Welcome to the roleplaying thread for the Games of the Seventh Olympiad, hosted in Emberton, the capital of Krytenia.
This space reserved for more information about the host city.
DAY -2 – MORNING – WED 25 JULY – Posted Tue 19th June
Football – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -2 – AFTERNOON – Posted Tue 19th June
Football – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Men's artistic - Qualifying
DAY -1 – MORNING – THU 26 JULY – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -1 – AFTERNOON – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's artistic - Qualifying
DAY 0 – MORNING – FRI 27 JULY – Posted Thu 21st June
Archery – Men's ranking round
DAY 0 – AFTERNOON – Posted Thu 21st June
Archery – Women's ranking round
DAY 0 – EVENING – OPENING CEREMONY – Posted Fri 22nd June
Football – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -2 – AFTERNOON – Posted Tue 19th June
Football – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Men's artistic - Qualifying
DAY -1 – MORNING – THU 26 JULY – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY -1 – AFTERNOON – Posted Wed 20th June
Football – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's artistic - Qualifying
DAY 0 – MORNING – FRI 27 JULY – Posted Thu 21st June
Archery – Men's ranking round
DAY 0 – AFTERNOON – Posted Thu 21st June
Archery – Women's ranking round
DAY 0 – EVENING – OPENING CEREMONY – Posted Fri 22nd June
DAY 1 – MORNING – SAT 28 JULY – Scorinated Sat 23rd June
Archery – Men's team – Rounds of 64 / 32
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Round of 64
Boxing – Men's welterweight – Round of 64
Boxing – Men's heavyweight – Round of 64
Cycling – Men's Road Race – Final
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 1
Fencing – Women's individual foil – Rounds of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Judo – Men's 60kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Judo – Women's 48kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Heats
Rowing – Men's single sculls – Heats
Rowing – Men's double sculls – Heats
Rowing – Women's single sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Heats
Rowing – Women's lightweight coxless fours – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's 10m air rifle – Qualifying
Swimming – Men's 400m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m breaststroke - Heats
Swimming – Men's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 128
Tennis – Women's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY 1 – AFTERNOON – Scorinated Sun 24th June
Archery – Men's team – Round of 16 / QF / SF / Final
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 64
Boxing – Men's lightweight – Round of 64
Boxing – Men's middleweight – Round of 64
Canoeing – Women's C1 slalom – Heats
Fencing – Women's individual foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Judo – Men's 60kg – Repechage / SF / Final
Judo – Women's 48kg – Repechage / SF / Final
Rowing – Men's coxless pairs – Heats
Rowing – Men's quadruple sculls – Heats
Rowing – Women's quadruple sculls – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 100m breaststroke - Semi-final
Swimming – Men's 400m freestyle – Final
Swimming – Men's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay - Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 128
Tennis – Men's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 48kg – Final
Archery – Men's team – Rounds of 64 / 32
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Round of 64
Boxing – Men's welterweight – Round of 64
Boxing – Men's heavyweight – Round of 64
Cycling – Men's Road Race – Final
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 1
Fencing – Women's individual foil – Rounds of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Judo – Men's 60kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Judo – Women's 48kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Heats
Rowing – Men's single sculls – Heats
Rowing – Men's double sculls – Heats
Rowing – Women's single sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Heats
Rowing – Women's lightweight coxless fours – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's 10m air rifle – Qualifying
Swimming – Men's 400m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m breaststroke - Heats
Swimming – Men's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 400m individual medley – Heats
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 128
Tennis – Women's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
DAY 1 – AFTERNOON – Scorinated Sun 24th June
Archery – Men's team – Round of 16 / QF / SF / Final
Basketball – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 64
Boxing – Men's lightweight – Round of 64
Boxing – Men's middleweight – Round of 64
Canoeing – Women's C1 slalom – Heats
Fencing – Women's individual foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Judo – Men's 60kg – Repechage / SF / Final
Judo – Women's 48kg – Repechage / SF / Final
Rowing – Men's coxless pairs – Heats
Rowing – Men's quadruple sculls – Heats
Rowing – Women's quadruple sculls – Heats
Shooting – Men's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 100m breaststroke - Semi-final
Swimming – Men's 400m freestyle – Final
Swimming – Men's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 400m individual medley – Final
Swimming – Women's 4x100m freestyle relay - Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 128
Tennis – Men's singles – Preliminary Round
Volleyball – Women's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 48kg – Final
DAY 2 – MORNING – SUN 29 JULY – Scorinated Mon 25th June
Archery – Women's team – Round of 64 / 32
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's flyweight – Round of 64
Canoeing – Men's C1 slalom – Heats
Cycling – Women's Road Race – Final
Diving – Women's synchro 3m spring – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 2
Fencing – Men's individual sabre – Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 66kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 52kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's double sculls – Repechage
Rowing – Men's eights – Heats
Rowing – Women's coxless pairs – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 1
Sailing – Men's keelboat – Race 1
Shooting – Women's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's skeet – Qualifying
Swimming – Men's 200m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m backstroke – Heats
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 400m freestyle – Heats
Swimming – Women's 100m backstroke – Heats
Swimming – Women's 100m breaststroke - Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 64
Tennis – Women's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
Weightlifting – Women's 53kg – Final
DAY 2 – AFTERNOON – Scorinated Tue 26th June
Archery – Women's team – Round of 16 / QF / SF / F
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 64
Canoeing – Men's K1 slalom - Heats
Canoeing – Women's C2 slalom – Heats
Diving – Women's synchro 3m spring – Final
Fencing – Men's individual sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 66kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 52kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight double sculls – Heats
Rowing – Women's eights – Heats
Rowing – Women's lightweight double sculls – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 2
Sailing – Men's keelboat – Race 2
Shooting – Women's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's skeet – Final
Swimming – Men's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 100m breaststroke – Final
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 400m freestyle – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Final
Table Tennis – Men's singles – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Men's 56kg – Final
Archery – Women's team – Round of 64 / 32
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Boxing – Men's flyweight – Round of 64
Canoeing – Men's C1 slalom – Heats
Cycling – Women's Road Race – Final
Diving – Women's synchro 3m spring – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Dressage 2
Fencing – Men's individual sabre – Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 66kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 52kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's double sculls – Repechage
Rowing – Men's eights – Heats
Rowing – Women's coxless pairs – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 1
Sailing – Men's keelboat – Race 1
Shooting – Women's 10m air pistol – Qualifying
Shooting – Women's skeet – Qualifying
Swimming – Men's 200m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m backstroke – Heats
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 400m freestyle – Heats
Swimming – Women's 100m backstroke – Heats
Swimming – Women's 100m breaststroke - Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 64
Tennis – Women's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 1-8)
Weightlifting – Women's 53kg – Final
DAY 2 – AFTERNOON – Scorinated Tue 26th June
Archery – Women's team – Round of 16 / QF / SF / F
Basketball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 64
Canoeing – Men's K1 slalom - Heats
Canoeing – Women's C2 slalom – Heats
Diving – Women's synchro 3m spring – Final
Fencing – Men's individual sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Handball – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 66kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 52kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight double sculls – Heats
Rowing – Women's eights – Heats
Rowing – Women's lightweight double sculls – Heats
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 2
Sailing – Men's keelboat – Race 2
