NATION

PASSWORD

Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

A battle ground for the sportsmen and women of nations worldwide. [In character]
User avatar
Septentrionia
Spokesperson
 
Posts: 112
Founded: Jan 08, 2008
Ex-Nation

Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Septentrionia » Sat May 23, 2009 11:39 pm

OOC: Title and thread shamelessly stolen from Vilita's original thread on the Jolt forums

- Hockey Sport -
The Internationstatal Source for Domestic Hockey Information

Welcome to Hockey Sport! Hockey Sport is the new source for Domestic Hockey news from all over Nationstates. From Septentrionia to Valanora, Ad'ihan to Qazox, the Unified Capitalizt States to Newmanistan, this is your one stop source for the latest in Domestic League Formations, Standings, Expansions, Player Transfers & Retirements and all other related domestic items. Looking to find out who led the Ad'ihani Hockey High League in scoring this past season? And who finished where in the standings? Find out here. Wondering when will the Taeshan Hockey League post results? Find out here! This will be the prime resource for all your hockey news from between and beyond the World Cup of Hockey Finals! So Nations, submit your Domestic Hockey News today!

As well, the thread will be home to the Champions Hockey League competition, which is heading to its 5th installment. You can enter teams simply by posting league standings in here and telling what teams qualify for it. Nations can enter up to five teams in it, as those will play each other for the most wanted title of World Club Champions and Globe de Cristal (that's the name of the trophy) holders. For more informations, this link will provide you with anything you need to know about the competition.

For those who don't know how to scorinate, I suggest reading the "Guide to Sports Role-playing" thread. It will greatly help you to achieve that.
The official home of some frenchies (according to Nethertopia, at least)

[23:13:15] <Vephrall> Baz's brain is proprietary? :P
[23:14:01] <commerceheights> yes, his scientifically-proven formula produces a superior typo performance rate—beware of imitators! :P

[18:30:20] <Gruen> my neighbour is being murdered - brb

User avatar
Septentrionia
Spokesperson
 
Posts: 112
Founded: Jan 08, 2008
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Septentrionia » Sat May 23, 2009 11:55 pm

A quick reply (yes, I needed a second post to do that)...

Those who want to enter teams in the CHL have until Sunday May 31st, 12:00 EDT (That's GMT -4)
The official home of some frenchies (according to Nethertopia, at least)

[23:13:15] <Vephrall> Baz's brain is proprietary? :P
[23:14:01] <commerceheights> yes, his scientifically-proven formula produces a superior typo performance rate—beware of imitators! :P

[18:30:20] <Gruen> my neighbour is being murdered - brb

User avatar
Elves Security Forces
Secretary
 
Posts: 28
Founded: Jan 19, 2004
Democratic Socialists

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Elves Security Forces » Sun May 24, 2009 12:01 am

EHL Season 20,017

League One

Code: Select all
  Pos  Team                      P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Raynor City               60  38   6  16  114   69   45   82     Playoffs
   2  Therathor                 60  32  13  15  145  103   42   77     Playoffs
   3  Stormguard                60  30  14  16  118   85   33   74     Playoffs
   4  Zul'Atun                  60  31  11  18  114   95   19   73     Playoffs
   5  Turbani                   60  26  17  17  112   83   29   69     HCL
   6  Gladerial                 60  27  13  20  114  102   12   67
   7  Ianisle                   60  25  14  21   73   69    4   64
   8  Zul'Daratar               60  24  13  23   73   72    1   61
   9  Capri                     60  23  12  25  107  107    0   58
  10  Vaharia                   60  21  12  27   83   97  -14   54
  11  Ispan                     60  21  11  28   92  104  -12   53
  12  Everlin                   60  20  11  29   81   98  -17   51
  13  Oliviena                  60  18   9  33   81  114  -33   45
  14  Kilai                     60  18   9  33   80  117  -37   45     RPO
  15  Quel'Tir                  60  15  14  31   58   94  -36   44     Relegated
  16  Arouw                     60  10  23  27   54   90  -36   43     Relegated


Playoffs (Best of 5)
Raynor City 3-0 Zul'Atun (1-0)
Raynor City 1-0 Zul'Atun (2-0)
Zul'Atun 5-4 Raynor City (1-2)
Zul'Atun 2-4 Raynor City (1-3)

Therathor 3-2 Stormguard (1-0)
Therathor 2-4 Stormguard (1-1)
Stormguard 2-1 Therathor (2-1)
Stormguard 2-2(2-3 OT) Therathor (2-2)
Therathor 3-3(4-3 OT) Stormguard (3-2)

Championship
Raynor City 1-0 Therathor (1-0)
Raynor City 2-2(3-2 OT) Therathor (2-0)
Therathor 4-1 Raynor City (1-2)
Therathor 2-0 Raynor City (2-2)
Raynor City 5-2 Therathor (3-2)

League Two

Code: Select all
 Pos  Team                        P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Ironwind                  60  38  10  12  133   70   63   86     Champions
   2  Solqual                   60  35  13  12  145   83   62   83     Promoted
   3  Longview                  60  33  16  11  103   61   42   82     PPO
   4  Erran                     60  31   8  21  105   94   11   70
   5  Jumangas                  60  30   8  22  100   79   21   68
   6  Mar Sara                  60  26  12  22  102   97    5   64
   7  San Diromia               60  22  18  20   94   89    5   62
   8  Monaven                   60  21  16  23  119  122   -3   58
   9  Goldsan                   60  19  18  23   99   93    6   56
  10  Wexax                     60  22  11  27  103  112   -9   55
  11  Rosenthal                 60  20  15  25  101  113  -12   55
  12  Vernad                    60  22  10  28   93  121  -28   54
  13  Manavawi                  60  15  19  26   86  108  -22   49
  14  Char Sara                 60  13  19  28   59   85  -26   45
  15  Aulian                    60  17   4  39   72  132  -60   38
  16  Port Swell                60  13   9  38   68  123  -55   35


Promotion/Relegation Playoff
Kilai 1-3 Longview (0-1)
Longview 2-2(3-2 OT) (2-0)

HCL
1) Raynor City
2) Therathor
3) Stormguard
4) Zul'Atun
5) Turbani

Arena Bid
Gallen's Hove (32,000), Stormguard
Last edited by Elves Security Forces on Mon May 25, 2009 10:04 pm, edited 3 times in total.
Petals on the wind

User avatar
Adihan
Envoy
 
Posts: 231
Founded: Jun 15, 2007
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Adihan » Mon May 25, 2009 5:00 am

Ad’ihan Hockey High League
Season 5 regular season


Yet another regular season of the Hockey High League — the second in its current incarnation and format — has come to an end. In the end there was little surprise as to which teams did well and which teams didn't (the Season 4 expansion teams, predictably, did poorly) — but what was a surprise was the new league record for worst regular season performance.

Daniels County, a team which finished its inaugural season 11th in the Eastern Conference with a 10-48-10 (W-L-T) record, came nowhere close to matching their 30-point haul from season 4 when they somehow contrived to go 2-63-3 for a grand total of seven points, 26 points off 11th-placed Airport City. Their record 305 goals conceded in 68 games (GAA of 4.49) also led the league in goals allowed.

EASTERN CONFERENCE
Code: Select all
North Division
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
    1  Dalinn                    68  53   7   8  239   92  147  113  Pl
    2  CH Mont-Pluie             68  48   8  12  217  104  113  104  Pl
    3  Modna Nord                68  49   3  16  220  119  101  101  Pl
    4  Stanley                   68  22   9  37  151  207  -56   53  *
    5  Airport City              68  12   9  47   76  154  -78   33
    6  Daniels County            68   2   3  63   77  305 -228    7


Code: Select all
South Division
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
    1  Navon Beach               68  43   7  18  229  141   88   93  Pl
    2  Mountbatten Junction      68  31  12  25  115  111    4   74  Pl
    3  Dz’ai                     68  30  11  27  118  117    1   71  Pl
    4  Modna South               68  28  12  28  116  123   -7   68  *
    5  Coastal County            68  20   8  40  111  191  -80   48
    6  Harley County             68  16   7  45  126  202  -76   39


EASTERN CONFERENCE TABLE
Code: Select all
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts  Seed
    1  Dalinn                    68  53   7   8  239   92  147  113   1
    2  CH Mont-Pluie             68  48   8  12  217  104  113  104   2
    3  Modna Nord                68  49   3  16  220  119  101  101   3
    4  Navon Beach               68  43   7  18  229  141   88   93   4
    5  Mountbatten Junction      68  31  12  25  115  111    4   74   5
    6  Dz’ai                     68  30  11  27  118  117    1   71   6
    7  Modna South               68  28  12  28  116  123   -7   68   7
    8  Stanley                   68  22   9  37  151  207  -56   53   8
    9  Coastal County            68  20   8  40  111  191  -80   48
   10  Harley County             68  16   7  45  126  202  -76   39
   11  Airport City              68  12   9  47   76  154  -78   33
   12  Daniels County            68   2   3  63   77  305 -228    7


WESTERN CONFERENCE
Code: Select all
North Division
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
    1  Oldbridge                 68  52  11   5  190   57  133  115  Pl
    2  Dullham                   68  52   5  11  215   88  127  109  Pl
    3  Kinney Road               68  44  15   9  213   87  126  103  Pl
    4  Hatton                    68  33  13  22  143  100   43   79  *
    5  Ad’ihan Nationals         68  24  13  31  112  133  -21   61  *
    6  Frontier County           68  12   7  49  114  238 -124   31


