Élite League Two side VfB Lordrin failed to win the LSB-Pokal, falling in the quarterfinals to eventual league winners Eintracht Kentral. Kentral had a chance to win a non-league double, but slipped up at the final hurdle, losing 1–0 to newly-founded Stahl Medoria at Auswärtssieg Arena despite their designation as the away team.

Achtelfinale
(ObL) Eintracht Kentral p 2–2 SpVgg Twintown (ObL)
(ObL) 1. FC Schlußphantasie 2–0 SV Doktors (ObL)
(ObL) Stahl Medoria 2–0 Excelsior Ifrit (ObL)
(ObL) Wacker Ostsokojito 1–2 e Jahmeel Sporen (ObL)
(ObL) Eintracht Howard 1–1 p FC 2170 Sorastadt (ObL)
Viertelfinale
(ObL) FC 2170 Sorastadt 1–0 1. FC Schlußphantasie (ObL)
(ObL) Stahl Medoria e 3–2 SpVgg Shamboot (ObL)
(ObL) Melbin Fledertiere 0–0 p Jahmeel Sporen (ObL)
(ObL) Eintracht Kentral 2–1 VfB Lordrin (EL2)
Halbfinale
(ObL) FC 2170 Sorastadt 2–3 e Stahl Medoria (ObL)
(ObL) Jahmeel Sporen 1–2 Eintracht Kentral (ObL)
Endspiel (@ Auswärtssieg Arena, Natestadt)
(ObL) Stahl Medoria 1–0 Eintracht Kentral (ObL)



Premier Community Football League

The Community Athletic Alliance kicked off the first season of the Premier Community Football League this season with twelve teams, the minimum required for PSC membership. Composed mostly of clubs representing small towns and ethnic communities, the CAA emphasizes football at the local level, requiring its members to organize near-daily “walk-in” matches at their stadia that anyone can sign up to play in for a minimal fee—scouts will sometimes drop by these games when not too busy compiling a comprehensive database of Quodite second-division footballers for their favorite computer game. The usual ideals of sportsmanship, respect for opponents and officials, et cetera are also shouted about more loudly in the CAA than other associations, with limited effect.

⁠                                   P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts
1 Unelviaspor Kulübü 44 25 9 10 101 74 +27 84 Play-in
2 Spighters FC 44 19 12 13 77 64 +13 69
3 Suenta Calcio 44 20 8 16 63 58 +5 68
4 Corinthians of Esto 44 18 12 14 86 81 +5 66
5 Yuba CSC 44 16 13 15 44 42 +2 61
6 FC Blauplanet 44 16 12 16 72 75 −3 60
7 Sportfreunde Quin Town 44 14 15 15 56 56 0 57
8 Oktoli Gyulhabdwen 44 14 13 17 54 57 −3 55
9 Keto CK 44 13 14 17 83 84 −1 53
10 Adoup Town 44 14 9 21 38 57 −19 51
11 Boopingtons IF 44 13 12 19 50 64 −14 51
12 Concordia Königstadt 44 11 13 20 46 58 −12 46


CAA Cup
First Round
(PCL) Unelviaspor Kulübü 2–1 FC Blauplanet (PCL)
(PCL) Corinthians of Esto 2–1 Suenta Calcio (PCL)
(PCL) Oktoli Gyulhabdwen 1–1 p Boopingtons IF (PCL)
(PCL) Yuba CSC p 0–0 Concordia Königstadt (PCL)
(PCL) Spighters FC 1–0 Sportfreunde Quin Town (PCL)
Quarterfinals
(PCL) Boopingtons IF 0–1 Yuba CSC (PCL)
(EL2) CD Tory-on-Rea 2–3 e Keto CK (PCL)
(PCL) Adoup Town 2–0 Spighters FC (PCL)
(PCL) Unelviaspor Kulübü 0–5 Corinthians of Esto (PCL)
Semifinals
(PCL) Yuba CSC e 3–1 Keto CK (PCL)
(PCL) Adoup Town 0–5 Corinthians of Esto (PCL)
Final (played over two legs)
(PCL) Yuba CSC 1–2 Corinthians of Esto (PCL) 0–1 1–1