Shooting – Women's 10m air pistol – Final
Shooting – Women's skeet – Final
Swimming – Men's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 100m breaststroke – Final
Swimming – Men's 4x100m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 100m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 400m freestyle – Final
Swimming – Women's 100m butterfly – Final
Table Tennis – Men's singles – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 128
Volleyball – Men's indoor – Group MD1 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD1 (Groups 9-16)
Weightlifting – Men's 56kg – Final
DAY 3 – MORNING – MON 30 JULY – Scorinated Wed 27th June
Archery – Men's individual – Preliminary round / Round of 128
Canoeing – Men's C2 slalom – Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Cross-country
Fencing – Women's individual epée - Round of 128 / 64 / 32
Handball – Women – Group MD2 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 73kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 57kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's quadruple sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 1
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 1
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 3
Shooting – Men's 10m air rifle – Qualification
Swimming – Men's 200m butterfly – Heats
Swimming – Women's 200m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m individual medley – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 32
Tennis – Women's singles – Round of 64
Triathlon – Women - Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 58kg – Final
DAY 3 – AFTERNOON – Scorinated Thu 28th June
Archery – Women's individual – Round of 128
Canoeing – Women's K1 slalom - Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Team eventing – Jumping
Fencing – Women's individual epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's team artistic - Final
Handball – Women – Group MD2 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 73kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 57kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's quadruple sculls – Repechage
Rowing – Men's coxless fours – Heats
Rowing – Women's double sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Semi-final
Rowing – Women's lightweight fours – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 2
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's sailboard – Race 1
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 2
Shooting – Men's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Men's 200m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 32
Tennis – Women's doubles – Round of 64
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Weightlifting – Men's 62kg – Final
Archery – Men's individual – Preliminary round / Round of 128
Canoeing – Men's C2 slalom – Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual and team eventing – Cross-country
Fencing – Women's individual epée - Round of 128 / 64 / 32
Handball – Women – Group MD2 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 1-8)
Judo – Men's 73kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 57kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's coxless pairs – Repechage
Rowing – Women's quadruple sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 1
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 1
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 3
Shooting – Men's 10m air rifle – Qualification
Swimming – Men's 200m butterfly – Heats
Swimming – Women's 200m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m individual medley – Heats
Table Tennis – Men's singles – Round of 32
Tennis – Women's singles – Round of 64
Triathlon – Women - Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Weightlifting – Women's 58kg – Final
DAY 3 – AFTERNOON – Scorinated Thu 28th June
Archery – Women's individual – Round of 128
Canoeing – Women's K1 slalom - Heats
Diving – Men's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Team eventing – Jumping
Fencing – Women's individual epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's team artistic - Final
Handball – Women – Group MD2 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD1 (Groups 9-16)
Judo – Men's 73kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 57kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's quadruple sculls – Repechage
Rowing – Men's coxless fours – Heats
Rowing – Women's double sculls – Heats
Rowing – Women's coxless fours – Semi-final
Rowing – Women's lightweight fours – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 2
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's sailboard – Race 1
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's sailboard – Race 2
Shooting – Men's 10m air rifle – Final
Swimming – Men's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Men's 200m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 200m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 100m backstroke – Final
Swimming – Women's 100m breaststroke – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Women's singles – Round of 32
Tennis – Women's doubles – Round of 64
Volleyball – Women's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Weightlifting – Men's 62kg – Final
DAY 4 – MORNING – TUE 31 JULY – Scorinated Fri 29th June
Archery – Men's individual – Round of 64
Badminton – Men's singles – Round of 128
Boxing – Men's bantamweight – Round of 32
Boxing – Men's welterweight – Round of 32
Boxing – Men's heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's lightweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C1 slalom – Semi-final
Diving – Women's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual eventing – Jumping qualifier
Fencing – Men's individual foil – Round of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Judo – Men's 81kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 63kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 4
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 2
Shooting – Men's skeet – Qualification
Swimming – Men's 100m freestyle – Heats
Swimming – Men's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 200m butterfly – Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Men's singles – Round of 64
Triathlon – Men's – Final
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 63kg – Final
DAY 4 – AFTERNOON – Scorinated Sat 30th June
Archery – Women's individual – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 128
Boxing – Men's flyweight – Round of 32
Boxing – Men's light welterweight – Round of 32
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's flyweight – Round of 32
Boxing – Women's heavyweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Final
Canoeing – Women's C1 slalom – Final
Cycling – Men's Time Trial
Diving – Women's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Individual eventing – Jumping final
Fencing – Men's individual foil - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's team artistic - Final
Judo – Men's 81kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 63kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 5
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's sailboard – Race 3
Shooting – Men's skeet – Final
Swimming – Men's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m butterfly – Final
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 200m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Men's singles - Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 69kg – Final
Archery – Men's individual – Round of 64
Badminton – Men's singles – Round of 128
Boxing – Men's bantamweight – Round of 32
Boxing – Men's welterweight – Round of 32
Boxing – Men's heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's lightweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C1 slalom – Semi-final
Diving – Women's synchro 10m platform – Qualifying
Equestrian – Individual eventing – Jumping qualifier
Fencing – Men's individual foil – Round of 128 / 64 / 32
Football – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Judo – Men's 81kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 63kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 3
Sailing – Men's keelboat – Race 4
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 2
Shooting – Men's skeet – Qualification
Swimming – Men's 100m freestyle – Heats
Swimming – Men's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Heats
Swimming – Women's 200m butterfly – Heats
Table Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Men's singles – Round of 64
Triathlon – Men's – Final
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 63kg – Final
DAY 4 – AFTERNOON – Scorinated Sat 30th June
Archery – Women's individual – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 128
Boxing – Men's flyweight – Round of 32
Boxing – Men's light welterweight – Round of 32
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's flyweight – Round of 32
Boxing – Women's heavyweight – Round of 32
Canoeing – Men's C1 slalom – Final
Canoeing – Women's C1 slalom – Final
Cycling – Men's Time Trial
Diving – Women's synchro 10m platform – Final
Equestrian – Individual eventing – Jumping final
Fencing – Men's individual foil - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Gymnastics – Women's team artistic - Final
Judo – Men's 81kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 63kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Quarter-final
Rowing – Women's double sculls – Repechage
Sailing – Men's skiff – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 5
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's sailboard – Race 3
Shooting – Men's skeet – Final
Swimming – Men's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m butterfly – Final
Swimming – Men's 4x200m freestyle relay – Final