Code: Select all
South Division
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
    1  Altsend                   68  43   6  19  216  132   84   92  Pl
    2  Flitton                   68  34   4  30  179  164   15   72  Pl
    3  Pilminster                68  24  13  31  111  117   -6   61  Pl
    4  Rovers County             68  15  12  41  117  194  -77   42
    5  President's County        68  15  10  43  108  211 -103   40
    6  Pointe Sud                68   8   7  53   61  187 -126   23


WESTERN CONFERENCE TABLE
Code: Select all
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts  Seed
    1  Oldbridge                 68  52  11   5  190   57  133  115   1
    2  Dullham                   68  52   5  11  215   88  127  109   2
    3  Kinney Road               68  44  15   9  213   87  126  103   3
    4  Altsend                   68  43   6  19  216  132   84   92   4
    5  Hatton                    68  33  13  22  143  100   43   79   7
    6  Flitton                   68  34   4  30  179  164   15   72   5
    7  Pilminster                68  24  13  31  111  117   -6   61   6
    8  Ad’ihan Nationals         68  24  13  31  112  133  -21   61   8
    9  Rovers County             68  15  12  41  117  194  -77   42
   10  President's County        68  15  10  43  108  211 -103   40
   11  Frontier County           68  12   7  49  114  238 -124   31
   12  Pointe Sud                68   8   7  53   61  187 -126   23


Overall standings
Code: Select all
  Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
    1  Oldbridge                 68  52  11   5  190   57  133  115
    2  Dalinn                    68  53   7   8  239   92  147  113
    3  Dullham                   68  52   5  11  215   88  127  109
    4  CH Mont-Pluie             68  48   8  12  217  104  113  104
    5  Kinney Road               68  44  15   9  213   87  126  103
    6  Modna Nord                68  49   3  16  220  119  101  101
    7  Navon Beach               68  43   7  18  229  141   88   93
    8  Altsend                   68  43   6  19  216  132   84   92
    9  Hatton                    68  33  13  22  143  100   43   79
   10  Mountbatten Junction      68  31  12  25  115  111    4   74
   11  Flitton                   68  34   4  30  179  164   15   72
   12  Dz’ai                     68  30  11  27  118  117    1   71
   13  Modna South               68  28  12  28  116  123   -7   68
   14  Pilminster                68  24  13  31  111  117   -6   61
   15  Ad’ihan Nationals         68  24  13  31  112  133  -21   61
   16  Stanley                   68  22   9  37  151  207  -56   53
   17  Coastal County            68  20   8  40  111  191  -80   48
   18  Rovers County             68  15  12  41  117  194  -77   42
   19  President's County        68  15  10  43  108  211 -103   40
   20  Harley County             68  16   7  45  126  202  -76   39
   21  Airport City              68  12   9  47   76  154  -78   33
   22  Frontier County           68  12   7  49  114  238 -124   31
   23  Pointe Sud                68   8   7  53   61  187 -126   23
   24  Daniels County            68   2   3  63   77  305 -228    7


All-Star Games (home team listed first)
Cross-conference All-Star Game: Western Conference 3-1 Eastern Conference
Eastern Conference All-Star Game: North Division 4-0 South Division
Western Conference All-Star Game: South Division 1-2 North Division

User avatar
Kelssek
Ambassador
 
Posts: 1509
Founded: Mar 19, 2004
Civil Rights Lovefest

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Kelssek » Mon May 25, 2009 8:23 am

Image
Kelssek Hockey League
Division One

2008-09


Regular season
The top 16 advance to the Desjardins Cup playoffs while the bottom four are relegated to Division Two.

Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   T   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Dinamo Lupinissia         58  33  14  11  136   86   50   80
   2  Jokerit Arvika            58  33  10  15  107   66   41   76
   3  Red Star Clayquot         58  25  23  10  113   82   31   73
   4  Chevalles de Champjaune   58  31  10  17  114   87   27   72
   5  Winchester HA             58  29  13  16  107   89   18   71
   6  CH Outineau               58  25  18  15  128  107   21   68
   7  Kingston Flames           58  24  15  19   64   55    9   63
   8  Llandewi Brewi HC         58  23  17  18   69   62    7   63
   9  UHC Redswyth              58  20  22  16   83   72   11   62
  10  Clayquot Partisans        58  24  12  22   86   84    2   60
  11  Burnaby SA                58  24  11  23   88   93   -5   59
  12  Olympique Laneux          58  22  14  22  118  111    7   58
  13  Mazinaw Knights           58  21  16  21   71   66    5   58
  14  Neorvins Wolves           58  23  11  24   89   85    4   57
  15  Olympique Langlois        58  22  13  23   83   81    2   57
  16  Internationale Latrobe    58  23  10  25  103   96    7   56
----------------------------------------------------------------------------
  17  Vickery HC                58  22  12  24   93  108  -15   56
  18  Colwyn Bay                58  20  16  22  101  101    0   56
  19  Faucons de Saint-Rémy     58  20  13  25   95  113  -18   53
  20  Dieppe Thunderhawks       58  19  15  24   88   93   -5   53
  21  Breton Emeralds           58  22   8  28   85   93   -8   52
  22  Kirkenes Dragons          58  18  15  25   83  106  -23   51
  23  Noreiga WSC               58  14  23  21   70   90  -20   51
  24  1949 CH Beaujoire         58  21   8  29   83  107  -24   50
  25  Olympique Dorval          58  19  12  27   90  121  -31   50
  26  CS Val d'Argent           58  19  11  28   89  101  -12   49
----------------------------------------------------------------------------
  27  Arlingsdale Blues         58  17  15  26   84  113  -29   49 R
  28  Guevara HC                58  14  21  23   58   71  -13   49 R
  29  Kirkenes Rangers          58  17  11  30   84  101  -17   45 R
  30  Wentonweakes HC           58  14  15  29   76   98  -22   43 R


A number of notably poor performances were witnessed during the season. The Kirkenes Dragons in particular suffered a particularly poor season amid injury problems and rumoured locker room unrest. Inter Latrobe, defending Desjardins Cup champions, also performed surprisingly poorly and only just grabbed the last playoff spot on the final day of the season. Despite a poor 2-2 tie with the Rangers, both Colwyn and Vickery lost their final games and Inter squeaked through. Olympique Langlois, 2007 champions, also barely made it.

In a pitched relegation battle, a single goal saved CS Val d'Argent in a 1-0 final day victory at home to Dieppe Thunderhawks, allowing them to prevail on wins.

Promoted from Division Two
1. Pingouins de Lescure
2. Kenora Thistles
3. Hull HC
4. Alavaria Foresters

Desjardins Cup Playoffs
Best of seven series.

First Round
Dinamo Lupinissia 4-3 Internationale Latrobe
Jokerit Arvika 4-1 Olympique Langlois
Red Star Clayquot 4-0 Neorvins Wolves
Chevalles de Champjaune 2-4 Mazinaw Knights
Winchester HA 3-4 Olympique Laneux
CH Outineau 0-4 Burnaby SA
Kingston Flames 4-2 Clayquot Partisans
Llandewi Brewi HC 4-1 UHC Redswyth

Quarter finals
Dinamo Lupinissia 4-0 Llandewi Brewi HC
Jokerit Arvika 4-1 Kingston Flames
Red Star Clayquot 4-2 Burnaby SA
Mazinaw Knights 3-4 Olympique Laneux

Semi finals
Dinamo Lupinissia 4-1 Olympique Laneux
Jokerit Arvika 3-4 Red Star Clayquot

Final
Dinamo Lupinissia 4-2 Red Star Clayquot

----
Entrants for CHL
Desjardins Cup winner plus top 3 in league.

1. Dinamo Lupinissia [as Desjardins Cup champion]
2. Jokerit Arvika
3. Red Star Clayquot
4. Chevalles de Champjaune [as next-highest ranked team]
Last edited by Kelssek on Mon May 25, 2009 8:26 am, edited 1 time in total.

User avatar
Qazox
Postmaster of the Fleet
 
Posts: 21296
Founded: Jan 17, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Qazox » Tue May 26, 2009 10:56 pm

Results for the 1957-58 QHL season! (i know i skipped a decade.. there was a lock-out or something)

1957/58 Season (playoff teams in Italics)
EAST CONFERENCE

North Divison W-L-T Pts GF/GA
Saint Nash 25-20-5 55 203/192
SaxerVilla 22-20-8 52 175/174

Vogg City 22-22-6 50 166/168
Graverville 12-33-5 27 153/205

South Divison W L T Pts GF GA
Qazox City Eagles 28-14-8 64 211/174
Las Vitas 23-19-8 54 191/193

Rockport 21-19-10 52 174/174
Qazox City Raiders 20-29-1 41 176/206

NOTE: SaxerVilla qualified ahead of Rockport based on more wins (22-21).