Ligue francophone du Paripana

⁠                                   P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts 
1 CS Port-Lusambeau 56 28 14 14 97 70 +27 98 Play-in
2 Impact de Tory-sur-Rea 56 29 9 18 93 81 +12 96
3 Racing de Planète-Bleue 56 22 18 16 71 56 +15 84
4 CF Sioko 56 21 21 14 47 38 +9 84
5 US Aeropag 56 21 18 17 71 66 +5 81
6 Villeneuve FC 56 22 13 21 78 77 +1 79
7 FC Hendersonbourg 56 21 14 21 83 78 +5 77
8 Stade Elemrien 56 19 19 18 44 44 0 76
9 CS Sept-Onze Florence 56 19 16 21 58 73 −15 73
10 Septentrionien de Gades 56 19 15 22 58 64 −6 72
11 CS Nalimarie 56 15 23 18 52 61 −9 68
12 Olympique Colombien 56 16 16 24 58 63 −5 64
13 Stade d’Adoup 56 15 18 23 63 79 −16 63
14 AS Éstimfalus 56 13 21 22 37 50 −13 60
15 Côte Sud de Paléoparipie 56 12 21 23 39 49 −10 57


Coupe francophone du Paripana
Huitièmes de finales
(LFP) CS Nalimarie 0–1 e CS Sept-Onze Florence (LFP)
(LFP) Stade d’Adoup 1–2 Impact de Tory-sur-Rea (LFP)
(LFP) FC Hendersonbourg 0–2 Olympique Colombien (LFP)
(LFP) Racing de Planète-Bleue 2–3 Septentrionien de Gades (LFP)
(LFP) Côte Sud de Paléoparipie 0–2 AS Éstimfalus (LFP)
(LFP) US Aeropag 1–1 p Villeneuve FC (LFP)
(LFP) Stade Elemrien 1–3 CF Mont-Pluie Jativa (EL2)
(LFP) CS Port-Lusambeau e 2–1 CF Sioko (LFP)
Quart de finales
(LFP) CS Sept-Onze Florence 1–1 p Impact de Tory-sur-Rea (LFP)
(LFP) Olympique Colombien 1–2 Septentrionien de Gades (LFP)
(LFP) AS Éstimfalus e 2–0 Villeneuve FC (LFP)
(EL2) CF Mont-Pluie Jativa 5–2 CS Port-Lusambeau (LFP)
Semi-finales
(LFP) Impact de Tory-sur-Rea 1–2 Septentrionien de Gades (LFP)
(LFP) AS Éstimfalus 2–1 CF Mont-Pluie Jativa (EL2)
Finale (@ Stade Olympique d’Aéropag, Aéropag)
(LFP) Septentrionien de Gades e 2–0 AS Éstimfalus (LFP)



Academy Football League

⁠                                       P    W   D   L    GF   GA    GD   Pts 
1 Van Prooijen University 44 19 13 12 78 63 +15 70 Play-in
2 Woodruff Culinary Institute 44 18 12 14 55 46 +9 66
3 University of Sonoma 44 18 11 15 70 70 0 65
4 Portland Business Library 44 16 16 12 60 51 +9 64
5 Great Northern University 44 16 15 13 57 51 +6 63
6 Lusambo Academy of Science 44 14 18 12 46 46 0 60
7 University of Konila 44 16 11 17 51 52 −1 59
8 Akademe Teknólogire Kolumbem 44 14 15 15 51 54 −3 57
9 Evestigatus Institute of the Arts 44 11 20 13 35 38 −3 53
10 Akademie der Cambridge 44 14 10 20 50 59 −9 52
11 Novaria Technical Institute 44 14 9 21 52 63 −11 51
12 Easthampton College 44 13 12 19 51 63 −12 51


Academy Championship Trophy
First Round
(AFL) Portland Business Library 2–1 Akademie der Cambridge (AFL)
(AFL) University of Konila 2–0 Akademe Teknólogire Kolumbem (AFL)
(AFL) Woodruff Culinary Institute 0–2 Evestigatus Institute of the Arts (AFL)
(AFL) Van Prooijen University p 1–1 Lusambo Academy of Science (AFL)
(AFL) University of Sonoma 3–0 Novaria Technical Institute (AFL)
Quarterfinals
(AFL) University of Sonoma 1–3 Portland Business Library (AFL)
(AFL) University of Konila 0–1 Paruvia Institute of Technology (EL2)
(AFL) Van Prooijen University 3–1 Easthampton College (AFL)
(AFL) Evestigatus Institute of the Arts 0–1 Great Northern University (AFL)
Semifinals
(AFL) Portland Business Library 0–1 Paruvia Institute of Technology (EL2)
(AFL) Van Prooijen University 2–1 Great Northern University (AFL)
IUCC Qualifying Playoff (played over two legs)
(AFL) Portland Business Library a 1–1 Great Northern University (AFL) 0–0 1–1
Final (@ Metropolitan Stadium, Commerce Heights)
(EL2) Paruvia Institute of Technology 3–1 Van Prooijen University (AFL)