Swimming – Women's 200m butterfly – Semi-final
Swimming – Women's 200m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley – Final
Table Tennis – Men's singles - Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD2 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD2 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 69kg – Final
DAY 5 – MORNING – WED 1 AUGUST – Scorinated Sun 1st July
Archery – Men's individual – Round of 32 / 16
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 32
Boxing – Men's lightweight – Round of 32
Boxing – Men's middleweight – Round of 32
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's middleweight – Round of 32
Canoeing – Men's K1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C2 slalom – Semi-final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 1
Fencing – Men's individual epée – Round of 128 / 64 / 32
Fencing – Women's individual sabre - Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's all-around artistic – Final
Handball – Women – Group MD3 (Groups 1-4)
Judo – Men's 90kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 70kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Semi-final
Rowing – Men's single sculls – Semi-final
Rowing – Men's quadruple sculls – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Sailing – Women's 25m pistol – Qualifying
Swimming – Men's 200m backstroke – Heats
Swimming – Men's 200m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 69kg - Final
DAY 5 – AFTERNOON – Scorinated Mon 2nd July
Archery – Women's individual – Round of 32 / 16
Badminton – Men's singles – Round of 64
Badminton – Women's doubles – Round of 64
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's K1 slalom – Final
Canoeing – Women's C2 slalom – Final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Final
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 1
Fencing – Men's individual epée - Round of 16 / QF / SF / F
Fencing – Men's individual epée – Round of 16 / QF / SF / F
Football – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD3 (Groups 5-8)
Judo – Men's 90kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 70kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's eights – Final
Rowing – Women's coxless pairs – Final
Rowing – Women's quadruple sculls – Final
Sailing – Men's skiff – Race 6
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 5
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 32
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Shooting – Women's 25m pistol – Final
Swimming – Men's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m individual medley – semi-final
Swimming – Men's 100m freestyle – Final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Final
Swimming – Women's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 200m butterfly – Final
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Final
Table Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 77kg – Final
Archery – Men's individual – Round of 32 / 16
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Boxing – Men's light flyweight – Round of 32
Boxing – Men's lightweight – Round of 32
Boxing – Men's middleweight – Round of 32
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 32
Boxing – Women's middleweight – Round of 32
Canoeing – Men's K1 slalom – Semi-final
Canoeing – Women's C2 slalom – Semi-final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 1
Fencing – Men's individual epée – Round of 128 / 64 / 32
Fencing – Women's individual sabre - Round of 128 / 64 / 32
Football – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's all-around artistic – Final
Handball – Women – Group MD3 (Groups 1-4)
Judo – Men's 90kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 70kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless pairs – Semi-final
Rowing – Men's single sculls – Semi-final
Rowing – Men's quadruple sculls – Semi-final
Sailing – Men's skiff – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's sailboard – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Sailing – Women's 25m pistol – Qualifying
Swimming – Men's 200m backstroke – Heats
Swimming – Men's 200m individual medley – Heats
Swimming – Women's 100m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m breaststroke – Heats
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 69kg - Final
DAY 5 – AFTERNOON – Scorinated Mon 2nd July
Archery – Women's individual – Round of 32 / 16
Badminton – Men's singles – Round of 64
Badminton – Women's doubles – Round of 64
Basketball – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's K1 slalom – Final
Canoeing – Women's C2 slalom – Final
Diving – Men's synchro 3m springboard – Final
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 1
Fencing – Men's individual epée - Round of 16 / QF / SF / F
Fencing – Men's individual epée – Round of 16 / QF / SF / F
Football – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Handball – Women – Group MD3 (Groups 5-8)
Judo – Men's 90kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 70kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's eights – Final
Rowing – Women's coxless pairs – Final
Rowing – Women's quadruple sculls – Final
Sailing – Men's skiff – Race 6
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 5
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 32
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 4
Sailing – Women's sailboard – Race 5
Shooting – Women's 25m pistol – Final
Swimming – Men's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Men's 200m individual medley – semi-final
Swimming – Men's 100m freestyle – Final
Swimming – Men's 200m breaststroke – Final
Swimming – Women's 100m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 200m breaststroke – Semi-final
Swimming – Women's 200m butterfly – Final
Swimming – Women's 4x200m freestyle relay – Final
Table Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – Group MD1 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 77kg – Final
DAY 6 – MORNING – THU 2 AUGUST – Scorinated Tue 3rd July
Archery – Men's individual – QF / SF / Final
Badminton – Men's doubles – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Canoeing – Men's C2 slalom - Semi-final
Canoeing – Women's K1 slalom – Semi-final
Cycling – Men's Team Sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 32
Gymnastics – Women's all-around artistic - Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's lightweight double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Semi-final
Rowing – Women's lightweight double sculls - Semi-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Men's skiff – Races 7
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 5
Sailing – Men's keelboat – Race 6
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 800m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m backstroke – Heats
Table Tennis – Women's singles - Semi-final
Tennis – Men's singles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 5-8)
DAY 6 – AFTERNOON – Scorinated Wed 4th July
Archery – Women's individual – QF / SF / Final
Badminton – Mixed doubles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's C2 slalom - Final
Canoeing – Women's K1 slalom – Final
Cycling – Men's Team Pursuit – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Final
Rowing – Men's double sculls – Final
Rowing – Women's eights - Final
Rowing – Women's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight fours – Final
Sailing – Men's skiff – Race 8
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 7
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 16
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Semi-finals
Swimming – Men's 100m butterfly – Semi-finals
Swimming – Men's 200m backstroke – Final
Swimming – Men's 200m individual medley – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley - Final
Table Tennis – Men's singles - Semi-final
Tennis – Men's doubles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 75kg – Final
Archery – Men's individual – QF / SF / Final
Badminton – Men's doubles – Round of 64
Badminton – Women's singles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Canoeing – Men's C2 slalom - Semi-final
Canoeing – Women's K1 slalom – Semi-final
Cycling – Men's Team Sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Qualifying run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 32
Gymnastics – Women's all-around artistic - Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's coxless fours – Semi-final
Rowing – Men's lightweight double sculls – Semi-final
Rowing – Women's single sculls – Semi-final
Rowing – Women's lightweight double sculls - Semi-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 1
Sailing – Men's skiff – Races 7
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 5
Sailing – Men's keelboat – Race 6
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Heats
Swimming – Men's 100m butterfly – Heats
Swimming – Women's 800m freestyle – Heats
Swimming – Women's 200m backstroke – Heats
Table Tennis – Women's singles - Semi-final
Tennis – Men's singles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 5-8)
DAY 6 – AFTERNOON – Scorinated Wed 4th July
Archery – Women's individual – QF / SF / Final
Badminton – Mixed doubles – Round of 64
Basketball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Canoeing – Men's C2 slalom - Final
Canoeing – Women's K1 slalom – Final
Cycling – Men's Team Pursuit – Qualifying
Equestrian – Team dressage – Run 2
Fencing – Women's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Handball – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's lightweight coxless fours – Final
Rowing – Men's double sculls – Final
Rowing – Women's eights - Final
Rowing – Women's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight fours – Final
Sailing – Men's skiff – Race 8
