Games of the VII Olympiad - RP Thread
Posted: Wed Jun 06, 2012 2:56 am
by Krytenia
Welcome to the roleplaying thread for the Games of the Seventh Olympiad, hosted in Emberton, the capital of Krytenia.
This space reserved for more information about the host city.
DAY -2 – MORNING – WED 25 JULY – Posted Tue 19th June
Football – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -2 – AFTERNOON – Posted Tue 19th June
Football – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Men's artistic - Qualifying
DAY -1 – MORNING – THU 26 JULY – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -1 – AFTERNOON – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's artistic - Qualifying
DAY 0 – MORNING – FRI 27 JULY – Posted Thu 21st June
Archery – Men's ranking round
DAY 0 – AFTERNOON – Posted Thu 21st June
Archery – Women's ranking round
DAY 0 – EVENING – OPENING CEREMONY – Posted Fri 22nd June
Football – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -2 – AFTERNOON – Posted Tue 19th June
Football – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Men's artistic - Qualifying
DAY -1 – MORNING – THU 26 JULY – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -1 – AFTERNOON – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's artistic - Qualifying
DAY 0 – MORNING – FRI 27 JULY – Posted Thu 21st June
Archery – Men's ranking round
DAY 0 – AFTERNOON – Posted Thu 21st June
Archery – Women's ranking round
DAY 0 – EVENING – OPENING CEREMONY – Posted Fri 22nd June
DAY 1 – MORNING – SAT 28 JULY – Scorinated Sat 23rd June
Archery – Men's team – Rounds of 64 / 32
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Round of 64
Boxing – Men's welterweight – Round of 64
Boxing – Men's heavyweight – Round of 64
Cycling – Men's Road Race – Final
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 1
Fencing – Women's individual foil – Rounds of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Judo – Men's 60kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Judo – Women's 48kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Heats
Rowing – Men's single sculls – Heats
Rowing – Men's double sculls – Heats
Rowing – Women's single sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Heats
Rowing – Women's lightweight coxless fours – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's 10m air rifle – Qualifying
Swimming – Men's 400m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m breaststroke - Heats
Swimming – Men's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 128
Tennis – Women's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY 1 – AFTERNOON – Scorinated Sun 24th June
Archery – Men's team – Round of 16 / QF / SF / Final
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 64
Boxing – Men's lightweight – Round of 64
Boxing – Men's middleweight – Round of 64
Canoeing – Women's C1 slalom – Heats
Fencing – Women's individual foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Judo – Men's 60kg – Repechage / SF / Final
Judo – Women's 48kg – Repechage / SF / Final
Rowing – Men's coxless pairs – Heats
Rowing – Men's quadruple sculls – Heats
Rowing – Women's quadruple sculls – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 100m breaststroke - Semi-final
Swimming – Men's 400m freestyle – Final
Swimming – Men's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay - Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 128
Tennis – Men's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 48kg – Final
Archery – Men's team – Rounds of 64 / 32
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Round of 64
Boxing – Men's welterweight – Round of 64
Boxing – Men's heavyweight – Round of 64
Cycling – Men's Road Race – Final
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 1
Fencing – Women's individual foil – Rounds of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Judo – Men's 60kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Judo – Women's 48kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Heats
Rowing – Men's single sculls – Heats
Rowing – Men's double sculls – Heats
Rowing – Women's single sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Heats
Rowing – Women's lightweight coxless fours – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's 10m air rifle – Qualifying
Swimming – Men's 400m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m breaststroke - Heats
Swimming – Men's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 128
Tennis – Women's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY 1 – AFTERNOON – Scorinated Sun 24th June
Archery – Men's team – Round of 16 / QF / SF / Final
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 64
Boxing – Men's lightweight – Round of 64
Boxing – Men's middleweight – Round of 64
Canoeing – Women's C1 slalom – Heats
Fencing – Women's individual foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Judo – Men's 60kg – Repechage / SF / Final
Judo – Women's 48kg – Repechage / SF / Final
Rowing – Men's coxless pairs – Heats
Rowing – Men's quadruple sculls – Heats
Rowing – Women's quadruple sculls – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 100m breaststroke - Semi-final
Swimming – Men's 400m freestyle – Final
Swimming – Men's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay - Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 128
Tennis – Men's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 48kg – Final
DAY 2 – MORNING – SUN 29 JULY – Scorinated Mon 25th June
Archery – Women's team – Round of 64 / 32
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's flyweight – Round of 64
Canoeing – Men's C1 slalom – Heats
Cycling – Women's Road Race – Final
Diving – Women's synchro 3m spring – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 2
Fencing – Men's individual sabre – Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 66kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 52kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's double sculls – Repechage
Rowing – Men's eights – Heats
Rowing – Women's coxless pairs – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 1
Sailing – Men's keelboat – Race 1
Shooting – Women's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's skeet – Qualifying
Swimming – Men's 200m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m backstroke – Heats
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 400m freestyle – Heats
Swimming – Women's 100m backstroke – Heats
Swimming – Women's 100m breaststroke - Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 64
Tennis – Women's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
Weightlifting – Women's 53kg – Final
DAY 2 – AFTERNOON – Scorinated Tue 26th June
Archery – Women's team – Round of 16 / QF / SF / F
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 64
Canoeing – Men's K1 slalom - Heats
Canoeing – Women's C2 slalom – Heats
Diving – Women's synchro 3m spring – Final
Fencing – Men's individual sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 66kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 52kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight double sculls – Heats
Rowing – Women's eights – Heats
Rowing – Women's lightweight double sculls – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 2
Sailing – Men's keelboat – Race 2
Shooting – Women's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's skeet – Final
Swimming – Men's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 100m breaststroke – Final
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 400m freestyle – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Final
Table Tennis – Men's singles – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Men's 56kg – Final
Archery – Women's team – Round of 64 / 32
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's flyweight – Round of 64
Canoeing – Men's C1 slalom – Heats
Cycling – Women's Road Race – Final
Diving – Women's synchro 3m spring – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 2
Fencing – Men's individual sabre – Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 66kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 52kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's double sculls – Repechage
Rowing – Men's eights – Heats
Rowing – Women's coxless pairs – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 1
Sailing – Men's keelboat – Race 1
Shooting – Women's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's skeet – Qualifying
Swimming – Men's 200m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m backstroke – Heats
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 400m freestyle – Heats
Swimming – Women's 100m backstroke – Heats
Swimming – Women's 100m breaststroke - Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 64
Tennis – Women's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
Weightlifting – Women's 53kg – Final
DAY 2 – AFTERNOON – Scorinated Tue 26th June
Archery – Women's team – Round of 16 / QF / SF / F
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 64
Canoeing – Men's K1 slalom - Heats
Canoeing – Women's C2 slalom – Heats
Diving – Women's synchro 3m spring – Final
