NATION

PASSWORD

EverythingSport.mic -Michael VII Sporting Newswires

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

EverythingSport.mic -Michael VII Sporting Newswires

Postby Michael VII » Tue Nov 29, 2011 2:44 am

Please DO NOT post here, as this is my domestic sports thread. If anyone wants anything to do with this thread please TG me first.


Image


Michael VII Football League (Football/Soccer)
-Michael VII Top League
-Michael VII Section One
-Michael VII Section Two
-Michael VII Football League Cup
-Michael VII Football League Trophy

Michael VII National Football League (American Football)

Michael VII National Provincial Rugby Championship
-Premiership Division
-Championship Division
-Heartland Division

Michael VII National Hockey Association

Michael VII National Basketball League
-Franchise League
-Pro-I Division
-Pro-II Division

Michael VII Cricket Assocation
-Hadlee-Howarth Trophy (3-Day)
-McKechnie Cup (One-Day)
-Wilson Shield (Twenty20)
-Sutcliffe Memorial Cup (One-Day Knockout)

Michael VII Pro Baseball League
-Pro Baseball League
-Minor League Baseball

Michael VII Auto Racing League
-Michael VII Stock Racing Association
-Michael VII Open Wheel Racing League
-Michael VII Formula League

National ForceDown League

Rowing M7
-National Club Rowing Championships
-Head of the Jagoza Regatta

Michael VII Olympic Committee
-All Olympic Sports not already covered that appear in National Tournaments

Michael VII Intercollegiate Athletics League
-American Football
-Baseball
-Hockey
-Basketball
-Rowing (Selected Colleges)
-Rugby (Selected Colleges)
-Cricket (Selected Colleges)
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Sun Apr 08, 2012 9:05 pm

Michael VII Football Association Season One Results

-ICly there has been plenty of seasons, but first one to be posted for IDSN...

Michael VII Top League

In a particularly poor year for FC Jagoza City, they watched their crosstown rivals take another Top League Championship while also missing out on any international play next season. FC Jagoza United win yet again, while Frbiba City once again play second fiddle to the champions of our time. Catsore Bay and Piramide came much closer than all expected, as Riverside City just miss out on the Globe Cup to the Cinderellas of this season's Championship. All meanwhile our picks for 3rd this year, Atlancia Rovers, just avoided relegation, by goal average. In fact, if Mayfield had scored just 3 more goals, they would have superseded the Rovers. Jagoza City still comes away with the Jagoza Trophy on aggregate, winning 4-1 and losing 4-3, (7-5 agg).

Michael VII Top League          Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 FC Jagoza United 30 14 7 9 62 55 1.127 +7 49 Champions, Champions Cup
2 Frbiba City 30 13 9 8 66 52 1.269 +14 48 Globe Cup
3 Catsore Bay FC 30 15 3 12 58 52 1.115 +6 48 Globe Cup
4 FC Piramide 30 14 5 11 39 35 1.114 +4 47 Globe Cup
5 Riverside City United 30 13 6 11 64 50 1.280 +14 45
6 Plainshire FC 30 12 9 9 43 35 1.229 +8 45
7 FC Jagoza City 30 13 5 12 70 67 1.045 +3 44
8 Plainshire City 30 11 9 10 47 48 0.979 −1 42
9 Atlancia United 30 11 7 12 58 57 1.018 +1 40
10 Nova Schmejga 30 10 10 10 51 51 1.000 0 40
11 Karoe Blues 30 11 7 12 36 42 0.857 −6 40
12 Bensville Town 30 10 9 11 20 23 0.870 −3 39
13 Atlancia Rovers 30 10 8 12 31 36 0.861 −5 38
14 Mayfield FC 30 8 14 8 44 54 0.815 −10 38 Relegated
15 Gaetsa City 30 6 14 10 53 56 0.946 −3 32 Relegated
16 Pharao FC 30 4 8 18 56 85 0.659 −29 20 Relegated


Michael VII Section One

Next season, West Frbiba, Tsuets and Geyser Town will all be leaving us for the Top League, as sadly each year, the Section One champs leave us for the higher divisions. Mashriq just miss out on promotion, but still get international honours to the Serie B Champions Cup. Mashriq were in the promotion places with one week to go, after defeating the Spurs, but lost to relegation doomed Afriq FC in a 2-0 clean sheet, while Spurs had enough to hold off Danieqet 1-0 to take the final spot to next year's Top League. Mashriq should still be able to compete with Top League rejects Mayfield, Gaetsa and Pharao next year though, and hopefully go up. Kovalchuk, Afriq FC and Tripoli City go down to Section Two next year, but not without Afriq getting the last laugh.

Michael VII Section One         Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 West Frbiba United 30 17 6 7 35 19 1.842 +16 57 Champions, Promoted, Serie B
2 Tsuets FC 30 16 6 8 62 48 1.292 +14 54 Promoted, Serie B
3 Geyser Town Spurs 30 15 7 8 47 36 1.306 +11 52 Promoted, Serie B
4 Mashriq Village 30 14 7 9 39 30 1.300 +9 49 Serie B
5 Meersen City 30 14 5 11 66 57 1.158 +9 47
6 New Frbiba FC 30 13 8 9 56 50 1.120 +6 47
7 Devoncert FC 30 12 8 10 47 40 1.175 +7 44
8 Brownville City 30 12 7 11 56 51 1.098 +5 43
9 Danieqet FC 30 12 7 11 38 33 1.152 +5 43
10 FC Maghreb City 30 10 13 7 33 36 0.917 −3 43
11 Martindale United 30 11 9 10 51 55 0.927 −4 42
12 Irrigae Town FC 30 10 8 12 69 72 0.958 −3 38
13 Bensville City 30 8 7 15 49 66 0.742 −17 31
14 Kovalchuk 30 8 5 17 47 65 0.723 −18 29 Relegated
15 Afriq FC 30 4 11 15 39 52 0.750 −13 23 Relegated
16 Tripoli City 30 2 10 18 23 47 0.489 −24 16 Relegated


Michael VII Section Two

Surprisingly, the Meshkets managed to promote both of their teams this year, despite not being able to beat anyone in WC qualifying. City got second place from Southland due to the Nationals defeating them in the final round of play. Southland dramatically lost the Championship here in the final week, after losing to City in Week 29, and the Nationals in Week 30, to end up 3rd, but still above Horizon to go to Section One. In a very close race all year for the Section Two title, Southland and Nationals led right to the end, where the Meshkets finally pulled away from Southland to celebrate the only title they'll ever win.

Michael VII Section Two         Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Meshkete Nationals 30 17 7 6 38 21 1.810 +17 58 Champions, Promoted
2 Meshkete City 30 16 8 6 44 21 2.095 +23 56 Promoted
3 FC Southland 30 17 5 8 39 31 1.258 +8 56 Promoted
4 Horizon FC 30 15 8 7 79 57 1.386 +22 53
5 Brownville Forest 30 16 4 10 68 56 1.214 +12 52
6 West Midlands FC 30 14 8 8 55 35 1.571 +20 50
7 Ja'mah FC 30 14 7 9 51 45 1.133 +6 49
8 Tripoli FC 30 14 5 11 35 43 0.814 −8 47
9 West End FC 30 13 4 13 62 66 0.939 −4 43
10 Easton United 30 11 8 11 39 37 1.054 +2 41
11 Catsore Bay FC Seasiders 30 10 9 11 23 26 0.885 −3 39
12 Midlands FC 30 7 10 13 44 53 0.830 −9 31
13 Royal FC of Jagoza 30 7 6 17 29 44 0.659 −15 27
14 Suburbs FC 30 5 10 15 33 45 0.733 −12 25
15 South Coast FC 30 4 6 20 34 65 0.523 −31 18
16 Desertia Storm 30 2 11 17 47 75 0.627 −28 17 Wooden Spoon


Michael VII Football League Cup

Open to all teams in Michael VII Top League, Section One, and Section Two, the FL Cup is the most important knockout trophy in Michael VII. Top League teams enter in the Second Round, and for the Quarterfinals and Semifinals, a two-legged tie is played. Usually the Champion is provided for a berth in the Globe Cup, however Atlancia United deferred the right to play in this tournament, believing that FC Piramide were more deserving of the position.

First Round

New Frbiba FC 2-0 Ja'mah FC (2-0 agg)

Easton United 3-0 Kovalchuk (3-0 agg)

Royal FC of Jagoza 1-0 Horizon FC (1-0 agg)

Meersen City 2-0 West Midlands FC (2-0 agg)

Afriq FC 4-2 Tsuets FC (4-2 agg)

Geyser Town Spurs 0-0 Devoncert FC (0-0 AET, 0-0 agg, 2-1 PKs)

Martindale United 1-2 FC Maghreb City (1-2 agg)

Brownville City 6-1 Desertia Storm (6-1 agg)

West Frbiba United 0-2 Suburbs FC (0-2 agg)

South Coast FC 0-2 Mashriq Village (0-2 agg)

Danieqet FC 1-1 Catsore Bay FC Seasiders (1-2 AET, 1-2 agg)

Irrigae Town FC 4-1 FC Southland (4-1 agg)

Tripoli City 2-2 Brownville Forest (2-2 AET, 2-2 agg, 2-1 PKs)

West End FC 1-2 Midlands FC (1-2 agg)

Tripoli City 0-0 Meshkete Nationals (1-0 AET, 1-0 agg)

Bensville City 0-1 Meshkete City (0-1 agg)

Second Round

Tripoli City 1-8 Frbiba City (1-8 agg)

Meshkete City 0-2 Plainshire FC (0-2 agg)

Catsore Bay FC Seasiders 0-0 Suburbs FC (0-0 AET, 0-0 agg, 2-3 PKs)

Nova Schmejga 3-0 Mayfield FC (3-0 agg)

Afriq FC 0-1 Atlancia Rovers (0-1 agg)

Bensville Town 1-0 Irrigae Town FC (1-0 agg)

FC Maghreb City 1-4 Catsore Bay FC (1-4 agg)

FC Jagoza United 3-1 Gaetsa City (3-1 agg)

FC Jagoza City 0-0 Riverside City United (0-0 AET, 0-0 agg, 5-3 PKs)

Meersen City 0-1 Tripoli City (0-1 agg)

Geyser Town Spurs 1-1 Plainshire City (1-1 AET, 1-1 agg, 1-2 PKs)

Mashriq Village 1-2 Atlancia United (1-2 agg)

Pharao FC 2-2 New Frbiba FC (2-2 AET, 2-2 agg, 1-2 PKs)

FC Piramide 2-0 Karoe Blues (2-0 agg)

Easton United 1-0 Royal FC of Jagoza (1-0 agg)

Midlands FC 3-0 Brownville City (3-0 agg)

Third Round

Tripoli City 4-0 Plainshire FC (4-0 agg)

FC Jagoza City 0-1 Atlancia Rovers (0-1 agg)

Midlands FC 0-2 Easton United (0-2 agg)

Nova Schmejga 0-4 Atlancia United (0-4 agg)

FC Piramide 2-0 Bensville Town (2-0 agg)

Frbiba City 4-1 Plainshire City (4-1 agg)

Catsore Bay FC 0-3 FC Jagoza United (0-3 agg)

New Frbiba FC 1-0 Suburbs FC (1-0 agg)

Quarterfinals
Atlancia United 0-1 Frbiba City (0-1 agg)
Frbiba City 2-6 Atlancia United (3-6 agg)

Atlancia Rovers 1-0 FC Piramide (1-0 agg)
FC Piramide 0-0 Atlancia Rovers (0-1 agg)

Tripoli City 1-1 New Frbiba FC (1-1 agg)
New Frbiba FC 3-2 Tripoli City (4-3 agg)

FC Jagoza United 5-4 Easton United (5-4 agg)
Easton United 0-1 FC Jagoza United (4-6 agg)

Semifinals
Atlancia United 0-1 Atlancia Rovers (0-1 agg)
Atlancia Rovers 0-1 Atlancia United (0-2 AET, 1-2 agg)

FC Jagoza United 6-2 New Frbiba FC (6-2 agg)
New Frbiba FC 3-1 FC Jagoza United (5-7 agg)

Final
FC Jagoza United 1-5 Atlancia United (1-5 agg)


Michael VII Football League Trophy

This is Michael VII's most exclusive knockout trophy, as only the Top League teams may play in this tournament. While no international qualification is offered for the champions here, it is still a big competition to win for bragging rights, and also those teams who want the triple sweep, or for relegation-doomed teams to get one last laugh. FC Jagoza United finally manage to take a knockout trophy home, after being embarrassed in the Final of the FL Cup, end up taking the FL Trophy after penalty kicks.

First Round
Pharao FC 3-4 FC Jagoza City (3-4 agg)
FC Jagoza City 0-6 Pharao FC (4-9 agg)

Bensville Town 0-0 Gaetsa City (0-0 agg)
Gaetsa City 0-0 Bensville Town (0-0 AET, 0-0 agg, 5-4 PKs)

Atlancia Rovers 2-0 Catsore Bay FC (2-0 agg)
Catsore Bay FC 0-2 Atlancia Rovers (0-4 agg)

Plainshire FC 2-2 Karoe Blues (2-2 agg)
Karoe Blues 0-2 Plainshire FC (2-4 agg)

Nova Schmejga 2-0 Riverside City United (2-0 agg)
Riverside City United 2-1 Nova Schmejga (2-3 agg)

Atlancia United 0-1 Plainshire City (0-1 agg)
Plainshire City 1-5 Atlancia United (2-5 agg)

FC Piramide 0-1 FC Jagoza United (0-1 agg)
FC Jagoza United 1-0 FC Piramide (2-0 agg)

Frbiba City 3-2 Mayfield FC (3-2 agg)
Mayfield FC 1-0 Frbiba City (1-1 AET, 3-4 agg)

Quarterfinals
Plainshire FC 2-1 Pharao FC (2-1 agg)
Pharao FC 1-1 Plainshire FC (2-3 agg)

Nova Schmejga 2-0 Gaetsa City (2-0 agg)
Gaetsa City 0-3 Nova Schmejga (0-5 agg)

FC Jagoza United 2-0 Atlancia United (2-0 agg)
Atlancia United 3-1 FC Jagoza United (3-6 AET, 3-8 agg)

Atlancia Rovers 3-0 Frbiba City (3-0 agg)
Frbiba City 2-0 Atlancia Rovers (2-3 agg)

Semifinals
Atlancia Rovers 1-1 Plainshire FC (1-1 agg)
Plainshire FC 2-1 Atlancia Rovers (3-2 agg)

FC Jagoza United 2-0 Nova Schmejga (2-0 agg)
Nova Schmejga 1-1 FC Jagoza United (1-3 agg)

Final
Plainshire FC 6-6 FC Jagoza United (6-6 AET, 6-6 agg, 1-3 PKs)


Champions
FC Jagoza United
West Frbiba United
Meshkete Nationals
(Atlancia United -Football League Cup)
(FC Jagoza United -Football League Trophy)

Promotion-Relegation
Top League/Section One
Mayfield FC, Gaetsa City, Pharao FC to Section One
West Frbiba United, Tsuets FC, Geyser Town Spurs to Top League

Section One/Section Two
Kovalchuk, Afriq FC, Tripoli City to Section Two
Meshkete Nationals, Meshkete City, FC Southland to Section One

International Qualification
Champions Cup: FC Jagoza United.
Globe Cup: Frbiba City, Catsore Bay FC, FC Piramide (Deferred from Atlancia United's priority berth).
Serie B Champions Cup: West Frbiba United, Tsuets FC, Geyser Town Spurs, Mashriq Village.
Last edited by Michael VII on Sun Jul 15, 2012 10:44 pm, edited 3 times in total.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Sun Apr 08, 2012 11:56 pm

First Official Season of the Michael VII Football League (Gridiron) Results

Michael VII Football League

Week 1
Bensville Bulldogs 10–6 Bayside Hawks
Jagoza Wildcats 16–13 Plainshire Pirates
Frbiba Phoenix 23–6 Meshkete Musketeers
Atlancia Cougars 17–0 Kovalchuk Mountaineers
New Schmejgland Saints 16–23 Jagoza Royals
West Frbiba Falcons 34–16 Southland Seasiders

Week 2
Bayside Hawks 25–13 Southland Seasiders
Jagoza Royals 17–34 West Frbiba Falcons
Kovalchuk Mountaineers 7–7 New Schmejgland Saints (10–17 OT)
Meshkete Musketeers 27–10 Atlancia Cougars
Plainshire Pirates 3–6 Frbiba Phoenix
Bensville Bulldogs 24–14 Jagoza Wildcats

Week 3
Jagoza Wildcats 22–17 Bayside Hawks
Frbiba Phoenix 16–18 Bensville Bulldogs
Atlancia Cougars 16–3 Plainshire Pirates
New Schmejgland Saints 12–3 Meshkete Musketeers
West Frbiba Falcons 13–0 Kovalchuk Mountaineers
Southland Seasiders 7–27 Jagoza Royals

Week 4
Bayside Hawks 16–3 Jagoza Royals
Kovalchuk Mountaineers 25–9 Southland Seasiders
Meshkete Musketeers 3–3 West Frbiba Falcons (10–3 OT)
Plainshire Pirates 0–20 New Schmejgland Saints
Bensville Bulldogs 27–30 Atlancia Cougars
Jagoza Wildcats 3–7 Frbiba Phoenix

Week 5
Frbiba Phoenix 14–23 Bayside Hawks
Atlancia Cougars 3–13 Jagoza Wildcats
New Schmejgland Saints 20–0 Bensville Bulldogs
West Frbiba Falcons 17–23 Plainshire Pirates
Southland Seasiders 10–0 Meshkete Musketeers
Jagoza Royals 7–7 Kovalchuk Mountaineers (10–13 OT)

Week 6
Bayside Hawks 6–15 Kovalchuk Mountaineers
Meshkete Musketeers 38–7 Jagoza Royals
Plainshire Pirates 7–13 Southland Seasiders
Bensville Bulldogs 27–10 West Frbiba Falcons
Jagoza Wildcats 6–13 New Schmejgland Saints
Frbiba Phoenix 10–3 Atlancia Cougars

Week 7
Atlancia Cougars 3–0 Bayside Hawks
New Schmejgland Saints 10–13 Frbiba Phoenix
West Frbiba Falcons 3–21 Jagoza Wildcats
Southland Seasiders 24–3 Bensville Bulldogs
Jagoza Royals 40–17 Plainshire Pirates
Kovalchuk Mountaineers 34–3 Meshkete Musketeers

Week 8
Bayside Hawks 16–6 Meshkete Musketeers
Plainshire Pirates 7–10 Kovalchuk Mountaineers
Bensville Bulldogs 23–17 Jagoza Royals
Jagoza Wildcats 3–10 Southland Seasiders
Frbiba Phoenix 40–26 West Frbiba Falcons
Atlancia Cougars 10–14 New Schmejgland Saints

Week 9
New Schmejgland Saints 10–3 Bayside Hawks
West Frbiba Falcons 41–32 Atlancia Cougars
Southland Seasiders 31–27 Frbiba Phoenix
Jagoza Royals 23–14 Jagoza Wildcats
Kovalchuk Mountaineers 14–44 Bensville Bulldogs
Meshkete Musketeers 30–10 Plainshire Pirates

Week 10
Bayside Hawks 10–7 Plainshire Pirates
Bensville Bulldogs 9–6 Meshkete Musketeers
Jagoza Wildcats 20–7 Kovalchuk Mountaineers
Frbiba Phoenix 27–0 Jagoza Royals
Atlancia Cougars 6–6 Southland Seasiders (13–14 OT)
New Schmejgland Saints 23–10 West Frbiba Falcons

Week 11
West Frbiba Falcons 27–6 Bayside Hawks
Southland Seasiders 9–6 New Schmejgland Saints
Jagoza Royals 10–0 Atlancia Cougars
Kovalchuk Mountaineers 34–6 Frbiba Phoenix
Meshkete Musketeers 6–0 Jagoza Wildcats
Plainshire Pirates 34–9 Bensville Bulldogs

Michael VII Football League     Pld   W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 New Schmejgland Saints 11 8 3 161 87 +74 0.727 Regular Season Champion
2 Frbiba Phoenix 11 7 4 189 157 +32 0.636 Playoffs
3 Bensville Bulldogs 11 7 4 194 191 +3 0.636 Playoffs
4 Southland Seasiders 11 7 4 156 170 −14 0.636 Playoffs
5 Kovalchuk Mountaineers 11 6 5 162 152 +10 0.545
6 Jagoza Royals 11 5 6 177 205 −28 0.455
7 Bayside Hawks 11 5 6 128 130 −2 0.455
8 West Frbiba Falcons 11 5 6 218 215 +3 0.455
9 Jagoza Wildcats 11 5 6 132 126 +6 0.455
10 Meshkete Musketeers 11 5 6 135 134 +1 0.455
11 Atlancia Cougars 11 4 7 137 159 −22 0.364
12 Plainshire Pirates 11 2 9 124 187 −63 0.182 Wooden Spoon


Playoffs

Semifinals
Southland Seasiders 10 - New Schmejgland Saints 38
Bensville Bulldogs 13 - Frbiba Phoenix 19


Final
Frbiba Phoenix 30 - New Schmejgland Saints 14

In a somewhat lopsided final, the Frbiba Phoenix came away with a title in the MFL, defeating the top ranked and highly fancied New Schmejgland Saints 30-14 at Falcons Stadium (West Frbiba).

NB: This happened prior to the Baptism of Iron and World Bowl being staged in Michael VII, due to finish prior to MD1 of WB17, there was no clash.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Apr 09, 2012 12:45 am

National Provincial Rugby Championships I

Rugby is one of the more traditional but obscure sports played in Michael VII where it receives a small following from a diehard fanbase often out in the wop-wops. All but super seded by football as the major sport here, rugby is the sport of the Schmejga and other peoples out in the rural centre of the country, far from the football towns that only exist in huge cities.

Organised from the elite teams in Division One, to the heartland teams in Division Three, all teams vie for the right to play in Division One, and win the trophy that shows rugby supremacy in Michael VII. Another trophy is the Lord's Shield, contested for as a challenge shield where all home games become challenge matches. At the beginning of the season, Frbiba held the shield.

Challenge Shield Matches
1. 17-11 v Plainshire
2. 8-14 v West Frbiba (Shield lost to West Frbiba)
3. 13-8 v Plainshire
4. 12-35 v Jagoza (Shield lost to Jagoza)
5. 0-0 v Plainshire (Shield retained for Jagoza)
6. 37-3 v Catsore Bay
7. 23-8 v Atlancia (Shield retained for offseason)
-Plainshire had 3 chances to win the Challenge Shield, however lost all of them. Jagoza keeps the shield for this year to go along with their runners-up finish in Division One play.

Division One            Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Riverside City 9 8 0 1 166 74 +92 32 Champions
2 Jagoza 9 6 1 2 162 76 +86 26 Lord's Shield Holders
3 Catsore Bay 9 6 0 3 149 134 +15 24
4 Frbiba 9 5 0 4 131 116 +15 20
5 West Frbiba 9 5 0 4 122 154 −32 20
6 Gaetsa City 9 4 0 5 79 94 −15 16
7 Plainshire 9 3 1 5 129 110 +19 14
8 Mayfield 9 3 0 6 86 139 −53 12
9 Atlancia 9 2 1 6 78 145 −67 10
10 Martindale 9 1 1 7 55 115 −60 6 Relegated


Division Two            Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Midlands 8 7 0 1 171 49 +122 28 Promoted
2 Desertia 8 6 1 1 137 88 +49 26
3 Bensville 8 6 0 2 117 84 +33 24
4 Irrigae 8 4 2 2 108 87 +21 20
5 West Midlands 8 3 1 4 115 124 −9 14
6 Southland 8 2 2 4 74 83 −9 12
7 South Coast 8 3 0 5 56 115 −59 12
8 Easton 8 1 0 7 66 129 −63 4
9 Brownville 8 1 0 7 64 149 −85 4 Relegated


Division Three          Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Desertia 7 5 1 1 147 60 +87 22 Promoted
2 Sinai 7 5 1 1 138 72 +66 22
3 Ja'mah 7 4 1 2 67 68 −1 18
4 Kovalchuk 7 3 1 3 90 86 +4 14
5 West End 7 3 0 4 87 98 −11 12
6 New Schmejgland 7 2 2 3 44 64 −20 12
7 Meshkete 7 2 0 5 77 86 −9 8
8 Meersen City 7 1 0 6 40 156 −116 4 Wooden Spoon
Last edited by Michael VII on Sat Apr 28, 2012 4:28 pm, edited 2 times in total.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Apr 09, 2012 2:06 am

MPBL -Michael VII Professional Baseball League

Michael VII Professional Baseball League      Pld     W    L     RF    RA    RD    Win % 
1 Jagoza Emperors 140 111 29 697 332 +365 0.793 Playoffs
2 Meshkete Narcissists 140 107 33 691 370 +321 0.764 Playoffs
3 West Frbiba Jedi 140 100 40 677 399 +278 0.714 Playoffs
4 Sinai Rebellion 140 88 52 590 484 +106 0.629 Playoffs
5 Atlancia Seagulls 140 84 56 554 445 +109 0.600
6 Riverside Whalers 140 81 59 567 463 +104 0.579
7 Frbiba Fleet 140 70 70 555 561 −6 0.500
8 South Coast Sharks 140 66 74 530 562 −32 0.471
9 Bayside Cats 140 65 75 504 523 −19 0.464
10 Karoe Primates 140 64 76 496 583 −87 0.457
11 Brownville Warriors 140 62 78 513 549 −36 0.443
12 West End Inferi 140 54 86 405 567 −162 0.386
13 Easton Locomotive 140 34 106 376 666 −290 0.243
14 Gaetsa Hawks 140 34 106 373 701 −328 0.243
15 Southland Seals 140 30 110 355 678 −323 0.214


Playoffs

Semifinals
Sinai Rebellion 8, Jagoza Emperors 1 [Sinai Rebellion leads series 1-0]
Jagoza Emperors 8, Sinai Rebellion 3 [series tied 1-1]
Sinai Rebellion 3, Jagoza Emperors 5 [Jagoza Emperors leads series 2-1]
Jagoza Emperors 6, Sinai Rebellion 5 [Jagoza Emperors leads series 3-1]
Sinai Rebellion 0, Jagoza Emperors 2 [Jagoza Emperors wins series 4-1]

West Frbiba Jedi 2, Meshkete Narcissists 3 (F/10) [Meshkete Narcissists leads series 1-0]
Meshkete Narcissists 11, West Frbiba Jedi 4 [Meshkete Narcissists leads series 2-0]
West Frbiba Jedi 0, Meshkete Narcissists 4 [Meshkete Narcissists leads series 3-0]
Meshkete Narcissists 1, West Frbiba Jedi 6 [Meshkete Narcissists leads series 3-1]
West Frbiba Jedi 6, Meshkete Narcissists 3 [Meshkete Narcissists leads series 3-2]
Meshkete Narcissists 5, West Frbiba Jedi 0 [Meshkete Narcissists wins series 4-2]

Finals
Meshkete Narcissists 5, Jagoza Emperors 4 [Meshkete Narcissists leads series 1-0]
Jagoza Emperors 2, Meshkete Narcissists 7 [Meshkete Narcissists leads series 2-0]
Meshkete Narcissists 5, Jagoza Emperors 1 [Meshkete Narcissists leads series 3-0]
Jagoza Emperors 3, Meshkete Narcissists 4 [Meshkete Narcissists wins series 4-0]
Last edited by Michael VII on Sat Apr 28, 2012 4:28 pm, edited 4 times in total.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Thu Apr 12, 2012 10:38 pm

Michael VII National Hockey Association


Funnily enough, a semi-arid nation with only a small alpine culture tucked away from the major cities actually plays a lot of Ice Hockey and really cares for the game! Even a team called Desertia can win our league! Not that they were particularly good this year though, with a surprisingly bad performance this year, despite being one of the most successful teams in our nation.

NOTES: While OT losses count as regular losses (0 points), Shootout losses count separately and are rewarded with 1 point on the standings. I do this only because xkoranate doesn't like Shootout losses, and won't call them losses either! :/

Michael VII National Hockey Association     Pld   W   L    SO    GF   GA   GD    Win %    Pts 
1 Jagoza Yeti 68 37 19 12 131 108 +23 0.544 86
2 Catsore Bay Falcons 68 38 22 8 137 100 +37 0.559 84
3 Southland Snow Devils 68 36 23 9 88 65 +23 0.529 81
4 Gaetsa Guards 68 36 24 8 106 76 +30 0.529 80
5 Meshkete Royals 68 33 24 11 93 72 +21 0.485 77
6 Jagoza Hurricanes 68 33 26 9 137 100 +37 0.485 75
7 Frbiba Foxes 68 31 24 13 96 80 +16 0.456 75
8 Riverside Flood 68 31 25 12 64 57 +7 0.456 74
9 Karoe Reds 68 33 31 4 119 108 +11 0.485 70
10 Frbiba Flyers 68 29 27 12 103 103 0 0.426 70

11 Nova Schmejga Breakers 68 30 30 8 66 67 −1 0.441 68
12 Bensville Raiders 68 26 30 12 45 51 −6 0.382 64
13 West Frbiba Monsters 68 25 34 9 70 74 −4 0.368 59
14 Southland Seafarers 68 25 35 8 70 99 −29 0.368 58
15 Desertia Pharaohs 68 23 35 10 88 106 −18 0.338 56
16 Bensville Bears 68 21 34 13 42 61 −19 0.309 55
17 Easton Eagles 68 20 40 8 71 142 −71 0.294 48
18 Midlands Swamp 68 18 42 8 94 151 −57 0.265 44


Playoffs
First Round -Seeds 7-10 (Best of 7) 2-2-1-1-1

Frbiba Foxes v Frbiba Flyers
Riverside Flood v Karoe Reds

Second Round -Quarterfinals (Best of 7) 2-2-1-1-1

Jagoza Yeti v Lowest Ranked First Round Winner
Catsore Bay Falcons v Highest Ranked First Round Winner
Southland Snow Devils v Jagoza Hurricanes
Gaetsa Guards v Meshkete Royals

Third Round -Semifinals (Best of 7) 2-2-1-1-1

Highest Ranked Quarterfinal Winner v Lowest Ranked Quarterfinal Winner
2nd Highest Ranked Quarterfinal Winner v 2nd Lowest Ranked Quarterfinal Winner

Finals -The Freedom Cup (Best of 7) 2-3-2

Highest Ranked Semifinal Winner v Lowest Ranked Semifinal Winner


First Round
Frbiba Foxes v Frbiba Flyers
Frbiba Foxes 3–3 Frbiba Flyers (1–0 SO) [Foxes lead 1-0]
Frbiba Foxes 3–3 Frbiba Flyers (1–2 SO) [Series tied 1-1]
Frbiba Flyers 1–0 Frbiba Foxes [Flyers lead 2-1]
Frbiba Flyers 0–3 Frbiba Foxes [Series tied 2-2]
Frbiba Foxes 2–1 Frbiba Flyers [Foxes lead 3-2]
Frbiba Flyers 1–4 Frbiba Foxes [Foxes win 4-2]

Riverside Flood v Karoe Reds
Riverside Flood 1–2 Karoe Reds [Reds lead 1-0]
Riverside Flood 0–1 Karoe Reds [Reds lead 2-0]
Karoe Reds 0–1 Riverside Flood [Reds lead 2-1]
Karoe Reds 2–1 Riverside Flood [Reds lead 3-1]
Riverside Flood 3–2 Karoe Reds [Reds lead 3-2]
Karoe Reds 1–2 Riverside Flood [Series tied 3-3]
Riverside Flood 0–1 Karoe Reds [Reds win 4-3]

Quarterfinals
Jagoza Yeti v Karoe Reds
Jagoza Yeti 0–1 Karoe Reds [Reds lead 1-0]
Jagoza Yeti 1–3 Karoe Reds [Reds lead 2-0]
Karoe Reds 1–5 Jagoza Yeti [Reds lead 2-1]
Karoe Reds 0–0 Jagoza Yeti (0–1 OT) [Series tied 2-2]
Jagoza Yeti 3–3 Karoe Reds (4–3 OT) [Yeti lead 3-2]
Karoe Reds 1–4 Jagoza Yeti [Yeti win 4-2]

Catsore Bay Falcons v Frbiba Foxes
Catsore Bay Falcons 1–2 Frbiba Foxes [Foxes lead 1-0]
Catsore Bay Falcons 2–3 Frbiba Foxes [Foxes lead 2-0]
Frbiba Foxes 4–4 Catsore Bay Falcons (0–1 SO) [Foxes lead 2-1]
Frbiba Foxes 1–4 Catsore Bay Falcons [Series tied 2-2]
Catsore Bay Falcons 2–2 Frbiba Foxes (3–2 SO) [Falcons lead 3-2]
Frbiba Foxes 1–3 Catsore Bay Falcons [Falcons win 4-2]

Southland Snow Devils v Jagoza Hurricanes
Southland Snow Devils 2–1 Jagoza Hurricanes [Snow Devils lead 1-0]
Southland Snow Devils 1–0 Jagoza Hurricanes [Snow Devils lead 2-0]
Jagoza Hurricanes 2–2 Southland Snow Devils (2–3 OT) [Snow Devils lead 3-0]
Jagoza Hurricanes 0–3 Southland Snow Devils [Snow Devils win 4-0]

Gaetsa Guards v Meshkete Royals
Gaetsa Guards 1–2 Meshkete Royals [Royals lead 1-0]
Gaetsa Guards 2–1 Meshkete Royals [Series tied 1-1]
Meshkete Royals 1–1 Gaetsa Guards (0–2 SO) [Guards lead 2-1]
Meshkete Royals 1–0 Gaetsa Guards [Series tied 2-2]
Gaetsa Guards 1–1 Meshkete Royals (1–2 SO) [Royals lead 3-2]
Meshkete Royals 2–1 Gaetsa Guards [Royals win 4-2]

Semifinals
Jagoza Yeti v Meshkete Royals
Jagoza Yeti 1–2 Meshkete Royals [Royals lead 1-0]
Jagoza Yeti 0–4 Meshkete Royals [Royals lead 2-0]
Meshkete Royals 0–1 Jagoza Yeti [Royals lead 2-1]
Meshkete Royals 1–0 Jagoza Yeti [Royals lead 3-1]
Jagoza Yeti 3–3 Meshkete Royals (1–0 SO) [Royals lead 3-2]
Meshkete Royals 2–2 Jagoza Yeti (3–2 OT) [Royals win 4-2]

Catsore Bay Falcons v Southland Snow Devils
Catsore Bay Falcons 1–2 Southland Snow Devils [Snow Devils lead 1-0]
Catsore Bay Falcons 2–0 Southland Snow Devils [Series tied 1-1]
Southland Snow Devils 1–1 Catsore Bay Falcons (1–2 SO) [Falcons lead 2-1]
Southland Snow Devils 1–2 Catsore Bay Falcons [Falcons lead 3-1]
Catsore Bay Falcons 0–4 Southland Snow Devils [Falcons lead 3-2]
Southland Snow Devils 2–1 Catsore Bay Falcons [Series tied 3-3]
Catsore Bay Falcons 1–1 Southland Snow Devils (2–1 OT) [Falcons win 4-3]

The Freedom Cup Finals
Catsore Bay Falcons v Meshkete Royals
Catsore Bay Falcons 4–1 Meshkete Royals [Falcons lead 1-0]
Catsore Bay Falcons 3–3 Meshkete Royals (4–3 OT) [Falcons lead 2-0]
Meshkete Royals 0–1 Catsore Bay Falcons [Falcons lead 3-0]
Meshkete Royals 0–0 Catsore Bay Falcons (2–1 SO) [Falcons lead 3-1]
Meshkete Royals 1–0 Catsore Bay Falcons [Falcons lead 3-2]
Catsore Bay Falcons 1–1 Meshkete Royals (2–0 SO) [Falcons win 4-2]

The Catsore Bay Falcons are the Freedom Cup Champions for this season!

CHL Qualifiers Teams are to qualify in this order
1. Catsore Bay Falcons (Freedom Cup Champions)
2. Meshkete Royals (Freedom Cup Finalists)
3. Jagoza Yeti * (Highest Ranked Freedom Cup Semifinalists)
4. Southland Snow Devils (Regular Season Champions/Highest Non-Qualifying CHL team through Playoffs)

*The Yeti are the Regular Season Champions, however chose to forgo being chosen for CHL as Regular Season Champs, instead to qualify as Freedom Cup Semifinalists, to skip the qualifying stage. Southland, took the regular season spot, as the best team to not qualify for the CHL through playoffs. As they were seeded 3rd, to Jagoza's 1st, they take the 4th and final spot to the CHL from Michael VII.
Last edited by Michael VII on Fri Apr 13, 2012 11:27 pm, edited 4 times in total.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Sun Apr 29, 2012 8:14 pm

MNBL Franchise League Season #1

MNBL Franchise League       Pld   W   L    PF   PA   PD 
1 Plainshire Farmers 60 46 14 4805 4309 +496 Playoffs (Guaranteed IUBC Berth)
2 Frbiba Kings 60 45 15 4798 4338 +460 Playoffs (Guaranteed IUBC Berth)
3 Frbiba Aces 60 43 17 4971 4342 +629 Playoffs
4 Jagoza Panthers 60 36 24 4656 4561 +95 Playoffs
5 Atlancia Pioneers 60 36 24 4653 4289 +364 Playoffs
6 Bensville Batallion 60 34 26 4705 4628 +77 Playoffs
7 Jagoza Fishermen 60 33 27 4576 4438 +138 Playoffs
8 Mayfield Warheads 60 30 30 4574 4713 −139 Playoffs
9 Riverside Roosters 60 27 33 4497 4718 −221
10 West Frbiba Ferrets 60 26 34 4452 4571 −119
11 Southland Flood 60 25 35 4453 4689 −236
12 Midlands Miners 60 25 35 4621 4741 −120
13 Meshkete Manitees 60 23 37 4559 4835 −276
14 Easton Sailers 60 18 42 4243 4611 −368
15 Southend Stormers 60 18 42 4428 4756 −328
16 North Coast Wave 60 15 45 4245 4697 −452


Playoffs
Quarterfinals - Best of 3 (1-1-1)
Semifinals - Best of 5 (2-2-1)
Finals - Best of 7 (2-3-2)

Plainshire Farmers v Mayfield Warheads

Plainshire Farmers 81–69 Mayfield Warheads [Farmers lead 1-0]
Mayfield Warheads 93–67 Plainshire Farmers [Series tied 1-1]
Plainshire Farmers 83–59 Mayfield Warheads [Farmers win 2-1]

Frbiba Kings v Jagoza Fishermen

Frbiba Kings 62–79 Jagoza Fishermen [Fishermen lead 1-0]
Jagoza Fishermen 91–85 Frbiba Kings [Fishermen win 2-0]

Frbiba Aces v Bensville Batallion

Frbiba Aces 62–79 Bensville Batallion [Batallion lead 1-0]
Bensville Batallion 87–94 Frbiba Aces [Series tied 1-1]
Frbiba Aces 89–76 Bensville Batallion [Aces win 2-1]

Jagoza Panthers v Atlancia Pioneers

Jagoza Panthers 75–82 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 1-0]
Atlancia Pioneers 88–71 Jagoza Panthers [Pioneers win 2-0]




Plainshire Farmers v Atlancia Pioneers

Plainshire Farmers 66–84 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 1-0]
Plainshire Farmers 74–74 Atlancia Pioneers (83–86 OT) [Pioneers lead 2-0]
Atlancia Pioneers 94–59 Plainshire Farmers [Pioneers win 3-0]

Frbiba Aces v Jagoza Fishermen

Frbiba Aces 77–66 Jagoza Fishermen [Aces lead 1-0]
Frbiba Aces 67–62 Jagoza Fishermen [Aces lead 2-0]
Jagoza Fishermen 73–91 Frbiba Aces [Aces win 3-0]




Frbiba Aces v Atlancia Pioneers

Frbiba Aces 71–103 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 1-0]
Frbiba Aces 79–85 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 2-0]
Atlancia Pioneers 76–87 Frbiba Aces [Pioneers lead 2-1]
Atlancia Pioneers 74–76 Frbiba Aces [Series tied 2-2]
Atlancia Pioneers 61–76 Frbiba Aces [Aces lead 3-2]
Frbiba Aces 95–80 Atlancia Pioneers [Aces win 4-2]

The Frbiba Aces are the inaugural MNBL Champions!

Thus, the entrants to the IUBC are...

1. Frbiba Aces (Champions)
2. Atlancia Pioneers (Finalists)
3. Plainshire Farmers (Regular Season Champions)
4. Frbiba Kings (Regular Season Runners-Up)

Also, not seen here as of yet, are the results to the off-season Pro-I and Pro-II leagues that don't play in the Franchise League. Look out for those leagues soon!
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Sun May 20, 2012 2:26 am

Michael VII National Hockey Association Season II



Michael VII National Hockey Association     Pld    W   L   SO    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Jagoza Yeti 68 36 20 12 130 112 +18 0.529 84 Guaranteed CHL
2 Southland Snow Devils 68 37 22 9 86 61 +25 0.544 83 Guaranteed CHL
3 Catsore Bay Falcons 68 37 23 8 135 104 +31 0.544 82 QF
4 Gaetsa Guards 68 36 24 8 105 72 +33 0.529 80 QF
5 Meshkete Royals 68 33 24 11 94 72 +22 0.485 77 QF
6 Jagoza Hurricanes 68 33 26 9 134 97 +37 0.485 75 QF
7 Frbiba Foxes 68 31 25 12 95 81 +14 0.456 74 FR
8 Riverside Flood 68 30 26 12 65 60 +5 0.441 72 FR
9 Frbiba Flyers 68 29 27 12 102 105 −3 0.426 70 FR
10 Karoe Reds 68 32 31 5 118 109 +9 0.471 69 FR

11 Nova Schmejga Breakers 68 29 31 8 65 68 −3 0.426 66
12 Bensville Raiders 68 26 29 13 45 49 −4 0.382 65
13 Southland Seafarers 68 26 34 8 74 100 −26 0.382 60
14 West Frbiba Monsters 68 25 33 10 71 74 −3 0.368 60
15 Desertia Pharaohs 68 23 34 11 88 102 −14 0.338 57
16 Bensville Bears 68 21 34 13 42 61 −19 0.309 55
17 Easton Eagles 68 21 40 7 75 144 −69 0.309 49
18 Midlands Swamp 68 19 41 8 95 148 −53 0.279 46


-In the end, we had an extremely tight regular season title for the Yeti, their second consecutive regular season title in the NHA. The Falcons yet again got the most wins in the 68 games, but the tenacity of the Yeti got them over the line in the end, managing to survive an overtime blitz enough times to be forced to lose only in the shootouts 12 times. Mattheus Morkel yet again got the job well done, despite a beleaguered WCoH campain earlier in the year. Morkel led the league in scoring, taking it back from Alexei Andropov, the stunning teenager who easily won Rookie of the Year last season. The Yeti managed to score the second most goals in the season, getting 130 in their 68 games, failing to surpass only the Falcons' mark of 135. The Yeti failed to win the Jagoza cross-town series though, falling to the Hurricanes 3-1 over the 4 games, while the Frbiba series was even at 2-2.

First Round
Frbiba Foxes v Karoe Reds
Frbiba Foxes 0–0 Karoe Reds (1–0 OT) [Foxes lead 1-0]
Frbiba Foxes 4–4 Karoe Reds (0–1 SO) [Series tied 1-1]
Karoe Reds 1–1 Frbiba Foxes (2–3 SO) [Foxes lead 2-1]
Karoe Reds 1–4 Frbiba Foxes [Foxes lead 3-1]
Frbiba Foxes 0–3 Karoe Reds [Foxes lead 3-2]
Karoe Reds 2–1 Frbiba Foxes [Series tied 3-3]
Frbiba Foxes 4–0 Karoe Reds [Foxes win 4-3]

-The Foxes really made this one hard for themselves. Expected to win from the start, the Foxes were always inadequate somehow, forcing an overtime or shootout period in the first three games, all games where the Foxes should have won. It should have been won after game 4, where the Foxes took a 3-1 series lead, but the Reds got back into the series, winning matches 5 and 6, before the Foxes shut out the Reds with a dominant 4-0 win at home to take the series.

Riverside Flood v Frbiba Flyers
Riverside Flood 0–1 Frbiba Flyers [Flyers lead 1-0]
Riverside Flood 1–0 Frbiba Flyers [Series tied 1-1]
Frbiba Flyers 1–0 Riverside Flood [Flyers lead 2-1]
Frbiba Flyers 1–0 Riverside Flood [Flyers lead 3-1]
Riverside Flood 0–0 Frbiba Flyers (1–0 OT) [Flyers lead 3-2]
Frbiba Flyers 1–0 Riverside Flood [Flyers win 4-2]

-The other series also involved similar resilts, but with only one overtime period necessary. In all 6 games, not a single one had more than one goal scored, including Game 5's only goal late in OT by the Flood. A defensive battle for the ages, the Flyers led from the start, and jumped out to a 3-1 lead, before losing game 5, and winning a decisive game 6 1-0 to take the series.

Quarterfinals
Jagoza Yeti v Frbiba Flyers
Jagoza Yeti 2–1 Frbiba Flyers [Yeti lead 1-0]
Jagoza Yeti 3–1 Frbiba Flyers [Yeti lead 2-0]
Frbiba Flyers 3–1 Jagoza Yeti [Yeti lead 2-1]
Frbiba Flyers 1–0 Jagoza Yeti [Series tied 2-2]
Jagoza Yeti 4–4 Frbiba Flyers (5–4 OT) [Yeti lead 3-2]
Frbiba Flyers 1–3 Jagoza Yeti [Yeti win 4-2]

-Wasn't really ever a series that the Yeti were in danger of losing, despite some very close results. Game 5 was the turning point, where the Flyers' winning run was stopped, as the Yeti managed to score twice in the 3rd period, and an overtime goal to put them up 3-2. Game 6 was an easy victory away from home for the West Bankers, as again the cross-river rivalry flared up in the streets.