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Race 7
Sailing – Women's match racing keelboat – Round of 16
Shooting – Men's double trap – Qualifying
Swimming – Men's 50m freestyle – Semi-finals
Swimming – Men's 100m butterfly – Semi-finals
Swimming – Men's 200m backstroke – Final
Swimming – Men's 200m individual medley – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Semi-final
Swimming – Women's 100m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m individual medley - Final
Table Tennis – Men's singles - Semi-final
Tennis – Men's doubles – Round of 32
Volleyball – Men's indoor – Group MD3 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD3 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Women's 75kg – Final
DAY 7 – MORNING – FRI 3 AUGUST – Scorinated Thu 5th July
Athletics – Men's 400m hurdles – Heats
Athletics – Men's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Men's shot put – Qualifying
Athletics – Women's 100m – Heats
Athletics – Women's 400m – Heats
Athletics – Women's triple jump – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – 100m hurdles / high jump
Badminton – Men's singles – Round of 32
Badminton – Women's doubles – Round of 32
Boxing – Men's bantamweight – Round of 16
Boxing – Men's welterweight – Round of 16
Boxing – Men's heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's lightweight – Round of 16
Cycling – Men's Team Pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's keirin – Heats / Repechage
Cycling – Women's team pursuit – Qualifying
Diving – Women's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 1
Fencing – Men's team sabre – Round of 64 / 32
Football – Women – Round of 16
Gymnastics – Men's trampoline - Qualifying
Handball – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's over 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's over 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Final
Rowing – Men's quadruple sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 9
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 7
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 6
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Qualifying
Shooting – Men's 50m rifle prone – Qualifying
Swimming – Men's 1500m freestyle – Heats
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Heats
Swimming – Women's 50m freestyle – Heats
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 5-8)
DAY 7 – AFTERNOON – Scorinated Fri 6th July
Athletics – Men's 1500m – Heats
Athletics – Men's long jump - Qualifying
Athletics – Men's hammer – Qualifying
Athletics – Men's Shot Put – Final
Athletics – Women's 10000m – Final
Athletics – Women's discus – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – Shot put / 200m
Badminton – Men's doubles – Round of 32
Badminton – Women's singles – Round of 32
Boxing – Men's flyweight – Round of 16
Boxing – Men's light welterweight – Round of 16
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's flyweight – Round of 16
Boxing – Women's heavyweight – Round of 16
Cycling – Men's team pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's Keirin – Semi-finals / Final
Fencing – Men's team sabre - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD4 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's trampoline - Final
Handball – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's over 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's over 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's coxless pairs – Final
Rowing – Women's double sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 10
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 8
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 7
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Final
Shooting – Men's 50m rifle prone – Final
Swimming – Men's 50m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m butterfly – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 800m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Final
Table Tennis – Women's singles – Final
Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Women's doubles – Round of 16
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Men's 85kg – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Heats
Athletics – Men's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Men's shot put – Qualifying
Athletics – Women's 100m – Heats
Athletics – Women's 400m – Heats
Athletics – Women's triple jump – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – 100m hurdles / high jump
Badminton – Men's singles – Round of 32
Badminton – Women's doubles – Round of 32
Boxing – Men's bantamweight – Round of 16
Boxing – Men's welterweight – Round of 16
Boxing – Men's heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's lightweight – Round of 16
Cycling – Men's Team Pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's keirin – Heats / Repechage
Cycling – Women's team pursuit – Qualifying
Diving – Women's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 1
Fencing – Men's team sabre – Round of 64 / 32
Football – Women – Round of 16
Gymnastics – Men's trampoline - Qualifying
Handball – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 1-8)
Judo – Men's over 100kg – Round of 32 / 16 / QF
Judo – Women's over 78kg – Round of 32 / 16 / QF
Rowing – Men's single sculls – Final
Rowing – Men's quadruple sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 9
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 7
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 2
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 6
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Qualifying
Shooting – Men's 50m rifle prone – Qualifying
Swimming – Men's 1500m freestyle – Heats
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Heats
Swimming – Women's 50m freestyle – Heats
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Heats
Table Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 5-8)
DAY 7 – AFTERNOON – Scorinated Fri 6th July
Athletics – Men's 1500m – Heats
Athletics – Men's long jump - Qualifying
Athletics – Men's hammer – Qualifying
Athletics – Men's Shot Put – Final
Athletics – Women's 10000m – Final
Athletics – Women's discus – Qualifying
Athletics – Women's heptathlon – Shot put / 200m
Badminton – Men's doubles – Round of 32
Badminton – Women's singles – Round of 32
Boxing – Men's flyweight – Round of 16
Boxing – Men's light welterweight – Round of 16
Boxing – Men's light heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's flyweight – Round of 16
Boxing – Women's heavyweight – Round of 16
Cycling – Men's team pursuit – Semi-finals / Final
Cycling – Women's Keirin – Semi-finals / Final
Fencing – Men's team sabre - Round of 16 / QF / SF / Final
Football – Women – Group MD4 (Groups 1-8)
Gymnastics – Men's trampoline - Final
Handball – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Hockey – Men – Group MD2 (Groups 9-16)
Judo – Men's over 100kg – Repechage / SF / F
Judo – Women's over 78kg – Repechage / SF / F
Rowing – Men's coxless pairs – Final
Rowing – Women's double sculls - Final
Sailing – Men's skiff – Race 10
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 8
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 7
Shooting – Men's 25m rapid fire pistol – Final
Shooting – Men's 50m rifle prone – Final
Swimming – Men's 50m freestyle – Final
Swimming – Men's 100m butterfly – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Semi-final
Swimming – Women's 800m freestyle – Final
Swimming – Women's 200m backstroke – Final
Table Tennis – Women's singles – Final
Tennis – Women's singles – Round of 16
Tennis – Women's doubles – Round of 16
Volleyball – Women's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD2 (Groups 1-4)
Weightlifting – Men's 85kg – Final
DAY 8 – MORNING – SAT 4 AUGUST – Scorinated Sat 7th July
Athletics – Men's 100m – Heats
Athletics – Men's 400m – Heats
Athletics – Men's 20km walk – Final
Athletics – Women's 100m – Quarter-finals
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Women's heptathlon – Long jump / javelin
Badminton – Mixed doubles – Round of 32
Boxing – Men's light flyweight – Round of 16
Boxing – Men's lightweight – Round of 16
Boxing – Men's middleweight – Round of 16
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's middleweight – Round of 16
Cycling – Men's omnium – Flying lap / Points race
Cycling – Men's individual sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Special qualifier
Fencing – Women's team epée – Round of 32
Football – Men – Round of 16
Gymnastics – Women's trampoline – Qualifying
Rowing – Men's lightweight double sculls – Final
Rowing – Women's single sculls – Final
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 9
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 7
Sailing – Men's sailboard – Race 5
Sailing – Women's sailboard – Race 6
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 8
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Women's trap – Qualifying
Table Tennis – Men's team – Round of 64
Tennis – Mixed doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 1-4)
DAY 8 – AFTERNOON – Scorinated Sun 8th July
Athletics – Men's 100m – Quarter-finals
Athletics – Men's 10000m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Semi-finals
Athletics – Men's long jump – Final
Athletics – Women's 100m – Semi-final
Athletics – Women's 400m – Semi-final
Athletics – Women's 100m – Final
Athletics – Women's discus – Final
Athletics – Women's heptathlon – 800m
Cycling – Men's omnium – Elimination race
Cycling – Men's individual sprint – Round of 16
Cycling – Women's team pursuit – Semi-finals/Final
Diving – Women's 3m springboard - Semi-finals
Fencing – Women's team epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's trampoline - Final
Rowing – Men's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 8
