NATION

PASSWORD

Past presidents of the Surote federation

A place to put national factbooks, embassy exchanges, and other information regarding the nations of the world. [In character]

Do you like my Presidents job

Yes(all)
2
50%
No(all)
2
50%
Yes(if only one)
0
No votes
No(if only one)
0
No votes
 
Total votes : 4

User avatar
Surote
Ambassador
 
Posts: 1928
Founded: May 19, 2009
Ex-Nation

Past presidents of the Surote federation

Postby Surote » Fri Jul 10, 2009 5:26 pm

Internal Presidents of the Surote Federation
1. Wabon winter...founded our democracy(no party affilate) served 2 terms 1850-1860
2. ratler balon...Vice pres to first pres(centrist movement party) served 2 terms 1860-1870
3. Robert maclen...Senator for 6 years(centrist movement party) served 1 term 1870-1875
4. syrote fasa...First african pres of surote(Centrist movement party)served 2 terms 1875-1885
5. vero mcleven...First german pres of surote(Socialist movement party)served 1 term 1885-1890
6. arnold Fasa...Son of first black pres(Socialist movement party)served 2 terms 1890-1900
7. robert herndez...First mexican pres of surote federation(centrist movement party) served 1 term 1900-1905
8. ron basnger...Cause the great recession in Surote(Socialist movement party) served 2 terms 1905-1915
9. Don hasen...Changed to rights to let govt. take land away with restirctions(Socialist movement party) served 1 term 1915-1920
10. Greg bass...first and only capitalist in office(capitalist movement party) served 2 terms 1920-1930
11. yord den...Brought Ken york and Nation Surote into the federation(Nazi perty) served 2 terms 1930-1940
12. Daven master...youngest pres at the age of 24(Sociallist movement party) served 2 terms 1940-1950
13. fare conen...Only pres to serve during a 2T surplus(centrist movement party) served 2 terms 1950-1960
14. goren black...First indian to serve as pres of surote fed(Socialist movement party) served 1 term 1950-1955
15. Hrden ricks...Only 1 of two libertians in office(libertian movement party) served 2 terms 1955-1965
16. Shote backs...Only pres assinated in office(libertian Movement party) served 1 term 1965-1969 :shock:
17. Sayid jackson... first black female in office(Centrist movement party) served 2 terms 1969-1979
18. Farn jackson...Son of the 17th pres(Centrist movement party) served 2 terms 1979-1989
19. gyo mayo...first latin pres also got Garote in fed(Socialist Movement party) served 2 terms 1989-1999
20. thompson micheal**... oldest pres in office at the age of 52 when entered (centrist movement party)* served 2 terms 1999-

*Swicthed parties to socialist movement party
**Currently serving
The Internal Presidents of the Surote Federation
Last edited by Surote on Fri Jul 31, 2009 7:54 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Surote
Ambassador
 
Posts: 1928
Founded: May 19, 2009
Ex-Nation

Re: Past presidents of the Surote federation

Postby Surote » Sun Jul 12, 2009 10:20 am

Diplomatic Prsidents of the surote federation
1.Mike rogers...The first diplo pres. in surote history(centrist movement party) served six terms 1900-1912
2.Masa flank...First mixed racial diplo pres in Surote history(Socialist movement party)served 4 terms 1912-1920
3.Don martin...related to an internal pres.(centrist movement party)served six terms 1920-1932
4.jobs harpon...First of two diplo nazi pres's.(Nazi party)served 2 terms 1932-1936
5.George yord...Second and last nazi diplo pres.(Nazi party)served 4 terms 1936-1944
6.roger smith...First mexican diplo pres.(Socialist Movement party)served 6 terms 1944-1956
7.Dyo freeman...First korean diplo pres.(Libertian movement party)served6 terms 1956-1968
8.Micheal porling...First of two capitlaist diplo pres.(Capitalist movement party) served 6 terms 1968-1980
9.Thompson micheal...only diplo pres to be an internal pres(Centrist movement party)served 4 terms 1980-1988
10.john kard...Second capitalist diplo pres.(Capitalist movement party)served 5 terms 1988-1997*
11.Richard smith...Son of roger smith(Libertian movement party)served 4 terms 1997-2005
12.Kenyon N...First diplo pres to put tariffs on exports and be on an ambassator administration(Centrist movement party)served 2 terms 2005-2009
13.Either loppings...First indian diplo pres(libertian movement party)serving his 1st term** 2010-

*assinated
**didn't start term yet
Last edited by Surote on Tue Jul 21, 2009 11:20 am, edited 3 times in total.


Return to Factbooks and National Information

Who is online

Users browsing this forum: No registered users

Advertisement

Remove ads