Southland Snow Devils v Frbiba Foxes
Southland Snow Devils 2–1 Frbiba Foxes [Snow Devils lead 1-0]
Southland Snow Devils 2–2 Frbiba Foxes (0–2 SO) [Series tied 1-1]
Frbiba Foxes 1–2 Southland Snow Devils [Snow Devils lead 2-1]
Frbiba Foxes 1–0 Southland Snow Devils [Series tied 2-2]
Southland Snow Devils 0–3 Frbiba Foxes [Foxes lead 3-2]
Frbiba Foxes 1–1 Southland Snow Devils (3–1 SO) [Foxes win 4-2]

-The Snow Devils should have won this one. The Foxes should have never gotten near them, but somehow they did. No one knew who was going to win until the Foxes scored their 3rd shootout goal in game six, as every match was very tight and could go either way, except perhaps game 5, where the Foxes closed the Devils out easily for a series lead, their first. Then the shootout in Game Six was flawless and the Foxes had the series. UPSET ALERT!

Catsore Bay Falcons v Jagoza Hurricanes
Catsore Bay Falcons 3–1 Jagoza Hurricanes [Falcons lead 1-0]
Catsore Bay Falcons 3–5 Jagoza Hurricanes [Series tied 1-1]
Jagoza Hurricanes 5–1 Catsore Bay Falcons [Hurricanes lead 2-1]
Jagoza Hurricanes 0–3 Catsore Bay Falcons [Series tied 2-2]
Catsore Bay Falcons 4–0 Jagoza Hurricanes [Falcons lead 3-2]
Jagoza Hurricanes 3–3 Catsore Bay Falcons (0–2 SO) [Falcons win 4-2]

-For some reason, the dominant Falcons made this one hard for themselves. Given an extra 2 weeks to prepare for their opponent, knowing that it was the 6th seed Hurricanes all along, the Falcons let themselves fall behind the Jagoza team twice before winning three times in a row, getting two shutouts in a row to win the series 4-2. Somehow the Hurricanes seemed to be dominant in matches they'd go on to win, and relatively disappointing in matches that they'd lose, Falcons through easily, but not without some struggles along the way.

Gaetsa Guards v Meshkete Royals
Gaetsa Guards 1–0 Meshkete Royals [Guards lead 1-0]
Gaetsa Guards 2–0 Meshkete Royals [Guards lead 2-0]
Meshkete Royals 3–1 Gaetsa Guards [Guards lead 2-1]
Meshkete Royals 1–1 Gaetsa Guards (0–3 SO) [Series tied 2-2]
Gaetsa Guards 4–3 Meshkete Royals [Guards lead 3-2]
Meshkete Royals 1–2 Gaetsa Guards [Guards win 4-2]

-A series all bout momentum, the home side won each game except the last, where the Royals looked like they'd force a game 7 right up until 7.4 seconds were left in the 3rd Period, when Guards Defensemen Gerald Carson scored the match winner and series clincher with a huge slapshot from the point. Reasonably high scoring, all matched were tense as neither team could build big leads at all in the series, despite the Guards expected to roll the Royals quickly.

Semifinals
Jagoza Yeti v Frbiba Foxes
Jagoza Yeti 1–3 Frbiba Foxes [Foxes lead 1-0]
Jagoza Yeti 3–3 Frbiba Foxes (3–4 SO) [Foxes lead 2-0]
Frbiba Foxes 0–3 Jagoza Yeti [Foxes lead 2-1]
Frbiba Foxes 2–0 Jagoza Yeti [Foxes lead 3-1]
Jagoza Yeti 3–4 Frbiba Foxes [Foxes win 4-1]

-The Yeti screwed up. Plain and simple, the Yeti should have dominated the Foxes, who even struggled to close out the Reds in the First Round, and Mattheus Morkel would go on to win a Championship at long last! But no, the Foxes took it to the Yeti, winning twice in great fashion in Jagoza, and even managed a win at home themselves, with a 2-0 shutout in game 4 to easily put the Foxes in control at 3-1 in the series. Frbiba's only blemish was a 3-0 shutout loss in game 3, where the Yeti came out strong knowing that this match was crucial. The Yeti proved inadequate at home, losing all 3, as the Foxes won a close one, 4-3 in game 5 to stunningly move on to the Freedom Cup Finals.

Catsore Bay Falcons v Gaetsa Guards
Catsore Bay Falcons 1–3 Gaetsa Guards [Guards lead 1-0]
Catsore Bay Falcons 1–2 Gaetsa Guards [Guards lead 2-0]
Gaetsa Guards 4–1 Catsore Bay Falcons [Guards lead 3-0]
Gaetsa Guards 1–2 Catsore Bay Falcons [Guards lead 3-1]
Catsore Bay Falcons 0–4 Gaetsa Guards [Guards win 4-1]

-Another quick series, and another surprise result. The Guards won 4-1 against the Falcons, who were supposed to win this series. Seriously, the Guards only have 1 player on the National team, how do they do well? Team chemistry must be the answer, seeing as the Guards easily won all 4 games, closing out the first three in style to get in front 3-0, the first hinting of a sweep this season! Only a big game 4 effort from CBF pulled the Guards away from an historic sweep, winning 2-1, to at least elongate the series by one more game. That turned out to be true, as the Catsore Bay faithful watched their team fall gracelessly, in a 4-0 embarrassment to send them home. The defending champs were going home early. And sadly, also miss out on a CHL berth, by just 1 point.

Freedom Cup Finals
Gaetsa Guards v Frbiba Foxes
Gaetsa Guards 0–0 Frbiba Foxes (0–1 OT) [Foxes lead 1-0]
Gaetsa Guards 0–0 Frbiba Foxes (1–2 SO) [Foxes lead 2-0]
Frbiba Foxes 1–0 Gaetsa Guards [Foxes lead 3-0]
Frbiba Foxes 0–0 Gaetsa Guards (3–0 SO) [Foxes win 4-0]

-This series was incredibly close, and could have easily gone either way, as only 1 goal was scored in regulation. The Foxes managed to win all four games to win the series in the only sweep of the season, scoring an overtime goal in game one, and winning in shootouts, 2-1 and 3-0 respectively. The only goal in regulation came in game 3, late in the 3rd, which put the Foxes up 3-0 and almost certainly to be the Freedom Cup Champs, and suitably won it the next game at home in Frbiba!

THE FRBIBA FOXES ARE YOUR FREEDOM CUP CHAMPIONS!

Michael VII CHL Representatives:
1. Frbiba Foxes: Freedom Cup Champs
2. Gaetsa Guards: Freedom Cup Finalists
3. Jagoza Yeti: Highest Ranked Freedom Cup Semifinalists *
4. Southland Snow Devils: Regular Season Champs *

* The Yeti won the Regular Season title however doubled as the Highest Ranked Semifinalists, so took spot #3, and the Snow Devils spot #4.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Sun Jun 24, 2012 11:46 pm

National Provincial Rugby Championships II

Rugby is one of the more traditional but obscure sports played in Michael VII where it receives a small following from a diehard fanbase often out in the wop-wops. All but super seded by football as the major sport here, rugby is the sport of the Schmejga and other peoples out in the rural centre of the country, far from the football towns that only exist in huge cities.

Organised from the elite teams in Division One, to the heartland teams in Division Three, all teams vie for the right to play in Division One, and win the trophy that shows rugby supremacy in Michael VII. Another trophy is the Lord's Shield, contested for as a challenge shield where all home games become challenge matches. At the beginning of the season, Frbiba held the shield.

Riverside City were the Champions of last season, while Martindale was relegated from Division One for Midlands, and Brownville was relegated from Division Two for Devoncert.

Lord's Shield Matches
Pre-Season 1. Jagoza 25–8 Sinai
Pre-Season 2. Jagoza 23–0 Devoncert
Pre-Season 3. Jagoza 10–0 Desertia
1. 10-17 v Frbiba (Shield lost to Frbiba)
2. 14-0 v West Frbiba
3. 20-3 v Gaetsa City
4. 34-12 v Atlancia
5. 26-17 v Catsore Bay

With the win over Catsore Bay, Frbiba completed the Grand Slam of the championship and eased to a NPRC Championship.

Division One            Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Frbiba 9 9 0 0 175 74 +101 36 Champions and Lord's Shield Holders
2 Mayfield 9 5 0 4 135 122 +13 20
3 Gaetsa City 9 5 0 4 119 107 +12 20
4 West Frbiba 9 4 1 4 116 102 +14 18
5 Jagoza 9 4 1 4 115 119 −4 18
6 Catsore Bay 9 4 0 5 111 93 +18 16
7 Riverside City 9 4 0 5 104 102 +2 16
8 Atlancia 9 4 0 5 95 143 −48 16
9 Plainshire 9 3 0 6 61 101 −40 12
10 Midlands 9 2 0 7 94 162 −68 8 Relegated


Division Two            Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Martindale 8 7 0 1 117 37 +80 28 Promoted
2 West Midlands 8 6 0 2 115 75 +40 24
3 Easton 8 6 0 2 113 81 +32 24
4 Bensville 8 4 0 4 111 89 +22 16
5 Irrigae 8 4 0 4 121 109 +12 16
6 North Coast 8 3 0 5 85 99 −14 12
7 Desertia 8 3 0 5 76 130 −54 12
8 Southland 8 2 0 6 85 132 −47 8
9 Devoncert 8 1 0 7 54 125 −71 4 Relegated


Division Three          Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 West End 7 5 0 2 119 68 +51 20 Promoted
2 Ja'mah 7 5 0 2 111 73 +38 20
3 Sinai 7 5 0 2 103 73 +30 20
4 Brownville 7 4 0 3 127 103 +24 16
5 Meshkete 7 4 0 3 79 72 +7 16
6 Meersen City 7 3 0 4 70 92 −22 12
7 Kovalchuk 7 1 1 5 61 124 −63 6
8 New Schmejgland 7 0 1 6 50 115 −65 2 Wooden Spoon
Last edited by Michael VII on Mon Jun 25, 2012 2:33 am, edited 1 time in total.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Jun 25, 2012 3:02 am

Michael VII National Basketball League Season II

MNBL Franchise League      Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Frbiba Kings 60 46 14 4813 4322 +491 Playoffs (Guaranteed IUBC Berth)
2 Plainshire Farmers 60 46 14 4818 4311 +507 Playoffs (Guaranteed IUBC Berth)
3 Frbiba Aces 60 43 17 4952 4335 +617 Playoffs
4 Jagoza Panthers 60 37 23 4667 4549 +118 Playoffs
5 Atlancia Pioneers 60 36 24 4623 4295 +328 Playoffs
6 Bensville Batallion 60 34 26 4715 4633 +82 Playoffs
7 Jagoza Fishermen 60 33 27 4568 4430 +138 Playoffs
8 Mayfield Warheads 60 30 30 4566 4705 −139 Playoffs
9 Riverside Roosters 60 27 33 4499 4731 −232
10 West Frbiba Ferrets 60 26 34 4469 4586 −117
11 Southland Flood 60 25 35 4446 4670 −224
12 Midlands Miners 60 25 35 4627 4711 −84
13 Meshkete Manitees 60 23 37 4564 4845 −281
14 Easton Sailers 60 18 42 4258 4628 −370
15 Southend Stormers 60 17 43 4416 4767 −351
16 North Coast Wave 60 14 46 4229 4712 −483


Frbiba Kings v Mayfield Warheads

Frbiba Kings 87–68 Mayfield Warheads [Kings lead 1-0]
Mayfield Warheads 63–78 Frbiba Kings [Kings win 2-0]

Plainshire Farmers v Jagoza Fishermen

Plainshire Farmers 91–84 Jagoza Fishermen [Farmers lead 1-0]
Jagoza Fishermen 64–72 Plainshire Farmers [Farmers win 2-0]

Frbiba Aces v Bensville Batallion

Frbiba Aces 68–83 Bensville Batallion [Batallion lead 1-0]
Bensville Batallion 67–99 Frbiba Aces [Series tied 1-1]
Frbiba Aces 101–66 Bensville Batallion [Aces win 2-1]

Jagoza Panthers v Atlancia Pioneers

Jagoza Panthers 65–78 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 1-0]
Atlancia Pioneers 103–73 Jagoza Panthers [Pioneers win 2-0]




Frbiba Kings v Atlancia Pioneers

Frbiba Kings 78–81 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 1-0]
Frbiba Kings 70–57 Atlancia Pioneers [Series tied 1-1]
Atlancia Pioneers 78–73 Frbiba Kings [Pioneers lead 2-1]
Atlancia Pioneers 77–79 Frbiba Kings [Series tied 2-2]
Frbiba Kings 64–91 Atlancia Pioneers [Pioneers win 3-2]

Plainshire Farmers v Frbiba Aces

Plainshire Farmers 51–73 Frbiba Aces [Aces lead 1-0]
Plainshire Farmers 65–89 Frbiba Aces [Aces lead 2-0]
Frbiba Aces 88–79 Plainshire Farmers [Aces win 3-0]




Frbiba Aces v Atlancia Pioneers

Frbiba Aces 83–91 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 1-0]
Frbiba Aces 75–73 Atlancia Pioneers [Series tied 1-1]
Atlancia Pioneers 93–93 Frbiba Aces (108–104 OT) [Pioneers lead 2-1]
Atlancia Pioneers 78–68 Frbiba Aces [Pioneers lead 3-1]
Atlancia Pioneers 72–80 Frbiba Aces [Pioneers lead 3-2]
Frbiba Aces 93–73 Atlancia Pioneers [Series tied 3-3]
Frbiba Aces 73–91 Atlancia Pioneers [Pioneers win 4-3]




The Atlancia Pioneers have won the 2nd Season of the MNBL in a 7-game thriller! Yet again the Top seeds go early, and the curse rings true once more! In an exact repeat of last seasons finals series, the Pioneers reverse the result in the same building to take the first IUBC Berth.

Thus the Michael VII IUBC entrants are...

1. Atlancia Pioneers (Champions)
2. Frbiba Aces (Finalists)
3. Frbiba Kings (Regular Season Champions)
4. Plainshire Farmers (Regular Season Runners-Up)

So the IUBC entrants are the exact same again although the respective champions and runners-up are altered both times. How will they fare in the IUBC?
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Jun 25, 2012 3:21 am

Michael VII Professional Baseball League Season II

In an eerily similar season, not much changed, and the same 4 teams made the semifinals of the PBL. Yet again the Emperors take the Regular Season crown, but as last year's champions, the Meshkete Narcissists would say, that really means nothing, especially when you're just 4 games back. And as you know, 4 games can change a series. Well actually win it.

Michael VII Professional Baseball League      Pld    W    L     RF    RA    RD     Win % 
1 Jagoza Emperors 140 111 29 700 335 +365 0.793 Playoffs
2 Meshkete Narcissists 140 107 33 692 373 +319 0.764 Playoffs
3 West Frbiba Jedi 140 100 40 674 403 +271 0.714 Playoffs
4 Sinai Rebellion 140 89 51 598 482 +116 0.636 Playoffs
5 Atlancia Seagulls 140 84 56 549 445 +104 0.600
6 Riverside Whalers 140 81 59 567 463 +104 0.579
7 Frbiba Fleet 140 70 70 557 564 −7 0.500
8 North Coast Sharks 140 66 74 530 562 −32 0.471
9 Bayside Cats 140 65 75 508 520 −12 0.464
10 Karoe Primates 140 64 76 499 584 −85 0.457
11 Brownville Warriors 140 62 78 513 544 −31 0.443
12 West End Inferi 140 54 86 408 570 −162 0.386
13 Easton Locomotive 140 34 106 379 668 −289 0.243
14 Gaetsa Hawks 140 34 106 373 701 −328 0.243
15 Southland Seals 140 29 111 353 686 −333 0.207


Playoffs

Jagoza Emperors v Sinai Rebellion

Jagoza Emperors 1–5 Sinai Rebellion [Rebellion lead 1-0]
Jagoza Emperors 10–9 Sinai Rebellion [Series tied 1-1]
Sinai Rebellion 2–1 Jagoza Emperors [Rebellion lead 2-1]
Sinai Rebellion 0–3 Jagoza Emperors [Series tied 2-2]
Jagoza Emperors 6–9 Sinai Rebellion [Rebellion lead 3-2]
Sinai Rebellion 0–9 Jagoza Emperors [Series tied 3-3]
Jagoza Emperors 5–1 Sinai Rebellion [Emperors win 4-3]

Meshkete Narcissists v West Frbiba Jedi

Meshkete Narcissists 4–3 West Frbiba Jedi [Narcissists lead 1-0]
Meshkete Narcissists 10–2 West Frbiba Jedi [Narcissists lead 2-0]
West Frbiba Jedi 0–11 Meshkete Narcissists [Narcissists lead 3-0]
West Frbiba Jedi 1–3 Meshkete Narcissists [Narcissists win 4-0]




Jagoza Emperors v Meshkete Narcissists

Jagoza Emperors 3–0 Meshkete Narcissists [Emperors lead 1-0]
Jagoza Emperors 1–5 Meshkete Narcissists [Series tied 1-1]
Meshkete Narcissists 3–8 Jagoza Emperors [Emperors lead 2-1]
Meshkete Narcissists 5–6 Jagoza Emperors [Emperors lead 3-1]
Jagoza Emperors 2–0 Meshkete Narcissists [Emperors win 4-1]




And that will do it! Another finals rematch, and this time the result is again changed. The Emperors who nearly lost it all in the semis, went to Meshkete to win twice in the cold to end up winning 2-0 at home in Game 5, to win in style! Meshkete came out firing, sweeping their West Frbiba opponents, before dropping one to the Emperors 3-0, while getting one back 5-1, in what would be their last win of the PBL season. Jagoza took the next 3 games for their first championship and a BCCC berth as the Top M7 seed.

BCCC Entrants
1. Jagoza Emperors (PBL Champions)
2. Meshkete Narcissists (PBL Runners-Up)
3. West Frbiba Jedi (Regular Season 3rd Place)/(Spot for Champions unless already qualified)
4. Sinai Rebellion (Regular Season 4th Place)/(Spot for Runners-Up unless already qualified)
Last edited by Michael VII on Mon Jun 25, 2012 8:24 pm, edited 1 time in total.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Jun 25, 2012 3:56 am

Second Edition of the Michael VII Football League (Gridiron)

Michael VI Football League

Week One
Bensville Bulldogs 10–6 Bayside Hawks
Jagoza Wildcats 16–13 Plainshire Pirates
Frbiba Phoenix 23–6 Meshkete Musketeers
Atlancia Cougars 17–0 Kovalchuk Mountaineers
New Schmejgland Saints 16–23 Jagoza Royals
West Frbiba Falcons 34–16 Southland Seasiders

Week Two
Bayside Hawks 25–13 Southland Seasiders
Jagoza Royals 17–34 West Frbiba Falcons

Lake Koval Cup Rivalry Match
Kovalchuk Mountaineers 7–7 New Schmejgland Saints (10–17 OT)

Meshkete Musketeers 27–10 Atlancia Cougars
Plainshire Pirates 3–6 Frbiba Phoenix
Bensville Bulldogs 24–14 Jagoza Wildcats

Week Three
Jagoza Wildcats 22–17 Bayside Hawks
Frbiba Phoenix 16–18 Bensville Bulldogs
Atlancia Cougars 16–3 Plainshire Pirates
New Schmejgland Saints 12–3 Meshkete Musketeers
West Frbiba Falcons 13–0 Kovalchuk Mountaineers
Southland Seasiders 7–27 Jagoza Royals

Week Four
Bayside Hawks 16–3 Jagoza Royals
Kovalchuk Mountaineers 25–9 Southland Seasiders
Meshkete Musketeers 3–3 West Frbiba Falcons (10–3 OT)
Plainshire Pirates 0–20 New Schmejgland Saints
Bensville Bulldogs 27–30 Atlancia Cougars

The Cross-River Classic
Jagoza Wildcats 3–7 Frbiba Phoenix

Week Five
Frbiba Phoenix 14–23 Bayside Hawks
Atlancia Cougars 3–13 Jagoza Wildcats
New Schmejgland Saints 20–0 Bensville Bulldogs
West Frbiba Falcons 17–23 Plainshire Pirates
Southland Seasiders 10–0 Meshkete Musketeers
Jagoza Royals 7–7 Kovalchuk Mountaineers (10–13 OT)

Week Six
Bayside Hawks 6–15 Kovalchuk Mountaineers
Meshkete Musketeers 38–7 Jagoza Royals
Plainshire Pirates 7–13 Southland Seasiders
Bensville Bulldogs 27–10 West Frbiba Falcons
Jagoza Wildcats 6–13 New Schmejgland Saints
Frbiba Phoenix 10–3 Atlancia Cougars

Week Seven
Atlancia Cougars 3–0 Bayside Hawks
New Schmejgland Saints 10–13 Frbiba Phoenix
West Frbiba Falcons 3–21 Jagoza Wildcats
Southland Seasiders 24–3 Bensville Bulldogs
Jagoza Royals 40–17 Plainshire Pirates
Kovalchuk Mountaineers 34–3 Meshkete Musketeers

Week Eight

The Forced Rivalry Game
Bayside Hawks 16–6 Meshkete Musketeers

Plainshire Pirates 7–10 Kovalchuk Mountaineers
Bensville Bulldogs 23–17 Jagoza Royals
Jagoza Wildcats 3–10 Southland Seasiders

The Frbiba Grudge Match
Frbiba Phoenix 40–26 West Frbiba Falcons

Atlancia Cougars 10–14 New Schmejgland Saints

Week Nine
New Schmejgland Saints 10–3 Bayside Hawks
West Frbiba Falcons 41–32 Atlancia Cougars
Southland Seasiders 31–27 Frbiba Phoenix

Business District Bedlam
Jagoza Royals 23–14 Jagoza Wildcats

Kovalchuk Mountaineers 14–44 Bensville Bulldogs
Meshkete Musketeers 30–10 Plainshire Pirates

Week Ten
Bayside Hawks 10–7 Plainshire Pirates
Bensville Bulldogs 9–6 Meshkete Musketeers
Jagoza Wildcats 20–7 Kovalchuk Mountaineers

The Big Game
Frbiba Phoenix 27–0 Jagoza Royals

Coastal Championship
Atlancia Cougars 6–6 Southland Seasiders (13–14 OT)

New Schmejgland Saints 23–10 West Frbiba Falcons

Week Eleven
West Frbiba Falcons 14–13 Bayside Hawks
Southland Seasiders 13–6 New Schmejgland Saints
Jagoza Royals 14–23 Atlancia Cougars
Kovalchuk Mountaineers 37–7 Frbiba Phoenix
Meshkete Musketeers 13–30 Jagoza Wildcats

The Country Cup
Plainshire Pirates 10–13 Bensville Bulldogs

Michael VII Football League     Pld    W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 New Schmejgland Saints 11 8 3 161 91 +70 0.727 Regular Season Champion
2 Bensville Bulldogs 11 8 3 198 167 +31 0.727 Playoffs
3 Frbiba Phoenix 11 7 4 190 160 +30 0.636 Playoffs
4 Southland Seasiders 11 7 4 160 170 −10 0.636 Playoffs
5 Kovalchuk Mountaineers 11 6 5 165 153 +12 0.545
6 Jagoza Wildcats 11 6 5 162 133 +29 0.545
7 Bayside Hawks 11 5 6 135 117 +18 0.455
8 West Frbiba Falcons 11 5 6 205 222 −17 0.455
9 Atlancia Cougars 11 5 6 160 163 −3 0.455
10 Meshkete Musketeers 11 4 7 142 164 −22 0.364
11 Jagoza Royals 11 4 7 181 228 −47 0.364
12 Plainshire Pirates 11 1 10 100 191 −91 0.091 Wooden Spoon





New Schmejgland Saints v Southland Seasiders

New Schmejgland Saints 27–31 Southland Seasiders

Bensville Bulldogs v Frbiba Phoenix

Bensville Bulldogs 10–3 Frbiba Phoenix




Bensville Bulldogs v Southland Seasiders

Bensville Bulldogs 20–12 Southland Seasiders




And the Bensville Bulldogs have done it. Winning in a tight battle at the Heaven Dome (New Schmejgland) gave the Bulldogs, and the town of Bensville their first Championship to celebrate in official sporting history. 20-12 the final score, the 2nd place Bulldogs came into this tournament as underdogs for a championship, especially after a 2 week losing stint, embarrassingly dropping to Atlancia at home, after holding a 21-0 lead with just 10 minutes to play, losing 30-27. Followed up by a 20-0 shutout loss to New Schmejgland, things weren't looking good, while the race for the Top 4 was evenly spread across the field, everyone still easily within reach. So Bensville survived a 4 week stretch where 3 losses came, only scalping West Frbiba along the way in that month, winning 27-10 before falling 24-3 to Southland, who Bensville exacted revenge on in the Championship game. West Frbiba were the surprising upstarts, and even more surprising chokers, as they led after 3 weeks at 3-0, before finishing the season 2-6, to go 5-6 for the season and finishing well out of the playoffs. Southland on that note started horribly, going 0-4 and looking out of it early, before winning 7 in a row to end the season 4th, and scalping New Schmejgland in the semifinals to go 8 in a row before the losing effort in the Championship game.

All in all, an exciting season, and we look forward to having another one soon. See you later!
Last edited by Michael VII on Mon Jun 25, 2012 3:57 am, edited 1 time in total.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Jun 25, 2012 3:59 am

Just as a note, even though no one really looks at this thing... :P

Next NHA season will take place shortly, as the cutoff is approaching, and the next MFA lot will come through after the CoH for RP purposes.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Fri Jun 29, 2012 12:54 am

Michael VII National Hockey Association Season III

Michael VII National Hockey Association     Pld    W   L   SO    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Frbiba Flyers 68 40 21 7 174 128 +46 0.588 87 Guaranteed CHL
2 Jagoza Yeti 68 36 23 9 168 120 +48 0.529 81 Guaranteed CHL
3 Gaetsa Guards 68 35 23 10 167 139 +28 0.515 80 QF
4 Southland Snow Devils 68 30 20 18 153 123 +30 0.441 78 QF
5 Bensville Raiders 68 33 25 10 144 130 +14 0.485 76 QF
6 Desertia Pharaohs 68 30 22 16 162 128 +34 0.441 76 QF
7 Southland Seafarers 68 32 25 11 145 128 +17 0.471 75 FR
8 Karoe Reds 68 30 28 10 129 108 +21 0.441 70 FR
9 Jagoza Hurricanes 68 30 28 10 147 141 +6 0.441 70 FR
10 Catsore Bay Falcons 68 28 28 12 140 118 +22 0.412 68 FR

11 Bensville Bears 68 28 28 12 147 152 −5 0.412 68
12 Frbiba Foxes 68 26 29 13 144 141 +3 0.382 65
13 Riverside Flood 68 26 31 11 156 148 +8 0.382 63
14 Nova Schmejga Breakers 68 25 32 11 114 136 −22 0.368 61
15 Meshkete Royals 68 25 36 7 129 156 −27 0.368 57
16 West Frbiba Monsters 68 21 34 13 116 168 −52 0.309 55
17 Easton Eagles 68 23 38 7 120 187 −67 0.338 53
18 Midlands Swamp 68 13 40 15 106 210 −104 0.191 41
* 2 Points for Wins, 1 Point for Shootout Loss, O Point for ROL


-Well for the first time in 3 seasons, the Yeti failed to take the Regular Season crown, and perhaps saw a little bit of a silver lining to this, as they've had less than stellar performances in the playoffs recently. Instead, the Frbiba Flyers took this accolade, scoring the most throughout the season, even in a season where multiple rule changes over the offseason were put in place in order to get more scoring going on. These changes were given the green light after viewership was down, and many fans complaining about lack of offense and excitement in the league. More surprises were in Bensville's sudden boom, coming from 12th, and out of the playoffs, to storm into 5th and really show that they can hang in there in the league. Catsore Bay seemed to struggle, as did the Jagoza Hurricanes, both barely scraping into the playoffs, not nearly showing the same dominance they had back in the days of the Neutral Zone trap of yesteryear. The Flyers improved, especially under upcoming star Yuri Canton, who lit up the boards to attack Alexei Andropov's record as best young gun in the league. The Flood failed to impress...The Royals never even looked like they were going to go deep into the playoffs, and the Pharaohs made themselves into a Cinderella story, coming from nowhere, into being contenders. The fans were looking at a great Freedom Cup Playoffs!

Freedom Cup Playoffs

First Round
Southland Seafarers v Catsore Bay Falcons
Southland Seafarers 0–4 Catsore Bay Falcons [Falcons lead 1-0]
Southland Seafarers 0–5 Catsore Bay Falcons [Falcons lead 2-0]
Catsore Bay Falcons 3–1 Southland Seafarers [Falcons lead 3-0]
Catsore Bay Falcons 5–1 Southland Seafarers [Falcons win 4-0]

-And for once the Seafarers made the playoffs. But only just. And when they came into the playoff picture, they were simply outclassed. Unlike their Snow Devil rivals, the Seafarers got outclassed, only coming close in game 3, before being shut down 4-0 in a very early sweep in the playoffs. Suddenly the Falcons are back.

Karoe Reds v Jagoza Hurricanes
Karoe Reds 1–0 Jagoza Hurricanes [Reds lead 1-0]
Karoe Reds 6–0 Jagoza Hurricanes [Reds lead 2-0]
Jagoza Hurricanes 4–1 Karoe Reds [Reds lead 2-1]
Jagoza Hurricanes 1–1 Karoe Reds (2–1 SO) [Series tied 2-2]
Karoe Reds 5–5 Jagoza Hurricanes (6–5 OT) [Reds lead 3-2]
Jagoza Hurricanes 0–0 Karoe Reds (0–2 SO) [Reds win 4-2]

-So here we really had a game of 2 halves. Of the series at least. The first three games weren't close at all, apart from game 1, where Jagoza looked pretty hungry, but unable to put the puck in the back of the net. In each half of the series, the Reds won 2 of 3 games, but in games two and three, they were simply dominant, on all front. And then the Hurricanes chose to even things out a little more. The Canes were patient in getting their goals, and willing to risk life and limb on defense to stop the Hurricane's from getting through them. A 2-1 win in the shootout tied up the series, and set up the comeback for Jagoza, to just hope for a cross town derby in the second round. And then heartbreak came for the Jagozans, falling 6-5 in an overtime thriller in Karoe, and ending up 2-0 down in the shootout in game six following a scoreless tie after regulation to end all their hopes of continuing the dream. The Canes yet again fail to impress Jagoza, the Yeti instead being dominant on the West Bank again.

Quarterfinals
Frbiba Flyers v Catsore Bay Falcons
Frbiba Flyers 3–1 Catsore Bay Falcons [Flyers lead 1-0]
Frbiba Flyers 3–5 Catsore Bay Falcons [Series tied 1-1]
Catsore Bay Falcons 0–3 Frbiba Flyers [Flyers lead 2-1]
Catsore Bay Falcons 1–1 Frbiba Flyers (0–1 SO) [Flyers lead 3-1]
Frbiba Flyers 1–3 Catsore Bay Falcons [Flyers lead 3-2]
Catsore Bay Falcons 1–1 Frbiba Flyers (0–2 SO) [Flyers win 4-2]

-Catsore Bay came into this hot, easily dispatching the Seafarers in 4 to get to the Quarterfinals, but ended up coming short against the table topping Flyers. Frbiba had all the momentum here, despite the Falcons having a better roster, with 3 National Team players to Frbiba's none. Captain Fantastic Friedrich Zoller just couldn't overturn it, as the Falcons put up a less than impressive fight, getting shut out in game four, and only scoring once another 3 times, losing all of those matches, including two shootout losses, one to put the Flyers on match point, and the other to give Frbiba the series win. See you in WCoH 19 Zoller...

Jagoza Yeti v Karoe Reds
Jagoza Yeti 1–3 Karoe Reds [Reds lead 1-0]
Jagoza Yeti 3–0 Karoe Reds [Series tied 1-1]
Karoe Reds 3–1 Jagoza Yeti [Reds lead 2-1]
Karoe Reds 5–1 Jagoza Yeti [Reds lead 3-1]
Jagoza Yeti 3–1 Karoe Reds [Reds lead 3-2]
Karoe Reds 1–1 Jagoza Yeti (1–2 OT) [Series tied 3-3]
Jagoza Yeti 3–1 Karoe Reds [Yeti win 4-3]

-So the Yeti come back, this time without being the Regular Season Champions, and hoping that being rid from that accolade will help bring them to their first MHA championship. First up, the Reds, who fought their way past crosstown rivals, the Jagoza Hurricanes in an exciting fashion, and have been quite impressive along the way. The Yeti had all the momentum and they seized it, albeit late. Never were they ahead in this series by matches won, tying it up in games 2 and 6, before only going ahead in game 7 from a goal midway through the second, forming an unassailable lead for the Reds to catch up. When the Refs won, they won in exciting fashion, easily looking like the ones to take down the Yeti this season, taking two 3-1 wins, and a 5-1 win to set up the series for them on a platter to take. Up 3-1, they should have never lost, but the Yeti fought back in each game, decisively winning at home 3-1, and pulling off a 2-1 win in OT at Karoe, before coming home to complete the 3 game comeback to win 3-1 in emphatic style.

Gaetsa Guards v Desertia Pharaohs
Gaetsa Guards 0–1 Desertia Pharoahs [Pharaohs lead 1-0]
Gaetsa Guards 1–0 Desertia Pharoahs [Series tied 1-1]
Desertia Pharaohs 7–1 Gaetsa Guards [Pharaohs lead 2-1]
Desertia Pharoahs 1–1 Gaetsa Guards (2–1 OT) [Pharaohs lead 3-1]
Gaetsa Guards 0–3 Desertia Pharoahs [Pharaohs win 4-1]

-In retrospect, the Guards will look back at this and think, "Damn. We were too complacent here...", because they really were. Gaetsa were 3rd seeds, and Desertia were in the playoffs for the first time and their luck should have run out by now. In fact, they won 5 less games than Gaetsa all season, which should be enough to take the series quickly and easily. But that isn't how hockey works. Desertia have been a pretty good team over the years of M7 Hockey, but in the MHA years they've dwindled, as the best players have left for The Delta, where the conditions are a lot nicer than 40 degree heat each day. OF THE YEAR. Hence the name Desertia. But what Desertia has learned from centuries in the desert, is how to kill people slowly, force them away from all water and wait for them to tire out and die. Desertia kept Gaetsa from the puck, starved them of possession, and waited for them to die. In game one, the Guards got thirsty, just losing 1-0, and being starved from the puck, with only 20% possession. In game 2, they fought back, like all thirsty people do, getting their own 1-0 win to tie the series, but looked shaky in the process. Still, at least they got one last home win. And then it was time for Desertia to truly dehydrate their foes. In game 3, the fans got a spectacle, winning 7-1, before working hard for a 2-1 OT win in game 4 to set up the series win. Then it was only a matter of time to give the coup de grace. In game 5, Gaetsa were ready to die with dignity, and Desertia needed energy to continue onwards and upwards. A 3-0 shutout away from home was enough for them, and the upsets were coming, a shocked public was found as Gaetsa were eliminated. Quickly.

Southland Snow Devils v Bensville Raiders
Southland Snow Devils 0–3 Bensville Raiders [Raiders lead 1-0]
Southland Snow Devils 0–0 Bensville Raiders (0–1 OT) [Raiders lead 2-0]
Bensville Raiders 1–4 Southland Snow Devils [Raiders lead 2-1]
Bensville Raiders 1–1 Southland Snow Devils (2–1 OT) [Raiders lead 3-1]
Southland Snow Devils 0–5 Bensville Raiders [Raiders win 4-1]

-But if there was ever any chance of an upset, here it was. Both teams had an extra week to prepare for this battle, as they knew they were quarterfinal foes before the playoffs even started. Bensville took this in their stride, coming up against formidable opposition, the Southland Snow Devils, who have to date, only ever lost to the Freedom Cup champions. Bensville took the first 2 away from home in Atlancia, winning 3-0 and 1-0 in OT, already looking the part of FC champs. Southland came back in the countryside, winning 4-1 in dominant fashion, before the dream was snapped early in OT, losing game four 2-1 just 90 seconds into the extra period with Southland hanging on for dear life. When the series got back to Atlancia, the series was a foregone conclusion, and the Snow Devils showed it with lethargy, getting spanked 5-0 at home to end their season. Guts bo. Yet again will you lose to the champions?

Semifinals
Frbiba Flyers v Desertia Pharaohs
Frbiba Flyers 1–1 Desertia Pharoahs (2–1 OT) [Flyers lead 1-0]
Frbiba Flyers 1–1 Desertia Pharoahs (2–1 OT) [Flyers lead 2-0]
Desertia Pharoahs 0–0 Frbiba Flyers (1–0 OT) [Flyers lead 2-1]
Desertia Pharoahs 7–1 Frbiba Flyers [Series tied 2-2]
Frbiba Flyers 3–0 Desertia Pharoahs [Flyers lead 3-2]
Desertia Pharoahs 1–1 Frbiba Flyers (0–1 SO) [Flyers win 4-2]

-Well don't we just love Desertia this season? They've come from nowhere to look like contenders in just a matter of weeks. Desertia aren't really the household known team, surprising many when told that there's actually a team in Desertia. This series came out to be very close, and the Pharaohs nearly took out the best team in the league this year, losing 3 times out of 4 in OT or a Shootout. The Flyers took the first two games, both times winning 2-1 in OT, before winning their own OT game, scoring the only goal to win at home while the series now was just 2-1. The bandwagon for Desertia was full, especially from Jagoza fans, and for good reason...The very next game, Desertia thrashed the Flyers 7-1 at home to tie up the series. Right now, the Pharaohs look like they have all the momentum. Although it was shortlived. Frbiba took the next game at home 3-0, shutting out the desert boys to be just one win from the Freedom Cup finals, trying to repeat Frbiba's championship from last year, when the Foxes took home the trophy, much to the chagrin of the Flyers. And then with just one stroke of luck, the Flyers ruined the Pharaoh's hopes in the desert with a 1-0 win in the shootout to take the series. And it came to pass that the desert flooded the next day. With the tears of Pharaohs' fans.

Jagoza Yeti v Bensville Raiders
Jagoza Yeti 0–3 Bensville Raiders [Raiders lead 1-0]
Jagoza Yeti 3–5 Bensville Raiders [Raiders lead 2-0]
Bensville Raiders 5–1 Jagoza Yeti [Raiders lead 3-0]
Bensville Raiders 8–4 Jagoza Yeti [Raiders win 4-0]

-If Jagoza won this series, not only would there be a Twin Cities Battle for the Freedom Cup, it would also be a 1v2 matchup for the one and only Freedom Cup. But in order to do that, the Yeti would have to get passed the Raiders, who were not going to give up easily, and that showed. The Raiders easily took this series, and it was never close, outscoring the Yeti 21-8 in the series, including a 3-0 shutout and 5-3 away win to start off the series 2-0 up heading home. Could Bensville win the series at home? Yes, yes they could. A huge 5-1 win at home to go 3-0 up over the Jagoza beasts, followed up by another 4 goal win in the 4th game, this time winning 8-4 to absolutely dismantle the Yeti to set up Bensville's first visit to the Freedom Cup finals. Is this the real life? Or is this just fantasy? Who knows, but in order to go through, the no name Raiders have to take on the #1 Flyers, who have been dominant all season long.

Freedom Cup Finals
Frbiba Flyers v Bensville Raiders
Frbiba Flyers 0–1 Bensville Raiders [Raiders lead 1-0]
Frbiba Flyers 3–3 Bensville Raiders (1–2 SO) [Raiders lead 2-0]
Bensville Raiders 0–1 Frbiba Flyers [Raiders lead 2-1]
Bensville Raiders 3–0 Frbiba Flyers [Raiders lead 3-1]
Bensville Raiders 0–5 Frbiba Flyers [Raiders lead 3-2]
Frbiba Flyers 0–10 Bensville Raiders [Raiders win 4-2]

-It's hard to write a better script than this. The Frbiba Flyers, big boys, the #1s, trying to reverse their prior failures and get respect in Frbiba as the team without a title, facing off against the Cinderellas, the small country men from Bensville, the over-achievers and unknown team. Plus, since Bensville took both early games in Frbiba, it was making for a great series. Bensville took a decisive 1-0 lead in the series, by winning 1-0, on a late Powerplay goal that sent Frbiba packing. Not exactly party time in the Big City tonight, at least on the East Bank. On the West Bank the Jagozans are just happy whenever a Frbiba team loses, even if Jagoza are already out of the picture. The next game was just as good, with a 3-3 tie sending it to a shootout, where the Raiders' goalie made the penultimate save to win 2-1 in the SO for a 2-0 lead heading home. 8 wins in a row for Bensville.

But Frbiba came back, as they always do. The Flyers refuse to go down without a fight, and took a decisive 1-0 win away from home to make it just 2-1 Bensville, but 3-0 to the away team. Speaking of 3-0, Bensville finally won a home game, and won by that score, 3-0, to go up 3-1, and just one win from glory in the most un-sporting of places. (Except for football, them Bulldogs were just weird...). Could it possibly happen? Well, Frbiba came back again, and chose a good time to come around, winning the 5th game in Bensville, 5-0 the final score, easily taking the win to make the series close at 3-2. Could Frbiba do it? Can they pull it off? The answer was to come in a few nights. And that was no. It was more of a MFL score, as the Raiders won their championship in style, 10-0 AWAY FROM HOME! 10-0 in Frbiba? Bensville take a championship and the tears run from the eyes of the Raiders faithful in the city of agriculture, where sportsmen aren't made. The Cinderella story was complete, and the Freedom Cup was lifted by the Raiders at long last. 10-0. Not exactly a storybook style win, but they'll take it, a cup is a cup, even if it was incredibly anticlimactic...

AND

THE BENSVILLE RAIDERS ARE THE FREEDOM CUP CHAMPIONS!

Michael VII CHL Representatives:
1. Bensville Raiders (Freedom Cup Champions)
2. Frbiba Flyers (Freedom Cup Finalists/Regular Season Champions)
3. Jagoza Yeti (Highest Ranked Semifinalist)
4. Gaetsa Guards (Highest Ranked Non-Qualifier through Playoffs)
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Jul 16, 2012 2:33 am

Michael VII Football Association Season II Review

Top League

FC Jagoza City managed to turn around from last season's woeful 7th place finish and turned it into a Top League Championship this year. And in stunning fashion too, taking the title by 13 points, stunningly only dropping 5 games on the way, winning 19 of 30 to truly take the title by the horns. After taking the lead from Frbiba City after 14 weeks, Jag Lite never looked back, holding the lead the entire way, sealing up the title with still 4 weeks to play and essentially wrapping it up with 10 weeks to spare, as no team was going to drop that many points in 10 games. Interestingly the big boys from the West Bank fell to a horrible 9th place finish, 20 points off the pace of their little brothers, getting only 43 points, falling well away from a Globe Cup berth, only salvaging one by winning the FL Cup, getting the Cygnus Cup berth with the win too. FC Jagoza City retained the Jagoza Trophy with a 4-1 aggregate win. The Atlancian sides battled it out the entire way to tie on points in the end, with only Goal Average separating them, although United clearly held the GA lead. But the Rovers shot themselves in the foot by only managing to tie with relegation doomed Karoe 1-1, for the Blues' last laugh of the season. The East Bank boys at Frbiba City had a big fall from grace, starting off very hot, but only managing 7th place after a disastrous 5-4-8 run to end the season.

Michael VII Top League          Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 FC Jagoza City 30 19 6 5 71 50 1.420 +21 63 Champions, Champions Cup
2 Atlancia United 30 14 8 8 55 47 1.170 +8 50 Globe Cup
3 Atlancia Rovers 30 14 8 8 39 36 1.083 +3 50 Globe Cup
4 Nova Schmejga 30 14 6 10 48 39 1.231 +9 48
5 Plainshire City 30 14 6 10 52 52 1.000 0 48
6 West Frbiba United 30 13 7 10 34 24 1.417 +10 46
7 Frbiba City 30 14 4 12 58 50 1.160 +8 46
8 Catsore Bay FC 30 13 5 12 65 63 1.032 +2 44
9 FC Jagoza United 30 11 10 9 47 40 1.175 +7 43 Globe Cup (FL Cup)
10 Plainshire FC 30 11 9 10 31 25 1.240 +6 42 (FL Trophy)
11 FC Piramide 30 10 7 13 23 31 0.742 −8 37
12 Riverside City United 30 10 6 14 46 53 0.868 −7 36
13 Geyser Town Spurs 30 10 3 17 38 47 0.809 −9 33
14 Bensville Town 30 9 6 15 16 29 0.552 −13 33 Relegated
15 Karoe Blues 30 9 4 17 38 49 0.776 −11 31 Relegated
16 Tsuets FC 30 5 5 20 33 59 0.559 −26 20 Relegated


Michael VII Section One

Section One is always an interesting one. 16 teams fighting for the Championship. Fighting for 3 Promotion spots. Fighting for 4 SBCC spots. Fighting to avoid the 3 Relegation spots. Mayfield FC still clearly bitter over last season's heartbreaking campaign that ended because Mayfield scored just 3 too few goals to stay up in 13th spot. Steven Mcswain leading the team to glory here in convincing fashion, not only easily securing an SBCC spot, the closest team to challenging their spot in the SBCC was 23 points away, and gained promotion by 19 points, simply dominating Section One all the way, and then getting the Championship by 7 points, losing only thrice all season. 21 wins capped off a great season, though Mashriq Village fought the entire way, only conceding mathematical defeat after Round 29, where to the Mcswain boys, it simply didn't matter, getting back to the Top League was all that mattered. The relegated 3 didn't really show much fight near the end, all knowing their fate, which was a shame. It would have been nice to see if Pharao FC could have gone from Top League to Section Two in just two seasons, just coming up in 13th spot, the last safe spot in the league.