Sailing – Men's keelboat – Race 8
Sailing – Men's sailboard – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 4
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Final
Shooting – Women's trap – Final
Swimming – Men's 1500m freestyle – Final
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Final
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Final
Table Tennis – Women's team – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 94kg - Final
Athletics – Men's 100m – Heats
Athletics – Men's 400m – Heats
Athletics – Men's 20km walk – Final
Athletics – Women's 100m – Quarter-finals
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Heats
Athletics – Women's heptathlon – Long jump / javelin
Badminton – Mixed doubles – Round of 32
Boxing – Men's light flyweight – Round of 16
Boxing – Men's lightweight – Round of 16
Boxing – Men's middleweight – Round of 16
Boxing – Men's super heavyweight – Round of 16
Boxing – Women's middleweight – Round of 16
Cycling – Men's omnium – Flying lap / Points race
Cycling – Men's individual sprint – Heats
Equestrian – Individual dressage – Special qualifier
Fencing – Women's team epée – Round of 32
Football – Men – Round of 16
Gymnastics – Women's trampoline – Qualifying
Rowing – Men's lightweight double sculls – Final
Rowing – Women's single sculls – Final
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Race 9
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 7
Sailing – Men's sailboard – Race 5
Sailing – Women's sailboard – Race 6
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 8
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Women's trap – Qualifying
Table Tennis – Men's team – Round of 64
Tennis – Mixed doubles – Round of 64
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 1-4)
DAY 8 – AFTERNOON – Scorinated Sun 8th July
Athletics – Men's 100m – Quarter-finals
Athletics – Men's 10000m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Semi-finals
Athletics – Men's long jump – Final
Athletics – Women's 100m – Semi-final
Athletics – Women's 400m – Semi-final
Athletics – Women's 100m – Final
Athletics – Women's discus – Final
Athletics – Women's heptathlon – 800m
Cycling – Men's omnium – Elimination race
Cycling – Men's individual sprint – Round of 16
Cycling – Women's team pursuit – Semi-finals/Final
Diving – Women's 3m springboard - Semi-finals
Fencing – Women's team epée – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's trampoline - Final
Rowing – Men's coxless fours – Final
Rowing – Women's lightweight double sculls – Final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 3
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 8
Sailing – Men's keelboat – Race 8
Sailing – Men's sailboard – Race 6
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 4
Shooting – Women's 50m rifle, three positions – Final
Shooting – Women's trap – Final
Swimming – Men's 1500m freestyle – Final
Swimming – Men's 4x100m medley relay – Final
Swimming – Women's 50m freestyle – Final
Swimming – Women's 4x100m medley relay – Final
Table Tennis – Women's team – Round of 64
Tennis – Men's singles – Round of 16
Tennis – Men's doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD4 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD4 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – MD3 (Groups 5-8)
Weightlifting – Men's 94kg - Final
DAY 9 – MORNING – SUN 5 AUGUST – Scorinated Mon 9th July
Athletics – Men's 1500m – Semi-final
Athletics – Men's high jump – Qualifying
Athletics – Women's 400m hurdles - Heats
Athletics – Women's marathon – Final
Athletics – Women's pole vault – Qualifying
Athletics – Women's shot put – Qualifying
Badminton – Men's singles – Round of 16
Badminton – Women's doubles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Canoeing – Women's C1 500m – Heats
Canoeing – Women's C2 500m – Heats
Cycling – Men's omnium – 4km pursuit
Cycling – Women's sprint – Heats
Equestrian – Team jumping – Final run 1
Fencing – Men's team foil – Round of 64 / 32
Gymnastics – Men's floor – Final
Gymnastics – Men's pommel – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Medal race
Sailing – Men's sailboard – Race 7
Sailing – Men's keelboat – Race 9
Sailing – Women's sailboard – Race 7
Shooting – Men's 50m pistol – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Round of 32
Tennis – Mixed doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 9 – AFTERNOON – Scorinated Tue 10th July
Athletics – Men's 100m – Semi-final
Athletics – Men's 400m – Semi-final
Athletics - Men's 300m steeplechase - Final
Athletics – Men's 100m – Final
Athletics – Men's hammer – Final
Athletics – Women's 400m – Final
Athletics – Women's triple jump – Final
Badminton – Men's doubles – Round of 16
Badminton – Women's singles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Cycling – Men's omnium – Scratch race/1km time trial
Cycling – Men's individual sprint – Quarter-finals
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Women's 3m springboard – Final
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 2
Fencing – Men's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's vault – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Sailing – Men's skiff – Race 11
Sailing – Men's sailboard – Race 8
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Medal race
Sailing – Women's sailboard – Race 8
Shooting – Men's 50m pistol – Final
Synchronised Swimming – Men's duet – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Round of 32
Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Women's over 75kg – Final
Athletics – Men's 1500m – Semi-final
Athletics – Men's high jump – Qualifying
Athletics – Women's 400m hurdles - Heats
Athletics – Women's marathon – Final
Athletics – Women's pole vault – Qualifying
Athletics – Women's shot put – Qualifying
Badminton – Men's singles – Round of 16
Badminton – Women's doubles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Canoeing – Women's C1 500m – Heats
Canoeing – Women's C2 500m – Heats
Cycling – Men's omnium – 4km pursuit
Cycling – Women's sprint – Heats
Equestrian – Team jumping – Final run 1
Fencing – Men's team foil – Round of 64 / 32
Gymnastics – Men's floor – Final
Gymnastics – Men's pommel – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Sailing – Men's heavyweight dinghy – Medal race
Sailing – Men's sailboard – Race 7
Sailing – Men's keelboat – Race 9
Sailing – Women's sailboard – Race 7
Shooting – Men's 50m pistol – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Round of 32
Tennis – Mixed doubles – Round of 32
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 9 – AFTERNOON – Scorinated Tue 10th July
Athletics – Men's 100m – Semi-final
Athletics – Men's 400m – Semi-final
Athletics - Men's 300m steeplechase - Final
Athletics – Men's 100m – Final
Athletics – Men's hammer – Final
Athletics – Women's 400m – Final
Athletics – Women's triple jump – Final
Badminton – Men's doubles – Round of 16
Badminton – Women's singles – Round of 16
Basketball – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Cycling – Men's omnium – Scratch race/1km time trial
Cycling – Men's individual sprint – Quarter-finals
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Women's 3m springboard – Final
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 2
Fencing – Men's team foil – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Women's vault – Final
Handball – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Sailing – Men's skiff – Race 11
Sailing – Men's sailboard – Race 8
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 4
Sailing – Men's keelboat – Medal race
Sailing – Women's sailboard – Race 8
Shooting – Men's 50m pistol – Final
Synchronised Swimming – Men's duet – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Round of 32
Tennis – Women's singles – Quarter-final
Tennis – Women's doubles – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Men's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Women – MD3 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 55kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Women's over 75kg – Final
DAY 10 – MORNING – MON 6 AUG – Scorinated Wed 11th July
Athletics – Men's 200m – Heats
Athletics – Men's 800m – Heats
Athletics – Men's discus – Qualifying
Athletics – Women's 1500m – Heats
Athletics – Women's 100m hurdles – Heats
Badminton – Mixed doubles – Round of 16
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Quarter-final
Boxing – Men's light flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's middleweight – Quarter-final
Boxing – Men's heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's lightweight – Quarter-final
Boxing – Women's middleweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K2 1000m – Heats
Canoeing – Women's K4 500m – Heats
Cycling – Women's omnium – Flying lap / points race
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Men's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team jumping – Final run 2
Fencing – Men's team epée – Round of 64 / 32
Football – Women – Quarter-final
Gymnastics – Men's rings – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Men's skiff – Race 12
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 9
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 9
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Men's duet – Free routine
Table Tennis – Men's team – Round of 16
Tennis – Mixed doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 10 – AFTERNOON – Scorinated Thu 12th July
Athletics – Men's 200m - Quarter-final
Athletics – Men's 400m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Final
Athletics – Women's 400m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Final
Athletics – Women's pole vault – Final
Badminton – Men's singles – Quarter-final
Badminton – Women's doubles - Quarter-final