WEST CONFERENCE

North Divison W-L-T Pts GF/GA
Lorax City 30-14-6 66 208/168
Pika City 24-23-3 51 180/164

Joehio 22-24-4 46 196/183
Lake Porter City 18-28-4 40 172/196

South Divison W-L-T Pts GF/GA
Fromburg Lions 29-18-3 61 194/175
Fromburg Lightning 24-19-7 55 173/166

Gothika 20-25-5 45 185/182
Yorkshire 16-29-5 37 165/202


Grant Cup Playoffs:
CONFERENCE SEMIFINALS (Best 2 of 3)
EAST CONFERENCE SEMIS
#4 SaxerVilla vs. #1 Qazox City Eagles
Game 1 @ SaxerVilla: 4-2 Qazox City
Game 2 @ Qazox City: 3-2 (OT) SaxerVilla
Game 3 @ Qazox City: 3-1 SaxerVilla
#4 SaxerVilla Wins Series 2-1.
#3 Las Vitas vs. #2 Saint Nash
Game 1 @ Las Vitas: 2-1 (OT) Saint Nash
Game 2 @ Saint Nash: 3-2 Saint Nash
#2 Saint Nash Wins Series 2-0.
WEST CONFERENCE SEMIS
#4 Pika City vs. #1 Lorax City
Game 1 @ Pika City: 1-0 Lorax City
Game 2 @ Lorax City: 5-1 Lorax City
#1 Lorax City Wins Series 2-0.
#3 Fromburg Lightning vs. #2 Fromburg Lions
Game 1 @ Lightning: 4-1 Lions
Game 2 @ Lions: 2-0 Lightning
Game 3 @ Lions: 1-0 Lightning
#3 Fromburg Lightning Wins Series 2-1.

CONFERENCE FINALS (Best 3 of 5)
EAST CONFERENCE FINALS
#4 SaxerVilla vs. #2 Saint Nash
Game 1 @ Saint Nash: 5-2 Saint Nash
Game 2 @ Saint Nash: 3-2 (OT) SaxerVilla
Game 3 @ SaxerVilla: 2-0 SaxerVilla
Game 4 @ SaxerVilla: 3-1 Saint Nash
Game 5 @ Saint Nash: 4-3 (OT) SaxerVilla
#4 SaxerVilla Wins Series 3-2.
WEST CONFERENCE FINALS
#3 Fromburg Lightning vs. #1 Lorax City
Game 1 @ Lorax City: 3-2 (OT) Lorax City
Game 2 @ Lorax City: 4-1 Fromburg
Game 3 @ Fromburg: 2-1 (3OT) Lorax City
Game 4 @ Fromburg: 3-2 (OT) Lorax City
#1 Lorax City Wins Series 3-1.

GRANT CUP FINALS (Best 4 of 7)
SaxerVilla vs. Lorax City
Game 1 @ Lorax City: 3-2 Lorax City
Game 2 @ Lorax City: 4-3 (OT) Lorax City
Game 3 @ SaxerVilla: 2-1 SaxerVilla
Game 4 @ SaxerVilla: 5-2 Lorax City
Game 5 @ Lorax City: 1-0 SaxerVilla
Game 6 @ SaxerVilla: 1-0 (OT) Lorax City
Lorax City Wins Series 4-2.


CHL Teams:
    Lorax City (Regular Season and Grant Cup Champions)
    Qazox City Eagles (Regular Season runners-up)
    SaxerVilla (Grant Cup Runners-up)
    Fromburg Lions (3rd best Regular season record)

(If only 3 teams are elibigle for CHL, drop the Fromburg Lions, please)
Wikipage/Qazox National Football Team
Qualified for World Cups 31, 33, 35-50, 54-59, 61, 62. Runners-up: CoH 52
Baptism of Fire 44 (w/Mangolana); World Baseball Classics 1, 4, 5, 10, 13 and 23; World Cup of Hockey 7 and 14; World Bowls IV & IX; IBC X; Baptism of Iron III and VIII; NSCAA Tourney II, III (conferences/regionals), The OXEN Cup; the TOUR de QAZOX, Qazoxian Sports Festival and NS X-Games/Winter X-Games I.
World Cups of Hockey 4 & 6; World Baseball Classics 6, 8 and 9, World Bowls 3 and XXI; Draggonnii Inviyatii V, IBC XI
xkcd 1110 (zoomable!)

User avatar
The Bye
Political Columnist
 
Posts: 2
Founded: Apr 18, 2009
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby The Bye » Wed May 27, 2009 2:47 pm

THE BYE - HOCKEY LEAGUE

The Bye's first edition of the new hockey league has ended, involving 26 different teams. There is no relegation and promotion, and top 8 after the teams play each other twice go to the playoffs, with the better placed teams winning the right to play two games at home on this stage. Top 5 during the league stage go to international competitions, unless the champion isn't among the top 5 (in this scenario, the 5th will give its place to the champion). The Bye's population, including athletes, are always tired, so they reject playing more games, and neither the population wants to watch more games, as this would make them even more tired. But due to the high amount of teams that go to The Bye when they were supposed to be resting in a competition, the country feels forced to promote a league and the development of players.

Results:


Code: Select all
 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Bedroom Sleeping Pills    50  41   5   4  225  100  125   87 CHL
   2  Restroom Sofas            50  36   4  10  182   99   83   76 CHL
   3  Bedroom Vacations         50  33   6  11  163   89   74   72 CHL
   4  Travel Reliefs            50  28   9  13  162  116   46   65 CHL
   5  Hotel Blankets            50  26  12  12  107   59   48   64 CHL
   6  Temple Mattresses         50  26   7  17  136  107   29   59
   7  Cryogenic Sleepers        50  23  13  14   85   71   14   59
   8  Home Suites               50  25   8  17  111   88   23   58
-------------------------------------------------------------------------
   9  Cemetery Tombs            50  21  16  13   80   69   11   58
  10  Midnight Snores           50  21  13  16   85   93   -8   55
  11  Hotel Four-Poster Beds    50  22  10  18   81   77    4   54
  12  Paradise Clouds           50  22   7  21  128  136   -8   51
  13  Hospital Dreams           50  17  13  20   98  110  -12   47
  14  Comfort Pillows           50  18   9  23  147  146    1   45
  15  Shelter Yawns             50  16  13  21  121  130   -9   45
  16  Floor Barracks            50  16  11  23   91  105  -14   43
  17  Snooze Guardians          50  17   8  25   95  121  -26   42
  18  Mansion King-Size Beds    50  17   8  25  114  145  -31   42
  19  Restroom Chairs           50  15   9  26  128  150  -22   39
  20  Bedroom Naps              50  13  13  24   86  115  -29   39
  21  Travel Stops              50  15   7  28   84  121  -37   37
  22  Trailer Couches           50  11  12  27   74  113  -39   34
  23  Flat Peaceful Birds       50  14   6  30   65  121  -56   34
  24  Frozen Rest               50  12   9  29   69  110  -41   33
  25  Shelter Knockouts         50  12   8  30   93  171  -78   32
  26  Apartment Showers         50   9  12  29   51   99  -48   30 SHAME!



Playoffs (all best of 3):

Quarterfinals:

Bedroom Sleeping Pills 3-1 Home Suites (1-0)
Home Suites 4-5 Bedroom Sleeping Pills (0-2)

Restroom Sofas 1-1 (1-2 OT) Cryogenic Sleepers (0-1)
Cryogenic Sleepers 5-1 Restroom Sofas (2-0)

Bedroom Vacations 2-1 Temple Mattresses (1-0)
Temple Mattresses 4-2 Bedroom Vacations (1-1)
Bedroom Vacations 3-0 Temple Mattresses (2-1)

Travel Reliefs 6-4 Hotel Blankets (1-0)
Hotel Blankets 3-2 Travel Reliefs (1-1)
Travel Reliefs 2-2 (2-3 OT) Hotel Blankets (1-2)


Semifinals:

Bedroom Sleeping Pills 3-3 (3-4 OT) Hotel Blankets (0-1)
Hotel Blankets 0-1 Bedroom Sleeping Pills (1-1)
Bedroom Sleeping Pills 4-1 Hotel Blankets (2-1)

Bedroom Vacations 3-1 Cryogenic Sleepers (1-0)
Cryogenic Sleepers 2-0 Bedroom Vacations (1-1)
Bedroom Vacations 4-2 Cryogenic Sleepers (2-1)


Final:

Bedroom Sleeping Pills 3-2 Bedroom Vacations (1-0)
Bedroom Vacations 0-3 Bedroom Sleeping Pills (0-2)

In the final, Bedroom Sleeping Pills defeats biggest rivals Bedroom Vacations to win the league (for the CHL, TLC is BYE).
Last edited by The Bye on Wed May 27, 2009 2:54 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Quakmybush
Spokesperson
 
Posts: 134
Founded: Apr 14, 2006
Inoffensive Centrist Democracy

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Quakmybush » Wed May 27, 2009 5:21 pm

2008-2009 Quakmybush Hockey League Season

Code: Select all
Eastern Conference 2008/2009

 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Xed City Hawks            56  28   9  19  109   97   12   65
   2  Elsten Raiders            56  27   9  20  109   94   15   63
   3  Merriton Bulldogs         56  27   9  20  110   97   13   63
   4  Faru Lunatics             56  26  10  20  105   90   15   62
   5  Cherrywood Miners         56  24  14  18   98   84   14   62
   6  Wainfleet Hurricanes      56  22  15  19   93   85    8   59
   7  Revena Predators          56  24   9  23  104   96    8   57
   8  South River Rebels        56  22  13  21  103  103    0   57
   9  Lincoln Blades            56  23  11  22  100  103   -3   57
  10  Jinkton City Falcons      56  16  20  20   93  107  -14   52
  11  Dartmouth City Wild       56  19  13  24  101  119  -18   51
  12  Port Colbourne Buccaneers 56  20   9  27   95  106  -11   49
  13  Troyron Stingers          56  16  17  23   78   93  -15   49
  14  Herkimer Geckos           56  17  14  25   92  104  -12   48
  15  Wolfhaven Warriors        56  17  12  27  103  115  -12   46