Michael VII Section One         Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Mayfield FC 30 21 6 3 68 27 2.519 +41 69 Champions, Promoted, Serie B CC
2 Mashriq Village 30 20 2 8 50 24 2.083 +26 62 Promoted, Serie B CC
3 Gaetsa City 30 15 8 7 58 44 1.318 +14 53 Promoted, Serie B CC
4 FC Maghreb City 30 15 5 10 55 49 1.122 +6 50 Serie B CC
5 Danieqet FC 30 12 10 8 30 29 1.034 +1 46
6 Meersen City 30 13 7 10 53 55 0.964 −2 46
7 Devoncert FC 30 13 5 12 61 56 1.089 +5 44
8 Martindale United 30 13 5 12 57 54 1.056 +3 44
9 Irrigae Town FC 30 10 8 12 62 69 0.899 −7 38
10 New Frbiba FC 30 9 10 11 51 58 0.879 −7 37
11 Bensville City 30 9 10 11 53 66 0.803 −13 37
12 Meshkete Nationals 30 10 6 14 25 27 0.926 −2 36
13 Pharao FC 30 9 6 15 62 61 1.016 +1 33
14 Brownville City 30 5 11 14 53 66 0.803 −13 26 Relegated
15 FC Southland 30 6 7 17 34 55 0.618 −21 25 Relegated
16 Meshkete City 30 3 8 19 15 47 0.319 −32 17 Relegated


Michael VII Section Two

In all 3 leagues this season we had some dominant performances. FC Jagoza City lost the most of the 3 champs, but still easily held the lead in the Top League that has a large amount of parity compared to many of the teams in this league. Tripoli FC, Wooden Spooners of last season's Section One, came back firing to ease into the top spot, losing only twice, and taking the scalps of teams 21 times along the way. In fact, all of last year's relegated teams from Section One found themselves in the promoted spots again, although in reverse order. Kovalchuk squeezed into the last promotion spot, getting some joy into their campaign for the first time in a while.

Michael VII Section Two         Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Tripoli FC 30 21 7 2 87 44 1.977 +43 70 Champions, Promoted
2 Afriq FC 30 19 8 3 61 31 1.968 +30 65 Promoted
3 Kovalchuk 30 18 7 5 72 47 1.532 +25 61 Promoted
4 Horizon FC 30 17 7 6 60 42 1.429 +18 58
5 Ja'mah FC 30 14 8 8 56 42 1.333 +14 50
6 Catsore Bay FC Seasiders 30 12 8 10 30 30 1.000 0 44
7 West End FC 30 13 4 13 77 70 1.100 +7 43
8 West Midlands FC 30 11 7 12 55 59 0.932 −4 40
9 Brownville Forest 30 11 5 14 71 79 0.899 −8 38
10 Tripoli City 30 10 6 14 44 46 0.957 −2 36
11 Suburbs FC 30 9 6 15 42 56 0.750 −14 33
12 Easton United 30 7 11 12 50 58 0.862 −8 32
13 Royal FC of Jagoza 30 8 5 17 26 48 0.542 −22 29
14 Desertia Storm 30 5 11 14 52 66 0.788 −14 26
15 South Coast FC 30 6 3 21 35 74 0.473 −39 21
16 Midlands FC 30 4 7 19 37 63 0.587 −26 19 Wooden Spoon


Michael VII Football League Cup

Open to all teams in Michael VII Top League, Section One, and Section Two, the FL Cup is the most important knockout trophy in Michael VII. Top League teams enter in the Second Round, and for the Quarterfinals and Semifinals, a two-legged tie is played. The Champions are given the right to play in the Globe Cup, however they are not obligated to. Atlancia United last season deferred the right to play in the Globe Cup, giving it to the 4th place FC Piramide team instead. This year, a particularly poor FC Jagoza United side chose to play in the Globe Cup, perhaps being selfish, but otherwise just playing in the competition they've earned the right to play in. The Red Devils took out Jag Lite along the way, easily winning 2-0, while Atlancia Rovers took out their crosstown rivals, and reigning champs A-United in the quarters, winning 2-1 on aggregate. The Red Devils then ended up going to the final to win a close 1-0 battle against Section One team, Mashriq Village, who will find themselves in the Top League next season.

First Round

Kovalchuk 5-1 Brownville City

FC Maghreb City 1-1 Martindale United (1-2 AET)

New Frbiba FC 5-0 West Midlands FC

Midlands FC 1-6 Tripoli City

Brownville Forest 3-0 Danieqet FC

Afriq FC 3-1 Devoncert FC

Gaetsa City 4-0 Desertia Storm

Meshkete City 1-2 West End FC

Pharao FC 2-1 Bensville City

Ja'mah FC 0-1 South Coast FC

Meshkete Nationals 4-1 Meersen City

Suburbs FC 1-1 Horizon FC (2-3 AET)

Irrigae Town FC 1-7 Tripoli FC

Royal FC of Jagoza 0-0 FC Southland (0-0 AET, 3-1 PKs)

Catsore Bay FC Seasiders 2-4 Mashriq Village

Mayfield FC 9-0 Easton United

Second Round

FC Jagoza City 0-2 FC Jagoza United

Frbiba City 0-0 Nova Schmejga (0-1 AET)

Karoe Blues 2-0 FC Piramide

Plainshire City 2-1 Plainshire FC

West Frbiba United 0-1 Bensville Town

Atlancia Rovers 3-1 Catsore Bay FC

Atlancia United 4-4 Tsuets FC (4-4 AET, 2-1 PKs)

Geyser Town Spurs 1-0 Riverside City United

Kovalchuk 3-2 Martindale United

New Frbiba FC 3-4 Tripoli City

Brownville Forest 3-1 Afriq FC

Gaetsa City 1-0 West End FC

Pharao FC 3-0 South Coast FC

Meshkete Nationals 1-0 Horizon FC

Tripoli FC 2-1 Royal FC of Jagoza

Mashriq Village 1-0 Mayfield FC

Third Round

FC Jagoza United 4-0 Nova Schmejga

Karoe Blues 2-0 Plainshire City

Bensville Town 0-1 Atlancia Rovers

Atlancia United 3-2 Geyser Town Spurs

Kovalchuk 1-2 Tripoli City

Brownville Forest 2-3 Gaetsa City

Pharao FC 1-0 Meshkete Nationals

Tripoli FC 1-1 Mashriq Village (1-4 AET)

Quarterfinals

FC Jagoza United 5-2 Karoe Blues (5-2 agg)
Karoe Blues 0-0 FC Jagoza United (2-5 agg)

Atlancia Rovers 1-1 Atlancia United (1-1 agg)
Atlancia United 0-1 Atlancia Rovers (1-2 agg)

Tripoli City 1-1 Gaetsa City (1-1 agg)
Gaetsa City 0-0 Tripoli City (1-1 AET, 2-2 agg, 3-5 PKs)

Pharao FC 0-2 Mashriq Village (0-2 agg)
Mashriq Village 2-0 Pharao FC (4-0 agg)

Semifinals

FC Jagoza United 1-2 Atlancia Rovers (1-2 agg)
Atlancia Rovers 2-3 FC Jagoza United (2-4 AET, 4-5 agg)

Tripoli City 2-0 Mashriq Village (2-0 agg)
Mashriq Village 4-0 Tripoli City (4-2 agg)

Final

FC Jagoza United 1-0 Mashriq Village


Football League Trophy

This is Michael VII's most exclusive knockout trophy, as only the Top League teams may play in this tournament. While no international qualification is offered for the champions here, it is still a big competition to win for bragging rights, and also those teams who want the triple sweep, or for relegation-doomed teams to get one last laugh. Plainshire FC won this one, despite falling behind 2-0 early in the first round to Karoe. They then managed to win 5-1 in Karoe to go through. Plainshire then easily took a 5-1 win over Jag Lite, before scalping Riverside City 3-0 and Atlancia Rovers 2-0 on penalties following a deadlocked 2-2 draw. (Rovers took out reigning champs FC Jagoza United 4-2 on aggregate in the semis).

First Round

Plainshire FC 0-2 Karoe Blues (0-2 agg)
Karoe Blues 1-5 Plainshire FC (3-5 agg)

FC Jagoza City 1-0 Nova Schmejga (1-0 agg)
Nova Schmejga 1-2 FC Jagoza City (1-3 agg)

Plainshire City 1-2 Riverside City United (1-2 agg)
Riverside City United 2-1 Plainshire City (4-2 agg)

Tsuets FC 1-1 West Frbiba United (1-1 agg)
West Frbiba United 1-0 Tsuets FC (2-1 agg)

FC Piramide 0-1 Atlancia United (0-1 agg)
Atlancia United 2-4 FC Piramide (3-4 agg)

Bensville Town 0-1 FC Jagoza United (0-1 agg)
FC Jagoza United 2-1 Bensville Town (3-1 agg)

Atlancia Rovers 2-0 Catsore Bay FC (2-0 agg)
Catsore Bay FC 0-1 Atlancia Rovers (0-3 agg)

Geyser Town Spurs 1-2 Frbiba City (1-2 agg)
Frbiba City 3-2 Geyser Town Spurs (5-3 agg)

Quarterfinals

Plainshire FC 0-1 FC Jagoza City (0-1 agg)
FC Jagoza City 0-5 Plainshire FC (1-5 agg)

Riverside City United 4-1 West Frbiba United (4-1 agg)
West Frbiba United 2-4 Riverside City United (3-8 agg)

FC Piramide 0-3 FC Jagoza United (0-3 agg)
FC Jagoza United 1-0 FC Piramide (4-0 agg)

Atlancia Rovers 1-0 Frbiba City (1-0 agg)
Frbiba City 2-2 Atlancia Rovers (2-3 agg)

Semifinals

Plainshire FC 1-0 Riverside City United (1-0 agg)
Riverside City United 0-2 Plainshire FC (0-3 agg)

FC Jagoza United 1-0 Atlancia Rovers (1-0 agg)
Atlancia Rovers 2-1 FC Jagoza United (4-1 AET, 4-2 agg)

Final

Plainshire FC 2-2 Atlancia Rovers (2-2 AET, 2-0 PKs)


Champions
FC Jagoza City (Top League)
Mayfield FC (Section One)
Tripoli FC (Section Two)
FC Jagoza United (FL Cup)
Plainshire FC (FL Trophy)

Promotion-Relegation
Top League/Section One
Bensville Town, Karoe Blues, Tsuets FC to Section One
Mayfield FC, Mashriq Village, Gaetsa City to Top League

Section One/Section Two
Brownville City, FC Southland, Meshkete City to Section Two
Tripoli FC, Afriq FC, Kovalchuk to Section One

International Qualification
Champions' Cup: FC Jagoza City
Globe Cub: Atlancia United, Atlancia Rovers, FC Jagoza United (FL Cup Winners)
Serie B Champions' Cup: Mayfield FC, Mashriq Village, Gaetsa City, FC Maghreb City
Cygnus Cup: FC Jagoza United
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Aug 27, 2012 2:11 am

Michael VII National Basketball League Season II
MNBL Franchise League      Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Bensville Batallion 60 39 21 4825 4579 +246 Playoffs (Guaranteed IUBC Berth)
2 Riverside Roosters 60 35 25 4580 4488 +92 Playoffs (Guaranteed IUBC Berth)
3 Frbiba Aces 60 35 25 4610 4543 +67 Playoffs
4 West Frbiba Ferrets 60 34 26 4668 4539 +129 Playoffs
5 Atlancia Pioneers 60 34 26 4755 4673 +82 Playoffs
6 Southend Stormers 60 33 27 4745 4600 +145 Playoffs
7 Meshkete Manitees 60 32 28 4618 4663 −45 Playoffs
8 South Coast Wave 60 31 29 4657 4601 +56 Playoffs
9 Plainshire Farmers 60 31 29 4705 4645 +60
10 Midlands Miners 60 29 31 4634 4664 −30
11 Jagoza Fishermen 60 29 31 4712 4645 +67
12 Mayfield Warheads 60 27 33 4682 4679 +3
13 Frbiba Kings 60 27 33 4543 4736 −193
14 Southland Flood 60 26 34 4497 4606 −109
15 Jagoza Panthers 60 25 35 4688 4723 −35
16 Easton Sailers 60 13 47 4223 4758 −535


In a weird twist of fate, defending regular season champs, the Frbiba Kings fell to a 27-33 finish, and ended up well away from the playoffs, back in 13th spot, in what looked to be a more even season in the MNBL, as a hard salary cap was introduced for the first time, seeing many major talents leaving for teams with far more cap space available. Neither Jagoza team made the playoffs, and Frbiba only managed to get the Aces in at 3rd, while the Wave, went from 14-56 last season, to a 31-29 finish into the playoffs. The Farmers were left ruing a big 25 point loss in round 51 to South Coast, as the Wave took the H2H tiebreaker over Plainshire to get the final playoff berth. Southend also had a huge turnaround, while Riverside impressed, showing that the big cities still can compete under a hard cap.

Bensville Batallion v South Coast Wave
Bensville Batallion 66–83 South Coast Wave [Wave lead 1-0]
South Coast Wave 104–66 Bensville Batallion [Wave win 2-0]

Riverside Roosters v Meshkete Manitees
Riverside Roosters 71–83 Meshkete Manitees [Manitees lead 1-0]
Meshkete Manitees 80–97 Riverside Roosters [Series tied 1-1]
Riverside Roosters 74–83 Meshkete Manitees [Manitees win 2-1]

Frbiba Aces v Southend Stormers
Frbiba Aces 67–66 Southend Stormers [Aces lead 1-0]
Southend Stormers 60–81 Frbiba Aces [Aces win 2-0]

West Frbiba Ferrets v Atlancia Pioneers
West Frbiba Ferrets 83–83 Atlancia Pioneers (94–100 OT) [Pioneers lead 1-0]
Atlancia Pioneers 75–75 West Frbiba Ferrets (89–83 OT) [Pioneers win 2-0]

In the first round, the Wave shockingly and easily destroyed the top ranked Batallion, thrashing them in both games to advance to the next round. The Manitees also stunned by winning the only 3 game series, taking 2 close games in 1 and 3, while getting spanked in game 2 at home. The Aces were the only ones to win as a home seed, taking a very close first up game 67-66 with a buzzer beating jumper to win the game, before storming home at the Stormers' home arena to take the series 2-0. And the best series goes to West Frbiba v Atlancia, as the Pioneers were supposed to lose, but took two overtime wins to win the series 2-0, which could have easily gone the other way. The Ferrets were unlucky not to win, and the Pioneers very lucky to win.

Frbiba Aces v South Coast Wave
Frbiba Aces 84–84 South Coast Wave (96–93 OT) [Aces lead 1-0]
Frbiba Aces 82–80 South Coast Wave [Aces lead 2-0]
South Coast Wave 61–62 Frbiba Aces [Aces win 3-0]

Atlancia Pioneers v Riverside Roosters
Atlancia Pioneers 75–75 Riverside Roosters (92–86 OT) [Pioneers lead 1-0]
Atlancia Pioneers 93–81 Riverside Roosters [Pioneers lead 2-0]
Riverside Roosters 114–70 Atlancia Pioneers [Pioneers lead 2-1]
Riverside Roosters 103–81 Atlancia Pioneers [Series tied 2-2]
Atlancia Pioneers 71–62 Riverside Roosters [Pioneers win 3-2]

Both series started off very close, and took two very different courses. The Aces started at home as the much higher seed, and won their first game to the Wave 96-93 in a thriller, after tying 84-84 following a huge last second shot from the Wave to tie it up. The Aces then kept it close again, winning 82-80 in a tense battle, before showing tenacity again, winning away from home 62-61 to take the series in another great one. Meanwhile, in the other series, the Roosters started away from home and sent the game to OT, before falling 92-86 in the extra period. The Pioneers then backed this up with a good 8 point win to be up 2-0 and just one win from a sweep. Although the Roosters came back home, and stunned the Pioneers with a 44 point win 114-70, and then by 22 to tie up the series at 2 with a 103-81 win. Back to Atlancia they went, and Atlancia took a 9 point win and the series, but weren't happy that they had to come home after leaving the Coast 2-0 up.

Frbiba Aces v Atlancia Pioneers (MNBL II Rematch!)
Frbiba Aces 68–63 Atlancia Pioneers [Aces lead 1-0]
Frbiba Aces 57–87 Atlancia Pioneers [Series tied 1-1]
Atlancia Pioneers 80–79 Frbiba Aces [Pioneers lead 2-1]
Atlancia Pioneers 79–75 Frbiba Aces [Pioneers lead 3-1]
Atlancia Pioneers 76–57 Frbiba Aces [Pioneers win 4-1]

In 5 games, the Pioneers proved that they were no fluke, going back to back in style, wining 4 in a row, including one 30 point thrashing, 2 tight games, before winning at home this time in the rematch by 19 points easily for another MNBL banner. The Aces were yet again higher seeds, and favourites, but will be written down as finalists two years running, following their championship win in MNBL I. Interestingly enough, the playoffs have been diverse, but the same two have met each season.

Thus, the IUBC entrants this season are...
1. Atlancia Pioneers (MNBL Champions)
2. Frbiba Aces (MNBL Finalists)
3. Bensville Batallion (Regular Season Champions)
4. Riverside Roosters (Regular Season Runners-Up)
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Aug 27, 2012 2:48 am

Third Edition of the Michael VII Football League (Gridiron)

Michael VII Football League

Week One
Bensville Bulldogs 31–17 Bayside Hawks
Jagoza Wildcats 13–0 Plainshire Pirates
Frbiba Phoenix 7–3 Meshkete Musketeers
Atlancia Cougars 17–3 Kovalchuk Mountaineers
New Schmejgland Saints 7–3 Jagoza Royals
West Frbiba Falcons 10–16 Southland Seasiders

Week Two
Bayside Hawks 10–27 Southland Seasiders
Jagoza Royals 6–17 West Frbiba Falcons

Lake Koval Cup Rivalry Match
Kovalchuk Mountaineers 13–7 New Schmejgland Saints
-Kovalchuk retook the Koval Cup with a tense 13-7 win over the Saints in warm conditions in the mountains. After 2 years without it, it was time for the Mountaineers.

Meshkete Musketeers 20–16 Atlancia Cougars
Plainshire Pirates 0–13 Frbiba Phoenix
Bensville Bulldogs 10–0 Jagoza Wildcats

Week Three
Jagoza Wildcats 10–24 Bayside Hawks
Frbiba Phoenix 0–7 Bensville Bulldogs
Atlancia Cougars 17–20 Plainshire Pirates
New Schmejgland Saints 7–3 Meshkete Musketeers
West Frbiba Falcons 0–3 Kovalchuk Mountaineers
Southland Seasiders 28–10 Jagoza Royals

Week Four
Bayside Hawks 16–12 Jagoza Royals
Kovalchuk Mountaineers 20–0 Southland Seasiders
Meshkete Musketeers 3–21 West Frbiba Falcons
Plainshire Pirates 16–19 New Schmejgland Saints
Bensville Bulldogs 19–11 Atlancia Cougars

The Cross-River Classic
Jagoza Wildcats 20–24 Frbiba Phoenix
-The Frbiba Phoenix held on to win the Cross-River Classic again, for the 3rd time running in the MFL, holding off a late Jagoza charge to win 24-20 in the rain.

Week Five
Frbiba Phoenix 16–0 Bayside Hawks
Atlancia Cougars 28–16 Jagoza Wildcats
New Schmejgland Saints 12–0 Bensville Bulldogs
West Frbiba Falcons 29–17 Plainshire Pirates
Southland Seasiders 6–23 Meshkete Musketeers
Jagoza Royals 10–6 Kovalchuk Mountaineers

Week Six
Bayside Hawks 3–10 Kovalchuk Mountaineers
Meshkete Musketeers 9–13 Jagoza Royals
Plainshire Pirates 13–31 Southland Seasiders
Bensville Bulldogs 6–7 West Frbiba Falcons
Jagoza Wildcats 10–7 New Schmejgland Saints
Frbiba Phoenix 35–7 Atlancia Cougars

Week Seven
Atlancia Cougars 0–3 Bayside Hawks
New Schmejgland Saints 24–3 Frbiba Phoenix
West Frbiba Falcons 17–24 Jagoza Wildcats
Southland Seasiders 16–23 Bensville Bulldogs
Jagoza Royals 7–0 Plainshire Pirates
Kovalchuk Mountaineers 33–14 Meshkete Musketeers

Week Eight

The Forced Rivalry Game
Bayside Hawks 27–0 Meshkete Musketeers
-Not much of a rivalry, and Bayside spanked Meshkete 27-0 in the cold to take a great win in the Forced Rivalry fixture.

Plainshire Pirates 3–14 Kovalchuk Mountaineers
Bensville Bulldogs 17–14 Jagoza Royals
Jagoza Wildcats 17–17 Southland Seasiders (20–23 OT)

The Frbiba Grudge Match
Frbiba Phoenix 16–7 West Frbiba Falcons
-The real rivalry match this week was the Phoenix/Falcons match, where the Phoenix beat the Falcons at the Dome to win 16-7, all thanks to ex-FSU kicker Dillon Brecht, kicking the 3 FGs that made the difference.

Atlancia Cougars 23–13 New Schmejgland Saints

Week Nine
New Schmejgland Saints 10–14 Bayside Hawks
West Frbiba Falcons 21–9 Atlancia Cougars
Southland Seasiders 0–17 Frbiba Phoenix

Business District Bedlam
Jagoza Royals 30–14 Jagoza Wildcats
-The Royals took the Bedlam Game again, winning 30-14 easily in Jagoza in beautiful Winter conditions down by the Delta. Not that big of a game, as the Wildcats never can compete...

Kovalchuk Mountaineers 13–6 Bensville Bulldogs
Meshkete Musketeers 6–26 Plainshire Pirates

Week Ten
Bayside Hawks 14–7 Plainshire Pirates
Bensville Bulldogs 30–17 Meshkete Musketeers
Jagoza Wildcats 27–7 Kovalchuk Mountaineers

The Big Game
Frbiba Phoenix 17–19 Jagoza Royals
-The Royals ripped the Phoenix from bragging rights here with a thrilling 19-17 point win over the Phoenix, as the Royals stopped the Phoenix from going to OT on the 2PC, taking the win on the final play 19-17 in the Phoenix Dome.

Atlancia Cougars 12–6 Southland Seasiders
New Schmejgland Saints 15–10 West Frbiba Falcons

Week Eleven
West Frbiba Falcons 3–7 Bayside Hawks
Southland Seasiders 17–3 New Schmejgland Saints
Jagoza Royals 16–16 Atlancia Cougars (25–19 OT)
Kovalchuk Mountaineers 33–16 Frbiba Phoenix
Meshkete Musketeers 38–7 Jagoza Wildcats

The Country Cup
Plainshire Pirates 21–10 Bensville Bulldogs
-The Pirates retook the Country bragging rights, beating the Bulldogs 21-10, scoring thrice to once to win the Country Cup fixture in a great match to end the Pirates' season, forcing the Musketeers to settle for the wooden spoon and keeping the Bulldogs out of 2nd place in the process.


Michael VII Football League     Pld    W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 Kovalchuk Mountaineers 11 8 3 155 103 +52 0.727 Regular Season Champion
2 Frbiba Phoenix 11 7 4 164 120 +44 0.636 Playoffs
3 Bensville Bulldogs 11 7 4 159 128 +31 0.636 Playoffs
4 Bayside Hawks 11 7 4 135 126 +9 0.636 Playoffs
5 Jagoza Royals 11 6 5 149 150 −1 0.545
6 New Schmejgland Saints 11 6 5 124 112 +12 0.545
7 Southland Seasiders 11 6 5 170 161 +9 0.545
8 West Frbiba Falcons 11 5 6 142 122 +20 0.455
9 Atlancia Cougars 11 4 7 159 181 −22 0.364
10 Jagoza Wildcats 11 4 7 161 208 −47 0.364
11 Plainshire Pirates 11 3 8 123 173 −50 0.273
12 Meshkete Musketeers 11 3 8 136 193 −57 0.273 Wooden Spoon


Kovalchuk Mountaineers v Bayside Hawks
Kovalchuk Mountaineers 22–17 Bayside Hawks

Frbiba Phoenix v Bensville Bulldogs
Frbiba Phoenix 27–16 Bensville Bulldogs

The Mountaineers won a tight 22-17 win over Bayside, an unexpected playoff team, while the champions, Bensville Bulldogs fell to the Phoenix 27-16 setting up a new champion for this season, as the Phoenix outscored the country boys 4 TDs to 1.

Kovalchuk Mountaineers v Frbiba Phoenix
Kovalchuk Mountaineers 6–20 Frbiba Phoenix

The Phoenix won back their championship they won in MFL I, overturning their Round 11 beating at the hands of the Mountaineers, running out champions 20-6 as the only team to get into the endzone, and twice. The Phoenix were the only big city team left in the playoffs, and got out to a good start in another newly capped league, letting the big city bells ring as they take back pro dominance.

Apparently we also enter the American Football Club competition too, so here we go...

IGCL entries:
1. Frbiba Phoenix
2. Kovalchuk Mountaineers
3. Bensville Bulldogs
4. Bayside Hawks
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Aug 27, 2012 2:50 am

Michael VII Handball Federation

Michael VII Handball Federation     Pld    W   D   L    GF   GA   GD   Pts 
1 Karoe 18 11 1 6 487 473 +14 34 Seeding
2 Jagoza 18 11 0 7 519 500 +19 33 Seeding
3 Mayfield 18 11 0 7 478 461 +17 33 Seeding
4 Plainshire 18 8 3 7 487 474 +13 27 Seeding
5 Atlancia 18 8 1 9 495 488 +7 25 Seeding
6 Kovlachuk 18 7 3 8 487 505 −18 24 Repechage
7 Frbiba 18 7 2 9 504 499 +5 23 Repechage
8 New Schmejgland 18 7 2 9 480 495 −15 23 Repechage
9 Gaetsa 18 7 1 10 487 491 −4 22 Repechage
10 Bensville 18 6 1 11 478 516 −38 19 Repechage


Top 5 to Seeding Round (All to Final Six Finals - Keep original points)

Seeding Round (Top 5)    Pld  W  D  L   GF  GA  GD  Pts Final
1 Karoe 4 4 0 0 115 95 +20 12 46 Bye
2 Mayfield 4 3 0 1 111 104 +7 9 42 Bye
3 Jagoza 4 1 0 3 108 112 −4 3 36 Home QF
4 Plainshire 4 2 0 2 114 126 −12 6 33 Home QF
5 Atlancia 4 0 0 4 105 116 −11 0 25 Road QF


*Jagoza ahead of Plainshire as Top 5 retain points from First Round, Plainshire had a better seeding round, but Jagoza had 6 more points going in.

Bottom 5 to Repechage Round (Top to Final Six Finals - Original points wiped)

Repechage Round (Bottom 5)    Pld  W  D  L   GF  GA  GD  Pts 
1 Frbiba 4 3 0 1 115 107 +8 9 Road QF
2 Bensville 4 3 0 1 103 96 +7 9 Road Plate SF
3 Kovalchuk 4 3 0 1 114 116 −2 9 Road Plate SF
4 New Schmejgland 4 1 0 3 103 103 0 3 Home Bowl F
5 Gaetsa 4 0 0 4 104 117 −13 0 Road Bowl F


Quarterfinals
Jagoza 29–29 Frbiba (33–32 AET)
Plainshire 21–37 Atlancia

Semifinals
Championship SF
Karoe 21–23 Atlancia
Mayfield 31–22 Jagoza

Plate SF
Plainshire 29–27 Kovalchuk
Frbiba 23–29 Bensville

Playoffs
3rd/4th
Karoe 29–28 Jagoza

7th/8th
Frbiba 23–22 Kovalchuk

Finals
Bowl Final 9th/10th
New Schmejgland 34–32 Gaetsa

Plate Final 5th/6th
Plainshire 24–32 Bensville

Championship Final 1st/2nd
Mayfield 23–31 Atlancia

Final Rankings
1st: Atlancia
2nd: Mayfield
3rd: Karoe
4th: Jagoza

5th: Bensville
6th: Plainshire
7th: Frbiba
8th: Kovalchuk
9th: New Schmejgland
10th: Gaetsa
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Postby Michael VII » Mon Aug 27, 2012 3:25 am

National Provincial Rugby Championships III

Lord's Shield Matches (Challenge Shield)
Pre-Season 1. Frbiba 45–17 Devoncert
Pre-Season 2. Frbiba 22–3 Ja'mah
Pre-Season 3. Frbiba 6–14 West Midlands (Shield lost to West Midlands)
1. West Midlands 3–16 Midlands (Shield lost to Midlands)
2. Midlands 20–10 Desertia
3. Midlands 6–7 Bensville (Shield lost to Bensville)
4. Bensville 19–5 Irrigae
5. Bensville 0–8 Desertia (Shield lost to Desertia)
6. Desertia 35–17 Southland

In a huge twist of fate, last year's Premiers, Frbiba, dropped a lower division Lord's Shield Challenge match to West Midlands in a shocking 14-6 upset, and so the challenge shield went to Division 2 for the season. West Midlands found the Shield too much to carry at home and quickly lost it to rivals Midlands, who in turn lost it to Bensville, who were then shut out by Desertia, who took it and held on over Southland. Next season, they must schedule 2 Division One foes to contest for the Shield, and 1 Division Three team. West Midlands were nearly relegated to Division Three as well, even though they stunned the reigning Division One champs with the shield.

Division One            Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Frbiba 9 6 0 3 122 90 +32 24 Champions
2 Plainshire 9 6 0 3 83 94 −11 24
3 Jagoza 9 4 3 2 123 74 +49 22
4 Mayfield 9 5 1 3 106 76 +30 22
5 Riverside City 9 5 1 3 111 82 +29 22
6 Martindale 9 4 1 4 106 81 +25 18
7 Catsore Bay 9 4 0 5 104 66 +38 16
8 West Frbiba 9 4 0 5 113 137 −24 16
9 Gaetsa City 9 4 0 5 91 146 −55 16
10 Atlancia 9 0 0 9 36 149 −113 0 Relegated


Following two routine Lord's Shield games, Frbiba thought they could waltz over West Midlands to an easy victory, but stunningly lost the shield, and their big winning streak, causing embarrassment to the nation. Frbiba then dropped their first 2 games in Division play, and 3 of their first 4, before rebounding to win 5 straight for another Division One trophy, but no Lord's Shield. Atlancia relegated after being useless all season, without winning at all. Plainshire couldn't finish off the season, and handed Frbiba the Division One title by losing in Round Nine. And all the while, Jagoza couldn't lose, but they couldn't win either! Jagoza beat both Frbibas, but drew thrice, en route to a 3rd place title, despite winning one less time than Mayfield and Riverside on 22 points as well.

Division Two            Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Irrigae 8 6 0 2 152 87 +65 24 Promoted
2 Midlands 8 6 0 2 129 92 +37 24
3 Desertia 8 5 0 3 138 110 +28 20 Lord's Shield Holders
4 Bensville 8 5 0 3 83 64 +19 20
5 South Coast 8 4 0 4 104 97 +7 16
6 Southland 8 3 1 4 121 148 −27 14
7 West End 8 2 1 5 89 113 −24 10
8 West Midlands 8 2 0 6 69 103 −34 8
9 Easton 8 2 0 6 85 156 −71 8 Relegated


West Midlands started off the season well for Division Two, snatching the Lord's Shield in the 3rd and final Pre-Season challenge, beating Giants Frbiba, and showing the nation that the division is worth watching. But they couldn't hold the pace and ended up only staying in D2 by points differential and win over Easton, as both were left stranded on the bottom with 8 points, coming down to the last week, where West Midlands overpowered Easton 16-3. Bensville were their own worst enemies, as they dropped their last two games, going from 5-1 and at the top to 5-3, where had they won one of their last two, against Desertia (to whom they lost the Lord's Shield) and cellar dwellars West End, they'd have gotten promoted, and perhaps kept the Lord's Shield. Alas, no, Irrigae took that, beating out Midlands by PD, despite Midlands winning the Round One contest. Easton dropped their last five matches to go to the bottom and are relegated for Season IV.

Division Three          Pld   W  D  L   PF  PA  PD  Pts 
1 Kovalchuk 7 5 1 1 105 74 +31 22 Promoted
2 Sinai 7 5 0 2 96 77 +19 20
3 Meshkete 7 4 1 2 96 77 +19 18
4 Ja'mah 7 3 1 3 124 106 +18 14
5 Brownville 7 3 0 4 65 70 −5 12
6 Meersen City 7 3 0 4 56 77 −21 12
7 New Schmejgland 7 2 0 5 68 97 −29 8
8 Devoncert 7 1 1 5 80 112 −32 6 Wooden Spoon


Kovalchuk had promotion from the start of the season, where they thrashed Sinai 37-6 to go up to D2 next season and perhaps play for the Lord's Shield. Sinai finished very strong, and will be ruing their slow start as to why they're not going up, falling to Ja'mah in round 3 and Kovalchuk in round 1, both matches which could have easily put Sinai on top of Kovalchuk. Especially as Sinai only lost to Ja'mah 11-7, and their own mistakes condemned them. Devoncert never looked strong, only managing a win in Round 3, and a draw in Round 1, otherwise losing all their games en route to a wooden spoon finish. Better luck next time boys.

Seasogs Competitors:
1. Frbiba (Division One Champs)
2. Plainshire (Division One Runners-Up)
3. Jagoza (Division One 3rd Place)
4. Desertia * (Lord's Shield Holders)
* Lord's Shield holders automatically get to Seasogs, but Desertia are a Division 2 side.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Michael VII Football Season Part I

Postby Michael VII » Thu Jul 16, 2015 10:58 pm

Football Preview

With a new season to bring in, there's more Football from Michael VII to look forward to, from the Top League down to Section II, and even the Football League Cup and Trophy.
Last year's Top League saw FC Jagoza City finally emerge from under the spotlight of FC Jagoza United as JagLite took a Top League title, easing to a 13 point margin sealing it with four rounds to play.
The Red Devils had a bad season last year, being held down by plenty of injuries, but should bounce back strong this year. The Atlancia sides will be aiming to prove their dominance of their own city, as well as trying to move up to where JagLite sat last year.
Mayfield FC, Gaetsa City and Mashriq Village join as the promoted sides, can they do any damage this year, or will they be relegated back from whence they came?

Karoe Blues stunningly got relegated last season after a horrific season, where a last match tie cost them the two points they needed to stay afloat. The Blues will be out with a vengeance to get promoted back to the Top League.
Tsuets and Bensville Town will also be waiting, though a resurgence from Tsuets is seen as unlikely, many pundits think they could be getting relegated again down to Section II.
Tripoli FC, Afriq FC and Kovalchuk are trying to stay in Section I after promotion, but can anyone do it? Tripoli will be your best bets.

Brownville City, FC Southland and Meshkete City enter Section II hoping to earn back promotion, but Section II is known to be a fickle mistress, as it is such an even league. Who will take honours from Section II and earn promotion?

And can FC Jagoza United hold onto their League Cup? Or even Plainshire FC their League Trophy? Some lower division upsets are sure to occur, and that's why we love knockout football!

Michael VII Top League

Week One
Geyser Town Spurs 3–4 FC Jagoza City
Riverside City United 1–0 Mayfield FC
Atlancia United 2–2 FC Jagoza United
Plainshire City 0–2 West Frbiba United
Frbiba City 1–0 Gaetsa City
Plainshire FC 2–1 Mashriq Village
Catsore Bay FC 2–3 Nova Schmejga
Atlancia Rovers 0–0 FC Piramide


Michael VII Section One

Week One
FC Maghreb City 2–4 Pharao FC
Danieqet FC 0–1 Bensville City
Martindale United 1–1 New Frbiba FC
Karoe Blues 1–0 Meshkete Nationals
Bensville Town 3–2 Tsuets FC
Devoncert FC 2–3 Tripoli FC
Irrigae Town FC 4–2 Afriq FC
Kovalchuk 3–3 Meersen City


Michael VII Section Two

Week One
Brownville City 1–0 Suburbs FC
Catsore Bay FC Seasiders 2–0 Desertia Storm
Horizon FC 5–4 Ja'mah FC
Midlands FC 1–3 West Midlands FC
FC Southland 1–0 South Coast FC
Brownville Forest 3–3 West End FC
Royal FC of Jagoza 0–0 Tripoli City
Meshkete City 1–0 Easton United

Michael VII Top League

Week Two
FC Jagoza City 4–3 FC Piramide
Nova Schmejga 1–0 Atlancia Rovers
Mashriq Village 2–2 Catsore Bay FC
Gaetsa City 1–1 Plainshire FC
West Frbiba United 1–0 Frbiba City
FC Jagoza United 1–1 Plainshire City
Mayfield FC 4–4 Atlancia United
Geyser Town Spurs 1–4 Riverside City United

Michael VII Section One

Week Two
Pharao FC 1–2 Meersen City
Afriq FC 3–4 Kovalchuk
Tripoli FC 5–6 Irrigae Town FC
Tsuets FC 2–1 Devoncert FC
Meshkete Nationals 1–0 Bensville Town
New Frbiba FC 1–0 Karoe Blues
Bensville City 1–2 Martindale United
FC Maghreb City 0–0 Danieqet FC

Michael VII Section Two

Week Two
Suburbs FC 0–0 Easton United
Tripoli City 0–2 Meshkete City
West End FC 2–0 Royal FC of Jagoza
South Coast FC 1–4 Brownville Forest
West Midlands FC 2–3 FC Southland
Ja'mah FC 2–2 Midlands FC
Desertia Storm 3–1 Horizon FC
Brownville City 2–0 Catsore Bay FC Seasiders

FL Cup First Round
West End FC (S2) 2–1 Suburbs FC (S2)
Easton United (S2) 3–2 South Coast FC (S2)
Brownville Forest (S2) 1–4 Pharoa FC (S1)
New Frbiba FC (S1) 1–0 Devoncert FC (S1)
Afriq FC (S1) 0–1 Tripoli City (S2)
Bensville Town (S1) 1–1 Ja'mah FC (S2) (2–1 AET)
Tripoli FC (S1) 3–2 Meersen City (S1)
Midlands FC (S2) 4–2 Royal FC of Jagoza (S2)
Danieqet FC (S1) 2–6 Kovalchuk (S1)
Catsore Bay FC Seasiders (S2) 1–4 Bensville City (S1)
FC Maghreb City (S1) 3–2 Irrigae Town FC (S1)
Meshkete City (S2) 2–1 Horizon FC (S2)
Tsuets FC (S1) 3–0 Martindale United (S1)
Meshkete Nationals (S1) 4–2 Brownville City (S2)
Desertia Storm (S2) 1–0 Karoe Blues (S1)
FC Southland (S2) 3–3 West Midlands FC (S2) (3–3 AET) (3–4 pen.)

The first round of the Football League Cup has seen two lower division sides scalp Section One, already adding drama to the mix.
Tripoli City from Section II managed to close out a defensive battle to edge Afriq FC 1-0. Desertia Storm taking down former Top League Karoe Blues 1-0 in the first round.
Blues not looking good so far this season, scoring only once in now three games, taking one win and two losses, coupled with early elimination from the League Cup.
Two ET thrillers, Bensville Town delivering a knockout blow to Ja'mah FC 2-1 after 120 minutes, and West Midlands FC squeaking by FC Southland after penalties.

FL Trophy First Round 1st Leg (Home teams first)
FC Jagoza City (TL) 3–4 West Frbiba United (TL)
Mashriq Village (TL) 3–2 Frbiba City (TL)
Riverside City United (TL) 3–1 Nova Schmejga (TL)
Geyser Town Spurs (TL) 5–4 Plainshire City (TL)
Altancia United (TL) 1–0 Plainshire FC (TL)
Mayfield FC (TL) 1–2 Atlancia Rovers (TL)
FC Jagoza United (TL) 3–0 FC Piramide (TL)
Gaetsa City (TL) 0–1 Catsore Bay FC (TL)

The Top Leaguers got to stretch their legs too this week despite a League Cup bye, with the first leg of the Football League Trophy.
The home sides had the better of the results, with the Spurs taking a 5-4 thriller in Geyser Town, while league frontrunners West Frbiba crossed the river to take a 4-3 lead over JagLite.
Last year's Champions FC Jagoza United, the Red Devils, eased over FC Piramide 3-0 heading into the second leg.
Mashriq Village surprised Frbiba City, the recently promoted side taking an important 3-2 lead heading to Frbiba.
Mayfield and Gaetsa fared less well, Gaetsa both losing and giving a crucial away goal away to Catsore Bay, while Mayfield dropped 3-2 to the Rovers.

Michael VII Top League

Week Three
Riverside City United 1–1 FC Jagoza City
Atlancia United 0–3 Geyser Town Spurs
Plainshire City 3–2 Mayfield FC
Frbiba City 2–2 FC Jagoza United
Plainshire FC 1–1 West Frbiba United
Catsore Bay FC 1–6 Gaetsa City
Atlancia Rovers 1–0 Mashriq Village
FC Piramide 0–0 Nova Schmejga

Michael VII Section One

Week Three
Danieqet FC 1–1 Pharao FC
Martindale United 1–2 FC Maghreb City
Karoe Blues 3–1 Bensville City
Bensville Town 1–0 New Frbiba FC
Devoncert FC 4–0 Meshkete Nationals
Irrigae Town FC 0–0 Tsuets FC
Kovalchuk 3–3 Tripoli FC
Meersen City 1–3 Afriq FC

Michael VII Section Two

Week Three
Catsore Bay FC Seasiders 1–0 Suburbs FC
Horizon FC 1–3 Brownville City
Midlands FC 4–4 Desertia Storm
FC Southland 2–0 Ja'mah FC
Brownville Forest 0–2 West Midlands FC
Royal FC of Jagoza 2–0 South Coast FC
Meshkete City 3–1 West End FC
Easton United 3–1 Tripoli City

Michael VII Top League

Week Four
FC Jagoza City 5–3 Nova Schmejga
Mashriq Village 1–3 FC Piramide
Gaetsa City 0–0 Atlancia Rovers
West Frbiba United 1–1 Catsore Bay FC
FC Jagoza United 3–3 Plainshire FC
Mayfield FC 5–2 Frbiba City
Geyser Town Spurs 1–2 Plainshire City
Riverside City United 2–2 Atlancia United

Michael VII Section One

Week Four
Pharao FC 2–2 Afriq FC
Tripoli FC 1–1 Meersen City
Tsuets FC 4–2 Kovalchuk
Meshkete Nationals 2–2 Irrigae Town FC
New Frbiba FC 2–1 Devoncert FC
Bensville City 0–0 Bensville Town
FC Maghreb City 0–0 Karoe Blues
Danieqet FC 2–0 Martindale United

Michael VII Section Two

Week Four
Suburbs FC 1–0 Tripoli City
West End FC 1–0 Easton United
South Coast FC 0–0 Meshkete City
West Midlands FC 4–0 Royal FC of Jagoza
Ja'mah FC 2–0 Brownville Forest
Desertia Storm 0–3 FC Southland
Brownville City 5–2 Midlands FC
Catsore Bay FC Seasiders 0–0 Horizon FC

FL Trophy First Round 2nd Leg (Home Teams Last)
FC Jagoza City (TL) 0–1 West Frbiba United (TL)
West Frbiba advance 5-3 on aggregate.
Mashriq Village (TL) 0–3 Frbiba City (TL)
Frbiba City advance 5-3 on aggregate.
Riverside City United (TL) 3–2 Nova Schmejga (TL)
Riverside City United advance 6-3 on aggregate.
Geyser Town Spurs (TL) 1–0 Plainshire City (TL)
Geyser Town Spurs advance 6-4 on aggregate.
Altancia United (TL) 2–3 Plainshire FC (TL)
Atlancia United advance 3-3 on away goals rule.
Mayfield FC (TL) 1–0 Atlancia Rovers (TL)
Atlancia Rovers advance 2-2 on away goals rule.
FC Jagoza United (TL) 1–1 FC Piramide (TL)
FC Jagoza United advance 4-1 on aggregate.
Gaetsa City (TL) 1–0 Catsore Bay FC (TL) (2-1 a.e.t.)
Gaetsa City advance 2-2 on away goals rule.

West Frbiba took an early lead and held onto it the rest of the game, closing out 5-3 victors over Jagoza City.
Frbiba City bounced back from a surprising loss to Mashriq Village, dominating 3-0 at home to take a 5-3 aggregate win.
Riverside City took a decisive 3-2 victory over Nova Schmejga to ease to a 6-3 winner.
Spurs able to add one to their 5-4 lead over Plainshire City, not following their thrilling trend of the 1st leg, but left Plainshire with a 6-4 aggregate win.
Atlancia United caused this year's first away goals controversy, losing 3-2 to Plainshire FC but scoring two away goals in the process to advance after winning the first 1-0.
While Atlancia Rovers continued the drama from the same city, losing to Mayfield FC 1-0 at home, but securing an away goals advance after winning the first match 2-1 in Mayfield.
FC Jagoza United conceded a late consolation goal from Piramide, tying 1-1 but winning overall 4-1 easily.
Gaetsa City bounced back winning 1-0 over Catsore Bay FC, but also added another late in Extra Time to win on away goals, 2-2.