Fencing – Men's individual sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 66kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 52kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight double sculls – Heats
Rowing – Women's eights – Heats
Rowing – Women's lightweight double sculls – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 2
Sailing – Men's keelboat – Race 2
Shooting – Women's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's skeet – Final
Swimming – Men's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 100m breaststroke – Final
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 400m freestyle – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Final
Table Tennis – Men's singles – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Men's 56kg – Final
DAY 3 – MORNING – MON 30 JULY – Scorinated Wed 27th June
Archery – Men's individual – Preliminary round / Round of 128
Canoeing – Men's C2 slalom – Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Cross-country
Fencing – Women's individual epée - Round of 128 / 64 / 32
Handball – Women – Group MD2 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 73kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 57kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's quadruple sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 1
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 1
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 3
Shooting – Men's 10m air rifle – Qualification
Swimming – Men's 200m butterfly – Heats
Swimming – Women's 200m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m individual medley – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 32
Tennis – Women's singles – Round of 64
Triathlon – Women - Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 58kg – Final
DAY 3 – AFTERNOON – Scorinated Thu 28th June
Archery – Women's individual – Round of 128
Canoeing – Women's K1 slalom - Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Team eventing – Jumping
Fencing – Women's individual epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's team artistic - Final
Handball – Women – Group MD2 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 73kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 57kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's quadruple sculls – Repechage
Rowing – Men's coxless fours – Heats
Rowing – Women's double sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Semi-final
Rowing – Women's lightweight fours – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 2
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's sailboard – Race 1
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 2
Shooting – Men's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Men's 200m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 32
Tennis – Women's doubles – Round of 64
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Weightlifting – Men's 62kg – Final
Archery – Men's individual – Preliminary round / Round of 128
Canoeing – Men's C2 slalom – Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Cross-country
Fencing – Women's individual epée - Round of 128 / 64 / 32
Handball – Women – Group MD2 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 73kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 57kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's quadruple sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 1
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 1
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 3
Shooting – Men's 10m air rifle – Qualification
Swimming – Men's 200m butterfly – Heats
Swimming – Women's 200m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m individual medley – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 32
Tennis – Women's singles – Round of 64
Triathlon – Women - Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 58kg – Final
DAY 3 – AFTERNOON – Scorinated Thu 28th June
Archery – Women's individual – Round of 128
Canoeing – Women's K1 slalom - Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Team eventing – Jumping
Fencing – Women's individual epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's team artistic - Final
Handball – Women – Group MD2 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 73kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 57kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's quadruple sculls – Repechage
Rowing – Men's coxless fours – Heats
Rowing – Women's double sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Semi-final
Rowing – Women's lightweight fours – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 2
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's sailboard – Race 1
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 2
Shooting – Men's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Men's 200m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 32
Tennis – Women's doubles – Round of 64
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Weightlifting – Men's 62kg – Final
DAY 4 – MORNING – TUE 31 JULY – Scorinated Fri 29th June
Archery – Men's individual – Round of 64
Badminton – Men's singles – Round of 128
Boxing – Men's bantamweight – Round of 32
Boxing – Men's welterweight – Round of 32
Boxing – Men's heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's lightweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C1 slalom – Semi-final
Diving – Women's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual eventing – Jumping qualifier
Fencing – Men's individual foil – Round of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Judo – Men's 81kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 63kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 4
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 2
Shooting – Men's skeet – Qualification
Swimming – Men's 100m freestyle – Heats
Swimming – Men's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 200m butterfly – Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Men's singles – Round of 64
Triathlon – Men's – Final
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 63kg – Final
DAY 4 – AFTERNOON – Scorinated Sat 30th June
Archery – Women's individual – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 128
Boxing – Men's flyweight – Round of 32
Boxing – Men's light welterweight – Round of 32
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's flyweight – Round of 32
Boxing – Women's heavyweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Final
Canoeing – Women's C1 slalom – Final
Cycling – Men's Time Trial
Diving – Women's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Individual eventing – Jumping final
Fencing – Men's individual foil - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's team artistic - Final
Judo – Men's 81kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 63kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 5
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's sailboard – Race 3
Shooting – Men's skeet – Final
Swimming – Men's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m butterfly – Final
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 200m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Men's singles - Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 69kg – Final
Archery – Men's individual – Round of 64
Badminton – Men's singles – Round of 128
Boxing – Men's bantamweight – Round of 32
Boxing – Men's welterweight – Round of 32
Boxing – Men's heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's lightweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C1 slalom – Semi-final
Diving – Women's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual eventing – Jumping qualifier
Fencing – Men's individual foil – Round of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Judo – Men's 81kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 63kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 4
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 2
Shooting – Men's skeet – Qualification
Swimming – Men's 100m freestyle – Heats
Swimming – Men's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 200m butterfly – Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Men's singles – Round of 64
Triathlon – Men's – Final
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 63kg – Final
DAY 4 – AFTERNOON – Scorinated Sat 30th June
Archery – Women's individual – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 128
Boxing – Men's flyweight – Round of 32
Boxing – Men's light welterweight – Round of 32
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's flyweight – Round of 32
Boxing – Women's heavyweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Final
Canoeing – Women's C1 slalom – Final
Cycling – Men's Time Trial
Diving – Women's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Individual eventing – Jumping final
Fencing – Men's individual foil - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's team artistic - Final
Judo – Men's 81kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 63kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 5