Code: Select all
Westerm Conference 2008/2009

 Pos  Team                       P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
   1  Pelham Panthers           56  32  11  13  124   82   42   75
   2  West Lincoln Wrath        56  27  14  15  100   81   19   68
   3  Welland Tigers            56  26  12  18  120  108   12   64
   4  Conception Lake Cats      56  25  13  18  119  104   15   63
   5  Mona Menowar              56  23  14  19  103   98    5   60
   6  West Side Bullets         56  22  13  21  101  100    1   57
   7  Uli Attack                56  22  10  24   99   93    6   54
   8  Fallbrook Aces            56  22  10  24  108  111   -3   54
   9  Harbour Town Lancers      56  20  12  24   96  100   -4   52
  10  Myer Marauders            56  19  12  25   93  103  -10   50
  11  Dunnville Terriors        56  18  14  24   92  103  -11   50
  12  Soilton Sharks            56  15  19  22  101  116  -15   49
  13  Fort Erie Meteors         56  15  19  22   97  116  -19   49
  14  Reiton Wranglers          56  18  12  26   92  110  -18   48
  15  Gertun Generals           56  17  13  26  110  130  -20   47


Playoff Results to come later
Quakmybush
Qualified for World Cups 29-33, 35-41, Second Round in 32,33,39.
Champions of World Cup of Hockey 1, and 3
Hosted World Cup 33, World Cup of Hockey 2, and Women's World Cup 5

User avatar
Adihan
Envoy
 
Posts: 231
Founded: Jun 15, 2007
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Adihan » Fri May 29, 2009 10:52 pm

Hockey Cup of Ad’ihan
Season 5 playoffs


The entire playoffs were played in best-of-seven series, with one single 20 minute period of 5-on-5 overtime followed by a penalty shootout if scores were left undecided. The higher seed had home ice on each occassion.

Conference quarterfinal matchups
Dalinn (E1) v. Stanley (E8)
CH Mont-Pluie (E2) v. Modna South (E7)
Modna Nord (E3) v. Dz’ai (E6)
Navon Beach (E4) v. Mountbatten Junction (E5)
Oldbridge (W1) v. Ad’ihan Nationals (W8)
Dullham (W2) v. Hatton (W7)
Kinney Road (W3) v. Pilminster (W6)
Altsend (W4) v. Flitton (W5)

Eastern Conference quarterfinals
Code: Select all
HOME TEAM            SCORE       AWAY TEAM          SERIES (HOME)
Dalinn                4-2        Stanley                 1-0
Dalinn                5-0        Stanley                 2-0
Stanley               1-5        Dalinn                  3-0
Stanley               0-4        Dalinn                 SWEEP

CH Mont-Pluie         2-1 OT     Modna South             1-0
CH Mont-Pluie         6-0        Modna South             2-0
Modna South           0-4        CH Mont-Pluie           3-0
Modna South           0-3        CH Mont-Pluie          SWEEP

Modna Nord            3-2        Dz’ai                   1-0
Modna Nord            4-1        Dz’ai                   2-0
Dz’ai                 1-3        Modna Nord              3-0
Dz’ai                 3-4        Modna Nord             SWEEP

Navon Beach           3-0        Mountbatten Junction    1-0
Navon Beach           4-0        Mountbatten Junction    2-0
Mountbatten Junction  4-3 SO     Navon Beach             2-1
Mountbatten Junction  4-5        Navon Beach             3-1
Navon Beach           5-0        Mountbatten Junction    4-1


Western Conference quarterfinals
Code: Select all
HOME TEAM            SCORE       AWAY TEAM          SERIES (HOME)
Oldbridge             1-2 SO     Ad’ihan Nationals       0-1
Oldbridge             3-0        Ad’ihan Nationals       1-1
Ad’ihan Nationals     0-4        Oldbridge               2-1
Ad’ihan Nationals     0-1        Oldbridge               3-1
Oldbridge             1-0        Ad’ihan Nationals       4-1

Dullham               2-0        Hatton                  1-0
Dullham               3-0        Hatton                  2-0
Hatton                1-4        Dullham                 3-0
Hatton                0-4        Dullham                SWEEP

Kinney Road           3-2        Pilminster              1-0
Kinney Road           3-1        Pilminster              2-0
Pilminster            3-1        Kinney Road             2-1
Pilminster            2-3        Kinney Road             3-1
Kinney Road           2-0        Pilminster              4-1

Altsend               0-2        Flitton                 0-1
Altsend               4-2        Flitton                 1-1
Flitton               3-2        Altsend                 1-2
Flitton            OT 2-1        Altsend                 1-3
Altsend               4-2        Flitton                 2-3
Flitton               4-3        Altsend                 2-4


Conference semifinal matchups
Dalinn (E1) v. Navon Beach (E4)
CH Mont-Pluie (E2) v. Modna Nord (E3)
Oldbridge (W1) v. Flitton (W5)
Dullham (W2) v. Kinney Road (W3)

Eastern Conference semifinals
Code: Select all
HOME TEAM            SCORE       AWAY TEAM          SERIES (HOME)
Dalinn                5-2        Navon Beach             1-0
Dalinn                5-2        Navon Beach             2-0
Navon Beach           2-4        Dalinn                  3-0
Navon Beach        SO 1-0        Dalinn                  3-1
Dalinn                4-1        Navon Beach             4-1

CH Mont-Pluie         0-3        Modna Nord              0-1
CH Mont-Pluie         2-5        Modna Nord              0-2
Modna Nord            0-6        CH Mont-Pluie           1-2
Modna nord            2-1        CH Mont-Pluie           1-3
CH Mont-Pluie         2-5        Modna Nord              1-4


Western Conference semifinals
Code: Select all
HOME TEAM            SCORE       AWAY TEAM          SERIES (HOME)
Oldbridge             1-0        Flitton                 1-0
Oldbridge             6-0        Flitton                 2-0
Flitton               3-2        Oldbridge               2-1
Flitton               0-4        Oldbridge               3-1
Oldbridge             2-3        Flitton                 3-2
Flitton               1-5        Oldbridge               4-2

Dullham            SO 2-1        Kinney Road             1-0
Dullham               3-5        Kinney Road             1-1
Kinney Road           0-1 OT     Dullham                 2-1
Kinney Road           0-3        Dullham                 3-1
Dullham               3-2        Kinney Road             4-1


Conference final matchups
Dalinn (E1) v. Modna Nord (E3)
Oldbridge (W1) v. Dullham (W2)

Code: Select all
HOME TEAM            SCORE       AWAY TEAM          SERIES (HOME)
Dalinn             OT 6-5        Modna Nord              1-0
Dalinn             OT 3-2        Modna Nord              2-0
Modna Nord            3-5        Dalinn                  3-0
Modna Nord            3-4 OT     Dalinn                 SWEEP

Oldbridge             1-2 SO     Dullham                 0-1
Oldbridge             0-4        Dullham                 0-2
Dullham               4-1        Oldbridge               0-3
Dullham               1-0        Oldbridge              SWEEP


Hockey Cup of Ad’ihan final matchup
Dalinn (E1) v. Dullham (W2) *Dalinn has home ice thanks to better regular-season record.

Code: Select all
HOME TEAM            SCORE       AWAY TEAM          SERIES (HOME)
Dalinn                2-1        Dullham                 1-0
Dalinn                5-3        Dullham                 2-0
Dullham               3-4 OT     Dalinn                  3-0
Dullham               3-4        Dalinn                 SWEEP


Dalinn Ice Hockey Club are Hockey Cup of Ad’ihan champions and the first ever Eastern Conference champions of the Hockey Cup.

Champions Hockey League entries: Oldbridge Hockey Club, Dalinn IHC, Dullham IHC, CH Mont-Pluie, Kinney Road IHC
Last edited by Adihan on Sat May 30, 2009 1:16 am, edited 1 time in total.

User avatar
Coocoostan
Political Columnist
 
Posts: 3
Founded: Nov 26, 2005
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Coocoostan » Fri May 29, 2009 11:49 pm

The Coocoostan Hockey League's Playoffs are still underway.

Western Conference Final

(1) Vityazk City Ibix 1-4 (4) BSC Tornadoes


Eastern Conference Final

(3) Marcy L'Etoile Redhawks 3-2 (4) Coocoobad Red Menace
Game 6: Sat 30 May, 1930, Schultz Credit Union Place, Coocoobad
Game 7: Mon 1 Jun, 1900, Palladium, Marcy L'Etoile

The Four Entrants for the CHL are:
-Intel Coocoobad, Regular Season Points Leaders, defeated in seven games in round one
-Vityazk City Ibix, Western Conference Champions, knocked out in Conference Finals
-Anadahl Dragons, Last Year's Champions, defeated in Round 2 this season
-Pacifique HC, 2nd ranked team in Eastern Conference playoffs, swept in round 1.

*Coocoobad Red Menace can be knocked out before deadline. If Coocoobad loses game 6, they will be entered in the tournament. If a seventh game is forced, The CHL will enter only four teams.