Michael VII Top League

Week Five
Atlancia United 3–4 FC Jagoza City
Plainshire City 3–2 Riverside City United
Frbiba City 1–1 Geyser Town Spurs
Plainshire FC 1–0 Mayfield FC
Catsore Bay FC 1–2 FC Jagoza United
Atlancia Rovers 0–0 West Frbiba United
FC Piramide 2–0 Gaetsa City
Nova Schmejga 0–0 Mashriq Village

Michael VII Section One

Week Five
Martindale United 1–3 Pharao FC
Karoe Blues 1–0 Danieqet FC
Bensville Town 2–2 FC Maghreb City
Devoncert FC 1–1 Bensville City
Irrigae Town FC 2–2 New Frbiba FC
Kovalchuk 1–0 Meshkete Nationals
Meersen City 2–1 Tsuets FC
Afriq FC 1–1 Tripoli FC

Michael VII Section Two

Week Five
Horizon FC 1–0 Suburbs FC
Midlands FC 0–4 Catsore Bay FC Seasiders
FC Southland 2–3 Brownville City
Brownville Forest 4–2 Desertia Storm
Royal FC of Jagoza 3–2 Ja'mah FC
Meshkete City 3–1 West Midlands FC
Easton United 1–1 South Coast FC
Tripoli City 1–3 West End FC

Michael VII Top League

Week Six
FC Jagoza City 4–2 Mashriq Village
Gaetsa City 0–1 Nova Schmejga
West Frbiba United 1–0 FC Piramide
FC Jagoza United 3–3 Atlancia Rovers
Mayfield FC 4–3 Catsore Bay FC
Geyser Town Spurs 3–2 Plainshire FC
Riverside City United 1–0 Frbiba City
Atlancia United 2–1 Plainshire City

Michael VII Section One

Week Six
Pharao FC 0–0 Tripoli FC
Tsuets FC 3–5 Afriq FC
Meshkete Nationals 2–0 Meersen City
New Frbiba FC 2–1 Kovalchuk
Bensville City 2–1 Irrigae Town FC
FC Maghreb City 1–1 Devoncert FC
Danieqet FC 0–1 Bensville Town
Martindale United 4–0 Karoe Blues

Michael VII Section Two

Week Six
Suburbs FC 1–1 West End FC
South Coast FC 1–0 Tripoli City
West Midlands FC 3–3 Easton United
Ja'mah FC 2–0 Meshkete City
Desertia Storm 1–0 Royal FC of Jagoza
Brownville City 4–3 Brownville Forest
Catsore Bay FC Seasiders 1–0 FC Southland
Horizon FC 5–3 Midlands FC

FL Cup Second Round
West Midlands FC (S2) 0–3 Meshkete Nationals (S1)
FC Maghreb City (S1) 0–1 Atlancia Rovers (TL)
Mashriq Village (TL) 1–0 FC Piramide (TL)
West End FC (S2) 3–3 Meshkete City (S2) (3–3 AET) (3–2 pen.)
Altancia United (TL) 1–0 FC Jagoza City (TL)
New Frbiba FC (S1) 2–2 FC Jagoza United (TL) (2–3 AET)
West Frbiba United (TL) 2–1 Kovalchuk (S1)
Easton United (S2) 1–3 Pharao FC (S1)
Plainshire City (TL) 1–0 Desertia Storm (S2)
Geyser Town Spurs (TL) 4–0 Tsuets FC (S1)
Frbiba City (TL) 1–0 Bensville City (S1)
Riverside City United (TL) 2–0 Mayfield FC (TL)
Catsore Bay FC (TL) 4–1 Bensville Town (S1)
Midlands FC (S2) 3–0 Tripoli City (S2)
Tripoli FC (S1) 1–1 Nova Schmejga (TL) (2–2 AET) (1–3 pen.)
Plainshire FC (TL) 0–0 Gaetsa City (TL) (0–1 AET)

The Red Devils and Nova Schmejga needed extra time to ensure this year's League Cup would be a boring Top League filled contest, the Red Devils clinching a 3-2 extra time win over New Frbiba FC, and Nova Schmejga taking out Tripoli FC on penalties.
Section II had West End FC and Meshkete City go to penalties with West End sending the islanders back home.
Otherwise all Top League sides won their respective games over lower league teams, cannabilising four times, FC Piramide sent home 1-0 by Mashriq Village, Atlancia United sending home JagLite 1-0 continuing their dreadful start, and Riverside City took a decisive 2-0 win over Mayfield FC.
Gaetsa City, nearly accidentally left out from the draw, won in extra time over Plainshire FC to advance 1-0.
Midlands and West End FC are the only Section II Cinderellas left heading into the Third Round. Pharao FC And Meshkete Nationals from Section I.

Michael VII Top League

Week Seven
Plainshire City 3–1 FC Jagoza City
Frbiba City 2–1 Atlancia United
Plainshire FC 0–1 Riverside City United
Catsore Bay FC 2–4 Geyser Town Spurs
Atlancia Rovers 1–0 Mayfield FC
FC Piramide 2–3 FC Jagoza United
Nova Schmejga 0–1 West Frbiba United
Mashriq Village 1–0 Gaetsa City

Michael VII Section One

Week Seven
Karoe Blues 1–1 Pharao FC
Bensville Town 2–1 Martindale United
Devoncert FC 1–1 Danieqet FC
Irrigae Town FC 0–1 FC Maghreb City
Kovalchuk 2–5 Bensville City
Meersen City 3–4 New Frbiba FC
Afriq FC 1–3 Meshkete Nationals
Tripoli FC 4–1 Tsuets FC

Michael VII Section Two

Week Seven
Midlands FC 4–2 Suburbs FC
FC Southland 2–0 Horizon FC
Brownville Forest 3–2 Catsore Bay FC Seasiders
Royal FC of Jagoza 0–2 Brownville City
Meshkete City 1–0 Desertia Storm
Easton United 0–0 Ja'mah FC
Tripoli City 0–1 West Midlands FC
West End FC 4–1 South Coast FC

Michael VII Top League

Week Eight
FC Jagoza City 2–4 Gaetsa City
West Frbiba United 1–0 Mashriq Village
FC Jagoza United 0–3 Nova Schmejga
Mayfield FC 1–5 FC Piramide
Geyser Town Spurs 2–1 Atlancia Rovers
Riverside City United 2–2 Catsore Bay FC
Atlancia United 2–1 Plainshire FC
Plainshire City 1–1 Frbiba City

Michael VII Section One

Week Eight
Pharao FC 1–3 Tsuets FC
Meshkete Nationals 0–1 Tripoli FC
New Frbiba FC 3–0 Afriq FC
Bensville City 2–3 Meersen City
FC Maghreb City 2–2 Kovalchuk
Danieqet FC 4–1 Irrigae Town FC
Martindale United 1–0 Devoncert FC
Karoe Blues 1–0 Bensville Town

Michael VII Section Two

Week Eight
Suburbs FC 1–0 South Coast FC
West Midlands FC 3–2 West End FC
Ja'mah FC 0–1 Tripoli City
Desertia Storm 0–2 Easton United
Brownville City 0–1 Meshkete City
Catsore Bay FC Seasiders 2–3 Royal FC of Jagoza
Horizon FC 2–3 Brownville Forest
Midlands FC 1–2 FC Southland

Michael VII Top League

Week Nine
Frbiba City 5–1 FC Jagoza City
Plainshire FC 5–0 Plainshire City
Catsore Bay FC 0–3 Atlancia United
Atlancia Rovers 4–2 Riverside City United
FC Piramide 2–0 Geyser Town Spurs
Nova Schmejga 3–1 Mayfield FC
Mashriq Village 2–3 FC Jagoza United
Gaetsa City 0–1 West Frbiba United

Standings after 9 rounds.

-  Michael VII Top League       Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 West Frbiba United 9 6 3 0 9 2 4.500 +7 21
2 Nova Schmejga 9 5 2 2 14 9 1.556 +5 17
3 FC Jagoza City 9 5 1 3 26 27 0.963 −1 16
4 Riverside City United 9 4 3 2 16 13 1.231 +3 15
5 FC Piramide 9 4 2 3 17 10 1.700 +7 14
6 FC Jagoza United 9 3 5 1 19 19 1.000 0 14
7 Plainshire City 9 4 2 3 14 17 0.824 −3 14
8 Atlancia Rovers 9 3 4 2 10 8 1.250 +2 13
9 Geyser Town Spurs 9 4 1 4 18 18 1.000 0 13
10 Plainshire FC 9 3 3 3 16 12 1.333 +4 12
11 Frbiba City 9 3 3 3 14 13 1.077 +1 12
12 Atlancia United 9 3 3 3 19 19 1.000 0 12
13 Gaetsa City 9 2 2 5 11 10 1.100 +1 8
14 Mayfield FC 9 2 1 6 17 23 0.739 −6 7
15 Mashriq Village 9 1 2 6 9 16 0.562 −7 5
16 Catsore Bay FC 9 0 3 6 14 27 0.519 −13 3


League Review:
No team so far are truly pulling away from the pack, however surprise teams are West Frbiba United for the positives, and FC Jagoza United and Catsore Bay FC for the negatives.
West Frbiba have won their past four matches and remain undefeated after 3 consecutive ties. The Westerners are 4 points clear at the top, but have a long road yet to go before trying to take home a first Top League title.
FC Jagoza United having trouble putting away matches with 5 draws, otherwise would be hot in competition for the title. 7 points adrift after nine rounds. FC Jagoza City forcing results, but three losses are showing a questionable defense.
Catsore Bay FC showing no signs of improvement and are 5 points from safety. No wins, three draws, six losses and tied for the worst defense with not much better offense.
The three new Top League teams remain near the bottom, starting slowly and clearly behind the pack.

Michael VII Section One

Week Nine
Bensville Town 0–2 Pharao FC
Devoncert FC 0–2 Karoe Blues
Irrigae Town FC 2–4 Martindale United
Kovalchuk 1–0 Danieqet FC
Meersen City 2–1 FC Maghreb City
Afriq FC 4–2 Bensville City
Tripoli FC 3–1 New Frbiba FC
Tsuets FC 1–1 Meshkete Nationals

Standings after 9 rounds.

-  Michael VII Section One      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 New Frbiba FC 9 5 2 2 16 12 1.333 +4 17
2 Karoe Blues 9 5 2 2 9 7 1.286 +2 17
3 Tripoli FC 9 4 4 1 21 15 1.400 +6 16
4 Bensville Town 9 4 2 3 9 9 1.000 0 14
5 Meersen City 9 4 2 3 17 18 0.944 −1 14
6 Pharao FC 9 3 4 2 15 12 1.250 +3 13
7 Martindale United 9 4 1 4 15 13 1.154 +2 13
8 Kovalchuk 9 3 3 3 19 22 0.864 −3 12
9 Bensville City 9 3 2 4 15 16 0.938 −1 11
10 FC Maghreb City 9 2 5 2 11 12 0.917 −1 11
11 Meshkete Nationals 9 3 2 4 9 11 0.818 −2 11
12 Afriq FC 9 3 2 4 21 23 0.913 −2 11
13 Tsuets FC 9 3 2 4 17 19 0.895 −2 11
14 Danieqet FC 9 2 3 4 8 7 1.143 +1 9
15 Irrigae Town FC 9 2 3 4 18 22 0.818 −4 9
16 Devoncert FC 9 1 3 5 11 13 0.846 −2 6


Review:
Nine rounds in and the league is as tight as ever. Section One has five teams within one win of first place and every team has so far gotten a win.
New Frbiba FC and Karoe Blues proving to be the teams to beat, Karoe and Bensville Town fighting to earn promotion back to the Top League. Tsuets FC with a slow start, likely to remain in Section One.
Devoncert FC a sleeper team, at the bottom but playing ever so close in many losses.
Newly promoted Tripoli FC close at the top of the table, aiming for another promotion into the Top League. Only one loss so far. Kovalchuk looking good, Afriq FC keeping near the middle to stay up in S1.

Michael VII Section Two

Week Nine
FC Southland 1–0 Suburbs FC
Brownville Forest 0–0 Midlands FC
Royal FC of Jagoza 2–1 Horizon FC
Meshkete City 0–0 Catsore Bay FC Seasiders
Easton United 3–3 Brownville City
Tripoli City 4–1 Desertia Storm
West End FC 2–4 Ja'mah FC
South Coast FC 2–5 West Midlands FC

Standings after 9 rounds.

-  Michael VII Section Two      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Brownville City 9 7 1 1 23 12 1.917 +11 22
2 FC Southland 9 7 0 2 16 7 2.286 +9 21
3 Meshkete City 9 6 2 1 11 4 2.750 +7 20
4 West Midlands FC 9 6 1 2 24 14 1.714 +10 19
5 Catsore Bay FC Seasiders 9 4 2 3 12 8 1.500 +4 14
6 West End FC 9 4 2 3 19 16 1.188 +3 14
7 Brownville Forest 9 4 2 3 20 18 1.111 +2 14
8 Royal FC of Jagoza 9 4 1 4 10 14 0.714 −4 13
9 Easton United 9 2 5 2 12 10 1.200 +2 11
10 Ja'mah FC 9 3 2 4 16 15 1.067 +1 11
11 Horizon FC 9 3 1 5 16 20 0.800 −4 10
12 Suburbs FC 9 2 2 5 5 9 0.556 −4 8
13 Tripoli City 9 2 1 6 7 12 0.583 −5 7
14 Desertia Storm 9 2 1 6 11 21 0.524 −10 7
15 Midlands FC 9 1 3 5 17 27 0.630 −10 6
16 South Coast FC 9 1 2 6 6 18 0.333 −12 5


Review:
9 weeks into the new season and a few clear packs have emerged. The three relegated teams from last season clear at the top with West Midlands, aggressively seeking promotion back to where they belong.
Seasiders a low scoring team but inching towards promotion to Section One, potentially with their other bayside team failing to keep up in the Top League.
South Coast remain the wooden spooners, looking worse than ever, but Midlands will race them for the bottom at this rate.

FL Cup Third Round
Mashriq Village (TL) 0–0 FC Jagoza United (TL) (0–0 AET) (3–0 pen.)
Frbiba City (TL) 2–2 Catsore Bay FC (TL) (2–4 AET)
Geyser Town Spurs (TL) 2–0 Midlands FC (S2)
Riverside City United (TL) 2–1 Meshkete Nationals (S1)
West Frbiba United (TL) 2–0 Altancia United (TL)
Pharoa FC (S1) 2–3 Plainshire City (TL)
West End FC (S2) 0–1 Atlancia Rovers (TL)
Nova Schmejga (TL) 2–2 Gaetsa City (TL) (4–2 AET)

To cap off the first part of the season, the third Football League Cup round was played to take the 16 teams down to 8. 12 Top League teams started, with none of them dropping to lower league sides.
Section II came out scoreless, with Geyser Town able to quite easily close out a victory over Midlands FC, while West End FC attacked relentlessly in a gutsy, but failed, attempt to reach the quarterfinals.
Section I fared better, Meshkete Nationals falling just short of Riverside City, currently fourth in the Top League, losing 2-1, while Pharao FC played Plainshire City to a thriller in the desert, losing 3-2 due to a beautiful set piece in the second half.
8 teams remain, all 8 from the Top League, how ever so boring.
Mashriq Village remain the surprise heroes, eliminating the Red Devils 3-0 on penalties after a scoreless snoozer. The Devils' Cup defense now over in boring fashion.
Catsore Bay FC continue their weird form, remianing excellent in the knockouts but dreadful in the league, winning 4-2 after ET over Frbiba City.
West Frbiba took a comprehensive 2-0 win over Atlancia United, leaving only the Rovers from the beachside city.
Gaetsa City fell desperately short from scalping Nova Schmejga, nearly winning in regulation if not for the crossbar, but conceded two goals in extra time to lose 4-2.

Michael VII Top League

Week Ten
FC Jagoza City 1–1 West Frbiba United
FC Jagoza United 1–2 Gaetsa City
Mayfield FC 0–1 Mashriq Village
Geyser Town Spurs 0–2 Nova Schmejga
Riverside City United 0–1 FC Piramide
Atlancia United 1–1 Atlancia Rovers
Plainshire City 1–2 Catsore Bay FC
Frbiba City 0–2 Plainshire FC

Michael VII Section One

Week Ten
Pharao FC 1–2 Meshkete Nationals
New Frbiba FC 1–1 Tsuets FC
Bensville City 4–4 Tripoli FC
FC Maghreb City 1–4 Afriq FC
Danieqet FC 0–1 Meersen City
Martindale United 3–4 Kovalchuk
Karoe Blues 3–2 Irrigae Town FC
Bensville Town 1–1 Devoncert FC

Michael VII Section Two

Week Ten
Suburbs FC 1–1 West Midlands FC
Ja'mah FC 1–1 South Coast FC
Desertia Storm 6–4 West End FC
Brownville City 3–1 Tripoli City
Catsore Bay FC Seasiders 0–1 Easton United
Horizon FC 1–0 Meshkete City
Midlands FC 0–1 Royal FC of Jagoza
FC Southland 3–1 Brownville Forest

Michael VII Top League

Week Eleven
Plainshire FC 2–1 FC Jagoza City
Catsore Bay FC 2–2 Frbiba City
Atlancia Rovers 0–1 Plainshire City
FC Piramide 1–1 Atlancia United
Nova Schmejga 3–4 Riverside City United
Mashriq Village 0–1 Geyser Town Spurs
Gaetsa City 3–2 Mayfield FC
West Frbiba United 0–0 FC Jagoza United

Michael VII Section One

Week Eleven
Devoncert FC 1–0 Pharao FC
Irrigae Town FC 3–2 Bensville Town
Kovalchuk 1–2 Karoe Blues
Meersen City 1–1 Martindale United
Afriq FC 2–1 Danieqet FC
Tripoli FC 3–1 FC Maghreb City
Tsuets FC 2–0 Bensville City
Meshkete Nationals 2–0 New Frbiba FC

Michael VII Section Two

Week Eleven
Brownville Forest 2–2 Suburbs FC
Royal FC of Jagoza 2–1 FC Southland
Meshkete City 0–0 Midlands FC
Easton United 1–1 Horizon FC
Tripoli City 0–0 Catsore Bay FC Seasiders
West End FC 4–3 Brownville City
South Coast FC 4–2 Desertia Storm
West Midlands FC 1–2 Ja'mah FC

Michael VII Top League

Week Twelve
FC Jagoza City 2–2 FC Jagoza United
Mayfield FC 0–1 West Frbiba United
Geyser Town Spurs 2–1 Gaetsa City
Riverside City United 4–2 Mashriq Village
Atlancia United 3–2 Nova Schmejga
Plainshire City 0–1 FC Piramide
Frbiba City 3–3 Atlancia Rovers
Plainshire FC 1–1 Catsore Bay FC

Michael VII Section One

Week Twelve
Pharao FC 2–0 New Frbiba FC
Bensville City 1–4 Meshkete Nationals
FC Maghreb City 2–2 Tsuets FC
Danieqet FC 2–2 Tripoli FC
Martindale United 4–1 Afriq FC
Karoe Blues 2–2 Meersen City
Bensville Town 2–0 Kovalchuk
Devoncert FC 1–2 Irrigae Town FC

Michael VII Section Two

Week Twelve
Suburbs FC 0–1 Ja'mah FC
Desertia Storm 2–2 West Midlands FC
Brownville City 3–1 South Coast FC
Catsore Bay FC Seasiders 3–3 West End FC
Horizon FC 1–1 Tripoli City
Midlands FC 1–1 Easton United
FC Southland 1–0 Meshkete City
Brownville Forest 2–1 Royal FC of Jagoza

FL Trophy Quarterfinals 1st Leg (Home teams first)
FC Jagoza United (TL) 4–2 West Frbiba United (TL)
Frbiba City (TL) 1–2 Atlancia Rovers (TL)
Geyser Town Spurs (TL) 2–3 Gaetsa City (TL)
Riverside City United (TL) 1–1 Altancia United (TL)

The League Trophy Quarterfinals got underway, FC Jagoza United taking a comprehensive 4-2 win over West Frbiba United, the competition leaders.
Rovers took a crucial 2-1 lead over Frbiba City in the capital.
Gaetsa continued their surprise Trophy run, leading 3-2 over Geyser Town Spurs halfway through the tie.
Riverside City and Atlancia United held each other to a 1-1 draw going to Atlancia for the 2nd Leg. Will Atlancia's one goal be ever so important?

Michael VII Top League

Week Thirteen
Catsore Bay FC 1–1 FC Jagoza City
Atlancia Rovers 2–0 Plainshire FC
FC Piramide 1–0 Frbiba City
Nova Schmejga 1–2 Plainshire City
Mashriq Village 1–1 Atlancia United
Gaetsa City 0–1 Riverside City United
West Frbiba United 0–1 Geyser Town Spurs
FC Jagoza United 3–4 Mayfield FC

Michael VII Section One

Week Thirteen
Irrigae Town FC 0–2 Pharao FC
Kovalchuk 2–3 Devoncert FC
Meersen City 3–3 Bensville Town
Afriq FC 1–2 Karoe Blues
Tripoli FC 4–2 Martindale United
Tsuets FC 0–0 Danieqet FC
Meshkete Nationals 2–0 FC Maghreb City
New Frbiba FC 2–0 Bensville City

Michael VII Section Two

Week Thirteen
Royal FC of Jagoza 0–0 Suburbs FC
Meshkete City 1–2 Brownville Forest
Easton United 0–3 FC Southland
Tripoli City 2–1 Midlands FC
West End FC 2–2 Horizon FC
South Coast FC 0–5 Catsore Bay FC Seasiders
West Midlands FC 1–1 Brownville City
Ja'mah FC 3–0 Desertia Storm

FL Trophy Quarterfinals 2nd Leg (Home teams last)
FC Jagoza United (TL) 3–3 West Frbiba United (TL)
FC Jagoza United advance 7-5 on aggregate.
Frbiba City (TL) 1–2 Atlancia Rovers (TL)
Atlancia Rovers advance 4-2 on aggregate.
Geyser Town Spurs (TL) 1–5 Gaetsa City (TL)
Gaetsa City advance 8-3 on aggregate.
Riverside City United (TL) 0–1 Altancia United (TL)
Atlancia United advance 2-1 on aggregate.

A titanic matchup between the Red Devils and West Frbiba United was a spectacular 3-3 tie that put United through 7-5 on aggregate thanks to two second half goals.
Rovers took another 2-1 win at home over the Bolts, advancing 4-2 on aggregate to head to the semifinals in very good form.
Gaetsa City thrashed Geyser Town Spurs at home, winning in emphatic fashion, 5-1, to take an 8-3 aggregate win and showing the nation that Gaetsa City are not to be underestimated.
Atlancia United held on for 90 minutes knowing that defense was all they needed, but scored in the first half to win 1-0 over Riverside City and took a 2-1 aggregate win.

Michael VII Top League

Week Fourteen
FC Jagoza City 2–4 Mayfield FC
Geyser Town Spurs 4–4 FC Jagoza United
Riverside City United 0–0 West Frbiba United
Atlancia United 3–4 Gaetsa City
Plainshire City 5–4 Mashriq Village
Frbiba City 3–3 Nova Schmejga
Plainshire FC 1–0 FC Piramide
Catsore Bay FC 1–3 Atlancia Rovers

Michael VII Section One

Week Fourteen
Pharao FC 0–0 Bensville City
FC Maghreb City 4–1 New Frbiba FC
Danieqet FC 1–0 Meshkete Nationals
Martindale United 3–4 Tsuets FC
Karoe Blues 2–2 Tripoli FC
Bensville Town 3–0 Afriq FC
Devoncert FC 4–4 Meersen City
Irrigae Town FC 3–1 Kovalchuk

Michael VII Section Two

Week Fourteen
Suburbs FC 1–2 Desertia Storm
Brownville City 6–4 Ja'mah FC
Catsore Bay FC Seasiders 0–1 West Midlands FC
Horizon FC 4–3 South Coast FC
Midlands FC 1–3 West End FC
FC Southland 3–0 Tripoli City
Brownville Forest 2–5 Easton United
Royal FC of Jagoza 1–2 Meshkete City

Michael VII Top League

Week Fifteen
Atlancia Rovers 3–1 FC Jagoza City
FC Piramide 4–0 Catsore Bay FC
Nova Schmejga 1–0 Plainshire FC
Mashriq Village 2–1 Frbiba City
Gaetsa City 4–2 Plainshire City
West Frbiba United 2–2 Atlancia United
FC Jagoza United 1–2 Riverside City United
Mayfield FC 0–0 Geyser Town Spurs

Michael VII Section One

Week Fifteen
Kovalchuk 6–4 Pharao FC
Meersen City 5–3 Irrigae Town FC
Afriq FC 1–0 Devoncert FC
Tripoli FC 1–2 Bensville Town
Tsuets FC 2–2 Karoe Blues
Meshkete Nationals 5–3 Martindale United
New Frbiba FC 1–0 Danieqet FC
Bensville City 4–4 FC Maghreb City

Michael VII Section Two

Week Fifteen
Meshkete City 1–0 Suburbs FC
Easton United 4–0 Royal FC of Jagoza
Tripoli City 3–2 Brownville Forest
West End FC 0–0 FC Southland
South Coast FC 1–1 Midlands FC
West Midlands FC 3–0 Horizon FC
Ja'mah FC 1–0 Catsore Bay FC Seasiders
Desertia Storm 0–3 Brownville City

FL Cup Quarterfinals
Mashriq Village (TL) 6–1 Catsore Bay FC (TL)
Geyser Town Spurs (TL) 1–2 Riverside City United (TL)
West Frbiba United (TL) 1–1 Plainshire City (TL) (2–1 AET)
Atlancia Rovers (TL) 0–2 Nova Schmejga (TL)

Cup quarterfinals got underway as well, as Mashriq Village and Catsore Bay took a Top League bottom of the table clash into the Cup quarterfinals. Village thrashing the Baysiders 6-1 to move to the semis.
Riverside City liked their wounds from the FL Trophy to win 2-1 over the Spurs.
West Frbiba needed extra time to eliminate Plainshire City, winning 2-1 after 120 minutes.
Nova Schmejga surprised the Rovers, winning 2-0 to take the Northerners to the Cup semifinals.

Michael VII Top League

Week Sixteen
FC Jagoza City 3–1 Geyser Town Spurs
Mayfield FC 1–1 Riverside City United
FC Jagoza United 3–2 Atlancia United
West Frbiba United 1–3 Plainshire City
Gaetsa City 3–4 Frbiba City
Mashriq Village 0–1 Plainshire FC
Nova Schmejga 2–3 Catsore Bay FC
FC Piramide 0–0 Atlancia Rovers

Michael VII Section One

Week Sixteen
Pharao FC 6–4 FC Maghreb City
Bensville City 1–0 Danieqet FC
New Frbiba FC 2–0 Martindale United
Meshkete Nationals 0–1 Karoe Blues
Tsuets FC 2–0 Bensville Town
Tripoli FC 2–1 Devoncert FC
Afriq FC 1–2 Irrigae Town FC
Meersen City 1–2 Kovalchuk

Michael VII Section Two

Week Sixteen
Suburbs FC 0–1 Brownville City
Desertia Storm 1–0 Catsore Bay FC Seasiders
Ja'mah FC 1–4 Horizon FC
West Midlands FC 1–2 Midlands FC
South Coast FC 0–1 FC Southland
West End FC 1–0 Brownville Forest
Tripoli City 2–2 Royal FC of Jagoza
Easton United 0–0 Meshkete City

Michael VII Top League

Week Seventeen
FC Piramide 0–3 FC Jagoza City
Atlancia Rovers 0–1 Nova Schmejga
Catsore Bay FC 2–2 Mashriq Village
Plainshire FC 0–0 Gaetsa City
Frbiba City 2–0 West Frbiba United
Plainshire City 2–5 FC Jagoza United
Atlancia United 4–2 Mayfield FC
Riverside City United 6–4 Geyser Town Spurs

Michael VII Section One

Week Seventeen
Meersen City 3–2 Pharao FC
Kovalchuk 2–2 Afriq FC
Irrigae Town FC 2–4 Tripoli FC
Devoncert FC 2–3 Tsuets FC
Bensville Town 1–0 Meshkete Nationals
Karoe Blues 3–1 New Frbiba FC
Martindale United 4–5 Bensville City
Danieqet FC 2–2 FC Maghreb City

Michael VII Section Two

Week Seventeen
Easton United 0–0 Suburbs FC
Meshkete City 0–0 Tripoli City
Royal FC of Jagoza 2–1 West End FC
Brownville Forest 1–0 South Coast FC
FC Southland 0–0 West Midlands FC
Midlands FC 2–2 Ja'mah FC
Horizon FC 5–1 Desertia Storm
Catsore Bay FC Seasiders 0–1 Brownville City

FL Trophy Semifinals 1st Leg (Home teams first)
FC Jagoza United (TL) 1–0 Atlancia Rovers (TL)
Altancia United (TL) 2–0 Gaetsa City (TL)

Michael VII Top League

Week Eighteen
FC Jagoza City 1–2 Riverside City United
Geyser Town Spurs 4–2 Atlancia United
Mayfield FC 0–0 Plainshire City
FC Jagoza United 5–4 Frbiba City
West Frbiba United 1–0 Plainshire FC
Gaetsa City 1–4 Catsore Bay FC
Mashriq Village 0–3 Atlancia Rovers
Nova Schmejga 1–3 FC Piramide

Standings after 18 rounds.

-  Michael VII Top League       Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Riverside City United 18 10 5 3 36 26 1.385 +10 35
2 FC Piramide 18 9 4 5 28 16 1.750 +12 31
3 West Frbiba United 18 8 7 3 15 11 1.364 +4 31
4 Atlancia Rovers 18 7 7 4 25 16 1.562 +9 28
5 Nova Schmejga 18 8 3 7 30 27 1.111 +3 27
6 Geyser Town Spurs 18 8 3 7 35 36 0.972 −1 27
7 Plainshire City 18 8 3 7 30 35 0.857 −5 27
8 Plainshire FC 18 7 5 6 23 18 1.278 +5 26
9 FC Jagoza United 18 6 8 4 43 41 1.049 +2 26
10 FC Jagoza City 18 7 4 7 41 43 0.953 −2 25
11 Atlancia United 18 5 7 6 38 39 0.974 −1 22
12 Gaetsa City 18 6 3 9 29 29 1.000 0 21
13 Frbiba City 18 5 6 7 33 34 0.971 −1 21
14 Mayfield FC 18 4 4 10 30 38 0.789 −8 16
15 Catsore Bay FC 18 3 7 8 30 44 0.682 −14 16
16 Mashriq Village 18 3 4 11 21 34 0.618 −13 13


Review:
Now over half way into the season the picture is getting clearer, and right now West Frbiba who started strong have begun to fall off a little bit.
Riverside City United take top spot, four points clear with twelve to go, and still remain in the hunt for a League/Cup double.
The Jagoza sides are ever so disappointing this year, FC Jagoza City falling drastically from champions to 10th place after 18. While the Devils are 9 points from the top after nearly choosing to head to the bottom three with some terrible league play.
Catsore Bay and Mashriq Village disappointing in the league, almost certain to be relegated now, but played it exciting in the knockout trophies.

Michael VII Section One

Week Eighteen
Pharao FC 1–0 Danieqet FC
FC Maghreb City 1–0 Martindale United
Bensville City 3–5 Karoe Blues
New Frbiba FC 3–0 Bensville Town
Meshkete Nationals 2–0 Devoncert FC
Tsuets FC 4–4 Irrigae Town FC
Tripoli FC 2–1 Kovalchuk
Afriq FC 3–3 Meersen City

Standings after 18 rounds.

-  Michael VII Section One      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Karoe Blues 18 11 5 2 31 21 1.476 +10 38
2 Tripoli FC 18 9 7 2 45 32 1.406 +13 34
3 New Frbiba FC 18 9 3 6 27 24 1.125 +3 30
4 Meshkete Nationals 18 9 2 7 26 19 1.368 +7 29
5 Tsuets FC 18 7 7 4 37 33 1.121 +4 28
6 Meersen City 18 7 7 4 40 38 1.053 +2 28
7 Bensville Town 18 8 4 6 23 22 1.045 +1 28
8 Pharao FC 18 7 5 6 33 28 1.179 +5 26
9 Afriq FC 18 6 4 8 36 41 0.878 −5 22
10 Irrigae Town FC 18 6 4 8 39 45 0.867 −6 22
11 Kovalchuk 18 6 4 8 38 44 0.864 −6 22
12 FC Maghreb City 18 4 8 6 30 36 0.833 −6 20
13 Bensville City 18 5 5 8 33 41 0.805 −8 20
14 Martindale United 18 5 2 11 35 40 0.875 −5 17
15 Danieqet FC 18 3 6 9 14 17 0.824 −3 15
16 Devoncert FC 18 3 5 10 24 30 0.800 −6 14


Review:
The Blues want back into the Top League and it's showing. Only two losses on the season, four points clear of the top, and nine points in the promotion zone to get back where they want to be.
Tripoli FC faring well over half way through the season, can they hold on? Failure to close out wins for draws is really starting to hurt them.
Tsuets FC have made a dramatic surge from relegation bound to just outside the promotion race, undefeated in the past nine rounds, 4 wins and 5 draws. Maintainable?
Afriq FC down are all in exciting places heading into the last few months of the season, all very close.

Michael VII Section Two

Week Eighteen
Suburbs FC 0–0 Catsore Bay FC Seasiders
Brownville City 2–3 Horizon FC
Desertia Storm 1–2 Midlands FC
Ja'mah FC 2–1 FC Southland
West Midlands FC 2–2 Brownville Forest
South Coast FC 1–0 Royal FC of Jagoza
West End FC 0–0 Meshkete City
Tripoli City 2–0 Easton United

Standings after 18 rounds.

-  Michael VII Section Two      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Brownville City 18 13 2 3 46 26 1.769 +20 41
2 FC Southland 18 12 2 4 29 12 2.417 +17 38
3 West Midlands FC 18 8 6 4 36 24 1.500 +12 30
4 Meshkete City 18 8 6 4 15 9 1.667 +6 30
5 Horizon FC 18 8 4 6 37 34 1.088 +3 28
6 Ja'mah FC 18 8 4 6 33 30 1.100 +3 28
7 West End FC 18 7 6 5 37 33 1.121 +4 27
8 Brownville Forest 18 7 4 7 34 36 0.944 −2 25
9 Easton United 18 5 9 4 24 19 1.263 +5 24
10 Royal FC of Jagoza 18 7 3 8 19 27 0.704 −8 24
11 Catsore Bay FC Seasiders 18 5 5 8 20 16 1.250 +4 20
12 Tripoli City 18 5 5 8 18 24 0.750 −6 20
13 Desertia Storm 18 5 2 11 26 45 0.578 −19 17
14 Midlands FC 18 3 7 8 27 39 0.692 −12 16
15 Suburbs FC 18 2 7 9 9 17 0.529 −8 13
16 South Coast FC 18 3 4 11 17 36 0.472 −19 13


Review:
The Seasiders have fallen from grace and now are well out of the promotion picture, still 10 poitnts from West Midlands FC. It's a shame the dream of both Catsore Bay and the Seasiders in Section I won't come true, but oh well.
Brownville City and FC Southland are running away with the Section Two title, the third promotion spot still very much up for grabs from West Midlands down to West End.

FL Trophy Semifinals
FC Jagoza United (TL) 1–0 Atlancia Rovers (TL)
FC Jagoza United advance 2-0 on aggregate.
Altancia United (TL) 1–0 Gaetsa City (TL)
Atlancia United advance 3-0 on aggregate.

It's decided, FC Jagoza United will have another shot at hardware this season to play Atlancia United in the FL Trophy final.
Both teams in premiership down years, but the Red Devils beat the Rovers 1-0 to hold a 2-0 aggregate win, while Atlancia also edged out a 1-0 win over Gaetsa City, eliminating the Cinderella team 3-0 on aggregate.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Michael VII Football Season Part II

Postby Michael VII » Thu Jul 16, 2015 10:59 pm

Michael VII Top League

Week Nineteen
Nova Schmejga 2–2 FC Jagoza City
FC Piramide 1–0 Mashriq Village
Atlancia Rovers 0–1 Gaetsa City
Catsore Bay FC 1–2 West Frbiba United
Plainshire FC 1–3 FC Jagoza United
Frbiba City 1–1 Mayfield FC
Plainshire City 1–2 Geyser Town Spurs
Atlancia United 2–2 Riverside City United

Michael VII Section One

Week Nineteen
Afriq FC 3–3 Pharao FC
Meersen City 3–2 Tripoli FC
Kovalchuk 2–2 Tsuets FC
Irrigae Town FC 1–2 Meshkete Nationals
Devoncert FC 0–3 New Frbiba FC
Bensville Town 3–2 Bensville City
Karoe Blues 1–0 FC Maghreb City
Martindale United 0–3 Danieqet FC

Michael VII Section Two

Week Nineteen
Tripoli City 1–0 Suburbs FC
Easton United 3–0 West End FC
Meshkete City 4–2 South Coast FC
Royal FC of Jagoza 0–1 West Midlands FC
Brownville Forest 1–2 Ja'mah FC
FC Southland 3–2 Desertia Storm
Midlands FC 2–3 Brownville City
Horizon FC 1–0 Catsore Bay FC Seasiders

Michael VII Top League

Week Twenty
FC Jagoza City 1–2 Atlancia United
Riverside City United 2–0 Plainshire City
Geyser Town Spurs 0–3 Frbiba City
Mayfield FC 0–1 Plainshire FC
FC Jagoza United 0–0 Catsore Bay FC
West Frbiba United 0–0 Atlancia Rovers
Gaetsa City 0–0 FC Piramide
Mashriq Village 0–1 Nova Schmejga

Michael VII Section One

Week Twenty
Pharao FC 4–0 Martindale United
Danieqet FC 1–3 Karoe Blues
FC Maghreb City 0–1 Bensville Town
Bensville City 0–3 Devoncert FC
New Frbiba FC 4–1 Irrigae Town FC
Meshkete Nationals 1–0 Kovalchuk
Tsuets FC 3–2 Meersen City
Tripoli FC 3–1 Afriq FC

Michael VII Section Two

Week Twenty
Suburbs FC 4–2 Horizon FC
Catsore Bay FC Seasiders 3–0 Midlands FC
Brownville City 3–1 FC Southland
Desertia Storm 1–2 Brownville Forest
Ja'mah FC 2–1 Royal FC of Jagoza
West Midlands FC 2–0 Meshkete City
South Coast FC 1–2 Easton United
West End FC 0–0 Tripoli City

Michael VII Top League

Week Twenty-one
Mashriq Village 2–1 FC Jagoza City
Nova Schmejga 0–1 Gaetsa City
FC Piramide 0–1 West Frbiba United
Atlancia Rovers 2–1 FC Jagoza United
Catsore Bay FC 0–0 Mayfield FC
Plainshire FC 2–2 Geyser Town Spurs
Frbiba City 3–3 Riverside City United
Plainshire City 2–3 Atlancia United

Michael VII Section One

Week Twenty-one
Tripoli FC 0–0 Pharao FC
Afriq FC 3–4 Tsuets FC
Meersen City 1–0 Meshkete Nationals
Kovalchuk 0–1 New Frbiba FC
Irrigae Town FC 4–3 Bensville City
Devoncert FC 2–1 FC Maghreb City
Bensville Town 1–0 Danieqet FC
Karoe Blues 2–0 Martindale United

Michael VII Section Two

Week Twenty-one
West End FC 4–2 Suburbs FC
Tripoli City 1–0 South Coast FC
Easton United 0–1 West Midlands FC
Meshkete City 0–0 Ja'mah FC
Royal FC of Jagoza 3–0 Desertia Storm
Brownville Forest 3–2 Brownville City
FC Southland 2–0 Catsore Bay FC Seasiders
Midlands FC 1–0 Horizon FC

Michael VII Top League

Week Twenty-two
FC Jagoza City 6–0 Plainshire City
Atlancia United 3–2 Frbiba City
Riverside City United 1–0 Plainshire FC
Geyser Town Spurs 0–0 Catsore Bay FC
Mayfield FC 0–0 Atlancia Rovers
FC Jagoza United 1–2 FC Piramide
West Frbiba United 3–1 Nova Schmejga
Gaetsa City 1–0 Mashriq Village

Michael VII Section One

Week Twenty-two
Pharao FC 1–3 Karoe Blues
Martindale United 1–3 Bensville Town
Danieqet FC 2–0 Devoncert FC
FC Maghreb City 4–3 Irrigae Town FC
Bensville City 3–3 Kovalchuk
New Frbiba FC 1–1 Meersen City
Meshkete Nationals 0–0 Afriq FC
Tsuets FC 1–3 Tripoli FC

Michael VII Section Two

Week Twenty-two
Suburbs FC 0–0 Midlands FC
Horizon FC 2–3 FC Southland
Catsore Bay FC Seasiders 1–0 Brownville Forest
Brownville City 2–0 Royal FC of Jagoza
Desertia Storm 4–1 Meshkete City
Ja'mah FC 1–1 Easton United
West Midlands FC 1–0 Tripoli City
South Coast FC 3–4 West End FC

Michael VII Top League

Week Twenty-three
Gaetsa City 2–2 FC Jagoza City
Mashriq Village 3–0 West Frbiba United
Nova Schmejga 2–4 FC Jagoza United
FC Piramide 2–0 Mayfield FC
Atlancia Rovers 3–1 Geyser Town Spurs
Catsore Bay FC 4–0 Riverside City United
Plainshire FC 3–1 Atlancia United
Frbiba City 2–2 Plainshire City

Michael VII Section One

Week Twenty-three
Tsuets FC 1–1 Pharao FC
Tripoli FC 1–0 Meshkete Nationals
Afriq FC 3–4 New Frbiba FC
Meersen City 3–1 Bensville City
Kovalchuk 1–2 FC Maghreb City
Irrigae Town FC 4–2 Danieqet FC
Devoncert FC 1–3 Martindale United
Bensville Town 0–1 Karoe Blues

Michael VII Section Two

Week Twenty-three
South Coast FC 2–4 Suburbs FC
West End FC 1–0 West Midlands FC
Tripoli City 3–3 Ja'mah FC
Easton United 1–0 Desertia Storm
Meshkete City 1–0 Brownville City
Royal FC of Jagoza 2–2 Catsore Bay FC Seasiders
Brownville Forest 2–3 Horizon FC
FC Southland 2–2 Midlands FC

Michael VII Top League

Week Twenty-four
FC Jagoza City 2–3 Frbiba City
Plainshire City 4–3 Plainshire FC
Atlancia United 2–1 Catsore Bay FC
Riverside City United 2–0 Atlancia Rovers
Geyser Town Spurs 0–0 FC Piramide
Mayfield FC 1–0 Nova Schmejga
FC Jagoza United 2–1 Mashriq Village
West Frbiba United 0–1 Gaetsa City

Michael VII Section One

Week Twenty-four
Pharao FC 1–0 Bensville Town
Karoe Blues 3–1 Devoncert FC
Martindale United 4–4 Irrigae Town FC
Danieqet FC 1–0 Kovalchuk
FC Maghreb City 4–2 Meersen City
Bensville City 1–0 Afriq FC
New Frbiba FC 3–3 Tripoli FC
Meshkete Nationals 2–2 Tsuets FC

Michael VII Section Two

Week Twenty-four
Suburbs FC 0–3 FC Southland
Midlands FC 5–5 Brownville Forest
Horizon FC 1–3 Royal FC of Jagoza
Catsore Bay FC Seasiders 1–0 Meshkete City
Brownville City 3–1 Easton United
Desertia Storm 1–1 Tripoli City
Ja'mah FC 2–3 West End FC
West Midlands FC 1–4 South Coast FC

Michael VII Top League

Week Twenty-five
West Frbiba United 2–1 FC Jagoza City
Gaetsa City 2–1 FC Jagoza United
Mashriq Village 3–2 Mayfield FC
Nova Schmejga 2–3 Geyser Town Spurs
FC Piramide 0–1 Riverside City United
Atlancia Rovers 1–1 Atlancia United
Catsore Bay FC 1–1 Plainshire City
Plainshire FC 0–1 Frbiba City

Michael VII Section One

Week Twenty-five
Meshkete Nationals 1–1 Pharao FC
Tsuets FC 1–0 New Frbiba FC
Tripoli FC 3–2 Bensville City
Afriq FC 1–2 FC Maghreb City
Meersen City 0–1 Danieqet FC
Kovalchuk 3–2 Martindale United
Irrigae Town FC 0–2 Karoe Blues
Devoncert FC 4–3 Bensville Town

Michael VII Section Two

Week Twenty-five
West Midlands FC 1–1 Suburbs FC
South Coast FC 2–1 Ja'mah FC
West End FC 4–1 Desertia Storm
Tripoli City 2–1 Brownville City
Easton United 1–0 Catsore Bay FC Seasiders
Meshkete City 1–3 Horizon FC
Royal FC of Jagoza 0–0 Midlands FC
Brownville Forest 3–0 FC Southland

Football League Cup Semifinals
Mashriq Village (TL) 0–1 Nova Schmejga (TL)
Riverside City United (TL) 4–3 West Frbiba United (TL)

Well heading into the final four teams of the League Cup we saw two very interesting matchups. At the top of the table Riverside City United took a thrilling 4-3 win over 2nd placed West Frbiba United, who are desperately trying to claw back a 5 point deficit in the Top League standings.
However the other match saw a Nova Schmejga side that is desperately trying to cling onto one of the last safe Top League positions against an almost relegation doomed Mashriq Village, taking a very tight contest 1-0.
Riverside City United will enter the final as huge favourites over Nova Schmejga, but crazier things have happened. RCU going for the double.