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's sailboard – Race 3
Shooting – Men's skeet – Final
Swimming – Men's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m butterfly – Final
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 200m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Men's singles - Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 69kg – Final
DAY 5 – MORNING – WED 1 AUGUST – Scorinated Sun 1st July
Archery – Men's individual – Round of 32 / 16
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 32
Boxing – Men's lightweight – Round of 32
Boxing – Men's middleweight – Round of 32
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's middleweight – Round of 32
Canoeing – Men's K1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C2 slalom – Semi-final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 1
Fencing – Men's individual epée – Round of 128 / 64 / 32
Fencing – Women's individual sabre - Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's all-around artistic – Final
Handball – Women – Group MD3 (Groups 1-4)
Judo – Men's 90kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 70kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Semi-final
Rowing – Men's single sculls – Semi-final
Rowing – Men's quadruple sculls – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Sailing – Women's 25m pistol – Qualifying
Swimming – Men's 200m backstroke – Heats
Swimming – Men's 200m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 69kg - Final
DAY 5 – AFTERNOON – Scorinated Mon 2nd July
Archery – Women's individual – Round of 32 / 16
Badminton – Men's singles – Round of 64
Badminton – Women's doubles – Round of 64
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's K1 slalom – Final
Canoeing – Women's C2 slalom – Final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Final
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 1
Fencing – Men's individual epée - Round of 16 / QF / SF / F
Fencing – Men's individual epée – Round of 16 / QF / SF / F
Football – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD3 (Groups 5-8)
Judo – Men's 90kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 70kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's eights – Final
Rowing – Women's coxless pairs – Final
Rowing – Women's quadruple sculls – Final
Sailing – Men's skiff – Race 6
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 5
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 32
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Shooting – Women's 25m pistol – Final
Swimming – Men's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m individual medley – semi-final
Swimming – Men's 100m freestyle – Final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Final
Swimming – Women's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 200m butterfly – Final
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Final
Table Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 77kg – Final
Archery – Men's individual – Round of 32 / 16
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 32
Boxing – Men's lightweight – Round of 32
Boxing – Men's middleweight – Round of 32
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's middleweight – Round of 32
Canoeing – Men's K1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C2 slalom – Semi-final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 1
Fencing – Men's individual epée – Round of 128 / 64 / 32
Fencing – Women's individual sabre - Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's all-around artistic – Final
Handball – Women – Group MD3 (Groups 1-4)
Judo – Men's 90kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 70kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Semi-final
Rowing – Men's single sculls – Semi-final
Rowing – Men's quadruple sculls – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Sailing – Women's 25m pistol – Qualifying
Swimming – Men's 200m backstroke – Heats
Swimming – Men's 200m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 69kg - Final
DAY 5 – AFTERNOON – Scorinated Mon 2nd July
Archery – Women's individual – Round of 32 / 16
Badminton – Men's singles – Round of 64
Badminton – Women's doubles – Round of 64
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's K1 slalom – Final
Canoeing – Women's C2 slalom – Final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Final
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 1
Fencing – Men's individual epée - Round of 16 / QF / SF / F
Fencing – Men's individual epée – Round of 16 / QF / SF / F
Football – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD3 (Groups 5-8)
Judo – Men's 90kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 70kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's eights – Final
Rowing – Women's coxless pairs – Final
Rowing – Women's quadruple sculls – Final
Sailing – Men's skiff – Race 6
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 5
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 32
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Shooting – Women's 25m pistol – Final
Swimming – Men's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m individual medley – semi-final
Swimming – Men's 100m freestyle – Final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Final
Swimming – Women's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 200m butterfly – Final
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Final
Table Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 77kg – Final
DAY 6 – MORNING – THU 2 AUGUST – Scorinated Tue 3rd July
Archery – Men's individual – QF / SF / Final
Badminton – Men's doubles – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Canoeing – Men's C2 slalom - Semi-final
Canoeing – Women's K1 slalom – Semi-final
Cycling – Men's Team Sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 32
Gymnastics – Women's all-around artistic - Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's lightweight double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Semi-final
Rowing – Women's lightweight double sculls - Semi-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Men's skiff – Races 7
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 5
Sailing – Men's keelboat – Race 6
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 800m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m backstroke – Heats
Table Tennis – Women's singles - Semi-final
Tennis – Men's singles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 5-8)
DAY 6 – AFTERNOON – Scorinated Wed 4th July
Archery – Women's individual – QF / SF / Final
Badminton – Mixed doubles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's C2 slalom - Final
Canoeing – Women's K1 slalom – Final
Cycling – Men's Team Pursuit – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Final
Rowing – Men's double sculls – Final
Rowing – Women's eights - Final
Rowing – Women's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight fours – Final
Sailing – Men's skiff – Race 8
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 7
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 16
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Semi-finals
Swimming – Men's 100m butterfly – Semi-finals
Swimming – Men's 200m backstroke – Final
Swimming – Men's 200m individual medley – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley - Final
Table Tennis – Men's singles - Semi-final
Tennis – Men's doubles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 75kg – Final
Archery – Men's individual – QF / SF / Final
Badminton – Men's doubles – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Canoeing – Men's C2 slalom - Semi-final
Canoeing – Women's K1 slalom – Semi-final
Cycling – Men's Team Sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 32
Gymnastics – Women's all-around artistic - Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's lightweight double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Semi-final
Rowing – Women's lightweight double sculls - Semi-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Men's skiff – Races 7
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 5
Sailing – Men's keelboat – Race 6
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 800m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m backstroke – Heats
Table Tennis – Women's singles - Semi-final
Tennis – Men's singles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 5-8)
DAY 6 – AFTERNOON – Scorinated Wed 4th July
Archery – Women's individual – QF / SF / Final
Badminton – Mixed doubles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's C2 slalom - Final
Canoeing – Women's K1 slalom – Final
Cycling – Men's Team Pursuit – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Final
Rowing – Men's double sculls – Final
Rowing – Women's eights - Final
Rowing – Women's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight fours – Final
Sailing – Men's skiff – Race 8
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 7
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 16
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Semi-finals