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Boxing – Men's flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's lightweight – Quarter-final
Boxing – Men's light welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's light heavyweight – Quarter-final
Boxing – Men's super heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's flyweight – Quarter-final
Boxing – Women's heavyweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K4 500m – Semi-final
Cycling – Men's individual sprint – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Elimination race
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 3
Fencing – Men's team epée – R16 / QF / SF / Final
Football – Men – Quarter-final
Gymnastics – Men's vault – Final
Gymnastics – Women's asymmetric bars – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's skiff – Race 13
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Medal race
Sailing – Women's one-person dinghy – Medal race
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Free routine
Table Tennis – Women's team – Round of 16
Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Men's doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's 105kg – Final
Athletics – Men's 200m – Heats
Athletics – Men's 800m – Heats
Athletics – Men's discus – Qualifying
Athletics – Women's 1500m – Heats
Athletics – Women's 100m hurdles – Heats
Badminton – Mixed doubles – Round of 16
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Boxing – Men's bantamweight – Quarter-final
Boxing – Men's light flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's middleweight – Quarter-final
Boxing – Men's heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's lightweight – Quarter-final
Boxing – Women's middleweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K1 1000m – Heats
Canoeing – Men's K2 1000m – Heats
Canoeing – Women's K4 500m – Heats
Cycling – Women's omnium – Flying lap / points race
Cycling – Women's individual sprint – Round of 16
Diving – Men's 3m springboard – Qualifying
Equestrian – Team jumping – Final run 2
Fencing – Men's team epée – Round of 64 / 32
Football – Women – Quarter-final
Gymnastics – Men's rings – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Men's skiff – Race 12
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Race 9
Sailing – Women's one-person dinghy – Race 9
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Men's duet – Free routine
Table Tennis – Men's team – Round of 16
Tennis – Mixed doubles – Round of 16
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 1-4)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 1-8)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 10 – AFTERNOON – Scorinated Thu 12th July
Athletics – Men's 200m - Quarter-final
Athletics – Men's 400m – Final
Athletics – Men's 400m hurdles – Final
Athletics – Women's 400m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 3000m steeplechase – Final
Athletics – Women's pole vault – Final
Badminton – Men's singles – Quarter-final
Badminton – Women's doubles - Quarter-final
Basketball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Boxing – Men's flyweight – Quarter-final
Boxing – Men's lightweight – Quarter-final
Boxing – Men's light welterweight – Quarter-final
Boxing – Men's light heavyweight – Quarter-final
Boxing – Men's super heavyweight – Quarter-final
Boxing – Women's flyweight – Quarter-final
Boxing – Women's heavyweight – Quarter-final
Canoeing – Men's C1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K4 500m – Semi-final
Cycling – Men's individual sprint – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Elimination race
Equestrian – Individual jumping – Qualifying 3
Fencing – Men's team epée – R16 / QF / SF / Final
Football – Men – Quarter-final
Gymnastics – Men's vault – Final
Gymnastics – Women's asymmetric bars – Final
Handball – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Hockey – Women – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's skiff – Race 13
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 5
Sailing – Men's one-person dinghy – Medal race
Sailing – Women's one-person dinghy – Medal race
Shooting – Men's 50m rifle, three positions – Qualifying
Shooting – Men's trap – Qualifying
Synchronised Swimming – Women's duet – Free routine
Table Tennis – Women's team – Round of 16
Tennis – Men's singles – Quarter-final
Tennis – Men's doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's indoor – Group MD5 (Groups 5-8)
Volleyball – Women's beach – Group MD5 (Groups 9-16)
Water Polo – Men – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 60kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's 105kg – Final
DAY 11 – MORNING – TUE 7 AUGUST – Scorinated Fri 13th July
Athletics – Men's 110m hurdles – Heats
Athletics – Men's triple jump – Qualifying
Athletics – Men's 800m – Semi-final
Athletics – Women's 200m – Heats
Athletics – Women's 500m – Heats
Athletics – Women's javelin – Qualifying
Athletics – Women's long jump – Qualifying
Badminton – Men's doubles – Quarter-final
Badminton – Women's singles - Quarter-final
Badminton – Mixed doubles – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Heats
Canoeing – Men's K4 1000m – Heats
Canoeing – Women's K1 500m – Heats
Canoeing – Women's K2 500m – Heats
Cycling – Men's keirin – Heats / repechage
Cycling – Women's omnium – 3km pursuit
Cycling – Women's individual sprint - Quarter-final
Diving – Men's 3m springboard – Semi-final
Eventing – Individual dressage – Freestyle (final)
Fencing – Women's team sabre –
Gymnastics – Men's parallel bars – Final
Gymnastics – Women's beam – Final
Handball – Women – Round of 16
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's sailboard – Race 9
Sailing – Women's match racing keelboat - Quarter-finals
Synchronised Swimming – Women's duet – Final
Table Tennis – Women's team – Quarter-final
Tennis – Mixed doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's beach – R16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 11 – AFTERNOON – Scorinated Sat 14th July
Athletics – Men's 200m – Semi-final
Athletics – Men's 1500m – Final
Athletics – Men's high jump – Final
Athletics – Men's discus – Final
Athletics – Women's 200m – Quarter-final
Athletics – Women's 100m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 400m hurdles – Final
Basketball – Women - R16
Canoeing – Men's C2 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K4 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's K2 500m – Semi-final
Cycling – Men's keirin – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Scratch race / 500m time trial
Cycling – Women's individual sprint – Semi-final / Final
Diving – Men's 3m springboard – Final
Fencing – Women's team sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's high bar – Final
Gymnastics – Women's floor – Final
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 9
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 7
Synchronised Swimming – Men's duet – Final
Table Tennis – Men's team – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Semi-final
Tennis – Women's doubles – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Round of 16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's over 105kg – Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Heats
Athletics – Men's triple jump – Qualifying
Athletics – Men's 800m – Semi-final
Athletics – Women's 200m – Heats
Athletics – Women's 500m – Heats
Athletics – Women's javelin – Qualifying
Athletics – Women's long jump – Qualifying
Badminton – Men's doubles – Quarter-final
Badminton – Women's singles - Quarter-final
Badminton – Mixed doubles – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Heats
Canoeing – Men's K4 1000m – Heats
Canoeing – Women's K1 500m – Heats
Canoeing – Women's K2 500m – Heats
Cycling – Men's keirin – Heats / repechage
Cycling – Women's omnium – 3km pursuit
Cycling – Women's individual sprint - Quarter-final
Diving – Men's 3m springboard – Semi-final
Eventing – Individual dressage – Freestyle (final)
Fencing – Women's team sabre –
Gymnastics – Men's parallel bars – Final
Gymnastics – Women's beam – Final
Handball – Women – Round of 16
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 9-16)
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Women's sailboard – Race 9
Sailing – Women's match racing keelboat - Quarter-finals
Synchronised Swimming – Women's duet – Final
Table Tennis – Women's team – Quarter-final
Tennis – Mixed doubles – Quarter-final
Volleyball – Men's beach – R16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 5-8)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 11 – AFTERNOON – Scorinated Sat 14th July
Athletics – Men's 200m – Semi-final
Athletics – Men's 1500m – Final
Athletics – Men's high jump – Final
Athletics – Men's discus – Final
Athletics – Women's 200m – Quarter-final
Athletics – Women's 100m hurdles – Semi-final
Athletics – Women's 400m hurdles – Final
Basketball – Women - R16
Canoeing – Men's C2 1000m – Semi-final
Canoeing – Men's K4 1000m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's K2 500m – Semi-final
Cycling – Men's keirin – Semi-final / Final
Cycling – Women's omnium – Scratch race / 500m time trial
Cycling – Women's individual sprint – Semi-final / Final
Diving – Men's 3m springboard – Final
Fencing – Women's team sabre – Round of 16 / QF / SF / Final
Gymnastics – Men's high bar – Final
Gymnastics – Women's floor – Final
Hockey – Men – Group MD3 (Groups 1-8)
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 6
Sailing – Men's sailboard – Race 9
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 7
Synchronised Swimming – Men's duet – Final
Table Tennis – Men's team – Quarter-final
Tennis – Women's singles – Semi-final
Tennis – Women's doubles – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Round of 16
Water Polo – Women – Group MD4 (Groups 1-4)