Michael VII Top League

Week Twenty-six
FC Jagoza City 1–3 Plainshire FC
Frbiba City 3–3 Catsore Bay FC
Plainshire City 1–4 Atlancia Rovers
Atlancia United 1–0 FC Piramide
Riverside City United 0–3 Nova Schmejga
Geyser Town Spurs 2–0 Mashriq Village
Mayfield FC 4–3 Gaetsa City
FC Jagoza United 0–1 West Frbiba United

Michael VII Section One

Week Twenty-six
Pharao FC 1–1 Devoncert FC
Bensville Town 0–1 Irrigae Town FC
Karoe Blues 2–2 Kovalchuk
Martindale United 4–1 Meersen City
Danieqet FC 1–0 Afriq FC
FC Maghreb City 2–3 Tripoli FC
Bensville City 1–2 Tsuets FC
New Frbiba FC 2–1 Meshkete Nationals

Michael VII Section Two

Week Twenty-six
Suburbs FC 1–4 Brownville Forest
FC Southland 1–0 Royal FC of Jagoza
Midlands FC 0–2 Meshkete City
Horizon FC 0–2 Easton United
Catsore Bay FC Seasiders 0–2 Tripoli City
Brownville City 2–2 West End FC
Desertia Storm 4–0 South Coast FC
Ja'mah FC 2–0 West Midlands FC

Michael VII Top League

Week Twenty-seven
FC Jagoza United 4–3 FC Jagoza City
West Frbiba United 0–3 Mayfield FC
Gaetsa City 1–0 Geyser Town Spurs
Mashriq Village 1–0 Riverside City United
Nova Schmejga 1–3 Atlancia United
FC Piramide 3–0 Plainshire City
Atlancia Rovers 2–1 Frbiba City
Catsore Bay FC 2–1 Plainshire FC

Standings after 27 rounds.

-  Michael VII Top League       Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Riverside City United 27 14 7 6 47 39 1.205 +8 49
2 West Frbiba United 27 13 8 6 24 21 1.143 +3 47
3 FC Piramide 27 13 6 8 36 20 1.800 +16 45
4 Atlancia Rovers 27 11 10 6 37 24 1.542 +13 43
5 Atlancia United 27 11 9 7 56 52 1.077 +4 42
6 Gaetsa City 27 12 5 10 41 36 1.139 +5 41
7 FC Jagoza United 27 10 9 8 59 55 1.073 +4 39
8 Geyser Town Spurs 27 11 6 10 45 48 0.938 −3 39
9 Plainshire FC 27 10 6 11 37 33 1.121 +4 36
10 Frbiba City 27 8 10 9 52 50 1.040 +2 34
11 Nova Schmejga 27 10 4 13 42 44 0.955 −2 34
12 Plainshire City 27 9 5 13 41 61 0.672 −20 32
13 FC Jagoza City 27 8 6 13 60 63 0.952 −3 30
14 Mayfield FC 27 7 7 13 41 48 0.854 −7 28
15 Catsore Bay FC 27 5 12 10 42 53 0.792 −11 27
16 Mashriq Village 27 7 4 16 31 44 0.705 −13 25


Review:

Less than a month to play now in the Top League, three matches to play and a lot of drama yet to unfold.
Riverside City United went 3-2-4 in last nine, including shock loss to Mashriq Village to keep West Frbiba and FC Piramide well in the hunt for the title.
FC Piramide 5-1-3 in last nine to remain in contention, but crucial losses to RCU hurting themselves deeply.
From champs to chumps, FC Jagoza City on the brink of relegation, only two points clear of Mayfield FC and 4-3 loss to FC Jagoza United with Mayfield's 3-0 win over West Frbiba keeping it very tight into the last three rounds.
Mashriq Village with 1-0 over presumed champions Riverside City have chance to avoid relegation and doom JagLite.

Michael VII Section One

Week Twenty-seven
New Frbiba FC 0–2 Pharao FC
Meshkete Nationals 2–1 Bensville City
Tsuets FC 5–5 FC Maghreb City
Tripoli FC 2–1 Danieqet FC
Afriq FC 3–2 Martindale United
Meersen City 1–0 Karoe Blues
Kovalchuk 0–1 Bensville Town
Irrigae Town FC 1–1 Devoncert FC

Standings after 27 rounds.

-  Michael VII Section One      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Karoe Blues 27 18 6 3 48 27 1.778 +21 60
2 Tripoli FC 27 15 9 3 65 45 1.444 +20 54
3 New Frbiba FC 27 14 5 8 45 36 1.250 +9 47
4 Tsuets FC 27 11 11 5 58 52 1.115 +6 44
5 Bensville Town 27 13 4 10 35 32 1.094 +3 43
6 Meshkete Nationals 27 12 5 10 35 28 1.250 +7 41
7 Meersen City 27 11 8 8 54 54 1.000 0 41
8 Pharao FC 27 10 10 7 47 37 1.270 +10 40
9 FC Maghreb City 27 8 9 10 50 55 0.909 −5 33
10 Irrigae Town FC 27 9 6 12 58 67 0.866 −9 33
11 Danieqet FC 27 8 6 13 26 27 0.963 −1 30
12 Kovalchuk 27 7 7 13 49 59 0.831 −10 28
13 Afriq FC 27 7 6 14 50 61 0.820 −11 27
14 Devoncert FC 27 6 7 14 37 47 0.787 −10 25
15 Martindale United 27 7 3 17 51 64 0.797 −13 24
16 Bensville City 27 6 6 15 47 64 0.734 −17 24


Review:

Karoe's loss to Meersen City rains on their ability to secure the title, Tripoli finishing strong needing Karoe to keep losing.
Karoe and Tripoli FC securing promotion, cannot be caught. New Frbiba FC battling Tsuets for final spot, as is Bensville Town.
Tripoli FC from Section II Champions last season chasing down a potential Section I title this season, guaranteeing at least promotion twice in a row this year.
All relegation zone teams are in the hunt to stay up, within three points of staying up in safety.

Michael VII Section Two

Week Twenty-seven
Ja'mah FC 3–0 Suburbs FC
West Midlands FC 3–0 Desertia Storm
South Coast FC 0–1 Brownville City
West End FC 2–1 Catsore Bay FC Seasiders
Tripoli City 3–1 Horizon FC
Easton United 4–2 Midlands FC
Meshkete City 1–0 FC Southland
Royal FC of Jagoza 4–4 Brownville Forest

Standings after 27 rounds.

-  Michael VII Section Two      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Brownville City 27 18 3 6 63 38 1.658 +25 57
2 FC Southland 27 17 3 7 44 25 1.760 +19 54
3 West End FC 27 13 8 6 57 47 1.213 +10 47
4 West Midlands FC 27 13 7 7 46 32 1.438 +14 46
5 Easton United 27 11 10 6 39 27 1.444 +12 43
6 Ja'mah FC 27 12 7 8 49 41 1.195 +8 43
7 Meshkete City 27 12 7 8 25 21 1.190 +4 43
8 Brownville Forest 27 11 6 10 58 55 1.055 +3 39
9 Tripoli City 27 10 8 9 31 31 1.000 0 38
10 Horizon FC 27 11 4 12 50 53 0.943 −3 37
11 Royal FC of Jagoza 27 9 6 12 32 40 0.800 −8 33
12 Catsore Bay FC Seasiders 27 8 6 13 28 26 1.077 +2 30
13 Desertia Storm 27 7 3 17 39 63 0.619 −24 24
14 Midlands FC 27 4 11 12 39 58 0.672 −19 23
15 Suburbs FC 27 4 9 14 21 37 0.568 −16 21
16 South Coast FC 27 5 4 18 31 58 0.534 −27 19


Review:

Brownville City confirm promotion with win over minnows South Coast FC, still not clear of FC Southland, though Southland need just two points to confirm promotion. Lost 1-0 to Meshkete City to keep island hopes alive.
West End in the race with West Midlands to book the final place in Section I, only one point separates the two teams, both teams needing the other to fail.
Easton United taking a critical win over Midlands to keep their chances alive, Ja'mah thrashing Suburbs to stay in the hunt for 3rd, while Meshkete City surprises FC Southland to keep their slim hopes alive.

FL Trophy Final
Altancia United (TL) 3–3 FC Jagoza United (TL) (4–5 AET)

Even if it was the final we didn't hope for, it was the final we deserved. Two juggernauts close on the Top League table coming together to play a thrilling matchup complete with drama.
Devils win second consecutive Football League Trophy with late strike in extra time to win 5-4.
Atlancia led 2-1 at half time, before Devils took a 3-2 lead in the 79th minute. Atlancia equalised in the 83rd.
Extra time had Devils strike first to lead 4-3, but two minutes later Atlancia leveled at 4-4 by the end of the first period. Devils scored the winning blow off a counterattack in the 118th minute.

Michael VII Top League

Week Twenty-eight
FC Jagoza City 4–1 Catsore Bay FC
Plainshire FC 0–2 Atlancia Rovers
Frbiba City 3–1 FC Piramide
Plainshire City 4–4 Nova Schmejga
Atlancia United 4–2 Mashriq Village
Riverside City United 1–1 Gaetsa City
Geyser Town Spurs 1–2 West Frbiba United
Mayfield FC 2–3 FC Jagoza United

-  Michael VII Top League       Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Riverside City United 28 14 8 6 48 40 1.200 +8 50
2 West Frbiba United 28 14 8 6 26 22 1.182 +4 50
3 Atlancia Rovers 28 12 10 6 39 24 1.625 +15 46
4 FC Piramide 28 13 6 9 37 23 1.609 +14 45
5 Atlancia United 28 12 9 7 60 54 1.111 +6 45
6 Gaetsa City 28 12 6 10 42 37 1.135 +5 42
7 FC Jagoza United 28 11 9 8 62 57 1.088 +5 42
8 Geyser Town Spurs 28 11 6 11 46 50 0.920 −4 39
9 Frbiba City 28 9 10 9 55 51 1.078 +4 37
10 Plainshire FC 28 10 6 12 37 35 1.057 +2 36
11 Nova Schmejga 28 10 5 13 46 48 0.958 −2 35
12 FC Jagoza City 28 9 6 13 64 64 1.000 0 33
13 Plainshire City 28 9 6 13 45 65 0.692 −20 33
14 Mayfield FC 28 7 7 14 43 51 0.843 −8 28
15 Catsore Bay FC 28 5 12 11 43 57 0.754 −14 27
16 Mashriq Village 28 7 4 17 33 48 0.688 −15 25


Review:
FC Jagoza City deal deathly blow to Catsore Bay FC dooming them to relegation while now just requiring one point from two games to avoid the same fate.
Rovers remain with small mathematical chance to take the title, edging Plainshire 2-0, while leaving Plainshire fans nervous with two games to go.
Frbiba City confirm they're safe with 3-1 win over FC Piramide, the home upset all but ending Piramide's chances of a title.
Plainshire and Nova Schmejga play to a thrilling 4-4 draw, not enough to get Plainshire across the line, but more than enough to keep Nova Schmejga safe this year.
Atlancia United confirm Mashriq Village's relegation with 4-2 win, United still mathematically in the hunt.
Riverside City continue their woeful form to tie Gaetsa City 1-1, now even with West Frbiba United, only holding a +4 GD advantage.
West Frbiba really turn up the heat on Riverside City with 2-1 win over Geyser Town Spurs.
FC Jagoza United defeat Mayfield FC 3-2 to almost doom Mayfield to relegation.

Michael VII Section One

Week Twenty-eight
Pharao FC 1–1 Irrigae Town FC
Devoncert FC 0–0 Kovalchuk
Bensville Town 2–0 Meersen City
Karoe Blues 2–0 Afriq FC
Martindale United 3–4 Tripoli FC
Danieqet FC 1–1 Tsuets FC
FC Maghreb City 0–2 Meshkete Nationals
Bensville City 0–1 New Frbiba FC

-  Michael VII Section One      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Karoe Blues 28 19 6 3 50 27 1.852 +23 63
2 Tripoli FC 28 16 9 3 69 48 1.438 +21 57
3 New Frbiba FC 28 15 5 8 46 36 1.278 +10 50
4 Bensville Town 28 14 4 10 37 32 1.156 +5 46
5 Tsuets FC 28 11 12 5 59 53 1.113 +6 45
6 Meshkete Nationals 28 13 5 10 37 28 1.321 +9 44
7 Pharao FC 28 10 11 7 48 38 1.263 +10 41
8 Meersen City 28 11 8 9 54 56 0.964 −2 41
9 Irrigae Town FC 28 9 7 12 59 68 0.868 −9 34
10 FC Maghreb City 28 8 9 11 50 57 0.877 −7 33
11 Danieqet FC 28 8 7 13 27 28 0.964 −1 31
12 Kovalchuk 28 7 8 13 49 59 0.831 −10 29
13 Afriq FC 28 7 6 15 50 63 0.794 −13 27
14 Devoncert FC 28 6 8 14 37 47 0.787 −10 26
15 Martindale United 28 7 3 18 54 68 0.794 −14 24
16 Bensville City 28 6 6 16 47 65 0.723 −18 24


Review:
Pharao and Irrigae Town play to 1-1 draw with no effect on the league.
Devoncert FC and Kovalchuk have goalless draw, Devoncert FC just missing out on chance to head out of the relegation zone.
Bensville Town keep slim promotion chances alive with 2-0 win over Meersen City, City now unable to reach 3rd.
Karoe Blues now just one point from confirming their championship with 2-0 win over Afriq FC. Afriq FC just one point clear.
Tripoli FC keep chances alive hanging by a thread with 4-3 win over Martindale, Martindale running out of chances to avoid relegation.
Meshkete Nationals still technically in the race with 2-0 win over FC Maghreb City, but barely.
New Frbiba FC win 1-0 over bottom placed Bensville City to stay 4 points clear of 4th with two to play, Bensville City now 3 points down on avoiding relegation.

Michael VII Section Two

Week Twenty-eight
Suburbs FC 0–0 Royal FC of Jagoza
Brownville Forest 2–0 Meshkete City
FC Southland 0–1 Easton United
Midlands FC 3–3 Tripoli City
Horizon FC 3–5 West End FC
Catsore Bay FC Seasiders 4–0 South Coast FC
Brownville City 0–0 West Midlands FC
Desertia Storm 2–3 Ja'mah FC

-  Michael VII Section Two      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Brownville City 28 18 4 6 63 38 1.658 +25 58
2 FC Southland 28 17 3 8 44 26 1.692 +18 54
3 West End FC 28 14 8 6 62 50 1.240 +12 50
4 West Midlands FC 28 13 8 7 46 32 1.438 +14 47
5 Easton United 28 12 10 6 40 27 1.481 +13 46
6 Ja'mah FC 28 13 7 8 52 43 1.209 +9 46
7 Meshkete City 28 12 7 9 25 23 1.087 +2 43
8 Brownville Forest 28 12 6 10 60 55 1.091 +5 42
9 Tripoli City 28 10 9 9 34 34 1.000 0 39
10 Horizon FC 28 11 4 13 53 58 0.914 −5 37
11 Royal FC of Jagoza 28 9 7 12 32 40 0.800 −8 34
12 Catsore Bay FC Seasiders 28 9 6 13 32 26 1.231 +6 33
13 Midlands FC 28 4 12 12 42 61 0.689 −19 24
14 Desertia Storm 28 7 3 18 41 66 0.621 −25 24
15 Suburbs FC 28 4 10 14 21 37 0.568 −16 22
16 South Coast FC 28 5 4 19 31 62 0.500 −31 19


Review:

Suburbs FC and Royal FC of Jagoza played a scoreless snoozer near the bottom of the league.
Brownville Forest confirmed their promotion and hold their own destiny for the title with 2-0 win over Meshkete City, ending any chance City joins the Nationals next year.
Easton United remain barely alive in the hunt with a 1-0 upset over FC Southland, hurting Southland's championship chances.
Tripoli City and Midlands FC tied 3-3 in an exciting dead rubber.
West End FC kept 3 points clear in promotion with a 5-3 win over Horizon FC.
The Seasiders took an easy 4-0 win over bottom South Coast FC.
Brownville City and West Midlands FC played to a 0-0 draw, West Midlands desperately falling short of a win which would vastly increase chances of reaching 3rd place.
Ja'mah FC held off a late charge from the Desertia Storm to win 3-2 and keep a small horse in the promotion race.

Michael VII Top League

Week Twenty-nine
Mayfield FC 4–3 FC Jagoza City
FC Jagoza United 5–4 Geyser Town Spurs
West Frbiba United 1–0 Riverside City United
Gaetsa City 1–2 Atlancia United
Mashriq Village 1–1 Plainshire City
Nova Schmejga 2–3 Frbiba City
FC Piramide 0–1 Plainshire FC
Atlancia Rovers 1–3 Catsore Bay FC

-  Michael VII Top League       Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 West Frbiba United 29 15 8 6 27 22 1.227 +5 53
2 Riverside City United 29 14 8 7 48 41 1.171 +7 50
3 Atlancia United 29 13 9 7 62 55 1.127 +7 48
4 Atlancia Rovers 29 12 10 7 40 27 1.481 +13 46
5 FC Piramide 29 13 6 10 37 24 1.542 +13 45
6 FC Jagoza United 29 12 9 8 67 61 1.098 +6 45
7 Gaetsa City 29 12 6 11 43 39 1.103 +4 42
8 Frbiba City 29 10 10 9 58 53 1.094 +5 40
9 Plainshire FC 29 11 6 12 38 35 1.086 +3 39
10 Geyser Town Spurs 29 11 6 12 50 55 0.909 −5 39
11 Nova Schmejga 29 10 5 14 48 51 0.941 −3 35
12 Plainshire City 29 9 7 13 46 66 0.697 −20 34
13 FC Jagoza City 29 9 6 14 67 68 0.985 −1 33
14 Mayfield FC 29 8 7 14 47 54 0.870 −7 31
15 Catsore Bay FC 29 6 12 11 46 58 0.793 −12 30
16 Mashriq Village 29 7 5 17 34 49 0.694 −15 26


Review:

Mayfield FC kept their chances of survival alive dealing FC Jagoza City a critical blow in a 4-3 win. City need a point to stay clear.
FC Jagoza United edged towards a top three finish with a thrilling 5-4 win over Geyser Town Spurs.
West Frbiba United took 1st place with a 1-0 win over Riverside City United, 3 points clear with one game to play.
Atlancia United moved into 3rd wth a 2-1 win over Gaetsa City, in range to steal 2nd in the final week of play.
Mashriq Village held Plainshire City to a 1-1 draw keeping City perilously close to relegation.
Frbiba City took a 3-2 win over Nova Schmejga, neither team with anything to gain or lose.
Plainshire FC took a 1-0 win over FC Piramide, furthering Piramide's slide down the table.
Catsore Bay FC threw a spanner in Rovers' works while also keeping their chances alive with a 3-1 win, moving within a win of JagLite, though GD is a killer.

Michael VII Section One

Week Twenty-nine
Bensville City 2–2 Pharao FC
New Frbiba FC 3–1 FC Maghreb City
Meshkete Nationals 0–0 Danieqet FC
Tsuets FC 5–3 Martindale United
Tripoli FC 3–2 Karoe Blues
Afriq FC 1–1 Bensville Town
Meersen City 2–1 Devoncert FC
Kovalchuk 1–2 Irrigae Town FC

-  Michael VII Section One      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Karoe Blues 29 19 6 4 52 30 1.733 +22 63
2 Tripoli FC 29 17 9 3 72 50 1.440 +22 60
3 New Frbiba FC 29 16 5 8 49 37 1.324 +12 53
4 Tsuets FC 29 12 12 5 64 56 1.143 +8 48
5 Bensville Town 29 14 5 10 38 33 1.152 +5 47
6 Meshkete Nationals 29 13 6 10 37 28 1.321 +9 45
7 Meersen City 29 12 8 9 56 57 0.982 −1 44
8 Pharao FC 29 10 12 7 50 40 1.250 +10 42
9 Irrigae Town FC 29 10 7 12 61 69 0.884 −8 37
10 FC Maghreb City 29 8 9 12 51 60 0.850 −9 33
11 Danieqet FC 29 8 8 13 27 28 0.964 −1 32
12 Kovalchuk 29 7 8 14 50 61 0.820 −11 29
13 Afriq FC 29 7 7 15 51 64 0.797 −13 28
14 Devoncert FC 29 6 8 15 38 49 0.776 −11 26
15 Bensville City 29 6 7 16 49 67 0.731 −18 25
16 Martindale United 29 7 3 19 57 73 0.781 −16 24


Review:

Bensville City let in a late goal to Pharao FC to tie 2-2, really hurting Bensville's chances of staying in Section One next year.
New Frbiba FC confirmed their promotion to Top League next year winning 3-1 over FC Maghreb City.
Meshkete Nationals and Danieqet FC played to a 0-0 draw, Nationals now unable to be promoted.
Tsuets FC finishing strong but ruing too many draws, winning 5-3 over Martindale, doomed now to relegation, Tsuets unable to catch New Frbiba
Tripoli FC take a surprise upset over Karoe, to close to within 3 points with one game to play. 3-2 to Tripoli.
Afriq FC remain near the relegation zone but barely safe after a 1-1 draw with Bensville Town.
Meersen City put Devoncert FC in deep trouble with 2-1 win.
Irrigae Town FC dampen Kovalchuk's party of avoiding relegation with 2-1 win, Kovalchuk still need a point to stay in Section One.

Michael VII Section Two

Week Twenty-nine
Desertia Storm 6–2 Suburbs FC
Ja'mah FC 3–3 Brownville City
West Midlands FC 2–2 Catsore Bay FC Seasiders
South Coast FC 3–2 Horizon FC
West End FC 1–2 Midlands FC
Tripoli City 0–1 FC Southland
Easton United 3–4 Brownville Forest
Meshkete City 4–1 Royal FC of Jagoza

-  Michael VII Section Two      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Brownville City 29 18 5 6 66 41 1.610 +25 59
2 FC Southland 29 18 3 8 45 26 1.731 +19 57
3 West End FC 29 14 8 7 63 52 1.212 +11 50
4 West Midlands FC 29 13 9 7 48 34 1.412 +14 48
5 Ja'mah FC 29 13 8 8 55 46 1.196 +9 47
6 Easton United 29 12 10 7 43 31 1.387 +12 46
7 Meshkete City 29 13 7 9 29 24 1.208 +5 46
8 Brownville Forest 29 13 6 10 64 58 1.103 +6 45
9 Tripoli City 29 10 9 10 34 35 0.971 −1 39
10 Horizon FC 29 11 4 14 55 61 0.902 −6 37
11 Catsore Bay FC Seasiders 29 9 7 13 34 28 1.214 +6 34
12 Royal FC of Jagoza 29 9 7 13 33 44 0.750 −11 34
13 Midlands FC 29 5 12 12 44 62 0.710 −18 27
14 Desertia Storm 29 8 3 18 47 68 0.691 −21 27
15 Suburbs FC 29 4 10 15 23 43 0.535 −20 22
16 South Coast FC 29 6 4 19 34 64 0.531 −30 22


Review:

Desertia Storm thrash Suburbs FC 6-2 in battle of minnows.
Ja'mah FC and Brownville City play to 3-3 draw. Brownville City unable to capture title but Ja'mah FC now really hurt in promotion efforts.
West Midlands allow late goals to 2-2 draw with Seasiders, falling two points out of the race to third place.
South Coast FC try avoid the wooden spoon with 3-2 win over Horizon FC.
Midlands FC shock West End FC 2-1 to keep the promotion race interesting.
FC Southland take 1-0 win over Tripoli City to ensure at least 2nd place, still in the hunt for title.
Brownville Forest kill off Easton United's promotion hopes with 4-3 away win.
Meshkete City ease over Royal FC of Jagoza with 4-1 win on the island.

Michael VII Top League

Week Thirty
FC Jagoza City 1–1 Atlancia Rovers
Catsore Bay FC 1–0 FC Piramide
Plainshire FC 0–0 Nova Schmejga
Frbiba City 3–1 Mashriq Village
Plainshire City 3–1 Gaetsa City
Atlancia United 2–0 West Frbiba United
Riverside City United 3–3 FC Jagoza United
Geyser Town Spurs 0–0 Mayfield FC

-  Michael VII Top League       Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 West Frbiba United 30 15 8 7 27 24 1.125 +3 53 Champions
2 Atlancia United 30 14 9 7 64 55 1.164 +9 51
3 Riverside City United 30 14 9 7 51 44 1.159 +7 51 LC Winners
4 Atlancia Rovers 30 12 11 7 41 28 1.464 +13 47
5 FC Jagoza United 30 12 10 8 70 64 1.094 +6 46 LT Winners
6 FC Piramide 30 13 6 11 37 25 1.480 +12 45
7 Frbiba City 30 11 10 9 61 54 1.130 +7 43
8 Gaetsa City 30 12 6 12 44 42 1.048 +2 42
9 Plainshire FC 30 11 7 12 38 35 1.086 +3 40
10 Geyser Town Spurs 30 11 7 12 50 55 0.909 −5 40
11 Plainshire City 30 10 7 13 49 67 0.731 −18 37
12 Nova Schmejga 30 10 6 14 48 51 0.941 −3 36
13 FC Jagoza City 30 9 7 14 68 69 0.986 −1 34
14 Catsore Bay FC 30 7 12 11 47 58 0.810 −11 33 Relegated
15 Mayfield FC 30 8 8 14 47 54 0.870 −7 32 Relegated
16 Mashriq Village 30 7 5 18 35 52 0.673 −17 26 Relegated


Review:

FC Jagoza City ensure their fans remain in fear following a 1-1 draw with Atlancia Rovers. In the end it's enough to keep JagLite safe.
Catsore Bay do everything they can to try avoid relegation with a 1-0 upset over FC Piramide, but fall short of Jagoza City.
Plainshire FC and Nova Schmejga play to a 0-0 draw, finishing in 9th and 12th respectively.
Frbiba City do enough to claim 7th place with 3-1 win to end Mashriq Village's brief Top League experience.
Plainshire City take a surprise 3-1 win at home over Gaetsa City to end the season on a positive.
West Frbiba United fall 2-0 to Atlancia United, allowing Riverside City a chance to take the title, but still end up Top League Champions. Atlancia claim 2nd spot.
Riverside City United had a golden opportunity to seize a Top League title following West Frbiba's loss, but allow FC Jagoza United to play to a thrilling 3-3 draw, forcing RCU into 3rd spot behind Atlancia United.
Geyser Town Spurs finish the season wth a 0-0 draw against Mayfield FC. Mayfield FC requiring a win to have any chance of avoiding relegation, but unable to net anything. FC Jagoza City's draw enough to sink Mayfield anyway.

Michael VII Section One

Week Thirty
Pharao FC 4–1 Kovalchuk
Irrigae Town FC 4–3 Meersen City
Devoncert FC 1–0 Afriq FC
Bensville Town 1–2 Tripoli FC
Karoe Blues 2–1 Tsuets FC
Martindale United 0–0 Meshkete Nationals
Danieqet FC 0–1 New Frbiba FC
FC Maghreb City 2–0 Bensville City

-  Michael VII Section One      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Karoe Blues 30 20 6 4 54 31 1.742 +23 66 Champions
2 Tripoli FC 30 18 9 3 74 51 1.451 +23 63 Promoted
3 New Frbiba FC 30 17 5 8 50 37 1.351 +13 56 Promoted
4 Tsuets FC 30 12 12 6 65 58 1.121 +7 48
5 Bensville Town 30 14 5 11 39 35 1.114 +4 47
6 Meshkete Nationals 30 13 7 10 37 28 1.321 +9 46
7 Pharao FC 30 11 12 7 54 41 1.317 +13 45
8 Meersen City 30 12 8 10 59 61 0.967 −2 44
9 Irrigae Town FC 30 11 7 12 65 72 0.903 −7 40
10 FC Maghreb City 30 9 9 12 53 60 0.883 −7 36
11 Danieqet FC 30 8 8 14 27 29 0.931 −2 32
12 Devoncert FC 30 7 8 15 39 49 0.796 −10 29
13 Kovalchuk 30 7 8 15 51 65 0.785 −14 29
14 Afriq FC 30 7 7 16 51 65 0.785 −14 28 Relegated
15 Martindale United 30 7 4 19 57 73 0.781 −16 25 Relegated
16 Bensville City 30 6 7 17 49 69 0.710 −20 25 Relegated


Review:

Pharao FC put on a show to nearly sink Kovalchuk easing to a 4-1 win.
Irrigae Town edge Meersen City 4-3 to end the season in 9th place.
Devoncert FC take a critical 1-0 win over Afriq FC to avoid relegation and send Afriq down in their place.
Tripoli FC keep championship chances alive with 2-1 win over Bensville Town, but Karoe win forces 2nd place.
Karoe Blues take a decisive 2-1 win to confirm the Section One title.
Meshkete Nationals and doomed Martindale United play out boring 0-0 draw.
New Frbiba FC finish off their promotion part in style, winning 1-0 on the road over Danieqet.
FC Maghreb City finish on a high, forcing Bensville City into last place with 2-0 victory.

Michael VII Section Two

Week Thirty
Suburbs FC 0–0 Meshkete City
Royal FC of Jagoza 1–1 Easton United
Brownville Forest 2–0 Tripoli City
FC Southland 4–3 West End FC
Midlands FC 3–0 South Coast FC
Horizon FC 1–2 West Midlands FC
Catsore Bay FC Seasiders 2–0 Ja'mah FC
Brownville City 4–0 Desertia Storm

-  Michael VII Section Two      Pld    W   D   L    GF   GA     Avg   GD   Pts 
1 Brownville City 30 19 5 6 70 41 1.707 +29 62 Champions
2 FC Southland 30 19 3 8 49 29 1.690 +20 60 Promoted
3 West Midlands FC 30 14 9 7 50 35 1.429 +15 51 Promoted
4 West End FC 30 14 8 8 66 56 1.179 +10 50
5 Brownville Forest 30 14 6 10 66 58 1.138 +8 48
6 Easton United 30 12 11 7 44 32 1.375 +12 47
7 Ja'mah FC 30 13 8 9 55 48 1.146 +7 47
8 Meshkete City 30 13 8 9 29 24 1.208 +5 47
9 Tripoli City 30 10 9 11 34 37 0.919 −3 39
10 Catsore Bay FC Seasiders 30 10 7 13 36 28 1.286 +8 37
11 Horizon FC 30 11 4 15 56 63 0.889 −7 37
12 Royal FC of Jagoza 30 9 8 13 34 45 0.756 −11 35
13 Midlands FC 30 6 12 12 47 62 0.758 −15 30
14 Desertia Storm 30 8 3 19 47 72 0.653 −25 27
15 Suburbs FC 30 4 11 15 23 43 0.535 −20 23
16 South Coast FC 30 6 4 20 34 67 0.507 −33 22 Wooden Spoon


Review:

Suburbs FC fight off the League's wooden spoon with 0-0 draw with Meshkete City.
Royal FC of Jagoza finish with a 1-1 against a deflated Easton United.
Brownville Forest finish strongly winning 2-0 over Tripoli City.
FC Southland did all they could to try win a Championship by ending West End's promotion chances with thrilling 4-3 win. Brownville City take Section II title.
Midlands FC thrash wooden spooners South Coast FC 3-0 to go home on a high.
West Midlands FC book their ticket to Section One with tight 2-1 win over Horizon FC.
Seasiders sink Ja'mah 2-0 in final home match by the bay.
Brownville City take Section Two honours with a 4-0 spanking of Desertia Storm, heading up to Section One in emphatic fashion.

FL Cup Final
Riverside City United (TL) 2–1 Nova Schmejga (TL)

Despite Riverside City United's disappointing finish to the Top League season, there was still one more outing for Riverside City and one more shot at hardware this year.
Nova Schmejga surprised by scoring first to close the first half ahead 1-0 despite Riverside City dominating all the possession and territory statistics.
Riverside City came out strong, equalising in the 55th minute and going ahead a quarter of an hour later to score the match winner in the 70th minute.
RCU then were able to completely control the game and were unlucky to not get a third goal to seal the Cup.
Riverside City United claim the Football League Cup running out 2-1 victors over Nova Schmejga.

Year in Review:

Top League Champions: West Frbiba United 15-8-7-53
Relegated: Catsore Bay FC, Mayfield FC, Mashriq Village.
FL Cup Champions: Riverside City United.
FL Trophy Champions: FC Jagoza United.
Jagoza Cup Winners: FC Jagoza United.
Atlancia Cup Winners: Atlancia United.

West Frbiba came surging late in the season to take the Top League title as unexpected champions this season. FC Jagoza United started slow but finished fast to end up a respectable 5th and FL Trophy champions once more.
FC Jagoza City nearly found themselves relegated to Section One following a very long championship hangover, injuries costing them dearly throughout.
Riverside City United unable to hold onto the standings lead they had most of the year, but managed to take home the FL Cup and just missing out on a double.
FC Jagoza United's 4-3 win over City in Round 27 managed to earn back the Jagoza Cup, while two 1-1 draws meant Atlancia United won the Atlancia Cup off Rovers by managing a better spot in the overall standings.
FC Piramide found out what it's like to start strong and finish miserably, being well in the hunt after 27 rounds and well out of the picture by the end.

Section One Champions: Karoe Blues 20-6-4-66
Promoted: Karoe Blues, Tripoli FC, New Frbiba FC.
Relegated: Afriq FC, Martindale United, Bensville City.

Karoe Blues were the champions from day one and only near the end with a resurgent Tripoli FC chasing them down did they look uncomfortable. Promoted back to Top League, Blues are to be looked out for.
Tripoli FC by far the most impressive side, from Section Two last year to Top League next year, nearly taking home the Section One title off favourites Karoe.
Relegation races down to the last day, Afriq FC unlucky to be relegated, unable to close out a final win against Devoncert.

Section Two Champions: Brownville City 19-5-6-62
Promoted: Brownville City, FC Southland, West Midlands FC.
Wooden Spoon: South Coast FC.

Brownville City had been leaders from the start but well chased down by FC Southland where the two at the top made sure only the 3rd promotion spot was up for grabs.
Section Two very interesting races this year, Brownville City pipping Southland for the title, and West Midlands barely getting over the line ahead of West End for 3rd spot.
Top half of the league all very close, and West End will be out looking to go one better next year. Afriq FC the ones to look out for next year, narrowly avoiding safety in Section I.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Michael VII AmFootball Season

Postby Michael VII » Thu Jul 16, 2015 11:04 pm

Michael VII Football League (Gridiron)

Once more we reach the MFL, after a long offseason, twelve teams will battle it out once more to find out who is the best team in Michael VII.
The Frbiba Phoenix will once again be the team to beat, winning two titles in the past three years, though Bensville Bulldogs have yet to fall back from when they were champions two years ago.
Will a Jagoza side take the title this season to bring glory to the West Bank? The Wildcats were down last year, but the Royals are always ready to strike.
And are the Kovalchuk Mountaineers the real deal after taking a Minor Premiership last season?

Major Rivalry Games
Lake Koval Cup - Kovalchuk v New Schmejgland
Cross-River Classic - Jagoza Wildcats v Frbiba
Forced Rivalry - Bayside v Meshkete
Frbiba Grudge Match - Frbiba v West Frbiba
Bedlam - Jagoza Royals v Jagoza Wildcats
Country Cup - Plainshire v Bensville
Ocean Trophy - Atlancia v Southland

Michael VII Football League

Week One
Atlancia Cougars 14–13 Jagoza Wildcats
Plainshire Pirates 14–10 Jagoza Royals
Bensville Bulldogs 11–3 Bayside Hawks
Meshkete Musketeers 7–0 New Schmejgland Saints
Kovalchuk Mountaineers 10–44 Southland Seasiders
Frbiba Phoenix 17–0 West Frbiba Falcons

-Frbiba Phoenix take a 17-0 win to keep bragging rights in the Frbiba Grudge Match.

Week Two
Jagoza Wildcats 19–24 West Frbiba Falcons
Southland Seasiders 3–6 Frbiba Phoenix
New Schmejgland Saints 19–16 Kovalchuk Mountaineers
Bayside Hawks 17–20 Meshkete Musketeers
Jagoza Royals 7–0 Bensville Bulldogs
Atlancia Cougars 21–0 Plainshire Pirates

-The Saints take a close 19-16 win over the Mountaineers to win back the Lake Koval Cup.
-Musketeers edge the Hawks 20-17 to win the Forced Rivalry.

Week Three
Plainshire Pirates 21–17 Jagoza Wildcats
Bensville Bulldogs 16–14 Atlancia Cougars
Meshkete Musketeers 10–6 Jagoza Royals
Kovalchuk Mountaineers 6–17 Bayside Hawks
Frbiba Phoenix 27–16 New Schmejgland Saints
West Frbiba Falcons 10–10 Southland Seasiders (10–13 OT)

Standings after 3 rounds.

-  Michael VII Football League  Pld    W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 Frbiba Phoenix 3 3 0 50 19 +31 1.000
2 Meshkete Musketeers 3 3 0 37 23 +14 1.000
3 Plainshire Pirates 3 2 1 35 48 −13 0.667
4 Bensville Bulldogs 3 2 1 27 24 +3 0.667
5 Southland Seasiders 3 2 1 60 26 +34 0.667
6 Atlancia Cougars 3 2 1 49 29 +20 0.667
7 Jagoza Royals 3 1 2 23 24 −1 0.333
8 Bayside Hawks 3 1 2 37 37 0 0.333
9 West Frbiba Falcons 3 1 2 34 49 −15 0.333
10 New Schmejgland Saints 3 1 2 35 50 −15 0.333
11 Jagoza Wildcats 3 0 3 49 59 −10 0.000
12 Kovalchuk Mountaineers 3 0 3 32 80 −48 0.000


Review:

After three weeks the table is naturally quite tight, though once again the Phoenix are the team to beat, unbeaten along with the Musketeers.
The northerners have started slow, their only victory over Kovalchuk in the Koval Cup, Saints 1-2 and Mountaineers 0-3.
Not enough to go off yet but Bensville remain in a playoff spot, same with Frbiba, but Plainshire also making the Heartland strong this season.

Week Four
Jagoza Wildcats 10–12 Southland Seasiders
New Schmejgland Saints 31–17 West Frbiba Falcons
Bayside Hawks 22–17 Frbiba Phoenix
Jagoza Royals 30–19 Kovalchuk Mountaineers
Atlancia Cougars 12–7 Meshkete Musketeers
Plainshire Pirates 21–13 Bensville Bulldogs

-The Pirates retain the Country Cup with a 21-13 win over the Bulldogs, dampening the good run of the Bulldogs thus far.

Week Five
Bensville Bulldogs 39–13 Jagoza Wildcats
Meshkete Musketeers 25–23 Plainshire Pirates
Kovalchuk Mountaineers 35–3 Atlancia Cougars
Frbiba Phoenix 17–6 Jagoza Royals
West Frbiba Falcons 13–6 Bayside Hawks
Southland Seasiders 6–16 New Schmejgland Saints

Week Six
Jagoza Wildcats 3–7 New Schmejgland Saints
Bayside Hawks 10–13 Southland Seasiders
Jagoza Royals 16–37 West Frbiba Falcons
Atlancia Cougars 17–17 Frbiba Phoenix (17–20 OT)
Plainshire Pirates 17–9 Kovalchuk Mountaineers
Bensville Bulldogs 13–31 Meshkete Musketeers

Standings after 6 rounds.

-  Michael VII Football League  Pld    W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 Meshkete Musketeers 6 5 1 100 71 +29 0.833
2 Frbiba Phoenix 6 5 1 104 64 +40 0.833
3 Plainshire Pirates 6 4 2 96 95 +1 0.667
4 New Schmejgland Saints 6 4 2 89 76 +13 0.667
5 Southland Seasiders 6 4 2 91 62 +29 0.667
6 Bensville Bulldogs 6 3 3 92 89 +3 0.500
7 West Frbiba Falcons 6 3 3 101 102 −1 0.500
8 Atlancia Cougars 6 3 3 81 91 −10 0.500
9 Jagoza Royals 6 2 4 75 97 −22 0.333
10 Bayside Hawks 6 2 4 75 80 −5 0.333
11 Kovalchuk Mountaineers 6 1 5 95 130 −35 0.167
12 Jagoza Wildcats 6 0 6 75 117 −42 0.000


Review:

6 rounds in and the picture is becoming clearer. Phoenix still scary but a surprise loss to the Hawks blemished their undefeated season.
Meshkete and Plainshire remaining strong and playoff candidates. New Scmhejgland bringing some pride of the north back, but Mountaineers remain useless.
Jagoza both sides having bad years, Wildcats winless and the Royals just 2-4.

Week Seven
Meshkete Musketeers 15–6 Jagoza Wildcats
Kovalchuk Mountaineers 26–0 Bensville Bulldogs
Frbiba Phoenix 16–10 Plainshire Pirates
West Frbiba Falcons 3–23 Atlancia Cougars
Southland Seasiders 24–30 Jagoza Royals
New Schmejgland Saints 21–28 Bayside Hawks

Week Eight
Jagoza Wildcats 13–6 Bayside Hawks
Jagoza Royals 19–21 New Schmejgland Saints
Atlancia Cougars 17–10 Southland Seasiders
Plainshire Pirates 3–10 West Frbiba Falcons
Bensville Bulldogs 3–10 Frbiba Phoenix
Meshkete Musketeers 30–16 Kovalchuk Mountaineers

-Atlancia Cougars take a low scoring win in the inaugural Ocean Trophy, winning 17-10 over Southland.

Week Nine
Kovalchuk Mountaineers 13–3 Jagoza Wildcats
Frbiba Phoenix 10–3 Meshkete Musketeers
West Frbiba Falcons 17–7 Bensville Bulldogs
Southland Seasiders 15–13 Plainshire Pirates
New Schmejgland Saints 17–0 Atlancia Cougars
Bayside Hawks 17–3 Jagoza Royals

Standings after 9 rounds.

-  Michael VII Football League  Pld    W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 Frbiba Phoenix 9 8 1 140 80 +60 0.889
2 Meshkete Musketeers 9 7 2 148 103 +45 0.778
3 New Schmejgland Saints 9 6 3 148 123 +25 0.667
4 Atlancia Cougars 9 5 4 121 121 0 0.556
5 Southland Seasiders 9 5 4 140 122 +18 0.556
6 West Frbiba Falcons 9 5 4 131 135 −4 0.556
7 Plainshire Pirates 9 4 5 122 136 −14 0.444
8 Bayside Hawks 9 4 5 126 117 +9 0.444
9 Kovalchuk Mountaineers 9 3 6 150 163 −13 0.333
10 Jagoza Royals 9 3 6 127 159 −32 0.333
11 Bensville Bulldogs 9 3 6 102 142 −40 0.333
12 Jagoza Wildcats 9 1 8 97 151 −54 0.111


Review:

Picture getting really clear now with Frbiba booking their playoff spot, being 8-1 and yet to play the bottom of the table Wildcats.
Musketeers and Saints appear locked in at 2 and 3, with the final playoff spot being the most interesting race at the moment.
Atlancia, Southland and West Frbiba all locked in on 5-4 with two to play.
Plainshire dropping slowly and falling out of contention, while Bayside improve every week, both 4-5.
Bensville have now gone 1-5 in last six to be near the bottom with the two Jagoza sides, while Kovalchuk have played .500 football since the first three games.
Wildcats finally snagged a win, a tight 13-6 victory over Bayside, with their two rivalry games yet to play.

Week Ten
Jagoza Wildcats 13–6 Jagoza Royals
Atlancia Cougars 10–24 Bayside Hawks
Plainshire Pirates 0–3 New Schmejgland Saints
Bensville Bulldogs 30–13 Southland Seasiders
Meshkete Musketeers 10–13 West Frbiba Falcons
Kovalchuk Mountaineers 10–6 Frbiba Phoenix

-Wildcats keep some faith in their season with a 13-6 win in the Bedlam game over the Royals.
-Hawks ease to a 24-10 win over the Cougars to all but end their chance of playoffs.
-Saints and Pirates play a 3-0 game with the Saints the only scorers to keep New Schmejgland in 2nd place.
-Bensville smack the Seasiders 30-13 to really dent Southland's chances of reaching the Top 4.
-West Frbiba move into sole possession of 4th place with one to play after 13-10 win at Meshkete.
-Phoenix drop a shocking match at Kovalchuk 10-6 to lose chance of securing homefield advantage.

-  Michael VII Football League  Pld    W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 Frbiba Phoenix 10 8 2 146 90 +56 0.800
2 New Schmejgland Saints 10 7 3 151 123 +28 0.700
3 Meshkete Musketeers 10 7 3 158 116 +42 0.700
4 West Frbiba Falcons 10 6 4 144 145 −1 0.600
5 Bayside Hawks 10 5 5 150 127 +23 0.500
6 Southland Seasiders 10 5 5 153 152 +1 0.500
7 Atlancia Cougars 10 5 5 131 145 −14 0.500
8 Bensville Bulldogs 10 4 6 132 155 −23 0.400
9 Kovalchuk Mountaineers 10 4 6 160 169 −9 0.400
10 Plainshire Pirates 10 4 6 122 139 −17 0.400
11 Jagoza Royals 10 3 7 133 172 −39 0.300
12 Jagoza Wildcats 10 2 8 110 157 −47 0.200


Week Eleven
Frbiba Phoenix 40–23 Jagoza Wildcats
West Frbiba Falcons 0–17 Kovalchuk Mountaineers
Southland Seasiders 10–15 Meshkete Musketeers
New Schmejgland Saints 24–27 Bensville Bulldogs
Bayside Hawks 30–22 Plainshire Pirates
Jagoza Royals 20–23 Atlancia Cougars

-Phoenix enter the playoffs with homefield advantage and confidence after spanking the Wildcats 40-23 at home.
-Mountaineers blank the Falcons 17-0 to eliminate the Falcons from the playoff race.
-Musketeers book homefield advantage with 15-10 victory over the Seasiders.
-Bulldogs drop Saints into 3rd place with 27-24 win on the road to end the season.
-Hawks win 4 of last 5 to sneak into 4th place playoff spot, winning 30-22 over Plainshire.
-Cougars edge Royals 23-20 to finish at 6-5 but not enough offense to secure a playoff berth.