User avatar
Commerce Heights
Minister
 
Posts: 2050
Founded: Antiquity
Anarchy

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Commerce Heights » Sun May 31, 2009 8:45 am

Paripana Ice Hockey League Season 4

Image
Blue PIHL (Capitalizt SLANI)

Code: Select all
  Team                            P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
1 Sonoma Center Panthers         20  11   3   6   40   31    9   36  Q/CHL
2 Melbin Riesen                  20   8   5   7   35   39   -4   29  Q/CHL
3 Aeropag Penguins               20   8   4   8   42   40    2   28  Q/CHL
4 Sokojiʼwa Dosi HK              20   8   4   8   34   33    1   28
5 CHG Port-au-Honey              20   7   6   7   33   30    3   27
6 Hampton HC                     20   6   2  12   34   45  -11   20


Image
Red PIHL (Jasīʼyūn)

Code: Select all
  Team                            P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
1 Noka Mariners                  20  12   2   6   38   31    7   38  Q/CHL
2 Guäne Putemo                   20  10   3   7   36   34    2   33  Q/CHL
3 Lexington HC                   20   8   5   7   33   30    3   29  Q/CHL
4 Naquada Falls Ice Demons       20   6   8   6   31   29    2   26
5 Kaiwu Cheezburger IHC          20   5   6   9   28   31   -3   21
6 Eintracht Maastricht           20   6   2  12   29   40  -11   20


Image
PIHL Championship Series


Code: Select all
  Team                            P   W   D   L   GF   GA   GD  Pts
1 Noka Mariners             JSY  10   6   2   2   24   18    6   20  Champion
2 Guäne Putemo              JSY  10   5   2   3   26   17    9   17
3 Lexington HC              JSY  10   4   1   5   22   24   -2   13
4 Sonoma Center Panthers    COM  10   3   4   3   17   22   -5   13
5 Melbin Riesen             COM  10   3   3   4   17   18   -1   12
6 Aeropag Penguins          COM  10   2   2   6   21   28   -7    8

Noka Mariners wins the fourth Paripana Ice Hockey League.

Champions Hockey League qualifiers
Capitalizt SLANI: Sonoma Center Panthers, Melbin Riesen, Aeropag Penguins
Jasīʼyūn: Noka Mariners, Guäne Putemo, Lexington HC

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4523
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Taeshan » Sun May 31, 2009 2:11 pm

Season5 of the THl is over and after a grueling season Green Divsionchampions Machrobat defeated the Mt. Ceabring Stormchasers in the league cha,mpionships 7 game final series 4-1. The league introduced 15 new teams in its fifth year after the players forced new measures insafety during the Season4 lockout. The Champions and the runners up sealed their Champions league place by winning a singular game in the final series. The other 3 spots or four if in the future a shutout in the finals is made went to the three winners of the 6 teams that made it to the quaterfinals ina new after the championship5 game series between to of the teams randomly drawn.

Grouping 1
Atlantea Atoms Vs Chinchinhua Catalysts
Chinchinhua wins it 3-0

Grouping 2
Ying Jing Jokers VS Atlantea-Greenville Icewolves
jokers win it 3-1

Grouping 3
X Island Avalanche Vs Bayern Bombers
Avalanche win 3-2

After the fifth season of Hockey the leagues original 9 only made up less then half of the leagues qualifiers. 3 new teams advance and 1 older team failed at its bid.

Qualifiers Best to Worst
Machrobat Ice Kings
Mt. Ceabring Stormchasers
Chinchinhua Catalysts
Ying Jing Jokers
X Island Avalanche
Champions - Copa Rushmori 22, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Cup of Harmony 35, World Lacrosse Championship 2, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14

User avatar
Vartican
Secretary
 
Posts: 27
Founded: Oct 02, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Vartican » Sun May 31, 2009 5:03 pm

OOC: This may not be the place to put this but I think it bears questioning... how do domestic sports leagues work? Do you just make up teams, scorinate and post the results here?

User avatar
Taeshan
Senator
 
Posts: 4523
Founded: Aug 11, 2007
New York Times Democracy

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Taeshan » Sun May 31, 2009 5:20 pm

Pretty much, you can also put up different ratings for each teams when you do it. Like how some teams will never win but others are always their ranks and such.
Champions - Copa Rushmori 22, Di Bradini Cup 19, World Baseball Classic 13, Cup of Harmony 35, World Lacrosse Championship 2, Gridiron World Championships (World Bowl 0), World Bowl 34

World Cup Qualifications-41, 44, 46, 59, 61(RoS), 62(Quarterfinals), 63 (RoS), 64 (Quarterfinals), 83

Hosts-Cup of Harmony 55, Copa Rushmori 14

User avatar
Vartican
Secretary
 
Posts: 27
Founded: Oct 02, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Vartican » Sun May 31, 2009 7:38 pm

Taeshan wrote:Pretty much, you can also put up different ratings for each teams when you do it. Like how some teams will never win but others are always their ranks and such.


Thanks for answering my question. What scorinator are you using? I need one...

User avatar
Septentrionia
Spokesperson
 
Posts: 112
Founded: Jan 08, 2008
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Septentrionia » Sun May 31, 2009 9:33 pm

Image


Welcome everybody to the fifth edition of the Champions Hockey League, the International Club Championship for the sport of Ice Hockey. This year, a record of 57 teams entered the competition (OOC: Sorry, Taeshan, but your submission exceeded the deadline by about 5 hours. However, those clubs will be entered in the CHL6 unless you decide otherwise), up from the previous record of 47, hit in the last Champions Hockey League, won by Stormguard. But before the actual Qualifications draw, there are some changes to the format this season. We hope to keep it the same for the next few seasons.

First, the number of teams to enter directly in the Group Stage is 21. That way, we can ensure that every league gets at least an entrant in the final stages of the league and can, possibly, cause a kind of upset. Second, there will be three qualifying rounds. We intend to keep it this way so that less stages are played before the actual competition begins. Third, the third round will consist of 3 groups of 3 teams each, played in a neutral venue over a single weekend. That way, costs can be cut down, especially after the first two rounds that could be quite costy. It's also a good test for those arenas as to whether they can organise a CHL Final. The format of the Group stage, as usual, will be 8 groups of 3 teams, from whom advance 16 teams. Finally (OOCly), a new scorinator will be used this time. Xkoranate, the scorinator Commerce Heights designed, seemed like a good one to use for such an event and, as such, will be used, at least, for this edition.

And now... the Final host vote!

This time, three arenas bidded for the honour of holding the final on their rink. Those are:

- Aréna du Complexe Sportif, Septentrionalis, Septentrionia
- Downtown Digidome, Downtown, Plutoni
- Gallen's Hove, Stormguard, Valanora

And now, the proper vote:
First Round
Gallen's Hove, Stormguard 9
Aréna du Complexe Sportif, Septentrionalis 8
Downtown Digidome, Downtown 3

Downtown Digidome was eliminated

Second Round
Gallen's Hove, Stormguard 11
Aréna du Complexe Sportif, Septentrionalis 9

Gallen's Hove will host the CHL5 final.

And now, the Qualifying phase draw:

First qualifying round:
A. Lexington HC (JSY)–Exurbia Humanizts (PLU)
B. Midtown Monks (PLU)–Dullham IHC (ADN)
C. Joeport Teapots (QOD)–Zul'Atun (ESF)
D. Melbin Risen (COM)–Traval Reliefs (BYE)
E. Dynamo Nordiqueville (SPT)–Pocono City (NEW)
F. Vityazk City Ibix (COO)–Club de Hockey St-FX (SPT)
G. Restroom Sofas (BYE)–Toonmar Brackets (QOD)
H. Northwestern Combatants (SPT)–Leninberg Reds (NOR)
I. Bedroom Vacations (BYE)–Fromburg Lions (QZX)
J. Murray Grove Black Wings (NOR)–High Jessieville Cuboids (QOD)
K. Aeropag Penguins (COM)–Anadahl Dragons (COO)
L. Dalinn IHC (ADN)–Hotel Blankets (BYE)
M. Red River Blades (NOR)–Kynythin Motors (QOD)
N. Kinney Road IHC (ADN)–Red Star Clayquot (KEL)
O. Springfield (NEW)–CH Mont-Pluie (ADN)
P. Pacifique HC (COO)–Tundra Falls (NEW)
Q. Turbani (ESF)–East Anteaters (PLU)
R. Chevalles de Champjaune (KEL)–Guäne Putemo (JSY)

Second qualifying round
A. Pacifique HC (COO) or Tundra Falls (NEW)–Northwestern Combatants (SPT) or Leninberg Reds (NOR)
B. Chevalles de Champjaune (KEL) or Guäne Putemo (JSY)–Restroom Sofas (BYE) or Toonmar Brackets (QOD)
C. Dalinn IHC (ADN) or Hotel Blankets (BYE)–Vityazk City Ibix (COO) or Club de Hockey St-FX (SPT)
D. Joeport Teapots (QOD) or Zul'Atun (ESF)–Kinney Road IHC (ADN) or Red Star Clayquot (KEL)
E. Dynamo Nordiqueville (SPT) or Pocono City (NEW)–Murray Grove Black Wings (NOR) or High Jessieville Cuboids (QOD)
F. Melbin Risen (COM) or Traval Reliefs (BYE)–Red River Blades (NOR) or Kynythin Motors (QOD)
G. Lexington HC (JSY) or Exurbia Humanizts (PLU)–Springfield (NEW) or CH Mont-Pluie (ADN)
H. Aeropag Penguins (COM) or Anadahl Dragons (COO)–Midtown Monks (PLU) or Dullham IHC (ADN)
I. Bedroom Vacations (BYE) or Fromburg Lions (QZX)–Turbani (ESF) or East Anteaters (PLU)