Paripana Élite League Play-In

In the first ever play-in for promotion to the Élite League, Jasĭyun clubs came up trumps, winning both of the places up for grabs (the winners of the CSL Premier Division and Jasĭyun Ligĭ A were promoted automatically, for a total of four teams) and not having any teams relegated. The play-in was surprisingly Takilan, with an average of over five goals per match.

Semifinals
(COM) Scarab Inferno 9–2 Van Prooijen University (ASA) 5–1 4–1
(JSY) Floral FC 7–2 Eintracht Kentral (LTK) 3–2 4–0
(JSY) Naquada Falls Demons B 7–4 Unelviaspor Kulübü (CAA) 5–1 2–3
(COM) Eintracht Südtolzerio 3–7 CS Port-Lusambeau (ACF) 2–3 1–4
Finals
(COM) Scarab Inferno 4–5 Floral FC (JSY) 1–3 3–2
(JSY) Naquada Falls Demons B 6–5 CS Port-Lusambeau (ACF) 2–2 4–3


The promotion system remains substantially the same for next season, with the winners of the CSL Premier Division and Jasĭyun Ligĭ A promoted automatically. The play-in bracket will be modified according to the results of this season, with the new matchups being JSY2–ASA1, COM3–ACF1, COM2–CAA1, JSY3–LTK1.



International qualification—Capitalizt SLANI
TakilQuip Champions’ Cup 15: San Diego Iguanas, Sonoma Center Panthers, Yuba United, Medoria Löwen, Sokojiwa Dosi CK
Globe Cup 12: San Solari FC, Ἄργος ΛΠ, Sokojito Dosi Gyulhabdwen, Black Oasis Athletic
Samseong Series B Champions’ Cup 12: Chorion Bluffs Knights, SpVgg Tolzerio, Querzakhi United

International qualification—Jasĭyun
TakilQuip Champions’ Cup 15: Qidade Savana, Heidelstadt Falken
Globe Cup 12: Naquada Falls Demons, Dûsanto Mojaikĭjĭ
Samseong Series B Champions’ Cup 12: Lisda Lokado Goji Salamjĭ, Forest Hill FC, Penbûlg Donʼûjĭ, High Mountain Buffalo B, West Bend Wildcats

International qualification—Academy Sporting Association
International University Challenge Championship 16: Paruvia Institute of Technology, Van Prooijen University, Portland Business Library

International final bids
TakilQuip Champions’ Cup 15: Anaphase Alchemy Stadium, Sonoma Center (capacity 171 337)
Globe Cup 12: ineligible

IUCC bid
The ASA submits a bid to host the sixteenth International University Challenge Championship in the Commerce Heights–Columbia metropolitan area. If successful, the bid would see preliminary matches held at VPU Stadium (capacity 43 700) on the VPU campus (surprise!) and the newly-renovated Paul Grant Field (capacity 55 743) on the Paruvia Tech campus, and the final tournament held at those venues plus Metropolitan Stadium, Commerce Heights (capacity 180 278) and Holmes Stadium, Columbia (capacity 390 100).
Last edited by Commerce Heights on Mon Jun 22, 2009 7:36 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Queer Poco el Mono Ara
Diplomat
 
Posts: 829
Founded: Apr 15, 2009
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Queer Poco el Mono Ara » Tue Jun 23, 2009 7:31 am

The Pre-Season Preview

The teams

Team Barbossa
Background – Struggled all season for results. The young squad failed to gel and with the lack of movement in the transfer market they’re likely to struggle again. The biggest change in personnel at Vickery Road is their third manager in just over a year.
Stadium - Vickery Road
Capacity – 30,000
Manager – Dennis Vaz Tae former assistant at Skyte looking to cut his teeth as head coach, lack of experience doesn’t bode well.
Star Player – Wayne Rosenior (Mid)
Expectations – Low finish once again but will avoid relegation. Likely to be final year with a few World Beaters as part of the team.