-  Michael VII Football League  Pld    W   L    PF   PA   PD    Win % 
1 Frbiba Phoenix 11 9 2 186 113 +73 0.818 Minor Premiers
2 Meshkete Musketeers 11 8 3 173 126 +47 0.727
3 New Schmejgland Saints 11 7 4 175 150 +25 0.636
4 Bayside Hawks 11 6 5 180 149 +31 0.545
5 West Frbiba Falcons 11 6 5 144 162 −18 0.545
6 Atlancia Cougars 11 6 5 154 165 −11 0.545
7 Kovalchuk Mountaineers 11 5 6 177 169 +8 0.455
8 Bensville Bulldogs 11 5 6 159 179 −20 0.455
9 Southland Seasiders 11 5 6 163 167 −4 0.455
10 Plainshire Pirates 11 4 7 144 169 −25 0.364
11 Jagoza Royals 11 3 8 153 195 −42 0.273
12 Jagoza Wildcats 11 2 9 133 197 −64 0.182


MFL Semifinals
Frbiba Phoenix 16–3 Bayside Hawks
Meshkete Musketeers 7–23 New Schmejgland Saints

-The Phoenix booked their trip to yet another MFL final, and the chance to retain their championship agan with a 16-3 win over the Hawks that never looked in doubt.
-The Saints after missing the final last season, set up a rematch of MFL Final I, with a 23-7 win on the road at Meshkete, eliminating the Musketeers and moving on to play the Phoenix.

MFL Final
Frbiba Phoenix 17–17 New Schmejgland Saints (23–26 3OT)

-The New Schmejgland Saints won their first championship after four years with a rematch against the Phoenix.
-The Saints led through the entire match before the Phoenix tied it up with a two point conversion in the 4th quarter on their only TD of the game.
-In OT both sides kicked Field Goals in the first 2 extra possessions with neither advancing to a new set of downs.
-The championship only ended in triple OT when the Saints kicked a third field goal in OT, before giving the Phoenix possession.
-On 3rd and goal on the 1 yard line, the Phoenix attempted another run play, but the ball was fumbled and recovered by the Saints defense to give the Saints their first MFL title.
-For the fourth year in a row, the Minor Premiers lost in the playoffs and failed to become champions.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Michael VII Basketball Season

Postby Michael VII » Thu Jul 16, 2015 11:17 pm

Michael VII National Basketball League

Basketball seems to finally be Atlancia's domain as a place where they can win games, with the Pioneers being back to back defending champs.
Though the Riverside teams have had good success with the tournament too, the Frbiba Aces winning tournament one, and going to the finals in season two, while the Kings took regular season honours and top two in two seasons, while the Roosters got to IUBC last time round.
This season Atlancia Pioneers will go out trying for the threepeat, but there'll be big challenge from the Aces and Roosters by the delta and the Battalion want to grab another minor premiership but take the honours too.

MNBL Franchise League

Round 1
Atlancia Pioneers 91–77 Frbiba Kings
Jagoza Panthers 70–91 South Coast Wave
Bensville Batallion 78–74 Easton Sailers
Midlands Miners 78–78 Southland Flood (88–85 OT)
Frbiba Aces 65–78 Plainshire Farmers
Southend Stormers 73–86 West Frbiba Ferrets
Riverside Roosters 71–82 Mayfield Warheads
Meshkete Manitees 82–94 Jagoza Fishermen

Round 2
Frbiba Kings 83–75 Jagoza Fishermen
Mayfield Warheads 60–77 Meshkete Manitees
West Frbiba Ferrets 62–78 Riverside Roosters
Plainshire Farmers 66–99 Southend Stormers
Southland Flood 63–69 Frbiba Aces
Easton Sailers 63–72 Midlands Miners
South Coast Wave 84–76 Bensville Batallion
Atlancia Pioneers 101–74 Jagoza Panthers

Round 3
Jagoza Panthers 79–74 Frbiba Kings
Bensville Batallion 75–89 Atlancia Pioneers
Midlands Miners 75–99 South Coast Wave
Frbiba Aces 86–79 Easton Sailers
Southend Stormers 83–78 Southland Flood
Riverside Roosters 79–75 Plainshire Farmers
Meshkete Manitees 90–71 West Frbiba Ferrets
Jagoza Fishermen 73–59 Mayfield Warheads

Round 4
Frbiba Kings 71–75 Mayfield Warheads
West Frbiba Ferrets 64–72 Jagoza Fishermen
Plainshire Farmers 67–103 Meshkete Manitees
Southland Flood 60–74 Riverside Roosters
Easton Sailers 66–83 Southend Stormers
South Coast Wave 71–70 Frbiba Aces
Atlancia Pioneers 73–75 Midlands Miners
Jagoza Panthers 81–81 Bensville Batallion (92–85 OT)

Round 5
Bensville Batallion 78–108 Frbiba Kings
Midlands Miners 64–82 Jagoza Panthers
Frbiba Aces 83–76 Atlancia Pioneers
Southend Stormers 87–75 South Coast Wave
Riverside Roosters 71–76 Easton Sailers
Meshkete Manitees 75–78 Southland Flood
Jagoza Fishermen 82–77 Plainshire Farmers
Mayfield Warheads 83–77 West Frbiba Ferrets

Round 6
Frbiba Kings 66–91 West Frbiba Ferrets
Plainshire Farmers 61–87 Mayfield Warheads
Southland Flood 95–78 Jagoza Fishermen
Easton Sailers 60–93 Meshkete Manitees
South Coast Wave 93–69 Riverside Roosters
Atlancia Pioneers 83–93 Southend Stormers
Jagoza Panthers 94–90 Frbiba Aces
Bensville Batallion 77–84 Midlands Miners

Round 7
Midlands Miners 68–88 Frbiba Kings
Frbiba Aces 81–64 Bensville Batallion
Southend Stormers 77–74 Jagoza Panthers
Riverside Roosters 62–56 Atlancia Pioneers
Meshkete Manitees 90–71 South Coast Wave
Jagoza Fishermen 60–86 Easton Sailers
Mayfield Warheads 63–56 Southland Flood
West Frbiba Ferrets 78–72 Plainshire Farmers

Round 8
Frbiba Kings 78–90 Plainshire Farmers
Southland Flood 72–81 West Frbiba Ferrets
Easton Sailers 83–77 Mayfield Warheads
South Coast Wave 86–83 Jagoza Fishermen
Atlancia Pioneers 72–64 Meshkete Manitees
Jagoza Panthers 99–73 Riverside Roosters
Bensville Batallion 78–62 Southend Stormers
Midlands Miners 72–72 Frbiba Aces (83–80 OT)

Round 9
Frbiba Aces 63–71 Frbiba Kings
Southend Stormers 62–93 Midlands Miners
Riverside Roosters 65–74 Bensville Batallion
Meshkete Manitees 64–68 Jagoza Panthers
Jagoza Fishermen 75–90 Atlancia Pioneers
Mayfield Warheads 81–74 South Coast Wave
West Frbiba Ferrets 94–64 Easton Sailers
Plainshire Farmers 86–67 Southland Flood

Round 10
Frbiba Kings 78–64 Southland Flood
Easton Sailers 74–92 Plainshire Farmers
South Coast Wave 79–84 West Frbiba Ferrets
Atlancia Pioneers 89–67 Mayfield Warheads
Jagoza Panthers 70–82 Jagoza Fishermen
Bensville Batallion 83–82 Meshkete Manitees
Midlands Miners 75–74 Riverside Roosters
Frbiba Aces 72–84 Southend Stormers

Round 11
Southend Stormers 74–92 Frbiba Kings
Riverside Roosters 71–91 Frbiba Aces
Meshkete Manitees 63–74 Midlands Miners
Jagoza Fishermen 65–74 Bensville Batallion
Mayfield Warheads 84–64 Jagoza Panthers
West Frbiba Ferrets 87–92 Atlancia Pioneers
Plainshire Farmers 91–66 South Coast Wave
Southland Flood 74–81 Easton Sailers

Round 12
Frbiba Kings 82–87 Easton Sailers
South Coast Wave 69–67 Southland Flood
Atlancia Pioneers 91–65 Plainshire Farmers
Jagoza Panthers 101–70 West Frbiba Ferrets
Bensville Batallion 63–83 Mayfield Warheads
Midlands Miners 96–66 Jagoza Fishermen
Frbiba Aces 71–70 Meshkete Manitees
Southend Stormers 92–78 Riverside Roosters

Round 13
Riverside Roosters 66–70 Frbiba Kings
Meshkete Manitees 92–93 Southend Stormers
Jagoza Fishermen 83–75 Frbiba Aces
Mayfield Warheads 96–79 Midlands Miners
West Frbiba Ferrets 68–94 Bensville Batallion
Plainshire Farmers 91–61 Jagoza Panthers
Southland Flood 74–72 Atlancia Pioneers
Easton Sailers 82–75 South Coast Wave

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 13 9 4 997 938 +59
2 Midlands Miners 13 9 4 1026 1008 +18
3 Southend Stormers 13 9 4 1062 1033 +29
4 Atlancia Pioneers 13 8 5 1075 971 +104
5 South Coast Wave 13 7 6 1033 1025 +8
6 Jagoza Panthers 13 7 6 1028 1046 -18
7 Frbiba Kings 13 7 6 1038 1001 +37
8 Bensville Batallion 13 6 7 999 1037 -38
9 Jagoza Fishermen 13 6 7 988 1037 -49
10 West Frbiba Ferrets 13 6 7 1013 1036 -23
11 Plainshire Farmers 13 6 7 1011 1030 -19
12 Frbiba Aces 13 6 7 996 987 +9
13 Easton Sailers 13 6 7 975 1037 -62
14 Meshkete Manitees 13 5 8 1045 962 +83
15 Riverside Roosters 13 4 9 931 1005 -74
16 Southland Flood 13 3 10 933 997 -64


Review:
The Warheads are back with style, going 9-4 to be equal with the Miners and Stormers on the top, all welcome additions to the top 3.
The Pioneers though are close behind with an 8-5 record and look to move up over the next month into position.
South Coast, Panthers and Kings all in the top 8 with a 7-6 record while 8th is a big dogpile with six teams all on 6-7.
Meshkete disappointing on 5-8 but somehow have a big +83 PD, while the Roosters have gone from 2nd place to starting 4-9. Flood last on 3-10.

Round 14
Frbiba Kings 85–69 South Coast Wave
Atlancia Pioneers 61–77 Easton Sailers
Jagoza Panthers 83–63 Southland Flood
Bensville Batallion 70–67 Plainshire Farmers
Midlands Miners 65–69 West Frbiba Ferrets
Frbiba Aces 70–88 Mayfield Warheads
Southend Stormers 68–82 Jagoza Fishermen
Riverside Roosters 78–96 Meshkete Manitees

Round 15
Meshkete Manitees 94–77 Frbiba Kings
Jagoza Fishermen 62–75 Riverside Roosters
Mayfield Warheads 73–71 Southend Stormers
West Frbiba Ferrets 58–83 Frbiba Aces
Plainshire Farmers 81–79 Midlands Miners
Southland Flood 83–83 Bensville Batallion (90–91 OT)
Easton Sailers 69–83 Jagoza Panthers
South Coast Wave 83–79 Atlancia Pioneers

Round 16
Frbiba Kings 83–88 Atlancia Pioneers
South Coast Wave 74–64 Jagoza Panthers
Easton Sailers 70–57 Bensville Batallion
Southland Flood 75–71 Midlands Miners
Plainshire Farmers 79–58 Frbiba Aces
West Frbiba Ferrets 66–90 Southend Stormers
Mayfield Warheads 92–72 Riverside Roosters
Jagoza Fishermen 70–71 Meshkete Manitees

Round 17
Jagoza Fishermen 73–83 Frbiba Kings
Meshkete Manitees 78–65 Mayfield Warheads
Riverside Roosters 75–91 West Frbiba Ferrets
Southend Stormers 61–67 Plainshire Farmers
Frbiba Aces 90–78 Southland Flood
Midlands Miners 89–60 Easton Sailers
Bensville Batallion 85–71 South Coast Wave
Jagoza Panthers 73–84 Atlancia Pioneers

Round 18
Frbiba Kings 67–86 Jagoza Panthers
Atlancia Pioneers 93–86 Bensville Batallion
South Coast Wave 85–82 Midlands Miners
Easton Sailers 91–72 Frbiba Aces
Southland Flood 95–86 Southend Stormers
Plainshire Farmers 92–76 Riverside Roosters
West Frbiba Ferrets 78–84 Meshkete Manitees
Mayfield Warheads 62–91 Jagoza Fishermen

Round 19
Mayfield Warheads 86–71 Frbiba Kings
Jagoza Fishermen 91–63 West Frbiba Ferrets
Meshkete Manitees 58–73 Plainshire Farmers
Riverside Roosters 71–79 Southland Flood
Southend Stormers 78–67 Easton Sailers
Frbiba Aces 81–94 South Coast Wave
Midlands Miners 95–86 Atlancia Pioneers
Bensville Batallion 85–88 Jagoza Panthers

Round 20
Frbiba Kings 61–76 Bensville Batallion
Jagoza Panthers 72–79 Midlands Miners
Atlancia Pioneers 90–75 Frbiba Aces
South Coast Wave 78–94 Southend Stormers
Easton Sailers 64–83 Riverside Roosters
Southland Flood 90–77 Meshkete Manitees
Plainshire Farmers 69–85 Jagoza Fishermen
West Frbiba Ferrets 72–78 Mayfield Warheads

Round 21
West Frbiba Ferrets 60–74 Frbiba Kings
Mayfield Warheads 75–51 Plainshire Farmers
Jagoza Fishermen 69–83 Southland Flood
Meshkete Manitees 67–76 Easton Sailers
Riverside Roosters 70–67 South Coast Wave
Southend Stormers 76–101 Atlancia Pioneers
Frbiba Aces 83–94 Jagoza Panthers
Midlands Miners 56–74 Bensville Batallion

Round 22
Frbiba Kings 80–66 Midlands Miners
Bensville Batallion 73–72 Frbiba Aces
Jagoza Panthers 73–95 Southend Stormers
Atlancia Pioneers 78–86 Riverside Roosters
South Coast Wave 72–73 Meshkete Manitees
Easton Sailers 69–59 Jagoza Fishermen
Southland Flood 84–74 Mayfield Warheads
Plainshire Farmers 70–68 West Frbiba Ferrets

Round 23
Plainshire Farmers 94–85 Frbiba Kings
West Frbiba Ferrets 76–84 Southland Flood
Mayfield Warheads 69–67 Easton Sailers
Jagoza Fishermen 83–77 South Coast Wave
Meshkete Manitees 77–76 Atlancia Pioneers
Riverside Roosters 83–81 Jagoza Panthers
Southend Stormers 75–59 Bensville Batallion
Frbiba Aces 76–80 Midlands Miners

Round 24
Frbiba Kings 82–76 Frbiba Aces
Midlands Miners 78–102 Southend Stormers
Bensville Batallion 60–81 Riverside Roosters
Jagoza Panthers 76–72 Meshkete Manitees
Atlancia Pioneers 73–84 Jagoza Fishermen
South Coast Wave 73–78 Mayfield Warheads
Easton Sailers 62–81 West Frbiba Ferrets
Southland Flood 91–72 Plainshire Farmers

Round 25
Southland Flood 95–83 Frbiba Kings
Plainshire Farmers 83–68 Easton Sailers
West Frbiba Ferrets 58–77 South Coast Wave
Mayfield Warheads 84–69 Atlancia Pioneers
Jagoza Fishermen 84–77 Jagoza Panthers
Meshkete Manitees 72–75 Bensville Batallion
Riverside Roosters 64–71 Midlands Miners
Southend Stormers 93–66 Frbiba Aces

Round 26
Frbiba Kings 73–67 Southend Stormers
Frbiba Aces 94–75 Riverside Roosters
Midlands Miners 79–84 Meshkete Manitees
Bensville Batallion 78–75 Jagoza Fishermen
Jagoza Panthers 83–83 Mayfield Warheads (94–92 OT)
Atlancia Pioneers 59–73 West Frbiba Ferrets
South Coast Wave 75–58 Plainshire Farmers
Easton Sailers 78–82 Southland Flood

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 26 18 8 2013 1901 +112
2 Southend Stormers 26 16 10 2118 2011 +107
3 Jagoza Panthers 26 14 12 2072 2076 -4
4 Bensville Batallion 26 14 12 1968 2008 -40
5 Plainshire Farmers 26 14 12 1967 1979 -12
6 Midlands Miners 26 14 12 2016 2016 0
7 Southland Flood 26 13 13 2022 2018 +4
8 Meshkete Manitees 26 13 13 2048 1947 +101
9 Atlancia Pioneers 26 13 13 2112 2023 +89
10 Frbiba Kings 26 13 13 2042 2031 +11
11 Jagoza Fishermen 26 13 13 1996 1985 +11
12 South Coast Wave 26 13 13 2028 2015 +13
13 Easton Sailers 26 11 15 1893 2001 -108
14 West Frbiba Ferrets 26 10 16 1926 2028 -102
15 Riverside Roosters 26 10 16 1920 2032 -112
16 Frbiba Aces 26 9 17 1992 2062 -70


Review:
Fight on Warheads! Mayfield backed up a good start with another 9-4 run to sit 2 games ahead at the top on 18-8.
The Stormers had a less than impressive 7-6 to stay in second spot, but two points clear of the rest on 16-10.
3rd place is a gridlock with the Panthers, Batallion, Farmers and Miners all on 14-12.
But 7th place is even worse, with the Flood, Manitees, Pioneers, Kings, Fishermen and Wave all even on 13-13.
The Sailers not far out of it on 11-15, with the Ferrets and Roosters only a game back on 10-16, while the Aces are down on 9-17 and not looking good.

Round 27
Easton Sailers 57–78 Frbiba Kings
Southland Flood 77–61 South Coast Wave
Plainshire Farmers 92–74 Atlancia Pioneers
West Frbiba Ferrets 117–67 Jagoza Panthers
Mayfield Warheads 81–72 Bensville Batallion
Jagoza Fishermen 80–75 Midlands Miners
Meshkete Manitees 64–69 Frbiba Aces
Riverside Roosters 66–93 Southend Stormers

Round 28
Frbiba Kings 86–87 Riverside Roosters
Southend Stormers 66–79 Meshkete Manitees
Frbiba Aces 80–78 Jagoza Fishermen
Midlands Miners 67–84 Mayfield Warheads
Bensville Batallion 65–65 West Frbiba Ferrets (75–74 OT)
Jagoza Panthers 62–75 Plainshire Farmers
Atlancia Pioneers 83–82 Southland Flood
South Coast Wave 93–82 Easton Sailers

Round 29
South Coast Wave 83–75 Frbiba Kings
Easton Sailers 58–75 Atlancia Pioneers
Southland Flood 84–73 Jagoza Panthers
Plainshire Farmers 62–81 Bensville Batallion
West Frbiba Ferrets 78–84 Midlands Miners
Mayfield Warheads 71–83 Frbiba Aces
Jagoza Fishermen 58–96 Southend Stormers
Meshkete Manitees 94–68 Riverside Roosters

Round 30
Frbiba Kings 67–72 Meshkete Manitees
Riverside Roosters 55–91 Jagoza Fishermen
Southend Stormers 84–67 Mayfield Warheads
Frbiba Aces 71–67 West Frbiba Ferrets
Midlands Miners 77–92 Plainshire Farmers
Bensville Batallion 69–66 Southland Flood
Jagoza Panthers 65–69 Easton Sailers
Atlancia Pioneers 63–87 South Coast Wave

Round 31
Atlancia Pioneers 77–83 Frbiba Kings
Jagoza Panthers 74–78 South Coast Wave
Bensville Batallion 72–66 Easton Sailers
Midlands Miners 91–75 Southland Flood
Frbiba Aces 78–67 Plainshire Farmers
Southend Stormers 65–83 West Frbiba Ferrets
Riverside Roosters 79–85 Mayfield Warheads
Meshkete Manitees 74–83 Jagoza Fishermen

Round 32
Frbiba Kings 78–81 Jagoza Fishermen
Mayfield Warheads 62–71 Meshkete Manitees
West Frbiba Ferrets 71–93 Riverside Roosters
Plainshire Farmers 91–80 Southend Stormers
Southland Flood 66–64 Frbiba Aces
Easton Sailers 72–90 Midlands Miners
South Coast Wave 67–71 Bensville Batallion
Atlancia Pioneers 84–91 Jagoza Panthers

Round 33
Jagoza Panthers 74–59 Frbiba Kings
Bensville Batallion 76–111 Atlancia Pioneers
Midlands Miners 87–84 South Coast Wave
Frbiba Aces 89–71 Easton Sailers
Southend Stormers 64–81 Southland Flood
Riverside Roosters 85–79 Plainshire Farmers
Meshkete Manitees 81–86 West Frbiba Ferrets
Jagoza Fishermen 76–73 Mayfield Warheads

Round 34
Frbiba Kings 81–90 Mayfield Warheads
West Frbiba Ferrets 54–72 Jagoza Fishermen
Plainshire Farmers 92–68 Meshkete Manitees
Southland Flood 122–91 Riverside Roosters
Easton Sailers 78–102 Southend Stormers
South Coast Wave 66–92 Frbiba Aces
Atlancia Pioneers 79–79 Midlands Miners (89–87 OT)
Jagoza Panthers 73–60 Bensville Batallion

Round 35
Bensville Batallion 77–77 Frbiba Kings (83–87 OT)
Midlands Miners 62–67 Jagoza Panthers
Frbiba Aces 67–70 Atlancia Pioneers
Southend Stormers 70–100 South Coast Wave
Riverside Roosters 60–71 Easton Sailers
Meshkete Manitees 81–68 Southland Flood
Jagoza Fishermen 84–76 Plainshire Farmers
Mayfield Warheads 70–71 West Frbiba Ferrets

Round 36
Frbiba Kings 72–99 West Frbiba Ferrets
Plainshire Farmers 79–84 Mayfield Warheads
Southland Flood 93–65 Jagoza Fishermen
Easton Sailers 72–76 Meshkete Manitees
South Coast Wave 93–82 Riverside Roosters
Atlancia Pioneers 58–88 Southend Stormers
Jagoza Panthers 96–87 Frbiba Aces
Bensville Batallion 91–69 Midlands Miners

Round 37
Midlands Miners 76–95 Frbiba Kings
Frbiba Aces 66–65 Bensville Batallion
Southend Stormers 65–78 Jagoza Panthers
Riverside Roosters 85–62 Atlancia Pioneers
Meshkete Manitees 97–75 South Coast Wave
Jagoza Fishermen 62–94 Easton Sailers
Mayfield Warheads 108–129 Southland Flood
West Frbiba Ferrets 94–88 Plainshire Farmers

Round 38
Frbiba Kings 71–69 Plainshire Farmers
Southland Flood 77–88 West Frbiba Ferrets
Easton Sailers 72–75 Mayfield Warheads
South Coast Wave 72–66 Jagoza Fishermen
Atlancia Pioneers 64–64 Meshkete Manitees (74–79 OT)
Jagoza Panthers 88–82 Riverside Roosters
Bensville Batallion 70–78 Southend Stormers
Midlands Miners 95–95 Frbiba Aces (103–105 OT)

Round 39
Frbiba Aces 61–75 Frbiba Kings
Southend Stormers 94–90 Midlands Miners
Riverside Roosters 68–74 Bensville Batallion
Meshkete Manitees 69–102 Jagoza Panthers
Jagoza Fishermen 68–66 Atlancia Pioneers
Mayfield Warheads 96–69 South Coast Wave
West Frbiba Ferrets 79–57 Easton Sailers
Plainshire Farmers 89–65 Southland Flood

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 39 25 14 3059 2934 +125
2 Southend Stormers 39 23 16 3163 3010 +153
3 Jagoza Panthers 39 22 17 3082 3067 +15
4 Bensville Batallion 39 21 18 2927 2976 -49
5 Jagoza Fishermen 39 21 18 2960 2971 -11
6 Meshkete Manitees 39 21 18 3053 2931 +122
7 Plainshire Farmers 39 20 19 3018 2982 +36
8 Southland Flood 39 20 19 3107 3045 +62
9 South Coast Wave 39 20 19 3056 3047 +9
10 Frbiba Kings 39 19 20 3049 3040 +9
11 Midlands Miners 39 18 21 3074 3122 -48
12 Atlancia Pioneers 39 18 21 3098 3066 +32
13 Frbiba Aces 39 18 21 3004 3021 -17
14 West Frbiba Ferrets 39 18 21 2987 3000 -13
15 Easton Sailers 39 14 25 2812 3017 -205
16 Riverside Roosters 39 14 25 2921 3141 -220


Review:
The Warheads are continuing their strong run through the season still two games clear the the top on 25-14.
The Stormers and Panthers are also doing very well to remain up near the top on 23-16 and 22-17.
Fourth place continues to be a big cluster with the Batallion, Fishermen and Manitees all ties on 21-18. While 7th place has three teams, Farmers, Flood and Wave, all locked on 20-19.
The Kings remain one game out of the race on 19-20, while the Miners, Pioneers, Aces and Ferrets are all in with a shot on 18-21.
Only the Sailers and Roosters appear to be out of it with a 14-25 record that puts then 6 games out with just 21 to play.

Round 40
Frbiba Kings 82–74 Southland Flood
Easton Sailers 83–89 Plainshire Farmers
South Coast Wave 57–65 West Frbiba Ferrets
Atlancia Pioneers 89–67 Mayfield Warheads
Jagoza Panthers 101–71 Jagoza Fishermen
Bensville Batallion 83–94 Meshkete Manitees
Midlands Miners 72–87 Riverside Roosters
Frbiba Aces 67–66 Southend Stormers

Round 41
Southend Stormers 83–69 Frbiba Kings
Riverside Roosters 71–61 Frbiba Aces
Meshkete Manitees 87–72 Midlands Miners
Jagoza Fishermen 67–74 Bensville Batallion
Mayfield Warheads 77–73 Jagoza Panthers
West Frbiba Ferrets 90–82 Atlancia Pioneers
Plainshire Farmers 93–76 South Coast Wave
Southland Flood 72–75 Easton Sailers

Round 42
Frbiba Kings 76–91 Easton Sailers
South Coast Wave 76–96 Southland Flood
Atlancia Pioneers 93–88 Plainshire Farmers
Jagoza Panthers 89–58 West Frbiba Ferrets
Bensville Batallion 72–92 Mayfield Warheads
Midlands Miners 77–69 Jagoza Fishermen
Frbiba Aces 63–92 Meshkete Manitees
Southend Stormers 93–58 Riverside Roosters

Round 43
Riverside Roosters 73–76 Frbiba Kings
Meshkete Manitees 60–84 Southend Stormers
Jagoza Fishermen 84–77 Frbiba Aces
Mayfield Warheads 115–75 Midlands Miners
West Frbiba Ferrets 55–80 Bensville Batallion
Plainshire Farmers 93–103 Jagoza Panthers
Southland Flood 67–84 Atlancia Pioneers
Easton Sailers 65–68 South Coast Wave

Round 44
Frbiba Kings 64–77 South Coast Wave
Atlancia Pioneers 69–69 Easton Sailers (76–78 OT)
Jagoza Panthers 78–63 Southland Flood
Bensville Batallion 76–56 Plainshire Farmers
Midlands Miners 72–86 West Frbiba Ferrets
Frbiba Aces 83–74 Mayfield Warheads
Southend Stormers 70–77 Jagoza Fishermen
Riverside Roosters 83–84 Meshkete Manitees

Round 45
Meshkete Manitees 78–102 Frbiba Kings
Jagoza Fishermen 94–76 Riverside Roosters
Mayfield Warheads 78–72 Southend Stormers
West Frbiba Ferrets 66–69 Frbiba Aces
Plainshire Farmers 77–66 Midlands Miners
Southland Flood 100–92 Bensville Batallion
Easton Sailers 79–84 Jagoza Panthers
South Coast Wave 83–97 Atlancia Pioneers

Round 46
Frbiba Kings 87–70 Atlancia Pioneers
South Coast Wave 90–76 Jagoza Panthers
Easton Sailers 84–84 Bensville Batallion (92–102 OT)
Southland Flood 90–85 Midlands Miners
Plainshire Farmers 89–72 Frbiba Aces
West Frbiba Ferrets 84–63 Southend Stormers
Mayfield Warheads 91–86 Riverside Roosters
Jagoza Fishermen 75–84 Meshkete Manitees

Round 47
Jagoza Fishermen 68–62 Frbiba Kings
Meshkete Manitees 77–98 Mayfield Warheads
Riverside Roosters 82–71 West Frbiba Ferrets
Southend Stormers 87–68 Plainshire Farmers
Frbiba Aces 63–73 Southland Flood
Midlands Miners 84–67 Easton Sailers
Bensville Batallion 94–77 South Coast Wave
Jagoza Panthers 94–92 Atlancia Pioneers

Round 48
Frbiba Kings 81–74 Jagoza Panthers
Atlancia Pioneers 74–56 Bensville Batallion
South Coast Wave 78–89 Midlands Miners
Easton Sailers 81–90 Frbiba Aces
Southland Flood 64–57 Southend Stormers
Plainshire Farmers 83–76 Riverside Roosters
West Frbiba Ferrets 82–118 Meshkete Manitees
Mayfield Warheads 74–85 Jagoza Fishermen

Round 49
Mayfield Warheads 83–78 Frbiba Kings
Jagoza Fishermen 76–79 West Frbiba Ferrets
Meshkete Manitees 84–76 Plainshire Farmers
Riverside Roosters 77–67 Southland Flood
Southend Stormers 57–93 Easton Sailers
Frbiba Aces 77–68 South Coast Wave
Midlands Miners 95–96 Atlancia Pioneers
Bensville Batallion 69–85 Jagoza Panthers

Round 50
Frbiba Kings 78–93 Bensville Batallion
Jagoza Panthers 94–72 Midlands Miners
Atlancia Pioneers 81–82 Frbiba Aces
South Coast Wave 83–74 Southend Stormers
Easton Sailers 69–62 Riverside Roosters
Southland Flood 80–90 Meshkete Manitees
Plainshire Farmers 67–69 Jagoza Fishermen
West Frbiba Ferrets 61–63 Mayfield Warheads

Round 51
West Frbiba Ferrets 58–62 Frbiba Kings
Mayfield Warheads 71–100 Plainshire Farmers
Jagoza Fishermen 71–80 Southland Flood
Meshkete Manitees 80–58 Easton Sailers
Riverside Roosters 82–77 South Coast Wave
Southend Stormers 81–83 Atlancia Pioneers
Frbiba Aces 108–92 Jagoza Panthers
Midlands Miners 69–81 Bensville Batallion

Round 52
Frbiba Kings 68–83 Midlands Miners
Bensville Batallion 65–66 Frbiba Aces
Jagoza Panthers 77–71 Southend Stormers
Atlancia Pioneers 89–67 Riverside Roosters
South Coast Wave 78–92 Meshkete Manitees
Easton Sailers 83–71 Jagoza Fishermen
Southland Flood 76–73 Mayfield Warheads
Plainshire Farmers 88–74 West Frbiba Ferrets

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 52 33 19 4115 3961 +154
2 Jagoza Panthers 52 31 21 4202 4091 +111
3 Meshkete Manitees 52 31 21 4173 3965 +208
4 Bensville Batallion 52 28 24 3964 3981 -17
5 Southland Flood 52 27 25 4109 4048 +61
6 Jagoza Fishermen 52 27 25 3937 3975 -38
7 Southend Stormers 52 27 25 4121 3971 +150
8 Plainshire Farmers 52 27 25 4085 4012 +73
9 Atlancia Pioneers 52 26 26 4204 4101 +103
10 Frbiba Aces 52 26 26 3982 4023 -41
11 Frbiba Kings 52 25 27 4034 4045 -11
12 South Coast Wave 52 24 28 4044 4111 -67
13 West Frbiba Ferrets 52 23 29 3916 4001 -85
14 Midlands Miners 52 22 30 4085 4217 -132
15 Easton Sailers 52 20 32 3826 4028 -202
16 Riverside Roosters 52 19 33 3901 4168 -267


Review:
The Warheads could now lose their last eight games and still be six wins better than last year. Hell they could lose their last eight games and probably still make the playoffs. They're sitting very pretty and 33-19.
The Panthers and Manitees also look to close out with home advantage in the first round, with 31-21 records and three wins clear of the Battalion.
However Bensville are not out of the chase and will look to have particular urgency to stay in the playoffs, as 9th place is only two games below.
Bottom four positions in the playoffs are highly sought after at the moment, with the Flood, Fishermen, Stormers and Farmers all equal on 27-25 with eight to go.
While then the defending champion Pioneers and former champion Aces are on 26-26 only one game behind.
Following closely are the Kings who are on 25-27, with the 24-28 Wave and 23-29 Ferrets close behind, the 22-30 Miners with a very outside shot after a good start.
In the rear the Sailers have broken 20 wins with a 20-32 record outrunning the spooners Roosters on 19-33.

Round 53
Plainshire Farmers 90–88 Frbiba Kings
West Frbiba Ferrets 72–81 Southland Flood
Mayfield Warheads 80–72 Easton Sailers
Jagoza Fishermen 83–79 South Coast Wave
Meshkete Manitees 84–78 Atlancia Pioneers
Riverside Roosters 58–61 Jagoza Panthers
Southend Stormers 102–75 Bensville Batallion
Frbiba Aces 84–90 Midlands Miners

Review:
The Farmers kept their playoff hopes alive with a tight 90-88 win over the Kings hurting them badly.
The Flood dealt a critical blow to the Ferrets winning 81-72 on the road.
The Warheads continued their positive push for first place with a 80-72 win over the poor Sailers.
Jagoza Fishermen kept themselves above the playoff mark with a close 83-79 victory over the struggling Wave.
The Manitees ensured they kept close to the Panthers will a 84-78 win over the Pioneers pushing the champs out to two wins adrift.
Wooden spoon Roosters came close to taking out the Panthers, but the Panthers ensured they stayed with the Manitees on 32-21 with a 61-58 win.
Southend destroyed Bensville 102-75 to force a five way tie for fourth place ar 28-25.
While the Miners surprised the Aces 90-84 on the road to push the Aces two games out of the playoff race.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 53 34 19 4195 4033 +162
2 Jagoza Panthers 53 32 21 4263 4149 +114
3 Meshkete Manitees 53 32 21 4257 4043 +214
4 Bensville Batallion 53 28 25 4039 4083 -44
5 Southland Flood 53 28 25 4190 4120 +70
6 Southend Stormers 53 28 25 4223 4046 +177
7 Jagoza Fishermen 53 28 25 4020 4054 -34
8 Plainshire Farmers 53 28 25 4175 4100 +75
9 Atlancia Pioneers 53 26 27 4282 4185 +97
10 Frbiba Aces 53 26 27 4066 4113 -47
11 Frbiba Kings 53 25 28 4122 4135 -13
12 South Coast Wave 53 24 29 4123 4194 -71
13 West Frbiba Ferrets 53 23 30 3988 4082 -94
14 Midlands Miners 53 23 30 4175 4301 -126
15 Easton Sailers 53 20 33 3898 4108 -210
16 Riverside Roosters 53 19 34 3959 4229 -270


Round 54
Frbiba Kings 68–63 Frbiba Aces
Midlands Miners 67–89 Southend Stormers
Bensville Batallion 83–76 Riverside Roosters
Jagoza Panthers 64–77 Meshkete Manitees
Atlancia Pioneers 79–67 Jagoza Fishermen
South Coast Wave 76–59 Mayfield Warheads
Easton Sailers 81–87 West Frbiba Ferrets
Southland Flood 74–76 Plainshire Farmers

Review:
The Kings took a tight crosstown win over the Aces 68-63 to move closer to the playoffs while hurting their rivals more.
Southend kept on their push to the playoffs with a big 89-67 win over Midlands.
Bensville got their mojo back to remain in 5th defeating the Roosters 83-76.
The Manitees drew an important victory over the Panthers winning 77-64 to take sole possession of 2nd place.
The Pioneers kept themselves in the hunt with a crucial 79-67 win over the Fishermen to be only one win from the playoffs.
The Wave kept their tiny chances alive with a big 17 point win over the Warheads.
West Frbiba defeated the Sailers 87-81 on the road in a dead rubber.
Plainshire got the better of the Flood 76-74 in a close but crucial matchup.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 54 34 20 4254 4109 +145
2 Meshkete Manitees 54 33 21 4334 4107 +227
3 Jagoza Panthers 54 32 22 4327 4226 +101
4 Southend Stormers 54 29 25 4312 4113 +199
5 Bensville Batallion 54 29 25 4122 4159 -37
6 Plainshire Farmers 54 29 25 4251 4174 +77
7 Southland Flood 54 28 26 4264 4196 +68
8 Jagoza Fishermen 54 28 26 4087 4133 -46
9 Atlancia Pioneers 54 27 27 4361 4252 +109
10 Frbiba Kings 54 26 28 4190 4198 -8
11 Frbiba Aces 54 26 28 4129 4181 -52
12 South Coast Wave 54 25 29 4199 4253 -54
13 West Frbiba Ferrets 54 24 30 4075 4163 -88
14 Midlands Miners 54 23 31 4242 4390 -148
15 Easton Sailers 54 20 34 3979 4195 -216
16 Riverside Roosters 54 19 35 4035 4312 -277


Round 55
Southland Flood 96–72 Frbiba Kings
Plainshire Farmers 78–74 Easton Sailers
West Frbiba Ferrets 90–84 South Coast Wave
Mayfield Warheads 54–86 Atlancia Pioneers
Jagoza Fishermen 79–68 Jagoza Panthers
Meshkete Manitees 78–64 Bensville Batallion
Riverside Roosters 90–80 Midlands Miners
Southend Stormers 100–71 Frbiba Aces

Review:
Looks like Frbiba will be out of the playoffs with a 96-72 loss to the Flood keeping the Flood in the hunt.
The Farmers were scared by Easton 78-74 but took the win to remain in 5th.
West Frbiba edged the Wave to doom South Coast but technically keep themselves alive.
Atlancia took a huge 86-54 victory over the Warheads, unseating the Warheads and really showing the MNBL that the champions are still alive.
The Fishermen took a decisive rivalry game over the Panthers winning 79-68 to keep Atlancia at bay to no real detriment of the Panthers.
Meshkete took equal first with a 78-64 win over the struggling Batallion.
Riverside finally reached 20 wins with a 90-80 upset over the equally atrocious Miners.
Southend all but ended the Aces' playoff hopes with a huge 100-71 spanking to take 4th spot.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Meshkete Manitees 55 34 21 4412 4171 +241
2 Mayfield Warheads 55 34 21 4308 4195 +113
3 Jagoza Panthers 55 32 23 4395 4305 +90
4 Southend Stormers 55 30 25 4412 4184 +228
5 Plainshire Farmers 55 30 25 4329 4248 +81
6 Bensville Batallion 55 29 26 4186 4237 -51
7 Southland Flood 55 29 26 4360 4268 +92
8 Jagoza Fishermen 55 29 26 4166 4201 -35
9 Atlancia Pioneers 55 28 27 4447 4306 +141
10 Frbiba Kings 55 26 29 4262 4294 -32
11 Frbiba Aces 55 26 29 4200 4281 -81
12 West Frbiba Ferrets 55 25 30 4165 4247 -82
13 South Coast Wave 55 25 30 4283 4343 -60
14 Midlands Miners 55 23 32 4322 4480 -158
15 Easton Sailers 55 20 35 4053 4273 -220
16 Riverside Roosters 55 20 35 4125 4392 -267


Round 56
Frbiba Kings 80–66 Southend Stormers
Frbiba Aces 80–76 Riverside Roosters
Midlands Miners 90–83 Meshkete Manitees
Bensville Batallion 89–67 Jagoza Fishermen
Jagoza Panthers 87–83 Mayfield Warheads
Atlancia Pioneers 77–92 West Frbiba Ferrets
South Coast Wave 81–87 Plainshire Farmers
Easton Sailers 84–68 Southland Flood

Review:
The Kings decided to not go down without a fight with a comprehensive 80-66 upset over Southend.
The Aces backed up the Frbiban rise with a 80-76 win over the poor Roosters.
The Miners got back to winning again with a very surprising 90-83 upset over the table topping Manitees.
Bensville almost sent the Fishermen out of the playoffs with a big 89-67 win.
The Panthers added to the Warheads' woes winning 87-83 to move within one win of top spot.
West Frbiba helped out Jagoza with a dominating 92-77 win over the moving Pioneers.
Plainshire officially eliminated the Wave with an 87-81 win.
Easton scalped the Flood 84-68 to put the Flood at risk of drying out just before the playoffs.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Meshkete Manitees 56 34 22 4495 4261 +234
2 Mayfield Warheads 56 34 22 4391 4282 +109
3 Jagoza Panthers 56 33 23 4482 4388 +94
4 Plainshire Farmers 56 31 25 4416 4329 +87
5 Southend Stormers 56 30 26 4478 4264 +214
6 Bensville Batallion 56 30 26 4275 4304 -29
7 Southland Flood 56 29 27 4428 4352 +76
8 Jagoza Fishermen 56 29 27 4233 4290 -57
9 Atlancia Pioneers 56 28 28 4524 4398 +126
10 Frbiba Kings 56 27 29 4342 4360 -18
11 Frbiba Aces 56 27 29 4280 4357 -77
12 West Frbiba Ferrets 56 26 30 4257 4324 -67
13 South Coast Wave 56 25 31 4364 4430 -66
14 Midlands Miners 56 24 32 4412 4563 -151
15 Easton Sailers 56 21 35 4137 4341 -204
16 Riverside Roosters 56 20 36 4201 4472 -271


Round 57
Easton Sailers 56–88 Frbiba Kings
Southland Flood 67–85 South Coast Wave
Plainshire Farmers 82–85 Atlancia Pioneers
West Frbiba Ferrets 79–75 Jagoza Panthers
Mayfield Warheads 100–82 Bensville Batallion
Jagoza Fishermen 68–84 Midlands Miners
Meshkete Manitees 98–91 Frbiba Aces
Riverside Roosters 87–91 Southend Stormers

Review:
The Kings kept themselves in the hunt with a smashing 88-56 win over the Sailers.
South Coast almost pushed the Flood into 9th but still win 85-67.
Atlancia finally work their way back into the playoffs with a very close 85-82 upset over the Farmers.
West Frbiba kept the Panthers at bay with a shocking 79-75 win.
Mayfield got back to winning with an impressive 100-82 win over Bensville.
Midlands enacted revenge by kicking the Fishermen into 9th with an 84-68 win.
Aces were low with a tight 98-91 loss to Meshkete.
Stormers pretty much booked their playoff ticket with a 91-87 victory over Riverside.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Meshkete Manitees 57 35 22 4593 4352 +241
2 Mayfield Warheads 57 35 22 4491 4364 +127
3 Jagoza Panthers 57 33 24 4557 4467 +90
4 Southend Stormers 57 31 26 4569 4351 +218
5 Plainshire Farmers 57 31 26 4498 4414 +84
6 Bensville Batallion 57 30 27 4357 4404 -47
7 Southland Flood 57 29 28 4495 4437 +58
8 Atlancia Pioneers 57 29 28 4609 4480 +129
9 Jagoza Fishermen 57 29 28 4301 4374 -73
10 Frbiba Kings 57 28 29 4430 4416 +14
11 Frbiba Aces 57 27 30 4371 4455 -84
12 West Frbiba Ferrets 57 27 30 4336 4399 -63
13 South Coast Wave 57 26 31 4449 4497 -48
14 Midlands Miners 57 25 32 4496 4631 -135
15 Easton Sailers 57 21 36 4193 4429 -236
16 Riverside Roosters 57 20 37 4288 4563 -275


Round 58
Frbiba Kings 82–72 Riverside Roosters
Southend Stormers 88–83 Meshkete Manitees
Frbiba Aces 110–84 Jagoza Fishermen
Midlands Miners 78–81 Mayfield Warheads
Bensville Batallion 74–91 West Frbiba Ferrets
Jagoza Panthers 73–75 Plainshire Farmers
Atlancia Pioneers 91–74 Southland Flood
South Coast Wave 60–76 Easton Sailers

Review:
The Kings stay in the hunt with an 82-72 win over Riverside.
Southend book their ticket with an 88-83 upset over Meshkete.
Aces do enough to stay in the hunt with a dominant 110-84 win over the Fishermen.
Mayfield take back top position with an 81-78 win over the Miners.
West Frbiba kept on playing spoiler with a 91-74 win over Bensville.
Plainshire clinched with a 75-73 win over the Panthers.
Atlancia keep on moving with a diminant 91-74 win over the Flood.
Easton win again with a 76-60 win over the tired Wave.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 58 36 22 4572 4442 +130
2 Meshkete Manitees 58 35 23 4676 4440 +236
3 Jagoza Panthers 58 33 25 4630 4542 +88
4 Southend Stormers 58 32 26 4657 4434 +223
5 Plainshire Farmers 58 32 26 4573 4487 +86
6 Atlancia Pioneers 58 30 28 4700 4554 +146
7 Bensville Batallion 58 30 28 4431 4495 -64
8 Southland Flood 58 29 29 4569 4528 +41
9 Frbiba Kings 58 29 29 4512 4488 +24
10 Jagoza Fishermen 58 29 29 4385 4484 -99
11 Frbiba Aces 58 28 30 4481 4539 -58
12 West Frbiba Ferrets 58 28 30 4427 4473 -46
13 South Coast Wave 58 26 32 4509 4573 -64
14 Midlands Miners 58 25 33 4574 4712 -138
15 Easton Sailers 58 22 36 4269 4489 -220
16 Riverside Roosters 58 20 38 4360 4645 -285


Round 59
South Coast Wave 78–84 Frbiba Kings
Easton Sailers 79–84 Atlancia Pioneers
Southland Flood 90–79 Jagoza Panthers
Plainshire Farmers 84–63 Bensville Batallion
West Frbiba Ferrets 74–69 Midlands Miners
Mayfield Warheads 84–65 Frbiba Aces
Jagoza Fishermen 66–66 Southend Stormers (74–77 OT)
Meshkete Manitees 70–67 Riverside Roosters

Review:
The Kings finally moved into the playoffs with an 84-78 win over South Coast.
Atlancia held 6th place and booked a playoff spot with an 84-79 win over Easton.
The Flood remain in 9th despite a 90-79 win over the Panthers.
Plainshire look to steal 3rd with a huge 84-63 win over desperate Bensville.
West Frbiba continued their late season heroics winning 74-69 over Midlands to still have a chance.
Mayfield eliminated the Aces with a dominant 84-65 win.
Southend took OT to beat the Fishermen 77-74 but nailed the coffin shut for Jagoza.
Meshkete held off an inspired Roosters winning 70-67.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 59 37 22 4656 4507 +149
2 Meshkete Manitees 59 36 23 4746 4507 +239
3 Plainshire Farmers 59 33 26 4657 4550 +107
4 Southend Stormers 59 33 26 4734 4508 +226
5 Jagoza Panthers 59 33 26 4709 4632 +77
6 Atlancia Pioneers 59 31 28 4784 4633 +151
7 Frbiba Kings 59 30 29 4596 4566 +30
8 Bensville Batallion 59 30 29 4494 4579 -85
9 Southland Flood 59 30 29 4659 4607 +52
10 Jagoza Fishermen 59 29 30 4459 4561 -102
11 West Frbiba Ferrets 59 29 30 4501 4542 -41
12 Frbiba Aces 59 28 31 4546 4623 -77
13 South Coast Wave 59 26 33 4587 4657 -70
14 Midlands Miners 59 25 34 4643 4786 -143
15 Easton Sailers 59 22 37 4348 4573 -225
16 Riverside Roosters 59 20 39 4427 4715 -288


Round 60
Frbiba Kings 94–84 Meshkete Manitees
Riverside Roosters 65–63 Jagoza Fishermen
Southend Stormers 67–75 Mayfield Warheads
Frbiba Aces 74–91 West Frbiba Ferrets
Midlands Miners 80–87 Plainshire Farmers
Bensville Batallion 81–81 Southland Flood (94–91 OT)
Jagoza Panthers 99–74 Easton Sailers
Atlancia Pioneers 79–66 South Coast Wave

Review:
The Kings stole 7th place while clinching 1st for the Warheads by defeating Meshkete 94-84.
Riverside got their last laugh ensuring a losing season for the Fishermen winning 65-63, Jagoza going 2-6 in the last eight.
Mayfield took 1st place with a 75-67 win over Southend.
West Frbiba knew it was impossible to make the playoffs as Southland and Bensville were playing each other, but grabbed ninth with a 91-74 win over the Aces to finish off a 7 game win streak.
Plainshire finished 3rd with an 87-80 win over the Miners.
Bensville and Southland went in knowing the victor gets 8th and the loser gets nothing, Bensville winning on an OT buzzerbeater 94-91 and moves on.
Panthers got home court advantage by manhandling the Sailers 99-74.
Atlancia held 6th to prove strong with a 79-66 win over the Wave.