Swimming – Men's 100m butterfly – Semi-finals
Swimming – Men's 200m backstroke – Final
Swimming – Men's 200m individual medley – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley - Final
Table Tennis – Men's singles - Semi-final
Tennis – Men's doubles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 75kg – Final
DAY 7 – MORNING – FRI 3 AUGUST – Scorinated Thu 5th July
Athletics – Men's 400m hurdles – Heats
Athletics – Men's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Men's shot put – Qualifying
Athletics – Women's 100m – Heats
Athletics – Women's 400m – Heats
Athletics – Women's triple jump – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – 100m hurdles / high jump
Badminton – Men's singles – Round of 32
Badminton – Women's doubles – Round of 32
Boxing – Men's bantamweight – Round of 16
Boxing – Men's welterweight – Round of 16
Boxing – Men's heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's lightweight – Round of 16
Cycling – Men's Team Pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's keirin – Heats / Repechage
Cycling – Women's team pursuit – Qualifying
Diving – Women's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 1
Fencing – Men's team sabre – Round of 64 / 32
Football – Women – Round of 16
Gymnastics – Men's trampoline - Qualifying
Handball – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's over 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's over 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Final
Rowing – Men's quadruple sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 9
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 7
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 6
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Qualifying
Shooting – Men's 50m rifle prone – Qualifying
Swimming – Men's 1500m freestyle – Heats
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Heats
Swimming – Women's 50m freestyle – Heats
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 5-8)
DAY 7 – AFTERNOON – Scorinated Fri 6th July
Athletics – Men's 1500m – Heats
Athletics – Men's long jump - Qualifying
Athletics – Men's hammer – Qualifying
Athletics – Men's Shot Put – Final
Athletics – Women's 10000m – Final
Athletics – Women's discus – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – Shot put / 200m
Badminton – Men's doubles – Round of 32
Badminton – Women's singles – Round of 32
Boxing – Men's flyweight – Round of 16
Boxing – Men's light welterweight – Round of 16
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's flyweight – Round of 16
Boxing – Women's heavyweight – Round of 16
Cycling – Men's team pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's Keirin – Semi-finals / Final
Fencing – Men's team sabre - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD4 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's trampoline - Final
Handball – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's over 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's over 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's coxless pairs – Final
Rowing – Women's double sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 10
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 8
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 7
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Final
Shooting – Men's 50m rifle prone – Final
Swimming – Men's 50m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m butterfly – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 800m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Final
Table Tennis – Women's singles – Final
Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Women's doubles – Round of 16
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Men's 85kg – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Heats
Athletics – Men's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Men's shot put – Qualifying
Athletics – Women's 100m – Heats
Athletics – Women's 400m – Heats
Athletics – Women's triple jump – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – 100m hurdles / high jump
Badminton – Men's singles – Round of 32
Badminton – Women's doubles – Round of 32
Boxing – Men's bantamweight – Round of 16
Boxing – Men's welterweight – Round of 16
Boxing – Men's heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's lightweight – Round of 16
Cycling – Men's Team Pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's keirin – Heats / Repechage
Cycling – Women's team pursuit – Qualifying
Diving – Women's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 1
Fencing – Men's team sabre – Round of 64 / 32
Football – Women – Round of 16
Gymnastics – Men's trampoline - Qualifying
Handball – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's over 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's over 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Final
Rowing – Men's quadruple sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 9
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 7
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 6
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Qualifying
Shooting – Men's 50m rifle prone – Qualifying
Swimming – Men's 1500m freestyle – Heats
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Heats
Swimming – Women's 50m freestyle – Heats
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 5-8)
DAY 7 – AFTERNOON – Scorinated Fri 6th July
Athletics – Men's 1500m – Heats
Athletics – Men's long jump - Qualifying
Athletics – Men's hammer – Qualifying
Athletics – Men's Shot Put – Final
Athletics – Women's 10000m – Final
Athletics – Women's discus – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – Shot put / 200m
Badminton – Men's doubles – Round of 32
Badminton – Women's singles – Round of 32
Boxing – Men's flyweight – Round of 16
Boxing – Men's light welterweight – Round of 16
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's flyweight – Round of 16
Boxing – Women's heavyweight – Round of 16
Cycling – Men's team pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's Keirin – Semi-finals / Final
Fencing – Men's team sabre - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD4 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's trampoline - Final
Handball – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's over 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's over 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's coxless pairs – Final
Rowing – Women's double sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 10
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 8
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 7
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Final
Shooting – Men's 50m rifle prone – Final
Swimming – Men's 50m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m butterfly – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 800m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Final
Table Tennis – Women's singles – Final
Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Women's doubles – Round of 16
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Men's 85kg – Final
DAY 8 – MORNING – SAT 4 AUGUST – Scorinated Sat 7th July
Athletics – Men's 100m – Heats
Athletics – Men's 400m – Heats
Athletics – Men's 20km walk – Final
Athletics – Women's 100m – Quarter-finals
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Women's heptathlon – Long jump / javelin
Badminton – Mixed doubles – Round of 32
Boxing – Men's light flyweight – Round of 16
Boxing – Men's lightweight – Round of 16
Boxing – Men's middleweight – Round of 16
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's middleweight – Round of 16
Cycling – Men's omnium – Flying lap / Points race
Cycling – Men's individual sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Special qualifier
Fencing – Women's team epée – Round of 32
Football – Men – Round of 16
Gymnastics – Women's trampoline – Qualifying
Rowing – Men's lightweight double sculls – Final
Rowing – Women's single sculls – Final
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 9
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 7
Sailing – Men's sailboard – Race 5
Sailing – Women's sailboard – Race 6
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 8
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Women's trap – Qualifying
Table Tennis – Men's team – Round of 64
Tennis – Mixed doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 1-4)
DAY 8 – AFTERNOON – Scorinated Sun 8th July
Athletics – Men's 100m – Quarter-finals
Athletics – Men's 10000m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Semi-finals
Athletics – Men's long jump – Final
Athletics – Women's 100m – Semi-final
Athletics – Women's 400m – Semi-final
Athletics – Women's 100m – Final
Athletics – Women's discus – Final
Athletics – Women's heptathlon – 800m
Cycling – Men's omnium – Elimination race
Cycling – Men's individual sprint – Round of 16
Cycling – Women's team pursuit – Semi-finals/Final
Diving – Women's 3m springboard - Semi-finals
Fencing – Women's team epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's trampoline - Final