Team Real Minanda
Background – Haven’t quite splashed the cash as was expected following last season. The fans will expect improvement and Gonzales head could soon be on the chopping block. Dropped a few reserve players, but maybe they weren’t the dead wood around the Estadio de la Esperanza.
Stadium – El Estadio de la Esperanza
Capacity – 58,000
Manager – Hector Gonzales
Star Player – Richard Ramirez (Mid)
Expectations – mid-table scrap, nothing spectacular

Team Athletic Khaldoon
Background – average performance last season having struggled with a number of injuries to key players. Have Brad Johnson back to full fitness so expect better. Little money to spend so have brought through reserves currently at the Di Bradini cup.
Stadium - Khaldoon Central Stadium
Capacity – 40,000
Manager – Alan Fenwick
Star Player – Brad Johnson (Gkp)
Expectations – another average season beckons, but should finish higher than last year if players can stay fit.

Team Pythons
Background – Last years surprise champions with money to burn but nobody to buy. 0 changes to a championship winning team may mean confidence or may just be the result of more appealing offers from bigger clubs.
Stadium - St. Jonas Stadium
Capacity – 22,000
Manager – Mark Sloan stunning managerial display last year, fingers crossed for a repeat performance.
Star Player – Ishmael Van Dyke (Str)
Expectations – top three for sure, but title may be indoubt.

Team Royal Khaldoon
Background – People expected more movement in the transfer market, but perhaps Fletcher knows better. A good team who will build on last years 4th place or will be re-invigorated with the Prince’s money. Expect top three or heads will roll.
Stadium - Royal Stadium
Capacity – 27,000
Manager – Keith Fletcher
Star Player – Tomazs Poborsky (Def)
Expectations – top four, but wont challenge for the title.

Team Valengren Kickers
Background – Last years poor season signals the demise of Valengren. A team on the slow spiral downward. A relegation scrap beckons and a summer clear out next year. Hodgson needs to concentrate on his defence who were awful last year
Stadium - Union Sports Stadium
Capacity – 20,000
Manager – Ray Hodgson
Star Player – Nazim Benayoun (Mid)
Expectations – slim change of survival. If the Kickers can hold on to a lead they may stay up.

Team Port Los Renato
Background – Started last season superbly but the second half soon saw them dragged towards the bottom of the league. Will struggle now that Ollic and Edmundo are overseas . Brought in a few new players but nothing that will set the league a light.
Stadium - Jiminez Alberto Xavi Stadium
Capacity – 17,000
Manager – Alex Rowley backed by the chairman but losing the fans
Star Player – Jakob Kasekamp (def)
Expectations – relegation battle a’hoy for the Anchormen

Team Ridgemont Town
Background – A good performance by Ridgemont after a pre-season slating. 3rd is more than respectable for Town who will look to improve under the charismatic Wilhelmson. They now have a world cup winner available upfront in the shape of Tom Smith.
Stadium - St. Valerie’s Stadium
Capacity – 30,000
Manager – Guus Wilhelmson if he gets the best out of the players should push for the title.
Star Player – Frank Le Tissier (Mid)
Expectations – title challengers, look out for Ridgemont.

Team Augustus
Background – Signed a deal with Candelaria and Marquez side Arrigo Portugese to act as a feeder club. Will see an influx of young foreigners on loan which may or may not benefit Vianna’s team. Exciting times for Augustus who have always maintained a patchwork team.
Stadium - Nestle Road
Capacity – 24,00
Manager – Gianfranco Vianna may struggle to deal with so many young egos around Nestle Road
Star Player – Hugo Anderson (Mid)
Expectations – mid-table team who will struggle to cause top 4 problems.

Team Skyte City
Background – Lost out on the title in the last few weeks. Clearly think they have a good enough team to win the league as they have made just the 1 signing. Skyte will be on the lookout for revenge and will surely push Pythons all the way.
Stadium - Grayside Stadium
Capacity – 20,000
Manager – Daryl Ferguson
Star Player – Alberto Xisco (Str)
Expectations – will fight till the final week for the championship.