-  MNBL Franchise League   Pld    W   L    PF   PA   PD 
1 Mayfield Warheads 60 38 22 4731 4574 +157
2 Meshkete Manitees 60 36 24 4830 4601 +229
3 Plainshire Farmers 60 34 26 4744 4630 +114
4 Jagoza Panthers 60 34 26 4808 4706 +102
5 Southend Stormers 60 33 27 4801 4583 +218
6 Atlancia Pioneers 60 32 28 4863 4699 +164
7 Frbiba Kings 60 31 29 4690 4650 +40
8 Bensville Batallion 60 31 29 4588 4670 -82
9 West Frbiba Ferrets 60 30 30 4592 4616 -24
10 Southland Flood 60 30 30 4750 4701 +49
11 Jagoza Fishermen 60 29 31 4522 4626 -104
12 Frbiba Aces 60 28 32 4620 4714 -94
13 South Coast Wave 60 26 34 4653 4736 -83
14 Midlands Miners 60 25 35 4723 4873 -150
15 Easton Sailers 60 22 38 4422 4672 -250
16 Riverside Roosters 60 21 39 4492 4778 -286


MNBL PLAYOFFS

#1 Mayfield Warheads (38-22) v #8 Bensville Batallion (31-29)

Mayfield Warheads 63–64 Bensville Batallion (Batallion lead series 1-0)
Bensville Batallion 52–74 Mayfield Warheads (Series tied 1-1)
Mayfield Warheads 81–76 Bensville Batallion (Warheads win series 2-1)

-The Batallion gave the Warheads a true scare with a 64-63 surprise win on the road to take a 1-0 series lead.
-Though the Warheads didn't finish #1 for no reason and answered on the road with a big 72-54 win.
-Followed up by an 81-76 win at home to win the series 2-1 and advance to the semifinals.

#2 Meshkete Manitees (36-24) v #7 Frbiba Kings (31-29)

Meshkete Manitees 74–72 Frbiba Kings (Manitees lead series 1-0)
Frbiba Kings 79–71 Meshkete Manitees (Series tied 1-1)
Meshkete Manitees 72–75 Frbiba Kings (Kings win series 2-1)

-Meshkete started off the series as planned, with a 74-72 win over the Kings at home.
-Though heading to Frbiba the Kings took an early lead and never gave it up, winning 79-71 to tie the series and force game three.
-The Kings then held tight in Meshkete and with a huge fourth quarter won the series 2-1 with a 75-72 win.

#3 Plainshire Farmers (34-26) v #6 Atlancia Pioneers (32-28)

Plainshire Farmers 76–99 Atlancia Pioneers (Pioneers lead series 1-0)
Atlancia Pioneers 94–98 Plainshire Farmers (Series tied 1-1)
Plainshire Farmers 51–80 Atlancia Pioneers (Pioneers win series 2-1)

-The Pioneers snuck into the playoffs late and finished 6-2, and started by thrashing the Farmers 99-76 in game one on the road.
-The Farmers came back, winning 98-94 on the road in Atlancia to force game three.
-Though the Pioneers won on the road again, completely obliterating the Farmers in a defensive showcase winning 80-51 and taking the series with it 2-1.

#4 Jagoza Panthers (34-26) v #5 Southend Stormers (33-27)

Jagoza Panthers 83–99 Southend Stormers (Stormers lead series 1-0)
Southend Stormers 90–83 Jagoza Panthers (Stormers win series 2-0)

-Southend came in as slight underdogs but easily took that advantage away with a great 99-83 win on the road to go home up 1-0.
-The Stormers then closed out the only quarterfinal sweep with a 90-83 win over the Panthers at home to sweep it 2-0.

#1 Mayfield Warheads (38-22) v #7 Frbiba Kings (31-29)

Mayfield Warheads 71–79 Frbiba Kings (Kings lead series 1-0)
Mayfield Warheads 73–69 Frbiba Kings (Series tied 1-1)
Frbiba Kings 75–66 Mayfield Warheads (Kings lead series 2-1)
Frbiba Kings 68–68 Mayfield Warheads (74–76 OT) (Series tied 2-2)
Mayfield Warheads 68–63 Frbiba Kings (Warheads win series 3-2)

-The Warheads had homecourt advantage for the series, but the Kings took it away from them winning 79-71 in game one.
-Though Mayfield took it back 73-69 to tie the series at 1 heading to the two Frbiban games.
-The Kings then took the seris lead again with the ability to win it at home in game four with a 75-66 homecourt win.
-However the Warheads had different ideas and forced OT after a 68-68 tie, winning 76-74 in OT to head back home for a decisive game 5.
-Game 5 proved to show the Warheads were deserved #1 seeds, winning a very close game 68-63 to close out the series 3-2 and face the Pioneers.

#5 Southend Stormers (33-27) v #6 Atlancia Pioneers (32-28)

Southend Stormers 73–73 Atlancia Pioneers (92–97 2OT) (Pioneers lead series 1-0)
Southend Stormers 87–93 Atlancia Pioneers (Pioneers lead series 2-0)
Atlancia Pioneers 75–71 Southend Stormers (Pioneers win series 3-0)

-The Pioneers came in as defending champions and were looking to head to their fourth straight finals. Requiring two OTs, the Pioneers eventually walked away 97-92 victors with the 1-0 advantage.
-Atlancia then backed it up with a close fought 97-83 win to be up 2-0, needing just one win to advance again, heading home for two games.
-From sweepers to swept, the Pioneers took out the Stormers 75-71 to take the series 3-0 on home court and advance to face the minor premiers.

MNBL FINALS

#1 Mayfield Warheads (38-22) v #6 Atlancia Pioneers (32-28)

Mayfield Warheads 87–70 Atlancia Pioneers (Warheads lead series 1-0)
Mayfield Warheads 77–75 Atlancia Pioneers (Warheads lead series 2-0)
Atlancia Pioneers 66–82 Mayfield Warheads (Warheads lead series 3-0)
Atlancia Pioneers 88–76 Mayfield Warheads (Warheads lead series 3-1)
Atlancia Pioneers 65–72 Mayfield Warheads (Warheads win series 4-1)

-Mayfield came into the series as minor premiers, best team in the league, facing the Atlancia Pioneers, the team who has made the finals every year, and won the finals the past two times.
-Mayfield win homecourt advantage won the first game 87-70 in a destructive fashion to take a 1-0 series lead.
-Atlancia then put up a bigger fight but fell agonisingly short losing 77-75 to give the Warheads the 2-0 series lead.
-Mayfield then headed to Atlancia and silenced the crowd quickly to leave ahead 3-0 in the series and only capable of losing by reverse sweep, winning 82-66.
-The Pioneers gathered their pride and defeated the Warheads with a start to an epic comeback, winning 88-76 to narrow it to 3-1.
-Though Mayfield weren't going to wait to game 6 at home to celebrate their first ever title, deciding to celebrate in game 5 on Atlancia's court, running away with a 72-65 win to secure the MNBL title with a 4-1 series win.

MAYFIELD WARHEADS ARE MNBL FRANCHISE LEAGUE CHAMPIONS.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Michael VII Hockey Season Part I

Postby Michael VII » Thu Jul 16, 2015 11:33 pm

National Hockey Association

The Bensville Raiders of the Michael VII National Hockey Association appear to be the team to beat following their Freedom Cup title last season.
Though the Frbiba Flyers are also a very strong finishing team that cannot be underestimated. Taking 1st seed last year as well as getting all the way to Game 6 of the Freedom Cup Final before falling out.
Catsore Bay Falcons and Frbiba Foxes, the other two Champions have faltered recently but should be expected to rise again.

Odds on Favourite: Jagoza Yeti
Underdog: Southland Snow Devils
Dark Horse: Frbiba Foxes
Bettors Choice: Catsore Bay Falcons, Bensville Raiders, Jagoza Hurricanes.

Regular Season

Michael VII National Hockey Association

Round 1
Bensville Bears 7–4 Southland Seafarers
Frbiba Flyers 4–0 Bensville Raiders
Midlands Swamp 6–6 Easton Eagles (7–6 OT)
Frbiba Foxes 3–1 Gaetsa Guards
Nova Schmejga Breakers 3–7 Southland Snow Devils
Catsore Bay Falcons 6–5 Meshkete Royals
Desertia Pharaohs 6–2 West Frbiba Monsters
Karoe Reds 1–2 Jagoza Hurricanes
Riverside Flood 2–4 Jagoza Yeti

Round 2
Southland Seafarers 2–6 Jagoza Yeti
Jagoza Hurricanes 6–4 Riverside Flood
West Frbiba Monsters 3–3 Karoe Reds (4–3 OT)
Meshkete Royals 8–2 Desertia Pharaohs
Southland Snow Devils 2–2 Catsore Bay Falcons (3–2 OT)
Gaetsa Guards 8–4 Nova Schmejga Breakers
Easton Eagles 6–6 Frbiba Foxes (6–7 OT)
Bensville Raiders 3–3 Midlands Swamp (4–3 OT)
Bensville Bears 6–3 Frbiba Flyers

Round 3
Frbiba Flyers 6–4 Southland Seafarers
Midlands Swamp 6–7 Bensville Bears
Frbiba Foxes 4–1 Bensville Raiders
Nova Schmejga Breakers 3–4 Easton Eagles
Catsore Bay Falcons 6–3 Gaetsa Guards
Desertia Pharaohs 7–5 Southland Snow Devils
Karoe Reds 2–3 Meshkete Royals
Riverside Flood 2–3 West Frbiba Monsters
Jagoza Yeti 6–3 Jagoza Hurricanes

Round 4
Southland Seafarers 4–4 Jagoza Hurricanes (4–5 OT)
West Frbiba Monsters 6–4 Jagoza Yeti
Meshkete Royals 5–4 Riverside Flood
Southland Snow Devils 6–2 Karoe Reds
Gaetsa Guards 5–3 Desertia Pharaohs
Easton Eagles 4–4 Catsore Bay Falcons (4–5 OT)
Bensville Raiders 7–6 Nova Schmejga Breakers
Bensville Bears 1–6 Frbiba Foxes
Frbiba Flyers 3–3 Midlands Swamp (4–3 OT)

Round 5
Midlands Swamp 7–1 Southland Seafarers
Frbiba Foxes 5–5 Frbiba Flyers (5–6 OT)
Nova Schmejga Breakers 5–4 Bensville Bears
Catsore Bay Falcons 4–2 Bensville Raiders
Desertia Pharaohs 6–4 Easton Eagles
Karoe Reds 3–2 Gaetsa Guards
Riverside Flood 3–1 Southland Snow Devils
Jagoza Yeti 3–4 Meshkete Royals
Jagoza Hurricanes 4–5 West Frbiba Monsters

Round 6
Southland Seafarers 5–3 West Frbiba Monsters
Meshkete Royals 7–2 Jagoza Hurricanes
Southland Snow Devils 3–5 Jagoza Yeti
Gaetsa Guards 3–1 Riverside Flood
Easton Eagles 6–4 Karoe Reds
Bensville Raiders 5–5 Desertia Pharaohs (6–5 OT)
Bensville Bears 5–6 Catsore Bay Falcons
Frbiba Flyers 5–2 Nova Schmejga Breakers
Midlands Swamp 3–7 Frbiba Foxes

Round 7
Frbiba Foxes 5–4 Southland Seafarers
Nova Schmejga Breakers 8–2 Midlands Swamp
Catsore Bay Falcons 4–3 Frbiba Flyers
Desertia Pharaohs 3–6 Bensville Bears
Karoe Reds 8–6 Bensville Raiders
Riverside Flood 5–1 Easton Eagles
Jagoza Yeti 6–2 Gaetsa Guards
Jagoza Hurricanes 5–6 Southland Snow Devils
West Frbiba Monsters 2–0 Meshkete Royals

Round 8
Southland Seafarers 4–0 Meshkete Royals
Southland Snow Devils 1–5 West Frbiba Monsters
Gaetsa Guards 3–3 Jagoza Hurricanes (4–3 OT)
Easton Eagles 3–3 Jagoza Yeti (3–4 OT)
Bensville Raiders 4–5 Riverside Flood
Bensville Bears 3–2 Karoe Reds
Frbiba Flyers 3–3 Desertia Pharaohs (4–3 OT)
Midlands Swamp 4–5 Catsore Bay Falcons
Frbiba Foxes 3–6 Nova Schmejga Breakers

Round 9
Nova Schmejga Breakers 5–6 Southland Seafarers
Catsore Bay Falcons 2–2 Frbiba Foxes (3–2 OT)
Desertia Pharaohs 2–1 Midlands Swamp
Karoe Reds 5–1 Frbiba Flyers
Riverside Flood 2–1 Bensville Bears
Jagoza Yeti 5–3 Bensville Raiders
Jagoza Hurricanes 6–1 Easton Eagles
West Frbiba Monsters 3–2 Gaetsa Guards
Meshkete Royals 4–6 Southland Snow Devils

Round 10
Southland Seafarers 5–6 Southland Snow Devils
Gaetsa Guards 5–2 Meshkete Royals
Easton Eagles 1–1 West Frbiba Monsters (2–1 OT)
Bensville Raiders 2–0 Jagoza Hurricanes
Bensville Bears 3–3 Jagoza Yeti (3–4 OT)
Frbiba Flyers 2–1 Riverside Flood
Midlands Swamp 2–3 Karoe Reds
Frbiba Foxes 2–2 Desertia Pharaohs (3–2 OT)
Nova Schmejga Breakers 4–3 Catsore Bay Falcons

Round 11
Catsore Bay Falcons 5–3 Southland Seafarers
Desertia Pharaohs 5–4 Nova Schmejga Breakers
Karoe Reds 5–1 Frbiba Foxes
Riverside Flood 5–0 Midlands Swamp
Jagoza Yeti 5–6 Frbiba Flyers
Jagoza Hurricanes 5–0 Bensville Bears
West Frbiba Monsters 1–1 Bensville Raiders (2–1 OT)
Meshkete Royals 8–2 Easton Eagles
Southland Snow Devils 2–5 Gaetsa Guards

Round 12
Southland Seafarers 1–3 Gaetsa Guards
Easton Eagles 3–4 Southland Snow Devils
Bensville Raiders 6–3 Meshkete Royals
Bensville Bears 2–2 West Frbiba Monsters (2–3 OT)
Frbiba Flyers 5–4 Jagoza Hurricanes
Midlands Swamp 3–2 Jagoza Yeti
Frbiba Foxes 8–2 Riverside Flood
Nova Schmejga Breakers 1–4 Karoe Reds
Catsore Bay Falcons 5–5 Desertia Pharaohs (6–5 OT)

Round 13
Desertia Pharaohs 7–5 Southland Seafarers
Karoe Reds 5–4 Catsore Bay Falcons
Riverside Flood 5–1 Nova Schmejga Breakers
Jagoza Yeti 9–2 Frbiba Foxes
Jagoza Hurricanes 5–5 Midlands Swamp (6–5 OT)
West Frbiba Monsters 3–3 Frbiba Flyers (3–4 OT)
Meshkete Royals 2–1 Bensville Bears
Southland Snow Devils 7–2 Bensville Raiders
Gaetsa Guards 6–5 Easton Eagles

Round 14
Southland Seafarers 7–2 Easton Eagles
Bensville Raiders 1–2 Gaetsa Guards
Bensville Bears 3–6 Southland Snow Devils
Frbiba Flyers 5–3 Meshkete Royals
Midlands Swamp 4–5 West Frbiba Monsters
Frbiba Foxes 2–3 Jagoza Hurricanes
Nova Schmejga Breakers 4–5 Jagoza Yeti
Catsore Bay Falcons 4–1 Riverside Flood
Desertia Pharaohs 5–5 Karoe Reds (5–6 OT)

Round 15
Karoe Reds 3–3 Southland Seafarers (4–3 OT)
Riverside Flood 7–6 Desertia Pharaohs
Jagoza Yeti 2–5 Catsore Bay Falcons
Jagoza Hurricanes 4–4 Nova Schmejga Breakers (5–4 OT)
West Frbiba Monsters 1–0 Frbiba Foxes
Meshkete Royals 4–5 Midlands Swamp
Southland Snow Devils 2–3 Frbiba Flyers
Gaetsa Guards 9–4 Bensville Bears
Easton Eagles 6–5 Bensville Raiders

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Frbiba Flyers 15 12 3 61 50 +11 0.800 24
2 Catsore Bay Falcons 15 12 3 68 51 +17 0.800 24
3 West Frbiba Monsters 15 11 4 48 40 +8 0.733 22
4 Jagoza Yeti 15 10 5 70 51 +19 0.667 20
5 Gaetsa Guards 15 10 5 60 47 +13 0.667 20
6 Southland Snow Devils 15 9 6 65 57 +8 0.600 18
7 Karoe Reds 15 9 6 57 49 +8 0.600 18
8 Frbiba Foxes 15 8 7 58 53 +5 0.533 16
9 Jagoza Hurricanes 15 8 7 59 56 +3 0.533 16
10 Meshkete Royals 15 7 8 58 55 +3 0.467 14
11 Riverside Flood 15 7 8 49 49 0 0.467 14
12 Desertia Pharaohs 15 6 9 67 72 −5 0.400 12
13 Bensville Raiders 15 5 10 50 64 −14 0.333 10
14 Bensville Bears 15 5 10 53 66 −13 0.333 10
15 Easton Eagles 15 4 11 55 78 −23 0.267 8
16 Midlands Swamp 15 4 11 55 69 −14 0.267 8
17 Nova Schmejga Breakers 15 4 11 60 73 −13 0.267 8
18 Southland Seafarers 15 4 11 58 71 −13 0.267 8]


Review:
15 games into the season and there's already some sign of teams breaking away from the pack.
Frbiba Flyers and Catsore Bay Falcons have proved to be the best out in front with 12-3 records, though West Frbiba only one game back at 11-4.
Jagoza Yeti so far the most impressive, posting a +19, scoring the most goals and having the highest differential at 10-5, looking to move up later in the season.
Gaetsa Guards with the Yeti at 10-5, Snow Devils and Reds in normal position at 9-6 in playoff position.
Foxes and Hurricanes at 8-7, the former champion Foxeds needing to do more to show everyone that they're a contender once more.
Royals and Flood locked into final playoff spot with tiebreaker to the Royals. Pharaohs proving to be above both Bensville sides at 6-9, defending champion Raiders not impressing at 5-10.
Bottom of the table packed, with Eagles, Swamp, Breakers and Seafarers all locked at 4-11.
Too much time left in the season to make much of a difference.

Round 16
Southland Seafarers 4–4 Bensville Raiders (5–4 OT)
Bensville Bears 6–4 Easton Eagles
Frbiba Flyers 6–0 Gaetsa Guards
Midlands Swamp 3–3 Southland Snow Devils (3–4 OT)
Frbiba Foxes 6–5 Meshkete Royals
Nova Schmejga Breakers 4–3 West Frbiba Monsters
Catsore Bay Falcons 5–4 Jagoza Hurricanes
Desertia Pharaohs 6–4 Jagoza Yeti
Karoe Reds 3–0 Riverside Flood

Round 17
Riverside Flood 5–4 Southland Seafarers
Jagoza Yeti 4–4 Karoe Reds (4–5 OT)
Jagoza Hurricanes 4–2 Desertia Pharaohs
West Frbiba Monsters 4–0 Catsore Bay Falcons
Meshkete Royals 3–5 Nova Schmejga Breakers
Southland Snow Devils 8–3 Frbiba Foxes
Gaetsa Guards 3–3 Midlands Swamp (4–3 OT)
Easton Eagles 0–1 Frbiba Flyers
Bensville Raiders 7–1 Bensville Bears

Round 18
Southland Seafarers 2–3 Bensville Bears
Bensville Raiders 6–3 Frbiba Flyers
Easton Eagles 7–5 Midlands Swamp
Gaetsa Guards 3–3 Frbiba Foxes (3–4 OT)
Southland Snow Devils 7–3 Nova Schmejga Breakers
Meshkete Royals 2–1 Catsore Bay Falcons
West Frbiba Monsters 3–3 Desertia Pharaohs (3–4 OT)
Jagoza Hurricanes 6–2 Karoe Reds
Jagoza Yeti 6–3 Riverside Flood

Round 19
Jagoza Yeti 4–4 Southland Seafarers (5–4 OT)
Riverside Flood 4–5 Jagoza Hurricanes
Karoe Reds 2–3 West Frbiba Monsters
Desertia Pharaohs 4–4 Meshkete Royals (5–4 OT)
Catsore Bay Falcons 6–5 Southland Snow Devils
Nova Schmejga Breakers 4–2 Gaetsa Guards
Frbiba Foxes 5–1 Easton Eagles
Midlands Swamp 4–6 Bensville Raiders
Frbiba Flyers 6–3 Bensville Bears

Round 20
Southland Seafarers 1–2 Frbiba Flyers
Bensville Bears 6–1 Midlands Swamp
Bensville Raiders 2–3 Frbiba Foxes
Easton Eagles 4–3 Nova Schmejga Breakers
Gaetsa Guards 2–1 Catsore Bay Falcons
Southland Snow Devils 5–3 Desertia Pharaohs
Meshkete Royals 2–2 Karoe Reds (3–2 OT)
West Frbiba Monsters 3–1 Riverside Flood
Jagoza Hurricanes 5–6 Jagoza Yeti

Round 21
Jagoza Hurricanes 3–1 Southland Seafarers
Jagoza Yeti 2–4 West Frbiba Monsters
Riverside Flood 4–4 Meshkete Royals (5–4 OT)
Karoe Reds 4–3 Southland Snow Devils
Desertia Pharaohs 3–0 Gaetsa Guards
Catsore Bay Falcons 6–4 Easton Eagles
Nova Schmejga Breakers 5–4 Bensville Raiders
Frbiba Foxes 5–1 Bensville Bears
Midlands Swamp 2–1 Frbiba Flyers

Round 22
Southland Seafarers 3–4 Midlands Swamp
Frbiba Flyers 5–0 Frbiba Foxes
Bensville Bears 2–1 Nova Schmejga Breakers
Bensville Raiders 3–2 Catsore Bay Falcons
Easton Eagles 4–4 Desertia Pharaohs (4–5 OT)
Gaetsa Guards 8–6 Karoe Reds
Southland Snow Devils 3–2 Riverside Flood
Meshkete Royals 5–2 Jagoza Yeti
West Frbiba Monsters 3–4 Jagoza Hurricanes

Round 23
West Frbiba Monsters 3–3 Southland Seafarers (4–3 OT)
Jagoza Hurricanes 2–1 Meshkete Royals
Jagoza Yeti 10–3 Southland Snow Devils
Riverside Flood 4–1 Gaetsa Guards
Karoe Reds 4–4 Easton Eagles (5–4 OT)
Desertia Pharaohs 3–2 Bensville Raiders
Catsore Bay Falcons 5–3 Bensville Bears
Nova Schmejga Breakers 4–3 Frbiba Flyers
Frbiba Foxes 2–1 Midlands Swamp

Round 24
Southland Seafarers 4–2 Frbiba Foxes
Midlands Swamp 8–4 Nova Schmejga Breakers
Frbiba Flyers 6–3 Catsore Bay Falcons
Bensville Bears 0–1 Desertia Pharaohs
Bensville Raiders 2–4 Karoe Reds
Easton Eagles 2–2 Riverside Flood (2–3 OT)
Gaetsa Guards 6–2 Jagoza Yeti
Southland Snow Devils 4–3 Jagoza Hurricanes
Meshkete Royals 3–6 West Frbiba Monsters

Round 25
Meshkete Royals 6–3 Southland Seafarers
West Frbiba Monsters 5–3 Southland Snow Devils
Jagoza Hurricanes 4–2 Gaetsa Guards
Jagoza Yeti 3–1 Easton Eagles
Riverside Flood 4–5 Bensville Raiders
Karoe Reds 5–1 Bensville Bears
Desertia Pharaohs 2–2 Frbiba Flyers (3–2 OT)
Catsore Bay Falcons 10–5 Midlands Swamp
Nova Schmejga Breakers 6–4 Frbiba Foxes

Round 26
Southland Seafarers 0–2 Nova Schmejga Breakers
Frbiba Foxes 3–2 Catsore Bay Falcons
Midlands Swamp 4–2 Desertia Pharaohs
Frbiba Flyers 3–5 Karoe Reds
Bensville Bears 3–6 Riverside Flood
Bensville Raiders 4–4 Jagoza Yeti (5–4 OT)
Easton Eagles 0–2 Jagoza Hurricanes
Gaetsa Guards 4–3 West Frbiba Monsters
Southland Snow Devils 2–5 Meshkete Royals

Round 27
Southland Snow Devils 7–4 Southland Seafarers
Meshkete Royals 2–2 Gaetsa Guards (3–2 OT)
West Frbiba Monsters 6–1 Easton Eagles
Jagoza Hurricanes 4–2 Bensville Raiders
Jagoza Yeti 2–4 Bensville Bears
Riverside Flood 6–3 Frbiba Flyers
Karoe Reds 7–7 Midlands Swamp (8–7 OT)
Desertia Pharaohs 6–0 Frbiba Foxes
Catsore Bay Falcons 3–2 Nova Schmejga Breakers

Round 28
Southland Seafarers 1–1 Catsore Bay Falcons (1–2 OT)
Nova Schmejga Breakers 5–5 Desertia Pharaohs (6–5 OT)
Frbiba Foxes 3–2 Karoe Reds
Midlands Swamp 4–5 Riverside Flood
Frbiba Flyers 2–2 Jagoza Yeti (3–2 OT)
Bensville Bears 7–4 Jagoza Hurricanes
Bensville Raiders 4–2 West Frbiba Monsters
Easton Eagles 3–4 Meshkete Royals
Gaetsa Guards 3–5 Southland Snow Devils

Round 29
Gaetsa Guards 2–4 Southland Seafarers
Southland Snow Devils 2–1 Easton Eagles
Meshkete Royals 5–6 Bensville Raiders
West Frbiba Monsters 1–2 Bensville Bears
Jagoza Hurricanes 6–3 Frbiba Flyers
Jagoza Yeti 3–2 Midlands Swamp
Riverside Flood 2–1 Frbiba Foxes
Karoe Reds 7–4 Nova Schmejga Breakers
Desertia Pharaohs 4–4 Catsore Bay Falcons (4–5 OT)

Round 30
Southland Seafarers 9–1 Desertia Pharaohs
Catsore Bay Falcons 4–0 Karoe Reds
Nova Schmejga Breakers 4–2 Riverside Flood
Frbiba Foxes 1–2 Jagoza Yeti
Midlands Swamp 3–8 Jagoza Hurricanes
Frbiba Flyers 4–5 West Frbiba Monsters
Bensville Bears 5–3 Meshkete Royals
Bensville Raiders 4–2 Southland Snow Devils
Easton Eagles 4–5 Gaetsa Guards

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 30 21 9 123 99 +24 0.700 42
2 West Frbiba Monsters 30 20 10 103 81 +22 0.667 40
3 Frbiba Flyers 30 19 11 112 96 +16 0.633 38
4 Jagoza Hurricanes 30 19 11 123 101 +22 0.633 38
5 Southland Snow Devils 30 18 12 128 116 +12 0.600 36
6 Karoe Reds 30 18 12 117 104 +13 0.600 36
7 Jagoza Yeti 30 17 13 127 108 +19 0.567 34
8 Frbiba Foxes 30 16 14 100 103 −3 0.533 32
9 Gaetsa Guards 30 16 14 104 103 +1 0.533 32
10 Riverside Flood 30 15 15 101 100 +1 0.500 30
11 Desertia Pharaohs 30 15 15 120 124 −4 0.500 30
12 Bensville Raiders 30 14 16 112 115 −3 0.467 28
13 Meshkete Royals 30 14 16 114 110 +4 0.467 28
14 Nova Schmejga Breakers 30 13 17 117 130 −13 0.433 26
15 Bensville Bears 30 13 17 100 119 −19 0.433 26
16 Midlands Swamp 30 8 22 111 142 −31 0.267 16
17 Southland Seafarers 30 8 22 106 123 −17 0.267 16
18 Easton Eagles 30 6 24 95 139 −44 0.200 12


Review:
Nearly halfway through the season a few things have become clearer with regards to the playoff picture.
Catsore Bay and West Frbiba are proving to be far and away the best teams in the league, pulling well clear of the rest of the playoff fight, with 21-9 and 20-10 records, though both only 9-6 in the past 15.
Flyers and Hurricanes have pretty much swapped over the last 15, Flyers going 7-8 in the past 15. Hurricanes soaring to 11-4 in the past 15 to be moving up.
Snow Devils all the way through to the Bears are in position to make a playoff run in the last half of the season, Raiders still down out of the playoff race but only by one game.
Swamp and Seafarers at 8-22 after another 15 game stretch of 4-11, while the Eagles remain torrid deasd last at 6-24, 2-13 in the last 15. Eagles currently riding a 10 game losing streak with 4 OT losses.

Round 31
Easton Eagles 1–4 Southland Seafarers
Gaetsa Guards 6–0 Bensville Raiders
Southland Snow Devils 3–4 Bensville Bears
Meshkete Royals 3–2 Frbiba Flyers
West Frbiba Monsters 5–3 Midlands Swamp
Jagoza Hurricanes 3–3 Frbiba Foxes (3–4 OT)
Jagoza Yeti 1–2 Nova Schmejga Breakers
Riverside Flood 4–3 Catsore Bay Falcons
Karoe Reds 6–2 Desertia Pharaohs

Round 32
Southland Seafarers 6–3 Karoe Reds
Desertia Pharaohs 3–1 Riverside Flood
Catsore Bay Falcons 4–0 Jagoza Yeti
Nova Schmejga Breakers 3–2 Jagoza Hurricanes
Frbiba Foxes 2–1 West Frbiba Monsters
Midlands Swamp 2–5 Meshkete Royals
Frbiba Flyers 4–1 Southland Snow Devils
Bensville Bears 4–4 Gaetsa Guards (4–5 OT)
Bensville Raiders 4–1 Easton Eagles

Round 33
Bensville Raiders 5–3 Southland Seafarers
Easton Eagles 2–7 Bensville Bears
Gaetsa Guards 8–5 Frbiba Flyers
Southland Snow Devils 5–1 Midlands Swamp
Meshkete Royals 3–3 Frbiba Foxes (3–4 OT)
West Frbiba Monsters 3–4 Nova Schmejga Breakers
Jagoza Hurricanes 4–4 Catsore Bay Falcons (5–4 OT)
Jagoza Yeti 5–2 Desertia Pharaohs
Riverside Flood 5–3 Karoe Reds

Round 34
Southland Seafarers 5–4 Riverside Flood
Karoe Reds 4–4 Jagoza Yeti (5–4 OT)
Desertia Pharaohs 2–4 Jagoza Hurricanes
Catsore Bay Falcons 4–1 West Frbiba Monsters
Nova Schmejga Breakers 7–4 Meshkete Royals
Frbiba Foxes 5–2 Southland Snow Devils
Midlands Swamp 4–8 Gaetsa Guards
Frbiba Flyers 6–2 Easton Eagles
Bensville Bears 2–2 Bensville Raiders (3–2 OT)

Round 35
Bensville Bears 5–1 Southland Seafarers
Frbiba Flyers 7–4 Bensville Raiders
Midlands Swamp 5–3 Easton Eagles
Frbiba Foxes 6–6 Gaetsa Guards (6–7 OT)
Nova Schmejga Breakers 4–5 Southland Snow Devils
Catsore Bay Falcons 3–6 Meshkete Royals
Desertia Pharaohs 1–2 West Frbiba Monsters
Karoe Reds 6–5 Jagoza Hurricanes
Riverside Flood 8–3 Jagoza Yeti

Round 36
Southland Seafarers 1–7 Jagoza Yeti
Jagoza Hurricanes 2–5 Riverside Flood
West Frbiba Monsters 4–1 Karoe Reds
Meshkete Royals 5–7 Desertia Pharaohs
Southland Snow Devils 3–5 Catsore Bay Falcons
Gaetsa Guards 1–3 Nova Schmejga Breakers
Easton Eagles 2–4 Frbiba Foxes
Bensville Raiders 7–5 Midlands Swamp
Bensville Bears 1–2 Frbiba Flyers

Round 37
Frbiba Flyers 7–5 Southland Seafarers
Midlands Swamp 4–4 Bensville Bears (5–4 OT)
Frbiba Foxes 4–2 Bensville Raiders
Nova Schmejga Breakers 3–2 Easton Eagles
Catsore Bay Falcons 6–2 Gaetsa Guards
Desertia Pharaohs 5–2 Southland Snow Devils
Karoe Reds 3–3 Meshkete Royals (4–3 OT)
Riverside Flood 3–1 West Frbiba Monsters
Jagoza Yeti 4–5 Jagoza Hurricanes

Round 38
Southland Seafarers 1–1 Jagoza Hurricanes (1–2 OT)
West Frbiba Monsters 1–2 Jagoza Yeti
Meshkete Royals 1–1 Riverside Flood (2–1 OT)
Southland Snow Devils 6–8 Karoe Reds
Gaetsa Guards 4–5 Desertia Pharaohs
Easton Eagles 3–7 Catsore Bay Falcons
Bensville Raiders 2–1 Nova Schmejga Breakers
Bensville Bears 1–4 Frbiba Foxes
Frbiba Flyers 5–2 Midlands Swamp

Round 39
Midlands Swamp 1–1 Southland Seafarers (1–2 OT)
Frbiba Foxes 3–4 Frbiba Flyers
Nova Schmejga Breakers 4–4 Bensville Bears (5–4 OT)
Catsore Bay Falcons 5–3 Bensville Raiders
Desertia Pharaohs 6–3 Easton Eagles
Karoe Reds 4–1 Gaetsa Guards
Riverside Flood 4–4 Southland Snow Devils (5–4 OT)
Jagoza Yeti 8–3 Meshkete Royals
Jagoza Hurricanes 5–7 West Frbiba Monsters

Round 40
Southland Seafarers 5–4 West Frbiba Monsters
Meshkete Royals 2–5 Jagoza Hurricanes
Southland Snow Devils 5–3 Jagoza Yeti
Gaetsa Guards 5–2 Riverside Flood
Easton Eagles 3–2 Karoe Reds
Bensville Raiders 3–4 Desertia Pharaohs
Bensville Bears 2–0 Catsore Bay Falcons
Frbiba Flyers 5–3 Nova Schmejga Breakers
Midlands Swamp 2–1 Frbiba Foxes

Round 41
Frbiba Foxes 6–4 Southland Seafarers
Nova Schmejga Breakers 2–0 Midlands Swamp
Catsore Bay Falcons 4–3 Frbiba Flyers
Desertia Pharaohs 4–2 Bensville Bears
Karoe Reds 7–3 Bensville Raiders
Riverside Flood 5–1 Easton Eagles
Jagoza Yeti 3–3 Gaetsa Guards (3–4 OT)
Jagoza Hurricanes 2–3 Southland Snow Devils
West Frbiba Monsters 3–1 Meshkete Royals

Round 42
Southland Seafarers 6–5 Meshkete Royals
Southland Snow Devils 2–4 West Frbiba Monsters
Gaetsa Guards 1–2 Jagoza Hurricanes
Easton Eagles 4–5 Jagoza Yeti
Bensville Raiders 3–1 Riverside Flood
Bensville Bears 2–4 Karoe Reds
Frbiba Flyers 4–3 Desertia Pharaohs
Midlands Swamp 3–5 Catsore Bay Falcons
Frbiba Foxes 6–1 Nova Schmejga Breakers

Round 43
Nova Schmejga Breakers 7–1 Southland Seafarers
Catsore Bay Falcons 6–2 Frbiba Foxes
Desertia Pharaohs 3–3 Midlands Swamp (3–4 OT)
Karoe Reds 1–3 Frbiba Flyers
Riverside Flood 3–2 Bensville Bears
Jagoza Yeti 8–7 Bensville Raiders
Jagoza Hurricanes 4–0 Easton Eagles
West Frbiba Monsters 6–7 Gaetsa Guards
Meshkete Royals 6–2 Southland Snow Devils

Round 44
Southland Seafarers 3–4 Southland Snow Devils
Gaetsa Guards 7–3 Meshkete Royals
Easton Eagles 2–8 West Frbiba Monsters
Bensville Raiders 1–5 Jagoza Hurricanes
Bensville Bears 2–5 Jagoza Yeti
Frbiba Flyers 9–3 Riverside Flood
Midlands Swamp 5–4 Karoe Reds
Frbiba Foxes 5–4 Desertia Pharaohs
Nova Schmejga Breakers 4–1 Catsore Bay Falcons

Round 45
Catsore Bay Falcons 5–0 Southland Seafarers
Desertia Pharaohs 1–1 Nova Schmejga Breakers (1–2 OT)
Karoe Reds 6–3 Frbiba Foxes
Riverside Flood 8–3 Midlands Swamp
Jagoza Yeti 2–5 Frbiba Flyers
Jagoza Hurricanes 1–4 Bensville Bears
West Frbiba Monsters 3–3 Bensville Raiders (4–3 OT)
Meshkete Royals 5–0 Easton Eagles
Southland Snow Devils 3–4 Gaetsa Guards

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 45 31 14 185 140 +45 0.689 62
2 Frbiba Flyers 45 31 14 183 141 +42 0.689 62
3 West Frbiba Monsters 45 28 17 157 126 +31 0.622 56
4 Karoe Reds 45 27 18 181 159 +22 0.600 54
5 Jagoza Hurricanes 45 27 18 175 148 +27 0.600 54
6 Frbiba Foxes 45 26 19 159 151 +8 0.578 52
7 Gaetsa Guards 45 26 19 174 159 +15 0.578 52
8 Nova Schmejga Breakers 45 24 21 168 168 0 0.533 48
9 Jagoza Yeti 45 24 21 187 166 +21 0.533 48
10 Riverside Flood 45 24 21 159 149 +10 0.533 48
11 Southland Snow Devils 45 23 22 178 179 −1 0.511 46
12 Desertia Pharaohs 45 22 23 172 176 −4 0.489 44
13 Meshkete Royals 45 20 25 170 171 −1 0.444 40
14 Bensville Raiders 45 19 26 161 179 −18 0.422 38
15 Bensville Bears 45 19 26 147 165 −18 0.422 38
16 Southland Seafarers 45 14 31 153 189 −36 0.311 28
17 Midlands Swamp 45 13 32 156 209 −53 0.289 26
18 Easton Eagles 45 7 38 124 214 −90 0.156 14


Review:
Twenty in a row won't happen! The Easton Eagles were starting to wonder if they'd ever win again after going on a 19 game losing streak. Finally ending in Round 40 with a surprise 3-2 win over the Reds.
Easton Eagles starting another losing streak to go 1-14 in the last 15, currently on a 5 game losing streak. 17 games out of a playoff spot with only 23 games to play. Pretty much dead in the water.
Catsore Bay pulling ahead slightly from West Frbiba going 10-5, though Flyers have improved in the past month to go 12-3 and chasing for a top seed spot.
Reds and Hurricanes taking two of the final three spots currently safe from the wildcard, going 9-6 and 8-7 respectively.
Foxes and Guards in good position at 26-19. Fight for the playoff spots as tight as ever, Breakers, Yeti and Flood all stuck on 24-21 with the Snow Devils chasing at 23-22.
The rest of the league are all below .500, Desertia and Meshkete in good chase to fight for the playoffs. Bensville Raiders and Bears not yet over 20 wins and looking well out of the playoff chase currently.
Seafarers and Swamp all but eliminated on 14-31 and 13-32 respectively, only above the useless Eagles. Seafarers posting their best 15 games of the season, going 6-9 in their past 15.