Third qualifying round
Group A (In Gallen's Hove, Stormguard)
Winner B
Winner E
Winner I

Group B (In Aréna du Complexe Sportif, Septentrionalis)
Winner A
Winner F
Winner G

Group C (In Downtown Digidome, Downtown)
Winner C
Winner D
Winner H

Good luck to every team entering this competition
Last edited by Septentrionia on Sun May 31, 2009 9:34 pm, edited 1 time in total.
The official home of some frenchies (according to Nethertopia, at least)

[23:13:15] <Vephrall> Baz's brain is proprietary? :P
[23:14:01] <commerceheights> yes, his scientifically-proven formula produces a superior typo performance rate—beware of imitators! :P

[18:30:20] <Gruen> my neighbour is being murdered - brb

User avatar
Qazox
Postmaster of the Fleet
 
Posts: 21296
Founded: Jan 17, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Qazox » Sun May 31, 2009 9:38 pm

QHL 1957/58 Leaders:

OFFENSE
Goals: Hendrik Sandoval, Saint Nash: 41 (New QHL Record)
Assists: Eric Staver, Lorax City: 68
Points: Hendrik Sandoval, Saint Nash: 88 (41G/47A)

GOALTENDING
WIns: Erik Volska, Qazox City Eagles: 26
G.A.A.: Gary Stypens, Fromburg Lightning: 2.43
Shutouts: Cristiano Eravol, Pika City: 6

PostSeason Awards

Regular Season MVP: Hendrik Sandoval, Saint Nash: (41G/47A/88pts +17)
Goaltender of the Year: Gary Stypens, Fromburg Lightning: (21-5-4, 2.43 GAA, 3 SO)
Rookie of the Year Wesley Adumi, Lake Porter City (31G/26A/57pts +4)
Playoff MVP: Brian Robanski, Lorax City: (9G/13A/22pts)
Wikipage/Qazox National Football Team
Qualified for World Cups 31, 33, 35-50, 54-59, 61, 62. Runners-up: CoH 52
Baptism of Fire 44 (w/Mangolana); World Baseball Classics 1, 4, 5, 10, 13 and 23; World Cup of Hockey 7 and 14; World Bowls IV & IX; IBC X; Baptism of Iron III and VIII; NSCAA Tourney II, III (conferences/regionals), The OXEN Cup; the TOUR de QAZOX, Qazoxian Sports Festival and NS X-Games/Winter X-Games I.
World Cups of Hockey 4 & 6; World Baseball Classics 6, 8 and 9, World Bowls 3 and XXI; Draggonnii Inviyatii V, IBC XI
xkcd 1110 (zoomable!)

User avatar
Mantwenic
Envoy
 
Posts: 220
Founded: May 17, 2008
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Mantwenic » Mon Jun 01, 2009 1:08 pm

1st MHL Season


P W L D PLACE
Morosia Muddogs 82 45 23 14 1
Tenshawn Torrents 82 45 24 13 2
Benshawk Capitals 82 40 30 12 3
Laraine Lightning 82 35 28 14 4

P W L D PLACE
Aarowmaw Avengers 82 38 34 10 1
Balan Bobcats 82 38 36 8 2
Peekmon Sharks 82 31 36 15 3
Enel Eagles 82 31 36 15 3


P W L D PLACE
Grashon Bengals 82 33 40 9 1
Elmelk Panthers 82 32 39 11 2
Zeava Zingers 82 32 40 10 3
Shishlawn Senetors 82 29 41 12 4


P W L D PLACE
Memel Maulers 82 26 47 9 5
Toshien Tornadoes 82 49 24 9 1
Bolton Bucks 82 48 26 8 2
Ansker Avalanche 82 32 36 18 3
Barbado Centaurs 82 36 33 13 4




Playoffs
1st Round
Morosia 4
Aarowmaw 1

Tenshawn 4
Balan 3

Elmelk 4
Bolton 1

2nd Round
Morosia 4
Tenshawn 1

Grashon 4
Elmelk 1

Final
Morosia 4
Grashon 1

Morosia
MHL Champs
Mantwenic National Anthem: http://www.youtube.com/watch?v=jOumHihLQSU

Member of Olympic Council
Accomplishments:
Qualified for WC 54
Qualified for WC 55

Mantwenic Broadcasting Service website: http://mbsnews24-7.blogspot.com/

User avatar
Septentrionia
Spokesperson
 
Posts: 112
Founded: Jan 08, 2008
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Septentrionia » Fri Jun 05, 2009 8:31 pm

Image
Preliminary phase


1st round
Leg 1
Code: Select all
Lexington HC 1–1 Exurbia Humanists
Midtown Monks 3–3 Dullham IHC
Joeport Teapots 0–1 Zul'Atun
Melbin Risen 0–2 Traval Reliefs
Dynamo Nordiqueville 5–1 Pocono City
Vityazk City Ibix 1–3 Club de Hockey St-FX
Restroom Sofas 0–0 Toonmar Brackets
Northwestern Combatants 1–2 Leninberg Reds
Bedroom Vacations 2–2 Fromburg Lions
Murray Grove Black Wings 1–1 High Jessieville Cuboids
Aeropag Penguins 3–1 Adadahl Dragons
Dalinn IHC 4–2 Hotel Blankets
Red River Blades 1–2 Kynythin Motors
Kinney Road IHC 2–0 Red Star Clayquot
Springfield 4–5 CH Mont-Pluie
Pacifique HC 0–2 Tundra Falls
Turbani 2–1 East Anteaters
Chevalles de Champjaune 2–1 Guäne Putemo


Leg 2
Code: Select all
Exurbia Humanists (2) 1–2 (3) Lexington HC
Dullham IHC (5a) 2–2 (5) Midtown Monks
Zul'Atun (3) 2–0 (0) Joeport Teapots
Traval Reliefs (4) 2–1 (1) Melbin Risen
Pocono City (1) 0–2 (7) Dynamo Nordiqueville
Club de Hockey St-FX (10) 7–0 (1) Vityazk City Ibix
Toonmar Brackets (1) 1–1 (1a) Restroom Sofas
Leninberg Reds (3) 1–1 (2) Northwestern Combatants
Fromburg Lions (2) 0–1 (3) Bedroom Vacations
High Jessieville Cuboids (4) 3–0 (1) Murray Grove Black Wings
Adadahl Dragons (1) 0–1 (4) Aeropag Penguins
Hotel Blankets (4) 2–2 (6) Dalinn IHC
Kynythin Motors (3) 1–2 (3) Red River Blades (1–2 OT) (1–2 SO)
Red Star Clayquot (1) 1–2 (4) Kinney Road IHC
CH Mont-Pluie (7) 2–0 (4) Springfield
Tundra Falls (3) 1–1 (1) Pacifique HC
East Anteaters (3) 2–4 (6) Turbani
Guäne Putemo (4) 3–2 (4a) Chevalles de Champjaune


2nd round
Leg 1
Code: Select all
Tundra Falls 3–0 Leninberg Reds
Chevalles de Champjaune 3–1 Restroom Sofas
Dalinn IHC 0–2 Club de Hockey St-FX
Zul'Atun 1–1 Kinney Road IHC
Dynamo Nordiqueville 0–0 High Jessieville Cuboids
Traval Reliefs 0–3 Red River Blades
Lexington HC 0–1 CH Mont-Pluie
Aeropag Penguins 1–4 Dullham IHC
Bedroom Vacations 2–2 Turbani


Leg 2
Code: Select all
Leninberg Reds (1) 1–3 (6) Tundra Falls
Restroom Sofas (1) 0–3 (6) Chevalles de Champjaune
Club de Hockey St-FX (7) 5–0 (0) Dalinn IHC
Kinney Road IHC (1) 0–2 (3) Zul'Atun
High Jessieville Cuboids (1) 1–2 (2) Dynamo Nordiqueville
Red River Blades (4) 1–2 (2) Traval Reliefs
CH Mont-Pluie (1) 0–2 (2) Lexington HC
Dullham IHC (4) 0–2 (3) Aeropag Penguins
Turbani (4) 2–1 (3) Bedroom Vacations


3rd round
Group A (Played at Gallen's Hove, Stormguard, Valanora):
Dynamo Nordiqueville 2–4 Turbani
Chevalles de Champjaune 1–3 Dynamo Nordiqueville
Turbani 3–2 Chevalles de Champjaune
Code: Select all
  Group A                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Turbani                             2    2   0   0    7    4   +3    4
2 Dynamo Nordiqueville                2    1   1   0    5    5    0    2
3 Chevalles de Champjaune             2    0   2   0    3    6   −3    0


Group B (Played at Aréna du Complexe Sportif, Septentrionalis, Septentrionia):
Red River Blades 0–1 Lexington HC
Tundra Falls 1–2 Red River Blades
Lexington HC 4–1 Tundra Falls

Code: Select all
  Group B                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Lexington HC                        2    2   0   0    5    1   +4    4
2 Red River Blades                    2    1   1   0    2    2    0    2
3 Tundra Falls                        2    0   2   0    2    6   −4    0


