Cuppet 4
Rosters/RP/Results
Welcome
Welcome to Wight and the fourth Cuppet. This is your IC thread for rosters and role-playing, and the thread where results and challenges will be posted.
OOC Sign-up/Discussion Thread.
Nation & Stadium Information.
Format & Schedule
With forty teams competing, there will be eight groups of five teams, with the top two in each group going through to the knockouts and a round of sixteen to begin with.
Group draw will be on Wednesday, 28 November, 10pm-Midnight GMT
RP cut-off will be 10pm-Midnight GMT.
Scorination with Xkoranate 0.3.3 SQIS with a generous RP bonus effect.
Group Stage
MD1 - Friday 30 November
MD2 - Saturday 1 December
MD3 - Sunday 2 December
MD4 - Monday 3 December
MD5 - Tuesday 4 December
Knock-out Rounds
R16 - Wednesday 5 December
QFs - Thursday 6 December
SFs - Friday 7 December
Final / TPPO - Sunday 9 December
Stadium allocations will be confirmed after the group draw.
The Draw
Completed on Random.org List Randomizer; seeded by ranking.
MD-1 2v5 3v4
MD-2 5v3 1v2
MD-3 3v1 4v5
MD-4 1v4 2v3
MD-5 4v2 5v1
GROUP A Hosted In Spit, afternoon: Game 1 @ South Lawn; Game 2 @ North Lawn
Ibex
Jagoza
Eriiksalvia
Seventeen Syllables
Balm
GROUP B Hosted In Spit, evening: Game 1 @ South Lawn; Game 2 @ North Lawn
Rigerata
Urszag-Csatoria
New Tavernia
Svalbard Associated States
Mollary
GROUP C Hosted in Spit, afternoon: Game 1 @ The Tricorn Arena; Game 2 @ The Ramparts
Aquillian
Israeli Apartheid Client-State
Marepacia
Standigt Krig
Central North America
GROUP D Hosted in Spit, evening: Game 1 @ The Tricorn Arena; Game 2 @ The Mausoleum
Misrantis
New Nukehavistan
First Nation of Pre-Koselites
Dyurtenali Poksadam
Chyr
GROUP E Hosted in Despite: Game 1 @ Multitudinous Arena; Game 2 @ Municipal Sports Centre
Santazuela
Silexhera
The Highlands and Islands
Meepmeepistan
Zomni
GROUP F Hosted in Pompeii: Game 1 @ Thin Air Stadium; Game 2 @ Baffins Pond
Slovekistan
New Cotdelapoms
Westfield House
Barra e Janeiro
Aels Representative XI
GROUP G Game 1 @ The Canvasdome, Icke; Game 2 @ The Exercise Yard, Le Tissier Penal Colony
Unbidden Horde
Urbis Tractus
Anksgaard
Orwell Island
Pasceaux
GROUP H Game 1 @ Constantinople Crescent, Iskander, South Wath; Game 2 @ Giant's Well, Inferno, Dante Archipelago
Tagawachi
Earent
Siberia and the Sakhalin Islands
Sovjet Asir
Zondelia
Official Rankings
Calculated by Polar Islandstates
Challenges
As stated in the host bid, there will be daily challenges and prompts to aid and inspire RP. However, these are entirely for your enjoyment and you can of course choose to ignore them completely. There will be no disadvantage from ignoring the challenges, nor extra bonuses for using them.