Rowing – Men's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 8
Sailing – Men's keelboat – Race 8
Sailing – Men's sailboard – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 4
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Final
Shooting – Women's trap – Final
Swimming – Men's 1500m freestyle – Final
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Final
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Final
Table Tennis – Women's team – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 94kg - Final
Athletics – Men's 100m – Heats
Athletics – Men's 400m – Heats
Athletics – Men's 20km walk – Final
Athletics – Women's 100m – Quarter-finals
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Women's heptathlon – Long jump / javelin
Badminton – Mixed doubles – Round of 32
Boxing – Men's light flyweight – Round of 16
Boxing – Men's lightweight – Round of 16
Boxing – Men's middleweight – Round of 16
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's middleweight – Round of 16
Cycling – Men's omnium – Flying lap / Points race
Cycling – Men's individual sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Special qualifier
Fencing – Women's team epée – Round of 32
Football – Men – Round of 16
Gymnastics – Women's trampoline – Qualifying
Rowing – Men's lightweight double sculls – Final
Rowing – Women's single sculls – Final
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 9
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 7
Sailing – Men's sailboard – Race 5
Sailing – Women's sailboard – Race 6
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 8
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Women's trap – Qualifying
Table Tennis – Men's team – Round of 64
Tennis – Mixed doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 1-4)
DAY 8 – AFTERNOON – Scorinated Sun 8th July
Athletics – Men's 100m – Quarter-finals
Athletics – Men's 10000m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Semi-finals
Athletics – Men's long jump – Final
Athletics – Women's 100m – Semi-final
Athletics – Women's 400m – Semi-final
Athletics – Women's 100m – Final
Athletics – Women's discus – Final
Athletics – Women's heptathlon – 800m
Cycling – Men's omnium – Elimination race
Cycling – Men's individual sprint – Round of 16
Cycling – Women's team pursuit – Semi-finals/Final
Diving – Women's 3m springboard - Semi-finals
Fencing – Women's team epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's trampoline - Final
Rowing – Men's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 8
Sailing – Men's keelboat – Race 8
Sailing – Men's sailboard – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 4
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Final
Shooting – Women's trap – Final
Swimming – Men's 1500m freestyle – Final
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Final
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Final
Table Tennis – Women's team – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 94kg - Final
DAY 9 – MORNING – SUN 5 AUGUST – Scorinated Mon 9th July
Athletics – Men's 1500m – Semi-final
Athletics – Men's high jump – Qualifying
Athletics – Women's 400m hurdles - Heats
Athletics – Women's marathon – Final
Athletics – Women's pole vault – Qualifying
Athletics – Women's shot put – Qualifying
Badminton – Men's singles – Round of 16
Badminton – Women's doubles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Canoeing – Women's C1 500m – Heats
Canoeing – Women's C2 500m – Heats
Cycling – Men's omnium – 4km pursuit
Cycling – Women's sprint – Heats
Equestrian – Team jumping – Final run 1
Fencing – Men's team foil – Round of 64 / 32
Gymnastics – Men's floor – Final
Gymnastics – Men's pommel – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Medal race
Sailing – Men's sailboard – Race 7
Sailing – Men's keelboat – Race 9
Sailing – Women's sailboard – Race 7
Shooting – Men's 50m pistol – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Round of 32
Tennis – Mixed doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 9 – AFTERNOON – Scorinated Tue 10th July
Athletics – Men's 100m – Semi-final
Athletics – Men's 400m – Semi-final
Athletics - Men's 300m steeplechase - Final
Athletics – Men's 100m – Final
Athletics – Men's hammer – Final
Athletics – Women's 400m – Final
Athletics – Women's triple jump – Final
Badminton – Men's doubles – Round of 16
Badminton – Women's singles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Cycling – Men's omnium – Scratch race/1km time trial
Cycling – Men's individual sprint – Quarter-finals
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Women's 3m springboard – Final
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 2
Fencing – Men's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's vault – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Sailing – Men's skiff – Race 11
Sailing – Men's sailboard – Race 8
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Medal race
Sailing – Women's sailboard – Race 8
Shooting – Men's 50m pistol – Final
Synchronised Swimming – Men's duet – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Round of 32
Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Women's over 75kg – Final
Athletics – Men's 1500m – Semi-final
Athletics – Men's high jump – Qualifying
Athletics – Women's 400m hurdles - Heats
Athletics – Women's marathon – Final
Athletics – Women's pole vault – Qualifying
Athletics – Women's shot put – Qualifying
Badminton – Men's singles – Round of 16
Badminton – Women's doubles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Canoeing – Women's C1 500m – Heats
Canoeing – Women's C2 500m – Heats
Cycling – Men's omnium – 4km pursuit
Cycling – Women's sprint – Heats
Equestrian – Team jumping – Final run 1
Fencing – Men's team foil – Round of 64 / 32
Gymnastics – Men's floor – Final
Gymnastics – Men's pommel – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Medal race
Sailing – Men's sailboard – Race 7
Sailing – Men's keelboat – Race 9
Sailing – Women's sailboard – Race 7
Shooting – Men's 50m pistol – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Round of 32
Tennis – Mixed doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 9 – AFTERNOON – Scorinated Tue 10th July
Athletics – Men's 100m – Semi-final
Athletics – Men's 400m – Semi-final
Athletics - Men's 300m steeplechase - Final
Athletics – Men's 100m – Final
Athletics – Men's hammer – Final
Athletics – Women's 400m – Final
Athletics – Women's triple jump – Final
Badminton – Men's doubles – Round of 16
Badminton – Women's singles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Cycling – Men's omnium – Scratch race/1km time trial
Cycling – Men's individual sprint – Quarter-finals
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Women's 3m springboard – Final
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 2
Fencing – Men's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's vault – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Sailing – Men's skiff – Race 11
Sailing – Men's sailboard – Race 8
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Medal race
Sailing – Women's sailboard – Race 8
Shooting – Men's 50m pistol – Final
Synchronised Swimming – Men's duet – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Round of 32
Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Women's over 75kg – Final
DAY 10 – MORNING – MON 6 AUG – Scorinated Wed 11th July
Athletics – Men's 200m – Heats
Athletics – Men's 800m – Heats
Athletics – Men's discus – Qualifying
Athletics – Women's 1500m – Heats
Athletics – Women's 100m hurdles – Heats
Badminton – Mixed doubles – Round of 16
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Quarter-final
Boxing – Men's light flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's middleweight – Quarter-final
Boxing – Men's heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's lightweight – Quarter-final
Boxing – Women's middleweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K2 1000m – Heats
Canoeing – Women's K4 500m – Heats
Cycling – Women's omnium – Flying lap / points race
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Men's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team jumping – Final run 2
Fencing – Men's team epée – Round of 64 / 32
Football – Women – Quarter-final
Gymnastics – Men's rings – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Men's skiff – Race 12
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 9
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 9
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Men's duet – Free routine
Table Tennis – Men's team – Round of 16
Tennis – Mixed doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 10 – AFTERNOON – Scorinated Thu 12th July
Athletics – Men's 200m - Quarter-final
Athletics – Men's 400m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Final
Athletics – Women's 400m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Final
Athletics – Women's pole vault – Final
Badminton – Men's singles – Quarter-final
Badminton – Women's doubles - Quarter-final