Group C (Played at Downtown Digidome, Downtown, Plutoni):
Zul'Atun 4–0 Dullham IHC
Club de Hockey St-FX 4–2 Zul'Atun
Dullham IHC 1–5 Club de Hockey St-FX

Code: Select all
  Group C                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Club de Hockey St-FX                2    2   0   0    9    3   +6    4
2 Zul'Atun                            2    1   1   0    6    4   +2    2
3 Dullham IHC                         2    0   2   0    1    9   −8    0



Group phase draw:

Group A
Dinamo Lupinissia
Bedroom Sleeping Pills
Septentrionalis HC

Group B
Lorax City
Intel Coocoobad
Stormguard

Group C
Downtown Divers
Therathor
Sonoma Center Panthers

Group D
Raynor City
Olympique de Baieville
Lexington HC

Group E
Oldbridge Hockey Club
Loudon
Club de Hockey St-FX

Group F
Greschmeier Forks
Proudhon Yetis
Turbani

Group G
Sudistes de Bourdailleux
Jokerit Arvika
SaxerVilla

Group H
Southport
Qazox City Eagles
Noka Mariners
Last edited by Septentrionia on Sat Jun 06, 2009 4:08 pm, edited 1 time in total.
The official home of some frenchies (according to Nethertopia, at least)

[23:13:15] <Vephrall> Baz's brain is proprietary? :P
[23:14:01] <commerceheights> yes, his scientifically-proven formula produces a superior typo performance rate—beware of imitators! :P

[18:30:20] <Gruen> my neighbour is being murdered - brb

User avatar
Qazox
Postmaster of the Fleet
 
Posts: 21296
Founded: Jan 17, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Qazox » Fri Jun 05, 2009 9:04 pm

QSPN CHL Update


For the first time ever, the QHL sent 4 teams to the CHL championships, instead of 3.

In the first qualifing round, Fromburg Lions took on Bedroom Vacations of The Bye. After a 2-2 draw in the Bedroom, the Lions lost game two at home 0-1 to be eliminated.

But the QHL does get 3 teams in the Group stage:

First, in Group B, the 1957/58 QHL champions Lorax City have to take on Stormguard (ESF), the defending CHL Champions, and Intel Coocoobad (Coocoostan). Looks to be a tough group.

Secondly, SaxerVilla, the suprising Grant Cup finalists, will be in Group G, along with Sudistes de Bourdailleux (Septentrionia) and Jokerit Arvika (Kelssek). SaxerVilla would be hard pressed to advance past this stage.

Finally, the Qazox City Eagles, are in Group H with Southport (Newmanistan) and Noka Mariners (Jasīʼyūn). Another interesting group.

Both Lorax City and Qazox City Eagles should qualify into the round of 16.
Wikipage/Qazox National Football Team
Qualified for World Cups 31, 33, 35-50, 54-59, 61, 62. Runners-up: CoH 52
Baptism of Fire 44 (w/Mangolana); World Baseball Classics 1, 4, 5, 10, 13 and 23; World Cup of Hockey 7 and 14; World Bowls IV & IX; IBC X; Baptism of Iron III and VIII; NSCAA Tourney II, III (conferences/regionals), The OXEN Cup; the TOUR de QAZOX, Qazoxian Sports Festival and NS X-Games/Winter X-Games I.
World Cups of Hockey 4 & 6; World Baseball Classics 6, 8 and 9, World Bowls 3 and XXI; Draggonnii Inviyatii V, IBC XI
xkcd 1110 (zoomable!)

User avatar
Septentrionia
Spokesperson
 
Posts: 112
Founded: Jan 08, 2008
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Septentrionia » Sat Jun 06, 2009 3:32 pm

Image
Group Stage


Note: Tiebreakers are: GD, GF, H2H points, H2H GD, H2H GF

Group A
Septentrionalis HC 0–0 Dinamo Lupinissia
Bedroom Sleeping Pills 2–2 Septentrionalis HC
Dinamo Lupinissia 2–1 Bedroom Sleeping Pills
Septentrionalis HC 3–1 Bedroom Sleeping Pills
Bedroom Sleeping Pills 2–0 Dinamo Lupinissia
Dinamo Lupinissia 2–3 Septentrionalis HC

Code: Select all
  Group A                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Septentrionalis HC (SPT)            4    2   0   2    8    5   +3    6
2 Bedroom Sleeping Pills (BYE)        4    1   2   1    6    7   −1    3
3 Dinamo Lupinissia (KEL)             4    1   2   1    4    6   −2    3


Group B
Stormguard 0–5 Lorax City
Intel Coocoobad 2–3 Stormguard
Lorax City 3–0 Intel Coocoobad
Stormguard 2–2 Intel Coocoobad
Intel Coocoobad 2–1 Lorax City
Lorax City 2–0 Stormguard

Code: Select all
  Group B                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Lorax City (QZX)                    4    3   1   0   11    2   +9    6
2 Intel Coocoobad (COO)               4    1   2   1    6    9   −3    3
3 Stormguard (ESF)                    4    1   2   1    5   11   −6    3


Group C
Sonoma Center Panthers 2–3 Downtown Divers
Therathor 1–1 Sonoma Center Panthers
Downtown Divers 2–4 Therathor
Sonoma Center Panthers 0–5 Therathor
Therathor 4–2 Downtown Divers
Downtown Divers 2–2 Sonoma Center Panthers

Code: Select all
  Group C                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Therathor (ESF)                     4    3   0   1   14    5   +9    7
2 Downtown Divers (PLU)               4    1   2   1    9   12   −3    3
3 Sonoma Center Panthers (COM)        4    0   2   2    5   11   −6    2


Group D
Lexington HC 5–2 Raynor City
Olympique de Baieville 2–1 Lexington HC
Raynor City 1–1 Olympique de Baieville
Lexington HC 0–1 Olympique de Baieville
Olympique de Baieville 1–1 Raynor City
Raynor City 5–0 Lexington HC

Code: Select all
  Group D                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Olympique de Baieville (SPT)        4    2   0   2    5    3   +2    6
2 Raynor City (ESF)                   4    1   1   2    9    7   +2    4
3 Lexington HC (JSY)                  4    1   3   0    6   10   −4    2


Group E
Club de Hockey St-FX 1–1 Oldbridge Hockey Club
Loudon 0–3 Club de Hockey St-FX
Oldbridge Hockey Club 2–3 Loudon
Club de Hockey St-FX 3–0 Loudon
Loudon 0–1 Oldbridge Hockey Club
Oldbridge Hockey Club 2–3 Club de Hockey St-FX

Code: Select all
  Group E                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Club de Hockey St-FX (SPT)          4    3   0   1   10    3   +7    7
2 Oldbridge Hockey Club (ADN)         4    1   2   1    6    7   −1    3
3 Loudon (NEW)                        4    1   3   0    3    9   −6    2


Group F
Proudhon Yetis 1–2 Turbani
Greschmeier Forks 0–2 Proudhon Yetis
Turbani 1–1 Greschmeier Forks
Turbani 4–0 Proudhon Yetis
Proudhon Yetis 1–4 Greschmeier Forks
Greschmeier Forks 0–2 Turbani

Code: Select all
  Group F                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Turbani (ESF)                       4    3   0   1    9    2   +7    7
2 Greschmeier Forks (QOD)             4    1   2   1    5    6   −1    3
3 Proudhon Yetis (NOR)                4    1   3   0    4   10   −6    2


Group G
SaxerVilla 1–3 Sudistes de Bourdailleux
Jokerit Arvika 1–2 SaxerVilla
Sudistes de Bourdailleux 2–0 Jokerit Arvika
SaxerVilla 1–2 Jokerit Arvika
Jokerit Arvika 3–2 Sudistes de Bourdailleux
Sudistes de Bourdailleux 2–1 SaxerVilla

Code: Select all
  Group G                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Sudistes de Bourdailleux (SPT)      4    3   1   0    9    5   +4    6
2 Jokerit Arvika (KEL)                4    2   2   0    6    7   −1    4
3 SaxerVilla (QZX)                    4    1   3   0    5    8   −3    2


Group H
Qazox City Eagles 0–0 Noka Mariners
Southport 4–0 Qazox City Eagles
Noka Mariners 0–1 Southport
Noka Mariners 5–3 Qazox City Eagles
Qazox City Eagles 2–3 Southport
Southport 2–1 Noka Mariners

Code: Select all
  Group H                             P    W   L   T   GF   GA   GD  Pts
1 Southport (NEW)                     4    4   0   0   10    3   +7    8
2 Noka Mariners (JSY)                 4    1   2   1    6    6    0    3
3 Qazox City Eagles (QZX)             4    0   3   1    5   12   −7    1


Knockout Phase draw:

First round:
Intel Coocoobad (COO)–Sudistes de Bourdailleux (SPT)
Bedroom Sleeping Pills (BYE)–Club de Hockey St-FX (SPT)
Raynor City (ESF)–Southport (NEW)
Oldbridge Hockey Club (ADN)–Septentrionalis HC (SPT)
Greschmeier Forks (QOD)–Therathor (ESF)
Jokerit Arvika (KEL)–Turbani (ESF)
Noka Mariners (JSY)–Lorax City (QZX)
Downtown Divers (PLU)–Olympique de Baieville (SPT)