Round 46
Southland Seafarers 2–2 Gaetsa Guards (2–3 OT)
Easton Eagles 3–5 Southland Snow Devils
Bensville Raiders 2–4 Meshkete Royals
Bensville Bears 2–2 West Frbiba Monsters (2–3 OT)
Frbiba Flyers 6–7 Jagoza Hurricanes
Midlands Swamp 3–2 Jagoza Yeti
Frbiba Foxes 4–5 Riverside Flood
Nova Schmejga Breakers 3–3 Karoe Reds (3–4 OT)
Catsore Bay Falcons 5–4 Desertia Pharaohs

Round 47
Desertia Pharaohs 4–1 Southland Seafarers
Karoe Reds 6–2 Catsore Bay Falcons
Riverside Flood 6–1 Nova Schmejga Breakers
Jagoza Yeti 7–6 Frbiba Foxes
Jagoza Hurricanes 3–4 Midlands Swamp
West Frbiba Monsters 2–4 Frbiba Flyers
Meshkete Royals 3–2 Bensville Bears
Southland Snow Devils 7–4 Bensville Raiders
Gaetsa Guards 7–5 Easton Eagles

Round 48
Southland Seafarers 2–6 Easton Eagles
Bensville Raiders 3–6 Gaetsa Guards
Bensville Bears 1–3 Southland Snow Devils
Frbiba Flyers 5–2 Meshkete Royals
Midlands Swamp 3–6 West Frbiba Monsters
Frbiba Foxes 1–3 Jagoza Hurricanes
Nova Schmejga Breakers 4–1 Jagoza Yeti
Catsore Bay Falcons 8–3 Riverside Flood
Desertia Pharaohs 9–2 Karoe Reds

Round 49
Karoe Reds 4–1 Southland Seafarers
Riverside Flood 8–4 Desertia Pharaohs
Jagoza Yeti 4–2 Catsore Bay Falcons
Jagoza Hurricanes 6–5 Nova Schmejga Breakers
West Frbiba Monsters 0–2 Frbiba Foxes
Meshkete Royals 4–4 Midlands Swamp (5–4 OT)
Southland Snow Devils 2–5 Frbiba Flyers
Gaetsa Guards 2–2 Bensville Bears (3–2 OT)
Easton Eagles 2–8 Bensville Raiders

Round 50
Southland Seafarers 1–1 Bensville Raiders (2–1 OT)
Bensville Bears 6–3 Easton Eagles
Frbiba Flyers 0–2 Gaetsa Guards
Midlands Swamp 4–6 Southland Snow Devils
Frbiba Foxes 6–3 Meshkete Royals
Nova Schmejga Breakers 4–4 West Frbiba Monsters (5–4 OT)
Catsore Bay Falcons 4–2 Jagoza Hurricanes
Desertia Pharaohs 5–4 Jagoza Yeti
Karoe Reds 2–3 Riverside Flood

Round 51
Riverside Flood 8–3 Southland Seafarers
Jagoza Yeti 1–2 Karoe Reds
Jagoza Hurricanes 4–3 Desertia Pharaohs
West Frbiba Monsters 3–4 Catsore Bay Falcons
Meshkete Royals 2–4 Nova Schmejga Breakers
Southland Snow Devils 6–7 Frbiba Foxes
Gaetsa Guards 5–2 Midlands Swamp
Easton Eagles 5–4 Frbiba Flyers
Bensville Raiders 3–1 Bensville Bears

Round 52
Southland Seafarers 3–3 Bensville Bears (4–3 OT)
Bensville Raiders 2–2 Frbiba Flyers (3–2 OT)
Easton Eagles 4–1 Midlands Swamp
Gaetsa Guards 4–3 Frbiba Foxes
Southland Snow Devils 0–1 Nova Schmejga Breakers
Meshkete Royals 1–1 Catsore Bay Falcons (1–2 OT)
West Frbiba Monsters 2–4 Desertia Pharaohs
Jagoza Hurricanes 3–2 Karoe Reds
Jagoza Yeti 5–2 Riverside Flood

Round 53
Jagoza Yeti 5–3 Southland Seafarers
Riverside Flood 4–2 Jagoza Hurricanes
Karoe Reds 7–7 West Frbiba Monsters (8–7 OT)
Desertia Pharaohs 4–3 Meshkete Royals
Catsore Bay Falcons 2–1 Southland Snow Devils
Nova Schmejga Breakers 2–1 Gaetsa Guards
Frbiba Foxes 3–1 Easton Eagles
Midlands Swamp 5–5 Bensville Raiders (5–6 OT)
Frbiba Flyers 7–4 Bensville Bears

Round 54
Southland Seafarers 6–3 Frbiba Flyers
Bensville Bears 2–2 Midlands Swamp (3–2 OT)
Bensville Raiders 3–3 Frbiba Foxes (4–3 OT)
Easton Eagles 3–5 Nova Schmejga Breakers
Gaetsa Guards 7–5 Catsore Bay Falcons
Southland Snow Devils 8–2 Desertia Pharaohs
Meshkete Royals 4–3 Karoe Reds
West Frbiba Monsters 2–5 Riverside Flood
Jagoza Hurricanes 4–1 Jagoza Yeti

Round 55
Jagoza Hurricanes 5–2 Southland Seafarers
Jagoza Yeti 5–4 West Frbiba Monsters
Riverside Flood 7–4 Meshkete Royals
Karoe Reds 3–3 Southland Snow Devils (3–4 OT)
Desertia Pharaohs 4–9 Gaetsa Guards
Catsore Bay Falcons 7–2 Easton Eagles
Nova Schmejga Breakers 6–2 Bensville Raiders
Frbiba Foxes 1–3 Bensville Bears
Midlands Swamp 2–3 Frbiba Flyers

Round 56
Southland Seafarers 5–4 Midlands Swamp
Frbiba Flyers 7–5 Frbiba Foxes
Bensville Bears 3–0 Nova Schmejga Breakers
Bensville Raiders 2–4 Catsore Bay Falcons
Easton Eagles 1–2 Desertia Pharaohs
Gaetsa Guards 2–3 Karoe Reds
Southland Snow Devils 2–3 Riverside Flood
Meshkete Royals 2–2 Jagoza Yeti (3–2 OT)
West Frbiba Monsters 6–4 Jagoza Hurricanes

Round 57
West Frbiba Monsters 5–3 Southland Seafarers
Jagoza Hurricanes 4–2 Meshkete Royals
Jagoza Yeti 6–3 Southland Snow Devils
Riverside Flood 5–1 Gaetsa Guards
Karoe Reds 2–2 Easton Eagles (3–2 OT)
Desertia Pharaohs 7–4 Bensville Raiders
Catsore Bay Falcons 4–2 Bensville Bears
Nova Schmejga Breakers 0–2 Frbiba Flyers
Frbiba Foxes 6–2 Midlands Swamp

Round 58
Southland Seafarers 4–3 Frbiba Foxes
Midlands Swamp 2–2 Nova Schmejga Breakers (2–3 OT)
Frbiba Flyers 5–3 Catsore Bay Falcons
Bensville Bears 3–3 Desertia Pharaohs (3–4 OT)
Bensville Raiders 2–2 Karoe Reds (2–3 OT)
Easton Eagles 4–5 Riverside Flood
Gaetsa Guards 6–4 Jagoza Yeti
Southland Snow Devils 4–5 Jagoza Hurricanes
Meshkete Royals 4–1 West Frbiba Monsters

Round 59
Meshkete Royals 5–4 Southland Seafarers
West Frbiba Monsters 7–3 Southland Snow Devils
Jagoza Hurricanes 3–1 Gaetsa Guards
Jagoza Yeti 7–4 Easton Eagles
Riverside Flood 3–2 Bensville Raiders
Karoe Reds 4–2 Bensville Bears
Desertia Pharaohs 6–4 Frbiba Flyers
Catsore Bay Falcons 6–3 Midlands Swamp
Nova Schmejga Breakers 4–1 Frbiba Foxes

Round 60
Southland Seafarers 3–2 Nova Schmejga Breakers
Frbiba Foxes 3–1 Catsore Bay Falcons
Midlands Swamp 3–1 Desertia Pharaohs
Frbiba Flyers 7–5 Karoe Reds
Bensville Bears 7–3 Riverside Flood
Bensville Raiders 2–2 Jagoza Yeti (3–2 OT)
Easton Eagles 3–2 Jagoza Hurricanes
Gaetsa Guards 6–3 West Frbiba Monsters
Southland Snow Devils 4–2 Meshkete Royals

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 60 41 19 244 188 +56 0.683 82
2 Frbiba Flyers 60 40 20 247 195 +52 0.667 80
3 Jagoza Hurricanes 60 37 23 232 196 +36 0.617 74
4 Gaetsa Guards 60 37 23 237 205 +32 0.617 74
5 Karoe Reds 60 36 24 235 211 +24 0.600 72
6 Riverside Flood 60 36 24 229 200 +29 0.600 72
7 Nova Schmejga Breakers 60 33 27 213 208 +5 0.550 66
8 West Frbiba Monsters 60 33 27 212 188 +24 0.550 66
9 Frbiba Foxes 60 32 28 213 205 +8 0.533 64
10 Desertia Pharaohs 60 31 29 235 237 −2 0.517 62
11 Jagoza Yeti 60 31 29 243 220 +23 0.517 62
12 Southland Snow Devils 60 30 30 236 234 +2 0.500 60
13 Meshkete Royals 60 27 33 217 225 −8 0.450 54
14 Bensville Raiders 60 25 35 210 236 −26 0.417 50
15 Bensville Bears 60 24 36 191 212 −21 0.400 48
16 Southland Seafarers 60 20 40 198 250 −52 0.333 40
17 Midlands Swamp 60 16 44 200 273 −73 0.267 32
18 Easton Eagles 60 11 49 172 281 −109 0.183 22


Review:
Just 8 games befdore the playoffs begin, and the races are very tight into the final spots.
Falcons and Flyers remain clear of the pack, both posting 40+ wins and racing each other for home ice through the playoffs.
The Hurricanes have another strong month to push into a tie for third with Gaetsa at 37-23.
Reds and Flood just sit two points behind on 36-24 and well clear of the rest of the playoff pack.
Breakers have emerged into the playoff picture while the Monsters are sinking every week, holding on at 33-27.
Foxes at 32-28 and Pharoahs on 31-29 holding the final two spots, but Yeti also at 31-29 only losing the head to head tiebreaker.
Snow Devils posting a .500 30-30 record just one game outside the playoffs.
Royals a step down at 27-33 looking like a bad bet for the playoffs but not out.
Bensville Raiders on 25-35 needing a miracle to snag a playoff spot in the final weeks. Bears even more dire at 24-36.
Seafarers improved a lot to get to 20-40 pulling clear, but out of the race, might be able to play spoiler.
Swamp down at 16-44 looking woeful going 3-12.
Eagles post a decent month for their standards, going 4-11 to climb above the 10 win mark barely.
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

User avatar
Michael VII
Minister
 
Posts: 2144
Founded: Jun 14, 2009
Ex-Nation

Michael VII Hockey Part II - Playoff Race

Postby Michael VII » Thu Jul 16, 2015 11:38 pm

Round 61
Southland Snow Devils 9–4 Southland Seafarers
Meshkete Royals 1–2 Gaetsa Guards
West Frbiba Monsters 6–2 Easton Eagles
Jagoza Hurricanes 7–6 Bensville Raiders
Jagoza Yeti 5–3 Bensville Bears
Riverside Flood 2–4 Frbiba Flyers
Karoe Reds 7–0 Midlands Swamp
Desertia Pharaohs 4–3 Frbiba Foxes
Catsore Bay Falcons 8–2 Nova Schmejga Breakers

Review:
Snow Devils managd to keep in the hunt for the playoffs by thrashing the Seafarers 9-4.
The Guards all but ended the Royals playoff chances with a tight 2-1 win on the road.
The Monsters got their free win to stay four points clear with a 6-2 spanking of the Eagles.
The Hurricanes all but ended the Raiders' title defense in a high octane 7-6 win on the West Bank.
The Yeti stayed in contact with the playoffs by dooming the Bears 5-3 at home.
The Flyers continued their race to the top by defeating the Flood 4-2 on the road putting Riverside closer to the playoff race.
Reds blanked the woeful Swamp 7-0 to move forward to 37-24.
Pharaohs put the Foxes outside the playoff spots in a crucial playoff matchup to move into 9th winning 4-3.
Falcons closed out the weekend by dominating the Breakers 8-2 at home to edge closer to a regular season title.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 61 42 19 252 190 +62 0.689 84
2 Frbiba Flyers 61 41 20 251 197 +54 0.672 82
3 Jagoza Hurricanes 61 38 23 239 202 +37 0.623 76
4 Gaetsa Guards 61 38 23 239 206 +33 0.623 76
5 Karoe Reds 61 37 24 242 211 +31 0.607 74
6 Riverside Flood 61 36 25 231 204 +27 0.590 72
7 West Frbiba Monsters 61 34 27 218 190 +28 0.557 68
8 Nova Schmejga Breakers 61 33 28 215 216 −1 0.541 66
9 Desertia Pharaohs 61 32 29 239 240 −1 0.525 64
10 Jagoza Yeti 61 32 29 248 223 +25 0.525 64
11 Frbiba Foxes 61 32 29 216 209 +7 0.525 64
12 Southland Snow Devils 61 31 30 245 238 +7 0.508 62
13 Meshkete Royals 61 27 34 218 227 −9 0.443 54
14 Bensville Raiders 61 25 36 216 243 −27 0.410 50
15 Bensville Bears 61 24 37 194 217 −23 0.393 48
16 Southland Seafarers 61 20 41 202 259 −57 0.328 40
17 Midlands Swamp 61 16 45 200 280 −80 0.262 32
18 Easton Eagles 61 11 50 174 287 −113 0.180 22


Round 62
Southland Seafarers 4–3 Catsore Bay Falcons
Nova Schmejga Breakers 1–3 Desertia Pharaohs
Frbiba Foxes 6–2 Karoe Reds
Midlands Swamp 6–4 Riverside Flood
Frbiba Flyers 10–6 Jagoza Yeti
Bensville Bears 2–4 Jagoza Hurricanes
Bensville Raiders 2–3 West Frbiba Monsters
Easton Eagles 2–3 Meshkete Royals
Gaetsa Guards 2–0 Southland Snow Devils

Review:
Seafarers keep things interesting with a surprise 4-3 win over table topping Falcons.
Pharaohs take a huge 3-1 win over the Breakers on the road to even up at 33-29.
Foxes stun the Reds wioth a huge 6-2 win to stay in the playoff race.
Swamp upset the Flood with a 6-4 win to put the Flood in a precarious losing streak.
The Flyers aim to take top spot next week after destroying the Yeti 10-6, the Yeti fighting to stay in the hunt.
The Hurricanes take a 4-2 win on the road over the eliminated Bears.
Monsters finally start winning again with a 3-2 win over the Raiders to eliminate the defending champions.
The Royals stay mathematically in the race with a 3-2 win on the road at Easton.
Gaetsa push the Snow Devils to two games back with 2-0 blanking at home.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 62 42 20 255 194 +61 0.677 84
2 Frbiba Flyers 62 42 20 261 203 +58 0.677 84
3 Gaetsa Guards 62 39 23 241 206 +35 0.629 78
4 Jagoza Hurricanes 62 39 23 243 204 +39 0.629 78
5 Karoe Reds 62 37 25 244 217 +27 0.597 74
6 Riverside Flood 62 36 26 235 210 +25 0.581 72
7 West Frbiba Monsters 62 35 27 221 192 +29 0.565 70
8 Nova Schmejga Breakers 62 33 29 216 219 −3 0.532 66
9 Frbiba Foxes 62 33 29 222 211 +11 0.532 66
10 Desertia Pharaohs 62 33 29 242 241 +1 0.532 66
11 Jagoza Yeti 62 32 30 254 233 +21 0.516 64
12 Southland Snow Devils 62 31 31 245 240 +5 0.500 62
13 Meshkete Royals 62 28 34 221 229 −8 0.452 56
14 Bensville Raiders 62 25 37 218 246 −28 0.403 50
15 Bensville Bears 62 24 38 196 221 −25 0.387 48
16 Southland Seafarers 62 21 41 206 262 −56 0.339 42
17 Midlands Swamp 62 17 45 206 284 −78 0.274 34
18 Easton Eagles 62 11 51 176 290 −114 0.177 22


Round 63
Gaetsa Guards 4–4 Southland Seafarers (5–4 OT)
Southland Snow Devils 2–2 Easton Eagles (3–2 OT)
Meshkete Royals 6–6 Bensville Raiders (7–6 OT)
West Frbiba Monsters 3–2 Bensville Bears
Jagoza Hurricanes 4–3 Frbiba Flyers
Jagoza Yeti 9–5 Midlands Swamp
Riverside Flood 3–2 Frbiba Foxes
Karoe Reds 7–4 Nova Schmejga Breakers
Desertia Pharaohs 6–5 Catsore Bay Falcons

Review:
The Guards continued their impressive run to the end of the season with a 5-4 OT win over the Seafarers.
The Snow Devils kept their playoff chances alive with a tight 3-2 win over the Eagles.
The Royals stayed alive barely with a 7-6 OT win over the Raiders.
The Monsters took a crucial 3-2 winner over the Bears.
The Hurricanes stopped the Flyers run into first place with a 4-3 win to stay with Gaetsa.
The Yeti bounced back from a 10-6 loss to the Flyers to thrash the Swamp 9-5 to remain in 9th by virtue of GD.
The Flood took a big 3-2 win over the Foxes to send the Foxes to 10th place tied with the Breakers.
The Breakers missed an opportunity to get their foot in the doot with a 7-4 loss to Karoe.
Desertia Pharaohs knew the importance of the final few weeks with a come from behind 6-5 win over the Falcons to end the round in 8th.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 63 42 21 260 200 +60 0.667 84
2 Frbiba Flyers 63 42 21 264 207 +57 0.667 84
3 Gaetsa Guards 63 40 23 246 210 +36 0.635 80
4 Jagoza Hurricanes 63 40 23 247 207 +40 0.635 80
5 Karoe Reds 63 38 25 251 221 +30 0.603 76
6 Riverside Flood 63 37 26 238 212 +26 0.587 74
7 West Frbiba Monsters 63 36 27 224 194 +30 0.571 72
8 Desertia Pharaohs 63 34 29 248 246 +2 0.540 68
9 Jagoza Yeti 63 33 30 263 238 +25 0.524 66
10 Frbiba Foxes 63 33 30 224 214 +10 0.524 66
11 Nova Schmejga Breakers 63 33 30 220 226 −6 0.524 66
12 Southland Snow Devils 63 32 31 248 242 +6 0.508 64
13 Meshkete Royals 63 29 34 228 235 −7 0.460 58
14 Bensville Raiders 63 25 38 224 253 −29 0.397 50
15 Bensville Bears 63 24 39 198 224 −26 0.381 48
16 Southland Seafarers 63 21 42 210 267 −57 0.333 42
17 Midlands Swamp 63 17 46 211 293 −82 0.270 34
18 Easton Eagles 63 11 52 178 293 −115 0.175 22


Round 64
Southland Seafarers 1–5 Desertia Pharaohs
Catsore Bay Falcons 3–4 Karoe Reds
Nova Schmejga Breakers 3–1 Riverside Flood
Frbiba Foxes 5–2 Jagoza Yeti
Midlands Swamp 4–4 Jagoza Hurricanes (4–5 OT)
Frbiba Flyers 5–3 West Frbiba Monsters
Bensville Bears 4–3 Meshkete Royals
Bensville Raiders 3–1 Southland Snow Devils
Easton Eagles 1–4 Gaetsa Guards

Review:
The Pharaohs continued their good streak to take a big 5-1 win over the Seafarers on the road.
Catsore Bay lost their third in a row to lose the top spot to the Flyers, losing 4-3 to the Reds at home.
The Breakers held on to 10th spot with a 3-1 win over the Flood.
The Foxes held 9th place in a huge match for playoff positions, pushing the Yeti to 11th with a 5-2 win.
The Hurricanes won a close 5-4 match in OT over the Swamp to make their own push for the top spot.
Flyers got in front finally taking a 5-3 win over their Western counterparts as the Monsters fell to 7th.
Bears played spoiler as they eliminated the Royals from contention winning 4-3 at home.
Raiders dented the Snow Devils' hopes winning 3-1 at home to leave the Snow Devils four points adrift.
Gaetsa finished the round easing to a 4-1 victory over the useless Eagles.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Frbiba Flyers 64 43 21 269 210 +59 0.672 86
2 Catsore Bay Falcons 64 42 22 263 204 +59 0.656 84
3 Jagoza Hurricanes 64 41 23 252 211 +41 0.641 82
4 Gaetsa Guards 64 41 23 250 211 +39 0.641 82
5 Karoe Reds 64 39 25 255 224 +31 0.609 78
6 Riverside Flood 64 37 27 239 215 +24 0.578 74
7 West Frbiba Monsters 64 36 28 227 199 +28 0.562 72
8 Desertia Pharaohs 64 35 29 253 247 +6 0.547 70
9 Frbiba Foxes 64 34 30 229 216 +13 0.531 68
10 Nova Schmejga Breakers 64 34 30 223 227 −4 0.531 68
11 Jagoza Yeti 64 33 31 265 243 +22 0.516 66
12 Southland Snow Devils 64 32 32 249 245 +4 0.500 64
13 Meshkete Royals 64 29 35 231 239 −8 0.453 58
14 Bensville Raiders 64 26 38 227 254 −27 0.406 52
15 Bensville Bears 64 25 39 202 227 −25 0.391 50
16 Southland Seafarers 64 21 43 211 272 −61 0.328 42
17 Midlands Swamp 64 17 47 215 298 −83 0.266 34
18 Easton Eagles 64 11 53 179 297 −118 0.172 22


Round 65
Easton Eagles 2–4 Southland Seafarers
Gaetsa Guards 4–4 Bensville Raiders (5–4 OT)
Southland Snow Devils 5–5 Bensville Bears (5–6 OT)
Meshkete Royals 5–1 Frbiba Flyers
West Frbiba Monsters 6–3 Midlands Swamp
Jagoza Hurricanes 5–0 Frbiba Foxes
Jagoza Yeti 1–1 Nova Schmejga Breakers (2–1 OT)
Riverside Flood 4–6 Catsore Bay Falcons
Karoe Reds 4–1 Desertia Pharaohs

Review:
The Seafarers took the bottom of the table clash over the Eagles winning 4-2 to further separate them from the true spooners the Swamp and Eagles.
The Guards won in OT over the Raiders to stay within a game from the top, winning 5-4.
The Bears put the Snow Devils on life support with a 6-5 OT heartbreaker in the South.
Recently eliminated Royals gave the Falcons back the top spot by spanking the Flyers 5-1 at home.
Monsters essentially booked their playoff ticket with a 6-3 win over the hapless Swamp.
Foxes got torched by the high flying Hurricanes 5-0 but manage to stay in the playoffs by the skin of their teeth.
Yeti take the huge win over playoff race rival Breakers winning 2-1 in OT to put the Breakers out in 11th with only three games to play.
The Falcons got to retake top spot by running over the Flood 6-4 on the road to end their losing streak.
Karoe Reds guaranteed their safety with a 4-1 win over the Pharaohs, pushing Desertia very close to the cold 11th placed spot.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 65 43 22 269 208 +61 0.662 86
2 Frbiba Flyers 65 43 22 270 215 +55 0.662 86
3 Jagoza Hurricanes 65 42 23 257 211 +46 0.646 84
4 Gaetsa Guards 65 42 23 255 215 +40 0.646 84
5 Karoe Reds 65 40 25 259 225 +34 0.615 80
6 West Frbiba Monsters 65 37 28 233 202 +31 0.569 74
7 Riverside Flood 65 37 28 243 221 +22 0.569 74
8 Desertia Pharaohs 65 35 30 254 251 +3 0.538 70
9 Jagoza Yeti 65 34 31 267 244 +23 0.523 68
10 Frbiba Foxes 65 34 31 229 221 +8 0.523 68
11 Nova Schmejga Breakers 65 34 31 224 229 −5 0.523 68
12 Southland Snow Devils 65 32 33 254 251 +3 0.492 64
13 Meshkete Royals 65 30 35 236 240 −4 0.462 60
14 Bensville Bears 65 26 39 208 232 −24 0.400 52
15 Bensville Raiders 65 26 39 231 259 −28 0.400 52
16 Southland Seafarers 65 22 43 215 274 −59 0.338 44
17 Midlands Swamp 65 17 48 218 304 −86 0.262 34
18 Easton Eagles 65 11 54 181 301 −120 0.169 22


Round 66
Southland Seafarers 4–6 Karoe Reds
Desertia Pharaohs 3–5 Riverside Flood
Catsore Bay Falcons 5–3 Jagoza Yeti
Nova Schmejga Breakers 2–7 Jagoza Hurricanes
Frbiba Foxes 2–0 West Frbiba Monsters
Midlands Swamp 3–4 Meshkete Royals
Frbiba Flyers 3–4 Southland Snow Devils
Bensville Bears 6–10 Gaetsa Guards
Bensville Raiders 2–0 Easton Eagles

Review:
The Reds kept their run in to try crack the top four with a 6-4 win over the Seafarers.
The Flood took a huge road win to book their playoff berth by sending the Pharaohs into 9th with a 5-3 win.
The Falcons pushed the Yeti out to 11th place with a 5-3 win at home to move one game clear with two to go.
The Hurricanes dominated the Breakers from the opening faceoff to win 7-2 on the road but the Breakers hold 10th place.
The Foxes blank the Monsters 2-0 to almost ensure safety and 8th place.
The Royals continued the Swamp's miserable run in to the end of the season with a 4-3 win on the road.
The Snow Devils kept in the hunt barely with an exciting 4-3 upset over the Flyers at home.
The Guards destroyed the Bears 10-6 on the road to stay within striking distance of top spot.
The Raiders ensured the Eagles stayed stuck on 11 wins with a 2-0 shutout over the poor Eastoners.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 66 44 22 274 211 +63 0.667 88
2 Frbiba Flyers 66 43 23 273 219 +54 0.652 86
3 Gaetsa Guards 66 43 23 265 221 +44 0.652 86
4 Jagoza Hurricanes 66 43 23 264 213 +51 0.652 86
5 Karoe Reds 66 41 25 265 229 +36 0.621 82
6 Riverside Flood 66 38 28 248 224 +24 0.576 76
7 West Frbiba Monsters 66 37 29 233 204 +29 0.561 74
8 Frbiba Foxes 66 35 31 231 221 +10 0.530 70
9 Desertia Pharaohs 66 35 31 257 256 +1 0.530 70
10 Nova Schmejga Breakers 66 34 32 226 236 −10 0.515 68
11 Jagoza Yeti 66 34 32 270 249 +21 0.515 68
12 Southland Snow Devils 66 33 33 258 254 +4 0.500 66
13 Meshkete Royals 66 31 35 240 243 −3 0.470 62
14 Bensville Raiders 66 27 39 233 259 −26 0.409 54
15 Bensville Bears 66 26 40 214 242 −28 0.394 52
16 Southland Seafarers 66 22 44 219 280 −61 0.333 44
17 Midlands Swamp 66 17 49 221 308 −87 0.258 34
18 Easton Eagles 66 11 55 181 303 −122 0.167 22


Round 67
Bensville Raiders 6–0 Southland Seafarers
Easton Eagles 1–3 Bensville Bears
Gaetsa Guards 6–2 Frbiba Flyers
Southland Snow Devils 4–3 Midlands Swamp
Meshkete Royals 1–2 Frbiba Foxes
West Frbiba Monsters 2–5 Nova Schmejga Breakers
Jagoza Hurricanes 3–2 Catsore Bay Falcons
Jagoza Yeti 5–1 Desertia Pharaohs
Riverside Flood 3–2 Karoe Reds

Review:
The Champions may be eliminated from the title race, but they're still able to smack some around. Raiders beat the Seafarers 6-0 easily.
Bensville Bears completed a Bensville sweep with a 3-1 victory over the beyond useless Easton Eagles.
Gaetsa set up a three way tie for the top seed with a 6-2 win over the Flyers riding high into the playoffs.
Snow Devils aren't officially out of the race yet but did not look strong in a 4-3 win over the Swamp.
Foxes all but secure their playoff spot with a 2-1 win over the Royals.
Breakers keep their playoff chances alive with a 5-2 win over the Monsters.
Hurricanes took the top spot briefly after a tight 3-2 win at home over the Falcons.
The Yeti kept themselves alive and in 10th spot after a 5-1 win over the Pharaohs pushing the Pharaohs into 11th.
Riverside Flood edge the Reds 3-2 at home heading into the final round.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Jagoza Hurricanes 67 44 23 267 215 +52 0.657 88
2 Gaetsa Guards 67 44 23 271 223 +48 0.657 88
3 Catsore Bay Falcons 67 44 23 276 214 +62 0.657 88
4 Frbiba Flyers 67 43 24 275 225 +50 0.642 86
5 Karoe Reds 67 41 26 267 232 +35 0.612 82
6 Riverside Flood 67 39 28 251 226 +25 0.582 78
7 West Frbiba Monsters 67 37 30 235 209 +26 0.552 74
8 Frbiba Foxes 67 36 31 233 222 +11 0.537 72
9 Nova Schmejga Breakers 67 35 32 231 238 −7 0.522 70
10 Jagoza Yeti 67 35 32 275 250 +25 0.522 70
11 Desertia Pharaohs 67 35 32 258 261 −3 0.522 70
12 Southland Snow Devils 67 34 33 262 257 +5 0.507 68
13 Meshkete Royals 67 31 36 241 245 −4 0.463 62
14 Bensville Raiders 67 28 39 239 259 −20 0.418 56
15 Bensville Bears 67 27 40 217 243 −26 0.403 54
16 Southland Seafarers 67 22 45 219 286 −67 0.328 44
17 Midlands Swamp 67 17 50 224 312 −88 0.254 34
18 Easton Eagles 67 11 56 182 306 −124 0.164 22


Round 68
Southland Seafarers 0–6 Riverside Flood
Karoe Reds 6–7 Jagoza Yeti
Desertia Pharaohs 4–3 Jagoza Hurricanes
Catsore Bay Falcons 8–2 West Frbiba Monsters
Nova Schmejga Breakers 2–2 Meshkete Royals (3–2 OT)
Frbiba Foxes 5–6 Southland Snow Devils
Midlands Swamp 3–8 Gaetsa Guards
Frbiba Flyers 8–3 Easton Eagles
Bensville Bears 5–2 Bensville Raiders

Review:
Flood rip apart the Seafarers on the road 6-0 to miserably end the Southerners' season.
Yeti book their trip to the Freedom Cup playoffs with a 7-6 thriller over the Reds.
Pharaohs manage to just squeeze into the playoffs in 8th with a 4-3 win over the table topping Hurricanes.
Falcons kick into the playoffs in fine form with a huge 8-2 win over the Monsters.
Breakers do enough to win 3-2 in OT over the Royals but just miss out on the playoffs due to the four way tiebreaker.
Snow Devils manage to defeat the Foxes 6-5 but Frbiba manage to hold onto 10th spot.
Guards thrash the Swamp 8-3 heading into the playoffs in second and in fine form.
Flyers take an 8-3 spanking to the Eagles to finish fourth and in good form.
And to end the season the Bears beat their crosstown rival Raiders 5-2 to sum up the Raiders' title defense. Disappointing.

-  Michael VII National Hockey Association  Pld    W   L    GF   GA   GD    Win %   Pts 
1 Catsore Bay Falcons 68 45 23 284 216 +68 0.662 90 Playoffs
2 Gaetsa Guards 68 45 23 279 226 +53 0.662 90 Playoffs
3 Jagoza Hurricanes 68 44 24 270 219 +51 0.647 88 Playoffs
4 Frbiba Flyers 68 44 24 283 228 +55 0.647 88 Playoffs
5 Karoe Reds 68 41 27 273 239 +34 0.603 82 Playoffs
6 Riverside Flood 68 40 28 257 226 +31 0.588 80 Playoffs
7 West Frbiba Monsters 68 37 31 237 217 +20 0.544 74 WC
8 Desertia Pharaohs 68 36 32 262 264 −2 0.529 72 WC
9 Jagoza Yeti 68 36 32 282 256 +26 0.529 72 WC
10 Frbiba Foxes 68 36 32 238 228 +10 0.529 72 WC
11 Nova Schmejga Breakers 68 36 32 234 240 −6 0.529 72
12 Southland Snow Devils 68 35 33 268 262 +6 0.515 70
13 Meshkete Royals 68 31 37 243 248 −5 0.456 62
14 Bensville Raiders 68 28 40 241 264 −23 0.412 56
15 Bensville Bears 68 28 40 222 245 −23 0.412 56
16 Southland Seafarers 68 22 46 219 292 −73 0.324 44
17 Midlands Swamp 68 17 51 227 320 −93 0.250 34
18 Easton Eagles 68 11 57 185 314 −129 0.162 22


Freedom Cup Playoffs

Wildcard Round

West Frbiba Monsters (37-31) v Frbiba Foxes (36-32)

1. West Frbiba Monsters 1–3 Frbiba Foxes (Foxes lead series 1-0)
2. West Frbiba Monsters 3–2 Frbiba Foxes (Series tied 1-1)
3. Frbiba Foxes 3–4 West Frbiba Monsters (Monsters lead series 2-1)
4. Frbiba Foxes 3–3 West Frbiba Monsters (3–4 OT) (Monsters lead series 3-1)
5. West Frbiba Monsters 6–3 Frbiba Foxes (Monsters win series 4-1)

Review:
Foxes struck first on the road with a 3-1 win where they never looked like losing and looked like they could head home up 2-0.
Though the Monsters fought back and answered every time, before taking the lead in the third period to win 3-2 and tie up the series.
The Monsters then headed to the Foxes' den and pulled off a very close victory over the Foxes in their building to win 4-3 and take a 2-1 lead in the series.
West Frbiba followed this up again to take their third victory in a row with a comeback that sent the match to OT for the Monsters to win and take a 3-1 lead.
Finally with the Monsters back on their home ice and a series win on the brink, the Foxes never looked in it, going down 5-1 by the end of the second, and took two late consolation goals to make it look like a match.
Monsters win in 5 to face the high flying Gaetsa Guards on an 8 game win streak.

Desertia Pharaohs (36-32) v Jagoza Yeti (36-32)

1. Desertia Pharaohs 3–3 Jagoza Yeti (4–3 OT) (Pharaohs lead series 1-0)
2. Desertia Pharaohs 3–4 Jagoza Yeti (Series tied 1-1)
3. Jagoza Yeti 9–4 Desertia Pharaohs (Yeti lead series 2-1)
4. Jagoza Yeti 3–2 Desertia Pharaohs (Yeti lead series 3-1)
5. Desertia Pharaohs 4–2 Jagoza Yeti (Yeti lead series 3-2)
6. Jagoza Yeti 5–6 Desertia Pharaohs (Series tied 3-3)
7. Desertia Pharaohs 4–2 Jagoza Yeti (Pharaohs win series 4-3)

Review:
The Pharaohs allowed the Yeti back into game one in their building, tying it 3-3 after 60 minutes, but scored early in OT to end it and take a 1-0 series lead.
The Yeti though quickly turned it around and evened the series with a strong performance, winning 4-3 after a Pharaoh comeback in the third.
The Yeti then comprehensively thrashed the Pharaohs back home in Jagoza with a huge 9-4 win to take a 2-1 series lead and look like it would be over in 5.
Closing out their home stand with a 3-1 series leads always seemed likely, and the Yeti took a close hard hitting 3-2 match to be one win away.
Though the Pharaohs at home with their backs to the wall managed to outplay the Yeti in the second half of the game and took a 4-2 win to close to a 3-2 deficit.
This performance was followed up in Jagoza with a high scoring thriller that saw the Yeti up 5-2 with 10 minutes to go, before conceding four late goals to an inspired Pharaohs game to go to Desertia for a game 7.
The Pharaohs then put the Yeti away in a solid performance to win 4-2 and take the series in seven.
The Pharaohs now move on to take on the Catsore Bay Falcons.

Quarterfinals

Catsore Bay Falcons (45-23) v Desertia Pharaohs (36-32)

1. Catsore Bay Falcons 4–0 Desertia Pharaohs (Falcons lead series 1-0)
2. Catsore Bay Falcons 5–4 Desertia Pharaohs (Falcons lead series 2-0)
3. Desertia Pharaohs 7–3 Catsore Bay Falcons (Falcons lead series 2-1)
4. Desertia Pharaohs 3–6 Catsore Bay Falcons (Falcons lead series 3-1)
5. Catsore Bay Falcons 2–3 Desertia Pharaohs (Falcons lead series 3-2)
6. Desertia Pharaohs 4–4 Catsore Bay Falcons (5–4 OT) (Series tied 3-3)
7. Catsore Bay Falcons 3–2 Desertia Pharaohs (Falcons win series 4-3)

Review:
The Falcons went into the series against Desertia as hot favourites. Top of the table, and Desertia barely made it out of the wildcard round. But the Freedom Cup playoffs are never quite so simple.
In the first game it was business as usual with the Falcons easing to a 4-0 shutout victory to take a one game advantage in the series.
The Falcons then came back against an inspired Pharaohs side that put them right to the wire, falling short 5-4 which tied the series at one a piece.
The Pharaohs then dominated on their home ice to take game three in a 7-3 drubbing that never looked in doubt.
But the Falcons moved to within one win from the series heading back home for game 5 with a huge 6-3 win that stunned the Desertia crowd.
In game 5 it was the Falcons' for the taking, at home with the ability to win the series, but the Pharaohs came up huge to win a very close 3-2 game heading back home.
Game 6 proved to cause some drama as the Pharaohs were playing to stay alive heading to Game 7, but only stayed alive when a would be Falcons goal was called off in OT because of a questionable kicking motion. The Pharaohs were tied up 4-4 heading to OT and scored two minutes later to win 5-4 and go back to the Bay for Game 7.
But karma proved to be a mighty bitch as the Falcons held their own to win 3-2 in Game 7 and take the series in a one goal thriller.

Gaetsa Guards (45-23) v West Frbiba Monsters (37-31)

1. Gaetsa Guards 4–1 West Frbiba Monsters (Guards lead series 1-0)
2. Gaetsa Guards 4–1 West Frbiba Monsters (Guards lead series 2-0)
3. West Frbiba Monsters 5–2 Gaetsa Guards (Guards lead series 2-1)
4. West Frbiba Monsters 3–3 Gaetsa Guards (4–3 OT) (Series tied 2-2)
5. Gaetsa Guards 4–2 West Frbiba Monsters (Guards lead series 3-2)
6. West Frbiba Monsters 4–2 Gaetsa Guards (Series tied 3-3)
7. Gaetsa Guards 4–4 West Frbiba Monsters (5–4 OT) (Guards win series 4-3)

Review:
The Guards were another well favoured team who were on an 8 game win streak to finish the season in equal first, while the Monsters already had to play five more games.
Gaetsa held their own on home ice well, easing to a 1-0 lead with a 4-1 win over the Monsters in Game 1.
Game 2 was much tighter in reality, but an empty net gamble by the Monsters extended Gaetsa's lead to 4-1 and 2-0 in the series heading back to Frbiba.
The Monsters ended the ten game winning streak in style on their home ice, pummeling the Guards 5-2 to bring the deficit to a manageable 2-1.
The Guards then came back very strong in a spirited Game 4, but the Monsters were able to force OT with two goals in the 3rd and then scored the game winner in OT to tie the series at 2-2.
Back in Gaetsa the Guards knew it was a near must win game, and took a close 4-2 win over the Monsters to move within one heading on the road.
The Monsters once again showed great resolve to bounce back again on their home ice, this time facing elimination, and took a 4-2 win to force Game 7.
Game Sevens proved to continue to be beautiful this season with the Guards and the Monsters inseparable after three periods, and only late in OT could the Guards end the series with a game winning 5-4 goal to take it in seven.

Jagoza Hurricanes (44-24) v Riverside Flood (40-28)

1. Jagoza Hurricanes 2–1 Riverside Flood (Hurricanes lead series 1-0)
2. Jagoza Hurricanes 6–2 Riverside Flood (Hurricanes lead series 2-0)
3. Riverside Flood 5–4 Jagoza Hurricanes (Hurricanes lead series 2-1)
4. Riverside Flood 6–5 Jagoza Hurricanes (Series tied 2-2)
5. Jagoza Hurricanes 1–3 Riverside Flood (Flood lead series 3-2)
6. Riverside Flood 2–6 Jagoza Hurricanes (Series tied 3-3)
7. Jagoza Hurricanes 6–3 Riverside Flood (Hurricanes win series 4-3)

Review:
The Hurricanes met the Flood in the first of the known matchups after 68 games of the regular season.
The Hurricanes took an early series lead with a low scoring, tight 2-1 win at home.
Jagoza then continued their good form with a dominant 6-2 win over the Flood to go up 2-0 after their two home games.
The Flood shook off the Hurricanes' home ice wins and took a high octane 5-4 win to pull closer in the series, 2-1 after three.
Riverside then followed it up with another close thriller winning 6-5 to head back to Jagoza with the series tied at two.
Now essentially a three game series the Flood took home ice advantage from the Hurricanes with a defensive 3-1 win to move up 3-2 after five matches.
The Hurricanes now staring defeat in the eye on the road completely threw off the nerves and comprehensively beat the Flood 6-2 to set up Game 7 on home ice with a lot of momentum on their side.
The Flood never got back into it, looking defeated at Jagoza and fell to another comprehensive defeat in Game 7 falling 6-3 to the Hurricanes as Jagoza marched on to the semifinals.

Frbiba Flyers (44-24) v Karoe Reds (41-27)

1. Frbiba Flyers 2–5 Karoe Reds (Reds lead series 1-0)
2. Frbiba Flyers 5–6 Karoe Reds (Reds lead series 2-0)
3. Karoe Reds 6–4 Frbiba Flyers (Reds lead series 3-0)
4. Karoe Reds 5–3 Frbiba Flyers (Reds win series 4-0)

Review:
The Flyers went into this series as slight favourites over the Reds having won four more games over the season, but quickly found out the Reds had more offense in store.
Karoe took the first game by the scruff of the neck proving to be too strong for the Flyers in a 5-2 win to take a surprise 1-0 lead in the series.
To make matters worse, the Flyers were unable to hold onto leads in game two, and fell 6-5 in an eventful match that put the Reds up 2-0 heading back to Karoe.
With huge momentum and now home ice, the Reds continued their great form and moved to a near unassailable 3-0 series lead with a 6-4 win at home.
And at a 3-0 deficit you really start to get dragged down as no one makes it out alive. The Flyers fought valiantly but were outskated in the final period to get swept 4-0 by the Reds, culminating with a 5-3 loss as Karoe move on.

Semifinals

Catsore Bay Falcons (45-23) v Karoe Reds (41-27)

1. Catsore Bay Falcons 8–4 Karoe Reds (Falcons lead series 1-0)
2. Catsore Bay Falcons 6–4 Karoe Reds (Falcons lead series 2-0)
3. Karoe Reds 5–2 Catsore Bay Falcons (Falcons lead series 2-1)
4. Karoe Reds 4–3 Catsore Bay Falcons (Series tied 2-2)
5. Catsore Bay Falcons 3–3 Karoe Reds (4–3 OT) (Falcons lead series 3-2)
6. Karoe Reds 5–6 Catsore Bay Falcons (Falcons win series 4-2)

Review:
The Reds shocked everyone following the MHA when they came out as a lower seed to sweep the Frbiba Flyers, but coming up against the Falcons is a different story.
The Falcons proved this on home ice when they obliterated the Reds' defense scoring 8 goals to an easy 8-4 win to go up 1-0 in the series.
Continuing with their home ice dominance the Falcons won the next game over the Reds' with more offense, this time scoring 6 in a 6-4 win to go up 2-0.
The Reds bounced back as they always do though and carried on the Falcons' woeful away record winning 5-2 to close the deficit to 2-1 after three games.
And Karoe ensured that the first four games were meaningless with a 4-3 win at home in game four to tie the series 2-2 with three games to go.
Catsore Bay knew they crucially needed to win game five to have a shot at the Freedom Cup Final, and in a thrilling tight contest, the match was tied at 3 going into OT. The Falcons breaking that tie in OT to win 4-3 heading to Karoe for game 6.
The Falcons finally ended their road losing streak in the playoffs with a come from behind 6-5 win that saw them score four unanswered goals to win the series 4-2 without the need for a Game 7.

Gaetsa Guards (45-23) v Jagoza Hurricanes (44-24)

1. Gaetsa Guards 4–1 Jagoza Hurricanes (Guards lead series 1-0)
2. Gaetsa Guards 4–4 Jagoza Hurricanes (4–5 OT) (Series tied 1-1)
3. Jagoza Hurricanes 7–2 Gaetsa Guards (Hurricanes lead series 2-1)
4. Jagoza Hurricanes 6–2 Gaetsa Guards (Hurricanes lead series 3-1)
5. Gaetsa Guards 8–5 Jagoza Hurricanes (Hurricanes lead series 3-2)
6. Jagoza Hurricanes 4–4 Gaetsa Guards (5–4 OT) (Hurricanes win series 4-2)

Review:
Gaetsa were definite favourites heading into this series but the Hurricanes were more than worthy opponents despite not having the home ice advantage.
The Guards drew first blood with a 4-1 victory at home to take the first game of the series over the Canes.
However the Canes then came back strong in game 2 managing to take a very competitive 5-4 win requiring OT to even the series at one a piece.
Then the Hurricanes went on the offensive back on home ice, taking a 2-1 series lead with a massive 7-2 thrashing of the Guards.
And to prove it wasn't a fluke, the Canes went back out onto home ice in Game 4 to take a 3-1 lead needing only one more win with an equally impressive 6-2 spanking.
Not to be eliminated without a fightback, the Guards came out on home ice desperate to extend the series and dished out an offensive masterclass, slaying the Hurricanes 8-5 to close the deficit to a winnable 3-2.
But the Guards' rally to win the series went down in game 6 at Jagoza, where the Hurricanes managed to head to their first Freedom Cup Final series in front of their home fans, requiring OT to win the game 5-4 and series 4-2.

Freedom Cup Final

Catsore Bay Falcons (45-23) v Jagoza Hurricanes (44-24)

1. Catsore Bay Falcons 3–2 Jagoza Hurricanes (Falcons lead series 1-0)
2. Catsore Bay Falcons 2–1 Jagoza Hurricanes (Falcons lead series 2-0)
3. Jagoza Hurricanes 4–3 Catsore Bay Falcons (Falcons lead series 2-1)
4. Jagoza Hurricanes 3–0 Catsore Bay Falcons (Series tied 2-2)
5. Catsore Bay Falcons 1–4 Jagoza Hurricanes (Hurricanes lead series 3-2)
6. Jagoza Hurricanes 5–4 Catsore Bay Falcons (Hurricanes win series 4-2)

Review:
The Falcons have been here before and won it all. The Hurricanes are the new kids on the block, yet to have a title head to the West Bank. A seven game series shall determine our new champion.
The Falcons with home ice started strong winning first up 3-2 to take a 1-0 lead in the series and keep their home ice advantage.
Catsore Bay followed this up at home again in game 2 to take a 2-0 series off the back of a strong 2-1 win to look assured champions.
But the Hurricanes had other ideas and fought back with a 4-3 win in game 3 on their home ice to get back to a 2-1 series deficit.
Up until now all games had been one goal games, though the Hurricanes ended that trend with a strong 3-0 shutout at home to even the series and start showing that they could well become Freedom Cup Champions.
The Falcons back on home ice were trying to put themselves one game away from the Cup, but poor defensive breakdowns and an inability to score handed the Hurricanes championship point as the Hurricanes took the match 4-1 to head home with a chance to win it all.
And the dream came true for the Canes, winning Game 6 on home ice off the back of a gritty 5-4 win that saw the lead change four times, Jagoza Hurricanes winning their first ever title on home ice in six games.

THE JAGOZA HURRICANES ARE YOUR FREEDOM CUP CHAMPIONS!
My timezone, Southern Winter (Current Time): NZST, UTC +12, Southern Summer: NZDT, UTC +13

NSCF 5 Champions
Qualified for World Cup 62
Hosted World T20 Championships I, Baptism of Iron X, World Bowl 17, World Cup of Hockey XIX, World Bowl 19


Domestic Sportswire

Next

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: Hapilopper, Newark Aristocracy

Advertisement

Remove ads