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Boxing – Men's flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's lightweight – Quarter-final
Boxing – Men's light welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's light heavyweight – Quarter-final
Boxing – Men's super heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's flyweight – Quarter-final
Boxing – Women's heavyweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K4 500m – Semi-final
Cycling – Men's individual sprint – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Elimination race
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 3
Fencing – Men's team epée – R16 / QF / SF / Final
Football – Men – Quarter-final
Gymnastics – Men's vault – Final
Gymnastics – Women's asymmetric bars – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's skiff – Race 13
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Medal race
Sailing – Women's one-person dinghy – Medal race
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Free routine
Table Tennis – Women's team – Round of 16
Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Men's doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's 105kg – Final
Athletics – Men's 200m – Heats
Athletics – Men's 800m – Heats
Athletics – Men's discus – Qualifying
Athletics – Women's 1500m – Heats
Athletics – Women's 100m hurdles – Heats
Badminton – Mixed doubles – Round of 16
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Quarter-final
Boxing – Men's light flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's middleweight – Quarter-final
Boxing – Men's heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's lightweight – Quarter-final
Boxing – Women's middleweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K2 1000m – Heats
Canoeing – Women's K4 500m – Heats
Cycling – Women's omnium – Flying lap / points race
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Men's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team jumping – Final run 2
Fencing – Men's team epée – Round of 64 / 32
Football – Women – Quarter-final
Gymnastics – Men's rings – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Men's skiff – Race 12
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 9
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 9
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Men's duet – Free routine
Table Tennis – Men's team – Round of 16
Tennis – Mixed doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 10 – AFTERNOON – Scorinated Thu 12th July
Athletics – Men's 200m - Quarter-final
Athletics – Men's 400m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Final
Athletics – Women's 400m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Final
Athletics – Women's pole vault – Final
Badminton – Men's singles – Quarter-final
Badminton – Women's doubles - Quarter-final
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Boxing – Men's flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's lightweight – Quarter-final
Boxing – Men's light welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's light heavyweight – Quarter-final
Boxing – Men's super heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's flyweight – Quarter-final
Boxing – Women's heavyweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K4 500m – Semi-final
Cycling – Men's individual sprint – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Elimination race
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 3
Fencing – Men's team epée – R16 / QF / SF / Final
Football – Men – Quarter-final
Gymnastics – Men's vault – Final
Gymnastics – Women's asymmetric bars – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's skiff – Race 13
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Medal race
Sailing – Women's one-person dinghy – Medal race
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Free routine
Table Tennis – Women's team – Round of 16
Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Men's doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's 105kg – Final
DAY 11 – MORNING – TUE 7 AUGUST – Scorinated Fri 13th July
Athletics – Men's 110m hurdles – Heats
Athletics – Men's triple jump – Qualifying
Athletics – Men's 800m – Semi-final
Athletics – Women's 200m – Heats
Athletics – Women's 500m – Heats
Athletics – Women's javelin – Qualifying
Athletics – Women's long jump – Qualifying
Badminton – Men's doubles – Quarter-final
Badminton – Women's singles - Quarter-final
Badminton – Mixed doubles – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Heats
Canoeing – Men's K4 1000m – Heats
Canoeing – Women's K1 500m – Heats
Canoeing – Women's K2 500m – Heats
Cycling – Men's keirin – Heats / repechage
Cycling – Women's omnium – 3km pursuit
Cycling – Women's individual sprint - Quarter-final
Diving – Men's 3m springboard – Semi-final
Eventing – Individual dressage – Freestyle (final)
Fencing – Women's team sabre –
Gymnastics – Men's parallel bars – Final
Gymnastics – Women's beam – Final
Handball – Women – Round of 16
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's sailboard – Race 9
Sailing – Women's match racing keelboat - Quarter-finals
Synchronised Swimming – Women's duet – Final
Table Tennis – Women's team – Quarter-final
Tennis – Mixed doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's beach – R16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 11 – AFTERNOON – Scorinated Sat 14th July
Athletics – Men's 200m – Semi-final
Athletics – Men's 1500m – Final
Athletics – Men's high jump – Final
Athletics – Men's discus – Final
Athletics – Women's 200m – Quarter-final
Athletics – Women's 100m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 400m hurdles – Final
Basketball – Women - R16
Canoeing – Men's C2 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K4 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's K2 500m – Semi-final
Cycling – Men's keirin – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Scratch race / 500m time trial
Cycling – Women's individual sprint – Semi-final / Final
Diving – Men's 3m springboard – Final
Fencing – Women's team sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's high bar – Final
Gymnastics – Women's floor – Final
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 9
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 7
Synchronised Swimming – Men's duet – Final
Table Tennis – Men's team – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Semi-final
Tennis – Women's doubles – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Round of 16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's over 105kg – Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Heats
Athletics – Men's triple jump – Qualifying
Athletics – Men's 800m – Semi-final
Athletics – Women's 200m – Heats
Athletics – Women's 500m – Heats
Athletics – Women's javelin – Qualifying
Athletics – Women's long jump – Qualifying
Badminton – Men's doubles – Quarter-final
Badminton – Women's singles - Quarter-final
Badminton – Mixed doubles – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Heats
Canoeing – Men's K4 1000m – Heats
Canoeing – Women's K1 500m – Heats
Canoeing – Women's K2 500m – Heats
Cycling – Men's keirin – Heats / repechage
Cycling – Women's omnium – 3km pursuit
Cycling – Women's individual sprint - Quarter-final
Diving – Men's 3m springboard – Semi-final
Eventing – Individual dressage – Freestyle (final)
Fencing – Women's team sabre –
Gymnastics – Men's parallel bars – Final
Gymnastics – Women's beam – Final
Handball – Women – Round of 16
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's sailboard – Race 9
Sailing – Women's match racing keelboat - Quarter-finals
Synchronised Swimming – Women's duet – Final
Table Tennis – Women's team – Quarter-final
Tennis – Mixed doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's beach – R16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 11 – AFTERNOON – Scorinated Sat 14th July
Athletics – Men's 200m – Semi-final
Athletics – Men's 1500m – Final
Athletics – Men's high jump – Final
Athletics – Men's discus – Final
Athletics – Women's 200m – Quarter-final
Athletics – Women's 100m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 400m hurdles – Final
Basketball – Women - R16
Canoeing – Men's C2 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K4 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's K2 500m – Semi-final
Cycling – Men's keirin – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Scratch race / 500m time trial
Cycling – Women's individual sprint – Semi-final / Final
Diving – Men's 3m springboard – Final
Fencing – Women's team sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's high bar – Final
Gymnastics – Women's floor – Final
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 9
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 7
Synchronised Swimming – Men's duet – Final
Table Tennis – Men's team – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Semi-final
Tennis – Women's doubles – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Round of 16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's over 105kg – Final
DAY 12 – MORNING – WED 8 AUGUST – Scorinated Sun 15th July
Athletics – Men's 110m hurdles – Semi-final