Team Almondvale
Background – As predicted finished mid-table last year. Need to pick up more wins on the road this year as away form was dismal. Captain Ugo Stowell looks like he’s past his best, this may be his final year at the top level. Missing star striker Phillipe Deschamps who has moved to Cafundeu. A lack of funds has seen them fail to lure any new faces to Almondvale – except loan defender Antonio Olivera from Sargossa.
Stadium - Almondvale Stadium
Capacity – 25,000
Manager – Fletcher Goodwin, a great young manager who’ll get the best out of his thin squad.
Star Player – Ugo Stowell (Mid)
Expectations – top 6, will outplay the smaller teams but will fail to disrupt the bigger teams.

Team Jonastown United
Background – Promoted as champions of League I. Have spent a large sum of money this summer to stay in the top flight. How good their acquisitions are is yet to be seen. Manager Ricky Ortega will be under massive pressure to maintain the performances they displayed last year.
Stadium - Caiman Stadium
Capacity – 26,000
Manager – Ricky Ortega is backed by the chairman after last years superb performance and has been given a substantial amount of money to bring in foreign players.
Star Player – Carlos Borges (Str)
Expectations – few and far between, maintaining their position in the top flight is what the fans are hoping for, expect bottom 3.

There has been significant movement in the transfer market prior to the second year of Una Serie de Futbol.

Incoming transfers:

Alexis Berklas to Jonastown United – from Metalurgs (Somewheristonia)
Jakob Kasekamp to Port Los Renato – from Qasarian Sparta (Somewheristonia)
Mishka Mistrikova to Skyte City – from Hawks Sporting Academy (Somewheristonia)
Juan Segura to Valengren Kickers – from Alcantara (Sargossa)
Javier Vilche to Jonastown United – from Mercadel S.C. (Sargossa)
Antonio Olivera to Almondvale – from Deportivo Soluca (Sargossa) (LOAN)
Onome Agu to Port Los Renato – from Beverington Hawks (Starblaydia)
Edilélson to Jonastown United – from Khalmar-Tijhus (Cafundeu)
Carlos Borges to Jonastown United - from Sambarilove (^)
Herbert to Royal Khaldoon - from Galaxia (^)
Tom Smith to Ridgemont Town – from (Candelaria and Marquez)
Israel Álvarez to Augustus – from Arrigo Portuguese (^) (LOAN)
Rubén Cruz to Augustus – from Arrigo Portugese (^) (LOAN)
Carlos Galindo to Augustus – from Arrigo Portugese (^) (LOAN)
Fernando Earroc to Port Los Renato – from (Uiri)

Outgoing transfers:

Okan Tugay to Hawks Sporting Academy from Pythons (Somewheristonia)
John Sloan to Atlantas Klaipaada from Ridgemont Town (^)
Alvaro Juaquin to Olimpiskais Kaljak from Pythons (^)
Petr Ollic to Estrella Torreon from Port Los Renato (Sargossa)
Edmundo to Estrella Torreon from Port Los Renato (^)
Gandolfo to Alianza Jucaro from Barbossa (^)
Alfonso Omar Sas to Sao Jorge from Villa Ortiz (Cafundeu)
Roberto Silva to Sao Jorge from Athletic Khaldoon (^)
Phillipe Deshcamps to Serrano from Almondvale (^)
Rudolpho to Kings Eleven from 1860 Flumieneiro (Dancougar)
Ricardo Luiz Solaris to Melin and Nader from Barbossa (Candelaria and Marquez)
Rafael Jose Reginaldo to Melin and Nader from Villa Ortiz (^)
Umit Sukur to Ac quarant Xa'virt from Athletic Khaldoon (Taeshan)

There has also been minimal movement between clubs in the Queer Poco league system.

New signing Mishka Mistrikova has joined Garrincha F.C from Skyte City on a season long loan deal.
Reserve team attacker Lionel Vega has transfered to Port Los Renato from Royal Khaldoon.
Striker Ariel Veron has secured a shock move to Barbossa from Villa Ortiz.
Di Bradini youth team player Ahmed Khan has joined Ridgemont Town from relegated Villa Ortiz.
And reserve midfielser Nigel Speed has moved to Athletic Khaldoon from Real Minanda.