Wrestling – Men's 66kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 48kg Greco-Roman – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg Greco-Roman – Repechage / Final
Weightlifting – Men's over 105kg – Final
DAY 12 – MORNING – WED 8 AUGUST – Scorinated Sun 15th July
Athletics – Men's 110m hurdles – Semi-final
Athletics – Men's 5000m – Heats
Athletics – Men's decathlon – 100m/long jump/shot put
Athletics – Women's 200m – Semi-final
Athletics – Women's 800m – Heats
Athletics – Women's hammer – Qualifying
Badminton – Men's singles – Semi-final
Badminton – Women's doubles – Semi-final
Boxing – Men's bantamweight – Semi-final
Boxing – Men's light flyweight – Semi-final
Boxing – Men's welterweight – Semi-final
Boxing – Men's middleweight – Semi-final
Boxing – Men's heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's lightweight – Semi-final
Boxing – Women's middleweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's C2 500m – Semi-final
Cycling – Men's BMX – Heats
Diving – Women's 10m platform – Qualifying
Handball – Men – Round of 16
Hockey – Women – Round of 16
Sailing – Men's skiff – Race 14
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 7
Sailing – Women's sailboard – Medal race
Table Tennis – Men's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 49kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Women's beach – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 12 – AFTERNOON – Scorinated Mon 16th July
Athletics – Men's 200m – Final
Athletics – Men's 800m – Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Final
Athletics – Men's decathlon – High jump / 400m
Athletics – Women's 200m – Final
Athletics – Women's 1500m – Semi-final
Athletics – Women's 110m hurdles – Final
Athletics – Women's long jump – Final
Badminton – Men's doubles – Semi-final
Badminton – Women's singles - Semi-final
Badminton – Mixed doubles - Semi-final
Basketball – Men – Round of 16
Canoeing – Men's C1 1000m – Final
Canoeing – Men's K1 1000m – Final
Canoeing – Men's K2 1000m – Final
Canoeing – Women's K4 500m – Final
Cycling – Women's BMX - Heats
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 8
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 8
Table Tennis – Women's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 49kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's singles – Semi-final
Tennis – Men's doubles – Semi-final
Volleyball – Men's indoor – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Semi-final
Athletics – Men's 5000m – Heats
Athletics – Men's decathlon – 100m/long jump/shot put
Athletics – Women's 200m – Semi-final
Athletics – Women's 800m – Heats
Athletics – Women's hammer – Qualifying
Badminton – Men's singles – Semi-final
Badminton – Women's doubles – Semi-final
Boxing – Men's bantamweight – Semi-final
Boxing – Men's light flyweight – Semi-final
Boxing – Men's welterweight – Semi-final
Boxing – Men's middleweight – Semi-final
Boxing – Men's heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's lightweight – Semi-final
Boxing – Women's middleweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Semi-final
Canoeing – Women's C2 500m – Semi-final
Cycling – Men's BMX – Heats
Diving – Women's 10m platform – Qualifying
Handball – Men – Round of 16
Hockey – Women – Round of 16
Sailing – Men's skiff – Race 14
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 7
Sailing – Women's sailboard – Medal race
Table Tennis – Men's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 49kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Women's beach – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 12 – AFTERNOON – Scorinated Mon 16th July
Athletics – Men's 200m – Final
Athletics – Men's 800m – Final
Athletics – Men's 110m hurdles – Final
Athletics – Men's decathlon – High jump / 400m
Athletics – Women's 200m – Final
Athletics – Women's 1500m – Semi-final
Athletics – Women's 110m hurdles – Final
Athletics – Women's long jump – Final
Badminton – Men's doubles – Semi-final
Badminton – Women's singles - Semi-final
Badminton – Mixed doubles - Semi-final
Basketball – Men – Round of 16
Canoeing – Men's C1 1000m – Final
Canoeing – Men's K1 1000m – Final
Canoeing – Men's K2 1000m – Final
Canoeing – Women's K4 500m – Final
Cycling – Women's BMX - Heats
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 8
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 8
Table Tennis – Women's team – Semi-final
Taekwondo – Men's 58kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 49kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's singles – Semi-final
Tennis – Men's doubles – Semi-final
Volleyball – Men's indoor – Round of 16
Water Polo – Men – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 48kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 63kg freestyle – Repechage / Final
DAY 13 – MORNING – THU 9 AUGUST – Scorinated Tue 17th July
Athletics – Men's 4x400m relay – Heats
Athletics – Men's pole vault – Qualifying
Athletics – Men's decathlon – 110m hurdles / discus / pole vault
Athletics – Women's 4x100m relay – Heats
Athletics – Women's high jump – Qualifying
Badminton – Men's singles – Final
Badminton – Women's doubles – Final
Basketball – Men – Quarter-final
Boxing – Men's flyweight – Semi-final
Boxing – Men's lightweight – Semi-final
Boxing – Men's light welterweight – Semi-final
Boxing – Men's light heavyweight – Semi-final
Boxing – Men's super heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's flyweight – Semi-final
Boxing – Women's heavyweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Final
Canoeing – Women's C2 500m – Final
Cycling – Women's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Semi-final
Equestrian – Individual jumping – Final run 1
Gymnastics – Men's rhythmic individual - Qualifying
Handball – Men – Quarter-final
Hockey – Men – R16
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 9
Sailing – Men's sailboard – Medal race
Swimming – Women's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Women's team – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 57kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Semi-final
Volleyball – Men's beach – Quarter-final
Volleyball – Women's beach – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 13 – AFTERNOON – Scorinated Wed 18th July
Athletics – Men's triple jump – Final
Athletics – Men's decathlon – Javelin / 1500m
Athletics – Women's 800m – Semi-final
Athletics – Women's javelin – Final
Badminton – Men's doubles – Final
Badminton – Women's singles - Final
Badminton – Mixed doubles – Final
Basketball – Women – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Final
Canoeing – Men's K4 1000m – Final
Canoeing – Women's K1 500m – Final
Canoeing – Women's K2 500m – Final
Cycling – Men's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Final
Equestrian – Individual jumping – Final run 2
Football – Women – Semi-final
Football – Men – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Qualifying
Handball – Women – Quarter-final
Hockey – Women – Quarter-final
Sailing – Men's skiff – Medal race
Sailing – Women's match racing keelboat – Semi-finals
Synchronised Swimming – Men's team – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 57kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 4x400m relay – Heats
Athletics – Men's pole vault – Qualifying
Athletics – Men's decathlon – 110m hurdles / discus / pole vault
Athletics – Women's 4x100m relay – Heats
Athletics – Women's high jump – Qualifying
Badminton – Men's singles – Final
Badminton – Women's doubles – Final
Basketball – Men – Quarter-final
Boxing – Men's flyweight – Semi-final
Boxing – Men's lightweight – Semi-final
Boxing – Men's light welterweight – Semi-final
Boxing – Men's light heavyweight – Semi-final
Boxing – Men's super heavyweight – Semi-final
Boxing – Women's flyweight – Semi-final
Boxing – Women's heavyweight – Semi-final
Canoeing – Women's C1 500m – Final
Canoeing – Women's C2 500m – Final
Cycling – Women's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Semi-final
Equestrian – Individual jumping – Final run 1
Gymnastics – Men's rhythmic individual - Qualifying
Handball – Men – Quarter-final
Hockey – Men – R16
Sailing – Women's two-person dinghy – Race 9
Sailing – Men's sailboard – Medal race
Swimming – Women's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Women's team – Technical routine
Table Tennis – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 57kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Semi-final
Volleyball – Men's beach – Quarter-final
Volleyball – Women's beach – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 1-4)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 13 – AFTERNOON – Scorinated Wed 18th July
Athletics – Men's triple jump – Final
Athletics – Men's decathlon – Javelin / 1500m
Athletics – Women's 800m – Semi-final
Athletics – Women's javelin – Final
Badminton – Men's doubles – Final
Badminton – Women's singles - Final
Badminton – Mixed doubles – Final
Basketball – Women – Quarter-final
Canoeing – Men's C2 1000m – Final
Canoeing – Men's K4 1000m – Final
Canoeing – Women's K1 500m – Final
Canoeing – Women's K2 500m – Final
Cycling – Men's BMX – Quarter-final
Diving – Women's 10m platform – Final
Equestrian – Individual jumping – Final run 2
Football – Women – Semi-final
Football – Men – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Qualifying
Handball – Women – Quarter-final
Hockey – Women – Quarter-final
Sailing – Men's skiff – Medal race
Sailing – Women's match racing keelboat – Semi-finals
Synchronised Swimming – Men's team – Technical routine
Table Tennis – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 68kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 57kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Quarter-final
Volleyball – Women's indoor – Quarter-final
Water Polo – Women – Group MD5 (Groups 5-8)