Athletics – Men's 5000m – Heats
Athletics – Men's decathlon – 100m/long jump/shot put
Athletics – Women's 200m – Semi-final
Athletics – Women's 800m – Heats
Athletics – Women's hammer – Qualifying
Badminton – Men's singles – Semi-final
Badminton – Women's doubles – Semi-final
Boxing – Men's bantamweight – Semi-final
Boxing – Men's light flyweight – Semi-final
Boxing – Men's welterweight – Semi-final
Boxing – Men's middleweight – Semi-final
Boxing – Men's heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's lightweight – Semi-final
Boxing – Women's middleweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's C2 500m – Semi-final
Cycling – Men's BMX – Heats
Diving – Women's 10m platform – Qualifying
Handball – Men – Round of 16
Hockey – Women – Round of 16
Sailing – Men's skiff – Race 14
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 7
Sailing – Women's sailboard – Medal race
Table Tennis – Men's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 49kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Women's beach – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 12 – AFTERNOON – Scorinated Mon 16th July
Athletics – Men's 200m – Final
Athletics – Men's 800m – Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Final
Athletics – Men's decathlon – High jump / 400m
Athletics – Women's 200m – Final
Athletics – Women's 1500m – Semi-final
Athletics – Women's 110m hurdles – Final
Athletics – Women's long jump – Final
Badminton – Men's doubles – Semi-final
Badminton – Women's singles - Semi-final
Badminton – Mixed doubles - Semi-final
Basketball – Men – Round of 16
Canoeing – Men's C1 1000m – Final
Canoeing – Men's K1 1000m – Final
Canoeing – Men's K2 1000m – Final
Canoeing – Women's K4 500m – Final
Cycling – Women's BMX - Heats
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 8
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 8
Table Tennis – Women's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 49kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's singles – Semi-final
Tennis – Men's doubles – Semi-final
Volleyball – Men's indoor – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Semi-final
Athletics – Men's 5000m – Heats
Athletics – Men's decathlon – 100m/long jump/shot put
Athletics – Women's 200m – Semi-final
Athletics – Women's 800m – Heats
Athletics – Women's hammer – Qualifying
Badminton – Men's singles – Semi-final
Badminton – Women's doubles – Semi-final
Boxing – Men's bantamweight – Semi-final
Boxing – Men's light flyweight – Semi-final
Boxing – Men's welterweight – Semi-final
Boxing – Men's middleweight – Semi-final
Boxing – Men's heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's lightweight – Semi-final
Boxing – Women's middleweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's C2 500m – Semi-final
Cycling – Men's BMX – Heats
Diving – Women's 10m platform – Qualifying
Handball – Men – Round of 16
Hockey – Women – Round of 16
Sailing – Men's skiff – Race 14
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 7
Sailing – Women's sailboard – Medal race
Table Tennis – Men's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 49kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Women's beach – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 12 – AFTERNOON – Scorinated Mon 16th July
Athletics – Men's 200m – Final
Athletics – Men's 800m – Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Final
Athletics – Men's decathlon – High jump / 400m
Athletics – Women's 200m – Final
Athletics – Women's 1500m – Semi-final
Athletics – Women's 110m hurdles – Final
Athletics – Women's long jump – Final
Badminton – Men's doubles – Semi-final
Badminton – Women's singles - Semi-final
Badminton – Mixed doubles - Semi-final
Basketball – Men – Round of 16
Canoeing – Men's C1 1000m – Final
Canoeing – Men's K1 1000m – Final
Canoeing – Men's K2 1000m – Final
Canoeing – Women's K4 500m – Final
Cycling – Women's BMX - Heats
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 8
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 8
Table Tennis – Women's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 49kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's singles – Semi-final
Tennis – Men's doubles – Semi-final
Volleyball – Men's indoor – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Repechage / Final
DAY 13 – MORNING – THU 9 AUGUST – Scorinated Tue 17th July
Athletics – Men's 4x400m relay – Heats
Athletics – Men's pole vault – Qualifying
Athletics – Men's decathlon – 110m hurdles / discus / pole vault
Athletics – Women's 4x100m relay – Heats
Athletics – Women's high jump – Qualifying
Badminton – Men's singles – Final
Badminton – Women's doubles – Final
Basketball – Men – Quarter-final
Boxing – Men's flyweight – Semi-final
Boxing – Men's lightweight – Semi-final
Boxing – Men's light welterweight – Semi-final
Boxing – Men's light heavyweight – Semi-final
Boxing – Men's super heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's flyweight – Semi-final
Boxing – Women's heavyweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Final
Canoeing – Women's C2 500m – Final
Cycling – Women's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Semi-final
Equestrian – Individual jumping – Final run 1
Gymnastics – Men's rhythmic individual - Qualifying
Handball – Men – Quarter-final
Hockey – Men – R16
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 9
Sailing – Men's sailboard – Medal race
Swimming – Women's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Women's team – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 57kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Semi-final
Volleyball – Men's beach – Quarter-final
Volleyball – Women's beach – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 13 – AFTERNOON – Scorinated Wed 18th July
Athletics – Men's triple jump – Final
Athletics – Men's decathlon – Javelin / 1500m
Athletics – Women's 800m – Semi-final
Athletics – Women's javelin – Final
Badminton – Men's doubles – Final
Badminton – Women's singles - Final
Badminton – Mixed doubles – Final
Basketball – Women – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Final
Canoeing – Men's K4 1000m – Final
Canoeing – Women's K1 500m – Final
Canoeing – Women's K2 500m – Final
Cycling – Men's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Final
Equestrian – Individual jumping – Final run 2
Football – Women – Semi-final
Football – Men – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Qualifying
Handball – Women – Quarter-final
Hockey – Women – Quarter-final
Sailing – Men's skiff – Medal race
Sailing – Women's match racing keelboat – Semi-finals
Synchronised Swimming – Men's team – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 57kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 4x400m relay – Heats
Athletics – Men's pole vault – Qualifying
Athletics – Men's decathlon – 110m hurdles / discus / pole vault
Athletics – Women's 4x100m relay – Heats
Athletics – Women's high jump – Qualifying
Badminton – Men's singles – Final
Badminton – Women's doubles – Final
Basketball – Men – Quarter-final
Boxing – Men's flyweight – Semi-final
Boxing – Men's lightweight – Semi-final
Boxing – Men's light welterweight – Semi-final
Boxing – Men's light heavyweight – Semi-final
Boxing – Men's super heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's flyweight – Semi-final
Boxing – Women's heavyweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Final
Canoeing – Women's C2 500m – Final
Cycling – Women's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Semi-final
Equestrian – Individual jumping – Final run 1
Gymnastics – Men's rhythmic individual - Qualifying
Handball – Men – Quarter-final
Hockey – Men – R16
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 9
Sailing – Men's sailboard – Medal race
Swimming – Women's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Women's team – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 57kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Semi-final
Volleyball – Men's beach – Quarter-final
Volleyball – Women's beach – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 13 – AFTERNOON – Scorinated Wed 18th July
Athletics – Men's triple jump – Final
Athletics – Men's decathlon – Javelin / 1500m
Athletics – Women's 800m – Semi-final
Athletics – Women's javelin – Final
Badminton – Men's doubles – Final
Badminton – Women's singles - Final
Badminton – Mixed doubles – Final
Basketball – Women – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Final
Canoeing – Men's K4 1000m – Final
Canoeing – Women's K1 500m – Final
Canoeing – Women's K2 500m – Final
Cycling – Men's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Final
Equestrian – Individual jumping – Final run 2
Football – Women – Semi-final
Football – Men – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Qualifying
Handball – Women – Quarter-final
Hockey – Women – Quarter-final
Sailing – Men's skiff – Medal race
Sailing – Women's match racing keelboat – Semi-finals
Synchronised Swimming – Men's team – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 57kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Repechage / Final