The second season will begin shortly
Last edited by Queer Poco el Mono Ara on Tue Jun 23, 2009 7:32 am, edited 1 time in total.
Hosts of one World Cup
A Mike Sarzo Memorial Trophy and the 16th Di Bradini Championship to name but all of our accomplishments


http://nswiki.net/index.php?title=Una_Serie_de_F%C3%BAtbol The Pocoan League

User avatar
Uiri
Diplomat
 
Posts: 875
Founded: Mar 14, 2007
Ex-Nation

Re: International Domestic Soccer NewsWires

Postby Uiri » Tue Jun 23, 2009 7:52 am

LIGA UIRI SEASON 1 RESULTS - SEVENTH OF EIGHT INSTALLMENTS

League Standings

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  28  25   3   0  128   32   96   78
   2  Mergul OAF                28  19   4   5   89   52   37   61
   3  Arel CF                   28  17   7   4   83   47   36   58
   4  CF Alea                   28  16   6   6   78   52   26   54
   5  Tacao CD                  28  16   6   6   66   48   18   54
   6  SC Movim                  28  16   3   9   71   45   26   51
   7  CS Colhi                  28  14   5   9   60   52    8   47
   8  Dorin CS                  28  11   9   8   66   52   14   42
   9  RFC Rinha                 28  11   6  11   70   75   -5   39
  10  Posa SC                   28   8   3  17   47   67  -20   27
  11  Andor FC                  28   6   4  18   40   91  -51   22
  12  CD Recol                  28   3  12  13   42   70  -28   21
  13  AC Torio                  28   5   2  21   45   99  -54   17
  14  Lien RFC                  28   2   4  22   44   95  -51   10
  15  OAF Vimen                 28   1   6  21   41   93  -52    9


Norte Division

Matchday 1
AC Torio 0-4 RFC Rinha
Andor FC 2-2 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  24  21   3   0  107   28   79   66
   2  RFC Rinha                 25  11   5   9   67   64    3   38
   3  Dorin CS                  25   9   9   7   56   49    7   36
   4  Andor FC                  25   5   3  17   37   83  -46   18
   5  AC Torio                  25   5   2  18   44   87  -43   17


Matchday 2
Andor FC 1-7 FC Torio
RFC Rinha 1-5 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  25  22   3   0  114   29   85   69
   2  Dorin CS                  26  10   9   7   61   50   11   39
   3  RFC Rinha                 26  11   5  10   68   69   -1   38
   4  Andor FC                  26   5   3  18   38   90  -52   18
   5  AC Torio                  25   5   2  18   44   87  -43   17


Matchday 3
FC Torio 5-1 RFC Rinha
AC Torio 0-4 Dorin CS

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  26  23   3   0  119   30   89   72
   2  Dorin CS                  27  11   9   7   65   50   15   42
   3  RFC Rinha                 27  11   5  11   69   74   -5   38
   4  Andor FC                  26   5   3  18   38   90  -52   18
   5  AC Torio                  26   5   2  19   44   91  -47   17


Matchday 4
AC Torio 1-7 FC Torio
RFC Rinha 1-1 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  27  24   3   0  126   31   95   75
   2  Dorin CS                  27  11   9   7   65   50   15   42
   3  RFC Rinha                 28  11   6  11   70   75   -5   39
   4  Andor FC                  27   5   4  18   39   91  -52   19
   5  AC Torio                  27   5   2  20   45   98  -53   17


Matchday 5
FC Torio 2-1 Dorin CS
AC Torio 0-1 Andor FC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  FC Torio                  28  25   3   0  128   32   96   78
   2  Dorin CS                  28  11   9   8   66   52   14   42
   3  RFC Rinha                 28  11   6  11   70   75   -5   39
   4  Andor FC                  28   6   4  18   40   91  -51   22
   5  AC Torio                  28   5   2  21   45   99  -54   17


Highest scoring match: Andor FC 1-7 FC Torio
Largest home win: FC Torio 5-1 RFC Rinha
Largest away win: Andor FC 1-7 FC Torio

-------------------------

Alintej Division

Matchday 1
CF Alea 4-3 Lien RFC
CS Colhi 1-1 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                24  16   3   5   74   47   27   51
   2  CF Alea                   25  14   5   6   64   45   19   47
   3  CS Colhi                  25  13   5   7   53   41   12   44
   4  Posa SC                   25   7   3  15   44   58  -14   24
   5  Lien RFC                  25   2   4  19   39   83  -44   10