Wrestling – Women's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Women's 72kg freestyle – Repechage / Final
DAY 14 – MORNING – FRI 10 AUGUST – Scorinated Thu 19th July
Athletics – Men's 4x100m relay – Heats
Athletics – Men's javelin – Qualifying
Athletics – Women's 20km walk - Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Heats
Basketball – Women – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Heats
Canoeing – Men's K1 200m – Heats
Canoeing – Men's K2 200m – Heats
Canoeing – Women's K1 200m – Heats
Cycling – Men's BMX - Semi-final/Final
Diving – Men's 10m platform – Qualifying
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Qualifying
Handball – Women – Semi-final
Hockey – Men – Quarter-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 9
Swimming – Men's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Men's beach – Semi-final
Volleyball – Women's beach – Semi-final
Water Polo – Men – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 14 – AFTERNOON – Scorinated Fri 20th July
Athletics – Men's 4x400m – Final
Athletics – Men's pole vault – Final
Athletics – Women's 1500m – Final
Athletics – Women's 5000m – Final
Athletics – Women's 4x100m relay – Final
Athletics – Women's hammer – Final
Basketball – Men – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 200m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 200m – Semi-final
Cycling – Women's BMX - Semi-final/Final
Gymnastics – Men's rhythmic team - Qualifying
Handball – Men – Semi-final
Hockey – Women – Semi-final
Sailing – Women's two-person dinghy – Medal race
Synchronised Swimming – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Semi-final
Water Polo – Women – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 4x100m relay – Heats
Athletics – Men's javelin – Qualifying
Athletics – Women's 20km walk - Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Heats
Basketball – Women – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Heats
Canoeing – Men's K1 200m – Heats
Canoeing – Men's K2 200m – Heats
Canoeing – Women's K1 200m – Heats
Cycling – Men's BMX - Semi-final/Final
Diving – Men's 10m platform – Qualifying
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Qualifying
Handball – Women – Semi-final
Hockey – Men – Quarter-final
Sailing – Men's two-person dinghy – Race 9
Swimming – Men's 10km open water – Final
Synchronised Swimming – Men's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Round of 64 / 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Volleyball – Men's beach – Semi-final
Volleyball – Women's beach – Semi-final
Water Polo – Men – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 14 – AFTERNOON – Scorinated Fri 20th July
Athletics – Men's 4x400m – Final
Athletics – Men's pole vault – Final
Athletics – Women's 1500m – Final
Athletics – Women's 5000m – Final
Athletics – Women's 4x100m relay – Final
Athletics – Women's hammer – Final
Basketball – Men – Semi-final
Canoeing – Men's C1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K1 200m – Semi-final
Canoeing – Men's K2 200m – Semi-final
Canoeing – Women's K1 200m – Semi-final
Cycling – Women's BMX - Semi-final/Final
Gymnastics – Men's rhythmic team - Qualifying
Handball – Men – Semi-final
Hockey – Women – Semi-final
Sailing – Women's two-person dinghy – Medal race
Synchronised Swimming – Women's team – Final
Taekwondo – Men's 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Men's doubles – Final
Volleyball – Men's indoor – Semi-final
Volleyball – Women's indoor – Semi-final
Water Polo – Women – Quarter-final
Wrestling – Men's 55kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 74kg freestyle – Repechage / Final
DAY 15 – MORNING – SAT 11 AUGUST – Scorinated Sat 21st July
Athletics – Men's 50km walk – Final
Basketball – Women – Final
Boxing – Men's bantamweight – Final
Boxing – Men's light flyweight – Final
Boxing – Men's welterweight – Final
Boxing – Men's middleweight – Final
Boxing – Men's heavyweight – Final
Boxing – Women's lightweight – Final
Boxing – Women's middleweight – Final
Cycling – Women's mountain biking - Final
Diving – Men's 10m platform – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Bronze match
Hockey – Men – Semi-final
Modern Pentathlon – Men – Fencing / swimming
Sailing – Men's two-person dinghy – Medal race
Taekwondo – Men's over 80kg – Round of 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's over 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Final
Volleyball – Women's indoor – Final
Water Polo – Women – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 15 – AFTERNOON – Scorinated Sun 22nd July
Athletics – Men's 5000m – Final
Athletics – Men's 4x100m relay – Final
Athletics – Men's javelin – Final
Athletics – Women's 800m – Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Final
Athletics – Women's high jump – Final
Canoeing – Men's C1 200m – Final
Canoeing – Men's K1 200m – Final
Canoeing – Men's K2 200m – Final
Canoeing – Women's K1 200m – Final
Diving – Men's 10m platform – Final
Football – Men – Bronze match
Football – Women – Bronze match
Gymnastics – Men's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Final
Modern Pentathlon – Men – Riding / running biathlon
Sailing – Women's match racing keelboat – Medal races
Taekwondo – Men's over 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's over 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's singles – Final
Volleyball – Men's indoor – Final
Water Polo – Men – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Repechage / Final
Athletics – Men's 50km walk – Final
Basketball – Women – Final
Boxing – Men's bantamweight – Final
Boxing – Men's light flyweight – Final
Boxing – Men's welterweight – Final
Boxing – Men's middleweight – Final
Boxing – Men's heavyweight – Final
Boxing – Women's lightweight – Final
Boxing – Women's middleweight – Final
Cycling – Women's mountain biking - Final
Diving – Men's 10m platform – Semi-final
Gymnastics – Women's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Bronze match
Hockey – Men – Semi-final
Modern Pentathlon – Men – Fencing / swimming
Sailing – Men's two-person dinghy – Medal race
Taekwondo – Men's over 80kg – Round of 32 / 16 / QF
Taekwondo – Women's over 67kg – Round of 32 / 16 / QF
Tennis – Mixed doubles – Final
Volleyball – Women's indoor – Final
Water Polo – Women – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 15 – AFTERNOON – Scorinated Sun 22nd July
Athletics – Men's 5000m – Final
Athletics – Men's 4x100m relay – Final
Athletics – Men's javelin – Final
Athletics – Women's 800m – Final
Athletics – Women's 4x400m relay – Final
Athletics – Women's high jump – Final
Canoeing – Men's C1 200m – Final
Canoeing – Men's K1 200m – Final
Canoeing – Men's K2 200m – Final
Canoeing – Women's K1 200m – Final
Diving – Men's 10m platform – Final
Football – Men – Bronze match
Football – Women – Bronze match
Gymnastics – Men's rhythmic individual – Final
Handball – Men – Final
Modern Pentathlon – Men – Riding / running biathlon
Sailing – Women's match racing keelboat – Medal races
Taekwondo – Men's over 80kg – Repechage / SF / Final
Taekwondo – Women's over 67kg – Repechage / SF / Final
Tennis – Women's singles – Final
Volleyball – Men's indoor – Final
Water Polo – Men – Semi-final
Wrestling – Men's 60kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 84kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 120kg freestyle – Repechage / Final
DAY 16 – MORNING – SUN 12 AUGUST – Scorinated Mon 23rd July
Athletics – Men's marathon – Final
Boxing – Men's flyweight – Final
Boxing – Men's lightweight – Final
Boxing – Men's light welterweight – Final
Boxing – Men's light heavyweight – Final
Boxing – Men's super heavyweight – Final
Boxing – Women's flyweight – Final
Boxing – Women's heavyweight – Final
Football – Women – Final
Gymnastics – Men's rhythmic team – Final
Handball – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Modern Pentathlon – Women – Fencing / swimming
Volleyball – Men's beach – Final
Water Polo – Women – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 16 – AFTERNOON – Scorinated Tue 24th July
Basketball – Men – Final
Cycling – Men's mountain biking – Final
Football – Men – Final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Final
Handball – Women – Final
Hockey – Women – Final
Hockey – Men – Final
Modern Pentathlon – Women – Riding / running biathlon
Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's beach – Final
Water Polo – Men – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Repechage / Final
DAY 16 – EVENING – CLOSING CEREMONY
Athletics – Men's marathon – Final
Boxing – Men's flyweight – Final
Boxing – Men's lightweight – Final
Boxing – Men's light welterweight – Final
Boxing – Men's light heavyweight – Final
Boxing – Men's super heavyweight – Final
Boxing – Women's flyweight – Final
Boxing – Women's heavyweight – Final
Football – Women – Final
Gymnastics – Men's rhythmic team – Final
Handball – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Hockey – Women – Bronze match
Modern Pentathlon – Women – Fencing / swimming
Volleyball – Men's beach – Final
Water Polo – Women – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Round of 32 / 16 / QF / SF
DAY 16 – AFTERNOON – Scorinated Tue 24th July
Basketball – Men – Final
Cycling – Men's mountain biking – Final
Football – Men – Final
Gymnastics – Women's rhythmic team – Final
Handball – Women – Final
Hockey – Women – Final
Hockey – Men – Final
Modern Pentathlon – Women – Riding / running biathlon
Tennis – Men's singles – Final
Volleyball – Women's beach – Final
Water Polo – Men – Final
Wrestling – Men's 66kg freestyle – Repechage / Final
Wrestling – Men's 96kg freestyle – Repechage / Final
DAY 16 – EVENING – CLOSING CEREMONY
Please notes dates in CAPS (Jul-Aug) are IC dates; dates in Mixed Case are actual scorination dates.