DAY 14 – MORNING – FRI 10 AUGUST – Scorinated Thu 19th July
Athletics – Men's 4x100m relay – Heats
Athletics – Men's javelin – Qualifying
Athletics – Women's 20km walk - Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Heats
Basketball – Women – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Heats
Canoeing – Men's K1 200m – Heats
Canoeing – Men's K2 200m – Heats
Canoeing – Women's K1 200m – Heats
Cycling – Men's BMX - Semi-final/Final
Diving – Men's 10m platform – Qualifying
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Qualifying
Handball – Women – Semi-final
Hockey – Men – Quarter-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 9
Swimming – Men's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Men's beach – Semi-final
Volleyball – Women's beach – Semi-final
Water Polo – Men – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 14 – AFTERNOON – Scorinated Fri 20th July
Athletics – Men's 4x400m – Final
Athletics – Men's pole vault – Final
Athletics – Women's 1500m – Final
Athletics – Women's 5000m – Final
Athletics – Women's 4x100m relay – Final
Athletics – Women's hammer – Final
Basketball – Men – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 200m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 200m – Semi-final
Cycling – Women's BMX - Semi-final/Final
Gymnastics – Men's rhythmic team - Qualifying
Handball – Men – Semi-final
Hockey – Women – Semi-final
Sailing – Women's two-person dinghy – Medal race
Synchronised Swimming – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Semi-final
Water Polo – Women – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 4x100m relay – Heats
Athletics – Men's javelin – Qualifying
Athletics – Women's 20km walk - Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Heats
Basketball – Women – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Heats
Canoeing – Men's K1 200m – Heats
Canoeing – Men's K2 200m – Heats
Canoeing – Women's K1 200m – Heats
Cycling – Men's BMX - Semi-final/Final
Diving – Men's 10m platform – Qualifying
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Qualifying
Handball – Women – Semi-final
Hockey – Men – Quarter-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 9
Swimming – Men's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Men's beach – Semi-final
Volleyball – Women's beach – Semi-final
Water Polo – Men – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 14 – AFTERNOON – Scorinated Fri 20th July
Athletics – Men's 4x400m – Final
Athletics – Men's pole vault – Final
Athletics – Women's 1500m – Final
Athletics – Women's 5000m – Final
Athletics – Women's 4x100m relay – Final
Athletics – Women's hammer – Final
Basketball – Men – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 200m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 200m – Semi-final
Cycling – Women's BMX - Semi-final/Final
Gymnastics – Men's rhythmic team - Qualifying
Handball – Men – Semi-final
Hockey – Women – Semi-final
Sailing – Women's two-person dinghy – Medal race
Synchronised Swimming – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Semi-final
Water Polo – Women – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Repechage / Final
DAY 15 – MORNING – SAT 11 AUGUST – Scorinated Sat 21st July
Athletics – Men's 50km walk – Final
Basketball – Women – Final
Boxing – Men's bantamweight – Final
Boxing – Men's light flyweight – Final
Boxing – Men's welterweight – Final
Boxing – Men's middleweight – Final
Boxing – Men's heavyweight – Final
Boxing – Women's lightweight – Final
Boxing – Women's middleweight – Final
Cycling – Women's mountain biking - Final
Diving – Men's 10m platform – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Bronze match
Hockey – Men – Semi-final
Modern Pentathlon – Men – Fencing / swimming
Sailing – Men's two-person dinghy – Medal race
Taekwondo – Men's over 80kg – Round of 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's over 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Final
Volleyball – Women's indoor – Final
Water Polo – Women – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 15 – AFTERNOON – Scorinated Sun 22nd July
Athletics – Men's 5000m – Final
Athletics – Men's 4x100m relay – Final
Athletics – Men's javelin – Final
Athletics – Women's 800m – Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Final
Athletics – Women's high jump – Final
Canoeing – Men's C1 200m – Final
Canoeing – Men's K1 200m – Final
Canoeing – Men's K2 200m – Final
Canoeing – Women's K1 200m – Final
Diving – Men's 10m platform – Final
Football – Men – Bronze match
Football – Women – Bronze match
Gymnastics – Men's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Final
Modern Pentathlon – Men – Riding / running biathlon
Sailing – Women's match racing keelboat – Medal races
Taekwondo – Men's over 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's over 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's singles – Final
Volleyball – Men's indoor – Final
Water Polo – Men – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 50km walk – Final
Basketball – Women – Final
Boxing – Men's bantamweight – Final
Boxing – Men's light flyweight – Final
Boxing – Men's welterweight – Final
Boxing – Men's middleweight – Final
Boxing – Men's heavyweight – Final
Boxing – Women's lightweight – Final
Boxing – Women's middleweight – Final
Cycling – Women's mountain biking - Final
Diving – Men's 10m platform – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Bronze match
Hockey – Men – Semi-final
Modern Pentathlon – Men – Fencing / swimming
Sailing – Men's two-person dinghy – Medal race
Taekwondo – Men's over 80kg – Round of 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's over 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Final
Volleyball – Women's indoor – Final
Water Polo – Women – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 15 – AFTERNOON – Scorinated Sun 22nd July
Athletics – Men's 5000m – Final
Athletics – Men's 4x100m relay – Final
Athletics – Men's javelin – Final
Athletics – Women's 800m – Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Final
Athletics – Women's high jump – Final
Canoeing – Men's C1 200m – Final
Canoeing – Men's K1 200m – Final
Canoeing – Men's K2 200m – Final
Canoeing – Women's K1 200m – Final
Diving – Men's 10m platform – Final
Football – Men – Bronze match
Football – Women – Bronze match
Gymnastics – Men's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Final
Modern Pentathlon – Men – Riding / running biathlon
Sailing – Women's match racing keelboat – Medal races
Taekwondo – Men's over 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's over 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's singles – Final
Volleyball – Men's indoor – Final
Water Polo – Men – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Repechage / Final
DAY 16 – MORNING – SUN 12 AUGUST – Scorinated Mon 23rd July
Athletics – Men's marathon – Final
Boxing – Men's flyweight – Final
Boxing – Men's lightweight – Final
Boxing – Men's light welterweight – Final
Boxing – Men's light heavyweight – Final
Boxing – Men's super heavyweight – Final
Boxing – Women's flyweight – Final
Boxing – Women's heavyweight – Final
Football – Women – Final
Gymnastics – Men's rhythmic team – Final
Handball – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Modern Pentathlon – Women – Fencing / swimming
Volleyball – Men's beach – Final
Water Polo – Women – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 16 – AFTERNOON – Scorinated Tue 24th July
Basketball – Men – Final
Cycling – Men's mountain biking – Final
Football – Men – Final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Final
Handball – Women – Final
Hockey – Women – Final
Hockey – Men – Final
Modern Pentathlon – Women – Riding / running biathlon
Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's beach – Final
Water Polo – Men – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Repechage / Final
DAY 16 – EVENING – CLOSING CEREMONY
Athletics – Men's marathon – Final
Boxing – Men's flyweight – Final
Boxing – Men's lightweight – Final
Boxing – Men's light welterweight – Final
Boxing – Men's light heavyweight – Final
Boxing – Men's super heavyweight – Final
Boxing – Women's flyweight – Final
Boxing – Women's heavyweight – Final
Football – Women – Final
Gymnastics – Men's rhythmic team – Final
Handball – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Modern Pentathlon – Women – Fencing / swimming
Volleyball – Men's beach – Final
Water Polo – Women – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 16 – AFTERNOON – Scorinated Tue 24th July
Basketball – Men – Final
Cycling – Men's mountain biking – Final
Football – Men – Final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Final
Handball – Women – Final
Hockey – Women – Final
Hockey – Men – Final
Modern Pentathlon – Women – Riding / running biathlon
Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's beach – Final
Water Polo – Men – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Repechage / Final
DAY 16 – EVENING – CLOSING CEREMONY
Please notes dates in CAPS (Jul-Aug) are IC dates; dates in Mixed Case are actual scorination dates.