Quarter-finals:
Bedroom Sleeping Pills (BYE) or Club de Hockey St-FX (SPT)–Downtown Divers (PLU) or Olympique de Baieville (SPT)
Greschmeier Forks (QOD) or Therathor (ESF)–Intel Coocoobad (COO) or Sudistes de Bourdailleux (SPT)
Noka Mariners (JSY) or Lorax City (QZX)–Jokerit Arvika (KEL) or Turbani (ESF)
Raynor City (ESF) or Southport (NEW)–Oldbridge Hockey Club (ADN) or Septentrionalis HC (SPT)

Semi-finals:
winner QF3–winner QF2
winner QF4–winner QF1

Final:
winner SF2–winner SF1
Last edited by Septentrionia on Sat Jun 06, 2009 3:36 pm, edited 1 time in total.
The official home of some frenchies (according to Nethertopia, at least)

[23:13:15] <Vephrall> Baz's brain is proprietary? :P
[23:14:01] <commerceheights> yes, his scientifically-proven formula produces a superior typo performance rate—beware of imitators! :P

[18:30:20] <Gruen> my neighbour is being murdered - brb

User avatar
Qazox
Postmaster of the Fleet
 
Posts: 21296
Founded: Jan 17, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Qazox » Sat Jun 06, 2009 10:22 pm

QSPN CHL Group stages Update



    GROUP B: (Lorax City)
    Game 1: @ Stormguard W 5-0
    Game 2: vs. Intel Coocoobad W 3-0
    Game 3: @ Intel Coocoobad L 1-2
    Game 4: vs. Stormguard W 2-0
    Overall: 3-1-0, winner of Group B
Round of 16 matchup: vs. Noka Mariners (Jasīʼyūn).

    GROUP G: (SaxerVilla)
    Game 1: vs. Sudistes de Bourdailleux L 1-3
    Game 2: @ Jokerit Arvika W 2-1
    Game 3: vs. Jokerit Arvika L 1-2
    Game 4: @ Sudistes de Bourdailleux L 1-2
    Overall: 1-3-0, eliminated

    GROUP H: (Qazox City Eagles)
    Game 1: vs. Noka Mariners D 0-0
    Game 2: @ Southport L 0-4
    Game 3: @ Noka Mariners L 3-5
    Game 4: vs. Southport L 2-3
    Overall: 0-3-1, eliminated
Wikipage/Qazox National Football Team
Qualified for World Cups 31, 33, 35-50, 54-59, 61, 62. Runners-up: CoH 52
Baptism of Fire 44 (w/Mangolana); World Baseball Classics 1, 4, 5, 10, 13 and 23; World Cup of Hockey 7 and 14; World Bowls IV & IX; IBC X; Baptism of Iron III and VIII; NSCAA Tourney II, III (conferences/regionals), The OXEN Cup; the TOUR de QAZOX, Qazoxian Sports Festival and NS X-Games/Winter X-Games I.
World Cups of Hockey 4 & 6; World Baseball Classics 6, 8 and 9, World Bowls 3 and XXI; Draggonnii Inviyatii V, IBC XI
xkcd 1110 (zoomable!)

User avatar
Quintessence of Dust
Ambassador
 
Posts: 1507
Founded: Nov 21, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Quintessence of Dust » Sun Jun 07, 2009 6:07 pm

The New Cleethorpes Enquirer
Greschmeier President: "NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO"


Björn Jonasson, President of Greschmeier Mountain Sports Club, made clear his feelings on the playoff draw in the 5th Champions Hockey League. "NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO," he said to assembled reporters at a press conference called to react to the news that the Forks would once again play Elven side Therathor, who knocked his team out in the previous CHL edition. He later continued: "-OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO," before repeatedly slapping himself in the forehead.

Therathor, who finished second overall in the EHL this season, went on to feature in the CHL4 final, losing to compatriots Stormguard, and represent a tough challenge for the Forks, who managed only 1 win in the group stage of competition. "It will be a tough challenge," admitted captain Dietrich Harmann, who won the inaugural Sebestyen Szöllôsi Award for Person Who Hits the Puck Better Than All the Other Players Hit It in the latest Bank of Highmark Hockey League. Nor will other Quodite performances have given a great deal of confidence, as all but the Cuboids crashed out in the first round, with the former domestic champions then losing to Dyamo Nordiqueville in the second.

But outside the club, the news was favourably received. Ever since the two teams played, Therathor have enjoyed a small but devoted fanbase among Quodite fans, in common with other Elven sides who saw their popularity grow after the national football team played the Vanorians in the football World Cup. Headbands with small ears attached are popular headwear and fans have been known to chant utterly incomprehensible Quenya phrases to leaven dull moments at domestic games. Kit manufacturers have even reported having to buy in special presses to print names featuring e-umlauts.

Some younger Greschmeier squad members are expected to feature in Quintessence of Dust's inaugural WCoH team, but right now they say their priority is the CHL. "We're going to go out and try to kick some Elven butt," confirmed Josh Wallin. "That is, I mean...do they have butts?"
The fight is long and tough, but together, we can make it. -- José Carlos Mariátegui

Two kinds of pork in one soup? Bring it on. -- Christina Hendricks

User avatar
Septentrionia
Spokesperson
 
Posts: 112
Founded: Jan 08, 2008
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Septentrionia » Mon Jun 08, 2009 3:07 pm

Image
Knockout Phase


First round
Leg 1:
Code: Select all
Intel Coocoobad 3–2 Sudistes de Bourdailleux
Bedroom Sleeping Pills 0–3 Club de Hockey St-FX
Raynor City 4–0 Southport
Oldbridge Hockey Club 0–1 Septentrionalis HC
Greschmeier Forks 0–5 Therathor
Jokerit Arvika 1–1 Turbani
Noka Mariners 2–1 Lorax City
Downtown Divers 1–1 Olympique de Baieville


Leg 2:
Code: Select all
Sudistes de Bourdailleux (3a) 1–0 (3) Intel Coocoobad
Club de Hockey St-FX (5) 2–1 (1) Bedroom Sleeping Pills
Southport (0) 0–2 (6) Raynor City
Septentrionalis HC (2) 1–0 (0) Oldbridge Hockey Club
Therathor (8) 3–0 (0) Greschmeier Forks
Turbani (3) 2–1 (2) Jokerit Arvika
Lorax City (3) 2–1 (3) Noka Mariners (3–3 OT) (1–4 SO)
Olympique de Baieville (2) 1–1 (2) Downtown Divers (2–1 OT)


Quarter-finals

Leg 1:
Code: Select all
Club de Hockey St-FX 4–1 Olympique de Baieville
Therathor 4–0 Sudistes de Bourdailleux
Noka Mariners 1–2 Turbani
Raynor City 0–1 Septentrionalis HC


Leg:2
Code: Select all
Olympique de Baieville (3) 2–2 (6) Club de Hockey St-FX
Sudistes de Bourdailleux (1) 1–1 (5) Therathor
Turbani (4) 2–2 (3) Noka Mariners
Septentrionalis HC (4) 3–2 (2) Raynor City


Semi-finals
Leg 1:
Code: Select all
Turbani 0–1 Therathor
Septentrionalis HC 1–1 Club de Hockey St-FX


Leg 2:
Code: Select all
Therathor (3) 2–2 (2) Turbani
Club de Hockey St-FX (1) 0–1 (2) Septentrionalis HC


And now... the Globe de cristal Final (From Gallen's Hove, Stormguard, Valanora):
Septentrionalis HC 0–4 Therathor

Congratulations to Therathor, who after being defeated in the final of the CHL last season, were able to win the cup this time.
The official home of some frenchies (according to Nethertopia, at least)

[23:13:15] <Vephrall> Baz's brain is proprietary? :P
[23:14:01] <commerceheights> yes, his scientifically-proven formula produces a superior typo performance rate—beware of imitators! :P

[18:30:20] <Gruen> my neighbour is being murdered - brb

User avatar
Qazox
Postmaster of the Fleet
 
Posts: 21296
Founded: Jan 17, 2006
Ex-Nation

Re: Hockey Sport :: Internationstatal Domestic Hockey NewsWires

Postby Qazox » Mon Jun 08, 2009 9:43 pm

QSPN CHL Group stages Update


Once again another Round of 16 flame out by a QHL team. But this time it went to a Shoot-out. Can the quarterfinals be within the grasp?

Lorax City vs. Noka Mariners (Jasīʼyūn).

Game 1: @ Noka Mariners L 1-2
Game 2: @ Lorax City W 2-1
Series tied 3-3 Away goals tied 1-1.

    SHOOTOUT
    Noka: G G G G X 4
    Lorax City: M M G X X 1
Wikipage/Qazox National Football Team
Qualified for World Cups 31, 33, 35-50, 54-59, 61, 62. Runners-up: CoH 52
Baptism of Fire 44 (w/Mangolana); World Baseball Classics 1, 4, 5, 10, 13 and 23; World Cup of Hockey 7 and 14; World Bowls IV & IX; IBC X; Baptism of Iron III and VIII; NSCAA Tourney II, III (conferences/regionals), The OXEN Cup; the TOUR de QAZOX, Qazoxian Sports Festival and NS X-Games/Winter X-Games I.
World Cups of Hockey 4 & 6; World Baseball Classics 6, 8 and 9, World Bowls 3 and XXI; Draggonnii Inviyatii V, IBC XI
xkcd 1110 (zoomable!)

Next

Advertisement

Remove ads

Return to NS Sports

Who is online

Users browsing this forum: No registered users

Advertisement

Remove ads