Matchday 2
CS Colhi 0-2 Mergul OAF
Lien RFC 1-2 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                25  17   3   5   76   47   29   54
   2  CF Alea                   25  14   5   6   64   45   19   47
   3  CS Colhi                  26  13   5   8   53   43   10   44
   4  Posa SC                   26   8   3  15   46   59  -13   27
   5  Lien RFC                  26   2   4  20   40   85  -45   10


Matchday 3
Mergul OAF 5-1 Lien RFC
CF Alea 4-1 Posa SC

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                26  18   3   5   81   48   33   57
   2  CF Alea                   26  15   5   6   68   46   22   50
   3  CS Colhi                  26  13   5   8   53   43   10   44
   4  Posa SC                   27   8   3  16   47   63  -16   27
   5  Lien RFC                  27   2   4  21   41   90  -49   10


Matchday 4
CF Alea 4-4 Mergul OAF
Lien RFC 3-5 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                27  18   4   5   85   52   33   58
   2  CF Alea                   27  15   6   6   72   50   22   51
   3  CS Colhi                  27  14   5   8   58   46   12   47
   4  Posa SC                   27   8   3  16   47   63  -16   27
   5  Lien RFC                  28   2   4  22   44   95  -51   10


Matchday 5
Mergul OAF 4-0 Posa SC
CF Alea 6-2 CS Colhi

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Mergul OAF                28  19   4   5   89   52   37   61
   2  CF Alea                   28  16   6   6   78   52   26   54
   3  CS Colhi                  28  14   5   9   60   52    8   47
   4  Posa SC                   28   8   3  17   47   67  -20   27
   5  Lien RFC                  28   2   4  22   44   95  -51   10


-------------------------

Soute Division

Matchday 1
CD Recol 0-0 Tacao CD
OAF Vimen 0-5 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Tacao CD                  25  15   5   5   61   42   19   50
   2  Arel CF                   24  14   6   4   74   45   29   48
   3  SC Movim                  25  14   3   8   64   40   24   45
   4  CD Recol                  25   3  11  11   38   62  -24   20
   5  OAF Vimen                 25   1   5  19   38   86  -48    8


Matchday 2
OAF Vimen 0-3 Arel CF
Tacao CD 1-3 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                   25  15   6   4   77   45   32   51
   2  Tacao CD                  26  15   5   6   62   45   17   50
   3  SC Movim                  26  15   3   8   67   41   26   48
   4  CD Recol                  25   3  11  11   38   62  -24   20
   5  OAF Vimen                 26   1   5  20   38   89  -51    8


Matchday 3
Arel CF 1-1 Tacao CD
CD Recol 2-4 SC Movim

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                   26  15   7   4   78   46   32   52
   2  SC Movim                  27  16   3   8   71   43   28   51
   3  Tacao CD                  27  15   6   6   63   46   17   51
   4  CD Recol                  26   3  11  12   40   66  -26   20
   5  OAF Vimen                 26   1   5  20   38   89  -51    8


Matchday 4
CD Recol 1-3 Arel CF
Tacao CD 3-2 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                   27  16   7   4   81   47   34   55
   2  Tacao CD                  28  16   6   6   66   48   18   54
   3  SC Movim                  27  16   3   8   71   43   28   51
   4  CD Recol                  27   3  11  13   41   69  -28   20
   5  OAF Vimen                 27   1   5  21   40   92  -52    8


Matchday 5
Arel CF 2-0 SC Movim
CD Recol 1-1 OAF Vimen

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Arel CF                   28  17   7   4   83   47   36   58
   2  Tacao CD                  28  16   6   6   66   48   18   54
   3  SC Movim                  28  16   3   9   71   45   26   51
   4  CD Recol                  28   3  12  13   42   70  -28   21
   5  OAF Vimen                 28   1   6  21   41   93  -52    9


Highest scoring match: Andor FC 1-7 FC Torio
Largest home win: FC Torio 5-1 RFC Rinha
Largest away win: Andor FC 1-7 FC Torio
Last edited by Uiri on Tue Jun 23, 2009 7:53 am, edited 1 time in total.
SH*T HAPPENS
<Franberry> a WA condemnation is more useless than an irl UN sanction

PreviousNext

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Free Republics, Google [Bot], Routcher, Starblaydia

Advertisement

Remove ads